szívás, az önkormányzatnál lényegében visszadobták ezt a tervet. Indoklás: a kerítéstől 3 méteren belül nem adnak semmire építési engedélyt. Ami már ott van (ld. kisház) az maradhat, de nem húzhatunk mellé falat. Kérdeztem az előadót, hogy akkor ha 3 méternyire húzzuk a falat az játszik-e, erre döbbenten kérdezte, hogy mi folyosót akarunk a ház és a kisház közé?
Na ez elgondolkoztatott. Mi van akkor ha igen? A kérdés csak az, hogy akkor mi lesz a fal és a szomszéd kerítése közti résszel. Az előadó azt mondta, hogy csak akkor számolja bele az épület magasságába a 3 fallal körülvett részt, ha tető is van rajta. Na de mi van akkor ha nincs fölötte tető? Akkor nem kell beleszámolni a beépített területbe? A 3 fallal körülvett tetős folyosót viszont igen ?
Nagyon beteg ötlet?
Az előadó a végén már röhögött amikor faggattuk, hogy mivel és hogyan csökkenthetnénk a magasságot, csak annyit mondott, hogy az előkerttel ne nagyon variáljunk mert a végén nem kapjuk meg a kocsibehajtóra az engedélyt. Úgyhogy nem variálunk. (Max a bejárathoz építünk egy kis szélfogót - de még az sem biztos).
Azt is megtudtuk, hogy ha több ütemben építkezünk akkor lesz 7 évünk arra, hogy a 2. ütemet is elkezdjük - és még vagy 5 évünk a befejezésére. Az azért nem rossz.
Ami viszont jó hír, hogy úgy tűnik, menni fog a zártrendszerű szennyvízkezelő rendszer. Az előadó kapásból visszadobta az ötletet, hogy ő aztán nem engedélyezi, de elküldött egy másik osztályra ahol viszont azt mondták, hogy persze, gond nélkül, utánanéztek és simán telepíthetnénk, nem köteleznek arra, hogy leszerződjünk a csatornázási művekkel - mindössze amióta világ a világ ilyet még nem kért tőlük senki (ld. olyan helyen szennyvíztisztító ahol csatorna is van). Visszamentünk az előadóhoz aki csodálkozott egy sort és megegyeztünk, hogy elindítjuk a dolgokat - aztán megoldjuk az engedélyezést amiről egyébként halvány gőze sincs, hogy kinek kell és hogyan.
Úgyhogy belevágunk.
Most olyan cégeket keresünk akik ilyen rendszerekkel foglalkoznak és lezavarják a telepítést - esetleg abban is segítenek, hogy valamilyen pályázati pénzhez jussunk (ld. sima pöcegödör helyett ez az izé).
(javaslatok, cégajánlók welcome:)
Akkor legalább ezzel nem kell majd foglalkozni később.
Ami viszont kemény menet lesz az a ház fölött átmenő, a szomszéd érdekeltségébe tartozó villanydrót. Az előadó annyit mondott, hogy Elmű (és kössük fel a gatyánkat). Felkötjük.
ja, a képeken fel van töltve a ház környéke, de még nem tudjuk, hogy azt engedélyezik-e... (a pincén nem lesz ablak) - úgyhogy feltöltés nélkül kell elképzelni a házat (bár a feltöltés több szempontból is praktikus lenne - eltűnne a föld, plusz nem lenne 80 centi magasan a terasz)
képek (még tele hibával - nem így néz majd ki a bejárat stb. stb.)
A kisház teteje végül a terveken nem lesz lapos. Úgy ússzuk mega legolcsóbban ha hozzá se nyúlunk, meghagyjuk az eredeti tetőt, aztán majd szépen lassan hétvégenként kipofozzuk, ha már kihevertük az építkezést (talán 1-2 év múlva:).
(itt átlátszó fallal, hogy sejteni lehessen, hol megy fel a lépcső)
Pár éve terveztem egy családi ház bővitést, kültéri kazánházzal. Itt előirták, hogy legyen egy meghatározott méretű falszakasz, ami vagy üvegtégla, vagy válaszfaltégla legyen, a robbanófelület miatt. Emellett előirták természetesen a levegőutánpótlást is.
Itt amiatt volt az egész hülyeség, mert ráirtuk a tervre, hogy kazánház, és a műszaki leirásban is szerepelt a vegyestüzelésű kazán.
Ezért irtam, hogy nem nagyon értek hozzá mit irnak elő mostanság.
(viszont nem jövök elő a 15-20-40 éves hülye példákkal állandóan, amikor az 5-10 évvel ezelőtti példák is régen elavultak a jogszabályi változások miatt. Mesélhetnék én is rengeteget, de a kérdezőt nem az érdekli, hogy mi történt a rendszerváltáskor, hanem a kérdésére keresi a választ)
Korábban amikor még nem volt ennyire általános a gázkazán, tehát újdonság volt - olyan 35 -40 éve, akkor írták elő a gázos berendezéseknél az un. hasadó nyiló felületet, néha a gázérzékelőt (szimat ) és ahogy történt a fejlődés az égésbiztosítást, az indítási átszellőztetést.
A normál kazánokra (legyen vegyes , vagy szilárd ) ilyent nem írtak elő.
Ott csak a levegő utánpótlást kellett biztosítani. De ezt a gázkazánoknál is kell. Erre a legegyszerűbb ajtó kivágásokon kivűl az un. fix zsaluk szolgáltak. Olyan zsalú , amit nem lehet elzárni.
"vegyes kazánhoz kell robbanófelület, meg egyéb."
mi az az egyéb ??
Viszont maga a régikazán ( vegyes szenes stb. ) tényleg egy veszélyes szerkezet (főleg a nagynyomásúak ) az tudott robbanni és ezért régen voltak az un. kazánbiztosok, aki a szigorú előírásokat ellenőrízték, de ezek inkánn a berendezésre szorítkoztak, nem annyira a kazánt befoglaló épületre.
persze kémény minden k zánhoz kell.
Egy normál háztartási vegyes kazánhoz semmi különleges elhelyezési feltétel nem kell. Ne legyen tűzveszély, elmenjen a füst és bejöjjön a levegő és természetesen pakolják tüzelővel a kazánt !!
Az a robbanás amit a fentebb említettem az un. gőzrobbanás.
manapság is néha előfordul olyankor amikor egy rendszerben van a gázkazán és avegyyes és egy átállásnál a vegyest úgy indítják, hogy a vízoldalon minden zárva és egyszer csak felrobban. A kazán !!
Egy 12nm-es, kisméretű téglákból álló hajszálvékony falú, alap nélküli házikó bontását azért nem érzem olyan meredeknek :)
A beépíthetőségi korlát miatt viszont ha valaha is télikertet szeretnénk építeni a teraszon, akkor kénytelenek leszünk szabad területet kreálni amire a legjobb módszer a kisház bontása lenne.
De ez ugye csak elmélet, egy mobil télikert is simán megoldás lehetne, csak az ugye már pénz kérdése. Viszont nem kell hozzá építési engedély és nem terheli a beépíthetőséget.
(igazából pont azért érdekelt, hogy mi van ha eltűnik a kisház, mert nincs alapja és ezer éves - ha egyszer összedől nem mindegy, hogy újra kell-e építeni vagy sem - bár ha kell, akkor faház is építhető a helyére...)
Az én kisházam 80 éves és még nem bontatom le. 25 évig !
Habár vannak meredek dolgok. Pl. a második szomszédban éppem most bontanak egy kb. 70 éves házat. Ők tudják. Az eddigi bontási költség már közelít a 3 millához, mire vége lesz kb. 4,5 millát kostál.
És akkor indulnak a nulláról. A helyett , hogy ezt fejlesztették vona tovább.
Egy 80 m2-es házra ill. mellé gazdaságosan lehet újabb 80 -at építeni. De vannak akik bontós beállítottságuak.
Jó ötlet a lentebb vázolt terasz a kisházzal összeépítve. Nekem is bazira tetszenek az ilyen teraszok, amelyeknek 2 vagy 3 falazott oldala van. Egy jó kis meghitt kuckót lehet ott kialakítani.
Szerintem ne agyalj ezen a "majd mi lesz, ha" dolgon, csak ha már most tudod, hogy biztosan be fog következni az egyik változtatás és annak készíted elő a terepet.
Nem nem, valamit félreértettél. A kültéri höszigrendszerhez való glettet a zsákon lévő írás szerint lehet beltére használni - logikus is. De nem a gipszkartonra, hanem a falazóelemre.
A gázos kazánokkal nem nagyon van probléma, bár ott is kétirányú szellőztetés szükséges (tehát mondjuk egy 60x60-as ablak állandóan bukóra hagyva, és az ajtó alján egy szellőző), de a vegyes kazánhoz kell robbanófelület, meg egyéb.
5.96m most az épület hivatalos magassága (ha jól számoltunk). Egyébként kb. 7 méter.
Ami viszont rejtély: ha egyszer úgy döntünk mondjuk 10-15 év múlva (tehát valamikor a távoli jövőben), hogy nem kell a kisház és lebontjuk, akkor mi történik? A nagy házat csak nem bontatják vissza... vagy nem adnak bontási engedélyt?
Plusz ha eltűnik a kisház és helyette a teraszt inkább be szeretnénk építeni egy télikerttel, ami ugye beépíthetőség szempontjából még OK lenne, akkor mi történik? Ha újraszámolják az épület magasságát, akkor ugye nincs építési engedély. Ilyenkor újraszámolják, vagy csak a beépíthetőséget nézik?
Azt nézzük, beépíthetőség szempontjából 5nm marad tartaléknak :) (ha nem maradna akkor kénytelenek lennénk levágni a kisházból néhány nm-t, de ha jól számoltuk akkor OK lesz).
A zöldterületink meg még bőven jó, max. nem tervezünk járdát a kert hátsó részébe. A teraszból egyébként le tudunk csípni ha túl nagy (abból a részből ami nem számít bele a beépítettségbe) . én pl. most egy teljesen lekerekítettben gondolkozom.
Köszi :) Akkor tároló, és marad a 220 - vagy ha kell (ld. további magasságcsökkentés) akkor akár csak 2 méter. Szerszámoskamrának az is jó lesz (annak használnánk, a teraszon lenne a nyárikonyha rész - de az ugye sima teraszként futna).
Egyébként ez a kis épület tutira zöldtetős lenne és befuttatnánk borostyánnal, hogy ne ugorjon ki optikailag a kertből. Ez a zöldterületi mutatónknak is jót tenne :)
Így viszont valószínűleg feltöltés (rézsü?) nélkül is össze tudnánk hozni egy teljes magasságú emeletet (260-270cm).
Gyakorlatilag csak a nyárikonyha elnevezéssel lehetnek gondok, ugyanis a huzamos emberi tartózkodásra szolgáló helyiség belmagassága nem lehet kisebb 250-nél.
Tehát vagy elnevezed tárolónak, vagy ráraktok még egy sor téglát és új tetőt.
nem merem elkiabálni, de ma lehet, hogy ugrottunk egyet a tervezésnél.
Van ugyanis a kertben egy kb. 12nm-es házikó. 220 magas, 4 méternyire a háztól. Eddig még soha nem rajzoltuk bele a tervekbe, de most igen - és akkor koppant le, hogy pont érintené a tervezett teraszt. Na de ha érinti akkor miért ne húzhatnánk falat a kisház szomszéd felé eső oldala (majdnem a telekhatáron) és a ház közé? Így akkor keletkezne egy kb. 10nm-es, 3 oldalról körülvett pergolás terasz - plusz ha a fallal hozzákapcsoltuk a kis házat a nagyhoz akkor már annak a magassága is a házhoz számítódik.
Nyugtassatok meg légyszi, hogy jól logikáztunk. Ez minden gondunkat megoldaná és lenne egy brutál jó nyárikonyhánk :) (a kisházat magát nyárikonyhaként engedélyeztetnénk - és jelenleg is teljesen legális tehát jó helyen van, csak az összekötés és így a magasságba beszámíthatóság a kérdés) (egyébként az egész teraszt pergolázni szeretnénk, de ez ha jól sejtem nem befolyásolja a beépítettséget)
Köszi akkor jól gondoltam, hogy megfelelő. Nekünk is horvát mészkő lesz felrakva. Nálatok mivel lett kifugázva? A kőimpregnálót meg az alapozót már megvettem. Már csak a zsákos árúk vannak hátra.
Tipusfüggetlenül szerintem megfelelő. Nekem is a labazati horvát követ azzal ragasztották fel. Majd én azkentem egy konzerváló lüttyel amit a kövesek árulnak.
A beltéri glett és a gipszkarton glett teljesen más.
Engem legalábbis ezzel etettek, és mivel kifogytam a gipszkartonra valóból, használtam hát sima glettet. Krva szar lett, és csizsolni is rémálom volt.
Szóval inkább megvettem a gipszkartonra valót, bár a 4 kg/m2-t nagyon sokallom első hallásra. Most lusta vagyok kimenni a garázsba megnézni a zsákot :)
(egy m2 gipszkartonba beleesik 1 méter illesztés, ami kb 10 cm széles és 3-5 mm mély, valamint jópár csavarfej. Ebbe nehéz 4 kg-ot beletenni, de lehet tévedek)
Mögötte ott az Ytong fal, az vinné a terhet rögzítésnél.
Én csak az ablaknál nem férnék el a gipszkartonnal a redőny automatajánál.
A hőszig rendszer glettje jó beltérre is, a Baumitos zsákon ez van írva legalábbis.
Még egy lehetőség, az üvegszövettapéta. Előtte egy gúzos réteget felkennék a falra. Ez így kb gipszkarton árban lenne, bár tapétája válogatja, duplájára is kijöhet. Korábban üvegszövettapétát terveztem be, de most inkább a gipszkarton tünik szimpatikusabbnak.
Nekem vegyesen van gipszkarton és falazott/vakolt válaszfalam.
Tény, hogy kevesebbet kell glettelni a gipszkartont, viszont ide nem jó akármilyen glettanyag, hanem árban minimum a 3000/zsák kell. Mellette szól még az egyenes(ebb) felület, és a gyorsaság.
Ellene szól, hogy macerásabb felrögziteni bármit rá, és sokan utálják, hogy sérülékeny.
Én csak azt utálom benne, hogy a vakolt-gipszkarton találkozásnál mindenhol elreped, és majd csak a 2.-3. évben fogom tudni kiszilózni annyira, hogy már a mozgások sem repesztik szét ismét. (de ez mondjuk az új ház átka).
Azon morfondírozok, hogy belül milyen legyen a fal. Mert hogy úgy érzem, marhára nem lesz kedvem megkeverni több mázsa port és letüdőzni és glettelni. Ezen szempontból ésszerűbbnek tűnik a gipszkartonozás. Gyorsabb is. Kb van 300 m2 falfelület, ez gipszakrtonból 250Ft/m2 áron 75ezer Ft. Glettből kb 4kg/m2 kell, ez 1200kg. Ha a hőszig rendszer glettjét veszem az 1500Ft/25kg, 72ezer a végeredmény. A Rigips beltéri glett szerintem drágább. Tehát árban kevés kedvezőbb van a gipszkartonnál.
Tehát a döntő kérdés a gyorsaság és a végeredmény szépsége. Kinek mi a véleménye?
Adott egy közel 40 m2-es melléképület, ami közvetlenül nekiépült a lakóépületnek (egyik fal közös) A melléképület egyetlen légtér (nincsenek válaszfalak) és jelen pillanatban garázsként és kazánházként özemel. A kazánok egyike sem turbós, azaz a melléképület légteréből veszik a levegőt és épített ill. szerelt kéményen távoznak a füstgázok. A melléképület egyébként teljesen jól szellőzik a könnyűszerkezetes, szigeteletlenfödém okán.
A melléképületbe a lakóépületből közvetelnül lehet kijönni, minden "szélgfogó"/előszoba stb. nélkül. A tervrajzok szerint nem kellene lennie, de így "örököltük".
Mivel tervezem, hogy a melléképület egész födémjét/mennyezetét lehőszigetelem, és burkolom ezért felmerült, hogy ha már úgy is szárazépítünk akkor a kazánokat leválasztanám a garázstól.
Az lenne a kérdés, hogy pontosan milyen előírásoknak kell itt megfelelni?
- hány ajtón keresztül kell/szabad a garázsból a kazánházba jutni? Azaz kell-e egy zsiliphelyiség a kazánház és garázs-tér közé.
- ugyanez a kérdés a lakótér és a garázs vonatkozásában is.
- van-e kötelező előírás az alklamazandó válasz-fal anyagok tekintetében. Én bizony tényleg valami könnyűszerkezetes, szükség esetén (pl. vegyestüzelésű kazán cseréje) könnyen bontható falra és ajtóra gondoltam.
- mivel a kazánház fog egy az eddigieknél jóval kisebb térrészt megörökölni ezért az eddgi légellátási mód (födém rései) nem lesz megfelelő, pláne, hogy tervezem is leszigetelni. Ilyenkor Önálló ablakot kell nyitni a kazánház részre, vagy egyszerűen beépítek egy csövet a homlokzatot áttörve, vagy valami más?
- mivel elképzelhető a gázkazán cseréje is, ezért szeretném megkérdezni még azt is, hogy vannak megkötések atekintetben, hogy mit lehet beépíteni és mit nem (szabad levegős normál kéményes, vagy turbó kéményes, túlnyomásos készülék)?
Azt sajnos nem tudja a legjobb ingatlanos sem megoldani, hogy amikor kiköltözöm a 120-140 m2-es házamból az -akár csak- három utcányira levő 50-70 m2-esbe, akkor velem jöjjenek a szomszédaim, a fáim, a virágaim, szóval a megszokott környezetem.
Szerintetek kerítés terméskővel való burkolására megfelelő ragasztó a weber-terranova F622D fagyálló flexragasztó? Azért kérdem mert a tüzépen igyekeztek lebeszélni róla mondván nem lesz hosszú életű az elkészült felület. Persze egyből ajánlottak helyette egy majdnem 2x annyiba kerülő ragacsot.
Hát, az ő élete. Vagy kiugrik - vagy nem. Marad elég sok jó építész ha jól sejtem :) (külföldre kellene menniük... a zasszony is szakmabeli, két építész külföldön jól ellenne... de nem... fene sem érti)
Oké,de mennyiért? Mennyit kapok a méh-telepen egy radiátorért? Nekem úgy is jó,ha a mester viszi el,csak a két ár között ne legyen túl nagy különbség...
Én az épitkezéshez vettem ideiglenes fűtéshez 2 db öntöttvas radiátort 3000 Ft-ért. Az eladó két éve próbálta eladni... Aztán odaadtam vasas rétinégereknek, amikor már nem kellett.
Radiátorcsere előtt állunk,már meg is vannak,jönnek a szakik,de nem tudom,mit csináljak a régi,öntöttvas radiátorokkal. Még nem beszéltük meg a mesterrel,hogy elviszi valamennyiért,vagy itt hagyja. Mennyibe kerülhet (tagonként) egy radiátor,ha még használható, és eladom,vagy a mester beszámítja a felújításba(kisebb ár,és elviszi),vagy,ha már nem igazán használható,akkor beadom a méhbe? Ott mennyit kapok érte? 5 radiátorról van szó,a mai világban azért néhány (tíz) ezer forint is számít...
Valóban úgy van, hogy ha 45 fok alatti a nyeregtető (vagy pont 45 fokos) akkor a felső háromszög nem számít bele a magasságba?
Mert akkor lehet, hogy kukázzuk a sátortetőt és jön az igen randa (vagyis nekem nagyon nemszeretem) nyeregtető... (aminek annyi előnye lenne, hogy a déli oldalt végig napelemezhetnénk egyszer...)
Igen. Ráadásul nagyon(!) tehetséges, bozonyított is már sokszor (a tanárai szerették, többször is felkérték ilyen-olyan munkákra) - csak valahogy az önbizalma nem stimmel - vagy inkább a vállalkozókedv hiányzik? Igazából azért is filóztunk, hogy rábízzuk a házunk tervezését, hogy megjöjjön a kedve és elgondolkozzon - bevállalni mondjuk bevállalta, csak nincs képben az alternatív energiaforrásokkal kapcsolatban.
Minél kijebb van az ablak, annál kisebb a kinti hűtő felület. Ezért szokták javasolni, hogy a külső falsíkra tegyék.
