Keresés

Részletes keresés

de! Creative Commons License 2023.02.13 -1 0 46699

és miért nem alacsonyabb tömegáram langyos vízzel?

 

Két okból. Ebből az egyiket leírtam: ha alacsonyabb a tömegáram, akkor tovább tart, amíg a radiátorok felmelegszenek a célhőmérsékletre.

 

A másik ok, hogy a kazán nem tud akármeddig lemodulálni. Ha csökkentem a tömegáramot, akkor azzal arányosan kell csökkentenie a kazánnak a teljesítményt, hogy azonos deltát emeljen az átfolyó vízen.

 

Persze felvetődik, hogy semmi gond, mert alacsonyabb tömegáram mellett több ideje lesz a víznek lehűlni, tehát alacsonyabb visszatérőről kell felmelegíteni. Csakhogy:

 

A radiátorok azonos előremenő, de alacsonyabb visszatérő mellett alacsonyabb teljesítményt tudnak csak leadni. Az energiamegmaradás törvénye miatt ebből következik, hogy azonos előremenő és alacsonyabb tömegáram mellett lejjebb kell modulálnia a kazánnak.

 

Tehát azonos hőigény mellett csak azon az áron lehet csökkenteni a tömegáramot, hogy az előremenőt növeled.

Előzmény: blackbile (46687)
Törölt nick Creative Commons License 2023.02.13 0 0 46698

Anno mikor kerestem a helyét a sensysnek, telefonvezetékkel kötöttem be. Semmi gondja nem volt.

Előzmény: MAMI P20 (46695)
Törölt nick Creative Commons License 2023.02.13 0 0 46697

Akár, vagy az eph-ra.

Előzmény: MAMI P20 (46695)
kormos* Creative Commons License 2023.02.13 -1 0 46696

Tedd fel itt a kérdést!

Hátha ők tudják a választ!

https://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9007165

 

Elvileg földelni kellene  az árnyékolás mindkét végét. Viszont, mi van akkor, ha az egyik műanyag házas?

Előzmény: MAMI P20 (46695)
MAMI P20 Creative Commons License 2023.02.13 0 0 46695

Köszönöm.

Az árnyékolást hová kötitek? A kazán földelt fém házához?

kormos* Creative Commons License 2023.02.13 0 0 46694

 "Milyen kábellal kössem össze a kazánt a Sensyssel?"

Árnyékolt nem árt.  max. hossz 50 m és 0,5-1,5 mm2 a keresztmetszet.

 

121-es oldal

https://www.ariston.com/cms/s3Downloader/?sku=sensys&locale=hu-hu&file=633_sensys.pdf

Előzmény: MAMI P20 (46692)
Törölt nick Creative Commons License 2023.02.13 -1 0 46693

Nálam riasztó-kábel van(árnyékolt) 2-2 ér összesodorva.30méterig biztos hogy jó.

Két szabályzó lóg a kazánon hiba nélkül.

Előzmény: MAMI P20 (46692)
MAMI P20 Creative Commons License 2023.02.13 0 0 46692

Szép napot!

7 éve remekül működő Ariston GPE30-as kazánomhoz vettem egy Sensys Net termosztátot az eddigi on-off helyett.

Be kell húznom egy jó kábelt, mert eddig rádiós volt a cucc, előtte pedig az előző kazánhoz pedig egy árnyékolatlan 3 eres kábel lett behúzva, ez egyébként még megvan.

Nem akarom így ezzel a kábellel próbálni, főleg hogy a lakás többi 230-as vezetéke mellett közvetlenül.

A kérdésem: Milyen kábellal kössem össze a kazánt a Sensyssel?

Köszönöm!

Törölt nick Creative Commons License 2023.02.13 0 0 46691

Nem vagyok szerelő  :-D

Ha tudnál feltenni egy videót, talán tudnak segíteni.

Így sajnos csak találgatás lenne.

Előzmény: Clas Evo System (46689)
Törölt nick Creative Commons License 2023.02.13 0 0 46690

A kazán maga modulál, mert rákényszerítem az alacsony előremenővel. Ahogyan írtam, az idő 75%-ban fűt a kazán

Nem! Alacsony hőfokon szenved működik.

Moduláció: gázszelep -> füstgázelvezetés -> szivattyú, szabályzó. Ha ebből egy hiányzik csak kínlódás van, a kazánnak és neked is.

Gázszelep: túlkorlátozott teljesítmény, füstgázelvezetés, hosszú kivezetés/korlátozott fordulatszám,

szivattyú: korlátozott max.min. fordulat, szabályzó hiánya, : nincs visszacsatolás.

