Keresés

Részletes keresés

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2021.06.13 0 0 14332

például:

https://kiskert.com/gyumolcstermo-cserje/fuge-ficus-carica

 

Az első példányomat én is tőle vettem és azt szaporítottam.

Előzmény: s189 (14331)
s189 Creative Commons License 2021.06.13 0 0 14331

Szêp napot!

Peretta fügêt hol tudok vásárolni?

Üdv

Greg34 Creative Commons License 2021.06.13 0 0 14330

Jajj pardon, valamiért 2019. 09-es hozzászóláshoz irányított, és azt hittem hogy a főoldalra irányított, és egy mostani beszélgetés. Csak 2 és fél éves dologra reagáltam, sorry. :D

Greg34 Creative Commons License 2021.06.13 0 0 14329

A legegyszerűbb s vegyszermentes, környezetbarát megoldás a kétoldalú ragasztószalag a törzsre. Ha bokorról van szó akkor nehezebb nyilván, de a hangya nem megy át a ragasztón felfelé, mert nem tud. :D

Előzmény: kavicsos64 (12165)
55judit Creative Commons License 2021.06.13 0 0 14328

Szívesen! Örömteli fügézést!

Előzmény: mzoli02 (14327)
mzoli02 Creative Commons License 2021.06.13 0 0 14327

Hálás köszönetem a részletes válaszért. Szép napot!

Előzmény: 55judit (14326)
55judit Creative Commons License 2021.06.13 0 0 14326

jav: hogy ne látszódjanak a  csonkok.

 

Idén hagyok pluszban sarjakat, mert lesz amelyik bokorból kivágom a legidősebb, vagy legmagasabb ágat tőből. Ha magasra engedem a bokrokat csak a madár éri el, én nem.

Előzmény: 55judit (14325)
55judit Creative Commons License 2021.06.13 0 0 14325

Ha fának nevelnéd a bokrot, 1 szép egyenes törzset nevelsz, a többit kivágod. Ha takaros, szellős bokrot szeretnél meghagysz összesen 3 ágat, többit kivágod. De hagyhatsz 4-5-öt is. Ha a meglévő ágendszernek egyszerre  több mint felét kivágod, előfordulhat hogy nem áll le időben az ágnövekedés és éretlenek maradnak a vesszővégek. Vannak fajták melyeknél ez beavatkozás nélkül is így van. Ha már augusztusban be szoktak érni az ágvégek, akkor kivághatsz egyszerre több ágat is. Ha nem ajándékozod el a tősarjakat nem muszáj ásózni, elég metszőollóval kivágni őket. Ha lehet, én kicsit talaj felszín alatt szoktam, hogy látszódjanak csonkok.

 

Még én is tanulom a fügék viselkedését mert a fajták eléggé eltérőek sok tekintetben. Minden évben kísérletezek valamit. Idén pl. elkezdtem a bokrok alacsonyabbra nevelését. A 3 vagy 2 fő ághoz én azért ragaszkodom, mert érés előtt egyszerűbb az egérragasztót ágtövekre kenni, mintha 6-8 ág is lenne. A kevesebb főágú  fügebokor is teremhet annyit mint a sűrű bozót. Sőt talán többet is, mert a bokor belseje szellős, éri mindenhol a nap.

Előzmény: mzoli02 (14324)
mzoli02 Creative Commons License 2021.06.12 0 0 14324

Kezdő fügés vagyok, tapasztaltak tanácsát kérném hogy füge bokor tövéből sok új hajtás jön elő. Ezzel mit kell csinálnom ?

55judit Creative Commons License 2021.06.12 0 0 14323

Nagyon szép. Máris látszik hogy igen nagy termései lesznek.

