Keresés

Részletes keresés

cucu Creative Commons License 2016.06.07 0 1 68956

Az egyik kapott csak fázist, a másikon meg jelzett a fáziskereső, lévén, hogy lebegett a hálózatod nulla nélkül.

A fáziskereső nem műszer, nem higgy neki!

Előzmény: Törölt nick (68953)
cucu Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68955

Igen, a kékről azon ment be a nulla a garázsodba. (Direkt hagyták dupla szálon az esetleges terhelés miatt.)

Előzmény: Törölt nick (68953)
ficere50 Creative Commons License 2016.06.07 -1 1 68954

Nyugodj bele, hogy semmiféle eemzésre nincsen szükség, bizonyítamdó, hogy villámcsapás esetén miért old le az FI...mert annyi anomália kísér egy villámterhelést, hogy na!

Bizony nagyon gyakori jelenség, (szinte állandó), hogy "megszólal' az FI! Az okot nagyon szépen leírták itt előttem már!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68938)
Törölt nick Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68953

Köszönöm.

Végül kiderült,h én voltam a balfék.
A légkábelt máshol húztam át. Lecsavaroztam a kapcsolóról a három fázis 3 db. fekete színű vezetékét. Még volt egy kék vezeték ami a kapcsoló dobozára volt rákötve. A kék vezetékhez még hozzá volt kötve egy kéteres vezeték mindkét szála ami szintén ment be a garázsba. Na ezt a kéteres rákötött valamit nem kötöttem vissza, mondom ez biztos valami régi vezeték. Így, h nem volt visszakötve a rádió mindkét dugvillája fázist kapott. (fázisceruza mindkét likba világított) A nulla lehetett ugye?

Előzmény: cucu (68947)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68952

A külfődi szakirodalomban sem találtam idő/áram értékeket, nem kutatok tovább.

Annyit megállapítottam, hogy az "Si" jelülésű FI relék azok, amelyek leginkább érzéketlenek az ismeretlen okból történő lecsapkodások ellen, tehát ha valaki nyugodtan szeretne aludni, akkor olyan FI relét alkalmazzon, ami "Si" jelzésű.

A sima "S" jelölésű sem rossz, de gyerekek/betegek/stb esetén már túlságosan szelektív lehet, tehát lakásban inkább legyen "Si" típusú.

 

A Wikipédia szerint az "Si" jelzést "B" jelöléssel is szokás helyettesíteni (meg még van egy rakás gyártói kód, hogy teljesen zavaros legyen):

https://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%81ram-v%C3%A9d%C5%91kapcsol%C3%B3

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68951

Pont, hogy ennél több részlet érdekelne.

Hogy van-e pl valamilyen tól-ig zavartűrési tartomány, aminek az egyik végén a szuperjó FI relék vannak, a másik végén levő FI reléket meg épeszű szakember nem szereli be sehova (mert pl viharban maguktól lecsapkodnak).

Előzmény: ötfelezős (68949)
Törölt nick Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68950
Józsi, mikor is érünk rá? Augusztusban talán.
Előzmény: Mekk Elek ezermester (68928)
ötfelezős Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68949

Sok részlet már nincs, az első tehát nem érdekel (ott még van két-három szám), a másodiknak meg nagyjából ezek a jellemzői - csúcsérték, homlokidő, félértékidő. A 61008-1 szabványban.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68945)
Törölt nick Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68948
A legjobbak erdélyi hazánk fiai, akik mindenhez értenek.
Előzmény: cosalf (68915)
cucu Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68947

Szia

AC 750 V állásban

COM - ide jön a nulla vezeték

Fölötte pedig a fázis, ami alá van írva a 750 V AC

Előzmény: Törölt nick (68946)
Törölt nick Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68946

Sziasztok.

Ezzel a multimeterrel hogyan tudom megmérni azt, hogy a garázsomba menő három fázis három vezetékein mindegyiken annyi feszültség jön amennyinek kell?

Köszönöm.

 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68945

"mindegyik betűjelesnek ki kell bírni "

 

Ez úgy hangzik, mint egy villámcsapás által létrehozott impulzus... köszi.

hol olvashatnék további részleteket ezekről az értékekről?