Ezek mind a modulációt korlátozzák. Erre még jön egy olyan hőleadó, ami nincs beszabályozva....

Ne várj csodát, nem a kazán tehet róla.

 

Itt nem a láng modulációjáról volt szó, hanem a szivattyúéról. Az működik eléggé fixen 80%-on

hát ... :-)

 

tömegáram csökkentésével még lassabban melegendének át radiátorok. Így is 20 perc kábé, amíg körbehajtja azt a kábé 250 litert,

Hidegindításkor biztos hogy kialakul több mint 10 fok különbség.Ha hagyod.

 

A kazán dt 15-20 fok, előremenő 55max 35 minimum.Szivattyú gyári beállítás.Max teljesítmény kicsit magasabb mit a ház leghidegebb hőigénye. Legalább egy strangszabályozó ha nincs a radiátorokon csavarzat.Szerintem ez egy kiindulási alap, de a hozzáértőbbek majd körbepisilik.

 

Néhányótoknál nagyon beragadt a minél alacsonyabb hőfokon fűtés/spórolás egy olyan rendszeren ahol előtte turbós kazán duruzsolt. Nem lesz.

 

Egy kis nosztalgia

 

Érdemes lenne visszamenni néhány évet.. van sok hasznos beírás

 

 

Előzmény: de! (46686)
Clas Evo System Creative Commons License 2023.02.13 0 0 46689

Kedves Tibor !

 

Most már nemcsak akkor hallhaltó ez a hang amikor teljesen leáll a kazán, hanem már a láng leállása után.

Még megy a szivattyú, de már kezdődik a jelenség és akár 1 percig is eltarthat.

 

Van valami ötleted?

 

SZM

Előzmény: Clas Evo System (46637)
C20NE Creative Commons License 2023.02.13 0 0 46688

Ha folyamatosan megy a kazán,  hogyan lehet amit írtál,  hogy lassan fűti fel a radiátorokat?

Előzmény: de! (46686)
blackbile Creative Commons License 2023.02.13 0 0 46687

és miért nem alacsonyabb tömegáram langyos vízzel?

Előzmény: de! (46686)
de! Creative Commons License 2023.02.13 0 0 46686

A radiátorok folyamatosan hőn vannak tartva. A kazán maga modulál, mert rákényszerítem az alacsony előremenővel. Ahogyan írtam, az idő 75%-ban fűt a kazán. Számtanilag ez azt jelenti, hogy amikor pl. 3 kW a ház átlagos hőigénye, akkor a kazán átlagosan 4 kW-os teljesítményen duruzsol.

 

Itt nem a láng modulációjáról volt szó, hanem a szivattyúéról. Az működik eléggé fixen 80%-on, és ezen gondolkoztam hangosan, hogy érdemes volna-e ezt csökkenteni, de egyelőre maradok annál, hogy inkább tolok be adott teljesítményt nagyobb tömegáram mellett langyosabb vízzel, mint fordítva.

Előzmény: C20NE (46684)
de! Creative Commons License 2023.02.13 0 0 46685

Az Ariston kazánokban van egy beállítás, hogy hány fokos delta T fölött emelje meg a szivattyú sebességét. Az az oktatási kézikönyv írja, amit D. Tibor korábban belinkelt. Lásd a pontos leírást a képen.

 

Minthogy olyan alacsony előremenővel fűtök, hogy a visszatérő gyakran van 10 °C-nál közelebb az előremenőhöz, nem jutok vele messzire, mert ezt meg nem lehet 10 °C alá állítani.

 

Ha még látsz lila ködöt, kérdezz, igyekszem a lehető legnagyobb türelemmel, udvariassággal és a hangos gondolkodásnál jobban összeszedetten válaszolni.

 

Előzmény: Unicalfan (46680)
C20NE Creative Commons License 2023.02.13 -1 0 46684

A radiátorokat folyamatosan hőn kellene tartani, épp annyit betolva ami tartja a kívánt hőmérsékletet. Akkor modulálhat a szivattyú a kazán és alacsony a fogyasztás. Leállítani, aztán full gázon ujra fűteni nem praktikus.

Előzmény: de! (46683)
de! Creative Commons License 2023.02.13 0 0 46683

Nem várok (szivattyú)modulációs üzemet 80%-os alsó küszöbbel. Érdekelt, hogy miért nem viszi lejjebb. Megtaláltam a beállítást, hogy 80% az alsó küszöb. Most már értem, hogy ezért nem viszi lejjebb.

 

Ahogy írtam is, nem szeretnék változtatni ezen a beállításon, mert a tömegáram csökkentésével még lassabban melegendének át radiátorok. Így is 20 perc kábé, amíg körbehajtja azt a kábé 250 litert, ami a radiátorokban lehet.

