Hát persze! Az ADSL hálózaton 2-3Km-re levő 5-6M sebességnél, az elektronok elkezdik számolgatni, hogy ez tévé adás, ez meg net, és így hirtelen gyorsabban kezdenek ficánkozni.
Azt nem számolják bele a sávszélbe. És akkor is elég. Lassan írom, hogy értsed: én már olvastam erről sz interneten és majdnem láttam fényképen is hasonló dobozt, bár lehet, hogy nem az volt.
Nem csak internet, ezen jönnek a HD tévé adások is. Pornózni elhiszem hogy elég neked a 240-es felbontás, de én természetfilmeket is nézek, arra meg jobb a HD.
30 megabit mindenre is elég. De legyen 47 baze, nabumm. Azon kívül, hogy bárki bármennyit el tud használni mert pornó mindig van, akkorán simán 100 fős cégek lógnak gond nélkül. Akkor otthonra a csumpi tabletnek legyen már elég.
"Azt is meg lehet nézni, hogy a németeknél mit adnak, lakásokban ott sem a csillió megabit a jellemző. "
Ahol sűrűn vannak a lakások, ott kevés erőlködéssel lehet nagy pénzt szakítani, ezért a lakótelepeken talán már Indiában meg Afrikában is optikai kábel van. De félreeső kisvárosokban még Németországban sem túl nagy üzlet a szupergyors internet házhoz szállítása.
Magyarországon a vidék meg háromszorosan is fekete lyuk, mert a fentieken felül arrafelé az ügyfelek nem túl fizetőképesek, ráadásul Magyarországon egy vállalat pillanatok alatt tönkremegy, ha csupán 5-10%-os az éves nyereségessége.
"El van itt már mindenki szállva az 1-2-3-10 gigabitekkel, csak tundám mi a fenének, mikor a belső hálózata nincs ilyen gyors."
Eddig még senki se írta, hogy 1G-nál nagyobb netje lenne.
Néhány éve havi 4500Ft-ot fizettem az 1Mbites mikrohullámú netért.
Utána 2 évig fizettem havi 9ezret a Telenor 30M (100G max. havi adat) mobilnetért. +4500Ft-ot a UPC műholdas tévéért. + feltölőkártyás Voda havi 3-5ezer.
Tavaly bekötötték az optikát, 1G korlátlan net.
2 tévé hatvanvalahány HD csatornával, online videotéka, visszanézhető műsorok stb.
Vezetékes telefon havi 5000perc (ötezer) lebeszélhetőséggel bármelyik hazai nem emeltdíjas számra.
Mellécsaptak egy mobil előfizetést, 80perc + 6G adat. Korlátlan Waze meg némely más használata. Amelyik csatornákra van TV előfizetésem, azokat nézhetem korlátlanul mobilról is, adathasználati díj nélkül. Ez összesen 14ezer.
Szóval nem csak a net jön egy ilyen optikán. Nem hülyék ők se, ha végighúznak egy elavult ADSL-t a településen, azzal nem tudnak ennyi pénzt keresni.
A fejlesztéseket meg saját zsebből csinálják, plusz estenként uniós pályázatból. A linken olvashatsz róla.
Meséljetek tovább, ahogy a vállalkozónak is kell állami juss, mert gigákat akar feltölteni, öcsém meg veheti a mobilnetet kis lakóhelyén, mert arra kábel se megy, de egészen jól elvan.
És a UPC és a többiek saját pénzből, aha-aha, az emlegetett SZIP meg csak úgy van és összehordták a legyek.
Azt is meg lehet nézni, hogy a németeknél mit adnak, lakásokban ott sem a csillió megabit a jellemző. Ez is olyan lesz már nálunk mint a BMW, Audi, van aki farokhosszabbítónak használja, hogy mennyire májer mert nála optika van, meg gigabit le/fel.
Nem tudom mit lovagolsz ezen. Az ADSL 24 Mbps és slussz. Ezt viszont cserébe 1m-es vonalon tudja. Azaz 18-22-nél jobbat nem tudsz kihajtani belőle ha akarsz sem. VDSL-el felmehetsz 80-ig, de inkább csak 60-ig.
Pár éve meg van 500 megás UPC vonalam és stabil. Szóval technológia ide-oda, a GPON nem időtálló barátom. Ezek fölött már rég elszállt az idő. Kb akkor amikor kidolgozták.
Az egy technológia, ilyen szempontból semmi köze a sávszélekhez és osztásokhoz. Meg lehet nézni, hogy az ADSL is mekkorát lépett 15 év alatt. Igaz rövidíteni kellett a vezetékeket, sokfelé cserélni, most már az üveg olcsóbb, de mikor megkaptad az első online 128 kilobites vonalad, akkor gondoltad volna mi lesz belőle?
"Kapcs egy vastag csövet es azt teszel benne amit akarsz. "
Azért én látok szolgáltató eszköz cseréket, mikor a falu szélén ki kell dobni a dobozt. És amikor az érdekükben bővítenek, akkor is sírnak a leállások miatt :-D Meg ha a csumpi vacak PCje miatt nem lesz gigabit. Szerencsére még nem bírják mindenhol kihajtani. Aztán majd úgy leszünk, mint nyugat felé, ahol torrent már lekapcs és seggbevernek a gumibottal ha ügyeskedsz.
Ugyanannyi joga lehet, legfeljebb nem kap. Gigákat is lehet töltögetni 30 megabittel, legfeljebb tovább tart, nem ezen múlik a világ. Azon kívül, hogy mindenki kapkodó idegbeteg és nyilván ez is tegnapra kellene, de hagyjuk már, ha nagyon úgy van akkor elfutároztatja a DVD-t. Tudom, tudom, most jön majd, hogy tengeren túlra kell, mert rögtön szélsőséges esetekben gondolkozunk, de ha ugyanannyi joga van, mint itt nekem Pesten, akkor kapjon 3 megabitet szakdozva, mint én egy csomó helyen, nahh? Amúgy van pár vidéki ismerős, fél megabit alatti sávszélekkel melóra használják a netet és nem sírnak ennyit, mint Ti a nevükben, csak csinálják a dolgokat és kész :-D
Te el vagy ennyivel, de mondjuk a fiam ha HD streamel a youtubra oda egy kicsi több kell.
Értesz hozzá. Nem nagyobb költség ha 100M helyett 1000M az előfizetésed.
Sem a szolgáltatónak sem neked nem 10* a bereülés. Kapcs egy vastag csövet es azt teszel benne amit akarsz.
Én sem hasznalom ki mind a 32A kismegszakitót pedig működhetne annyiminden egyszerre.
Lehet hogy egy izzó forró nyáron hegesztve locsolva mosogatva mosva meg mit tudom én meg miminden bekapcsolva összejöhet 30. Nagyzás 32A amikor 20 évig elvoltam 16-al is ? Azert kertem 32A mert lehet hogy 20 vagy 25 is elés lett volna de ha ingyen van legyen 32.
Attól, hogy valki falun él, ugyanannyi joga van az 500-1000 Mbps nethet mint bárkinek. Miért ne lehetne neki kevés a 30 Mbps, ha esetleg olyan vállalkozása van, ahol gigákat kel le/fel tölteni?
Nem vagyunk egyformák, egyforma igényekkel. Ezt el kell fogadni.
A GPON minden csak jövőtálló nem. Számoljunk csak:
2,4 Gbps lefele, 1,25 Gbps felfele. ezt elosztod 32 fele, mivel ennyi az átlag osztás 64-et ne is számoljunk, és kapsz 78Mbps-ot. Ha 64-es splittert használsz akkor 36-ot... Tudom van túljegyzés és nem mindenki használja ki a maga sávszélességét, de ezt nem hívnám jövőtállónak. Inkább kelet-európai olcsójános szarrágás megoldás az. Miért van az, hogy sehol máshol nem ad el senki GPON-t csak és kizárólag a keleti blokkban? Mert időtálló lenne? A nordic országokban évek óta gigabites optikát építettek ki városi szinten, amit bérbeadnak az internetszolgáltatónak. Az talán nevezhető időtállónak.
Pesten is tudom sorolni a homályzónákat, ahol nincs rendes net és én is szívtam már nem csak falun is, vagy városnak hívott egyéb helyen de mindenfelé ahol nincs internet. Amivel egyelőre jobban állunk, mint bármelyik bezzegnyugaton típusú ország, csak nem vagyunk hajlandók. Nem erről beszélek, hanem arról, hogy valakinek a 10 megabites rendes vonal is már azt jelenti, hogy "nincs". Én nem találom az ezer éves nagy csinnadrattával átadott cuccot, de meg fogom keresni.
"A 30 M nem vesz senki és semmire ne elég és versenyezni sem lehet ezzel senkivel."
Na, ez a baj, hogy nem alapokat akarnak kiépíten, hanem versenyezni, aztán megy a megapixelháború. Üzletkötő meg nézett bambán, mikor emlegettem, hogy úgy el vagyok én a 10 megabittel, mint szürke szamár a ködben, most legtöbbször úgyis a céges VPN a szűk keresztmetszet, de távoli asztal pont jó, dolgozni meg az irodában kell, odahaza webezünk és fröcsözünk. El van itt már mindenki szállva az 1-2-3-10 gigabitekkel, csak tundám mi a fenének, mikor a belső hálózata nincs ilyen gyors.
Nem másodrangút mondtam, csak válasszuk szét a mindenáron gigabitet egy alap értelmes szolgáltatástól. Főleg amíg sokfelé már rendes közért sincs, a postai szolgáltatás és a szemétszállítás is döglődik, addig mit akarunk mi itt digitalizációt és XXIi. századot? Arra jó, hogy lenyúljanak egy csomó pályázati pénzt, de a falvak elnéptelenedése abszolút nem ilyenen múlik. Majd ha jár arrafelé busz és akad munkalehetőség, akkor sokadik opciónak megnézném az internetet, mert amiben piaci ráció van azt a kis helyik mikrós cégek már nekiálltak megfejteni.
Én tudok mondani 10 falut rögtön ahol nincs, és mégtöbb olyan településrészletet ahol még a 30M sincs meg.
A 30 M nem vesz senki és semmire ne elég és versenyezni sem lehet ezzel senkivel. Mindenhova kell egy olyan időálló hálózat ami fenntartása olcsó, igénytelen, és 20-30 évig nincsenek korlátai. Ez az optika. Autópályán is lehet 20-al menni csak nem erdemes.
(a SZIP egyébként a minimális 30 Mb-ről szól, ami még fatornyos falumban is megvolt már 5-6 éve is, de most nagyon sok pénzből kiépítik párhuzamosan ezt is. 800 fős falu)
Azoknak ott a kisipari mikró, vagy a ki tudja mi, de a csilliárdos költségvetéssel épülő feleslegesen gigabites izéket nagyon nem értem. Internet és ezaz kellene, de már sok éve az első hír is hülyeség volt, amikor zéró kis csumpi faluba megépítették a világ pöckét.
Tévedés, az egy kőkeményen konfigurálható L2 switch, még a leggagyibb ADSL modemben is. Szedd szét és nézd meg a chip típusát. Ne abból indulj ki, hogy a modemben nem írták meg a szoftvert rendesen...
Na szóval egy kicsit eltértünk a tárgytól de nem baj ha belelát az ember a masik csőbe, hogy mi van abban, miért és mire kell vigyázni ezzel kapcsolatban ...
Óvatosan kell kezelni, na nem azért mert ráz - ugye a fázis ugyanolyan mint a többi csak más a fogása - hanem azert mert ha nem látszik benne hogy lenne ott valami akkor esetleg később sem fog látszani semmi sem ...
Évek óta folyamatban van egy u.n. SZIP állami projekt ami arra lenne hivatott hogy a kistelepüléseken is megjelenjenek olyan szolgáltatások amik egyébként piaci alapon ott nem jelennének meg. Ma már nem lehet kötelezni senkit arra hogy vigyen optikát egy 30 km egy faluba ahol van 100 háztastás es lássa el minden jóval.
Ez állami feladat lenne es már vannak eredményei is ...
Tudod olyan hogy jellemzően villanyoszlopon halad es koax megy be a kedves ügyfélhez. Vannak benne erősítők meg olyan "leosztók is (TAP)" meg sok minden más ...
GPON azaz Gigabit Passzív Optkikai Network.
NA az olyan hogy elindul egy viszonylag nagy lézer és optikai osztókon keresztül mindenkinél megjelenik. Villanyos berendezés csak a szolgáltatónál van es a következő az ugyfél asztalán a modem.
Én meg 10ezres kisvárosban. Eddig csak ADSL volt 5-10megával, az is csak azoknak akinek volt már telefonvonaluk. Új bekötést nem vállaltak már 15évvel ezelőtt se. Erre tavalyelőtt a UPC és a TELEKOM egyszerre nekiálltak behálózni az egész települést. A UPC koax-al, emezek meg optikával.
Modemet azert cserélnek mert ahogy mennek fel a sebességek egyre több stream-et állítanak át netre.
Gy.k.: A kábelben is fel vannak osztva a TV csatornák mint a levegőben. Régen egy csatorna egy adalóg adás volt.
Ma egy analóg csatornában akár 10 darab MPEG2 vagy MPEG4 tömörített adó jön le. Ezt válogatja szét a STB és teszi ki HDMI csatlakozóra.
A NET is ugyanilyen a kábeltévében. Ki van jelölve 8-16-32 downstream es valamivel kevesebb upstream az ip forgalomra. Ezekre a csatornákra jelentkezteti a modemek vezérlője az eszközöket olyan módon hogy egyenletes legyen a kihasználtság és maximális a sebesség. Ezt csak olyan modemmel lehetséges ami "fogni tudja" mind a 32 csatornát. No ezért az öskövületeket az ügyfél érdekében is cserélgeti mindenki.
Optikát lakótelepre húznak, ahol sok előfizető jut kevés kábelre, ott éri meg.
Családi házban lakom, nem falun, hanem megyeszékhelyen, de a telekom maximum 5 (!!!) Mbit/s csomagot tud adni, a upc meg 150 Mbit/s -et, több szolgáltató nincs.
A upc koaxon tolja, a telekom meg azon a telefonzsinóron amit '90-ben kihúztak.
Szóval nem úgy tűnik hogy azon kéne gondolkodnom milyen csövet rakjak le az optikai kábelnek.
A szerelhető pigtail már megoldott Elek csak nem haladsz a korral. Végül is a villanyszerelő rézben érdekelt és elhiszem hogy nehéz a paradigmaváltás.
Most hülyén néz ki ez a duma olyanok szájából akik folyamatosan azt papoljak nekem hogy a villamos hálózatot úgy kell kiépíteni hogy a felhasználó bármelyik pillanatban bedughat egy komoly eszközt bárhova. No az optika ilyen lesz. Bárhova bármit bármikor.
