Ismét eljutott hozzám egy olyan LED reflektor (véletlenül ez is Emos gyártmányú), ami a gyár által ígért 15-30 ezer üzemóra helyett állítólag összesen kb 8-10 munkaóra után múlt ki (családi ház autóbeálló világítás kb 1 év).
A gyártó az elektronikát valamilyen gumi-habbal öntötte ki, ezzel ügyesen akadályozva a melegedő alkatrészek hűlését. Szerencsére könnyű volt lebontani ezt az anyagot, így megállapíthattam, hogy csak a graetz előtti (tehát a 230V felőli) soros ellenállás dobta fel a talpát.
A gyári 2,2 ohm 1 wattos ellenállás helyére beraktam 3,3 ohm 3 wattot (3 db 10 ohmos) és újra működik.
Általában a gyengülő elem hozadéka, hogy nyomás közben egyre csökken a feszültsége, gyengül a lesugárzott jel a LED terhelése miatt. Érdemesebb határozottan irányba álló, rövid impulzusokkal próbálkozni.
"Vagy ha kifogy az elem a távirányító ból erősebben nyomja a gombot."
Amikor elkezd gyengülni az elem a távirányítóban, olyankor gyengül a kibocsátott jel, bizonytalanná válik a vétel. De ha ilyenkor a szokásosnál HOSSZABBAN nyomjuk a távirányító gombját (tehát pl a szokásos egy tized másodperc helyett fél másodpercig), akkor a távirányító sokkal többször tudja elküldeni a kapcsolási kódot, így nagyobb lesz a statisztikai esély ara, hogy a vevő felismeri valamelyik kódcsoportot. Amikor az ember erősebben nyomja meg a gombot, akkor egyúttal hosszabban is nyomja, tehát az elem-kimerülésnek ebben az átmeneti időszakában valóban az lehet az érzése, hogy ha erősebben nyomja meg, akkor gyenge elemmel is működik a dolog.
Érdemes kipróbálni: amikor a vevő már nem reagál a szokásos pillanatnyi gombnyomásra, olyankor megpróbálni egy hosszabb, pl másodpercnyi gombnyomást (és ezután nyomban elszaladni a boltba új elemért :)
Egyébként valóban fontos távirányítókban (riasztó, pánikgomb, stb) évente cserélek elemet, akár szükséges, akár nem.
A kallantyúk színeiből egyszerre sejtetten, melyik mit jelent. Ha valahol először látnám, nagy valószínűséggel nem jelente megoldhatatlan feladatot a látvány értelmezése.
"Ha felraksz egy 3 fázisút az elejére, akkor bárhol van a hiba, az egész ház elsötétedik."
A legtöbb laikusnak nem jut eszébe ránézni a FI relé(k)re, ha nem sötétül el az egész ház, amikor bekapcsol egy zárlatos készüléket :) csak ott áll és újra meg újra kapcsolgatja a készüléket, nyomkodja, mozgatja a dugvillát, stb. miközben egyre idegesebb...
Ha viszont a készülék bekapcsolásának pillanatában leáll minden a lakásban, akkor egyből a megfelelő helyen keresi a rejtély megfejtését.
"A szakadt az egyébként sodrott volt, de én most MBCu-t húztam be mert abból volt itthon elég hosszú. Állítólag annak tartósabb a szigetelése és jobban ellenáll a víznek is."
Az MBCU ere tömör, ezért sokkal kevésbé viseli a hajlítást, mozgatást.
Az MBCU ér- és külső szigetelésének anyaga meglehetősen merev és sérülékeny. Tehát aki azt mondta neked, hogy az MBCU jobb, mint az MT kábel, az egy nagy hülye volt. Mindössze egy előnye van: olcsóbb vele dolgozni, mint az MT kábellel (olcsóbb anyagok+kevesebb munkaidő), ezért ahol sokat kell kábelezni (és szabad a tömör ereket is használni), ott sokat lehet spórolni azzal, ha MBCU-t alkalmazunk. De ha nem jelentős a megtakarítás (nem sok a méter), akkor én inkább MT-t alkalmaznék: valóban plusz költség, de sokkal nagyobb a megbízhatóság.
A jobb oldali a hibaáram, a bal a túláram kapcsoló. Olyan a kiképzése, hogy a hibaáram kapcsoló lecsapja a túláram kapcsolót, de fordítva nem. Vagyis ha csak a bal kapcsoló van lecsapva, akkor túláram volt, ha mindkettő, akkor hibaáram (is).
Bezony, kolléga úr, a szerszámra nem szabad sajnálni a pénzt, mert rendes munkát csak rendes szerszámmal lehet végezni, akármilyen munka is legyen az :-)))
Csak annyi, hogy egy szétesős ipari selejttel van szerencséd. Hajítsd ki. Vegyél egy újat, normálisat, nem szétesőt, illetve... ne verd szét a gombját, ami egy fontos alkatrésze.
Bejön a házba is a három fázis és el vannak osztva köztük a fogyasztók. Csak a nagyobbak: elektromos tűzhely sütővel, 2 klíma, központi porszívó, mosó, mosogatógép stb. Kellett is a teljesítmény.
Ha ez a helyén van akkor eltakarja a bekötéseket. Ezt lepattintva tudtam kikötni a szakadt kábelt és bekötni az újat. A szakadt az egyébként sodrott volt, de én most MBCu-t húztam be mert abból volt itthon elég hosszú. Állítólag annak tartósabb a szigetelése és jobban ellenáll a víznek is. Legalábbis ezt mondták a Hormovillnél (hormovill.hu) ahol vásárolni szoktam. Ez így van?
Van 3 fázisú FI-relé is, de egy háznál célszerű végiggondolni, mi is a cél? Mit akarsz védeni?
Ha felraksz egy 3 fázisút az elejére, akkor bárhol van a hiba, az egész ház elsötétedik. Pl. a kapu vezetéke ha működésbe hozza az egész ház elsötétedik.
Nagyon el kell rajt gondolkodni, hogy lehet a legpraktikusabban megoldani a védelmet.
Na és ezzel meg is oldódott a dolog. Menj el a boltba, vegyél rendes, odavaló paraméterű kétsarkú leválasztót és egy normális, külön relét. Ezt a kiugrógombosat meg repítsd a kukába.
Sikerült kikötés, bekötés, előlap le-fel pattintás közben bénáznom. Pár napja még így nézett ki:
Mára sikerült elveszítenem azt a kék négyszögletes T betű feliratos gombot. Valószínűleg beleeshetett az alatta lévő kb 1,5 méter mély vízóra aknába bár nem látom az alján. Egy vékony réznek tűnő szalag van mögötte. Mire szolgál az a gomb? Abban rézszalagban lehet áram?
Pedig hozzátartoznak az ISZ szabványhoz. Ha találtál szegeket akkor máshol is így gányolták fel. Nézd meg a kitépett madzagot nincs-e átszúrkálva. Ha nincs akkor szerencséd van, nem szegelték át a null és a védőföld/fázis között.
Mégis van Fi relé csak azt eddig kismegszakítónak néztem és korábban így is emlegettem. De úgy látom hogy az a Fi relé csak a kapunyitóra van rákötve a lakásban semmi mást nem véd.
Már kérte cosomega is de nézzétek meg minél többen rakok fel képeket a villanyóra környékéről. Rendben van ez így?
Három fázis jön be a házba. Az első kép baloldalán a Fi relétől megy a táp a kapunyitó motorhoz. A Fi relé a barna fázist a középső kismegszakítótól kapja. A kék nullát baloldalon attól a közösítőtől ahova egy vastag kék nulla vezető is be van kötve. A zöld-sárga földet pedig a jobb oldali másik közösítőbe kötött vastag zöld-sárgától.
A többi képen a villanyóra alatti másik három kismegszakító, aztán a legalul lévő biztosítékok illetve a földelés kialakítása látható, valamint pedig jóval arrébb a garázsban lévő elosztószekrény.
Egy kapcsoló, dugalj lecserélését mindenki megtanulhatja (nincs mit megtanulni, egy másikat kell a régi helyett feltenni). A feleségem is megcsinálja, ha nincs más.
Mit érdekli a dugalj cserélőt, hogy milyen vezeték van a falban? A dugalj ment tönkre, nem a vezeték. Nem fog az egyfázisú, 16A-es helyett 3 fázisú 32A-est feltenni.
A 82 éves nénikén kívül más nem fog villanyszerelőt hívni.
Ha érdekel valakit a téma, az bármit meg tud tanulni.
Vannak itt olyanok, akiknek ez a szakmájuk és még az alapokat sem tudták elsajátítani.
Süketel, naponta 10-szer tanácsot ad és hülye a tanácsadó, mint a föld.
Értem én. Az a minimum lett volna, hogy megjelöli szigetelőszalaggal, de lehet, hogy 30 éve csak én jártam háromféle szigetelőszalaggal villanyt szerelni. :D
Kelleni úgy kellett volna szerelni, hogy fekete és kék kéteres MM-fal mellé egy egyeres MM-falt fektetnek, melynek színezése piros - de lehet, hogy később volt zöld/sárga is.
De akinek nem volt elég színű vezetéke, az nyilván bármilyen hülyeségre képes volt, hogy a saját munkáját megkönnyítse, illetve az utódok munkáját megnehezítse. Az egyik ilyen aranyos szokás az alternatív vezetékezésénél a két játszószál zöld/sárgával való húzása. A másikat a közvil lámpa bekötésnél láttam, a két fekete egy kék köpenyes vezetéknél a két feketét összesodorta, a hálózat felőli oldalon, így a lámpába az egyik feketét nullának, a másikat védővezetőnek gondolkodás nélkül beköthette, a kék meg volt a fázis. :)
Nézd... aki elvégezte a 8 általánost, és egy kicsit oda figyelt a fizika órán, az már elég arra, hogy felvegye a magasabb szintű tudást. Lépésről lépésre persze. Mert fontos a módszer! Itt nem lehet lépcsőfokokat kihagyni!
Ahhoz, hogy a gyakorlatban megállja az ember a helyét, alapos elméleti tudásra van szüksége, aminek "felszedése" évekig tarthat.
Nem arról van szó, milyen csavar való a foglalatba vagy konnektorba, hanem a végén valóban jól működik-e, nem jelent-e veszélyt a környezetére. Nem véletlenül említettem a védőföld-vezeték meglétét. Sokan úgy vannak vele, hogy bekötik ezt is a helyére, aztán késznek nyilvánítják a munkát. Pedig meg kell róla győződni, hogy az nem csak egy puszta vezeték, hanem valóban, a vége a földelő nyárssal van összekötve. Szóval vannak előírások, fortélyok, amiket alkalmazni kell. Sok szaki azért nem szeret elvállalni apró munkákat, (nagyon helyesen) mert onnantól kezdve övé a felelősség, mert ő volt ott utoljára. Nem pedig azért, mert nem lehet rajta keresni, miközben mindenki erre gondol.
Te, mint tapasztaltam írásodból, nagyon az elején vagy. Azt szokták mondani, hogy a tudás akkor kezdődik, ott kezdődik, amikor már tudunk kérdezni...
De hogy mire való a fázis, hát erre mit lehetne válaszolni... Önmagában semmire, akár a nulla. De a kettő együtt már áramkört képez, ha közéjük un. fogyasztót teszünk. A nulla valójában a FÖLD, de nem keverendő össze a védőfölddel, ill. a védőföld vezetékével.
Köszi, itt végigbontottam, visszafejtettem, újra wagóztam és a középső fekete volt a föld, csak gondoltam megkérdezem talán valami öregebb szakik tudják, hogy mit miért és merre kötöttek
Nem győzöm hangoztatni: számos olyan, elektromosan jól működő megoldás van, ami valójában tűz- és/vagy életveszélyes. És a szakmai népszerű alapszint mindig eredmény-centrikus, miközben alig esik szó a vagyon- és életvédelemről.
A hőszigeteléssel kapcsolatban szoktam mondani (a megfelelő fórumokban), hogy "a hőszigetelés tudományának 80-90%-a a párakezelésről szól", na valami hasonló igaz a villanyszerelésre is: "a villanyszerelés tudományának 66 százaléka a vagyon- és életvédelemről szól" és aki kizárólag a másik 33%-ot tanulja meg, azt előbb-utóbb kellemetlen meglepetés érheti (a halál is meglehetősen kellemetlen :)
"azt hittük a kínai minőségből kifolyólag pusztult meg"
Az eddig kapott információk alapján még az is lehet, hogy egyszerűen kimerült az elem a távirányítóban, de ezer más ok is elképzelhető. Azért írtam ezeket a dolgokat, hogy szűkíthessük a lehetséges hibák körét.
Egy szakember számos módon ellenőrizhet dolgokat (pl feszültség meglétét mérőműszerrel, infra távirányítót kamerával, én pl tudom mérni a rádiós távirányítók adását is, stb), de egy laikus kéntelen abból megoldani, ami éppen akad otthon.
Ha gyerekkorban nem érdeklődtél a villanyszerelés iránt, akkor ez most már nagyon nehéz lesz... Főleg, hogy nálad azt tapasztalom, hogy halvány fogalmad sincs a dolgokról, csak nagyon szeretnél érteni "alapszinten" hozzá. Ezt onnan fejtettem meg, hogy egyszerű esetnek tartasz egy lógó konnektor javítását vagy cseréjét. Pedig ezzel is el lehet csúszni.
Itt nem lehet kiragadni egy-egy helyzetet és azt egyszerűnek minősíteni, hanem globálisan kell szemlélni a villanyszerelési szakmát.
Mondok rá példát: kicseréled a konnektor, ahol semmilyen probléma nem lépett fel, azaz nem kellett dobozt cserélni, nem kellett vezetéket hosszabbítani, de nem veszed észre, hogy vékony a vezeték, esetleg már túl öreg, törékeny, vagy alumínium van keverve rézzel... és akkor nem említem a védőföldelés hiányát.
Szóval ide nem elég a kézügyesség, hanem fel kell tudni ismerni rendellenes állapotokat. Ha ez nem szúr szemet neked, akkor tényleg jobb, ha olyan ember csinálja, aki felhívja rá a figyelmet, hogy még ez is meg ez is fog hozzá kelleni...
Tudom, hogy ez most keményen hangzik, de ez az igazság.
Minden esetre olvasgass szakkönyveket, hogy alaposan képben legyél, mielőtt nekifogsz kicserélni egy konnektort, hogy tudjad, "mire való a fázis"...
