Nálunk kétfajta lámpatest volt a 38W-os, és a 21W-os fénycsőnek. A foglalat azonos, de a fénycső mérete miatt a nagyobb fénycső a kisebb lámpatestbe nem fért bele. Csodálkoznék, ha a te lámpatestedbe beleférne a nagyobb fénycső úgy, hogy a búra is fel van téve.
kunberci:Köszi a választ ezzel az előtéttel kapcsolatban! Fizikailag befér a 38W-os. A tegnap beszúrt tinypic-es fényképet megpróbálom feltenni újra (mivel most nem hozza a képet), hogy néz ki a jelenlegi állapot, bár a vezetékelés csak félig látszik rajta.
aekis: a nyugdíjas szüleimnél van, akik se nem adják bérbe azt az ingatlant amiben laknak, se nem fognak új világítótestet venni, sem gondolkodásmódot váltani
Mekk Elek ezermester: két ilyen világítótest van, nem mindennap használt helyiségekben, de kétségtelen, hogy csapnivaló a 18-21W-os perecégők fényereje. Korábban lett vásárolva két db 38W-os fénycső beléjük, aztán lett cserélve starter nagyobb teljesítményűre, mert volt otthon, de így is csak villogott a 38W-os fénycső. Mivel nem vagyok villanyszerelő online igyekeztem utánanézni a dolognak és kb bruttó 60 percemben van a világítótest szétszerelése, az összes fórumozás, keresgélés ezügyben, de értékelem az ezirányú aggodalmat! (Sem vállalkozó, sem nemzeti gázszerelő nem vagyok, így sajnos ez alatt az egy óra alatt semmilyen formában sem tudtam volna megkeresni egy új világítótest árát. :D)
Jelenlegi bekerülési költség esetében ha a két fénycső árát nem számolom, akkor most két előtét szállítási ktg-el növelt ára nem éri el az 5.000 Ft-ot, ha műszakilag megfelelő a mostani lámpatest. Néztem ilyet bele, de nem túl költséghatékony Németországból, így elvetettem: https://www.asmetec-shop.de/images/product_images/popup_images/6357_1.jpg Az Ön által javasolt ledes paneleket is megnéztem korábban aliexpressen, az volt a 2. számú megoldási tervem is, ha az előtét cseréje nem játszik, de köszönöm a javaslatot!
"Ha én lennék az ingatlan tulajdonosa már én is kidobtam volna nyugi! :D"
Akkor következő stratégiát javaslom:
"A jelenlegi lámpatest egyedi munkával történő átalakítása (népművészeti tevékenység) 20.000 Ft lesz és a végén lesz egy ugyanolyan szar lámpája nagyobb fényerővel. Ha viszont kacagva kib@zzuk a szemétbe és veszünk helyette egy ugyanakkora, viszont korszerű, ráadásul alacsonyabb fogyasztású lámpát, az csak 15e Ft lesz. Tessék választani."
Amennyi időt fojtó/perec kompatibilitás nyomozással meg fórumozással eltöltöttél, annyi idő alatt már megkereshetted volna egy vadiúj csúcstechnológiás szuperlámpa árát.
A 21W-os perec fénycső méretre sokkal kisebb mint a 38W-os. A 38W-os fénycsőhöz nagyobb lámpatest is kell. Ezért inkább célszerű új lámpatestet vásárolni. Lehet, hogy a fénycső foglalatot is cserélni kell, +előtét, +vezetékezés, és akkor már nem éri meg átszerelni.
Az a fénycső-előtét természetesen jó 38W-os patkó fénycsőhöz. A bekötése meg rá van rajzolva az előtétre, ennél világosabban meg nem lehet elmagyarázni. Én nagyobb lámpatestbe építettem 1x36w-os tracon T 8-as előtétet a 38W-os patkó fénycsőhöz. Avval is működik rendesen.
Csak azok az elvek sérülnek, melyeket 120 éve alkalmaznak a berendezések dizájnolásánál, hogy mivel a szigetelések élettartama véges, ezért a kikapcsolás az a feszültség megvonása általában, és nem pedig az áramkör olyan bontása, hogy a berendezésben feszültség alatt marad szinte minden.
De ez mondjuk a felcserélhetően bedugható berendezéseknél teljesen esetleges. lehet, hogy ezért vannak országok, ahol nem ilyen a dugó.
Meg azt is lehet mondani, hogy ha a mai PVC szigetelésű vezeték élettartama 300 év, akkor is mindegy, mert előbb selejtezik a bojlert.
Magánvélemény: én a helyedben nem reszelgetném/tuningolnám a perec égős lámpámat, hanem sürgősen megszabadulnék tőle (szemétbe vele, vagy odaajándékoznám egy ellenségemnek).
"Ekkora keresztmetszet különbségnél csak az idióta rakja be egymás mellé a két vezetéket,"
Ne úgy gondolkozz, hogy van egymás mellett egy 10-es és egy 4-es vezetéked.
Úgy gondolkozz, hogy van összesen mondjuk 140 db vékony réz elemi szálad, amelyek együtt, ömlesztve EGYENLETESEN kitöltenek bármilyen alakú nyílást.
Csak egy picit hosszabbra kel blankolni és lesz hely párhuzamosra igazítani a szálakat a csoki lyukának egész hosszában (én nem sodrom az érvéget ilyen nagyáramú helyeken).
"A 2x10-es nagy, nem lenne jó minőségű a préselés"
Ha 10+4 mm2-nyi vezeték nem tölti ki eléggé a 20 mm2-es csövet, akkor tegyél mellé még egy plusz 4 mm-es vezetéket (ami mondjuk 2 centi hosszú), 18 mm2 esetén már elég szoros lesz a préselés.
Vagy 2 centis elemi szálakból melléjük dugdosol még további 2 mm2-t és akkor pont 20 mm2-re lesz megtöltve a zérvéghüvej.
"vagy nyugodtan mehetne bele csupaszon is a vezeték, de neked perverziód, hogy akkor is használsz érvéghüvelyt, amikor valójában nincs rá szükség?"
Ekkora keresztmetszet különbségnél csak az idióta rakja be egymás mellé a két vezetéket, mert a normális tudja, hogy amikor a 10-es megszorul, mellette röhögve kihúzható lenne a 4-es.
A 2x10-es nagy, nem lenne jó minőségű a préselés (négy pofás fogóval esetleg, de nekem nem olyan van, hanem a hagyományos U alul V felül fajta. Nem, nem gagyi izé, Haupa, de ilyen a profilja...)
Egyszer jártam úgy, hogy egy bojler takarításakor egy hosszanti repedést találtam a fűtőszál egyik végén. Elég csúnyán szét is volt nyílva. Mondtam is a tulajnak, hogy szerencséje van, mert a nulla felőli vég nyílt meg. A fázis felőli vég lett volna, lehet hogy izgalmasabb lett volna.
Egyébként a kérdésedre a válasz, hogyha szabályosan van bekötve, mindegy melyik oldal kap fázist.
Ha csak merőlegesebb lett volna az oldalra világító szög, és 1 fénysugár a lámpa alá is világít (ide gyengébb is elég, mivel közelebb a talaj) akkor már nem vakítana oldalra. kb 45fokban hasítanak, igazi parasztvakítók. És az a legszebb, hogy nem kapcsolják fel hamarabb, megvárják amíg töksötét lesz. Pedig amikor a kocsikban már mindenki lámpázik, a zuccán is fel kéne kapcsolni, főleg borús időben, esőben. De nem, még véletlenül se lehet fényszabályzós kapcsolást csinálni, még mindig le vannak ragadva a fix időpontoknál, amiket spórolás címén este jól behúznak a sötétbe, hogy utána egész éjjel maxigázon égjenek. Miért nem lehet levenni ezeknek a fényét éjfél után mondjuk 75-50%-ra? Simán meg lehetne oldani, csökkenne a fényszennyezés is, de nem. Barmok.
"De baszki, nem mindegy, hogy a lámpa alatt van a sötét folt, vagy két lámpa között van pontosan ugyanakkora?"
Azt nem írtad, hogy ez olyan lámpa, ami kizárólag kétfelé világít, alatta meg sötét van.
Valószínűleg olyan mérnök tervezte, akinek csak diplomája volt, esze nem (ez egyre gyakoribb eset az utóbbi időkben), ezért a gyár a legyártott raktárkészletet negyed áron adta el mint konstrukció hibás szériát.
Vagy a szerelést végzők nem értették, hogy mire való az a lámpatestek mellé csomagolt két kis tükör és eldobták :)
Én is szoktam extra tükrökkel módosítani lámpa fény-karakterisztikáját, igen érdekes dolgokat lehet megoldani.
"Kevesebb, merőleges fénnyel pontosan ugyanaz lenne a statisztikai megvilágítottság,"
Könnyű mondani, hogy legyenek sűrűbben a lámpák az utcában, de ki fogja kifizetni a plusz lámpaoszlopok árát?
"Látott már olyat valaki, hogy egy alternatív kapcsoló, a nyomógomb alatt - néha szikrát dob?"
Minden mechanikus kapcsoló szikrázik egy icipicit az áramkör megszakításakor. Minél több a watt és minél lassabb a kapcsoló mechanikája annál nagyobbat, de ez normál üzemmód, ez nem csökkenti a kapcsoló élettartamát, erre van tervezve gyárilag.
Ne kapcsolgasd amikor sötét van (leszerelt burkolattal világosban se) és ha nem látod, akkor nem zavar :)
Persze :) rosszul van bekötve az alternatív kapcsoló. A két kapcsoló között lusta volt a "szerelő" két szálat kihúzni, így a kapcsolók két pólusára vitt fázist és nullát (szabálytalanul) és ez okozhatja valószínűleg a szikrázást.
De baszki, nem mindegy, hogy a lámpa alatt van a sötét folt, vagy két lámpa között van pontosan ugyanakkora? Kevesebb, merőleges fénnyel pontosan ugyanaz lenne a statisztikai megvilágítottság, és nem vakítana az a szar.
"De mi van ebben az esetben, ha a mama azt mondja a 3-4 éves csemetének szaladj ki a papához a garázsba és hívd vacsorálni?"
Először is ne parancsolgasson a férjének, majd bejön, ha végzett/éhes. Amikor tálalva van a vacsora, akkor Mr Twelvetrees úgyis megüti a gongot a teraszon.
Különben meg a mozgásérzékelő és a kézi vezérlés (impulzusrelé / lépcsőházi automata) nem zárja ki egymást: egy 3-4 éves gyerek már meg tudja nyomni magának a villanykapcsolót
(csak a kutya el ne lesse a gyerektől a mozdulatot, pl egy haver kapuján a kilincset el kellett forgatnom 90 fokkal, mert elkezdett a kutya is kijárni az utcára).
"Egy nagyobb kutya pont frankon leragja a falrol a 100-130cm magasan elhelyezett mozgaserzekelot."
Akinek akkora kutyája van, hogy a talajon álló mellső lábakkal eléri a mozgásérzékelőt, az túl alacsonyra szerelte.
Akinek a kutyája a hátsó lábaira állva harapdálja a falon a mozgásérzékelőt, az meg sürgősen ajándékozza el Darwin-díjas kutyáját és szerezzen be egy kevésbé hülye ebet.
Így lehet egyenletesen elosztani a fényt a megvilágítandó felületen: a távoli pontok felé erősen világítani, a közelebbi pontok felé egyre gyengébben. Amikor keskeny hosszú területet kellett megvilágítani egy pontból, akkor én is hasonlóképpen csináltam: két erős + keskeny nyalábú reflektor két irányba, plusz lefelé egy gyengébb reflektor.
A zuccát úgy szokás, hogy hullafehér bazierős lámpát raknak a régi oszlopokra. Ezek 2 sugárban lőnek oldalra. A végeredmény: egy tonna szúnyog hemzseg minden lámpa körül, a lámpák alatt fekete folt van, a lámpák közt meg fehér folt. A kocsiban meg le lehet hajtani a szemellenzőt, mert az oldalra lövő lámpák pont szembevakítanak. Kifejezetten megnyugtató egy sárgalámpás utcára visszaérni. Érdekes módon az újabb építéseknél már nem a hullafehér szemkilövő lámpa van, hanem kissé sárgább, normálisabb.
Ész az nincs, leírják az átadóban nagybetűvel, hogy csökkent a fényszennyezés. :)
Nem tisztáztuk azt hogy van-e kutyájuk és dog vagy tacskó
Mondjuk nem érzékeli a nagy kutyát sem. De mi van ebben az esetben, ha a mama azt mondja a 3-4 éves csemetének szaladj ki a papához a garázsba és hívd vacsorálni?
Gyerek meg eltéved a sötétben, vagy nem is mer nekivágni a mumusok miatt
OK, de én "(fél)gömb" karakterisztikát írtam, ahol a fényhasznosítás sokkal optimálisabb a gömbénél, amiről értekeztél...de mindegy, úgyis Neked lesz igazad.
"nyugodtan gondolkodhatunk (fél)gömbsugárzókban is, nem?"
Az egyenletesen gömb iránykarakterisztikájú fényforrás fényereje a távolság négyzetével csökken. Tehát a lámpától 5 méterre már 25-ször kevesebb lesz a megvilágítottság a járdán, mint az 1 méterrel a lámpa alatt. Pontosan erre céloztam, hogy 10 méteres járdaszakaszt kis magasságból csak speciális vagy egyedi gyártású lámpával lehetséges nagyjából egyenletesen megvilágítani. Olyan lámpa kellene, ami a távolabbi járdaszakaszt ha nem is 25-ször, de sokkal erősebben világítja meg, mint a közvetlenül alatta lévőt. Lehet csinálni ilyen lámpát, de az egyedi lámpakészítés nagyon drága mulatság, sokkal olcsóbb ugyanazt a célt több lámpával elérni.
