Egyébként én a Kapos Volán helyében kicsit átszervezném a Siófok - Balatonföldvár - Kaposvár vonalat is. Azoknak a járatoknak amelyek Kapolypusztánál bemennek Tabra, majd újra kijönnek, semmi értelmét nem látom. Ha már úgyis érintik Tabot, akkor Lulla (vagy akár Ságvár) felé is mehetnének tovább Siófokra.
Oksa. Csak az a bibi, hogy akkor a Tab-Balatonföldvár szakaszra már semmi nem maradna gyakorlatilag. Ha megoldod a kieső kapacitást valahogyan, akkor semmi akadálya. Ja, és kéne eleve egy járat Tabról Földvárra úgy, hogy 17.00-re Földváron legyen. A földvári kistérségből elég sokan kényszerülnek arra, hogy koleszosok legyenek, mert a Flexes műszakváltást nem érik el a suli miatt. :/
A GGT-424 tartalékjárgány lehet? Vagy csak most a tanszünetben nincs fordája? Mert máma ez csinált a 16:50-es Kaposvár-Kaposkeresztúr járatot a KAY-485 sofőrjével.
Lehetséges, hogy igazd van. Esetleg azt nem tudod, hogy a reggel 4:35-kor iduló Siófok - Bonnyapuszta járatot melyik kocsi csinálja? Szerintem az ENP-937... bár nem vagyok benne biztos. Azért gondolom, mert az a kocsi főként Tab környéki fordákon van, de ennek ellenére mégis siófoki telephelyes.
Egyébként az meg tudja valaki mondani, hogy miért van bizonyos járatokon vegyes kocsikiadás? Biztos van több helyen is ilyen. Pl. a 16:10-es Siófok - Nyim járaton hétfő az ENP-937 van, kedden pedig a LUU-933. Szerdán és csütörtökön ismét az ENP jön de pénteken a LUU. Miért? De van olyan hét, hogy csak egyszer jön a LUU és a többi napon az ENP. Szóval elég rendszertelen a dolog.
:) Na igen. Egyébként a JZE-240 most milyen fordákat csinál? Mert úgy tudom, hogy a Siófok - Marcali vonalról levették. Egyszer láttam valamelyik nap a 13:50-es Nagyberényi járaton a LUF-227 helyett. Másnap viszont ismét a LUF ment, úgyhogy valószínű, hogy csak beugrott.
Már épp ideje volt, hogy megindítanak valamiféle buszközlekedést arrafelé. Lullaiaknak és az ottani kisebb falvak számára, átszállás nélkül elérhető lesz Siófok és a Balaton part.
Bár szerintem nem fogják az összes Siófok - B.Endréd járatot Tabig meghosszabítani. Ahogy nem fogják a Tab - Jabapuszta járatok midegyikét sem Siófokig járatni.
Egyébként én a Kapos Volán helyében kicsit átszervezném a Siófok - Balatonföldvár - Kaposvár vonalat is. Azoknak a járatoknak amelyek Kapolypusztánál bemennek Tabra, majd újra kijönnek, semmi értelmét nem látom. Ha már úgyis érintik Tabot, akkor Lulla (vagy akár Ságvár) felé is mehetnének tovább Siófokra. Rengeteg időt spórolnának vele! Mellesleg akik (rendszeresen) végigutazzák a Kaposvár - Siófok távot, azok nem hiszem, hogy minden esetben áhitoznak egy "Ismerd meg Somogy megyét" túrára.
A képek az egyik barátomtól vannak. Én annyit tudok nagyvonalakban, hogy egy dízel targoncával ütközött, ami szabálytalanul elé hajtott valahonnan... De hogy egész pontosan hogy történt, azt nem tudom.
"Mert jövőre választás van és a siófoki polgármester (jelölt) azzal is kampányolhat, hogy Ő bezzeg lecserélte az összes városi buszt, új buszokra."
Így is lehet gondolkodni. Bár ezt a "jövőre választás" dolgot ugyanúgy rá lehet húzni az útfelújításokra, kátyúzásra, új buszmegállók építésére a Beszédes sétányon és az Erkel utcán... stb... Sok mindenre lehet mondani, hogy azért történik most, mert jövőre választás van.
(Itt zárójelben megjegyezném, hogy azt az Optare "buszt" pedig meg sem vettem volna.)
Szerintem nem ez volt a legolcsóbb megoldás. Fel kellett volna újítani az Ikarusokat. A fővárosban sokkal idősebb (1987,1992,1993) 415-ös jár és mégis megállják a helyüket, pedig az sokkal nehezebb terep és ott éjjel-nappal járnak azok a kocsik. A siófoki példányokban azokhoz képest jóval kevesebb km van és 5-10 évvel fiatalabbak is. Ha más volán társaságoknak és a BKK-nak jók ezek a buszok, akkor Siófoknak már miért nem???
Siófok városa, a lehető legolcsóbb megoldást választotta.
A raktáron (udvaron, csarnokban) állt már 100+ busz évek óta.
Ezért ezek a buszok olcsóbban megvehetőek mint az amúgy is olcsó, új társaik.
Tehát a siófoki város által megbízott vásárlók (közgyűlési személyek) kimondottan ár alapon válogattak.
Mivek ők maguk a saját városuban már 20 éve nem ültek buszon, fogalmuk sincs, hogy mi a különbség városi és elővárosi busz kialakítás között.
amikor majd a lakosság felháborodik, mert fel fog háborodni, okkal-joggal a kedvezőtlen kialakítás miatt, akkor Siófok város polgármestere majd hátrafelé fog mutogatni :
- Nem én, hanem ők a hibásak.
- Őket küldtem buszvásárlás nézőbe.
- Hát tudtam én, hogy annyira hülyék, hogy nem képesek megkülönböztetni a helyi meg helyközi buszt?
- Hát gindolhattam éb kedves polgártársaim, hogy helyközi buszt vesznek szeretett városunk helyi szolgálatára a következő 15-20 évre ?
- Hát már minden nekem kell csinálni ha azt akarom, hogy jó legyen ?
Könnyen meglehet, hogy ezt a mentegetőző 5 mondatot a város polgármesterének titkára már meg is írta, kinyomtatta és ott van a polgármester zakójának bal belső zsebében.
Ha egyszer számonkérik rajta ezt a városi butaságot, csak előveszi és felolvassa.
Pedig én már azt hittem, hogy a GHB-061-et elvitték valamerre. Pénteken már én is találkoztam vele, mert a GSM-311 helyett ment 16:45-kor Iregszemcsére. Szóval ezek szerint egyenlőre ilyen tartalék féleség lesz a BOS-233 mellett.
Milyen típusú Credo jön? Ugyanilyenek amik most jöttek?
Ja, aztán láttam magam is, hogy mi mit váltott. A GHB-061-gyel múlt vasárnap vagy mikor Kőröshegyen futottam össze, bálványosi táblája volt. De a hét többi napján a BOS-233-at láttam ahelyett a szutyok autósanyi helyett.
Annyit hallottam fél füllel, hogy még két kedró jön idén, a 415-ösök meg el lesznek adva.
Ne felejtsük, hogy NABI "89 Ikarus buszokat gyártott Ikarus USA néven igaz csődbe ment és Réna Petibá "92-benmegvásárolta majd létre hozta az American Ikarus INC-et "93-ban jött létre a NABI. 25% -al Petibá bent maradt 97-ig
A HJY-569 nem lett kuka és nem lett tartalék sem. Ha jól láttam, akkor az egyik EN12 valóban átvette a HJY-569 korábbi járatait ami főleg 4-es és 14-es vonalakból áll. Ezáltal a HJY-569 pedig a GHB-061 helyére került. A GHB-t pedig nem tudom hova tették... Szerintem már nincs Siófokon, mert még a telepen sem látom. Vagy visszament helyközizni, vagy pedig felújítódik végre és csak utána kap valami fordát valahol. Érdekes, hogy ma kora este (fél 6 körül) mindegyik helyis kocsi bent állt az állomáson (A 4db 415, a 2db Credo és a Nabi is) Mi a tartalék? Egyébként ezek az új EN12-esek elég vegyesen járnak. Legtöbbször a 4/14-en látom őket, de délelőtt valamelyikük 1-es és 2-es járatot is csinál. De a poén az, hogy csúcsban szinte csak 4/14/6-on mászkálnak...
Végre valami jó hir. Igazán az volna a jó, ha magyar buszokat vennének a Volán társaságok és a BKK is. "54-től egyes farosokon is volt már lökhárítóba szerelhető integrált kanyarodás segítő fényszorók.Nem terjedt el. "70-es évek végén a 200-ba is volt alacsonyabb padlós azt hiszem egy lépcsös volt, de ez is csak kisérlet és nem kellett senkinek.Remélem ez az elektromos busz többre viszi majd. Néztem azt a buszt amit a Tajnafői cég készített. Azt mondom nem rossz és jobban megnézzük egy városi kivitel este 6 után már eltudná látni Kaposváron is jó pár járatot!
Szerintem elég könnyen elsiklottak elfölött azokat figyelembe véve, hogy az üzemeltetésük alkatrészellátás szempontjából nem lesz nehéz, no meg a többi járműhöz képes bagóért adják őket.
Szabadiban is elég szűk Y-ban fordulnak a templom előtt a buszok, csukit én nem küldenék oda.
A 2 ajtós, duplasoros ülésű helyis Credokra a 14-es vonalon nem fognak felférni, ha még mindig anyi utas van mint 4-5 éve. (azóta ritkán járok otthon, nem olyan mély a merítésem)
A kaposvári csukik és 15 méteresek közül az FLX-114 az egyetlen, amit nyárra nem állítottak le idén tudtommal.
A 7.10-es rásegítője üresen tér vissza Siófokra, oda abból a szempontból jogos lenne egy nagyobb kocsi, hogy minek pocsékoljunk annyit. Viszont a rásegítő csak bérleteseket vesz föl, hiszen az LGX-441-ben nincs EMKE.
Nézzünk Balaton parton menő járatokat:
Siófok-Endréd: már megbeszéltük - illetve tovább Tab felé...
Siófok-B.földvár-Kőröshegy-tovább akármi:
- Kaposvár: OK.
- Tab: OK.
- Pusztaszemes: necces, de van forduló
- Bálványos: Y-ban fordul
Siófok-B.szárszó-Kötcse:
- Telekiben egy akkora placc van, hogy nehézkes megfordulni, Y-ban lehet inkább
Délutáni órákban: Endréd marad 2 kocsi kis Credo rásegítővel (ha az elég) Nyim+NBerény=1 csuki BSzabadi+Ádánd=1csuki
De pl. reggel 7 körül is össze lehetne vonni éven át a NBerény+Nyim járatokat. Ugyanígy a Szabadi+Ádándot is. Sőt a 7:10-es sulis busz Tabra is másodrészezik. Ott sem lenne hülyeség egy csuki. Napközben pedig pihennének. Kaposváron sem jár mindegyik csuklós folyamatosan napközben. Nyáron pedig inkább a balaton-parti vonalakra kéne rakni őket. De akár az egyiket át is lehet nyárra rakni Kaposvárra, majd ősszel vissza.
Mondjuk, szólóval sem díjazom a tolatásos megfordulást. A leghajmeresztőbb szerintem a Nemeskisfalud, bej.út c. végállomás: a zsákfalu nincs messze a 68-as főúttól, buszforduló is van a faluban, évekig a 68-as útra kellett Y-ban megfordulni, ahol elég jelentős a kamionforgalom. Az idei a második év, hogy újra bemennek a faluba a buszok (napi 3-4 összesen), ahová évekig nem.
Ha bele szólhatok a KT RT-nél nem nagyon díjjazták csukival a tolatásos megfordulást, de szerintem egy átlagos gkv-eznek meg kellene oldani ezt a feldatot. Kaposváron én is mentem 6-ba csukival meg Töröcskére is mind a két végére. Tudom nem nagy szám, de szerintem ez ma már nem történhetne meg. Talán akkor is a forgalmista lazaságán és felületességén történhetett meg busz hiányra hivatkozva. Volán szabályzat legalább is a KT RT-nál még soló busznál is kellene írányító ember, de kit kérsz meg? Neki vezett a kerítésnek akkor is te vagy a hunyó ,mert nem volt képes erre a feladatra!
Nnnna, akkor nézzük, hogy mely településekre jár vagy járt csuki:
Kaposvár-Zimány: Zimányban forduló
Kaposvár-Dombóvár és rész-szakaszai: Batéban telephelyezik, ott Y-ban fordul, Kaposkeresztúron forduló, Nagyberki iskolához egyik irányból bemegy, másik irányba ki, v.mh.-nál forduló, Dombóváron buszállomás
Lengyeltóti-Kaposvár: Lengyeltótiban halszálkás forduló - mivel túl korai a járat nekem, csak valószínűsítem, hogy nem nyüglődi be a halszálkára a csukit
Barcs-Nagyatád: Barcson halszálka, Rinyaújlakon forduló, igaz, szűk nagyon
Nagyatád-Böhönye: Segesden és Böhönyén forduló, Felsőbogátpusztán én tartalék 260-assal jártam, Y-ban fordultunk, de szerintem óvatosan csukival tolatgatás nélkül is meg lehet fordulni
Nagyatád-Tarany: Taranyban forduló
Siófok környékén én Ádánd, Nagyberény, Balatonendréd, Tab felé tudnék elképzelni csuklóst.
Ádándon egy aszfaltburkolat kellene a fordulóba, Sabak: forduló, B.szabadi, alsó: Y-ban kéne fordulni.