Nem lehet, hogy össze kell tanítani az adót a vevővel?! Lámpa leírásban talán benne van, hogy pl. áram alá helyezés után meg kell nyomni 1*,2*, vagy hosszan x másodpercig az adót?!
Honnan veszed hogy földkábelt védőcsőbe kell tenni?
A kábelfektetési szabványból, amelyik szerint:
4.5.1. A földbe fektetett kábel kiegészítő mechanikai védelmére használható eternit-, műanyag-, acél és betoncső.
Illetve, eleve:
4.1.1. Szabályozott terepen a kábelárokba fektetett kábel fektetési mélysége 0,6 és 0,8 m között legyen.
4.1.3. Ha a 4.1.1. és 4.1.2. szakaszok szerinti fektetési mélység a helyi körülmények miatt néhány kábelszakaszon nem biztosítható, fokozott mechanikai szilárdságú védőborítás vagy védőcső alkalmazásával a kábel kisebb mélységben is elhelyezhető.
Karácsony előtt szereltem kinti lámpatestből leágazott konnektort . Amit szigorúan becsszóra csak karácsonyi diszkivilágításra fognak használni.( Aztán nyáron bedugják a fűnyírót). Ebbe egy lézeres fényjátékot.
Este hívtak hogy összedugták s hiába nyomkorásszák a távírányítót nem akar működni.
Kérdem hogy fölkapcsolták e a kapcsolót? Hát azt nem.
Mondtam probáljátok úgyis meg. Aztán csak azt hallottam a telefonba hogy : húúú haaaaa hőőő 😀
Nincs automata, csak egy fali kapcsoló ami két körös "csillárt" tud(na) kapcsolni.
Az új lámpa csak 1 körös ezért csak az egyik L és az N vezeték van használva, a másik "L" le van szigszalagozva.
De természetesen megnéztem minden lehetséges fali kapcsoló állást hátha valami egzotikus együttállás kell hozzá:
00
01
10
11
és közben nyomiztam a távirányítót.
De semmi.
A fali kapcsolóba nem lett belenyúlva plafonon meg az egyik piros és egyik kék szál lett bekötve a lámpába, a lámpába egyértelműen van jelölve mit hova kell kötni.
A fázis megvan a piroson (fáziscerkával) de az N-et nem tudom, hogy lehetne tesztelni, ha egyáltalán ez lenne a probléma.
de itt csak arról van szó, hogy hogyan fog jól működni amit barkácsolsz, azt nem fogod innen megtanulni, hogy a munkád eredménye mitől lesz biztonságos.
Én sajnos nem sok ilyen könyvet ismerek, de a legrövidebb ilyen könyv a villanyszerelésen kívül a gázszerelésre is jó. Véletlenül tudom a teljes szövegét:
"Megfelelő szaktudás nélkül soha ne szerelj se gázt, se villanyt, mert nem csak saját, de mások életével is játszol. Attól még, hogy jól működik amit csináltál, attól még lehet, hogy tűzveszélyes vagy életveszélyes."
Nehéz mondani, mert vagy szakembernek szólnak aki tudja miről ír, vagy egy egy szakterületet tárgyal jobban. A Bookline olyan boltját kéne felkeresni ami antikvár könyveket is tart ebben a témában és nézegetni melyik az amit keresel.
Unoka megnyomogatta 3x a távkapcsolóját, fel le kapcsolta, aztán többet nem volt hajlandó megnyekkenni a lámpa.
Nagyi reklamált az üzletben és küldtek neki egy fullos új lámpát minden ugyanaz. Bekötöm a színre színt (úgy ahogy az előzőt a villanyszerelő korábban), felszerelem, becsavarozom a helyére, majd fali kapcsolót felkapcsolom és utána a távirányító-n nyomom az ON-t és semmi.
Semmilyen fali kapcsoló állásban nem kapcsol a lámpa. Kizárólag 1xL és 1xN vezeték lett kikötve az előző lámpából, és megfelelően bekötve az új lámpába.
Leellőriztem, az elem jó a távirányítóba, megfelelő irányba lett berakva a tartójába, a lámpánál fáziscerkával L-en mérve van fázis, eljut a lámpáig.
A vezeték egy falba vakolható 40 éves alu kábel erenként két szigetelő réteggel (2xL + 1xN) de mivel ez csak röviden jött ki a plafonból megcsokizta a villanyszerelő mert ha eltört volna a 40 éves vezeték akkor armageddon következett volna.
Az N esetleg elszakadt volna valahol? De a csokizáson kívül nem volt bántva a rendszer, és az előző lámpa is működött.
Vagy elégett volna? Az új lámpa előtt a ház épültekor felszerelt 4x60W volt 2xL-en szóval nem hiszem hogy az új lámpa olyan nagy terhelést okozott volna.
A termék adatlapon szeretném azt a sort látni ami kiköti a kábelszerű ás kábel alkalmazását, mert nincs. A gyártók mindegyike külön jelzi ha az adott terméke védőcső, gégecső, stb hova nem alkalamzaható illetve azt jelzi milyen előírásnak felel meg, az előírás alapján meg a szakembernek tudnia kell hova használhatja.
Erről jut eszembe: a földben vezetett Symalen csőben a hivatalos gyári leírás szerint
- futhatnak-e egyszeres szigetelésű vezetékek?
- futhat-e olyan kettős szigetelésű kábel, ami NEM földkábel?
Mert szerintem sem a Symalen, sem a KPE cső nem ad hivatalosan felmentést a földkábel alkalmazása alól, csupán extra védelem, megkönnyíti a későbbi kábelcserét, vagy lehetővé teszi később plusz kábelek behúzását.
Magyarul aki TÖKÉLETESEN szabályos akar lenni (ne lehessen belekötni), az föld alatt Symalen/KPE csőben is földkábelt vezet.
Sarokbaszorítottam a szomszédot. Valami zsakzsargonról kezdett magyarázni hogy ne értsék a kuncsaftok. Szóval a bux szisztem is olyasmi lehet mint a forvájsz vagy a bájzli.
A gégecsőn látható roncsolásról érdekelne egy fotó, az talán sokat segíthetne a nyomozásban.
Habár a laikusok ilyenkor nem kivágnak egy darabot a gégecsőből, középen az érintetlen roncsolással, hogy jobban meg lehessen vizsgálni, hanem a roncsolástól kiindulva kétfelé vágnak (ezzel eltüntetve a bizonyítékot) nehogy kárba vesszen egy centi is abból a rettentő drága gégecsőből :)
"És jön a villanyszerelő által megbízott szaGértő, aki elugrik a trutymó gyártójához a boritékjáért.."
És ennél a pontnál remélhetőleg ki fog derülni, hogy ez hivatalosan is erre használható anyag-e, vagy a villanyszerelő csak vásárolt valami hasonlót harmadannyiért.
Egyébként az alperesek meglepően kevés esetben bíznak meg ellenszakértőt, pedig sok esetben okosan tennék.
Valószínűleg rossz képet tettél be, mert ezen a képen nem egy 60 centnél mélyebben vezetett FÖLDKÁBEL van, hanem valami fehér izé, amit egy idióta belerakott egy szar gégecsőbe és elkaparta 10 centi mélyre.
Persze ha ezt egy haver csinálta ingyen, akkor nem ő a hibás, hanem az, aki ezt a munkát mindenáron ingyen akarta, szabályos helyett.
"Elek, ne kerüld ki a kérdést. Milyen gond lehet belőle?"
Egyszer már leírtam, de a kedvedért részletezek egy elméleti lehetőséget az ezer közül:
A ház leég, eloltják, odaküldik a szakértőt. A hivatalból ilyenkor kirendelt szakértő két perc alatt rájön, hogy a kazán gyújtotta fel a házat, de nem véletlenül van neki három nyaralója és egy jachtja is: a hivatalos jelentés elkészítése előtt elugrik a kazán gyártójához a szokásos pénzes borítékért, és azért az javaslatért, hogy mindenképpen inkább valamilyen elektromos tüzet hozzon ki a dologból, a tűzveszélyes kazánjukat meg se említse. A szakértő bajban van, mert szeretne megdolgozni a (kenő)pénzért, de ezen a házon a villanyszerelő sajnos mindent szabályosan csinált. De hopp, mi ez a megolvadt trutymó itt a kötődobozban? Ha nagyon akarjuk, akkor erre talán rá tudjuk fogni, hogy ez okozta a tüzet. Nosza nézzünk utána, hogy ezt az anyagot hivatalosan szabad-e elektromos környezetben alkalmazni.
Persze ez csak egy tanmese, semmi köze a valósághoz, ilyesmi Magyarországon egész biztosan nem fordul elő és némelyik igazságügyi szakértő, élelmiszer-ellenőr, adóellenőr, stb a valóságban szegény ember lenne, ha nem lenne ilyen szerencséje a lottón.
Honnan veszed hogy földkábelt védőcsőbe kell tenni? Azt homokágyba ,,védőtéglás,, kábel fektetést kell alkalmazni. Fölállásoknál egy méter kört ráhagyva hisz ott szokott gond lenni s marad + kábel amit újra lehet kötni.
Itt a kapunyitó utólag lett beépítve. A térkő már vagy tíz éve meg volt amikor jöttek kapunyitót szerelni. Ők olyan 3-4 méteren kiszedtek egy-két sort a térkőből. Lerakták a kábelt gégecsőben és térkő vissza. Ebben én nem láttam semmi kivetni valót, de másban olyan balfácán fakezű majmok voltak hogy csak azért nem zavartam el őket mert a szomszéd rendelte meg fizette is őket. Más korábbi szívességet viszonzott ezzel.
Igen. De nem én csináltam hanem akik a kapunyitó motort szerelték. Ezek szerint ez így nem jó? Hogy kellene? Egyébként ahol a kábel a térkő alatt megy ott csak gyalogosforgalom van, ha ez számít valamit.
Mérnök Úr, Kolléga Úr ezt tényleg nulla szakadás volt. Nem tudom mi vágta így el, de csoda hogy a fázis meg a föld az még vezetett. Egyébként mákom volt mert csak 2 meg egy fél térkövet szedtem fel és pont ott volt. Kettévágva meg ki is tudtam húzni a régi kábelt és behúztam az újat. Nem akartam se forrasztást se Wagot a térkő alatt.
Én a világon semmi akadályát nem látom annak, hogy olyan anyagot alkalmazz (ha elég bátor vagy), ami a gyári leírás szerint nem kimondottan erre a célra készült. Velem is előfordul, mert én is bátor vagyok.
De nem mindenki bátor, nekik írtam, hogy akár gond is lehet az ilyesmiből.
Ahol dolgozom, ott csatasorba állítanak japán gépsorokat is. Jön velük 8-10 mérnök is. Reggeltől-estig körbe ülnek egy asztalt, nyomják a telefont. Este felé már szétoszlanak és úgy nyomják a telefont este 9-kor. 8 hónap múlva még ott vannak. Hogy dolgozni mennyire tudnak, azt megítélni nem tudom, de azt igen, hogy szeretnek a munkahelyen bent tartózkodni. Azt is látom, hogy 2 hónap múlva újra ott vannak, mert nem jó a gép.
A németek hasónlóan működnek, csak kevesebben jönnek, eltöltenek hónapokat.
Jönnek a magyarok. Pár ember és egy hét múlva mennek.
Jönnek a kinaiak, egy hétnél tovább nem maradnak. A szabánynak nem nagyon felelnek meg gépeik, azokat később alakítják át a magyarok.
Láttam egy németet (mérnököt), akinek félnapos telefonálásba került egy időrelé bekötése. A Mercedes gyártól jött.
Keveredtem vitába osztrákkal, akinek egyetlen érve az volt, hogy ő mérnök. A végén jeleztem neki, hogy én is. Annyi azért volt benne, hogy legközelebb amikor jött igazat adott.
Egy kémialiag semleges, nem korrozív, vagy műanyagokat megtámadó, 300 fokig garantáltan hőálló (és akkor sem égést tápláló módon viselkedő), a levegő nedvességtartalmára vulkanizálódó ragasztóanyagnál milyen akadályt látsz kettősen szigetelt, fali vezetékek tömítése körüli alkalmazhatóságnak, illetve az azonnali zárásnak?
Amúgy tudja fene. Túl nagy cégekre látok rá, hogy bármire is tudjak ellenérvet mondani. Most éppen egy Valeos házasságot éltem túl, de előtte angol/német/korea volt itt már minden amibe véletlenül beleláttam. Persze ízlés kérdése, ha meghívsz egy sörre elmesélem. Amúgy kolléga szavaival élve úgyis mindegy, én csak portás vagyok itt a kóser vágóhídon és szotyizom.
Ha biztos vagy abban, hogy PONT ugyanaz a két anyag, akkor használd az olcsóbbikat, hiszen a ház leégése után a szakértő sem fogja tudni megállapítani, hogy inkább azt vásároltad...
Nem ertem. Egyik gyarto mocskos szemet kapitalista profitmaximalizalo, atver es becsap, a masik meg rairja a szilora hogy elektromos tomitesekre is jo es maris 3x annyiert adja. most akkor hogy van ez ? :)
"Az F.BS. is szilikon tömítő, mint a sziloplaszt."
Csakhogy FBS alkalmazása esetén a gyártó vállalja a felelősséget (mert rá van írva, hogy elektromos berendezésekben is használható), mezei sziloplaszt esetén viszont tiéd a felelősség, ha esetleg valami gebasz van.
De az ennyire lágy anyag valószínűleg nem marad egy helyen, zárt dugóként, amikor teszed be a szerelvényt vagy begyűröd a vezetékeket a kötődobozba.
Gyors munkához valami gyorsan megszilárduló trutymó lenne jó, pl forró ragasztópisztoly (mondjuk valószínűleg az az anyag is gyúlékony, habár gyártanak ezerféle anyagú rudat hozzá)
Passzív házakhoz, vagy közeli házakhoz van egy kinyomós anyag. Egyik megrendelőnk vett. Megkötés után gumiszerű lesz. Ez arra van, hogy minél legtömörebb legyen a ház.
"Nem lehet kapni egy tök egyszerű gumidugót amit rá lehet húzni a vezetékre és a csövet ezzel ledugózni?"
A csőben a pára kifelé áramlását az úgynevezett páraNYOMÁS okozza. Ez ugyanolyan nyomás, mintha pl a lakásban magasabb lenne a légnyomás (folyamatosan ki akar egyenlítődni a lakásban lévő magas és a külvilági alacsony abszolút páratartalom). Márpedig lehetetlen olyan formájú gumidugót kitalálni, ami 11-es és 36-os csövet egyaránt légmentesen el tud zárni, akár két szál drót van benne, akár harminc. Ráadásul még ott van a rengeteg pici lyuk a vezetékek KÖZÖTT, ahol még csodadugó esetén is áramlani tud a pára.
