Keresés

Részletes keresés

ötfelezős Creative Commons License 2017.08.19 0 0 77925
Előzmény: Törölt nick (77912)
ötfelezős Creative Commons License 2017.08.19 0 0 77924

Hát... Én 67-ben voltam nyolcadikos. Abban a vidéki városban osztályomban, évfolyamon, más ismerősöknél, rokonoknál, egységes volt a szülők álláspontja: a gyerek ne legyen izzadt és fáradt, dolgoztam én eleget helyette is. Mivel akkor még gimnázium után az ember elmehetett "hivatalnoknak", az annál is okosabb majd elvégez egy tanárképzőt, és nyakkendőben ül a széken nyugdíjig, és ez jó.... Így aztán az ipari iskolába valóban az ment, akinek nem volt más lehetőség nyitva. Ehhez még tegyük hozzá azt, akiknél a bevétel kevés volt vagy kellett a piára, ott meg az ösztöndíj vagy mi nyomott - ha jól rémlik, az is volt. Szó sincs arról, hogy ezek mind buta gyermekek voltak, de arról igenis van szó, hogy a többi vágány váltói másfelé álltak.

Így aztán ebben Gépésznek igaza van.

Az egy másik kérdés, hogy a rendszer ostobán dobálózott ezekkel a fogalmakkal, amit épített, 5 év múlva elbontotta, ésígytovább.

 

És, már bocs, VOLT 2 éves szakképzés is, legfeljebb nem az általános iskola után (tudja a frász, hogy volt ez, de volt).

Előzmény: ficere50 (77884)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.08.19 0 0 77923

A napsütés hatalmas nemkívánt hőmennyiséget tol be a lakásba az ablaküvegen keresztül, ez ellen csak a külső árnyékolás igazán hatékony. Ahol a dizájn nem engedi sem zsaluzia, sem mesterséges árnyékoló felületek alkalmazását, az ilyen stílusú házaknál az ablakok elé gömb szivarfák telepítését szoktam javasolni (Catalpa bignonioides Nana), ezek úgy alakíthatók, hogy sem az ablakon kilátást, sem a tetőn lévő napelemek munkáját nem akadályozzák, miközben nyáron szinte tökéletesen összefüggő árnyékolást képeznek az ablakok számára.

 

"Ha kimegy valaki és megvonja a vállát, majd pénzt kér az szemét."

 

Ha a telefonban a munka elvégezhetőnek tűnt és csak a helyszínre kiérkezve derül ki, hogy létfontosságú információk lettek elhallgatva (a kedves ügyfél ravaszkodik), akkor egyetlen vállvonásért is jár a kiszállási díj + munkabér. Ha hihető, hogy az ügyfél csak tudatlan és nem ravaszkodott, akkor én sem tartom etikusnak pénzt kérni.

Előzmény: gepesz (77920)
hadovaja Creative Commons License 2017.08.19 0 0 77922

Holnap beszélek egy másik szakival.1megszakító van, rézdróttal összekötve egy másik megszakítóval. Nagyjából feltérképeztük, hogy a kismegszakítók lekapcsolásával hol van/nincs áram.

Előzmény: cucu (77916)
gepesz Creative Commons License 2017.08.19 0 0 77921

Nem is vettem másnak. :-))

Előzmény: horex (77910)
gepesz Creative Commons License 2017.08.19 0 0 77920

Ha HDD van a Pc-be nem SSD, akkor javaslok beszerezni egy szünetmentest.

:-)

És türelem.

Ha kihív valakit, az hiba.

Ha kimegy valaki és megvonja a vállát, majd pénzt kér az szemét.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (77907)
Törölt nick Creative Commons License 2017.08.19 0 0 77919

Tehát MEGKÉRDEZTED AZ ÁRAMSZOLGÁLTATÓT 

Nem kell kérdezni...

A törvény rendelkezik úgy, hogy csak EGY órával szemben lehet szaldót számolni, nem az összessel szemben.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (77906)
Törölt nick Creative Commons License 2017.08.19 0 0 77918

Épp ma csíptem meg egy ilyesmi "csak kicsi" hibát...

A telefonban még max. negyedórás dolognak indult és végül

bő 3 órás meló lett belőle a helyszínen talált (tarthatatlan) állapotok miatt.

