Keresés

Részletes keresés

Garfield007 Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64101

Szolgálati közlemény:

Írtam emilt a neved mögött emil címre.

Köszi!

Előzmény: Lacivill (64100)
Lacivill Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64100

Eddig nem kellett, csak kivitelezői nyilatkozat+jegyzőkönyv.

Van egy hatóság aki ellenőrizheti, de nem jutnak el egy átlag családi házhoz.

Előzmény: C20NE (64099)
C20NE Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64099

Ezt soktak ellenorizni? A lakhatasihoz kell?

Előzmény: Lacivill (64098)
Lacivill Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64098

Ezt ki fogja mérési eredménnyel igazolni?

7kW felett kötelező "lenne".

Egy jogszabály irja elő.

Előzmény: stevemegane (64095)
Jahno Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64097

Hanem mit jelenene? Igénybe veheted. Vagy majd bekötsz 3x200 Amprert és azt mondod nem kell terv, hisz csak egy mobiltelefon töltjét szeretnéd róla üzemeltetni?

Előzmény: stevemegane (64095)
C20NE Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64096

Ha a házban ezt elvileg igénybe lehet venni akkor kell terv, ha jól gondolom....

Előzmény: stevemegane (64095)
stevemegane Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64095

Én úgy tudom, hogy akkor kell, ha a ház áramfelvétele 7 kW feletti.

 

A telken 3x20A van kiépítve.

De ez szerintem nem azt jelenti, hogy 7 kW feletti a ház áramfelvétele.

 

Ha nem kell terv, akkor nem kell felelős műszaki vezető sem???

Előzmény: C20NE (64094)
C20NE Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64094

Most találtam infót... 7kW felett kell terv.

Előzmény: C20NE (64093)
C20NE Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64093

Én úgy tudtam, hogy a csatlakozási teljesítmény dönti el kell-e terv vagy sem, de a határra ami fölött kell nem emlékszem.

Előzmény: stevemegane (64092)
stevemegane Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64092

Sziasztok!

 

Új ház építésénél a villanyszerelés előtt állok.

Természetesen szakember fogja csinálni.

Mondtam neki, hogy én úgy tudom, hogy kell villamos területen jártas felelő műszaki vezető és az e-naplót is tölteni kell.

Ezt ő tudja is csinálni, nem gond.

De szerinte bizonyos összeghatár (itt az építményértékre gondolok) alatt nem kellenek villamos tervek és akkor pedig sem felelős műszaki vezető sem pedig műszaki ellenőr nem szükséges. Természetesen a munka végeztével adni számlát és megfelelőségi nyilatkozatokat is.

Azt ígérte utánanéz mire kezdődik a munka.

 

Tudtok ebben segíteni? Mi a valós helyzet?

 

Köszönöm.

Garfield007 Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64091

Elvileg a fizikát neked is tanították, aztán tessék csak egy kicsit kell visszaolvasni...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64090)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64090

"És ha egy zöld-sárga vezetéket vág el, akkor tudja a lakatos hogy egy földelést szakított meg?"

 

Úgy tudom, hogy része a tananyaguknak, tehát igen.

Nemcsak vezetéknél, de bármilyen zöld-sárga csíkozással megjelölt akárminél meg kell állnia és külön rá kell kérdeznie a dologra.

Valószínűleg éppen azért ilyen feltűnő a földelés megjelölése (választhattak volna helyette egy egyszerű színt is), hogy még a laikusok se keverjék össze semmi mással.

Előzmény: Szirty__ (64083)
DJ Szegecs Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64089

Ehhez látni kellene a meglévő nyomvonalat, ismerni az igényeket (hol legyen dugalj, stb.).
A nagyfogyasztókat (sütő, mosógép) mindenképpen külön körre kellene tenni.

Előzmény: Peet.. (64087)
C20NE Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64088

Én kialakítanék külön világítási áramköröket, külön a tűzhelynek, gondolom villanytűzhely van, Külön áramkör a mosógépnek és a konyhapultnak és szobánként a konnektoroknak.

 

Ha 1,5-es vezetéket használsz tegyél rá 13A-es megszakítót és máris szabványos, vagy használj 2.5-est de akkor nézd meg, hogy a szerelvényekbe beköthető-e, sok szerelvénybe beköthető de nem mindegyikbe. A világításra bőven elég a 1,5-es vezeték a kapcsolókba úgysem tudsz mást bekötni. A tűzhelynek mindenképpen 2,5-est tegyél.