Jó, van egy-két járat, ahol jól jön. Ez az egy-két járat általában ugyanabban az időben indul a szélrózsa minden irányába. Hová teszed? Hol fordítod meg egyik-másik szűk Y-fordulóban?
Na erre meg azt mondom, hogy nem kéne minden csuklós buszt Kaposvár éa Nagyatád környékére csportosítani. Az 1ik nem rég beszerzett 417-es bőven jó lett volna Siófok körüli munkára.
Én hétvégén tudnám Kiliti helyközis feltárását elképzelni. A 16.00-os bonnyapusztai (Tabnál félbevágva) bőven elviselne egy rásegítőt is, Tabig teltházas.
hát nem tudom... Egy endrédi, szárszói vagy kötcsei járatot leterelni az 1-es vonalra elég nagy időveszteség lesz nyáron. Még ha felmennek a Bláthyba oda-vissza, az jó ötlet. A Bajcsy-n járatni a szabadi és ádándi járatokat, az is rendben van. Viszont a Ságvár irányába közlekedő buszokat maximum a Tesco-ba terelném be, de kilitibe nem. Szerintem a hosszabb kerülőket nem nagyon kéne erőltetni. Ha munkába/haza sietnek az emberek akkor nem kéne megnövelt menetidővel cikk-cakk-ban járatni a buszokat. Talán a késő esti (22:00 utáni) helyközis járatoknál lehetne 1-1 helyis indulást spórolni egy nagyobb tereléssel.
Én azt tudom elképzelni, hogy beterelik a Jegenye sorra vagy az Asztalos S. utcára a 65-ös úti járatokat - hétvégén -, a Zamárdi felől érkezők közül egyes járatokat pl. le a part felé Széplak-Alsónál, más járatokat be Törekibe vagy Somogyfokra, az ádándi/b.szabadi járatok közül az egyszerre indulók egyik-másikát a Bajcsy-ra, aztán a 3-as helyi buszt totál ki lehet kapálni, stb.
Azt mondjuk nem nagyon értem, hogy a helyközis buszok hogyan fognak rásegíteni a helyi járatokra. pl. egy tabi vagy nagyberényi járat hogy tud rásegíteni a 4/14-re? Felmegy majd a Tescohoz, bejárja a Béke teret és a Szeptember 6 teret és úgy megy tovább??? vagy mi? Maximum annyit tudnak csinálni, hogy megállítják a buszt a Báthori utcánál is, ami ugye kizárólag helyis megálló. Több ilyen megálló nem is nagyon van. Szóval ennek megint csak a hírértéke nagy és nem maga a kezdeményezés.
"Egy kijelző ára kellően meg tudja dobni a busz árát."
Elég szomorú, hogy még arra a pár kijelzőre sem telt egy olyan városban, ahol évente több százezres az idegenforgalom és ahol a parkolóhelyek 95%-a fizetős. Elég gáz, hogy pár kijelzőn spórolnak...
Akkor inkább kértek volna UNIO-s támogatást és vettek volna egy fullos CREDO vagy IKARUS flottát. Ha pedig ezeket nem lehetett volna, akkor inkább Merciket. (mellesleg magasan veri a CREDO-t a CITARO csak így zárójelben...)
Majd az egységesítés részeként átveszitek a Pannon által alkalmazott megállóhelyi kiírási rendszert a megállóhelyi táblákra,és akkor megoldódik ez a probléma.
Az ajánlatokat vagy részvételi jelentkezéseket a következő címre kell benyújtani: MÁVAUT Kft. Teréz krt. 38. Kapcsolattartási pont(ok): MÁVAUT Kft., II. em. 220. iroda 1066 Budapest MAGYARORSZÁG Telefon: +36 14282202 E-mail: mavaut@mavaut.hu Fax: +36 14282102
Ráadásul átalakítás előtt az egész vonalhálózat. Kevesebb busz kell majd, ha a helyköziket is befogják helyizni. Mondjuk, az érdekesen nézne ki, ha egy új cég venné át a helyi kocsik üzemeltetését és a Kapos a helyközi járatokkal "rásegítene" a helyi közlekedésre: két cég, egyfajta helyi bérlet (?).
Csere előtt áll a siófoki buszpark, egy kis angol járműve van korábbról a városnak, kedden két új buszt mutattak be a sajtó képviselőinek, melyek szerdától már forgalomba is állhatnak. S az önkormányzat év végéig további kettőt szerez be; ezzel a flottával áll majd készen az új üzemeltető fogadására, aki lehet akár a régi is.
Akkor lehet búcsúzni a 415-ösöktől.
Mókás amúgy, hogy "kis angol járműnek nevezik" a NABI Solót, de tulajdonképpen igaz. :) Angol gyártás, ez tény.
Somogy megyére is ki fog terjedni a DDKK keretein belül ugyanaz a kijelzősítés, ami a Pannon Volánnál már végbement, és akkor lesz összesen 1, azaz egy fajta kijelző minden buszban.
Csak azért kár partizánkodni egy idegen típusú kijelző melletti kardoskodással, hogy aztán 1-2 év múlva lehessen is kidobni az egészet. Meglehetősen célszerű dolog ám olyasvalamire költeni, amit aztán lehet, hogy össze sem tudsz majd házasítani azzal a később kiépülő háttérinfrastruktúrával, amihez a tömegesen beszerzendő kijelzőket és a szoftvert majd hozzálövik.
Ami inklább probléma, az az hogy a vonalak megállólistája csak internetetn és menetrendfüzetben elérhető. A megállóhelyi táblákon csak a végállomás van kiírva és a buszokban sincs belső utastájékoztatás.
Tábla van a GHB-061-ben is, pedig az a kocsi is jópár vonalon megfordul: 1-es, 2-es, 3-as, 6-os, 7-es az, amit rendszeresen látok.
Egyébként meg szerintem nem kellene verni magunkat, hogy bezzeg Svájc meg bezzeg Németország. Totál más terep, totál más klíma, stb.
Egy kijelző ára kellően meg tudja dobni a busz árát. Siófokon van egy már bevált, igaz, talán elavult technika. Veszel egy totál másfajtát, azt programozni, stb... Ráadásul egy külsős céggel - ahogy ez több helyen is zajlik...
Ahogy látom, ezekben még kijelző sincs... Táblákkal fognak szarakodni??? :( Szépek ezek a buszok, de nagyon gáznak tartom azt, hogy Siófok !!!2013!!!-ban alapfelszereltségű, fapados, raktárról megmaradt járműveket vesz... A 415-öskben tágasabb hely van, szebb a festés és VAN (külső belső) KIJELZŐ.. annak ellenére, hogy nem mai darabok. Visszafelé fejlődünk vagy mi??? Kicsit körül kéne nézni Pl. Svájcban vagy Németben, hogy az ottani Citarok milyen felszereltséggel és karbantartással futnak. Nem azt mondom, hogy külföldit kell venni! Igenis legyen a magyar utakon MAGYAR busz! De legyen egy színvonal is már!!! Nyugonton ezt a színvonalat 20 éve ütötték kb. (Pl. amikor nálunk megjelent az első (szériában gyártott) teljesen alacsonypadlós ikarus (IK412) akkor a fejlődő nyugati országok már dobálták ki 6-7 éves full alacsony Merciket és Van-Hool-okat. Csak itt voltak úgy elszállva, hogy mekkorát alkottak...) Fel kéne zárkózni végre!
Nem hinném. Az E94-esek sem voltak sosem Kapos tulajdonban. A Volán közölte az önkormányzattal, hogy jó lenne ha eladnák az EAG-okat, mert kizabálják a Volánt a vagyonából. Sokat ettek, ez lett a végük. Amúgy meg jobbak voltak, mint a 415-ösök.
Szerintem ugyanolyan felállás lesz, mint a korábbi kocsiknál: az önk. megveszi, odaadja a Volánnak üzemeltetésre, ezzel letudja a kötelező Volán felé adandó adnivalóit, illetve helyiben a Volán (remélhetőleg) nem emel árakat ezért cserébe jövőre.
Nekem (bár "nem sok közöm van" Siófokhoz) ezeken a buszokon is tetszik ez a színkombináció. Gondolom, ezek is "raktáron lévő" járgányok. (Vajon a fehér Inovell kinek készülhet?)
Lehet, hogy vak vagyok, esetleg lusta a kikereséshez, de az is lehet, hogy csupán az elmúlt napok összes hírfolyamának összevissza, egymással helyenként ellentmondó fogalmazásai tévesztenek meg, de lényeg a lényeg: kicsit megkavarodtam.
Így a kérdésem a következő volna: az új járművek önkormányzati tulajdonú és Volán által bérelt/üzemeltetett, vagy teljesen önkormányzati üzemeltetésű (külön társaság), vagy Volán-gépek lesznek önkormányzati "besegítéssel", vagy teljesen Volán-pénzből vásárolt buszok? (2. verziót nem tartom valószínűnek, de hátha.)
Máma láttam,. hogy lecerélik a nem elektronikus buszmegálló táblákat is. A Kiegészítő táblákat is szerelnek föl, amin a megálló neve látható. Sajnos a "Hősök temploma" Toponár felé kimenő megállójához "Mező u. csomópont" táblát tettek föl... Remélhetőleg hamarosan javítják.
Ezt az FKC-t nem láttam egyáltalán az előző héten.
Az még nem jelent semmit, hogy a 2-esen csak délelőtt láttad, mert gyakorlatilag minden kör után átszerelés van. A BOS-t is csak az állomásnál tudtam elkapni, máshol nem, mert nem tudtam előre, hogy épp melyik vonalon lesz.
Szvsz AFC-189 mondható törzskocsinak a Tesco buszon.
Egy új nicknek talán illene bemutatkozni, megindokolni, mire kell, főleg, hogy gyakorlatilag az összes Volán topikjában van egy-egy hozzászólásod. Nem olvastam végig mindet, de gondolom, azokban a topikokban is ugyanez volt a kérdés.
A forda fix, a kocsi elvileg 260-as. A Credo-nak szerintem a fordájában lehet Tesco-s kanyar: egyrészt pihenőidő a 260-as sofőrjének is jár, másrészt a nyári szünetben nincs rásegítője a 14.40-es endrédinek, valószínű arra az időre Tesco-zik, mert elég rendszeres.
Apropó: volt kutyulás szeptember közepén a fordákkal: a 14.40-es endrédi rásegítő lett a LUU-933, és a szept. 1-től Lelléig meghosszabbított, korábban szárszói járat pedig az LWD-876 járata lett.
Most az LWD már tényleg mindenfelé jár, csak Andocs környékén nem: van neki Nagyberénytől kezdve Ádándon át Lelléig minden.
Pont azon gondolkodtam el a minap, hogy mikor ment utoljára 200-as Siófok helyiben. Gyorsan megkaptam rá a választ, mert most 26-án és 27-én is megtörtént mindez, BOS-233 személyében.
Csütörtökön ránézésre a GHB-061 helyén volt. Aznap az FLC-811-est is pótolták, FLX-119 ugrott be a helyére. Néztem is nagyokat ezeket látva, de 5 kocsival elég nehéz megoldani a dolgokat.
Plusz egy kérdés, ami lehet, hogy már volt. Aki tudja, LGX-441-nek mi volt az előző rendszáma?
Most voltam kint a egyenesi fordulóban és már szét törve láttam aszerkezetet. Mondom megnézem mi van a tecnikával. Háá...t? Ilyen embereknek kell ilyen segítő dolog? Gratulálok!
Nem rossz dolog csak nem ekkora városban ahol az utasok ugyanazok az emberek 99%-ban! Nem ettől függ az utasok megtartása! Lett volna fontosabb is amire ez elkölthető. Nyilván pozitív válaszokat játszottak!
ACG-317-et a soförök kérésére festették bele a csíkokat volántelepen. Nem emlékszem kék csíkokra a 329-en, viszont amikor dolgoztam vele kigyulladt a Lonka hegyre menet. Az alján volt valami nylon a váltón valahogy oda került. Poroltó hiányában, mert éppen hó volt azzal tudtam eloltani úgy, hogy seprüvel szortam rá a havat. Az is érdekes volt, hogy pont a 317-es hozott vagy 10 poroltót és nagyban beszélgettünk megoldva a témát mikor a tűzoltók kiértek( nagy hóláncokkal csattogva) a fekete aszfalton : nem bántom Őket, de így történt.325-ös volt piros lökössel így van. Amióta tudom "90-ben már olyan volt. A balesetes verda szerintem a 336-os volt én úgy emlékszem, mert A kolléga aki volt vele H63-mal dolgozott a mit a Kapos Volánnál gyártottak csak éppen az többször volt rossz mint jó és így dolgozott a 336-al én úgy emlékszem persze ez a répás dolog sem most volt! Szürke húzatra nem emlékszem, de lehet.
Az lehet-e, hogy a 329 még Kaposváron, sárga alapszínnel, kék csíkos volt; olyasmi, mint az ACG-317 (2002 előtt)? Mert nekem valahogy úgy rémlik. A 325 és a 331 közül az egyiknek volt talán piros a lökhárítója, a másiknak barna, és ez utóbbinak barna csík is volt alul az oldalán. Valamint ezek közül is lehetett valamelyik a korábban már említett, '97 nyarára felújított, vagy legalábbis újrafényezett, sárga 260-as. Meg aztán az a '95-96 körül balesetezett kocsi is - amiről már szintén írtam - közülük kerülhetett ki.
Még az jutott eszembe, hogy '88 nyarán-őszén (meg talán még évekkel később is) volt egy bolygóajtós 260-as, ami szürke színű műbőr ülésekkel közlekedett. Akkoriban elég újnak tűnt. Sokáig azt hittem, hogy a BRS-336 lehetett az, de ő 1989-es, azaz nem járhatott még '88-ban. Szóval ez a szürke üléses is csak a 325, 329, 331 közül lehetett valamelyik.
