Ez a törvényeknek ellentmondó "dokumentum" nem állja meg a helyét, így nyugodt szívvel hamisítható.
Pl. forgalmazta: 1NAPIGLÉTEZEK Bt.
Ha jogos jelle ez a "dokumentum", akkor a villanyórák állapotáért sem a felhasználónak kéne vállalni a felelősséget, hanem annak, aki beépítette.
Hitvány ELMÜ-ÉMÁSZ.
Ám ennél nagyobb bűnre is hajlamos ez a köcsög cég!
Mostanság át akarja építtetni a villanyóraszekrényt! Pedig 1 faszekrényt elég lenne csak vízüveggel átkenni, mert hiszen nem új kiépítés, hanem csak a régire csatlakozik rá a HMKE. (Ami ugye az akkori szabványnak megfelelt.)
Direkt akadályoz, felesleges pénzkidobással terheli az ügyfelet.
Ráadásul, ha megnézed a "FORGALMAZÓI NYILATKOZAT"-ot, az utolsó sorban ott van, hogy mellékelj mindenféle eredeti vagy hitelesített tanúsítványt ! Ezek után abba köthet bele, amibe csak akar!
Normálisnak nem mondható, hogy egy "engedélyezett" és mindenféle tanűsítvánnyal rendelkező inverterről még külön nyilatkozat is szükséges. A forgalmazó/telepítő rá van kényszerítve az aláírásra ha el akarja adni, mert különben visszadobják a tervet.
Azaz Te, mint forgalmazó, eladtad magadnak és vállalod a felelősséget, hogy megfelel az előírásoknak.
Végül aláírod.
Amúgyis furcsa lenne, ha a telepítő/forgalmazó vállalná a felelősséget, mivel bármely tulaj el tudja állítgatni. Az interneten rajta van minden. Ha nem is most hirtelen, de sok év múlva úgyis megteszi (már aki szereti birizgálni).
Köcsög ez az ELMÜ-ÉMÁSZ! Szerinte a forgalmazó vállaljon életfogytig tartó felelősséget.
Olvasgatom a fórumot, inkább a napelemes része az ami érdekel. Tervbe vettem, hogy építek egy saját rendszert, ami képes lenne hálózatra visszatáplálni. Az a konkrét kérdésem, hogy ezek az inverterek, az áramszünet idején csak az áramszolgáltató hálózatáról választják le a delejt, vagy a ház fogyasztói sem kapnak ilyenkor áramot?
Van valakinek tapasztalata arról, hogy ELMŰ-ÉMÁSZ elfogad-e Németországból, magánúton (adásvételi szerződéssel) behozott invertert? Természetesen engedélyezett tipusról van szó, új, vagy újszerű állapotban. Várom a véleményeket!
10kW-os inverteren 6kW mező, de a sötétedő égbolt miatt már nincs 1kW bejövő teljesítmény. Pontosan 959W DCinput - 900W ACoutput. Ha jól számolok, akkor 6% veszteség az adott üzemben. Jelen esetben a 10k-s inverter 1k-n dolgozik.
Mivel az engedélyt az inverter max teljesítményére adja meg a szolgáltató, ami szükségszerően kevesebb mint a fogyasztási helyre kiépített max teljesítmény, így ez a kérdés értelmetlen. Azaz ez az eset legális telepítés (már pedig szaldós elszámoláshoz az kell), esetén nem állhat fent.
Igazából fordítva helyes a kérdés: rá lehet tenni egy 5KW inverterre 3KW panelt? Kb. 1-3% veszteséggel kell számolni az optimumhoz képest, invertertől függően.
Szerintem kiszámolhatatlan. A JóIsten sem mondja meg előre, hogy az egyes lakók, mekkora fogyasztót és mennyi ideig fognak használni.
A 3kW valóban az aranyközépút. Cca. havi 15eFt számlát nulláz (jelen árakon).
De lehet úgy méretezni is, hogy nagyobb inverter (pl. 5kW), de csak 3kW mező rajta. Később, ha már bent laknak és nem elég, akkor rá lehet biggyeszteni még 2k mezőt. Engedélyt már nem kell rá kérni, mert az 5kW rendszerteljesítményt megkapta ezelőtt.
Persze lehet, hogy neked a tetőfelület méretezés miatt fontos most a kérdés.
hát 4 fővel elektromos sütővel nem nagyon jövünk ki 250 kWh alatt, pedig én sem szeretem a suspendes dolgokat.. azért mondtam, hogy nekem ez az általad becsült érték kb 1-2 fős felnőtt háztartás esetén képzelhető el csak...
Az aksiból éves viszonylatban a tárolási és átalakítási veszteségek miatt talán 250kWh hasznosítható villanyt ki lehetne venni.
A hűtőben romlandó élemiszert a kiszámíthatatlan napsütés miatt nem lehetne tárolni, mosás és vasalás sem nagyon jöhetne szóba, viszont a notebook és a mobil-net tényleg működhetne. Szóval minden, amire egy háztartásnak szüksége van.
Amennyit így megspóroltál, abból 3 évente lecseréled az aksikat.
mert nem muszaj. a cigi sokkal dragabb, es megis kifizetik mellenyzsebbol. mert amig nincs kifizetve, nem lehet elszivni. ha a cigit (vagy a kenyeret, bkvberletet, barmi mast) csak hovegen kellene utolag kifizetni, azokbol is baromi nagy hatralekok lennenek.
A polikristálynak nem kell hogy telibe verje a nap, már áttetsző időben is jót termel.
A140 Ah-ás aksit 11 órára már 14volton tartja ha megy. a mosógép akkor is, vagy hamar vissza termeli az áramot.
A panel 180 ezerbe van, aksi 40, fesz-szabályzó 15 inverter 33 ezer.
Nem egy brutális költségvetés.
Ha szürke tejköd van akkor egy elem egy 15Ah aksit akkoris feltölt.
Vagy bevágom azaksit a kocsiba, és elviszem dolgozni magammal, közben töltöm.
Ha van áramod akkor használod is. Nem számolgatsz' nem spórolsz.
Aztán jön a számla és nem tudj a nép kifizetni-a statisztikák szerint 1 millió családban-
Tartaléknak ekkora rendszer épen elég. Addig kihúzhatják vele amíg visszakapcsolják az áramot.
Ekora rendszernek ez a funkciója.
Nekem csak napelemem van. Igaz 600 watt.
Köszi, el vagyok vele.
Kínai aksim van 38 ropi 140Ah. Már egy éves de még szuperál. Az se baj ha ennyiért évente cserélni kell. Álítólag négy évet kibír.
Világitásom led refik. Talán barnít is:-)
Csak fagyasztó gondom van. Az a szomszédban van.
Azért ekkor aösszegből olyan komoly rendszert nem tudsz venni, hogy ellásson, még azt se amit írsz. Jó ha 40-50W napelemed összejöna rendszert tekintve ilyen összegből, az meg nem túl sokra elég napi szinten.
Viszon a lenti összeg nekem pl majd két évi vilalynszámlám. És cserébe be tudom kapcsolni a mosógépet is.
Na meg, ha van egy led-es lámpád világosan látod a saját nyomorúságodat:) Ja meg az internet Magyarországon, alanyi jogon jár! Ugyan úgy, mint ahogy a kis tv-hez a Kábelszolgáltatás! Ha meg már van, akkor miért ne néznénk a való világot? Kelhet ennél több egy szegény nyomorultnak, akinek kenyérre se igen jut? Igen egy kis led-es hősugárzó:(((
És szerinted ez a jövő egyik kiváló alternatívája?
Ha van százezre a szerencsétlennek, akkor inkább repülőjegyet vegyen, és hagyja ott azt a siralomvölgyet. Külföldön segédmunkával többet keres, mint otthon két orvos:) Ez inkább alternatíva!!
Hagyjuk az anekdótákat.
100 ezerből már nem zuhansz vissza a középkorba az áram nélkül
Két napelemmel, van 12 V ..akkor van ledlámpád, kis tv-d,telefonod, laptopod.
Ha van hozzá invertered akkor még néha barkácsolhatsz is vagy csinálhatsz egy turmixot.
És miből gondolod azt, hogy akinek most nem telik a számlákra annak egy két éve volt 40 ezer eurója? Ugyanis a német kollégámnak ennyibe került a rendszere + támogatás két évvel ezelőtt!
Ne haragudj, nem konfrontálódási céllal írok, de kicsit letörném a heves lelkesedést.
Mire jó ez az éves tagdíjas kamarai tagság?
Már csak azért, mert ha napkoli-napelem esetén mindig az első a "megtérülés", akkor én is joggal kérdezném "Mennyiben térül meg bárkinek is ez az éves tagdíjas kamaraság?".
Egyáltalán mire jó -bármely szakmában- ez az erőszakolt kamaraságosdi?
