Keresés

Részletes keresés

Sparr0w121 Creative Commons License 2021.08.17 0 0 14549

Értem. Most rendeltem michurinska-10 fajtát, csak remélem, hogy nem ugyanaz, mint az apró lila. Nálam az apró lila annyira nem ontja magából a termést, de ez a 2x-es átültetésnek is köszönhető szerintem. Michurinska-10 ha megjön, össze fogom hasonlítani. 

55judit Creative Commons License 2021.08.17 0 0 14548

Szia SparrOw!

Gratulálok házasságkötésedhez, és a gyermekedhez is!

 

Nem azonosítottam be az Apró lilát. Amihez legjobban hasonlít, az a Michurinska10. Egy fórumtársnak talán 2 éve az volt a véleménye, hogy nála megegyeznek. Nálam viszont az Apró lila sötétebb lilára érett mint a Michurinska10. Utóbbi barnás lila.  Már nincs meg az Apró lilám, más fajta kedvéért váltam meg tőle. 

 

A RdB termése nagyobb, sötétebb lila, bokra terülőbb, első termése alig van, és a másodtermése sincs olyan kimagasló mint az Apró lilának. Viszont finomabb.  Más az érési idejük is. A RdB vesszői ha elfagynak, akkor is érlel másodtermést. A kísérletről írtam régebben, mi szerint alaposan visszavágtam és vártam az eredményt. Volt másodtermés, viszont 1 hónappal később  érett be.

 

Az ujjas óriásom nincs meg, nem vált be. Kétszer is elfagyott, aztán csak nőtt mint a bolond, termése alig volt.

 

Folyamatosan változik a fügeállományom, ami valamiért nem válik be, kidobom. Idén is ültettem 4 újat a 6 féle kiszedett után. Nekem nagyon nehéz 3-4 éves töveket kiásni, de  segítségemre volt Badella fórumtárs amit ismételten köszönök neki. :)

 

Most a bokrok alacsonyan tartásával kísérletezek, hogy  ne csak a rigó érje el a termést, hanem én is. :)

Előzmény: Sparr0w121 (14547)
Sparr0w121 Creative Commons License 2021.08.16 0 2 14547

Sziasztok, szia Judit!

Rég elfeledtem ezt a fórumot :( Közbejött egy németországi munka, egy költözés, felújítás, házasság, kisbaba. Általában amikor ránézek a tőled kapott 2 fügebokromra, mindig eszembe jutsz, pedig 2016 augusztus 8-án jártam nálad, a feleségemmel (akkor csak barátnő) Ahogy leszakajtottam az idei első tőled kapott apró lilát, eszembe jutott, milyen fajta is ez? És beugrott. A Fórum! :D Ma délután pörgettem, olvastam, kutattam, aztán meglett a bejegyzés, pedig csak annyit tudtam, hogy 2016-2017 körül, nyáron valamikor.

Szóval itt vagyok :D 4 bokor fügével, mindegyik 2019 áprilisában telepített növendékek.

Egy nagyszüleimtől kapott, 80-100grammos fügékkel, első termések július 20 körül kezdtek teremni. Ezután következett a sorban, a tőled kapott "apró lila". Az akkori bejegyzésedre "válaszolva" (hogy könnebben vissza lehessen keresni az akkori bejegyzés számát) most írom ezt a kérdést. Sikerült-e azóta beazonosítani, milyen fajta is pontosan? A Facebookon RdB-re tippelték. Pont ilyet szeretnék venni, de így nem fogok ha ez az, vagy hasonló.
A 3. típus szintén tőled van, elvileg ha jól kutattam ma, ujjas óriás. Így 5 év távlatából meg vagy-e elégedve vele? Még nem kóstoltam, idén hozott elöször termést, de mentségére váljon, túlvan egy költözésen, ahogy az apró lila is, melyet 2 évesen kellett "kiszedni a földből". A 4. típus Pestről van, tavaly 1 szemet kaptunk tőle, az nagyon finom volt, idén tele van, még nincsenek megérve.
Képek a lila apróról, tegnapi képek:

Előzmény: 55judit (5111)
55judit Creative Commons License 2021.08.16 -1 0 14546

Nagyon szívesen. :)