Komolyan kérdezem biztos, hogy ezt a 571 000 000.-Ftot erre kellett elkölteni? Alig van már utas! 2 ajtós buszokkal is lehetne a város vérkeringését biztosítani 1-2 kivétellel(többségét) Kaposvár nem világ város!!! Utasok ugyan azok minden nap. Lehetséges, hogy néha idegen is betoppan egy-két útra, vagy én látom csak rosszul ezt akkor elnézést kérek mindenkitől! Csak egy vélemény volt.
De régen volt!! BY-25-64 =325, 25-65=BRS-329,25-66=331 asszem talán "88-ok! HÁÁT nem 25 évre tervezték őket. Láttam a 329-est fehér alapon piros csíkokkal talán? Elmúlt.
" 90-ben még a 23-40-es korában is így nézett ki(díszléc), ha valamit csináltak vele az elötte lehetett, de nem tartom kizártnak!Így van a külső telephelyes gépek üresbe mentek a helyi végállomástól haza! Ez ma már felfoghatattlan és ezért kapták az új gépeket az ott kint lakó kollégák nem pedig a sor szerint követkaző ember! AAI-874 Töröcske az ACG-317 majd 4 évvel később a IK415-öst! Általában azért min 2 vagy 3 ember élt abban a faluban. Elvileg minden nap mentek a masinák 1992júliusig nem voltunk az AETR aláírók közt így gyakran voltak 250-270 ledolgozott órák hamar meg volt napi 19 órával ma már ilyet sem lehet. Mezőcsokonyai szünt meg először. Buszt már nem láttam "90 ben, de a sofőr elmondása szerint a 62-63 volt. Igazság a számok jobban megmaradtak mivel mi is csak így hívtuk őket betük nélkül. régen volt már sajna!!!
Aki a 20-03 ült felújjítás elött az utánna a BRS-302-el dolgozott így nem kapta vissza a gépét ami azért nem volt divat, de elő fordult ilyen. Megpróbálok utánna nézni, de az biztos, hogy "90 után már csak ez BKV csuki volt!
"szerintem a BU 20-03-ból a BRS-312 lett, és ha jól tudom, 94-es selejt."
Én úgy tudom, hogy 1992-es selejt, de ha esetleg még átfestették sárgára, akkor lehet 1994-es selejt - bár ez nem túl valószínű. Egyebekben meg ld. az előző hsz.-omat.
"A díszléc akármilyen furcsa gyári volt nem esett át felújjításon.Én szálltam le róla mikor selejtbe vitték! Csak kapott egy (gyönyörű szép kék szint) és nyugdíjba menetelig sorvadt szépen csendesen."
Hogy a BRS-332-t felújították-e vagy sem, nem tudom, de ilyet nem is írtam. Mindenesetre egy díszléc kicseréléséhez talán nem kell felújítás (mármint vázcsere vagy nagyjavítás)... A selejtezésekor gumi díszléc volt rajta, ez kétségtelen, sőt, már kb. '93-tól, de azelőtt viszont fém díszléces volt szerintem. Nem tudok róla, hogy egyáltalán lett volna olyan 260/280 gyárilag (nemcsak Kaposváron, hanem országosan is), amit még széles gumis bolygóajtóval, de már széles gumi díszléccel szereltek.
"BU-06-85 (...) Különben Bárdudvarnoki telephelyes volt Ő végezte a 22-40-kor induló utolsó 2 járatott meg másnap ő volt az elsö 2 járat szerintem nagyon gazdaságtalan dolog volt úgy mint a BU-62-63 botos váltóval ez M.csoknyai telephelyes volt utlsó 1-es és az elsö másnap 1-es járatott vitte"
Ezt úgy kell érteni, hogy a helyi járat külső végállomásáról üresen kiment az adott településre, ahol a vezető lakott? Vagy esetleg helyközi járatot is végeztek?
Az a 62-63 milyen típus lenne? Mert a BZ 62-63 elvileg egy 266-os volt, a későbbi BPD-047. Nem lehet inkább BZ 61-63 (vagy a 62-61, 62-62, 62-64, 62-68, 62-69 közül valamelyik)?
"Volt még a BU-20-03 ami csuki volt őt sem díjjazták új rendszámmal"
Bizonyos adatsorok szerint ő lett a BRS-312. Namost én ezt sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudom, viszont arra biztosan emlékszem, hogy volt olyan ex BKV-s 280-as Kaposváron, amelyik kapott új rendszámot, de az ajtó fölé még a régi volt kiírva (ahogy még a BKV-nál oda felfújták). Sajnos egyiket sem jegyeztem meg... Szóval lehetett ez a 20-03, de az is lehet, hogy nem.
Aztán van itt még egy kis bökkenő a BKV-s eredetű Ik 280 témakörben: semmilyen forrásban nem találtam nyomát másiknak, de én mintha úgy emlékeznék, hogy 2 db is volt belőlük; egy kék lökhárítós és egy szürke lökhárítós. Nem mernék rá megesküdni, hogy láttam őket egyidejűleg, de arra sem, hogy nem láttam őket egyidejűleg. Az sem kizárt, hogy csak egy db volt, és idővel kicserélték vagy átfestették a lökhárítóját. Viszont ha mégis kettő volt, az magyarázná az előbbieket is: akkor ugye előfordulhat az, hogy a BU 20-03 valóban nem kapott új rsz.-ot, de volt egy másik, amelyik kapott, és az lett a 312. (Akkor viszont az a kérdés, hogy mi lehetett az ő rsz.-a korábban?)
Egyébként bizonyos források szerint volt még 2 db ex BKV-s 280-as: GC-52-78/BZ-62-24 és GC-52-82/BZ-61-84, amiket a BKV '74 végén - '75 elején vett állományba, tehát még "kisablakos" kivitelűek voltak, és '81 végén selejtezte őket. Kaposváron nem tudni mikor lettek kidobva, de nagy valószínűséggel még '88 előtt (akár jóval előbb).
Ácsi. Lehet itt bilibe kezet lógatni, de ahhoz, hogy valahol helyi járat létre jöhessen, egy sor dolognak klappolnia is kell. Nem elhanyagolandó pl. az önkormányzati megrendelés.
Hajjaj, ebben megint nem vagyok biztos, viszont simán tévedhetek.
Nálam a BRS-323 1988-as, a BY 69-es széria viszont egy évvel későbbi. Viszont a 88-as BX 69-es eleje szintén 280-as, és elég extrém tévesztéseket is adhat (pl. volt az Albánál egyszerre, egy városban két 280.06-os, ami BY és BX 69-03 voltak), szóval én inkább BX 69-02-re tippelnék. Nálam azonban mindkét rendszámnál lyuk volt eddig, így nem mondom biztosra.
(Másik téma: ha a 20-03 nem kapott újat, akkor nem tudod, mi lett a 312?)
Ez a cuccmucc, illetve még egy-két LLN-641 (asszem annyi a száma ily kora délután) és társai c. Ford Transitok, amik kistérségi és környező falvakbéli önkormányzati tulajdonban vannak, elég gyakran cikáznak föl-alá keresztbe-kasul Tabon és környékén.
endrédi rásegítőként ment már az FLC-811 is. Hogy az milyen egy sz@r busz. Olyan hangos a motorhang, mintha folyamatosan legalább 4000-es fordulaton menne. fura...
Mármint melyik az a kettő? Egyről tudok, ami mostanság a siófoki telepen tengeti munka nélküli szürke napjait. Szerdánként elvileg a 14.40-es Siófok-Balatonendréd rásegítője az LWD-876 helyett.
A flexes rajzáson kívül tényleg nincs olyan időpont. Viszont, ha Tab társulna Zalával és a Lulla felé lévő zsáktelepülésekkel helyi busz létrehozása ügyében, valamint a Bótapuszta és Sérsekszőlős közötti út le lenne normálisan aszfaltozva, akkor egész jó kis helyi "hálózatot" lehetne kialakítani. Már csak fantázia kéne hozzá. :) A DZE-691-et meg be lehetne rá állítani és kész. Lehet, hogy több munkája lenne mint Nagyatádon... Vagy ha nem kell 11m-es busz akkor midikkel is meg lehetne oldani. Pl. használtan beszerzett 405-ösökkel (egy lengyel/német honlapon láttam is eladót). Kicsit elragadott a fantáziám... :D
Viszont, ahogy keresztülmegyek a városon egy-egy buszos utazásom során, elnézegetve a mellékutcákat, nem tudom, mennyire férne el egyik-másik utcában busz. Konkrétan: a mostani, buszok által használt utcákon kívül hová lehetne még betuszakolni buszt? Meg mikor? A Flexes rajzásokon kívül nincs túl sok időpont, amikor embert látni a városban.
:D ááá értem! Sőt így már érthető az is, hogy erre a célra miért nem vesznek helyi kivitelű buszt. Oda akármi jóó! Egyébként ezzel a logikával Tabon is lehetne helyi járat. Lehet, h nem is lenne hülyeség...
Azért, mert dimbes-dombos a terep, aztán nem bírja az emelkedőt az öreg libakergetővel vágtázó Pista bácsi meg Mari néni. Ha a város egyik végéből át kell menni valamiért a másikba, legyen mivel menni. :D
Az egyik ilyen hely nincs is olyan nagyon messze. Tamásiban azt a (talán) 2 helyi vonalat lengőajtós Ik C56-os(ok) szolgálják ki. Legalábbis legtöbbször olyat láttam helyiben menni. Ebben nekem nem is az volt a fura, hogy ilyen buszok járnak helyiben... hanem, hogy Tamásiba egyáltalán miért van helyi járat... ??? :D Bár ez már egy Gemences kérdés...
Idehaza is vannak helyek, ahol helyi járatra helyközi kivitelű kocsikat tesznek/forgatnak be, illetve helyközi járatok tárják föl a települést. Ott sincs semmi gond abból, hogy akár Ikarus 396-os csinálja a helyi járatot - najó, a babakocsisok nyilván nem örülnek.
A másik meg értelem szerűen az egyik 415 helyére kerül ami következésképp visszaáll majd tartalékba. Téli időszakban a Kiliti vonalakon kívül bárhol megállja a helyét. (hétvégén még a 14-esen is) Nyáron pedig valószínű, hogy inkább a városi vonalakon fogják járatni. Sztem így logikus.
(Érdekesség képp: 2007-ben volt szerencsém két hetet a tengeren túlön tölteni és ott, a nagyobb városokban is (pl. New York) a szóló buszok 2 ajtósak a csuklósok pedig 3 ajtósak. Persze mindez azért van mert fillérekért van a taxi és kevesebben tömegközlekednek. Valamint, a nagyobb távolságok miatt több az ülés a buszokban.)
Én meg azért írtam, hogy ha kell, lehet fordát módosítani, azt' csókolom. :) Az egyik a GHB-061 helyére simán mehet, ahol eddig elfért a kétajtós, oda ezen túl is jó lesz. És akkor már csak a másikat kell elsózni valami nyugisabb fordára...
"Nem állítom, hogy nem jó az EN12-es, de az tény, hogy nem minden időpontban és nem mindegyik vonalon lesznek bevethetők. Ha van 2db inkább helyközi kivitelű busz egy helyis flottában, az nem feltétlen baj."
Szerintem napközben bármelyik vonalra jók lesznek. Csak a reggeli és a délutáni csúcsban nem nagyon... de ez majd kiderül. A KCL-745 (ex. HJN-778) is elég tré volt az akkor hosszabbodó 82-es troli vonalán... Bár az Budapest...
Több mint valószínű, hogy ez lesz... Vagy a másik opció az, hogy egyből elküldenek 2db Ik415-öst felújításra ha megjött a két Credo. A téli időszak végéig pedig megcsinálják mind a 4-et. Ezt a pár téli hónapot még ki lehet húzni egy-egy pótlással. Tavaszra egy friss(ített) járműparkja lenne Siófoknak. :)
Ezek alapján lényegében bármi. A tenderkiírás nem fogalmazza meg egyértelműen, hogy a felsorolt kivitelek közül mi és mennyi kerül a Kaposhoz. Annyi biztos, hogy 49 busz megy 5 volánhoz 4 kivitelben. Midi tehát most például biztosan nem jön.
Én annak örülnék,ha a Dél-Dunántúlra már a régi típusokból nem kerülne egy sem(már így is túl sok van belőlük).Inkább ezekből a pofásabb új fajtákból kellene ide hozni jó pár darabot 21.sz-i felszereltséggel. :)
Szerintem 1sem. 3 okból. 1. A jelenleg Siófokon futó 415-ösök közül a legöregebb azt hiszem, hogy 1995-ös gyártású a legfiatalabb pedig 1997-es. A Kapos Volán viszont az ezeknél öregebb helyközis Ik400-as típusait is felújította és nem dobta ki. (Lásd 415-ösök és 417-esek)
2. Jelenleg sincs elegendő helyis kivitelű busz a flottában a Scaniák távozása óta. Most összesen 5db kocsi van (4db Ik415 és 1db Nabi Solo) és úgy tudom, hogy 6+1db minimum kell ahhoz, hogy minden vonalra minden időben normálisan jusson busz.
3. Ezt a két buszt azért veszik, hogy visszaállítsák az eredeti helyis darabszámot és a GHB-061-et levegyék végre Siófok helyiből és kűldhessék felújításra.
Ha megjöttek ezek a Credok akkor valószínüleg 1db 415-ös visszaáll tartalékba. Aztán később talán elkezdik felújítgatni ezeket a helyis 415-ösöket is.