 

Én meg egy picike Firomát mutatok. Márciusi dugványozás, most került át pohárból cserépbe:

Valami kényszercselekvés lehet nálam ez az örökös szaporítgatás, hisz már helyem sincs. Fogalmam nincs hova teszem. :))

 

Előzmény: Lactarius Curtis (14322)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2021.06.12 0 0 14322

Tegnap esti képek róla:

Előzmény: 55judit (14312)
smena8m Creative Commons License 2021.06.11 0 0 14321

Eddig volt még helyem, és nagyjából mindegyik Szoliterként van ültetve, kivéve ezt a 2db-ot. A jobb oldali 1 pár éves nem tudom milyen fajta, középen 1 kicsi Conadria, baloldalt szőlő. Látszik hogy a kordonos művelésnek  nagyon az elején vagyok, de legalább van hova fejlődni...:-)

 

MOst 2db Turkey Brown és 1db Bronholm (állítólag ugyanaz), és 1db Pedro- kéne elültetni, ezekkel ahogy írtad, szerencsém lesz, mert valószínű bírják a metszést. Úgy próbáltam összeállítani a fajtákat, hogy átfedés legyen az érésben (és színben sok variáció). A méretekről nehéz infót szerezni, de szerintem a Babits, és a Györöki Lapos nem lesz kordonban nevelve soha. RdB (Rouge de Bordeaux?) beszerzés is tervben van, kb 10 fügének van még hely a támfalak előtt. Ez egy szinte teljesen déli lejtő, Pár éve szőlő van a sarokban (lásd kép), bírja, remélem a fügék is bírni fogják. Jól látod, ez a kordonos nevelgetés több tapasztalatot igényelne tőlem, de hát akinek nincs, az ész nélkül csinálja. ha valamelyik nem működik, majd kiássuk...:-)

 

Előzmény: 55judit (14320)
55judit Creative Commons License 2021.06.11 0 0 14320

Ismét végig néztem a fajtáidat. Ezeket kordon művelésben szeretnéd nevelni? Ismered a természetüket?

A györökivel kapcsolatban még annyit megjegyzek, hogy határozottan felfelé törő erős ágrendszere van amellett hogy nem is finom, gyakran cefrés. Kordonba nem hiszem hogy megfelelő lenne.

A többinek ismered az érési idejét? A barna fajtákat említettem az általam  ismertek között a legfinomabbaknak, viszont ezeknek is van hátrányuk. Túlságosan elhúzódó a termésérlelésük, a másodtermés nagy része éretlenül a bokron  marad, és sok másodtermés ami beérik ízetlen lesz mert tartósan lehűl a levegő. Én azért tartok mégis belőle, mert ezek adják a legtöbb első termést, kevés apró magjuk van és aszalva is nagyon finomak. Tehát  ezek sem jók kordonnak. A metszegetéssel a sok első termés le lesz vágva, a normálisan is későn beérő vagy be sem érő másodtermés érési ide pedig kitolódik a metszés miatt legalább 1 hónappal.

 

Kordonhoz olyat kell választani ami korán leadja a másodtermést és könnyen kezelhető az ágrendszere.

Előzmény: smena8m (14316)
55judit Creative Commons License 2021.06.11 0 1 14319

A keszthelyi barna a legnagyobb szerintem a barna típusúak közül. A Török barna kisebb, de nem apró az sem, és más a színárnyalata. Egymás mellé téve a kettő, eléggé eltérőek. Ízre már nem annyira.

 

Ha én kordonosan nevelném a fügét, választanám hozzá a szivart vagy a RdB-t.  Előbbi a könnyen hajlítható ágai miatt lehet jó, utóbbi, mert alig van első termése, azt a keveset nem sajnálja az ember a kordon alakításakor, metszésekor levágni. Ez a fajta annyiból előnyös, hogy ha tavasszal formára igazítjuk, akkor is be tudja érlelni a másodterméseit, bár 1 hónappal később. Tehát nem augusztus végén kezd érni,  hanem szeptember végén, de mire lehűl a levegő és romlik a minőség, leérik. Nálam legalábbis így volt, egyszer metszettem meg alaposan próbából, másodszor most idén vágtam ki a felfelé törő ágakat. Ezt a fajtát könnyű teríteni. Sok erős oldalirányú ágat hoz.

Előzmény: smena8m (14318)
smena8m Creative Commons License 2021.06.11 0 0 14318

Köszönöm a kordonos tippet, nem mindegy milyen habitusú Fügét próbál az ember kordában tartani, egy olyannal, aki 10méteres akar lenni, elég nehéz...

A Brown Turkeyről és a Keszthelyi barnáról páran azt mondják, egy fajta, de akkor ezek szerint mégsem.