"A mozgásérzékelős lenne a legjobb, de kutyamagasság fölött érzékeljen, az meg neked bonyolult lesz."
A sok tudálékos nagyeszű éppen a mozgásérzékelő jó magasba szerelésével cseszi el a dolgot :)
Ember esetén pont 100-130 centi magasságban van legjobb helye a mozgásérzékelőnek, kutya esetén meg nem is szabad ennél magasabbra tenni.
Kutya esetén a mozgásérzékelő lencséjén le kell takarni az összes lefelé néző zónát, majd a megmaradt egyetlen érzékelési "legyezőt" vízszintesen kell elhelyezni a térben, úgy, hogy a kutya a legyező alatt szaladgáljon, a kutyánál magasabb ember viszont pont mellbe kapja az érzékelő zónákat.
Arra kell még ügyelni, hogy a vízszintesre beállított érzékelési karakterisztika a túl átlátszó kerítésen keresztül átláthat a szomszédba meg kiláthat az utcára is :)
Arról meg szó sem esett eddig, hogy milyen fényvetési karakterisztikájú világítótesteket kellene ajánlani, mert ha nem akarunk rengeteg kicsit, (nagyot, LED-szalagot, stb.) akkor nyugodtan gondolkodhatunk (fél)gömbsugárzókban is, nem?
csak hát mindössze 1 méter magasságban ilyenből kb 4 méterenként kell egy-egy, ami 100 méterre 25 db lámpa. Plusz mindegyikbe egy 3-4 wattos led izzó... szaladnak ám a forintok...
Ha egy járdafelületet 300 lux erősséggel megvilágítasz (1 méter távolságról nem nehéz), azt nézve a szemed rááll arra a fényerőre. 5 méterrel arrébb viszont a járda már csak 20 lux fényt kap, a szemed viszont még a 300 luxra van ráállva, tehát gyakorlatilag vaksötétben tapogatózol. Ráadásul már a szemedbe vakít az 5 méterre előtted 300 luxszal vakító újabb járdaszakasz...
Mindössze egy méter magasból 10 méternyi járdaszakaszt csak speciális (marhadrága vagy egyedi gyártású) lámpával lehetséges többé-kevésbé egyenletesen megvilágítani.
Ha minden kettős szigetelésű, akkor összesen 3 ér elegendő: nyomógomb + nulla + kapcsolt fázis.
Vagy ha nem akarjuk a nyomógomb szálat is 20 helyen megszakítani és újra megkötni, akkor futhat két külön kábel, akár két egyszerű 2x0,75-ös MTL (különböző színű, hogy ne keverjük össze :) ebben az esetben van egy plusz erünk egy állandó fázis számára, tehát a kapunál a nyomógomb mellé mehet mozgásérzékelő is.
"Tehát csak ha nincs áram akkor nincs megfelelően szinuszosság. Ha visszajön akkor vissza is kapcsol a hálózatos betápra."
Ez nem biztos, csak majdnem biztos. Az összekaparható információk erre utalnak.
Egyébként az igazi és az ál-szinuszos feszültségnek egészen más a hangja is. Persze 230 voltos hangszórója nem mindenkinek akad otthon :) de pl a pillanatforrasztó pákák szintén hallhatóan másképp zúgnak, amikor egy olcsó szünetmentes tápegység kamu-sznuszos üzemmódban van.
A mozgásérzékelős lenne a legjobb, de kutyamagasság fölött érzékeljen, az meg neked bonyolult lesz. Maradj a sima kapcsolóknál és a párhuzamosan bekötött egyszerű lámpáknál. Reflektor se kell, szebb a sima gömb.
"valami egyszerűbb pici lámpa ami befér erre a 20 centire"
Nem a 20 centivel van a baj, hanem azzal hogy a lámpáid mindössze 1 méterre lesznek a járda felett. Ilyen kis magasságból te nem tudsz egyenletesen megvilágítani 10 méter hosszú járdaszakaszt. Hozzáértők vagy magasból világítanak erős fénnyel 10-15 méterenként, vagy alacsonyan de sűrűn helyezik el a kisebb fényű lámpákat, a hülyék alacsonyan és ritkán helyezik el a lámpákat, így 3 méteres szakaszon műteni lehet a fényerőtől, utána 7 méteren vakvezető kutyára van szükség. Tehát ha ragaszkodsz a kis magasságban szereléshez, akkor készülj fel arra, hogy vagy 2-5 méterenként lámpát kell szerelned, vagy igen hülyén fog kinézni a fényeloszlás. 100 méteren ez nem kevés lámpa (és nem kevés munka), tehát el kell döntened, hogy a rengeteg munkaórát nem-e cseréled be inkább drágább anyagra, mert a fénykábel / világító cső csak adddig tűnik drágának, amíg nem számolod bele, hogy milyen rohadt sok munkaórát takarítasz meg vele. Léteznek 20-60 méter hosszú ledes fénykábelek / világító csövek is, sőt olyan is, aminek a végét egy egyszerű gyári közdarabbal összekötheted egy másikkal, ha veszel két ilyet, akkor a 100 méternyi lámpaszerelés elektromos részét megoldottad 5 perc alatt, "a sok kis lámpa" projekten viszont laikusként napokig dolgozhatsz.
A kapcsolást nyomógombokkal + impulzus relével oldanám meg.
Lehet mozgásérzékelővel is (ha nincs nagytestű kutya), mondjuk mozgásérzékelőket még a (állítólag) hozzáértő szakemberek is rosszul szokták elhelyezni :)
És hogy a gyerekre is gondoljunk: ezt az egészet külön figyelheti egy 10 milliamperes FI relé.
A feladat 90%-a segédmunka, azt te is megcsinálhatod, de az elektromos kötéseket szakember csinálja.
Köszi nektek, akkor úgy néz ki, hogy 230V lesz a nyerő.
Ledszalag vagy fénykábel helyett valami egyszerűbb pici lámpa ami befér erre a 20 centire és meg lehet oldani a váltókapcsolást? Vagy mozgásérzékelős megoldás lenne a jobb? Csak azt beszerelni nem nagyon tudom :(
Előre bocsájtom, hogy én is csak egy hozzád hasonló mezei fogyasztó vagyok. A különbség, hogy nálam gáz üzemű a főzőlap és nincs bojler. Ha semmiképp nem tudsz vagy akarsz nagyobb betápra szert tenni...
Tegyél nagyobb bojlert, kell a tartalék meleg víz. A sütőt + hűtőt és a bojlert tenném egy fázisra úgy, hogy egy áramfigyelő relével a sütő + hűtő kapna prioritást. A mikrót a főzőlap egyik fázisára tenném szintén áramfigyelő relével. Így a mikró csak akkor esik ki, amikor az adott fázishoz tartozó főzőzónákat nagy teljesítménnyel használod.
A főzőlap másik fázisát háttérbe szorítanám a lakás többi fogyasztójával (mosógép, mosogatógép, porszívó, vasaló) szemben. Lehet még kombinálni fix átkapcsolásokkal, pl. főzni kell, de tudom, hogy nem fogok sütni, mosni meg kellene, akkor a sütőtől felszabaduló teljesítményt át lehet adni a mosógépnek szintén úgy, hogy amíg a program elején fűt letiltja a bojlert.
De az egész logisztikától meg lehet szabadulni, ha az egyik fázisra nagyobb áramot kérsz. Mondjuk 32+16+16 bontásban. Azért lehet, hogy a bojler és a sütő együtt tartását a fenti módon az egyik 16-os fázison még így is megfontolnám.
Volt itt múltkor egy bekötési vázlat két v. több fi-relés áramkörről, nincs meg valakinek? Oda kellene adnom egy ismerősnek, jobb lenne mint kézzel felvakarni valamit.
Rendben, köszönöm az információkat. Tehát csak ha nincs áram akkor nincs megfelelően szinuszosság. Ha visszajön akkor vissza is kapcsol a hálózatos betápra.
A legkevésbé drága: A járda felett 6-7 méter magasan elhelyezett lámpákkal (oszlopokról vagy a háztető széléről) erős reflektorokkal megvilágítani a járda egy-egy 10 méteres szakaszát.
Egy kicsivel drágább: a perem alatt sok kis voltos led lámpa (mondjuk 1-2 méterenként 2-4 watt) vagy marhasok icipici led (led szalag vagy fénykábel) de a nagy távolság miatt itt is 230 voltot kel végig vinni
És amikor mélyen kell a zsebbe nyúlni: a fenti megoldás teljesen törpefeszültséggel kivitelezve.
Minél kisebb az alkalmazott feszültség, annál nagyobb a százalékos veszteség, kivéve, ha rohadt vastag (=piszok drága) vezetékeket alkalmazol. Az életvédelmi törpefeszültség hivatalos felső határa asszem 50V mostanában, ezért ha ragaszkodsz a törpefeszültséghez, akkor én 50 voltot küldenék végig a 100 méteren és erről működnének a 12 voltos lámpák, persze minden lámpa mellé beennék egy "step down buck converter"-t (ezek nem annyira drágák, mint a nevéből gondolná az ember :), ami a terasz alatt végigfutó 50 voltból mindenütt helyben (X méterenként) 12 voltot állítana elő a lámpa (vagy led szalag) számára. Pontosabban a 100 méter elején még 50 voltból, a 100 méter vége felé már jó ha marad 20 volt az 50-ből (ki kell számolni, hogy milyen vastag vezeték kell, hogy a századik méternél még biztosan legyen elég feszültség az utolsó konverter számára is).
Ha törpefeszültségű a rendszer, akkor a kapcsolást valamilyen egyenfeszültségű impulzus relével oldanám meg (meg két egyszerű nyomógomb a két végére,).
De egy ilyennek az összehozása már nem a "lelkes amatőr" kategória.
Ha 100 meter lenne a teljes hossz akkor felejtos a led szalag. Egyreszt ha rendesen meg akarod taplalni akkor 5m-kent duplan be kell taplalni, ami ugye nalad 20 bekotesi pontot jeltene, masreszt a hasznalhato szalagok siman 8-10W/m fogyasztasuak, gondolom nem akarnal 800-1000W-ot egetni ha nem muszaj... (Mondjuk ha aranyos a rajzod akkor a terasz kb akkora mint egy nagyteszko... :)
100m-en eleg komoly feszultsegesessel kell szamolni amit ugyan a led lampak eleg jol toleralnak, de nem artana ha maradna valamennyi kraft az utolso lampara is. Ki kell szamolni, de elso blikkre az az erzesem hogy dragabb lenne a kabel mint az osszes led lampa.
Több fajta felépítésű létezik. Van amelyik a rendes hálózati áramot adja ki, és átkapcsol áramszünet esetén. Van amelyik meg folyamatosan az általa átalakított jelet adja ki.
Lenne egy kérdésem: Ha egy szünetmentes megközelítő v. kvázi szinuszos akkor ezt a nem teljes szinuszosságát minden esetben adja ki vagy csak akkor ha nincs hálózati áram?
Nem a teraszt akarom megvilágítani hanem a terasz alatti beugróban szeretnék egy járdavilágítást létesíteni
Így néz ki a terasz: Van egy ilyen kis beugró (kb 25 cm) ott gondoltam elvinni a kábelt. De a 230 V-tól picit tartok, inkább akkor a 24 V-os megoldásban gondolkodjunk, oda mit javasoltok illetve milyen lámpa férhet el ide? Ledszalag?
1 reflektorlámpa kell a sarokra, kis szórással, és 45fokban megdöntött tükrök egymás mögött, amelyek levetítik a rájuk küldött fényt :) Legyen már valami eredeti ötlet is benne.
Hát, ha ez az ábra és csak ennyi az igényszint, akkor ez tökegyszerű. Ehhez 2db klasszikus kereszt-váltókapcsoló kell, közéjök a lámpasor. Sima 230V-os lámpákkal csinálnám, fölösleges túlvariálni.
A piros golyók jelölik a lámpát (vagy kültéri ledszalagot)
Lényegében a kábel a terasz kiguró része alá kerülne (nem a földbe, így nem kéne ásni)
Csak ezt a wifis kapcsolót nem egészen értem.
Köszönöm mindenki javaslatát, ötletét. (Valahol és valamikor el kell kezdenem a villanyszerelést, - mint hobbit - azért sem akarok 230-al kísérletezni mert az túl nagyot üt) :)
Rádiós-elemes megoldást keress, mint az ajtócsengők. A nyomógomb nagyon sokáig fogja bírni, a vevő rész (lámpánál) legyen konnektorba dugva. Olyan kéne ami gombnyomásra fel illetve lekapcsol, s ebből lehetne több is.
Vannak kimondottan foldbe fektetheto kabelek (foldkabel), azt is kihuzhatsz. Ha csak a garazshoz kell a vilagitas, akkor egy 3 eres kabellel meg tudod oldani:
"A kertben lévő kocsibeálló és a ház bejárata között kb 100 méteres távolság van, ahova szeretnék valamilyen elektromos világítást beépíteni házilag. "
A feladat nem egyértelmű:
- meg akarod világítani a háztól 100 métere lévő autóbeállót (tehát a háztól 100 métere szoktál pakolni és szeretnéd, ha ott helyben lenne valami világítás)
- végig meg szeretnéd világítani a 100 méteres utat is
- a 100 méterre lévő ponton kell-e 230V valamihez (konnektor, motoros kapunyító, stb)
- a gyerek szokott-e flexszel, motoros fűrésszel, baltával játszani? Ha nem, akkor hogyan érhetné baleset egy szakszerűen megcsinált 230V-os földkábeles vagy légvezetékes rendszer esetén?
