Keresés

Részletes keresés

zmoni Creative Commons License 2022.11.08 0 0 109413

köszönöm!

Előzmény: Akár Kati (109412)
Akár Kati Creative Commons License 2022.11.07 0 0 109412

igen.

Előzmény: zmoni (109411)
zmoni Creative Commons License 2022.11.07 0 0 109411

akkor jól látom, ugye, hogy tovább kell vinni az ÁFA törvényig és a 80 § alapján kell forintosítani?

Előzmény: Akár Kati (109410)
Akár Kati Creative Commons License 2022.11.07 0 0 109410

6§2(a)!!

Előzmény: zmoni (109407)
wolfocska Creative Commons License 2022.11.07 0 0 109409

Köszönöm a megerősitést, és még jobszabályi helyet is kerestél nekem! Köszi!

Előzmény: Mr Reacher (109405)
wolfocska Creative Commons License 2022.11.07 0 0 109408

Én nagyon nem vagyok otthon az egyéni vállakozásban, de szerintem ezt kell alkalmazni: 

 

6. § *  (1) *  A külföldi pénznemről történő átszámításhoz a (2)-(4) bekezdésben foglalt eltérésekkel

a) bevétel esetében - ha e törvény másként nem rendelkezik - a bevételszerzés időpontjában,

Előzmény: zmoni (109407)
zmoni Creative Commons License 2022.11.07 0 0 109407

Légyszi erősítsetek meg, vagy cáfoljatok

 

Alanyi áfa mentes egyéni vállalkozó dollárban számláz, devizabankszámlára kapja a bevételét dollárban.

 

Ekkor a SZJA tv 6.§ (2a) a) szerint kell forintra átszámolni, azaz az ÁFA tv 80§ időpontjában érvényes MNB árfolyamot alkalmazom?

Tehát nem a pénz megkapásakor érvényes árfolyamon számítom át, ugye?

zmoni Creative Commons License 2022.11.07 0 0 109406

ha többfélét végez, akkor a kisebb költséghányadot lehet alkalmazni az egészre

Előzmény: wolfocska (109404)
Mr Reacher Creative Commons License 2022.11.07 0 0 109405

Á, dehogy:

 

53. § *  (1) A jövedelmet a bevételből

a) az egyéni vállalkozó 40 százalék,

b) az adóév egészében kizárólag a (2) bekezdésben, vagy kizárólag a (2) bekezdésben meghatározott és a c) pont szerinti tevékenységből bevételt szerző egyéni vállalkozó 80 százalék,

c) az adóév egészében kizárólag a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet alapján kiskereskedelmi tevékenységből bevételt szerző egyéni vállalkozó 90 százalék,

d) a mezőgazdasági őstermelő 90 százalék költséghányad levonásával állapítja meg (átalányban megállapított jövedelem).

Előzmény: wolfocska (109404)
wolfocska Creative Commons License 2022.11.07 0 0 109404

Katásból lett átalányadózó, azzal jön, hogy végez 40, és 80%-os költséghányadú tevékenységet is. Mondja a TESZOR számokat majd odaírja a számlára. Szerintetek akkor tevékenységenként kell az adott költséghányaddal adóznia? Ezt lehet?

Mr Reacher Creative Commons License 2022.11.03 0 0 109403

Nincs megbízási díj, azt csak példának hoztam. Társas vállalkozó. Osztalék nem lesz, mert plafonos lesz a szochó, és egy adóévben kell letudni, a vagyonfelosztáskor. 

 

Azt szeretném, hogy minél kevesebb legyen a jegyzett tőkén felüli felosztható vagyon a cégjegyzékből való törléskor.

Előzmény: Akár Kati (109402)
Akár Kati Creative Commons License 2022.11.03 0 0 109402

Szerintem meg számolnod kell (sajnos:))

Mivel jár jobban:

áttérési különbözet a kiva megszűnése miatt ( végelszámol! Tao alany lesz)

osztalék a Kiva zárásakor?

 

Megbízási díj 90 %-át  meg nem úszod járulék és szja nélkül, itt is kalkulálnod

kell, mikor vegye ki? KIVA vagy majd VA alatt?