A hátránya, hogy a párkányt így nehezebb rögzíteni (csak az EPS van alatta ennél az elhelyezésnél), illetve a redőnytoknak is kell hely. Én annyira kitettem, amennyit a redőnytok (külső, vakolható) lehetővé tett.
az extenzívnél spéci, lényegében sziklakerti növényzet van ha jól láttam - ott azért nem lehet komoly gond a gyökérzettel.
Viszont hőszigetel. Ez nagyon mellette szól.
Csak ugye nem mindegy, hogy mondjuk 30 év múlva újabb (mai áron számolva) 2 milla mondjuk a tető felújítása (amikor az embernek ki tudja, hogy lesz-e rá pénze). Bár amit olvastam, az alapján azért ezek tényleg bírják a strapát - vagy ez színtiszta marketingduma?
Mint említettem a nehézlemez élettartama ennyi. Lapostető esetén ezt védik egyébként (pl kavicsszórás), illetve már létezik gyárilag szórt változat. Bár konkrétan a föld alatt lévő falaknál találkoztam vele (így ebből van gyakorlati tapasztalatom), ahol szintén nem jellemző az UV, szél, stb.
Egyszerűen elöregszik a lemezben valami, és töredezik, porlik...
Igen a rétegrendben mindenképp szerepel valamilyen lemez mint védelem, azonban ez elég gyenge, és egy nagyobb gyökérnek nem fog ellenállni.
Azért 100cm talajba sem ültetnék fát... (mondjuk alacsonyabb növésű cserjét már elbír)
Igen, a végleges döntés előtt mindenképp szükség lesz szakemberre, csupán az árak közti különbségre hívtam fel a figyelmet (már álmodozás szintjén érdemes a költségekkel tisztába lenni, legalább nagyságrendileg).
Igen, ez a rész szerencsére tiszta - nekünk az nem tiszta, hogy ha csökkenteni akarjuk azt a magasságot, akkor azt egy házhoz csapott télikerttel (vagy fedett verandával) hogyan tehetjük meg - mekkora méretű verandát kell építenünk, hogy mindjuk 10 centivel lecsökkenthessük a magasságot.
A ház oldalfalainak (homlokzatainak) átlagos magassága. Egy normális cserépfedéses meredek tetős családi háznál ez a meghatározás az eresz magasságát jelenti, tehát a tetőtér akár kiemelkedhet a megengedett építménymagasságból.
A gyökérzet az nem probléma. Egy zöldtető rétegrendjében kell, hogy legyen gyökérálló lemez, ami védi a szigetelést. Ki van ez a találva, készülnek zöldtetők. Vannak vékonyabbak (10-20cm vtg földdel) extenzív zöldtetők, meg vasatagabbak 30-100cm vtg földdel intezív zöldtetők. Az utóbbiak már alkalmasak, cserjék, fák ültetésére is, komplett kert építésére.
Az élettartam az jó kérdés. Egy jól megépített tetőnél biztos nagyobb, mint egy sima lapostetőnél, hisz a szigetelést nem érik környezeti hatások, nincs UV, szél, mechanikai hatások, stb.
Szóval ez egy olyan téma, amivel kapcsolatban mindenképp érdemes lenne felkeresni valami szakcéget, vagy aki folyamatosan foglakozik ezzel.
Tegnap fél éjszakán át keresgéltem erről infókat, engem igazából az extenzív (vagy semi-intensive) tetők teljesen megfogtak és úgy tűnik, sokkal jobban védik a tető szigetelését mintha sima lapostető lenne (ez már jó kérdés, hogy a sátortetőhöz képest mennyivel drágábbak és/vagy mennyivel kevésbé tartósak).
Mindenesetre egyszerűen imádom őket.
A gond igazából az, hogy éjjel osztottunk-szoroztunk és valami olyasmi jött ki, hogy kb. 5m-t kellene belógni a kertbe a télikerttel, ha 2 teljes magasságú emeletet szeretnénk egy extenzív zöldtetővel (annak nem kell akkora terhelést elviselnie) - a kb. 500nm-es telek viszont ezt már nem engedi meg :( Úgyhogy most ott tartok, hogy valószínűleg sima sátortető lesz (nem teljes emelettel, tehát a fenti szobáknak lesz ferde része) - a télikert tetejét viszont mindenképp zöldtetősre tervezném. A kerti szerszámosházikót pedig teljesen zöldre tervezem - zöldtető, zölddel befuttatott falak (ez most is ott van, sima tégla, teljesen jó állapotban, max. a tetőhöz kell hozzányúlni).
Nem tudja viszont véletlenül valaki, hogy az Archicaddel hogy lehet (ha lehet) teljes homlokzatmagasságot számolni? (Azt, amivel az önkormányzatoknál számolnak) - mert ha rájönnénk, hogy kell, akkor könnyebben tudnánk kalkulálni.
Csak mert nekünk pl. még mindig nem tiszta, mivel és hogyan kell kalkulálni, ha a magassággal játszanánk (vagyis én valahogy úgy értelmeztem, hogy a teljes falfelület merőleges vetülete az érdekes - de elég macerásnak tűnik a dolog).
(ld. pl. milyen mélyen kell bejönni a télikerttel, hogy 10-20 centivel megemelhessük a ház magasságát)
A zöld tető drága. Egyszerűen a földet (mint plusz súlyt) is el kell bírnia az épületnek, tehát erősebb anyagokra van szükség.
Míg a sátortetőt összerakják néhány fa gerendából (előre is bocs a hozzáértőktől), addig zöld tetőhöz szinte biztosan vasbeton kell.
A bitumenes nehézlemezek (a vízszigetelő cucc) élettartama 25-30 év. Ez alatt elöregszik, és cserélni kell.
Tehát norálisan kivitelezett és karbantartott zöld tetőnél ennyi ideig nem kell számítani beázásra. (Karbantartás itt azt jelenti, hogy a megtelepedett fákat, bokrokat kivágod, mivel tönkreteheti a szigetelést a gyökere)
Ezek az ablakok a kert felé néznek. Az utcai részen van alul egy hálószoba, wc. és a fürdőszoba, és fent pedig hálószoba és fürdőszoba. A fentin földigérő ablakok vannak, rozsdamentes acél korláttal.
Nem, nem földig érőt. A nappali utcára néző ablakainál lenne a tervek szerint az étkező (ill. mellette a konyha), úgyhogy kb. pultmagasságnál kezdődne az ablak - az nem is tudom mennyi. Talán 90 centi?.
Még nem tudjuk milyen fűtés lesz - attól függ, mi fér bele a költségvetésünkbe. Fal ill. plafonfűtést szeretnénk, úgyhogy a radiátorok nem fognak bejátszani (remélhetően) - abba viszont nem szeretnénk belefutni, hogy az ablakok magassága miatt nem tudjuk normálisan berendezni a nappalit.
A kert felé viszont hatalmas üvegfelületeket tervezünk - aztán meglátjuk, mi fér bele. Tervezni könnyű:)))) ( A construmán beleszerettem egy gyönyörű extra széles, hiper-szuper erkélyajtóba - PONT ilyen ajtót szerettem volna a nappali és a kert közé. Ja. 900e Ft. Úgyhogy nem lesz.)
A nappali ablakai. Valami hasonlót akarsz, vagy földig érőt? Először a földig értek, de úgy döntöttünk, hogy nem padlófűtés lesz, és így alacsony radiátorok lesznek. Ez egy áprilisi fotó, még nagyban mentek a belső munkálatok.
Na, viszont kezdek rájönni, hogy engem eszméletlenül vonz a Bauhaus és a minimalista irányzat... valahol ebben az irányban heverészik az álomház. Egyszerűen nem akarok cseréptetős, szép színesre vakolt házat.
Egyszerűt akarok. Kockát. Vagy téglalapot. Fehéret. Nagy ablakokkal. Semmi extra.
Most épp azon agyalok, hogy zöldtetős ház kellene (abból a magasságból kifejezetten szép a kilátás a városra - a tűzijáték is remekül látszik aug. 20-án és imádom a zöldtetős házakat).
Pechemre a racionális énem is itt visít, és azt üvölti, hogy beázás, beázás, beázás - na meg pénz. Mennyi ideig élhez egy zöldtetős ház tetőszigetelése? Hány évente kell újra leszigetelni? Mennyivel drágább egy zöldtető mint egy hagyományos sátortető?
Na meg az, hogy ha mégsem lesz zöldtető akkor a hagyományos sátortetőt stílusilag hogyan tudnánk összehozni a teljesen minimál-designnal?
(Jó, tudom - keressünk egy jó építészt... de mi még tényleg csak az ötletelős fázisnál tartunk, egyszerűen fogalmunk sincs, hogy mit is akarunk - idő előtt nem szivatunk senkit a projekttel. Aztán persze ha majd összeáll a kép akkor meglátjuk mi lesz - végülis az építészt is ennek megfelelően kell majd kiválasztanunk. Ha unalmas házunk lesz akkor majdhogynem mindegy, az említett rokon is simán megtervezi - ha meg tovább visszük az álmodozást akkor egy olyan kell, aki mer álmodni - viszont arra is képes, hogy két lábban a földön álljon)
Mi is így gondoljuk :) Most nagy ház kell (bár 140nm nettó azért nem olyan nagy) - aztán ha majd a hamut is mamunak mondjuk, költözünk a földszintre - így fontos, hogy a földszinten is legyen fürdőszoba (zuhannyal), a nappaliból pedig minimális munkával leválasztható legyen a hálószoba - és mégis maradjon elég tér a normális élethez. A felső szintet pedig leválasztjuk és kiadjuk... (vagy az egész házat eladjuk és leköltözünk vidékre, a maradékot meg feléljük, mert nyugdíjunk az már úgysem lesz :))))
Mivel ez egy domboldal, és felettünk van még egy telek, meg persze a kisház a telek végében, de középen van, odafolyhat a víz. Jó lenne, ha mem állna meg ott. Mondjuk 2 fokos lejtés lenne a ház előtt.
Az utcaképből látszik, hogy mennyire lejt. A fehér csíkkal jelölt a telek.
Amirol irsz, azt siman megoldja egy normalisan mukodo ingatlanpiac.
Epp eleg baj a vilagnak, hogy egy evet bir egy cipo, nem kellene az eldobhato epuleteket is bevezetni. Termelunk igy is eppen eleg hulladekot, ha az epuletek eletciklusa felgyorsul, az meg jobban leroviditi az idot, ameddig a mostani modon rendelkezesunkre allnak nyersanyagok.
Kocsibeállónak (max 1500kg terhelés) térkövet szeretnék (egyszerű 6x10x20-as). Kérdés, hogy kell-e alá beton? Az egyik kivitelező szerint igen, de pl. a Semmelrock katalógusban a rétegrend nem említi.
Szerintem pedig a ház is egyre inkább személyes kéne hogy legyen. Nem azért, mert annyi pénzünk van, hanem mert a beépített dolgok erkölcsi avulása olyan gyors (sokkal gyorsabb, mint a műszaki), hogy egyszerűen nem érdemes a következő generációra tervezni bármit is. Korábban sem volt sok értelme, tele van a vidék lezárt felső szintű, csak alul használt házakkal, amit úgy építettek, hogy "majd a gyerekeknek milyen jó lesz", csak épp a gyerekeknek eszük ágában nem volt otthon maradni. Elvitte őket a városi munkahely, a városi élet csábítása, meg az a divat, hogy nem élünk együtt a szülőkkel. Kollégámnak tervezett kb. 15 éve olyan házat az építész nagybátyja, hogy semmi közmű nem volt felvíve a tetőtérbe, csak "ki volt találva", hogy megy majd. Az egyetlen dolog, amit előre megcsináltak, az a lépcső helyének kihagyása volt a födémben. Aztán lett "nulla centis" térdfal, meg 18 fokos tető, mert elhitték neki, hogy olcsóbb lesz 20-25 év múlva leszedni a tetőt és egy teljes felújítással együtt "újragondolni" a házat (földszinti gardróbból lett volna a lépcsőtér), ha szükség lesz rá, mint most beleölni a pénzt, aztán abban tartani. És milyen igaza lett! Nemhogy a gyerekek nem laknak ott, de már ők sem, mert elváltak. Szóval ha én ma építkeznék, lesz...nám, mi lesz húsz-harminc év múlva, legfeljebb annyit vennék figyelembe, hogy lehetne vénségemre (vagy inkább az özvegyem vénségére :-) ) egy olyan lakrészt kialakítani, hogy hetven évesen ne kelljen majd kiköltözni a megszokott otthonból, csak átmenni egy kisebb, önálló részbe, a többit meg kiadni nyugdíj kiegészítésként.
viszont a cipo meg a ruha az szemelyes. csak en hordom, nem osztom meg senkivel, nem adom el hasznaltan, ha meghalok jo esellyel kidobjak.
ezzel szemben a lakohaz/lakas az egy kozossegi dolog. mind annyiban hogy a csaladdal, vendegekkel egyutt hasznaljuk, mind annyiban hogy egyszer majd mase lesz. es az idotartam is hosszabb, sokkal osszetettebb igenyek, sokkal tobb forrasbol. emiatt az igenyek teljeskoru felmerese lehetetlen, es a reszleges igenyek konszolidalasa is lehetetlen feladat. ezert itt sokkal nagyobb lehetne a szerepe a konfekcionak.
a szabonak nem az a szakmaja, hogy az olloval vagjon, a cernaval meg varrjon. a szabo szakertelmehez hozzatartozik, hogy megmondja elore, hogy az a fazon jol all-e nekem vagy sem. ettol szabo, kulonben dolgozhatna konfekcio varrodaban.
sot, az igazi bolti elado is az, aki nem csak a hajtogatashoz meg zacskozashoz ert, hanem ranezesre tudja a mereteimet, hogy mi valo ram es mi nem.
Én inkább azt mondom, hogy ha van egy jól bevált fazon, akkor általában azt keresi az ember. Viszont, ha változtatni akarsz, akkor nincs annyi pénzünk, hogy a szabóval teljesen méretre csináltatott ruhát kidobjuk, mert ugye akkor jössz rá, amikor kész van, hogy ez a fazon nem áll jól. Az üzletben felpróbálod, és általában el tudod dönteni, hogy jó vagy sem.
Ezek a szolgaltatasok az atlag tomegek szamara hozzaferhetetlenek.
Ha napi 10-en jelentkeznenek, hogy szeretnenek 35k-ert cipot csinaltatni, mit csinalna a manusz? Tudod mit? Felvinne az arat 50k-ra.
Nekem is van varratott oltonyom. Aztan amikor kellett egy masik, akkor elmentem es vettem hasonlo aron a boltban. Mert 30perc alatt megvolt az egesz. Kinek van ma ideje szabohoz maszkalni.
Ez mindenben igy van, es az utobbi idoben igyebbul lett.
Raadasul egy mukodo valasztas, hogy a szart valasztod. Hord kinyulos polot, vegyel evente ujat. De mondhatnam a szerszamot is. Maganembernek, aki nem keres vele penzt, az igazi hasznalhato, tartos szerszam megfizethetetlen. Vehet olcsot szare hugye, de meg privat hasznalatban is korlatozott az elettartama.
Mindig azt szoktam peldanak mondani, hogy a dedapam koraban egy ora (fali), egy zsebora meg plane vagyontargynak szamitott, nem is volt minden paraszt csaladban. Elegge elol szerepelt a vegrendeletben. Ruhasszekreny detto. Ma meg mindenkinek lehet oraja 1000 forintert, ruhasszekrenye is amennyit akar, de fel sem merul hogy rahagyja a gyerekere, eleteben elhasznal beloluk joparat. Es ha az ember akarna venni egy orat, ami 50 ev mulva is ora lesz, rajon hogy szinte nem is letezik. Meg durva aron sem, mert ahogy megy fel az ar, jonnek az ekszer, luxus cuccok, gyujtonek valo mutargy kategoriak, de igazi tartos hasznalhato darab nem nagyon.
Mindemellett en hive vagyok a jo konfekcionak, amiben benne van a tapasztalat, teszteles, ami egy bevalt terv alapjan keszul. Namost ma nalunk konfekcio epiteszet az kb a lakopark meg a tarsashaz. Hat ezekrol ezt nem lehet elmondani. Meg annyi elonye sincs bennuk a tomeggyartasnak, mint egy ikea szekrenyben.
Azt hiszem összebeszéltél a kivitelezőmmel. Tegnapelőtt azt mondja: A kisház előtti betont rendbehozzuk, hogy legyen egy majdnem vízszintes rész, mert így nem fogtok tudni odatenni semmit. Én meg rábólintottam. :-)))
Szóval. Rosszul fogalmaztam. Egy kis helyre tervezett volna faborítást. A fa helyett lett/lesz szürke. De nem nagy felület, de már nem akartam még plusszban fát. Ezt a szürkét is utólag közöltem a lányommal, mert eddig sima fehér volt az elképzelés, de amikor láttam az alapozót, vagy mi a szöszt, rájöttem, hogy még sem lesz az úgy jó.
Volt egy épitész csaj kollégánk, együtt dolgoztunk egy budapesti nagy kaliberű beruházásnál, mi csináltuk a belsőépitész terveket.
Első évben kitaláltunk mindent, látványtervek, stb.
Második évben rajzolás, rajzolás, rajzolás.
Harmadik évben a kivitelezés során tervezői művezetés, egyeztetés a vevőkkel, és a rajzok módositgatása.
A csaj kiszállt a második év végénél, merthogy ő nem azért tanult a BME-n, hogy napi 8-10 órában rajzgépként működjön hónapokon keresztül, neki kreativabb munkakör kell. Lelépett egy másik irodához.
A harmadik évben átadtuk a projectet, belsőépitész tervezőként ketten lettünk megjelölve minden szaklapban. És nem a csaj volt a másik...
Rohadt nagy nemzetközi referencia lett belőle, évek óta hozza a megrendeléseket.
Tapasztalatom szerint egyszerűen nincs alázat az "újakban", tudomásul kell venni, hogy vannak olyan munkarészek, amikor csak monoton rajzolás van. Ez utóbbi van többségben, a kreativ rész jó ha a munka harmadát adja.
A másik pedig, hogy nincsenek tisztában a valós kivitelezési módszerekkel, nem is nagyon akarnak tudomást venni arról, hogy hogyan lehetne gazdaságosabban/jobban megoldani szerkezetileg az épületeket. Lenézik a kivitelezőket.
Azért ettől függetlenül mindenkinek könnyebb lenne, ha a fiatal tervező palánta elsőnek lenyomna 1-2 évet termelésben, aztán fél évet vállalkozásban. Kevesebbszer kéne utána csuklania, mert a különböző fel- lemenőit emlegetik. :)
annyira nem keres sokat - tanulni meg ahogy látom jó sok buher dolgot tanul :( (aljzatkiegyenlítőztük a padlót a mostani -ideiglenes- lakásban. Laikusként úgy gondoltuk, hogy megveszünk X zsák aljzatkiegyenlítőt, bekeverjük, tüskés hengerrel görgetve szépen ráöntjük a régi betonra a megengedett max. vastagságban, hengerelgetjük - és jó lesz. Ő meg szépen kenegette. Tény, hogy a zsákok fele megmaradt - de nem is lett szép sima. Neki már így tanították a NAGY cégnél. A másik szobát már nélküle csináltuk - fogyott is az anyag szépen, viszont ha lerakunk egy labdát, nem gurul el.
:) jól hangzik :) A faborítás is nagyon szimpatikus, de magunkat ismerve véges időn belül gázul nézne ki. Úgyhogy marad a fehér, és ami dekoráció szintjén a költségvetésbe belefér.
Mi egyébként még nem tartunk itt. Per pillanat az a legnagyobb dilemma, hogy egy 50nm-es (nagyon masszív, sehol semmi repedés) régi házból hogyan lehet kb. 14 millából 2 szintes, 140nm körüli házikót kihozni - mindenféle cifrázás nélkül, nagy (sok helyen fix) ablakokkal. Persze úgy, hogy amit lehet, azt mi csinálnánk (csempézés, szobák burkolása, ház külső - kb. 20 centis- szigetelése, tapétázás, festés, konyhabútor stb.)