Előzmény: ötfelezős (68944)
ötfelezős Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68944

a FI reléket valószínűleg úgy csinálják

...hogy egyrészt mindegyik betűjelesnek ki kell bírni azt, ha egy lengésekkel csillapodó 200 A csúcsértékű 0,5 mikrosec homlokidejű impulzust löknek rá

másrészt a 3 kA-es 8/20-as lökést csak az S típusúaknak kell kibírniuk

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68938)
Jahno Creative Commons License 2016.06.07 0 0 68943

"Azt kellene megtudni, hogy"

 

Akkor tudd meg.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68938)
Dreamer Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68942

El, XBS-t csereltem GE-re azota nincs hiszti...

Előzmény: fghj k (68904)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68941

A gewiss elég jó ebben a megoldásban. A vissza kapcsoló automatika előtte befigyel a hálózatra hogy van e zárlat ha nincs vissza kapcsol, ha ekkor levágja újra mert azért valami gebasz van, akkor már egy kicsivel többet vár és max 3 próbát csinál. De vannak olyanok amik állíthatók.

Előzmény: puru (68920)
Szirty__ Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68940

Üdv!

 

Én úgy gondolom, hogy ez kiváló példája annak,hogy minden védelem a normál felhasználást is korlátozza.

Minél nagyobb hangsúlyt fektet a védelem a kockázat csökkentésére, a normál felhasználást annál nagyobb mértékben akadályozza ugyanez a védelem.

Ez elkerülhetetlenül szükségszerű.

 

"Nincs két menyország"!

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68938)
C20NE Creative Commons License 2016.06.06 0 1 68939

Kerlek, nezz utana a tenyeknek es tajekoztasd a publikumot!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68938)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68938

Egy nagyon-nagyon rövid idejű áramlökés teljesen élet-veszélytelen lehet, még akkor is, ha sokkal erősebb 30 milliampernél, ezért a FI reléket valószínűleg úgy csinálják, hogy minél rövidebb idejű az impulzus, annál kevésbé vegye komolyan a 30 milliampert. Ha egy FI relé lecsapna egy mindössze 0,00000000001 másodperces áramimpulzusra, akkor az egy hibás (idegesítően túlérzékeny) FI relé lenne szerintem (tervezési hiba).

Azt kellene megtudni, hogy

- egy villám által generált másodlagos feszültséglökés általában  mennyi ideig tart,

- és megszerezni egy (pár) FI relé áram/idő reakció mérési görbéjét.

 

Az is lehet, hogy ahol viharok idején rendszeresen lecsapkod a FI relé, ott a szomszédban még soha az életben nem csapott le, kizárólag azért, mert ott egy másik gyártó kevésbé ideges termékét használják.

Előzmény: C20NE (68935)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68937

Én is el tudok képzelni olyan mosógépszerelői számlát, amihez képest olcsóbb, ha inkább veszek egy új mosógépet :)

Előzmény: Jahno (68936)
Jahno Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68936

Ja, lehet, hogy tököd, de lehet számlát is tud írni. Haversrácnak mondjuk egyszerűbb volt új gépet vennie :-D

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68928)
C20NE Creative Commons License 2016.06.06 0 1 68935

Megnő a feszültség az egyik fázison villámcsapás miatt majd a túlfeszültség levezetőben lévő összegző szikraköz vagy a varisztorok osztálytól függően levezetik a föld felé és elő is áll a leoldási feltétel.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68933)
Jahno Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68934

"ahol a villám gyakran csapkodja le a FI relét, azt valami olyan műszaki hiba okozza, aminek utána kellene járni és megszűnne a lecsapkodás."

 

Ez alatt mire gondolsz? Viharban felénk is folyton lemegy, csak kérdéses, hogy az milyen műszaki hiba lehet. Mármint azon kívül, hogy indukálódik egy kis fesz a hosszú vezetékben és pont elég ennyi áramerrőségkülönbözet.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68933)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68933

"ha a villámcsapás másodlagos hatása szerencsétlenül alakul és/vagy a konnektorokba dugott finomvédelmek működésbe lépnek."

 

Hirtelen nem tudok elképzelni olyan kombinációt, amikor egy nem hibás rendszerben ilyen eset a FI relé számára észrevehető áramot idézne elő.

Tudnál valamilyen erre példát írni?

