Előbb azt írtad , hogy Te inkább nyugatra tartanál . Ha ilyen a felfogásod , akkor nem értem , hogy miért nincs jelenleg optimálisan hőszigetelve nálad minden épület , miért nincs rekuperátoros szellőztetőrendszered , miért nincs napkolirendszered , miért nincs hőszivattyúd és miért nincs HMKE a házadon ? Elvégre ez mind nyugatról érkezett . Vagy Te is csak a számodra megfelelő dolgokat választottad ki a nyugati életvitelből ? :-)
Én köztudottan kínai párti vagyok (Kína keleti mint az oroszok , mi magyarok is keleti nép vagyunk ) és érdekes , nálam minden nyugati rezsicsokkentő megoldás már régen a ház tartozéka . Kivéve a HMKE-t , mert azt nálunk ( Szlovákia ) most érte meg felszereltetni . Harmadik hónapja termel .
Pont a mostani helyzet miatt amit az előbb is írtam akar mindenki fejleszteni. Persze én is ha muszáj. De a hálózat egyszerűen nem fogja bírni. És arról nem is beszélünk,hogy a házak nagy százaléka régi típus. És annak jelen pillanatban a H tarifázása már már 1 millió. Ebben nincs semmi csak az,hogy rá tudsz kötni klimát vagy hőszivattyút.
Én csak az éjszakai áramot akartam használni és már ott tartok,hogy ha az elműs rossz passzban van akkor szabványosítanom kell az ór helyet és új légkábelt kell behúzatni. Agyrém ami van mert semmi sem egzakt. Embere válogatja ki mit mond. Három villanyszerelő foglalkozik jelenleg az ügyemmel. Remélem az nyer aki meg tudja oldani szabványosítás nélkül.
Nekünk a műhely fűtése kb. 4-5 millió lesz ha nem csinálunk valamit. Persze kell hőszivattyú amitől olcsóbb lesz. Ezek a nagyon okos döntések amikkel mesterségesen fogták vissza az árakat azt segítik elő,hogy még nagyobb legyen az ország visszaesése. Mert ekkora változást nem tudnak kezelni a cégek és a lakosság sem. Nem véletlen,hogy ha a piac határozza meg az árakat akkor az hosszú távon jobb.
Nem akarok politizálni,de ez most mindenhol szembe jön velem.
Az az iparág amiben dolgozom már harmadszor fog emelni idén. Pedig évi egyszeri emelés elég volt eddig. De mint sok más iparág ez sem biztos ,hogy fent fog maradni mert nem lesz vásárlóerő.
Elsőre minden házról kellene készíteni valós számításokkal alátámasztott energetikai tanusítványt . Utánna a házakat hőszigetelni a jelenlegi előírásoknak megfelelő értékre. Majd egyidejűleg a számításokkal felülvizsgálni az egyes körzetekben az elektromos hálózatok terhelhetőségét . Fejleszteni a rendszert , trafók , vezetékek , elosztók , stb. Házaknál az Amperbővítéseket megoldani , majd utánna jöhet a sorbanállás a hőszivattyúgyártóknál és a szerelés .
Ha ezt így megakarnánk csinálni , akkor az minimum 10 évet venne igénybe a mostani helyzetet látva .
Ha csak a jéghegy csúcsát lépnénk meg ( hőszipkák tömeges telepítése ) , az is legalább 2-3 év . Viszont hatalmas gondokat okoznánk az elektromos hálózatoknak . A szolgáltatók sokszor elutasítanák az Amperbővítést és a H tarifát , mert a hálózat nem bírná .
Nyilván, De ahol mondjuk 45 fokos vízzel kifűtötték a házat, ott talán elég lehet a hőszivattyúhoz a meglévő radiátor.
Kb. mint is támogatni kell most a foci helyett, amivel olcsóbbra tud kijönni a fűtés, meg segíti a gázról leválást.
Csak ugye itt a bökkenő, EU szerte ez megy, miközben mennek fel az árak, de közben már nincs elég mert nem tudnak többet gyártani, vagy nincs elég, mert nincs alapanyag.
A másik bökkenő, hogy ez a lakosság, Mi van a vállalati szektorban? Egy bevásárló központ, egy hipermarket, egy irodaház, egy csarnok, stb... ezek is gázt esznek, ipari mennyiségben.
Mikor lesz hőfok szabályozás elrendelve?
A hűtés meg az áramot eszi, az ezer kW-os folyadékhűtők 500-600 Ampert is beszopáznak.
Már mondták a tv-ben, a lakosság a tavalyhoz képest gázzal 20%-ot, árammal meg 5%-ot spórolt.
Szerintem ha nem lenne ez a nyamvadt hőség, mégtöbb lett volna spórolva az árammal.
Még az én 15 éves rendszerem sem a hőszivattyú alacsony előremenőjére lett tervezve, azaz rögtön radiátor-csere is kellene hozzá, a régi vegyestüzelésre kitaláltaknál végképp. És erős kétségeim vannak, hogy a hálózat bírná, ha "mindenki" villannyal kezdene fűteni, még ha nem is cop1-gyel. A túl sok napelemet sem tudják lekezelni.
Sosem vezet jóra, ha kampányszerűen kineveznek valamit _a_ jónak, térjen át rá mindenki. Mellesleg az áram 1/3-a gázból van, ha drasztikusan felpörgetjük az áramfogyasztást, ahhoz épp gáz kell.
Bár mai hír, hogy 10 év után talán megint engedélyezik a szélturbinák telepítését, de azok se 2 honap alatt állnak üzembe.
Klímás/hőszivattyús fűtés-hűtés igen gazdaságos tud lenni.
És ugye most a gázon kell NAGYON spórolni.
Tulajdonképp azt kellene kidolgozni, hogy lehet a meglévő radiátoros gázkazános fűtést megújítani úgy, hogy radiátor marad és kap egy levegő-víz hőszivattyút, és mindezt a lehető legolcsóbban, támogatva, nagy tömegben.
A baj annyi, hogy az esztelen támogatásoknak hála a lakások ára 3x-os lett (a 45 m2-es lakásom 11-12 millióról 35 millióra drágult 8 év alatt), így a 10 milliós csok-kal is reménytelenebb egy lakás nélkül induló párnak. Az oft eredménye, hogy az 50 % több, mint 3 éve a 100 %. Úgyhogy én gyerekkel nem nyertem semmit, ahol meg még/már nincs gyerek, kapott egy több mint dupla árat. Most rá(d)szabadítják a napelemet/klímát akarók 10 ezreit, ami borítékolhatóan megint felveri az árakat. Lehet, Te nem, de egy csomó "mester" nem lesz szégyellős, horror árat kér, mert tudja, hogy akad aki annyiért is felfogadja.
Nálam konkrétan kb. 210 m2 hálózás, színezés 2 milla, kimondottan olcsó áron. Ha szigetelnék is, az még 2 milla legalább.
Mivel ez egy klímás topik, a témához szorosan kapcsolódóan írtam, tájékoztattam, mindenféle politikától mentesen. Nem írhattam, hogy a pénzügyminiszter volt ott, ha nem ő volt. Sajnálatos, hogy te ezt úgy gondolod, hogy én csináltam politikát az ügyből, vagyis jobban mondva sajnállak, hogy ilyen a gondolkodásod.
Aktuálisnak mondható témával kapcsolatban kérdeznék - H tarifa igénylés hőcserélős kedvezményes tarifás fűtés célból.
Ugye ehhez az igényhez bekérik a helyes telepítés, klíma regisztráció vonalkód, stb. adatokat. Egy új klíma beszerelésénél ugye ez adott.
Azonban sehol nem olvasok arról az esetről, hogy ha ingatlan vásárlásból származóan már van / volt fenn korábbról klíma készülék, ami egyébként megfelelne a H tarifa műszaki követelményeinek, azonban nincsenek meg a papírjai, tanúsítványai. Nem hiszem hogy egyedi eset lenne , mégse találok erre vonatkozó - 'ilyenkor mi van?' információt..
Te csináltál belőle politikát azzal, hogy egy olyan miniszterrel történt egyeztetést hoztál szóba, aki már eddig is sokszor "...lelkesen és látható érdeklődéssel hallgatta az elmondottakat...", igért is sokmindent (mint az egérke a lyuk előtt). ld. MTA stb, amiknek az eredményét ismerjük.
Szerintem kár ebből politikát csinálni. Én azt gondolom, hogy elég sokan igénybe vették az otthonfelújítási támogatást is, és ha lesz bármi fűtéstámogatás, akkor kár egyből fújolni. Akinek nem kell, nem veszi fel, nem pályázik, akinek meg megkönnyíti az életét, az örüljön.
Fűtést vhogy át is lehet hidalni pl. hősugárzókkal, a hűtést már kevésbé. Viszont ha vki annyira nem bírná ki, hogy mondjuk nem hűt a klímája, akkor költözzön Észak-Skandináviába :)
Gyanítom autót, mosógépet meg tv-t sem tartanak otthon túl sokan csak azért tartalékban, hogy hátha elromlik...
Annyira aggódsz a mono fűtés miatt, pedig szinte minden modern házban az van. A mi új osztású utcánkban talán 1 hazban van vegyestüzelésű kazán is, mindenhol máshol 1 gázkazán és slussz. Klíma nyilván van pár házban, de nem a fűtésre készülve.
Értem mire gondoltál, de mondjon már valaki 10 éven belül legalább 1 elromlott multi kültérit. Ja, inverterest, mert hogy a régik külön kompresszorral mentek.
A kormánytisztviselőket is biztosították közel 5 éve, hogy nagyon megbecsülik őket. Aztán mire fizetni kellene, törölték az egészet. Úgyhogy én majd akkor hiszem el, ha már megy mondjuk 3 éve a támogatás.
Szerdán az Innovációs és technológiai miniszter , Palkovics László jelenlétével lefolyt egy egyeztetés a minisztérium és a klímás szakma képviselői között. A szakma előadta a klímás és hőszivattyús fűtés előnyeit és hátrányait. A miniszter nagyon lelkesen és látható érdeklődéssel hallgatta az elmondottakat és elég jókat is kérdezett, látható volt, hogy nem járatlan a témában. A megbeszélés végén biztosított a jelenlevőket, hogy erre a területre komolyan fog összpontosítani és elég határozottan meglebegtette, hogy komoly támogatást terveznek arra, hogy a lakosság körében minél szélesebb elterjedjen ez a fűtési metódus.
nem erre gondoltam, felhasználóként tökmindegy az a kevés, amiről tudok. hanem arra, amikor elromlik az az 1 kültéri, akkor nekem még van "2 életem" és átmegyek a másik kettőhöz hűsölni, amíg ő várja a szerelőt. sokkal nagyobb üzembiztonságot jelent a 3 különálló egység, az áráról nem is beszélve.
a szomszédom multi LG-je az elmúlt nyáron rendszeresen elromolott, és 8-10 napba telt mire megjavították. aztán két hét múlva újra elromlott... nem árt legalább két, egymástól független kültéri.
azért nem annyira. elég hozzá egy hibás telepítés, és a gáz máris huss...elszállt messzire. ilyen azért eléggé sokszor előfordul sajnos, itt a fórumon is. no persze, nem azonnal.
Mi most egy olyan nyaralóban vagyunk, ahol Gree triál megy.
Gyerekek ezt el sem tudjátok képzelni, ezt a komfortot (mondja aki beb@szott egy 5,6-os Greet a folyosóra otthon oszt doszt), minden szobában betéri, egyedileg állítható a hőmérsékelt természetesen, pöpec nagyon.
Következő házamban tuti ilyen lesz. Ha lesz következő :D
így van. A lényeg, hogy bármim van tartós eszköz, az mind jól működik évek óta.. Ha a körülöttem lévő házakon teljesen ismeretlen, vagy ismert márkák vannak felszerelve, és teszik amdolgukat még használtan is, akkor nincs mire aggódni.
Jó, elfogadom a Bentley minőséget is...még akkor is, ha kínai gyártmány...ugyanis ami nem kínai, az ma már silány hamisítvány.
Na, most hogy így jól kikacagtuk magunkat, én tovább hűsölök, mert a lakásajtón kívül qurva meleg van..
" Az én GREE klímámat úgy hirdetik, hogy a modern okosklímák RollsRoyce-a" Azért ez a jelzőt enyhe túlzásnak érzem bármilyen Gree klíma esetében... persze lehet, hogy kimaradt egy szó és a kínai Rolls-Royce -ra gondoltak :)
az új GREE mellett van egy húsz éves klímám is. A sűűrített levegős tisztításon kívül nincs gond vele. A környéken is van holyan ház, melyben négy régi használt klímát szerelt egy klímaszerelő. Mind a négy más típus, mert ilyeneket ralált. Úgytizentöt évesek, de a kültéri egységeket nem hallani, pdig dolgoznak.
Természetesen nekem tökmindegy, ki mit vesz, a lényeg, hogy az enyém jó legyen.
Igazad van, az új, az új. Az én GREE klímámat úgy hirdetik, hogy a modern okosklímák RollsRoyce-a..
Persze ez csak süket duma, de a tíz év garancia jelent valamit.
Samsung beltérije csipog. 1.5 percenként. Akkor is, ha stand-by-ban van. Akkor is, ha a távirányítóban nincs elem. Akkor is, ha éppen hűt. Akor is, ha ki van kapcsolva a csipogás.
Nincs hibajelzés a beltéri kijelzőjén. Amúgy működik rendesen. Van házilagos megoldás, trükk, vagy szervíz kell hozzá? A "forraszd ki a csipogót" megoldást kihagynám.
Némelyik klíma leírásánál (pld Mitsubishi) látok olyat, hogy szellőztető funkció. Ezt hogyan oldja meg, mert a leírásokban nem látok külső légbevezetést?
Azért írtam, mert engem a Pana/Fujitsu/Hitachi trió jobban vonz...
Egyébként meg a lényeg annyi, hogy én kivettem a kültéri aljából a kis pipát, így akadálytalanul kifolyik belőle minden, tehát nem kell csepptálca fűtés.
Olcsóbb, annyit is tud felől megy felfelé. Soha nem lesz a 150.000 Forintos klíma fűtésben olyan, mint a duplájába kerülő. Nem ok nélkül fele annyi, az műszaki tartalom.
És jöhetnek a laposföld hívők, -10 fokban kijön. Amikor a szomszéd átjön, hogy hangos, vagy amikor érzed hogy bizony ez már csak langyosat fúj. Bezzeg a szomszédé meleget, sokkal csendesebben..
A használtak felsorlásból jónéhány van a körülöttem lévő házakon..van amelyik 25 éve teszi a dolgát, tehát strapabíró. Ezek télen állnak, mert még nem tudnak hőszivattyúzni,(vagy nem használják őket fűtésre)
Szerintem ha egy jobb klímás kipróbálja a használt húsz éves kültérit, jónak találja, egy szerény összeget megér, akkor is, ha ő szereli(az a biztos)
Nekem GREE van, a közepes méretű..ez hűt-fűt(az összes GREE), ráadásul fűtés üzemben 900 Watt az üzemi felvétel...