Vagy netán el tud érni 1 ilyen eszkábált kamara bármit is mondjuk a szolgáltatóknál? Neadj'Isten az inverter-engedélyeztetési anomáliák terén? Mert kétlem. (Pedig nagy szükség lenne rá.)
Ez már az én kis magánvéleményem:
Aki dolgozni akar, dolgozzon. Aki élősködni akar, alapítson kamarát.
Csak 1 példa lenne részemről az annó kommunista időkből:
Mikor a Gelkában dolgoztam, volt 6 műszerész, aki termelt, meg 12 irodista, akiket el kellett tartani. Ráadásul a nem termelő irodisták többet is kerestek!
Valamiért mindig a tücsök és a hangya mese jut eszembe.
De meggyőzhető vagyok! Csak írjon valaki valóban hathatós érveket a kamaraság mellett!
ezt a ket abrat nem ugy kell nezni hogy regen meg most, hanem hogy sokevi atlag es 2010. egy konkret ev mindig maskepp nez ki mint az atlag. es az egyik ev is maskepp nez ki mint a masik.
Jo, hogy feltetted ezt a terkepet, mert nalunk Komarnoban ezekszerint erdemesebb lesz lassan amorf napelemeket telepiteni. Akkor siman felrakhatom az eszaki oldalra is, mint a nemeteknel lattam.:)
STP vel jött nagyon kedvező ajánlat, 7.3 KW cirka 9200EUR, azaz kb 360Eft / KW.
A napokban goldoltam, hogy megkereslek a felszereléssel kapcsolatban, de kicsit leépült a honlapod a két(három) évvel ezelőttihez képest, így nem voltam benne biztos hogy érdemes még. Feltéve ha a nicked alapján helyesen gondolom ki is vagy ;)
380V az üresjárati, 300V a munkaponti fesz ezekkel a panelekkel. Az inverternek 600V az optimalis, 185-től indul.
Lehet hogy inkabb veszek 15db nonaem panelt, hogy rendben legyen a fesz és feltolom az egész konfigot 7.3KW-ra.
Ezeken a görbéken nézelődöm (két majdnem azonos inverter), az SMC jobban doldogul alacsonyabb feszekkel, az STP pedig hatékonyabb nagyobb teljesítményen és optimális feszültségen:
Valahol elérhető a neten még ez a videó? Egy ismerőssel most akartam lefordítatni, mert németűl sem tudok, de már szerzői jogokra való hivatkozással letiltották. A források, amik meg vannak adva, ott se találtam.
Vagy valaki esetleg meghallgatta, aki értette is? Mármint hogy mi történt pontosan? (Nem a riogatási szempontokra gondolnék).
Nincs ott nagy baj a zsindellyel, csak más tervezést kíván, ha elővigyázatosak akarunk lenni.
Pl.:
Alacsonyabb feszültségű napelemsort csipegetni össze. 200-300V között még nincs olyan nagy rettegni való. Ha kell 2 stringbe, vagy 2db párhuzamba kötött sort alkotva. Ez igaz lekorlátozza a szóba jöhető inverterek fajtáját.
Mondjuk a sipákoló EHE-N3KTL (input: 2×10A, 125-420VDC, 2MPPT bemenet). Bár ezen inverter az olcsóbb kategória (attól még nem biztos, hogy fos), de a 2 valódi bemenet miatt dupla DC tfsz.védelmi szerelvény kell.
Jelen esetben 2×7db 240-es panel, 3360W, 210V körüli MPPT, 260V üresjárás, 8A stringenként.
Az ELMÜ az 1 barom! Újabban kitalálta azt, hogy a tervdoksit kamarai tagsággal rendelkező mérnöknek kell szignózni. Úgy látszik -nálunk- magyar a magyarnak ellensége.
Kérdem én kis buta:
Miért kell kamarai tagság? Ennyi erővel azt is meghatározhatná, hogy a mérnöknek csak nagycsecsű felesége lehet, öklömnyi lábközzel!
Szívből kívánom, hogy minél többen lopják az ELMÜ-ÉMÁSZ áramát, mintegy "válaszként"!
Csak 1 kis megjegyzés:
Semmiképp sem szeretnék általánosítani és megbántani senkit, de volt már olyan, hogy 1 ilyen követelmény "kamarás mérnök" tervezte rendszer nem indult. Ugyanis a terven is, meg a telepítéskor is leföldelték a kristályos mező negatívját, TL inverternél. (Persze, hogy az RCD-je hibát írt ki.) A tarkóvakaráson kívül nem jutottak előrébb.
Írhatsz emílt is, de mostanság ott sem vagyok gyakran, mint ahogy itt sem.
hát azért nem vágnék bele, pedig villanyos papírom van..
egy ismerős rakott fel két táblát és hajt két kört róla, az más..
nálam kb zsindelyre kellene tenni, 3 fázisom van, elvileg hely van, de ha gondolkodom benne, akkor nem tudom, hogy ELMÜ-vel kinek mi a tapasztalata, szerintem egy normál ilyen projectekkel foglalkozó kivitelező cég esetleg több mindenre gondol, mint az átlagember.. az a tetőgyújtós rész payától azért elgondolkodtatott erősen...(mármint, h ér-e ennyit egyáltalán).. valami mai cikk szerint meg nemsokára energia hiány lesz Mo-n, tehát valami B tervben mindenképp érdemes gondolkodni.. nem tudom ezt ti hogy látjátok..
Szeretnék egy kb. 2 kWp-os hálózatra visszatápláló rendszert, amit a későbbiekben bővíteni lehet. A tapasztalatokra lennék kíváncsi; pl.: hogy melyik PV márkát érdemes venni, polit vagy monot használtok-e inkább? Érdemes-e európai invertert venni, vagy jók a kínaiak is? Mennyire szabad nekiállni a kivitelezésnek házilag? Mennyit szoktak elkérni kb. a kivitelezésért, ha mondjuk nem tőlük veszem a rendszert? Kb. ilyesmikre gondoltam. A megtérüléses rész most nem érdekes, az már el van döntve. :)
Gondolom sotet helyisegben 20C°-on.Majd emelem, vagy csokkentem a homersekletet es kozben merem. Majd ha megvan a gorbe a meresek alapjan, az szerint tudom, hogy mikor milyen hatasfokkal mukodik a rendszer. Valamint a hatasfok atvalthato hofokra is. Vagy rosszul gondolom? Meg nem volt dolgom PV-vel , igy csak elmeleti sikon gondolkodom.:)
Igen telepítünk. Bár a fotó nem reklámcélt szolgálna, hanem inkább a látványos és közlékeny kijelzőjű, sokaknak még ismeretlen inverter bemutatása lett volna a lényeg.
Na de van vagy 1000 féle panel, 800 fajta kristállyal. Az egyik 31V-os, a másik 30, harmadik 29, stb... Ezekből rakható 350V-tól 1000-ig string. Vagyis 12-13-14-ésígytovább panelszám az üresjárási, téli (hideg) panelfesz figyelembevételével.
Ha nem lenne panelszám-stringfesz ütközés (pl. 31db 29V-os = 900V, vagy 29db 31V-os = 900V), akkor be lehetne táplálni memóriába a 25°-nak megfelelő értékeket, amiből számolhat az inverter.
Alapvetőleg napos volt az idő, de akkor már a lapos nap, párás ködszerű homályba bújkált. Persze volt ez több is, de le kellett áramtalanítani, mert az teljes lakáselosztót is át kellett építeni. (Nagyobb méretű süllyesztett doboz, melybe fér 3db tfsz.patron.) Farigcsálni kellett a falat, kisebb-nagyobb problémákkal.
Amúgy elég lapos a tető (évesre ideális), a nap járása ekkor már jelentősen oldalt érte a panelsíkot.
Valójában jól csikart a rendszer, mert volt 1400W körül is úgy, hogy csak szórt fény érte már a mezőt.
Én úgy tapasztaltam, amilyen heves fellelkesedéssel tűzdelik teli az épületet ilyen fityegő sz@rokkal, kb. olyan intenzitású feledésbe is merül. Max a nap UV-ja gondoskodik (idővel) róla, hogy kristálycukor-módra szétporladjon.
Igazából ez a fotó elgondolkodtató. Mármint inverter szemszögből. Tök olyan a "fejlődése", mint a mobiltelefonoké.
Annó volt a hasábtelefon, pálcika kijelzővel. Az inverterek is ilyenek voltak. Később megjelentek a formásabb alkatú és már pontmátrixos, 1-2 soros kijelzők. Majd a grafikus kijelzők. Most már színes, TFT LCD-sek vannak, növekvő mérettel. Holnap tapizósak lesznek, sok-sok coll nagysággal, melyeket akár tenyérrel is lehet tapizni (nem gyerek ujjal).
Vajon mi lesz a következő lépcső a fejlődésben? Leszop? :-)
Bár -bevallom- nekem is tetszik az efféle kijelző. Bele lehet szeretni. Sok mindent közöl 1 kijelzéssel, nem kell körbelapozgatni. Meg kurvára látványos. (Igaz az inverter, ez nélkül is inverter.)
