Igen, sajnos a kertészetben is ezt mondták... nagyméretű ciprus általában Olaszországból jön és érzékeny.
Javasolták helyette az oszlopos borókát, azt sem kell nyírni.
Tudom, hogy ez egy másik topkim, de esetleg tapasztalat? Sajnos gyönyörű óriási méretű ciprusokat találtam kertészetben, de 30e-res vételár mellett nem kockáztatnám a megfagyást....
Nem ez a lényeg, hogy 3 méteres-e vagy fél méteres, hanem milyen körülmények között nevelték. Ha olasz import növény akkor necces, mert laza szövetei könnyen átfagynak, nálam is van olasz magból ciprus, én vetettem. Itthoni klímán nőt, még kicsi kb fél méteres és még nem sérült, túlélte a 216-2017 másfél hónapig tartó telet.
Nagyon szeretnék egy ciprust, olyan fajtát, amit nem kell formázni, keskeny, oszlopos marad. Ház mellé ültetném sarokba, nem szeretném, hogy nagyon terebélyesedjen. Jól olvasgatom, hogy ez az európai cipris lenne, Cupressus sempervirens ? Ha egy 3 méteres plédányt vennék, akkor az már tuti fagyálló? Ennek is van ezüstös változata?
Mivel nem lombhullató,mint a vörösfenyő, nem élte túl, gondolom, ha olasz import növény volt, az is betehetett neki. Van 4 tő kb 4 éve vetett mandulafenyőm, még teszkóban árult egzotikus magkülönlegességként vett magokból lett vetve. Sajnos nagyon vontattottan nőnek, még csak kb 30 cm magasak. Azt a hideg telet jól vették ami 2016-2017 telén kaptak itt Csongrádon. Dzerintem volt pusztulás, erre már nem nagyon emlékszem,de több ciprusom nem a télen pusztult, hanem azt követő száraz tavaszon.
Màr 4-5 éve nő a kertben Mediterráneum topiktárstól kapott magokból néhány arizona ciprus, ezek a pécsi Pintért kerti ma már nem élő,híres egyed unokái. Van még európai vagy olasz ciprusom is, 4 forràsból a legkisebbek idei magvetésűek, kettő balkonládànyi magonccal. Az egyikbe az egyik barátom Görögorszàgi útjàról hozott magokból lett vetve, a màsikba Islands topiktárs ciprusairól szàrmazó magokból lett vetve.
Azt szeretném Öntől kérdezni, hogy a pinus pinea fenyőm, ami jelenleg teljesen kopasz, ( meglátásom szerint az idei szigorú tél miatt megfagyott ), augusztusban kihajthat-e még. A növény közel két méter magas, a törzse 6 cm körüli átmérőjű.
Szeretnék beszerezni két-három európai ciprust. Mivel látom itt sokaknak van már, nyilván tapasztaltak vagytok, így kérdésem, hogy BP-en vagy környékén hol lehet kedvező áron, jó fajtát beszerezni?
Eddig 10.000 körüli árakon láttam hozzávetőleg 1 m-eseket, ez korrekt?
Nálam is volt most az idén egy kis fagyás, főleg a csúcsuk fagyott el, a felső 20-30 cm. a 3 méteres magasságukból. Gondolom az volt a legéretlenebb, friss hajtás. Levágtam az elfagyott részt.
Egyébként, nálam már beindultak és hajtanak ezerrel, gyakorlatilag nem sok látszik a téli fagyásból.
Amit írsz, hogy 90% elfagyott, az azért elég durva, és hogy most sem hajt rendesen. Locsold meg jól, várj még egy hónapot, ha akkor sem hajt normálisan akkor Én ( de ez csak az én privát véleményem) nem kínlódnék vele.
Van egy kb. 4 méter magas cupressus sempervirens stricta ciprusom. Az idei tél nagyon megfagyasztotta, kb 90%-a a lombjának kiszáradt. Van rajta nyomokban nagyon kicsi zöldülés, de az is eléggé sápadt. Úgy tudom a ciprusok eléggé szívós növények. Az a kérdésem, hogy kizöldülhet-e még a nyár folyamán a növényem?