Tehát igazán hatékony párazárás csakis trutymóval valósítható meg.
Létezik valamiféle "villanyszerelő gyurma" is (a nevét sajnos nem tom fejből), lelkiismeretesen alkalmazva (a vezetékek közé is benyomkodva) valószínűleg az is megközelítheti a trutymó párazárási hatékonyságát.
"Megy a befektető és 0.001% plusszért az ÖSSZES pénzt átteszi máshova"
Különböztessünk meg az amatőr befektetőket, akiket KIZÁRÓLAG a következő osztalék mértéke érdekel és azokat a befektetőket, akik számára a hosszú távú biztonság felülírhatja a filléres hasznot. Tehát máris tudod, hogy amelyik cég részvény-portfóliójnak többsége izgága hülyegyerekek kezében van, attól a cégtől kevésbé várhatsz megbízható terméket :)
Lehet, hogy mindössze ez a különbség az átlagos japán és az átlagos francia autó megbízhatósága között is: japánban autógyár-részvényesnek lenni hosszútávú megtakarítási forma, Franciaországban meg napi szórakozás :)
Sokszor az állami lobbin átnyomott egymást nyíró multitörténetek a fogyasztón csattannak, címszavakban villanykörte, autó környezetvédelem, kondenz. kazánok, inverteres klima témája, és egyebek.
Hogy valami mitől felel meg, mitől nem, vagy még nem bukott le, hogy valójában nem....illetve igazábol semmi nem(!), hanem egy kurv@nagy nemzetközi korrupció az egész (ld volkswagen botrány és mellékágai) azt nehéz a fogyasztó szemszövéből megitélni.
Mondjuk ennek a "mindenki profitéhes" marxista szövegnek igy nem sok értelme van a mai globális gazdaságban.
NYILVÁN mindenki profitéhes, a piac logikája a profit és csak a profit.
Ma már nem dönthet egy gyár, egy igazgatótanács, senki a "kisebb profitról", a hosszutávú fennmaradás racionalizálás vagy bármi miatt....mert a cégnek vége.
Megy a befektető és 0.001% plusszért az ÖSSZES pénzt átteszi máshova (eladják az összes részvényt, menekül a tőke, stb) és másnap CSŐD.
Ezért _bármi áron_ fent kell legalább a látszatot tartani, erről szól minden, az életveszélyes halál-légzsáktól a meghamisított japán acélipari minőségellenőrzésig, globális élethalálharc folyik.
A villanyszerelésben is megy kicsiben ugyanez, amikor igyekszik a szakma (egy tűzközeli része) átnyomni valamit, majd jé, törököt fogott vele, mert hiába lesz tilos az A, ha nem ellenőrzi senki, nem garantálja senki, nem foglalkozik vele senki, közben meg tolódunk a 3. világba fénysebességgel ,ahol minden tilos és papiron mindenki mindennek megfelel, a valóság meg rosszabb, mintha minden a józan észre lenne bízva.
Mert nyilván sosem lesz a parasztnak pénze pl. harmadmilliós kondenzációs kazánra, tehát ha szétég a régi megveszi kéz alatt a még működő használt roncsot pártizesért, és begányolja házilag.
De ugyanez a villanyóra történet, marad az 50éves szar, és sosem lesz modern lakáselosztó meg fi relé, mert akkor az már újraszerelés órakihelyezés, és +félmillió, stb.
Autóra, mindenre elmondhatod ezt, és persze virágzik a gányipar, a nem annyira villanyszerelő, aki megoldja okosban, a nem annyira autószerelő, aki majd kiüti, átüti, levizsgáztatja, megoldja.
Miközben lassan szinte CSAK gánykisipar marad, mert az EU-s szintű jövedelmekhez mért költségeket támasztó jogszabályok mentén nem működik legálisan az ország töredék akkora átlagjövedelem mellett, nyilván.
Márpedig az élet nem áll meg, a társadalom megtalálja a maga útját, ahogyan kikerüli a problémákat, mint a víz a köveket.
Egyébként a lakás és a külvilág között futó elektromos csövekben télen a lakáslevegő párája folyamatosan kifelé áramlik, miközben egyre hűl lefele a kifelé egyre hidegebb csőben. A pára hűlés közben egyszer csak eléri a harmatpontot, mikoris a pára folyékony vízzé csapódik ki és megindul valamerre.
Ezért a kimenő csöveket LÉGMENTESEN tömítsük le a vezetékek körül (és közöttük is!) mégpedig A CSŐ LAKÁS FELŐLI VÉGÉN (tehát as csőbe nem a hideg bejutása a probléma , hanem a pára bejutása).
Bátor villanyszerelő használhat ere a célra pl a fiókban talált sziloplasztot, okos villanyszerelő olyan anyagot használ, amire a gyártó ráírta, hogy elektromos tömítésre is használható (pl az F.B.S, nevű trutymót)
"A gyártók mentségére legyen mondva az európai környezetvédelmi előírások folyamatos szigorítása miatt jönnek ezek a turbós autók."
Ez az a parasztvakítás, amivel a gyártók leplezik pofátlan profit-éhségüket. Hasonló indokkal (új EU előírásokra mutogatva) tűnnek el a boltokból a NEM kondenzációs gázkazánok is.
Akinek van szeme, az viszont lássa a szemivel, hogy továbbra is gyártanak turbó nélküli autókat (és kondenzáció nélküli gázkazánokat), amelyek valami csoda folytán mégiscsak megfelelnek az új EU előírásoknak is. Tehát a fenti indoklás valójában egy hazugság, aminek oka van.
Na kb hasonló módon generálódnak ártatlan szabvány-béli megjegyzésekből "szigorúan tilos így villanyt szerelni" szabályok az egszerű nép ajkán :)
A kárpát medence leghidegebb pontján élek. több mint 850 méter tengerszint feletti magasságban. Itt sokszor cm vastag zuzmara lep el mindent. Délig nem lehet látni a napot a ködtől ami tulajdonképpen a felhő. Továbbá a -20 fok alatti hőmérséklet se ritka télen. Mindenhová bemegy a nedvesség ahova tud.
Ilyen esetekben nem használok védőcsövezést. MBCu kábelt bele direktbe a falba . Padláson pedig szarufák aljára bilincsezem födémtől 30 cm re. Nem taposnak ott rajta. Még sose rágta meg egér.
Igen, védekezni ellene a megfelelő szereléssel lehet ami mindig hely függő, alapból ha szükséges és padláson mennek a csövezések akkor azokat letakarással lehet védeni a legjobban. A dobozokat hát nehezebb ügy ott nincs jó megoldás.
Ja, igy mar ertem, bar eleg szarul hangzik. Majd a tapasztalt szakik megmondjak mit lehet csinalni ezzel, elso blikkre az lenne az otletem hogy valahogy ki kellene vezetni a kondenzvizet a dobozbol. (meg ha vizmentes koteseket is csinalsz, amiket pl az ontozorendszereknel hasznalnak, akkor is el fog rohadni a szigetelese par ev alatt a normal kabeleknek/vezetekeknek. Ha jol tudom csak a foldkabelek birjak a tartosan nedves kornyezetet - de majd a tapasztalt szakik kijavitanak ha hulyesegeket beszelek, vagy elek megmondja hogy o mar latott olyat hogy az NYM-J kabel 20 eve log a kutban es kethavonta meg savval is locsoljak, de meg ugy sem rohadt szet :)
Kültéri tömített dobozok, szükség esetére akár bentre is(!), két teret összekötő csőbe kőzet vagy üveggyapot (éghetetetlen) módjával betolva (szünjön meg a levegő és pára esetleges cirkulációja), megfelelő rugós kötőelemek, sodrást és gagyisorkapcsokat legalább(?) ezekben a dobozokban MINDENÁRON kerülni!
Alkalmasint plusz "biztos ami tuti" védelemként zsugorcső, esetleg gyantás zsugorcső "sapka" külön-külön a kötésekre melegítve.
Igy a legpárásabb lakás és a leghidegebb kültér közt sem lesz páralecsapódásos, korróziós probléma.
A pára (tiszta víz) egyébként rossz vezető, villamos ellenállása nagy, nyilván a kötés oxidjaiból, környező kioldott anyagokból azután majd old be magának ionokat, hogy már akár a fi relét is random lecsapkodja.
Az ST az SGS-Thomson igen nagy múltú gyártó, messze nem gagyi technika. Az LT a Linear Technology lesz, ez sem az a gagyi gyártó, finoman szólva. :-D Honnan szereztek ilyen hülyeségeket? :-DD
A gyártók mentségére legyen mondva az európai környezetvédelmi előírások folyamatos szigorítása miatt jönnek ezek a turbós autók. Lásd Type-R, pedig ha a Honda csinált kiváló szívó motort az az volt.
"Az hogy egy népet, vagy márkát istenítesz vagy fikázol, az csak a saját szűklátókörűséged bizonyítéka"
Egy népet sem fikáztam vagy istenítettem. Viszont összevetettem rengeteg statisztikai adatot és ezek alapján kialakítottam egy leegyszerűsített előszűrő-rendszert, ami eddig kiválóan bevált. Lehet, hogy tévedek és utólag ki fog derülni, hogy az évszázad leg-megbízhatóbb autója egy Citroen vagy egy Fiat lesz, de én ezt nem tartom túl valószínűnek ;)
"Kivéve a márkaszerviz! Mert 99,99%-uk fogja azt mondani, h az általad kiválasztott kisautóból az 1,2-est igen mert hibátlan, az 1,4-est nem szabad megvenni... Mond jót is, rosszat is, te + úgy vagy vele, h milyen őszinték!"
Az információ forrás attól megbízható, hogy
1: nem érdekelt abban, hogy becsapjon (ELŐRE tudja, hogy soha nem lesz semmi haszna belőle)
2: tudja, hogy ha becsap, az ki fog derülni, mert minden szava le lesz ellenőrizve (több információforrás összevetése)
Egyébként simán hihető, hogy hosszú távon az egyik motor sokkal megbízhatóbb, mint a másik.
Az utolsó, amit most nyűvök, francia összeszerelés. Ennél már volt garanciában, főtengely-hátsó szimmering, most éppen 11 évesen elemcsere rozsdagaranciában (igaz csak egy helyen, de állítólag a legtöbb Yarison ugyancsak), 9 évesen katalizátor csere, visszahívások 3-szor...
Az elődök, Corolla '89 és Yaris 2001, esetében (mindkettő japánban készült) a kopó alkatrészeken kívül semmi beruházásra nem volt szükség: 10 és 8 évet voltak nálam.
Nagyon sok autószerelővel próbálkoztam, ha szaroznak, átqrnak ott hagyom. De egy sem mondta, h cseréljem le valamelyik autómat is franciára vagy olaszra vagy...
Olyat már mondtak, ha franciát veszek távozzak tőlük.
+ az általam eddig leírtak csak azt erősítik meg bennem, h nem rossz döntés márka hűnek maradnom. Nem olyan nehéz - még nekem a laikusnak sem - úgy autót venni, h nem nézem a "csomagolópapírt"...
"Nem lenne mérges, ha nem kellene lebontani a fél elejét az autónak. Igaz erre képesek már a németek is."
Már kötelező úgy gyártani, hogy egy szőke picsa is ki tudja cserélni. Amerikában, régen minden kocsinak ugyanolyan volt a lámpája. az égő egybe volt szerelve a búrával, csak tokkal-vonóval lehetett cserélni, de tökmindegy volt milyen márkáé, mert egyformák voltak. Eleinte csak kerek, később lettek szögletesek is.
Tudja fene, mondjuk mókás mikor Elek tudja, hogy melyik lesz a jó autó, haversrácnak meg az a dolga, hogy ami megjelenik a piacon azt szétzsedje, összerakja, tesztelje. És még Ő sem mer ennyire alap axiómákat kimondani, hogy francia, vagy nemzet alapján vagy ilyesmi. Mondjuk lehet ért is hozzá :-D
A régi peugeot 206 -osok , citroen saxo-k, a mai napig szépen működnek, remek autók a kortársaikhoz képest.
A régi 206-osok új korukban csak olyan hibát tudtak produkálni, hogy pl. egy ÉV hibás eszközzel dolgoztak rajta azonnal a computer-ük szállt el.
Ezekkel a csigásokkal az a bajom, mint a 80-as évek Dáciájával. Végre megkaptad, majd vitted a szervizbe, h rakják össze, mert különben heteken belül széthullott, húszforintos alkatrészek miatt! A kollégám annyira szereti, és viseli szívén "összerakott" francia autója sorsát, h mindennapos, na jó, hónapos vendég a szervizben. Izzócserével. Nem lenne mérges, ha nem kellene lebontani a fél elejét az autónak. Igaz erre képesek már a németek is.
Mióta hátrány, van valami rossz híre, h egy autó ott készül ahol? Ha igen, akkor baj van a márkánál, mert Európában csak szar Honda lehet. Mert ami nem japánban készült...
Nekem egy angliában összerakott hondám van, talicskával öntöm bele a pénzt, de ez annak köszönhető, hogy elhanyagoltan vettem.
Adott típust kell megvizsgálni...
Mert ami nem japánban készült az vagy török vagy angol!
Na ezért kell utána nézni a típusnak, de elhagyjuk és az ember szeret saját kárán tanulni. 1995-2000 közti 5 ajtós Civic készült albionban. Valami Rover házasságban. Hát ha valami szar autó lett, na az az volt. A Civic messze legrosszabb autói készültek akkor. Beigazolódott, h a szigetországban autót francia minőségben tudnak csak gyártani.
De meg kell nézni a 3 ajtós és az 5 ajtós árait a HA-n, h X összegért 2-3 évvel öregebb 3 ajtóst tudsz csak venni (amelyik egyben van).
Az hogy egy népet, vagy márkát istenítesz vagy fikázol,
Az V. sebességben - míg volt - a magas műs.vez. pasi, összehasonlították a két ország (német-angol) autóit, pontosabban a gyártást! Ott az angolunk jelentette ki, h a németekhez képest nem tudnak autókat gyártani.
Sőt!
Megszólaltattak angol szakembert is, aki szerint természetes egy (angol!) autón, h itt-ott csöpög valami, ezt-azt cserélni kell, innen-onnan nyikorgást hallasz... Ezzel a felfogással gyártanak.
