Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2016.04.29 0 0 68369

Natessék, helyben is vagyunk. Ezért szar megoldás a szolgáltató kénye-kedve szerint kapcsolgatott vízmelegítés. Nekem a családi házban is meggyőzött, hogy durván értelmetlenség, mert abszolút nem kiszámítható ki mikor fürdi ki, fölösleges idegeskedést, feszültséget okoz amit nem kompenzál a spórolgatása.

Előzmény: Zs:) (68367)
gergerg Creative Commons License 2016.04.29 0 0 68368

A fizikai megvalósítás nem okozna problémát, de semmi kedvem úgy fűteni nappaliról, hogy majd valami okostojás még meg is büntet érte mert nem szabályos. 

Előzmény: Törölt nick (68366)
Zs:) Creative Commons License 2016.04.29 0 0 68367

Én sógoréknak időrelével csináltam meg. Gombnyomásra fűtött a nappaliról a beállított ideig, aztán visszakapcsolt vezéreltre. Fodrászkodott a csaj, sokszor nem volt elég a meleg víz, hiába volt nagy bojler.

Előzmény: Törölt nick (68366)
Törölt nick Creative Commons License 2016.04.29 0 0 68366

Ha lenne egy mágneses átváltó-kapcsoló amit megnyomva átvált a vezéreltről rendes hálózatra egy relén át egészen a felfűtésig ha szükséges mondjuk napközben több fürdővíz, az jó lenne. Miután felfűtött, bontja a mágneskapcsolót ergo magától visszakapcsol "normál" vezérelt állásba és ha van delej és szükséges akkor fűt, ha nincs, nem.

 

Szerintem összvissz ennyi kellne és megvan a korrekt dolog.

Előzmény: gergerg (68336)
Törölt nick Creative Commons License 2016.04.29 -1 0 68365

Na az a rendszer amikor lehet tudni, hogy mikor kapcsol fűtésre, az jó rendszer. Mármint a fogyasztó szemszögéből. Az összes többi egy kalap szart ér, nem kiszámítható.

Előzmény: Peter atyuska (68343)
még1MbR Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68364

Nálam anno azért oldott le néha, mert a fürdőszobában volt a bojler. Fürdés után a párás levegő víztartalma kicsapódott a fűtőszál kivezetésein, majd végigszaladt rajta a vízcsepp és létrejött a 30mA hibaáram.

Előzmény: Primary92 (68356)
Primary92 Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68363

Nem mértem a FI relét, csak úgy teszteltem, de vadi új. 

Az egész házat villanyszerelő csinálta eredetileg, de barmolas az egesz. Szoval rosszabb biztos nem lett, de a foldeles ellenorzesehez valaszinuleg szakembert hivok.

Annyira nem állnak messze az elektronok, de itt max 24V van, de inkabb csak 3,3.

Előzmény: horex (68359)
Jahno Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68362

Meg rugót raktak bele.

Előzmény: horex (68360)
gergerg Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68361

Áruld már el, mikor terveztem én illegális átkötést csinálni? Teljesen hülyének nézel, hogy majd azért fogok büntetést fizetni mert drágább árammal fűtöm a vizet? Írtam pár napja egy levelet a szolgáltatónak, állásfoglalást kérve. Még nem értek rá válaszolni.

 

Elég jól tudsz sértegetni, bár olvasni tudnál ilyen jól. Hogy egy klasszikust idézzek:

 

"Neked szövegértési problémáid vannak. "

Előzmény: Törölt nick (68341)
horex Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68360

Akkor te láttal már bergmann csőhajlító fogót munka közben :)

Ügyelni kell/ett/ hogy hajlitásnál a lemezburkolat illesztése belűlre essen

 

Hova fejlődött ez a szakma is! Ma már mobiltelefonrol/netröl inteligensház/Loxon vezérlés, felügyelet

Előzmény: Jahno (68358)
horex Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68359

Arról, hogy megfelelő-e a földelés hogyan lehet meggyőződni?"

 

Földelési ellenállásméréssel

Ez egy külön "szakma", képesítés a villanyászaton belül

Ne kisérletezz vele

Nyilván a földelőszondátol jön egy 16-os körüli vezeték, vagy később vékonyabb,  ami a fogy.mérő után , a FI elött, a nullával össze van kötve, már ha családi ház

 

Multiméter azt mér amit akar

Lágyvasassal mérjél feszt, a nulla és föld között , ha már mérsz.

FI relét mA mérővel tesztelted vagy "csak úgy"?