Nekem is van egy olyan gyanúm. De mivel most oda nem megy Credo - meg más se - és ennek a színe hasonlít legjobban a kaposos színtervre, így kaposos lesz. Legfeljebb az alsó részét átfényezik a sötétebb zölddel, oszt jóvan.
Hát nem tudom... Azért nézd meg a reggeli 4-es, 14-es, vagy 6-os járatokat. Szinte mindegyik annyira tele van a diákokkal és munkába menőkkel, hogy lógnak ki a buszokból. És akkor még nem is beszéltem egy nyári csúcsban közlekedő 1-es vagy 2-es járatról. Ezekben a helyzetekben kényelmesebb a 3 ajtós busz. Ha nem is Citadellt vagy Econellt vesznek, de lagalább vettek volna BN12-eseket. Szerintem semmivel nem kerültek volna többe, mert lényegében ugyanolyanok mint az EN12, csak 3 ajtósak. A 415-ösök még mindig jobban helyt fognak állni a tömöttebb járatokon, mint ezek a Credok. (Még annak ellenére is, hogy az IK415-ösök állapota már elég siralmas...) Nem állítom, hogy nem jó az EN12-es, de az tény, hogy nem minden időpontban és nem mindegyik vonalon lesznek bevethetők. Ha van 2db inkább helyközi kivitelű busz egy helyis flottában, az nem feltétlen baj. Csak nehogy a mostani Ikarusokat is ilyenekre, vagy hasonlókra cseréljék...
Erre a forgalomra? Az EN 12 bőven elég Siófokra. Mellesleg nem ez az első város, ahova ilyet vettek helyijáratra, mert az Hajdúböszörmény volt. Oda sem kell több, ide sem. Bőven elég, hogy új és alacsonypadlós.
Nem mondod, hogy EN12-est vettek... Muszály volt megvenni a Kravtex-től a raktárra gyártott "szarjaikat"? Ráadásul egy inkább elővárosi kivitelt városba??? A Kravtex már rég nem is gyártja az EC, EN, BN szériákat... Citadell 12 vagy Econell City kellett volna! Egyébként úgy tudom, hogy 2db-ot vesz Siófok. Mindkettő ez a típus?
Mondjuk, szerintem ez az egész Kapos Volánnál így volt... Csavaroztak föl olyan rendszámot, ami épp soron volt. Aztán totál össze-vissza 256-260-266-280 helyköziben is.
Azért vannak a rendszámok össze -vissza, mert ahogy jöttek be kiállásra úgy cserélték le őket 323-ig csuki 324töl szoló-337-ig 41 db busz volt a KT-nál 36 forda még akkor 2 tarcsi 3 állandó müszaki(kettes szemle), vagy felújjítás!
BU-20-03 nem kapott új rendszámot. Volt olyan sorozat (fejböl) BY-54-94-től a BY-54-99-ig 6 db 1987-ek ezek még akkor olyan 900 000.- ft ba kerültek a BRS-311, BRS-315, STB megmondom őszintén nemtom, de a BY-64-59=316, BY64-60=306, A BRS-303 az BZ-61-69 harmonika ajtós románok elvitték még akkor verekedtek érte! BRS-323=BY-69-02 asszem!
Kaposvárról 1989 nyaráig mentek buszostól kollégák ki a Balatonra. A Kapos Volánnak 1990 január környékén lett leány vállalata a az akkori helyijárat amiböl lett a KTK. Megalakulás utá már nem mentünk ki a szezonban balcsira (Jó világ volt az minden féle képpen) A díszléc akármilyen furcsa gyári volt nem esett át felújjításon.Én szálltam le róla mikor selejtbe vitték! Csak kapott egy (gyönyörű szép kék szint) és nyugdíjba menetelig sorvadt szépen csendesen. BU-06-85 nem lett felujjítva, mert amikor már BKV-töl elhozták akkor olyan hangja volt hátsó híd stb nem volt vele érdemes foglalkozni.Különben Bárdudvarnoki telephelyes volt Ő végezte a 22-40-kor induló utolsó 2 járatott meg másnap ő volt az elsö 2 járat szerintem nagyon gazdaságtalan dolog volt úgy mint a BU-62-63 botos váltóval ez M.csoknyai telephelyes volt utlsó 1-es és az elsö másnap 1-es járatott vitte valamint a BRS-326 a 7-sel volt így megáldva a kollégák ott laktak és így volt megoldva a hazajárásuk BU-1020-as talán még új rendszám elött vagy környékén tünt el mert el volt rohadva. Volt még olyan, ha a BKV-nél tartunk, hogy BU-23-52 ez a végefelé napi 15liter nem írtam el enyi olajat evett naponta kb 200km Megállt a lámpánál a kipufogó rendszer megtelt füsttel és amikor elindult a Kóbór Janiék oda jártak receptér és a KPM-töl oda szóltak az igazgatónknak, hogy szeretik az OMEGÁT, de zene nélkül ezt szüntessék meg! Volt még a BU-20-03 ami csuki volt őt sem díjjazták új rendszámmal
A busszal együtt sofőröket is átvezényeltek Siófokra?
-----------------
Igen.
Sőőt.
Kb. 1984-ig egyáltalán nem volt ritka, hogy valamilyen nagy utasforgalmat vonzó 1-5 hetes valamire, akár társvolánoktól is érkezett kocsi + buszvezető, besegítésre.
amikor a dolog végetért, a busz a saját gkv-jével ment vissza a dolgára.
Konkrétan ez a kaposvári Volán-telep előtt van fotózva...
Ettől még persze lehet, hogy később - vagy éppen korábban - Siófokon szolgált.
Egyébként is erről a fehér, 3 ajtós Ik 66 szériáról nem sokat lehet tudni... Miért voltak ilyen világos színűek, s miért nem "MÁVAUT"-szürkék? Hány db volt Kaposvár helyiben, hány Siófok helyiben és hány helyköziben? (Mert mintha olyan képet is láttam volna, ahol a kaposvári helyközi pu.-n áll ilyen.) Egyáltalán mennyire különült el akkoriban a helyi és a helyközi állomány?
"Jól írod a BY-23-40 lett a BRS-332 és "87-es a gép mert már az oldalán gumicsíkos diszléc volt és valóban igaz az ajtó, mert csak ez az egy volt ilyen"
Én 1986-osnak tudom. Már csak azért is, mert ez a széles gumis, ill. szélesebb ablakos bolygóajtó az 1985-86-os szériákra volt jellemző. Az oldalára a széles gumis díszléc szerintem később, 1993 körül került fel, amikor Zwack italnagykereskedés(?) reklám volt az oldalán. Korábban, amikor valami "Jöjjön hozzánk gépkocsivezetőnek" szövegű (Kapos Volán) reklámot viselt a bal oldalán, akkor még talán fém díszléc volt rajta. Elég homályos meg távoli a kép, de szerintem itt ő látszik ebben az állapotában (1992.02.02.):
"volt még a BRS-337 ami a BKV BU-1012 volt de talán 3 hónapig azt lapát"
Egyes források szerint az 1993-as selejt, de igazából nem tudom... Volt olyan is, hogy BU 06-85/BRS-330, az elvileg 1992-es selejt, szóval arra jobban ráillene, hogy az átrendszámozás után néhány hónappal selejtezték. Az ex BKV-sok közül volt még a BU 00-83, ami ugyancsak 1992-es selejt, de már nem kapott új rendszámot. Valamint létezett még egy BU 10-20 rsz.-ú is, ami szintén nem kapott újat; a selejtezési időpontja nem ismert.
"a 332 selejtezése is passzol jó infóval dolgozol!"
2001-2002 körül kezdtem el tudatosabban figyelni a rendszámokat, tehát ami azóta történt, azt többnyire saját emlékeimből ill. feljegyzéseim alapján (is) tudom. A korábbi dolgok bizonytalanabbak, de magukra a buszokra sok esetben emlékszem, csak a rendszámukra nem. Általában az azóta megtudott rendszámok és a saját busz-emlékképeim egymáshoz rendelése jelenti a problémát.
A busszal együtt sofőröket is átvezényeltek Siófokra?
Korábbi Hírmondóban volt ilyesmi történet. Nem tudom melyikben, de szerintem nem most fogom előtúrni azt az interjút. A kaposvolan.hu-n elérhető elvileg.
"A " 70-es évek körül alakult meg a Volán Tröszt 1-24. Budapest 1, Miskolc 3 ,Pécs 12 ,Kaposvár 13 stb Szeged talán a 10 es lehetett fejböl dolgozom nem könyvböl. Tehát 1 volán volt az országban."
A Volán-vállalatok többségének egykori számozását én sem vágom fejből, éppen ezért kerültem az ilyen módon való megnevezést. De nem véletlenül írtam úgy, ahogy; szerintem az korrekt megfogalmazás volt. Na mindegy, ez mellékszál.
De legalább tisztáztuk, hogy a GF 22-15 nem lehetett a BZ 61-94 korábbi rendszáma. (Köszönet Gábrisvitéz-nek is!)
"Tragikus sorsu Siófoki gép (1980) pedig Kaposvári volt mivel nyáron kevesebb volt a munka Kaposváron és 3 hónapra tőlünk mentek ki Siófokra"
Valahol olvastam egy cikket az 1980-as siófoki tragédiáról, és abban írták, hogy a busz vezetője is kaposvári illetőségű volt. A busszal együtt sofőröket is átvezényeltek Siófokra?
Akkoriban a siófoki helyi állományt - az év többi részében - vajon csak a GF 22-71, 22-72, 22-73 képezte (vagy még azok se?), vagy volt még ott más 260-as is? Egyébként már korábban felmerült bennem a kérdés, hogy a '70-es, '80-as években a kaposvári és a siófoki helyi állomány között mennyire volt "átjárás"?
Mivel oly' kevés Volánnak van fehér alapszínű flottája, kizárásos alapon egyszerűbb lenne azt mondani, ami tutira kizárható. Sajna. Van néhány kép a honlapjukon és/vagy a FB-oldalukon:
A másik "kocsiálláson" előbb egy 415-ös, majd egy 395-ös vagy E95-ös, utána legalább 1, de szerintem 2 Rába újítódott föl, míg megépült a KJGYJ busza. Meg volt bent Balatonos, Székelis cucc is többek között.
Ha 2 Rába volt bent - mert úgy tűnt -, melyik lett még felújítva a HLF-375-ön kívül?
Így visszaolvasva a "Volán-történeti" hozzászólásokat, az az érzésem támad, hogy a megyei hozzászólók közül én vagyok a legfiatalabb... Részemről kisiskolás koromban két féle busz létezett: "a BPD-017" és a "nem-BPD-017". Egyébként nyugodtan folytassátok, jegyzetelek. :)
Köszönöm az infókat. A Pécsen közlekedett buszokról tudtam, a többi új info volt nekem. Mivel úgy tudom, hogy "busztörténeti" fórum nincs, így örültem írásodnak.
Senki nem mondta, hogy van közze a Kapos Volánhoz csupán kiváncsi voltam, hogy történhetett ez a Skodás történet, de szerintem az alap müveltséghez nem tartozik hozzá ennek hiánya! Pécsen sokat jártam annak idelyén, de Skoda buszt nem láttam, viszont emeletes busz az volt 1 db készült belöle két 556-ost raktak egymásra . "68 és 79 között létezett az akkori 28-as járaton mindig az Uránvárosi Állomáson láttam.
Bár a Kapos Volánhoz az égvilágon semmi köze a dolognak, azért a Kapos Volán fanjainak se árt ha általános autóbuszközlekedési ismeretekből többet tudnak mint a sarki cukrász.
Akkoriban Magyarország autóbusz szükségletét az Ikarus " a Robur + a Latvíja + és néha egyéb gyárrtók biztosították.
Az Ikarus, Ganz-Mávag, RÁBA, stb, tehát a nagy hazai járműgyártók exportorinentált gazdaság politikát kellett, hogy folytassanak, mert :
- Ez volt a központi utasítás,
- minden fajta juttatást, fizetés, jutalom, engedély a gyár fejlesztésére az export sikerek alapján kaptak vagy nem kaptak.
Minden gyárnak először a kemény valutával fizető vevőket kellett kielégítenie, hisz bár bankban 23 forintot ért egy dollár, az állam a népgazdaság keményvaluta éhsége miatt a 120 forintig (évekkel később a 230 forintig) elmenő egy dolláros kitermelést is eéismerte, támogatta.
Így a hazai közlekedési vállalatok jármű igényét csak harmadik helyre sorolták az éves gyártási tervekben.
Ikarus :
1./ Kemény valutával fizető piac, például : Kuvait, Svédország, stb.
2. / Egyéb valutával fizető piac, pl: Irak, Tunézia, Peru, stb.
3./ Szocialista országok, transzferrábilis rubel
4./ Volán társaságok,
5./ BKV.
6./ Egyéb hazai megrendelők, TSZ-k, Állami Gazdaságok, Vállalatok, stb.
Az Ikarus 1973 körül évente kb. 10.000 autóbuszt gyártott, melyből kb. 1000-1500 ment nyugatra kemény valutáért.
A hazai ellátás mindíg akkor kerülhetett gyártásba ha már a tökés piaci + a fejlődő világba tartó + a szocialista export lefutott.
Ez az estek 90%-ban az adott év vége volt.
November-december.
Ott is először a volánok igényeit elégítették ki, majd a BKV kocsikkal zárult az adott év.
A Volán Tröszt vezetése szerint az ország közforgalmú autóbusz szükséglete (BKV nélkül) évente 800-900 új busz volt.
