Keresés

Részletes keresés

prtudi1978 Creative Commons License 2021.01.31 0 0 107639

Sziasztok!

 

Amennyiben 3 gyermek után érvényesíteném az egyösszegű adó- és járulékkedvezményt (1.188.000-ből kb.1.035.000-öt), a fennmaradó részt megosztom a párommal, neki marad fizetendő adója, ezek után vehet igénybe (pl egészségpénztár utáni) adókedvezményt? Vagy először a kettőnk adóját kell "nullázni", majd a fennmaradt összeggel lehet csökkenteni a járulékokat (ergo nincs adó, ezzel eg.pénztári támogatás sem). 

(Együtt élünk (11 éve), 3 gyermekre én kapom a csp-t, nem egyedülállóként (a két kicsi közös).Amikor beadom a bevallásomat, mindig megjelölöm a párom, közös érvényesítésre, ezzel eddig nem is volt gond.)

Szerintetek elutasítják a bevallását az adójóváírás miatt? Gondolom, max ezt bukjuk (csak nem tudtam erről a szabályról, befizettünk rá 500.000 ft-ot, úgy néz ki, hiába). Szerintetek?

Anyóca99 Creative Commons License 2021.01.31 0 0 107638

Jó reggelt !

Értelmezésre kérnék szépen segítséget : 300 m2 alatti , egylakásos családi házat építenek üdülőövezeti lakóparkban , ahol majd életvitelszerűen lakni fog a két gyerekes család . Az engedélyezés , a tervdoku , és minden hatósági engedély lakóházra szól . Jár-e nekik az áfa visszatérítés , ha minden anyag/eszköz számla az építtető magánszemély nevére szól , aki építi , az meg majd munkadíjról ad számlát . Vagyis nincs szó szerkezetkész építményről (ami kizáró lenne) .

Kifejezetten az zavar  (egyébként úgy értelmezem , hogy kérhetik a visszatérítést majd) , hogy üdülő övezetben épül . Ez nem kizáró ok-e , vagy csak én nem találok ilyet ?

Köszönöm előre is .

GTI100 Creative Commons License 2021.01.30 0 0 107637

Köszi ezt nem tudtam. Biztos így is van de kipróbálni nem sikerült mert korábban csak egy vásárlásom volt ezektől  és akkor egy másik cég nevére kértem a számlát mint legutóbb. Így a korábbi emailból csak azt az egy számlát látom. Szerencsére megoldódott a dolog mert hosszú idő után, a sokadik felszólításra végül elküldték a számlát amit egyébként december 23-án állítottak ki.

Előzmény: Replay (107634)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2021.01.30 0 0 107636

Az ÁFA-t nem kell fizetned, de azon kívül jó a gondolatmeneted.

Keress egy könyvelőt, és vele beszéld át a terveidet. Csak az alapján lehet megmondani, hogy mi a legjobb vállalkozási forma a számodra! (Minek mi az előnye/hátránya számodra.)

Előzmény: GieChi (107635)
GieChi Creative Commons License 2021.01.30 0 0 107635

Elnézést ha offtopik lenne, de talán van adózáshoz köze. Megkerestek külföldi munkaajánlattal (szoftverfejlesztés), itthonról tudnék dolgozni a londoni központú cégnek, de mivel jelenleg a magyarországi alkalmazást nem tudják megoldani, számláznom kellene. A fő kérdés, hogy a becsült évi 88000 GBP-ből nettóban mennyi maradna nálam :-) Ha jól gondolom, egyéni vállalkoznom kellene és a KATA és az általányadózás nem járható út. Ha jól tudom, első körben ÁFÁ-t kell fizetni erre, aztán a nyereségre tásasági adót, a magamnak kifizetett fizetésre SZJA-t meg mindenféle illetéket (https://bkik.hu/hu/szolgaltatasok/tudastar/adozasi-formak-egyeni-vallalkozokent). Már az ÁFA-nál elakadtam kicsit, a https://konyvelozona.hu/kulfoldre-nyujtott-szolgaltatasok-afaja-egyszeruen/ oldal szerint a brit ÁFÁ-t kell (20%) majd felszámítani (ha jól értem, ezt a kinti cég intézi). Innen kezdve viszont mindent úgy lehet számolni, mintha itthonról jönne a bevétel?

Replay Creative Commons License 2021.01.29 0 0 107634

A korábbi számla e-mailjén keresztül el lehet jutni az új számlához is. Rámész a régi e-mailen arra, hogy letöltöd a számlát és utána arra, hogy "tovább a vevői fiókba". Ott lesz aztán az összes neked kiállított számla attól az eladótól.  Nem kell hogy regisztráljál hozzá a szamlazz.hu-ra.

