Keresés

Részletes keresés

scasc Creative Commons License 2011.05.20 0 0 117

"In the early days of European music notation (4-line staff Gregorian chant manuscripts), only the note B could be altered (i.e. have an accidental applied to it): it could be flattened, thus moving from the hexachordum durum (i.e. the hard hexachord: G-A-B-C-D-E) where it is natural, to the hexachordum molle (i.e. the soft hexachord: F-G-A-B-C-D) where it is flat; the note B is not present in the third hexachord hexachordum naturale (i.e. the natural hexachord: C-D-E-F-G-A)." (Wikipedia).

 

Szóval egy régi (gregorián) "B" nevű jegy lehetett (modern, középeurópai notáció szerint) H vagy B értékű. Mindkettőt "b"-vel jelölték, csak kétféle alakú b-vel (ez a forrásban feljebb áll), kb. úgy, mint a hosszú ſ vs. rövid s-sel.

 

Az angolszászok az egyiket kezdték el a modern notációban továbbra is B-nek hívni, a kontinentálisok a másikat. Nekünk természetesen a kontinentális hagyomány a mérvadó, akárcsak a milliárdok, stb. megnevezésénél.

 

Előzmény: Paulette (110)
scasc Creative Commons License 2011.05.20 0 0 116

A "#A" kényszermegoldás még-még élvezhető, de a "bH" már kevéssé értelmezhető. Kívánatos volna a valós Unicode jelek használata: ♯ A♭ H. Vagy, ha már a kényszermegoldásoknál vagyunk, esetleg így (kurzívával utánozva) # A, b H.

Előzmény: NevemTeve (112)
scasc Creative Commons License 2011.05.20 0 0 115

Meg az "in real life" csetes kifejezés.

Előzmény: scasc (114)
scasc Creative Commons License 2011.05.20 0 0 114

IRL természetesen Írország automobil jele.

Előzmény: Paulette (110)
Paulette Creative Commons License 2011.05.20 0 0 113

Kettőnk közül vagy Te nem érted, vagy én (ha utóbbi, elnézést). Tehát mégegyszer: A, B, C, D, E, F, G (A) - az abc hangjai szerint, s ez az, ami logikus (ennélfogva kívánatos). Még Bachnál is ez a helyzet, hacsak a családneve eredetileg nem Hach (Péter?!). Vagyis a Központi Batalmak réshangúsodásban szenvednek, a-mollban. Amúgy meg gitáron is (és be is festheted), de akkor sem ugyanaz. Akinek van fülemile hallásra, hallja.

Ha meg tudsz jobbik, elővele.

 

Nedudgi

Előzmény: NevemTeve (112)
NevemTeve Creative Commons License 2011.05.20 0 0 112

További hálás off-topik téma, hogy a #A és bH azonosak-e. Azt hiszem, hangszertől függ: zongorán igen (hiszen csak egy fekete billentyű van a két fehér között), gitáron nem.

Előzmény: NevemTeve (111)
NevemTeve Creative Commons License 2011.05.20 0 0 111

Eredetileg csak a hét egész hangnak van betűjele (C-D-E-F-G-A-H), de a B-betűnek hangot kell jelentenie, különben nem lehetne lejátszani azt, hogy BACH, ezért a bH-t B-nek is nevezzük.

Előzmény: Paulette (110)
Paulette Creative Commons License 2011.05.20 0 0 110

Na jó, hagyjuk a bizalmaskodást. (Pedig biz' Isten, érdekelne. Amúgy mi az az IRL? Incorrect Relative Location?)

Megpróbálok nem OFF lenni (eddig ez nem sikerült). Helyesírás, vagy mi itt a téma: B = H? Mert a természetes hangok szerint abc-ben: A, B, C, D, E, F, G. De A, H, C, D, stb.? A-mollban (mondat elején). Előbbi a logikus: Az angolszászoknál B, ami nálunk (s például a németeknél még) H. A klasszikus zenében is. Ez hogy van? Sőt: hogy lett?

Előzmény: rumci (109)
rumci Creative Commons License 2011.05.20 0 0 109

Ez már nagyon offtopik lenne, és nem kevésbé IRL; úgyhogy azt javaslom, ezt most hagyjuk ki. Köszi.

Előzmény: Paulette (108)
Paulette Creative Commons License 2011.05.20 0 0 108

Szóval ebben sincs egységes álláspont... (és már megint a félműveltségem árnyékolja be ezt a szép napot) :()

Amúgy, ha szabad kérdeznem, milyen hangszereken, hol, mikor, kikvel?

Előzmény: rumci (107)
rumci Creative Commons License 2011.05.20 0 0 107

Így van ez: E-dúr, de d-moll. tű akkor nagy, amikor a terc. Mindez persze a klasszikus zene íráshagyományaira vonatkozik. A magyar popzenei kottákban valóban az Am, D jelöli a gitárakkordokat, de bizonyos zenészek (népzenészek, klasszikus műveltségű rockzenészek) am, D rendszert használnak (l. pl. az LGT nagy képes kottás emlékkönyvet, Kaláka- és Sebő-kottákat), nyilván a dzsesszisták körében ez nem szokás. A dúr = nagybetű vs. moll = kisbetű az angolszász világban persze nem járja, de a magyar hagyományai nagyon erősek.