Persze nem most. Most csak álmodozunk és csak annyira tervezgetünk, amennyi az életben maradásunkhoz szükséges :)
(lesznek itt még cifra dolgok az építkezés előtt - nincs pl. csatorna, így házi, zárt rendszerű szennyvíztisztító izét szeretnénk - viszont még nem 100%, hogy engedélyezik. A szomszéd villanyvezetéke pont a ház fölött megy át, kérdés, hogy pereskedni kell-e majd a probléma megoldásához - ráadásul a villanyoszlop is pont a tervezett lehajtó mellett áll - kérdés, hogy ebbe belekötnek-e később. A tervezett pincegarázshoz csak így lehetne kocsival lejutni, a villanyoszlop áthelyeztetése gondolom annyira esélytelen, hogy még próbálkozni sincs értelme. Ja és még el kell ügetnünk az önkormányzathoz, hogy valójában milyen magas házat lehetne ide építeni, mert a szomszédos házak miatt lehet, hogy az 5 méternek is örülnünk kell majd, hiába a 6 méteres korlát - akkor pedig fuccs a terveinknek)...
Jaaa... Találtam egy tervezési segédletet a neten, abban olyan valami is szerepelt, hogy két ház közé be kell férnie egy szabályos négyzetnek (ld. ha a két ház között max. 5 méter van akkor a házak magassága is max. 5 méter lehet). Ez csak nekem tűnik túlzásnak? Ha így van, az még a sima magassági korlátnál is nagyobb szívás, mert akkor nem trükközhetünk egy pergolás terasz hozzácsapásával.
30-35e ft egy egyedi, méretre készült tartós bőrcipőnél talán nem gyilkos ár. A "sorozatban" ortopéd cipőket készítő ismerősöm valami ilyesmit emlegetett. Az "olcsó" öltönyt 70-80e-ért csinálja a szabó, miközben a boltban is 40e körül kezdődik.
A ház, ami lassan kész, fehér lesz, de nem hófehér. A tervező 2 helyre faborítást tervezett, az egy kis szürke rész lesz, hogy megtörje a fehéret. A lábazat vöröskő, illetve a ház egyik oldalán is lesz vöröskő díszítés. A terven sokkal több kő van, de képtelenség kifizetni, pedig a követ meg sem kellett venni, mert az alapból kijött.
hát, közeli rokon is BME-n végzett építész, kifejezetten tehetséges fajta - aztán jobb híján kivitelező lett egy nagy cégnél. A tehetsége meg ment a levesbe :( (ezt a luxust... áááá)
Gyakorlatilag a lakosság 98 % -a konfekció termékekben jár, sőt cipő vonalon konvergál a 100 %-hoz.
És rossz ez ??"
Igen.
Ez rossz!
Nézd, Nekem olyanok a testi arányaim, hogy képtelenség a konfekcióból kiszolgálni teljes mértékben.
Egyáltalában nem vagyok átlagos méretű, úgy, hogy ránézésre nem tűnök valami extra méretigényűnek.
Képtelenség, hogy egy kényelmes inget hordjak ami konfekció, és ugyanígy vagyok a "szép"ruhákkal. Vagyis öltöny és egyebek.
A cipőkről ne is beszéljünk....
Szóval én azt állítom, hogy igen rossz az, hogy gyakorlatilag mára ott tart az Euró-Atlanti közösség embere, ma Magyarországon, hogy nem képes megfizetni még oly kevés számban sem az egyedi, méretre készült holmikat :(
Ez egyáltalában nincs jól.
Percenként legurul egy autó a futószalagról, a Marsot ostromoljuk, a Himalája megmászása szinte rutinfeladattá vált, de annyi pénzt nem tudunk megkeresni, hogy legalább a lakosság 30 % képes legyen egyedi a saját méretei igényei szerinti ruhákban járni.
tetszik a ház sarkain a díszítés (a ház maga annyira nem). Mi is ilyesmiben gondolkozunk - viszont sima kőből és majdnem teljesen fehér színben... (ld. igazából csak textúrájában ugorjon ki a házból - amit per pillanat sima fehérre tervezünk).
wow :) Jajj de szeretnék valami izgalmas házban lakni :) Ehhez képest a realitás egy halál unalmas, nulla stílusú kocka lesz... Hát igen. A pénz nagy úr :))))
Hááát... az a cipész, aki valóban cipőt készít és nem "foltozó varga", az bizony ma is "valaki". Ugyanez érvényes az úri szabóra is. Ők bizony nem éhbérért dolgoznak, és a "budapest cipő" ma is világszínvonalú, legfeljebb itthon nincs rá igény, mert aki értékelné, az nem engedheti meg magának, aki megengedheti, az azt hiszi, hogy az Andrássy úti luxus konfekció a menő.
Épp a múltkor dumáltunk egy kollégával hazafelé menet. Azt mondtam neki, hogy szerintem eltűnt a tisztes középkategória a világból. Vannak a luxus cikkek, amiket úgy áraznak be, hogy tényleg kevesen fizethessék meg, és van a tömegtermék, aminek persze vannak különböző fokozatai a kínai piacostól a exkluzívnak mondottig, de akkor is csak tömegtermék. És ez érvényes autóra, ruhára, kajára, nyaralásra és persze házra is. Az egyedi tervezés nem barkácsolás, hanem az egyedi igény valódi kiszolgálása, szemben a "jó az a zakó, majd magára igazítjuk" mentalitással. Csak győzd kifizetni a mérnök órabért, és megkapod. ha meg nem, akkor mindenkinek van a fiókjában / gépében 10-20 kész terv, azt átpofozzák a te igényeidre, és jónap'. Nem mondom, hogy ez baj, csak épp ilyen a világ.
Példa, és nem szeretném, ha flame lenne belőle: Ott a CET a pesti Duna-parton. Elhajtották a tervezőt, hogy nem kell kiviteli terv, mert drága, majd "megoldják okosba. Fél éve nézem, hogy az utolsó kb. húsz üveglap hiányzik a tetőről, mert nem képesek megoldani a vízszigetelést. Olyan, mint a kínai piacos Louis Vutton táska. Úgy néz ki, csak közben szar. De színyes és occójér' van.
Nem azért, hogy lebecsülném, de az egyedi tervezés olyan kisipari barkácsolás.
Csak mint jelenséget hoznám fel.
Anno a konfekció ruhát is nagyon leszólták, sőt a kisipari cipőt istenítették - még nem is olyan régen egy belvárosi úri szabó, egy cipész kisiparos volt valaki.
Ma meg ??
Gyakorlatilag a lakosság 98 % -a konfekció termékekben jár, sőt cipő vonalon konvergál a 100 %-hoz.
És rossz ez ??
Anno egy kötőkisiparos és a fenti egzisztenciák vetekedtek a mai menedzeri státuszokkal.
Ma meg ?
Vagy pl. az orvosok !
voltak valakik !
ma meg ?
hát gyakorlatilag megverik szegényeket, éhbérrér dolgoztatják , nem csoda ha világgá mennek !!
Nálam kétféle rajzolói státusz volt (és általában igy működik máshol is):
Megcsináltam 3D-ben a tervet, és az alaprajzokat egyeztetés szintűre, majd mikor le lett fixálva a megrendelővel, akkor odaadtam valakinek, hogy pofozza fel engterv szintre. Kivitelitervnél kb ugyanez.
- az egyik tipus önállóan tudott kisebb dolgokban dönteni, volt háttértapasztalata, és nem rohangált minden egyes szrral hozzám, hogy jó-e igy. Megcsinálta komplettre az anyagot, átküldte nekem, és pedig ha kellett belejavitottam még. Tehát engtervnél 2 körből megvolt a kész terv.
- a másik tipus minden egyes kis módositásért (pl a talpszelemen miatt meg kellett emelni a tetőt 5 cm-el, hogy szerkezetileg stimmeljenek a dolgok) rohant hozzám, és amig nem volt neki válasz, addig nem folytatta a tervet
Sajnos be kell látni, hogy az egyetemről kikerültek döntő többsége a második tipushoz tartozik, azon egyszerű okból, hogy nincs rutinja. A harmadik terv után már elvárható, hogy átlépjen az első kategóriába, de ahhoz nagyjából ugyanolyan tervek kellenének. De ha van engterv, kiviteliterv, belsőépitészeti terv, vagy gyártmányterv, mindegyikhez kell a külön rutin, tehát nem fog 2-3 hónap alatt "feljebb kerülni".
Viszont egy friss diplomással együtt dolgozni minimum kétszer annyi időt jelent, mint a rutinossal. Emiatt nincs rájuk akkora kereslet.
De ha a rutintalanságot tudja kompenzálni nagyon gyors rajzolással, akkor máris sokkal jobbak az esélyei. Ezért kell gyakorolni, gyakorolni, gyakorolni.
Van még ilyen ?? Ezeket a munkákat nem gépek végzik ?
Az én időben a következő volt a felállás .
Különféle vezetők (főosztályvezető, oszt vezető stb. )
és a tényleges munkát végzők : irányító tervező - vezető tervező - hol hogyan hívták, tervező, szerkesztő, rajzoló. A tipikus eset az volt hogy lefelé mindenki tudott dolgozni, viszont felfelé már nem. Ezt nem értették az alsóbb szinten lévők..
És mindig voltak zsenik, kit kikiáltottak, ki magáról hirdette. És volt olyan akinek sok hasznát nem vették, mégis ellébecolt.
Egyik barátnőm (közgazdász, szóval kábé hajdú a harangöntéshez kategória) kifejezetten felújított lakásokat keresett, amikor válás miatt külön költöztek a férjével. Az egyik felújított lakásnál úgy volt megoldva a villany az egyik szobában, hogy a másik szobában be volt dugva egy hosszabbító a konnektorba, a vezetéket szépen végigvitték a szegőléc felett, és lefestették Diszperzittel.
A kollégámnak -villamosmérnökként- könnyebb dolga volt, ő csak pár konnektort csavarzott le, benézett, majd amikor a harmadik konnektornál megtalálta a harmadik féle vazetéket, már fordult is kifelé.
Másik -szintén villamosmérnök- kolléga félkész lakást/házat akart venni, és furcsa volt, hogy miközben járta be a lakást, mindig el akart botlani a lépcsőben. Nem volt rest, utánamért, fél-egy centis eltérések voltak a fokok közt. Az eladó meg akarta magyarázni neki, hogy burkolásnál az "kihozható". Mondta, hogy "persze, jó", aztán többet felé sem ment az ürgének.
Van egy jó ismerősöm, akinek van egy barátnője. A barátnője gondolt egyet és kiment Franciaországba egy tervező irodába. Volt valamilyen pályázat, amin az iroda is gondolkodott. Annyira jónak találták a lány ötletét, hogy alapján készítették el egy épület tervét, és beadták...megnyerték. A lány továbbra is ott dolgozik, megbecsült dolgozó lett. Egy párizsi egyetemre jelentkezett, ezer jelentkezőből 20 embert vettek fel, őt is. kicsit honvágya van, de valamit valamiért.
Tulkepzes is van es a kepzes szintje is, khmm, hagy kivanni valot maga utan. A legjobbak itt is elkelnek, sot kulfoldon is keresik oket, friss diplomaskent nincs is jobb referencia...Ja, igen a nyelvtudas nem csak a diplomahoz kellene.
De teny, hogy ma kis hazankban friss diplomaskent elindulni nem konnyu, de ezt 5 evvel ezelott is tudnia kellett, amikor ezt valasztotta...
Nálunk úgy volt, hogy volt egy tesztfeladat Archicadben, össze kellett ütni egy kis családi házat ott helyben (nem szóltunk erről előtte). Ráadásul volt egy elirt méretkóta is a rajzon, amit józanul gondolkodva ki lehetett javitani, hiszen a többi méret adott volt.
Volt egy fél órás szintidő, aki nem volt pakkra készen, az szóba se jöhetett, még ha 10 év gyakorkata volt, akkor sem...
Szépen kialakult a csapat kezdőkből és gyakorlottakból egyaránt.
Régi szép idők... amikor napokig nem tudtunk hazajárni, mert annyi munka volt. Az asztalok alatt a földön aludtunk pár órát, hidegvizes zuhanyzás, kávé literszám :) (sóhaj)
Én csak reménykedem abban, hogy 1-2 év alatt valamit javul az épitőipar. Én már kezdem érezni, lassan folyamatosak a munkák, és árajánlatkérések is vannak.
8-10 éve, de még 4-5 éve is annak frissdiplomásnak nem volt munkája, amelyik nem akarta, hogy legyen. Ma meg... Halálhörgés és siralom... Mondjuk válság ide, válság oda lehet, hogy ezen a területen is volt némi túlképzés.
Hülye magyar (és a magyarorsázgi külföldieké) bevett szokás, hogy az esetek 95%-ában csak az X év gyakorlattal rendelkezőket veszik fel, legyen az bármilyen terület. A frissdiplomásoknak így esélyük sincs.
Most leírom, hogy 1-2 év múlva se lesz jobb a helyzet az építőiparban.
Pár éve még 11 fős épitészirodám volt, egyik jóbarátoméknak 21 fős.
Most mindketten egyedül dolgozunk, sokszor ketten összedolgozva. Még nem tart ott a munkamennyiség, hogy kelljen tehermentesités, de ha elérünk odáig, akkor tucatszám tudunk olyan több éves gyakorlattal rendelkező épitészeket, akik szivesen jönnek dolgozni.
Azt még hozzáteszem, hogy kb a 10 évvel ezelőtti tervezési dijak mennek, és még igy is mindig van aki alánk igér. (szerencsénkre elég komoly referenciáink és hirünk van)
Magyarul egy gyakorlat nélküli épitésznek sajnos nincs esélye elhelyezkedni a szakmájában, még bagóért sem :/
Ki kell bekkelni ezt az 1-2 évet, mire kicsit magára talál az épitőipar. Addig is képezze magát, gyakoroljon AutoCADet/ArchiCADet, autodidakta módon kezdjen el látványtervező programot bogarászni, kövesse nyomon a legújabb technológiákat.
Legyen naprakész és gyakorlott, mert sok száz hasonszőrű épitész várja a lehetőséget.
(emlitett kollégám tavaly decemberben meghirdetett egy épitész-rajzolói állást. 400 önéletrajzot kapott két napon belül. Sajnos a nagyobb munka nem jött be neki, igy nem lett rá végül szükség)
Volt/van egy felelős műszaki vezető vagy mi az ördög. Érdekes módon sohasem beszéltük meg, hogy mikor megyek. Rajtaütés szerűen mentem le, de nagyon sokszor ott találtam. Vagy ha lent voltam, kértem, hogy jöjjön át, azonnal jött.
Ha mást nem is tettem, de végigfényképeztem az építkezésen. Az alaptól a mai állapotig.
---------
Amiben most lakom az is eladásra készült. Olyan súlyos hibákat még nem tapasztaltunk, amit írtál. Kicsit abban bíztam, hogy az átadásra került 2x4 lakás egyik lakásában az építő anyja fog lakni, talán nem akarja minél előbb eltemetni. A mi házunk került átadásra hamarabb. Az anyja a másikba költözhött. Aztán a másikat elnagyolták. Talán a mi lakásunkban volt a legkevesebb hiba. A szomszéd lakásban a csempét úgy rakták fel, hogy a díszítő sor virágindái nem kapcsolódnak, a kádjuk beroggyant. A másik lakás erkélyén a ház felé folyt a víz. Az építési törmeléket úgy tűntették el, hogy tettek rá 4-5 centi földet - szerencsére nem az én kertrészemen. A tetőn a szél leszakította a lemezburkolást, a lépcsőn fordítva tették fel az élvédőt, amit napokig csiszoltak ..... én felszedettem volna a követ. A kerítésoszlopot most csináltattuk újra, megrogyott. A ház elé az udvarra csak gyeprácskövet tettek. Kértük, hogy csináljanak legalább egy keskeny járdát is. Csináltak, már éppen porlik a beton....
ne dobjatok ki, de kissé szokatlan kérdéssel jövök... Olvasgatom itt a topikot már régóta, mert mi is építkez(t)ünk.
Arról van szó, hogy egy nagyon kedves ismerősöm egy vagy két éve diplomázott a Műegyetemen. Építész. Csaj. És nem talál munkát. Alpinozásból meg egyéb alkalmi munkákból tartja fenn magát, de nem ezért tanult. Ha valaki netán tudna olyan munkahelyet, ahol rendesen bejelentik, nagyon kérem, írjon, publikus a mailem!
Vagy tizenöt éve fórumozok, de ilyet még nem kértem... Segítsetek, ha tudtok.
Dolgoztam egy cégnél, ahol építkezés volt az egyik profil. A környezet, ahol építkeztünk, illetve a terven is mindenféle hajlások, íves kupolák voltak - semmi funkcióval. A főnököm persze úgy építette, hogy az egyik lakás az övé legyen. Hívott egytervezőt, akivel egy monstrumot csináltatott a kupola helyett, teljesen négyzet alapú gúla alakú tetővel. Azt mondta, legalább kihasználja a helyet. Iszonyúan kilógott a környezetből. Az építési hatóségtól fennmaradási engedélyt kért. De valahogy kibumlizta -...... - , hogy ne kelljen lebontania. Nevetve kifizette a bűntetést.
Láttam olyan eladásra készülő cs.házakat Tárnokon , hogy az alaptestebe sódert raktak beton helyett . Amikor nem vették át az alapozást megfenyegették az illetékest.Felhúzták a falakat és az az első hét után szétrepedt .A födém beesett a falak közzé a tető leszakadt .
Óriási botrány . Megrendelő csak telefonon keresztül értekezett a kiviteléezővel .Amit mondtak neki azt nem hitte el .
Szóval nekem már minden kevés .
Pénteken megyek egy Hölgyel szakérteni mert használt ingatlant kíván vásárolni .
Nagyjából ez a titka annak , hogy kevésbé legyen kiszolgáltatott és hozzánemértő vásárló a szépen festett falaknak.
Nekem is volt olyan , hogy kellet az embernek egy kupola a sarokház utcafrontjára .
Kérdeztem : minek az oda ? Semmi funkció ???
kell és kész ..-mondta ő.
Montam én : nacsáh .
Logikátlan és disszonáns . Én úgy csinálok tetőt , hogy építész is vagyok . Van valami rálátásom . És amikor azt látom , hogy a szegény tervező a síró görcs határán van mert a t. megrendelő olyan hülye , hogy az már viccc ... de Ő addig nem kapja meg a pénzét amíg nem ,, telejít,,
ott hagytam őket mint Tóth Pál az Oláhokat. Kupola nem készült el és a tetőt is más csinálta meg .
Csak mellettünk 2 mediterrán ház van, kitűnni biztosan nem tűnik ki. Egyébként nem arra voltam kiváncsi, hogy tetszik-nem tetszik, hanem arra, hogy milyen minőségű. Az ára 2/3-a a Bramacnak pl.
adott egy tengeri kontener amit szeretnek ugy kibelelni, hogy lakhato legyen melegben es hidegben is. Van erre valami otlet, hogy hogyan? hogy ne parasodjon, stb.?
A csatorna a malter színe, ami a téglák között van.
Mindkettő kocsiból van. Az első lehúzott ablaknál. A másik szélvédőn keresztül. Nem akartam, hogy valaki kiszúrja, hogy fotózok, mert még kupán vágnak.
Erre mondják azt, hogy ízlések és pofonok... Nagyjából rendben van az első fotó alapján a ház, a tégla és a cserép szerintem passzol, egyedül a csatorna színe, ami nem stimmel, de az végülis apróság... Illetve a másik apróság, hogy túl alacsony a tető dőlésszöge ahhoz a házhoz, bár nem tudjuk milyen pozícióból/magasságból fotóztad.
Lopva lefényképeztem. A másodikat a szélvédőn keresztül. A kerítés vörösebb volt, de gondolom az eső, meg a nap megtette a hatását. Nekem nagyon nem tetszik a cserép, meg a bontott tégla így együtt. Ha a ház fala pl. fehér lenne talán jobban nézne ki, de így minden összeolvad.