Csak a közvetlen villanyfűtésről beszéltem. Természetesen bármilyen hőszivattyú (ha nem más tarifáról megy...) a gáz részbeni kiváltásánál 16(...19)xCOP virtuális elszámolóárat jelent a többlet termelésre :)
Több német/osztrák nagykerben is meg lehet venni ennyiért.
Behozatod a cégeddel az ottani ÁFA nélkül (EU-s adószám), aztán itthon felteszed a tetődre. Opcionális a román menekült nevére átiratni a céged és eltüntetni... :DDDD Most vicceltem.
Ahogy nézem jól alakulnak az árak napelem rendszerekre!
Kisteherrel ausztriába látogatva ezeket az árakat találtam:
SMA 8000TL EUR2000,-
20x Suntech 240S panel, EUR3000,-
Ahogy néztem a tertó és kiegészítő villamos elemek megvannak még egy 1000-es ből, azaz 1.8Mft-ből + telepítés megvan egy 5KpW, 8KpW-ig bővíthető rendszer :))))
Ezek az "ismeretterjesztő" kisfilmek gyakran inkább hisztériakeltőek, mint hasznos tudósítások. (Bár a médiát mindenki ismeri.) Ezen is és más efféle filmeken is látni síkkollektort, napelem helyett. :-) Még a mai napig is keverik az emberek a kollektort és a napelemet. (Pláne, hogy a média is keveri és annak a hangját szentírásként kezelik az emberek.)
Bármely tető kigyulladhat bármi mástól, napelem híján is. Villám sem kell. De ha napelem van a tetőn, azzonnal az van bűnösnek kikiáltva. Holott az a faszerkezettől elhatárolt helyen fexik és csak a levezető kábelezése lehet problémás. Ám az nyomvonalvezetéssel kiküszöbölhető. (Legalábbis szerintem.)
Hisztéria keltésre én is képes vagyok. Pl.: Zsindely tető. Mi van, ha 1 villám oda kívánkozik, átütvén a gyúlékony tetőfedésen, mert ő érzi a tetőtérbeépítés gipszkarton sínjeit? Annak ellenére ugye, hogy mi nem látjuk a vaksi szemünkkel, mert ezek a fémek (vill.vezetékek, szellőzőrendszer csövek, klímacsövek, stb.) mind bújnak a tetőfedés alatt, így megfeledkezünk róluk.
Vagy: Lindab-féleségek: Aholis le van-e földelve a bádog, vagy nem? Bár önmagát védheti a tetővel, de a szomszédra potenciális veszélyforrás lehet? Ha nincs leföldelve, akkor elképzelhetőnek tartom 1 esetleges sztatikus töltéshalmozódás kisülő szikráját, ami már begyújthatja a poros tető faszerkezetét. Vagy: Mi van a legújabb technikával a grafitos homlokzati szigetelővel? Az nem lehet 1 nagy sztatikus gyűjtőfelület (grafitvezetővel feljavítva), mely egyszercsak átcsattan valahová és így begyújtja önmagát? Ki tudja és kinek van mersze rámondani a tutit? Ám hisztériakeltésre ugyanúgy alkalmasak!
Általános példák: Az igen elterjedt villanybekötő árbóc is az antenna árbócával karöltve. Csak ezek már túl a szemünk előtt vannak és túlontúl általánosak a számunkra (megfeledkezünk róluk). Holott az antennáink sok-sok kis pálcikák!
Nálam a gipszkarton sínek EPH-zottak. Az összes kispadláson vezetett vill.kábelek fém sínbe vannak burkoltan vezetve, melyek szintén zöldsárgázottak. Ez a fémsín burkolás hatásos zárás 1 lehetséges elektromos kábeltűz elhermetizálására a tető elől, ráadásul véd a tetőn előfordulható rágcsáló jószágok ellen.
Az átlag házaknál nem is érdemes villámvédelmet telepíteni. Nyilván több galiba származhat belőle, mint haszon. (Persze erre vannak szabványok.)
Az emberek nagytöbbsége "villámhárító"-t emleget, miközben nem tudja, mi az.
Ha 1 napelemmezőt védeni vagyunk hajlamosak a villám ellen, akkor akár minden házból ugyanúgy "sündisznót" kell csinálnunk, mert a pucér tetős ház is annyira vonzza magához, mint a napelemes (az említett tető alatt bújó alkalmatosságok miatt).
Én másképp látom a dolgokat.
A napelem nem annyira éghető portéka. Ráadásul a cserép fölött van, ami 1 bizonyos mértékű tűzvédelmi fal is. Az egyetlen "hátránya", hogy kikapcsolhatatlan áram alatt van. Szerintem ezt mindenki tiszteletben tartja.
Persze az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy 1 esetleges lakástűz utáni szakértői vizsgálat, igen nagy eséllyel azt jelenti ki, hogy "elektromos tűz", ha nincs jól látható jele a tűzforrásnak. Márpedig gyakran nincs (szerintem).
Persze én nem vagyok szakértő, de jártam friss lakástűzben, ahol a kormos oltóvíz-lé még vígan pisált a nyakunkba a maga csípős szagával. Ott is az volt az első vélemény, hogy "elektromos tűz". Megkockáztatom, hogy az esetek 90%-ában ez a legkönnyebben rámondható ok, amit senki nem mer megcáfolni. Holott kismillió más is vígan elképzelhető volt a színültig koromfekete ganéban.
Amúgy épp a napokban volt 1 hsz.-em, aholis említettem a napelem DC kábel nyomvonalvezetését, mely szerint távol egymástól őket (a 2 pólust), annak ellenére, hogy jó és műbizonylatos a szigetelésük. Ekkor nincs fickándozó ív, nincs begyújtási esély.
Persze minden ház más és más lehetőséget kínál a kivitelezésre. Szoktunk is róla bőven csacsogni, hogy miként tarthatók az elővigyázatosságok és szabványok. Még tűzoltó is van a brigádban (több is), aki(k) véleménye szintén mérvadó.
Nem ritka, hogy az adott épület elektromos gubancait is rendbe kell rakni, mert elhanyagoltak, igénytelenek, nem szakszerűen kötöttek.
Ám rengeteget lehet csacsogni a témáról. Ez 1 olyan rész, ahol bárki mondhat hülyeséget is, de egyúttal nagyon okosat is.
Én egyenlőre úgy látom, hogy a villámvédelem felesleges (átlag házaknál). A napelemmező keretét EPH-zzuk, de kap 1 fali levezetést saját földelőszondára is. Mondván, ha egyszer mégis bekapna 1 villámot, akkor az nyílegyenesen levezetődhessen 1 alusodronyon az új szondára, ne pedig a cikkcakkban az épületben futó zöldsárgán vigyük be az épület gyúlékony közegébe.
Persze a villám így is bejuthat "gyengéden" a lakásba (már csak az indukált delej is), de a nagy energiájú része, mely inkább gyújthat tüzet, nagy eséllyel kint marad, mert a nyílegyenes levezetésen szaladhat.
Nem akarok bele vau-vau és ha volt róla szó akkor pláne bocs, de a napelemek tartó fém szerkezetét kötelező bekötni a helyi EPH-ba minimum 5mm2 réz "vezetővel" szándékosan nem vezetéket írtam. A villámvédelembe viszont tilos bekötni a tartó fémszerkezetet! Mindenütt meg kell tartani a védőtálvolságot a villámvédelemtől és az összes napelem táblát védet térbe kell helyezni. Beüzemelés előtt komplett mérési jegyzőkönyvel kell igazolni , hogy a rendszerelemek illeszkednek egymáshoz és telepítésük szakszerű volt. Különben tűz esetén ami visszavezethető a napelemes rendszerre komoly büntik és akár börtön is lehet a telepítőnek. Pessze csak ha meghal valaki jobb esetben nem fizet a biztosító. Tudok ilyenről sajna! Németországba komoly szabályozás lép életbe a napalemek telepíthetőségével kapcsolatban. Van film a neten arról , hogy az égő házat eloltották a tűzoltok, de a villamos ív vígan fickándozik a kormos sarokban mert a napelem tolja a töltést.
Oszt Te Prefi bátyó! Muszáj neked 1 ilyet venned 100eFt-ért?
Mi van, ha eladnám az enyémet, ami 2000/2200W-os, VDE 0126-1-1 certifikátos, valóban normális rátáp.inverter, 120eFt-ért? (Átcserélem nagyobbra.)
Bár használt (cca. 1,5-2 év), de 150-450V-ig MPPT-s, valóban 96-97% hatásfokú, tényleg korrekt inverter (az egész világon mindenütt elfogadják, Újzéland-Ausztráliától kezdve EU-ban is, Amerikáig bezárólag). Van 9 pöcsű RS232-es kimenete, melyen logolható filléres RS232-USB átalakítóval (több szoft. is van hozzá, mellyel a paraméterei is állíthatóak).