 

A lényeg, hogy ne sajnáld azt a pár 10ezret a szegény villanyásztol, aki megóv, hogy a későbbiekben gond és gyász legyen esetleg a családban.

Előzmény: Primary92 (68356)
Jahno Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68358

Én jó eséllyel a bilin ülve néztem, ahogy csövezik a házat.

Előzmény: horex (68357)
horex Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68357

Boldog békeidők :)

Akkor még technikusi oklevéllel is tudtam fogy.mérő helyet kialakitani

MSZ1600, 447, 172 és elég volt annyi

Ma meg mittomén hányféle eu konform szabvány van

Előzmény: Jahno (68350)
Primary92 Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68356

Eredetileg volt egy 100 mA-s, ami soha nem volt tesztelve. Teszteltem. Innentől már időnként leoldott. Ezidáig semmit nem változtattam a hálózaton. 

Aztán cseréltem 30 mA-es Fi-re. Pont amiatt, amit írsz. Fel lehet kapcsolni. Csak néha leold. Most eltávolítottam a vízmelegítőt a hálózatról, még nem oldott le. 

 

Arról, hogy megfelelő-e a földelés hogyan lehet meggyőződni? Jól tudom, hogy kell lennie egy pontnak, ahol a földelés és a nulla össze van kötve még minden előtt? Ilyet nem találtam, hacsak nem egy nem látható helyen van megoldva. Ha a nullát kikötöm a FI reléből, és megnézem, hogy a nulla és a föld között mekkora az ellenállás, és mondjuk rövidzárat mérek, akkor össze van kötve? Ezt nem mértem, de van értelme megmérni? 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68355)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68355

"Volt egy 100 mA-es 3 fázisú FI-relé,"

 

100 milliamper már olyan sok (durván érzéketlen), hogy gyengébb ember esetén még halálos áramütés esetén sem old le. Ilyeneket ipari létesítményekben szokás alkalmazni.

Lakásban, ahol gyenge asszonyok meg gyerekek is előfordulnak,  30 mA-snál érzéketlenebbet nem alkalmaznék.

 

"Teszteltem, leoldott. Ezután egyelőre ismeretlen okból rendszeresen leold."

 

Valószínűleg a teszteléssel egy időben valami mást is megváltoztattál a rendszerben, az okozza a hibát.

A következő szokott történni:

1: lenyomod a FI relét,

2: száz dolgot megváltoztatsz,

3: nem lehet felnyomni a FI relét.

Na abból a 100 dologból (legalább) egyet nem úgy kellett volna csinálni :)

 

Utólag már nehéz a hamburgerből tehenet csinálni, ezért

- áramtalanítod a ház egyik felét, ott felkapcsolsz valami fogyasztót, majd FI próba

- ha nem abban a felében van a hiba, akkor az áramot áteszed a ház másik feléreott felkapcsolsz valami fogyasztót, és újra próba

- ha megvan a hibás fele, akkor áramtalanítod a hibás felének az egyik felét (tehát most már csak negyed házzal dolgozol), ott felkapcsolsz valami fogyasztót, majd FI próba

- ha nem abban a felében van a hiba, akkor az áramot áteszed a ház hibás felének a másik felére és újra próba

....innentől lásd az első pontot :)

 

Ha úgy néz ki, hogy MINDEN készülék hibás, tehát akárhová küldesz fázist a házban és kapcsolsz be valamit, a FI relé mindig lecsap, akkor valahol a nullát összekötötted a földeléssel (vagy csak összeér). Ebben az esetben szerezz be egy imakönyvet és/vagy hívj egy NAGYON nyugodt (és nagyon profi) villanyszerelőt.

Előzmény: Primary92 (68351)
Primary92 Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68354

A földelésnek és a nulla vezetőnek az óra után kellene összekötve lennie, még azelőtt, hogy bárhova elágazna? 

Előzmény: Primary92 (68351)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68353

 Ezen a grafikonon látszik az erőművek aznapra tervezett teljesítménygörbéje és látszik, hogy a valóságban mi történt.

Egy harmadik görbe nagyon tanulságos lenne: az, hogy mikor mennyi energiát termeltek TÉNYLEGESEN az erőművek. Ez a vonal hasonló lenne a (narancs színű) "tervezett" görbéhez, de mindenütt a zöld vonal felett volna (hiszen csak létező termelésből lehet valamennyit elfogyasztani), viszont a "megtermelt" és az "elfogyasztott" görbék közötti területből láthatnánk, hogy milen hatalmas az az napi energiaveszteség, amiből le lehetne valamennyit faragni, ha a vezérelt áramot arra használnák, amire az ki van találva.