Ezt hol megkapták, hol nem.
Többször hol nem.
A botrány 1972-ben robbant ki, amikor az Ikarus csak 380 új buszt szállított egy év alatt (de örülnének a mai volánok ha csak 380 új buszt kapnának évente) holott a Tröszt kb. 800 új buszt igényelt.
1973-re 1000 új autóbuszt igényeltek, de az Ikarus ezt visszautasította kapacitás hiányra hivatkozva.
Ekkor kereste meg a Volán Tröszt (dr.Tapolczai Kálmán) a NIKEX külker vállalaton keresztül a MOTOKOV csehszlovák jármű export céget, hogy a hiányzó autóbuszt, ami a Troszti igény és az Ikarus teljesítése közötti űr, ki tudják e tölteni?
Kedvező választ kaptak.
A szerződés - minisztériumi jóváhagyással - megköttetett.**
Mikor az ügy nyilvánosságra került akkor a Népszabadság nekiment a Volán Trösztnek miért vesz csehszlovák buszt amikor itt a magyar busz.
Amikor megtudták, hogy a magyar buszgyár vagy nem vagy csak utolsóként gyárt magyar piacra buszt, akkor kussoltak.
Így azutás 1973 novembere és 1976 októbere között 246 db Skoda SL 11-es (városi) és SM-11-es elővárosi autóbusz érkezett a Volán Tröszthöz.
A buszok Salgótarjánba, Egerbe, Kecskemétre, Veszprémbe, Pécsre és Érdere kerültek.
Mi újság a 70-es évek végén Veszprémben helyit ellátó Skoda buszokkal? Hogy kerültek oda? Az Acél elvtárs, ezt, hogy engedhette meg Ő volt a nagy cenzúra?
Veszprém megyében azt hiszem a Pápai Volán még létezik és még a Hatvani Volánnál láttam még Kaposvári masinákat BRS-310 BHX-292 volt még pár rendszámra nem emlékszem KB 2-3 éve lehetett!
200-as széria nem szép? Lehet , de elég magbízható volt Törökbe meg Spanyolba is jártunk vele!90-es évek elején. Nem volt más. Vizpumpa 1 légrugó, bosch szelep, önindító, generátor és biztos, hogy nem kellett mentés ezek megoldható dolgok voltak. Hosszú váltó és hid, ha volt haladni is lehetett vele. Gond az a motor volt ami szerintem 80-100 LE lehetett volna több. A "69-ben átvett MAN pover enyit tudott. Itt elfért volna több fejlesztés. D10-es jó ötlett volt, de 20 évvel elöbb kellett volna az akkor már igen elavult motoron!
"nem tudom, hogy egyébként volt-1980-ban nyár kivételével helyijárat Siófokon."
Volt! A kiliti járatok a 60-as évek elejétől/közepetől éven át közlekedtek három ajtós Ikarus 55-ösökkel. A széplak és a Sóstói vonalak úgy tudom, hogy csak szezonálisak voltak 197x-ig. De 1980ban már majdnem a mai vonalhálózat állt fel. Azt hiszem, csak annyi volt az eltérés, hogy a 2-es busz a Darnai térnél kiment a 7-es útra és úgy járt ki Sóstóra, valamint nem létezett a 7-es helyijárat.
Jól írod a BY-23-40 lett a BRS-332 és "87-es a gép mert már az oldalán gumicsíkos diszléc volt és valóban igaz az ajtó, mert csak ez az egy volt ilyen BY-49-45=BRS-326 és a BY-4946=BRS-336 volt még a BRS-337 ami a BKV BU-1012 volt de talán 3 hónapig azt lapát a 332 selejtezése is passzol jó infóval dolgozol!
A " 70-es évek körül alakult meg a Volán Tröszt 1-24. Budapest 1, Miskolc 3 ,Pécs 12 ,Kaposvár 13 stb Szeged talán a 10 es lehetett fejböl dolgozom nem könyvböl. Tehát 1 volán volt az országban. Nem gondolnám, hogy Szegedre levitt buszokat Kaposvárra vitték volna. Mátyásföldről kapta mindenki a helyijáratos szekereket. Mikor a 61-94-en ültem volt akkoriban az a másik zöld forgalmi amibe még benne volt az elöző autó rendszáma. hogy ott elírás történt-e , mert lehet, vagy rosszul emlékszel rá mindegy "78 már régen volt. Tragikus sorsu Siófoki gép (1980) pedig Kaposvári volt mivel nyáron kevesebb volt a munka Kaposváron és 3 hónapra tőlünk mentek ki Siófokra nem tudom, hogy egyébként volt-1980-ban nyár kivételével helyijárat Siófokon.
Létezik az, hogy a szegedi Volántól került át Kaposvárra?
Ha beleszólhatok Szegedről, akkor ezt én nagyjából kizárnám. A GF 22-15-öt 1978.12.15-én vették állományba Szegeden, '82-ben a BV 01-79 frsz-ot kapta, majd 1986. júliusában selejtezék. Az eredeti rendszámán tehát igen valószínűtlen, hogy Kaposváron közlekedett volna.
Létezik az, hogy a szegedi Volántól került át Kaposvárra? Merthogy a GF 22-15-öt elvileg a Tisza Volán elődje vette állományba 1978-ban. Kaposvárra ebből a GF 22- kezdetű sorozatból elvileg a 22-67 és a 22-74 kerülhetett (hacsak nem voltak azok is siófokiak, mint a tragikus sorsú 22-68, valamint a 22-71, 22-72, 22-73).
Pedig azokkal nincs különösebb bonyodalom. A 326 és a 336 1989-es évjáratú, a 332 1986-os. Utóbbi volt az egyetlen széles gumis bolygóajtós Kaposvár helyiben. (Meg éppen a 326 első ajtaja, de azt utólag cserélhették ki, habár elég régen, mert már '94 körül is így nézett ki.) A 332 és 336 2002 őszén lett selejt, a 336 sárgán.
Kicsit OFFolok.. Ha már a régi verdákról van szó! Szerintem kicsit irónikus és egyben megmosolyogtató is, hogy a németek 2008-ban nosztaligia célból táltják a szájukat egy 260-ason... Itthon nálunk pedig (2013-ban) rengeteg fut ebből a típusból még élesben. Sőt egy-egy példány komoly felújítgatásokat kap. Tényleg ilyen messze van a nyugat? http://www.myvideo.de/watch/5068170/BVB_Ikarus_Bus_Berlin_07_09_2008
"Volt felujjítás két BKV buszon is egyik a BU-2170 ami a BRS-334 lett a másik a BU-2160 ami talán a BRS-333 volt"
A 21-60-ból - több forrás szerint - BRS-327 lett (én 328-ra emlékeztem volna, de valószínűleg rosszul).
Viszont az igaz, hogy a 333 is kapott vázcserés felújítást, de ő nem BKV-s, hanem eredetileg is kaposvári volt, elvileg a '82-es évjáratú 3 db-ból az egyik (BU 41-67). Ezzel kapcsolatban nekem az a homályos, hogy mikor történt ez a felújítás? Ugyanis valamikor 1995 elején tűnt el (régi állapotában, még ráncajtósként), amikor érkezett a 3 db 415-ös, viszont felújítottként '97 körül került elő*. 2-2,5 évig tartottak volna a munkálatok?
* Ha ő volt a korábbi hozzászólásomban említett elénksárga 260-as, akkor '97 nyarán bukkant fel; ha már egyből KT-flottaszínű kék lett, akkor még később, de még valamikor 1997/98 fordulóján. (Szóval itt az is kérdéses, hogy ez a bizonyos élénksárga '97 nyarán, melyik lehetett: a 333, vagy a korábban már szintén említett balesetes, talán piros lökhárítós, vagyis a 325, 329, 331 közül az egyik.)
Nagyon ritkán lehetett látni reggel a csomópontban a BHX-275öt mert a kolléga a 36-os fordát végezte vele ami 6-kal volt tele majd 8.50, 9.50 kor volt benne két 11-es a másik napokon meg a 4-est és a 15 erőstettem. Nyilván, ha valamelyikünk nem dolgozott akkor a 3. kolléga járhatott arra!
A BZ-s rendszámokat vidéken adták ki a rendőrségek, főleg az átrendszámozott buszokra. A gyárilag új buszokra először a BU-s rendszámok kerültek és ezek el is fogytak két éven belül, így időközben jött a BX, majd még két évvel később a BY, és ezek teljesen vegyesen mentek nagyjából a rendszerváltásig, amikor még a BT-t is bedobták, de abból már alig lett kiadva.
Rendszámokat nem értem. Az én szekerem 1978-as kiadású volt GF-22-15. Ugye "80-as évek elején bevonták, mert a buszok a B-ket kapták "84-ben már a G-sek mentek személykocsikben. PL a taszári faros GC-36-93 volt M.egresi GF-1179 tehát úgy 82 körül bevonták jött a BZ-9164 az én Ikarusom volt BZ és a "80-as évek végén jött a BY és a BX pedig a Z van leghátul az ABC-ben , akkor, hogy is van ez?
Soxxor elmagyaráztam már a fórumon, ismét megteszem.
A kockarendszámoknak külön kombóik vannak, amik nem keverednek a normálkombókkal. Az okmányirodák időnként ezekből is betáraznak maguknak, aztán teljesen változó, hogy egy-egy adott helyen mikor fogy el a készlet. Ezért fordulhat elő például manapság is, hogy buszokra és teherautókra L-es, szélsőséges esetben pedig akár K-s kockarendszám is kerülhet, mert bizonyos okmányirodáknál ezek még mindig nem fogytak ki, holott a normál rendszámokból lassan két éve már csak M-eseket osztanak.
Ez régebben pedig még inkább így volt: elég csak a Kapos Volán megtalálható DUD-sorozatra gondolni, amelyeknél 1997-ben és 1998-ban kerültek ezek a rendszámok az újonnan eladott buszokra, mert Fehérváron még bőven volt ezekből is készleten.
Ezek után talán nem nagy meglepetés, hogy egy CCT rendszámos busz 4-5 év elteltével DZE-t kaphatott. Mert volt.
Az pedig teljesen más kérdés, hogy akkortájt épp melyik kezdőbetűvel futottak a normál rendszámok.
Nem tudom biztosra mondani, de szerintem igen. Abból következtetek, hogy a kocsi kb. '93-'94 körül érkezett Siófokra és pont akkoriban a "D"-vel kezdődő rendszámtartományt adták ki. Szóval szinte biztos, hogy kezdettől DZE-691-es rendszámmal fut.
Dehogyis! CCT-218 volt eredetileg. Szerintem azért kellett újrarendszámozni, mert ugyebár selejt lett a többi helyi 260-assal együtt, aztán rájöttek, hogy bűn ilyen jó kocsit kidobni és ismét forgalomba helyezték. A teóriám pedig valószínűleg stimmel is, hiszen 1997 körül még bőven adtak ki DZE-s kockarendszámot.
Volt felujjítás két BKV buszon is egyik a BU-2170 ami a BRS-334 lett a másik a BU-2160 ami talán a BRS-333 volt a BRS rendszámok a KT BRS-301 től ami BY-6782 től kezdödött a Helyközin meg BRS-500 tól indultak a számok "91 október körül!
Hi! a BHX-275-ben 1 -1.5 évet lehetett bent lett volna még egy darabig, de igazgatói utasításra vette ki a kollégám és elvitte a cserba haza! A csuki lehet. hogy "94 nyarán égett le, de az biztos, hogy nyár volt. Kaposfüred felöl jöttünk haza mikor már ott látszott a gomolygó fekete füst. Semmivé lett mire a tűzoltók kiértek kollégáim próbálták oltani 11-12 poroltóval, de kevésnek tünt. Tele tankal álltunk le mindig csoda, hogy nem robbant fel. Leselejtezték persze ami fa volt pl az alja, kárpit ülések csak a vas maradt meg rajta még az aluminium is mind megolvadt üvegek egy darab se maradt benne egy alvázat képzeljetek el ami tök üres. Enyi maradt belőle a csukló körül támadt fel a tűz ott lehetett a keletkezése. A vasútállomáson égett le este 6-7 óra körül ott ahol most a szoló buszok parkolójuk van. Szomoru vége lett talán 5 éves csukinak!
Hozzászólásaid hatására sok emlék és kérdés is eszembe jutott.
BHX-275:
Egy időben zöld színű napellenző matricája volt szélvédő felső sávjában, Mitsubishi emblémával és felirattal. Az utolsó fél-egy évében GAZ reklám volt a hátulján. Néhány évvel korábban, kb. 1992-94 között többször láttam reggelenként 7:30 körül a Füredi csomópontnál, 2-esként kifelé menni. Viszont a "Schwenkt aus" tábla nem rémlik, az meddig volt benne?
BHX-276:
Őt is 1997 augusztusa körül állították le, de neki volt még egy "feltámadása" 1998 májusában és júniusában. Akkor már csuklóvédő nélkül, füzetszerű táblával közlekedett (a '97 őszi kijelzővel való felszerelésből nyilván kimaradt), és az oldaláról nagy foltokban hiányzott a sárga festék, az előző évi Duracell reklám leszedése miatt.
Turbós 200-asok:
A CCK-291 is ilyen lehetett, mert annak a hátulján is volt egy kis "TURBO" felirat, és a hangja is másabb volt, mint általában az Ik 200-asoknak. De ilyen jellemzőkkel bírt még az egyik ex BKV-s 260-as is (alul fehér és világoskék csíkos, fehér "tyúkitatós" dísztárcsás; zöld-sárga, fémkeretes reklámos), és egy ráncajtós, sárga alapszínű, barna csíkos 280-as (a hátulján OTP Bank reklámmal).