 

A TN-C szétválasztásán panel esetében sokat gondolkodtam. Földelést ott kialakítani nincs esélyed, így a bejövő általad nullának mondott vezetéket kösd be a földelő sínre (PE) és onnan a FI-n keresztül vidd a nullát a nulla-sínre. A Fi-n vezesd át a fázisokat és vidd a kismegszakítókra. Ha rám hallgatsz a világításnak külön FI-t tegyél be és nem sötétben keresgéled a bajt. Arra is figyelj, hogy egy helyiségben a konnektorok és a világítás fázisa ne legyen ugyanaz, így a hibaelhárítást szintén nem kell sötétben végezned.

 

-szerintem!-

Előzmény: Peet.. (64087)
Peet.. Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64087
Köszi a válaszokat. Van egy másfél szobás panel. Ti hogy alakítanátok ki a köröket és milyen vezetékekkel? A fele vezeték kábelcsatornàba megy de vannak szakaszok ahol csak a falban védőcsőben. Az órátol 3 fázis jön 16A megszakítókkal és egy nulla. Védőföld nincs. Egy TN-C-S rendszerre gondoltam és majd a fí relé előtt a becsatlakozási pontnál leágaztatnám nulláról a -védőföldet a földsínre.
Ez így jó lenne?
Előzmény: C20NE (64085)
kona.king Creative Commons License 2015.07.29 0 0 64086

nem szabványos, de biztonságos:) láttam 1,5mm2 alu vezetéken egy egész házat működni :)

Előzmény: Peet.. (64084)
C20NE Creative Commons License 2015.07.29 0 0 64085

Ez egy megosztó kérdés két tábor van.

-A mai szabványok szerint nem elfogadható megoldás.

- Így szoktuk és még sosem volt baj.

 

Válaszd ki a szimpibbet :-)

Előzmény: Peet.. (64084)
Peet.. Creative Commons License 2015.07.29 0 0 64084
Sziasztok. Tudom hogy már lerágott csont, de muszáj megkérdeznem mert még mindíg nem értem hogy miért húznak be falon belüli védőcsőbe 1,5-ös vezetéket dugalj kőrnek amit 16A kismegszakítóval biztosítanak. Erről mi a véleményetek? Gyakorlatban ez így biztonságos?
Szirty__ Creative Commons License 2015.07.29 0 0 64083

Helló Mekk Elek ezermester!

 

"Ha egy lakatos elvág egy akármilyen vasat valahol, az nem fogja tudni, hogy éppen valaminek a földelését is megszakította."

 

És ha egy zöld-sárga vezetéket vág el, akkor tudja a lakatos hogy egy földelést szakított meg?

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64080)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.07.29 0 0 64082

Jól látod, ezt én úgy szoktam megoldani, hogy:

- 3F esetén egy 3F kombinált és egy 3F vezérelt szekrény

- 1F esetén egy 1F kombinált és egy 1F vezérelt szekrény ez esetben Hensel nekik van, vagy álló 1+1 és egy 3F vezérelt

Előzmény: Rihi11 (64081)
Rihi11 Creative Commons License 2015.07.29 0 0 64081

Szakik!

 

   Jól látom hogy nem találok olyan mérőhely szekrény, amiba belefér a nappali, a vezérelt,és egy H tariha együtt?

Ezekszerint mindenképp kombinálnom kell a  szekrényeket?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.29 0 0 64080

"anyagi érdekedben áll az anód jó minőségű leföldelése."

helyett inkább fogalmazzunk úgy, hogy "megbízható leföldelése".

Mert az odavezető cső NEM megbízható földelés.

(ha pár év múlva valaki gondol egyet és egy szakaszát kicseréli műanyag csőre, akkor még kevésbé lesz megbízható ;)

 

Általános szabály: földelő vezető az, amiről tudjuk, hogy ha megszakítjuk, akkor egy földelést szakítunk meg. Ha egy lakatos elvág egy akármilyen vasat valahol, az nem fogja tudni, hogy éppen valaminek a földelését is megszakította.

...persze ha a vízcsövet végig lefested zöld/sárga csíkosra, az talán már lehet akár egyúttal szabályos földelő vezető is :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64079)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.29 0 0 64079

A tartályhoz menő vízcső nem tekinthető földelő vezetőnek, még akkor sem, ha amúgy kitűnően odavezeti a földet a tartály testére.

Ha a tartályban/tartályon egyébként nincs semmiféle  elektromos dolog, akkor a tartályt nem kötelező leföldelni, viszont a korrózió védelem miatt anyagi érdekedben áll az anód jó minőségű leföldelése.