A 24V-os jobb, mert a 12V-oshoz vastagabb vezeték kell ilyen hosszon. Így is lesz feszültség vesztésed, de kompenzálni lehet ha kapcsolóüzemű tápegységet veszel, mert azon tudod emelni a feszültséget. Kapcsolónak pedig impulzus relét javasolok, arra bármennyi kapcsoló (nyomógomb, csengőkapcsoló) köthető.
A kertben lévő kocsibeálló és a ház bejárata között kb 100 méteres távolság van, ahova szeretnék valamilyen elektromos világítást beépíteni házilag.
Arra gondoltam, hogy (mivel kisgyermek is van én meg kezdő barkácsoló vagyok) így nem vinnén át a 230V-ot a kerten keresztül védőcsőben, hanem 12V vagy 24V-os feszültséggel működő kültéri ledes fénycsövet / lámpát telepítenék, valami kültérre való kábellal
Melyik megoldás a jobb, a 230V vagy a 12 V vagy a 24 Voltosat javasoljátok?
Ha egyes szakaszokon a föld alá kéne vinni akkor milyen mélyre érdemes betenni a védőcsövet 24 volt esetén gondolom nem kell túl mélyre?
Hogy tudnám megoldani azt hogy a garázsnál felkapcsolom a lámpát, és a ház bejáratánál le tudjam kapcsolni? Váltókapcsolóhoz van valamilyen trükk? (még sose építettem ki ilyet)
Mivel érdemes lekonvertálni a 230V-ot 24V-ra? Lehet kapni ilyen dugaljt hogy bedugom a konnektorba és a másik végén 24V jön, vagy külön kell barkácsolni valami transzformátort hozzá? :)
A paneltől független külső tápegységről (aminek talán egészen más a gyártója, mint a panelnek) eddig nem volt szó. Ez új információ. Menet közben variálsz? Mindenkit félrevezetsz, akitől tanácsot kérsz, vagy csak azokat, nézed hülyének akik ingyen dolgoznak neked?
Egyébként remélhetőleg ugyanúgy fog működni együtt a külső driver és a panel, mintha a panelbe lenne gyárilag beépítve (vagy kimondottan hozzá lenne gyártva).
"mert ennél például kimondottam írják hogy jó ledhez is"
Tessék megtanulni reklámszöveget olvasni: a leírásában SEHOL SEM szerepel az, hogy BÁRMILYEN (tehát nem dimmelhető) led-et is tud szabályozni. Ez is csak ugyanazt tudja, mint az összes többi egyszerű fázishasítós dimmer.
A dimmernek mindegy, hogy a ledre (abban is van elektronika) vagy a külső elektronikára van ráirva. Ha dimmelhető akkor dimmelhető igy is - úgy is.
Egy másik probléma amikor dimmelhető, nem villog, nem hullámzik a fényerő, de egy gyengébb vagy erősebb zúgás hallatszik a led/driver-ből és - vagy a dimmer-ből.
(egy ismerősöm a hasonló esetekre azt a megoldást találta hogy neten vásárol, kipróbálja és ha nem jó szépen visszacsomagolja és visszaküldi, persze nem lehet minden csomagolást sérülésmentesen bontani)
Inkább amiatt kérdeztem a dolgot, mert ennél például kimondottam írják hogy jó ledhez is, bár gondolom itt a direktben dimmelhető ledekre gondolnak driver nélkül:
A led világítótestek többsége nem dimmelhető. Amelyik igen, arra rá szokták írni, hogy dimmelhető / dimmable, tehát hogy a tápegysége tudja követni a fényerő szabályozó "utasításait". Nézd meg a feliratokat a paneled műszaki adatlapján.
Nofene, ezt nálunk csinálod? Itt hagyott valami hasonlót a szaki, 230 voltos jelenléttel egy beltéri kapcsolón kint a kapu vaslábán... Lebontottam, kikócoltam, tettem rá egy egy dobozt, olcsó megoldásként felraktam egy rövid sínt és rá a táp+csengő, kapuhoz meg 12 volt, eddigi szigszalagos kötések lewagozva. Jahh, és itt megy kapuhoz a világítás is, egyforma mindenféle mmfal és szürke vezetékekkel, azzal el voltam egy darabig. Talán akad előtte-utána kép, de mindegy is, mi a kérdés? Oldjad meg jól és szakszerűen, de sodrottra minek érvég, ha ott a sárga karos Wago?
Vagy átugrottad, vagy nem értetted amit a 91213-asban írtam, mert ha értenéd azt a kanyar-trükköt, akkor tudnád, hogy az általad idézett mindkét mondatom igaz.
Nem méregetni, nem tapogatni. Óránál leolt, majd emezt lehámozni, hogy a kopasz falból álljanak ki merőlegesen a vezetékek, mindegyik végén 1-1 dupla kapcsos WAGO szigetelésként. Aztán lehet vele tárgyalni mi merre, hogyan tovább.
Kapna egy szép új dobozt, egy sínre rakható csengőt, meg egy ÉV relét.
Gondoltam egy nyolcas dobozt teszek fel, akkor ötfelé vehetem a jelenlegi három ágat. Az alu kábelek maradnának, nem mértem még őket, de a 2,5 es alu elméletileg bírja a 16A-t. Persze annyi nem megy rajta, mert a legnagyobb fogyasztó a lakásban a mikró. :) Azért ha vékonyabb, akkor oda lehet kisebb megszakítót rakok. Külső átmérőre mekkora a 2.5-es alu kábel?
A fázis megvan, viszont nem tudom ebben a kócban mi van közösítve. Itt is le lehet közösítve a nulla és a fázis? Vagy fogjam az a kócot, és wagozzam össze, ahogy most is van?
A csengőt még nem néztem tüzetesebben, de gondolom 230 at kap az első kettőn, a másik kettő meg zárja az áramkört a kapcsolóval. Ilyenkor gondolom vezessem ki a kapcsolóra a fázist, azt jóvan? :) Mivel ugye az új csengő csak két pólusú.
A sodrott vezetékekre teszek érvéghüvelyt, ha kell valahová toldás, azt tömör 1.5 es rézzel oldom meg, az alut és a rezet csak wagoval rakom össze.
Elég lesz így szerintetek, vagy kihagytam valamit? Esetleg tegyek inkább 12-es dobozt, hátha megy még bele valami?
> Nem teljesen mindegy? A padlóban bőven elfér akár egy negyed biciklikerék méretű laza ív, a falban is elfér egy negyed biciklikerék méretű ív, a kettő között viszont ott van a lényeg:a tökéletesen éles derékszögű törés.
Vs.
> Nem csak 20 centi vastag betonréteg létezik (amiben elfér egy laza csőkanyar), lehet az a beton mindössze 3-5 centi is, de lehet a cső felett közvetlenül pl egy laminált padló is.
"a vastagabb csovel megnagyobb ivben kell kanyarodni..."
Nem teljesen mindegy? A padlóban bőven elfér akár egy negyed biciklikerék méretű laza ív, a falban is elfér egy negyed biciklikerék méretű ív, a kettő között viszont ott van a lényeg:a tökéletesen éles derékszögű törés.
Ahogy mondod. Ma már kapható hozzá idom (sokszor használhatatlan az adott helyhez). Régen még homokkal kitömve, benzinlámpával hajlítottuk, akkor megtanultuk hogy kell meghajlítani úgy, hogy szűk sarokba is berakható legyen és ne törjön meg.
Kár ezen elmélkedni, dkringer is rakott már be egy csomó ilyen képet, hogy mit miképpen, de gyanítom a net is tele lesz vele. Legalább 15 éve vannak Symalenes videók is a mikéntjéről.
"Eleve arra van kitalalva a symalen hogy be lesz betonozva"
Nem csak 20 centi vastag betonréteg létezik (amiben elfér egy laza csőkanyar), lehet az a beton mindössze 3-5 centi is, de lehet a cső felett közvetlenül pl egy laminált padló is.
"Ha pedig tobb csovel kellene felallni a falra akkor ez a megoldas kb bukta. "
Ha a csöveknek muszáj mindenképpen szorosan egymás mellett futni, akkor valóban nem. De ha a csövek között hagysz egy kis távolságot és a felfelé kanyarodó ív is lehet egy kicsivel ívesebb, akkor így is megközelíthető a cél. Vagy pl sok vékony helyett egy vastag csövet alkalmazol.
"a 3x16 Ampert az E-on regisztrált szerelő javasolta,"
Ha megmutattad neki a tervezett fogyasztók listáját és ő erre 3x16 ampert javasolt, akkor szerintem tőle is kérdezd meg, hogy szerinte hogyan legyen optimálisan elosztva.
Sok mindent mondtak már nekem, hogy lehetetlen megoldani, ami aztán csodálatos módon nekem mégis egyből sikerült. Ezért engedd meg nekem, hogy legalábbis fenntartásokkal kezeljem ezt az "olyan nem létezhet, hogy valaki megkapja az 1x50 ampert" történetet.
Hat, amit elek irt az nem pont ugyanez (legalabbis az en ertelmezesemben)
Itt szembol kanyarodik fel a falra, amit elek irt az alapjan eloszor vizszintben kanyarodna a fal tovebe, utana fel. Egymas mellett tobb csovel ezt csak szembol csinalod meg (ahogy a mellekelt kepen is van)
Eleve arra van kitalalva a symalen hogy be lesz betonozva, szep ivben meghajlitva is tokeletes lesz, nem kell duplan kanyarintani. Ha pedig tobb csovel kellene felallni a falra akkor ez a megoldas kb bukta.
Valóban jóval merevebb, mint a sz** gégecső, nem éppen a "hülyegyerek is le tudja tenni" kategória, valóban...
Nálam a fő ok a symalenre az volt, hogy egyedül kellett csinálnom az egészet. Namost a symalenben simán ÁTtolod a vezetékeket, semmi behúzószál. Rögzíteni sem kell 20 centinként... Jó, ez túlzás, de a lényeget mutatja :) Mondjuk a leghosszabb csövem sem volt több 11 méternél.
A másik ok meg az, hogy a fektetés után még kemény melósforgalom volt. A symalenre mehetsz a vasalt bakancsoddal is, a sz*r gégecsövet már szilánkosra törték volna, mert tesznek rá, hogy átlépjék.
Egyszer kellett feleségemtől segítséget kérni és húzni is, amikor 9 db 2,5-es vezetéket préseltem a 20-as csőbe... De egészen simán áthúztuk egy kis kenéssel :) (Nem, ne menjünk bele, hány darab vezeték lehet egy csőben, jó? :) Eredetileg 6 lett tervezve, csak rájöttem, hogy elb*****m.)
A sima gégecsővel egy hónapig húzogathattuk volna a vezetékeket. Az utp-ket abban vezettem, hárman kellettünk hozzá és leszentségeltem az eget is a symalen után. Sajnos muszáj volt azzal csinálni és gyorsan, mert csak az volt kéznél és közben már dolgoztak a gipszkartonosok... Szóval én a gégecsővel vagyok úgy, hogy a francba vele...
Ráadásul ha bármi miatt vezetéket kell cserélni, szintén egyedül pikk-pakk áthúzod bármikor.
"Azt, hogy ehhez a fogyasztó-halmazhoz a 3x16 amper az ideális megoldás, azt egy szakember javasolta, vagy a kocsmában egy ivócimbora?"
Nem járok kocsmába, a 3x16 Ampert az E-on regisztrált szerelő javasolta, mikor én megkerestem, hogy 3x20A-t szeretnék köttetni. Gondoltam csak jobban tudja.
De feltehetem úgy is a kérdést, hogy hogyan érdemes szétosztani a felsorolt fogyasztókat 3x20A között? Van-e valamilyen bevett szokás konyhában az egyidejű használat figyelembevételére?
...megértetni a felhasználóval? áááá egyszűrűbb szerzőttetni egy kínait akit beépítetlesz a kismegszakítók mellé hogy visszakapcsolja amikor megszakít...
Mert mindig a legvalószínütlenebb, leglehetettlenebb, legkeresztbevakarózóbb megoldásokat javasolja, ami nem legtöbb esetben szinte kivitelezhetetlen és mindíg elmagyarázza hogy az miért nem úgy van ahogy mindenki más gondolja.
(egyébként ennyi fogyasztóhoz valószínűleg elég lenne 1x50 A is, igen csekély a statisztikai esély, hogy túllépik és ha egyszer mégis, akkor rendkívül egyszerűen meg lehet értetni velük, hogy mi volt a hiba)
Mi volt a baja? Rohadt merev volt, nem tudtuk a padlón vezetett csövet a falba felvezetni, legalábbis csak jó nagy hajlítási sugárban. Így el is ment a kedvünk tőle. Eddig meg voltunk nélküle, ezután is megleszünk:)
Nem tudom, mi számít nagyüzemnek, nálunk 4 fős a család, átlagos szabadidővel és gasztronómia igényekkel. :)
A gyakorlatban 1 vagy 2 főzőlap + sütő, ez katalógusadat alapján maximum 4.6 + 2.7 = 7.3 kW. Erre figyelemmel, illetve a korábban jelzett 2 kW-os 10 literes vízmelegítő + 1 kW-os mikró + hűtő + leendő mosogatógép között kellene szétosztani a 3 fázist. Lehet, hogy majd a mosogatógép beszerzése előtt tovább lesz bővítve a 3x16A. Most egyelőre erre szeretnék praktikus szétválasztási ötletet kérni.