Narancssárga-fehér 280-as:
Elvileg létezett olyan rendszám, hogy CCK-298, igen nagy valószínűséggel ez lehetett az. A CCK-291-étől annyiban eltért a színezése, hogy a homlok- és a hátfala nem volt narancssárga, viszont a lökhárítók igen. A leégése szerintem nem 1993 nyarán történt, mert '94 februárja körül még láttam közlekedni. Akkoriban kapott csuklóvédőt, a kaposvári 280-asok közül elsőként. Aztán többet nem találkoztam vele... A tűzről annakidején nem halottam. Lehet erről tudni valami bővebbet? Ha mást nem, annyit, hogy hol történt: telephelyen, buszállomáson vagy a nyílt utcán? Utána végleg selejtezték-e?
Van még néhány kérdés, ami régóta foglalkoztat, de még senki nem tudott biztosat mondani:
Világoskék-fehér 280-asból létezett-e egy harmadik is, a BAN-403 és 453-on kívül?
Úgy emlékszem, 1993 novemberében megjelent egy, aminek nem volt alul (is) világoskék csíkja. A 403-nak akkor már volt ilyenje, a 453-ban már nem vagyok biztos... Esetleg a CCT-sek közül lehetett valamelyik, de bizonyos adatokkal ez nem vág össze... A négy CCT-s közül hármat láttam '93 októberében még sárga színben, kétajtósként, a Füredi úton a Volán-telep felé menni. Azokat már valószínűleg Kaposváron újították fel, illetve építették át. Forgalomban '94 február körül láttam őket először, akkor már négy ajtóval, világoskék-sötétkék színben. Kérdés, hogy a CCT-sek között volt-e eredetileg világoskék-fehér színű?
1997 nyarán tűnt fel egy élénksárga, bolygóajtós, frissen felújított 260-as - ez melyik lehetett: a BRS-333 vázcsere után, vagy az a - talán piros lökhárítós - 260-as, ami '95 (vagy '96) őszén ütközött egy cukorrépa-szállító pótos Tatrával a helyi buszállomás kijáratánál, ha jól emlékszem 4-esként?
GA 12-65.Kisgyerekként de sokat utaztam B.E.-bácsival.A motorháztetőn szoktam ülni.Nagyobb méretben,illetve felbontásban megkaphatnám a képeket?További régi képek?
DZE-re emlékszem ilyen zöld színben, utolsó siófoki évében Tesco busz volt, fel is volt matricázva piros TESCO feliratokkal
A 90-es években a siófoki helyi buszok Volán-sárgák voltak és tele voltak ragasztgatva reklámokkal: Juhász Kereskedőház, Sooters Fotólabor, Diana étterem.... Ilyen német színűre nem emlékszem, de arra biztos hogy volt ami ráncajtós volt, azt jobban is szerettem.
Majdnem az összes NDK-ból visszajött busz ilyen festésű volt.: Valamikor a 90-es években (1993 körül) hoztak Siófokra is egy (asszem 1989-es évjáratú) 260.02-est. Az a busz még a "gyári" német festéssel, de már automata váltóval (szerintem ZF váltóval) került a helyi fordába. Emlékszem, hogy abban az időben nagy színfolt volt a volán sárga 260.06-osok között. Belsejében még ott vírítottak a különböző német feliratok is. Legtöbbször nyáron utaztam vele, ekkor leginkább a 2-es vonalon járt. Ez még pár évvel az előtt volt, hogy megvették volna az új 415-ösöket és a Scania-kat. Miután megérkezett az új siófoki helyi járműpark valamennyi kocsija, akkor selejtezték az összes 260-ast és csak ezt az exnémet jövevényt hagyták meg tartalék kocsinak (szerintem ez volt a legfiatalabb mind közül). Talán csak valamikor 2001 körül festették a mai Kapos Volán zöld színűre és azóta is olyan. 2006-óta Nagyatádon végzi a dolgát DZE-691-es rendszámmal és így néz ki:
Ha jól emlékszem, 1997. ősztől jöttek a Fokgyem táblák (ezek szerint a vonalakból összeálló, mechanikus állítású viszonylatjelzőt is Fokgyemnek hívják hivatalosan?).
Nem! A Szombathelyi Volán újjította fel a verdákat és adta át a volán tásaságoknak, de ki vette meg??? a CCk-291-nek volt egy csuklós társa festésileg érdekes volt asszem az eleje hátulja fehér volt az oldala narancs talán a netten van még ilyen festésü DDR ikarus ja és kinyitós ajtaju volt a fülke (BHX-275) amit tolósra csináltunk saját lovéból a BOS-233-tól vettük át!
Tehát ha jól értem, egy szombathelyi kereskedő hozta be valahonnan Németországból és alakította át magyar igényekre (gondolom a rendszámot is ott kapta, mert van egy maszektól összeszedett BHX-231-ese a Vasi Volánnak). Vajon más cégeknek is alakítottak át buszokat?
Apropó, ha már ilyen régi képek özönlötték el a fórumot... Meg tudnátok mondani, hogy meddig használták Kaposvár helyiben ezeket a füzetszerű viszonylatjelzőket?
Bocsi az elözőhez még anyit, hogy 6 hengeres IFA adagoló volt rajta amit a zöldek nem szerettek volna sokáig így látni az autón, mert laza füstje volt és nem ment úgy ahogy kellett volna lecserélték Boschra, de ez sem volt az igazi és egy 23-as használt turbót vettünk rá és így kb 220körüli LE-öt adott le gyorsulásban Ikarus nem volt ellenfél 1994. ig élvezhettük magunkat a csúcson mikor jöttek a DAF-ok és ők vissza adták az addigi lealázásokat !( 270 LE)
Sziasztok! Nem vagyok ide bejelenkezve, de kaptam lehetöséget, hogy belépjek ide. Nem szoktam olvasni ezt a fórumot mert már kamionozok! a BHX-275-tel kapcsolatban írnék. 1984-es gyártású volt.Szombathelyról én hoztam el a 275-öst 1991 novemberében és szagattam 1997 augusztusig ekkor egy szentesi válallkozó vette meg és mozgó katonai bolt lett. Most Solton tölti nyugdíjas éveit elég ramaty állapotban az 52-es útról látszik! (kamionos bolt mellett) talajműveló eszköz a tetején teljes felújjításon esett át még az index burákat is kicserélték. Késöbbiekben már ez nem történt így. Németországban 6 sebességes váltóval ment, de Szombathelyen átalakitották praha váltósra nem is volt gond a váltóval 6 év alatt. Ja a kép 1992 tavasza lehetett ott készült ahol most a körforgalom van mi csak csonka vágánynak hívtuk. Van még elöröl képem . A 276-ost aki hozta azt tavaly ment vissza a helyijáratra, de nem dolgozott vele Azt hiszem a német buszok 90% mind botos volt mert elövárosiak voltak egyetlen busz dolgozott mechanikus váltóval kb 6 hónapig az pedig az CCF-516 volt, ha meg van még???
Én annyira nem látom egyértelműen zöldellőnek azt a fát, de valami gyenge lombozata mintha tényleg lenne. A fényviszonyok inkább (kora) tavasziak szerintem. Talán kiegyezhetünk mondjuk 1992 áprilisában.
A busz mögött zöldell egy fa, én inkább év közepét mondanék. És mivel egyes források szerint 1991. novemberi forgalombaállítású a busz, én 1992-re szavaznék. A fa és a többi zöld felület alapján május-augusztus közti időszakra.
Ez egy ex kelet- német 260.02-es? Maunális vagy automata? A kép kb. mikori?
Egyes források szerint 260.38-as. Nem tudom, hogy ez mennyire helytálló, és azt sem, hogy egyáltalán mi a különbség a .38 és a .02 között.
Nem rémlik, hogy a kaposvári ex NDK-s 260/280-asok közül bármelyik is manuális váltós lett volna, habár gyárilag talán mind az volt, de valószínűleg még az itteni forgalomba állás előtt átépítették őket (talán/esetleg/azthiszem).
A kép készítésének idejét kb. 1991 végére - 1992 elejére tenném.
Illetve Andocson állt az FKC-117. Az most állandó ottani kintalvós, vagy szintén tartalék? Mert nekem úgy rémlett, hogy tartalék. Még 3 éve Fiad-Igal-Fiad járaton láttam rendszeresen nyáron.
Elég korai kép lehet ez róla, mert erre a "Schwenkt aus" táblára abszolút nem emlékszem. (Egyébként ezt nem csak csuklósokra tették ki Kelet-Németországban?)
Azt sajnos nem tudom, hogy mennyire fixen jár a 10:25-ös tabin. Augusztusban talán egyszer láttam, viszont a múlt héten 2x is beugrott (és ezek csak azok amiket láttam). Egyébként én úgy tudtam, hogy az LLP csinálja a 10:25-öst és a GHB pedig viszi a 11:00-es (régen 11:10-es) somogydöröcskeit. A BPE minek a helyére került Bonnyapusztára? Az is ottani telephelyes lett? Mert asszem az LVN-876 is odavalósi.
Mennyire fix a 10.25-ös tabin? Csak mert a GHB-056 és LLP-064 kettős váltogatta egymást a nyári szünetben a járaton, egy babakocsis ismerősöm legnagyobb bánatára.
A BPE-t meg - legalábbis a nyárra - eltették Bonnyapusztára.
A HLF-375 ságvári telephelyes és a BPE-839-et váltotta. Reggel negyed 6 körül idul Ságvárról üresjáratban (szerintem Nagyberénybe) és onnan idul vissza Siófokra és szedi össze a DRV-s dolgozókat. De amúgy nem csak a DRV-s járatokat csinálja. A délelőtti 10:25-ös Siófok-Tab fordát is Ő viszi valamint délután a 14:50-es Siófok - Nagyberény járaton is találkozhattok vele. Majd kb. 5 körül szintén DRV-s járatként visszatér a "telephelyre" Ságvárra. (Az Újtelep I-es utca Siófok felöli végén pihen "munkaidején kívül". Hétvégén nem dolgozik, így 2 napig ott áll.)
Is. Egyrészt a páratlan óra :30 mindig jó (például most szombaton nekem osztálytalálkozóm lesz Kaposváron - lenne, ha el tudnék menni -, páros óra :00 kezdéssel), másrészt nézd meg a többi járatot szombaton Iharosberényből.
Mondjuk a varászlóiaknak ezzel megszűnik a vései csatlakozása Kanizsa felől, de nem tudom, arra mekkora igény volt.
Vasárnap viszont valóban lehetne tuningolni a pesti átszálláson (de inkább a 16:40-esre).
Hát, előfordulhat, de az már régen lehetett, mert csak halványan rémlik. :-) De a változatlanul hagyás és a 30 perces vágás között azért vannak átmenetek. :-P
Amúgy nekem szimpatikus a 13:30-as kanizsai érkezés, csak tartani is lehessen...
263 sz. járat 5 perccel korábban, gyorsított menetrend szerint és Nagykanizsáig meghosszabbítva közlekedik (Kaposvár, autóbusz-állomásról 11:45 órakor indul és Nagykanizsára 13:30 órakor érkezik)
Na, most már látom a menetrendek.hu-n is. A varászlói betérés megmaradt, így viszont ez az 1 óra 45 perces menetidő enyhén szólva necces...
1) Ahhoz képest, hogy máma tanévkezdés volt, a buszokon én nem igazán vettem ezt észre. Reggel az LVN-874-en (Mosdós-Kaposvár) Batéban még ülőhelyek is voltak, csak Baté felsőnél "fogytak el". Bár lehet, hogy a kercseligetin többen lehettek, mert az később ért be a szokásosnál (nem azzal mentem). A 7:23-as 8E járaton se volt tömegnyomor.
2) A kaposvári helyi buszpályaudvaron fölszereltek két nagy többsoros digitális táblát - egyiket mindjárt a zebra után, a másikat a jegypénztárhoz - az éppen induló buszjáratok kiírásához és melléjük hangos - automata női hang - utastájékoztatást. A járatok kocsiállását beszámozták: a buszmegállótáblák jobb alsó sarkába piros kocsiállás-számokat ragasztottak. A számozás a körfogalomtól indul: a 8,18,81 indulási helye az 1-es kocsiállás, a 8B,8E,8Y-é pedig a 2-es. A hangosbemondást már az Irányi D. u. végéről jól lehet hallani és akár érteni is, de pl. az 1-es és 2-es kocsiállásnál már nem. Gondolom, ezen idővel javítanak majd.
Köszönöm. Ezek szerint "csak" egy vázjav vagy vázmegerősítés vagy mi a szösz lehetett. Az IAW-003 a fölül még színátmenetes, sötétzöld hátfalú, az IAW-002-t újították föl tokkal-vonóval és vesztette el a maradék színátmenetre utaló jegyeket is.
A minap elnézegettem a '937-et.Valószínűleg csak műszaki felújításon lehetett,mert a beltéren nem látszódott,hogy hozzányúltak volna.Kívülről meg olyan,mint az egyik nem felújított IAW(oldallemezek végig világoszöldek lettek,alul és felül megmaradt a sötétzöld szín)
Annak idején általában aki itt fórumhoz ült, az előbb végignézegette/-olvasta az összes buszokkal foglalkozó honlapot, aztán utána regisztrált magának nicknevet. Nem csak durr bele a lecsóba, aztán fröccsen, amerre akar...
Valóban akarjuk tudni íróasztalnál a gép előtt, hogy hol jár pl. a 8E-s busz?:-) A megállók kijelzői MOST MÉG nem a busz valós érkezését mutatják. Pl. volt olyan, hogy egyik busz több percet is késett, de a kijelző már csak a következő busz érkezését mutatta. Az online menetrend így elsőre viszont nem tűnik rossznak.
