Keresés

Részletes keresés

cucu Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78047

Szia!

Vettem EMOS gyártmányú csengettyűt! Konnektoros, és a nyomógomb szép kék fénnyel világít amikor nyomom.

Köszi a tanácsot!

Előzmény: Törölt nick (78024)
replica7 Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78046

Sziasztok!

 

Egy kérdésem lenne szigetüzemű földelés témában, ha valaki tudna segíteni azt megköszönném. 

 

A kérdés a mellékelt képen látható.

Zs:) Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78045

Nézz körül a Harting csatlakozók között, azt hiszem HAN sorozat. 

Előzmény: Szipolykaa (78016)
molnarfme Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78044

elnézésed kérem. nem neked akartam küldeni Tőled csak tanulhatok,de nekem az már nem egyszerű

Ferenc.

Előzmény: molnarfme (78039)
flexi-bill Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78043

Bakker, most néztem csak az árát...

Lemegyek hídba, de előbb egy kötél+kő a nyakamba, aztán leugrom a hídról. :) 

Előzmény: flexi-bill (78041)
flexi-bill Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78042

A próbalámpás dolog szerintem is helyénvaló.

Ezért is írtam, hogy a 70V-ot csak műszerterheléssel mértem. Próbalámpa mellett a műszer biztosan 0-át mutatott volna.

Előzmény: molnarfme (78039)
flexi-bill Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78041

Megvan a típus , H0K.....

 

http://www.nemethelektronika.hu/termekek/hokioldo-h0-k-165a-25a

 

Úgy néz ki a hiba is megvan.

 

1 - 2 ágban 8 ohm körüli ellenállást mérek, a harmadik ágban 20 Mohm-os műszerállásban szakadást.

 

 

Előzmény: King_of_Giants (78034)
Törölt nick Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78040

A törvény azt akarja, hogy az olcsóbb áramot csak az készülék használja, ami a szolgáltatónak is jó.

 

Vagyis, hogy a normál tarifás cuccot ne kapcsold rá a kedvezményes tarifása, amikor az  is van éppen.

 

Az viszont nem probléma a szolgáltatónak, sőt... ha a kedvezményes tarifás cuccot kapcsolod rá a normál tarifásra.

 

Szóval az átkapcsolás célja nem mindegy.

 

A napáram azonban fura szerzet, mert az még a kedvezményes tarifánál is olcsóbb.

Így aztán annak aligha örül, ha a kedvezményes tarifást cucc kapcsolódik át a napáramos-normáltarifás körre.

molnarfme Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78039

Üdv nektek

az nem lehet hogy a motorvédő egyik fázisa elégett vagy valami okból meg szakadt.

én villanyszereléshez csak nagyon ritkán használok a próbalámpánál pontosabb müszert, mert könnyen félrevezet.

elnézést hogy belebeszélek

Ferenc 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (78036)
ötfelezős Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78038

ahogy a törvényt én értelmezem, ez a kapcsolás nem is szabálytalan

Amerikai piff-puff-filmek kezdődnek úgy, hogy a lelkiismeretlen ügyvéd kiszabadítja ilyen alapon a gonosztevőt, de a film végén mind a gonosztevő, mind az ügyvéd ráfázik valahogyan, és a néző úgy érzi, most győzött az igazság. :D Mind tudjuk, mit akar a törvény előírni, és az számít, nem pedig a jogászkodás. Azzal nincs baj, ha vagánykodsz, egy magyar állampolgár sincs, aki ne csalna valamiben, túlóra elszámolásban, adóhoz költségekben, stb., csak ne adjuk már meg magunknak a mentséget, mert a következő az lesz, hogy partizán érdemérmet követelünk érte. :)

Előzmény: Brado (78027)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78037

Gondolj bele: ha van egy meglévő elosztód, amit 3x16A-re lett készítve (vezeték-keresztmetszetek, kismegszakítók), annak a betápját minden gond nélkül lecserélheted 1 x 50 amperesre, csak össze kell kötni egymással a három fázis betáp-pontot.

Persze az a szakember, aki ezután ebbe az elosztóba később nagy áramú kismegszakítót épít bele, az gondoskodjon a nagyobb áramhoz illő vastagabb vezetékekről is (fázis+nulla+föld).

