Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.03.25 -1 0 85048

"Azt tudom, hogy a gőzbubik visszaalakulása adja a hangot."

 

Ez pontosan így van: nem a keletkezésük, hanem a buborékok "összeomlása", amikor a buborékban lévő nyomásnál erősebb a külső víznyomás és a buborék ismét vízzé "roppan össze". Ebben a pillanatban egy miniatűr robbanás hallatszik, ezt hívják kavitációnak (már említette valaki ezt is). Ezen mikro-robbanások sorozata a hangos sistergés.

Egy idő után viszont a víz eléri azt a hőmérsékletet, amikor többségében már nem összeomló picike buborékok keletkeznek, hanem olyan nagyok, amelyek nem omlanak össze út közben, hanem vagy elérik a víz felszínét, vagy még az összeroppanás előtt bele tudnak olvadni egy arra járó még nagyobb buborékba. Ekkor drasztikusan lecsökken a kavitáció útján összeomló buborékok száma (elcsendesedik a forrás).

Előzmény: Törölt nick (85038)
Jahno Creative Commons License 2018.03.25 0 0 85047

Nem írta, hogy az autón méregetett, hanem csak a műszer volt a kezében.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85046)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.03.25 -1 0 85046

A műszered ellenállás és rövidzár kijelzéséhez a saját belső energiáját használja (a benne lévő elemet), a mért pontok között nem lehet külső feszültség, mert hülyeségeket fog mérni.

Vedd le az autó akkuról az egyik sarut és utána méregess (ha van a kocsiban más energiatároló, az is bezavarhat).

Előzmény: Törölt nick (85034)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.25 0 0 85045

Igen, valszeg ilyesmi lesz, köszi!

Nem tudtam reprodukálni ezek után a hibát.

Előzmény: ficere50 (85036)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.25 0 0 85044

Nem dolgoztál még ilyen műszerrel, ugye?

Ellenállás mérés, dióda/rövidzár vizsgálat állás..

 

 

Előzmény: szakmókus (85039)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.25 -1 0 85043

Villanyászok közt akad hangász is, és a bojlerek is vízmelegítők. találtam spektrumanalizátor programot tabletre, nem egy hiteles cucc, de játszani jó lesz.

Előzmény: Törölt nick (85042)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.25 0 0 85042

Ez lényegében a kavítációhoz hasonló jelenség lehet, bár mi köze a villanyszereléshez, azt nem tudom.

 

A tényleges fizikája szerintem jelentősen bonyolultabb ennél

 

Csak egy tipp, hogy amikor a víz teljesen felforr, a buborékok mind egyben emelkednek fel, hólabdaként híznak és a felszin felé egyre több gőzt tartalmaznak, nem robbannak széjjel, így nincs sistergés. Amíg a forrás előtt, már kialakulnak gőzbuborékok, amik azután valahogy a környező hidegebb vízben mégis hirtelen(?) visszahülnek vízzé, így az energia egy része(?) mechanikai energiává alakul, ütéssé, lökéssé, amit mi hangként érzékelünk.

 

Rengeteg kérdés van azonban, mik ezek a forró pontok, mitől alakulnak ki, milyen eloszlásban vannak a vízben, miért nem számít látszólag (vagy igen?) egy tartályt honnan melegítünk, illetve ha már kialakultak valamiféle lokális energiatöblettől(??) a homogén vízben(!!), akkor miért nem maradnak gázhalmazállapotban, miért nem képesek a felszinre emelkedni mind, miért és milyen folyamat során omlanak így össze...stb,stb.

 

A dolognak talán köze van egy másik furcsa jelenséghez, amikor  a víz valami "spontán túlhevítés" állapotába kerül, látszólag egy légköri nyomáson lévő edényben szinte buborékmentesen folyékony, bár a hőmérséklete valoszinűleg valamiért több(??) mint 100C....majd megfújva, megkavarva hirtelen az ember arcába forr.

 

Előzmény: szakmókus (85041)
szakmókus Creative Commons License 2018.03.25 0 1 85041

Csak addig sistereg amíg van hideg (hidegebb mint 100 fok) víz a tartályban ami a forróbb felülethez ér, ami ha felmelegszik felemelkedik. A hang szerintem a hirtelen térfogat változástól van. Miután minden vízmolekula felmelegedett megszűnik jelentősen a sistergés,mivel nem lesz nagy a hőmérséklet különbség.