Na, csak visszatették a HRE-937-et? Olyan híreket csiripeltek a madarak, hogy végleg elkerül a Csurgó-Pécsről. Ezexerint nem tévedhetetlenek a madarak, vagy keresztülhúzták a számításaikat...
Szerintem sajnos egy darabig még biztos nem lesznek új buszok(talán jövőre/vajon mi lesz a gyárudvari Credok sorsa?/).Viszont tél idén is lesz,amikor nálunk már tavaly is voltak nagyobb gondok a kocsikiadással.Így jobb híján ezeket az öregebb gépeket kell helyrepofozni,hogy még pár évig jobban lehessen ezeket is nyúzni(nálunk is újítottak fel idén Ik 200-ast,holott én már 10éve sem értettem,hogy minek újítgatnak fel még ilyeneket.Aztán ezek a mai napig fordásak még mindig.).
Na ezen a buszok számára ma is csak autópálya matricával használható autóúton miért kell kombájnokat kísérni és kerülgetni?Egyébkén jómagam csak kanyar útnak hívom,mert alig lehet rajt biztonságosan előzni.Egyébként a matrica ellenőrautó naponta kint van.Gondolom a kombájnoknak is volt autópálya matricájuk.
610-es számon él a régi elkerülő, de a tervek szerint az lesz újra a 61-es, ha elkészül a régóta tervezett M9.
Amikor az autóút elkészül, a most 61-es elkerülő szakasz az M9 részévé válik, és a mostani 610-es lesz újra a 61-es. Ezért épült a mostani elkerülő 2x2 sávos autópályává bővíthető autóútként. De ez persze a távoli jövő.
A város kellős közepén keresztezni két országos útnak?........
Természetesen ezt a kaposváriak is tudták és azért építették először kis északi elkerülőt a város szélére. Az azóta már a város belterülete lett nemtudommilyennevűutként és emiatt készült egy még északibb elkerülő.
Azóta eltelt jópár év. Akivel ezeket a kaposvári és nagyatádi képeket készítettük együtt, azt mondta, hogy nagyon tetszett a szálloda - és maga az egész város -, azt leszámítva, hogy november elején gyakorlatilag teljesen kihalt volt az egész. Bp-n is volt akkor, onnan idő előtt hazament, mert annyira nem volt megelégedve a szállással, pedig olyan helyen volt, ahol már járt azelőtt. Pont az lehetett a gond, hogy volt már összehasonlítási alapja.
Én meg nem tudok hozzászólni, sosem voltam bent az épületben. :)
Annyiban pontosítanék, hogy a nem a 90-es évek elején, hanem 1987-89 között került át a mostani helyére a helyi buszállomás. (Kb. fél éve volt erről itt szó, a régi felüljáró témájával együtt.)
Szívesen. :) Innen. Egyébként, jól emlékszem, hogy a Te képtáradban volt annak idején egy kép a linkelt buszvégről egy másik szögből sok szép sárga Ikarus 200-as csodával?
A kaposvári vasútállomással szemben, illetve attól egy kicsit jobbra. De már csak volt, még igencsak gyerek voltam, amikor ez üzemelt. A kilencvenes évek elején átköltözött a mai helyére a helyijáratos buszállomás, akkor szűnt meg ez az "épület"
Jó, az Alba betermelt a típusból. De a 11 méteres változatból dobáltak is ki nem egyet, és nem csak eladásra, hanem karasztrófavédelmi gyakorlathoz aprítani...
Amúgy LGX-441 lakat&fény kész. Múlt pénteken láttam a helyén éjszakázni.
Csókoltatom a Kapos Volán azon elmebeteg gépkocsivezetőjét aki tegnap 17.15 körül haladt a szántódi úton Magyaratád felől Toponár felé. Valószínüleg a gadácsi vagy a zimányi ( akkor valószínüleg késett) járat lehetett. Kihozta a Credoból a maximumot. Az odáig OK, hogy megy mint az állat, de azért nem kell mindenki leszrorítani az útról aki meg akarja előzni. Megfordult a fejemben, hogy hivatalosan is megírom a memoárt a Kapos Volánnak, de van bennem betyárbecsület és nem dobom föl hivatalosan, pedig megérdemelné. Főleg ha van a Credoban tachográf.
Ha valaki olvassa és ismeri adja át neki üdvözletemet, amit bemutattam neki az meg szívből jött mert bal kézzel mutattam.
Bocsi, hogy idekevertem. A BKV mint cég, működésében nyílvánvalóan teljesen más és sokkal sokrétűbb mint bármelyik vidéki volán. Csak a járművek szintjén hoztam fel.
Amúgy a DUD-oknak örülnék ha maradnának. Pl. az Albának sokkal több DUD-ja van mint a Kaposnak. Annak idején jobban betermeltek belőlük.
Persze az is igaz, hogy addig tényleg felesleges egy busztípust nosztalgia járműnek felújítani amíg "élesben" is olyanok járnak. Pestiek reakciója kb az volt az LZZ-331-re hogy: Hát ez nosztalgia? Ilyennel járok dolgozni is! :D
1980-as vas, 1998 környékén vázcserés felújítással, ami annyit tesz, hogy a rendszámtáblán, az első ajtó két szárnyán és az üléseken kívül kb. minden cserélve lett nagy valószínűséggel.
Mondjuk a BKV-t én nem kutyulnám ide, mert totál más a két cég. Meg a Kaposnak már van két nosztalgiabusza, amíg nem kapja meg a cég az ígérgetett új buszokat, addig nem vacakolnék nosztalgiajárműnek való felújítgatással. Az arra való pénz értelmesebb dologra is költhető lenne.
Ha így haladnak a dolgok, ahogy most, lehet, hogy még a következő felújítást is megélik a DUD-ok...
Azon én is csodálkoztam. :O Az LGX-441 az nem valami 70-es évek végei gép? Talán 78-as vagy 79-es? Mert én azt nem nagyon újítanám fel. Maximum nosztalgia célra, ahogy a BKV is felújított egy 1980-as gyártású ráncajtós 260-ast nemrégiben (LZZ-331). Mindenesetre a volánok helyében legalább 1-1 ikarus példányt megtartanék ilyen célra. A NABI nekem is nagyon bejön és én is örülnék neki ha ezek járnának vegyesen a Credo-kkal. De sajna már nem hiszem, hogy a magyar NABI gyárak tömegesen fognak buszokat ontani. A DUD-okat viszont még jódarabig nem dobnám ki. Legalábbis azokat amelykeben a DETROIT diesel ketyeg. Sztem az a leg megbízhatóbb motor a jelenlegi flottában. Rábákat láttam már lerobbanva, Credo-t is, de DD-t még nem... pedig futnak már jó ideje.
Figy. Én eleve azon is elcsodálkoztam, hogy az LGX-441 felújítódni van. Ezek, valljuk be, hogy szép és jó, nekem is a szívemhez közelálló buszok, DE: 2010 óta ígérgetik a 40 buszra elegendő MFB hitelt, aminek köszönhetően repülni tudott volna minden IK200-as, DUD-ostul, mindenestül.
Én inkább ilyeneknek örülnék, mint az ilyen perverzül átalakított 200-asoknak:
Most OFF-olok egyet én is... A Kaposnál és a KT-nél sem kéne kiselejtezni majd a régi 200-as Ikarusokat. Pesten milyen kreatívan újítgatják őket! Sztem jól néz ki. :)
2002. májusában érkezett az AFF-694 és augusztusban a 692. Csuklóvédő "esernyő" mánia a Kaposnál, kivétel nélkül mindegyik 280-ason van, ill. volt - lásd BRS-515. Mondjuk csodálkozom, mert a 12 méteres Rába is elég nehezen fér el... A világosi járat legalább 20 éve a mostani fordához tartozik, ha jól tudom, régen mindhárom kanyar a fordáé volt, bár nem mernék mérget venni a késődélutánira.
OFF:
Most, hogy mondod, tényleg Rákóczi... Meg voltam győződve, hogy a siófoki Baross G. folytatása közvetlenül a világosi Zrínyi. :D Jó, hogy ott járok heti szinten el melóba menet és onnan jövet... :D
Nagyatádi buszállomáson még több szerintem, mégis megférnek egymás mellett. Meg amikor a somogyszentpáli kisvasutasnapra mentem egyik évben, hárman voltunk magyarok a járaton: a sofőr, az Ikarus és én. Büdösnek büdös volt ugyan, de kultúráltan meg bírtak lenni. Se egy szemét, se semmi.
Nem igaz már, milyen bolondok háza van Kaposváron... Két busszal koccanós meglépős, a nagyon sokadik busz-/vonatállomási verekedős/fenyegetős/kirablós cikk...
Gyömrőn, Hajdúböszörményben és Mezőkövesden is a helyi városgarázdálkodás járja a helyijáratot, bár utóbbit alvállalkozóként a Borsod Volán végzi. Illetve nem tudom, hogy a szécsényi helyijárat megvan-e még, elvileg azt is önkormányzati cég csinálja.
Szegeddel viszont nem értek egyet, ott osztozkodás van.
Simán! :P Én is! De ha olyan Merciket hoznak amiket nem rég adtak át Bp-en akkor azzal is. Igaz, hogy nem magyar, de tetszik az a busz. Volt szerencsém velük utazni (csuklóssal és a szólóval is) és meg kell, hogy mondjam elég dinamikus, jól összerakott gépek.
Igen feltettem. :) Nem hinném, hogy az lett az oka, hogy nem váltak be. 14 évig szolgáltak Siófokon. Ha nem lettek volna jók, már hamarabb eladták volna őket. Én ikább a mára már nehézkes alkatrész pótlásra és a nagyobb fogyasztásra gondolok. Az E94-esek bizony többet kajáltak mint a megmaradt 415-ösök.
Az itteni önkormányzatnak csak finanszírozással kellett volna élnie. A buszvásárlást meg rá kellett volna bízni a KV-ra. Ha a jelenlegi 415-ösök a Kapos tulajdonában lennének, akkor már rég fel lennének újítva. Egyébként az olyan városokban ahol nincs külön helyi közlekedési társaság, ott az ottani volán látja el a helyi közlekedést is. pl. Székesfehérvár, vagy Veszprém. Magyarországon - a fővárost kivéve - mindössze 5 olyan város van, ahol önkormányzati tulajdonú cég végzi a helyi közlekedés lebonyolítását. Ezek konkrétan: Debrecen, Miskolc, Szeged, Kaposvár, Pécs Siófok, ezekhez képest kis város. Itt ezzel a jelenlegi "hibryd" módszerrel van megoldva a városi tömegközlekedés. Nincs önkormányzati tulajdonú helyi közlekedési cég, viszont a helyi buszok az önkormányzat tulajdonát képezik.
A 90-es évek végén nem kellett volna az önkormányzatnak átvenni a helyi közlekedés feletti "uralmat".
--------------------------
Ez nem óhaj jérdése.
A helyi közlekedés az Önkormányzati Törvény alapján Önkormányzati feladat.
Sőőőt.
Budapest kivételével nem is kötelező önkormányzati feladat.
Vagy él vele a helyi önkormányzat, vagy nem.
Magyarországon ma kb. 105-110 önkormányzat él azzal a jogával, hogy az általa igazgatott településen, közforgalmú helyi közlekedést engedélyez, szervez, részben finanszíroz.
Egyébként ha 2 új járgány jön, akkor pont visszaáll az eredeti siófoki helyi buszlétszám. Épp ideje, hogy az eladott E94-esek helyett legyen valami normális helyi busz. Amúgy azokat is minek kellett eladni a Somlónak?
"Ismét kap üzemeltetésre a KV két buszt Siófoktól" A cikk szerint újakat. Vajon milyen típust? Csak nehogy valami 9m-es midit vegyenek... vagy valami hasonló csúfságot mint a kis NABI amit 2005-ben szereztek be... Bízom benne, hogy valamilyen 12m-es Ikarus, Credo vagy NABI-t vesznek.
"Végül azonban olyan egyezség született, hogy működési támogatás fizetése helyett a Siófok Holdingot vezető Balaton-parti Kft. két új autóbuszt vásárol, melyet kedvezményes bérleti díjért ad tovább üzemeltetésre a volán-társaságnak."
Na ez az! Dehogynem értem. A 90-es évek végén nem kellett volna az önkormányzatnak átvenni a helyi közlekedés feletti "uralmat". Ha jól tudom Ők vásárolták újonnan ezeket a buszokat és adták át a Kaposnak, hogy üzemeltessék őket. Szerintem meg kellett volna hagyni a Kapos Volánnak a teljes jogú rendelkezést a helyi közlekedés felett. Lehet, hogy kicsit később selejteződtek volna a régi "volán sárga" 260-asok, de mára már 100%, hogy a siófoki helyis flotta csak Credok-ból állna. Minumum BN12-esek vagy Citadellek járnának megfelelő karbantartás mellett.
Sajnos igazad van! Nyáron az ország (és külföld) "szemetjét" ide fújja a szél. Tisztelet a kivételnek. Siófok ilyen város lett és már messze nem olyan mint akár 10-15 éve. Ez van.
Egyébként a siófoki helyis verdákban ha jól tudom, akkor vannak belső kamerák. Azok működnek egyáltalán? A sofőr folyamatosan tudja figyelni az utasteret valami monitoron? Vagy ezek csak azért vannak felszerelve hogy ha balhé van akkor le tudják tölteni a felvételeket? Amúgy szerintem megérné felújítani ezeket a buszokat. Budapesten 1987-es évjáratú 415-ösöket újítgatnak fel. Ezek az itteniek meg 96-os példányok ha jól tudom. Valószínű, hogy még negyed annyit sem futottak mint a fővárosi tesóik.