Kérlek ne értsd félre, nem tukmálni akarom. Szó sincs róla. Ám 1000× többet ér, mint a PowerJack-félék. Teljesen ua., mint az elfogadott SamilPower (a bele is), de ennek több köze van az EATON céghez. Korábban tettem fel képet róla ide is.
Már csak németországi vagy ott dolgozó ismerőst kell keresni, akkor még a 40 Euro szállítási költséget is meg lehet takarítani. Az jó, hogy az EU-ba vámmentesen tudnak szállítani. Nem igazán értem, Svájcba és Norvégiába mitől olyan piszok drága a csomag?
Srácok! Ki tudna grid tie invertert olcsón, nem átverőst? Nem érdekelnek egyebek, csak az ár és hogy valami gari legyen. Néztem csájníz oldalakon, de vagy nem is válaszolnak, vagy sok darabtól kedvezmény, vagy stb. Úgy is jó lenne, ha többen együtt rendelnénk az olcsóságért.
Egy darabig filóztam, hogy TBA volt, vagy TDA, végül kikötöttem a rossznál... Hiába, régen volt, na.
(De biztos nem képeltérítő IC-vel keverem, analóg képalkotással sosem foglalkoztam.)
A TV-m 21 éves, ha azzal van valami gond, akkor olyasvalaki segítségét veszem igénybe, aki anno ott dolgozott, ahol ezeket gyártották, és csukott szemmel tudja, mit, hol keressen benne.
Persze maximálisan igazad van! Én is jobban kedvelem az analóg technikát, régi jól bevált funkcionális IC-kkel. Azok valóban javíthatóak és tartósak.
Valójában nem is azzal van a bajom, hanem inkább, hogy trógernak tekintik a TV szerelőt, miközben annó nagy tiszteletnek örvendett.
Legalább annyi tiszteletet adhatna a paraszt, hogy megtisztítja a tyúxaros dudváját, mielőtt felcsapja az asztalomra. Ez helyett főnöknek hiszi magát, azonnal kell és persze ingyen, mert hiszen "ő is meg tudná csinálni, csak nincs pákája". (Ekkor nyomtam 1 pákát a mancsába, hogy "Nesze!" és hátradőltem.)
Volt arra példám, hogy 1 jószágnak megtagadtam 2 TV javítását, mert közismert "ingyenmókus" volt. Erre azt mondta, hogy "akkor is elhozná".
Percekig ping-pong-oztunk a szavakkal, hogy "elhozza" - "Ne hozd!". Mintha nem 1 nyelvet beszélnénk. Mígnem kimondta a számomra jelszóként hangzó mondatot, mely szerint "ő nem akarja otthon kerülgetni a 2 TV-t". Erre kitörtem magamból: "Inkább én kerülgessem a te 2 mocskodat? Takarodj!".
Legvégül úgy váltunk el, hogy ide ne hozza a 2 TV-t.
Ám evvel nem ért véget a móka!
Másnap jövök haza lelkesen, csíz a számon, beállok a kapum elé, mikoris meglátom a teraszomon a 2 dudvát! A szomszédom mondta, hogy itt volt a jószág a fiával, akit átugrasztott a kerítésemen és beadta neki a 2 mocskot a teraszomra.
1 miliszekundum ideig sem gondolkodtam! Kiráncigáltam a 2 ganét a hálózati kábelüknél fogva (mint kisgyerek a csattogó falepkét húzza maga után) az utcára! Le a terasz lépcsőjén.
Pár nap múlva eltűntek az utcáról. (Sose dobbant meg a szívem, hogy vajon hová tűntek.)
Sok élmény van a tarsolyomban, amik leginkább arról szólnak, hogy ma már nincs becsülete az RTV műszerész szakmának és nem is lehet belőle megélni.
Ez igaz, de azokban a galambszaros készülékekben a legbonyolultabb alkatrész a TDA810AS monolit hangvégfok IC. Azokat még lehetett javítani "házi" eszközökkel. Egy mai elektronikában a hibakeresésre sincs sok reményed, hacsak nem veri ki a szemedet egy látványosam elfüstölt teljesítmény-alkatrész. De ha meg is találod a hibásat, melyik hobby boltban kapsz SMD alkatrészt darabra? Netalán BGA tokozású spéci "LCD-maghajtó" IC-t? Ha kapsz is, hogyan cseréled ki a panelen a meghibásodottat az újra? Az ilyenek miatt én is kikukázom a meghibásodott mobiltelefont, CD-lejátszót, és veszek helyettük másikat, meg se próbálom őket javítani, pedig villamosmérnök vónék...
Nem tartom valószínűnek. Egyrészt azok a fóliák, messze állnak a vezető anyagú alumíniumtól. (Legalábbis én még nem bírtam rajtuk áramot vezetni.) Másrészt -ha vezetne is- elég nagy felülettel érintkezik a szarufával, léccel ahhoz, hogy a fa folyamatosan levezesse a töltést róla. Ez által nem tud a sztatikus töltés halmozódni, nem tud veszélyes energiaértékűre "felgyülemleni".
De ez csak tipp.
Bár azt nyilvánvalónak vélem, hogy ha mégis felhalmozódhatna rajta a töltés, akkor biztos, hogy nem ahhoz a fához "sül ki" (léc, szarufa), ami amúgy kontaktusban van vele.
Van még itthon 1 fél guriga hőtükör fóliám, amivel legurítottam annó a tetőmet. Azt a nap felé tartva, át lehet látni rajta. Pedig amúgy olyan tükrös, hogy virít benne a rusnya búrám.
Nyáron vannak olyan zivatarok, mikor állsz 1 adott helyen és zuhog, de odébb lépsz 2 lépést és verővényes napsütés nyalja a homlokod. Szó szerint éles határvonala van az aszfalton is a víznek.
Persze zárt felhős esőnél is lehet annyi fény, amitől még megy a mező (bár csekély termeléssel), tehát van feszültség (ami ugye mindig ugyanannyi, bármely benapozásnál).
De lehetnek hihetetlennek tűnő "anomáliák" is, melyek amúgy igen általánosak. Pl.:
Az alföld hatalmas síkságján vagyunk. Ergó a láthatár horizont úgy 30-40km. Körös-körül színtiszta égbolt, melyen nincs 1 szem felhőkezdemény sem. Csak a madarak sipákolnak lelkesen, nyulak fickándoznak a lábunk előtt és ezerrel süt a nap.
Vagyis senki emberfia el nem hinné, hogy nemsokára zivatar készül, mert még a madarak sem csitultak el.
Csak abból lehet észrevenni a horizont mögött megbújó (még láthatatlan) zivatarfelhő jöttét, hogy minden földeletlen, nagy felületű fémtárgy rohamosan elkezd töltődni, melynek az a jele, hogy szikraként csattan a legközelebbi földponthoz.
A viharfelhő erős sztatikus töltést produkál a levegőben maga körül, mely megtalálva vezető és földeletlen felületet, ugyanolyan töltéshalmozódást produkál rajta, mint 1 kondi fegyverzetén az elektronok. Ez a töltéshalmozódás addig tart, mígnem a szintje elér az átütés határáig és lecsattan szikraként 1 közeli földpotenciálra.
Ergó sok-sok centis szikrák ugrálnak időről-időre, pedig a látóhatárig felhőtlen kánikula van!
Ezért kell EPH-zni (föld) a napelemmező keretét, mert különben az inverteren vezetődik le.
Vagy pl.:
Környékünkön lecsattan a villám. Ez a bődületes áram-kisülés, mint 1 légmagos transzformátor, minden kábelben (és fémtárgyban) feszültséget (túlfeszültséget) indukál. Nem kell, hogy lecsapjon ránk a villám, de még a seprűje sem. Elég ha valahol a környezetünkben.
Az utóbbi 8-10 év "hitelre LCD TV" vásárlási őrülete azt eredményezte, hogy meghalt 1 olyan szakma, amelynek régen nagyobb becsülete és tisztelete volt, mint a Pápának. Mert ugye senki nem javíttatott semmit.
Mára fordult a kocka, mert koldusbot van és így kerülnek elő a padlás zugaiból a macskaszaros, galamb- és egértetemes roncsok. Most már könyörögnek TV szerelőért a népségek, holott már az RTV-műszerész képzés is csak 1 régmúlt fogalom.
Sőt!
A mai fiatalok azt sem tudják, mi volt az a Gelka és hihetetlen nekik, hogy annó kalapot emeltek faluhelyeken, mikor megjelent (a hét adott napján) a kiszálló műszerész.
"A mókus mezője bekap 1 villám-mellékágat a "seprűjéből", mely még nem is oly nagy áramú. Ekkor elvillan neki a soványka zöldsárgája a levezetés során, de még nagyobb gond is történik!:
Ha 1 túlfesz (akár 1 satnya sztatikus töltésecske is) begyújtja neki a 2 közel lévő DC pólust, akkor a DC 600V örökéletű és megszakíthatatlan elektromos ívet fog fenntartani..."