Persze ezt az adatot az erőművek valószínűleg titkolják, hogy a valóságnál sokkal nagyobb veszteségekre hivatkozhassanak olyankor, amikor a fogyasztó megkérdezi, hogy ugyan miért adják olyan pofátlan áron az energiát ;) Tehát lehet, hogy az erőművek napi túltermelési vesztesége csupán 15%, de ők 40-et számláznak ki nekünk.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68344)
ficere50 Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68352

Ragyogó szép írás! Gratulálok...jó is lesz egy szolgáltató szempontjait taglaló etika-tanulmányhoz. Mindez szuper szakmai szósszal leöntve.

A fogyasztó, pedig, fogja be a száját...

Egy dolog mégsem derül ki belőle: miért baj az, ha én adott szituációban porszívó helyett egy boyler fűtőszálát terhelem rá a nappali körre?

Mert ez nem egy rendszer szintű jelenség, hanem pillanatnyi, egyedi.

Köszönjük, amúgy, a kimerítő villamosenergia-gazdálkodási és szabályozási tanulmányt.

 

Amúgy meg: szégyellem magamat...(?)

 

 

Előzmény: Törölt nick (68341)
Primary92 Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68351

Sziasztok!

 

Egy házban terveztünk egy kis felújítást, mert enyhén szólva nem volt kielégítő az emelet ellátása, mert az egész emelet vékony alu vezetékkel volt bekábelezve, illetve 6 amperre biztosítva. Miután komolyabb fogyasztók is lesznek, ezért ez nagyon kevésnek bizonyult.

Volt egy 100 mA-es 3 fázisú FI-relé, ami tesztelve szerintem a ház építése óra (kb 25 év) nem volt. Teszteltem, leoldott. Ezután egyelőre ismeretlen okból rendszeresen leold.

3x 20 A van a házban.

Az emeleten eközben elkezdtem kicserélni a vezetékeket, a villanyórától felhúztam 3 fázist egy nullát és egy földet 4 mm2-es vezetéken. Az emeleten felszereltem egy lakáselosztó dobozt, ahol 5 áramkörre osztom szét ezeket (vízmelegítő, világítás, konnektorok, főzőlap, fürdő). Amikor kész lettem, akkor akartam bekötni az óraszekrényben, de óriási gányolás volt, így úgy döntöttünk, hogy rendet rakunk, és új kismegszakítókat szereltem fel, illetve egy 30mA-es FI-relét. Minden szigetelő szalagozva volt.

Megkerestem az órától jövő vezetékeket, amik a FI relébe futottak (3 L, N), illetve azt, hogy melyik fázis vezető hova megy. A nullákat és a földeket nem tudtam azonosítani, mert 1-1 nagy összesodrás volt az egész. Az új kialakítás a következő lett: Órából a fázis és nulla megy a FI-relébe, majd az összes nullát összekötöttem egy elosztódobozban, illetve a fázisokat is bekötöttem a kismegszakítókba, úgy hogy kb egyenletesen legyenek elosztva a fogyasztók a fázisokon. Illetve a földeket is összekötöttem.

Az eredeti összeragasztgatott földelésből egy vastag vezető ment lefelé a szekrényből. Ezeket ugyanígy vissza is kötöttem.

 

A FI relé továbbra is leold időnként (én a vízmelegítőre tippelek). A másik pedig az, hogy az újonnan létesített hálózaton (emelet) még nincs fogyasztó, viszont a föld és a nulla között az olcsó kis multiméteremel 0,3 V különbséget mértem. Ez normális? Hogyan tudnék meggyőződni arról, hogy megfelelő-e a házban a földelés? Nem tudom, hogy össze van-e kötve a föld és a nulla valahol. Ezt hogy tudom megállapítani? 

Jahno Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68350

Ja, bezzeg régen, mikor az éjszakai áram  még éjszakai vót :-D

Előzmény: horex (68347)
Jahno Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68349

Kár, hogy nincs vezéreltem, megnézném. Más szerint meg nem tény:

 

"más csoportban volt aki méregette, hogy mikor kap villanyt és Neki pont az volt a baja,  hogy nem tervezhető."

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68346)
horex Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68348

ELMű-töl"

 

Fenét, tán még BFEM volt a neve akkor :)

Előzmény: horex (68347)
horex Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68347

Az pedig, hogy mi lenne jó a lakosságnak, az a kérdés  fel sem merül :)"

 

Mert az örök elégedetlenség...!