Credo 9,5??? Kmolyan? pfff. Sulinapokon elvéreznének a 6-oson és 4/14-esen. Téli időszakban lehetne őket járatni maximum az 1-es 2-es-re. De oda meg télen tök mindegy hogy mi megy... 3-4 emberért, egy sima helyközis 260-asal is ki lehet adni bármelyik balaton-parti vonalat (még spórolnak is egy kis gázolajat) ... azért felesleges midi buszt venni. Szerintem, még mindig a felújítással járnának jobban. Viszont azt nem értem, hogy miért van az, hogy a Kaposnak már az összes helyközis 415-ös busza megújúlt (kivéve a GHB-061), csak a helyisek nem..?
Az az egyik, hogy hogy, a kettő között van majdnem két ór,a a másik, hogy Siófokon könyebben találok reggel 5-kor valami kisboltot, mit Szemesen, szerintem. :)
Hétfőn kéne valahogy Szemesről (Bitch Beachrock fesztivál)haza (Pécsre) teleprotálnom, és úgy döntöttem, hogy ha nem jön közbe semmi, akkor nem várom meg a délutáni Pannonost, hanem hajnalban a 18729-cel Siófokra, 5906/130 Kaposvár, onnan meg gyakorlatilag mindegy, 1567/2 Pécsre.
Kaposváron papíron van 17 perc. Az a kérdés, hogy ez elérhető, vagy felehtős, és inkább a közvetlen 1574/2-vel tervezzek?
Köszönöm a leírást, és Versendet hozzáírtam a listához.
Igen, azt én is néztem a menetrendekben, hogy miért erőltetik a hosszabb útvonalat Szigetvár felé... Főleg, hogy a márciusi havazáskor is a legelsők között a 67-es útnak pont ezt a szakaszát zárták le...
Viszont valamit akarnék privátban is írni ezzel kapcsolatban, ha tudnál írni az adatlapomon található címre, megköszönném.
Nem a Volán tehet róla, hogy sok büdös kcsg, akik azt hiszik, hogy nyaralás = hullarészegen fetrengeni valahol a saját hányásukban, összeszemeteli a buszt. Lehet, hogy az előző járaton történt a dolog, amikor a központtól Sóstóra tartott a járat. Sóstón nem állnak annyit a buszok, hogy egy söprés beleférjen a sofőrnek.
A nyári őrültekháza után határozottan jobban szoktak festeni a buszok. Ilyenkor levonul egy rakás pesti idióta, aki csak abban az igénytelen mocsokban érzi jól magát, ami a BKV-buszokon is megvan. Egy alapos takarítás után a szezon végén szebb, jobb lesz.
Felújítás kérdéses. Hallani ezt-azt, aminek kb. szerintem a fele sem igaz - már csak azért sem, mert általában ellentmondanak egymásnak a dolgok. Hallani lehetett olyat, hogy új buszok - 9,5 méteres Credo is fölvetődött -, hallani lehetett olyat, hogy az önkormányzat lapátra teszi helyiből a Kapost, aztán önkormányzati tulajdonú cég csinálja majd a helyit, stb. Aztán jött egy tanulmány, hogy helyközi járatok bevonásával hogyan lehetne javítani a helyi közlekedésen, és még hosszan hosszan lehetne sorolni. Egyelőre semmi nem változott az égvilágon, csak annyi, hogy jan. 1-jétől hosszabbították a Kapossal a szerződést.
Ma volt "szerencsém" pár év után újra utazni a Kapos Volán siófoki helyi kocsijainak egyikével. A múlt héten szombat este úgy alakult, hogy Sóstóról buszoznom kellett a városközpot felé. A végállomásról 22:05-kor iduló busszal (HJY-570) utaztam. Sajnos azt kellett tapasztalnom, hogy eléggé ramaty állapotban van az említett járgány. A középső ajtó környékétől hátrafelé tele volt szeméttel. Az üvegek összekarcolva, ülések hátulja összefirkálva. Az utolsó előtti 2 ülésen meg valami frissen kiömlött ragacsos alkoholos lé tócsája bűzölgött. A motor hangja pedig elég hangos volt... bár lehet, hogy ez a normális én annyira nem értek hozzá. Szóval az az érzésem, hogy kezdenek olyan elhanyagolt állapotba kerülni ezek a 415-ösök mint pl. a BKV buszai. Ha ilyen dzsuvás a busz akkor miért nem küldik be takarításra és tesznek be helyette egy másikat? Amúgy ezek nem mennek valamikor felújítódni?
Bár nem Somogy megyei település,de Versendet is felírhatod a listára,mert ott is jelentősen csökkent a buszjáratok száma az átszervezés miatt.
"Valahonnan elő kéne túrni egy olyan statisztikát, ami megmutatja, hogy a távolsági járatokat hány %-ban használják hivatásforgalmi és/vagy egyéb rövidebb távú utazásokra és hány %-ban ülik végig."
Ilyenekről hivatalos statisztikám nincs,de pár ilyen távolsági vonalon sokat utaztam már az elmúlt évek alatt,úgyhogy van róluk bőven tapasztalatom,ha ez megfelel neked. :)
Pécs-Szeged:a diákvonulások időszakát leszámítva Baján jelentős az utascsere. Az már jónak számít,ha 10-15 átutazó van.(viszont számomra elég érthetetlen,hogy a nem autópályás buszokat miért szűntették meg.Mert a frekventált időpontotokat leszámítva gyengébbnek tűnt nekem ezeknek a buszoknak a kihasználtsága az autópályás részen,mint a nem ott menőké.Így pedig amellett,hogy pazarolunk/ez máskor ugye égbekiáltó bűn/,még több 1000 ember közlekedését is megnehezítik,mert nem érinti a lakóhelyüket a busz.)
Pécs-Sásd-Kaposvár:itt általában a helyközi utasokkal együtt tele voltak a buszok.Útközben többször is nagyobb utascsere volt,de kb. 10-15 Kaposvárig utazó volt a járatokon(volt 1-2 járat Szigetvár felé is,de ezeknek hiába rövidebb a menetidejük,de a plusszkm miatt nem örvendtek túl nagy népszerűségnek eddig,és most pedig erre az irányra akarnák ráterelni az utasokat...)
Viszont annál több utas... Arra a kicsi vacakra fölfér alig pár ember, a többi meg zsúfolódik az aznapi hosszú endrédi fordás NABI-n. Jó esetben. Ha tartalék 260-as van, az még cikibb. Ha láttál púposra tömött 260-ast, akkor az az szokik lenni olyankor: egy mikrobusz és egy 11 méteres a két 12 méteres helyett (FJF-007 vagy JIT-695 rásegítője az LWD-876).
Komolyra fordítva: az odáig szép és jó, hogy a kedves távolsági utasokra ekkora figyelmet fordítanak, ám legyen. De addig ne, amíg én nem tudok tömegközlekedve eljutni a munkahelyemre...
Valahonnan elő kéne túrni egy olyan statisztikát, ami megmutatja, hogy a távolsági járatokat hány %-ban használják hivatásforgalmi és/vagy egyéb rövidebb távú utazásokra és hány %-ban ülik végig. Nem kellene az ország összes vonala, csak azok, amiket most ennyire durván átszabtak.
"Ahogy elfigyelem, ez a legutóbbi módosítás úgy jött létre, hogy senki nem gondolkodott, csak tapsikoltak, hogy juppíííí, Kanizsáról Pécsre van kétóránként távolsági busz... Most kérdem én: ki a tök utazik kétóránként Kanizsáról Pécsre?"
Ezt lehet fokozni,mivel kb. 2óránként végig lehet utazni Szegedtől Szombathelyig pár megállóval.Biztos sok ilyen utas lesz...
Úgy hallottam,hogy már Baranyában is gyűjtik az aláírásokat az új menetrend ellen(bár szerintem sok sikert nem fognak elérni)...
siófoki Tesco buszra ma az IK260 (FKC) helyett beugrott a kis Iveco. Hát aki azt kitalálta... se klíma, se nyitható ablak, de még normális tetőszellőző sem.
csak biztos nem gondolkoznak sokan ilyen összefüggésekben
Ahogy elfigyelem, ez a legutóbbi módosítás úgy jött létre, hogy senki nem gondolkodott, csak tapsikoltak, hogy juppíííí, Kanizsáról Pécsre van kétóránként távolsági busz... Most kérdem én: ki a tök utazik kétóránként Kanizsáról Pécsre? Mi a manónak kellett ez? Nem inkább a hivatásforgalmat kiszolgáló járatokat kellett volna előnyben részesíteni?
De már eleve ezek az újfajta járatelnevezések, hogy elővárosi, regionális és országos már mutatja, hogy az ilyen elmaradottabb helyek eleve le sincsenek sz*rva... Csak elég megnézni néhány olyan aprófalvas környék menetrendjét, ahol egyik falutól a másikig közlekedik a járat, és csatlakozást biztosít esetleg más járatra, vagy eltűnik a menetrendből, iskolabuszként folytatva az útját...
Csak néhány viszonylat: Somogyudvarhely-Vízvár, Somogyegres-Bedegkér, Kutas-Lábod, Bonnyapuszta-Fiad stb.
Az előző listához hozzáírható még Vése is, mint póruljárt település.
"Jó, azért valahol meg kell húzni a határt, minden görbe fánál nem lehet megállítani a távolsági járatokat."
Ez igaz,de az nem elegáns,hogy ahol korábban volt megálló,ott most nem marad egy sem(azt támogatom,hogy távolsági járat ne álljon meg egy településen belül 10x,elég 1,nagyon indokolt esetben 2).Főleg ha olyan vidéken történik ez,ahol amúgy sincs sok járat,így a még esetleg dolgozó emberekkel jól kicsesznek,és tovább növelik egy elmaradottabb térség lemaradását.Holott valószínűleg ez nem lenne cél(csak biztos nem gondolkoznak sokan ilyen összefüggésekben).
"Az sem biztos, hogy ezeket a helyközi igényeket távolsági járatokkal kell kiszolgálni."
Szerintem ezeken a helyeken nem véletlenül alakult ilyenné a közlekedés.Valószínűleg nem érné meg külön helyközi buszt indítani,az utasok pedig eddig simán elfértek a távolsági utasok mellett a buszon(+időnként biztos volt 1-2messzire utazó is).
Ütemes menetrendet fölösleges erőltetni az olyan zsákfalvas településszerkezetű helyeken, ahol van napi 5-6 busz, ami a hivatásforgalmat kiszolgálja + nyugdíjasok a hivatásforgalmi járatokon kívül eljutnak vásárolni+szakrendelésre. A Kapos örül, ha minden faluba eljut, a megyén belüli távolsági járatok a többi, nemzsákfalu kiszolgálására tökéletesek voltak. Most ezeket kirántották: szívnak azok, akik a vonal mentén laknak és szívnak azok is, akik valamelyik zsákfaluból mennének tovább, csakhát csatlakozás már nyista.
Az ütemes menetrend az olyan helyeken való csak, ahol van óránként 5-6 busz, nem naponta. Nem az ilyen aprófalvas helyekre, ahol a hivatásforgalom sérül a hülye ütemes menetrend miatt.
Szerintem kezdjük el összeszedegetni azokat a településeket, ahol gyakorlatilag haza lett vágva a tömegközlekedés hála a "csodálatos" átszervezéseknek - lehet az csak egyetlen járat is, de ha az hivatásforgalomból esett ki, és nincs mivel eljutni helyette, jöhet a listára...
Amikről eddig szó esett/hallottam:
Balatonújlak
Balatonvilágos - itt már a polgármester is kezdeményezett lépéseket az ügyben, ahogy hallottam
Jó, azért valahol meg kell húzni a határt, minden görbe fánál nem lehet megállítani a távolsági járatokat. A megállókihúzás nyilván az érintett településeknek rossz, a többi utasnak viszont jó (csökken a menetidő), valahol meg kell találni a kompromisszumut. Az meg már az ütemes menetrend velejárója, hogy te vagy minden járatnál jól jársz, vagy minden járatnál rosszul. (Akinek ez nem tetszik, ne akarjon ütemes menetrendet. Az mondjuk egy más kérdés, hogy a Keszthely-Kaposvár vonal kínálata mellett van-e értelme egyáltalán ezen a szakaszon az ütemes menetrendnek.)
Az sem biztos, hogy ezeket a helyközi igényeket távolsági járatokkal kell kiszolgálni. De az már gáz, ha hivatásforgalmi időszakban nincs se helyközi, se távolsági járat.
Valakik nagyon nem akarnak engedni az elképzeléseikből(minisztérium,KTI?) még akkor sem,ha ezzel elég sokan nem értenek egyet(vagy soknak problémát okoztak ezzel)...
A Bamán is volt szavazás az új menetrendről,és a szavazól 2/3-a valamilyen okból nem elégedett az új menetrenddel.
Július 1. óta a korábbihoz képest teljesen megváltozott Pécs és Kaposvár között a közlekedés(Sásd felé csökkent a járatok száma,óránként gyorsjáratok 67-6 úton).
Szerintem úgy kimondottan ocsmány volt, hogy elvesztve a színátmenetét sötétzöld maradt a hátfala. Viszont tavaly kapott egy szép felújítást kívül-belül, és inkább színátmenetlenül, de korrekt fényezéssel jobban tetszik. Viszont az IAW-002-t nagyon nem tudom megszokni az új fényezésével... :(