Nem versenyképes már a rézdrót annyira. Jön egy konkurencia más technológiával ( KTV avgy GPON ) és az egész területet lefeni ezzel de ezeknek nincs távolság függésük.
Lazán beígér ugyanazon pénzért 20* akkora sebességet és megy mindenki a rézdrótos világból el ...
Mint mindenkinek a villanyszerelőknek, autószerelőknek de a IT szektorban akaróknak is fejlődni kell.
Nem a sebesség hanem a zavartatás kiküszöbölése miatt lehet majd egy evolúcióváltás a távközlésben és tényleg nem lenne baj ha aki ebben akar tevékenykedni akar felszívná magát nem csak 1 napos munkaadói tréningen.
Ma tényleg nincs olyan eszköz ami igényelni azt amit a DWDM tud hogy egy optikai szálpáron (adás/vétel) 80*10G kapcsolatot tud átvinni. Arra kell gondolni hogy minél szerteágazóbb eszközök protokollok sebességek száguldoznak rajta és kell keresni egy olyan fizikai réteget ami ennek átvitelére a legalkalmasabb. Homok van dögivel aranyozott réz csatlakozóval szerelt rész valamivel kevesebb.
Csak gyártói döntés kérdése hogy a gyárilag szerelt RJ45 mellé betegyenek egy SFP ajzatot majd egyszer elhagyják az RJ45 csatlakozót.
Ma a világ a KTV és GPON irányába halad. Majd egy idő után akár mennyire is hergelik a KTV-t lemarad. Sajnos a kábel frekvenciafüggése miatt. Ma már olyan műszerek készülnek GPON témában ami azt sugallja hogy a jelenlegi GPON 2.5 Gbps dowstream fel fog menni 10-re majd 100-ra ugy hogy ezt mint más-más lézer hullámhosszon és egyszerre a kábelben.
Ehhez a dolgokhoz fel kell nőni - még akár nekem is - nem elég az a bevált szokás hogy ollóval vágjuk az optikai kábelt mert vágok és olyan derékszöget hogy ihaj ...
Aki ezt tudni fogja az fog tudni PEN-t is szétválasztani és a tudatlanabbja majd lemarad ...
Közvetlen fekete szálam is akad ide meg oda, amúgy UPCnél odahaza üldöztek, hogy kidobhassák a modemem, mert nekem 10 megabit is elég, de sávot emeltek az meg 30 megabit felett viszont kifagyott :-D Szerintem utolsó lehettem a fejálloomáson, mert nekem pont nem kell itthonra csilliárd gigabit sávszél meg a faszméregetés.
Van ilyen. Bár telkónál az ilyen gyors cuccokat nem fogadják el, de teljesen jó. Olcsó a szerszám, gyors, de drágák a szerelvények. 1 napos gyorstalpalón meg is lehet tanulni az egészet.
A lényeg, meglegyen az örökös koppasztás mechanizmusa. kis hardvertuning, kis softwertuning kell hozzá, kis lelkiterror ha nem veszik, a hackerekkel riogatva ha mégsem veszik, kis műbalhé ami igazinak látszik, némi igazival, és újra elölről az egész.
állítólag Bill Gates is azt mondta 1996-ban, hogy 640 kilobyte memória mindenre elég, most meg egy IBM Qradar 128 Gb memóriával települ csak...
Óvatosnak kell lenni az ilyen kijelentésekkel, mert az IT az a szakma, ahol már kevesen vannak, akik a fejlődés minden területét nyomon tudják követni. Én személy szerint nagyon közelinek érzem azt, amikor a 40 gigás switch kapcsolatok tovább terjednek az access portokra is. Gyorsabban jön ez majd mint gondolnánk.
Céges környezetben az access portok forgalma 24 havonta duplázódik, és ez kihat a szolgáltatói infrastruktúrára is. majd előbb utóbb. Ha meg a gyors lesz az olcsóbb, akkor jön a váltás a technológiában is.
Az optika nagyon jó dolog lenne (pl mehetne az energiával azonos csőben),
- ha lehetne könnyen, gyorsan, megbízhatóan csatlakozókat szerelni az optikai kábel végére
- ha minden készüléken lenne optikai csatlakozó.
De ebből a kettőből egyik sem fog megvalósulni a következő tíz évben :)
"Hát mit fog csinálni egy porszívó?"
Számomra az az okos porszívó, amelyik akkor takarít, amikor nem vagyok otthon, majd ki is üríti magát és amikor közeledek a házhoz, akkor gyorsan visszavonul, hogy, hogy ne essek át rajta :)
"nem lehet egy adott sugár alatt hajlítani, nem véletlenül néz ki így egy optikai kötődoboz:"
Házon belül nem szükséges ennyire komoly optikai kábelt használni, léteznek meglepően kis ívben is hajlítgatható vékony kábelek is. Vannak, amelyek mindössze az átmérőjük 10-szeresénak megfelelő ívet is elviselnek.
Ráadásul ez a második router, a szolgáltató által adott routert csak modemnek használom, onnan jön egy kábel ebbe a második routerbe, innen mennek kábelen a TV-k, minden más wifin megy.
Ez igaz, azonban ez az előny inkább a szolgáltatói hálózatokon mutatkozik meg. A jó öreg rézdrót még sokáig teszi a dolgát amikor otthoni szinten kiöregszik én inkább azt hiszem, hogy vezeték nélküli megoldások felé fog mozdulni a piac...
Én nem látom értelmét családi házban az optikának.
Én sem.
Az egy dolog, hogy nem nagyon van olyan eszköz háztartási viszonylatban, ami optikát igényelne.
Később bizonyára lesz, de abban is biztos vagyok, hogy az UTP csatlakozó évtizedekig meg fog maradni, mert olyan sok eszköz megy azzal, hogy ahogy ma is tesznek Scart-csatlakozót a TV-kre, az UTP-t sem tudják majd lehagyni.
Ha pedig optika megy valahova, de UTP-n kell csatlakozni, akkor mindenhova médiakonverter kell, ami konnektor, drót, pénz.
Azt pedig nem gondolom, hogy végpont-szinten lesz valaha olyan adatforgalom, ami indokolná az optikát.
Hát mit fog csinálni egy porszívó? HD-filmeket tölt le magának?
A legnagyobb gond azonban a végződtetés.
Optikát hegeszteni nem lehet házilag.
Ma is rengeteg olyan UTP csatlakozót látok, amibe a szakember csavarhúzóval nyomkodja be a kábelt, mert nem veszi meg a 4 ezer forintos szerszámot hozzá, mit fog az csinálni az optikával?
Oké, itt biztos mindenkinek van olyan barátja, ismerőse, aki megcsinálja neki okosba, de összlakossági szinten ez nem járható út, ott az optika hegesztést, vagy ragasztást ki kell fizetni.
És akkor még az is van, hogy az optikánál nem elég, ha 10 centi lóg ki a falból, mert azt nem lehet befogni a szerszámba, a pigtail is legalább 20 centi, ezeket a szálakat be kell hajtani a dobozba és nem lehet egy adott sugár alatt hajlítani, nem véletlenül néz ki így egy optikai kötődoboz:
A szinezést nagyon ajánlom. Ha burzsuj vagy, vehetsz direkte rápöckölhető betűket, vagy nyomtass öntapadósra és ráragasztod. Szigszalag is megtenné, zászlószerűen ráhajtod és a fehérre remekül lehet írni alkoholos filctollal. Amíg pókhálóban van a cucc, mindent ilyennel feliratozok.
Ami uj volt hogy szinkodokkal az egyes csoportokat elkuloniteni, ezt jo otletnek tartom es meg is fogom csinalni.
(egyebkent pedig nem szakmam, nem epitettem meg szekrenyt, nem is en fogom csinalni hanem a kivitelezo ceg, viszont van par adottsag - ontozovezerlo is ugyanabban a szekrenyben van - ami miatt figyelni fogom hogy mit / hogyan csinalnak)
A szolgaltato valoszinuleg csak ugy fog ehhez hozzanyulni (es regisztralt szerelo is) ha szabvanyositas lesz, az pedig a mar leirt folyamat. Gyakorlatilag utana ez a szekreny megszunik es lesz egy uj.
Nem regisztralt szerelo pedig nem piszkalhatja a plombazott reszeket
Azt elfelejtettem mondani, hogy a főkapcsolók közül az alsó sorban lévők közül csak kettő van bekötve, az éjszakai és külön, ami az egész házat lekapcsolja :) ha ez számít valamit. Ez ügyben a szolgáltatót keressük vagy egy hivatalos villanyszerelőt?
Ez a fejfájás dolog ez annyira egzakt és számolható, hogy nem is kommentálnám... :-P
Egy hálózat még otthoni méretekben is lehet meglehetősen összetett és bizony kellhet a sávszélesség...lehet, hogy nem tipikus még de terjednek azok a cuccok amiknek kell.
Már az 1G GPON előfizetést is teszteltem és majdhogynem a csillagok együttállása kell hogy ki lehessen hajtani.
I5 vagy I7 SSD WIN10 Chrome speedteszt.net én digire és telekomra teszteltem mert a telenorra csak 500M valami kecskeméti céget hozott meg fel az meg csak 140M sebességet mutatott.
Nagyjabol nalam is ez a helyzet, de a tv/xbox/mediacenter/erosito negyes rogton az a 4db port ami a tv mogott van :)
Ugy vagyok vele hogy az epitkezes alatt nem volt vallalhatatlanul nagyobb a koltseg az ethernet miatt, ki tudja mikor/mire lesz jo. Log rajta igy is eleg sok eszkoz es megbizhatoan teszi a dolgat (mondjuk a wifivel sincs gond itt falun, a sajatomon kivul meg talan 2 halozat jele er ide eleg gyengen)
Ha hozzanyultok akkor szinte biztos hogy szabvanyositani kell, az eleg sok penz es valoszinuleg kirakjak az egeszet a telekhatarra (kerites). Erdemes arajanlatot bekerni es az alapjan eldonteni, mert rettento elavult az egesz es tenyleg erdemes a szigeteles elott megcsinalni. Ha az ar nem problema akkor valoszinuleg ez a legjobb lepes amit tehettek.
(gyermekkorom ota nem lattam olvadobiztositekot ;) A kismegszakito sokkal-sokkal kenyelmesebb)
Én oda csak 2 db.-ot tettem, nem volt többnek hely, de raktam oda egy 8 portos smart switch-et, és bondoltam a 2 portot a 2 gbit meg eddig mindenre elég volt. Egyre kevesebb cuccot rakok kábelre, amióta kialakítottam AP-kból egy rendes WiFi-t otthon gyakran elcsábulok a könnyebb útra és meg kell mondjam működik így is szinte minden. NAS/TV/Mediacenter/Kamerák/XBOX vannak csak kábelen.
Szigetelés előtt állunk és a kivitelező mondta, hogy szóljunk az áramszolgáltatónak, hogy cseréljünk ki valamit a villanyórán, hogy ne utólag kelljen a szigetelésen bontani.
Kérdésem az lenne, hogy itt mit kellene cserélni? Ház felújításról van szó és bővíteni nem kell, 380v is van.
Tenyleg erdekelne hogy hogyan terminalnad. Nyilvan patch panel van hozza, de fali csatlakozo ? Ha mondjuk a TV-n levo TOSLINK-be nem akarod belekalapalni de mondjuk rj45 kell belole akkor mit csinalsz ? (Ha jol sejtem egy aktiv eszkoz kell oda ami feltehetoleg nem 10Ft lesz mint egy rj45 dugo)
Háztartási méretekben viszonylag kevés okoshűtő, okosTV, okosNAS, okosKamera... stb. van amiben van optikai interfész, de ha Te szeretsz sokat költeni ...
Optikát nagy távolságra vagy épületek közé raknék ahol a villám rendet rakhat. Épületen belül családi ház méretekben egy CAT6 jó 10Gbit/sec-re ha kevés lenne akkor 2 kábelt összefogsz (bonding) és lesz 20Gbit/sec-ed... Én nem látom értelmét családi házban az optikának.
> Ezek a körök futtatása szűzlányokkal a szolgáltatónál nem jellemző. Még lányok nélkül sem ...
Tudom, nem is allitottam az ellenkezojet. Viszont aki ismerettsegi korben epitkezik es megkerdezett azoknak mindegyiknek ezt ajanlottam.
> Most ne egy informatika szolgáltató cégre gondoljunk 1000 terminállal mert azt úgy sem villanyszerelőkkel csináltatják meg hanem jóindulatú kisipari rokkantásra.
Probalom dekodolni, de ferfiasan bevallom hogy nem megy. A sajat hazamrol beszeltem, de hogy ki es miert rokkant egy villanyszerelot azt nem ertem :) Amugy a terminalasokat mindeket oldalon en csinaltam.
> HA felkészültél 10G re akkor remélem monomódosúval és nem multival vagy gradiens indexűvel ...
Rez. Megy azon is a 10G ha jol van osszerakva es az uveggel ellentetben egeszen kialakult (foldi halandok altal is elerheto) terminalasi megoldasok vannak ra.
Régi alumínium falkábel, cseréje csak véséssel lehetséges. Annyira öreg hogy egy kis hajlítás és már törik is. Néhány konnektor aljzatnál túl rövid a szál, hogyan lehet ezt viszonylag biztonságosan megcsinálni hogy elérjen a konnektorig? Elég vastag, 3-as vagy 4mm2-es lehet.
Ugyanígy alukábelt ráteker majd ezzel told a konnektorig? Vagy késes leágaztató működik ilyen régi kábelnél? Vagy csak simán wago?
Semmi trükkje nincs, úgy kell forrasztani szemből, hogy a sodrást visszaállítod kb szemre olyan sűrűre ahogy volt, ehhez a forrasztás előtt picit túlsodrod, hogy amikor kész vagy vissza tudd ereszteni. Áganként zsugorcsövezd és a végén amikor kb kész az egészre is zsugorcsövet húzz ha nem felejtetted el időben felhúzni.
Én inkább újrahúzom csak ha nagyon muszáj akkor forrasztom...
Ezek nem normális esetek, többnyire a kényszer szüli őket, pl nincs idő megfelelő anyagot beszerezni, vagy a tulaj nem egyezik bele a fúrásba/vésésbe és megpróbálod a meglévő régi vezetékekből kihozni a maximunot. Ha ismered a dolgok működését, akkor ezeken felül mehet számítógép hálózat régi TV koax kábelen, de akár 4 db fém szálas ruhaszárító kötélen is :)
"aki a lentebbi csokis kötést betette, az nem az otthonában csodálkozott rá, hogy mit is csinált évekkel korábban."