Ha nálad klíma lesz a fűtőgép is, akkor a legnagyobbat vedd( ugyanis azt nagy hidegben sem lehet széthajtani)
Mostmár értem, csakis a klímát is forgalmazó árul alkatrészt, a szürkeimport meg vérre megy neki így gáncsolja ahol tudja.
Az utcákat járva kb 80%-os az aránya a Gree klímáknak, így afelé hajlok.
Egy topik GYIK-et nem tudunk összerakni esetleg? Tuti jó: Japán: daikin, mitsubishi, panasonic.
De fentiek alap modelljeitől jobb választás egy kínai fűtésre optimalizált ha fűteni kell: Gree, Cascade, Polar (SDO, SDU, SDY, SDR) , Hisense, c&h, Nord, Syen
Gree mely modelljei jók fűtésre? Comfort x? Ezt úgy kérdezem hogy a klíma lesz a fő fűtés, nincs mellette más fűtőberendezés..
Ez ugyanolyan, mint mikor a héten bementem az egyik helyi klímás céghez, az éppen ott üldögélő ügyvezető mutatta a kinyomtatott árlistát, és még be is karikázta, melyik modellekben van csepptálca fűtés, mert azok a fűtésre optimalizált modellek. Persze a midea/fisher/gree modellek voltak bekarikázva, nem a fujitsu/hitachi/panasonic márkák...
Belülről történő hőszigetelés valóban hatalmas butaság.
Az viszont okos dolog, ha feletted a padlásra leterítesz 20 centi legolcsóbb üveggyapotot (fél méter átlógással a szomszédokra).
tervek hosszabb távra:
- gáztól sürgősen menekülni!
- H tarifás villanyóra beszezése (ha nem az éjszakai óra helyére kérted, akkor ez akár több százezer forint is lehet!) és arról üzemeltetni egy A++ kategóriás inverteres klímát.
- Hőszigetelj szerintem (Ahoz nem kell áram. Késöbb sem kell ismételten megvenni az áramot. Kb 30cm érdemes gondolkodni és valami szálasban ami olcsóbb. A közetgyapot jellemzően drága. Az egészet magad is kivitelezheted.)
- Ha klimát veszel akkor fűtésre optimalizált készülékben érdemes gondolkodni (A+++), a klimánál érdemes H tarifát bevezetni, ahoz szintén kell engedély , csövezés, stb, több mint 1 MFt bánhatja az egészet...
74 nm, kisvárosi belvárosi lakás, egyedi gáz-központi fűtéssel, kijönnénk a rezsikorlátos gázmennyiséggel is. Nem kell teljesen kiváltanom a gázfűtést. A hűvösebb szoba miatt segítenék rá a gázfűtésre és nyáron főleg a hűtés miatt tennék oda egy klímát. Nem fogok folyamatosan fűteni vele csak kiegészítené a kp fűtést. És igen, szigetelni jó lenne, de társasházban nem én döntöm el. Belülről meg nem tartom megfelelő megoldásnak hogy felragasztok a falra valamit, ami alatt meg természetesen majd elkezd penészesedni a hideg fal. Attól mert nem látom még ott lesz. Annyit tudnék tenni, hogy fölöttem a padlást leterítem vagy 15 cm üveg vagy kőzetgyapottal, de kb egy klíma ára lenne csak az anyag ahogy nézem az árakat.
Értem... akkor ez ejtve... max öt évre kell egyébként, nem tudom, hogy ezeknél a weben, szereléssel rendelt klímáknál mennyire valósak a 2-3, 3+2 év garanciák?
A Polarral csak úgy beestek hozzám, hogy alkalmi vétel. Klíma eddig nem is volt tervben, mert nyáron nemigen viseljük el, viszont ahogy most számolgatom kicsit keményebb télen visszahozhat 200-250 ezer forintot a fűtésszámlából.
Úgy szokták számolni, hogy kb. 40W/légköbméter, tehát 2,5m-es belmagasságnál 1kW/10m2, ahogy írod is. Persze ennél még magasabb is lehet a fűtésigény, ha tényleg nagyon rosszak mondjuk az ablakok. Na és lényeges dolog, hogy a legalacsonyabb hőmérsékleten, amin használni szeretnénk a klímát, ott is thdja-e ezt a teljesítményt. Vagyis hiába kell efy 3,5kW-os klíma, ha -7 fokig akarja használni az ember, de a klíma ott már csak 2kW fűtési teljesítményt tud...
Azon filózok ahogy nézegetem a klímaválasztékot, hogy nem is biztos hogy 3,5 kW-os klíma kell nekem. A szoba ahova menne olyan 21-25 nm között van 2. emeleten. Szigeteletlen 38-as porotherm külső falak két oldalon, felette padlástér, alatta nem lakott lakás, sok üvegfelület, nyugati és déli a külső falak iránya. Nyáron meleg, télen kissé hideg. A falak télen hideg érzetűek. A lakás leghidegebb szobája. A szakértő véleményekre lennék kiváncsi, hogy milyen teljesítményű klíma kell ide? A felhasználás nyáron hűtés, télen fűtésrásegítés.
Szerintem 43 e max. a napelem, hőszivattyút nem gondolnék annyit. A mostanában is kérdéses nálam, lassan fél év csúszásban vannak. (és megint sikerül tovább kavarni a sz.rt, egyszerre tervezik a piacra zúdítani a összes igényt, borítékolható, mekkora balhé (csúszás) lesz ebből - a még jobban elszálló árak csak a hab)
A Prohardveren is feltettem a kérdést, de bedobom ide is:
Nézegettem az eurovent oldalon az olcsóbb (2-300eFt) ársávot, és egyre kevésbé értem: Modell neve/TBiv kW (-7)/TBiv cop: Fujitsu 12 KPCA 2,21kW 2,35cop Midea Breezless 2,12kW 3,15cop Extreme Save Pro 2,21kW 2,8cop Midea Oasis Plus 2,12kW 3,5cop Daikin FTXF35C/D 2,3kW 2,75cop Gree Amber 2,64kW 2,8cop Hitachi Rac Dodai 2,7kW 2,8cop Hitachi Standard 2,3kW 3,4cop Pana FZ35-WKE 2,19kW 2,39cop Pana TZ35-WKE 2,45kW 2,87cop Ez alapján nem látom a mostanában sokat emlegetett Midwa Oasis Plus (Fisher Nordic) őrületes fűtési teljesítményét...
De klímáknál nincs az mint a fűkaszáknál, hogy ráírják hogy 5 lóerő de a valóságban 1 lóerőt se tud? Mert az ilyen kínai szürkeimport már csak ilyen, nem lehet hinni a feliratoknak..
Tudom tudom, nem a közösségi oldalról kellene klímát venni, de a baj hogy szerelő is innen veszi... xd
Pont jól írod, kb 100 ezer a határ amit ér rizikóba, de annyiért használtat adnak nem újat.
A használtnál meg még a kapugaranciás szürkeimport is jobb talán. Arról nem is beszélve hogy a használt is lehet szürkeimportból. Azért mert a használtnál tuti van valamennyi gáz veszteség, míg az újnál meg benne van a teljes töltet.
Én is félek a szereld magad csomagtól, mikor itt írtatok róla hogy a gyárilag mellékelt fittingek is selejtek gyakran akkor nem még a szürkeimport szereld magad csomag. De már értem miért van némely klíma mögött hosszú csőkígyó a faluban... mezítlábas klímaszerelők a szereld magad csomagos szürkeimport gépeket rakosgatják fel... de hozott gépet nem raknak fel.
Érdemes most megvenni és feltenni ha tetőjavítás és rendberakás lesz és félő hogy leverődik, de én a drágulástól jobban félek?
Most durrantanak ki 43 ezer db hőszivattyús pályázatot, illetve nemsokára sokkolnak majd a gázszámlák is tehát a végén a szürkeimport is elfogy.
Használt, esetleg szürkeimportos gépről honnan tudom meg hogy adnak-e alkatrészt vagy sem magánszemélyként? Amúgy pénzért adják az alkatrészt, akkor nem az az érdekük hogy minnél több elmenjen?
Apropó, ha összekukázok, vaterázok stb készülékeket innen hajlandó valaki felrakni? Mert vidéken csakis sajátot raknak fel... Heinner meg ilyesmiket passzolnak.
Használtat mi az amit kerülni kell? Samsung, Midea kerülős nálam, sőt igazából használtan csak a márkás japánok érnék meg, de azon is ledöbbentem mikor írtátok hogy fűteni jobb a kínai mint egy alap daikin pl..
Igazából annyira nem érzem, hogy köteles lenne bárki alkatrészt adni egy külföldről behozott cucchoz. Pedig én végtelenül user-párti beállítottságú vagyok.
Nézegettem a neten, szereld magad csomagban is van már készülék? Mármint adják mellé a peremezett csövet, a beltéri is peremezett lehet előre? Tehát már csak vákuumolni kell? :-)
Sziasztok...Ma szerelik a 3.5kW t nálunk. Még mindig nem tudom eldönteni hogy a külső vízelvezetés a csatornába kb 5-6 méter csatornázás kell. Amit fűteni kellene, s az nem biztos hogy túl energiatakarékos, hacsak lehet e kérni lekapcsolhatóra. Simán van hely alá rakott dézsába csöpögnie, csak az esztétikum miatt gondoltam az elvezetést.. Nincs H energia, azért számolgatnék.
Használt 3 éves 150-ért, ezt neked kell eldönteni. Tipus függő, Comfort x megérhet annyit, az elszaladt új árakhoz viszonyítva. 80-130.000 körül lehet venni használtan, de gari jegy általában nincs meg. És akkor kapu garis, mint a Tesla és társaik.
A régebbi onoffosok kapugaranciásak, megy ameddig megy. Amit levágtak gáz nélkül:
A mennyiség pótlása, levákumolás többször, nitrogénes öblítés elvihet 50-100.000 forintot, ha régi hűtőközeges, nem is beszélve ha R22-es, betiltott hűtőközeges klímát veszel. Azzal csak a veszélyes hulladék megsemmisítés a megoldás, de legalább fizetnek érte pár ezrest.
De a levágottba kerül levegő, és a páratartalma. Az elsavasítja az olajat, ami lerántja a motor tekercs szigetelését. Ettől zárlatos lesz a kültéri, és még a cső is cserés lesz.
Egy tavalyi leszedett szép állapotú klíma 1 évet bírt, 15 évesen meghalt.
Tesla, Vivax, szerb Greehez és egyéb szürke importoshoz nem lesz/ van alkatrész, ha meghal benne bármi, csere az egész. Sem panel, sem más nem lesz hozzá.
Ha kihívsz egy szerelőt, attól elkérheted az F-gáz azonosítóját, amit le tudsz ellenőrizni itt:
Hogy mi a garancia, hogy nem szürke importos gépet hoz? Kérd el, honnan származik, és ott kérdezd meg a szerelőt, onnan vásárol-e. Vagy veszel olyan márkát, amit itthoni forgalmazó hozat be: Polar, Cascade, Hisense, Airfel, Nord, Kaisai.
Igény van használt gépre, régebbire és inverteresre egyaránt. Ha valakinek arra van pénze, ki lehet fogni akár újként is 10 éven felüli klímát is. Persze ez a színváltó holló ritkaságú, sok évente egy darab. Tavaly vagy előtte egy raktár felszámolásból került ki 1 kamionnyi zsír új onoffos klíma a jófogáson talán. Karton doboz már elrohadt, de a nejlon megvédte a klímákat. Egyben elvitték mind.
Neten többfelé látni használt klímákat amiket elvileg szerelő szedett le. meg van benne gáz.
Csak azt nem tudom hogy ha ez annyira jó üzlet akkor hogyhogy nem veszi meg maga a szerelő és adja el maga?
Nekem itt dilemma, mert más dolog hogy valaki levágja költözéskor és úgy olcsó de akkor gáz sincs benne vagy jóesetbe visszaszívatja bele, de egy szerelői leszedés sem olcsó.
Mondjuk 3 éves használt greeért, 2,5 kWh-os, szabad érte adni 150 ezret? Vagy inkább jobban járok a 40 ezer körül hirdetett régebbi cuccokkal, "nincs benne gáz" meg hasonlókkal.
Más: mi a helyzet a hirdetési oldalakon a tesla, tosot, vivax, gree újnak hirdetett modelljeivel de olcsóbban mint az árukeresőben?
Ha kihívok egy akárki klímaszerelőt mi a garancia hogy nem jófogásos szürkeimport gépet rak fel amihez majd nem lesz alkatrész esetleg?
Tehát mi a helyzet a használt piacon, ti egyáltalán elvállaltok egy vaterázott készüléket?
Fél év múlva biztos nem, a segédmunkás nem fogja azt mondani, hogy 2 hónapja még 15 e/napért mentem, elég lesz most a 8-10 e is. A mester sem fog fele annyiért menni. Kell idő, míg belátják, hogy vége az aranykornak.
A világ legnagyobb baromsága volt az államtól egy szakember-hiányos területre rázúdítani ekkora igényt. És még a 100 %-os támogatásúak m sem érkeztek... Mondjuk az állam jól járt, bevétel az egekben (nem esküdnék meg rá, hogy több a kifizetett támogatás, mint a plusz bevétel), én meg ott vagyok az 50 %-os támogatással, hogy a fele ár is több, mint 2-3 éve a teljes volt. Ahol meg nincs gyerek, ott beszopták, de nagyon.
Van köztetek olyan szakember/cég, aki Szigetszentmiklóson vállal telepítést úgy, hogy a klímát egy új kismegszakítóra ráköti (szakszerűen)? Egy hely még van a dobozban és ahogy néztem talán még a csőbe is be lehet húzni egy kábelt :D Sok cég csak legközelebbi konnektorba vállal bekötést.
Szuper lenne, ha a későbbiekben a karbantartást is tudná válallni (közeli szakember), és természetesen a készüléket is tőle venném (nincs még eldöntve a pontos típus, ha több márkával is foglalkozik, annak örülnék). Padláson keresztül lenne összekötve a beltéri és a kültéri, emiatt ahogyan "1 valaki" ajánlotta, cseppvízszivattyúra is szükség lenne.
Nem sürgős, ennek a szezonnak már mindegy, szeptemberben is ráér. E-mailben minden részletet leírnék. Helyszíni szemlének örülnék, még akkor is, ha díja van.
Félreértés ne essék, nem vitatom hogy az isten pénzét is el lehet b..ni, de nyilván itt most a szükségsszerű hőszigetelésről volt szó.
Ha nem járt a padlás a másfél milla feléért befújják 30cm vastagon cellulózzal. De ha vesz a paraszt tekercses cuccot és leteríti akkor olcsón megússza és máris kevesebb a fűtésszámla.
A homlokzati rendszert is 15-20eFt/m2 körül felraknak tokkal-vonóval.
A nagyobbik gond az időtényező most, mindenki most kap észbe mert "váratlanul" érte őket hogy szarul szigetelt a házuk. Ez a legnagyobb gond...