Villámlás közben azért nem szokott annyira sütni a nap, hogy a 600V és a megszakíthatatlan ív előálljon :-)
Az önreklámtól eltekintve az alábbi tájékoztatóból rengeteg érdekes dolgot meg lehet tudni a napelemes rendszerek tervezésével, méretezésével kapcsolatban.:
Teljes mértékben igazad van abban amit leírtál. Igaz, én még csak 42 éve vagyok (voltam) villanyszerelő, mikor is egy darabig hegesztőgépeket javítottam és gyártottam. Mellékesen TV-ket javítottam (27kV). :-(
Ettől függetlenül az emberi butaságnak nincs határa. :-)
A lehető legrosszabb helyzetre kell felkészülni, ami amúgy természetszerűleg előálló üzemmód.
Az egyenáram nem váltó. Az egyen nem vált polárt, de ami a lényegesebb, nem megy át nullán. Mindig és folyamatosan 600V (persze 1 adott napelemmezőnél). Ergó nem akar megszakadni az íve!
Vagyis:
Előállhat 1 olyan helyzet, hogy téli hideg van a panelokra, tipor a nap ezerrel, csont-tiszta a légkör és még a távvezeték is leszakadt az utcában valahol, vagyis nincs hálózat. Ekkor a névleges (25°C) üresjárati delej több, mint ami a papíron van (a mínusz hőmérséklet miatt), meg fasza idő van, süt a nap és nem terhel az inverter.
Ha ilyenkor valahol áthúz 1 molekula a szigetelésben, levegőben, stb., akkor a 2 DC pólus között örökéletű fennmaradó ív keletkezik, "begyújtódik".
Ezen okoknál fogva nem árt a 2DC pólust egymástól 10-15 cm távolság tartásával vezetni. Főleg a tető faszerkezetének környezetében! Ugyanis a DC 600, legalább 10 cm távra széthúzható anélkül, hogy megszakadna az ív! A 400 is van vagy 7-8 cm.
Ezért a DC pólusok egymástól távoli nyomvonalban, az EPH zöldsárgája mehet a DC mínusz pólusa mellett. Ezt érdemes tartani a DC túlfeszvédelmi dobozig.
DC túlfeszdoboboz:
Tartalma 2db olvadóbizti a 2 póluson és a doboz 2 szélén (egymástól távol). A doboz közepében a 3db Y kötésű C-s túlfeszpatron, melyek egymáshoz is "csattanhatnak" a 2 DC pólus között és az EPH-ra is. Ekkor 1 lehetséges ív nem marad fenn, mert ugye védnek az olvadóbiztik és nagy a távolság köztük.
A belőle lefelé tartó DC kábelszakasz már mehet egymás közelében, mert már a biztik levédték.
Régebben tettem fel róla képet ide. Nálam is így van.
Vissza a példára:
Az az ominózus mókus, aki 3×2,5-es MT-n vitte a delejt, semmiféle ilyesmire nem gondolt. Ráadásul az igen soványka 2,5-es zöldsárgájával akart töltést levezetni.
Az persze más kérdés, hogy 4kW-ot nem viszünk 2,5-es madzagon 30 méterre (oda-vissza 60). Már csak a túlfeszpatronok adta védelmi áram miatt sem. 4-es kell neki. Eleve 4-es a szolárkábel is.
Csak 1 példa:
A mókus mezője bekap 1 villám-mellékágat a "seprűjéből", mely még nem is oly nagy áramú. Ekkor elvillan neki a soványka zöldsárgája a levezetés során, de még nagyobb gond is történik!:
Ha 1 túlfesz (akár 1 satnya sztatikus töltésecske is) begyújtja neki a 2 közel lévő DC pólust, akkor a DC 600V örökéletű és megszakíthatatlan elektromos ívet fog fenntartani mindaddig, míg szét nem veri valaki a háztetőn a napelemeket. De nyilván -addig- lobot vet a házikó!
Úgy vélem, nem árt a napelemmezőt töltéslevezetni 1 saját földszondára alusodronnyal és közben "rá-EPH-zni" a lakás sajátjára. Azért, hogy 1 lehetséges túlfesznél, együtt emelkedjen a földpotenciálja az inverterrel. Ne emelkedjen el tőle, így ne pusztuljon meg az inverter.
"Villámhúzó" csúcsot nem szabad rá tenni persze. (Túlfeszvédő patronok ekkor is kellenek, de elégséges a C.)
Szerintem.
(Persze 1 ilyen témán lehet sokáig csámcsogni és jókat csacsogni, megvitatni a különböző szemszögeket, álláspontokat. Bár én mostanság ritkábban vagyok fórumleső.)
Bocs, ha néha nem volt helyes a fogalmazásom, de igen fáradt vagyok.
"Bizony volt olyan rendszer, ahol a tulaj 3×2,5-en vitte 30méteren a DC 600-at (4kW)."
Ezzel mi a baj? A keresztmetszet tökéletesen megfelel neki. Ha a kábel szigetelése, mechanikai és napállósága is megfelel, semmi ellenvetésem. 6,666A. A szabvány szerint az 1,5-ös is elég lenne neki. Mindenesetre inkább, mint mikor 2-3 összetoldott narancssárga fűnyíró hosszabbítóról akarnak 50-80m távolságban hegeszteni. :-(
Láttam biz'a, most meg törekszem arra, hogy minél többet, többféleképp, magasabb szinten csináljam. Mee a jövő iránya ez, meg a következők, amiket még nem ismerek:)
Prefi bátyó! Elárultad magad! ;-) Persze nagyon okosan összegezted.
Valóban sír 17kHz-en az EHE, így lakótérbe nem való. Hacsaknem valaki arra vágyik, hogy satuzza a fejét a hangnyomás.
Nyilván ez a legkellemesebb része a rendszernek, hogy betargoncázzuk a raktárfélébe a szállítmányt és megvárjuk, míg elcsipegetik. Ám mire az felkerül a tetőre, van még pár csepp munka vele. Azt viharállónak kell telepíteni, érintésvédelem, villámvédelem, tűzbiztonságra is oda kéne figyelni (legalább az előre jósolhatóakra), valamiféle tervdokumentációnak látszó papiroshalmazt is kéne a szolgáltató orra alá dugni, jegyzőkönyvezni.
Meg persze a többi járulékos költség, amit említettél is.
Bizony volt olyan rendszer, ahol a tulaj 3×2,5-en vitte 30méteren a DC 600-at (4kW).
Nem vagy lemaradva, nagyon jó beszárak vannak. Kérdés, kinek jó ez az alacsony ár. Ez az EHE azért nem nevezhető szupercsodának, inkább magasszontű kínainak. Amúgy a komolyabb inverterek sem tudnak sokkal többet, csak kilobbizták az EU-ban hogy őket engedélyezzék. Az EHE sajnos nagyon sípol. Ez csak akkor tűnik fel, mikor nyugi van és rettenetes patkányriasztó hangja van. NEM erős, csak van és zavaró. Sufniba, pinyóba, padláson oké, lakótérbe nem.
A napelemeken meg úgy játszanak, hogy a legkakább minőséget adják el, nem garantálnak 15-20 éves termelést. És..... hehe..... ehhez az inverterhez még kell DC kismegszakító és DC túlfesz-levezető, amik cseppet sem olcsóak, kell EPH mindenhova, szolárkábel, csatlakozók, présszerszám, villámvédelem. Ne is gondoljunk rá, hogy fent a tetőn a pógár együtt viszi MKH-n a 200 egyent, oszt a tetőn a naptól lerohad a szigetelés, kialakul egy zárlati ív, végigég az inverterig a drót. Hogy felgyújt-e valamit, ki tudja? Hogy a csatlakozást meg el tudja-e intézni a pógár, az sincs a hirdetésben......
Talán tavasszal betudok költözni az épen felújítás alatt álló lakásba, de próbálok előre tervezni. Pl: a melegvíz rendszer úgy lett kialakítva, hogy későbiekben, ha lesz napelem és tudok áramot termelni a hálózatba akkor ingyen legyen a használati melegvíz. Persze nagyon számolok, mert csak akkor éri meg minden beruházás, ha megtérül>>> újratermel>>>hasznot hoz.
Én most tartok a fűtés korszerüsítés vége felé és nyáron lehetett pályázni kondenzációs kazán a verzióra de nem mertem beletenni úgy plussz 500e ft-t, hogy bizonytalan a kimenetel. Ja és ha nyerek akkor valamikor jobban járok 150e forintal. Ha meg nem akkor bukom az 500ezret.