Ez csak agymenés, az is kb. tíz perc alatt. Azt gondoltam, hogy ha úgyis van két teljes értékű háló, a galéria -ami valahol a csigalépcső vonalában kezdődne- "csak" dolgozó, tároló, vendégágy, "könyvtár", ilyesmi. Nyiván be kéne méretezni, nem lehetne síabályos gömb, inkább csak egy buggyantott tojás, stb.
az az ize, hogy a nappalinak jol all a nagy belmagassag, de ha a beltered ketszintesre akarod, akkor megiscsak a kozepere kellene a felso szintet tenni. Ekkor viszont a nagymagassagu nappali a szelere csuszik, es a kozepere nincs mit tenni mert nincs feny...
Arra való az extenzív tető. Pozsgások, szárazság tűrő fűfélék, oszt' jónap'. Ha nagyon kitör a nyár, legfeljebb felsprickolsz rá a slaggal. :-)
Egyébként most elgondolkodtam ezen a fél-félgömbház dolgon. (Ez a bajom: ülök a 65 m2-es bérlakásban, jár az agyam, oszt' arra ébredek, hogy bilibe lóg a kezem.) A mai építőanyagok közül miből lehetne egy 10-12-14-16 méter átmérőjű negyedgömb héjat kiboltozni? Minek van akkora nyomószilárdsága? (Jó, tudom, a tömör mészkőnek.)
Középre mehetne egy kémény-tartó mag-csigalépcső kombó, a galéria magasságában akár egy koszorú is, oldalra meg föld feltöltés a lejtéshez és gondozást nem igénylő zöldtető. Valahogy így:
Azt nem is mondtam: Tegnap lent volt a kivitelező a háznál. Megbeszéltük a továbbiakat. Azt is, hogy saját költségén kicseréli a kádat, mert megrepedt. Szerencsére minden további munkára, amit ők csinálnak van árajánlatom, így nem fogja tudni beleszámolni, mert, ami összeget nem kalkulált bele, azt utólag nem vagyok hajlandó kifizetni.
Meg akartam Neked keresni egy utcát, ahol családi házas környezetben - bár az utca egyik oldalán van pár kisebb társasház is - van egy minimalista ház,. Nekem nagyon tetszik. Sajnos a képek még régiek az oldalon. Még nem látszik az épület.
Pl. csak egy egyszerű, intenzív zöldtetőt. Na, azt nem lehet. Csinálj 30-45 fokos tetőt, arra viszont csak extenzív zöldség mehet, különben lejön minden. Bár cserében télen nem kell drágán síelni járni a családdal, megoldod házilag. :-)
Szerintem vízelvezetés kérdése az egész. Ha ráver az eső, az a "nagy kaland!" kategória, csak eláztatni ne tudja. (Lábazat nagyon kell, és tetőről le kell vezetni a vizet.)
Nemcsak az Alkotmányt hanem OTÉK-ot vagy mit kéne lecserélni, ami megenged mást is, nem csak az 50 éve gyakorlatban volt épületeket. Én komálom a lapostetős épületet, de ezt nem engedik családiházas övezetben, pedig lehet hogy azt építettem volna. Annyi minden hasznosat lehetne a tetőre telepíteni.
Mint írtam, ők az ismerőseink. Azért kaptunk nagy kedvezményt. De ajánlok Neked egy oldalt, ahol, ha forgalmazza a gyártó a terméket, Te máshol kiválasztod, és lehet, hogy megnevezés alapján olcsóbban beszerzi.
A gömbház nekem is megfordult a fejemben. Én olyan 8-10 méter átmérőjű félgömbre gondoltam, zöldtetővel, dél és a kert felé fordított, kinyitható üvegfallal. A függőleges, üveges falon elfér a nappali és két szoba, a többi helyiség meg kapna kerek felülvilágítókat. Mint egy félbevágott hobbit-ház. :-D
Valami sínrendszerrel gondoltam, amin a gömbfefület mentén össze meg vissza mozgatható lenne a kollektor. De többe kerülne a leves mint a hús, ilyen hajlított homlokzati elemeket legyártatni többe kerülne, mint amennyit spórolna a rendszer a fűtésen.
Kb 4 éve egy "felninepper" terveztetett velem egy nyolcszögletű házat, 7 méteres sugarú körbe. Valami bűnronda lett :D
Aztán mikor elkészültem a tervekkel, és vittem volna aláiratni vele, elvitte a VPOP. Azóta is rács mögött van...
(nekem persze a tervezési dij nem lett kifizetve, de valahogy nem bánom, hogy az az épület nem épül meg)
Képzelj el egy belső kör alakú pultot (konyhát), ami lényegében egy rohadt nagy bárpult lett volna, a nyolcszögletű tető csúcsa pedig üvegtető, hogy kapjon kellő fényt. A tető 25 fokos hajlásszögű... Beleborzongok, ha felidézem :D
Összevágtam a beszkennelt (így fonetikusan) építési engedélyből az épület leírását. Az a legszebb, hogy eddig csak átfutottam ezt a részt, de egyik nap, nagy ráérősen el is olvastam. Tudom gáz, de nem az én házam, a tulaj biztosan elolvasta.
a kollektor erdekelne. hogyan gondoltad? egy ilyen gombharomszog alaku arnyekolo panel, ami korben forog? nyaron jo, mert pont a nap felol arnyekolna allandoan, de telen jobb lenne ha nem zarna el az ablakokat.
A lapok között derékszöget bezáró testek közül a kockának van a legkisebb fajlagos felülete.
Már régebben kitaláltam, hogy félgömb alakú házat építenék, energetikailag az lenne a nyerő. Tetején napkövető kollektorral, mindig merőleges lenne a napsugárra. Csak barmoi nehéz lenne a szekrényt a falhoz tolni :) Nagyobb probléma, hogy nincs hozzávaló nyílászáró.
Paraszti házas környezet a kisvárosokban általában a kertvárosi (óváros) lakóövezetet jelenti, magyarul a legértékesebb terület.
Gyönyörűen lehet látni, ahogy a parasztházak helyén épülnek a mediterrán jellegű épületek (vagy a csicsa kétszintes paloták). Egy kezemen meg tudom számolni, hogy hány ilyen újgazdag nem akart ilyen jellegű házat.
A legviccesebb az egészben, hogy az övezeti előirások miatt 5 méteres előkertet kell tartani, magyarul az utcafrontra kell berakni az épületet, az egésznek a lényegét tönkrevágva.
Viszont mindenkinek van egyéni igénye, és azt tesz a pénzével, amit akar (jogszabályokon belül).
Nekem mint tervezőnek két lehetőségem van:
- megpróbálok az izlésének és igényeinek megfelelő épületet tervezni. Ha mediterránt akar, akkor az lesz, legfeljebb ha olyan a környezet, akkor tompitani próbálok rajta legalább az utcafront felé (természetesen ez a legnehezebb, mert a magyarok az utcai homlokzatot "kirakatnak" használják)
- visszaadom a megbizást, mert vállalhatatlan az izlése az ügyfélnek. (kettő iylen volt a 13 év alatt)
Ha valaki mediterránt akar, akkor tervezhetsz neki minimált, vagy parasztházas jellegűt, az ráerőltetés. Vannak olyan sarokpontok mindenkinél, amihez ragaszkodik, ettől eltériteni nagyon nehéz, hiába az észérvek.
Most a mediterrán a divat, pár évig még ez is marad. A kortárs kocka+üveg+féltető sem fog elterjedni későbbiekben, mert az még ennyire sem felel meg a helyi épitési előirásoknak...
nekem olyan visszas, amikor valaki szeperzekrol, meg izlesrol, meg vizualis kulturarol elmelkedik amikor lehuzza a nagyon kocka hazat, aztan meg leszarja az osszkepet amikor megtervezi a szuper kvalitasos igazi epitomuveszeti alkotast.
Ha belegondolsz, senki sem fog kirívó épületet építeni, bizonyos környezetben - ez lakóházasra gondoltam. Nem is vesz egy paraszti házas környezetben telket egy full milliomos, aki valamilyen acél-üveg csodapalotát akar építeni.
Azért azt mindenki beláthatja, hogy parasztház környezetben és milliőben elég hülyén mutat egy olyan épület ami inkább az építtető pénztárcájáról szól és nem a hagyományokról.
De ez lehet fordítva is : villanegyedbe se épüljön gémeskút disznó óllal + parasztházzal .
Ezt a disszonanciát oldaja a környezetre jellemző építési stílus és szokásjog maradéktalan betartása és betartatása .
( Építés Hatóság --Építési Osztály -- Terület v. település rendezési terv stb. ...)
Egyébként a színek. Egy pár centis képen kiválasztottam a nyílászárók színét, ami mahagóni. Még nem voltak ott az ablakok, amikor kiválasztottam az eresz színét - ami látszólag majd ment volna az ablakhoz, felfestve már kevésbé.
Még szerencse, hogy a ház színezése most folyik, mert a végső színt most kapja meg az eresz - egyébként is át kellett még legalább egy sorral kenni -. Természetesen át kell festeni egy sötétebb színre. A mély cseresznyét át kell húzni dióval, mert így jobban passzol az ajtóhoz. Na, ezt már próbálgattuk, hogy mi lenne jobb. Éppen most festik.
Még, ami pluszban hozzájött, hogy a település ezen részén kötelező a tájjellegű vöröskő borítás is, tehát még ehhez is passzolni kell mindenhez.
Nagyon vigyáznod kell az ilyen cseréppel a ház további színezése miatt. Kiválasztásánál majd nem egy színhez, hanem többhöz kell igazodnod.Nem beszélve a ház többi eleméhez. A kerítéstől, az ajtó színéig.
Én nem szeretem ezt a fajta cserepet, de az egy dolog. Majd, ha kitudok hajtani a kapunkon kocsival ( éppen szerelés alatt van), lefényképezek Neked egy házat, és felteszem. Jó példája az előzőhöz.
Nem vitatkozni akarok Nopánick, de ez a tájidegen cserép akkor lenne igaz, ha mindenki a puszta közepére építené a házát, néhány őshonos növénnyel körülölelve és más "mediterrán" stílusjegyet nem is tenne a házára. Az tényleg baromi bénán néz ki, mikor a 70-es évek kockaházain lecserélik a palát vagy a cserepet, mert idejét múlta és ugyanazzal a tetődőlésszöggel ilyen mediterrán cserepet pakolnak rá - mivel most ez a divat. Lehet innen fakad az ellenszenved ezekkel a mediterrán elemekkel kapcsolatban.
Ezzel szemben, ha nézünk egy újonnan nyitott utcát, ahol mondjuk legalább 60% mediterrán stílusban építkezett, kisebb tetődőlésszög, hosszú eresztúlnyúlás (ami hasznos és praktikus is!!), kővel kirakott lábazat és kerítés, neadj' isten valamilyen faburkolat is elő-előfordul, kovácsoltvas kerítéssel, akkor az igenis esztétikus és használat szempontjábal sincsenek ismert hátrányok (még! - de nem is feltétlenül kell, hogy legyenek).
Szerintem összességében egy komplett mediterrán ház kellően esztétikus és a tájidegenség csak egy elméleti vita-alap lehet, főleg, ha a szomszédok többsége is ebben a stílusban építkezik..
Attól szerelő a beton mert azon állítjuk össze , kultúrált munkakörülmények között a minőségi munkavégzés érdekében a teherviselő betontest vasalatát .
Szerelő beton alatt nem 3-4 cm vastag kavicságy található hanem minimum 10-12 cm vastag .Ez a fagyásból eredő térfogatváltozás kiküszöbölésének okán készül ( részben ). Alatta döngölünk és feltöltünk ill. tükrösítünk . Erre jön a szerelő beton amit csak a munkavégzésnél jelentkező terhelésnek megfelelően vasalunk . Ez nem lesz teherviselő .
Ha a cél a meglevő cserép felhasználása, ahhoz nem tudok hozzászólni. De ha a cél valami nem szokványos burkolat kialakítása, akkor lépcsőlap néven keresgélj, pl:
Nekem úgy csinálták a szerelőbeton vasalását (mixer pumpával volt), hogy ráengedtek egy vékonyabb réteget 3-4 cm a tömörített kavicságyazatra, amit előtte jól eláztattak, ebbe belehelyezték a vashálókat egymásra 20 cm-es ráhagyással és a közfalak vonalába a szálvas erősítéseket, majd erre töltötték rá a maradék 10-12 cm betont a végleges szintig. Az egész 170 m2 megvolt 3 óra alatt.
Be is lehet zsaluzni, bevasalni és beönteni betonnal, az elég stabil. (Monolit vasbeton konyhapult. :-) ) Persze ahol nem járatos vasárnapi ebéd a bántott hús, ott nem gond. :-)
Jobb helyeken klopfolási célra van beépített műanyag vagy fa "tömb" a konyhapultban. Pénztárca és fantázia szab határt az elképzeléseknek. :-)
Jó ötlet ez a beépített cucc, de nincs rá szükség, az évi két klopfolást megoldom a fa konyhaasztalon.
A "lábakat" rakhatod ytongból, téglából is, akkor csak a munkapultnak érdemes 5x5-ös vízszintes lécvázra ck lapot tenni.
Persze lehet még sok más variáció is, kérdés, van-e valamilyen saját anyagod, értesz-e valamilyen kapcsolódó tevékenységhez (pl hegesztőként nyilván fémvázat dobsz össze zártszelvényből).
Na a cementkarton volt a válasz, amit kerestem; emlékeztem hogy valamilyen lap, de bárkitől kérdeztem, csak idióta ötletek jöttek, az alap reakció meg az volt, hogy minek akarsz te ilyet? :)
A vasbetonnak nem véletlenül vannak szabályai. Mert ezek betartásával lehet biztosítani, hogy biztos, hogy megélje a kivánt élettartamot. Az meg, hogy taljra/feltöltésre kerülő vasbeton alá szerelőbeton vagy más védőréteg kell (pl.: HAMNAP 8 iso-drain plus) az 1x1. Nyílván ára van ennek, de így biztosítot, hogy tuti meglegyen az, ami ahoz kell, hogy ne korrodáljon az acél a betonban. A többi megoldás meg arról szól, hogy spóroljunk meg 50-100k HUF-ot.
Ahogy már Kömkel is írta, ha felhúzod a hálót az első betonréteg fölé, nem süllyed vissza. Laikusként nem hittem benne korábban és nem is mertem úgy nekimenni a szerelőbetonozásnak (vasalt aljzatlemeznek!), hogy nincs megoldva a távtartózás precízen. Ezek a 3cm magas talpas vas távtartók, amiket csinálgattunk még stabilabbak is voltak, mint amit U-vas néven lehet kapni "gyári" távtartóként, mégis a méterenkénti elhelyezés kevésnek bizonyult, sorra süllyedgettek be a tömörített sóderbe, minél többet járkáltunk rajtuk. Aztán elkezdtük sűrűbben rakni, kb 30cm-ként rakva már alakult a dolog, de akkor kb 10x annyi távtartó kellett volna, ami azért nem volt. A vége pedig az lett, hogy gyönyörűen felhúztuk az első réteg beton után a vasat egy kampóval, amin akár ugrálhattál volna is, már nem süllyed vissza (hogy miért nem, azt nem tudom megindokolni, de KK mixerbetonnál ez tényleg így van).
(Az építkezési szaktanácsok topicban kb 1-2 hete volt egy kis eszmecsere a szerelőbeton lehúzásáról, olvasd el, hátha segít valamit..)
Szerelőbetont. A szerelőbeton az amit azért raknak, hogy lehessen rajta betonacélt szerelni és védje a korrozíótól. 5cm vastag szokott lenni, hitvány betonból. Erre kerül az alaplemez vagy aljzatbeton amibe kell majd a vas. A vasat lehet a szerelőbetonra is rakni, később pl.: födémnél de vannak kis műanyag talpacskák, amik az alsó hálót eltartják (ezt csak valami szilárdra leeht rakni). Az olvtársnak azért nem működött a két háló közötti szokásos eljárás 10-es betonacélból hajlított kéttalpas távtartot használnia, mert kimaradt a szerelőbeton + a 6-os háló elég gyenge, hogy rajta járjanak. Alternatív megoldásként a Dörken lemez is szóba jöhet a feltöltés tetejére, amire lehet közvetlenül betonozni.
Miután aláfolyott a beton, már nem olyan könnyen süllyed vissza. Az a lényeg, hogy nem kell sajnálni, be kell gyalogolni gumicsizmában, és méterenként végighaladva kampóval megemelgetni.
Én pont az utóbbi hetekben jártam ebben a cipőben, mivel duplán raktuk a 6-os hálót, ezért meglehetősen sokat agyaltam rajta, hogy hogyan kellene a vashálót kiemelni. Csináltunk vasból kis talppal rendelkező távtartókat is, de besüllyedt a feltöltésbe meglehetősen könnyen, kb 30-40 cm-ként kellett volna rakni, hogy megbírja a hálót és a rajta végiggyalogoló súlyt. Az XPS darabka sem rossz verzió, de ott a beton elvéknyulása zavart kicsit, bár jelentéktelen mértékű, de szimpatikusabb lett volna, ha vas távtartók maradnak a vasbeton lemezben.
A végeredmény pedig szerintem az, hogy nem kell foglalkozni a távtartással és túlmisztifikálni az ügyet, hanem fel kell emelni a hálót betonozás közben. Egy réteget kiengednek a betonból, háló felemelés kis vas kampókkal, utána jöhet a köv réteg. Mi is ezt csináltuk, mikor láttuk, hogy a távtartós verzió nem működik és utólag már bánom, hogy egyáltalán időt pazaroltunk ebbe a távtartozósásba, tök egyszerű megemelni a hálót, csak oda kell rá figyelni!
Esetemben több helyre is gipszkartonra került fel az üvegmozaik, oda pedig a flexi kell. :)
Úgy megtapadt a gk-ra, hogy amikor visszabontattam, lejött a gipszkarton is, azt is rakhatták újból. Emiatt aztán a harmadik visszabontás után inkább ráburkoltak az előző rétegre a marhák, és a fehér üvegmozaiknál látszódott, hogy hol van alatta még egy réteg, illetve hol nincs (más árnyalata lett). Előkeresem majd a fényképet, ha lesz kis időm.
Fehér ragasztó, de nem flexi hanem sima, a többit az Isolastic intézi.
Illetve több cég gyárt kimondottan mozaikhoz való ragasztót, de azokat nem próbáltam (Baumit-ban pl. nem is bízom)
Az üveghez nem tapad rendesen a flexibilis ragasztó.
Egyébként tapasztalatom szerint a legtöbb burkoló nem ért a mozaikhoz, ahogy a természetes kövek ragasztásához sem (mondjuk ez utóbbi nekem is kimaradt eddig).
Komolyan mondom, nem sajnáltuk rá a pénzt, mert jó ismerősünk a bolt tulajdonosa. Tudtuk, hogy kedvezménnyel kapunk meg majd mindent, a végén még a járólapból az importőr is engedett. Mapei ragasztót, meg fugát vettünk, ami nem annyira olcsó. A lilához meg valami különlegeset, de az is Mapei.
Először drágálottuk a csempére a kapott árat, de amikor 4 helyről is többmint a dupla árat mondták, elszégyeltem magam. Még jó, hogy nekik nem mondtam, hogy drágállom.
Kedden jönnek felmérni a beltéri ajtókat. Az üzletben már kiokosodtam, meg persze itt is kaptam segítséget. Először dobtam egy hátast, amikor megjött a kalkuláciuó. Csak rápillantottam, és sokallottam, mint amire számítottam. Aztán észrevettem, hogy nem stimmel a kilics mennyisége, meg persze rájöttem, hogy az ajtó darabszáma sem. Mivel jó a kapcsolat, viccesen írtam, hogy talán át kéne nézni a darabszámot. Az üzletben le voltak döbbenve, hogy úgy mentem oda, hogy mindent lemértem az ajtóhoz, még a falvastagságot is, na meg a nyitás irányát is megmondtam. (Tudjátok, mert nő vagyok, meg szőke is.)
Én megszivattam egy burkolót. Kértem árajánlatot egyik ügyfélnek üvegmozaik burkolásra több szakitól (moazikot én intéztem, a többi anyag a szakikra volt testálva). Kiválasztottuk a második legolcsóbbat.
Nekiállt szürke csemperagasztóval burkolni, még szerencse, hogy pont kint jártam a háznál.