100nm padlás szigetelés, csak a födém 1,5 millió, de akkor minden előkészítve a T. Urak csak kipakolnak, fújnak és elpakolnak.
A szinezésed annyiért ajándék, 2 millió alatti ajánlatot nem láttam(anyaggal), persze az is zavaró lehet, hogy én folyamatosan számlás, bruttó árakról beszélek.
Felétek nem 10 millió, de azért vannak még helyek, ahol annyi vagy kevesebb, a gáz meg mindenhol ugyanannyi, ez lesz benne a szomorú jövő év elejére...
Olyan érzésem van ezekkel a házfelújításokkal kapcsolatban, mintha minden egyes nagyjavítás önmagában annyiba kerülne, mint egy komplett ház. Meg akarod csinálni a tetődet? Egy ház ára. Szigetelés? Ház ára. Színezés? Ház ára. Egyetlen ház építésébe belezsúfolnak 5 házat. :)
Javítok: tehát nyáron fürdésre és főzésre (nem fűtésre :D) megy el napi 3 köbméter, tehát kb. 90. Télen akkor maradna a fűtésre 54 köb, ami lófütyi. Tél közepén a 20 köbméter napi fogyasztás az nagyon jónak számít nálam. Ha csak annyi megy, akkor a gázszámla kb. 60-65 000. Mármint volt. Most ebből csináltak egy olyan 300 000-ret, alsó hangon. Tehát az egyetlen út, ha kiváltom a fűtés 90%-át villanyra, a maradék 54 köböt meg felhasználjuk fürdőszobák minimum fűtésére, napi max 1 óra összesen, és talán 1 darab konvektor óvatos használata. Ki kell majd kísérletezni. Nem mondom, hogy nem lesz izgalmas a telünk. :)
Ez nálunk nem járható út, több generációs emeletes családi ház, és tényleg több generáció és család lakik itt, és minden szoba használva van. Nyáron megy el fűtésre és fürdésre 90 köbméter, és nincs pazarlás. Egyszerűen ennyi embernek ennyi a fogyasztása. Öngyilkosság volna nem váltani. Most képzeld el azt a pillanatot, mikor megtudtam, hogy az áram hatszoros lesz, a gáz meg valami nyolcszoros. Az első bejelentés után. 3 napig pörögtem a szobában, hogy mi az istent lehet itt csinálni, és arra jutottam, hogy sakk matt. A második bejelentés után az áram egy menekülőút, tehát meg kell játszanom. Természetesen ha januárban emelnek egy drasztikusat azon is, akkor bemattolnak. De akkor az egész országot mattolják, és vagy lázadás lesz, vagy katasztrófa. Mindkét esetben korrigálniuk kell, várhatóan.
És szted meddig lesz a határ? Megsúgom sztem pár hónap kb... mert akkora deficitet gyárt, hogy az üres államkassza nem bírja el.... Utána meg 1000ft ért fogsz fűteni köbméterenként....
Ezért is kérdeztem , de jött a megnyugtató válasz Szerinted? . Ezért jó ha van aki tapasztalatból ír és nem csak a marketinget fújja! Köszi a válaszod.
Sziasztok! Fűtő klíma vásárlásán gondolkodok, és a Gree Amber Royal 5,3 kw-ost néztem ki magamnak. Azt hallottam, hogy ezek elég hangosak (beltéri). Két lehetséges elhelyezési pont közűl nem tudom melyik lenne a jobb. Durván 60nm a terület amit ki kellene fűteni vele. Egy légtér, de középen összeszűkül a tér egy rövid szakaszon 1,5m-re. Az lenne a kérdésem ha ezzel a folyosóval szembe tenném a beltérit, átfújna e annyi meleget hogy az a nappali végébe (11m a beltéritől) is elegendő meleget adjon. Eredetileg a másik oldalról terveztem ugyanezt, de félek hogy a nappaliba túl hangos lesz. A válaszokat előre is köszönöm.
Köszi szépen a tippet, ez a Fisher Nordic paramétereiben legalábbis a legjobb klíma, amit láttam így termékleírás szinten. Beszéltem a szakival, és mondja hogy csak mono van belőle, viszont azt mondja 2,5 kilowattosak bőven jók azokra a szobákra, amikre tervezem. Végül is 5 szobát kockáztatok meg, pár nap és felmérik a terepet, és akkor lesokkolnak az árral. De szerintem meg kell lépni, egyrészt a H-tarifás fűtésnél momentán nem lehet jobb megoldás, másrészt ha nem lépem meg, akkor leértékelődik a házam.
Még majd jövök szerintem, ahogy alakulnak a dolgok. :)
Helo, egyes klímáknál van úgymond utókeringtetés , leállítod majd csak hűtés nélkül(komp. áll) forgatja még a mókust 2-3 percig . Ez segít vagy csak parasztvakítás?
Nem lenne ennyi "penészes szutyok", ha nem tekerné le a delikvens a hőfokot 18 fokra, és nem lenne ennyi alul méretezett klíma.
Az alul méretezett klíma mit jelent ebben az esetben?
Ahogy sejtem, nem az a jellemző még mindig, hogy valaki mérni-számolni tudó szakember megszakérti a kifűtendő kecót, hogy ide és ide ekkora cucc kell, hanem jön a klímaszerelő szakmunkás , és saccol valamit.Mint anno a gázosításnál, vagy sok ácsszerkezetnél.
Ha tudnád hogy mi mindent szeretnének előírni azok akiknek erre lehetőségük van.
Ott vannak ill. voltak az derék kéményseprők.
Valamikor egy tisztes szakma volt.
Aztán a gázfűtés terjedésével egyre nagyobb tért nyertek. Nagyjából a 90 -es évek közepétől szárnyaltak vagy 15 évig. Fénykoruk a dicső 2002 - 2010 között volt. Ekkoriban a fő tevékenységük az ellenőrzés volt. Adatbázist építettek...szabad bejárásuk volt az állampolgárok lakásaikba.
Már arról álmodoztak - konferenciáztak- Kecskeméten, hogy milyen jó lenne ha minden gáz készülékhez (kazán, vízmelegítő, tűzhely ) kötelező lenne un. fogyasztói könyvecske, amibe mindent dokumentálnának,ja és csak ők jegyezhetnének bé.
Aztán 2010 után a tökükre léptek, nagy sírás rívás,de a világ nem dőlt össze.
Tény hogy van kb. 20 szerencsétlen aki CO mérgezésben veszti az életét, nagyjából 2 -4 az aki kimondottan a helytelen kéményhasználat miatt.
Volt úgy hogy a CO és CO2 mérgezést összemosták( mustgáz mérgezéspincékben. )
Szóval aki hasznot remél valamiből ,az mindent elkövet hogy az üzlet menjen.
Gondolom az a 150 eft-os villanymérőszekrény is azért annyi mert a gyártás valaki kisajátította magának.... csak úgy mondom,mert rossz májú vagymok.
Anno 21 éve, amikor a telken belül új fogyasztói helyet hoztunk létre(melléképületben másodlakást), akkor érdeklődtem,hogy vajon mennyi egy fa villanyóra szekrény.Mondá a kisasszony a telefonba,hogy 12 eft,majd megjegyzi,hogy a művek már csak műa.-ot fogad el, akkor kb. 50 eft -ért.
Köszönöm,majd magamnak elfogadom.
2 db. iróasztal szekrény ajtó és némi deszka és kész volt a mérőszekrény. Ok.nem hivatalos.
Most viszont szívás mert ez a fogyasztó meglöki a fogyasztási mennyiséget,a kvóta felett van..
Ha főfűtésre kell akkor MIdea Oasyst nézegesd vagy a Fisher Nordicot ez ugyanaz, csak a fisher brandeli magának a mideát.... Nem tudom multis kültéri van e belőlük, de én inkább különön külön raknák fel mind a 4 szobába egyet,
Fűtésre optimalizált klíma mindenképpen... Ha ez ténylegesen fűtésre kell! Sajna a Nord nem éppen az... Minden inverteres klíma tud fűteni csak nem mindegy hogy hogyan...
Az alapgépek tudják fűtésben az A+ kategóriát (na ezek a nem fűtésre tervezett gépek) Ami ténylegesen fűtésre van ott már A++ vagy A+++ értékek vannak megadva...
De ugye ez fűtésben nem hűtésben... mert két üzemmód nem ugyanaz!
Annyiért nincs már levegő víz hőszivattyú? Vagy eddig konvektor volt? A H tarifás mérő külön cifra történet, nem kapható a szekrény, amit megkövetel a szolgáltató. Egy nyomorult műanyag doboz 150.000Ft egyébként. Két műanyag kerti szék anyagából kijön kb. Szégyen, aki előírta ezt, nem tehetsz fel a meglévő szabványos órád mellé még egy dobozt, hanem kell egy dupla. Biztos jó sokat fizetett a Hensel / Csatári , mert utángyártott nincs.
Nem rossz megoldás, de vegyszer nélkül hiába keféled, én befonnám a hajam, mire az összes lamellát az összes klímában egyenként kitisztítom pici kefével. Nem por sajnos, hogy egy mozdulattal lejöjjön, hanem mintha festéket kéne lekaparni kb.
Gázfűtést kell kiváltani fűtésre, és H-tarifára alkalmas klíma tűnik egy megoldásnak.
Életemben nem volt klímám, tehát nem tudom mibe ugrom bele kábé 2 millióért. 4 szobát tervezek fűteni, 100nm összesen, és ezt két darab split klímával, tehát aminek két beltéri egysége van. Nord Tanami klímát ajánlotta a szaki, illetve a Hitachi és Samsung márkákból a nagyobb teljesítményű spliteket. Gondoltam megkérdezem, hogy van-e tapasztalat Nord kílmákkal, illetve ti mit használtok.
Érdekelne, hogy a fogyasztása mennyi lehet ezeknek, napi pár óra használat esetén, illetve hogy mennyire zajosak.
Egy multi kültéri nagyobb kültéri hőcserélő mérete mekkora előnyt hoz fűtésben ha csak egy beltéri megy a háromból?
Azon eszel hogy egyszerre nagyjából 1 szobában kell fűteni télen neki, és szerinte előnyösebb lehetne a multi olyankor mert 3 beltérinyi kültéri áll rendelkezésre.
Nem ez lenne a kizárólagos ok a multi gépre, csak plusz egy érv...
Tíz éves Fujitsu asyg luca, pár éve egy szerelő a mókuskerék mosás miatti szétszedésnél nem tette vissza a kiáramló levegő útjában lévő tök fölösleges díszrácsot. Ettől kezdve egy macerás, időigényes, de hatékony módszerrel tisztítom mókuskereket (a kiszedésére nem vállakozom, látva, hogy a szerelő mennyit kínlódott a burkolat leszedésével).
Tehát: a gázpisztolyom csőtisztító keféjével (de egy vékonyabb fogkefe is megteszi) a légterelő lamellák mellett benyúlva az egyik végétől a másikig haladva "soronként" letisztítom a mókuskerékről a dzsuvát. Amikor egy sorral végzek, mozdítok egyet fölfelé, vagy lefelé a mókuskeréken, és jöhet a következő sor - és így tovább. Aztán jön a sűrített levegő spré, végül a tisztító folyadék.
Nem állítom, hogy pótolja a szakszerű, kiszerelés utáni mosást, de akinek van ideje és kedve hozzá, ezzel a módszerrel is viszonylag szép eredményt érhet el. (Ja! A beltéri alatti falat és padlót célszerű valamivel védeni a lehulló ragacsos dzsuvától)
Sokszor kiszedtem már, félek hogy eltörik egyszer valami, feszegetni kell a hőcserélőt, visszateszed, hozzáér valami a mókuskerékhez, akkor sasolni, hogy hol feszül és mi, stb. Daikin, nem barátja a mókuskerék kiszedésnek. De más sem tudtommal.
Nekem a Gree Pulse klímán ki lehet szedni a légterelő lamellákat a mókuskerék elöl, ecsettel fac@n hozzáférni, nagyon jól le lehet takarítani az egészet.
A höcserélőt meg vegyszeres vizzel befújom, utána meg a saját fagyasztásos tisztítását indítom el a klímán, ami lemossa a maradék vegyszert.
Igen, a mókuskerék lamella profilja olyan, hogy hiába lövöd magas nyomásúval. Vegyszeres maratás után persze más tészta, de valami spéci vegyszer kell rá, az biztos. A fújós lefolyik, ezért most habot keresek. Valami vízkőöldós vagy lefolyó tisztítós, az elég agresszív talán.
Nyári szezonban kétszer is esedékes, és nem vagyok benne biztos, hogy egy huszasért kijönnek megcsinálni.. A nagynyomású víz magában nem hozza le. Van esetleg tipped, milyen vegyszer kell rá?
Ha van egy autód amit márkaszervízbe hordasz ugyan ez van nem?... ez van ezt kell szeretni kb... amíg garis, utána meg megoldod masgadnak ha megveszed a cuccokat....
Nem értem miért kell kinlódni vele, amikor 20e ért kijönnek és kimossák magasnyomásúval... ha minden évben megcsinálod 1x vagy 2 évente, nem lesz koszos... vagy ha nem akarsz rá külteni lehet 5l kiszerelésben kapni tisztítószert 25e ft körül van, plusz veszed a mosózsákost 15e ft körül, és egy kisebb magasnyomásu akkus pl 60e ft... máris megoldod magadnak...
Én most valami hab spray-t keresek, ami leoldaná a koszt a mókuskerékről. Sajnos fizikailag is igen nehéz leszedni, valami spéci szer kellene rá, a sima klímatisztító (alkohol) spray-t kiröhögi, az nem oldja fel. Hideg zsíroldó biztos jó lenne, de csak kiszerelve, én már párszor kiszedtem a mókuskereket, meguntam, a helyén akarom kitisztítani.
Köszönöm szépen, igen a fogyasztás az egy komoly érv lehet, annak viszont örülök, hogy a penészes-koszos állapotot meg lehet szüntetni. Átgondolom, kitalálom.
egyreszt nem jon, masreszt meg ahogy konyvelom sincs mar az altalany adozasra sem, igy ezt is en vegzem el. Amennyiben tudsz epito jellegu 5leteket adni, mi vegezzek el rajta, h megszunjon ez a "szel" zaj, ami szinten mar rogton az elso 1 eve rajta van a polar klimamon, azt szivesen megkoszonnem..
Egy rövid kérdés: 2007-es RCA AC 118-as hűtő-fűtő klíma van a házban, amit vásároltam. Belenéztem, a mókuskerék (ha jól értem, ez a ventilátor henger) vastagon szakállas, a belseje tiszta por, pókháló. Pedig azt mondták, szokták tisztíttatni. Elbizonytalanodtam. Szerintetek ki lehet ezt még szakszerűen pucoltatni, vagy kuka és vegyek inkább újat (másik helyiségekbe lesz, holnap kell választ adnom, legyen-e eggyel több). Ha jól láttam egy ősrégi webshopos leíráson, nem inverteres, ill. szerintük 5,2kW-os, ami nekem szintén gyanúsan soknak tűnik. Előre is köszönöm a véleményeket!