Előzmény: Törölt nick (46681)
Unicalfan Creative Commons License 2023.02.13 -1 1 46682

Pont fordítva látja a dolgokat...sajnos amiket összeirkászolt ,a halvány lila gőzt sem közelítik meg.

Előzmény: Törölt nick (46681)
Törölt nick Creative Commons License 2023.02.12 0 0 46681

Ha a 246 --> 80% minimum !! hogyan vársz modulált üzemet? Így folyamatosan majdnem teljes rössel megy a szivattyúd, (Azt sajnos nem tudom, hogy a kazánt hogyan lehetne a tömegáram csökkentésére ösztökélni) -hát pont fordítva... 

Inkább a maximumot kellene lejjebb venni szerintem, már ha tényleg zavaróan hangos, de nem hiszem hogy fűtés közben 80%-on akar működni, max. induláskor...

 

Radiátornál (hacsak nem direkt úgy lett méretezve) a magas kör dukál! 

Alacsony (220->0) a padlófűtésé! Csak jól be kell szabályozni a radiátorokat!

Az a baj sokaknál, hogy annyira beszűkítik a kazán "mozgásterét" hogy képtelen normális modulációra.

Többször írtam, működik úgy is a kazán: úgy-ahogy...

 

 

Előzmény: de! (46679)
Unicalfan Creative Commons License 2023.02.12 0 0 46680

Ezt kifejtenéd bővebben...hogy hogyan is van???

Előzmény: de! (46678)
de! Creative Commons License 2023.02.12 0 1 46679

Közben megtaláltam, a 2.4.6-os menüpontban le lehetne vinni a szivattyú min. PWM-et 80%-ról 40%-ra.

 

De jó ez a 80%. Fölötte hangos, és így 20 perc, mire telenyomja a radiátorokat meleggel.

 

Van egy küszöbérték, hogy ha annál nagyobb a delta T, akkor felpörgeti a szivattyút, hogy gyorsabban keringjen a meleg, de az nem állítható delta T = 10 alá. Nekem meg úgyis alatta van, nem lenne sok hatása.

Előzmény: de! (46678)
de! Creative Commons License 2023.02.12 0 0 46678

Azt sajnos nem tudom, hogy a kazánt hogyan lehetne a tömegáram csökkentésére ösztökélni. Most 80%-on megy a szivattyú. De nem tudom, hogy jó volna-e ezt csökkenteni. Végülis minél több vizet pumpál át a hőcserélőn, annyival több hőenergiát tud fix visszatérő mellett a füstgázból kivonni.

Előzmény: de! (46677)
de! Creative Commons License 2023.02.12 0 0 46677

Nekem elég kicsi a delta T, 40 °C előremenőnél pl. 35 °C a visszatérő, 43-nál 37, 35-nél 32. 

 

Kábé úgy tud lemodulálni a kazán, hogy 3 fok legyen a delta T. Ez persze függ attól, hogy a termosztatikus szelepek éppen milyen tömegáramot adnak ki. 

 

Ahogy D. Tibor fórumtárstól megtudtam, 4 °C az Aristonnál a tolerancia, mielőtt ki-be kapcsolgat, úgyhogy kábé 33 °C-ig tudom levenni az előremenőt. Ha ezen beállítás mellett folyamatosan megy, akkor hosszú órák alatt felkúszik az előremenő 36 °C-ig, és azt még tűri lekapcsolás nélkül. Elvileg, majd tavasszal kipróbálom. 1-2 °C-ot már láttam felkúszni, amikor 35-re volt téve.

 

Egyébként tudnám csökkenteni a visszatérőt az előremenő emelésével, mert akkor alacsonyabb lenne az üzemidő, és szépen visszahűlnének a radiátorok két fűtés között. De akkor kevésbé lenne egyenletes a hőleadás, és amit nyerek a visszatérőn, azt részben elvesztem azon, hogy magasabb terhelésen megy a kazán.

 

Majd jövő ősszel meglátom, hogy többet vagy kevesebbet fogyaszt-e fajlagosan, hőfoktényezőre vetítve, ha fix 40 °C helyett 33-36 °C-okkal vágok neki a szezonnak. (Azt tapasztalom több év idősora alapján, hogy tavasszal valahogy többe kerül 1 °C-ot kifűteni, mint ősszel. Talán mert hidegebb a talaj, és jobban hűti az alulról szigeteletlen házat. Ezért kell szezonon belül benchmarkolni.)

Előzmény: Centi the real (46666)
de! Creative Commons License 2023.02.12 0 0 46676

Erre lett volna válasz, de a linket valahogy lehagyta.