Előzmény: 55judit (14317)
55judit Creative Commons License 2021.06.11 0 1 14317

Nincsen. Ezek közül van Brown Turkey ami nagyon-nagyon finom, külön értékelem benne hogy apró és kevés magja van. Aszalódik. Mikor először neveltem és már nem fért a konténerben, kiültetni meg nem volt hova, elvitte egy fórumtárs. Az arról vett hajtást ismét elkezdtem nevelni, idén tavasszal ültettem ki, de ez biztos hogy marad.

Van Szivar füge is. Finom ez is, aszalódik az ágon, jó éretten van egy kis karamell szerű aromája. A Brown Turkey és a Keszthelyi barna nekem  mégis jobban bejön. Aki kordonos nevelésben gondolkodik, talán ezzel a fajtával legkönnyebb megvalósítani. Hosszú, jól irányítható hajlékony ágai vannak. 

Előzmény: smena8m (14316)
smena8m Creative Commons License 2021.06.11 0 0 14316

Én egy 12 évvel ezelőtti gyenge próbálkozás után (a Zombai Rappai kertészetből hozott 2-3fügefajta) idén kezdtem szelekciós, illetve mezei fügezabálós (pár év múlva) kisérletekbe a következő fajtákkal:

Györöki Lapos

Babits

 

Dottato

Brunswick

 

Conadria

Lila Szivar

 

Violette de Sollies

Osborn Prolific

 

Brogiotto Nero

Brown Turkey

Little Miss Figgy

 

Van olyan köztük, amiket már már elengedtél, mert nem jók? 

Előzmény: 55judit (14306)
smena8m Creative Commons License 2021.06.11 0 1 14315

Az én kertem egyrésze 20fokos szögben lejt, szinte teljesen déli tájolású. Pár év alatt teraszosra betámfalaztam, szőlővel sikeresen próbálkozom kordonosan, de adja a terep, hogy fügével is megpróbáljam a kordonos művelést. A Youtube-on ugye híresek a Japán kordonos művelésű fügék, de szerintem itt is megállnák a helyüket. Az alacsony kordont még takarni is könnyebb télen, jnem tőről, hanem az alsó vastag ágakról hajtana újra egy hideg tél esetén. Olvastam, hogy eredetileg a szőlőművelésnél is a fagyvédelem ihlette a kordonos művelést, miért ne működne ez fügéknél??

 

Előzmény: GSanyi52 (14314)
GSanyi52 Creative Commons License 2021.06.10 0 1 14314

Igen, igazad van, de nem bíztam benne, hogy élni is fog, ezért a nagyon védett helyre ültettem. Remélem jól fog itt élni, növekedni és akkor a környékén lévő orgonafát és egyebeket eltüntetem.

Kicsi a kert, nálam ez a probléma.

Más dolog, de a hely méretéhez kapcsolódóan smena8m írta korábban, hogy nevel-e itt valaki kordonosan fügét?

Én most próbálkozom ezzel, sok vesztenivalóm nincs, a szőlőkordon közé ültetek, várok amíg megerősödjenek és azután viszlát szőlő, úgysem hoznak jó pár éve egyáltalán elfogadható termést.

Előzmény: evodia2010 (14309)
j007 Creative Commons License 2021.06.10 0 0 14313

a kert nagyon rendben van :)

Előzmény: The Dark Side of the Moon (14302)
55judit Creative Commons License 2021.06.10 0 0 14312

Légyszi mutasd meg a Peretta bokrodat.

Előzmény: Lactarius Curtis (14311)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2021.06.10 0 1 14311

Gratulálok! Több év tapasztalata alapján egyértelmű, hogy a Peretta egy nagyon jól sikerült fajta. Nálam is nagyon szép első terméseket nevel, a hideg tavasz meg sem kottyant neki, gyönyörű a - terjedelmes - bokor. Egy kedvezőtlenebb helyen lévő fügét pedig kiástam februárban (ez nem egyszerű dolog a füge gyökérzetét ismerve), most leveledzett ki és már jönnek a kis (másod)termések, azaz megúszta az átültetést. "Piaci" noname fajta, kíváncsi vagyok a termésére.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (14294)
Belohin Creative Commons License 2021.06.10 0 1 14310

A fügefa élni akar. Igen.

Anyukám az út mellől szedett fel egy kidobott fügefát. Megkapargatta, úgy látta, még van élet benne. Elültette, és kihajtott. Erről származik az első fügém. Nem tudom, milyen fajta. Zöldessárgára érik, belül rózsaszínes.