Aztán vérig volt sértődve, amikor közöltem vele, hogy fehér ÉS flexibilis csemperagasztót kell használni, aminek 5600 Ft/zsák az ára, nem pedig 700, amit ő használt. Borzasztó nagyot bukott a munkán, de becsületére legyen mondva, jól megcsinálta a végére, és nem követelte a többletet. Azt mondta, hogy jó tanulópénz volt, ezentúl tudja hogyan kell árat adni ilyen munkára.
Mi nagyon drága mozaikot vettünk. Igaz minőségi, meg nagyon szép is. Rendkívül egyszerű mindkettő. Nem bántuk meg így sem, hogy millió helyen végignéztük.
Pl. amit mutattam kört, az több helyen volt, többféle fehérrel. A csempéhez néztük, hogy színben passzoljon a fehér.
Ami képet feltettem az mozaik, a fiuga a lila. Ez 2 komponensből lett összekeverve. A csempés persze elcseszte. A csempe leírása alapján 1,5-szeres fugaanyagot vettünk. Elmondtam neki, ha nem tudja, hogy hogyan kell használni, szóljon. Szerintem a sötétje beszárította az első adagot, így persze tényleg nem lett elég. Olyan műgyantaszerű valami anyag volt, és rohadt drága.
A konyhában másmilyen van. Sajnálom, hogy nem láttam előbb ezt az oldalt. A csempés biztosan nem fehér ragasztóval tette fel az üvegmozaikot. Megüt a guta, hogy nem tudtam, hogy az alá fehér kellett volna. Bár így is nagyon szép, de úgy talán.... Már le nem szedetem. Ha legközelebb építkezünk, majd okosabb leszek.
Pontosan. A jó mozaikburkolat alapja a tökéletesen sima alapfelület. Ha ez megvan, akkor kis kézügyességgel bárki megcsinálhatja.
Vizsont irtózatosan el is lehet rontani, volt olyan lakás, ahol 4x szedettem vissza, mert annyira "fogas" lett. Pedig ott állitólag szakember rakta (lófact szakember), nekem meg előgyakorlat nélkül tökéletesre sikerült a konyhában.
Tovább tartott, meg pepecseltem vele, de mivel a konyhánk egybe van a nappalival, és ez a fő életterünk, fontos volt, hogy jól mutasson. Meg is dicséri mindenki, pedig nem fogok pisztolyt a fejükhöz :)
Anno nekem volt egy kollégám, neki nem az öntött beton konyhapult volta fixa ideája , vagy mániája. Nem neki a betonból öntött fürdőkád. És meg is valósította. Betonból a kád, majd az egészet un. mozaik csempével burkolta.
És nem ám laikus volt az illető. Nem laikus, hanem építész. Ráadásul mindezt csinálta Bp. egyik legszebb helyén , a Budán a Naphegyen.
Nekünk tartott kiselőadásokat a témáról vonalhuzígatás közben !!
Csak érdeklődésképpen:az eltérő vasméretnek szerkezeti jelentősége van,hogy felülre csak 10-es kell,vagy nagyobb mennyiségnél már jelentkező költségcsökkenés miatt?
Nekem ez teszett volna konyhapultnak. Kértem is árajánlatot, de a mi építkezésünk nagyon messze volt Bp-től. Én nem vállaltam az elterítését az anyagnak, ők meg 4x jöttek volna.... stb. Iszonyat drága lett volna így. (Aztán kiderült, hogy a lányomnak nem is tetszett volna...)
Be is lehet zsaluzni, bevasalni és beönteni betonnal, az elég stabil. (Monolit vasbeton konyhapult. :-) ) Persze ahol nem járatos vasárnapi ebéd a bántott hús, ott nem gond. :-)
Jobb helyeken klopfolási célra van beépített műanyag vagy fa "tömb" a konyhapultban. Pénztárca és fantázia szab határt az elképzeléseknek. :-)
A "lábakat" rakhatod ytongból, téglából is, akkor csak a munkapultnak érdemes 5x5-ös vízszintes lécvázra ck lapot tenni.
Persze lehet még sok más variáció is, kérdés, van-e valamilyen saját anyagod, értesz-e valamilyen kapcsolódó tevékenységhez (pl hegesztőként nyilván fémvázat dobsz össze zártszelvényből).
Ez amolyan saját családi vállalás volt, a belekezdéshez a "kivitelezők" mi voltunk, ahogy szüleink építettek régen kalákában, csak most már kellene egy szaki is :)
Köszönöm a tippet, nézelődöm. Ha esetleg konkrét tapasztalat van valakinek azt is várom.
Tetőcserénk volt, sajnos egy vihar miatt gyorsan kellett lépni. Ha már leszedjük, akkor egy parapettel meg is emeltettük, ezt ugye tervezni, engedélyeztetni kell (meg volt, megkaptuk sőt: a munka el is kezdődött)
Sajnos sem a kivitelezőm (családi vállalkozásban építünk, csak neki van tapasztalata) sem a tervezőm nem elérhető (nem veszi fel a telefont hetek óta), pedig úgy tudom kellene valamilyen felelős műszaki vezető, ellenőr úgy hallottam a használatbavételihez/lakhatásihoz és mindkettő ígérte, h vállja/szerez valakit. A 3 sor tégla parapet kapott koszorút is.
Jelenleg úgy állunk, hogy a cserepet felraktuk, ami hátra van az a hőszigetelés,gipszkartonozás,belső lépcső készítése stb. ami már nem olyan sürgős.
Keresek egy megfelelő embert/céget aki ebben az állapotában a projekthez szükséges ilyen feladatot el tudná Bp. 18. ker.ben vállalni.
Ha a szakszerű kivitelezést vesszük alapul akkor nem hullámosodhat . Ezt azt jelenti , hogy a 15-ös OSB alatt tetőléc található 40 cm-es léctávval és 100 cm-es szarufa tengelytávval .
Meg egy utolso kerdesem lenne. Ha esetleg bitumenes zsindellyel fednem be a feszert, akkor gondolom az ala OSB-t kellene tenni, es arra a zsindely? Milyen vastag OSB kell ehhez?
Benne ülni jobb, ha nem csak a homok van alatta. A másik dolog pedig, hogy attól tartok, hogy hiába terítem el jól a homokot, valahogy csak kő kerül alá, és kiszúrja.
A telken nagyon sok a kő. Annyira, hogy a ház lábazata, és az egyik oldala azzal lesz borítva. A hozzávaló kő az alapból jött ki! Káptalanfüreden kötelező a vöröskő borítás, mert ez valami helyi jellegzetesség. Bár láttam már házakat, amin nincs, de a kerítése ezzel van burkolva.
Amíg nem vitettük el leszabatni, és nem volt semmilyen kerítés, odajártak az emberek, bejelölték, hogy melyik követ szeretnék elvinni. Némelyik 2-300 kilós volt. Persze a munkások megmondták, hogy ők nem adhatják oda, engem meg nem mert senki sem felhívni. Én sem adtam volna oda. Az oldalsó kerítés lábazata (ami perpillanat igen ramatyul néz ki, a dróthálót már leszedettem) az is ebből a kőből van.
Azon gondolkodom én is, hogy a telken maradt egy tekercs, amit a parketta alá tettünk. De az olyan vékonynak tűnt - illetve erre emlékszem. De duplán hajtva, lehet elég is lenne. Megvizslatom, mielőtt elmegyek venni.
A beépített RAVAk kádon van egy repedés. Hétfőn jönnek a RAVAK-tól. Beépítve, benne a lefolyó, lepattintható az eleje, megvettük hozzá a lábat is rendesen.
Éppen nagytakarítást akartunk csinálni a fürdőszobában. Akkor derült ki, amikor levettük a fóliát. A repedés kb 3 cm. Látszik, hogy nem lett beleejtve semmi, de tartok tőle, hogy a RAVAK-kal meg kell vívnom.
A töltő föld mindenképpen kell, hogy eltűnjün a lejtés. A ház egyik sarkától a másikig (a teraszt is beleszámítva) 1 méter volt a szintkülönbség. Már nincs ennyi, mert elég sokat hoztak már, főleg erre a részre lett elterítve.
Mintha a padlófűtésnél is valami polifoamot szoktak volna használni.
A jövő hét végére fel akarom állítani a medencét - vagy inkább előírták nekem -. Addigra hozatok homokot alá, illetve szeretnék valami hungarocellt vagy valami hasonlót alátenni. Ezeket a szigetelő anyagokat úgy láttam, hogy 50x100 cm-es táblában hozzák.
Az itthoni alatt régi kiselejtezett polifoam tekercsek voltak, de most ehhez nem szeretnék külön ezt venni, mert ez a medence jóval nagyobb (de minek?). Na, mindegy.A plifoamon nagyon jó járkálni, puhább, melegebb, mintha csak sima homok lenne. A talaj itt ráadásul nagyon köves - nem az építkezés miatt, hanem egyébként is. Ahogyan a töltőanyagot elnézem, amit eddig hoztak, abban is bőven van. Tartok tőle, hogy ha csak homokot terítek alá kilyukadna a medence alja.
Az a kérdésem, hogy tudtok-e valamilyen nagyobb táblás megoldást? Olyan max 20 mm-es vastagságú kellene.
4,6 m átmérőjű a medence. Ezekkel a kis lapokkal nem nagyon szeretnék bíbelődni, ha persze nincs más, akkor valamilyen ragasztó szalaggal össze fogom ragasztani.
Hu, bocsanat, nem satorteto, hanem nyeregteto lesz. Kb. olyan lesz, mint itt a kepen. A bitumenes hullamlemez pont olyan, mint a hullampala. Valoban nem tul szep, de szerintem ez a legegyszerubb megoldas. Gondolkoztam meg az OSB lap, es azon bitumenes zsindely megoldason is, de az joval macerasabb szerintem, meg talan dragabb is, mint a hullamlemez...
Lehet igazad van a zartszelvennyel kapcsolatban, szogvas lesz abbol. Nem kell abbol 6m-t venni, levagjak, amennyi kell. Betonozni nem nagyon szeretnek.
Ez a csend dolog. Amikor szeptemberben elkezdődött az építkezés, a kivitelező javaslatára becsöngettünk szomszédokhoz, mert "ugye vidéki emberek, meg szeretnek megismerkedni, meg...stb". Persze a környéken ősszel már nagyon foghíjasan laknak. A szemközti szomszéd: nagyon nem örülök neki, mert mi ide pihenni járunk, és zaj lesz. Az ő háza csak kétszer akkora, biztosan varázsütéssel készült és nem építkezéssel. Egyébként 2 hete mondta a lányomnak, hogy télen csak ritkán voltak lent, és meglepődtek tavasszal, hogy mennyire elhaladt az építkezés.
A másik, aki melletünk van, őt nem zavarta, ezt tegnap is elmondta nekem, pedig tegnap fúrtak keményen a melósok. Június 12-ig be kell fejezni nálunk a külső vakolást a színezéssel. Már fent van körben a szigetelő anyag. A munkások általában szombaton csak akkor vannak ott, ha valamit mindenképp be akartak fejezni egy bizonyos háten, de vasárnap sohasem dolgoztak.
Ilyen volt a telek szeptemberben. Na, nem a kerítéses oldal. :-)
Kedves feleséget meg kell győzni, hogy sokkal jobb a félnyeregtető :) Sátortetőnél a 4 élnél hogy fogod a víz ellen szigetelni? Ennél lapos tetőshajlásszögnél különösen fontos. Sátortetőhöz több anyag is kell egy 2*3m alapterületű házikóhoz.Most nincs előttem, hogyan néz ki a bitumenes hullámlemez, de szeritnem nem szép.Zártszelvényt csak nagy kínok árán tudsz leverni. Akkor már jobb ha szögvasat ütsz le. De amennyiből veszel erre a célra megfelelő acélt, 80*80*5-ös szögvasnál gyengébbet nem tennék be, annyiból szerintem ki is jön ha betonból megcsinálod. A szögvasból meg kell venned a 6méteres szálat.Egy ötlet: vegyél zsákos betont, összeeszkábálsz öntőformát pozdorjából vagy gipszkatonból (belül fóliával kibéleled, hogy könnyen leváljon majd), kiöntesz belőle csonkagúlát, teszel bele szelemencsavart vagy valami fém rögzítőelemet (vasboltban van általában horganyzott vagy kadmiumozott (sárgás) sokfuratos fémlap akár egyenes akár derékszőgbe hajlított) mielőtt megköt. 2-3 nap múlva kibontod, leásod, körbetemeted.Szelemencsavar csak akkor nyerő, ha lesz alul vízszintes gerenda, ami összefogja az épületet. Az oszlopot nem tudnád hozzá kultúráltan rögzíteni.Vagy készen is vehetsz ilyen betontuskót, nem tudom az olcsóbb-e. De gyorsabb :)
Ez már egy jobb állapot, mert 11 kocsinyi töltelékföld lett elterítve. Amit a képen nem látsz - nem fényképeztem le -, még ugyanennyi kupac van, amit szét kell teríteni. A sufni előtt van egy kis betonozott rész. Eredetileg is ott volt a betonozás. Talán nem is baj, ha a beton kicsit lejt, mert lefolyik róla a víz.
Bevallom, nem néztem meg vízmértékkel. Mivel a telek lejt, állandóan bajom van azzal, hogy minden vízszintben van-e. Nagyon csalóka.
A telek 7-8 fokban lejt, de sok helyen hepe-hupás, ezért néhol jóval többnek látszik. Minden nem lesz vízszintbe hozva - mert az horrilbilis összeg lenne -, de éppen ez a rész, amit feltettem, igen.
Akkor 5x10-es lesz. Koszi mindenkinek a segitseget. :)
Es eleg lesz az a 2x3 meter. Eleve nem tul nagy az udvar, nem szeretnem telezsufolni, meg aztan akarmekkorat epit az ember, elobb utobb ugyis tele lesz. Ez is tapasztalat. :) Inkabb majd selejtezek...
Eloszor olyan felnyeregtetot akartam en is, mint a lenti kepen, de a felesegem ragaszkodik a satortetohoz, szoval az lesz. :) Valoszinuleg bitumenes hullamlemezzel fogom csinalni...
Rogzitesnek eleg lesz, ha a sarkokhoz leverek 4 zartszelvenyt (mondjuk fel meterest), es ahhoz rogzitem a hazikot? Vagy azt betonba kene rogziteni?
A szigetelest meg akkor hagyom egyelore...
Azt viszont meg mindig nem tudom, hogy mibol legyen a vazszerkezet. Gipszkarton profillal nincs tapasztalatom, igy azzal most nem kiserleteznek. Az 5x5 os lecekbol keresztmerevitesekkel keszult vaz tenyleg nem lenne eleg stabil?
Fölösleges hőszigetelni, mert a talaj nem fogja annyira fűteni télen, hogy ott pluszok legyenek.
Szél miatt kéne rögzíteni az épületet.
2*3m-es épületre én nem tennék sátortetőt. Félnyereg tetőt raknék rá, arról csak az egyik irányba folyik a víz, meg egyszerűbb és olcsóbb megépíteni.
Az jutott eszembe, hogy gipszkarton profilokból is lehetne építeni a vázát. Az méretpontos, horganyzott acél. De annak vízszintes padló kell. Ami kérdéses ennél a megoldásnál, hogy a tetőt hogyan lehetne összeépíteni vele. A fönti vízszintes UW (ha jól emlékszem UW kell oda és abba ül bele merőlegesen a CW) vízszintes profilra kéne rögzíteni a tetőt ügyesen. Van 75 és 100mm vastagságban, tehát még akár hőszigetelheted is ilyen vastagságban. Na ez lenne az igazi sufni tuning :))
Semmi bajom egyébként a flexeléssel, mert mi is egy évig épitkeztünk, volt itt is rendesen munkazaj.
Csakhogy ez az illető egy nyugdijas ürge, egész nap itthon van. Viszont csak hétvégén flexel, amikor a feleség se dolgozik, és mindenki a kertben van. Azért a múlt hétvégi kétnapos flexelés után felforrt az agyvizem nekem is...
A teljes alapteruletre raktam lapokat (illetve kozepen egy 4x4-es reszre mar nem jutott, oda egy kallodo betonlapot raktam, ami nem tamaszt semmit :) A rogzitesen nem gondolkoztam, gondolom a szel miatt vetodik fel a kerdes. Egy ekkora epitmenyt mennyire kell egyaltalan lerogziteni? Esetleg a sarkokhoz leverek valami zartszelvenyt, es ahhoz tudom rogziteni...
Valoszinuleg tenyleg lesz olyan, hogy minuszba megy a homerseklet, de jelenleg a kicsi kamraban tudunk tartani valamennyi zoldseget, a tobbit esetleg a teraszon, ahhoz kepest azert csak vedettebb helyen lenne... Mondjuk meggyozheto vagyok, ha azt mondjatok, hogy felesleges a szigetelesre kolteni. :)
Amit leirtal, az kicsit megnyugtat, meg gyanitom, hogy mindenhol igy megy ez. Nalunk is sok helyen latok kozvetlenul a kerites mellett sufnikat, az uj szomszedunk is a mi keritesunk melle akar majd egy feszert. Csak kicsit attol felek, hogy mi van, ha ellenorzik... Gondolom, nem tul gyakori, de ha megis, akkor odebbrakatjak, vagy egybol buntetnek?
"A szigeteles pedig azert kell, hogy telen legyen hol tarolni a zoldseget, gyumolcsot, es ne fagyjak meg,"
Szerintem attól , hogy kap 5cm-t, télen nagy hidegekben ott is fagypont alá menne a hőm.
Szerintem.
"Es mennyire szoktak ezt betartani az emberek, es betartatni az onkormanyzatok?"
Én mikor garázst akartam építeni, megkérdeztem az építészt.(nem messze tőletek..Gö..llő...:-))
Garázst, csak úgy építhettem volna, hogy oldalhatártól és hátulról elkellett volna hagyni 3m -t (vagy 5, már nem emlékszem).
Szinte a telek "közepére" tehettem volna.
Úgy, hogy a hátsó szomszédnak a kerítéstől 1 méterre voltak sufnijai, és a jobbra szomszédnak is 1 méterre volt a garázsa a kerítéstől és a hátsó telekvonaltól is.
DE
20nm-ig engedély nélkül lehet(ett) építeni(akkor) "lábon álló kerti építményt".
Alap bármilyen lehet(ett)
Amit oda rak az ember ahova akar, az igény az volt, hogy "karbantartási céllal körüljárható legyen".
Ebben maradtunk, lerajzoltam, bevittem, iktatták.papírt is kaptam, hogy "engedélyezik" még a tető színére is javaslatot tett, hogy illeszkedjen a környezetbe. A szomszéd palafedéses sufnijához...:-))))))
A szomszédtól 1,5 méterre , a hátsó kerítéstől 1 méterre raktam.
Majd idővel kapott oldalfalat és ajtót is.......:-) Rendesek a szomszédok ......:-)
Azért is raktam oda, mert pont azon a helyen volt az előző lakó által elkezdett alap volt
A meglévő betonra rányomtunk kb 8cm betont, körbe zsalukő alatti részen, leástamkb 60 cm mélyre. zsalukőbe szelemen csavarok, arra szelemen. majd arra felépült a „váza”a garázsnak, akarom mondani a „lábon álló kerti építménynek”
Csak érdekesség képpen,
Ötletnek hátha jó valakinek…
később csináltam a gyerekeknek „mászó” várat.
Azt úgy csináltam, hogy földbe gödröt ástam, beton ment bele, majd a tetejét szalukővel kihoztam egyenesre és vízszintesre, Egybe vasalva és szelemen csavarok bele.
Arra jött körbe a futó (szelemen), majd az „építmény”….
Képeket majd otthonról, mert az otthoni gépen vannak.
Ja igen. A merete kb. 2x3m lesz, tehat nem tul nagy, a teto pedig enyhe lejtesu satorteto. Alapnak megmaradt beton gyepracsokat raktam le. A szigeteles pedig azert kell, hogy telen legyen hol tarolni a zoldseget, gyumolcsot, es ne fagyjak meg, ha neha barkacsolok valamit...
Viszont ez a telekhatartol 3m most kicsit sziven utott. Ezek szerint tenyleg csak az udvar kozepere tehetem a kis feszeremet? Mi ennek az ertelme? Es mennyire szoktak ezt betartani az emberek, es betartatni az onkormanyzatok?