Én még jártam ki az ELMű-töl kapcsolóórát felhuzogatni. Este 8-tol, mittomén meddig, 7-ig reggel bekapcsolt

Aztán elvették ezt a munkát is a villanymotoros működtetéssel :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68344)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68346

"Ezt a pontosan ugyanabban a másodpercben-t gondolom  nem tudod indokolni.."

 

Nem tudom, hogy miféle indoklásra gondolsz,

EZ EGY TÉNY: évek óta látom egy kijelzőn, hogy mikor van/nincs, ezért előre meg tudom mondani , hogy hány óra hány perckor fog megjönni és melyik percben fog megszűnni a vezérelt áram. Ha feljegyezném a másodpercet is, akkor akár másodperc pontossággal, tehát előtte visszaszámolok és amikor azt mondom, hogy "most", akkor abban a pillanatban pl bekapcsolódik a bojler.

Olyan pontosan történik évek óta, hogy órát lehetne igazítani hozzá (valószínűleg azért, mert egy óra vezérli :)

Előzmény: Jahno (68345)
Jahno Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68345

Ezt a pontosan ugyanabban a másodpercben-t gondolom  nem tudod indokolni...

 

ELMŰ is szűkszavú, de más csoportban volt aki méregette, hogy mikor kap villanyt és Neki pont az volt a baja,  hogy nem tervezhető.

 

"naponta legalább 8 órára biztosítunk villamos energiát, előre nem meghatározható időszakokban. "

 

Amúgy egyéb doksit is találni róla, elég érdekes, eddig nem tudtam, hogy területre, de még céleszközre is alkalmas a címzése:

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68344)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68344

Ez a teljes hozzászólásod egy (tankönyvből idemásolt?) álomvilág, a való élethez SAJNOS semmi köze.

 

  A vezérelt áram nálam naponta háromszor kapcsolódik be és háromszor kapcsolódik ki, ráadásul mindkettőt évek óta pontosan ugyanabban a másodpercben teszi. És ez valószínűleg ugyanígy van az egész országban.

Szerintem 

- az erőművekben naponta nemcsak háromszor van olyan hirtelen fogyasztáscsökkenés, ami energetikailag indokolná a vezérelt fogyasztók távvezérelt bekapcsolását 2-10 percre, hanem mondjuk naponta 10-50-szer.

- erősen valószínűtlen, hogy ezek hirtelen terheléscsökkenések minden egyes nap másodperc pontossággal ugyanakkor következnek be (hétköznap/ünnepnap télen/nyáron).

Technikailag nincs akadálya annak, hogy a vezérelt fogyasztókat bármikor és akárhányszor ki-be kapcsolgassák (akár napközben is), mégsem ezt teszik.

A való életben ez a dolog valószínűleg 90 százalékban a pénzbevétel maximalizálásáról szól és az csak egy mellékes szál, hogy mi lenne jó az erőműveknek. Az pedig, hogy mi lenne jó a lakosságnak, az a kérdés  fel sem merül :)

Előzmény: Törölt nick (68341)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68343

Nagyon régen az első rendszer óraszerkezetes volt és jellemzően társasházaknál alkalmazták egy központi órát felhasználva a lakásoknál meg egy relét raktak le. Aztán ezt felváltotta azok a szerkezetek amiket a szolgáltató a telephelyén állított be és a mérőnél szerelték fel, ez már elektronikus volt, ennek egy tovább fejlesztett változata volt aminek a beállítását egy nyáklapon lévő mátrix segítségével programoztak a megfelelő pontokat cinezték. Ezután jöttek a távolról vezérelhető rendszerek.

 

Az első verziók adott időszakokra voltak állítva jellemzően 9-10 kor be és 4-9 kor ki beállításokkal. A mostaniaknál van egy 4 órás ablak és a maradék 4 órát szabdalják szét minimum félórás ablakokra.

Előzmény: 0l0 (68342)
0l0 Creative Commons License 2016.04.28 -1 1 68342

Bár lennének észrevételeim, tételes vitába most nem bocsátkoznék, annyira mélyen nem értek ezekhez a dolgokhoz. Az előttem szóló által elmondottak nekem logikusnak tűnnek.