Aki betette a képet, az lehet, hogy pontosan tudta, hogy ez itt nem számítógép hálózat, csak CAT kábelen van vezetve :) Lehet, hogy ezek pl egyszerű analóg telefon vonalak, amiknek nem árt egy ilyen csokis kötés.
Persze ha ez itt tényleg hálózat, akkor aki ezt a csokis kötést legyártotta, az teljesen hülye volt a számítógép hálózati kábelek működéséhez. Mindazonáltal valószínűleg működött a dolog, hiszen lehet, hogy évek óta így használják. Persze valószínűleg nem ment át ezen a ponton 100 megabit duplex sebesség, csak 10 megabit szimplex, de vagy így is megfelelt a megrendelőnek, vagy meg lett neki magyarázva, hogy ez a rendszer ere képes maximálisan :)
Ha az összekötendő ereket pl a csoki két végébe kötötte volna (egymással szemben) csak ezzel a látszólag jelentéktelen különbséggel szerintem többszörözte volna a kötés nagy sebességű (nagyfrekvenciás) jóságát.
Ha az ember ért egy kicsit a nagyfrekvenciás kötések forrasztási trükkjeihez, akkor lehet úgy forrasztással toldani az UTP kábelt, hogy szinte semmi hiba nem lesz mérhető rajta (ez szerintem kisebb zavarforrás, mint a hivatalos UTP toldási megoldások). Persze valami szuper műszer lehet, hogy kijelezné, de házi teszteken simán átmegy, jó pár ilyen forrasztott toldásom dolgozik panasz nélkül, néhányuk gigabites hálózatban is.
Nem, feleslegesen akarsz fejleszteni mivel a megrendelő ezt nem akarja. Ha ezt akarná akkor jelezte volna.
Mondom van otthon fája 1000 és kismillió traktorgumi azzal (is) akar fűteni.
Már rég megoldottam neki amíg te még a feladat értelmezésén pörögsz. Ő nem barátkozni vagy vitatkozni jött ide hanem tett fel egy kérdést és választ var rá. HA lesz még kérdése vagy kívánalma akkor jelentkezik.
Ezek a körök futtatása szűzlányokkal a szolgáltatónál nem jellemző. Még lányok nélkül sem ...
Most ne egy informatika szolgáltató cégre gondoljunk 1000 terminállal mert azt úgy sem villanyszerelőkkel csináltatják meg hanem jóindulatú kisipari rokkantásra.
HA felkészültél 10G re akkor remélem monomódosúval és nem multival vagy gradiens indexűvel ...
"Csak ez ugyebár megabit és nem megahertz, és a különféle tömörítések miatt lehetséges,"
Komoly minőségű rendszerekben (ahol szinte soha nincs szükség hibajavításra) az átvitt adat-megabit tömörítés nélkül is megközelíti a vezetéken mérhető megahertz-et. Tehát a papíron 4 kHz-re tervezet telefon érpáron meglepően magas frekvenciák is előfordulhatnak.
Ha eleve tömörített anyagokat töltesz le az internetről (.jpg, .zip, stb), akkor a rendszer nem tud becsapni a sávszélességgel, mert az eleve igen tömör anyagokon nem, vagy csak viszonylag keveset lehet tömöríteni. Régen úgy "mértem" (=saccoltam) tényleges sávszélességet, hogy felettem az internetre egy rohadt nagy file-méretű jpg képet, amin egymás alá számok voltak írva: 5 kbit - 10 kbit - 15 kbit stb. és pl azt néztem, hogy a kép megjelenítése közben a tizedik másodpercnél éppen melyik számot írja ki a képernyőre :)
"Vajon mennyi zavart bocsát ki a környezetébe az ilyen, és hasonló nem megfelelő vezetékezés?"
A szimmetrikus adatátvitel lényege, hogy az érpár két erében mindig pontosan azonos feszültségű és áramú, de ellentétes irányú jelek futnak, így a két vezeték körül kialakuló két mágneses tér minden időpillanatban megpróbálja kioltani egymást. Ez tökéletesen azért nem sikerül nekik, mert nem veszik körül egymást, ezért valóban van egy icipici sugárzás kifelé. Ez ellen védekezés lehet az (pl árnyékolás helyett), amikor az érpár sodrott, mert a sodrás következtében fél centinként a fent említett kifelé sugárzás iránya is ellenkezőre vált, tehát a vezetéktől pár centi távolságban már"önmagát oltja ki" a két ellentétes erő.
Ravasz rádióamatőr házában minden váltóáram sodrott érpáron közlekedik, nemcsak az ADSL, de még az 50Hz-es energia is a falakban :) Akkor van bajban, ha nem különálló házban van, hanem pl társasházi lakásban, szarul vezetékezett szomszédokkal szorosan körülvéve.
A MATÁV-nál így csinálták. Legalább olyan nagy zavart tud kibocsájtani, mint egy akármilyen készülék amiben 5v-os digitális jel ficánkodik. Szóval semilyet.
Hát ez így általában nehezen megválaszolható kérdés, de két apró szempont:
- összetartozó dolgokat egymás mellé csoportosítani, a maszkon mindegyiknek egy más színű alapot felragasztani (keret), vagy a címkéket csoportonként más háttérszínnel megoldani
- feszültségszinteket jól elkülöníteni, ha közel kerülnének egymáshoz, akkor a törpefeszültséget csatornába rendezni
> Szabványosra, biztonságosra, hülyebiztosra, áttekinthetőre, szétválaszthatóra kell szerelni
Lehet nem volt egyertelmu a kerdesbol, de pont ilyenre szeretnem :)
A kerdes az hogy hogyan ? Mire kell odafigyelni ? Elsosorban a szekrenyen beluli elhelyezes a kerdes illetve a kulso csatlakozasok. A felso sinen van meg rengeteg hely hogy barmilyen kotoelemet el tudjak helyezni, per pillanat weidmuller sorkapcsok vannak benne. (ami kimaradt hogy a szekreny maszkolt, szoval jo lenne maszk alatt megoldani mindent)
Nehogy már a szolgáltatò mondja meg hogy milyen legyen a kábel! Vagy azt csinálja amit mondok neki, vagy mehet a picsába. Ez nem agysebészet, 5 perc alatt kiguglizom az egészet. Ismerős hozzáállás?
Adott egy 120 modulos, 5 sines, fem EATON elosztoszekreny, amiben a ket also sin teljesen szabad, felso sinen kapocssor, alatta FI + kismegszakitok, alatta pedig egy 24VAC trafo es egy ontozovezerlo. A szekrenybe per pillanat egy 5x4mm2-es kabel jon be, harom fazissal.
Hamarosan egy 10kWp-es Fronius inverter kerul a szekreny melle, ertelemszeruen a kiegeszito szerelvenyeket (kismegszakitok, tulfesz levezeto, tuzvedelmi kapcsolo etc) ebben a szekrenyben szeretnem elhelyezni. A naparam betaplalasahoz tervezek egy uj, 5x10mm2-es kabelt huzni a foelosztoba, ahol direktben tudunk kotni a mert fovezetekre (ami szinten 5x10-es)
A kerdes hogy mennyire szerencses szekrenyen belul mixelni ezeket ? Mennyire zavarhat be a DC / AC nagyfesz a torpefeszultsegu ontozo / egyeb torpearamu cuccok mukodesebe ? Mire kell figyelni a szekrenyen beluli elhelyezesnel ? (Kabel kiallasok a szekreny tetejen vannak, ha ez szamit barmit)
Na igen, ha szar a kabel akkor valoban kukaban a helye, de ha az ugyfel kulon koroket futott a szolgaltatoval a megrendeles elott es eleve olyan kabelt fektetett le amit kubai szuzlanyok sodortak a combjukon es legalabb ket biboros megaldotta, ergo minden szabvanynak es eloirasnak triplan megfelel (detto a fali csatlakozok eseten) akkor nehogyma' az egysegsugaru mondja meg hogy majd atfurja a falat meg kiszedi a fali csatlakozot...
Csak arra akarok kilyukadni hogy picit mas minoseg mondjuk a 200Ft-os mentavilles fali koax aljzat meg mondjuk a 10e Ft/db (keret nelkul) GIRA, amihez az osszes jegyzokonyvet meg minoseitest le tudod tolteni a netrol. Ethernetnel meg az ember manapsag - ha fel akar keszulni a jovore - nem gigabitre lo hanem 10G-re. Legalabbis en reszemrol ezt tettem.
Bár eléggé elkanyarodtunk a topikcímtől, de azért azt leírnám, hogy 30megát kb.400 méterig adnak vdsl-en, és ha jól tudom 800m-ig 15megát. És ez ugyanaz az érpár ami a 4KHz-et tudta...
Csak ez ugyebár megabit és nem megahertz, és a különféle tömörítések miatt lehetséges, de az már tényleg nem idevaló.
A MATÁV is kéteres telefonkábelen nyomatta az ADSL-t. Illetve 4 eresen, de csak kettő volt bekötve. Ma már lehet akár VDSL és már akár a 4 ér is be lehet kötve ... Meg akár lehet UTP, és akkor mind a nyolc. De itt épp az volt a lényeg, hogy nem hitték hogy két párhuzamosan futó mezei deróton is eltalál a net a pécébe.
Nagyon nagy probléma hogy ócska vékony vezetékek még jók voltak arra hogy 4khz sávszélességet átvigyenek azaz kommersz telefonra.
MA már ez nem jó és ha valaki csövez és még akár vezetéket is húz bele akkor TQKM vagy ETH kábellel tegye.
Nem véletlen hogy a szolgáltató kiszed minden kontár munkát a csőből azért hogy a vonali sebességet növelni tudja.
kisebb távolság esetén eltérhet a hivatalos ajánlásoktól UTP és koax kábeles rendszerek esetén. (pl számítógép hálózat 4 eres telefon vezeték vagy pl MT kábel felhasználásával)
Otthon, esetleg.
De felteszem, hogy aki a lentebbi csokis kötést betette, az nem az otthonában csodálkozott rá, hogy mit is csinált évekkel korábban.
Márpedig ha valaki Cat5-Cat6-Cat7 hálózatot épít pénzért másnak, ott a megrendelő teljes joggal várja el, hogy az a hálózat a szabványnak legyen megfelelő és ne a kivitelező esetleges végtelen szakértelmének.
Velem is megesett, hogy elmértem a kábelt.
A rack fölött, az álmennyezetig ért csak el, és mivel a másik 50 méter már a helyén volt, nem húztuk újra.
De nem is csokiztam meg, hanem az álmennyezet fölé föltettem egy patch-panelt, abba bekötöttem ezt a 10 db kábelt is, meg a toldó 10 db kábelt és patch-kábelekkel összedugtam.
Szerintem ez egy korrekt megoldás, mégse vagyok büszke rá.
Egyébként valamikor a történelem előtti időkben, amikor strukturált kábelezési oktatáson voltam, még az AT&T-nél, ott azt próbálgattuk, hogy mennyire lehet megbontani a kábelt, hogy még átmenjen a teszten.
És elég volt egy kicsit széttekerni az ereket és a scanner már visszadobta.
Ez nem jelenti azt, hogy nem fog működni, esetleg nem egy át rajta a 100M, de a szabványnak nem felel meg és mivel minden hálózatot jegyzőkönyvvel adunk át, fel sem merülhet, hogy buherálni lehetne.
Amúgy olyat is láttam, hogy fali UTP-re nyomtak patch-re való dugót és bizony nem ment csak 10M-val, pedig az nem MT kábel volt...
Egyrészt pont tegnap írtam, hogy aki érti a dolgok miértjét is és nem csak a hogyanját, az kisebb távolság esetén eltérhet a hivatalos ajánlásoktól UTP és koax kábeles rendszerek esetén. (pl számítógép hálózat 4 eres telefon vezeték vagy pl MT kábel felhasználásával)
Másrészt léteznek lapos gyári ethernet szalagkábelek is:
"Úgy is ki kell mennem szelepet átnyomni, kazánt ki vagy bekapcsolni azaz személyes megjelenés szükséges lesz."
Tegnap leírtam, hogyan lehet automatizálni (keress vissza pl a "hiszterézis" szóra). Amikor a gazdinak van kedve/ideje használt gumicsizmák/autógumik eltüzelésével irtani a szomszédait és melegen tartani a puffertartályt (tehát amíg a tartály elég meleg) addig pihen a gázkazán. Mihelyt a tartályból kifogy a meleg, a gázkazán AUTOMATIKUSAN átveszi a hatalmat.
"Van egy 380-as 0,75 KW-os motrom az minek felelne meg egy 220-as motor esetében.?"
Ha a motort nem tekercselteted át egyfázisúra, tehát a jelenlegi formájában 230V + kondenzátorral működtetve 0,25 kW-os (250 wattos) motorként használhatod.
"valaki elmondhatná, hogy mire tudom használni,"
Házi környezetben egy időmilliomos kezében egy 250 wattos villanymotor lehet pl egy nagyon erős ventilátor, egy gyengécske fűnyíró, vagy egy igen lassú betonkeverő motorja.
Akinek nincs húsz órája arra, hogy öt ezer forint értéket hozzon létre, annak ez a motor csupán egy papírnehezék.
A feladat az volt, hogy rendezd el egy ismertetett konyha szerelvényeit, kiállásait. Erre te 25A, mer 3 fázisokat írtál. A feladat megértése is problémát okozott.
Csarnokszerelésben teljesen normális módon működik a dolog. Hogy én ebben milyen helyen szerepelek, azzal ne foglalkozzunk, nem lényeges, de annyit megsúgok hogy a szerszámosládám 30x40x3cm. Szóval egy csarnok esetében sem a megrenelő dirigál, a megrendelő csak azt mondja meg mit, és hol szeretne használni. Az hogy ez szabványosan, és biztonságosan kivitelezhető legyen, már a szakképzett tervezők dolga. A villanyszerelő pedig ezek a tervek alapján dolgozik.
E lakás esetében a lakberendező lehet a laikus tulajdonos, de a tevezési rész a villanyszerelő dolga, mert 1000+1 olyan cituáció van amit egy villanyszerelő csuklóból megold, a tulajnak meg meg sem fordul a fejében hogy egyáltalán probléma lehet.
Te azt állítottad hogy te ebben is jobb vagy eg villanyszerelőtől, én meg azt kértem hogy bizonyítsd. Sokmindenre hivatkozol hogy miért nem, amennyi időt a válaszokra szántál, már meg is rajzolhattad volna. Még dwg-ben is. Nem tetted, így egyértelművé vált hogy egy egyszerű konyhát sem tudsz megrajzolni, vagyis még azon a szinten sem vagy, mint az általad becsmérelt villanyszerelők. Innentől ezen a szinten kezellek.
Ne haragudj, leírtam. Szakemberek félszavakból is megértik egymást, neked komoly mondatok is kevesek.