Előzmény: Mr Reacher (109393)
zmoni Creative Commons License 2022.11.03 0 0 109401

akkor végképp körbeértünk :)))

Előzmény: Mr Reacher (109400)
Mr Reacher Creative Commons License 2022.11.03 0 0 109400

Igen, tulajdonos-ügyvezető. Ahogy írtam (a tbj szerint) társas vállalkozó.

Előzmény: zmoni (109398)
zmoni Creative Commons License 2022.11.03 0 0 109399

legalábbis én még nem találtam kiskaput :(

Előzmény: zmoni (109398)
zmoni Creative Commons License 2022.11.03 0 0 109398

de ő tulajdonosként ügyvezető, nem?

mert akkor társas vállalkozó

és akkor nincs ilyen utólagos játéktér

sajnos

Előzmény: Mr Reacher (109396)
Mr Reacher Creative Commons License 2022.11.03 0 0 109397

Az ez évet önellenőrizném. 2020. májusban szűnt meg a munkaviszonya, a régebbi éveket nem szívesen bántanám, mert jelentős összegű hiba is lenne.

Előzmény: zmoni (109392)
Mr Reacher Creative Commons License 2022.11.03 0 0 109396

Csak kérdezek. Att tudom, hogy a göngyölítéses módszer már régen megszűnt, de hátha van van kiskapu. A járulékra is van. Pl. megbízási díjnál a 08M-09 lapon a tárgyhónaptól eltérő időszakot is feltüntethetek, és erre az időszakra kell megállapítani, hogy biztosítási jogviszony létrejött-e. Visszamenőleg lehet ügyvezetői díjazást fizetni, akár nagy összeget is.

Előzmény: zmoni (109394)
zmoni Creative Commons License 2022.11.03 0 0 109395

ja, és ha nem volt kivét, akkor az egyéni járulékot is a cég fizette, de azt a tulajdonossal szembeni követelésként előírjuk és a tulajdonos be kell hogy fizesse a cégnek

Előzmény: zmoni (109394)
zmoni Creative Commons License 2022.11.03 0 0 109394

sztem nem

mert mindig az adott hónapra vonatkozóan nézzük, hogy a kivét eléri-e a minimumot vagy sem

ha nem volt kivét, akkor nem volt szja sem, de volt minimáljárulék

a következő hónapot pedig ismét megvizsgáltuk önmagában: ha nem volt kivét, akkor nem volt szja sem, de volt újra minimáljárulék

és így tovább

 

vagy te másképp csinálod?

lehet, valamit csúnyán benézek már évek óta???

Előzmény: Mr Reacher (109393)
Mr Reacher Creative Commons License 2022.11.03 0 0 109393

Ha már egyszer tb-járulékot és kivát fizetett a minimálbér (vagy annak növelt összege után), akkor már csak az szja jön szóba. Osztalékágon pedig plusz kiva, a plafonig szochó az szja mellett.

Előzmény: zmoni (109391)
zmoni Creative Commons License 2022.11.03 0 0 109392

vaaaagy, ha még meg tudod oldani, akkor önellenőrzés :)))

Előzmény: Mr Reacher (109390)
zmoni Creative Commons License 2022.11.03 0 0 109391

sajnos nem :(

havonta kell elbírálni és ha van kivét, akkor szja is van, ha nincs kivét, akkor csak járulék van, de sajnos nem lehet göngyölni mint a régi szép időkben...

szóval ha most venné fel, akkor lenne járulék is a most kivett összegre

ennél még osztalékágon is kedvezőbb leadózni

Előzmény: Mr Reacher (109390)
Mr Reacher Creative Commons License 2022.11.03 0 0 109390

Van egy társas vállalkozóm, akinek azt utóbbi időkben, mivel tevékenységet nem folytatott, árbevétele nem keletkezett, de főfoglalkozásúnak minősült, a minimum tb-járulékot és kivát fizettünk. Az ügyvezetés díját (minimálbér) nem vette fel az szja-t megspóroltuk. Sikerült eladnia a valamikori tevékenységének célját szolgáló ingatlant, természetesen az utóbbi évek ingatlanpiaci áremelkedése miatt jelentős haszonnal. Immár végelszámolnánk a céget. A vagyonfelosztás során jelentős kvázi osztalék fog kijönni. Megtehetem, hogy fel is veszi azt a jövedelmet, ami után a járulék már meg lett fizetve 15% szja mellett úgy, hogy további járulék és kiva nem merül fel?