Hogy milyen "színű" a zaj, azt nem tudom. :-)

 

Előzmény: Törölt nick (85038)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.25 -1 0 85040

Nézd, ha Mr Ohm bemutatja a nejének Mr Volta-t akkor mutatni fog.

Előzmény: szakmókus (85039)
szakmókus Creative Commons License 2018.03.25 0 0 85039

Ohm állásban aligha mutathat Voltot! :-)

 

 

Előzmény: Törölt nick (85034)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.25 0 0 85038

Azt tudom, hogy a gőzbubik visszaalakulása adja a hangot.
Elek most kivételesen nem is írt nagy hülyeséget, de a vízforralóban a forrásban lévő víznek (mielőtt kikapcsol) alig van hangja, hirtelen leesik amint elkezd 100 fokon bugyogni. Viszont előtte, amíg nem bugyog addig nagyon sistergős, hangos.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85032)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.25 -1 4 85037

Mert leálltok vele vitatkozni, gyak. etetitek a trollt.

 

Évek óta ugyanez ismétlődik, beír valami vagy a kérdéshez témához kapcsolódó, vagy alig kapcsolódó, hátulról előre keresztbe is stílusú nyakatekert okfejtést, ebben néha vannak értelmesebb meglátások, de rengeteg felszines csúsztatás zavaros elmélet és társaival körítve.

 

Ez a trollkodás kezdete, a csali, a horog.

Miután erre többékevésbé ráharapnak, és kijavítják, vitatják, stb, ír valami maszatoló elterlést, hogyhát azt nem is úgy, meg amugy, és egyébkéntis...

... közben igyekszik egyéb témákat odakeverni, légbőlkapott "láttam már olyat", "egyszer az történt hogy" "szerintem nagyon gyakori az", álérvekkel.

 

Ezeket úgy írja ,hogyha megpróbálod a szakmai hibákat kijavítani, műszaki részleteket tisztázni, úgy tűnjön, ezekkel a "szubjektív tényekkel" ellenkezel, aminek nyilván nincs ellenérve, hisz egy nagyon valószinűtlen dolog, esemély, tény is lehet néha valós, csak nem túl reális, és nála mindig ezek fordulnak elő, jé.

 

De ezt nem lehet tételesen cáfolni, tehát kezdődik a trollflame,  aminek a végén, ha nagyon nagy hülyeséget írt, és nagyon sokan láthatóan már minden agymenésével ellentéteset írnak ,akkor gyorsan visszavonul (válasz nélkül eltünik pár napra), vagy megvárja, amig mindenki beleun a teljesen ostoba mellébeszélésbe, és akkor hurrá, "ő nyert", neki lett "igaza".

Természetesen valójában nem, csak a 200. kör és 50 oldal cirkusz után mindenki feladta.

Ha közben kettenhárman összevesznek és netalán személyeskednek is, mégjobb, öntheti az olajat a tűzre tovább.

 

Mivel folyton itt lóg, bennem már felmerült az is, a topik néha beeső holdkórosainak egy része is ő..

pláne mivel amig megy flame itt lóg nonstop, amikor meg eltünés van, akkor napokig se híre se pora, tehát nagyon valószinű (bár többször tagadta), hogy van X másik neve, amiken viszont akkor tényleg képes úgy írni ,hogy ne ismerje fel senki.

 

 

 

Előzmény: tfe_tng (85021)
ficere50 Creative Commons License 2018.03.25 0 1 85036

A középső, méréshatár/funkció/ választó kapcsolót többször körbe kellett volna forgatni, (hogy megtisztuljon) mert a ritka használat miatt oxidálódni szokott a NYÁK-lapon lévő érintkező felület. Ez olyan hibát szokott  mutatni, amit leírtál...

Előzmény: Törölt nick (85034)
Teaway Creative Commons License 2018.03.25 0 1 85035

Ellenpróbát kellett volna végezni. azaz visszamenni az aknába, és ismét megnézni, hogy a mérőcsúcsokat rövidre zárva mit mutat.

Előzmény: Törölt nick (85034)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.25 0 0 85034

Sziasztok,

 

Elméleti kérdésem lenne: tegnap egy pince szerelőaknájában a kocsin szerettem volna valamit mérni egy digis multiméterrel rövidzár állásban.

A két mérőcsúcsot összeérintve a műszer nem sípolt, hanem 1-1,1V-t mutatott (MeteX).

 

Nem igazán tudtam mire vélni a dolgot, rá is hagytam (kb 10 éve nem volt benne elem cserélve).