Kb. 20 éves megfigyelés alapján szoktam kérdésekre válaszolni,  és sokat tanultam nagy tudású ninovarga fórumtárstól is. Sajnos évek óta nincs jelen a fórumon mert akkoriban is voltak illetlenül viselkedő emberek itt, ő pedig sajnos egy nagyon érzékeny ember volt. Szerencsére értékes bejegyzései hozzáférhetőek az újak számára is, majd később miután  elmarták innen, a "Nálunk is termő új gyümölcsök" témában folytatta az érdeklődők tanítását. Sajnos már egyáltalán nem látogatja a fórumot, de akit érdekel, a neve alapján rákereshet, olvasgathat értékes írásaiban.

Előzmény: BigFic (14545)
BigFic Creative Commons License 2021.08.16 0 0 14545

Köszönöm a szakszerű magyarázatot.

Sajnos minden évben éri valami. Eddig a rendszeres fagy. Idén volt először, hogy csak a végei fagytak el. Most meg ez...

Előzmény: 55judit (14543)
smena8m Creative Commons License 2021.08.15 0 0 14544

Szia Judit, köszönöm, ment is a válasz.

 

Légbutás ügyben a héten ejtettem meg az első efféle kísérletem, egy Györöki Lapos volt az áldozati bárány...:-)

Így 1 hét után még mindenki jól van.... Ehez a kis Miss Figgy fügéhez szerintem valami fél literes edény kéne....

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: 55judit (14541)
55judit Creative Commons License 2021.08.15 0 0 14543

Szegénykét sokkhatás érte. Ugyanaz a folyamat játszódik le mint elfagyás, vagy metszés alkalmával.

A növény a gyökérzet és a korona egyensúlyát állítja először helyre, aztán érlel gyümölcsöt. Most először  az  elvesztett lombkorona visszanövesztésén dolgozik. Ha nem érte túl nagy veszteség a bokrot, valószínű folytatódik az érés is, csak lassabban. Sajnos már a nyár derekán/ végefelé tartunk, ezért az ágnövekedés természetes módon már lassul, egyes fajtáknál leáll. A vesszők erőteljesebb fásádásának kell most történnie. Nálad e helyett intenzívebb növekedés kezdődik, aminek az lehet a következménye hogy nem tudnak a vesszővégek befásodni mire eljön a tél. A zölden maradt vesszők sajnos kisebb fagyok esetén is elfagynak, ezért kimaradhat az első termés jövőre.

Előzmény: BigFic (14537)
55judit Creative Commons License 2021.08.15 0 1 14542

Ismét ránéztem a kis csemetére és úgy gondolom, hogy nagyobb valószínűséggel gyökeresedne rajta egy légbujtás, mint levágott vessző. Viszont a légbujtást máris el kellene kezdeni, mert én azt tapasztaltam tavaly, hogy augusztus végén készített légbujtás nem gyökeresedett. Persze lehet hogy azért jártam így mert korai fajtával próbálkoztam, ami előbb le is áll a fejlődésben mint a későbbi fajták. Ezt nem tudom. De ha leáll az ágnövekedés és lassan már az egész vessző befásodik a hegyéig, akkor már a gyökérnővekedés is leállhat.

 

Javaslom a tegeződést, itt a fórumon ez a szokás, és én fórumon kívül is ezt szeretem. :)

 

Ha elhozod a fügét eldöntjük mi lenne  az ő szempontjából a legjobb. Természetesen tudok adni cserébe gyökeres kis fügét, van tősarj is 1 bokor mellett amit elvehetünk.

Előzmény: smena8m (14534)
55judit Creative Commons License 2021.08.15 0 0 14541

Kedves Smena8m!

 

Azért nem válaszoltam eddig, mert nem volt számítógépem. :)

Termésszetesen örülök a lehetőségnek, még a nap folyamán írok egy e-mailt, hacsak nem szól bele megint a technika. Addig is köszönöm, és örömteli fügézést!