 

"Elek, esetleg azt is elmondhatnad a delikvenseknek hogy fajlagosan mennyivel kerul tobbe a 4-6-10mm2-es rezkabel mint a 1,5-2-5-es."

 

Nem egészen értem, hogy ezt miért írtad.

 

"eszemrol elorelatoan 5x10-es rez kabelen hozattam be a villanyoratol az aramot az epitkezes alatt,"

 

A villanyórából kijövő mért fővezeték hivatalosan csakis 10 mm2-es réz lehet. Tehát akár 3x16, akár 1x50 amperes órát akarsz, ezen a vastagságon nem tudsz spórolni (hivatalosan, mert NEM hivatalosan persze lehet vékonyabbat is intézni)

Sőt, a 3x10 mm2-es kábel még olcsóbb is, mint az 5x10-es, tehát az 1x50 amperrel még kábel-forintokat is spórolhatsz :)

Előzmény: tfe_tng (78031)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78036

Hivatalosan ez a muffe bármilyen irányban állhat.

Nem hivatalosan meg a lyukas vége legyen mindig lefelé, zicher ist zicher, hátha mégsem lett hundert prozent az összes tömítés.

Előzmény: Szipolykaa (78032)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78035

"an a körben egy mágneskapcsoló és egy motorvétő relé. ...Nullához mérve 230V , 230V , 70 V"

 

Azt már tudjuk, hogy a motorvédő után valami gond van a 3x230V-tal. És mit mérsz a mágneskapcsoló és a motorvédő között, és mit mérsz a mágneskapcsoló előtt?

Laikusok egy rszámos készüléket hívhatnak motorvédő relének, miközben egy részük valójában egy kicsit sem relé. Olvasd le a pontos típusát, fényképezd le, vagy válassz erről az oldalról egy hasonló szerkentyűt.

Előzmény: flexi-bill (78033)
King_of_Giants Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78034

Motorvédőn nem tudok teszt gombrol

Van rajta be és kikapcsoló

Semmi trükk nincs belül. Van egy hőbimetál ami egy szabályzóval kivülröl állitható, hányszoros áramnál oldjon ki

 

Motorvédőt nem kell macerálni, nem az vezérli a mágneskapcsolót, legalább is indul-állj működtetéskor

Feszültséget kellene mérni a motorvédő  bejövő hálózati kapcsokon , elmenő kapcsokon, ugyanezt a mágneskapcsolón. Igy kibukik hol a rossz érintkezés, lehet megégett valamelyik érintkező

Előzmény: flexi-bill (78033)
flexi-bill Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78033

Tisztelt Fórumlakók !

Szakértsétek meg légyszíves a kérdésemet.

 

3 fázisú villanymotorról lenne szó. Szakadás a tekercselésen - újratekercselve - nem indul. Direktbe kötve megy a motor.

 

A végleges beépítési helyén van a körben egy mágneskapcsoló és egy motorvétő relé.

Kikötött motor esetén nézem a drótvégen kijövő feszültségeket, hogy mit kapna a motor.

Nullához mérve 230V , 230V , 70 V

 

Sajnos nem tudom pontosan, hogy mi van egy motorvédőben. Kijelenthetjük, hogy egy motorvédő hiba esetén ilyen adatok mérhetők ?

Azt a 70 V-os vonalat nem próbáltam terhelten mérni, csak amennyivel a műszer beterhel.

 

Normál üzemben a motorvédő engedélyezné a mágneskapcsoló bekapcsolását, amin keresztül indul a motor.  Jelen pillanatban a mágneskapcsoló nem kapcsol be. Van viszont a motorvédőn egy teszt gomb, ha azt benyomom akkor beránt a mágneskapcsoló.

 

 

Szipolykaa Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78032

Elek, ezer köszönet, minden szavad aranyat ér. Kimásolom, és elmentem, hogy meglegyen.

Még egy kérdés, talán az utolsó: Annak a sárga hornbachos muffénak a végén mindegy az orientációja, vagy jobb, ha a lyukas fele lefelé néz?

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (78025)
tfe_tng Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78031

Persze, ha meg 100A-t huzatsz be akkor soha nem lesz gond azzal hogy elfogy, csak esetleg az az apro bokkeno johet be hogy a magyar csaladi hazakat/lakasokat nem eppenseggel 50-100A-re mereteztek es lehet hogy egy "picit" leeg a francba az egesz amikor a tuzhely meg a hajszarito melle bekapcsolod a hosugarzot is...