Amúgy jó a topic, sokat segítettek a típus leírások, hajlok a Daikin felé (kis szobák vannak, elég a 2,5-ös is a klímások szerint, ill. itthon Daikinok vannak, nagyon megbízhatóak és kulturáltak) :)
Nekem is szétcsipkedték, de csak fészekrakás idején. Ha ilyenkor ráteszek valami dobozt, ami alatt szellőzik, kárt tehetek vele? A madaraknak gondolom igen:)
Igen, ki kell pucolni, és nem szabad a legalacsonyabb fokozaton használni, hanem automata fokozaton. Nekem sem mondták.. Olyan penészes a mókuskereked már, hogy megváltozik a lamellák profiljam nem fúj, hanem fufog, huhog, szakaszosan fúj.
Semmi baja a Samunak már, volt egy hibás széria benne, és azóta fikázzák... de már jók... Most állítólag a Panasonic csinálja ugyanezt, hogy sorra mennek tönkre a kompresszorok bennük....
Ha teheted, maradj a japán brandeknél. Szerintem a Panasonic és a Mitsubishi és az alap Daikin klímák elérhetők, árban kb. ugyanott vannak, mint a kínai és a koreai klímák, de én a japánokban bízom, tartósak és csendesek, cserébe kevés a parasztvakító funkció (wifi pl. tök fölösleges szerintem). Ha lehet drágább, akkor Hitachi, Toshiba, Fujitsu, drágább Mitsubishi, Daikin... Ezekkel nem nyúlsz félre. Ha visszaolvasol e topicban csak pár hetet, láthatod, hogy a Gree, Midea és társai messze nem problémamentesek. Sok szerencsét a választáshoz! Nem vagyok kereskedő, a családban tavaly ezt a céget választotta egy közeli rokonom (Mitsubishi), minden oké volt:
Inverteres klímát szeretnék szereltetni a házunkba. Beszéltem egy szerelővel, és azt mondta, hogy a Samsung klímákkal mostanában sok probléma van. Tényleg problémások?
Polar klímát ajánlotta, de ahogy nézem az árakat kb. a Gree-vel hasonló árban vannak.
Sziasztok, tavaly decemberben lett telepítve egy Midea klíma társasházi lakásban, most nyáron használtam csak de kb 1-2 hete legalacsonyabb fokozaton mintha fújna a szél a beltéri egységben, és szakaszosan fújja a levegőt. Létezik, hogy ennyi idő alatt a beltéri egységben lerakódott kosz akadályozza az áramlás útját? Köszi
Akik nálunk telepítettek, Ők alapból megcsinálták ezt az alufóliás védelmet (is).
A társasházban még kettő lakásnál Ők telepítettek, ott mindkét helyen van alu szalagos védelem is. A többi klímánál, van vagy még 12 másik, egyiknél sincs ilyen. Azt nem értem, hogy nem egy nagy tétel ez, de mégsem teszik... vagy inkább lustaságból vagy talán a szakmai szeret hiánya miatt. Jó van az úgy is, aztán hadd menjen...
Napokban jártam a pécsi ROTOVILL kft.-nél a boltjukban, ott éppen ilyen szigetelést vettek előttem.
Gondolom csak az épületen kívüli szigetelés rész az ami mállik. Szerintem azt Te is ki tudod cserélni, ha hozzáférsz, de utána érdemes az épületen kívüli szigetelt csövezést öntapadós alu szalaggal is körbetekerni. UV védelem miatt. Nem nagy pénz tétel. Nálunk a klímások, amikor tavasszal telepítettek, az épületen kívüli cső szakaszt végig betekerték ilyen öntapadós alu szalaggal is. Korrektebb klímások, akik adnak valamit is a munkájukra, a minőségre, Ők ezt alapból megcsinálják.
Nem tudom, mennyire vannak tele munkával az itt jelen lévő szerelők. Esetleg feltudna nekem szerelni 1db készüléket a gyerkőc szobájába valaki az elkövetkező 2 hétben? Sajnos az utolsó pillanatban tudtam meg, hogy szabin leszek. Addig megcsinálnám az elektromos kiállást, stb.
Bp, 3.k, 10nm emeleti szoba, kertes ház. Fűtenénk is vele. Mitsu, vagy Polar yes, amit gyorsan kinéztem. Más is jó lehet, de fontos a megbízhatóság és a zajszint.
(Nem szándékozom máshol megvenni, hozza aki szereli, mielőtt félreértené valaki.)
Más. Az elöregedett szigetelést kilehet cserélni időtállóbbra a kültérin? 5 évet bírt.
Köszi, értem, de nincs olyan hely, ahová szendvicsben tetetném fel. Akkor nem lesz :D Légvonalban kb 4m, plussz fel- és leállások, szerintem panelben ennél szerelnek hosszabbat is.
Köszi! A szivattyú ugye azért kell, mert nem a kültéri felé fognak lejteni a csövek, hanem előbb felmegy a padlásra és onnan ki kültérre. Ez egy plussz doboz a klíma mellett? Csak esztétika miatt kérdem.
A fel lehet kanyarodni azt jelenti, hogy a díszléc mögött kivihetőek a csövek?
Klímát szeretnénk szereltetni, egyelőre tervezünk - nézelődünk. Jövök majd készülékes kérdéssel is, illetve fogok keresni természetesen szakembert előzetes felmérésre, most csak kíváncsi vagyok: a beltéri és a kültéri egység nem közös falon lenne, a csöveket padlástérben vezettetném el (légvonalban kb 4m) - ugye lehet ilyet? Szomszédoknál láttam már ilyen megoldást, gondolom akkor nem különlegesség. 6 éve épült családi ház, gipszkarton mennyezet, 30-as téglafalak.
Ehhez kapcsolódóan - ilyenkor a beltéritől hogyan vezetik el a csöveket? Előcsövezés nincs. Nálunk van díszléc a plafonnál, hogyan helyezhető el esztétikusan a beltéri? A fal síkján megy felfelé a plafonig egy kábelcsatornában, és a díszlécet ott ki kell vágni? Bocs, ha hülye a kérdés.
A kép illusztáció, tegyük fel a piros helyre kerülne a klíma és mennének a csövek a padlásra.
Építkezéskor, kb 5 éve mindenhová ledes izzókat vettem. Azóta az 50 db-ból kb 6 ment tönkre az első kettő phillips volt, egy kevésbé igénybe vett helyen. Ennyit a nagy nevű gyártókról.
Esélytelenek nyugalmával keresek valakit a X. kerület környékén, a következő problémára: külső szigetelés volt a házon a kültérik le lettek szerelve (klímás szakemberrel) múlt héten végeztek majd vissza lett szerelve mindkét kültéri (vákumolással szintén szakember által) az egyik tökéletes a másikból viszont elment a gáz. A klímás közben elment szabadságra :( telefonon elértem annyit mondott hogy újra kellene peremezni a csöveket majd nyomáspróba és utána töltés , ha nyomáspróbán ereszt akkor csőcsere......
DAIKIN FTX35 a hűtőközeg R410A és valami 980gr kellene bele
esetleg ha valakinek van kapacitása küldjön egy elérhetőséget, köszönettel üdv
H árszabás igénybevétele esetén lehet több a kedvezményes villamosenergia-mennyiség?
NEM.
A lakossági fogyasztó által, fűtési idényben igénybe vett H árszabásra, továbbá fűtési idényben H árszabással elszámolt villamosenergia-mennyiséget a rendelet alkalmazása során nem kell figyelembe venni.
Fűtési idényen kívül a H árszabással érintett elszámolási pontot úgy kell tekinteni, hogy felhasználási helynek minősül, azaz külön érvényes rá a kedvezményes 2523 kWh mennyiség.
Speciális eset. Egyrészt külön mérési helynek számít, tehát önálló a lakás mindennapszaki órájától független rezsikorlát vonatkozik rá. De a H tarifás időben történt fogyasztásra semmilyen korlát nem vonatkozik, és csak az azon kívűli időszakban az A1 tarifa szerinti rezsikorlát.
"És azokon a helyeken, ahol keveset égnek a lámpák, gyakorlatilag sohasem hoznák be a különbséget a hagyományos izzókkal szemben."
Sokan nem tudják, hogy ha egy picike picike lednek az optimálisnál picivel nagyobb (pl +10%) feszültségt adunk, attól a fényereje akár 150-170%-okra is megemelkdik, ugyanakkor a led élettartama viszont kb tizedére cssökken a durván magas hőmérséklet miatt.
Ezt a gagyi led gyártók is jól tudják, így gyártják a nagy fényerejű led izzókat, amelyek a gyárilag megadott (pl 30.000) óraszám töredékét sem bírják ki. A komolyab gyártók többsége (drágább márkás izzók) persze nem merik megidegenedni maguknak ekkora pofátlanságot.
Ahhoz persze némi elektronikai + hőtechikai tudás kell, hogy (feszültség csökkentéssel illetve extra hűtéssel) rávegyük egy ledet ara, hogy kibírja a hivatalos élettartamig (tehát ritkán és keveset használt lámpáknál kb életed végéig).
Nem is azokra célzok, akik csak a régi izzókat kiscserélik ledre (összesen 10-20 ezer forntért),
hanem azokat, akik "átállunk led-re" felkiáltással teljesen új világítást, (új lámpatesteket) vásárolnak, majd szakembert fizetnek meg, hogy felszerelje őket. Ők fizetnek ki akár százezreket olyasmiért, amitől a havi villanyszámlájuk talán egy ezressel sem lesz alacsonyabb.
De azok a leghülyébbek, akik pl a nappali mennezetén körben sok méternyi rejtett led világítást (győzike ízlésficam :) csináltatnak, ezen fajta világítások némelyike akár 300 wattnál is több energiát fogyaszt (több ezer db led már nem enegeriatakarékosság!!!), tehát az energiaszámlájuk lényegesen magasabb lesz ettől, plusz egy ilyen csoda-mennyezet bekerülhet akár egy millióba is.
"környékünkön igen silány kenyérnek nevezett dolgot árulnak egyre drágábban."
A mi környékünkön sem találok igazán jól megsütött kenyeret már kb két éve. Tíz kilométerre járok olyan kenyérét, ami nem csak röhejes halványsárgára sütnek, hanem szép barna/pirosra. Lehet, hogy én is megtanulok saját magamnak kenyeret sütni :)
Én sem vagyonokért vettem a ledes lámpákat, de a hagyományos izzók árához képest mégiscsak drágán. És azokon a helyeken, ahol keveset égnek a lámpák, gyakorlatilag sohasem hoznák be a különbséget a hagyományos izzókkal szemben. Épp ezért azokon a helyeken bizony megmaradnak a hagyományosak, amíg a készlet tart. És figyelembe véve, hogy azok is milyen ritkán égnek ki,
Mi 15 éve a beköltözés után egyből cseréltük a hagyományos izzókat kompakt fénycsövekre, pár évvel később pedig ledesre, abból is az olcsó kínaira. Azóta abból a 12db-ból 2-t kellett cserélni. Kérdeztem is a sráctól, akitől vettem, hogy neki ebben mi az üzlet, hogy évekig bírják, így átlagban 5 évente járok hozzá izzót venni... :-)
Alapvetően nem a kiadás csökkentés volt a célja. Hanem az, hogy a környékünkön igen silány kenyérnek nevezett dolgot árulnak egyre drágábban. Mivel laktóz intoleranciám van, az is számít, hogy egy kenyérben van-e taj / tejpor,....., és sajnos igen sok tartalmaz valami tejes dolgot. Emellett nem is elállóak. Amit magunk sütünk, abban tudjuk mi van (mi nincs!), egy hétig simán fogyasztható, és ezekkel együtt is olcsóbb. Ez utóbbi egy pozitív hozadéka a dolognak.
Az okfejtéseddel egyébként nagyjából egyetértek. Szép lassan egyébként én is áttértem részben a LED-es világításra. DE! Csak azokon a helyeken, ahol jellemzően sokat működik a lámpa. Az összes több helyen maradtak a hagyományos izzós, sőt mi több, be is vagyok tárazva hagyományos izzókból
a normál és a mini foglalatosokból is. Azok még nagyon sokáig ki fognak szolgálni a jellemzően keveset használt helyeken. :-)
Írd össze a család összes éves kiadását és gondold végig ezt:
- ha sikerül egy nagy költség-tételen egy picit csökkentei, az sokkal nagyobb forint megtakarítás, mint amikor egy kis (jelentételen?) tételen csökkentesz nagy nehezen sok százaléknyit.
Ezért röhejes pl amikor egy család százezreket költ arra, hogy teljesen átálljon led-es világításra, miközben agyilag nem fogják fel, hogy a régifajta lámpáik évente nem fogyasztottak évente összesen 10e Ft-ot.
Nehogy kiderüljön, hogy pl a házi kenyérsütésre történő átállással évente kb 0,00000001 százalékkal csökkentetted az éves kiadásaidat.
Az ország bizonyos területeit nyomatja a NER. Oda kerülnek az új beruházások, hemzsegnek a jól fizető munkahelyek, akik arrafelé laknak, azok száz jól fizető (bérekben folyton egymásra licitáló) munkahelyből válogathatnak, ők nyomják fel a KSH átlagfizetés statisztikáit 500 ezer fölé.
Akik pedig nem ilyen terület közelében laknak, az a kb 5 milió ember államilag le van szarva. Vagy egész életében költözik a munkahely után (rabszolga mentalitás), vagy így járt.
DaikinFTXP35M / RXP35M Comfora: 3 hónapja telepíttettem 2 db-ot, a meglévő 12 éves Daikin és egy 5 éves Fujitsu LTCA mellé. Hatásfokban jobb a Comfora mint egy Sensira (az volt a lehetséges alternatíva), a telepítő szerint viszont ha csak a hatásfokot nézzük, nem hozza majd vissza a Sensira-hoz képest a felárát (rezsidémon előtti vélemény). Fűtést csak erre nem lehetne alapozni, de kisegítő fűtésre megfelel (ezt nyíílván még nem próbáltam, de a régi Daikin-om-hoz képest hatékonyabb), a légterelése oldalirányban jobban szabályozható mint a Sensira lett volna. Ugyanannyira tudja leszabályozni magát mint egy kisebb FTXP25M, ezért is választottam ezt a 13m2-es szobákba, bár a kisebb is több mint elég lett volna hűtésre, viszont fűtésben ez még jobban bírja majd.
Nagyon jó szabályozza magát, a beltéri ugyanolyan, a kültéri viszont sokkal csendesebb mint a régi Daikin. Ha mégegyszer kellene választanom, ugyanezen mellett döntenék. Nem tudom most éppen mennyi a Perfera felára, ha fontosabb a fűtés, talán még azt is megfontolnám.
Mitsu-ról nem tudok vélemény mondani, így ahhoz nem tudom viszonyítani.
Nőttek a fizetések, de messze nem mindenkinek a propaganda által harsogott módon. Egy idősebb ember meg nem feltétlenül ugrál új munkahelyre ezért.