Én nem hiszem, h első szűrőnek nem jó a nemzet szűkítés...
És a 8 évvel ezelőtti kocsimra mondaná, hogy szétesik az ajtó vezérlés, persze ha ennyi idős kocsinál visszajut a szerviz fülébe. Amúgy a következő ugyanilyenben már más az alkatrész, akkor merre tovább? Tizedmilliméterre szét kell csontozni mindent és akkor is sok év múlva derül ki.
Kivéve a márkaszerviz! Mert 99,99%-uk fogja azt mondani, h az általad kiválasztott kisautóból az 1,2-est igen mert hibátlan, az 1,4-est nem szabad megvenni... Mond jót is, rosszat is, te + úgy vagy vele, h milyen őszinték!
A független, pedig nem biztos, h ismeri annyira az adott típust, h a véleménye megálljon. De az igaz, h ez is több mint a semmi információ.
Ja, csak egyebeket, de akkor legyen mondjuk Siemens. Mondjuk a leggyengébb lánszem is érdekes, hogy akkor most injektor lesz az, vagy micsoda? Bár engem a kuplungkötél szakadása is ki bírt készíteni, de még mindig jobb, mint egy lekonyult motor.
A régi peugeot 206 -osok , citroen saxo-k, a mai napig szépen működnek, remek autók a kortársaikhoz képest.
Utána jött egy lejtmenet, de a francia autók ma többnyire ismét jó minőségűek, míg a bmw-k motorjai széthullanak, a merciket megeszi a rozsda, a vw bele szétfoszlik, de egészen udorítóan, a japán hondát meg törökországban gyártják.
Nekem egy angliában összerakott hondám van, talicskával öntöm bele a pénzt, de ez annak köszönhető, hogy elhanyagoltan vettem.
Az hogy egy népet, vagy márkát istenítesz vagy fikázol, az csak a saját szűklátókörűséged bizonyítéka, minden gyártónak vannak/voltak olyan időszakai amikor jó kocsikat gyártottak és olyanok amikor szemetet.
Adott típust kell megvizsgálni, és főleg az adott autót, mert mint írtad a jó autót is le lehet rúgni, és a rosszat is életben lehet tartani.
"Az fogja azért a kezed, de ha az előző tulaj ökör volt.."
Egy hozzánemértő sofőr egy autó motorjában már az első néhány száz kilométeren brutális, utólag csak horror pénzért helyrehozható károkat tud tenni. Márpedig az új autókat vásárlók 99 százaléka nem ért hozzá, szóval egy alig egy hetes használt autó is valószínűleg már egy szemétrakás motorikusan :) Azok az autók, amelyek különösebb szervizelés nélkül több száz ezer kilométert mennek, azok szerintem nem a gyártósoron kerültek "véletlenül szerencsés csillagzat" alá, hanem az első tulajdonosuk tudta, hogy mit csinál egy motor csecsemőkorában. Legalább ennyit számít, hogy mit tankoltak bele élete során: kizárólag tiszta benzint, vagy valami vizes (tolvaj benzinkutas illetve üzemanyag-szállító), sőt, esetleg koszos vackot (trükköző kút-tulajdonosok mocskos tartályai).
"Csak a "vakszerencse határozza meg" bármelyik termék/alkatrész szinvonalát !"
Rohadt sok függ attól, hogy a termékhez a nevét adó cég mennyire veszi komolyan a kezéből kiadott minőséget (pl a megbízhatóságot). Maga a gyártósor lehet akárhol a világon. Lehet, hogy ugyanazon a kínai gyártósoron készülnek a világ leggagyibb és legmegbízhatóbb mobiltelefonjai, talán csak a megrendelőjük igényességében van különbség. Lehet, hogy az egyik megrendelő azt mondja, hogy csak minden ezredik készüléknél lehet garanciális hiba három éven belül, a másiknál meg minden tizedik is belefér és egy év is elég. Ha a gyártó bevállalja az igényes terméket, akkor úgy fogja megválogatni a legkisebb beépített alkatrész minőségét is és plusz korbácsos embereket is alkalmaz a dolgozók háta mögé :)
Amióta összeborultak a Renault-val, azóta szerintem okos ember mikroszkóppal vagy szakértővel vizsgáljon meg minden Nissan terméket vásárlás előtt, akinek nincs egyik sem, az inkább válasszon teljesen francia-mentes gyártót.
"Majd' egy évszázada jó márka a VW"
Akkor is, ha a "jó márka" legfőbb ismérve a hosszú távú megbízhatóság? Mondjuk 12-15 év, vagy 150-200e km úgy, hogy a kötelező szervizeken kívül szerelő még nem látta.
"Amúgy a Bosch, Siemens, ABB, Knorr, Magneti Marelli, Beru, Febi, Sachs az milyen cég?"
Ezek közül egyik sem készít fődarabokat autóhoz (motor, váltó, futómű, karosszéria, stb), de ha pl a Toyota vállalatvezetése vállalja a felelősséget bármelyik német cég megbízhatóságáért, akkor én hinni fogok nekik.
Az autó egy olyan lánc, aminek az erősségét a leggyengébb láncszem határozza meg. Komoly pénzköltés előtt kérdezz (fizess) meg egy szakértőt, hogy meséljen neked valamit a kiválasztott termék leggyengébb láncszemeiről. De ha nem szeretnéd nagyon sokszor zaklatni/megfizetni a szakértődet, ahhoz fel kell állítani valamilyen elő-választási rendszert. Az én rendszerem (amit szintén szakértőktől tanultam) az országok közötti válogatás, eddig szépen bejött.
Én mindegyik oldalán voltam a pultnak és előző éveimben meg mindenféle nyomtatómegtérülős mókát is hajlandó voltam számolni a júzernek, aki kinézett vagy hármat és semmit nem vett, de legalább sokat dolgokztam vele, mondván mindent az ügyfélért. Igen, de Te nem vagy ügyfél és némi vendéglátós tapasztalattal tudom, hogy nem is leszel (:- Elektronikában főleg zűrös a dolog, aztán majd kiderül. Egyik fele felháborodik, hogy miért nem lehet megnézni és kipróbálni rendesen élőben, a másik meg azt mondja a pult túloldaláról, amiről beszélsz, hogy rendben, itt megnézheted de ha beleszámolom a rezsi költséget, akkor nem itt fogod megvenni.
A cég, ahonnan nyugdíjba mentem, nagyjából ezért ment a csőd szélére...voltunk 3-an technikusok, (tv-video), a műhelyből előrementünk, ha vevő jött. Egy órát nézelődött, hagyta magát kioktatni, aztán elhúzott a város szélén álló Saturn-ba. (Ausztriában volt) A borzasztó az volt, hogy ha nem voltunk készségesek, azonnal cimmogtak az ügyfelek, akik korábban tényleg nálunk vásároltak.
Igen. Bár ha annyi lé'm lesz, mint Escobárnak, aki azzal fűtött, akkor lesz olasz autóm is:)
Jaj, elnézést hazudtam. Most nézek egy kis dobozost, ha végre valahára elkezdődik jövőre az építkezésünk kell egy. 400-500k Doblo. Ha végeztünk eladom X-ért. Inkább, mint az enyémet harcoljam le.
Az Ósanos csajszi közt a különbség az MM-ben (WE-en) annyi volt, h ott már előre szóltam, h rengeteg focit fogok rajta nézni. Emberem egy másodpercig sem akart rám sózni egyenergiatakarékos tévét. Vitt a plazmákhoz. Sőt! Útközben azt is mondta ha nem HD-ben nézem a sportot, akkor pláne meg ne forduljon a fejemben, h elcédét veszek. Ott én kértem, h csak a Panához vigyen, azon belül is egy típushoz. Megnéztem, h működik élőben, megköszöntem és hazamentem. Otthonról megrendeltem egy netes cégtől. 30k-val olcsóbban.
Igaz én szerencsés voltam, megkérdezhettem szakemberektől, h mit vegyek. (10-ből 10 mondta a plazmát)
Igen. Bár ha annyi lé'm lesz, mint Escobárnak, aki azzal fűtött, akkor lesz olasz autóm is:)
hogy férjek bele
Itt nincs már vitaalap:)
miképpen lehet jó autót venni: Találomra.
Ott a pont. Használt, mind lutri.
Majdnem. Azért van egy múltja, brandje egy márkának, főleg típusnak. Az fogja azért a kezed, de ha az előző tulaj ökör volt...
más tele van Renault meg egyéb autóval
A véleményem továbbra is az, h a mennyiség nem egyenlő a minőséggel.
Seatra költöttem sokat
Minden márkában lesz hulladék, ezt így nem nézheted! A % a nem mindegy, h mekkora esélyed van azt kifogni. Új autónál még szebben elmásznak egymástól az értékek.
Renault meg egyéb autóval, de céges flotta is akad, vagy pld. bérautós cég, azok többnyire nem saját magukat szopatják ilyesmivel.
Olcsóbb és gyorsabban kipörgetik az árukat. Hamarabb van hozzájuk utángyártott alkatrész, nem is raknak bele gyárit. Menj, vigyed, hozd a pénzt.
Azé' azok a poénok valamit csak üzennek, h a franciát azért csinálják hiper kényelmesre, h ha várod a sárgaangyalt nem zsibbadj el. :)
Vagy ez mind véletlen? Mivel érdemelték ki szegény csigások, h így bánccsák őket?:)
Olvasom Elek írásait, nem beszélhet olyan hülyeségeket mindig egy hőszig topikban pl., amikor megtérülésről ír, itt viszont csak minimalizálható bukásról beszélhetünk. Az én favorizált márkám (most 5 éves) a nálam töltött 2 és fél év alatt 500-700k-t bukott az árából. A kolléga franciája már 2 misi alá esett (3,5-ről), közel a felére, pedig csak 300-zal vettem drágábbért. Eddig olajat cseréltem és egy izzót, ott volt mát kettős is cserélve, pedig nagyon megbízható forrásból vette, kevesebb km-rel. Én meg német céges autót vettem meg.
Igen, autóban nem lehet meggyőzni senkit, nem is szabad megpróbálni. Én a gyártóknak sem adok esélyt. Örülök ha éppen tetszik, de leszarom. A legújabb sem tetszik a típusomból. Sőt!
A plazmánál A képpontokat "plazmabuborékok" színezik (h-h, azt tudja a tök) míg az Lcd-nél még mindig több képpontot világít egy Led! Ahol nem így történik , ott már nem lesz röcögés, de az (úgy tudom még) 7 számjegyű és nem 1-essel kezdődik. Ha egyessel akkor 8 számjegyből áll az ára.
A plazma ezt megcsinálta 50"-ban 400k-ért.
(azt a minimum + 600k-t meg valahogy kifizetem többlet fogyasztásban, lesz rá pár évem:)
Vagy, világított fekete.
?
Soha nem lesz olyan feketéd elcédén, mint plazmán.
Van persze hátránya is a plazmának, pl. beég. XBOX, PS nem mehet rajta. Gyerekek nem is játszhatnak rajta, arra vettem eldzsí elcédét.
Úgy helyes, h a tévéseknél addig volt Sony, míg a képcsöves technika ment. A Beta kazetták idejében. Akkor valóban a tévékben és a kamerákban agyonverték a világot. Ma már nincsenek Sony "tévék" adáslebonyolításban. + sehol sem. Kamerákban még ott vannak, legalábbis a 3 nagy Tévé közül az egyikben csak azok vannak.
Viszont tuti nem azért szaggatott rajt a labda, mert LCD volt. Amúgy ilyen helyeken hagyjuk, nyilván nem érthet mindenhez ésvagy, de összehasonlítani sem lehet. Azért az MMben meglpődtem a srácon, az valami technikai gyagyás lehetett, mert mikor lekonyult a TV-m, akkor elmentem, hogy olcsó a Sharp, az fasza, adide. Biztos ez kell? Tuti. Nemá. De, ismerem, tudom, hogy nem LG/Samu/satöbbi, adide. Ok, de bekapcsolom, nézd meg, mert ennek valami más panelja lesz. Nézem: ez egy fos. Ő megmondta... Aztán válogattam kicsit, hazaestem egy Sonyval, aminél tudományosan garancia/ár/méret döntött. És egy ideig fagyott is a szoftvere az jó volt :-D Viszont azt a verziós Sharpot tényleg valami szlovák és vidéki ipar rakta össze szinte maradványokból, meg ezer éves szar kijelzőkből :-O Nyilván azért volt olcsó, azt kaptam volna amit fizetek.
Aztán mi alapján vennénk? Tetszik. Vagy mint én, hogy férjek bele és legyen rá pénzem :-D Én szerelőim meg azt mondják, hogy miképpen lehet jó autót venni: Találomra. Elvégre más tele van Renault meg egyéb autóval, de céges flotta is akad, vagy pld. bérautós cég, azok többnyire nem saját magukat szopatják ilyesmivel. Én meg a Seatra költöttem sokat, aztán kinek mi a sok vagy miért, de haverok akkor is magyarázták utólag (persze egyik sem tudta, csak anyázott, hogy átbaszott a szerelő, mert túl sok az alkatrész, ennyi nincs a kocsiban), hogy vezérlést kellett volna megnéznem és az alapján autót venni. Fene tudja, egyik haver a Merci/Landrover vonallal szopolik, másik a franciával, többiek meg teljesen jól használják ugyanazokat. Max. technológiákra lehetne rámenni és anyagköltségekre, azért egy kettős tömeg meg kuplung mindennel és marok izzítógyertya az húzós bír lenni. Főleg ha az utóbbit sűrűn veszi az ember.
Kiváncsi lennék te milyen szempontok alapján vásárolnál komolyabb műszaki terméket...
Ezt nagyon sok embertől megkérdezhetnéd, 85%+ kinézettre vásárol pl. autót. Úgy kell nekik.
A volt blasz-os edzőm egy francia márkánál volt értékesítő, elhívott a 2000-es évek elején egy kispályás (buli) márka kupára. A csapat fele lett dolgozó, szerelő (5-6 fő) és egy sem jött francia autóval! Mikor rá kérdeztem, h mé nem csak mosolyogtak...
Újpesten volt szintén akkoriban vill.boltunk, bejárt egy másik francia márkától az anyagbeszerző ilyen-olyan szig.szalagért, kötegelőért, zsugorcsőért franc tudja miért még, sokat beszélgettünk, mer ráért:)
Nagyon szidta a márkájukat. Aki ismeri az egyik kis dobozost tudhatja, sikerült olyan gyári húszforintos szimeringet a váltóhoz betervezni, amit "megevett" az olaj, szakadtak szét a váltók.