Gyerek koromban is úgy működtem hogy ha valaki követelőzött már nem érdekel a dolog. Szerinted kedvedért 50 évesen változni fogok ?
A fikázás annyira fikázás amikor faék egyszerű dolgokon való polemizálás heteket hónapokat emészt fel nevezetesen ki milyen extreme helyen cserélt már fali csatlakozót és mivel lehet űberolni az egyébként is jó mások munkáját. Ez alapvetőleg szánalmas.
Nem akarok belefolyni abba hogy milyen derékszögben tudja vezetni azt az 5 színű vezetéket. Nekem nem kell elismerés, azt megkapom IRL. Jobban esik a lelkemnek ha itt segítséget kérő embereknek leírom hogy én hogyan csinálnám magamnak.
Ki a büdös lófasz az a villanyszerelő akinek a megrendelő nem mondhatja meg hogy hogy mit merre vezessen?
Most csarnokvillanyozással mit csinálsz ?
Kapsz egy tervet és végrehajtod kritika és hangos véleményezés nélkül. Annyi önálló döntési jogod van hogy jobb kézbe avagy a balba fogod a blankoló fogót.
Tetszett volna iskolába járni, valami villamosmérnöknek elmenni és akkor lehetne arcoskoni 1000l de a villanyszerelő, kőműves, festő, acsalvanyozó még nem ez a szint.
Ha esetleg tényleg sikerült elvégezni mégiscsak arról nem én vagy mi tehetünk hogy sikerült megragadni a diplomás karrier alján.
Ha nem haragszol most kimegyek a fesztiválra sörösrekesz mászó versenyre biztosítani ...
No figyu! Te fikázod itt folyamatodan a villanyszerelést, te mondod itt folyamatosan hogy nehogy már egy villanyszerelő mondja meg neked a tutit, vagy azt csinálja amit te mondasz, vagy viszlát. Azt kértem hogy ha ekkora arcod van, bizonyítsd hogy van mögötte tudás is. Nem nagy, mert azt én is elmismerem hogy az épületszerelés nem agysebészet, de ez még nem jelenti azt hogy egy képzetlen megrendelőnek kellene döntenie egy villanszerelő helyett.
Megbuktál.
Azt amit én kértem, azt amivel bizonyíthatnád hogy nem csak a szád jár, kb 3 perc megcsinálni, de egyelőre a feladatot sem érted. És te akarod megmondani egy villanyszerelőnek hogy mit csináljon? Még a legtrógerebbnek is csókolommal kell köszönnöd ha ennyire sem vagy képes. :-D
Nemkarom mert nincs rá időm,kedvem elég lesz a szakmunkás vizsgára memorizálnom azt a sok haszontalan logikátlan rajzjelet.
Hidd el amit szóban leírtam az lassan 20 éve megy, nem égett le a ház. Kritikával is élek mert lehetek nagyvonalú hogy tudatlanként 2 db B25 van a konyha 2 darab "erős ágain" ami sok szerintem.
Én sem zaklatlak hogy mesélj a sporadikus diszperzióról okáról és a védekezés módjáról.
Mit írtál le? Ezek szerint még a feladatot sem értetted meg. A feladat az volt hogy rajzold le. Olyan nehéz fogni egy papírt meg egy ceruzát? Szerintem hangember vagy.
Az ügyfelek azt hiszig hogy a szolgáltatás a monitoráig tart holott nem, de ezt készségesen mindenki kijavitja ha szükséges csak ne kelljen előtte birkóznia az ügyféllel.
A lapos 8 eres szalagkábel nem ETH kábel.
Alkalmanként az 1G internettel vért izzadunk mert annyi mindennek meg kell felelni egy ügyfélgépnek vagy kapcsolatnak hogy az tényleg lehessen 1G sebesség.
- Ami tény, még mi sem gyártunk 1G kapcsolatra kábelt hanem céggel spéci módon legyártatjuk.
- Sokan nem tudják de több fajta RJ45 dugó van, azaz nem ugyanaz a mereverű kábelre es nem u.a. a sodrottra.
- Nem lenne baj ha tényleg nem ócska szar lenne behúzva azaz eladva az ügyfélnek spécinek titulálva mert az úgy sem látszik.
- az SD csatorna vonalon nagyjából 3M a HD nagyjából 6M sebességet allokál. Tehát egy szar FE kábelen is el kell hogy menjen a STB.
A CAT előírásokat szigorúan betartani csak nagy távolságok esetén muszáj. Kis távolságon akár vacakabb anyag is teljesítheti a feltételeket. Persze akármi nem lehet szar, van, amiben szabad sokat lazítani és van amiben csak egy icipicit. Pl korrektül dolgozó szerelő rövidebb távolságon akár ősrégi CAT5-ös kábellel is tud atomstabil gigabites kapcsolatot csinálni.
Olyan ez, mint az antennaszerelés: valóban értő ember korrekt szerelési technikával (persze csak egy bizonyos távolságig) kompenzálni tudja a gyengébb minőségű anyagok hátrányait.
Cat6 kábel, Cat6 fali csatlakozók, Cat6 patch panel. Ez a kábel így megtoldva a sima cat5 -t sem teljesíti, nemhogy a Cat5e-t; Cat6ról ne is beszéljünk.
Tehát ha Cat6 lan kábel behúzása volt a feladat akkor teljesen szabálytalan.
Ott bukott ki a dolog, hogy GB-es kapcsolat nem jött létre azon a végponton.
A digitális adás mindig tűéles. Ha túl gyenge a jel (mert pl szar a kábel vagy a csatlakozás), akkor a tv adás bekockásodik vagy szakadozik, de még ezeket is tűélesen csinálja.
"Egyébként a C20NE által belinkelt tananyag ugyanazt mondja, mint amit te találtál, felmerül a kérdés, akkor miért kellett egy másikat találni? :D"
A C20NE által belinkelt anyag a "járomfluxus" kifejezést többször is említi, de értelmét nem magyarázza el. Másik három dokumentumból bogarásztam össze annyit, hogy valamennyire sejtsem a kifejezés lényegét.
Kétszer voltam náluk a következő szöveggel: a kábelt nem engedem átfűzni, vésni, mert a ház egy éve készült el. Ha nem lesz jó az adás, vállalom a felelősséget. Ezt írásban is hajlandó vagyok lenyilatkozni.
Nem engedtek, elhajtottam őket, azóta is tűéles a HD adás (a gagyi kábelen).
"A vezérlések pedig tudnak lámpát automatikusan kapcsolni (majd le is kapcsolják)"
Aki ennyire sokoldalú rendszerre igényes, az már nem azon fog kötözködni, hogy melyik megoldás az olcsóbb, hanem pl az lesz a baja, hogy mindig elfelejti zsebre tenni a "kerti lámpák" feliratú távirányítót a kerti parti előtt, vagy amikor este kimegy sétálni a kertbe. Amikor nem készül fel tudatosan arra, hogy ki fog menni a sötét kertbe, vagy pl szalonna sütés közben egyszer csak azt veszi észre, hogy besötétedett, olyankor nincs semmi más nála csak a telefonja és azal világítva botorkál be a házba a kerti világítás távirányítójáért :)
"gondolom nem a közvilágítás fényénél ment eddig is az autóval hanem van azon fényszóró."
Az autóbeálló + kapu megvilágítása azért van
- egyrészt, hogy sötétben az utcára kiálláskor jól lássuk az utcán szédelgő kóbor macskákat illetve alkoholistákat
- felhívja az utcán közlekedők figyelmét a kapura (figyelem, esemény)
- beállás után megvilágítsa az autó környékét (kiszállás kipakolás, stb)
- indulás előtt megkönnyítse a beszállást/berakodást
- gyanús külső zaj esetén a ház bármelyik ablakán kinézve bekapcsolhassuk a fényt, nem-e éppen autófeltörés van folyamatban, vagy a szomszéd macskája készül éppen ismét rászarni a szélvédőre.
A kapu távirányító minden épeszű embernél a kocsi kulcstartón lóg (vagy a kocsiban van).
A vezérlések pedig tudnak lámpát automatikusan kapcsolni (majd le is kapcsolják). De teljesen felesleges mert gondolom nem a közvilágítás fényénél ment eddig is az autóval hanem van azon fényszóró.
Na rá hagytam mert értelme nincs az egésznek, magyarázod a hülyeséget amíg meg nem unja a másik fél...
1.b. Telefonon van Bluetooth, kapuban van Bt vevő. Feleség hazaér, telefon csatlakozik, világítás felkapcsolódik és a telefonján megjelenik a kapu képe, amire ha rányom, akkor már nyílik is.
4 Ott van a kocsiba fixen beépítve (mondjuk kétoldalas ragasztóval) egyetlen többgombos távirányító a kapuhoz, meg a garázshoz, sőt még lámpa is van azon az autón, elvégre valahogy csak hazavezetett.
Szakadó eső + sötét. A zaszony hazaérkezik autóval a kapu elé.
Lehetőségek:
1: Előveszi a nap 24 órájában a keze ügyében lévő mobilját és megcsörgeti a telefonkönyvben az első számot, erre felgyullad a kinti villany és elkezd nyílni a kapu
2: Előveszi a kesztyűtartóból a távirányítós zacskót, átlapozza gyorsan a "Távirányítók" feliratú füzetet, majd kikeresi a zacskóból a 15-ös távirányítót, megnyomja rajta a piros gombot (felgyullad a világítás), majd kikeresi a 4-es távirányítót és megnyomja rajta a felső gombot (elkezd nyílni a kapu)
3: A zassony megnyomja a dudát, mert látja, hogy otthon vagy, erre te kinyitod az ablakot és kiordítasz neki: "NEM ÉREK RÁ, MEGY A MECCS A TÉVÉBE! NEM VAGY CUKORBÓL BAZMEG, SZÁJJÁ KI ÉS NYISD KI MAGADNAK!"
Én az első verziót preferálom, de mindenki úgy dönt ahogy akar, pl az utolsónak legalacsonyabb a költségvonzata (ha a válóper költségeit nem számíccsuk).
Az a legokosabb, ha egy fillért sem költesz vegyeskazánra és puffertartályra. Az emberek nagy része azért költ százezreket ilyesmire, hogy ezzel százezreket takarítson meg, tehát ezen a beruházáson kb nulla haszna van (viszont szophat a tüzelővel és a tüzeléssel haláláig, vagy amíg meg nem unja :)
Ha már megvannak ezek, akkor számos megoldás lehetséges:
- az is egy lehetséges megoldás,hogy a meglévő termosztát mellé felszerelsz egy másikat is :)
- használhatsz pl egy kettős váltó kapcsolót (vagy relét), ami a szobatermosztátot vagy a gázkazánnal köti össze, vagy a puffer keringetőjével
- és van számos egyéb megoldás is, de pontosabban kéne tudni, hogy mi van nálad és azt is, hogy inkább ugrálsz minden átkapcsoláshoz, vagy inkább fizetsz a kényelemért.
Szerintem az legyen a cél, hogy az egész átállás automatikusan történjen, tehát pl amikor a puffer hőmérséklete mondjuk 30-35 fok alatt van, akkor az egész automatikusan álljon át gázkazánra és csak akkor álljon vissza pufferre, ha puffer mondjuk 50 fok felett van. Ehhez persze kell egy puffer-termosztát (15-20 fokos hiszterézissel), no meg úgy csinálni a csőrendszert, hogy az átálláshoz ne kelljen csapokat nyitni-zárni.
Az alábbiban kérném a segítséget: Adva van egy vegyes tüzelésű kazán rendszer puffertartállyal, valamint egy átfolyós fali gázkazán. A két rendszert lehetséges 1db szobatermosztáttal vezérelni? Mert ha pl. kiürül a puffer, akkor elzárom azt a fűtéskört, és elindulna a gázkazán. Tehát a két szivattyút kéne valahogy külön vezérelni, mondjuk egy kettős működésű mágneskapcsolóval? Ebben kérnék segítséget, esetleg kapcs.rajzot.
Te beszélsz a hülye megrendelőről aki ne gondolkozzon a megoldáson mert majd az okos mekkmester megoldja.
Lassan műholdas kapcsolat is kell egy egyszerű lámpa felkapcsoláshoz.
Az emberek értelmesebb fele az egyszerű, megszokott dolgokat szereti. Villanyt villany kapcsolóval, esetleg időzítve nyomó gombbal vagy talán mozgásérzékelővel kapcsolni.
De persze azok az emberek mint hülyék hisz rajtad kívül mindenki az :-)
Egy lehetséges módszer a szürreális beszélgetések megelőzésére:
"Uraim! A házon belüli szerelésért én vállalom a felelősséget, önöknek csupán eddig, az előszobáig kell dolgozniuk és a felelősséget is csak eddig kell vállalniuk. Szükség esetén hajlandó vagyok akár alá is írni egy olyan papírt, miszerint a megrendelésben megadott mindhárom televízió és mindkét számítógép itt van az előszobában."
A TV szolgáltatókat egyes ügyfelek állandóan zaklatják, hogy pl "nincs TV adás a nappaliban". Sok esetben az derül ki, hogy a házon belüli régi kábelezés a hibás, ezért az van kiadva technikusoknak, hogy ne csak az elosztási pontig szereljenek, hanem mindent cseréljenek újra és seggbe lesz rúgva, ha ha kiderül, hogy ezt elhanyagolta és ezért kell garanciában újra kimenni.
Transzformátornál a terhelő áram nem okoz gerjesztést. Pontosabban a primer és a szekunder terhelő áram gerjesztése kiegyensúlyozza egymást. Dy és Yz-nél pont ez van.
Oszlassunk el egy félreértést. Delta-csillagot vagy csillag-zegzugot általában nem azért alkalmazunk, hogy az egyfázisú szekunder terhelés eloszoljon a primer két fázisára. Ez nem nagyon szempont, elvégre eleve kisebb az áram a primeren. Ezeknek a kapcsolási csoportoknak két előnyük van: 1. egyfázisú terhelés esetén a transzformátor kiterhelhető a (egyfázisú) névlegesig (mert az Yy nem)
2. egyfázisú terhelés esetén a másik fázisban nem emelkedik meg a feszültség
"szokásos impulzus relés, több nyomógombos váltókapcsolás, ahol az egyik nyomógomb egy GSM kapunyitó."
tippek:
- éjszaka hazaérkezéskor így tudod felkapcsolni a ház külső világítását akár az utcáról
- lefekvés után az ágyból lekapcsolhatod az égve felejtett villanyt (megfelelő vezérlés esetén egyetlen hívással az összes villanyt és egyéb elektromos fogyasztót a házban :)
A kívülről különállónak látszó lyukak belül össze vannak kötve, tehát jobb, ha telenyomod az egészet. A réznek nem árt, az alumíniumot viszont biztosan zárja körül teljesen.