Egyetértek NeomatiK-al, a vázszerkezetnek 10x10-es kellene. Az 5x5-ösnek egyszerűen nincs elég tartóereje a széllel/hóval szemben, hiába merevited OSB-vel.
Mellesleg a vastagabb OSB helyett belülre elég a 6-os, 8-as is, az árkülönbségből meg bőven futja a tartószerkezeti többletre (nem mintha 2-3e Ft-nál több lenne ez)
5cm EPS-sel szeretnem szigetelni, innen adodott a 5-os lec meret. 5x5-os lecekbol lenne a keret, 3x5-os lecekkel lenne fuggolegesen bordazva, ezek kozott lenne az EPS. Es az egeszet a lamberia merevitene kivulrol, belulrol pedig OSB boritast kapna (az is eleg jol merevit szerintem). Azt mondod, nem lesz igy jo?
mert ismeri, regota, es tudja hogy lesz penz. valamint mivel ismeri, tudja, hogy akkor is kuzdeni fog hogy torlesszen, ha cserebe vajaskenyeret kell egyen vaj nelkul.
Meg egy kerdes: a szomszedtol valo tavolsag mit jelent pontosan? A szomszed telekhataratol, vagy a szomszed hazatol? Ugyanis elvileg 3 metert kell elhagyni a szomszedtol, de ha ez a telekhatart jelenti, akkor elvileg csak az udvar kozepere tehetnem a feszert... Valamint ugyanez, ha majd elotetot akarok epiteni: ha a telekhatartol kell a 3 metert elhagyni, akkor gyakorlatilag nem epithetek elotetot...
ez jo betonra. viszont nem igazan viszi el a vasat. es raadasul egy 120-as peldanyt csak igen komoly furo teker el.
tovabba erdekes kerdes, hogy milyen feltoltes van a talcaban, mert az azonnal el fog indulni lefele. amikor csinalod, valami labda, nagy rongy, hasonlo legyen keznel amivel kitomod amint kihuztad belole a furot.
en tovabbra is alulrol mennek, es a talca sarkat vagnam le ahol lentebb irtam.
Nekikezdenek egy kerti feszer epitesenek. Nem tudtok Kistarcsa kornyeken jo es olcso tuzepet? 3x5-os es 5x5-os meretpontos lecek kellenenek a vazhoz, es valami olcso lamberia a boritasnak. Vagy esetleg lamberia helyett van valami koltseghatekonyabb megoldas a kulso boritasra? (Azert OSB lapot nem szeretnek :)
A vasalt lemezbe elég ha beleraksz 8-as hálót, a betonvastagság alsó harmadába. A falak alatti gerenda meg kapjon koszorúvasalást, azaz alulra két szál 12-es vas, felülre két szál 10-es, és hatos kengyelekkel 30-40 cm-ként összefogatva, nagyjából 20x25 méretben.
Mivel kófalad van, lehet mégis eléggé lehűlne az a kamra. A fűtéscsöveket csináld meg úgy, hogy amikor az egyik helyiségből viszed át a csövet a másikba, azt a kamra alatt tedd meg, és tekerj bele 2-3 hurkot. Ezzel lesz egy kis temperálása a kamrának is.
A ház főfala az vert kőfal,vagy mi,kb 50centis.A helyiségek és a konyha közötti belső fal az pedig kisméretű tégla.Ami most az elválasztó fal a spájz és a fürdő között,az van vályogtéglából.De ezt ki akarom teljesen bontani,mert úgy könnyebb lenne a bontás,meg nem nagyon bízok benne,hogy rendes alapja lenne,mert a múltkori földrengés is némileg helybenhagyta.
A vasalást ilyen méretű vasakkal csináljam?Mert a felbeton is vasalt lesz a fűtés miatt,igaz,az független ettől.
A két fűtött helyiség között nem fog annyira lehűlni a kamrád, hogy páragond legyen. Természetesen nem kell télen nyitott ablakot hagyni a kamrában :)
A kamra aljzatába is rakj nyugodtan hőszigetelést, árban olcsóbban jössz ki, mintha felöntenéd betonnal szintbe.
A falakat én sima válaszfaltéglából csinálnám, egybeöntött vasalt lemezzel a három helyiség alatt, és a két fal alá egy 20x25-ös vasalt gerendával.
Ha jól értelmezem, akkor a külső falad vályog, és ezt meg is akarod hagyni. Ebben az esetben a két válaszfal mindenképpen külön fog mozogni a külső főfaltól, mert ráadásul az alapjuk se lesz bekötve a mostaniba rendesen. De ha a három helyiség alatt rendesen meg van csinálva a tömöritett feltöltés, és erre a vasalt beton a gerendákkal, akkor nem lesz gond.
Ha a páralecsapódástól félsz, akkor inkább fel kell rakni hőszigetelést a kamrán belülre a válaszfalakra. A B30-as tégla hosszában se jobb ebből a szempontból, mint a válaszfaltégla...
Sziasztok, a házamban némi felújjítást-átalakítást eszközlünk,csak enyhe fokú tanácstalanságban szenvedek.:-)Két meglévo helyiségbol szeretnénk 3-at csinálni.Most jelenleg az egyik fürdo-wc,a másik padlásfeljáró-spájz.A fürdoszobából kikerül szélre a wc,középen lenne a spájz,másik széle a fürdoszoba.Viszont a mellette lévo konyhához hasonlóan a wc-t és a fürdot padlófutésesre akarom átalakítani,a spájzban viszont,hogy huvös maradjon,csak némi vízszigetelés,és betonpadló.(padlólap)Azért nem kerül wc középre,mert a konyhából nyilna akkor,vmint a padlásfeljáró úgy nem férne el,a szélén meg nem lehet a tetodolésszög miatt.A problem a következo:a jelenlegi elválasztófal vályogtégla,ami a tetején kicsit ferde is a padláslépcso miatt.Ez el lesz tüntetve,így könnyebb lesz a törmeléket is kihordani,meg helyette majd rendes téglafal lesz mindkét fal.Viszont a falak alapjait rendesen meg akarom csinálni,de nemtom,hogy a betonaljat egybeönthetem-e a falalappal?Vmint milyen mélyre,és szélességre vigyem le az alapot?Mondjuk itt már a téglakiválasztás sem jött még össze,mert ugyan csak válaszfal lesz,de két meleg helység között egy hideghelységgel.B30-as esetleg hosszában rakva?Félek,hogy a fürdo felol majd a falra csapódik ott a pára.
A helyi építési előírásokat be kell tartani. Pl. a szomszédtól való távolság, a beépíthető zöldterület nagysága - ettől függ, hogy beépítheted-e hátra. Pl. üdülőövezet 15 % építhető be, vagy családi házas övezet, ahol jóval több.
Legszigorúbbak a Balaton környéki előírások.
Mivel ez egy faépület van tűzrendészeti előírás, hogy a főépülettől milyen távolságra legyen.
Nekünk van egy kis sufnink, de az épület nem volt a telekkönyvön. Most felújítottuk. Végig fényképeztem az eredeti állapottól kezdődően. Ha 10 évesnél régebbi, akkor nem fogják lebontatni, persze ezt a szomszédok aláírásával bizonyítani kell. Szerencsére nem új lakók. Dilemma, hogy egyáltalán kérjek-e fennmaradási engedélyt.
Gondolom az önkormányzatnál használják már régen a google earth fizetős verzióját, azon biztosan vissza lehet keresni, hogy nem új építésű valami.
Igen, vastag falon jól tud mutatni, de ára van. Ha az ár az első, akkor átfogó tokot csak vékonyabb falaknál használnak, ahol ez természetes is. Vastagabbaknál saroktokot (a fal sarkán van egy "L" alakú tok)
Csak az olvtárs hozzászólását olvastam, mea culpa.
Épp egy kedves barátomnak számoltam a minap szigetelést, aki úgy gondolta, hogy a 60 cm vastag km tégla falára nem kell szigetelés, mert az eleget szigetel, "jó vastag". Meglepődött, hogy 10 cm EPS szigetelés 150 cm vastag km téglafal szigetelési értékének felel meg...
(Mondjuk ez csak a kisméretű téglából rakott fal nem túl jó szigetelési értékét mutatja. :-) )
Nekik sincs honlapuk, azt mondta a válalkozó, hogy egyszer majd lesz. Tudja, hogy kéne, de nincs rá pénze, és ideje.
De ettől függetlenül a környéken nem ismeretlen cég. Pl. a szomszéd kisvárosban most ők építettek/újítottak fel egy helyi rendelőintézetet, ami uniós pénzból valósult meg. Tehát a pályázathoz be tudták nyújtani az Apeh igazolást, meg minden egyebet.
Én először feltettem egy építkezés portálra - ahol meg lehetett pályáztatni építkezéseket - a ház nagyvonalú paramétereit. 9-35 millióig érkezett rá árajánlat a generálkivitelezőktől. Én úgy gondoltam, hogy a 9 millió irreálisan alacsony, a 35 meg pofátlanul nagy. Aztán mégsem közülük választottam.
A kivitelezővel nagyon baráti maradt köztünk a kapcsolat. A külső szigetelést és vakolást nem kértem tőle, mert nincs rá pénzünk. De felajánlotta, hogy megcsinálja, majd ha lesz pénzünk rá, kifizetjük. Neki tuti munka, és tuti pénz. Eddig, ha az egyik nap kész volt az elszámolás, másnapra átnéztem, és levittem neki a pénzt. A bizalom kölcsönös.
Egyébbként éppen arra akartam rávilágítani az előbb a 3500 Ft-os burkoló árral, hogy mekkora kamu dolog pl. ez. Hiába lesz szerződés, mindig lesz újabb és újabb kiadás, amit érdekes módon meg fog mutatni, hogy a szerződésben nem vagy nem úgy szerepelt.. Nem beszélve arról, hogy ha az építtető laikus, nem fogja tudni eldönteni, hogy valóban minőségi anyagot épített-e be.
"Az épület falszerkezetének vastagsága: 35 cm, mely 200 cm téglafalnak felel meg". Ez milyen fal, amit hirdet? :-)))
Csak utálom az ilyen "cégeket", akik noname-ként hirdetik a laikus számára roppant kedvező m2 árú kivitelezést.
Vannak épitőipari vállalkozó ismerőseim, akiket rendszeresen ajánlok is, van mikor generálba. De mindegyik kivétel nélkül szakmabeli (ami nagy szó manapság, sajnos!), cégeik évek/évtizedek óta működnek, és mindig elérhetőek.
Csak mondjuk ők a normális munkával nem 30-40% hasznot markolnak fel, hanem csak 15-öt. És ebből nem futja olyan intenziv reklámtevékenységre, mint egyeseknek.
Viszont este nyugodtan fekszik le, és az általa épitett házakban is nyugodtan alszanak az emberek.
2010. szeptemberében kezdődött az építkezés. A ház 62 nm hasznos alappal, és 38 nm beépítéssel, és terasszal rendelkezik. A kedvező hőmérsékletű novembernek, és februárnak köszönhetően tartuk itt, valamint annak, hogy minden anyag időben ott volt
az építkezésen:
A belső ajtók, és a radiátoron kívül minden kész van belül. A belső ajtó megvételére most nyílt lehetőségünk, radiátor csak őszre lesz.
Festés, parkettázás, csempézés, vízszerelvényezés, cirkó, belső korlátok, villanyszerelvényezés kész, konyha- és fürdőszoba bútor is van. A csillárok 90 %-a fent van. Az épület riasztóval ellátott. A ház külső szigetelése a múlt héten lett kész, most vakolnak. Utána jön a ház festése, de a helyi előírások szerinti kötelező vörsöskő borítás csak jövőre lesz meg, de a vöröskő megvan hozzá ( az alapból került ki). Nagyon szép terasz van, aminek a burkolása őszre marad, mert a kocsibejárót, a kaputól a házig az utat is ugyanazzal a térkővel szeretnénk burkolni.
E mellett a tereprendezés is folyik. Részben töltőanyagot kellett hozatni, részben termőföld fog jönni. Most már 16 kocsi föld került az udvarra.
Valamint van egy kis ház is a telken, ami fel lett újítva. Sufniként működik majd, de annyira kis pofás lett, hogy érdemes lenne szaunát kialakítani benne.
Csak ideiglenes kerítésünk van az utca felöl. A ház előtti rész 26 méter. 40+26 méter a szomszéd felöli kerítések le lettek bontva, ott most semmi sincs.
Nincs az uidvaron szemét, építési törmelék, a lebontott kerítés elszállítva.
Mint említettem generálkivitelezővel dolgoztattam/dolgoztatok.
Egy kis cég, ami egy egyéni vállalkozásból "nőtte ki" magát. 1989. óta tevékenykedik. Igazából a villanyszerelés a fő profilja, de vannak kőművesei, ácsai, stb. Egy kisebb építőanyag telepet is működtet. Ami fontos, hogy az építőiparban komoly ismeretségi köre van. Amire nincs embere arra alvállalkozót hívott. A fenti összes munkát ők végezték, kivéve a korlát készítését.
Az árakat végig egyeztette velem.- Na, nem mintha szakértő lennék, sőt.
A ház belső munkáihoz - a látszó dolgokat - mi szereztük be az anyagot. Éppen ezért tudom, hogy a 3500 Ft/m2 ár enyhén szólva is kacsa, vagy kifutó vagy nem éppen minsőségi burkolólap. Az ismeretségi körünkben szereztem be nagyon sok dolgot, és utána nézve tudom, hogy iszonyú alacsony árakon kaptam meg mindent.
Egyelőre meg vagyok velük elégedve. Nekem muszáj volt generálkivitelezővel dolgoztatnom, mert a lakhelyemtől 160 km-re van az építkezés. sokszor mentem le bejelentés nélkül. Szinte soha nem volt olyan - a hétvégeket kivéve-, hogy ne legyen ott valaki. A megbeszélt időre elkészült eddig minden. Minden hónap végén tételes elszámolás van, és csak az addig elkészült munkát fizetem ki. Pontosan fizetek.
Kötelező az építésvezető vagy mi a szösz az elnevezése. Én a tervezőt bíztam meg. Nagyon sokszor futottam vele össze az építkezésen, és hallgattam, hogy a kivitelezővel hogyan egyeztet.
Ott van egyébként a cég neve (Bt), csak böngészni kell kicsit az oldalon.
És láss csodát: APEH végrehajtással érintett :DDDDDDD
(bocsánat, de kurvára röhögnöm kell. Amelyik cégnek vaj van a füle mögött, azok mindig ezt csinálják: nincs mailcim, csak mobilszám, és egy olyan iroda cime, ahol nem fogadnak ügyfelet)
Ezeket az adatokat el lehet kérni a cégről az első telefonos beszélgetéskor is. Ott legalább szóban rá lehet kérdezni, ha nem adnák ki az adatokat. Szóval azért mert nem rak ki mindent a netre, emiatt még nem feltétlenül hóhányó egy cég.
Mivel nyílván nem úgy köt szerződést a megrendelő, hogy megnézi a honlapot és már egy aláírt papírt küld a cégnek.
Alap dolog, hogy ha egy céggel kapcsolatba kerülök, akkor a neve alapján:
- google keresés
- cégjegyzékben utánanézek, sőt nekem asszony mélyebben is meg tudja nézni, azaz hozzáfér a tulajdonosi kapcsolati hálóhoz is
- székhely ellenőrzés
- APEH ellenőrzés
Végül pedig a cég telefonszámait is végigzongorázom a google-el.
Kapok elég sok felkérést kiviteli tervek készitésére, családi házas telekre 2-4-6 lakásos társasházak már engedélyezett tervéből. Az esetek 80%-ban a megbizó cég felszámolás alatt van, adószáma felfüggesztett, tulajdonosainak volt korábban 4-5-10 bedöntött cége, hátrahagyott adóssággal.
Kiviteli terv esetében társasháznál milliókról beszélünk, ahol a szaktervezők rajtam keresztül futnak. Igy ha nekem nem fizetik ki, akkor én nem nullán vagyok (saját munka), hanem minuszban, mert ők rajtam verik le a munkájuk árát.
Most is éppen futok egy komolyabb összeg után, mert nem hallgattam a józan eszemre, és annak ellenére megcsináltam a tervet, hogy a tulajdonosoknak volt 3 bedöntött cége az elmúlt 4 évben, valamint fel volt függesztve az adószáma a cégnek, mivel "elfelejtettek" leadni éves könyvelést.
Reggel voltam kint az épitkezésen (megrendelő persze nem jött a pénzzel), és a következőket láttam:
- a terasz és épület közé beraktam sima EPS habot, de azt is csak 20 cm magasságban a teraszbeton mögé (a kiemelés további 60 cm-jén nincs semmi)
- a zártsorú összeépitésnél a szomszéd felé nem raktak be semmiféle szigetelést
- a gépészeti csöveknek nem hagyták ki a falhornyokat
- a szomszédos lakások között nem hanggátló téglát raktak be
...és még csak a földszinti falak állnak!
A cég 100%, hogy a lakások átadásának pillanatában meg is szűnik. Ezután a tulaj sehová sem fordulhat a panaszával, garancia bukott.
Ha én a kérdésben felvetett honlapon nem látom a cég elérhetőségeit, az minimum gyanús.
Ugyanis 200e Ft-al alapit a családi ház épitésére egy Kft-t (családiháztépités2011-102 Kft.), amit az átadás után megszüntet. És semmit nem tudsz tenni, ott fogsz lakni egy szarul összerakott házban, amiből az anyagokat is kispórolták.
Vannak olyan családiház épitő cégek, amik 10-15 éve ugyanazok. Számonkérhetők, utolérhetők. Jah, hogy ők 20%-al drágábbak? Kellene egy kicsit gondolkodni...
A leírtak nagyrészem már megtörtént: árajánlatok munkadíjakra koncentrálva, közös alapra vetítve (költségvetés kiírás), akiktől kértem, vagy ajánlották őket, vagy sikerült leinformálni őket, hogy mennyire megbízhatóak, mennyire, mióta dolgoznak együtt.
Műszaki ellenőr meg most a kiválasztás előtti utolsó pillanatban lett bevonva továbbiakhoz.
Akkor a tanácsoltak függvényében és műell bevonásával fogom az esetleges áralkut lezavarni.
Gyakorlatilag bármelyik tüzépen kapható/megrendelhető.
Mivel sok színben gyártják és egyes gyártók struktúrája eltérhet, jó lenne ha az eredetileg felhordottal megegyezővel javítanád. Persze ahhoz tudni kellene, hogy milyen is volt (márka, típus)...
Egy helyen lejött a színes apró kövecskékkel bevont vakolat a terasz oldalsó részéről. Nálunk sötétzöld, de láttam már sötétvörös színben is. Mi ennek a hivatalos neve (1-2 mm-es, nem teljesen egyszínű, kövecskék)? Hol lehet ilyet kapni? Milyen árban és kiszerelésben van? Hogyan kell felvinni: a még meg nem száradt vakolatra kell szórni, vagy a száradt vakolatra valamilyen ragasztóanyag kerül, és erre kell rávinni? Előre is köszi!
A kérdés az, hogy hogyan, milyen értelmes technológiával lehet/érdemes átfúrni -- természetesen anélkül, hogy összetörném a tálcát.
Két darab, egyenként 100-as átmérőjű lyukat kell fúrni, nem feltétlenül közvetlen egymás mellé.
Az eredeti elképzelés szerint a tervezett lyukakat körberajzolás után először 8-8 helyen tízes vídia fúróval körbefúrnám, s utána gyengéden vésővel lehetne átvésni a maradék részeket.
Ha van jobb-biztosabb megoldás, természetesen örömmel fogadom.. :-)
Nekem egy bajom van vele, se cégnév, sem pontos cím, sem semmi konkrétum arról, nem beszélek, hogy a mai szabályzás igen sok mindent tesz kötelezővé (MKIK kivitelezői adatbázis reg szám, cégnév, cégszékhely, levelezési cím, adószám).
Amúgy keresd meg őket és kérjél ajánlatot meg másoktól is és kérjél referencia címeket is.
Először is fontos, hogy azonos műszaki tartalomra adjon mindenki árajánlatot.