A nyelvészek között van, aki tanul zenét; jómagam számos hangszert, több műfajt, elméletet, gyakorlatot olvastam és tanultam sok különböző tanárnál; egy időben rendszeresen fel is léptem.

Előzmény: Paulette (103)
Paulette Creative Commons License 2011.05.20 0 0 106

De azért igazam van.

Előzmény: Paulette (105)
Paulette Creative Commons License 2011.05.20 0 0 105

Fordítva.

Előzmény: Paulette (104)
Paulette Creative Commons License 2011.05.20 0 0 104

Elnézést, elírás történt (freudi). Az Am helyett Em van a szövegben.

Előzmény: Paulette (103)
Paulette Creative Commons License 2011.05.20 0 0 103

Hát, én sem értem. Zenefőnök volt, vagy magyarfőnök? Mert ha utóbbi, akkor egyes alá. Ha az előbbi, akkor is. Az, hogy moll (avagy dúr), mindig kisbetű - még a partitúrában is. Különben azt sem értem, e-moll, d-dúr, stb.-ben az e, d, miért kisbetű? A nyelvészek nem tanulnak zenét? Lejegyzésben ezek Am, D (a dúrt nem jelöljük külön).

Előzmény: Törölt nick (99)
NevemTeve Creative Commons License 2011.05.18 0 0 102

(Talán segített volna, ha magában a kérdésben is nem minden mondatot kisbetűvel kezdtél volna.)

Előzmény: Törölt nick (101)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.18 0 0 101

Tényleg nem értettem, most már megvan, köszi.

Előzmény: rumci (100)
rumci Creative Commons License 2011.05.18 0 0 100

Jól kérdezted, csak a válaszom első mondatát – ezexerint – nem értetted meg. A jereváni rádiós viccekre utaltam: van valami hasonló, de így, ahogy van, abszolút nem igaz.

Előzmény: Törölt nick (97)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.18 0 0 99

Hát szerintem is :) de a főnököm feladta házi feladatnak. Szóval nem voltam benne biztos.

Előzmény: halacs (98)
halacs Creative Commons License 2011.05.18 0 0 98

Nagy "m"-mel. Mondatot mindig nagybetűvel kezdünk, aztán lehet vitatkozni mindenféle apróságokon... :-)

Előzmény: Törölt nick (97)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.18 0 0 97

Akkor rosszul kérdeztem.

mollban írta meg a darabot.

Ezt a mondatot milyen m-mel kezdjük?

Előzmény: rumci (96)
rumci Creative Commons License 2011.05.18 0 0 96

Jereváni rádió. Azt, hogy a-moll vagy d-moll stb., írjuk mindig kisbetűvel:

Bach: d-moll toccata és fúga

e-moll hegedűverseny – ez Mendelssohn egyik legkiválóbb műve.

Előzmény: Törölt nick (95)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.18 0 0 95

köszönöm. :)

más. ha azt mondom: mollban játszottam a darabot, és a "mollban"-nak kezdem a mondatot, nagy- vagy kis m-mel írom? mintha láttam volna ilyesmit.

Előzmény: rumci (94)
rumci Creative Commons License 2011.05.05 0 0 94

A magyarban nincs nazális a, ahogy is nem Renan-val, Jean-val, hanem Renannal, Jeannal, szóval nyugodtan: renani, jeani.

Előzmény: Törölt nick (92)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.05 0 0 93

merthogy egybe :)

Előzmény: Törölt nick (92)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.05 0 0 92

Sziasztok! Kell-e kötőjel a renani szóba? Mert hogy az utolsó n az orrhangú, kiejtése kb. rönaai. Köszi.

NevemTeve Creative Commons License 2011.05.02 0 0 91

(nagyon off: egyes nyilvántartásokban az is gyakori vezetéknév, hogy 'kiskorú'... derék adatrögzítők azt is beírják, mint a név részét...)

Előzmény: rumci (89)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.01 0 0 90

Köszönöm, magam is így gondoltam.

Előzmény: rumci (89)
rumci Creative Commons License 2011.04.30 0 0 89

„a nemesi előnév[,] illetve cím része-e a névnek”?

Része, de – hacsak nem mondat élén áll – kisbetűs, csakúgy mint az ifj., dr., prof., id.

Előzmény: Törölt nick (88)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.30 0 0 88

Igen, pontosan így (erre a megoldásra nem gondoltam).

 

Egyszerűbben is feltehettem volna a kérdésem. Valóban arra lennék kíváncsi, hogy a nemesi előnév illetve cím része-e a névnek.

 

A számítógépes betűkről: Való igaz, a tördelőprogramok, mint pl. a QuarkXpress korábbi verziói a hiányzó metszés helyett hamis betűképet jelenítettek meg. Ezt most is megteszik, de legalább figyelmeztetnek rá. Ehhez a munkához sikerült egy szép betűt találnom, amelyben van valódi kiskapitális és ugráló számok is.

Előzmény: Kis Ádám (86)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!