Van akinek már öt SIM kártyája van hasonló célból. A mobiljában a telefonkönyv valahogy így kezdődik:
- aa1 kapu nyitás
- aa2 kapu feletti lámpa (ez két reflektor, megvilágítja a kapun belül álló autót, a kaput és a kapu előtt az utcát árnyékmentesen egészen a szemközti kerítésig)
- aa3 első kert reflektor (magasról bevilágítja az első kertet és az utcát a túlsó kerítésig)
> Ö az összes villanykapcsolót külön, az összes dugaljat egyenként külön, az összes lámpatestet egyenként külön kivitte mondjuk a villanyóra szekrénybe.
Ez nalam is pont igy van, raadasul az osszes villanykapcsolo 24V-os, teljesen mas kabelezessel. Fogyasztok, konnektor(csoportok) szinten egyenkent lehuzva az elosztoba. Mondjuk szobankent felesleges a harom fazis ebben az esetben, mert a szekrenyben is at tudod kotni (bar nem latom be hogy ennek mi ertelme van). Szinte az osszes drotozott smarthome ilyen. Teljesen szabvanyos (soooot) es per pillanat talan a legjobb megoldas a csillagpontos kotes (bar draga, az teny).
> ethernet kábel mint mindenre jó dolog
Nagyjabol ket dologra jo: adatatvitelre es alacsony fogyasztasu eszkozok energiaellatasara (PoE). Haromfazisu szalagfuresz uzemeltetesere pl nem jo, meg akkor sem ha van benne eleg elemi szal hozza ;)
> felesleges es drága csatlakozó dobozokat beépiteni. A szolgáltatót rühellik hisz plusz hibaforrás.
Mi koze a szolgaltatonak az ethernet terminalashoz ? Szolgaltato tipukusan kiepiti a routerig es onnantol pont nem erdekli hogy mi van a lakasban. Az IPTV egy masik tortenet, de egy rendesen felszerelt, akar olcso ethernet falicsatlakozo is sokkal kevesebb problemat okoz mint egy atlagszar koax fali aljzat.
Nalam koaxon jon a net/tv, mondta a csavo hogy akkor most kiszedi a falbol a koax fali csatlakozot, mert _biztos_ szar. Mondtam neki hogy csak a holttestemen at, eloszor probaljunk ra, mert nem veletlenul vettem olyat es annyiert amilyet. Csodalatos modon gyonyoruen mukodott...
Tudom, van több is riasztóban, hasonlókban. Évente adategyeztetés, töltögetés, ha kimegyek az udvarra legyen nálam a telefon, csörgessem a lámpát és hasonlók.
Miközben vannak kész vezeték nélküli nyomógombos megoldások.
Erre írtam hogy agyrém ötlet, lámpakapcsolgatásra telefonról.
Trafó kapcsolások és vasmag elrendezés. Szerintem mind a kettőn látható , hogy 1f árama ---2 primér tekercsen záródik + ha a mágneses erővonalakat" belelátod ", akkor a 3 tekercs is érintett.De én ezt meguntam --viszont előtted a NET......
Kérdeznék tőletek, lehet felesleges óvatosságom az oka, de inkább a hozzáértőkre hallgatok. Régi ház,sok helyen alu falkábel. Mennék rézzel tovább, tehát Wagoban közösíthetek egyik lukba réz, másikba alu? Természetesen Alu-plus használva. Kérdés ehhez is: mindegyik lukat nyomjan tele pasztával?
Környezetemben tökéletességünk tudatában ha valakit hívunk dolgozni az nem azért van mert valamihez nem értünk hisz mi mindenhez es meg ahhoz is amihez nem hanem azert van mert nincs elég szabadidőnk mindenre. :)
Egy szóval sem említettem nullvezetőt. A primer oldal deltába (háromszögbe) van kötve, tehát a három fázis között van egy-egy tekercs, ami összesen három tekercs. Azt írtam, hogy ebből a háromból két tekercs nem dolgozik, mert szekunder oldali párjukon nincs terhelés.
Van 5 oszlopos transzformátor --ez nem az. Azon lenne ilyen ....
Ez 3 oszlopos transzformátor --minden fázis mágneses erővonala-- a másik két oszlopon záródik .A szélső oszlopoké asszimetrikusan ,-ebből jön elő a 10%.
Az az ellensúly mit csinál a primer oldal gerjesztésével ? S delta kapcsolás van a primer oldalon-nincs nulla vezeték!
Ebbe nagyon belekeveredtél! gondold át mégegyszer! S olvasd el a tegnapi válaszokat!
mert;
- primer oldalon van három tekercs, háromszögben (delta) három ponton megtáplálva
ÉS
fenti okok miatt a primer oldalon két tekercs szintén nem vesz részt a munkában
NINCS nullavezető! 3 fázis van!
innen nem igy van;
ezzel a problémát leegyszerűsítettük egy egyszerű egyfázisú 20.000/230V-os trafóra, ami primer oldalon két 20 kV-os fázisra van kötve és aminek a primer oldalán természetes, hogy minkét vezetéken azonos
A 90567-est nem azért írtam, hogy bebizonyítsam döbbenetes zsenialitásomat (ez amúgy is köztudott), hanem arra próbáltam rávilágítani, hogy igen sok esetben hiba, ha gondolkodás nélkül végrehajtjuk a megrendelő elképzelését és csupán szabványossági szempontból vizsgáljuk felül az ötletét. Ha tudunk az övénél szerintünk jobb megoldást, akkor mondjuk el neki. Ettől még dönthet úgy, hogy mégis inkább az ő megoldása legyen megvalósítva, még akkor is, ha a mienkénél sokkal szarabb és hússzor annyiba kerül :)
"Miért menne kétfelé, mikor egyik irányban van a teljes ellensúly?"
Delta->csillag transzformátor, az én logikai megközelítésem (nem túl tudományosan, de remélhetőleg érthetően):
- primer oldalon van három tekercs, háromszögben (delta) három ponton megtáplálva
- mindhárom tekercsnek van egy szekunder oldali párja, de jelen pillanatban csak az egyiken van terhelés, tehát a másik kettő szekunder tekercs mintha ott sem lenne, tehát csak a terhelt szekunder tekercs primer oldali párján folyik áram
- fenti okok miatt a primer oldalon két tekercs szintén nem vesz részt a munkában, tehát az a két primer tekercs szintén mintha itt sem lenne
- ezzel a problémát leegyszerűsítettük egy egyszerű egyfázisú 20.000/230V-os trafóra, ami primer oldalon két 20 kV-os fázisra van kötve és aminek a primer oldalán természetes, hogy minkét vezetéken azonos áram folyik, tehát a szekunder terhelés a két fázison 50-50 százalékban oszlik el.
Ha három ilyen egyfázisú trafót deltába kapcsolunk, akkor majdnem megkapjuk az eredeti felállást, ha a három trafónak közös a vasmagja, akkor ugyanott vagyunk.
Eredetileg egy primeroldali forgó mágneses mezőt képzeltem el, aminek csak egy harmadán van terhelés, de az egyszerűsítések után a fenti modell maradt.
Szándékosan nem adtam több infót, te vagy az okos megrendelő akinek ne dumáljon egy villanyszerelő, szóval ezeket neked kell eldöntened. Én csak az esetleges hibákat javítom majd, ha egyáltalán lesz ilyen, mert valóban nem ez a szakma csúcsa. Szóval várom a rajzot.
"A nagyobb erőmüvek (kb 100MW gépméret felett)nem négyszögjel szerint szabályozhatóak. Hanem a gázturbinással kb2-3óra , gőzturbinással 4-6 óra a le vagy a felfutási idő ."
Az atomerőmű meg 10-20 óra.
Ha az erőművek teljesítménye egy pillanat alatt átállítható lenne, akkor lehet, hogy nem is lenne olcsó vezérelt áramunk :) mert soha nem lenne olyan időszak, amikor az erőművek fillérekért adják a muszájból megtermelt energiát, csak vegye már meg valaki.
"vezetékszámítási része a feladatnak roppant érdekes, több buktatóval"
Ha 800 méteren lesz egyenletesen elosztva 10 db 1 kilowattos motor, akkor először azt számolnám ki, hogy milyen kábel kell akkor, ha fél távon van egy kupacban minden, tehát 400 méternél van pl 1 db 10 kilowattos 3 fázisú fogyasztó. És ezt a kábelvastagságot vinném végig a 800 méteren. Persze adja magát a spórolási szándék, hogy az utolsó szakaszokon már vékonyabb kábelt vigyünk, de ne feledjük, hogy nem az áram, hanem a feszültségesés miatt van szükség a vastag kábelre, tehát ha az utolsó szakaszok vékonyabbak, akkor jelentősen növekszik a feszültségesés., ha ennek ellenére tartani akarjuk a tervezett feszültségszintet, akkor az első kábelszakaszokat kell még vastagabbra cseréni, egyszerűbb szerintem ha végig azonos a vastagság.
"Mondjuk az egy fázisról is azért kezdtem lebeszélni a kérdezőt"
Úgy emlékszem, hogy a kérdező eleve 3x20 amperről beszélt, tehát már az eredeti terve is az volt, hogy az egyfázisú motorok három fázisra lesznek elosztva.
A 160V dc re; bármelyik kapcsoló üzemű tápot amin 95-- akár 270V szerepel. mobil töltő , számgép,kompakt fénycső
A régi képcsöves TV-ket . Ellenállás fűtőtesteket , hagyományos izzót. (1 mérettel nagyobb kell --de van élettartama!)
Tulajdonképpen nem volt olyan fogyasztó ami kimaradt volna.--Esetleg 1közös szám gép táppal megtoldva.
Régebben többféle dugaljat is lehetett venni; ezekből ki jött.
--szlovák . lengyel, orosz/SZU .
Ide még/már a BS kismegszakitő megfelelt.
A HVDC azért inkább az amerikai földrész távvezetékei re jellemző-
Az egész a Telep /kb 100 ház / tulaja miatt volt . A saját szélkerék -télen diesel generátor energiáját adta el.(fűtés is ) S mivel ez nem ment folyamtosan igy egy targonca akku val(2x80V) "szünetmentesen " már jó volt .
"nálam ez ugy müködik hogy a pénz nálam van öcsi vagy azt csinalod amit mondok vagy mehetsz a faszomba ."
Találkoztam már több ilyen nagymellényűvel, csakhogy én nem vagyok az az ijedős+elszaladós fajta és többségük tíz perc alatt nagyon visszavesz a stílusából, amikor kezdi sejteni, hogy én már óvodás koromban tíz másodperc alatt jobb megoldásokat tudtam az ő problémájára, aminek a megoldásán ő három hete gondolkodik :)
Az egyik pl elkezdi magyarázni, hogy kéne a ház csúcsára egy egész kertet bevilágító erős reflektor, de nem akarja, hogy megint végig legyen vésve a ház, ezért csak falra ragasztott és a fal színére lefestett lapos kábellel szabad menni és nem lehet födémáttörés és a ennek kerti reflektornak kell egy kapcsoló a hátsó ajtóhoz és kell egy kapcsoló mindkét emeleti erkély ajtónál és legyen egy kapcsoló a kert közepén lévő szaletliben is, de tilos felásni a gyepet, helyette a kerti út kövei legyenek felszedve és az alatt fusson a kábelárok... nagy nehezen leállítottam a részletesen kidolgozott grandiózus terv részletes ismertetését és megkérdeztem tőle: és mi lenne, ha ezt a reflektort egyszerűen rákötném a tetőtérben a legközelebbi kettőhúszra és a reflektor vezetékébe közbeiktatnék egy 15 centis dobozkát, amit ha bárki a családból telefonon megcsörget, akkor kapcsolódik a reflektor?
Ma meg megkérdeztük hogy tényleg Gedeonnak is meglesz a villanyszerelő szakmája nálunk és azt mondták hogy valsz' igen de ne higgyük hogy benne fog dolgozni.
Az minket nem vigasztal hogy ennyit fog érni a papírunk úgy hogy a munkanélküliek is mondjuk 8 hónap alatt tanulják azt amit itt bárki 2-3 évig.
Alapból a gyerekeket nem érdekli hogy hova jár és mit tanul. Első negyedévben kiesik a 25% de nem tudom hogy az év végére mennyi az aki olyan szinten elvégzi hogy bármiféle munkavégzésre képes lenne. Mint írtam a fiatalok körében nem hencegés faktor az OKJ papír megléte. Ez ma ciki azaz szégyenfaktor hogy ennyi vagy, erre vitted.
Szabad a gazda. Mit lehet rádugni egy 160V DC hálózatra? És milyen csatlakozót építesz ki hozzá, amit nem kever össze egy hozzám hasonló átlag user 1.1? Mivel lehet biztosítani az olvadó biztosítékon kívül? Mióta beírtad a feladványod azóta guglizok, hogy mint egyszerű lakó mire mennék a 160V DC hálózatommal, de nem jutottam előrébb. Valamelyik hozzászólásban felbukkanó HVDC sem segített, mert a wiki szerint az 100kV és 1500 kV közötti DC hálózat.
Ö az összes villanykapcsolót külön, az összes dugaljat egyenként külön, az összes lámpatestet egyenként külön kivitte mondjuk a villanyóra szekrénybe.
NA jó mióta bejött ez ethernet kábel mint mindenre jó dolog evidens hogy csinál egy rendezőt az ember és ha akkora a kecó akkor meg egy 12-24 portos switchet is feltesz az ember ha szükséges. Bár nekem csak csövek vannak mivel felesleges es drága csatlakozó dobozokat beépiteni. A szolgáltatót rühellik hisz plusz hibaforrás.
Mint látható szeretek bosszantóan viselkedni, bár úgy sem hiszitek el azért ennél simulékonyabb faszi vagyok.
A felesleges cizellált okoskodást nem tudom elviselni mert értelme semmi nincs.
Szoktam volt mondani azt hogy én mit csináltam anno és hány sor programot írtam meg saját kútfőből ma senkit nem érdekel. Feleslegesen mindent el lehet bonyolítani a végtelenségig csak az a kérdés hogy van-e értelme.
Egy kolléga maga csinalta a villamos hálózatát és - nem akarok hazudni hogy teljesen mindent-e - de mondjuk hogy minden eszköz ki van vezetve nála egy elosztóba.
Minden kapcsoló!, minden konnektor egyenként!, minden eszköz !!!
Ott van neki összehuzalozva azert hogy ha változnak a szokások akkor könnyen hozzá tudja igazítani a konfigurációt!
3 fázis szobánként 3 kiállás falon hogy ha elmegy egy fázis akkor a szobában csak atdugja és megy minden tovább.