Előzmény: smena8m (14534)
smena8m Creative Commons License 2021.08.12 0 0 14540

A Rezsnyák Optikától már majdnem látni a kertet, majdnem a Tó felett vagyok. Jelenleg idei beszerzésű növényeim vannak, Van pár lila is, fekete is. Legkorábban a következő szezonban látom áglevágásra alkalmasna őket.... Brown Turkey van 3db kicsi, de lehet kellene egy idősebb pédány is, őszre kiderül. 

Előzmény: evodia2010 (14539)
evodia2010 Creative Commons License 2021.08.12 0 0 14539

Gyakran járok Solymáron (Rezsnyák optika körül), ha érdekel adok neked dugványnak valót vagy barterezhetünk is, nekem mindegy. Novembertől márciusig működik a dugvány gyökereztetés, az én gyakorlatom szerint. Brown turkey fajtából van eladó növényem is (2. éves), ha sietős. Én sötét lila/kék/fekete füge dugványra vadászom sultane, violette de sollies... Ha valaki partner lenne rá, szóljon please.

Előzmény: smena8m (14534)
nyuggerfarhat88 Creative Commons License 2021.08.11 0 1 14538

Én próbálkoztam úgy is hogy lehajtottam az alsó ágat és amikor bojtos gyökeret eresztett kiültettem augusztusban.

A képen látható kiültetésre vár mert úgy február óta tengeti magát kiültetésre várva. Ez az utolsó.

Az aszottak a legédesebbek. Viszont hamar meg kell enni vagy befőzni.

Előzmény: evodia2010 (14535)
BigFic Creative Commons License 2021.08.11 0 0 14537

Jég elverte, vihar megtépte a fügémet. :(

Néhány 5 cm vastag ágat is eltört. A földre van hajolva. Valamennyi keringés még maradt ezekben az ágakban is. Megvárom, hogy nevel-e valamit még ezeken az ágakon, aztán levágom.

Érdekes, hogy azóta meg van "sértődve" és alig érik. Korábban naponta egy tállal szedtünk róla.

 

smena8m Creative Commons License 2021.08.10 0 0 14536

Köszönöm a tanácsokat, nálam a berohadás tökéletes mikroklímáját sikerült összehozni. Pilisszentivánon élek, a volt szőlődombon, szinte tökéletes déli lejtőn.

Előzmény: evodia2010 (14535)
evodia2010 Creative Commons License 2021.08.10 0 1 14535

Szerintem:

Kicsit trükkös a dugvánnyal szaporítás, mert attól hogy jönnek a levelek, még nem feltétlenül van gyökere.

Ha nincs takarva fóliával, kiszárad, ha teljesen be van takarva, nem szellőzik és berohad.

Az optimális állapotot kell fenntartani, amíg valóban legyökeresedik. Nekem csak késő ősztől tavaszig szedett vesszővel sikerült, ezért pl. én nyáron nem is próbálkozom. Persze van aki nálam ügyesebb...meg vannak más módszerek is. Merre vagy egyébként?

Előzmény: smena8m (14534)
smena8m Creative Commons License 2021.08.10 0 0 14534

Tisztelt Judith,

én Tavasszal "óriási vagyonokért" vettem 1 Little Miss Figgy-t. (Nevezhetjük Kicsi Huszárnak, az nem jogdíjas) Itt halkan megjegzem, hogy akkor még nem ismertem Megyeri Szabolcs Kertészetének árképzését. :-) Nem Titkolt célom volt a növény szaporítása, és az alanyok cserélgetésre más fajtákra. Nem vagyok egy túl tapasztalt szaporító, de azért pl pálmákat már sikerrel csíráztattam több hónapon keresztül. Itt hibáztam, az összes , kb 12db 2-3móduszú ágacska bepenészedett. Így utólag azt gondolom, hogy túl mocsaras lett a közeg, amiben próbálkoztam, és hagytam befülledni. Hiába csírátlanítottam Mikróban a talajkeveréket, mégis bepenészedett, mert az ágakat nem mostam le legalább 1 fahéjas vízben...

 

A cserepes növény 20-30cm-et nőtt a nyáron, elkapta a fügemoly, (ami szerintem kísértetiesen hasonló állat ahhoz, ami pár éve szétrágta az összes Buxust a faluban), Dipallal kezeltem, azóta jól van.