 

Elek, esetleg azt is elmondhatnad a delikvenseknek hogy fajlagosan mennyivel kerul tobbe a 4-6-10mm2-es rezkabel mint a 1,5-2-5-es...

 

Reszemrol elorelatoan 5x10-es rez kabelen hozattam be a villanyoratol az aramot az epitkezes alatt, csuklottam egyet mikor mondtak hogy mennyibe fog kerulni az a 20m kabel... A szekreny es minden egyeb viszont 3x32-re van meretezve, szoval nyugodtan bovithetek majd ha kell, de 1,5 ev alatt egyetlen egyszer sem volt olyan hogy haztartasi gepek lecsaptak volna a biztositekot. Erdekes, de 3x16A-el is meg lehet oldani ha olyan csinalja aki ert hozza.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (78023)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78030

"hogy a törvényt én értelmezem, ez a kapcsolás nem is szabálytalan - mert nem létesit olyan helyzetet, hogy "szerszám nélkül leválasztható lesz a hőszivattyú"

 

Ha valaki NAGYON EZT AKARJA, az talál a törvényben olyan másik zavaros mondatrészt, ami bizonyos értelmezés szerint azt mondja, hogy szabálytalan amit csinálsz.

 

"egyik kollégámnak meg Stiebel-Eltron által gyártott automata átkapcsolója van bekötve"

 

Érdekelne ennek a terméknek az átkapcsoló terméknek pontos megnevezése.

Előzmény: Brado (78027)
hadovaja Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78029

a mérőóra száma azonos, az oké.

 

Az MGT szerint jelenleg rendelkezésre álló teljesítmény: 1.csatl.ponton: 7,36 kVA,fázisonként: 32 A/0A,0A

 

Viszont amikor átirattam, akkor a Hálózathasználati szerződésben 10A/10A/10A szerepel

 

Tehát sehogyse egyezik

Előzmény: ksanci (77981)
Lacivill Creative Commons License 2017.08.21 0 1 78028

Ezeket az átkapcsolásokat tiltja a szolgáltató.

Előzmény: Brado (78027)
Brado Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78027

Sziasztok,

 

köszönöm a válaszokat. Sommázva most igy állunk:

 

- nullát és fázist fogok átkapcsolni

- a két órán megegyező fázist fogok választani 

- nem lehet a másik villanyórával szemben a napelemes plusztermelést elszámolni.

- a H tarifás villanyóra ugyanúgy kizárólag a hőszivattyút hajtaná meg, de a hőszivattyút néha akkor a napelem elszámolós óra vinné.

 

Ami érdekes: ahogy a törvényt én értelmezem, ez a kapcsolás nem is szabálytalan - mert nem létesit olyan helyzetet, hogy "szerszám nélkül leválasztható lesz a hőszivattyú, azaz állandó marad a kötés. ". lásd lent

(Amúgy egyik kollégámnak meg Stiebel-Eltron által gyártott automata átkapcsolója van bekötve, ő a GEO 2 órás kiesését pótolja ezzel a megoldással).

 

 

(9) A „H” árszabás szerint számolható el a központi fûtésrõl és melegvíz-szolgáltatásról szóló kormányrendelet szerinti fûtési idényben a külön mért felhasználói áramkörre állandó jelleggel, megfelelõ segédeszköz (szerszám) hiányában állagsérelem nélkül nem leválasztható módon, nem dugaszolhatóan csatlakoztatott, legalább 3 jósági fokú hõszivattyúk és a napenergiából és egyéb megújuló energiaforrásokból nyert hõt épületek hõellátására hasznosító berendezések üzemeltetését közvetlenül szolgáló készülékek (pl. keringetõszivattyúk, automatikák) villamosenergia-fogyasztása.

 

 

----------------

 

"elég csak a fázist átkapcsolnom, a nullát nem kell átkapcsolnom"

 

Igen nagy a valószínűsége, hogy a nulla átkapcsolása nélkül nem fog működni a dolog (lecsapkodnak az érintésvédelmi relék).

 

"a normál 3 fázisú villanyóránál az egyik fázis fázisazonos a H tarifás óra fázisával?"

 

Igen. Összesen három fázis létezik, a H tarifás óra is csak ezek közül választhat.