Én nem hencegek OKJ számmal mert minek. Lássuk már be ma a fizikai munka az nem divatos. Mindenki diplomásnak akarja nevelni a gyerekét mert azzal sokat keres, a társadalmi ranglétrán magasabban fog elhelyezkedni és ha egyszer meggondolja magát még mindig lehet lángossütő vagy akár villanyszerelő is. Ha csak valami OKJ van, az nem ad okot hencegésre az ma inkább ciki kategória ...
Anno akkor is ma meg még inkább ontják a tudatlan senkiháziakat minden szakmában a szakmunkásképző iskolák.
Minden majdhogynem minden lófaszjóskát átengednek a fejkvóta miatt így minden szakma rettenetesen felhígult.
Cégem is keres szakembert délvidékre - nem villanyszerelőt annál azért többet - de csak kéményseprők, festők, és hentesek jelentkeztek munkára.
Hogy a bánatban akarnak ezek angol dokumentációt olvasni és érteni mindenhez a telekommunikáció terén ?
gergerg irta paraméterként azért emlegetem a pára vagy szagelszívót.
Nekem az egy de gondolom a megrendelő feloldja ezt a kérdést hogy valójában mit a kar és hova. Egy sima páraelszívó ami a általános konyhai párát csapja ki egy szellőzőbe vagy szagelszívót szeretne a tűzhelye felé ... :)
Mint mondottam amit most rajtam számon kérsz az nem villanyszerelő kompetencia.
Egy elemiben tökhülye gyerek aki anno akkor is mikor én voltam fiatal, és most is ment villanyszerelőnek és vált azzá 2 év bukdácsolás után.
Egy kis lófasz házat tervezhet hagyományos megoldással és semmi másra nincs jogosultsága. Még PEN szétválasztasra sem mert arra csak regszerelő jogosult keleten... :)
Szóval a mütősfiúk ne erölködjenek hogy kilátott már nyitott szivműtétet ...
Én is megvettem ezt a pólót a VL előfizetéskor, ha az első megbeszélésnél észreveszem hogy bugris a tulaj, a második alkalomra felveszem, hogy még ha véletlenül rá is szánnám magam hogy elvéllaljam a melót, ő ne akarjon megbízni. Mondjuk pár éve már nincs szerencsém az ilyen okostojásokhoz mert kiszálltam a dolgooznekemmajdénmegmondomhogyhamegmégsemtebasztadeldelegyenolcsó piacról. Ipari csarnokokban röhögve keresünk sokkal jobb pénzt mint lakossági cirkuszokban.
Igen sok ilyen megrendelővel találkoztam már -- de a másik 30..40 villanyszerelő sem vállalt nála munkát. S mivelegyedül engem nem zavar , ha nála nincs áram.......
A nagyobb erőmüvek (kb 100MW gépméret felett)nem négyszögjel szerint szabályozhatóak.
Hanem a gázturbinással kb2-3óra , gőzturbinással 4-6 óra a le vagy a felfutási idő .
Azaz 30% (ez a gazdaságossági határ)terhelésről ennyi idő alatt lehet 100% felvinni/levinni a teljesitményt.A hőtágulás nagy szerepet játszik bármelyik turbina tipusnál.
persze ezeket is szeretnék neked "jól eladni".
A teljes kikapcsolás esetén meg 24-48 órán keresztül kell egy külső villanymotorral forgatni az egészet.
Mert mire 550---350C fokról lehül , meggörbülne --illetve 100Tonna mértékű vasanyag lassan hűl.
A lakásszerelés valóban nem nagy történet, egy villanyszerelőnek. Egy kóklernek az. Egy okostojás megrendelőnek az. Neked is az. Ha nem, akkor bizonyítsd! Rajzolj mondjuk egy konyha falnézetet, legyen benne mondjuk egy különálló sütő, egy főzőlap, egy páraelszívó, egy mosogatógép, egy hűtő, bútorvilágítás, némi munkaasztal és pár dugalj. Légyszives méretezd is. Aztán megnézzük sikerül-e hiba nélkül. Ha igen, akkor annyit hajlandó vagyok elismerni hogy te azon kivételek közé tartozol, akikre legalább a szerelvények/kiállások elhelyezését rá lehet bízni.
Á, mindek döntené el egy szakember hogy az ő szakmájában mi a jó, mikor ott vagy te! Mint megrendelő, 1 dologban dönthetsz, a kapcsolók színében, és ha nem tetszik, mehetsz a picsába a pénzeddel együtt.
Ne nagyképűsködjünk hogy egy villanyszerelő dönti el a biztonságos dolgot. Én nem ügyfél vagyok engem nem kell hasba akasztani szakmát fennköltebbé tevő dumával.
Alapjában véve az épületvillamosság egy rém primitív története a szakmának. Igazából nagy csodákat nem lehet itt művelni. Okosabbja megtanulja egy hétvége alatt es csinalja 40 évig.
Nagyjából 15 éve a szembe szomszéd néninél dolgozott a burkoló de nem nevezném annak. Ócska okádék munkát végzett es meg pénzt is kert érte.
Oda is bevonultam hogy mi ez a szarkaláb fel kellene verni az egészet meg ugye ezt ingyen csinálod. gyere már át faszomjankó nézd meg az enyémet hogy nálam xy milyen munkát adott ki a keze közül... ... és jött minden arrogáns szaki kijelentése, nevezetesen "Raktam én már le annyi burkólót mint xy .. Persze b+ csak mind szarul ..."
Egyébként a vezetékszámítási része a feladatnak roppant érdekes, több buktatóval, nem véletlen hogy egyetlen konkrétum sem lett leírva, még általam sem. Mondjuk az egy fázisról is azért kezdtem lebeszélni a kérdezőt mert részeredményekig eljutottam.(azért mekkére kiváncsi lettem volna, hány sebből vérzik...)
Nálam meg úgy működik, hogy meghallgatom mit szeretnél, elmondom hogy tudom azt biztonságosan megcsinálni (esetleges módosításokkal) amiért felelősséget is tudok vállalni. Amennyiben ez nem tetszik mehetsz a faszomba a pénzeddel.
A baj ott kezdődik hogy félnótás a szakember es mivel kókler a pontos elképzeléshez maga "okosságára" akarja módosítani a megrendelést mert ezt ő így szokta.
"A megrendelő csak azt mondja el, hogy mi legyen a végeredmény"
Persze, de ahhoz is kell egy pontos elképzelés nem? De!
"Abból szokott lenni a baj, amikor a megrendelőnek túl pontos elképzelése van."
Ha meg nincs pontos elképzelése (vagyis azt sem tudja hogy igazából mit hogyan akar) abból meg azért van baj mert amikor kezd megvalósulni vagy már készen van akkor találja ki hogy is szerette volna.
Abból szokott lenni a baj, amikor a megrendelőnek túl pontos elképzelése van. Egy laikus ne akarjon megoldást kidolgozni, arra való a szakember, akinek százszor több rálátása van a megoldási lehetőségekre. A megrendelő csak azt mondja el, hogy mi legyen a végeredmény, a megoldást majd kitalálja a szakember.
A nád csak bizonyos vízmélységben él meg, ha a tó hirtelen mélyül a szélén, akkor előfordulhat, hogy csupán néhány centi széles sáv van, ami elég jó lenne a nád számára.
Vannak olyan halastavak, amelyek nem az ökológiai egyensúlyt célozzák, hanem a maximális nyereséget. Laikus szemében lehet, hogy romantikus tónak néz ki, de a valóságban eladási célú hal-farm. A kishalakat betelepítik, etetik, a vizet levegővel dúsítják, majd a végén lehalásszák (pl karácsony előtt). Olyan, mint pl egy csirkefarm, csak kevésbé zajos :)
Köszönöm mindenkinek a segítő szándékot, és válaszokat. Valóban nem osztottam meg minden egyes infót, de a mentségemre szól hogy a tógazdák sem tudnak pontos adatokkal szolgálni, és be vallom nincs pontos elképzelésük sem. Én is csak segíteni szeretnék rajtuk. Még egyszer köszönöm mindenkinek.
"Adott egy 800 méter hosszú tó, amin 10 db szellőztető, levegőztető 1kw-os egy fázisú szivattyút szeretnénk üzemeltetni."
Már más is írta: fontos információkat nem osztottál meg velünk:
- energia betáplálás a 800 méter valamelyik végén történik?
- mekkora bajt okozhat, ha a motorok, egy csoportjuk leáll hosszabb időre? (vagy mekkora baj, ha egy motor leáll?) Valaki minden nap végig fogja járni a tavat, hogy bugyborékol-e mint a 10 ponton? Mert ha igény van valamilyen szintű folyamatos és automatikus felügyeletre, akkor lehet, hogy egy másik kábelt is mellé kell ásnod.
"3x20 amper elegendő e?"
Ez papíron kb 14 kilowattra elegendő, de a motorok az indulás pillanatában többszörös áramot vesznek fel és ha egyszerre indulnak, akkor késleltetett kioldású kismegszakító kell, de még így is rizikós lehet a dolog, mert egy levegőztető szivattyúnak talán több idő kell a normál üzem eléréséhez, mint amennyi időt a késleltetett kismegszakító lehetővé tesz.
Ennyi amper mellett nyugodtabb lennék, ha a motorok nem egyszerre indulnának, hanem pl három csoportban X másodperc eltéréssel. Ennek a trükknek számos megoldása létezik: vagy egynél több kábel kell, vagy több eres kábel kell, vagy valami egyéb trükk, pl két "energia-késleltető doboz" a tó mentén. Vagy kipróbálod egyszerre indítva késleltetett kismegszakítókkal és ha nem jó, akkor a fenti trükkök helyett egyszerűen kérsz pl 3x25 ampert :)
"Azért az aranyos, ahogy a bolygón 140 év alatt felgyülemlett tapasztalatnál okosabbnak tekinted magadat."
Inkább maradjunk a konkrétumoknál.
"akik az áramszolgáltatót a bibliai ördög szereppel azonosítják"
Az ördög azért túlzás, de Te akartad:
- Egyik lehetőség: az erőművek terhelési völgy időszakai VÉLETLENÜL minden nap pontosan 8 órát tesznek ki és éveken át minden nap VÉLETLENÜL pont ugyanakkor kezdődnek és végződnek, még hét végén és ünnepnapokon is. Tehát a napi mindössze 8 órányi éjszakai áram a véletlenek sorozata és semmi köze ahhoz, hogy ez a törvény által kötelező minimális óraszám. A vezérelt órára kizárólag a mi érdekünk miatt korlátozzák a különböző készülékek csatlakoztathatóságát.
- Másik lehetőség: az erőművek terhelési völgyidőszakainak hossza, kezdete és vége naponta változó, a napi időmennyiség az esetek többségében valószínűleg jóval több, mint 8 óra, hét végén és ünnepnapokon pedig valószínűleg napi 24 óra, tehát az erőművek tényleges völgyidőszakai hetente nem 56 óra (7x8), hanem túllépheti akár a heti 100 órát is, amiből mi 56 órát kapunk kedvezményes áron, a többit teljes áron adják el nekünk, miközben a völgyidőszaki áramot az erőművek szinte ingyen adják el nekik (profit maximalizálás). Azért korlátozzák különböző homályos szabályokkal a készülékek rácsatlakoztathatóságát, hogy minél kevesebb olcsó energiát tudjuk vételezni, minél többet legünk kénytelenek a magasabb áron megvásárolni (profit maximalizálás).
A fenti két lehetséges változat közül szerinted melyik alapján kapjuk a vezérelt (=éjszakai) áramot?
Ha gyakran lenne dolgom velük, biztosan tudnék egyéb érdekes dolgokat is :)
Még egy okkal több, hogy az áramszolgáltatók az egyfázisú bekötések megtagadásánál ne hivatkozhassanak
Ne hivatkozhassanak, mi? :D Miért hivatkoznának?
Azért az aranyos, ahogy a bolygón 140 év alatt felgyülemlett tapasztalatnál okosabbnak tekinted magadat.
De lehet, hogy csak beálltál te is abba a sorba, akik az áramszolgáltatót a bibliai ördög szereppel azonosítják. Mint amikor az ország vezetése hozott egy törvényt a vezetékjog bejegyzésről, és a törvényt a maga részéről végrehajtó szolgáltatóra fújt mindenki. Pedig a szolgáltatónál nem az erkölcsileg bizonyítottan nulla emberek ülnek sötét termekben, és gonosz mosollyal tervezik, hogyan lehetne rosszabb az állampolgárnak.
"Légyszives olvasd el ; a csillag/zegzug ...............delta /csillag 1f terhelés esetén mit csinál?"
Nem igazán értem, hogy mit kéne elolvasni,
viszont ha jobban belegondolok, akkor egy delta-csillag kapcsolású trafónál el tudom képzelni, hogy minden terhelési aszimmetria a magasabbik feszültségszinten egyenletesen szétoszlik két szomszédos fázis között (miközben persze minden fázis szöge eltolódik 60 fokkal). Ha ez így van, akkor ez valóban alkalmas az aszimmetrikus terhelés elosztására.
Még egy okkal több, hogy az áramszolgáltatók az egyfázisú bekötések megtagadásánál ne hivatkozhassanak a trafó aszimmetrikus terhelésére, hiszem a magasabb feszültségszintű hálózatban már ebből jóval kevesebb érezhető.
Segítséget szeretnék kérni. Adott egy 800 méter hosszú tó, amin 10 db szellőztető, levegőztető 1kw-os egy fázisú szivattyút szeretnénk üzemeltetni. Kérdésem az lenne, hogy mekkora keresztmetszetű kábel lenne megfelelő, és 3x20 amper elegendő e? Válaszokat előre is köszönöm.
Nem nagyon van probléma az MM-fallal, csak a véglegessége. :) Amikor baj van vele, akkor általában ki kell harkálykodni. Ez egy életben egyszer fordul elő maximum. Na, az tény, hogy szüleim lakásában az átadás utáni hatodik évben egyszer csak nem működött az egyik szoba világítása, szakadást mértünk, azt nem vártuk volna el, de így alakult. :D
Annyit megtehetsz, hogy a szükséges mellé gipszelsz még egy eret, tartaléknak, vagy ha olyan csillár lesz legközelebb.
Födémtől (is) függ. 11-es cső a betontálca és a gerenda találkozásakor a bemélyedésben, és rajta a vakolat, az megoldás szokott lenni. Újnál, ha olyan volt, én fel szoktam menni a béléstestbe - középen megütve kissé egy cső bemegy, kiszedi a fölös vakolatot, kirázni, aztán rá lehet dugni a könyökökre(könyököket, és két nagy adag gipsz. Végszükség esetén a vakolható.
tegyük túl magunkat azon, hogy mennyi cső fér el nekem a falba ;)
Eszembe jutott egy kérdés hétvégén, amire tippem nincs mi ma a szokás/elvárás:
csillárhoz plafonon hogy megy el a vezeték? csőben az is? vagy létezik ma még vakolható vezetékek? valami fórumon olyat is írtak hogy bent szabad hagyni a régi alu MM vezetéket, de azt nem szeretném (bár elég combos szerintem 4mm2 es).