Jöttek a kölkök nálunk, kevés lett az egy autó, benéztünk hozzájuk, mert a zasszonynak nagyon tetszett az egyik kis autójuk. A srác a műhelyből az üvegen keresztül meglátott minket és azonnal kijött, megkérdezte mit szeretnénk. Mondtam ezt a kerek kis autót, mert tetszik a páromnak.
Hangosan!
Körül sem nézett a hülye:
"Hogy itt? Hát itt nincs autó! Mondtam neked!"
A feleségem a mai napig mondja, ha nincs ott és nem hallja még nekem sem hiszi el.
Onnantól ezt rám bízza.
Azonos márkánk van kb 20 éve, az övé nekem is tetszik, az enyém nem, de megvettem.
De úgy fogom fel, h egy csaj nézzem ki jól, ne az autó...
Autógyártásnál is tévedsz, de arról "nincs kedvem" írni.
"ST és az LT jelölésüke mind orosz termékek kb 2/3--1/3 annyiba kerülnek mint az eredetiek.
PL; SAMSUNG igy leirva ;самсунг szerintem is olyan jó mint az eredeti?!!!!!!"
Ez megint más és nem ugyanaz, nem spórolás, hanem jó eséllyel hamisítanak, de az is lehet, hogy adott területre kell cirill vagy egyéb betűs dolog. Ezt egyenként kellene megfejteni. Főleg ha ez egy írható csip, akkor olyan, mint a "Nintendó-jellegű családi konzol" 500 játékkal. Ebbe is beleírhattak valami szoftvert, amit vagy jól fejtettek vissza vagy nem.
UPC beltéri elég egyedi cucc, de tudod mit? Állok elébe, menjünk és nézzünk meg egyet Tesco/Praktiker/metro polcán. Ha találunk, akkor én fizetem a sört, ha nincs, akkor Te fizeted utána a berúgást, na?
Főleg mert ezeknél nagyon nincs ekkora selejt, de ha igen, akkor egyszerűbb hulladékként kezelni, mint újra szoftvert varázsolni bele és kitalálni egy környezetet, amit éppen a Teszkónak el lehet pattintani. Mondjuk én mindig is szerettem volna egy olyan lejátszót, szóval hajrá, menjünk és keressük meg.
Ezek az okfejtések a nagy összeszerelő üzemek megjelenése óta vakvágány !
Csak a "vakszerencse határozza meg" bármelyik termék/alkatrész szinvonalát !
A nagy cégek kb igy gyártanak;
PL; a UPC rendelt 400 000 db kábeltévé beltérit. Ehhez le kell gyártani 650 000 db készüléket.
Ebből az első (ami javitás , hiba nélkül átment a teszten )400 000-t megkapja a cég .
A többi; 100 és --80 000 db a " milyen cimkével kéri " megjeleneik mindenféle TESCO, METRO, Praktiker stb áruházakban . (ezek voltak 1-5 ször javitva ). .................
kb 30-40 ezret még akárhányszor javitva --értékcsökkenként --"Önnek fejlesztve ez az olcsóbb verezió "stb. szlogenekkel még el lehet adni 1-2 hónapon belül.
Ami ezután kimaradt , elektronikai hulladék --megy a darálóba.!
Ha esetleg vmi más terméket több évig gyártva PL Suzuki műszerfalat Valeo névvel...az évenkénti vevői auditok , miatt folyamatosan megy le az ára . A 3-5 év után mivel felére esik az ár befejezik a gyártást !Átviszik másik gyártóhoz.
Szerintetek a menedment hogyan fog spórolni? Kihagyni belőle a xésy részt .. tegyünk olcsóbbat ......stb esik a szinvonal !ST és az LT jelölésüke mind orosz termékek kb 2/3--1/3 annyiba kerülnek mint az eredetiek.
PL; SAMSUNG igy leirva ;самсунг szerintem is olyan jó mint az eredeti?!!!!!!
Szervíz is csak utólag tudja, mint minden cuccnál, akkor meg már mindegy (:-
Sonyban meg teljesen más kategória az okostelefon és a komolyabb cuccok, mert a pro kategóriában és TVseknél már tele vannak Sonyval. De van ilyen haverom is, aki közölte, mint ami Sony az fos és kész, nem kellene ingyen sem. Azért egy szakajtó fényképezőt elfogadnék optikástól, mert úgy megette kilóra a piacot, hogy csak pislogunk. Csak kedvem nincs bevásárolni belőle :-D
Mondjuk éppen mondta, hogy a Nissan sem jó, mert. Éppen ez az, úgysem tudni mi van benne és miért. Ha japánra utalna, akkor meg hagyjuk, ugye ott volt már visszahívás és szopás a Toyotával, a légzsákkal és most valami acélipari jegyzőkönyves hamisításos mókába futottak? Főleg mert a japán alkatrészek sem olyanok ám, csak szeretnénk az hinni. És még a fejlődés is megállt arrafelé. Közben a Volvo kínai lett és németek dolgoznak be rá. Viszont azok egész értelmes konstrukciók, kivéve az előzőből 1-2 széria.
Akkor milyen lenne? Ki is merítetted a piacot. Amúgy a Bosch, Siemens, ABB, Knorr, Magneti Marelli, Beru, Febi, Sachs az milyen cég? Mert kb. ezekből áll össze az autó. Azt meg végképp ki nem találod előre, hogy a fékcső az tőlünk megy beszállítótól, vagy szlovák/lengyel vonalról.
Majdnem teljesen mindegy, mert azok a cuccok mindenféle autóban benne vannak és igazából ez a pár nagy beszállító rakja össze az egészet, így ez alapján külön válogatni tök mindegy, meg persze néha minden elromlik és nem attól, hogy francia. Előre meg senki nem látja úgysem, csak lehet hitvitázni, hogy vegyél németet, de a Seat az nem német... Ugyan.
"Magyarázd már el ennek a sok hülyének, mi az az áramkör!"
Mindenki tudja, hogy mi az az áramkör. Mindenki máshogy tudja :)
Azt is mindenki tudja, hogy kötelező minden áramkörhöz külön-külön nullvezetőt kell vezetni. Vagy mégsem. Sőt, az is lehet, hogy valójában nem is kötelező.
Az ilyen kérdéseket senki sem meri feltenni, mert fél, hogy egyesek hülyének nézik. Én feltehetem helyettük is, mert engem effajta kényes kérdések nélkül is hülyének néznek egyesek :)
"laikus ként nem gondoltam volna, hogy ez gagyi. :)"
Nem csak abszolút gagyi létezik, van olyan is, hogy RELATÍV gagyi. Tehát a termék egy laikus szemében egésze elfogadható minőség és csak a hozzáértők tudják, hogy nem ilyet kellene venni. A te garázsajtó nyitódnak például van létező gyártója, sőt a jelek szerint szervize és alkatrész utánpótlása is, tehát nem abszolút gagyi termék. Ha viszont a motorja megszorul és az automatika nem kapcsolja le azonnal, az azt jelenti, hogy a gyártója kispórolt belőle olyan (filléres) dolgokat, ilyet komolyabb gyártók nem tesznek.
Egy hasonlat az autók világából: egy időben arra gondoltam, hogy veszek egy Nissan Qashqai autót, mert megtetszett és a Nissan egy megbízható gyártó szerintem, de a nyomozás során kiderült, hogy az autó francia alkatrészeket is (ráadásul fontos fődarabokat) tartalmaz, márpedig ha a franciáktól függ egy autó tartós megbízhatósága, az az autó nálam tiltólistán van :)
Na így kellene kapunyitót is vásárolni: hogy amikor egyszer majd megszorul a mechanika, akkor lépjen közbe a motorvédelem és ne kelljen újat vásároni pl egy kis kosz miatt.
Tess, vidéki iparos meló, komoly Eurókért és koronáért. Haver fényképezte, mikor ment átvenni a felújított lakást, aztán ki is fordult rögtön, hogy kicsit még gyurmázzanak rajta, legközelebb viszont már tudja, hogy felkészülten és jobb fényképezővel kell jönni. Van még pár kép, de nem akarom túltolni a csoportot, a konyha pultja sem illeszkedett a szélekhez, nem volt vízszintes, mesrőleges, egyik fele síkban elfért és az általuk szolgáltatott, lakáshoz járó tűzhely sem fért be abba a nyílásba, amit készítettek. Az egy ideig úgy is maradt.
Oké, köszi. Ahogy kiméregettem láttam, hogy 3 kapcsolósor van egymástól függetlenül, de biztosra akartam menni és inkább kérdeztem. Meg kicsit zavart, hogy a nullának is fix kötés van, de akkor ez felejtős. Így fogom csinálni ahogy írod.:)
Nem tudom milyen jelölések vannak, mert katalógusban számozzák, de pl. L1-L2-re a fázis nulla, és azok kapcsolt kapcsaira az elmenő fázis és nulla, aztán hagyod 1-es állásban bekapcsolva
Valójában kaptam jó linket kapcsolóra, de ez meg van itthon és gondoltam felhasználom. Már ha lehet. Akkor az a 3 kapcsolóelemhez írt L-ek nem a fázist jelölik?
Nekem nem is lenne fontos kapcsolni, de az előző tulaj elvágta a kábelt. Igazából egy elfogadható vezetékkötésnek használnám.
Fázist és a nullát, de ez átkapcsoló, tehát ide-oda kapcsolgatja a 3 fázist. nem mintha nem lenne beköthető, de zavaró lehet az állása
Ahogy visszaolvastam neked bojlerhez kell egy kétsarkú kapcsoló, annak a jele 6001 esteleg 6002 ez is három fázisú, de bekötöd fázis nulláraháromfázisú
Pontosan. A kapcsolási rajzán L1, L2 és L3 a közéső kapcsoló elemekre van írva, egyik oldalt fix kötésre egy sín földelés jelell, másik oldalon szintén olyan kötősín N jelöléssel. Ezért is kérdeztem. Bocsi ha értetlenül írok.
Alkalmazás:Fix telepítésre száraz, nedves és vizes helyiségekben. Nem alkalmas kültéri használatra, vagy betonban.
A nyitott honlapon még fent volt.
Apróságok: Nem visel fülvédőt, és védő-szemüveget, ellenben pormaszkot igen. Ha dobozhely kifúrása után nem ütögetné ki a pogácsákat akkor nem lenne por. Háztartási létráról dolgozik, rövid nadrágban van, és térdvédő nélkül térdel.
Gagyi csipőfogója van, a dobozokat nem gipszeli körbe. A kötődobozoknál elképzelhető, hogy nem ér be a dupla szigetelés a kábelen.
"A Moeller mágnes kapcsolókkal amikor dolgoztunk, a harmincból egy darab biztosan nem adott át. Igaz cserélték gariba,de az út oda vissza fél nap! Erre nincs idő. Bár volt ahol ragaszkodtak a termékhez......"
A kis DILE.... segédérintkezőknél ezt én is többször tapasztaltam, annak ellenére, hogy új, de raktáron tárolt darabok voltak lehegesztett fólia csomagolásban. ( VÁK-oknál ugyanez volt a helyzet pl. a BERSTEIN ekkel.)
A folyamatos az erős túlzás, ezenkívül csak a mostani sarkított véleményével nem értek egyet :)
Illetve ugyan az ő hozzászólására reagáltam, de általánosan fogalmaztam. A jó öreg tanács: akinek nem inge, ne vegye magára. Aki meg magára veszi, hát....
Elárulom: ajtó mellé 1db villanykapcsoló, falakra körben konnektorok, mondjuk falanként 2db pl. a sarkoktól 1-1 méterre, esetleg egy középre is ha nagy a szoba.
Így mindenki oda rakja a bútort ahova akarja, ha párat eltakar a szekrénysor az se gond, a tv szekrényen, számítógép mögött meg elfér egy kapcsolható, túláramvédős 6-os elosztó, az ágy mellett meg konnektoros kislámpa.
De hogy falat kelljen vésni ha odébb akarom tenni az ágyat, az azért komoly állatság.
Nézegetem ezt a KKMO-20-6006 kapcsolót és belül két oldalon van csavaros kötőelem a földelésnek és a nullának. Egyik-egyik oldalon. Most akkor ennél csak a fázist szakítom? Bocs a láma kérdésért.
Mit jelent az hogy egyszerűbb esetekben? Ezekkel az eszközökkel általában olyan berendezést kapcsolunk amik gyakori kapcsolást igényelnek. Pl fűtőbetétet, szelepeket,stb..... kapcsolnak ahol a mechanikus szerkezetű mágneskapcsolók idő előtt tönkremennek.
Viszont nem biztosítják a galvanikus leválasztást, ami miatt szintén nem alkalmazhatóak akárhol.
A német bérház az kábé olyan mint a magyar albérlet. A magyar "bérház" meg az amikor megveszik a lakást, de van ugye lakásszövetkezet is. Hát itt fúrnak. :)
Én úgy gondolom, hogy egy ilyen munkánál nem a csövezés ára lesz az, amin olyan hű, de sokat lehet spórolni, ellenben bővítéskor, alakításkor, vagy elromló kontakt miatt falig pergő szigetelésnél mégsem kell az egészet végigvésni.
Dehogynem! Csak az már az ő problémája. Ha nem tetszik, szétszedi és felújítja.
De áruld már el, hogy te mégis hogyan képzeled, hogy mindig, mindenkinek jó legyen? :) A kiállások miatt tökmindegy, hogy csövezett, vagy sem, ha át kell helyezni.
Aztán egy vezeték önmagában nem fog tönkremenni, hülyeség ellen meg semmi sem véd.
Mellesleg én sem így csináltam, én is csöveztem mindent és némi kétkedéssel néztem a mindenhol másfeles vezetéket, ráadásul fűzött kiállásokkal. De semmi esetre sem vágnám rá, hogy szar.
Érdekes, hogy a címben rohinstallation (csőszerelés) szerepel, de a fürdőszobán kívül, amit csak érintőlegesen mutatnak, mindenhova kábelt rak. Ez elsőre gazdaságos megoldás, de azért van egy pár hátránya. Az egyik, hogy később bármilyen átalakítás, vezetékcsere jóval problémásabb lehet. Akkor sem lesz egyszerű bármit kijavítani, ha pl. betonozáskor a kőművestanonc lapáttal belecsíp néhány kábelbe, vagy valaki valamelyik kábelen át szögel fel egy képet. Egy jól becsövezett rendszer előnyösebb lehet hosszú távon, a csövek ellenállóbbak a külső behatásoknak, és bizonyos mértékig megmarad a lehetőség rombolásmentes módosításokra.