Asszony it-s, jól menő multinál az utóbbi 5 évben 1-3 (de volt év, hogy 0) %-os emelést kapott. Nem csak Ő, az egész csoport, de cég szinten is hasonló volt. (Így volt az, hogy olyan is volt, hogy az új érkező többet kapott, mint a régi főnök.) A helyi szinten egész jó (persze nem kiemelkedő) fizetése az évek alatt eljutott a nem minimálbéres takarítónők szintjére. De "öreg" már, nem ugrálhat.
Aztán idén valamiért kaptak egy soron kívüli komolyabb emelést, ami jól néz ki, és jól is esett, de még így is messze vannak az "átlagtól".
MITSUBISHI MSZ-FH35VE/MUZ-FH35VE klimát néztem ki,mi a véleményetek róla,megbizhatóság illetve alkatrész ellátás mennyire megoldott.
A másik:DaikinFTXP35M / RXP35M Comfora.Most jelenleg Daikin van elég régi soha semmi baja nem volt,de a gázárak miatt szükség lesz a gázkazánra rásegíteni ezért szeretnék egy takarékosabb klimát.
Szerintetek melyik lenne a legjobb választás.Nagyjából hasonló áron vannak.
Vennem kellene egy klímát amivel lehet télen fűteni is kicsit, de csak rásegítés képpen. 3,5 kW-os kellene és H-tarifával hajtanám. Társasházi lakásba lenne, úgyhogy jó lenne ha a kültéri nem lenne atom hangos.
Mit érdemes mostanában venni? 300e körül van normális készülék? Eddig a Gree Comfot X-el szemezek, de azt hallottam róla hogy hangos a kültérije.
Mi február óta csak itthon sütött kenyeret fogyaszt(ott)unk. Legtöbbször nem is a legolcsóbb BL55-ös, hanem BL80-as lisztből készítve. Van vele kis (igen kevés) meló, de a végeredmény kárpótol. És bizony lényegesen olcsóbban is kijön (villannyal együtt is!) a bolti árakhoz képest úgy, hogy sokkal finomabb és elállóbb is.
Nem pont erre gondoltam, a szakik és segédeik béreire, dráguló anyag, szerszám, energiáéra.
A pedagógusok az másik sztori, mondjuk oda nem is pénzért megy az ember. A családban van jópár (nekem is van mérnöktanárim), az egyik idősebb tanár elmondása szerint 70-es években 3x annyi volt a kezdő szakmunkás bére mint a kezdő tanáré. Nem is lettek gazdagok nyugdíjas korukra sem, de azt csinálták amit szeretnek.
Oké, tudom, 1kg kenyérbe nem kell 1kg liszt (60-70dkg kell kb), de kell hozzá pl. élesztő is, plusz a sütő fogyasztása (legyen akár elektromos, akár gázos, akár kenyérsütőgép).
Ja, és a tecsoban hányat kell fordulni, hogy legyen mondjuk egy hétre elegendő liszted? Múltkor akartam venni ott lisztet, erre a kasszánál kirángatták a kezemből, hogy max. 2kg-t vehetek. Mondtam akkor kenjék a hajukra...
Hát ja, drágul minden, ez van, de azért a bérek is mentek fel rendesen.
(mondjuk azért reggel a 950Ft-os kiló kenyéren kerekedett a szemem a kisboltban, mától annyiba kerül)
Mondjuk nem volt sok kedvem cigánykodni általam nem ismert webshopokban hátha olcsóbb, így hozza a bevált klímás, keres rajta viszont a tökére is tudok lépni ha valami szerelési vagy gyártási baja van.
Amennyi üzemóra belemegy 10-15 évet ki kell bírnia. A panasonic klímáimban sincs 2-3ezer üzemóránál több, 8 év alatt.
Ár értékben nagyon jónak tünik. A reklám szerint keleteurópai viszonyokra tervezett, az ára és a paraméterei alapján valósnak tünik a reklám szöveg. R32 közeg. - 22ig fűt(téliesített a kültéri egység) , Wifi, 4coop. érték talán h tarifa is kérhető. Ezekkel a paraméterekkel nem találtam hasonlót tokkal vonóval (be szereléssel eggyüt+plusz a régit is lekapták) kijött 220000ft ból.
A kapillárisos 50%ot hoz ahol az adagolószelepes 80%ot.
Régi kollégámnál -5 fokban mértem: 50 fokos levegőt fújt be 100%on az adagolós, 55 fokig fel toltam, a kapillárcsöves ott már csak 35 fokos levegőt tudott a másik szobában.
Jelentős befújt levegő különbség van, de ez csak fűtésben jön ki. Hűtésben nincs akkora különbség, ott nem számít.
Ez a ~20% különbség hogyan jön ki? 7 év után gondolkodom adagólószelepes gépre váltásra, de COP-ban papíron csak 11% az fejlődés fisher/gree vonalon. Árban pedig 250%. Megéri?
Polar SDL, SDI, SDB, SDA modellek nem fűtésre vannak kitalálva.
De 0 fok kinti hőmérséklet felett megoldják, ha erre figyelsz, nem lesz probléma.
Polarból rengeteget szerelünk, idáig 1 távirányító, és egy alaplapi hibánk volt. Alkatrész pár napon belül, csere alkatrészt leadva minden macera nélkül ment.
Nem minden márkánál, például Mideából, Greeből, stb. van olyan, amit nem itthoni forgalmazó hozott be, ahhoz nem kapsz alkatrészt.
C&H Gree gyártás, klima áruház forgalmazza. Nem problémás, vedd nyugodtan. Alkatrész lesz hozzá.
Átmeneti, pár hét ősszel-tavasszal, amíg éppen nem kell benyomni a gázkazánt.
Így használtam én is az alap panasonicomat jópár szezont, amíg plusz fokok voltak odakinn azzal fűtöttünk, nem kellett begyújtani a kazánba. Aztán kikapcsoltuk, mínuszokban már egyenetlen volt a belsô hőmérséklet, leolvasztgatott folyton, stb...
A kazánt is lekapcsolgatod? :D Ez kb ugyanaz, csak hűtéssel... Nekem pl ma a Samu Elite klímám 5,5kw ot evett, de 80nm amit hűt, nagyon jól szigetelt családi ház... 23 fokon ment...
Azt miért is?... Bekapcsolod aztán megy teli gázon 1 órát 1000w al kb, míg ha folyamatosan megy, van hogy az enyém 70-80w al megy... jha és a komfort is megvan így....
Üdv! Valaki nézte e már , hogy fogyasztás szempontjából igaz lehet e jobban kijönni, ha a klíma megy 0-24 ben (ebben a mai időben) quiet módban ,vagy inkább automatán ,vagy esetleg szakaszos üzemeltetés a jobb választás?
Erről a Polar klímáról akkor van tapasztalatod, hogy ár- érték arányban jónak mondható, és a téli szezon felét megfelelően ki tudná fűteni? A C & H amit még néztem, kb. hasonló árkategória. Arról van esetleg véleményed?
1. Egy a3+ és a+ között mennyi ft különbség van, ha egésznap megy fűtésen a klíma, mondjuk átlag téli napon( mennyi az +5fok?)
2. Scop 4.11 s 5.3 értékű klímáknál láttam (3.5kw), hogy a kisebb scopos 4.8kw fűt a nagyobb pedig 4.25t... Ez így rendben van, nem fordítva kellene lennie?
3. A fűtésre optimalizált valójában csak a csepptálcafűtésben illetve energia hatékonyságban különbözik a sima klímánál?
Én is a szüleimnek szeretnék klímákat szereltetni. A kedvezményes gáz kb. a fűtési szezon felére elegendő. A többi időszakra kellene 3 db klíma, ( 2 db 2,5kw 1 db 3,5kw), ami fűteni is tudna. A keret nagyon max 1 millió lenne. Tudnátok erre jó megoldást? Cooper & Hunter Arctic klímákat néztem, ilyet használ esetleg valaki, vagy valamilyen tapasztalata van-e?
Nem a f.szt. Nem tudom, hol élsz, de keleten, főleg falvakban nem az a kérdés, szigetelt-e, hanem hogy mitől nem dől össze. A mi jómódú falunkban is a régi (mondjuk 30 éven túli) házak közül elvétve szigeteltek, leginkább azokat, amit megvettek és szinte lerombolásig jutva újítottak fel.
Nagyjából így van. Azért nem olyan rossz a helyzet.
Kb. 40, de inkább 35 éve jelent meg az épületszigetelés- 20 éve megy normál intenzítással. Ha többen akarnák nyilván a kivitelezők tovább emelnék az áraikat.
A régi árakkal a megtérülés a az elfogadhatóság határán volt.
Anno régen a földgáz átállás kezdetén először néhány nagy üzem kapott, majd a városi gázba keverték fokozatosan a földgázt ( műszaki korlátai voltak ).
Majd kb. a 90-es évek közepére megindult az intenzív földgázra való át állás. Nagyjából a 2000 évekre az egész ország földgázzal lett ellátva. Sőt némileg túltolták.
Majd jöttek a böszmei arany évek. A kiszolgáltatottságot az arany ember jól kihasználta.
Nagyjából azért a gázzal fűteni mindig megfizethető volt..
Most nagyon sok 'derék' embernek az fáj hogy nem zúdul rá a lakosságra egy elviselhetetlenül magas ár.
Én is hallottam, hogy olyan nagy a németeknél a szegénység és olyan drága a gáz, hogy szegény nyugdíjasok kénytelenek lesznek a Kanári szigeteken tölteni a telet, mert ott nem kell fűteni.
Azonban EU viszonylatban talán nem állunk olyan nagyon rosszul épületszigeteltség területén.
Jó lenne valami tanulmányt látni.
Energiaárakban én azt gondolom a mostani gázár kb. a plafon. Rendeződni fog ez- remélhetőleg minél hamarabb és visszaáll egy normál szint.
Áram viszont nagyon speciális, hiszen van paksunk és lesz paks2. Paks2 már rég meg kellene legyen, de "fontosabb volt a térkő"
Napelemes beruházások is gyarapodnak bőven. Gázunk saját sose lesz több. :)
Szóval az áram árába lassan csak nekünk lesz beleszólásunk.
Akinek van most egy sokmilliós gázos rendsezre nem hiszem, hogy pár perc (reméljük) gázhiány miatt kidobja és beleöl milliókat egy elektromos fűtési rendszerbe.
Egyetlen kérdőjel nélküli beruházás az a szigetelés. Értelmes embernek sosem volt kérdés.
Halogatók és "nemcsomagolombe" embereink pedig így döntöttek, így jártak, fizetik a saját döntésük árát.
Ha a németek elismerik , hogy öszre 16,3 millió polgár fog a szegénység határán élni , akkor az szerinted a boldog és gazdag nyugati világot tükrözi ?
Ezt az emeletes baromságot honnan szedted? A többiről már nem is beszélve.
Már egyszer tanácsoltam neked, hogy maradj a topic témájánál, a klímánál. Csodálom, hogy az adminok engedik, hogy itt terjeszd a politikai hülyeségeidet, amire amúgy senki nem kiváncsi.
Nem vagyok fideszes, félreértettél. Épp azt írtam, hogy mindenhol ott van a fidesz, még az 1-2 ellenzéki sajtótermékben is. Az ATV-ről nem is beszélve.
"Messzemenőkig a legolcsóbb fűtési mód a klíma lesz, akármilyen tarifára is van bedugva."
Már miért lenne a legolcsóbb? Egy rakás áramot fogyaszt, a klímakészülék is drága, a felszerelése is, időnként tisztítani/javítani is kell, 3-4-5 évente meg kicserélni. Mi ebben az olcsó? Ha meg valaki emeletes házban lakik, akkor kettő is kell, tehát minden szorozva kettővel.
Persze. Tudom van ilyen van olyan. És itthon is van aki nem említi a rezsit. Mostanság mondjuk nem túl sok:)
Én mint minden dolognál az arányokat szoktam nézni. És nagyon szembetűnő a halott nyugat és a fickándozó kelet közötti különbség. Csak a legtöbb magyar szigorúan az egyik oldalt látja. Tőled idézve mit a mi falkánk "királya" mond.
Tölem mikor hallottál egy rossz szót is , hogy drágul a rezsi ? Akkor én vagyok az ellenpélda , aki itt a volt komcsirendszer területén sem nyavajog . :-) Biztosan ismered azt a mondást , hogy : Aki sír , attól el kell venni ! A másik pedig : Mindenki a saját szerencséjének kovácsa !
Ha egészség van , akkor minden van , csak akarni kell !
Nem azzal van a gond , hogy kihez közeli a média !
Olvasd el mégegyszer ! Azt írja a lakosok részére az átlag ár . Tehát lehetnek fogyasztás szerinti csoportok ugyan úgy , mint itt Szlovákiában . Van 8 fogyasztócsoport . Az elsönél a gáz kWh-ja legdrágább 0,0647 euró , de a havi általánydíj ( óradíj ) alacsonyabb 2,11 euró . A 4-ik csoport részére a gáz kWh-ja olcsóbb 0,0563 euró , de az óradíj meg 33,48 euró havonta . Akkor lehet számolni , hogy mennyi is a rezsi egy évben mindenestöl !
Nekem elég sok barátom partnerem van külföldön. Ausztria Németország Anglia. Az elmúlt időszakban egyiktől sem hallottam,hogy mi lesz velük a drága energia számla miatt. Egyiktől sem. Ez azért sztem beszédes. Nem akarom bagatelizálni a kinti rezsit. Viszont egészen más a "nyugati" lét mint a keleti itthon!
Az , hogy a komcsik éveken keresztül azt sulykolták , hogy nyugaton már az utolsó lovat eszik , az egy dolog . Ha nem vetted volna észre , már 30 éve mi is " nyugatra " tartozunk . Elsö lépés az árulóknak az volt , hogy mindent eladtak fillérekért a " nyugati " cégeknek . Így minden hasznot ök vittek el és még ma is . A fejlesztésre nagyon ritkán maradt némi apró . Mivel az ébredés kora van , így már nagyon sok országban az emberek megunták , hogy csak egy kutya mondja meg , hogy hogyan ugassunk , holott mi is tudnánk választani , hogy melyik falkához tartozzunk . Jelenleg sokan ráébredtek , hogy véget kell vetni a kizsákmányolásnak ( egyközpontú vezetésnek ) . Jelenleg a többközpontú és úgymond igazságosabb együtélés felé nyit nagyon sok ország . Így a petrodollár vezetö szerepe gyengül és ez okozza a hanyatlást . Egyre több ország mond nemet a nyugat parancsainak ( oroszok elleni szankció , csak dolláralapú energiakereskedelem , stb . ) . Ha a németek elismerik , hogy öszre 16,3 millió polgár fog a szegénység határán élni , akkor az szerinted a boldog és gazdag nyugati világot tükrözi ?