Ha a házban van kiépítve EPH földelő hálózat is, akkor erre természetesen a tartályt is rá kell kötni, ez szerintem önmagában is elegendő az anód megbízható működéséhez.

Előzmény: emts (64070)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.29 0 0 64078

Ilyen bizonytalan előfordulású hiba megtalálása marha nehéz feladat.

Ha azért hívnak, hogy találd meg a "magától lecsapkodó FI relé" hibát, akkor már a telefonban hívd fel a figyelmüket arra, hogy hibátlanul működő rendszerben nem lehet megtalálni a hibát, tehát ha a megrendelő nem képes bármikor produkálni a hibát, amikor csak kéred tőle, akkor vagy ne vállald el a feladatot, vagy közöld, hogy ne reménykedjenek gyors és olcsó megoldásban.

Ha viszont te szerelted ott az egész villanyt, akkor sajnos tudod lepasszolni ezt a feladatot, ilyenkor sokat segít, ha Sherlock Holmes a rokonod, mert először valamilyen rendszert/szabályt kell keresni a FI relé lecsapkodásokban: mindig esőben/után, mindig éjjel, mindig áramszünet idején, mindig amikor épen megy a kerti locsoló, mindig amikor bableves van ebédre, azóta csinálja, amióta felásták a kertet,  azóta csinálja, amikor felszerelték az új konyhaszekrényt, azóta csinálja, amikor megvettük azt a szép kínai kertilámpát/hajszárítót/aksitöltőt/játékmackót, szóval egy kis nyomozói munka pár ravasz keresztkérdéssel olykor többet segít, mint ezer műszeres mérés.

Előzmény: Törölt nick (64076)
kona.king Creative Commons License 2015.07.29 0 0 64077

miért akarsz mozaikot rakni bele, mikkor meg van a bele való kapcsoló, veszel egy 5-6 modulos dobozt, aztán bele rakod a kapcsolókat. nekem ilyen van a pincébe, állandó pára, semmi gond vele. egyébként a legrand forix kapcsolómmal sincs semmi gond, pedig az kint van a kerítésen és az eső is veri, és az csak ip44. 

a pincémben ilyen van  http://shop.villamossagidiszkont.hu/termekek/4279/gewiss-27051-falon-kivuli-csapfedeles-doboz-2sor-8m-ip55

 

Előzmény: gergerg (64065)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.28 0 0 64076

Hát ez elég nagy kihívás lenne úgy, hogy kéthavonta egyszer fordul elő az eset. :) Kimérni nem tudja ezt egy szaki?

 

Amikor gyakran lecsapdosta, azt megtaláltam: az öntözőszivattyú egy eléggé zárt aknában van és egy lengőcsatlakozóba volt bedugva. Az aknában extrém magas volt a páratartalom. Amikor becsomagoltam a csatlakozót egy nylonszatyorral, megszűnt a jelenség.

 

Amúgy ez tényleg egy idegbajos példány, már építkezés közben hisztizett, amikor az alumínium redőnyhöz hozzáért a motorhoz kivezetett kábel vége. De csak akkor, ha a festők épp a festékkeverőt indították volna. A betonkeverő viszont abszolút nem zavarta. :)

Előzmény: Törölt nick (64072)
gergerg Creative Commons License 2015.07.28 0 0 64075
Előzmény: Törölt nick (64067)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.07.28 0 0 64074

A gyártó műszaki doksija, abban benne van hogyan kell bekötni.

Előzmény: emts (64070)
emts Creative Commons License 2015.07.28 0 0 64073

Köszönöm szépen. Hívok egy szakembert és megcsináltatom vele.

Előzmény: C20NE (64071)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.28 0 0 64072

Kellemes szórakozást kívánok inkább :)

Módszeresen kapcsolj ki 1-1 területet, és csekkold a többi működését. Kezd a kerttel, aztán a garázzsal, utána fürdőszoba, konyha, szobák, stb. Valahol ki fog bukni a dolog, ezt onnan tudod majd, hogy nem kapcsolja le. Ez eltarthat pár hétig is :))) Nem az FI hibája, hanem a rendszerben van valami ami miatt szerencsédre működik a védelem. Az okát kell megszüntetni, nem a kapcsolót cserélgetni agyba-főbe.

 

Hűtőt lekötheted FI nélküli köre, de erről megoszlanak a vélemények. (Én pl. a tescóban tartom a fagyasztott dolgokat, szóval, ha kiolvadna az FI miatt, nem halnék bele. A hűtők meg közismerten egyre üzemtelenbiztosabbak.)

Előzmény: Törölt nick (64069)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!