Plusz új kábelezés és eszköz csere.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (77887)
cucu Creative Commons License 2017.08.19 0 0 77917

A teljesítmény felvétel nem függ attól, hogy hány C fokra van állítva a mosás. A fűtőszálak 2 KW-osak szoktak lenni. Kisebb eltérés van, pl. 2,2 KW

Tehát a fűtés közel 10 A-t vesz fel. A motor kb. 300W, úgyhogy közelítjük a 10 Ampert.

 

 

Előzmény: hadovaja (77915)
cucu Creative Commons License 2017.08.19 0 0 77916

Nincs itt nagy baj, csak egy kicsit gondolkodni kéne...

 

Van 3 plombált elműs biztosítékod. Ezek egyenként 10A-esek.

 

A lakásban mennyi biztosíték (kismegszakító) van? (Ezek már a tieid.)

 

Szépen be lehet azonosítani, hogy melyik fázis, melyik kismegszakítódon jön át. 

Előzmény: hadovaja (77914)
hadovaja Creative Commons License 2017.08.19 0 0 77915

a mosógép 960 watt, ha 60 fokon fűt. Ha azon a fázison menne még egy 1000 wattos  nagyfogyasztó, akkor még belefér 10 amperbe. 

Előzmény: cucu (77913)
hadovaja Creative Commons License 2017.08.19 0 0 77914

abban se vagyok biztos, hogy megéri- e az árát, avagy nem ugyanannyit tud mint egy tesy elektromos panel feleannyiért. 

 

Horex! Hónapokkal ezelött azért tévedtem ide, mert pl.a mosógép és vízforraló együttes működése lecsapta a biztosítékot, így kaptam a javaslatot a hálózatbővítésre.

Azóta ugye kiderült, hogy elég amper van a kinti szekrényben, csak a lakásban van kevés. És itt a káosz, hogy mely vezetékek vannak összebogozgatva, amugy 2300 watt kevés, ha van mosógép, villanytűzhely, mikró, porszívó, hajszárító...

Előzmény: cucu (77909)
cucu Creative Commons License 2017.08.19 0 0 77913

A mosógéppel lehet gond, mert amikor fűt is meg forog is, akkor simán 10A fölé megy az áramfelvétele. Neki 16A-es dukál. 

Persze, ha szerencséd van, lehet, hogy nem old le a 10A-es kismegszakítód, de ezt nem érdemes a véletlenre bízni.

 

Nálam is 3 fázis van: 1x16 és 2x10 Amper 

Stabilan működik minden róluk, bár a 3x16A-nak jobban örülnék.

Előzmény: hadovaja (77903)
Törölt nick Creative Commons License 2017.08.19 -1 0 77912

Sziasztok!
Érdeklődöm, hogy a fürdőszobában miképp vannak meghatározva azok a bizonyos védelmi sávok, pontosítva a kérdést: A mosógép elhelyezése elvileg hova történhet, és hova nem? Azért csak elvi kérdés, mert panelfürdőről van szó, ahol minden van csak választási lehetőség nincs... :( Tehát a gép háta a kábellel, csövekkel esik a kád felé, mert felültöltős. Ezt szeretném legalább biztonságosabbá, esztétikusabbá és felmosás-kompatibilissé tenni. Az össze-vissza lógásokat lecsökkenteni, hogy ne kelljen kerülgetni, ne akadhasson bele véletlenül semmi. A kábele természetesen a tervezett avulás csillagjegyében kemény 1,5 méteres ráadásul a gép alján van bekötve. Nem tudom ki merészelte így forgalomba hozni ezeket, de pulzálóáramos villamosszékre ítélném lassú potnciálkülönbség-emelésekkel. Jelenleg az a terv, hogy a kinyitott gépajtó fölé a csempe közepébe felrakok egy pótkonnektort. (panelválaszfal...)  A gép a kádtól olyan 25-30 centire van, mert a ferde padló miatt oda folyik a víz és fel kell törülgetni. Mivel ez a géphátfal felé esik, lehetetlen a két első lábával kiszintezni :) így itt is moddingolni kell, mert a mérnökök sose szinteznek semmit így nem tudhatják hogy nem lehet csak úgy. (de azt leírják a könyvébe, hogy alápakolni nem lehet) A kegyelemdöfés az, hogy NINCS rajta görgő, de még karral leengedhető görgő sem.