Akkor megnyugodtam ezeken a számokon, az én klímán a Tiednél sokkal kevesebbet fogyaszt most. Jelenleg ebben hőségben napi szinten 0,0 kW.:)
Hiába van kint 36-39 fok, a lakásban jelenleg 27 fok van csak, így a klíma nincs is bekapcsolva. Ezért fogyaszt "csak" 0 kW-ot. A határérték a lakásban az a 29 fok, ekkor kapcsolom be a klímát, addig bírjuk a meleget...:)
70 éve hanyatlanak, egész jól belejöttek, szerintem még 70 évig menni fog nekik ez a gyakorlás, csak itt keleten lesz kicsit több hajléktalan, de majd elmagyarázzák ők is, hogy azo roszok megvédenek, nem kell félni.
Ha tudod a " helyét " Ausztriának ( valamint Svájcnak ) , akkor azt is tudod , hogy a nyugat valóban hanyatlik . Ezért zajlik a csata Ukrajnában a két csoport között ( az egyiket az ukránok képviselik , a másikat meg Putyinnal az élen , az oroszok ) .
Én az e-autó ( akkupakkos kivitel ) gyors elterjedésétöl nem tartok . Az csak egy méregzöld elgondolás volt . Elektromos lesz , de üzemanyagcellás . Valamint a gázcsöveinkben földgáz és zöld hidrogén . Amíg tölem ( Szlovákia ) csak az RHD-t kéri a szolgáltató amikor visszavételezem a betáplált energiát és maximum 200kWh-t meg vételezek a szolgáltatótól , azt ki kell , hogy bírjam . Én csak azokat sajnálom , akik saját hibájukon kívül csúsznak le a lejtön és sajnos elég sokan vannak . :-(
"Egy (saját) vélemény a "laborból" (értsd Ausztria), ami kicsit (?) más, mint amit otthon olvashatunk itt&ott.Nem akarok senkit elszomorítani, leírom mi van most Ausztriában:Ausztriában most minden háztartás kapott egy 150 Eurós energiavoucher-t, hacsak nem 100 ezer Euró az éves bevételed, ami ugye nagyon magas, ami azt jelenti, hogy ez nekünk pl. kerek 5 hónapig elég az áramra.Valamint minden felnőtt, akinek állandó lakhelye van kap 500 Euró energiabónuszt, a gyerekek a felét (csak azok, akiknek 2022-ben minimum 183 nap allandó lakcíme volt Ausztriában). Vagyis egy 3 fős családban ez 1250 Euró, amellett, hogy itt 14 havi fizetés jár szinte mindenkinek a 12 helyett. Nyugdíj is 14-szer jár.
Nagyon jól tetted, aki egy kicsit is nyitott szemmel járt az elmúlt évtizedekben az fektetett energiatakarékossági beruházásokba lehetőségeihez mérten.
A környezetemben lévő siránkozók nagy részének is lett volna lehetősége, de a színes térkő fontosabb volt, meg amúgy is ő nem fogja "becsomagolni a házat.
Sajnos most megint sokan leülnek hogy "hú, megúsztuk" pedig az jól látható hogy a gázt el kell fokozatosan felejteni, nem csak az oroszok miatt. A villany se lesz olcsóbb sokkal, rengeteg új belépő villannyal fűtős, e-autós lesz, úgyhogy marad az energiatakarékossági beruházás.
Az utóbbi napokban eleget off-oltam ! Rátok bízom , hogy megbeszéljétek egymás között . :-)
Ismered a mesét a tücsökröl , aki egész nyáron csak hegedült , amíg a többiek télre készítették a tartalékot . Én megtettem minden tölem telhetöt az utóbbi 17 év alatt . Ha már én sem fogom bírni kifizetni az energiaárakat , akkor már körülöttem régen nagy bajban lesz az emberek legalább 70%-a . :-(
És az ugye megvan, egyik országba se fizetik a nagy nyugaton se a valós piaci árakat a családok.... a kurva drága Londonban élő haverom 28pennyt fizet, amit most emeltek meg majdnem a duplájára 18 ról... az cirka 130ft ... Tehát ez megint egy olyan duma amit a kormány kitalált, és az emberek beveszik.... és beee beee bee van a végére...
Kösz a tippet, aztán végülis daikin sensira lesz kicsit turbósítva(csak a cselegtetője lesz pluszban fűtve). Ennek rosszabbak az értékei, scop a++ seer , de erről több jót olvasni (a brandről csak), s meg épp belefért a keretbe. 4.8kw a fűtő teljesítménye, s kevesebb extra van benne, s lassabban is szerelik be, de nyugodtabban alszom 😃
Nekem van kondenzációs kazánom (20 éves, de működik, csak alkatrész nincs már hozzá) és van egy Pana T-CAP hőszivattyúm + napelem. Remélem, ezzel a kombóval csak el leszünk valahogy.
De most megvették a kályhákat. Megveszik őszig a fűtő klímákat is, az se lesz.
Aztán mikor kiderül hogy így is fenntarthatatlan, akkor a végén lesz az áram is piaci áron.
Az áram valós piaci ára meg bőven 200 Ft felett van, a gázé meg 900 körül.
300m3 300*7= 2100 kWh-nak felel meg.
2100kWh áram *200Ft= 420000 Ft
Klímával ezt lehet harmadolni jóesetben, úgy 140 ezres lesz a számla a 270 helyett.
Tehát akárhogy nézzük, mégis most a hőszivattyúsok a nyerők.
Az más kérdés hogyha majd a nagy gyártócsarnokok akik még a földgázzal légkondiztak még ők is átállnak hőszivattyúra akkor majd hogyan alakul az áram ára...
Lehet jövőre majd a gázkazánokért megy a roham. :-)
Melyik gázkazán ad le 7kWh höenergiát az 1m3 gázból ?
Én úgy tudom , hogy a fütöérték az 9,45 kWh és az égéshö meg 10,7 kWh 1m3 orosz földgáznál . Viszont a kazánok hatásfokát figyelembevéve az égéshöhöz mérten , a kondis ennek a 92%-át adja , a turbós 81%-át , az állókazánok nyílt égéstérrel vannak kb . ott a 70%-nál , ami megfelel durván annak , amit írtál .
Attól még a fizika nem változik hogy nincs klímám... :-)
Pedig a nyakamat rá hogy a hétvégére kikapcsolt klíma kevesebbet fogyaszt mint a folyamatosan úgyhagyott.
De tegyük hozzá hogy én szigeteletlen kádár kockákban gondolkodok... ott ez biztos lehetsz benne hogy így is van.
Az ablak nélküli munkahelyek meg hasonlók teljesen más tészta. Ott jobb a szigetelés, meg eleve olyan a méretezése a rendszernek hogy folyamatos üzemre van méretezve.
Bevásárlóközpontok, gyárcsarnokok max a világítást kapcsolják le mondjuk egy hosszú hétvégére is, hőmérséklet marad úgy.
De ha egy bevásárlóközpontot ha hagynánk felhevülni 30 fokra kellene 1-2 nap hogy visszahűljön szerintem.
Szóval lehetne itt parttalan vitázni, szerintem itt is egyedileg dől el ki melyikkel tud spórolni. Szigeteletlen régi házaknál szerintem egyértelműen a szakaszos üzem. A többinél meg a rendszer és az épület sajátossága.
Éjszaka biztos jobb a scop érték az tény.
De arra nem érkezett válasz hogy az scop hogyan alakul a maximálisa teljesítményen és a legkissebb teljesítményen ugyanakkora külső hőmérséklet esetén?
Mert ha nagyon durva az eltérés az perdöntő lehet a vitánkban. :-)
De ez is olyan hogy készülékfüggő. Egy kínai meg egy japán ugyanakkora névleges teljesítményű klíma gyanítom számottevő scop eltéréssel rendelkezhet..
Ez sokkal jobb mint számítottam, végülis akkor fél évig hozza majdnem a névlegest, a másik félévben megy le a felére vagy töredékére a napelem termelése!
Rezsiárak: 70 ft 1kWh áram 747 Ft 1m3 gáz
Ha azt vesszük 1m3 gázból kijön 7kWh -nak megfelelő hőmennyiség, héra cserépkályhával persze kevesebb, akkor még egy szuperjó kondis kazánhoz képest is megéri olajradiátorral fűteni.
Ha az olajradiátor megéri a gázhoz képest, akkor az azt jelenti hogy a fűtő klíma lesz a best of befektetés, pláne ha így terjednek a napelemek.
Ha meg majd ennyire terjednek a napelemek az áram csak olcsóbb lehet mint a gáz.
EZ az msztől jobb klíma az értékei alapján.. a 8,5 es seer alapján le tud menni 100w körülire... ugye 0,9-48 között tud működni, amikor 0,9 akkor 100w körül fogyaszt...
Hát pedig mikor 110-150w ot ír, kimentem és hallani megy a kompresszor is... nagyon alacsony teljesítményen, ilyenkor szokott benne csobogni a hűtőközeg... Amúgy ez egy Samsung Wind-free Elite klíma...
A+++
SEER: 8,5
SCOP: 5,1
A konnektorok meg nem azt mondom svájci pontossággal mérnek, de megközelítőleg jól mutatja a watt fogyását...
Írd már melyik klíma, mert ekkora teljesítményre nem tud leszabályozni, ilyenkor nem megy a kompresszor. A legjobbaknál (pl: MSZ AP 2,5 kwos 0,9-3,4 kw hűtési teljesítmény között tud hűteni) 2-300 Watt alá nem meg a kompresszor teljesítménye.
Ha ez alatt mérsz, akkor nem megy a kompresszor.
A nembuta (hehe.... ) konnektorok és a gyári saccolás is egyáltalán nem pontosak kis teljesítmények mérésénél (is), lakatfogóval, vagy áramméréssel lehet ezeket rendesen megmérni.
Többel nézve: 10 Wattot ír a készenléti fogyasztásnál, 1W alatt van a valós fogyasztás. 3 - 5 mA a valós áramfelvétel. Mérd meg.
Helló. Sajnos nem tudtam még egy két oldalnál többet visszaolvasni sry ...igyekszem.
40m² normál szigetelt fűtésére kértem ajánlatot, fisher nordic ot mondta a szerelő 5.3 as scop s -30 fokig használható 4kilóért.
Tuti jó is lenne , ha nem tévedtem volna ide s kerester volna rá a "brand" re.
Hát akkor a kérdés... Mit kérjek kb hasonló tudásút( jó scop minusz 20 is elég nekem, s nem legyen made in prc)? Jahh s árban sem nagyon akarok sokkal feljebb menni🤔
Ööööö meg eeeee ez mi a frász? Tizensok éve vagyok ennek a topiknak olvasója, de ilyet még nem olvastam.
Ha megy a klíma egyensúlyi állapotban 1 kW-tal, akkor óránként 1kWóra energiát fogyaszt naponta 24 kWórát.
Mi az hogy egyensúlyi állapot?
Hogy mondjuk 25 fokra van beállítva, 24 fok van és hála az inverteres vezérlésnek meg a szoftvernek, leveszi a teljesítményt hogy nehogy túlhűtsön? És akkor ha lead 1kw-ot, akkor max 300W-ot fogyaszt? És hogy a fenében számolsz ki előre BÁRMIT napi 24-re, mikor a szoba/lakás/ház hőterhelése mondhatni folyamat változik, tehát a klíma is változóan dolgozik, hogy tartsa a beállított hőfokot.
Amennyiben a gyártónak lehet hinni , akkor például az én Gree Amberem 2,7-es fogyaszt minimum 100Wattot hütésnél ugyanez az érték van megadva a 3,5-ösre is a nagyobbak viszont már többet fogyasztanak , az 5,3-as 380 Wattot , a 7,0-es pedig 400 Wattot .
Nem állítottam , hogy jobban értek hozzá , csak ök is tudhatják , hogy a klímák nagyon nagy része nem a legoptimálisabb helyre lesz felszerelve . Tehát a tulajok és a klímaszerelök végett is beiktathatták volna a programba .
Dicsekedhetek egy kicsit ?
Képzeld az ösidökben amikor az Ozóne volt itt a sláger , akkor megkerestek e-mailban a kínaiak , hogy nem dolgoznák-e a részükre höszipkás ügyben . Részemröl csak ennyi . :-)
Nem tartom jó ötletnek a gyártó oldaláról , mert nem biztos , hogy a klíma beltéri oda van felszerelve , ahol leghamarabb változik a hömérséklet . Így szerintem romlik a komfort . Az enyéim folyamatosan mozgatják a beltéri ventijét , csak akkor nem , ha például fütésnél a beállított fölé kezd emelkedni a hömérséklet a helyiségben ( mondjuk tavaszi benapozások esetén ) , olyankor leáll a venti és a terelölapátot nem zárja be , hogy a szenzoron áramolhasson a beltéri levegö .
Aki használt már klímát és van egy kis logikája a tapasztalatokat feldolgozni. az tudja.
Hogy az állandóan menő klíma részteljesítményen, észrevétlenül dolgozik.
Míg a kikapcsolgatott bekapcsolás után 1000-el nyomja a polgár nyakába a hideget, hogy a felmelegedett mindent lehűtse, ez lehet pár óra, de akár a teljes dolgozói műszak is. Vagy közben kikapcsolják, mert "szaraklímalefagytőlemindenembetegleszeknembíromköcsögorbán"
Az, hogy a két gép kb. pont ugyanannyit fogyaszt már mellékes.
De még az is lehet, hogy az éjjel kedvezőbb mműködési körülmények között dolgozó gép szummában kevesebbet eszik, mint a kikapcsolgatott és csak a rettenet melegben elindított.
A leggyakrabban használt 3,5 kW hűtőteljesítményű inverteres klíma óránként nagyjából 1,1 kW-ot használ. Ha például a mostanihoz hasonló nagy melegben az ember öt órán át hűt a klímával, akkor a havi fogyasztás elérheti a 165 kWh-t is. A teljesítmény sokban függ attól, mennyire kell lehűteni a szobát, amennyiben pedig a szoba hőmérséklete eléri a beállított hőmérsékletet, úgy a fogyasztás is csökken.
Azért csodás dolog az , amikor szerinted a klíma 60 órán keresztül 1kW-os teljesítménnyel üzemel , majd az az állításod , hogy hétfön viszont csak 10kWh-t igényel , hogy beálljon a höegyensúly a patikában . Kérdésem az lenne , hogy miböl van akkora hötermelés szombat-vasárnap és pénteken zárás után , valamint hétfön nyitás elött ? 60óra x 4 EER és akkor nagyon alacsony értéket adtam meg = 240kWh hö elvonása . Viszont hétfön elég 10kWh elektromos energia ami 4-es EER esetén 40kWh höenergia elvonást eredményez . A falak hötárolótömege szerinted nem okoz gondot ? Az is mint akkumulátor müködik .
Megkérhetlek elmagyaráznád esetleg , mert mint laikus klímával fütö-hütö embert érdekel .
Természetesen azt értem hogy hütés esetében a Te két órát fúlteljesítményen üzemelö klímád létrehoz egy olyan légteret , ahol elfogadható a hömérséklet , viszont a falak felülete lassabban hül , tehát a klíma továbbra is emelt teljesítményen üzemel . Fütésnél is ez van , csak fordítva , ott a belsö légtérben már olyan a levegö hömérséklete , mint a beállított , de a falak sütnek a hidegtöl .