Okos dolog, ha a másik órán ugyanazt a fázist választod, mert nem lesz a kapcsoló két pontja között 400V feszültség (ami egészségre nézvést ártalmasabb, mint a 230V).

ahogy közben utána is olvastam

 

---------------------------

 

 

Előzmény: Törölt nick (77919)
cucu Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78026

Köszi!

Előzmény: Törölt nick (78024)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78025

"Nekem egy ilyen üldögél otthon bevetésre készen:"

 

Szabályosan szerelve tökéletes.

Ezeket úgy szokás elcseszni, hogy

- aszongya a szerelő: "ez a gumi úgy rászorult a kábelre, hogy erre a gumira felesleges még extra szorítót (kabelbinder) is rátenni, jó lesz ez így is" - hát nem lesz jó

- összecsavarás előtt: "maradt pár homokszem a gumin, de majd jó erősen rászorítom" - hát nem képes annyira megzorítani, hogy a homokszemeknél ne maradjon picike rés a gumi mellett.

kattincsá ide: https://www.youtube.com/watch?v=CatYMwPb2ww

 

"Nem kizárt, hogy meg kell hosszabbítani egy műgyantás fix szerkezettel (nem tudom, magyarul mi a neve, németül Kabelmuffe)."

 

A kábelmuffék kiválóak, a hiba az emberben szokik lenni, aki túl okosnak hiszi magát és felülbírálja a gyártói utasításokat.

 

"A másik, hogy a hosszabb kábel LAPOS :-/////"

 

Nézd meg közelről: ha a kábel valójában ellipszis (legalábbis mindenütt kifelé domborodó) keresztmetszetű, akkor elvileg így is jól rá tud szorulni a kör alakú kábelek számára készült tömítések.

Előzmény: Szipolykaa (78021)
Törölt nick Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78024

Csakis olyat aminek konnektoros a beltérije, és a kültérijén van egy piros led amin látja, hogy tényleg megnyomta a gombot, azaz nem merült le az eleme. De a kültéri nem fog lemerülni, arra az elemes beltérisek szoktak, ezért kell konnektoros, és a legegyszerűbb hangú ami nem tud véletlenül se elállítódni másik áriára.

Előzmény: cucu (78008)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78023

"Miért jobb az egyfázis?"

 

Ha mindhárom 16A-s fázisodon megy egy-egy nagy fogyasztó, akkor fázisonként már csak igen kevés használható energiamenyiség marad (mondjuk fázisonként csupán 4-5 amper). Ha viszont ez a háromszor kevés energia egy fázison, egyben állna rendelkezésedre, az már nem is lenne olyan kevés (12-15A). 

Vegyünk egy egyszerű páéldát: tételezzük fel, hogy van 4 db olyan készüléked, ami 10-12 ampert fogyaszt (tűzhely, mosógép, hősugárzó, klíma, vasaló, sütő, hajszárító, stb). 3x16A villanyóraesetén valamelyik ezek közül kettőt soha nem lehetne egyszerre használni egy fázison, mert leveri a biztosítékot, 1x 50 ampernél viszont mehetne egyszerre akár négy is (és még maradna némi energia a nagy TV és egy kis hajszárító számára is ;)

 

"ha később napelemben gondolkozik az ember?"

 

Ésszerű mennyiségű napelem számára léteznek egyfázisú visszatápláló inverterek is. Ha meg napelem-halmozó millimojos vagy, akkor kérj pl olyan villanyórát, ami 2x10A+1X50A-t tud, erre mehet egy 3x10A-s három fázisú inverter is.

 

Jósok napelem esetén a H tarifás óra nem jó ötlet, már más leírta, hogy miért.

Nekem viszont kétségeim vannak, hogy a napelem-halmozás egész biztosan jobb befektetés, mint a kedvezményes áramtarifa.

Előzmény: nitacs (77965)
Szipolykaa Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78022

> Ezt a troblémát úgy hívják, hogy elektromos csatlakozás létesítése folyamatosan 100%-os páratartalmú környezetben.

 

Szabatos.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (78020)
Szipolykaa Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78021

Ó, a nyitható WAGO milyen jó ötlet! Szégyellem, hogy nem jutott eszembe.

Köszi a többi tippet is.

Nekem egy ilyen üldögél otthon bevetésre készen:

https://www.hornbach.de/shop/Dosenmuffe-fuer-Kabelverbindungen/7000473/artikel.html

Vajon megfelelő?