 

Természetesen ezek a problémák egy szimpla háziasszonyt, fizikatanár-férjet semennyire sen érdekelnének mert rátennék a fűnyíró-hosszabbítót, ráakasztanák a kádra, és irtanák a csótikat vegyszeressel. De engem rettenetesen zavar.

Valaki futott már bele hasonló örömökbe?

horex Creative Commons License 2017.08.19 0 0 77911

1000W-ot simán elbír 1fázis és még marad is

Előzmény: hadovaja (77903)
horex Creative Commons License 2017.08.19 0 0 77910

Humor akart lenni csak :)

Előzmény: gepesz (77905)
cucu Creative Commons License 2017.08.19 0 0 77909

Ne vidd vissza, legyél türelmes, jól jön még az a télen. Addigra meg valaki csak rendbe hozza azokat a kábeleket...

Előzmény: hadovaja (77903)
ficere50 Creative Commons License 2017.08.19 0 0 77908

Mert Te, ezek szerint, egy úriember Vagy!

 

Persze volt azért igazságtartalma is a véleményednek, csak picit "sommásan" fogalmaztál...üdv!

Előzmény: gepesz (77886)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.08.19 0 0 77907

"Nyomkodja vissza, havonta, kéthavonta.

Majd amikor nem lehet visszanyomni,"

 

Sajnos az effajta "ismeretlen okból történő" FI relé lecsapkodások túlnyomó része nem változik az idők során. Valóban sok olyan család van, amely beletörődik a jelenségbe és megpróbál együtt élni vele, aztán mondjuk 15 év után lecserélik a hűtőszekrényt egy újra és azt veszik észre, hogy megszűnt a hiba :)

Előzmény: gepesz (77898)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.08.19 0 0 77906

"A H tarifa amúgy nyáron normál áron számol, csak épp ezt nem lehet a napelemes villanyóra termelésével szemben elszámolni."

 

Tehát MEGKÉRDEZTED AZ ÁRAMSZOLGÁLTATÓT és azt mondták neked,  hogy ha pl év végére a napelemednek van 1000 kilowattóra túltermelése, ugyanakkor a H tarifás mérőd pont 1000 kilowattóra fogyasztást mért, akkor az áramszolgáltató a túltermelt energiamennyiséget szépen benyeli, miközben a H tarifás órán mért fogyasztásodat pofátlanul kifizetteti veled?

(a forintok emlegetését mellőzzük, a házi napelem egy egyszerű barter szerződés, elfogyasztott és termelt energiamennyiségek  állnak szemben egymással)

 

"elég csak a fázist átkapcsolnom, a nullát nem kell átkapcsolnom"

 

Igen nagy a valószínűsége, hogy a nulla átkapcsolása nélkül nem fog működni a dolog (lecsapkodnak az érintésvédelmi relék).

 

"a normál 3 fázisú villanyóránál az egyik fázis fázisazonos a H tarifás óra fázisával?"

 

Igen. Összesen három fázis létezik, a H tarifás óra is csak ezek közül választhat.

Okos dolog, ha a másik órán ugyanazt a fázist választod, mert nem lesz a kapcsoló két pontja között 400V feszültség (ami egészségre nézvést ártalmasabb, mint a 230V).

Előzmény: Brado (77901)
gepesz Creative Commons License 2017.08.19 0 0 77905

Kaptam én már ettől durvábbat is.

Azt mondták egyszer, hogy az egyenruhámat a Vaterán vettem, ennyi csík csak azokon a lajbikon van.

:-))))

Egyébként a lényeg az, amit írt.

Előzmény: schlumberger (77904)
schlumberger Creative Commons License 2017.08.19 0 0 77904

Nagy kerék és tekerik jobbra balra. Méghogy 40 év...

 

Na gépész, ezt jól megkaptad! :-)

Előzmény: horex (77894)
hadovaja Creative Commons License 2017.08.19 0 0 77903

igen, ugyanezt mondta a szaki is, hiába 3x10, ha csak 10 amper jön be. 