Nálunk már igazi ciprus-liget van.....tapasztalatom szerint egy méter alatti növények a hideg-érzékenyebbek illetve a Totem nevű fajta, de ez utóbbi is jól bírja már egy méteres magasság felett, ha jól befásodott a szára. Nálunk -17.4C volt a legalacsonyabb és szerencsére kutya bajuk... :)
Nem késő és köszönöm. Szüleim házához ültettem és aggódtak komolyan mi lesz ha kieszi a ház alapját:)
Ez 2016-os kép . A telet túlélte de erősen kb 30-40% károsodott majd 1 hónap múlva jobban lehet látni. De örülök hogy nagyrészt jól van majd kiheveri a max -22C-ot több napig -15 felett volt arrafelé.
Valoszinuleg neked lesz igazad. A cserepet nem takartam csak betettem egy fedett terasz vedett sarkaba, ahol csapadekot nem, de fagyot kapott. Most mar kezd szaradni is, de azert meg nem dobom ki. Ezek szerint tobb eselye lett volna, ha ki van ultetve. Sajnos keson talaltam erre a forumra.
Egy masik kerdes.
Megtudnatok mondani, hogy mi lehet a kepen lathato noveny? Mar nem emlekszem, hogy nyaralasbol szarmazo magbol van vagy csak a kertben gyujtott "tuja" -fele magbol. A kepek nem tul jok, de probaltam kozelebbit is csinalni, hatha arrol jobban belehet azonositani.
itt a baloldalon lathato, mellette a ciprus. Ez a ket noveny egy idos.
Nem kellett volna ennyire féltened, én már 20 cm-es magról nevelt ciprust kiültettem (római gyűjtés), kutya baja, azóta már 2,5 méter, az utóbbi években évente szinte megduplázódott.
A képről ítélve nincs semmi baja a növényednek, javaslom, hogy még a tavsszal ültesd ki.
Van egy kb.7-8 eves magrol nevelt ciprusom (Horvatorszag, Trsteno), most kb. 1.2m csereppel. Eloszor hagytam kint telen, fedett teraszon es kb. -16 fok lehetett ott a minimum. Korabban kb.-5 fokot kapott eddig. Vegul is a kerdesem az lenne, hogy lehet-e ilyenkor mar latni, hogy tulelte-e a telet? Mik a jelei, ha esetleg nem? Ha megmarad, akkor iden mar ki lesz ultetve vegleges helyere.
É-K-i erkélyre szeretnék valamit, vlg. ciprust, ami fagytűrő és jó keskenyre nyírható, hogy ne foglaljon sok helyet de azért szemből takarjon. Mit ajánlotok?
Nekem is van magról kelt cupressus sepervirensem és két darab totem. A totem egy év alatt megduplázta méretét, oltottak / nem tudom mire oltották, lehet keleti tujára/.Tavasszal derül ki hogy bírja a telet. A magról keltnek magját Pécsről szedtem a Széchenyi-tér szép fájáról. Sajnos azóta kivágták.Van még Goven ciprusom és arizóna ciprusom.
szerintem ez normális, nem kell félni, csak reagál az új környezetre. Cédrusoknak kell egy év mire megszokják a helyüket és igazából a második évtől lódulnak meg. Anno amikor én az első cédrusomat elültettem én is frászban voltam, mert akármit csináltam csak száradt és dobta le tűleveleit, de egyszercsak megállt, majd szép lassan elkezdett fejlődni. Mostanra már félelmetes növekdésbe kezdett
kérem a segítségeteket, hogy az alábbi képeken látható két európai ciprusomnak miért szárad a csúcsa és egy oldalhajtása ? a képekkel ellentétben mindig sok vizet kap, talán ez lehet a baj ??!!
két évesek, kb.130 cm magasak, nincsenek kiültetve, tavasszal (miután kihoztam a téli szállásukról) vettem észre az egyiken a száradást, majd egy hónappal később a másikon,