Előzmény: GTI100 (107618)
zsanna Creative Commons License 2021.01.29 0 0 107633

Nekem meg vagy free vagy profi csomagos ügyfeleim vannak.

 

Előzmény: zsanna (107632)
zsanna Creative Commons License 2021.01.29 0 0 107632

A Start is már fizetős. A Free az ingyenes.

 

Előzmény: Mr Reacher (107630)
zmoni Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107631

jó neked,  én nem :(

 

leellenőriztem mindenkit start csomaggal és csak a KBOSS számláit látom és figyelmeztet, hogy váltsak profi csomagra

 

akkor most mi is van???

Előzmény: Mr Reacher (107630)
Mr Reacher Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107630

Start csomagosoknál most is ki tudom nyomtatni a számlázz.hu-s bejövő számlákat.

Előzmény: zsanna (107629)
zsanna Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107629

Tavaly még létezett, de idén már tényleg csak azoknál a civil szervezeteimnél jön elő ez a szolgáltatás, akik tavaly jelezték, hogy igénybe kívánják venni a részükre ingyen nyújtott profi csomagot. 

Előzmény: Mr Reacher (107627)
GTI100 Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107628

Ó nagyon köszi. Ezt vártam, hogy legyen benne a 2108-as is.

Előzmény: Mr Reacher (107620)
Mr Reacher Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107627

A "számlaverzum" szolgáltatás, ami a legdrágább csomagban van, az a bejövő számlák online adatkapcsolatát teszi lehetővé a NAV rendszeréből. A számlázz.hu -s bejövő számlák kinyomtatása a start csomagban is létezik. Az ingyenest nem tudom megnézni, mert nincs olyan hozzáférésem.

Előzmény: zmoni (107626)
zmoni Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107626

eleve is úgy hirdették meg, hogy nem fog ez örökké tartani, hogy rálátunk a bejövőkre is :)

eredetileg én szeptemberre emlékszem, de aztán egészen év végéig láttuk a rendszeren belüli számlákat ingyen is

vége lett a jó világnak - sőt, mostmár csak a legdrágább csomagban érhetőek el ezek a számlák

Előzmény: Mr Reacher (107625)
Mr Reacher Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107625

Túl sokan élősködtek az erőforrásaikon?

Előzmény: zmoni (107622)
Mr Reacher Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107624

Egy gonddal kevesebb.

Előzmény: Akár Kati (107621)
zmoni Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107623

nah, egyszerre írtunk :D

Előzmény: Akár Kati (107621)
zmoni Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107622

már nem lehet az ingyenes verzióval letölteni a bejövő számlákat (még a szamlazz.hu-sakat sem)

és idéntől már nem kell bejelenteni a SZAMLAZO nyomtatványon sem a használt programokat :)

Előzmény: Mr Reacher (107619)
Akár Kati Creative Commons License 2021.01.28 0 1 107621

A bejelentési  kötelezettség megszűnt! 17/2020(XII.30) PM rendelet.

Előzmény: Mr Reacher (107619)
Mr Reacher Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107620

Frissült az "NY".

Előzmény: GTI100 (107618)
Mr Reacher Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107619

Regisztrálj egy ingyenes számlázz.hu fiókot. Ott ki tudod nyomtatni az ezzel a számlázóval neked kiállított számlákat. Ne felejtsd el a NAV-nak is bejelenteni, mint használt számlázót. Az ehhez szükséges xml-t,amit az ÁNYK-ba be lehet importálni, szintén le tudod tölteni.

Előzmény: GTI100 (107618)
GTI100 Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107618

Webshopból cég névre vásárolt áru megérkezett, de a számla nem. Korábbi vásárlásokból tudom, hogy számlázz.hu-t használnak és akkor e-mailben el is küldték a számlát Webshopnál telefont nem veszik fel sorozatos számla sürgető e-mailre, nem reagálnak. Ugyanakkor a NAV online számla rendszerében látom hogy kiállították a cég nevére és be is küldték a NAV-nak számlát. Ha nekem nincs példányom attól még a számla elszámolható, ÁFA levonható ez alapján?

Előzmény: Mr Reacher (107617)
Mr Reacher Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107617

Kijött a 2.0-és verziója. Mi változhatott benne? :)

Előzmény: zmoni (107595)
zsanna Creative Commons License 2021.01.27 0 1 107616

Akármi is lesz a vége, le a kalappal a fiúk előtt! 