Közben megvettem a Heat Supreme max.1000 wattos infravörös törölközőszárítót, ami jó lenne ha szobahőn tartaná a fürdőt a téli fagyok idején. De valszeg visszavisszük mert káosz ez az egész, egyelőre ember sincs, aki rendbetenné a kábeleket.

Előzmény: cucu (77897)
cucu Creative Commons License 2017.08.19 0 0 77902

Minden eszköznek legyen meg a saját nullája.

Előzmény: Brado (77901)
Brado Creative Commons License 2017.08.19 0 0 77901

Sziasztok!

 

Egy megerősítést szeretnék kérni tapasztalt villanyszerelőktől.

 

Van egy H tarifás villanyóránk (egyfázisú  - hőszivattyú megy róla ), illetve egy "napi" villanyóránk (3x16A), ami napelemmel öszekötött, azaz HMKE. Mivel úgy néz ki, hogy lesz túltermelésünk a normál villanyórán, az a célom, hogy egy forgókapcsolóval a hőszivattyút a nyári időszakban átkacsoljam a normál villanyórára. A H tarifa amúgy nyáron normál áron számol, csak épp ezt nem lehet a napelemes villanyóra termelésével szemben elszámolni. Azaz egy ilyen kapcsolóval villanyóraforrást választanék ki a hőszivattyú számára időszakosan.

Kérdéseim:

- elég csak a fázist átkapcsolnom, a nullát nem kell átkapcsolnom, mert az közös a villanyórákon belül? Ez minden ismeretem szerint igy van, de nem látok a villanyóra belsejébe.  Vagy biztonsági okokból érdemes azt is kapcsolni? 

- a normál 3 fázisú villanyóránál az egyik fázis fázisazonos a H tarifás óra fázisával? Ennek kevésbé van jelentősége, mert nem azonnali átkapcsolás történik megszakítás nélkül, csak érdekel. Feltételezem, hogy a normál villanyóra fázisai és a H tarifa fázisa között méregetek feszültségkülönbséget, gyorsan meglesz.

 

A dolog még elméleti elgondolás alatt van - lehet hogy meg se valósítom a dolgot - de szeretném alaposan körbejárni, megérteni, letisztázni az elgondolásomat.

 

Köszönöm!

 

 

 

 

még1MbR Creative Commons License 2017.08.18 0 0 77900

Hmm, ilyenkor derül ki, mennyivel jobb 1x30A, mint 3x10A... feltéve, hogy nincsen 3 fázist igénylő gép.

Engem is próbált rávenni az ELMŰs, de nem sikerült.

Előzmény: cucu (77897)
gepesz Creative Commons License 2017.08.18 0 0 77899

Basszus! Miért nem beszéltünk mi a '70-es évek elején.

Mennyivel könnyebb lett volna.

(Így sincs panaszom, imádtam. Ti a falvésést. Biztos az se rossz, már annak, aki szereti.)

:-))

Előzmény: horex (77894)
gepesz Creative Commons License 2017.08.18 0 0 77898

Erre a példásan szépre azt tudom mondani, hogy ne hívjon senkit, mert akkor és ott más a megoldás.

Nyomkodja vissza, havonta, kéthavonta.

Majd amikor nem lehet visszanyomni, jöhet a szaki és 10 perc alatt megvan a hiba.

"Hibátlan" hálózattal nincs mit tenni. Majd egyszer megmutatja magát.

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (77887)
cucu Creative Commons License 2017.08.18 0 0 77897

Jó, ez már ráérős, mert én már biztos vagyok benne, hogy 3X10 Amperes betápod van. Vagyis 3 fázis jön be a házadba.

(Egyszerű földi halandó ezzel nem megy sokra. Igazából csak maximum 10 Ampered van, bár ez háromszor... Tehát ha 3 olyan berendezésed van, ami kapásból igényel 10 Ampert, akkor meg vagy lőve, mert nem marad másra.)

Előzmény: hadovaja (77896)
hadovaja Creative Commons License 2017.08.18 0 0 77896

Hármat. Reggel megírom, mit látok rajtuk, mert már sötlt van, villanynál se látom jól.

A szaki 3x10-et látott. 

Előzmény: cucu (77891)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!