Az azért megvan ugye, hogy a 3,5kw os klíma nem eszik 3,5kw áramot?... ezért van a seer meg a scop érték.... az mutatja meg a befektetett energia hányszorosát tudja hűtésre fűtésre fordítani... az inverteres meg plána visszaszabályoz, az enyém van mikor 70w ot eszik és közbe hűt is....
Ha folyamatosan megy, akkor csak a bejövő hőmennyiséget kell elvonni, a bútorok, falak a kívánt hőfokon vannak.
Ha megy klíma akkor hőt von el.
A hő az energia sok mindenben kifejezhető a mennyisége. Maradjunk a kWó -nál. Lehet joule vagy régiesen kalória.
Elvonja azt a hőt amit a bútorok és falak tárolnak és ami beszivárog kívülről. Azt nevezik hő áramnak. tehát 28 -31 fokról előbb lemegy 25 -re. Az uni óst ennyit ajánl... na meg a doktorok is.
Tehát 25 foknál
Beáll az egyensúly. Ez egy fontos fizikai fogalom. Annyit hőt vissz ki mint amennyi beáramlik.
Ha megy a klíma egyensúlyi állapotban 1 kW-tal, akkor óránként 1kWóra energiát fogyaszt naponta 24 kWórát.
Na most ha hétvégére leállítják, akkor mondjuk péntek estétől hétfő reggelig 48 + 12 az 60 óra. Hossszú idő.
Mi történik ?
Az a kellemes 25 fok elkezd emelkedni amig el nem éri a napi átlag hőmérsékletett. Mondjuk 30 fok. A hő befelé áramlik. A falak, bútorok raktározzák a hőt
"Ha hétvégére kikapcsolták, észrevették hogy órákig megy teljes teljesítménnyel, mire lehűtötte a bútorokat, és napokig fél gázon, mert minden este átmelegedett a sok beton, stb. "
idézett Igen így van. Ja megy teljes teljesítménnyel, annyival mint amit a klíma tud, amire megkonstruálták.
Legyen legyen ez 3,5 kW és nagyjából jó 2 óra ( ha kevés nagyobb teljesítményű klímát kellett volna felszerelni ).
tehát 2 óra alatt elfogyaszt 7 kWóra energiát... ha kevés tovább, mondjuk 2,5 óra 8.75 .. legyen 9 kWóra . majd beáll az egyensúly, azaz csak annyi hőt kell kivinni mint ami bejön. Az meg mint korábban írtam óránként 1 kW energia. 1 kWh.
Tehát hétvégén nem megy el 60 kWó. Hétfőn pedig de. a szokásosnál több energia kell.... mondjuk 10 kWó.
melyik a több ?
A fűtésnél hasonló a móka., Csak akkor a hő nem bejön hanem kimegy. Azt pedig pótolhatjuk kemencével, kályhával , kazánnal vagy akár klímával is.
Sőt a klíma az csodálatos, kiviszi a hőt (nyáron ) vagy beviszi télen. Tehát a fogyasztás az energia.... fizetünk érte az energia kereskedőnek, nem keveset-- áramszolgáltatónak.
És kWórában mérjük.
A 2 - 2, 5 - 3,5 kWó pedig teljesítmény ezt az üzletben fizetük amikor klímát veszünk.
ja a téma felvetőnek. A modern gyógyszerek nem kívánnak hűtést és álladó hőmérsékletet. 99 % -uk száraz készítmény ... teljesen mindegy, hogy 20 fok 22 vagy 27 30 fokon tarjuk.
Amit az ember kibír azt a gyógyszer is simán kibírja.
Egyébként is nagy a gyógyszer forgási sebessége 3 - 4 nap amíg a gyógyszertárban van.
Röviden is lehet. Nagyobb teljesítménnyel megy, de rövidebb ideig.
Szerintem ez is olyasmi, mint ha autót akarnál venni. Kinek ez szimpi, kinek az. Mások az igények, mások a körülmények, és lehet más az anyagi ingerküszöb is.
Ha rám hallgatsz, azt válaszd, amelyik neked a legszimpibb :)
Barátom most várja a telepítőket (napelem), emiatt jól beleásta magát a témába. Nézett vmi valós adatokat. Ott nyáron nagyon jó teljesítménnyel dolgoztak összességében is a napelemek, volt, amikor 99%-on (nyilván amikor jó szögben telibe sütötte a nap). Októberben viszont, amikor már a nappalok rövidebbek, és napsütés is kevesebb van (mert többnyire felhős az ég), akkor 30% körülire esett vissza.
Olvastam de, még van mit. Ki erre esküszik ki arra. Általában Mitsu és Daikin, Pl. te 2020-ban a Panasonicot nem igazán kultiváltad :) Jah és a Fuji ami pedig nekem nem szimpi :)
légkondi vásárlás előtt állunk. 20m2-es szobához csendes, esetleges kiegészítő fűtésre. Wifi jó lenne de, nem gond ha nincs. Az alábbiakról esetleg tapasztalatok, vélemények? Pro-Kontra.
ON-OFF klíma esetén FŰTÉSKOR mekkora a legnagyobb külső hőmérséklet a kültéri esetén, ami től még nem kapcsogat a túláramvédő. Gyakorlatilag a javasolt kinti üzemi hőmérsékletet kérdezem.
Sajnos nem találok ilyen jellegű információkat a használati utasításban.
Nálam úgy tűnik, hogy a 18 fok túl magas. Megerősítést vagy cáfolást várnék másoktól.
Ehhez a folyamatos , vagy idöszakos klímahasználathoz .
Nálam folyamatosan müködik reggel 8-tól este 22:00-ig , aztán meg nyitom az ablakokat . Két dolog van , amit figyelembe kellene venni . A komfort és a fogyasztás . Én szeretem a klímát komfortosan használni télen is és nyáron is . A fogyasztás annyira nem érdekel ( igaz télen én is a régebbi klímát kinti 0°C-nál lekapcsolom és az újabb indul , mert annak -15°C-ig van az üzemhatára és nagyobb a COP-ja ) . Viszont ugye az új klímáknál nem csak a kompresszor modulál , hanem a két ventilátor is . Ezzel csak azt akarom mondani , hogy nálam jelenleg a klíma maximum fordulatra van állítva a beltérin és 25°C-ra a kívánt hömérséklet . Mit csinál a klíma ? Amikor elöször indít reggel , akkor egy nagyonkis ideig magasabb fordulaton indul minden . Majd 1-2 perc után , mivel éjjel nem emelkedett a benti hömérséklet , hallani , ahogy a maximum fordulatból a beltéri ventilátora visszavesz . A kinti venti ilyenkor szemmel láthatóan lassabban forog . A kompresszort meg nem is hallani .
Mint laikus felhasználó , szerintem ezek a mai inverteres klímák már úgy vannak programilag is beállítva , hogy mindíg a pillanatnyi igényeknek megfelelöen müködjenek optimális energiafogyasztással . Biztosan van idöszak , amikor a kinti venti és a kompresszor áll és csak a beltéri ventije üzemel , az is csak azért , hogy legyen összehasonlítási alap a vezérlésnek a beszívott levegö és a beállított érték esetében . Tehát ilyenkor a fogyasztás figyelömódban biztosan " haszontalan " , tehát egyesek szemében pazarlás . Nekem a komfort érdekében meg elfogadható .
Gyógyszereknél esetleg érthető, meg alulméretezett klímánál ahol 1 nap mire visszahűt.
Amit leírtál igaz hogy komfortosabb de nem energiatakarékosabb.
Minnél nagyobb a külső-belső tér különbsége annál nagyobb a veszteség.
Tehát elvileg a 20 fokra beklímázott üres épület hétvégére többet fogyaszt mintha lekapcsolnák a klímát és hétfőn a 28 fokosra melegedettből csinálnak ismét 20 fokot.
Persze ez sem fekete meg fehér mert mint írod a bútorok, minden átmelegszik. Ha pedig a kedves felhasználó ilyenkor betolja 17 fokra meg max ventire és csak akkor áll vissza a 20 fokra mikor már 17 fok van akkor lehet több is.
Fűtésnél is ott szokták elrontani hogy letekeri a konvektort de mikor hazaér akkor hidegek a bútorok és felnyomja maxra. Persze már akkor veszi vissza mikor a hőérzet, bútorok is átmelegedtek de akkor meg már bőven túlfűtött.
Konvektor, kazán a névleges teljesítményen a legjobb a hatásfoka.
Nade klímának mekkora teljesítményen a legjobb a hatásfoka, a legjobb cop értéke?
Tehát ha felteszek a 20m2-re egy 6kW-os klímát ami csak 2kW-ra lemodulálva fog nekem dolgozni fogyaszt kevesebbet ugyanakkora hőenergiához, vagy akkor lesz jobb a hatásfoka hogyha mindig a felmelegedett térből tehát maximum dolgoztatva hűtöm le?
Tehát túlméretezett inverteres klímával ( ami ugye letudja venni a teljesítményét) az számít valamit fogyasztásban vagyis a COP értéken hogy minimumon vagy maxon megy?
Mert ha bejönnek a 200 Ft/kWh körüli árak akkor hátha beindulnak az olyan klímacserék is hogy a jobban méretezett vagy újjabbak kevesebbet esznek.
Most is van aki cserélteti mert hangos, mert nem tetszik színe stb.. xd
Szóval sejtelmed sincs, miért megy folyamatosan a klíma?
Ha folyamatosan megy, akkor csak a bejövő hőmennyiséget kell elvonni, a bútorok, falak a kívánt hőfokon vannak.
Ha hétvégére kikapcsolták, észrevették hogy órákig megy teljes teljesítménnyel, mire lehűtötte a bútorokat, és napokig fél gázon, mert minden este átmelegedett a sok beton, stb.
Nálunk a gyógyszertár ha hosszú hétvégén nincs nyitva akkor is folyamatosan megy a klíma. Pedig modern, wifi, programozható lenne.
Gyógyszertárban nem engedhető meg a nagy hőingadozás az ott tárolt gyógyszerek miatt. Nagyon helyesen teszik, hogy a hosszú hétvégeken a klíma állandó üzemeltetésével biztosítják a stabil (szoba)hőmérsékletet.
Nem bántás képpen, de lenne néhány kérdésem, leginkább, hogy tanulhassunk belőle:
Ezek a számok mit jelentenek? Nehéz így értelmezni, hogy ez most kW vagy Ft, esetleg fogyasztás, vagy betáplálás?
Ha jól értem, napelemed is van, ha már termelést is emlegettél. Milyen teljesítményű a napelem? Mekkora az ingatlan? Ezekből talán lehetne fajlagos számokat is kapni négyzetméterre, mert valszeg nem mindenki ugyanakkora alapterületen éli az életét.
2016 nyarától vezetem napjainkig a fogyasztásomat, illetve termelésemet.
2016 telén infrafűtéssel, illetve vízteres kandallóval fűtöttünk, az év decemberében telepítettünk két hűtő-fűtő klímát. A klíma telepítés után már csak klímával + infrával fűtöttünk, kandallóval már nem.
2017 nyarán szigeteltünk és ősztől már 80-85%-ban már csakis klímával fűtöttünk, néha néha a hidegebb hajnalokon a távolabbi helységekben elindult az infra.
2016 nyarától vezetem napjainkig a fogyasztásomat, illetve termelésemet.
2016 telén infrafűtéssel, illetve vízteres kandallóval fűtöttünk, az év decemberében telepítettünk két hűtő-fűtő klímát. A klíma telepítés után már csak klímával + infrával fűtöttünk, kandallóval már nem.
2017 nyarán szigeteltünk és ősztől már 80-85%-ban már csakis klímával fűtöttünk, néha néha a hidegebb hajnalokon a távolabbi helységekben elindult az infra.
Nekem a fiam 2000-ben kezdett , akkor sem volt anyagilag rózsás a helyzet . Két helyre vették fel , Budapestre és Brnóba , akkor Ö Brnóba ment , mert az osztálytársait is oda vették fel . Tehát azt , hogy hova küldtem volna a gyereket egyetemre , az attól függ , hogy milyen szakot választana és hol magas színvonalú az oktatás . Ha csak az oroszoknál lett volna magas színvonalú akkor akár oda is mehetett volna , de Bécs sem lett volna gond , annyi elönye lett volna , hogy közel van . :-)
Mivel Te M.o.-on élsz , így elhiszem azt amit írsz .
Viszont szerinted melyik környezö M-o.-al határos országban nem emelkedik az infláció annyira , hogy oda kelljen figyelni arra , hogy mire költöd a pénzed ? Mindenhol arra megy ki a játék ( még az USA-ban is ), hogy megszünjön a középosztály , lerongyolódjanak az emberek , mert akkor könnyü öket irányítani . Pont ezért folyik most a harc Ukrajnában . Egyik oldalon a WEF és az amerikai demokraták , másik oldalon meg a globális hatalom Putyinon keresztül harcol egymással ( Putyinnak engedve meg azt , hogy létrehozza az általa megálmodott igazságos szociális orosz államot cserébe a WEF és a demokraták csoportjának legyözéséért ). Magyarul , a többközpontú világ létrehozását , amerika egyeduralmának meszüntetését .
Rendben , ezt a liberális demokráciát nap mint nap látom és érzem a hatását . Adóságok halmazát toljuk magunk elött . Az ukrán háború is csak azért kell , hogy legyen mire fogni a nyugatra váró csödöt , a dollár és az euró összeomlását . Ha már a szaudiak is a BRICS tagjai akarnak lenni az szerinted mit jelent ?
Viszont én nem szeretném , ha a jövöben a WEF által hangoztatott : " Nem lesz semmid , de boldog leszel " rendszerben kellene élnem . Köszönöm , nem kérek belöle !
A valóság, hogy a középosztály eltűnt, fizetések a rendőrség, tűzoltóság, ápolói vonalon 200.000 Ft.
A gyári rabszolgává avenzsált dolgozó 0-3-4 % emelést kapnak, legalább évente, vagy két évente.
Az állami felsőrész állami autókon, brutális fizetésért dolgozik..
A nyugdíjasok csirkefarháton és krumplin élnek, mert az hatósági áras, olcsó. De sajnos egyre többen a dolgozók közül is.
A kényszerkatások, akiket nem foglalkoztatnak, 200-500000 forint között kerestek, legalábbis a futárok.
És van egy réteg, aki milliós fizetéssel elvan Pesten.
Ahol 4-5en laknak, befostak a mostani villany gázfenyegetéstől, amit talán módosítanak, mert a 15.000 Forintos idáigi villanyszámlája simán lehet 150.000 Ft, de majd kiderül mit is osztanak.
Ez igaz a gázra is.
Útrendszer, hehe.
Az utak 30 év alatt még szarabbak lettek, amit fejlesztettek, az az össz mennyiséget növeli, de a minőség balkán alatti.
Vasút déli kiépítése semmit nem hoz... Egyelőre nem is fog, csak a kínai barátainkat gazdagítja.
Turisztika seggbelőve, katás volt minden privát szállás kiadó. Most ölték meg őket.