Másodszor külön legyen bontva az anyag és munkadíj. Ebből már látod, hogy hol van benne nagy eltérés. Megeshet, hogy az anyagot nagykeren keresztül lényegesen olcsóbban be tudja szerezni, tehát azért tud olcsóbb lenni. (azt most ne mondjuk, hogy szarabb anyagot épit be, mint ami ki van irva)
Érdemes igazából a munkadijakat hasonlitani össze, és utánanézni, hogy az anyagot te mennyiért tudod beszerezni. (legyen összehasonlitó adatod)
A kirivó különbségekre rá kell kérdezni anyagár esetében.
Azt szoktam tanácsolni, hogy legyen mindig olyan szaki, akit ismerős ajánlott, vagy a megtekintett munkái alapján preferálnál. Kérni ismeretlenektől árakat, és ezek birtokában alkudni azzal, akit "ismersz". Hiszen a jó munka a fontos, az ár másodlagos.
Fontos, hogy az ajánlatot adó szakember legyen, ne pedig egy nímand, aki összeszedett a cégébe pár alkoholista szakembert, és generálkivitelezőként vállal mindent, természetesen áron alul (menet közben feltornázva az árakat).
Ha nagyon bizonytalan vagy, akkor keress egy műszaki ellenőrt, aki a munkadiját bőven meghálálja a kivitelezők rugdosásával és szakszerű munkára kényszeritésével. (nem mellesleg általában tudnak ajánlani megbizható szakikat)
Na haragudjatok, hogy csak így "beröppenve" dobok egy kérdést, de a topik eddigi hozzászólásaiban keresve (részletes kereső) nem találtam használható információt.
Komoly felújítási munka előtt állunk: tető héjazat és hőszigetelés (szerkezet is érintett), plusz komplett tetőtéri gipszkartonozás, némi gépészet és villanyszerelés, majd később komplett homlokzati hőszigetelés. Azt szeretném megtudni, hogy jelenleg mi a szokásos - ha van egyáltalán ilyen - felélövés az árajánlatokban, amivel a mesterek számolnak, mint amit majd az áralkuban során elengednek? Tehát milyne mértékben illik, kell, szabad alkudni egy kapott árajánlat alapján?Eltérő ez a külnböző munkanemeknél (ács-tetőfedő; kőműves, gépészet, stb.)?
Ne értsetek félre, nem a mesteren, akarok nyerészkedni! Éppen hogy jó minőségű munkát szeretnék kapni a pénzemért, és a valóban jó minőség munkát hajlandő is vagyok megfizetni (persze amennyire a lehetőségeim engedik), de ugyanakkor balek sem akarok lenni: ha lehet alkudni, akkor akár 5% is viszonylag komoly pénz lehet egyi lyen volomenű munkánál.
Megjegyzésként: egyébként ugyanarra a munkára 45%-os eltérés van a két szélső árajánalt között, ahol a vetítési alap az olcsóbb ajánlat volt.
Próbáld bekenni, beproknizni a mélyebb hornyokat majd továbbkenni, napok kérdése és elkészülsz. Ha nem megfelelő anyagot használsz vagy erölteted a kitöltést, másnap kireped, elválik a kenés.
A habot mégy aznap glettelheted.
Próbáld ki mindkét megoldást és meglátod a külömbséget.
Egy hétvégi ház (lapos) tetejét szeretném kettő darab 100-as cső méretében átfúrni.
A födém betongerendákkal és béléstestekkel lett lefedve.
Terveim szerint a béléstestet lyukasztanám át (HILTI?), értelemszerűen a vasbeton gerendák között.
A gerendák helye egyértelmű, és azt utólag még fémkeresővel is ellenőriztem (=bejelöltem az alaprajzon).
A dokumentáció szerint az építéskor F.45-24 VB gerendákat és BH60x100 betontálcákat használtak -- tudna esetleg valaki ezekre egy-egy rajzot-leírást adni?
Egy 40 kg-os zsákos vakolóhabarcsot megkapsz 1200 Ft körül. Ahhoz csak vizet kell adni, és kész.
A hornyot bevizezed, kanállal kikened, lényegében mindegy hogyan, csak a sikból ne álljon ki. Amikor ez megszáradt, akkor szépen telibe kened a következő réteggel, és egy hungarocell darabbal körkörösen elsimitod.
Mivel gyakorlatlan vagy, valószinűleg nem árt még glettelni majd, hogy szép legyen.
Hát persze, hogy magad - hacsak extra jól nem keresel , pl. 350 eft nettó /hó felett és nem vagy kétbalkezes - már elnézést.
Tehát sima meszes vakoló habarcs. A lejobb a sk. keverés.
És a gyorsítás miatt nem árt egy kevés gipszet is bele keverni- Vigyázat az előre kevert zsákos habarcsokban cement is van és az a gipsszel nem összegyeztethető.
Ezenkivül nem árt ha van némi törött tégla is - a nagyobb üregekbe ilyent is kell tenni a szivás (húzás ) gyorsítása érdekelben.
Pincefalazót inkább - ahogy a nevében is benne van - fagyveszélyes helyre falazatként szoktak berakni. Azaz pincébe, ahol a belső tér is "lakott". Ennek a tetejére természetesen megy majd a födém, és koszorú is, ami összefogja.
Koszorú nélkül én nem szoktam javasolni lábazatra.
(mondjuk én ebből falaztam a magam házának az új rész lábazatát, de van a vasalt lemezem 14 cm-es, és van egy 20-25 cm-es koszorú végig a pincefalazós lábazaton.)
De változnak a szabályok, szigorodott minden előirás. Zsaluköves lábazatot, sőt inkább úgy mondom, hogy bármilyen betonozott lábazatot vasalás nélkül csinálni nem szabad. Pár ezer forintról van szó, szerintem a többlet erősség (repedésmentesség) bőven megér ennyit...
hopp, előjött ez nem "köt össze dilema" , majd egy megerősítés , hogy függőleges betonacélokat a frisbetonba szúrunk, amik kiállanak.
"hátha nem köt össze."
és vajon miért kéne annak összkötödni ??
A vízszintes csúszást gátló erők olyan hatalmasak, hogy csak komosz erőgéppel lehetne egy alap és az afőlé menő mondjuk lábazatnak az elcsúsztatásához - álprobléma ajavából.
Jó vannak akik még méretezésre is ráveszik a naiv delikvenst.
Talán ha 30 fokkal elfordulna a világ kéne erre gondolni !
Egy oszlopnál mégcsak indokolt lehet, de másutt ?, ?
Én mindig azt hittem azért zsaluznak, hogy vízszintes legyen. Van itthon 450db beton pincefalazó, igaz széles- 30cm meg nem is eléggé stabil, de nem is gondolkodtam rajta a vízszint miatt...
Köszönöm a segítséget, nem is gondoltam volna, hogy ez ilyen jókis topic!
Mi szerettük volna holnap készrebetonozni, ráadásul mivel 20cm széles csak ezért hogy egy homogén legyen nem akartam volna 2 nap csinálni, hátha nem köt össze.
Ha zsalukövet vennék akkor azt aznap meg lehetne betonozni?
Egyébként mivel az fix 23cm magas így hogyan lehet azzal vízszíntbe hozni?
6x8 lenne 60cm mély és 20cm széles.Régi szlovák faház menne rá- garázs és tároló lenne belőle, de ki kellene emelni a földtől 20cm-tert, hogy a csapadék ne rohassza szét.
Még mindig kicsit homályos, hogyan is lesz ez egyszerűen megzsaluzva- nem belelépve szétnyomva stb -, de lehet csak az előzmények miatt vizíonálom túl a dolgokat, mert most, hogy nem volt benne beton szívtam keményen...
Zsalukövet is csak ráteszik mikor körbeértek a betonozással és már megy is bele abba is a beton?
Most ásták ki körbe a sávalapot géppel. Elvileg 20cm széles kanállal.Eléggé gyökeres volt, ezért jópár helyen beomlott a széle, meg szerintem nem is lett eléggé egyenes...
Viszont szerettem volna megzsaluzni és egyben kiönteni betonnal a kiálló 20cm magas részt is.Csakhogy nem boldogulok vele. Ha mellé verek lécet beomlik, van olyan rész ahol a levegőbe menne és olyan is ahol kicsit csípné és rámenne a földre, de ugye igy már egyenes lenne.Szóval egyszerűen nem tudom körbezsaluzni.Hogyan csináljam, cölöpőt távolabb verjem le? Mennyivel 30cm?És utána tegyek közé távtartót?
Esetleg arra gondoltam összeszegelek 20cm széles 20cm magas zsalut majd valahogyan a helyére rakom egyben - oldalanként. Majd valahogy összefogatom a sarkoknál.
Nem lenne gond, ha egyenes lenne az alapkiásás, és mindenhol a földön ülne a léc...
Hogyan induljak el hogy pontos és egyenes is legyen meg a sarkok is jók legyenek?
Ezeknél az épületeknél általában a záró födém un. csapos gerendából készült . Ez azt jelenti , hogy a fa törzsét hosszába kettévágják és az oldalát is megfaragták úgy , hogy fa ,, szegeket ,, illesztettek az egymás melletti gerendák oldalaiba fúrt lyukakba .
Mindennek a tetejére salakot hordtak és a felületét padlástéglával burkolták. Ez járhatóvá tette a födémet .
Tetőt nem ártana megnézetned, mert előfordulhat , hogy a födémmen és a födémben annyi víz van csak jelen , hogy azt belülről észre sem veszed , csak a fa gerenda ázik sz..rá.
Padlástér meg elég nagy ahhoz , hogy felvegye a páratöbletet.A víz megreked a gerenda rohad .
Itt a födém vastagsága lehet :
cc 20 - 30 cm vtg fa gerenda + 0- 100 cm salak + 3 cm tégla
Szóval ez lutri , fel kell tárni és meg kell győződni az állapotáról .
Egyébként meg mi az , hogy nem szoplgáltat információt ?
Gondolom azt engedte, hogy megnézd belülről ?
Szerintem addig ne vedd meg amíg szakértővel ( pl . min egy fő ács ) nem véleményezi .
Társasházi tetők nagyon összetettek és biztos , hogy nem csak a fejed feletti részt kel megfinanszíroznod egy esetleges javítás során .
Andrássy út eleején , az a ház amit most nyílvánítanak életveszélyesnek ott én is közreműködtem mint szakmabéli . Adtam egy olyan nyilatkozatot , hogy azonnal életveszélyesnek minősítettem amint megláttam mi van a födémen, és úgy egyáltalán.
Papírokat leadtam , ők megköszönték és gyors intézkedésbe kezdtek : ez 3 éve történt .
Az az igazság ezek a közvetítők annyi felesleges, érdektelen dolgot mondogatnak - a konkrét dolgokról meg fogalmuk sincs.
Várják epekedve e pízt, - a vételi szándékért 200 -300 ezret kérnének, ha meg odaadtam nekik, akkor már baszhatom.
A napokban is belebotlottam egy ingatlanba - két cég is hirdeti - az egyiknél 7400 ft a közös költség, a másiknál meg 10 ezer. Az egyik nyilván simlis .
De vissza a padlásra - ha feljutnék oda - csak tisztáznám ezeket.
Amúgy meg az említett ráépítés - szerintem kideríthető csak kéne a legútóbbi közgyűlés jegyzőkönyve. Nekem mint idegennek nem adják ki, de a tulajnak csak igen.
De szerény meglátásom szerint a tulajok nagy része nem jár közgyűlésre. Ez ok is . Na de ha valaki el akarja adni a lakását - egy valag pénzt remél, csak járjon a dolgok végére.
Vagy rosszul látom ??
Olyat kérdezni van é biztosítás ? Szerintem választ nem tudnának adni.
A legtöbb tulaj azt se tudja hány amperes a villanyórája !! Jó, azt viszonlag könnyű megnézni - az szem előtt van !
Te korábban állítottad sokat járkálsz a régitetőkön - kémény felújítás ürügyén.
Járda, kéményfej, sőt villámhárítónál is szakértő vagy.
A kérdésem : ezeken a régi pesti bérházakon (ma mán mind társasház ) mivel van a padlás borítva ?
Agyag, agyag + valami padlás tégla ?
Ja és mennyi volt anno a legfelső födém vastagsága ? Ez a ház valamikor 1900 és 1910 között épült.
Hogy miért nem nézem meg ?
Hát egyszerű ! A lakás még nem az enyém - az eladó meg elég korlátolt, várja a valag pénzt infót meg nem nagyon ad.
Mástól is szivesen várok véleményt !
A dilema sokrétű.
1. Pl. ha nem megfelelően vastag a födém , nehéz a kifűtés (igaz ezt viszonylag könnyű korrigálni -leszigeteljük ),
2. beázik a tető , szerencsére ez nem probléma mivel nincs folt a plafonon - ha az elmúlt 2-3 évben beázott volna, azt egyszerűen meg lehet állapítani - vagy folt van ott vagy a festés újszerű - eltitkolni nem lehet, de van egy dilema - ha
3. beázik majd szarik a ház rá,
4 . eladják a fejem felől a padlásteret - tetőtérbeépítés miatt, majd szétbarmolják a tetőt és úgy hagyják.
Éppen most olvasom az Andrási út elején 3 éve romokban a tető, ázik a ház,
5. megveszem én a felettem lévő padlásteret beépítés címén.
Szét kéne szedetni első körben és egy nagy generált csinálni rajta könnyen lehet hogy a szabályzó meg még néhány részen koszos és ezért csinálja a hektikus működést. Nekem legalábbis ez volt a gond.
Ha egyébként jól bírja, akkor nem biztos, hogy megéri cserélni. Esetleg ha annyi hely van még, beiktathatnál egy kis bojlert, ami puffereli a melegvizet, így nem fog ingadozni a melegvíz hőmérséklete. Persze az meg le tud hűlni ha sokáig nem használjátok...
Elnézést a hülye kérdésért, de világ életemben panel proli voltam, igy nem igazán értek, a cirkókhoz. A mostani házunkban van vmi ami fűt, meg csinálja a melegvizet. és a falon van kidugva a csöve? ez a kombi cirkó?
A lényeg hogy ez vmi gagyi demrad vagy mi.
Azon gondolkozom, hogy le kéne cserélni, vagy vmit csinálni vele, mert nagyon macerás a melegvíz, vagy forró, vagy hideg, vagy elfogy vagyvmi mindig van. zuhanyozni lehetetlen.
a hely nem sok mert a fürdőben van, tehat csak vmi fali megoldás jöhet szóba ismét.
Azt szeretném megtudni, hogy ha veszek egy vailant-ot vagy vmi jobbat, akkor ez megszűnik? fűtés költsége csökken valamivel?
Épp ezt a kérdést tettem fel egy hete a bútorrestaurálós fórumon. Nekem zsalugáterre kell, ahol nem is annyira az eső, hanem a napsütés kezdi ki...
Ők is a Milesi-t ajánlották, illetve a Tikkurilát. Ennek utánanézem, és rengeteg faházra, illetve hajóra való festéke van, nem lehetnek annyira rosszak. Én már inkább a minőségre hajlok, elég volt a lepergős olcsó lazúrokból, zománcokból.
A tapasztalatokat Tőletek is várom, képeim még mindig a blogom egyik mappájában :)
En az ereszt milesi xgt vekonylazurral festettem. Teny hogy nem igazan eri az eso, de 3 evesen olyan mint az uj.
A szakirodalom szerint idojarasnak kitett fat, ami mozog, reped, nevesseget vesz fel es ad le, vekonylazurral kell kezelni. Az beszivodik, nem igazan kepez reteget, ezert nincs is ami leessen idovel.
A vastaglazur az a nem mozgo, szaritott anyagbol keszult cuccokra valo, mint az ajto-ablak.
Én egyébként kb. 28 -30 éve találkoztam ezzel a szárítási móddal. Egy belvárosi bérház pincéjét így hasznosították. Korábban a pince raktár volt , alaposan bedohosodtak az ott tárolt holmik - egy tervező vállalat irattára/tervtára parkolt ott.
Aztán egy kellemes ebédlőt -tálaló konyhát csináltal a pincéből. Vagy másfél- két évig élveztük - főleg az ilyen kánikulában mint most.
A vég : azt irattárat/tervtárat szétlopkodták, a céget is lenyulták, darabjaira esett.
Vajon a pince ebédlő még megvan é ?
Egy másik pince hasznosítási mód : a nagykörút belső ive az Apáczai könyvkiadónál nagyon szépen és praktikusan van megoldva a pice.
Klotyó, mosdó meg miegymás.
És egy elrettentő példa : egyik családtag szintén pincét hasznosított volna. Mondám ezt a módszert - inkább hallgatott az 'okos' kőmívesekre. Jó meszes vakolat, arra műadiszperziós festés. Egy év után a penész.
jelen esetben nem mindegy. hasonló a két festék páraáteresztő képessége (mivel a diszperzit is mészalapú) viszont egészen máshogy tapadnak a felületre.
a mészfesték szabadon hagyja a felületre nyíló pólusokat, mivel ott (üreg) nincs mire tapadnia. a mész csak közvetlenül a vakolat - mikronagyságrendben is - zárt felületére kötődik, így a pólusok nyílása szabadon marad.
a diszperziós viszont, a műanyag adalék hatására befedi ezeket, mint egy hártya ráfeszül ezekre az üregekre, mivel a diszperzíós adalék lényegesen megnöveli a festék felületi feszültségét. ez a tulajdonsága teszi azt, hogy vékony rétegben is fed.
a szárító vakolat úgy működik, hogy a képzett légpólusokkal jelentősen megnöveli azt a felületet, amin keresztűl párologni tud a víz. vagyis ebbe a vakolatban légáramlással is tud közlekedni a pára, természetszerüleg a felület felé. ez a növekedés kb egy nagságrendi növekedés, a sima meszes vakolatok páraleadásához képest. ha erre egy teljes felületen fedő (a pólusokat is hártyaként lezáró) diszperziós festéket teszünk, akkor a felületi páraledási képességet visszacsökkentjük a meszes vakolatéra.
A beton fagyálló, de hidegben is kell betnozni, illetve van egy olyan, hogy az ismétlődő olvadás-fagyás fárasztja a beton is (pl.: élettartam növelés) . Ez a kettő, ami miatt szoktak a légporusképzőt használni betonban. Az egész ott kezdődött, hogy az olvtárs meszet akart rakni a betonba, mert a mester mészptlóról mesélt neki, hogy növeli a beton élettartalmát. De ezeknél a kenceficéknél a mészpótló hatás az a képlékenyítés, amitől lehet a habarcsot kenni, bedolgozni. Ami az élettartamot növeli betonnál, ami az olvtárs célja volt, az a légporusképző hatása.
a diszperziós festékeknek 2 baja van a pórusos vakolaton
1. eltömik a pórusokat
2. az egyenletes színhez erre a rücskös és igen nedvszívó felületre alapozni kéne, ami szintén eltömi a pórusokat
a pórusos vakolatnak az a lényeg, hogy a a felület felé is nyitott, összefüggő, relatíve tágas pólusok jelentősen megnövelik a vizet leadni képes felületet. ezért érezni rücskösnek. a diszperziós festék pedig a műanyag adalék okozta nagy felületi feszültség hatására ezeket befedi.
hmmmm... akkor be sem kell építeni? Wow :) Ez teljesen jó (és olcsó) megoldásnak tűnik :)
Igazából teljes emeletet emelnénk, ha meg tudnánk oldani... (ez viszont már 100%, hogy csak trükközéssel menne - trükközés nélkül ha jól emlékszem 190 centinél kezdődnének az emeleti szobák, ennyi férne bele a 6 méterbe)
A kétszintes épület az földszint+ emelet, és onnan kezdődik a tető. Itt már a lábazati kiemeléssel együtt lehet kicsit necces az épitménymagasság.
"Per pillanat persze földszintes, de erre jönne egy emelet, amit sima ablakokkal szeretnénk megoldani a tetőtéri ablakok és/vagy kutyaólak helyett. Az ideális persze az lenne, ha semmi törés nem lenne a fölső szobáknál - ha jól sejtem spórolnánk vele egy keveset."
Tetőtéri ablak vagy kutyaól számomra azt jelenti, hogy csak sima térdfalas tetőtérbeépitésről lesz szó. Ebben az esetben viszont bele kéne férni...