Előzmény: GTI100 (107615)
GTI100 Creative Commons License 2021.01.27 0 0 107615

Szerintem 12:9-re

Előzmény: zsanna (107614)
zsanna Creative Commons License 2021.01.27 0 0 107614

OFF:  GT -  4:1-re vezetünk a franciák ellen !!! :-) 

Mr Reacher Creative Commons License 2021.01.27 0 1 107613

Első közbekotty. Az adóhivatal állásfoglalása jogi erővel nem bír. Még saját magával szemben sem. Ők is jogalkalmazók, mint az adózó. Erről az Alkotmánybíróság egy elég régi határozata szól. Ezt a határozatot mindig be is idézi az adóhivatal az állásfoglalásaik végére. Jogszabályt értelmezni vitás esetben a bíróságnak van joga. A vitás esetre persze fel is lehet készülni. Van egy eljárás, aminek feltételes adómegállapítás a neve. Ezt az adópolitikáért felelős miniszternek (jelenlegi neve pénzügyminiszter) címezve kell megkérni. Egyrészt nem kérhet ilyet bárki (adószakértő stb.), másrészt drága (azt hiszem, 5 millió az illetéke). Ez köti az adóhatóságot.

 

Második közbekotty. Miért akarsz bármilyen jogcímen jövedelmet (munkabér, bérleti díj, megbízási díj, osztalék stb.) juttatni a katát nem fizető tagnak? Bármennyire is erősködik a Ptk., hogy joga van osztalékra. Járni jár, de nem jut. Azt pedig nem kérdezi senki, hogy miért nem jut. A katás Bt nem alanya a számviteli törvénynek. Nem készít beszámolót, a beszámolót nem kéri senki. Az a követendő eljárás, hogy a katát nem fizető tagra vonatkozólag nehogy bármilyen papír fellelhető legyen, ami jövedelemkifizetésre utalna, különben fennáll az általad is idézett adókötelezettség.

Előzmény: GTI100 (107612)
GTI100 Creative Commons License 2021.01.27 0 0 107612

Sorry, hogy hosszú lesz, de szerintem érdekes főleg a NAV állásfoglalás miatt. Nagyon kíváncsi vagyok az itteni véleményekre.

 

Előzmények:

 

Eredeti kérdés       GTI100 2021.01.16 0 0 107533

KATA-s Bt kültagjának van máshol heti 36 órát meghaladó munkaviszonyos főállása.  A kültag társaság munkájában semmilyen formában nem vesz részt, nem is képviseli egyszerűen csak tag, és így nem is KATA-s. Neki kell-e a Bt-ből származó bevétele/jövedelme után SZJA-t fizetni? És  ha igen hogy kell az ő Bt-ből származó jövedelmét kiszámítani?

 

Itt kapott válaszok

zsanna 2021.01.16        0 0 107535

Ennek egyértelmű szabályozására a jogalkotóknak a KATA törvény közel 10 éves fennállása alatt nem volt idejük/érkezésük/kedvük/akármi....E tekintetben tehát csak szép lehetsz, okos nem....  Véleményeket találsz csak ezzel kapcsolatban. 

 

Mr Reacher 2021.01.16     0 0 107544

A katás bt nem alanya a számviteli törvénynek. Hogyan állapítasz meg nyereséget? 

 

 

Egy szerintem, nagyon profi könyvelőtől kapott tájékoztatás a témával kapcsolatban

 

 

A Bt-ben ki a KATA-s? Ha csak a beltag (vagy csak a kültag), akkor ajánlom figyelmükbe a mellékelt NAV állásfoglalást. A lényege, hogy a cég bevételéből keletkezett eredményt (osztalékot) csak a KATA -s tag veheti ki a KATA adó mellett, az a tag, aki nem KATA -s, csak az osztalékadó (SZJA és Szochó) megfizetése után veheti fel a saját részét. Tehát érdemes a Társasági szerződést úgy átalakítani, hogy a nem KATA -s tag az éves osztaléknak csak az 1%-ra jogosult, míg a KATA -s tag 99%-ra. Ezzel lehet minimalizálni az adófizetési kötelezettséget.

 

Becsatolom ide a tavaly decemberben frissen kért NAV állásfoglalást (azért kértem, mert reménykedtem, talán változott ez ügyben valami, de sajnos nem)

 

Az elmúlt évekre vonatkozóan: ha a kültag (vagy a beltag) nem volt KATA -s, így csak osztalék adó mellett részesülhetne a nyereségből, mivel hivatalosan nem vette fel ezt az osztalékot, így nem probléma, ha nem lett leadózva. Viszont ezt legkésőbb a Bt megszűnésekor meg kell majd tenni. :(

Ezért lenne fontos, az osztalék mértékének megváltoztatása, hogy tovább ne növekedjen a ki nem fizetett osztalék utáni adó. Az 1%-ot viszont legalább meg kell adni a nem KATA -s tagank, mivel a törvény nem engedi, hogy egy Társaság tagját teljes mértékben kizárják az osztalékból.