Mr Reacher Creative Commons License 2022.10.29 0 0 109389

A nullás bevallások beküldése/be nem küldése ügyében az adóhivatal álláspontja is változott az utóbbi években. Hosszú évek (évtizedek) töretlen gyakorlata az volt, hogy mindaddig nem tudják megállapítani valakinek a köztartozásmentességét, amíg nem tudják mihez hasonlítani a befizetéseket. Ezért követeltek mindenféle adókról legalább nemleges bevallást. Rendszeresítettek is értékadat nélküli bevallások helyettesítésére szolgáló nyilatkozatot "NY" néven. Ez az "NY" nyilatkozat most is él.

 

Most már az a véleményük, hogy nullás bevallásokkal ne zaklassuk őket. Ha nincs rehabilitációs hozzájárulás, cégautóadó, akkor nem kell pl. "01" sz. bevallás, eredetiben sem, "NY" nyilatkozat formájában.

 

De. A "08" sz. bevallás nemcsak értékadatot tartalmaz, hanem pl. nyugdíj szolgálati időhöz kapcsolódó adatokat. Munkakör, heti munkaidő,  kieső idő ha van, szeme színe, ésatöbbi. És vannak esetek, amikor elképzelhető, hogy van, amikor anélkül kell egyéb adatot közölnöd, hogy eszedbe sem jutna.

 

A Tbj. (a társadalombiztosítás szabályairól szóló tv.) szerint társas vállalkozónak (akinél vizsgálni kell, hogy biztosított-e) minősül az a tag, aki vezető tisztségviselő. Hiába engedi a Ptk., hogy vezető tisztséget valaki nem alkalmazottként, nem munkavégzési kötelezettséggel járó tagként lássa el, hanem megbízással, a Tbj. ebben a harmadik esetben is társas vállalkozónak minősíti. Az, hogy biztosított-e (vagyis eléri-e a megbízási díj a minimálbér 30%-át), bevallás nélkül nem tudja meg az adóhivatal. És sajnos több ún. egyéb szervezet, többek között az egyesület vezető tisztségviselője is ebbe a kategóriába esik, ahogy a kolléganő is írta. 

 

Vannak speciális esetek, amikor az adóhivatal nem vár "08" sz. bevallást, de ebbe most ne menjünk bele. Tisztább, és szárazabb érzés a január havi bevallás esedékessége előtt beküldeni egész évre egy "NY"-et, és nem kell gondolkodni. Én szeretem, ha nadrágtartó is van rajtam, ekkor belekarcolom az előző évre szóló "01" nemleges jelentését is az "NY" nyilatkozatba.

Előzmény: Ernő2208 (109388)
Ernő2208 Creative Commons License 2022.10.29 0 0 109388

Köszönöm!

Azért írod, hogy ne ertelmezzem mert esélytelen, hogy az én értelmezésemet elfogadja a NAV?

 

Havonként, a tárgyhót követő hónap tizenkettedik napjáig elektronikus úton bevallást tesz az adó- és/vagy társadalombiztosítási kötelezettségeket eredményező, természetes személyeknek teljesített kifizetésekkel, juttatásokkal összefüggő valamennyi adóról - ide nem értve a kamatjövedelem adót -, járulékokról és/vagy a (2) bekezdésben meghatározott adatokról.

 

Vessenek a mókusok elé, de ha nem eredményez ado és vagy társadalombiztosítási kötelezettséget, és nem történik teljesített kifizetés, a 0 szerintem nem kötelezettség es nem kifizetés, akkor pont a törvény sorai alapján nem kell bevallást beadni! Bevallást az "eredményező" és a "teljesített" kifizetésekkel és juttatásokkal összefüggő adóról...kellene beadni a leírtak szerint!