A kapcsolók és dugaljak fűzgélésével kapcsolatban a film készítőinek valóban nincsenek szabványossági aggályai.
Házat nem 5 évre építünk, el sem tudod képzelni, hogy az unokád 30 év múlva máshová tenné az ágyat, vagy elfúr, vagy be akar húzni, ki akar cserélni egy vezetéket, esetleg nappalit vagy gyerekszobát akar a háló helyére?
Bérházban ezt sem csinálod, mert ez a kivitelezés része és csak laksz benne. Vedd be a gyógyszered, szedd össze a gondolataid és írd már le rendesen, hogy úgy összességében mi a fenére akarsz már kilukadni, mert csak írod a mondatokat, de már lassan összefüggés sem lesz.
Hát igen, el sem tudjuk képzelni, hogy valamit ne kelljen javítani, illetve jó szokás az is, hogy fingunk nincs arról, mit is akarunk valójában, ezért a "kész" után lesz még szét****va az összes fal, mert hát "mégsem oda kellene a konnektor, miért nincs itt mégis kapcsoló...".
Na meg aki évente átrendezi az összes szobát mert már unja, akkor egyébként sem lehet jól megcsinálni. Akkor mit teszel? Bekúrsz egy konnektort aztán majd hosszabbítózza, ahova akarja? Az az egy is rossz helyen lesz úgyis :D Az ilyen lakjon bérlakásban, aztán ha már megunta, arrébb állhat. Vagy menjen el pszichológushoz :)
Nem rossz ez, csak olyasmit kíván, ami itthon sokaknak komoly probléma: tudni kell, hogy mit akar (nem csak abban a pillanatban, hanem mondjuk 5 év múlva) és nem úgy lengedezik, ahogy az utolsó barát/rokon/szomszéd éppen mondta... Ez persze feltételezne némi hozzáértést is, ami a jelenlegi szakembergárdának is probléma, nemhogy az egyre mélyebb "színvonalon" álló Népnek...
Ezt tényleg nem lehet utólag módosítani. Ésszerüen megtervezve , ugye ablak alá nem teszünk ágyat stb ,akár jó is lehet. Nekem nagyon furcsa volt hogy konnektor alatt kötötte el a kapcsolónak a vezetékeit.
Mért lspna hányingert ? Nekem se tetszok az hogy pl szinte oldalról megy be a vezetékk a dobozba ott ahol a feszítőkörmök vannak de nem azpkkal rögzitik ez esetben a kapcsolókat konnektorokat hanem csavarokkal .
Ami tetszik hogy 1,30 magas a kapcsoló gyetek is simán feléri, konnektor 30 cm magas. Ágynál is van kapcsoló konnektor ,nem sötétbe fekszel le vagy éjjelilámpázol. Relével van két bejárat egy fürdő és két ágy nyomógomb. Franciaágy két oldalán.
De még mindig nem ez volt a kérdés, hogy a szomszéd mit csinál, hanem, hogy hol van valami dokumentáció ezen kívül, hogy aki elsőre lássa az is tudja miről szól.
De ha segítettél, akkor 8 kerek mondatban össze is foglalhatod, hogy miről szól, miben más, vagy mi is ez.
Szomszédom hazaköltözött nyugdíjas korára de németbe 20 évet a szakmában dolgozott. Itthon házat épített pont így csinálta meg. Segítettem neki . Ő mesélte hogy kint már így csinálják új házakat.
Ablak redőnyöket is bekötnek, de nem ez a lényeg. Ez egy BUX szisztemű belső hálózat. Ha végignézed a videót láthatod hogy nem elosztódobozokat hanem simán mélyebb kapcsolódobozokba kötik el a szálakat. És közös áramkörök is vannak.kapcsolóból konnektorba is húz át kábelt.
Amúgy én ezzel vettem a házat, nem én építettem be. Bár mindegy, mert laikus ként nem gondoltam volna, hogy ez gagyi. :) De aztán még az is megtörténhet. :) Hát fizikailag nem látok rajta semmit, úgyhogy megnézetem valaki hozzáértővel, köszönöm a választ.
Az a nagy kérdésem, hogy régi építésű lakásban vagy családi házban amikor a régi vezetékeket kicserélik, vagyis cserélték, mikor használtak utoljára alumínium vezetékeket felújítás gyanánt?
Úgy látom mekknél véget ért a karácsonyi kajakóma, és páran beszélgetnek is vele, ezzel megint újabb felesleges és káros bejegyzéseket generálva, sajnos.
Mindig is olyan volt a vitakultúrád, hogy ha valakik sírnak egy 45 fokos irodádan (nem bazmeg, nem derékszög és a nulla közti 45re gondolok) akkor Te mosolyogva bejössz és magyarázod, hogy ez nem is akkora dráma, mert viszonyítási miazmás kérdésköre, lehetne akár melegebb is, de ez véleményed szerint pont jó, mert bezzeg az északi sarkon hideg van, máshol meg sokkal melegebb és különben is Te már kiccsávó korodban is szeretted a tökfőzeléket, TEHÁT úgy gondolod, hogy az van, a pohár vízben ott van benne Isten is egy ledarált traktottal együtt, mert bizonyítsuk be, hogy Te nem úgy látod, ahogy gondolod, elvégre az univerzum is tud teljesen szubjektív lenni.
Mint amikor MyVIPen betaláltak a mókusok és mondták, hogy hálózatépítéssel foglalkoznak, de jó lesz, kezdőcsomag, tájékoztató, gyémánt fokozat, meg minden. Aztán írtam, hogy jajaja, én is azzal foglalkozom, RDM kábelezés, Panduit betétek és panelek, CAT6 Roline végpontok :-D
"Miért élsz degradáló prekoncepciókkal a kérdezővel szemben? Jól esik az egódnak?"
Vannak olyan emberek, akik nem foglalkoznak a minőséggel, csak az alacsony ár a lényeges számukra és amikor a vásárolt termék villámgyorsan tönkremegy, akkor másodszorra is valami gagyit vásárolnak helyette (sokszor pont ugyanolyat :), meg harmadszorra is, stb.
Amikor ilyesmit írok, akkor a következőkben reménykedem:
- aki ebben a cipőben jár, az a szavaimat olvasva hirtelen megvilágosodik és nevethet egy jót saját magán
- akinek szomszédja/rokona/haverja csinálja ugyanezt, az rajta nevethet egy jót
- aki pedig kizárólag azzal a céllal olvassa a bejegyzéseimet, hogy melyik mondatomat lehetne valahogy úgy kiforgatni, hogy abból rám nézve valami negatívumot lehessen kihozni, nos ő is örülhet, mert végre jutott neki egy kis muníció.
Így lehet egy csapásra mindenkinek örömet szerezni :)
Az a baj az "áramkör" szóval, hogy ez alatt nem ugyanazt értik azok akik valóban értik az elektronosság működését és azok, aki nem értik, csak szorgalmasan bemagolták :)
Én ezt 40 éve tudom.:) Mindig a nulla ég meg, ég el, korrodálódik, stb. Csak én nem vagyok gyakorló villanyszerelő, nem foglalkozom ezzel napi szinten, csak rokon szakma, és ezért érdekel.
A villanyszerelő becsületére legyen mondva, a végén azt mondta, hogy nem is érti, miért nem azzal kezdte... (Biztos azért, mert én mondtam...):)
Tökéletesen igazad van. De a kezdeti beírásom után én magam is hanyagoltam a témát, lévén, volt más gondom. Ezért nem folytattam november 3 után a történetet.
A lényegre is jól rátapintottál! Nevezetesen, egy hiba állapot attól tud a "legaljasabb" lenni, hogy mivel nem tervezett állapotról van szó, ezért bizonytalan a formája. Vagy előfordul, vagy nem. És van a kettő közötti állapot, ami most ide igaz!
Ebben az esetben amit én említettem, a nulla hol jó volt, hol meg nem. Ezt most úgy kell érteni, hogy az ottani feladathoz. Mert egész pontosan igazából jó nem volt, (nem lehetett) de volt egy átmeneti időszak, amikor nem volt "annyira rossz", hogy jelentkezett volna a hiba. Ez függ a külső körülményektől, mint hőmérséklet, páratartalom... Mivel az én történetemben nem arról volt szó, hogy a nulla kicsúszott a kapocslécből, -mert az egyértelmű lett volna-, hanem hol érintkezett, hol meg kevésbé érintkezett. Külön megtévesztő a történetben, hogy a gázkazánon kívül minden más látszólag rendben működött! Nyilván csak látszólag, mert egy laza nulla vezetékkel azok sem mehettek tökéletesen, de mentek. Azért írtam, hogy szemre és fülre minden ugyan úgy működött!
Tehát, egy gyenge csatlakozásnál az átmeneti ellenállás változik a külső körülmények változásának következtében. Akár az utcai forgalom keltette rezgést is ide sorolhatjuk. Mondom, az lenne a legegyszerűbb, ha kicsúszik a helyéről a vezeték, mert az akkor sima ügy. De amikor kialakul egy változó átmeneti ellenállás, azt nem lehet "kézben tartani", az önálló életet él...:) Lehet akár a mérés pillanatában hogy jónak mutatkozik, de amint leveszed a mérő tappancsot róla, már rossz lesz.
Ezért fontos a hibalehárításnál a rutin. Azért, hogy egyből oda nyúljon a szerelő, ahová kell. Nem akarom fényezni magamat, de mondtam neki az elején, hogy a nullára gyanakszom és nem itt a kazánházban, hanem az elmű betáp szekrényében. Egészen addig nem hitt nekem, amíg én ki nem építettem azt a 20 méteres vezetéket, amihez képest aztán meg tudta állapítani, hogy elegendő csak a nullát oda vinni, akkor is jól működik a kazán. Innentől kezdve már csak a hibát kellett elhárítania... Tulajdonképpen tálcán vittem neki a megoldást.
Bár az ilyesfajta leválaszthatóság követelményéról nem tudok biztosat, de a villamos berendezés része a vezeték is, nem csak a köznapi értelemben használt gyári berendezések. Mondjuk valahol logikus, hogy a többi áramkör leválasztása nélkül leválasztható legyen egy adott áramkör. Ez a védővezetőknél is így van, és jórészt ilyen okkal nem szabad egy bekötési pontba több áramkör vezetékeit kötni.
Ez a probléma is azért süllyedt el szerintem viszonylag értelmes konklúzió nélkül, mert gyorsan eltért a társaság a tárgytól. Konkrétan tán a FI relé elvi működésének témájában nyitottál vitát. Ez nem baj, mert nagyon hasznos, ha tisztában vagy vele, csak közben elterelődött a szó az eredeti gondodról.
Némi pontosítás után lehetett volna ezt már akkor tisztázni, mert ezzel a FI előtti részen lévő betáp oldali nulla szakadással nem vág mindenben össze az akkori leírás. Például az a része, hogy a FI bemenő oldalán megvan minden feszültség, csak utána van elmászva a nulla. Ez a FI relénél sejtet egy nulla szakadást. A másik a terhelés alatt nem lévő fázis leválasztására helyreálló feszültségszintről szóló leírás.
Valami olyasmi történhetett, hogy a nulla hol átengedett, hol nem és a különböző beavatkozásoktól részben függetlenül volt rendben a feszültség vagy sem. Ezért nem árt, ha többszöri méréssel megbizonyosodsz róla, hogy a dolgok összefüggése valóban jó eséllyel úgy van-e, amint elsőre tűnik.
A garázsnyitó megnövekedett áramfogyasztása legtöbbször arra utal, hogy a villanymotor terhelése jóval magasabb a szokásosnál. Mindenekelőtt valamilyen mechanikai rendellenességet keresnék, koszt, akadályt megszorulást, elgörbülést, stb. amitől nehezen jár mechanika
"Meg egyfolytában búg, rezeg elég hangosan"
Ha akkor is zúg, amikor éppen nem dolgozik (nyugalomban van), akkor kapcsold le az egészet azonnal, mert bármelyik pillanatban leéghet. Valószínűleg a motor leállító végálláskapcsoló (vagy az azt megnyomó pecek) elmozdult a helyéről.
A komolyabb motorvezérlő áramkörök folyamatosan figyelik a motor áramát (némelyikben ez helyettesíti a végálláskapcsolókat is), de egy filléres gagyi terméktől ezt ne várjuk el: szépen leég, te meg minden évben veszel egy másik UGYANOLYAN gagyit (lehetőleg ugyanattól a gyártótól :)
Lehet nem ide kellene írnom, de nem találtam jobb helyet. :)
Van egy elektromos garázsajtónk, nice spin márkájú. jó 2 hónapja kiment benne egy 1A-os biztosíték. Kicseréltem egy darabig jó is volt, de mostanában hetente-kéthetente kimegy. Meg egyfolytában búg, rezeg elég hangosan. Mi lehet vele a baj?
"a villamos berendezést le kell tudni választani a hálózatról"
Nem igazán értem, hogy hogyan illeszkedik a "világítás/dugalj kismegszakítók közös nullvezetővel" témakörhöz a villamos berendezések helyi leválasztó kapcsolója vagy konnektorának kihúzása.
Egyszerűbb esetekben érdemes lehet elgondolkodni azon, hogy a mágneskapcsolók helyére SSR kerüljön. Az első évek ámokfutása után az SSR arak leszálltak a földre.
Bizony, a 3 fázis eltérő volt, 204, 220 és 286 V-ot mértem.
Azért aranyos, hogy ezt a végén megtudtuk. :) Ekkora differenciát (40% a legnagyobb a legkisebbhez képest) nem eltérésnek hívunk, hanem súlyos hibának.
Egyébként az újabb kedvezményestarifás órákat már nem hangfrekvencia vezérli, hanem rádióhullám: egy német cég a lakihegyi adóról kapcsolgatja a villanyórákat.
Érdekesség 1: a rendszer ereje olyan nagy lehet, hogy nem csak Magyarországot, de a környező országokat is le tudja fedni
Érdekesség 2: a rendszer kódolása olyan kapacitású, hogy akár képes EGYEDI utasítást küldeni Magyarország és a környező országok BÁRMELYIK villany- víz- gáz- stb mérőórájának, tehát ha olyan típusú a nappali villanyórád, akkor akár azt is egyénileg ki-be tudják kapcsolni (pl ha nem fizeted a villanyszámlát)
De már ez a rendszer is elavult a legújabb, kétirányú kommunikációra (tehát pl távleolvasásra) képes rendszerekhez képest.