 

Tisztelt Ügyfelünk!

 

Hivatalunkhoz érkezett megkeresésére az alábbi tájékoztatást adjuk.

 

1. A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 66. § (1) bekezdés af) pontja értelmében a kisadózó vállalkozás kisadózóként be nem jelentett tagja részére a társaság nyereségéből való részesedésként kifizetett összeg osztaléknak minősül.

 

Tehát, ha a kisadózó vállalkozás a kisadózóként be nem jelentett beltagja részére a társaság nyereségéből jövedelmet juttat, azt osztalék jogcímen teheti meg, mely esetben a magánszemélyt 15 százalék személyi jövedelemadó és – figyelembe véve a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény 3. § (5) bekezdésében meghatározott osztalékfizetési felső határt - 15,5 százalék szociális hozzájárulási adó terheli.

 

2. A kisadózó vállalkozás csak a bevételeit köteles nyilvántartani, ezért a nyereség megállapításánál költségeket nem vehet figyelembe.

 

A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (a továbbiakban: Katv.) nem rendelkezik arról, hogy azon gazdasági társaságok, amelyek bejelentkeztek e törvény hatálya alá, milyen módon oszthatják fel a társaság eredményét a kisadózóként bejelentett tagjaik és a kisadózónak nem minősülő tagjaik között.

 

Az eredmény felosztásával kapcsolatban a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 3:88. § (2) bekezdésében foglaltak az irányadók, mely szerint a társaság nyeresége a tagokat vagyoni hozzájárulásuk arányában illeti meg, illetve semmis a létesítő okirat azon rendelkezése, amely valamely tagot a nyereségből vagy a veszteség viseléséből teljesen kizár.

 

A Katv. 9. § (2) bekezdése rendelkezik arról, hogy a kisadózó vállalkozások tételes adójának megfizetésével a kisadózó vállalkozás nem mentesül a kisadózónak nem minősülő személyek foglalkoztatására tekintettel, illetve a kisadózónak nem minősülő személyek részére juttatott jövedelmek után teljesítendő adókötelezettségek alól.

 

Tehát a tételes adó megfizetésével a kisadózóként bejelentett tag mentesül az osztalék utáni adók megfizetése alól.

A kisadózóként be nem jelentett tag részére a társaság nyereségéből juttatott jövedelem osztaléknak minősül, mely esetben az 1. pontban leírt szabályok szerint keletkezik adókötelezettség.

 

Tájékoztatjuk, hogy a válaszlevél tartalma szakmai véleménynek minősül, kötelező jogi erővel nem bír.

 

Tisztelettel:

 

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Központi Irányítás

Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály

 

 

Ezek után megkérdeztem, hogy mi van az ÁFA-s KATAS Bt-vel. Annál  ÁFA bevallás, befizetés miatt költségszámlák is nyilván vannak tartva. Mégsem vonhatók le a bevételből?

 

Ez a válasz érkezett:

 

Ebben a témában pár éve volt egy olyan állásfoglalás is, mely szerint ilyen esetekben, ha rendelkezésre állnak (költség) számlák (pl könyvelési díj, de akár a bankköltség is és bármilyen, számlával igazolt költség) valamint a bt által fizetett adók (KATA,HIPA) igen is figyelembe vehetők. Készül az adott évre egy eredmény-kimutatás, melynek alapján az adózott eredménynek a nem KATA-s tagra jutó része lesz az osztalék alapja, ami után adózik.

 

Egyébként, ha egy vállalkozás iparűzési adóban nem a tételes KAT alá tartozik, ott is lehetőség van a HIPA törvény alapján elismert költségek figyelembe vételére az adóalap meghatározásánál.

 

Másfelől nézve: a nyilvántartási kötelezettségek minimumát határozza meg a törvény (KATA esetében ez csak a bevételi nyilvántartás), de arra mindig van lehetőség, hogy a minimumnál magasabb szintűt válasszunk (erre számtalan példa van az adózásban)

 

Tehát én úgy gondolom, ha már ilyen ostoba a rendelkezés KATA-s béték esetében, akkor joguk van a nem KATA-s tag osztalék alapjának az osztalék normál módon történő meghatározására is.

 

 

Mr Reacher Creative Commons License 2021.01.27 0 0 107611
Előzmény: tanárnéni kedvence (107610)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2021.01.26 0 0 107610

Az lehet, de a legritkább esetben az a dolguk, hogy munkaidőben terheljék az éles rendszert.

Előzmény: NB2 (107608)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!