Ezt még el is fogadom, csak arról is többféle lenne a véleményünk, hogy van-e, és mi a helyes válasz erre a jelenségre. Mármint az egyéné. A világ - tartok tőle - ilyen volt, és ilyen lesz. Sőt, még elvi síkon - tehát lopás nélkül is - arról szól az állam, hogy adókat szed be, és eltérő módon juttat belőle vissza, vagy lát el közfeladatokat. Még így is vitathatók a lépései (ld. egykulcsos adó). De azt, hogy valaki több adót fizetne be, mert igazságtalannak tartja, hogy neki több marad, na ez nem jellemző. Ehhez jön még hozzá az EU, és az aktuális passzátszél, egypár éve bioetanol, biodízel, most napenergia. És ha lesz hőszigetelési támogatás, az igazságos lesz? És mi lesz azokkal, akik már megcsinálták saját pénzből? És a deviza vs. forinthitel? Nekem pl. forintos volt, akkor most köpjek azokra, akik igénybe vették a végtörlesztést, csomó könnyítést kaptak, pedig a haszon reményében kockáztattak?
Végtelen a sor. Nekem a pályázaton való nyerés egy forrás, nem konc (tudom ezt nem te írtad). Választhatom, tehát eldöntöm kell-e, és aszerint lépek.
Valaki meg azt írta, legalább nem fagy meg a gyereke. Na ez is az egyén nézőpontja, nem a közösségé, lássuk be. (Mert a második része a mondatnak mégiscsak az, hogy akinek nincs ilyen rendszere, az azonos esetben majd megfagy.) Hozzátéve, hogy nagyonis fontosnak tartom az öngondoskodást, és az erre a gondolkodásmódra támaszkodik, nem ítélem el, meggyőződésem, hogy így is végig kell gondolnunk a dolgokat, és valóban lesznek sajnos, akik végzetesen lemaradnak ebben a versenyben.
Na mégiscsak rámentem a témára, ígéretem ellenére.
Én 10nm légkollektort építettem az idén,de elkezdtem érdeklődni az elektromos áram termelés felé is,persze a Nap energiából,ahogy látom a napelemek ára szépen elkezdett zuhanni,ha ez így folytatódik megéri pénzt fektetni az ilyesmibe is.Legalább min 2-3KW/h ra gondolok,persze a hálózatba való eresztéésel mivel az aksik nagyon drágák.Szerbiában 25€centet fizetnek 1KW áromért miközben 6€ centért adják az áramot.Érdemes termelni az elektromos rendszerbe.
Nem veled vagy avval van gond akinek sikerül értelmesen igénybe vannie a pálázatot. Arra viszont igen is fel kell hivni a figyelmet, hogy az állami pályázatok sikeressége - köztük ezé is-, rendszeresen a húsos fazékhoz való közelségről is szólnak. Sajnos nagyobb mértékben arról.
Annyit tennék hozzá, hogy én most filózok egy napelemes rendszer kiépítésén.
Nagyon is érdekel, hogy milyen forrásokat lehet hozzá felhasználni, ki miből hozta létre, kinek, milyen rendszer esetében milyen a megtérülése. Azaz a pénzügyi háttér nagyon is számít. Nagyon kevesen vannak, akik pusztán csak a "zöld" beállítottságukból adódóan építenek egy ilyen rendszert - a pénz nem számít alapon.
Összefoglalva: nagyon szívesen olvasom azokat a hozzászólásokat, amelyek a pénzügyi oldalt (is) taglalják.
Neopánick nagyjából elmondta a dolog egyik felét (36841).
Bojkott, vagy nem bojkott? Rendezkedjünk-e be állandóan a kiskapuk keresésére, elégedjünk-e meg a konccal, meddig asszisztáljunk a rossz rendszerekhez, stb... Nem tudom a választ :(
Nos, mivel nem vagyok utolsó szó mániás, nem reagálok a továbbiakban a nem témába vágó hozzászólásokra, és a következőt javaslom. Aki moralizálni akar szerintem nyisson egy "Támogatás?....Támogatás!!" című topikot. Ez itt a "Napenergia?...Napenergia!!" című. Persze, mivel a megtérülés kérdése alighanem témába vágó, nehéz lesz szétválasztani, elismerem. De, hogy a hőszigetelés támogatása esetén mi lenne, vagy árt-e a többieknek, ha támogatást veszünk igénybe, vagy áramot adunk el az áramszolgáltatónak, az már szerintem máshová való, különösen mert törvényes. Ezzel önkritikát is gyakoroltam némileg, remélem átjött. Részemről nincs sértődés, indítványozom, hogy ha már úgyis van egy közös érdeklődési területünk, konstruktív beszélgetést folytassunk.
Én hasznosítok napenergiát, fogok is még többet, ezért is érdekel mások tapasztalata, és szívesen meg is osztok, majd ha lesz mit. Avval pedig, hogy talált, lopott, örökölt, nyert, vagy izzadságos munkával keresett pénzből hozta-e létre valaki a napenergiás rendszerét - szerintem többet ne foglalkozzunk, nem hiszem, hogy idetartozik.
A mostanság volt támogatási rendszereknek meg volt az oka, hogy nem merültek ki!
Nekem is teszi a dolgát a 30 csöves koli a DNy-i házfalon, téli állásszöggel, össz. 200l tartályra (120+80).
Ez mellett napelem is lapul a tetőn, jelenleg 1100W teljesítményben (hibridek). Majd belátható időn belül bővülni fog, valamely féle kristályos modulsorral is (a fölső kihagyott sorhely). Akkor lesz majd 2400W. Persze ezek mind apránként (mikor van pénz, veszek) és öntámogatásos módszerrel.
Ventotd: "Napelemre is fogok pályázni, sújtsatok megvetésetekkel!"
vs.
nopanick: "Egy napkollektoros cuccra adott pár százezer Ft támogatás, csak évi 30-50 eFt hozamú.
Ugyanennyi támogotás a fenti típusú családi házak hőszigetelésébe
fektetve simán hozna évi 180-240 eFt megtakarítást is!!!!
Mégis napkolletorba öljük az adó forintokat :-("
Nyerni a pályázaton? Ugyan már, elve jó végén kell lenni a fasznak. Az egyik szomszédom a pályázat bejelentésének napján közölte hogy nyert 50%, azaz 800+Eft támogatást a napkollektoros medencefűtéséhez ...
Az én rendszerem 300 literes HMV. Nyáron is jó részét elfürdi, mossa egy 4 tagú család. Nem hinném, hogy medencét lehetne a maradékkal fűteni, én pl. nem teszem, nincs is medencém, 11 napig nyaraltam augusztusban, és nem forrt fel a rendszer. Jól írod, a medencefűtés azoknál játszik, akik fűtésre méretezik, ott gond lehet nyáron. De fűtésre a napenergia mifelénk nem jó (csak tüzifában tárolva). És még 1× nem bírták rásózni a népre a rendelkezésre álló idő alatt 50% támogatással, tehát ne tekintsük valami sunyi lopásnak, ha valaki megpályázta. Azoknak se kellett akiknek csak néhány százezrük van ilyesmire. Pedig egy 200 literes rendszer bruttó félmillióból kijön, és a felét visszaadták. Egy kazáncsere ára.
Igazából az egész pályázat olybá tűnt a számomra, hogy "ha megb@szom Piroskát, akkor megkaphatom Mariskát".
Persze annyi okosság volt a megalkotókban, hogy burkoltan medencefűtés. Ugyanis a "napkollektor fűtésre" velejárója a nyári túltermelés medencébe "kényszer"hűtés.
De van itt olyan, aki már a támogatást magát is elítéli, nem az a kérdés, hogy mire... Egyébként az összegeket néztem (pályázóként, és lehet hogy enélkül is ez lehetséges), és kevés lehetett köztük a medencefűtés. Én sem használtam ilyesmire.
Véleményem szerint a napkollektoros HMV előállításra elköltött összeg értelmesen van elköltve.
Nekem meg az jut eszembe amikor a paraszt nekiugrik a kaszával a zöld búzának, amit éppen ver el a jég, hogy aszongya: lássuk Uramisten, mire megyünk együtt.
Szar a rendszer, tehát bojkottáljuk, igaz-e? Remélem, nem varrod a nyakamba a rendszer szarságát.
20-30% az kevés, az a kérdés mennyivel olcsóbbért vehet áramot a szolgáltató, mindenféle külön mérő(k ezrei) ingyenes telepítése nélkül, sőt az a kérdés venne-e bármennyiért is a vevőjétől. Nyilván nem, hiszen nem érdeke, és ha nem venne, napelem is kevesebb lenne ami megint csak az ő nyereségét növelné. A hálózati veszteséget pedig egyszerűen megfizetteti, ahogy mindig is.
De!
Én nem vagyok a napelem, és a kötelező átvétel ellen, mielőtt erre futna ki a dolog. Csak tisztázzuk, mert a végén az lesz a szégyen, ha valaki pályázik és nyer egy olyan pályázaton, ahol amúgy az érdeklődés elmarad a várttól, és meg kell hosszabbítani.