Na de látod, erről beszélek? A ház állékonysága legyen a tét vagy legyen áram így 2018 ban? nyilván egyik sem hátrány. És ha lenne zsebben fölös sok-sok millió lehet új házzal szaroznék nem olyannal, amit vmi "kretén" több betonból épített meg '70 ben mint téglából :)
Nem akarok bántani senkit és elismerem, hogy meg hozzá minden tudásom ami feltétlen kell, de csöveket falba vésni, kábeleket behúzni az nem atomtudomány. Még egy kismegszakítóba bekötni sem, de nyilván van amihez nem nyúlnék már, mert van annyi eszem, hogy tudjam, hogy baromság lenne.
Az a helyzet, hogy volt kint szaki, de elég nagy beleszarással mondott olyanokat amitől hajatokat tépnétek. Voltam villanyszerelési boltban is, anyag mellett tanácsért is, ottani szakértő szerint összeadódik 3f közös nulla esetén a terhelés a nullán (vagyis szerinte 48A re kell méretezni)...most ezek után kihívok valakit honnan tudom, hogy érti is miről beszél? Plusz Pest megyében kb nincs aki idén még kijönne akár csak körbe nézni is, mert szarásig vannak munkával.
Gondolhatod, ha nem lenne jobb dolgom attól, hogy ennek a kivitelezéséhez szükséges tudást (persze nem most állok szemben AC hálózattal először) megpróbálok magamra szedni, akkor nem ezzel szaroznék. De második hete olvasok mint az állat, forumokat bújok, hogy minden -a lehetőségekhez mérten- a legjobban legyen majd megoldva.
Ne értsd félre, tisztában vagyok azzal hogy azok akik itt okosabbak nálam csak jót akarnak. De kb ott tartunk, hogy semmit nem lehet, az meg nem opció.
Az áthidaló megvésése az egy másik fórumban váltana ki tapsvihart!
Az a baj, hogy sem tapasztalatod sem szakmai hozzáértésed nincs! Keress szakembert aki megmondja, mik a lehetőségeid és a lehetőségeid megvalósítása mibe kerülne.
azért ezt egy kicsit túlzás lehet, nem? :) főleg annak fényében, hogy nem 1 ház nem égett még porig (és még több panel lakás nem) alu vezetékekkel, kb 1 kábellel végig húzva az egész úgy, hogy össze van csak tekerve az összes vezeték (jobb esetben csak alu-alu réz-réz, de néha vegyesen).
Értem én, hogy fő a biztonság, de azért azt viccnek tartom, hogy már ott tart ez az egész, hogy ha nem villaszerelő kattintja le a kismegszakítót akkor már tuti meghal a fél utca legalább.
Mostani házamban is csak össze vannak tekerve az aluvezetékek, amiből max 3 van a csőben (amiből meg csak 1 van) szóval 1 áramkör...vagyis kettő, mert felső szint egy másik.
nem mondom, hogy ez jó, meg fasza, meg ne is utánozza le senki, de '85 óta nem lett semmi gond. amúgy nem én csináltam, így vettem. De nyakamat tenném rá, hogy legtöbb kertes házban ami nem mostanság épült ez van. Azok alapján amit ma elvár a standard az össze 20 évnél régebben épített házat le kéne bontani és újra építeni, hogy a villanyt (meg amúgy a gázt) szabályosan be lehessen vezetni.
De nem magamat akarom védeni meg nem is azt aki a mostani házam bekötötte, csak ez már kicsit kikivánkozott belőlem, mert vicc ami megy. Tavaly kb arra ment a "harc" gázosokkal, hogy lehet-e egyáltalán a házamban gáz, mert nem úgy épült anno, hogy bárhogy is jó lehessen ez ma az új készülékekkel.
de ha azt mondom, hogy végig viszek végtelen kábelt, hogy jó sok nulla legyen, akkor áthidalókat kell megbontanom/gyengítenem legalább részben (beton födémes házban)...akkor meg statikus sikítozna. ha padláson vinném, akkor minden válaszfalnál ami gerenda alá épült falon kívüli kábellel kéne lejönni. Ez mondjuk lehet, hogy biztonságos (hacsak nem sérül a beton tálca meg hogy a szélét átfúrtam) csak hát mi ronda? :)
Az a baj hogy a konyha a ház átellenes oldalán van mint az óraszekrény. Így igazából a folyosón minimum 3,de inkább 4 csővel indítok, ez majd mire konyhához érek elfogy kettőre. Akkor kettő ha 5db 2.5 befér esetleg egyikbe 4db 2.5 és 1db 4es. Igazából csak konyhában van esély arra hogy valamire való terhelést kapjon a hálózat többi az lófütty.
Szabványosnak szabványos lesz, mert ahogy írtad is sűrűbben lesz doboz.
"Magyarországon a 3f terhelés eloszlást -igy próbálják meg kiegyenliteni;"
Én úgy látom, hogy ezek közül egyik megoldás sem alkalmas arra, hogy terhelést tegyen át egyik fázisról a másikra, tehát egy aszimmetrikus terhelést nem tud egyenletesebbé tenni.
Nem lehetne 2db 16-s cső az elején?jobb-baloldal....
Az MSZ 1600 szerint ;16-os csőbe 6 db 1,5-est engedett meg, úgy, hogy szabványos volt a cső elhelyezés is, ami azt jelentette, hogy: Egyenes vezetékszakaszon 12 m-enként, egy irányváltozás esetén 9 m-enként, kettős irányváltozás esetén 6 m-enként legalább egy dobozt kell elhelyezni. Két doboz között legfeljebb 2 x 90° irányváltozás megengedett."
Ez szinte minden esetben túlteljesült---gyakoribb volt a kötödoboz.
deha nincs kiterhelve; azért a 6x2,5mm2 is befért 3MCU+3MKH(hajlékony)
Értem, köszi. Igen, a szobákban össze -vissza leválasztási lehetőség nem lenne túl esztétikus, mondhatni családi ház esetében nem életszerű. De elfogadom, hogy ez lenne így a legbiztonságosabb.
Ok, akkor igazából jobb a rosszabbra készülni elv szerint legyen a nulla 4mm2. 16os csőbe elvileg 2,5mm2 ből befér 5db. Ha csak a nulla vastagabb az még befér?
Ezek a megfigyelések ipari környezetben készültek, ahol a fogyasztók jelentős része három fázisú.
De ha az összes fogyasztónak mindössze egyetlen százaléka három fázisú (lakóövezet), akkor három fázis esetén a látszólagos darabszám is csak egy icipicivel lehet nagyobb.
A fenti hatás statisztikailag elhanyagolható, ennél 10-20-szor erősebb pillanatnyi aszimmetriát okozhat a 99 százaléknyi egyfázisú fogyasztó véletlenszerű eloszlása (egyidejűsége) a három fázison.
Hát ez az az eset, amikor a szobáig a három fázisú rendszer oké, a szobában viszont kéne leválasztási lehetőség minden egyes egyfázisú fogyasztóknak menő fázis + nulla vezetékbe. Ha egy fázisra összesen egynél több készülék kerül, akkor praktikusan a leválasztást túláramvédelemmel kombinálva.
Ami a nullavezető terhelését illeti, döntened itt neked kell, mert, miként írják és írom, megfelelően manipulált terhelések esetén (az egyikben ellenállás, másikban kondenzátor, harmadikban tekercs) nem nulla lesz az árama, hanem az egyforma fázisterhelés 2,73-szorosa. Ennek a valószínűségét az idejárók nem fogják megmondani.
A vektorábra ;A bal oldali ábra ; Ha a2. és 3. fázison folyó áramok eredője=Ib+Ic Ez a gyakorlatban 2X10A esetén a cosφ fügvényében (1 közeli értékeknél ) a 10A-t közeliti, alulról.
A jobboldali ábra.2- t fázis eltérő terheléssel--nézd meg mennyire megnyúlt az IB+Ic vektor.Ez a gyakorlatban 10A+15A esetén főképpen ha a cosφ rosszabb (0,8 alatti)akár 16A is eredményezhet.
Ha ehhez bejön az Ia áram is akkor lessz az eredő Io az jelentősen lecsökken ill a fázisszöge is megváltozik 60-80fok közelébe . kb röviden.
"Addig ez nem lényeges a szolgáltató részéról míg valamely ingatlannál nem panaszolják hogy túl magas vagy alacsony a feszültség."
Feszültségesés szempontjából teljesen mindegy, hogy az utcában lévő 30 ház közül 10 ház van azonos fázison és fogyaszt éppen 9-9 ampert, vagy mind a 30 ház három fázison van és fogyaszt fázisonként 3-3 ampert.
"De miért 50A, miért nem mindjárt 100A vagy több?"
Ahol több fogyasztó van, ott természetesen kérhetne akár 100 ampert is. Egész országok működnek ősidők óta úgy, hogy ritkaságnak számít a három fázisú bekötés és teljesen megszokott dolog az 1x 60-80-100 amper lakásonként.
"Ritka az olyan, hogy rekonstrukció után a vaktában felszórt egyfázisú csatlakozók miastt ne kéne szimmetrizálni."
Lehet, de ez a probléma ugyanúgy elfordulhat akkor is, ha a házak nem egy, hanem három fázissal vannak bekötve. Ráadásul az egyidejűség folyamatosan változik, tehát lehet, hogy ami most az egyik fázis irányában durván szimmetrikus, ott két óra múlva már egy másik fázison lesz a túlsúly. Tehát lakossági (túlnyomórészt egyfázisú fogyasztós) környezetben nem túl bölcs dolog egyetlen pillanatban mért értékek alapján messzemenő következtetéseket tenni :) Több napnyi folyamatos áram-figyelés eredményeképpen már lehetne finomhangolni a terhelést, de még így is előfordulhat, hogy véletlenül az egyik fázison több klíma van, a másikon meg több elektromos fűtés, így a nyáron gondosan belőtt trafóterhelés-szimmetria télire teljesen felborul :)
Vihetsz egy háromfázisú rendszert, ami 3 fázis, [csak] egy nulla és egy védővezető) csak ebben az esetben amikor egyfázisú berendezéshez például konnektorokhoz ágazol le, oda kellene rakni leválasztási lehetőséget. Ilyen műhelyben még látható is, tisztaszobában nem annyira szokásos.
1f nél nem volt javasolt a közös nulla, le volt írva miért, értem is. 3f nél viszont kevés helyen láttam azt leírva, hogy miért is lenne indokolt a 3db nullavezető.
Azt látom, hogy ez a szakma arra készül, hogy holnap világvége lesz, elszakad a nullavezető, stb st, meg hogy ha gáz van akkor azért főzni lehessen amíg egy kábellel babrál valaki a szomszéd szobában. De igazából én mindig lekapcsolok mindent ha hozzá kell nyúlni, szal mindegy hogy mi tudna működni.
persze elfogadom, hogy az lenne a legjobb, ha végig húznám az ( 50 éve epület és nem erre kitalált) egész házat végtelen vezetékkel, de erre nincs lehetőség...illetve nincs az az isten, amiért én nekiállok az összes ajtó felett fal széles vasbeton áthidaló faragásának :) annyi cső egyszerűen nem fér el sehogy amennyi a legoptimálisabb esethez kéne.
szóval kompromisszumot fogok kötni, három fázisonként egy nulla lesz a bekötés, ha a pokol tüzén égek el majd érte, ha nem :)
kérdés már csak az, hogy standard családi ház esetén kell-e számolni a harmonikus és induktív áramokkal és túl kell-e tervezni a nullát. Szal 4mm2 vagy 2,5mm2 legyen 16A esetén.
Miután mindenki lebeszélt a közös nulláról, mégis az lesz? :)
Amellett, hogy szabálytalan, nagyon praktiktalan is. Mihelyt hozzá kell nyúlni, akkor az összes berendezés megáll, aminek ez a közös nullája. Az ember nem azért rak el számos kismegszakítót és drótot, hogy bármikor bárhol bekövetkező kis prücök az egész létesítmény teljes sötétségével járjon, hanem pont ellenkezőleg, azért, hogy egy hiba következményei minél kisebb területre terjedjenek ki.
Arról az apróságról nem is beszélve, hagy a közös nullán babrálva az ember könnyebben kap áramütést, mint a nem közös nullán babrálva.
Nekem is volt hasonló tapasztalatom egy másik márkával (már nem lakom ott, nem tudom megnézni milyen volt)
Pár hete csodálkozott itt vki egy ide beszúrt kapcsoláson, miért nem minden kör van fi relé mögött: gondolom annak is ez lehet az oka, h pl. a hűtő ne legyen rajta, mert nem lenne jó nyaralásból arra visszaérni, h kiolvadt minden a fagyasztóban egy villámlástól leoldott fi relé miatt
Nem csak azt. Az 1A sem stimmel. A két izzónak sorba kötve 460 Ohm az ellenállása, ami a 400V-os vonali feszültséggel számolva 0,86A. Ha középen a nullára kötjük, akkor 1A folyik mindhárom vezetőn. (1A, 0o)+(1A, 120o) = (1A, 60o) Másképpen fogalmazva pont az az áram, amit a 3. fázisra kötött 3. izzó ki tudna egyenlíteni.
Amit Atis57 feszeget szerintem az, amikor az egyik fázis Ohmos terhelést kap, a következő meg induktívat. Ekkor a legrosszabb esetben a 120 fok helyett csak 30 fokban tér el a két áram vektora, és ha mindkét fázison 1A csordogál, akkor a nulla vezetőn 1,93A akar áthaladni.
Még 2db. ellenálláson sem fog 1A folyni, mert az ellenállás sem hőmérséklet független, 2 db. izzó ellenállása meg végképp nem. Akkor még nem is beszéltem arról a tényről, hogy a két sorba kötött izzón izzónként csak 200V esik (Kirchhoff II. hurok törvénye). Abban a pillanatban ahogy a közös pontra rákötöd a nullát az I. csomóponti törvény is képbe kerül.
Fogok 2db 230V 230W-os izzót, és sorba kötöm őket, mint egy próbalámpát, majd a két végét ráakasztom 2 fázisra. Az egyik izón is 1A fog folyni, és a másikon is. Mindkét izzó szépen egyformán fog világítani. Ha a közös pontjukra rákötöm a nullát, semmi nem fog történni, a nullán nem fog áram folyni.
Illetve egy éve (is) azt is megbeszéltük, hogy ha a 3 fázison (hát vagy kettőn) alkalmasan megválasztott más jellegű terhelések vannak, akkor a nullán több is folyhat.