Kicsit később kijöttem a pinceszintre és ismét összeérintettem a mérőcsúcsokat, és a műszer az elvártnak megfelelően sípolt.

Mi a magyarázata a dolognak? A pince aljában vb háló is van, ha ez számít, hűtőgép vagy egyéb fogyasztó nem volt a közelemben.

nixon70 Creative Commons License 2018.03.25 0 0 85033

Azt a hangot hallod, amikor a gőzbuborék visszaalakul vízzé.

 

Előzmény: Törölt nick (85024)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.03.25 -1 0 85032

"Az elektromos 2 literes konyhai műanyag vízforralókban zajongó víz milyen hangnak minősül?"

 

A fehérzaj spektruma nagyjából egyenletes, a rózsazaj spektruma a frekvencia emelkedésével egyenletesen csökken. Maga a forrásban lévő vz valószínűleg egy csúnya (erősen hullámos) fehérzaj spektrumot produkál,

viszont a vízforraló edény vízszint feletti ürege rezonáns sávszűrőként működik, aminek a rezonanciáját és karakterisztikáját az üreg térfogatával és a vízforraló fedelének dőlésszögével módosíthatod (ugyanezt az üreg-rezonancia hangolási trükköt alkalmazzák pl a profi szájharmonikások).

Előzmény: Törölt nick (85022)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.03.25 -1 0 85031

Ezt a bejegyzést nem igazán értem.

Előzmény: gepesz (85020)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.03.25 -1 0 85030

Azt is kérdeztem, hogy deltában futó villanymotoron kívül még mi adhat káros feszültséget a hálózat kiesett fázisára. A csak két fázisról működő villanyfűtésről nem kerülhet ki feszültség a harmadik fázisvezetőre.

Előzmény: ötfelezős (85028)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.03.25 -1 0 85029

Tehát ez a villanyfűtés két fázisról ment

és a termosztát nem volt képes lekapcsolni a fűtést, csak a fűtés erősségét tudta változtatni? (a termosztát két erősségi fokozat között kapcsolgatott)

Előzmény: ötfelezős (85028)
ötfelezős Creative Commons License 2018.03.25 -1 0 85028

Ilyen kérdéseket tett fel annak idején a fukushimai terveket látva a beruházó. :D

 

Csináltam ilyen villanyfűtés-vezérlést, az alapfűtés vonalira kapcsolt két sorbakötött fűtőbetéttel ment, a termosztát a kettő közé a nullát adta, így kisebb volt az áramlökés.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85018)
Lacivill Creative Commons License 2018.03.25 -1 0 85027

Egyik sem, ezek nem fordulnak elő a természetben, mesterségesen "szerkesztik" őket.

Előzmény: Törölt nick (85024)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.25 -1 0 85026

Mire igen?

Előzmény: Jahno (85025)
Jahno Creative Commons License 2018.03.24 -1 0 85025

Igen.

Előzmény: Törölt nick (85022)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.24 -1 0 85024

oké, vízhang, de mégis mi lehet?

Előzmény: cucu (85023)
cucu Creative Commons License 2018.03.24 -1 1 85023

Túlviláginak...

Előzmény: Törölt nick (85022)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.24 -1 0 85022

Hifistáktól kérdem. Az elektromos 2 literes konyhai műanyag vízforralókban zajongó víz milyen hangnak minősül? Amikor felforr hirtelen lecsökken a zaja. Viszont előtte mit produkál? Rózsaszín zaj? Fehérzaj? Minden vízforralásnál, minden vízforralónál kb. ugyanolyan produkálódik.

tfe_tng Creative Commons License 2018.03.24 -1 1 85021

Elkepeszto vagy, par hozzaszolassal ezelott meg azt ecseteled hogy 5db 10A-es fogyaszto van egy atlag csaladi hazban, most meg szamon kered hogy vajon hany delta kapcsolasu eszkoz lehet. Tok franko hogy amikor az kell az igazadhoz hogy atlagot nezzunk akkor azzal ervelsz, ha meg a szelsoertek akkor azzal...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85018)
gepesz Creative Commons License 2018.03.24 -1 0 85020

Én is csináltam.

Úgy, mint te.

:-))

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85019)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.03.24 -1 0 85019

Csináltam melléje szinuszgörbéket is, így akárki láthassa, hogy hogyan dolgoznak a feszültség vektorok a nulla/föld feszültséghez képest.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85018)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!