Szerintem ez az egyik irányú átkapcsolás engedélyezése kicsit arra hasonlítana (persze nem teljes az analógia), mintha engedélyeznék az üzletekben, hogy azok az emberek akik nem rekeszszámra vásárolnak, a saját táskáikba szedjék össze a megvásárolni kívánt árucikkeket, és aztán a vásárló mondhatná el a pénztárosnak, mi van a szatyorban, vagy ő olvasná le a cikkeket és rakhatná is rögtön vissza. Ezzel  a boltok megtakaríthatnák részben a kosarak költségeit is, meg sokaknak kényelmes volna.

Önmagában egy korrekt megoldás, de szerintem gyorsan összeomlana ismert okokból, vagy olyan ellenőrzési rendszert vonna maga után, hogy inkább mindenki maradna a kosárnál...

 

Valaki tudja esetleg, mikor vezették be az éjszakai áramos rendszert Magyarországon?

Miért tették, és akkor megengedőbb előírások vonatkoztak-e rá?

Előzmény: gergerg (68336)
Törölt nick Creative Commons License 2016.04.27 -2 1 68341

Mint leírtam az erőművi és hálózati "tehetetlenségről" szól ez, a vezérelt logikája vasalja ki (igyekszik) a terhelés tüskéket, ingadozásokat. A zuhanó terhelés meredekséget csökkeni, legyen idő intézkedni, teljesitményt visszavenni, áramot eladni, stb. Visszafelé, növekvő terhelésnél ugyanez.

 

Nem órákat, és egész éjszakás "völgyeket" hidal ez át..messze nem. Arra szánalmasan alkalmatlan, roppant kevés hozzá. Írom ezt itt le vagy örödször.

 

A hosszászólásod a rendszerváltás utáni magyarország tragédiájának egyfajta esszenciája. Bekeretezheted arany rámába magadnak.

Rossz a jogszabály, hülye a jogszabály, zavaros, mitszólna a bíróság, de vinnék ám ügyvédet is(huuuhaa), mindenki hülye, mindenki nagy pénzt akar keresni, rajtad!!, sőt lopnak, és a politikusok főleg mennyit lopnak, tehát..

Egy a lényeg: mindennel alátámasztani magadnak, miért fogsz illegális kötést csinálni. Ami neked a te szubjektiv felépített világodban már nem is illegális, hisz te levezetted indezfórumon ,hogy nem az, és ezt még a lopás is(!!) alátámasztja. Főleg az. Ugye.

És csak "egy két hülye" vitatkozott", tehát akkor _igazad van_. Mint besenyőpisabácsinak.

Mer' kérem igazam VAN. Taps.

 

Nem is dühítő ez már, vagy kiröhöghetően szánalmas, egyszerűen szomorú.

 

Ez egy relative "kis" dolog, nem egy nagy világot összeomlasztó ügy.

Van egy ilyen rendszer, rengeteg szart előz meg hálózatirányitási szinten, ettől (is) nagyon ritka, hogy áramszünet meg nagy területen ellátási zavar van, mert szükséges esetben van egy jól szabályozható eléggé egyenletesen elosztott országos terhelés, ami kapcsolható.

 

Sőt, simán bele van kalkulálva az is, hogy pár trükkös dzsoni mit okoskodik vele, meg az is, ha legálisan a főzőlapon melegít, meg minden. Az is, ha nem használja, ha lemondja, ha nem akarja, ha nincs is már villanybojlere se, akármi.

Te meg ahelyett ,hogy vennél pl egy másik bojlert, hencidát, boncidát összehordod, mi miért van ugy, hogy neked lehessen átkapcsolni.

 

Kapcsolj. Itt már nem az eredeti téma a szomorú, egy lennél vele a 97989 trükköző tóniból, itt ez a vergődés a tragikomikus, amit előadsz hozzá.

 

Pedig a cél egyértelmű, ha lehet ezeket a fogyazstókat a hálózat irányító, és CSAK a rendszerirányítás akarja vezérelni, úgy ,hogy neki akkor legyen ebből terheléscsökkenés, mikor arra szüksége van, és akkor legyen terhelés növekedés, amikor arra van pillanatnyilag, akár csak 2-3-5-10percig égető  a szüksége. Pont.

 

És azért olcsóbb, hogy "megérje" ez a szintű kellemetlenség, hogy nem korlátlanul van, hanem ő tetszése szerint (napi X időt kb garnatálva azért) kapcsolgathat. Ennyi az egész, semmi több.

 

 

 

 

 

 

Előzmény: gergerg (68336)
Jahno Creative Commons License 2016.04.27 0 0 68340

"Tudatosítani kell a szerelőkben, hogy"

 

Még matrica is van hozzá.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68339)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!