 

Két nehezítés van az ügyben.

Az egyik, amit már említettem, hogy az egyik kábel nagyon rövid. Nem kizárt, hogy meg kell hosszabbítani egy műgyantás fix szerkezettel (nem tudom, magyarul mi a neve, németül Kabelmuffe).

A másik, hogy a hosszabb kábel LAPOS :-///// Úgyhogy elképzelhető, h azt is át kell vezetni egy műgyantás vacakkal henger alakúvá, hogy tömítsen a fentebb belinkelt szerkezet.

Tehát két műgyantás izé plusz a WAGO-s akármi a Hornbachból.

Vagy a szerelődoboz, amit belinkeltél, jobb?

 

Jó buli lesz. Főleg a rövid kábellel való vacakolás.

 

De esküszöm, ha abbamarad a biztosíték kicsapkodás, akkor megéri (jó, ezt a kijelentésemet majd az aknában akrobatikázva elképzelhető, hgy revideálom).

Előzmény: Mekk Elek ezermester (78020)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78020

Ezt a troblémát úgy hívják, hogy elektromos csatlakozás létesítése folyamatosan 100%-os páratartalmú környezetben. Plusz nálad az akna fedélről némi csepegő (kondenz)vízre is lehet számítani (még akkor is, ha esővíz nem tud bejutni).

 

A magas páratartalom miatt az aknában MINDEN felületen NAPONTA lehet számítani kondenzvíz kicsapódásra a párás levegőből, ezért az elektromos kötések LÉGMENTESEN zárt üregben legyenek (lásd: űrhajó tömítése). Ez lehet pl egy gumi tömítéses fedelű műanyag kötődoboz, a kábelekhez illeszkedő méretű tömszelencékkel (amelyek NEM a fentről csepegő víz felé, hanem kizárólag lefelé, a föld középpontja felé állnak).

Nagyon sokan úgy használják, hogy eközben nem értik a tömszelence működését, hogy pontosan mit csinál, hogyan működik a két gumi alkatrész. Ha ezen mondat olvasása közben elcsodálkoztál, hogy miért írtam KÉT gumi alkatrészt, akkor te is közöttük vagy :)

Másik típushiba, hogy az illető megveszi a megfelelő (gumi tömítős fedelű) műanyag dobozt, majd a munka végeztével lelkiismeretesen tiszta erőből meghúzza a négy csavart, eközben a doboz fedele úgy deformálódik, hogy a négy oldal közepén egy-egy picike nyílás jön létre. Aztán nyugodt szívvel elássa a föld alá és nem érti, hogy mitől csapkod le a FI relé minden nagyobb eső után (mert megtelt a doboz vízzel :)

 

"Vagy kondenzvíz, és akkor amúgy sincs esélyem!"

 

Aranyszabály: amit nem vagy képes tökéletesen tömíteni, annak hagyj az alján egy lyukat, hogy kifolyhasson a kondenzvíz. A mikrohullámú antenna fejekkel kapcsolatos kondenzvíz-problémáim gyakorlatilag nullára csökkentek akttól kezdve, amikor a "kiválóan tömített" antennafejekről átálltam a "gyárilag lyukas aljú" fejekre.

 

"a két kábel ereit csoki segítségével csatlakoztatom egymáshoz"

 

Csoki helyett használj nyitható WAGO-kat. Vezeték szétbontása: egy másodperc, újra-összekötése három másodperc, szerszám nélkül.

 

A mély akna jó dolog a fagyvédeem miatt, de mivel folyamatosan kering benne a levegő (a meleg levegő felszáll, a hideg meg le), ezért a benne lévő cuccok akkor sem fognak lefagyni, ha nem az alján vannak.

Előzmény: Szipolykaa (77984)
Törölt nick Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78019

A kérdés, hogy van-e erre valami "kihúzom-összedugom" sebességgel bontható megoldás, 

MINEK!! kihúzni-bedugni...?

Fix kötéssel van nálam is minden.

 

Előzmény: Szipolykaa (78000)
Szipolykaa Creative Commons License 2017.08.21 0 0 78018

Te, a fickó fegyelmezetten kijön, ha hívom, ez nem gond.

Csak aztán küldi a számláját :-o

Előzmény: Mekk Elek ezermester (78010)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!