3x16A. Mosógép van, mosogatógépet pedig majd tervezek (jó, hogy mondod, lefelejtettem a listáról). Szivattyú és egyéb fix fogyasztó nincs, max. a barkácsgépek (2.2 kW kompresszor, 1.5 kW ipari porszívó, 2 kW sarokcsiszoló stb, eseti jelleggel).
Jelenleg 1x20A van, 5+15A-ra osztva. A világítást és néhány régi konnektor leszámítva az összes fogyasztó egy 15A-s megszakítóról megy, leverni még nem sikerült 6 hónap alatt. A sütő+főzőlap+vízmelegítő+mikró miatt kellett felbővíteni, eddig mindegyik gázzal ment (mikró pedig nem volt a házban).
Hát, én gyakorlatilag külön csöveztem mindent, kapcsolók, konnektorok, világítás és mindent symalennel, külön áramkörökön. Na jó, a konnektorok van, hogy kettesével vannak. Hogy majd milyen frankón lehet okosítani.
Aztán rájöttem, hogy baromira nem érdekel :D
Lesznek ugyan szenzorok, áram, víznyomás, hőmérséklet, pára, meg ami eszembe jut, de semmi vezérlés és kapcsolgatás. Mint a faék :)
A padlon fektetsz egy agyonvagdalt 2cm-es hungarocell reteget, erre jon a hoszigeteles. Nyilvan a 2cm nem szamit bele szigoruan a szigeteles vastagsagaba. Nalam minden igy megy, villany es a viz is. Mondjuk ha mar keso akkor mindegy :)
Nalam sima lepesallo gegecsobe van huzva minden kabel, ha most ujra csinalnam biztosan symalent tennek, meg akkor is ha sokkal dragabb. A vedocso a teljes villanyszerelesnek egy nagyon kis resze csak a koltsegvetesben. Foleg ha automatikat akarsz.
Okosotthon:
Latom rokon lelek vagy :)
Rovidre fogva: ne igy csinald.
Elkepeszto mennyisegu energiat fektettem en is abba hogy kitalaljam az okosotthont, volt tervben minden (is), a raspberry-s vezerlestol az olcso relemodulokon at a kiskutya fule is. A vegen egy homogen loxone rendszer lett a befuto, messze sokkal dragabban mint azt eredetileg gondoltam volna. Az ok vegtelenul egyszeru volt: ezt karban lehet tartani. Ha csinalsz egy egyedi rendszert akkor azt rajtad kivul _senki_ nem lesz kepes szerelni, barki meglatja el fog futni. Ez nem problema addig, amig aktiv vagy, de mi lesz ha mondjuk elut a villamos vagy el akarod adni a hazad ? Valoszinuleg egy potencialis vevonek ez kb azt jelenti hogy a teljes villanyt ujra kell csinalni mert ember nincs aki karban tudna tartani a rendszered, ergo annyival kevesebbet er az egesz.
Ha viszont ilyen iranyban indulsz el akkor a teljes szenzor halozatod gyengearamu lesz, ahova nem idealis az M(B)CU, ezert is erdemes csoben vezetni a kabeleket hogy kesobb ki lehessen cserelni.
Nem kell megvédeni a többieket. Nem kell mindenhez érteni, nem mindenki emlékezik pontosan arra, amit 40 éve tanult és azóta sem hallott róla, nem volt rá szüksége.
Engem egy ilyen eset kapcsán mondott (írt le) ugyancsak mindenféle baromnak...mert bátorkodtam (én hülye) fejből idézni egy teljesítmény képletet, igaz, hibásan.
Nem is tudom, hogy miért nem használtam inkább a copy-t.
Beteg az emberke, akárhogyan is magyarázza a sérelmekkel teli előéletét...
"Miért nem a köztörvényes szarházyját korholod, aki idézetet meghamisít az írójának lejáratására."
Szerintem vegyél be egy (sok :) nyugtatót, olvasd el újból azt a bejegyzésemet minden szóra odafigyelve és utána próbálj meg emberi hangon kérdezni, ha valamire kíváncsi vagy, mert nem igazán értem, hogy tulajdonképpen mi a bajod.
Elöljáróban annyit, hogy ha azt írom, hogy "olvastam valami olyasmit" az NEM azt jeleni, hogy "és most szó szerinti idézet következik", hanem azt, hogy az olvasottak egy részének lényegét/kivonatát írom le emlékezetből.
Na jó, de mindezt miből állapítottad meg? Mitől tartod jellemtelennek?
Mert én meg jellemesnek tartom, éppen azért, mert állja a sarat!
Amúgy sem szabad és nem is érdemes vér komolyan venni egy ilyen virtuális, anonim beszélgetést.
Nem utoljára pedig éppen te vagy aki kirí ebből a topicból a szitokszavaid miatt. Senki sem enged meg magának ennyi becsmérlést a másik iránt, csak te!
Nem kell megvédeni a többieket. Nem kell mindenhez érteni, nem mindenki emlékezik pontosan arra, amit 40 éve tanult és azóta sem hallott róla, nem volt rá szüksége. Én sem vill. gépek szakon végeztem és talán ezelőtt 30 éve egyszer használtam ezt az ismereteimet.
Ha halasztom, ha nem, a véleményem nem fog finomodni. Én nagyon hamar megtanultam, hogy nem kell jópofáskodni jellemtelen figurákkal.
Had védjem meg a többieket! Aki elvégzett egy olyan sulit ahol a villamos gépeket tanítottak az találkozott ezzel ha nem a linken akkor a suliban. A többivel egyetértek, de máskor halaszd el a megírását amíg megnyugszol.
... és le lehet járatni egy olyan embert -csak azért, hogy köztörvényes idiótája a tudatlanságát másra kenje-, akinek lehetősége sincs védekezni. Dr. Nagy Lóránt a KFKI-ban dolgozott, volt szerencsém ismerni. Amikor olvastam az idézeteket, abban a pillanatban tudtam, hogy ez az ócska köztörvényes hazudik. Tudatosan járat le egy olyan embert, aki kirázza ezt a köztörvényes senkit a faszából.
Ez a jellemtelen, pofátlan, tudatlan, gátlástalan senkiházi idéz, de megváltoztatja az idézett szöveg tartalmát. Még szörnyülködik is azon, hogy
Annyira barom, hogy engem is idézett egyszer, és az sem egyezett meg azzal, amit én írtam.
... és ugye nem arról szól az élet, hogy egy szar hazug mondja meg a frankót és még meg is dicsérjem érte. Ilyen módszerrel embereket lehet(ett) egy életre kinyírni.
Ebben a figurában nincs semmilyen gátlás, nincs szégyenérzet. Még képes szörnyülködni a saját maga által hazudott szövegen.
"De miféle zavarok, könyörgöm?"
Sajnálom, hogy nem a szomszédom, vagy nem közös a munkahelyünk.
Itt senki nem olvasta a C20 által megadott linket. Én sem olvastam volnael, de azt tudtam, hogy ilyen baromságot nem ír le dr. Nagy Lóránt.
Már a köztörvényest előbb el kellett volna zavarni a halál faszára, amikor magát dicsérve arról értekezett, hogy háromszögbe kötött primer oldal és csillagba kötött szekunder oldal esetén hol folyik áram a primer oldalon, ha csak egy fázis van terhelve.
Senki nem javította köztörvényes idiótáját, maga a téma felvetője sem. Ebből arra lehet következtetni, hogy felesleges olyan témát feldobni, amiről halovány fingunk sincs.
pajaci! Ne légy olyan érzékeny! Akkor légy érzékeny, ha hazugságokkal járatnak le tisztességes embert.
A terv az lenne, hogy a fogópárok között 15cm szigetelés, plusz még fölötte is, fogópárról lógatva kb 20cm-re a gipszkarton, és a kettő között menne valahol az mbcu, így nem menne a szigetelésben. Itt menne majd a szellőzőnek is az elszívó, befújó ága. (de csak 15cm-em lesz, a talpszelemen magassága ennyit enged a koszorú, és a fogópárok között, de ez itt off :) )
A párazárás, na az egy nagyon jó kérdés, mindenki azt mondja, hogy ha nem közvetlenül a gipszkarton alatt lesz, akkor háromszázszor annyi meló megcsinálni légtömörre :)
Ha a gipszkarton alatt lenne egyből, akkor az anemosztátnak, csillárnak lenne áttörése, ha feljebb, akkor a függesztéknek, és még több dolognak is meg kéne oldani a légtömörségét...
Kőzetgyapot lenne, fölötte meg átszellőztetett padlás lesz, így ha be is jut valami pára, annyira nem félek, hogy ne tudna távozni. a gyapot felett is csak egy rövid keskeny járda lesz légréssel, nem lesz lezárva sehol.
Igen, először a padló felé indultam el a "tervvel", de annyi felé menne, hogy a padló hőszigetelés agyon lenne szabdalva, amit szintén én fogok csinálni, és azt mondták elég macerás, ha állandóan vágni kell a hőszigetelést, a hornyokat a falban meg viszonylag gyorsan kimartam, ezért fokozatosan "átterveztem" padlásos verzióra...
De így is van pár szoba, ahol egy helyen lejövök a horonnyal, és onnan menne 2 konnektorhoz tovább a "padlón", a sarokhoz közel, így minimálisat kell vágni a hőszigetelésen.
második felvetés:
erre is gondoltam, hogy akkor akár a symalen mehetne az elosztótól végig a padláson is már, onnan le a válaszfal lyukába, illetve akár a hornyokba a főfalon, még elég nagy ívet is kapna. Ezt tényleg kényelmesen lehetne behúzni/kihúzni később is akár. Viszont a hajlékony simafalú védőcső, plusz az mcu jóval drágább, mint magában az mbcu ahogy nézem. Lehet teszek egy kis próbát egy két szakaszon csak mbcu-val, de az igaz, hogy a dobozoknál gond lehet.
okosotthon modulárisan fog felépülni, albérletben már több mint egy éve tesztelek hőmérőket, relét, most próbálgatok led szalag vezérlést is (sima fehér, meg rgbw), igazából ilyen nyílt hardware dolog: mysensors.org, openhardware.io ezeket nézem, arduino microcontrolleren fut a "program", ami 2.4ghz-es rádión küldi a központnak, ami egy raspberry pi az adatokat, várja a parancsot. Első körben a világítás lesz csak rárakva, később nagyon sok mindent tervezek, szellőztető, zsaluzia, klíma, fogyasztásmérés, öntözés, riasztó, nyitás érzékelők, kapu, stb.
"A múltkor láttam a tévében, hogy egy csomó robot elszabadult, és elkezdték legyilkolászni az embereket!"
Ha jobban megfigyeled akkor láthatod, hogy ezek a robotok készakarva nem kaptak lábakat, sőt jó erősen le is vannak betonozva. Tehát ha a karjuk hatáskörén kívül maradsz, akkor túl lehet élni a támadásukat. Kivéve persze, ha elkezdenek tárgyakat dobálni feléd... de nincs szemük sem, tehát csak vaktában dobálózhatnak.
Ilyen felépítésű energiatakarékos háznál adja magát, hogy a különböző pontok között az álmennyezet felett vidd az energiát mindenfelé.
Kettős szigetelésű kábelt nem kötelező egy harmadik védőréteggel is ellátni, DE mivel valószínűleg majdnem teljesen körül fogja venni a hőszigetelés, ezért a kábelnek gyakorlatilag nulla lesz a természetes hűlése, ezért melegedésre lesz hajlamos már közepes áram esetén is. Ezen valamennyit segít, ha a kábelt (nem szorosan hanem lötyögősen) védőcsőben vezeted, ez valamennyit segít a termelődő hő leadásán. De ha már csövet használsz akkor anyagilag és termikusan még okosabb, ha a csőben nem kettős szigetelésű kábel fut, hanem különálló vezetékek. Arról nem is beszélve, hogy ebben az esetben utólagos átszerelésnél a csőben utólag is tudsz vezetéket cserélni/bővíteni és nem kell szétkapni a fél házat, mint kábelek esetén.
Még valami: álmennyezet feletti kábelezésnél tipikus hiba, amikor a nagyeszűek ezer helyen kilyukasztják a párazáró fóliát, aminek pedig légmentesen, sőt páramentesen kellene lezárnia a lakás légterét. Tehát a vezetékek/csövek a gipszkarton felett, de a párazáró réteg alatt fussanak. Ez nem megoldhatatlan feladat, csak előtte gondolkodni kell egy picit :)
- Miert nem a padloban viszed a csoveket ? Kevesebb horony, rovidebb kabelszakaszok.
- Ha befer a partvis nyele akkor a 20-as symalen vagy gegecso is, mindenkeppen raknek bele. (most lehet hogy ugy tunik hogy kesobb ki tudod cserelni a vezeteket, de ha be lesz vakolva akkor mar nem valoszinu hogy ez sikerulni fog)
Adott egy egyszintes 25cm vastag mészhomok tégla tartófallal, 10centis mészhomok tégla válaszfallal készült, fafödémes, lógatott gipszkarton álmennyezetes épülő ház.
Jelenleg a falak vannak meg, a tetővel, válaszfalak a héten lesznek kész.
Jönne a villanyszerelés amit apámmal csinálunk, ő a hivatalos villanyszerelő, bár már nyugdíjas.
Az lenne a kérdés, hogy mi lenne a legegyszerűbben kivitelezhető (ha nem aránytalanul drága) megoldás a vezetékezéshez?
A tartófalakban már megcsináltam a függőleges hornyokat, az a terv, hogy az elosztótól ezeken a függőleges hornyokon megy le mindenhova 3x1.5 mbcu (illetve ahova nagyobb kell -bojler- ott 3x2.5, sütőhöz 5x4 lesz)
A padláson kell-e az mbcu-t védőcsőben vinni? Elvileg úgy tudom, hogy nem kell.