 

Mivel megrendült a bizalmam a saját Miss Figgy hajtatás képességemben (Noha pl a Györöki Laposomat 95% hatásfokkal szaporítottam sima ledugással a kertbe) , arra gondolok, hogy szívesen levinném önhöz a növényt a Balatonra, ahol vághatna róla hajtás ágat, (szerintem 1-2 még vágható a jobbszélen). Cserébe egy kis oktatást, bemutatót kérnék a fügenevelésről, és ha van, cserehajtást más fajtákról... :-) 

 

 

Előzmény: 55judit (14409)
nyuggerfarhat88 Creative Commons License 2021.08.08 0 1 14533

No, beindult a szezon.

Úgy néz ki lesz bőségesen. A másodtermés is ott sorakozik.

A rigók már 2 hete a bokor csúcsán ültek.

Al létra kell hogy az aszottakat is leszedhessük.

Kb. 5dkg/db

 

Krizsanyik Creative Commons License 2021.08.06 -2 1 14532

Szerintem, hagyjuk már abba egymás istenítését. Aki akar, írhat a fórumba, legfeljebb nem válaszolnak a kérdésére( mellesleg én is jártam így) de túléltem. Vannak tapasztaltabb fügések és

vannak kezdők. A fórum egy jó dolog(számomra) éljünk a lehetősséggel.

GSanyi52 Creative Commons License 2021.08.05 0 2 14531

Szerintem Judit az, aki a legjobban járatos ebben, lehet Berényi József is, de ő mostanában ritkán néz be e fórumba.
A következő a dolog: Mondják és írják, hogy a füge nem utólérlelhető. Nekem egy tavalyi aszalódott alma társításával már sikerült, csak nem figyeltem végig a folyamatot. Most egy banánnal társítva próbálkozom e dologgal.
Az ok, amiért teszem: Egy távoli utcán a kinti utcai részen találtam rá ismerősöm tanácsára, de nem jártam ott, amikor megért volna, csak sárga színű volt a termés, ezért szedtem belőle 2 darabot. Most várom az eredményt. Miszerint megéri-e dugványt szedni belőle. Az utóérlelésről a képeket majd az eredmény függvényében fogom később, utólag csatolni, de úgy néz ki, hogy sikerülni fog.

badella Creative Commons License 2021.08.05 0 3 14530

Attól, hogy egy technológia régebbi, nem szükségképp elavult. CBNora és Veszpremi fórumtársak véleményéhez csatlakozva, a FB csoportok és a fórum összehasonlításában én is a fórumra szavazok. Divat ide, divat oda, szerintem is jobban használható az efféle közösségi eszmecsere céljára, mint a FB.

 

De a technológiai szempontoknál sokkal fontosabb az emberi tényező. Én semmiképp sem temetném ezt a fügés fórumot. Addig egész biztosan nem, amíg itt van az a "kemény mag", az a maroknyi lelkes ember, akik életben tartják ezt a közösséget, és fáradhatatlanul válaszolnak a mindenkori újoncok kérdéseire. Bizonyára sokan vagyunk, akik hozzám hasonlóan ritkán vagy sosem szólnak hozzá, vagy akár regisztráció nélküli olvasói a fórumnak. A látogatottsági adatok nyilván kimutatják ezt a láthatatlan tömeget is, és biztos vagyok abban, hogy itt szó szerint tömegről van szó. Ez a tömeg pedig azért van itt, mert hasznos tartalmat talál. Mindenki, aki a kezdetek óta hozzájárult ehhez a tartalomhoz, köszönetet érdemel.

 

Előzmény: Fügés ember (14462)
parga 010 Creative Commons License 2021.08.05 0 0 14529

Kedves Judit! Most találtam meg a válaszodat.Sajnos nem tudtam megszervezni, hogy valaki a családból lemenjen érte Győrből.Jó, hogy oda tudtad adni másnak, legalább valaki örül neki.Még egyszer köszönöm a felajánlásodat, de sajnos nem tudtam élni a lehetősséggel.