Előzmény: Centi the real (46653)
de! Creative Commons License 2023.02.12 -1 0 46675

Nekem is legacy rendszerem van, ami az öntöttvas radiátorokat, a tájolást és a szigetelést illeti. Egyszerűen és főleg persze türelmesen kimértem, hogy adott előremenő mellett hány m3 gázt tud a rendszer maximum elégetni. 

 

Ez alapján kézivezérlem. Lásd az ábrán (piros vonal: előremenő, sárga vonal: napi gázfogyasztás, rózsa vonal: hőfokkülönbség (20 °C - napi középhőmérséklet).

On-off termosztáttal 70% fölött tudom tartani a fűtési üzemidőt.

 

A külső érzékelő főleg kényelmes, de elég sokszor mellélő, amit aztán jó esetben a buszos vezérlés kikompenzál, ha van olyanod - én nem szántam rá a pénzt. A háznak ugyanis baromi nagy a hőtehetetlensége. Az ábráról látszik, hogy a gázfogyasztás a külső hőmérsékletet 1-2 napos késéssel követi. Ha ez a helyzet, akkor semmi értelme, hogy a pillanatnyi hőmérséklet alapján napon belül szánkázzon föl-le az előremenő alapbeállítása.

 

Miután most amúgyis leolvasom naponta a gázórát, nem fáj egy fokkal odébblökni az előremenőt, ha kezd kevés vagy sok lenni.

 

Azt gondolom, hogy ha hetente egyszer állítanám az előrejelzés alapján, akkor sem lenne a rendszer sokkal kevésbé mellélőve, mint egy izgága külső érzékelővel.

 

Ez az egész persze nagy hőtehetetlenségű, nagy vízterű radiátorokkal vagy padlófűtéssel működik, mert azok kisimítják a hőleadón érzékelt hőmérsékletet. Kis vízterű radiátorokkal valszeg nem lenne ilyen fain. Ugyanígy alkalmatlan arra, hogy éjszaka hidegebbet tarts, aztán reggel meg hirtelen felfűts.

 

tron67 Creative Commons License 2023.02.08 -2 0 46674

A rák ebbe a szerkesztőbe, hogy nem lett jó a link, copy/paste, ha most sem sikerül 🙂

 

https://kristalyklima.hu/kazan-hatasfok/

Előzmény: tron67 (46673)
tron67 Creative Commons License 2023.02.08 -1 0 46673

Oké, de ez az oldal  https://kristalyklima.hu/kazan-hatasfok/ azt állítja hogy ~3%-ig van érdemi hatásfoknövekedés, 5-6 ábra.

 

A 8. ábra - lehagyták a jelölést - foglalkozik a előremenő/visszatérővel. Ott is ez a helyzet. Ráadásul méréssorozatnak tűnik, mert több paraméter is feltüntetnek, amikhez felvették a görbét.  

 

Sajnos 20 fokra nincs adat, vajon miért? 🙂

 

Előzmény: Törölt nick (46671)
pityu68 Creative Commons License 2023.02.08 0 0 46672

Szia ma déltől újra működik. 

Előzmény: Dexter810323 (46670)
Törölt nick Creative Commons License 2023.02.08 0 0 46671

Ez nem az én mérésem, ez az ábra próbálja  "magyarázni" a 100% feletti hatásfokot a terhelés-visszatérő alapján.

Nyilván ez labor körülmények között esetleg igaz is.

ha csökken a kazán terhelése, nő a hatásfoka   erre reagáltam, nem így van, ha a linkelt ábra csak elméleti is.

 

viszont a Rendszertípusok manuál szerint is emeli az előremenőt, ha úgy van beállítva

 

Ezt nem értem mi köze ennek a kazán hatásfokához. 

A linkelt oldal a kalkulált előremenő többlépcsős emeléséről szól, szó nincs hatásfokról.

Ez fícsör arra hivatott, hogy a kazán ne kapkodjon elérni a szoba hőmérsékletét.

 

Előzmény: tron67 (46668)
Dexter810323 Creative Commons License 2023.02.08 -1 0 46670

Sziasztok. Most beszeltem a szerelőmmel miszerint a Bosch GDPR kiskapura hivatkozva lekapcsolta a távfelügyeletet minden eszközön. CT200 assal telefonnal nem lehet csatlakozni. Van valakinek ötlete hogy tudom megoldani a rosszul "beragadt" fűtésgörbémet? Épp állítottam amikor elszállt a kapcsolat... Szerelő javaslata vegyem le a falról és menjen a kazán csak magába... Valaki aki szerelmi is szokott írják már valami okosat. Drága volt és így semmire nem jó... Köszi

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!