Ilyet még nem csináltunk, hogy a padlás szakasz után, a függőleges horonyban csőben menne az mbcu le a konnektorokig. Ez normális így? :D
A válaszfalak pedig lyukasak, feles kötésben rakva pont egymás fölé kerültek a lyukak, így gyakorlatilag a válaszfal részeken magában az mbcu mehetne le a padlás szakasz után a függőleges lyukon, csak a doboznak kéne kimarni a helyét. Partvis nyele elfér a lyukban, szerintem akár egy vezetékcsere akció is könnyen kivitelezhető ebben.
Ok kapcsolónál pazarlás a 3x1.5 mbcu, de tervezett okosotthon miatt a kapcsolóhoz is kell nulla majd.
Ilyen módon szinte minden áramkör saját vezetéken érne az elosztóba, és a padláson semmilyen kötés nem lenne.
Vagy inkább legyen kötődoboz a szobákban felül berakva, odáig menjen az mbcu, majd onnan mcu-val tovább? (mészhomok téglába elég munkás kivésni a kötődoboz helyeket, egy horonymarót már le is égettem)
54 modulos lakáselosztó van betervezve 3 soros, és 3x16A van.
Gondoltam arra is, hogy pl. symalen csővel lehetne az elosztótól pl. az 5x4-es tűzhely áramkört végigvinni a padláson, be a horonyba, le a tűzhely mögé, kötésmentesen, de 5x4 mcu az kb 600 Ft/m, plusz a symalen cső, míg magában az mbcu 5x4 630 Ft/m, még olcsóbbra is jönne ki (ok a fal szakaszon csőben menne)
Ha baleset történik egy üzemben,(lehetőleg súlyos,vagy amire harapnak az emelőgép által okozott baleset) akkor minden bizonnyal. Akkor munkavédelmi ellenőrök nem csak a balesetben érintett berendezést vizsgálják hanem a targoncától a kéményig,a kéziszerszámok évenkénti felülvizsgálati jegyzőkönyvétől a közlekedési útvonal felfestéséig mindent. Súlyos bírságokat tudnak kiszabni.
"minden robotnak és gépnek, szalagnak stb megvan egyedileg a nyilatkozata hogy biztonságos? "
Még egy akkutöltőnek is,ha azt a kereskedelemben forgalmazták.
Amikor lelkes lakatos készít egy rönkhasítót,arról ő nem fog tudni kiállítani semmilyen hivatalos nyilatkozatot. :)
Veszélyforrások meghatározása után a védekezési módszerek kidolgozása és beépítése a technológiába - illetve ezek elemzése kész szerkezménynél. Ami a technológiába nem begyömöszölhető, arra egyéni védőeszköz, stb.
Nem azért kell biztonságosnak lenni, mert gép. Annak is biztonságosnak kell lenni, amit nem villanymotor hajt, tehát ugyanezek a szabályok érvényesek pl egy biciklire is.
"a beszabadul egy óvódáscsoport nézelődni akkor senkit nem fog ledarálni a pl robot? :-)"
Ez pontosan így van. Pl egy autógyár a rengeteg robottal olyan mint egy állatkert, annyi ott a rács, kerítés meg üvegfal :) Vannak olyan részek, ahol a terület túlnyomó része a robotoké és az emberek csak keskeny védett folyosókon közlekedhetnek.
"Akkor ennyi a trükk, lenyilatkozni hogy minden oké. Csak nehogy baleset legyen. :-)"
Persze. Le legyen papírozva és ne legyen baj. Ennyi a lényeg.
Mint a munkavédelem:
Teljesen mindegy hogyan csinálod, de:
1. Ne lássa esnki
2. Ne legyen baj/baleset
"De amúgy mi minősül gépnek?"
Az első linken olvasható szövegben ez áll:
"7. gép: a) az olyan, nem közvetlenül emberi vagy állati erőt alkalmazó hajtási rendszerrel felszerelt vagy felszerelésre szánt, összekapcsolt alkatrészek és alkotóelemek együttese, amelyek közül legalább egy mozog, és amelyeket valamely meghatározott felhasználás céljából kapcsoltak össze,"
"És ha minden jól megvan tervezve akkor ha beszabadul egy óvódáscsoport nézelődni akkor senkit nem fog ledarálni a pl robot?"
A csoportot alkotó gyerekek nem rendelkeznek önálló felelősséggel. Nem lehet őket kioktatni hogy a kijelölt közlekedési utat használják, ne álljanak függő teher alá stb. Az autógyár nem játszótér. Bizonyos feltételek mellett felügyelettel esetleg egyes helyekre nyilván bemehetnek.
Azt gondolom hogy a rengeteg intézkedés, szabvány, szabály, rendelet azért van hogy véletlenül ne kerülhessen bajba senki.
Ha valaki keresi a bajt, meg fogja találni!
Hülyeség ellen nem lehet 100%-osan védekezni. Erre kell törekedni, de sajnos nem nyerhetünk...
Köszönöm a válaszokat! Akkor ennyi a trükk, lenyilatkozni hogy minden oké. Csak nehogy baleset legyen. :-)
Azt hittem külön független szervezet aki kijön ellenőrizni. De akkor ezt is ellehet intézni házon belül. De amúgy mi minősül gépnek? Minden ami árammal megy?
Egy sima szállítószalag is?
AKkor egy autógyárban elvileg minden robotnak és gépnek, szalagnak stb megvan egyedileg a nyilatkozata hogy biztonságos? És ha minden jól megvan tervezve akkor ha beszabadul egy óvódáscsoport nézelődni akkor senkit nem fog ledarálni a pl robot? :-)
Segíts nekem egy picit! Gondolom nem okoz nehézséget, hiszen akkor is erőlködsz segíteni, ha kifejezetten kérnek, hogy ne szólj hozzá egy adott témához. A 90662 hsz-eok körül szó volt a transzformátorokról, a járomról stb. Ott meg lett adva 2 link a témával kapcsolatban.
"Ha ezekből az anyagokból tanulnak a gyerekek az oskolában, az elég szomorú. Találtam pl ilyesféle mondatot olvasás közben: "Erősen aszimmetrikusan terhelt csillag kapcsolású szekunder transzformátor tekercs esetén a földeletlen csillagpont elmozdulhat...." eddig OK, nagyjából értem "...de még földelt csillagpont esetén is zavarok lehetnek a fázisokon." Ezzel a téma lezárva. De miféle zavarok, könyörgöm?"
Na most van rád szükségem. Nagyon örülnék, ha pontosan megadnád, hogy melyik link, hányadik oldalán, melyik fejezetében olvastad ezt a két mondatot:
"Erősen aszimmetrikusan terhelt csillag kapcsolású szekunder transzformátor tekercs esetén a földeletlen csillagpont elmozdulhat...."
ill.
"...de még földelt csillagpont esetén is zavarok lehetnek a fázisokon." Ezzel a téma lezárva. De miféle zavarok, könyörgöm?"
"ezek az időjárás adók csak percenként egyszer sugároznak egészen rövid ideig."
Az elemről működő ketyerék már csak az energiatakarékosság miatt sem adnak túl sokáig. De a nem-elemről működő ketyerék számára sem gyártanak külön (energiapazarló) chipeket, ezért többnyire azok is rohadt gyorsan végeznek a kommunikációval.
A korszerű IOT és efféle szabványok amúgy is lakásonként akár 50-100 db ketyerével számolnak, plusz szomszédos lakásokkal, tehát a korszerű mikro-kommunikációs rendszerekben NAGYON komoly tartalékok vannak.
A képen látható sárga gombnak nincs köze a kondenzátorhoz,
az csupán biztonsági megoldás (reteszelés): mechanikailag lehetetlenné teszi, hogy véletlenül meghúzd a kart és ezzel akaratod ellenére elindítsd a fűnyírót.
Ilyen indító kapcsolója van,szóval egy kicsit nyomni kell a gombot indításkor....a kondiról a vezeték nincs lecsúszva! De akkor akár a nyomógombja is rossz lehet? Bár ezt benyomva és a kart meghúzva kezd búgni!?
Vagy mekkdöglött a kondenzátor, vagy nem érintkezik a kondenzátor vezetéke, vagy elromlott a kondenzátor kapcsolója (egyes motrokon lehet olyan kondenzátor is, ami csak a bekapcsoláskor kell pár másodpercig).
Ha nincs külön kapcsolója és a vezetékek sincsenek szétcsúszva, akkor szedd ki a kondit vagy írd le a kondenzátorról a mikrofarád értéket, vegyél a villanyos bótban egy másik hasonló értékűt (pár százalék eltérés nem számít), cseréld ki és reménykedj, hogy ez volt a hiba oka :)
AL-KO villanyos fűnyíróval van gondom, indítva csak búg a motor,de el nem indul...tengely nincs beszorulva,kézzel forgatható. Ha viszont búgás közben a motor tengelyét kézzel megforgatom akkor felpörög és megy gond nélkül! Mi lehet a baj? Én a kondenzátorra gyanakszom? Ezt hogy lehetne kimérni, hogy azzal van e a gond!?
Olyan hibát én még nem láttam, hogy amikor a vevő elfelejtette az adó egyedi kódját, de ha türelmesen nyomod tíz másodpercig, akkor érvénytelen kóddal is kinyitja a kaput :)
Ha a vevő nem ismeri fel a távirányítót jogosultnak, akkor estig is nyomhatja, a kapu nem fog nyílni. Ha viszont jó a kód, akkor egy másodpercnek is elég kell lennie
Szinte biztos, hogy beüzemeltek (vagy csak beragadt) egy folyamatosan működő 433 MHz-es valamit a közelben.
Én ilyenkor fogok egy olyan rádiót, ami ismeri a 433 MHz-et + van rajta térerő mérő, ráteszek egy készakarva elrontott érzékenységű vevőantennát és elkezdek sétálni a környéken. A tettes háza viszonylag hamar megvan, de az épület gazdáját már nem mindig egyszerű meggyőzni... segíthet valami ilyesféle papír bedobása a postaládába: "Néhány hete hete folyamatosan zavaró rádiójel tapasztalható a környéken, amit talán éppen az ön házából jön, megnehezítve a közelben egyes kapunyitók, autóriasztók használatát. Kérem nézzen utána: talán beragadt egy gomb egy távirányítón, vagy be lett üzemelve valami új rádiófrekvenciás berendezés, ami nem rendelkezik engedéllyel. A zavaró rádiójelek hivatalos, hatósági beméretése igen sokba kerül és a díjat a vétkes fizeti. Telefonszámom: 123456"
Ha nincs térerő méregető rádiód/haverod, akkor 50-100 méteres körben minden postaládába dobhatsz ilyen papírt. A kört szó szerint értettem, ebbe a szomszéd utca is beletartozhat
Újra programoztátok? Összehangoltátok újból a távirányítókat? Már több esetem is volt, hogy ez segített. Sajnos előfordul, hogy a mentett adatok sérülnek különböző külső hatások (leginkább villámcsapás) miatt.
Van egy Hörmann garázskapu ami 433 MHz-en működik 12 éve.
Néhány napja azt kezdte csinálni, hogy nehezen indul mindkét távirányító gombjával: 5-10 másodpercig is kell nyomni, hogy elinduljon, ha egyáltalán elindul, vagy még egyszer meg kell nyomni a gombot, néha 3-5 hosszú, gombnyomás is kell a sikeres nyitáshoz.
Az egyik távirányító vadi új, a másik régi, az elemek frissek.
A szerelő szerint más 433 MHz-es eszköz is bezavarhat (pl. bébiőrrel már tapasztalta).
Miután ezt mondta, (és mivel nálunk nincs bébiőr) véletlenül ránéztem a már 10 éve, 433 MHz-en működő időjárásjelzőre és láttam, hogy a kültéri egység jele nem jelenik meg a beltérin egységen. Elemek ki, majd vissza, de akkor sem működött az időjárásjelző. Elsétáltunk a kültéri és beltéri egységgel a kert végébe, jó messze a garázskaputól és akkor beindult az időjárásjelző és garázskapu is megjavult.
Mi ebből a tanulság: nem tudom.
Mi tehettünk volna, ha tényleg valamelyik szomszéd bébiőrje a ludas?
Nem szabad hozányúlni? Kevlár, kompozit műanyag borítás, betonfal, nindzsakommandó, tűzfal, vízfal, villanypásztor. Bár még így is meg vannak a magam kétségei.
"Tehát emberek dolgoznak 1 méteres közelében de nem szabad hozzányúlnia senkinek,"
A szóbeli tiltás a dolgozók felé (ne nyúlj oda!) kb 100 éve volt elfogadható utoljára :) manapság vagy mechanikailag (pl burkolás/kerítés/stb) vagy elektromosan kell akadályozni, hogy ember balesetet szenvedhessen.
Tehát én elképzelnék egy olyan embert, aki készakarva balesetet akar szenvedni a gép által, hogy azután sok milliós kártérítésért perelhesse a céget. Ha ez sehogy sem sikerülhet neki (vagy csak kimondottan agyafúrt módszerrel, egyértelmű ráutaló magatartással), akkor jó a gép védelme.
De úgyis szükség lesz a balesetvédelmi felülvizsgálatot végző szakember jóváhagyó aláírására, ő majd ad részletes tájékoztató anyagot.