Gyártás nincs önnálló magyar, csak rabszolgatartás. Támogatás rá nincs.
Mutass kérlek egy demokráciát, ahol a sajtó annyira állami irányítás alatt van, mint nálunk... Egy olyan demokráciát, ahol az ellenzéknek az állami TV-ben 4 évente 4 perc jut. Nem fogsz tudni.
Nem kell szégyellni, nyugodtan mondjuk ki, hogy ami nálunk van, az már nem demokrácia.
Azt érdemes figyelembe venni, hogy a világ legfejlettebb államai liberális demokráciák.
Ez azért van, mert a liberális demokrácia segíti a versenyt. Nem csak a termékek, cégek és szolgáltatások, hanem a gondolatok között is.
Az illiberális demokráciákban meg a tekintélyuralmi rendszerekben szervilizmusra szelektálódnak az emberek és a cégek is, nem arra, hogy jó teljesítményt nyújtsanak.
Nem lazák , csak Te gondoltál mást az mögé , amit én írtam .
Te ezt írtad : " A demokrácia a legrosszabb kormányzási forma, nem számítva az összes többit, amellyel az emberiség időről időre megpróbálkozott - ezt nem a görögök mondták, akik feltalálták a demokráciát, hanem Winston Churchill. "
Én meg ezt : " A demokrácia a legrosszabb államforma, erre már a görögök is rájöttek annak idején . :-) "
Ha idéztem volna valakitöl , akkor azt jelzem . :-)
Saját véleményemet írtam . Elvégre demokrácia van , vagy már nincs ? Nem kötelezö elolvasni ! X-elj ki és kész !
Majd a modi úgy is törli ezeket a hsz-eket remélem . :-)
Kissé lazák a történelmi ismereteid, és akkor még finoman fogalmaztam.
A demokrácia a legrosszabb kormányzási forma, nem számítva az összes többit, amellyel az emberiség időről időre megpróbálkozott - ezt nem a görögök mondták, akik feltalálták a demokráciát, hanem Winston Churchill.
Ami az egyéb politikai eszmefuttatásodat illeti, arról csak annyit: maradj inkább a klíma témánál. Te is, mi is jobban járunk.....
Igen , csak azt mások pénzelték ( azok akik jelenleg az ukránokat is ) , tehát csak Bábu volt mások kezében , míg Putyin nem . Valóságban a két csoport harcol egymás ellen .
A demokrácia a legrosszabb államforma, erre már a görögök is rájöttek annak idején . :-)
Ami Putyint illeti . Mögéje az ország 80%-a felsorakozott még a mostani háborús helyzetben is . Hazafiak , akik tudják , hogy a szabadság sokba kerül, nem csak pénzben , de emberéletben is . Innen kintröl én a Ti kormányotokban azt a hosszútávú célt látom : ( amibe sajnos a jelenlegi nemzetközi helyzet belerondított ) útrendszer , vasútrendszer kiépítése észak-dél , kelet-nyugat irányban ( selyemút , elosztóközpont Európa részére ) . Turisztikai lehetöségek bövítése ( gyógyvíz , szabadidö , relaxáció , történelmi nevezetességek , kultúrális rendezvények ) . Élelmiszer elöállítása úgy növényi mint állati ( önellátó , ha lehet export lehetöséggel ) . Valamint fejlesztési - magas hozzáadott érték ( sok értelmes magastudású ember él M.o.-on ) és gyártás - úgyszintén magas szintü technológiai berendezések , magas hozzáadott érték . Csak a végére zárójelben : ( A jövö nem az EU-ban van , hanem a keleti csoportban BRICS , ahova egyre több ország igyekszik csatlakozni . A legutóbbiak : Törökök , Szaud-Arábia , Egyiptom . )
Akkor csak azt mond meg , hogy miért tudott a jelenlegi kormány ekkora hatalmas többséget szerezni ? Nem én szavaztam meg !
Tehát a hibát keressétek magatokban ! Szlovákia sem egy Svájc, vagy Ausztria ! Engem sohasem érdekelt ki van hatalmon , mert a család volt az elsö . Szakmám van , amit mindíg müveltem a 47 év alatt . Igaz a hajógyártástól a telekommunikáción keresztül az autóiparig mindenhol megfordultam és több országban . Mindíg kihívás volt az új szakága a villanyász szakmának . Szívesen csináltam , de közben kényelmesen megkerestem a család részére a szükséges pénzt ( a nagyobbik fiam 2000-ben egyetemre ment , ami elég húzós volt pénzügyileg ) . Tehát szerintem nagyon sok ember csak nyavajog és lusta valamit is tenni , legegyszerübb szidni az éppen hatalmon lévö órmányt , de föleg nem tud logikusan gondolkodni és a család részére prioritás szerint beosztani , hogy mit és mikor kell meglépni . Nézd meg a mostani tüntetést nálatok . Nem tüntetnek , hanem buliznak . Akkor ?
Te tényleg a propagandából tájékozódsz. Javaslom, nézz egy összehasonlítást a környező országokkal az elmúlt 10 évről! Nézd meg a pénzromlást! A tiéteket ugye ne, mert nálatok már a sz.r € van. Nézheted az inflációt is, hogy a mesterséges árak ellenére mekkora. (és ugye a mesterséges árak növelik a fogyasztást, ami még nagyobb lyuk a költségvetésben - illetve lassan a nép fizeti meg különadó formájában)
Nálunk strukturális bajok vannak. Még a bolond matolcsynak is leesett (jókor...), hogy nem betonba kellett és kellene önteni az eu sok százmilliárdját. Tavaly is pontosan látszott, mekkora sz.rban vagyunk, de a választás előtt még öntötték a pénzt, mintha nem lenne holnap.
Erről van szó, így látszik, ez a lényeg. Nem véletlenül megy el itthon ennyi propagandára, nem az számít, mi van, hanem mit lát a tv-ben Marika néni Bivalybasznádon. Idénre, választási évre 14 milliárdot szántak erre (ez is brutális), jövőre 38(!) milliárdot szánnak rá a megszorítások idején. Ez is mutatja, mekkora a baj.
Nekem is kikellett fizetnem az egész összeget egyben . Utólag igényli vissza részemre a telepítö . Normálisnak tartom , hogy aki végzi a munkát nálam és van rutinja az állami támogatás intézésében , azt meghatalmazom , hogy a nevemben járjon el . Természetesen minden valós és pontos adatot a kérvényhez megadtam . Így nincs mit javítani sem elsöre , sem másodszorra . Tehát így csak az államon múlik , hogy mikor utalja a támogatás összegét . Az önrész nálam is kölcsönböl volt , amikor 17 éve höszigeteltem és más modernizálást is végbevittem a házon .
Lehet, de használnak szellőztetőt a magánemberek? A nagy épületek nyilván, esetleg szállodák, de az emberek szerintem az ablakot használják ott is, nem költenek ilyen úri huncutságra.
" És működik, mert elvarázsol sokakat, Téged is. "
Innen kintröl úgy látszik , ahogyan leírtam . Én idáig az államtól egy fillért sem kértem és kaptam . Jelenleg a cég aki nálam telepítette a HMKE-t , azok intézték az 1500 eurós állami támogatást . Mindíg úgy szerveztem a családom életét , hogy mindíg meg legyen minden ami reálisan és valóban kellett a családnak . Fejlesztéseket a házon is saját oldalról finanszíroztam ( igaz kölcsön az volt , de az nem állami támogatás ), minden külsö segítség nélkül . Amikor a legrosszabb évek voltak ( 1989 utáni idöszak ) , sokan csak nyavajogtak , hogy nincs munka . 47 évet ledolgoztam 1 napot sem voltam munkanélküli . Ha kellett Pozsonyban dolgoztam , ha kellett M.o.-on , utánna meg Európa sok országában . Nem vagyok milliomos , de mindenünk megvan ami kell . Nyugdíjból élünk és nem nyavajgunk most sem ( pedig a feleségemnek egészségügyi gondjai vannak már jó pár éve ) . Tehát egészséges ember nem az államtól várja , hogy törödjön vele . Én konkrétan semminemü állami támogatást nem adnák , mert minden támogatás deformációt hoz létre és ellenségeskedést az emberek között , mert aki közel van a tüzhöz , az hozzájut és akinek meg valóban szüksége lenne rá , az meg ritkán jut hozzá .
A mérgező anyagokon kívül egyéb részleteket nem közöltek a hatóságok, ugyanakkor arra kérték a helyieket, hogy tartsák csukva az ablakaikat, és ne kapcsolják be a légkondicionáló berendezéseket.
Miért kell a légkondit kikapcsolni? A hatóságnál nincs senki, aki tudná, hogy belül keringeti a levegőt?
Mondjuk mennyivel gazdagabbak is vagyunk, mint a lesajnált tótok, ugye. Úgy kb 8 éve hagytak le minket.
Itt egy kibaszott nagy katyvasz van MINDEN téren, profi marketinggel, kommunikációval. Arra most is jut pár tíz milliárd plusz forrás a költségvetésből.
100 % akkor van, ha dolgozik (rokkant, nyugdíjas, gyes-es(?) kiesik.
Ezt kivételesen értelmesen hirdették meg, egy elég magas jövedelemkorláttal. (de ha egy kőgazdag rokonnak volt csak 1 % tulajdonrésze, függetlenül attól, hogy sosem lakott ott, soha nem is fog, akkor már nem járt) A fajlagos maximális költségeket olyan alacsonyan állapították meg, hogy már akkor saját zsebből ki kellett pótolni, azaz nem volt akkor sem 100 % azért, azóta meg az árak tovább szárnyaltak*.
Volt egy felső korlát, talán 100 vagy 150 milliárd.
Aztán a választás előtt eltörölték a korlátot, aki megfelel, nyer. Mindenki lelkes volt, tudta, hová tegye az x-et. Persze az nem volt lelkes, aki nem pályázott, mert a kevés pontja miatt esélytelen volt a keretbe kerülni, és kiderült, 1 ponttal is nyert volna.
Aztán meglett a győzelem, eddig voltak érdekesek, azóta bírálgatbak, pedig 30(?) napos határidővel írták ki. Majd egyszer egyszerre öntik ki a határozatokat.
*És itt számít az időhúzás, minél később jön a döntés, annál több saját erő kell. Mindenki többet fizet, sokan meg a győztes pályázat ellenére nem tudják megcsináltatni.
De, kérdésedre, eleve sem az igazi csóróknak volt ez sem kiírva, de azóta sikerült még jobban elb.szni. És miért hirdetik? Mert a 80 éves Marika néni Bivalybasznádon (de Te is) csak ennyit lát/hall, hogy milyen rendes az állam, ingyen ad napelemet.
Viszont akkor minek a sok humbug , hogy 100%-os állami támogatás a HKME-re , de brutto elszámolással ? Az is csak valótlan állítás az állam oldaláról ?
Ha meg van valóságalapja , akkor milyen kritériumok alapján állapítják meg , hogy ki kaphat és ki nem ? Nálunk ( Szlovákia ) az állam azt mondta , minden HMKE 3kWp-töl 1500Euró maximum támogatásban részesül . A héten adtam be az igényemet ( csekket ) , amit egy állam által kiadott csekk felmutatása után kifizetnek . Ez szerintem egy korrekt játék . A másik meg a szolgáltatóval ( nekem a ZSE ) köthetö szerzödés ami vagy virtuális akku lehetösége normál egésznapos ártarifával betáp és vételezés , vagy köthetsz szerzödést mondjuk a Magna Energy-vel , ahol úgy a betáp , mint a vételezés napi 4 idösávban történik négy különbözö áron , plusz a szünnapokon engedmény van a tarifákból . Így mindenki tudja , hogy mik a játékszabályok .
De azt értsd már meg, hogy az állam semmit nem ad a "szegényebb rétegnek"! Itt van az 50 %-os felújítás támogatás. Többek között tb-hez kötve. Ha csóró egyedülálló anya 2 gyerekkel nem tudja felmutatni (akár dolgozhat is, csak volt másfél hónap szünet), akkor nem jogosult. Ha ugyanő dolgozik valahol, félre is tudott tenni valamennyit, nem veheti meg az anyagot és építheti be maga vagy haverokkal, mert csak akkor jár a támogatás, ha méregdrága mestert is fogad. Ha rokkant(ak) a szülő(k), nem jogosult(ak).
De a "szárnyaló gazdaságnak hála" a komplett tavalyi szja-t visszaadták azoknak, akik tudnak (akarnak) dolgozni. És a nagy baj, hogy nem tesznek különbséget a nem tud és a nem akar között. Teljesen lemondtak az önhibáján kívül leszakadó rétegről, gyerekestől, pedig a gyerekek támogatásától hangos a propaganda.
Itt az kap segítséget, akinek van valamennyije. Akinek semmilye nincs, az semmit nem kap. Pláne nem napelemet, hogy on legyek.
Mint írtam , a szegényebb rétegnek az állam szerelteti fel . Az a réteg nem is fogyasztott az átlagoltnál több energiát a múltban sem , ha akkor sem volt pénze kifizetni a számlát . A baj ott van , hogy idáig sokan inkább nyaralni jártak , meg vették a luxuscuccokat , évente mobilcsere meg minden baromság , mert azt hitték mindíg olyan olcsó lesz az energia .
Csak megint a saját példámat hozom fel . Nem azért höszigeteltem a házam alaposan már 17 éve , mert zöldhívö lennék , hanem minden energiaspórolásos befektetésem a házon arra irányult és irányul ma is , hogy vészhelyzet esetén úgymond egy gyertya lángjával is biztosítani tudjam , hogy nem fagyok meg . Minden alkalommal amikor a vészhelyzetet leírtam , akkor egy ideig engem támadtak , mert túl pesszimista vagyok . Csak olvass vissza az akkori hsz-ek között . Ma valóban nagyon sokan a saját hibájukon kívül kerülnek nagyon nehéz helyzetbe , nekik összefogással , akár családon belül , közösségeken belül , vagy államilag segíteni kell . Viszont van egy elég nagy csoport , aki saját hibájából került ma rossz helyzetbe , mert minden fontosabb volt , mint a biztonság egy esetleges válsághelyzetben . Mindenre volt pénz , csak fejlesztésekre nem , mert mikorra térülne meg ?
Ha van család. Nálunk ennyit kap, és kész. Oldja meg.
Hála a "támogatásoknak", brutálisak az árak. Fiatal pár bevállalta a 2 gyereket, óriási hitelt, gyerekek meg is lettek, anyuka kicsivel még gyes-en, apuka meg hirtelen elhunyt. Az állam annyit mond, szorri. (magyarra fordítva: nincs minimum 1 (persze inkább 2) dolgozó?, le vagy szarva) Nyilván a világon sehol nem adják oda apuka fizetését havonta, de nálunk egyszerűen semmit nem segítenek. A legszélsőségesebb liberális hozzáállás.
Álamilag szabott áron 2023 végéig a villany 16 eurocent 10 a villany 6 az RHD . Havi általánydíj 6,82 euró . Nekem mint fogyasztónak , aki durván 4000kWh-t fogyasztok egy évben .