 

Előzmény: 55judit (14216)
Krizsanyik Creative Commons License 2021.08.01 0 0 14528

Tetszik az ötlet, én is csináltam ilyet. Ötletelésnek, nincsenek határai. Gratulálok!

Előzmény: sgábor56 (14527)
sgábor56 Creative Commons License 2021.08.01 0 0 14527

A kiültetett bokor ma. A földlabdát rendszerint meg kell dönteni kiültetéskor.

 

Eredetileg az ágak kisebb földkupac és tégla alatt voltak, a föld ülepedése miatt kerültek elő. Érdemes hát a földet a vödörben tömöríteni.

 

 

A brebás ág vékonyabb volt, az ülepedő föld és a gyökerek lehúzták a vödörbe. A mási két ág az előbbi képen vastagabb, de azok is meghajlottak némileg.

 

 

Előzmény: sgábor56 (14522)
Krizsanyik Creative Commons License 2021.08.01 0 1 14526

Neked is köszönöm!

Előzmény: Veszpremi (14525)
Veszpremi Creative Commons License 2021.08.01 0 0 14525

Nekem a fenistilnél jobban bejön az antivakarin, nagyon hatásos.

Nem reklám: https://gyogyline.hu/termekek/antivakarin-krem-20-g

Előzmény: Krizsanyik (14521)
Krizsanyik Creative Commons License 2021.08.01 0 0 14524

Köszönöm!

Előzmény: Belohin (14523)
Belohin Creative Commons License 2021.08.01 0 0 14523

Patikából Fenistil gél. Otthonról - ha van -  Aloe Vera nedve.

Előzmény: Krizsanyik (14521)
sgábor56 Creative Commons License 2021.08.01 0 0 14522

Ajánlom a 14175 számú és a hozzá kapcsolódó hozzászólásokat, így tulajdonképpen konténeres növényt kaptam és a fényhez sem kellett szoktatni. Érdemes vékonyabb ágat választani, vastag (és emiatt hosszú) ágnál nem állna be jó lomb-gyökér arány. Eddig még csak egyéves, áttelelt, fás ágakkal dolgoztam, zöld hajtással nincs tapasztalatom. Persze az ág vége zöld, de a fás részét teszem a vödörbe. A képeken látni, milyen vékonyak a bemenő ágak. Idén nem használtam drótot, nem akartam elfojtani a brebák tápanyagellátását, így is gond nélkül gyökeredztek. A négyből egyet már kiültettem próbaként, forróságban, úgy két héttel ezelőtt, nem volt vele gond, a földje át volt gyökeredzve, friss gyökerekkel - nem szabad hagyni elöregedni a gyökereket. Persze kiültetésnél ugyanolyan gondosságot igényel, mint egy konténeres - nagy ültetőgödör és öntözés, amíg a gyökerei át nem járják a környező talajt. Ha lenne helyem, a másik hármat is kiültetném, így vagy átültetem naggyobba és pincében telel, vagy még idejében sikerül helyet csinálni a kiültetéshez. Ha ki szeretné próbálni, igyekezni kell, míg meleg az idő - a meleg segíti a gyökerek növekedését.                

Előzmény: GSanyi52 (14511)
Krizsanyik Creative Commons License 2021.08.01 0 0 14521

Azt hiszem,hogy allergiás lettem a fügére. Bőrviszketéssel jár. Most már, csak kesztyűben merem a füge körüli teendőket ellátni. Bőrviszketés csillalapítására tud e valaki valamilyen csodaszert?

Gyula65 Creative Commons License 2021.07.31 0 0 14520

Elnézést csak ma kerültem gépközelbe.

Az átültetéssel kapcsolatos véleményedhez lásd: #14519 hozzászólásom (06.18-->07.31 időtartam)

 

Ha, már hozzászóltam, utólagos engedelmeddel neked és több hozzászóláshoz kapcsolódóan

Bemutatom a füge óvodámat.

 

Kis csoport:

a két jobboldalival, úgy tűnik nem lesz eredmény. Mindkettő darabolt vessző vége.

Nagy csoport:

A füge iskolámat, korábban képeken megmutattam.

Üdv!

 

Előzmény: 55judit (14506)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!