Aki tervezte annak kell nyilatkoznia milyen irányelveknek tesz eleget a berendezése. Például raklap palettázó gép, ami teszi a dolgát automatikusan és annak hatósugarába illetéktelen személy lép, a fizikai akadály( ha van)
megkerülésével, a gépnek le kell állnia. Az újraindulás csakis nyugtázással lehetséges.
Legalább a beüzemeléskor meg kell felelni az akkori biztonságtechnikai előírásoknak .Általában a villamos tervet készítő egyénnek tisztában kell lennie mi vonatkozik az általa tervezett berendezésre.
A motor teljesítménye a motor tekercsekre kapcsolt feszültségtől függ, az teljesen mindegy, hogy csillagban vagy háromszögben vannak a tekercsek.
Ha ugyanazon háromfázisú rendszert felhasználva kötjük előbb csillagba, majd deltába a motort, akkor a delta esetében a tekrencek 1,73-szoros feszültséget kapnak a csillag esetéhez képes.
Munkahelyen, egyedi építésű gyártósori PLC vezérelt gép használatához ( ami automatikusan működik, nem kell hozzá kezelő) kell-e bármiféle tanúsítványt stb beszerezni? Tehát emberek dolgoznak 1 méteres közelében de nem szabad hozzányúlnia senkinek, a termékeket rakodja.
Jó lett volna tudni hogy három fázissal akarod használni,vagy egy fázisról.
Az első esetben egyértelmű választ kaptál volna hogy az L1-L2-L3 nyíllal jelölt kapcsokra és csillag módban.
A második esetben ami nem üzemszerű megoldás, teljesen új bekötés szükségeltetik, amihez kell az adat tábla.
Azért kell hogy a szükséges kondenzátor értékét megállapítsuk.
Viszont felraktál egy olyan képet,ahol látható hogy valaki 3 eres kábellal próbálkozott,amit nagyon rossz helyre kötött. Ezt a bekötést senki sem ajánlotta! Ezek szerint egy fázisról lesz hajtva? Mert erre lehet következtetni.
Viszont a kondenzátor értékét senki sem írta le. Nélküle aligha fog forogni.
Az első kérdésed (90666) hogy mire tudod használni a motort?
Ha erre az a válaszom hogy amire a teljesítménye, fordulatszáma, felfogatása megfelel,(talpas,peremes?) akkor én egy rosszindulatú egyén vagyok mert nem írtam konkrétumot? Pedig lenne ötletem......
Biztosan egy asztalos fórumon én is a rosszul feltett kérdésre olyan válaszokat kapnák amilyet megérdemlek.
Mert megfelelően kérdezni is tudni kell.
Megjegyezném a szemes saru sokkal jobb így "rápréselve" mintha az elemi szálak lennének rásodorva a kivetetésre.
"Egyszerű földi halandó hol talál 230V-os 3 fázist?"
Megint jön a csúsztatás?
Nem tudom miért írtad ezt le nekem. A kijelentésem lényegén mit változtat az hogy 230V 3 fázis vagy 111.65 volt?
De ha már megkérdezted hol talál ilyet a földi halandó, akkor leírom hogy minden egy fázissal táplált 230V-os frekvenciaváltó 230V 3 fázissal hajtja a motort (vagy kevesebbel, de alap esetben 50Hz-en ennyivel).
Nálunk is tucatjával mennek 230V 3 fázissal motorok. Máshogy be sem lehet kötni egy ilyen frekvenciaváltóra.
Most is volt Ötvös Csöpi a TV-ben, de nem a gyerekfürdetés közben hajszárítóval vitorlástborogatós. Vagy az volt? Hihetetlen, hogy nem forog sokkal jobban, közelrettentő példának.
Nézd, én ide segítség kérést gyanánt írok nem pedig kritika vagy "megszólás remenyében".
Ha tudnám mit és hogyan kell csinálni akkor nem kérdeznék.
Nekem a szakmám asztalos és nem villanyszerelő de ha elmodja vagy leírja valaki érhthetően egy egyszrő embernek mit és hogyan csináljon azt megcsinálom.
Valóban nevet váltottam egy másik forum miatt ami miatt mehettem a bíróságra és meg is kaptam a büntetésem.
Segítséget kértem egy motor bekötéséhez amit köszönök annak aki segített is.!!
Mégegyszer köszönöm annak aki tanáccsal szolgált. 😉
"panel lakás felújítás során a kádhoz nem lett EPH, földelés húzva."
Kihúzva? Mikor kibontottam az öntöttvas kádamat, nekem vissza kellett bontanom. Piros 10mm2-es vezeték volt
a kádra kötve.
Elméleti síkon gondolkodva, az öntöttvas kád ami vastag zománc bevonattal van el látva, az abban lévő víz milyen potenciál kapcsolatban van a kád fém részével, ha a lefolyó be van dugva?
Megjegyzem volt osztálytársam fiatalon hunyt el a kádban áramütés következtében. A kád valószínűleg be volt kötve az EPH-ba. Igaz akkoriban a FI relé még nem volt elterjedve,így az nem volt.
Csináld meg rendesen. A dolog lényege, hogy ha valaki nem akarja, de sikerül mégis meghajszárítózni a vizet, vagy meg akarja gyilkolászni magát, akkor leoltson a fi-relé s ne sikerüljön az akció. (már ha nem szartátok le az Fi-t is.) Aki ilyen leszarom stílussal újít fel, az egyáltalán minek kezdett bele? Szarabb lett mint vót.
Teljesen szabadáras lett minden az utóbbi 1-2 évben, ne gondold hogy csak a villany szerelés, az összes többi munka is, kőműves burkoló gáz festő...
Annyit kérnek amit nem szégyenlek. Lassan teljesen nyugati árak vannak, a minőség még kissé vagy nagyon keleties.
A kevés ember miatt meg teljesen számon kérhetetlenek lettek.
Nem egy vállalkozó vagy szaki, már eleve úgy áll a dologhoz hogy szarul de gyorsan csinálja, felveszi a nagy pénzt, aztán ha gond van annyi a válasz pereljél be.
20 másik igen jól fizető munkája van.
Árajánlatot kell kérni utána kell nézni hogy reális e az ár.
A T1-T2 a hőkapcsoló, annak rövidzárjára lett kötve a fázis-nulla. Így biztosan nem jó. Igaz legalább szemes saru lett a vezetékre "préselve" oldalcsípővel. :-)
Kellene az adat tábla, (teljesítmény, fordulat,( feszültség)adatok) utána lehet a bekötésen,a kondenzátor értékén elmélkedni.
"zeretném lecserélni a régi vonalizzós reflektorjaimat."
Rohadtul nem mindegy, hogy hány wattosak azok a lecserélendő reflektorok.
Én pl 150 wattos vonalizzós kültéri reflektort pl 20 wattos LED reflektorral helyettesítek, de azt nem a Lidl-ben veszem akciósan :)
A 18 wattos Lidl reflektor laikus szemmel majdnem ugyanaz, de
- egyrészt azonos watt-számú LED reflektorok között meglepően nagy fényerő-különbségek vannak (a szakemberek tudják, hogy mely termék hoz ki több fényt ugyanannyi wattból)
- másrészt azonos fénymennyiséget lehet koncentráltan irányítva is sugározni, meg lehet szanaszéjjel is.
A képen látható refi nem egyetlen komoly ledet tartalmaz, tükrökkel okosan körbevéve, hanem sok picike hagyományos ledet tartalmaz, ezért valószínűleg a "szantaszéjjel" világító kategória. Márpedig ha egy lámpa nem koncentráltan világít, hanem mindenfelé szórja a fényét, annál egy pontra kevesebb fényerő jut.
Amúgy a Lidl-nél elfogadható a termékek minősége, de nem az a szint, amit egy profi szakember választana a megadott feladatra. Ilyen kevés pénzért vegyél kettőt és kb ugyanott leszel fényerőben és forintban is, mintha egyet, de komolyabbat vettél volna :)
Lámpaboltból. Nyugodtan szerelj fel többet, mert ezeknek nincs olyan szórt fénye mint a halogénizzós reflektornak. Cserébe sokkal kevesebbet fogyaszt. Éljen a fényszennyezés!
LEDes refit is watt/lumentre érdemes nézni és nem úgy, hogy a legolcsóbb 12ezer lumenes 1500-ért. Azt hiszem ennek a csúcspontja tegnap volt, találtam 1500-ért 90ezer lumenes LEDes zsebmlámpát :-D Clearled pld. egy korrekt hely, aztán kinek mi.
Régóta ismertem a villanyszerelőt, nem volt idegen számomra ezért nem is kérdeztem meg, hogy mennyibe fog kerülni. Az anyagköltség szerintem nem került többe, mint 100e forint. A régi villanyóra dobozból át se vitte az áramot. Azt mondta azt majd csak akkor lehet leválasztani ha sor kerül a kismegszakító doboz felrakásakor, de az már megint plusz költség.
"Meg valaki azt árulja el nekem miért nem lehet a faszekrenyben újra vezetekelni az egészet?"
Mert ez a szabály. Szabványosítani kell a mérőhelyet, ennyi.
"A 300 ezer reális egy ilyen doboz felszereleseert meg 100ezer forint az emasznak?"
Erről épeszű szakember nem fog nyilatkozni egyszerűen azért, mert nem ismeri a körülményeket. Ha sokkalltad miért nem kértél mástól is árajánlatot? Ha kértél és azok is hasonló árak voltak, bizonyára közel áll a realitáshoz.
"szeretném felkészíteni riasztóra is, tudtok nekem segíteni milyen kábeleket és hova érdemes behúzni?"
Hívj oda egy riasztó szerelőt tíz percre, mondd el neki, hogy
- a riasztót lehet, hogy nem ő fogja szerelni, ezért ez a tanácsadást külön ki akarod fizetni neki
- mondd el neki, hogy hol milyen bútor lesz,
- válaszolj a kérdéseire és ő meg fogja mondani, hogy hova kerüljenek a mozgásérzékelők meg hogy hova milyen kábelt vezess.
Egetverő baromságokat is láttam már, amikor hozzánemértő határozta meg ezeket a dolgokat (volt közöttük villanyszerelő is :) Volt, hogy a helyiségben rossz helyen voltak a vezeték kiállások, volt, hogy sok fontos helyen nem volt vezeték odavezetve és volt, hogy számos helyre oda volt vezetve totál feleslegesen.
Építőiparban mostanában örülsz ha találsz valakit aki elvállalja a melót, és ha az elérhető vállalkozók körét tovább szűkíted a 3fázis hiányával akkor önmagad lövöd lábon.
10 éve még lehetett válogatni, talán majd 10 év múlva is lehet, de most épp nem lehet.
Szerintem ez 3fázisú motor, 230-ról nem fog így menni. Az L1, L2, L3 a 3 fázis rákötése, a PE a földelés, a T1, T2 meg a belső hővédelem megszakítója lehet talán.
De majd jönnek akik már láttak ilyet közelebbről, és megmondják a tutit.
Nem igazán értek az áramhoz bár annyit azért igen, hogy az adatlapról le tudom olvasni hogy deltában kellene bekötnöm, hogy 230-ról muzsikáljon.Annyit viszot már nem, hogy értelmezni is tudjam a bekötési rajzot.
Feltöltöm a rajzot illetve a rossz bekötésem is. Valaki leírná mit hova kellene hogy működjön is?!
Csövet a falba, padlóba, lehetőleg a legmodernebb symalen-t, ahol nincs borda, meg könyök, meg illesztgetés, meg elakadt, meg lóf@sz.
Aztán majd HA 10-20 év múlva mégis "kifogy a rézből a szufla" így a gigabit után, (amit sokan már 15éve is csak optikával megoldhatóank képzeltek), vagy valami újabb űrkábelt kell behúzni, cat 8-9-10-11 stb, akkor a szerelvényt betenni meg a jövődrótot berántani lesz a legkisebb költség.
Végig melóztam mindent 75ohm arcnettől rg58-on át, cat6-ig, és optikáig, amiből egyébként otthonra továbbra sincs elfogadható árú bevált rendszer...(mert a "hosszú" optikai _patch_ kábelt a falba, a csőbe, az tákolás, nem hálózatépítés)
Sőt, az egész épületet behálózó RS232, robotron terminálok, telephelyek közti modemek és telefonvonalak voltak az elsők...
....bár akkor még szakmunkástanuló voltam, és mindez már igen elavultnak (noha sok helyen még napi használatúnak) számított..
Ismételem a teljes DVB-C csomag EGYIRÁNYÚ közvetítése folyik
TV szolgáltató központja -> optikai szálban pl. piros lézer -> Huawei dobozban egyszerű optikai -> elektromos átalakítás -> koax kábel -> TV
Nincs sehol visszirány.
A kétirányú adatkapcsolat (internet) szolgáltatást az optikai kábelben pl a kék színű lézer intézi, ebben a kombinációban semmi köze a TV szolgáltatáshoz azon kívül, hogy egy darabig ugyanabban az üvegszálban közlekedtek egymás mellett a két szín.
Ez nem lett túl tudományos, de a lényeg remélhetőleg kivehető belőle :)
"Ha viszont sylvanus67 egy épülő társasház műszaki vezetője, akkor miért probléma 3x25A előteremtése?"
Kérdezzük meg. Bár engem néha a miért nem érdekel, majd lesz valami. Ha megtehetem, akkor öreg vagyok a hülyeséghez és ha nincs áram és nem tudok leülni a júzernél dolgozni, akkor felállok és elmegyek. Aztán hisztizzen, nem leszünk előbbre.