Nyilván nem vitatkozni kívánok veled, hanem beszélgetni és véleményt cserélni, elsősorban azért, hogy okosodjak!

Előzmény: Akár Kati (109387)
Akár Kati Creative Commons License 2022.10.29 0 0 109387

Ne értelmezd:)

A TBJ szerint az egyesület is társas vállalkozó, tehát az általad hivatkozott

Art  50.§(1) b pontja alapján kell(ett) volna a bevallást beadni.

Ha nincs adó - és járulékköteles kifizetés, akkor a NY  beadásával

is eleget lehet tenni a bevallásnak.

Utólag már csak pótolni lehet, be kell adni a 2208-at havonta.

És : méltányossági kérelmet nyújthatsz be, a bírság elengedését, 

mérséklését, stb. kérheted, megindokolva, hogy miért nem adtátok be,

miért nem kaptátok meg /vettétek át a felszólításokat,stb.

Fellebbezned nincs mire.

 

Előzmény: Ernő2208 (109386)
Ernő2208 Creative Commons License 2022.10.29 0 0 109386

Ezt találtam:

 

50. § [Havi adó- és járulékbevallás]

(1) Havonként, a tárgyhót követő hónap tizenkettedik napjáig elektronikus úton bevallást tesz az adó- és/vagy társadalombiztosítási kötelezettségeket eredményező, természetes személyeknek teljesített kifizetésekkel, juttatásokkal összefüggő valamennyi adóról - ide nem értve a kamatjövedelem adót -, járulékokról és/vagy a (2) bekezdésben meghatározott adatokról

a) a munkáltató;

...

 

(3) Az az adózó, aki vagy amely az adóév során bármely hónapban az (1) bekezdés szerinti bevallás benyújtására volt köteles, az adóév minden ezt követő hónapjára akkor is bevallás vagy a 49. § (4) bekezdés ( (4) Az adóbevallás benyújtásával egyenértékű, ha az adózó az adóhatóság által rendszeresített elektronikus űrlapon - a bevallás benyújtására előírt határidőig - nyilatkozik, hogy az adóbevallást azért nem nyújtotta be, mert adókötelezettsége nem keletkezett. E rendelkezés nem alkalmazható a soron kívüli bevallási kötelezettség esetén, továbbá felszámolás, végelszámolás, kényszertörlés esetén a tevékenységet lezáró adóbevallásra, valamint a felszámolás, végelszámolás, kényszertörlés befejezésekor benyújtandó adóbevallásra.)

szerinti nyilatkozat benyújtására kötelezett, ha az adott hónapban adó- és/vagy járulék kötelezettsége - adó- (adóelőleg-), és/vagy járulékalapot képező kifizetés, juttatás hiányában - nem keletkezett.

 

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1700150.tv

 

Ezt találtam. Értelmezésem szerint mivel 2022-es adóév egyetlen hónapjában sem volt 2208-as bevallasra kötelezett ezért azt nem kellett 0-s formában sem benyújtania. Amit nem találok, lehet, hogy azért mert nincs, az az esetlegesen ez egyesületre vonatkozó eltérő szabály.

Mindez azért lényeges mert szerencsétlen körülmények összejátszasa okán a hatóság az egyesületet felszólította többször, hogy nyújtsa be a bevallást, O erről nem értesült,majd ezt követően 500 ezer Ft-os bírságot szabott ki rá.

Nyilván fellebezni és érvelni kellene, ha van "igazsága"!

Előzmény: Mr Reacher (109384)
Mr Reacher Creative Commons License 2022.10.29 0 0 109385

Nem magyarországi adóalanyt nem tudod rákényszeríteni a magyar jogszabályokat, amelyek nem hatályosak rá. Még a NAV tájékoztatóiban is találkoztam lényegében ezzel a megfogalmazással, pl. számla kiállítás tárgyában.

Előzmény: Alex Raps (109382)
Mr Reacher Creative Commons License 2022.10.29 -1 0 109384

A kitöltési útmutatóban elég sok jogszabályi hivatkozás van.

Előzmény: Ernő2208 (109383)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!