Mekk Elek ki is számolta, a legkedvezőtlenebb esetben mennyivel.
Miért menne tönkre az invertered 1-2 plusz táblától?
Ha nem léped túl a maximális bemeneti DC feszültséget (inkább 40V/táblával számolj a téli hidegek miatt) és a napelem rövidzárási árama kisebb mint a megengedett bemenőáram akkor a többit az inverter megoldja. Kiveszi az ideális munkapontból és kész.
Kb 25% pluszt még mérhető veszteség nélkül fel is tehetsz.
Keress rá a "túlnapelemezés" szóra a napenergiás topicban.
-adott egy olyan szitu,hogy szerintem mindenkinél ez van, hogy az inverterünk kb. az összes idő 1-2%-ban megy a teljesítménye felső határán vagy annak közelében.Tehát elvileg lehetne több napelemet is rátenni a rendszerre 98%-ban, de mivel pont a 2 miatt nem lehet mert tönkremenne az inverter.Szóval kellene valami kapcsoló és mérő egység ami leoldana pár panelt ha elértük a határt és visszakapcsolná amikor csak töredékét használjuk ki az invereter kapacitásának.
Tudtok erre valami megoldást?
Ha nagyobbra cseréljük az invertert ugyanitt leszünk újra ,és nem akarok 400ezret kiadni megint.
Villanyszerelők,mi a megoldás,ki tudja megcsinálni és mennyibe kerülne?
Van egy feszültségvektorod amivel az ohmos terhelés áramvektora szinkronban forog, az induktív terhelésé késik hozzá képest a kapacitív terhelésé meg siet. Namost felesleges felbontanod mert a nullát ez az áram fogja terhelni és melegíteni, az, hogy az óra csak a hatásost méri az egy ajándék a Hetra trafónak! Tehát a két áramnak lesz egy 120+X szöge...
Na eddig bírtam. Kíváncsi vagyok hogy van-e valaki aki ki tudja számolni hogy a lenti példában mennyi áram folyik a nullán, de inkább majd holnap visszanézek. Addig is az 1x50A-ről inkább ne álmodozzunk. :-)
Jó, gondolkodjunk egy kicsit. Fogok 2db 230V 230W-os izzót, és sorba kötöm őket, mint egy próbalámpát, majd a két végét ráakasztom 2 fázisra. Az egyik izón is 1A fog folyni, és a másikon is. Mindkét izzó szépen egyformán fog világítani. Ha a közös pontjukra rákötöm a nullát, semmi nem fog történni, a nullán nem fog áram folyni. Na most gondoljuk át, mi történik ha az egyik izzót kicserélem 460W-osra? Melyik izzón mennyi áram fog folyni, és mennyi a nullán?
Öt eres másfeles réz kábellel ha kiviszem akkor max mekkora teljesítményű 230V. és 400V. Os gépeket használhatok? Kb.60-70m. lenne a vezeték. 2200Wattos a nagyflexem. Hetra 100/160vk típusú a hegesztőm. Ezeket lehetne használni? Természetesen egyszerre csak egyiket.
Alapvetően a villanytűzhely és a nagyobb családi főzések szoktak szűk keresztmetszetet okozni az én tapasztalatom szerint. A többi viszonylag kezelhető.
Ha valaki arra hivatkozik hogy kényelmi szempontból van hogy mos-főz-takarít-hajat szárít-hegeszt-locsol-körfűrésszel fát vág egy időben, nem tudja (akarja?) időben megosztani a feladatokat,annak legyen ára!
Nekem van 2 tv, 2 PC, 2 laptop, mosógép, mosogatógép villanysütő, kenyérpirrantó es hasonló dolgok a konyhában, 1 embermagas sima hűtő egy 400l fagyasztóláda, hegesztő, 1600w fűnyiró, kompresszor és ezzel léptem át egyidejűségben a 16A havonta 1-2 alkalommal. A 32 vel még nem sikerült és szerintem egy normális csaladban átlagos mőködéssel nem is igen lehet.
"trafó három fázisán a terhelés pillanatnyi eloszlását leginkább a véletlen határozza meg, az gyakorlatilag semmit semmit számít, hogy a házakba az energia egy- vagy három fázison megy be."
Addig ez nem lényeges a szolgáltató részéról míg valamely ingatlannál nem panaszolják hogy túl magas vagy alacsony a feszültség.(na az sem megy olyan könnyen,bürokrácia....)
De miért 50A, miért nem mindjárt 100A vagy több?
Ha én lennék a szolgáltató az 1x50A-t úgy használhatná hogy megrendeli a fogyasztást,és ha nem fogyaszt annyit amennyit igényelt, bünti. Ha valaki arra hivatkozik hogy kényelmi szempontból van hogy mos-főz-takarít-hajat szárít-hegeszt-locsol-körfűrésszel fát vág egy időben, nem tudja (akarja?) időben megosztani a feladatokat,
Azért azt se felesd el, hogy az 1,5 KW- os motorod ugyan annyi dróttal három fázison 3 KW- os lesz és 15A helyett felvesz kb 3x 6 ampert.
Nem terheli a PEN vezetőt, tehát nem okoz rajta feszültségesést és a nullázott készülékek fémtestét nem emeli el a semleges földtől.
Egyébként az egyik kuncsaftomnak párnapja szét kurta a villám a 3x50A- os mérőjét és másodszor már nem merte felnyomni a kismegszakítót, mert akkorát szólt.
az áramszolgáltató akadályokat gördít a 32 ampernél nagyobb egyfázisú bekötések elé
Hála a Jóistennek, 25A-t sem tudtok üzembiztosan szétosztani, azt sem tudjátok miért szar a lakáselosztó nullasínje, egy pen-t nem tudtok normálisan szétbontani, mégis mi a picsát csinálnátok 50A-rel? Lakástüzet.
"motort egy fázisra max 1,5 kW-ig lehet rakni." Van elektromos láncfűrészem 2 Kw, fahasítóm 2,2 Kw-os, de lehet kapni körfűrészt 3 Kw-os is. Nekem 3 f 3 x 15 A van. Szerintem nálam is csak 1 fázison van az összes fogyasztó. Lehet hogy szét kellene válogatni. Bár még csak 1 szer kapcsolt le az automatika, az asszony sütött a sütőben, én meg hegesztettem. Lehet hogy a " műhelyt " át kellene tenni másik fázisra.
"3 fázisú fogyasztók statisztikusan jobb kiegyenlítődést biztosítanak, mint harmadannyi egyfázisú"
Ez lehetséges, csakhogy átlagos lakóövezetben egy uccasarki trafón lévő összesen mondjuk ezer darab fogyasztónak nem egyharmada, hanem kb egy százaléka három fázisú fogyasztó.
Márpedig ha a fogyasztók 99 százaléka egyfázisú, akkor a trafó három fázisán a terhelés pillanatnyi eloszlását leginkább a véletlen határozza meg, az gyakorlatilag semmit semmit számít, hogy a házakba az energia egy- vagy három fázison megy be.
Tehát ismét eljutottunk oda, hogy ha az áramszolgáltató akadályokat gördít a 32 ampernél nagyobb egyfázisú bekötések elé, azt kizárólag a szakmai lustaságával indokolhatja :)
A villany az erősen közösségi termék. Még a készülék visszahatása is közösségi lesz, mert a feszültségesés rángatása mindenkinél jelentkezik. Nyilván ma nem ugyanaz a hatása ugyanannak a falusi asztalosműhelyi 2 kW-os motornak, mint amikor hatos réz volt a falusi állomásból kiinduló vezeték. Lehet, hogy átalakíthatjuk a gondolkodást valamennyire - bár nem hiszem, hogy jó lenne, ha a mai drótokra akkora terhelést engednénk rá, amekkora ugyanazt a pislogást okozza, mint 1930-ban okozott valami. :D Akartam írni, hogy a 447 is mást enged meg ma, mint régen, de nem. :D A 78-as kiadásban ugyanaz van, mint a 98-asban, hogy motort egy fázisra max 1,5 kW-ig lehet rakni.
A 3 fázis még unikum abból a szempontból is, hogy az egyenletes terhelés.
Szerintem a 3 fázisú fogyasztók statisztikusan jobb kiegyenlítődést biztosítanak, mint harmadannyi egyfázisú, de a matematika ezen részéhez mindig sötét voltam. :)
10+10+16A-t írtam. 12A-t nem igényelhetsz. A 32A tökéletesen elég kijelentéssel vitatkoznék. Lehet csak én dolgozom olyan helyeken ahol a 3x16A is csak szűkösen elég.
"Nem kötelező 3x16A. Kérhetsz 10+10+16A-t is, akkor csak 4A után fizetsz."
Persze, ez teljesen igaz :)
De az 1x32A idehaza tökéletesen elég mindenre, plusz fizetés nélkül.
A 10A - 10A - 12A felállást meg kenhetném a hajamra ugyanezért a pénzért. A mosogatógépem 3600W-ot is bekapkod rövid ideig, tehát egy 16A-est mindenképpen kellett volna igényelni.
Ízlés kérdése, ha most kérdeznék, hogy 1 fázis helyett 3 fázist kapok, vagy esetleg pár plusz négyzetmétert, sört, nagy tévét, akkor lehet nem sokáig gondolkoznék a válaszon :-D
Persze itt a banda felel jajveszékelni fog meg keresztet hány és poroltót vetet mert holnap már akár ki is gyulladhat de ha egy év múlva pótolod vagy soha nem lesz vele semmi baj.
Most hogy így egy picit belelátok a lehetőségekbe meg az okozatokba, aki feltétlen nem akar háromfázisú dolgokat használni teljesen felesleges vele kínlódni főleg ha nem jelent kapacitásbővülést.
Nem mindegy hogy osztod fel a köröket, nem mindegy mi hova kerül és ami hab a tortán 10-20 év alatt a szokások vagy egy tulajdonosváltással még át is értékelődik a dolog.
Amatőr kérdés: több helyen láttam kismegszakítóba sodort MT kábelt csavarozva. Ez nem kellene előtte érvéghüvelyezni? A gyakorlatban ez mennyire jelent problémát (hibaforrást)?
Ahol 3 fázis van, ott sem egyenlően oszlik el a terhelés a három fázison, többnyire igen durva a házon belüli aszimmetria, sőt, van, amikor egy (vagy két) fázison egyáltalán nincs semmi terhelés (olyat is láttam, hogy az egyik fázisra nem is volt semmi rákötve sem :).
Nekem olyasmi is rémlik, hogy az is számít, magánszemély vagy közület. Magánszemélyként akkor sem kaphatsz egy fázison 32A-nél többet, ha karvastagságú az összes vezetéked.
"seélytelen, el fogják utasítani 1 fázison. Ha jól emlékszem asszimetriára hivatkozva. "
Ahol 3 fázis van, ott sem egyenlően oszlik el a terhelés a három fázison, többnyire igen durva a házon belüli aszimmetria, sőt, van, amikor egy (vagy két) fázison egyáltalán nincs semmi terhelés (olyat is láttam, hogy az egyik fázisra nem is volt semmi rákötve sem :). Minden utcasarki trafón van száz ilyen durván aszimmetrikus ház, ez vajon miért nem izgatja az áramszolgáltatót? Mindenki tudja a választ: az egyes házak saját aszimmetriái a nagy számok törvénye alapján átlagolják/kioltják egymást, ezért a trafó terhelése nagyjából egyenletes lesz mindhárom fázison.
Elmondhatjuk, hogy a három fázisú házak az idő nagy részében külön-külön annyira szimmetrikusan terhelik a hálózatot, hogy ha minden ház betápja egy fázisú lenne, az szerintem az esetek többségében alig változtatna a helyzeten akkor is, ha véletlenszerűen választanánk ki, hogy az utcában melyik ház melyik fázisra kerül a háromból.
Persze az az igazi, ha nem a véletlenre bízzuk, hogy mennyire egyenletes a trafó terhelése (és a feszültségesés), ezért az utcában az utcán a házakat végig egyenletesen váltakozva kellene más-más fázisra kötni, ami extra odafigyelést igényelne a bekötést végzők részéről. Na szerintem csupán ezt az extra odafigyelést próbálják megúszni, kizárólag ezért megy ez a nagy mellébeszélés / lerázás, amikor valaki 1 x sok ampert két.
"írásban válaszoltak hogy keressek regszerelőt, aki a hálózat ismeretében válaszol."
Ügyes megoldás a részükről: írásban megpróbál lerázni és lepasszol valakinek, aki viszont nem fog veled írásban kommunikálni, mert őneki viszont nem kötelessége :))))
A hivatalos szövegekben tudtommal azt jelenti, hogy segédeszköz szükséges a berendezés hálózatról leválasztásához.
Érdekes kérdés, hogy lehet-e fix bekötésnek tekinteni azt, amikor pl kézzel nyitható WAGO-val vannak összekötve a vezetékek egy olyan dobozban, aminek a teteje szintén kézzel nyitható.
Mert ebben a fórumban is vannak olyan emberek, akik szerint ez a megoldás tilos pl vezérelt áramra kötött bojler bekötésénél, mert a szabály egyértelműen kötelezővé teszi a segédeszközt.
DÉMÁSZ területen pontosan így járt a kollégám, a regisztrált szerelők beszélték le róla hogy esélytelen, el fogják utasítani 1 fázison. Ha jól emlékszem asszimetriára hivatkozva.
Így 3 fázis lett.
De majd mekkelek köttet be magának 1x50A-t és beszámol hogy sikerült.
Ez annyira jellemző a Kárpát-medencében élő népre, javaslok egy adatgyűjtést, és nem javaslok egy felesleges ha... de... és... feltételezésrendszeren filózást információ hiányában, erre 9 napja nem jön adat (miközben azt vártam, fél óra múlva, de legkésőbb másnap reggel sorolod az értékeket), de rögtön rákérdezel a lehetséges variációkra. :D
Mondom írtam az eon-nak hogy a saját szabályzatuk szerint mi a max egy fázison, írásban válaszoltak hogy keressek regszerelőt, aki a hálózat ismeretében válaszol.
Beszéltem több regszerelővel akik állítják, hogy adtak már be igénylést az eonnak 1f 32A felett, és azt automatikusan elutasították, mindegy milyen a hálózat.
De ezen a ponton be is fejezem a társalgást, nem tudok újabbat mondani, amit ismételgetek az meg nem megy át.
Azt mondjuk még megvizsgálhatnánk, hogy ezen szabványban mit jelet az, hogy "main circuit".
Mert lehet, hogy egy mindössze 3 db konnektort vagy pár lámpát tartalmazó áramkör az nem "main circuit", így ez a bekezdés nem rájuk vonatkozik, hanem mondjuk csak a lakás-elosztók előtti szakaszokra (főbetáp? fővezeték?).