 

Mert gondolom egy rendes FI relének nem szabad reagálnia végtelenül rövid áramimpulzusra,  ha viszont olyan hosszú idejű a rendellenesség, hogy a FI relének már figyelembe kell vennie, akkor viszont már rég elmúlt a villámcsapás (másodlagos) hatása.  Ezért gondolom, hogy hibátlan rendszer esetén a villám nem csapkodhatja a FI relét, másképpen megközelítve: ahol a villám gyakran csapkodja le a FI relét, azt valami olyan műszaki hiba okozza, aminek utána kellene járni és megszűnne a lecsapkodás.

Előzmény: C20NE (68931)
puru Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68932

Elvileg 3-4 önellenőrzést végez, mielőtt visszakapcsolná magát.

Ha fennáll pl egy rövidzár, akkor megse próbálja visszakapcsolni, tehát nem gondolnám balesetveszélyesnek. (Villanyszerelésnél úgyse a fi-relét kapcsolja le senki áramtalanítás célból gondolom :) )

De arra az esetre praktikus lehet ha pl villámlás miatt leold.

Na még olvasgatok erról a technológiáról.

 

A kapcsolótáblámra egyébként is ráfér szerintem egy "felújítás", majd megkérdem a villanyszerelő véleményét is.

Előzmény: Zs:) (68927)
C20NE Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68931

Lehet az is ha a villámcsapás másodlagos hatása szerencsétlenül alakul és/vagy a konnektorokba dugott finomvédelmek működésbe lépnek.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68929)
Törölt nick Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68930

Utcában multhéten egy vagy két fázis kiesett a viharban, a szembe levő házak és a közvilágítás is lement egy időre.

 

3F fi relé meg sem nyekkent, nálam és a szomszédnál ment a világítás, mert mindkettőnknen 3F a rendszere, és jó fázison voltunk. Fi relé a teljes ház rendszerén van. Korábban már volt pár téves riasztás, de annak meglett az oka. Szóval alapvetően teszi a dolgát ...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68929)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68929

Igaz, hogy a látókörömben nem sok ház van, de még egyiknél sem hallottam, hogy a FI relé  viharok idején gyakran leoldott volna. Mennyire általános jelenség az, hogy tisztességesen megcsinált villanyszerelésű házaknál gyakran leold a FI relé vihar idején?

Normális jelenség ez?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68928

"elképzelhető hogy lecsökken az oldási áram?"

 

Elméletben elképzelhető, a gyakorlatban viszont talán még soha senki sem találkozott olyan fi relével, ami olyan módon romlott el, hogy egy idő után érzékenyebbé vált.

 

"tesztből elindítottam egy újabb mosást, de 1-2 perc után újból oldott"

 

Elsőként ezek valamelyikére gyanakodnék: vagy a szivattyú, vagy a hozzá vezető vezeték, vagy a mosógép vezérlésének a szivattyúval foglakozó része. Felhívnék egy mosógép szerelőt, telefonban elmesélném neki a hibát és közölném vele, hogy

1: ha a hibát nem tudja megszüntetni, akkor egy fillért munkadíjat se kap

2: ha a FI relére mutogat, hogy az a hibás, akkor se kap egy fillér munkadíjat sem, kivéve, ha hoz magával egy saját FI relét, amivel demonstrálja, hogy tényleg az volt a hibás (ebben az esetben természetesen kifizeted a munkadíját és a hozott FI relét is)

Ha a szerelő ilyen feltételekkel is elvállalja a feladatot, akkor kifogtál egy igazi tökös szakembert, aki nem csak egy alkatrész-cserélgető ipari robot :)

Előzmény: fghj k (68904)
Zs:) Creative Commons License 2016.06.06 0 0 68927

Sok gyártónak van ilyenje, de mintha olvastam volna valahol, hogy csak bizonyos esetekben használható. Lévén, hogy az automatikus visszakapcsolás balesetveszélyes helyzetet idézhet elő. Én komplett lakást nem raknék rá, max 1-1db dedikált áramkört, amin jelezni illik a visszakapcsolás lehetőségét.

 

Amúgy ha már FI relé, léteznek jó pénzért elektronikus FI relék is, amik LED-el jelzik a normál működést, kritikus szintet stb. Eaton jött valami prospektussal, de gondolom más is előállt már vele. És állítólag a 30mA sem egy tűréshatáron belüli, hanem elég pontosan be tudják lőni.

Előzmény: puru (68920)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!