Napelemre is fogok pályázni, sújtsatok megvetésetekkel!
A pályázati pénzek elvesznek, ha nincsenek lehívva. Nézz utána, másfél hónappal hosszabbították meg idén. A kötelező átvétellel az élhet, akinek van napeleme - elenyésző ezrelék -, a többiek fizetik a szolgáltató veszteségét.
"De avval egyetértesz, hogy a napelemmel termelt áram átvétele is támogatás? Mert szerintem az."
Szerintem is az, mivel diktátumon alapul.
Normálisan az egyén, vagy vállalkozás, ott vásárol, ahol számára jobban megéri. A drágább átvételből fakadó többletköltségét a szolgáltató szétteríti, ami valamennyivel mindenkinek megemeli a szolgáltatás díját.
Mégis azt mondanám, hogy a kötelező átvétel olyan lehetőség, amivel mindeni élhet. A pályázati pénzek osztása viszont igazságtalan: a nyertes mindent visz, a többinek coki.
"De avval egyetértesz, hogy a napelemmel termelt áram átvétele is támogatás?"
Én nem. Indokok:
Ha napelemmel termelsz magadnak áramot (pl. félszigetüzem), akkor abban a pillanatban amúgysem fogyasztasz a hálózatból.
A hálózatra tápláló rendszerek csökkentik a hálózat helyi veszteségeit. Ez 20-30% is lehet a szolgáltató javára! Vagyis amit te adott pillanatban berax 1kW-ot, az akkor a teljes 1kW-ként kerül kiszámlázva a szomszédod részére (vagy aki éppen fogyaszt). Így nem 20-30%-al többet kell leadni az adott KIF körnek.
Ha átalánydíjat fizetsz, ugyanezt műveled! Ugyanis megteheted azt, hogy egész nyáron nem fogyasztasz 1 árva Wh villanyt sem, mert kint őrzöd a juhokat a mezőn. Csak télen van fogyasztásod, de akkor annyi, hogy pár hónap alatt leszopod a teljes éves átalánydíjad szerinti fogyasztást.
Csak halkan megjegyzem:
Talán még azt is el tudom képzelni, hogy az inverterek simítják a hálózaton elszaporodott jelalak-hibákat (lásd kompaktfénycső, kapcs.tápok, stb...).
A piac farkastörvényei mutatják meg, hogy érdemes valamivel foglalkozni vagy sem. A támogatási rendszer torzítja a piacot, és az éppen legnagyobb fefolyással rendelkező lobbikat szolgálja.
Ha támogatás nélkül nem rentábilis egy tevékenység, vagyis az egyénnek ráfizetés, akkor az a támogatás az egyéni haszon érdekében társadalmi méretű ráfizetést generál. Más farkát veri a csalánba... Az ember persze olyan, ha ingyen kap valamit, azt nem krizizálja, hanem elfogadnja."
De avval egyetértesz, hogy a napelemmel termelt áram átvétele is támogatás? Mert szerintem az.
Apró trükközés. Azt írja: "A kiserőművek 2,5 kVA-ig egyfázisúan csatlakoztathatók, 5 kVA teljesítmény felett csak háromfázisú villamosenergia termelő berendezés kapcsolható a hálózatra." Efölött már vagy megengedem, vagy nem. Közben az engedélyes SMA pl. 3kW-nál kezdődik. Egyébként, bár nem számoltam össze, de a listában feltűnő a TL-esek túlsúlya. :-)
Erre én is kíváncsi lennék, mármint külföldön vásárolt inverterrel kapcsolatban.
Épített már valaki úgy rendszert, hogy nem itthon vette meg azt az invertert, ami egyébkénbt elfogadnak? Illetve továbbmenve, csak új invertert fogadnak el? Lehet le tudnék csapni egy használt - 3 éves - inverterre, amit külföldön szerelnek le éppen, mert bővitik a rendszert, így feleslegessé vált.
Ezzel beléphetek az áramszolgáltató ajtaján? Nem tudom, hogy papirjai vannak-e, számla stb, de a típust ellvileg elfogadják (SunnyBoy).
Igen, mert ha nem lesz pénzem, akkor sem fogok megfagyni.
A lényegénél ragadtat meg a dolgot...
Mert nem az a lényeg hogy megtérűl vagy sem, ha nem ha úgy alakúl, hogy befuccsol a vállalkozás, megemelkedik a törlesztő, betiltja a kúúrmány azt a mit csinálsz...STB( ezek ma a realitások)
....és be áll a csóróság, akkor sem maradnak a gyerekeim áram, fűtés és víz nélkül, nem zuhanok vissza a középkorba.....a függetlenség biztonság.
2008-ban kellett is az ilyen speci kondicio, mert akkor legalabb duplajaba kerult a beruhazas. ahogy olcsobbodik a cucc, ugy megy lefele az ar.
ezzel szepen kontrollalt koltseg (allami) mellett megvan nekik a vallalt zoldenergia arany, hosszutavra, hiszen ezek a napelemek nem fognak elparologni.
nalunk az erre koltheto penzbol az allam szalma meg mas biomassza eromuvek epiteset es uzemeleset tamogatja.
Ezt a linket nézzétek meg: http://www.sfv.de/tocopy/local/mails/sj/verguetu.htm , ott van, hogy a szerződés időpontjában 2008-ban a <30kW alatti rendszer esetén 46,75 Eurocent térítést adnak. (Rosszul emlékeztem, többet kap, mint amit írtam.) A vételezett energiáért 16,8 Eurocentet fizet, mert a Wuppertáli Városi Erőműben dolgozik és 25% áramkedvezményt kap. 20 éves időtartamra lett kötve a szerződése. Nálunk ehhez képest csóresz van.
Engem már speciel nem érdekel, hogy mennyit takarítok meg. A szükséges energiát megtermelem a házamnak, a többi elméledés arról, hogy miért nem éri meg. NEKEM MEGÉRI!!!! Külön mért betápom is van, évek óta nulla a fogyasztásom rajta. Minek használjam? Azért, hogy kevesebbet használjak a szaldós mérőn és a többletet ne fizessék, a másikért meg fizessek?
igen, néhány éve még annyi volt 20évre, ha most telepít az ember akkor 18 cent 20évre, így lett kitalálva a rendszer, fejlődik a tech, csökkennek az árak, az átvétel is csökken
Piaci alapon abba kell beruházni, ami hamarabb megtérül, pl. hőszigetelés. Farkastörvény alatt azt értem, hogy ha még kényszer sincs, akkor marad az óriásvállalatok érdeke, és nekik nem érdekük, hogy te adj el nekik bármit. Ráadásul külföldiek, nálunk állítják elő a profitjuk nagyobb részét, otthon olcsóbban és korrektebbül dolgoznak.
Amit a támogatásról írsz, az csak ott hibázik, hogy az is a mi pénzünk ám. Nagylelkűen lehetővé teszik, hogy a befizetéseink egy részét visszapályázzuk. És izzadnak az EU-s kifizetések esetleges elvesztése miatt, minél többet ki kellene osztaniuk belőle.
Budapest határában Gyálon, van egy fakereskedő, akinek rengeteg amorf napelem van telepítve a házában lévő felső tornácon, forgató berendezést is készített hozzá. 2 db 2000W-os invertere van, amit párhuzamosan lehet kötni. Akkumulátortelepe 24V névleges feszültségű, kapacitását nem tudom. Már többször javítottam neki az invertereket, mikor körbejártuk a problémát, hogy mitől megy tönkre ilyen sűrűn. Kiderült, hogy akkor hal meg, mikor a felesége porszívózik!!!!! A porszívó soros motorja adja a túlfeszültséget. A közcélú hálózat ezeket a fesz. tüskéket elviseli, elnyeli, a szigetüzemű, kis kiterjedésű hálózat NEM! A tulaj kapcsolgatja a rendszert, hol ELMŰ, hol napelemes ellátás sziget üzemben. Miért így csinálja? A válasz " szeretek vele foglalkozni". Akkor rendben van, mert szerintem meg nagy marhaság. Az invertereket 156.000 Ft/db áron vette. Megéri?
A piac farkastörvényei mutatják meg, hogy érdemes valamivel foglalkozni vagy sem. A támogatási rendszer torzítja a piacot, és az éppen legnagyobb fefolyással rendelkező lobbikat szolgálja.
Ha támogatás nélkül nem rentábilis egy tevékenység, vagyis az egyénnek ráfizetés, akkor az a támogatás az egyéni haszon érdekében társadalmi méretű ráfizetést generál. Más farkát veri a csalánba... Az ember persze olyan, ha ingyen kap valamit, azt nem krizizálja, hanem elfogadnja.
A fentiek miatt, engem az érdekel, hogy azok, akik nem kereskedők/telepítők, és nem közpénzből (részben sem közpénzből) valósítottak meg egy ilyen beruházást, szóval őket mi motiválta, és a megvalósítást követeően változott-e a véleményük? Változott/nem változott, miért?