Hát ez úgy volt hogy vágtunk a fűrésszel...és indulni akart a szivattyú,és mindig rögtön leverte! Két körfűrésszel vágtunk,az egyiket kihúztuk,a másikat azt hiszem nem,de most ebben nem vagyok biztos (mivel az egyik direktből ment a másikon volt kapcsoló). Ekkor visszanyomtam a Fi relét,ami kicsit nehezen ment,de aztán indult is a szivattyú rögtön,de ugye ekkor a körfűrész nem ment. Egyébként a körfűrész egy dugaljtábláról ment amiben van külön Fi relé,míg a szivattyú a dugaljtábla elől van lekötve! De a lakáselosztóban is van egy Fi relé,és ezen leverésnél mindkettő Fi relét leverte a szivattyú,a dugaljtábláét is és a lakáselosztóét is! Remélem érthető voltam!? :)
Megvette a gépet (használtan egymillió alatt is van), ha csak olyan építkezésen dolgozik ahol van hozzá ipari áram akkor is nyakig vagy mukával, akkor minek venne aggregátort?
Azért hogy álljon benne a pénze? Majd a megrendelő megoldja, ha nem akkor majd dolgozik máshol.
Másrészt, ha a gépet kölcsönvette, akkor is a megrendelő problémája hogy ha nincs áram, nem készül a ház, a vakoló mehet 1000 másik helyre dolgozni.
Aki ilyen több milliós gépet megvesz, az gondoskodik az áramáról is.
Az a "vállalkozó" aki viszont csak "kölcsönveszi" a főnöke/cége gépét, na annak lehetnek áramellátási problémái. Mert a nagy építkezésről a vakológépet le tudja nyúlni pár napra, de az aggregátor folyamatosan kell :)
Olyan ez, mint amikor viccben a migráns kannibálok titokban elkezdik megenni a cég dolgozóit. Amíg a vezetőség tagjai fogynak, addig nem történik fennakadás, sőt egyre jobban megy a cég. Akkor buknak le, de azonnal, amikor véletlenül egy takarítót esznek meg :)
Na a kölcsönvett aggregátorral is ezért könnyű lebukni: sokkal gyakrabban van szükség rá, mint a vakológépre.
A konkrét személyek / körülmények ismerete nélkül, az építőipar jelen helyzetét alapul véve:
A vakolóember megvette a gépet, aminek az üzemeltetéséhez bizonyos feltételeknek teljesülnie kell.
Nyilván nagyobb építkezéseken jobb vele dolgozni, de ez nem zárja ki, hogy ha megkeresik egy munkával akkor elmenjen felmérni.
Vagyis kimegy a leendő ügyfélhez, elmondja mire van szüksége, ha megoldják megy vakolni, ha nem akkor megy máshova, hónapokra előre tele van a naptára, megteheti hogy válogat a megrendelők közt.
Szóval nincs itt alkudozás, meg vita, csak és kizárólag a megrendelő feje fáj most emiatt, mert az ő háza nem készül, a vakolóembert ez nem zavarja.
Ha az interface az üvegszálon át "készen, előregyártva" kapja a teljes nagyfrekvenciás analóg DVB-C spektrumot (pl egy, a digitális kommunikációtól teljesen független lézer frekvencián, analóg módon), akkor az interface ezen részének nincs semmi számítástechnikai feladata, csupán egyszerű lézer->RF analóg konvertálást végez és az eredményt kiteszi a koax kimenetre. Ezt olcsón és fájdalommentesen meg lehet oldani.
Kérdésem lenne....van egy háromfázisú dugaljam amiről egy körfűrész üzemeltetek,majd ugyanezen áramkörön van egy 1 fázisú vízmű is,és ha a vízmű elindul akkor leveri a Fi relét. Mitől van ez? A két fogyasztó külön-külön gond nélkül megy! És nem a túlterhelés miatt van ez,mivel ugye a Fi relé nem is véd túlterhelés ellen és csak az megy le,a kismegszakító nem. Felborul az egyensúly az oda-visszafolyó áramok közt?
Ha társasházakat, lakóparkokat vállal ott az építkezés idejére felrakott mérő és a hozzá tartozó teljesítmény tudni szokta az ilyen igényeket. Magán ház 2 szobájára felvonulni meg tényleg nem éri meg és nem a teljesítmény okán.
Nincs olyan vállalkozó (70-es IQ felett), aki megvásárol egy drága gépet, majd csakis olyan házakban vállal vakolást, ahol rendelkezésére áll legalább 3x25 amper :) Ráadásul előfordulhat olyan építkezés is, ahol még egyáltalán nincs villany.
"Baromira nem. Mindig csak annyi csatorna adatforgalma aktív ahány STB aktív a lakásban."
Kevered az IPTV-vel. A DVB-C egyirányú rendszer, a rajta lógó TV-k vagy STB-k nem kommunikálnak a központ felé, mivel az összes TV adó összes információja folyamatosan ott helyben rendelkezésre áll.
Az eredeti felvetésem annak idején ez volt:
- Valaki azt írta, hogy létezik olyan házi ketyere (modem/router/akármi), amelybe az utcáról üvegszál jön be, de van egy koax kimenete is, a lakáson belül a TV-k kábelezése megmaradhat a régi koaxos-splitteres, mert a ketyere erre a régi koax hálózatra hagyományos DVB-C szolgáltatást tud kitenni.
- Erre én ideírtam, hogy mutasson valaki nekem egy olyan megfizethető ketyerét, ami családi ház szinten üvegszálból koax kábelre létrehoz 120 db DVB-C adást **.
- És erre valaki mutatott egy Huawei cuccot, ami a leírása alapján ezt is tudja, ennyi a történet lényege részemről.
** Nem a technikai megoldás lehetőségét vitattam, mert tudom, hogy hogyan lehet ilyesmit műszakilag megoldni, hanem azt nem hittem el, hogy egyszerű lakossági üvegszálon kifizetődő ilyen iszonyatos mennyiségű információt átvinni, amikor az IPTV százszor kisebb sávszélességgel is beéri (ere céloztál most te is). De a jelek szerint már ott tart az technológia, hogy kevesebbe kerül duplázni a házhoz menő üvegszálak adatátviteli kapacitását, mit újrakábelezni a lakást koaxról UTP-re, ennyi az én tanulságom ebből.
Baromira nem. Mindig csak annyi csatorna adatforgalma aktív ahány STB aktív a lakásban. Ha kikapcsolod, lekapcsolódik a multicast streamről.
Ha kiszámolod, hogy 2-3 Mb-es SD csatornából 100 és 6-8 Mb-os HD mennyi helyet igényelne, és ezt a szolgáltató mindenkihez egyszerre kellene letolja, akkor kijőn a Mission Impossible.
Az egész azzal indult, hogy érdemes-e lakáson belül a végpontokat optikával kábelezni.
Erre mondtam azt én (is), hogy szerintem felesleges és nem látom, hogy milyen adatforgalmat bonyolítana egy mégoly okos hűtő, vagy kenyérpirító, hogy szükségessé váljon az optikai kapcsolat. Mármint közte és a router/switch között.
De hamar áttevődött a vita a szolgáltatói területre, hogy egy faluba milyen csomagok mennek, meg mittudomén.
Ez pedig egy másik téma.
Hogy milyen kábel az, ami ma már biztos, hogy örökké jó lesz, egy újabb kérdés.
15 éve épületen belül nem nagyon használtunk monomódusú kábelt.
Multimódusúval kötöttük össze azt, ami kilógott az UTP 90 méteréből és töretlenül működnek ezek a hálózatok ma is.
Akkor az volt a jó, ma már a monomódus a jó, 10 év múlva mi lesz a jó?
Egy szolgáltatót ez nem érdekli, mert 10 év alatt nullára amortizálja a beruházást és simán kiépíti az újat.
De lakáson belül is újra fogunk húzni mindent, ha majd 10 év múlva megjelennek az optikai interfésszel ellátott kütyük és azok már esetleg más kábelt igényelnek majd?
Egyébként is a vezeték nélküli technológiát építi most mindenki, sorban épülnek az IoT-hálózatok, nem kell semmit bedugni sehova, se UTP-t, se üveget.
"Amúgy sem pazarolják az adatsávszélességet, mert csak azt az adót kapod, amit éppen nézel."
Az említett Huawei eszközben pont hogy folyamatosan "benne van" mind a 120 TV csatorna akkor is, amikor csak egyet nézel közülük. Ezen pazarlás miatt hitetlenkedtem.
erre Mutáló Haver közli, hogy az mind semmi, van ennél sokkal szuperebb is, habár ennek semmi köze a lakossági szolgáltatáshoz.
Ezek után valaki más szóba hozza, hogy lakossági optika ezmegaz,
erre Mutáló Haver ismét közli, hogy az egy lószar, mert vannak már hiper szipiszupi megoldások is, igaz, hogy ezeknek sincs semmi köze a lakossági szolgáltatásokhoz.
...és ez meg már napok óta.... tiszta kabaré, komolyan, olvassátok vissza... bárki bármit mond, az egyből egy szar, mert van sokkal jobb, szebb, gyorsabb, az részletkérdés, hogy azt a jobbat azon a területen nem is használják...
"Te is csak a marketing hülyeséget fújod"
Én magamnak nem sávszélességre veszek internetet, hanem válaszidőkre meg traceroute hop-számra. Persze én egy köztörvényes hülye vagyok :)
1958. szeptember 12-én, hatvan évvel ezelőtt a Texas Instruments laboratóriumában megalkottak egy nem mindennapi szerkezetet. Ennek köszönhetően létezhetnek ma okostelefonok, laptopok, műholdak, és gyakorlatilag minden ami valamilyen formában integrált áramkörrel rendelkezik.
Akkor helyesen úgy hangzott volna, hogy bár a technológia akár 10G/10G -re is képes jelenleg Magyarországon nem használják ki a technológia adta lehetőségeket.
Ráadásul Te következetesen kevered azt, hogy a kábelTV nem egyenlő a koax-on megvalósított kábelTV-vel!
(Szerintem fontos, hogy pontosan fogalmazzunk, különben egyre többen lesznek akik mint Elek úgy próbálják hajlítani a teret, hogy a saját univerzumukban mindig igazuk legyen!)
Az IPTV ugy néz ki hogy ha valaki odakapcsol akkor először egy unicast jelet kap azaz a DSC szervercsoportól közvetlenül csak ő.
Majd ha a STBOX ráált a megfelelő IP cimen sugárzott multicast jelre akkor képhelyesen átvált unicastról multicastra.
Ezt nem veszi észre az ugyfél.
Ez azert van igy hogy gyorsabb legyen a csatornaváltás. Tehát ha valaki zongorázik a távirányítón az csökkenti a sávszélességét 1-1 pillanatra meg "kinozza" a szervereket.
HA hibás keretet észlel a STBOX akkor ezt külön javitásként le tudja kérni ujból a DSC szervertől es javítást végez.
No szóval vannak tévéadók amik mindig es vannak amik csak dinamikusan vannak jelen a hálózatban.
Nem erről volt szó, hanem a nagyszájú "mutass egy olyan eszközt, ami". És akkor mutattunk. Amúgy sem pazarolják az adatsávszélességet, mert csak azt az adót kapod, amit éppen nézel.
Ha az eddigi beszélgetést figyelted akkor meglenne, hogy hogyan is osztják egy-egy település bejövő sávszélességét a felhasználók között és látnád, hogy az a tény, hogy egy pár méteres szakaszon lenne egy akkora sávszélességed amivel nem tudsz mit kezdeni utána meg ugyan az a szűk marad semmire nem vezetne. Ezen az alapon a koaxos rendszereknél is pazarolt sávszélesség az átvitt TV adás nem?
Ráadásul semmi akadálya, hogy újabb hullámhosszokat kapcsoljanak be a kábel képességeinek megfelelően így az, hogy ebből egyet a TV-re használnak semmiképen nem pazarlás.
Én csak 100Mbit/sec -en dolgozom napközben ami szimmetrikus de az európai adatközpontokat olyan késleltetéssel érem el ami miatt a 2Gbit/sec netedre sosem cserélném el! Te is csak a marketing hülyeséget fújod és nem foglalkozol egy kapcsolat valódi minőségét mérő paraméterekkel!
Nem azt mondtam, hogy a meglévőt égetik, hanem azt , hogy a lehetőséget pazarolják. Két hullámhossz = dupla adat-sávszélesség lehetősége. Ehelyett az egyik hullámhosszt (tehát tulajdonképpen a lehetséges max sávszélesség felét) ilyesmire pocsékolja.
Képzeld el: ha nem pazarolnák ilyesmire, akkor Mutual Friend kartársnak KÉT gigabites internetje lehetne!
"ott Elek rácsodálkozott arra, hogy ami scifit felvázolt a Digi pont olyannal dolgozik :-D"
Elek azt nem akarta elhinni, hogy annyira brutálisan pazarolják az adat-sávszélességet, hogy egészen házig elküldik az összes TV csatornát akkor is, amikor ott csak 2-3 TV csatornát nézek (vagy éppen egyet se). Digitális adatátvitelire készült rendszeren ez az adatmennyiség-pazerlás kb annyira logikus, mint pl böngészés céljából lemásolni az Internetet az otthoni winchesterre :)
Pont ezt akartam írni: jelenleg a koaxos rendszerek használható sávszélességének túlnyomó százalékát a TV csatornák folyamatos közvetítése foglalja el és csupán a maradékot használjuk kétirányú adatkommunikációra. Ha a teljes sávszélességet adatátvitelre használnánk, akkor szerintem koaxon is meg lehetne közelíteni a gigabites adatsebességet. És ebbe a gigabitbe bőven belefér a korlátlan csatornaszámú IPTV szolgáltatás is.