Egyébként nem kell télikert, elég ha a kert felé hátra van egy falszakasz (ház folytatásaként), és arra mondjuk rádobtok egy méteres árnyékoló pergolát. A fal hosszát addig kell növelni, amig le nem megy az érték 6 méter alá. Legális kiskapu, nem köthet bele az ügyintéző.
Ez kétszintes lesz (plusz a hozzáépített szoba alatt egy pincegarázs). Per pillanat persze földszintes, de erre jönne egy emelet, amit sima ablakokkal szeretnénk megoldani a tetőtéri ablakok és/vagy kutyaólak helyett. Az ideális persze az lenne, ha semmi törés nem lenne a fölső szobáknál - ha jól sejtem spórolnánk vele egy keveset.
A homlogzatmagassági értéket ha jól sejtem mi még egy "télikerttel" vihetnénk még lejjebb, de az abszolut nem fér bele a költségvetésünkbe, maga az alap építkezés is necces. Mondjuk ha ezen múlik akkor odaterveztetjük és fából + néhány ablakból megcsináljuk - végülis ha a házhoz csatlakozik akkor már az épület része - nem? Max. később kiszedjük az ablakokat és lesz egy teraszunk (beépítve nagyon levenne a kertből, nekünk meg a kert mérete nagyon fontos, és már így is határeset).
Egyébként meg a szomszédunkhoz képest mi még ujjonghatunk. Mellettünk ugyanis van egy földszintes és egy, ha jól sejtjük 6 méter körüli ház. Na most a szabályzat alapján max 6 méteres illetve max. akkora ház építhető, mint a szomszéd házak számtani átlaga+1 méter. Ez nálunk remélhetően OK lesz (még be kellene mennünk csekkolni, mert lehet, hogy mindent át kell terveznünk ha ez nem így van). A z egyik szomszédunknál viszont ott van a miénk, plusz a másik szomszédja teljesen földszintes háza. 3 éve áll az építkezése, mert ennek az építésze úgy tűnik, hogy elfelejtett utána nézni.
A fél utca arra vár, hogy valaki elkezdjen végre építkezni :)))))
jaaa... OK, mondom, hogy kavarok, lerajzolni jobban tudnám :) Szóval sátortető.
Akkor ennek utána fogok nézni (egyszer elolvastam a helyi szabályzatot és elég kukacoskodó volt, azt tudom, hogy az akkori terveink teljesen megfeleltek volna az előírásoknak, csak most, néhány hónap ücsörgés után ismét elővettük őket és már lenne néhány dolog amin módosítanánk)
Kb. 3 méter lesz a ház széle és a kerítés között (vagyis kevesebb a 20 centis szigetelés miatt).
Mondjuk ez csak most merült fel, rájöttünk, hogy sokkal jobban éreznénk magunkat 20 centivel nagyobb belmagasság mellett - ami egyébként akár a hálószobák rovására is mehetne, ha ezzel nem kényszerülnénk tetőtéri ablakok beépítésére.
A feltöltés nem trükközés, hanem -általában- teljesen szabályos. Nézd meg a helyi szabályzatot, abban le szokták írni, mekkora hajlásszögű rézsű és milyen feltöltési magasság a szabályos. Nyilván nem lehet kétmétert benyomni egy támfal mögé, és arra vártornyot építeni, aztán beköszönni a szomszéd kéményén, de ez az 1:3 még a k. szigorú Óbudán is jó. A kérdés csak az, hogy van-e hozzá elég helyed a telek széle és a ház közt.
Pszt..: A sátortető az az, amelyik mindenhol egyforma magas (kocka ház, négy irányba lejtő teteje, középen egy csúcsban találkozó élekkel), ami két ferde sík, az a nyeregtető.
fú, ez az az izé amit hosszú képletek sorával szoktak kiszámolni és amit a helyi önkormányzatok jellemzően megadnak :) (a tető aljának az átlagos izéje ha jól emlékszem - nekünk nem sátortetőnk lesz, hanem mindenhol egyforma magas, ezért tudjuk ennyire biztosan, hogy mekkora a mozgásterünk)
A feltöltés bennünk is felmerült, de az egyik önkormányzati építésügyi ismerős mondta, hogy ritkán jön be (a hozzánk tartozó előadó sem szereti ha hülyének nézik - aminek egyébként örülünk, mert ezzel minket is véd az egyik építkezni kívánó és az önkormányzatot hülyének néző jövendőbeli szomszédtól).
A tető levitele: mindenképp megnézzük ezt is, bár gyanús, hogy már most is nagyon levittük a 6 méter miatt...
G-nek este továbbítom (ő buherálja a terveket archicadben)
Hát igen... Szegény apámat nem is olyan rég vettem rá, hogy dobjuk már ki a Reiss rajzgépet és asztalt a pincéből, mert -hacsak egy múzeum nem jelentkezik érte- a kutyának nem fog már kelleni. Még szerencse, hogy a "nem-idén-lebarnultak" a sok aluért cserébe felcígölték a beton ellensúlyt is, különben tuti kiiratkoztam volna az ivarképes egyedek közösségéből.
Egy nagy probléma van még - a papir hiányán kivül:
Én nekiállok a suliban tanult módszerek szerint számolni (ezeréve elfelejtettem egyébként), a statikusom meg 3 perc alatt kidobja a programjával a komplett rajzot, vasmennyiséget, mindent.
Magyarul abszolút nem éri meg olyannal vacakolni, amit valaha valamilyen szinten tanult az ember, mert visszarázódni hosszú idő, és rengeteg a hibalehetőség.
Mivel általában minden épitésznek van egy statikus kollégája akivel összedolgozik, és az évek alatt látott tőle egy csomó számitást és munkát, tanácsot tud adni. De csak azon a szinten, hogy működhet-e a dolog vagy sem.
Abszolút más irányú példa:
Volt nemrég egy tervfeldolgozásom, de az idős tervező azt kérte, hogy kézzel fejezzem be a rajzot (vonalzó, tusfilc, stb.). Fizethetett volna bármennyit, nem vállalom el. Mert őszintén szólva kézzel nem rajzoltam tizeniksz éve (kézi skicceken kivül). Se párhuzamvonalzóm, se egyéb felszerelésem nincs hozzá... Tehát nem vállaltam el kézzel. (Egy hét után belement a gépi feldolgozásba)
Én -fél-laikusként, aki sosem dolgozott a szakmában, csak papírt tud lobogtatni róla- azt mondanám, hogy egy kéttámaszú monolit vb. gerendát bárki megtervez, aki túl van a harmadéven (Mechanika szigorlat, plusz vasbeton tartószerkezetek első két féléve), de KömKel megmondja, hogy építészeknél hogy is van ez. Szóval szerintem nem kell hozzá külön statikus.
nekem úgy rémlik, hogy külön kivitelezési (?) terv kell ilyenkor... (mi is hasonló cipőben járunk, 10m-t szeretnénk áthidalni, mert az alsó részt majdnem teljesen egyterűvé szeretnénk alakítani).
Köszönöm a válasz mindkettőtöknek. Akkor a koszorúval egybeöntött monolit vb. gerenda lesz a megoldás.
Ezzel kapcsolatosan még egy kérdésem lenne: Aki a hát bővítésének tervét megcsinálja annak term. érteni kell ehhez is? Vagy külön kell még statikus is?
Hátha belefutott már valaki ebbe, megköszönném a véleményeket!
Adott egy 60-as években épült ház, amihez hozzáépülne egy rész (egy szoba + majdnem teljes magasságú tetőtér). Födémcserével, komplett újraszigeteléssel, minden ínyencséggel persze.
Meg szeretnénk viszont emelni az alsó szint belmagasságát 20 centivel - ez viszont a beépíthetőségi korlát miatt úgy összenyomná a tetőteret, hogy már csak tetőtéri ablakokkal lehetne operálni, amit nem szeretnénk.
A ház per pillanat kb. 80 centi magasan áll - nem tudjuk, hogy miért. Tippjeink szerint a kicsi pince miatt ami a konyha alatt fut - ezzel szerették volna egy szintbe hozni (talajvíz nincs, a pince csontszáraz). Az alap masszívnak látszik, az eredeti tervrajzok alapján -ha valóban azok szerint építették, ami sanszos- simán hozzá lehetne építeni. Egyetlen repedés sincs a házon, pedig évtizedek óta nem nyúltak hozzá, elvileg nagyméretű téglákból épült, nem spórolták ki belőler az anyagot (ez a 60-as években nem tudom mit jelenthetett - mint ahogy a tégla is rejtély. Statikus persze még nem látta, csak tippelgetjük a lehetőségeket, de jók az esélyek).
Na szóval eredetileg az alsó szintre húztunk volna még egy sor téglát (ha már úgyis új födém kell), de ugye a 6 méteres korlát miatt ez ugrik - így most azon filózunk, hogy egyszerűen "kikaparunk" a padló alól 30 centit (azt úgyis fel kell majd szedni, alászigetelni stb.). Viszont fogalmunk sincs, hogy mire számíthatunk, mivel kell kalkulálnunk - lehet-e egyáltalán ilyesmiben gondolkozni.
Ha jól sejtjük, a 60-as években homokot és hasonlókat szórtak a padló alá, talán csak annak a felszedése vár ránk - na de mi van akkor ha nem?
Megköszönném a tapasztalatokat (és a horror-sztorik is jöhetnek persze, "éljen a pesszimizmus" jeligére)
A közbeeső tartófal megépítés csak felmerült, de biztosan nem építeném meg mert pontosan az egybe nagy tér miatt építek hozzá.
Szóval betongerenda vagy monolit födém jöhet szóba?
Esetleg valami olyan, hogy a 8m-t megfelezem és egy keresztbe menő betongerenda vagy vasalt betonáthidaló öntése (mondjuk középen és a végén egy-egy tartó oszloppal)?
És ha a koszorúval együtt betesz egy monolit vb. gerendát keresztben? Tehát felosztja a mezőt 2 db 4*5 méteres részre, de a tere alul megmarad. Ha meg látszó szerkezetet akar, akkor a vasbetont kívülről burkolhatja fával. Persze árakról gőzöm nincs.
8m-re én nem raknék fagerendát, igaz én nem vagyok statikus, csak az ösztöneim súgják. Ragasztott gerendából viszont rakhatsz. De az olyan 150-200ezer ft-os köbméter áron van. Vagy rácsostartóból is megoldható.
A 4m-re minden gond nélkül rakható fagerenda. Ha ezt a közbülső tartófalat megépíted, akkor lemondasz a 8x5-ös helyiségről?
Biztos nem bukik el, normálisan a lépcső homlokfala vagy nem vízszintes (befelé dől), vagy a fellépő előreugrik 2-3 centit. Legalábbis nálunk az olyan lépcsőt, ahol nem volt "belépő" helyből visszadobta az építész tanár. (A vasbetonos statikust már nem zavarta. ;-) ) Valahogy így:
Úgy rakd le, hogy a felső viacolor takarja a függőlegesen rakottat, vagy érjen egy picit túl rajta (bár azt nem tudom, hogy egy fél centivel hosszabb, akkor felbukik-e benne az ember).
Néha vannak agymenéseim, ez is egy közülük, úgyhogy csak akkor foglakozzatok vele, ha nagyon ráértek. :-) Anyósomnál adott egy garázs-műhely. Nem afféle tákolat, apósom "kicsit" maximalista volt világ életében. Szóval van vagy 35-40 m2 (9-10 m * 4 m), rendesen alapozva, B30-as fal vakolatlanul, de kívül-belül festve (így szörnyen hangzik, de meglepően jól néz ki), alacsony hajlásszögű félnyereg tető, kb. 7,5*20-as szarufákkal, tökéletes állapotú léccezéssel, cserepezve (nem ázik be). Még a bádogozás is jó, sőt pár évtizedig jó is lesz, mert aluból van. Beton aljzat, jelenlegi padlóvonal kb. 15 centivel a talajszint felett. Egyszerűen olyan, mint egy szerkezetkész nyaraló. Erről jutott eszembe, hogy át lehetne alakítani nyári lakká / nyaralóvá / vendégházzá, és akkor kint lehetne tölteni nyarakat, vagy hétvégéket, meg a vidékről / külföldről érkező haveroknak is lehetne szállást adni. (Nálunk 2 felnőtt + 2 gyerek a 65 m2-en, a barátoknál is többnyire ez a felállás, úgyhogy nálunk a lakásban az ilyen elég esélytelen.)
Amiben segítség kéne az az, hogy tervezni szeretném a költségeket, de akkor rá kéne nézni, mit hagytam ki a lenti listából:
Ki kéne szedni a jelenlegi (viszonylag kis magasságú) fémkeretes, egyrétegű ablakokat, és betenni rendeseket, hogy kapjon fényt.
Cserép le, tetőfólia, ellenléc, cserép vissza, szarufák közé 20 centi szálas hőszigetelés, párazáró fólia, lambéria, vagy gipszkarton.
Belül száraz vakolat, glettelés, festés.
Aljzat hőszigetelés, aljzatbeton, burkolat. (Vízszigetelés okénak tűnik, de lehet, hogy az aljzaton azt azért meg kéne "ismételni", nehogy majd a fűtéskor essek pofára a párásodással. Ez összevonható a hőszigetelés feletti technológiai szigeteléssel?)
Bejárati ajtó átalakítása, vagy cseréje (opció) a megemelkedő padlóvonal miatt. (Most egy tökéletesen záródó, finoman mozgó, apósom által tervezett, két szárnyú acélvázas ajtó van, ami hőszigetelt, és kívülről lampériával borított, egész nagy ablakokkal.)
Külső hőszigetelés, színezés. (Telekhatáron van, ezért a szomszéddal egyezkedni kell.)
3 fázis bent van, úgyhogy villanyfűtés lesz, időszakos használatra tuti az a legolcsóbb.
A legfaxnisabb,és szerintem legdrágább, hogy vizet kell kivinni, meg a csatornát bekötni, kell egy kis villanybojler, és könnyűszerkezetes válaszfalból egy kis zuhany-fürdő, mellette egy teakonyha, burkolás, vezetékezés, szerelvényezés.
Azon gondolkodtam, hogy ha nagyon durvára jönnek ki az árak, akkor egyelőre a fürdő-konyhát kihagyom, csak a bontással és nagy kosszal járó dolgokat csinálom meg ott (fal és vezetékezés), elvégre "nyaraláskor" lehet használni a kerti zuhanyt, vagy anyósom fürdőjét is. Kérem mondjátok meg, szerintetek mit gondolok rosszul.
Nálam sokak szerint rengeteg fa lett beépítve. De ezt én is láttam más házakkal összevetve. Most azt nem tudom, hogy nálam feleslegesen sok van-e vagy a többiben van a szükségesnél kevesebb.
Ez az 1/16-os arány elég durva szerintem. Nekem a statikus 450-es fesztávra 18 cm magas gerendát adott meg. És 20cm magas lett beépítve az egész házban egységesen, mert az áccsal így növeltük. Köbméterben, forintban nem jelentett egy vészes többletet.
Az 1/16 szellemében 450/16=28,125cm magas gerenda kellett volna.
Ez a világos beszéd! :)) Szóval esélyem sincsen. Ok, akkor kerítek egy statikust!
Mellékesen megjegyezném, hogy azt írják vályogházas weblapokon, hogy a gerenda min. magassága az áthidalni kívánt helyiség hosszának az 1/16-od része, a gerenda szélessége pedig a magasság 5/7 része. Ez kb. kiindulásnak jó szám?
Ok, értettem a statikust nem úszom meg :))) Mondjuk egy komplett tetőcserénél 20-30Eft csak egy porszem és nyugodtan alhatok...
Ehhez nincs olvasmány, mert ez egy szakma. Úgy hivják, hogy statika. Megfelelő programmal, és ismert terhekkel (cserép súlya, hóteher, szélteher, stb) fog neked mondani keresztmetszetet egy statikus.
Az ács pedig tapasztalat alapján fog mondani valamit, de a biztonság kedvéért túlméretez.
Ráadásul január 1-től tértek át az eurocode rendszerre, ami sokkal szigorúbb, mint az eddigiek. Tehát ha még ezek az előirások meg is lennének neked, akkor is tudnod kellene statikus képleteket/vagy kezelni a megfelelő programot.
Laikusként esélyed sincs erre, én épitészként is csak olyanról nyilatkozom, amit már láttam/terveztem.
Tudnátok nekem abban segíteni, hogy hol találok valami olyan anyagot ami a tetőkészítés famunkájáról szól.
Konkrétan azt szeretném megtudni, hogy fafödémnél mi a legnagyobb megengedett gerenda fesztáv. Vagy esetleg ennek van valami számítási módja stb.. Gondolok itt olyanra hogy függ a fesztáv és annak méretezése a cserép, szarufa súlyától, tető dőlésszögétől stb.
"A MICROPOL(cl) használatának előnyei: - A rakodási és a szállítási költség töredéke, mint a mésznél. - A tárolási helyigény csaknem ezredrésznyire csökken; kisebb a fagyveszély. - Légpórus-képző hatása miatt jelentősen javul a fal szellőzése, nő a habarcs fagyállósága, nedvtaszító képessége. Szükség szerint fagyásgátló szerrel keverhető. "
korábban a társasházak kéményeiről írogattál ( újjáépítés, tetőjárdák stb. ).
lenne egy kérdésem : Van egy pesti régi bérház - ma már társasház.
Csodás szép kémények, és előtte szép ellenőrző járdák. Kérdésem : Járkálnak e azon valamikor a kéményseprők ??
Szerintem nemigen. A kiváncsiság nagyon prózai : le akarom szigetelni a padlás fődémet -én lakom majdközvetlen alatta, nem szeretném ha szét gázolnák a szigetelésemet !!
Ez nem "mészpótló", hanem légpolusképző adalékszer. Azt csinálja, hogy betonban kis üregeket csinál. A jégnek ügye 10%-al nagyobb a térfogata, mint a víznek, ezért nem rakunk üvegbe vízet a fagyasztóban, mert szétvetheti) De mivel a betonunkban lesznek légypiszok méretű üregek, a megfagyó víznek van helye tágulni, nem a betont fogja feszíteni a nagyobb térfogatával.
Ami a problémádat illeti. Kertiszegélyhez lényegében tökmindegy, hogy milyen betont csinálsz, ahogy írták simán háziagosan kevert betonnal tökéletesen megoldható a feladat, ezen nem kell problémázni. A lépcső magasítás az már komoly dolog. Kültéri lépcsőnél a házlagos keverést érdemes el is felejteni. Amennyiben 1-2 centit kell, akkor kültéri csemperagasztóval leeht megoldani, ha 4-5+ centi akkor zsákos beton/esztrich, a régi betonnal az együtt dolgozást meg érdesítéssel, tüskézéssel meg tapadóhíddal lehet megoldani ebben az esetben.
meg mindig nem ertem. miert jobb a bazalt mint a kavics?
egyaltalan, mi a baj a 0-24-es soderrel? vegyel 0-16-ost akkor.
veszel olyan sodert, amibol a nagyobb kavics ki van szedve, aztan teszel bele bazaltkavicsot, akkor pont ugyanott vagy, csak meloztal, es a kerek kavics helyett bazalt van benne.
cement + 0-6-os, vagy akar a ketszerrostalt. de bazisok cement kell bele, ha ilyen aprobol csinalod, es ahogy irtak, nem fog sokaig kulteren megmaradni, plane ha vekony.
Kültérre ritkán csinálunk 16-os szemcsenagyság alatti kavicsból betont, mert könnyen szétfagy, nem olyan tartós. Szintén a tartósság miatt kültéren 6 cm-es vastagság alatt nem érdemes betonban gondolkodni...
A lépcsőfokok 1-2 centis emeléséhez használj inkább kültéri csemperagasztót.
A mészpótló egészen jó ötlet de nem a betonba !!Eszedbe ne jusson !!!Aki ezt tanácsolda azt nyugodtan heréld ki !
Térkő szegélykövéhez a Gyenge , házilag könnyen elkészíthető betont ajánlom 4 lapát sóder 1 lapát cement ez cca a C6-8 as betonnak felel meg és az adalék anyag az lehet 32-es szemcseméretű sóder.
Lépcsőfokot ne fejelgesd mert felesleges . Úgy sem tapad meg !Vannak olyan beton javítására szolgáló betonok amik bírják a vékonyka rétegrendet és kellő tapadással bírnak .