Igen, három napja.Azt olvastam de nem tudtam többet hozzáfűzni.A Moeller mágnes kapcsolókkal amikor dolgoztunk, a harmincból egy darab biztosan nem adott át. Igaz cserélték gariba,de az út oda vissza fél nap! Erre nincs idő. Bár volt ahol ragaszkodtak a termékhez......
"kicserélték már délelőtt 10 óra környékén de azóta semmi változás nem működik pedig ilyenkor egész hétvégén bekapcsolt állapotban szokott lenni a hangfrekvenciás vezérlő"
Melyik országból írsz?
Mert Magyarországon az áramszolgáltatók a törvényben előírt minimum napi 8 óránál egy másodperccel sem hajlandók többet szolgáltatni: egy órányit valamikor délután 4-6 óra között és 7 órát nagyjából éjfél és reggel 8 óra között. És ez vonatkozik hétvégére és ünnepnapokra is.
Tehát várj türelemmel és egyzer csak be fog kapcsolódni.
A jelenség az volt, hogy a gázkazán nem indult, ill. csak akkor, ha felkapcsoltuk a neonokat, de ez rendellenes állapotra utalt. (Legalább is nálam.) Amúgy behúzó mágnes behúzott, a gáz-égőfej is megkapta a 230V-ot.
Hol van itt termisztorról, TU-154-ről, hastáncos nőről szó?
No akkor én most leszek az erdész és haza zavarok mindenkit az erdőből:
NTC az negative temperature coefficient vagyis ha a hőmérséklet emelkedik akkor az ellenállás csökken.
A negatív ellenállású eszköz például az alagút dióda, vagy régebben a tetróda, ahol van olyan feszültségtartomány, ahol a feszültség növekedéshez csökkenő áram tartozik.
Nem akarlak a szeretet ünnepén megbántani, de halvány fogalmad sincs arról, hogy miről ment a vita.
Ha valaki sok NTC-t látott ebben a topicban irogatók között, akkor az én vagyok. Valamikor még fejből is tudtam, melyik hőfokhoz mekkora ellenállásérték tartozik.
9. Feszültség a kisfeszültségű felhasználási hely csatlakozási pontján
A felhasználási hely csatlakozási pontján az Engedélyes a névleges feszültség ą 7,5 % (leágazási ponton +8/-7%) tartományon belül szolgáltatja a villamos energiát normál üzemállapotú egyhetes mérése alatt (bármely nap) a napi bármely 10 percre átlagolt értékek 95%-ában. Az egyhetes mérés valamennyi 10 perces átlagértékének a névleges érték +10/-10 % tartományába kell esnie. A legnagyobb feszültség-növekedés mértéke a névleges feszültség 115%-át, feszültség-csökkenés mértéke a névleges feszültség 80%-át nem haladhatja meg 1 perces átlagban.
(EON "szabvány") a legnagyobb-legkisebb feszültséges rész nyilvánvalóan félre van értelmezve.
Röviden, +15, -20% az abszolút tűrés, ami 230 voltnál 265 és 184 volt közötti értéket jelent.
Bizony, a 3 fázis eltérő volt, 204, 220 és 286 V-ot mértem. Meg a szerelő is. Nekem ez nem tetszett, de ő szerinte ez belefér a tűrésbe. El is hittem volna neki, ha ment volna a gázkazán...:)
A szuleim egyik fogyasztasmeroje megallt egyszer. Bejelentettek, kb ket het mulva kicsereltek. Megallapitottak, hogy nem manipulaltak az orat.
Mivel ez a vezerelt fogyasztasmero volt, csak egy bojler van rajta, nagyon jol becsulheto volt a nem mert fogyasztas. A szolgaltato ki is szamlazta a bo ketszereset. A faterom kozolte veluk, hogy kifizeti a realist, vagy van egy athidalo megoldasa: elmennek a picsaba, fizet ora szerint. Vegul a realis becslesben egyeztek meg.
Itt egész más a probléma, szerintem itt háromfázisú a betáp mert egy fázisról a 10 + 10 + 15A szakadt nullával csak nem megy el. Itt a feszültség eltérést a nem szimetrikus terhelés okozza, ez a kazánra nagyon veszélyes, legtöbbször ez a halála.
Nem akarlak én kifigurázni. De minél jobban akarod bizonyítani igazadat, annál jobban belekeveredsz a dolgokba.
Bizony, nem feltétlenül lineáris az összefüggés ellenállás és áram között. Ohm törvénye ettől függetlenül, a nonlinearitással együtt, a görbe minden pontján érvényes marad.
Bizony, nem feltétlenül lineáris az összefüggés ellenállás és áram között. Ohm törvénye ettől függetlenül, a nonlinearitással együtt, a görbe minden pontján érvényes marad.
Azért annyit tudtam, hogy valamilyen nagyságú frekvenciát ráküldenek a rendszerre, ami kapcsolja a fogyasztókat, csak valahogy a hangfrekvencia nem tudatosult bennem.
Ha nekem ilyenem lenne, akkor addig gyakorolnék, amíg nem tudnék ekkora frekvenciát kisajtolni magamból, ami bekapcsolná a bojlert.
De ebben is igazad van, csak ez nem viszi előbbre a megoldást. A helyszínen nem lehet mást tenni, csak az egész vezérlőt kicserélni! Innentől meg tök mindegy, -secko jedno- hogy mitől nem húz meg a 24V-os relé...
Én ilyet sosem állítottam! Sőt, -és ezt most mondom először- amit Te vagy a villanyszerelő mond, az úgy igaz! De ettől még nem fogunk fűteni a sátorban!:)
Nem írtál ilyet, ez következik. Ha 10-15 A-es fogyasztók mellett az a kazánvezérlés elkezd működni, az azt jelenti, hogy a hálózat tűrését figyelembe véve, a kontakt átmenőellenállása ebbe a nagyságrendbe kell essen.
És az annál több áram a párhuzamos terhelésekkel sorosan kötődő kontakthiba átmenő ellenállásán annál nagyobb feszültséget fog ejteni, vagyis az eszközök számára maradó feszültség a fogyasztók bekapcsolásával csökken. Akkor hogy éri el mégis a működéshez szükséges értéket a terhelés növekedésével?
A második részt folytasd, kérlek. Ha felkapcsolják a lámpát, akkor az a Megohmos nagyságrendű átmeneti ellenállás leesik néhány tized-néhány Ohm körülire, mert..?
Vezérelt áramhoz múltkor találtam táblázatot, hogy hol mikor kapcsolják, azzal hasonlítsd össze. Bár egész hétvégés nem rémlik, de majd valaki tapasztaltabb megírja.
Sziasztok! 7 éve szereltetett az egyik ismerősöm új mérőhelyet,éjszakai illetve nappali mérők vannak. Az éjszakai 7 év után most lett beüzemelve új bojler stb működött is tegnap délelőttig a dolog de a frekis mágneskapcsoló nem kapcsol be,kihívtuk az EONT kijöttek kicserélték már délelőtt 10 óra környékén de azóta semmi változás nem működik pedig ilyenkor egész hétvégén bekapcsolt állapotban szokott lenni a hangfrekvenciás vezérlő. Vagy ha nem ment egész nap ilyenkorra már be szokott kapcsolni 1-2 órára de semmi,hívtuk a szolgáltatót de nem igen foglalkoztak velünk mivel a szerelő kicserélte már a hangfrekvenciás vezérlőt,azt mondták várjunk holnap reggelig, Szerintetek mi lehet a baj illetve ezek a kütyük más más frekin vannak vagy egy jel kapcsolja mindet??
Kimaradt valóban a "változása" szó. Őszintén szólva, ha az NTC-t tudod, hogy micsoda és gázkisülésű fényforrást is láttál már a katalóguslapnál mélyebben, amit feltételezek rólad, akkor talán nem kéne ennyire mélyre magyarázni.
A második részt folytasd, kérlek. Ha felkapcsolják a lámpát, akkor az a Megohmos nagyságrendű átmeneti ellenállás leesik néhány tized-néhány Ohm körülire, mert..?
Mert az ellenállás az árammal nem tud fordítottan arányos lenni (illetve de, gázkisüléses fényforrásokban és NTC-kben igen :-) ).
Értlemezgetem. Tehát csak gázkisüléses fényforrásokban, illetve NTC-ékben tud fordítottan arányos lenni az ellenállás az árammal. Eddig jól értettem a mondatot?
A nullánál a laza kötés miatt nagy az átmeneti ellenállás. Nem tudom mekkora, de akármekkora nagy is lehet. Van egy fogyasztónk, ami csak 1A-t vesz fel, ennek ellenállása kb.230 Ohm.
Ha egyedül ez a fogyasztó üzemel, akkor a kör ellenállása akár MOhmos nagyságú is lehet, így nem fog rajt 1A átfolyni.
És annak a Honeywellnek hagyományos trafós a tápegysége (kétlem, de elképzelhető), vagy kapcsolóüzemű? Utóbbi esetben stabilizált, esetleg aktív PFC-s. Ott nem a relé lesz gond, mert az a bemeneti oldaltól relatív függetlenül megkapja a 24 V-ot hanem a vezérlő Uvlo (leállást eredményező alulfeszültség) küszöbértéke.
Miért vagy benne biztos, hogy a gyakorlatban történteket pontosan értelmezed és látod? Vagy, hogy ez ellent mond annak, amit én és egy villanyász állított?
Te nem olvastad el az egész szöveget? Az ellenállás változásáról beszéltünk, a rajta átfolyó áram függvényében, nem Ohm törvényéről. E szerint létezik pozitív és negatív együtthatójú, változó ellenállás. Előbbire példa az izzó és a PTC, utóbbira a gázkisülés és az NTC.
"Az MSZ 1600 sorozat a helyiségeket jellemzőjük alapján sorolja be, majd a különböző besorolások alapján hozza a vonatkozó létesítési előírásokat. Az MSZ HD 60364-7 sorozat a rendeltetést veszi mértékül, és ez szolgál az előírások alapjául."
Látszik hogy a régi szabvány elég szigorú volt,de manapság olyan készülékek vannak egy fürdőszobában,ami a rendszerváltás előtt elképzelhetetlen volt.
És ez csak a fürdőszoba,ami a nedves helységnek felelt meg és aszerint szereltük.
Úgy emlékszem fénycsöves lámpatestet is tilos volt alkalmazni.
A szobát száraz helységnek vettük,nos a konyha hova tartozott...... különösen a mosogató környéke? Hmmm.....
A lényeg ugyan az, de kétségtelen, hogy nem nevezted hülyeségnek...
Viszont a kiküldött villanyszerelő is így gondolkodott, ezért nem találta meg a hibát egyből. Ugyan ezeket hozta fel ellenpéldának, a fázistolást, meg az elektronikus neon-gyújtó áramköröket emlegette. De én tudtam, összesen 2 neon van ami elektronikus, a másik 26 az hagyományos, továbbá 12 éve így működik és eddig nem volt vele probléma.
Ráadásul előtte én megcseréltem a fázisokat, és egyikről sem ment a gáz-égőfej, csak ha a neonokat is bekapcsoltam. Mondtam is neki, hogy szerintem a nullával lehet probléma.
Ezért jött ki kétszer és távozott úgy, hogy nincs semmi rendellenesség. Akkor én nem voltam ott, csak amikor harmadszor jött. Ekkor már nem hagytam a dolgot; viccelődni kezdett, de amikor látta, hogy nem vicces amit csinál, mert két hónapja szívunk vele, miközben szerződéses ügyfeleink vannak, akik leharapják a fejünket, akkor stílust váltott...
Szóval erre mondják azt, hogy más az elmélet és más a gyakorlat...
A kis áramfelvételű gáz-égőfejben lévő vezérlő (Honeywell) egységben van egy 24V-os relé, ami nagyon érzékeny a feszültség ingadozásra. 20V-nál már nem húz meg, ez okozta a működésképtelenséget.
Ugyanakkor a nagy áramfelvételű -hagyományos, tehát gyújtópatronos neonok- szemmel megítélve ugyan úgy világítottak mint máskor. A ventilátorok szintén -fülre- ugyan úgy fújták a levegőt mint korábban. Egyedül a kis áramú Honeywell vezérlő áramkör rakoncátlankodott. Neki már az a pár volt is -relatívan- sokat jelentett, míg a nagy áramúak esetében nem jelentett működési problémát a rossz nulla.
Ez igen! Egyik végén mindhármat összekötni és másik végén mérni. Nagyon egyszerű, nagyon logikus, magamtól talán mégse jöttem volna rá hogy így a legegyszerűbb. Gyorsan meg is csináltam. Nagyon hatásos és meggyőző a mérés eredménye:
1. Fázis-föld= rövidzár
2. Fázis-nulla= szakadás
3. Nulla-föld =szakadás
Tehát pontosan az van amit korábban írtál azaz nulla szakadás. A szakadt nullás kábel kikötve és a most kiépített szabadban futó vezetékkel tökéletesen működik a kapunyitás, csak nem szép. Valóban térkő felszedés lesz ebből de majd csak tavasszal.
Arra gondolsz, hogy a hibás kontakt melegedés közben némileg javul, hőtágulás miatt szorosabbá válik? Mert az ellenállás az árammal nem tud fordítottan arányos lenni (illetve de, gázkisüléses fényforrásokban és NTC-kben igen :-) ).
Ez a következtetés teljesen hibás. Ha egy fogyasztó nagyobb áramot vesz fel, pont hogy annak működése okoz nagyobb feszültségesést a hibás kötésen, pont attól lesz érzékenyebb a hálózat a hibára, míg a kisebb áramú fogyasztó még esetleg képes üzemelni a kisebb veszteség miatt. Az áramfelvétel és az érzékenység között meg az égadta világon semmilyen összefüggés nincs. A jelenség ennél sokkal összetettebb lehet, tekintettel a fénycsöves lámpatestek által termelt zajokra, illetve azok fázistolására, amiből csak az azt az egyet lehet leszűrni ennyi információ alapján, hogy a kazán vezérlése volt legérzékenyebb a hálózat hibájára.
Sosem volt a szabványokban olyan megkülönböztetés, hogy ennek a hatálya csak bérházakra és sorházakra terjed ki, vagy nem vonatkozik ez a szabvány a maximum 100 négyzetméter alapterületű sátortetős, folyóparton fekvő családi házakra, szóval ezt még pontosíthatnád, hogy hogyan érted.