A táp 12V, ennél nagyobb feszültség nincs rajta. Jó az UTP is csak felesleges. A kezelőnél az adat buszra nem vagyok benne biztos, hogy jó az UTP erre kérdezz rá a szakinál!
Amivel én (is) foglalkozom ott 3*1g van a netre és a TV a muholdról jön a fejállomásra. Történelmileg igy alakult.
Egy közepes tányerpár 100-200 mbps atvilet valósit meg. Nagyon ökölszabály. Ugye távolság, méret, frekvencia stb stb ...
Lehet olyan dolgot csinalni hogy kialakitasz a levegőben ethernet csatornákat es csökkenés esetén melyek lehetnek azok amiket a végtelenségig fenn kell tartani a többi rovására. Igy teljesen megoldható a dolog.
De az 5G már nem a mikrotányérorásról fog szólni ...
Namármost ha internetet kap optikán a falu, akkor minek variálsz a műholdas izével, ha korlátlan a sávszél és simán mellé lehetne pattintani a TV-t?
TV is tolerálja a mikrohullámot. Eleve ott a földfelszíni digitális, az internethez is elég nagy vihar kell, hogy a pont-pont kapcsolattal baj legyen. Mennek azok mint a disznó és megfelelően vannak méretezve. Pld, a Voda is próbálkozik most magas rendelkezésre állású bérelt vonalakat kiajánlani mikrón, ha már a saját cuccaikkal tele van verve az ország akkor egyéb szolgáltatásokkal is megjelentek a piacon.
Igaz de ott csak a TV jön valami műholdról, az internetet ugyanugy optikán kapja a falu.
Ez keveredik össze a fejállomáson és megy ki a koax hálózatba.
TV szolgáltatás "nem megy át" mikrohullámú átvitelen mert a mikrők időjárás függvényében változtatják a modulációs mélységüket ami NET lassulást eredményezhet de a TV ezt nem tolerálja.
Mármint melyik szolgáltató melyik falujában? Mert van. Sőt, ott van csak igazán mert így gazdaságos az egész, sokszor oda is mikrohullámon aztán ésvagy optikán megy a cucc, még akkor is ha koaxos a hálózat. És akkor oda ledobozolnak valami fejállomást, oszlopokon meg megy a koax és itt-ott erősítők.
Gpon már maga egy aktív eszköz :-D És csak van valami faluban az optika végén is. A passzív erősítőt sem értem miképpen jött ide, mert ilyen rövid távon semmi hasonlóra nincs szükség. Igaz az is egy aktív kártya volt egy aktív eszközbe.
Te inkább 20 év gyakorlattal a hátad mögött inkább ne szólj bele, még a végén teljesen összezavarod Őket. Bár ezt már nehéz lesz, de tuti tudnak rajt csavarni egy csomót :-D
A ktv-ben nem tud majd mert jelenleg a szolgáltatók a 20-60 MHz sávot hasznaljak az ugyfelektől jövő kommunikációra. Most tervezi mindenki hogy 20 és 200 közöttire fog átállni valamikor.
Gponban nem progléma mert a viszirány megint egy masik lézer hullámhossz .... :)
Tehát 3 lézerhullámhossz megy egyszerre az ugyfelekkel kapcsolatban.
Attól függ melyik szolgáltató melyik cucca. Lpécsőház aljában ott lesz a Huawei sok portos és abból jön akár UTP is fel a lakásba. Pld. Esetleg utcáról az optika. Vagy koax. De az optika is a sarki szekrény Huawei dobozába megy, ott van belőle jó sok és ebbe megy a szolgáltató pár szállal ami a gerincet képezi. Koaxot meg régebben írtuk, hogy jön az messzebbről is (Szentendrén pld, jól le is égett), csak a koaxos hálózatot a szar szereléssel, taknyolással, mindenféle házibarkáccsal jól meg lehet hülyíteni és ezért sem szeretik. Meg mert az üveg egyre olcsóbb, kisebb helyen elfér, miazmás. Mondtam, van előóny/hátránya és koncepciója mindennek.
Az igen nagy városok közti kapcsolatokkal is tisztában vagyok meg az ilyen kisebb és sokkal nagyobb meg még nagyobb dobozokkal :-D Jó eséllyel nem tudhatok mindent, de igyekszem nahh.
Ezek nem mennek előfizetőkhöz ezek varosok igen nagy varosok között vannak, szolgáltatok között és a végeiken igen bőhőm nagy routerekkel.
ne abban gondolkodjatok, hogy ha a faluban ker 10 ember 1G előfizetést akkor oda kell rögtön 10G kapacitás. Alapból kap 10G a falu és talán 100 ember is kérhet mert ugyem megy fullba az 1g előfizetése.
Biztos vagy te abban, hogy az ügyfeleknél lévő üvegszál másik vége a kisvárosi központi konténerben van? Egész biztosan nem pl egy közeli oszlopon van az utca végin?
És amikor fejlesztés van, akkor talán nem elég a kisvárosi konténerben ketyerét cseréni, hanem még fel kell mászni
egy rakás villanyoszlopra is és ott is csere? Amit persze ki kell fizettetni valakivel...
De mondok mégvadabbat. Már 20 éve is megvolt a technológia de most a kinaiak elterjesztették.
Ugy erősitenek optikai jelet hogy nem alakitják vissza eletromosjellé majd egy uj lézer majd levillogja ujból hanem mellé tekernek egyplusz szálat az erősitendőszál mellé abba izmosan belevillognak es annak a teljesitménye "átmegy" az erősitendő szálba es "fényesebb lesz".
Anglia is borzalmas, elég csak eltávolodni a belvárosoktól meg a lakótelepektől. Londontól néhány percre kis faluban 1 (azaz: egy) vezetékes internet (DSL) szolgáltatóból lehet választani. Ha meg mobilszolgáltatót választasz, az persze NAT-olni fog és lehet barkácsolni, mire összejön valamilyen VPN.
16 megabit még egész jó, fél Berlin 4-5 megabit környékén döcög, de ha stabil lenne istenuccse örülnék neki. Amsterdamos kálváriám szerintem a fél ország ismeri, Londonban egy érpárat alig bírnak felszabadítani, csomó minden kihalásos alapon megy és amennyivel kevesebb kapcsolatom van ott, annyival több szopásba futok bele. Itt voltam egy darabig döglődős nettel és nélküle, aztán csak néznek ki a fejükből a cégvezetők, hogy "nem gondolták". Nem jahh, pedig mi emlegetjük előre, de úgyis mindenhol mindig ez a szopás, hogy nem csak nem úgy megy, mint idehaza, hanem sehogy és az is drága, Idehaza ilyen iroda kb. kiadhatatlan lenne:
> még Németországban sem túl nagy üzlet a szupergyors internet házhoz szállítása.
Adott peldaul egy kisvaros nemetorszagban (Ingolstadt), egy elmaradott, szegeny kornyeken (Bajororszag). Olyannyira nem eri meg az internetet bekotni a szolgaltatoknak hogy az audi gyartol legvonalban kb 200m-re egy irodaepuletekkel surun benott kornyeken az elerheto legnagyobb savszelesseg 100Mbit berelt vonal, kb egy uj Audi A6 havi lizingkoltsegeben, DE szerencsere opcionan a telekom tud adni szupergyors 16Mbit-es ADSL-t is, durvan 20-30k HUF-nak megfelelo euroert. Eleg jo, nem ?
Nemetorszag a leheto legrosszabb pelda internet szempontjabol ha arrol akarsz gyozkodni valakit hogy "bezzeganyugatonmindenjobb"
Nekem szerintem elég sok minden tiszta, vagy mittomén, csak a korlátlan sávszélességgel rendelkező optikát nem értem. Optika az ugye olyan izé, amit akciósan adnak az Ofotértben?
Szerintem ezt inkább a riasztosokkal kellene egyeztetni hogy milyen rendszer lesz felszerelve, hova kell nekik milyen villany, milyen kábellel lesz üzemeltetve, kamerák ha lesznek azoknak kell-e asszimetrikus vezeték.
Villanyszerelő tevékenysége ebben a csövezés es ha kell akkor a 230V kialakitás a cső vége mellé.
Sziasztok, most építem ki a lakás elektromos hálózatát, és szeretném felkészíteni riasztóra is, tudtok nekem segíteni milyen kábeleket és hova érdemes behúzni?
Látom nem olvastad el az általam linket cikket, inkább a pornót nézted :-)
"A jelenleg alkalmazott legnagyobb OLT berendezések 128 PON porttal rendelkeznek. Egy-egy port 128 ONT képes ellátni. Ezt azt jelenti, hogy a berendezés 128×128=16 384 előfizető bekapcsolását tenné lehetővé. Azért a feltételes mód, mert a bekapcsolások erősen függenek a területi adottságokról, és csak meglehetős bizonytalansággal számítható ki egy-egy lefedett területen a szolgáltatást igénybe venni szándékozók száma."
"Innentől nem opció, hogy elég a 30mega a parasztnak,"
Mit jelent a sok gigabites? 2 vagy annál több? Ha 3 gigabites akkor melyik a joobb, 3 parasztot lát el a faluban 3x1 gigabittel, vagy 100 parasztot 100x30 megabittel?
Soha nem a szolgáltató határozza meg a felhasználási feltételt minthogy egy pincér sem mondja a kövér vendégnek hogy az a sütit már igazán nem kellene.
Aki jól érzi magát a jelenlegi csomagjában tegye azt. Majd egy idő után valamikor nem meghatározható időben elindul a jelenlegi hálózat kényszer kihalasztása és akkor mindenkinek dönteni kell aki ebben a cipőben jár hogy hogyan tovább.
Én még a sok 100 megabites meg gigabites üvegről beszélek, de ahol DSLen megy a net ott másképp oldják meg a TV-t. Ésvagy kombinációk. Csak a XV. kerületben szopolok 5 megabites nettel és sok máshol, csak ne mindig keverjed össze a technológiát. Igaz már az SMS is szinte IP, szóval nehéz rendet tenni.
Hát persze! Az ADSL hálózaton 2-3Km-re levő 5-6M sebességnél, az elektronok elkezdik számolgatni, hogy ez tévé adás, ez meg net, és így hirtelen gyorsabban kezdenek ficánkozni.
Azt nem számolják bele a sávszélbe. És akkor is elég. Lassan írom, hogy értsed: én már olvastam erről sz interneten és majdnem láttam fényképen is hasonló dobozt, bár lehet, hogy nem az volt.
Nem csak internet, ezen jönnek a HD tévé adások is. Pornózni elhiszem hogy elég neked a 240-es felbontás, de én természetfilmeket is nézek, arra meg jobb a HD.
30 megabit mindenre is elég. De legyen 47 baze, nabumm. Azon kívül, hogy bárki bármennyit el tud használni mert pornó mindig van, akkorán simán 100 fős cégek lógnak gond nélkül. Akkor otthonra a csumpi tabletnek legyen már elég.
"Azt is meg lehet nézni, hogy a németeknél mit adnak, lakásokban ott sem a csillió megabit a jellemző. "
Ahol sűrűn vannak a lakások, ott kevés erőlködéssel lehet nagy pénzt szakítani, ezért a lakótelepeken talán már Indiában meg Afrikában is optikai kábel van. De félreeső kisvárosokban még Németországban sem túl nagy üzlet a szupergyors internet házhoz szállítása.
Magyarországon a vidék meg háromszorosan is fekete lyuk, mert a fentieken felül arrafelé az ügyfelek nem túl fizetőképesek, ráadásul Magyarországon egy vállalat pillanatok alatt tönkremegy, ha csupán 5-10%-os az éves nyereségessége.
"El van itt már mindenki szállva az 1-2-3-10 gigabitekkel, csak tundám mi a fenének, mikor a belső hálózata nincs ilyen gyors."
Eddig még senki se írta, hogy 1G-nál nagyobb netje lenne.
Néhány éve havi 4500Ft-ot fizettem az 1Mbites mikrohullámú netért.
Utána 2 évig fizettem havi 9ezret a Telenor 30M (100G max. havi adat) mobilnetért. +4500Ft-ot a UPC műholdas tévéért. + feltölőkártyás Voda havi 3-5ezer.
Tavaly bekötötték az optikát, 1G korlátlan net.
2 tévé hatvanvalahány HD csatornával, online videotéka, visszanézhető műsorok stb.
Vezetékes telefon havi 5000perc (ötezer) lebeszélhetőséggel bármelyik hazai nem emeltdíjas számra.
Mellécsaptak egy mobil előfizetést, 80perc + 6G adat. Korlátlan Waze meg némely más használata. Amelyik csatornákra van TV előfizetésem, azokat nézhetem korlátlanul mobilról is, adathasználati díj nélkül. Ez összesen 14ezer.
Szóval nem csak a net jön egy ilyen optikán. Nem hülyék ők se, ha végighúznak egy elavult ADSL-t a településen, azzal nem tudnak ennyi pénzt keresni.
A fejlesztéseket meg saját zsebből csinálják, plusz estenként uniós pályázatból. A linken olvashatsz róla.
Meséljetek tovább, ahogy a vállalkozónak is kell állami juss, mert gigákat akar feltölteni, öcsém meg veheti a mobilnetet kis lakóhelyén, mert arra kábel se megy, de egészen jól elvan.
És a UPC és a többiek saját pénzből, aha-aha, az emlegetett SZIP meg csak úgy van és összehordták a legyek.
Azt is meg lehet nézni, hogy a németeknél mit adnak, lakásokban ott sem a csillió megabit a jellemző. Ez is olyan lesz már nálunk mint a BMW, Audi, van aki farokhosszabbítónak használja, hogy mennyire májer mert nála optika van, meg gigabit le/fel.