Előzmény: GSanyi52 (14308)
evodia2010 Creative Commons License 2021.06.09 0 0 14309

Mintha nem sok helye lenne....

Előzmény: GSanyi52 (14308)
GSanyi52 Creative Commons License 2021.06.09 0 1 14308

Sziasztok! Olvasom itt az új híreket, hát érdekességként én is szeretném megosztani idei tapasztalataimat, elsősorban azt, miszerint a fügefa élni akar!

Tavaly novemberben kaptam, vagy 6-7 cm átmérőjű, csonkolt, de bíztam benne és elültettem. Mostanában így néz ki (az első az ültetéskor, majd a második képen a mostani állapot).

A másik dolog: Itt márciusban -15 fok is volt, tehát nem bíztam, hogy a többi dugvány túl fogja élni, de 30-ból 29 megmaradt, igaz van amelyik dúsan hozza a hajtásokat, de van amelyiken még a rügy is csak most pattan. A matulázsem korún rengeteg termés, a kettőévesen csak egy darab termés van most. Hát azért még reménykedem.

PathosVerdesIII Creative Commons License 2021.06.09 0 0 14307

Korábban is írtam, de a tavaly ültetett fügéim közül tavaszra kiszáradt/megdöglött az RdB, Főkajári, Füvészkerti édes, épp tegnap ültettem a helyükre másokat. Ezen kívül döglődik / alig él a Brunswick, 1-2 füvészkerti, Pesti sárga és még talán másik 2. A kisebbek is alig élnek, szaporítványokkal kell pótolnom amit lehet. Azt hiszem a teljes gyűjteményt lassan lecsökkentem, mert nincs ennyi helyem és időm is kevés.

Előzmény: 55judit (14306)
55judit Creative Commons License 2021.06.09 0 0 14306

Túl vagyok az első szelektáláson. Néhány fajta kiszedésre került ilyen-olyan okból, helyükre újabbakat ültettem. Azt tapasztalom, hogy a barna fajták tartják meg még zordabb tavaszon is legjobban az első terméseket. Egyikre tettem is ma egy légbujtást. Hogy hova ültetem majd az rejtély, mert helyem az nincs. :) Ezzel szemben a mások által jó fagytűrése miatt egekig magasztalt Michurinska10 a barnákkal azonos körülmények között tartva, nem nevel egyetlen első termést sem. Sőt, az összes ág vége visszafagyott annak ellenére hogy be voltak érve, és enyhe volt a tél. Amint a Peretta el kezd teremni, ez lesz az első amit kiások. Persze másodtermése van mindig rengeteg, de ízre a többihez képest a leggyengébb fajta.

 

smena8m Creative Commons License 2021.06.08 0 0 14305

Sziasztok, az lenne a kérdésem, hogy nevel-e valaki kordonosan fügét. A telkemen sok támfal van, szeretnék elé fügéket telepíteni, részben el is kezdtem. Eddig 15féle fügém van, keresnék még ígéretes fajtákat, az alábbiak közül tud valaki segíteni a beszerzésben? 

San Pietro
Madeleine
Violette de Bordeaux
Hirta
Ronde de Bordeaux
TENA
VALLEIRY
Perretta
Twotimer
Longue d’août
DOTTATO
San Biagio
FIORONE

üdv

BJ

55judit Creative Commons License 2021.06.08 0 0 14304

A 2 leveles Perettát átültettem cserépbe. Meglepetésemre gyökere a pohár aljáig ért. :)

Előzmény: 55judit (14303)
55judit Creative Commons License 2021.06.08 0 0 14303

Szeretem nézegetni a fügéidet, nagyon szépek.

 

Nálam nem érdemes fát varázsolni a fügéből, mert akkor csak a rigó éri el a termést, én nem. Ráadásul belőlem csak egy van, belőlük meg sok. :) A régebbi fügéimet is terebélyesítem. Úgy intézem hogy  a fűnyírót éppen alájuk lehessen tolni, de inkább oldalra haladjanak ne felfelé. A tősarjakból is azért hagyok meg, hogy a legrégebbi, legmagasabb ágakat lecserélhessem.

 

A tőled kapott Peretta alsó, föld közeli részéről levettem egy pici hajtást kiültetéskor. Egy kis pohárba leszúrtam, és már van 2 levele. A "nagynak" 2 szép kis ága van.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (14302)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!