- nagy ventilátorral be kell fújni a meleg levegőt (kb. 10A)
- utóbbi esetben lehet indítani a fűtő gázkazánt ha kell (kb. 1A)
- világítani kell neon armatúrákkal (kb. 15A)
Az áramfelvételt azért tüntettem fel, hogy érthető legyen a történet.
A jelenség az volt, hogy a gázkazán nem indult, ill. csak akkor, ha felkapcsoltuk a neonokat, de ez rendellenes állapotra utalt. (Legalább is nálam.) Amúgy behúzó mágnes behúzott, a gáz-égőfej is megkapta a 230V-ot.
A többi fogyasztó rendben működött. Nem lehetett változást tapasztalni a működésükben. (Ventilátorok forogtak, neonok világítottak.)
Gázkészülék szerelő szerint minden rendben van, ilyennel még nem találkozott - mondta.
Villanyszerelő szerint is minden rendben van, az eltérő fázis feszültségeket -szerinte- a neonok okozzák. (Nem értettem vele egyet.)
Két hónap telt így el, a bizonytalanságban, míg végleg leállt a fűtés. Persze éppen elkezdett esni a hó és nulla fok volt... és hétvége.
Nem volt mit tenni, kétségbe esésemben és isteni sugallatra kiépítettem a 20 méterrel arrébb lévő kültéri betáp szekrényből a gázkazánhoz -hosszabbítóval- a 230V-ot. Némi könnyebbséget jelentett, hogy van benne konnektor. Így már rendben ment a fűtés.
Három nap múlva jött megint a villanyszerelő. Megállapította, hogy elegendő, ha csak a nullát visszük oda, a saját fázis vezeték használatával is megy a gázkazán. Ekkor a betáp szekrényhez ment, leszedte a takaró fedelet, és megállapította, hogy el van égve a nulla... Mégpedig azért, mert amikor kb. 10 éve kiépítették a hálózatot, a 6-os csatlakozóba bele erőltettek egy 10-es Alu kábelt amit ki kellett hozzá "hegyezni". Eddig bírta. Képet csatolok róla.
A tuti az, ha csak kettőt-kettőt köt össze, a másik végén az összekötöttekre rövidzárat, a harmadikra szakadást kell mérnie. Ez 6 érték lesz, három rövidzár és három szakadás, ha minden rendben van.
Az egész világ geci. Volt a kezembe szabvány, ami 800 000Ft-ba került. Német vasúti szabvány volt. Egy pici részterületre vonatkozó szabvány volt. Arról szólt. hogy milyen módon kell kialakítani a személykocsi és a mozdony közötti kommunikációt.
Zárd rövidre a vezeték egyik végét (a 3 eret zárd rövidre). A másik oldalon mérj bele 200 ohmos méréshatárban. 3 mérést fogsz csinálni. Fázis-nulla, fázis-föld, nulla-föld között. A 3 értéknek azonosnak kell lennie (kb. pár tized Ohmnak).
És megnyugszol, hogy mégiscsak fel kell szedned a térkövet.
"A legvalószínűbb a kazánban valami apróság (kontakthibás érintkező, lenedvesedett bekötés...), de lehet akár a hálózaton másutt is a nulla és a védővezető között egy zárlatféleség például, amin éppen a kazán áramából szivárog el túl sok a védővezető felé."
Szerintem az sem kizárt, hogy a kazán betápjánál lehet egy 0 szakadás és az EPH zott csővezeték vette át a 0 szerepét, amit rögtön érzékel a FI relé.
Először a villanyszerelőt hívnám, hiszen ő nagyobb valószínűséggel tudna mérni szigetelési ellenállást.
+, ha már ott van megnézhetné a cirkó teljes áramkörét, esetleg beköthetne oda is egy FI relét, meg saját kismegszakítót, ha nincs.
Azt is még megteheti, hogy kiiktatja és direktben megtáplálja a keringető szivattyút a hálózatról, bár az enélkül is mérhető, ha testzárlatos.
Olyan szakembert volna jó keríteni, aki a kazánokhoz és a villanyhoz is ért, semmiképpen sem olyat, aki egyikhez, de ahhoz is inkább csak felületesen.
A legvalószínűbb a kazánban valami apróság (kontakthibás érintkező, lenedvesedett bekötés...), de lehet akár a hálózaton másutt is a nulla és a védővezető között egy zárlatféleség például, amin éppen a kazán áramából szivárog el túl sok a védővezető felé.
Ilyen szempontból az sem mindegy, hogy a kazán teljesen külön áramkörön van-e? Az egész lakást védi-e a FI relé, vagy csak valamely részét, esetleg csak a kazánt, és az általa védett hálózatrészen történt-e bármi változás a hiba fellépése előtt nem sokkal.
Sziasztok. Van egy Arostone kombi cirkóm és pár napja azt csinálja, hogy ha kinyitom a meleg vizet vagy be indul a fűtés folyamatosan leveri a FI relé biztosítékot.
Mi a fene lehet vele?
Villanyszerelőt vagy gázost hívjak hozzá? Kívülről semmi elváltozást nem látok rajta.
Törvény nem fizetős, mert kötelező betartani. Szabvány elvileg nem, de mégis.... Ellenben nem az adófizető dobja össze (kvázi attól függetlneül, egyesületként működik és még mindig értelmesebb, mint az Artisjus nevezetű hóhányó banda amit törvényekkel is megtámogatnak.), nemzetközi és külföldi szabványokért meg a hivatal is fizet, ami mellé rendes fordítás is kell. Kb. egy szükséges rossz ez is, amúgy ez alapján is tanítanak, ott szintén felszívhatod a tartalmát.
Tudom sokszor volt már: de ennél ge..cibb dolog nincs, mint a törvényeket, szabványokat fizetőssé tenni. Adófizetők dobják össze aztán meg pénzt kérnek érte.
Atis57! A feltehetően általad írt és valószínűleg cosomega-nak szánt, kissé izgatott hangvételű e-mailedet sikerült nekem küldened. Válaszlevéllel próbáltalak erről tájékoztatni de az sajnos visszapattant.
Mondtam olyat hogy ez tökéletes vagy megfelel bármilyen szabványnak, de nem is tiltja egyik sem, de nem is veti fel mint lehetőséget. Sok ipari részen sokszor láttam ilyen megoldást, és olyan lakásokban is ahol egy adott régi cég szolgálati lakásai voltak és a cég csinálta a kivitelezést.
Ok holnap. Ma már sötét van meg egyébként is már visszaraktam a plexi előlapot meg azt a kék műanyag keretet is amit ki kellett venni hogy hozzáférjek a bekötésekhez.
Az új kábelt a kismegszakítónál a régi helyére kötöttem be. Ott megy a szemem előtt toldás nélkül a motorig, meg se mértem hogy mi jön ki a másik végén csak bekötöttem a motornál is a régi helyére azzal jól működik a kapu, Ami nekem furcsa volt hogy amikor a földelést kötöttem be a kismegszakítónál egy fázisceruzát használva csavarhúzóként, az úgy világított mintha fázisba dugtam volna. Ez OK?
A leválasztott régi kábelt nem tudtam kihúzni a gégecsőből, térkövet felszedni most nem akarom. otthagytam lógva a vezetéket de holnap erenként megmérem a hibás kábelt. Amilyen balf@szok szerelték 6-8 éve azt a kaput, simán kinézem belőlük hogy valami kötést raktak a térkő alá.
Nem tudom, hogy Nálad hol a probléma, mit nem értesz?
Ha kötsz be terhelést, akkor jobb értéket fogsz mérni?
Nem.
Mit érdekli a nem villanyszerelő kérdezőt, hogy mekkora a voltmérő belső ellenállása, vagy a hálózat ellenállása. Az a baja, hogy csak 137V-ot mér és nem nyílik a kapuja.
Amit leírt hibát, egyértelműen nulla szakadásról van szó. GTI100-at ez érdekli. Azt kell megkeresnie, hol szakadt a nulla. Műszere van, kedve van, ideje van.
Nem értem, miért kell erőltetni a feszültség mérésekor a terhelést. Ha üresjáratban 90V-al kevesebbet mutat, mint kellene, akkor terheléses mérésnél sem fog jobb lenni a helyzet.
Meg kell keresni, hol rossz a nulla kötése.
A kismegszakító ott van 5 méterre. Ahol a kismegszakító van, ott nagy valószínűséggel a nullának is van kötése. Itt megméri a kismegszakító és a nulla közti feszültséget, ha nem jó, akkor tovább keresi, hogy honnan jön a nulla (megkeresi, honnan kapja a kismegszakító a fázist, mert ott szintén van a nullának kötése). Itt is megméri és ellenőrzi a kötést. Arra kell figyelni, hogy ilyen esetben ráz a null rendesen.
Hogy ne kelljen visszaolvasni a 81926-os hozzászólásom lényege ez:
A kismegszakítótól olyan 5 méterre van a kapunyitó motor. A háromeres kábelből 4 méter gégecsőben megy, térkő alatt. Az öt méteren van vagy 90 Volt feszültségesés, azaz bemegy 220 Volt de öt méterrel arrébb a motorhoz csak 137 Volt érkezik. Ami persze nem elég és ezért el se indul...
Ma több időm volt vele foglalkozni és képeket is készítettem. Ebben az időben nem volt kedvem térkövet felszedni, ezért a hibás kábelt csak kikötöttem és egy megkerülő felszínen futó ideiglenes tápot vittem a kapunyitó motorhoz. Mi lehet az oka hogy bemegy a kábelbe 220 Volt és alig öt méterrel arrébb a másik végén ezeket mérem:
A nulla és földelés között 92 V, fázis és földelés között 234 V, fázis és nulla között 70 Volt.
Üdv. 230V-os kompresszoron van egy 25uF-os, 450V-os, üzemi kondenzátor. Ha ilyen paraméterekkel veszek helyette másik kondit, van-e különbség az üzemi és az indító kondenzátorok között, kell-e erre még külön figyelni a paramétereken kívül?
Üdv! 120 literes Hajdú boyler vezetéke toldható, vagy órától egybe kötelező? 1,8W a fűtőbetét, jelenleg 1,5-es sodrott rézkábelt találtam, de az is rövid, úgy vágta le az előző tulaj.
De hát ez benne van az áramkör fogalmában, mint már 2 napja sikertelenül próbáltam elmagyarázni valakinek. Lakásokban általában egyfázisú áramköröket szerelünk, írja a tankönyv. A közös nulla nem tud egy áramkörhöz tartozni, mert többhöz tartozik. A legközvetlenebb kellemetlenség ezzel kapcsolatban az, hogy a villamos berendezést le kell tudni választani a hálózatról, amihez általánosságban minden üzemi vezető (újabban aktív vezető) leválasztása hozzá tartozik. Egy közös nullásat meg csak úgy lehet leválasztani, hogy az összes fázisvezetőt is leválasztod, ami hatalmas hülyeség a célszerűség szempontjából.
Van egy lámpa a kamrában, amihez megyen egy fázis, meg egy nulla.
A másik végén meg egy alternatív kapcsoló van. (Ezen sajnos nem lehet változtatni, mert az ott egy dupla alternatív, aminek a másik fele valóban alternatív.)
A kamra felét be lehet úgy kötni valahogy, hogy egyeül is, alternatív kapcsolópár nélkül kapcsolja a lámpát?
Gerinc vezetékezés lehet ha a vezetékezés megfelelően van méretezve a terhelésre, vagyis közös N a terv van mellette 3 db 10A L akkor az egyidejűséggel mondjuk legyen 25A a nullán ha erre méretezzük akkor jó. Vagyis mondjuk 4 mm2 az N az L meg 2,5 mm2 (tartalékkal) akkor ez semmi problémát nem fog okozni, sem 1F sem 3F esetén. 3F esetében meg ha a három vezetéken a három fázis fog szaladgálni akkor elégséges lenne a 2,5 mm2 is. Az MSZ HD 60364 kábelek és vezetékek méretezésénél ezzel foglalkozik.
De nem max. 16 Amperesről beszéltek, hanem általában a közös nulláról és legyen a házban 3x32 amper, akkor mire biztosítod? És kérdeztem az áramköröket is, hogy akkor mi van.
Pont ezt írtam. Eredetileg 16A-el adták át a lakásokat, annak meg is felelt az előírás szerint összegányolt pókhálózat. De amint upgrédeltek 32-re, kalap szar lett az egész, mert túlterhelődött a nullvezeték.
Ha jol emlekszem bovitesrol volt szo, szal amikor a juzer a 16A helyett ker hirtelen 32A-t. Gondolom akkor vegigvesed az egesz lakast, mert az elejen sporoltal epszilon penzt a kozos nullaval. Zsenialis taktika.
"Ahha, és ha a villanyóra alatt nem 16A van hanem 32A? "
Akkor több áramkörre bontom, pl minden irányba megy 16 amper dugaljaknak + 4 amper világításnak és egy közös 2,5 mm2-es nullvezető.
De jelen kérdésben elsősorban nem az áramokról van, szó, hanem arról, hogy egyesek szerint TILOS "gyűjtő" nullvezetőt alkalmazni még 10 amperes főbiztosíték esetén is (csak éppen ezt még senki sem tudta bebizonyítani, a "mink így szokjuk" pedig túl kevés nekem :)
"Rájöttem megint, hogy veled kár vitázni, nem is fogok többet, sőt ki is ikszellek."
Sajnálnám, mert ha meg tudnál szabadulni az indulatoktól, akkor értelmes dolgokat is tudsz írni.
"em létesítünk olyan hálózatot, hogy elindulunk 12 áramkörrel 12 feketével, és csak 1 db nullával, ugyanis a 12 áramkör árama átfolyna azon az 1 szerencsétlen nullán"
A nullvezetőn folyó maximális áram nem az áramkörök számától függ, hanem a főbiztosító értékétől. Ha a villanyóra alatt csak egy 16 amperes kismegszakító van, akkor lehet a házban akár 12 db darab 10 amperes áramkör is, azok együttes maximális árama nem 120 amper lesz, hanem csak 16. Márpedig ennyi áramot simán kibír egy 2,5 mm2-es nulla gerinc.
Szia ! persze 60kV felett mindig zizeg , de a vasúti 25kV ködös időben is.
Amúgy atomerőmű 300--400kV van bekötve a hálózatba, utána 220kV , esetleg 100 nálunk 120kV ,helyi elosztásra 20kV --városokban 10 és 6kV kábelen --- ezután jön az utcai trafó s onnan van 400/231V ...
A szabadvezetékekn is jellemzó a 150--250mm2 lefelé némileg csökken majd a 230V nál megint 95--250mm2 . a keresztmetszet.