Továbbra is úgy érzem, hogy a jövőtől való félelem a legfőbb mozgatórugó, az anyagiak másodlagosak.
Kérdés, hogy szabad-e 14 év megtérülésű, 30 év remélt élettartamú beruházást, néhány év várható élettartamú EU mellett kis hazánkban létrehozni. Az energiaszektorunkat a profit reményében vásárolták meg német és francia cégek. Lássuk be, nem érdekük tőkünk bármit, pl. áramot venniük. Amint eltűnik az EU-s kényszer (mert a zöldenergia garantált áron történő átvétele az), visszaállnak a piaci farkastörvények. Úgy hiányzik nekik a jótékonykodás, mint az árfolyamgát, meg a végtörlesztés a szintén külföldi bankoknak. Másfél évvel ezelőtt a DÉMÁSZ egy, azaz 1 típusú invertert fogadott el visszatáplálásra. Most tartanak kb 5-6-nál.
Nem akarok rémhíreket terjeszteni, az ELMŰ tájékoztató anyagában olvastam. Csak transzformátoros SMA invertereket telepítettem eddig, ezért ebbe a korlátba nem futottam bele. Meg kell érdeklődni a beszerzés előtt, mit fogadnak el. A bevizsgálást a MEEI vastagon számolja, de az EU azért jött létre "áruk és szolgáltatások szabad áramlása" hogy az alkalmazott és bevizsgált eszközök papírjait mindehol elfogadják. (Feltételezem én kis naív.) A magyar igazolást a MEEI -mármint, hogy a készülék papírjai tényleg rendben vannak- egy százasért kiadja.
Ráadásul, ha megnézed, a hazai áramszolgáltatők tulajdonosai azok a német cégek, akik otthon a "megújulók élharcosai". E-ON, RWE, AES, ... Ma már túlnyomórészben E-ON.
Vhol olvastam olyasmit, hogy egy ideig az SMA invertereknek nem volt engedélye vmi adminisztratív kavarás miatt, lehet, hogy azt az állapotot tükrözi a lista.
az a 400 euro egy egyszeri csoda akcios ar. nem iranyado az atlagos arszinttel kapcsolatban. zaras elott feloraval a lidl-ben is kapsz 160-ert kenyeret, de azert egy kilo kenyer altalaban 250forinttol felfele kerul.
az hogy van mostanaban, meg mindig kell a magyar importor papirja a felszereleshez, vagy ha veszek egy sunny boyt barhol, akkor azt elfogadja az elmu?
Javítsatok ki ha tévedek, de a TL azt jelenti, hogy transzformátor nélküli az inverter. Márpedig akkor ezt nem lehet rákötni a hálózatra. Az ELMŰ transzformátoros leválasztást követel. Valami oka csak van,hogy ilyen olcsón adják! Ugyanazon az oldalon az SMA 3000 HF már 1.100.-Euró a Fronius 396.-Eurós árával szemben..
Igen ,ez így van a németeknél, sőt jobban. Ott a napelemes redszer telepítése, engedélyezése kb 2 hét! Úgy szerződnek, hogy a termelt energia külön mérőn keresztül megy a hálózatba, 1 kWh = 0,43 EUR áron utalják a pénzt havonta. A vételezett áram 1 kWh = 0,16 EUR. VAN KÜLÖNBSÉG a két rendszer között. Jobban is állnak a zöld energia termelésével.
aha. tehat akkor modositanak szerzodest, amikor a kormany megengedi nekik. akkor tenyleg nem az aramszolgaltato joindulatara vagy utalva, hanem a kormanyera.
mas orszagokban egyszeruen kotottek mondjuk 10 eves szerzodest, es akkor tudtad hogy a 10-edik ev vegere hol leszel.
Figyelem a fogyasztást, és előre tudok számolni. Ha nem fűtöm el a felesleget -a hőszivattyúval olcsóbb a melegvíz, mint nélküle árammal- akkor jelentős többlet maradt volna az ELMŰ-nél.
A rendszer a hálózattal együttműködő, tehát állandóan rá van kapcsolva a hálózatra, 2 db inverteren keresztül egy-egy fázison. Akkumulátor NINCS! A hálózat működik úgy, mintha energiatároló lenne. Ha a házban van fogyasztás, akkor -és a nap is süt- a napelemek ellátják és a többlet kerül a hálózatba. Általában nyáron megy vissza a hálózatba sok energia, amit télen el tudok fogyasztani a hőszivattyúval. Idén nyáron -nagy volt a többletem- a melegvizet is egy 200 l bojlerral állítottam elő 2.000 W-os fűtőbetéttel közvetlenül. Normál esetben, mikor nincs nagy többlet, a 200 l-es bojlert is a hőszivattyúval fűtöm.
Ja, télen, ha van napsütés, a panelek jobban dolgoznak, mert nem melegszenek fel! A két számsor között nincs ellentmondás, az 1703 kWh közvetlen lett felhasználva.
Éves elszámolásra vagyok szerződve, határozatlan időre. Őszintén szólva nem tudom, hogy egyoldalúan lehet-e szerződést módosítani, mivel ez nem BANK.
Akkor változtathatnak a feltételeken, ha az energialobbi győz a kormányon belül. Egyszer már bevitték az erdőbe szegény Bencsik Jánost, le is mondott rendesen.
Szaldós elszámolásban vagyok, de a +visszatáplált áramot csak akkor fizetnék ki, ha számlaképes vagyok, vagyis be kéne jelentkeznem magánszemélyként a NAV-nál. Ennek utána sem néztem, mert nem érdekelt, szaldót csinálok oszt jónapot.
Ne haragudj, úgy látszik, te még mindig nem érted.
Éves elszámolásról van szó, nyáron beletolta a szolgáltató hálózatába ami neki fölös volt, télen meg kivette, amit nem termelt meg a napelem. A végén 1kWh árát ajándékban hagyta a szolgáltatónál. (Ami sokkal olcsóbb, mintha otthon akkutelepekkel vacakolt volna.) De nem kellett fizetnie semmit, vagyis nem kellett kifizetnie 4382 kWh árát. Meg vélhetőleg jövőre se kell, meg azután se... (Bár ritka, hogy így pont csisszre kijön.) Előbb-utóbb visszajön az a 3 milla...
Ha 6086 kWh volt a rendszer termelése, és 4383kWh ment vissza a szolgáltató hálózatába, a többivel mi történt? Azt rögtön felhasználtad, amint megtermelődött, vagy van akkupakkod is...? Hogy kell ezt értenem?
Jól tervezett rendszer esetén nem vagy rászorulva az áramszolgáltató jóindulatára. Mellékelem a számla másolatokat.
5.400 Wp napelem van a tetőn, az éves termelése 6.086 kWh volt szeptembertől szeptemberig. Ebből 4.383 kWh ment vissza az ELMŰ hálózatába.
A vételezett áram 4.382 kWh ugyanezen éves időszakban. A ház teljes villany és fűtés igénye ( hőszivattyúval) kielégítve. Szerintem ez így rendben van.
2db egyforma szivattyú sunyít az aknában. Az egyik hűtés-fűtés alkalmával megy (250-270W-al), mindkettő locsoláskor, sorba kötve. Azért is egyformák, mert az elsőrendű esetleges elromlása alkalmával elég csak összecserélni őket, nem kell azonnal boltba rohanni.
Nem bízok a bankokban. (Meglopnak, folyamatosan dézsmálgatják a kasszámat.) Ezért nálam nem lehet viszonyítási alap a banki kamat. Pláne úgy, hogy a szemkiszúros kamatból is folyamatosan csipegetnek trükkösen.
Már az is érdekes, hogy a havi fizetésem sem az én zsebembe kerül, hanem a bankba. Ha fel akarom használni a jussomat, akkor már csak megkurtítva tehetem meg.
(Ez állítólag így törvényes és erre kell tapsolnunk demokrácia címszóval.)
Az megint más tészta, hogy ennek a röffencsképű Csányi rohadéknak vasvillával döfném át a torkát. Valójában ez a bűnöző, még íly gyors halált sem érdemelne!
Más.
Tényként kezelem, hogy senki nem tud 25-30 évre előre saccolni. Sem napelem esetén, sem bankbetét esetén. Csak találgatni tudunk, de azt is inkább fantazmagória szinten. Nekem néha nevetségesnek tűnik a sok-sok "okos" jóslat a megtérülés-számítás képletében.
Ellenben ha valaki úgy napelemezget, hogy ne csak a villanyrezsit nullázza, hanem még a fűtésrezsit is, akkor az adhat egyfajta biztonságot a jövőt illetően.
Annál nagyobb boldogság nincs is, hogy az ember lekurvaanyázza a gázszolgáltatót és leválik róla (ha megtehetjük a vízművekről is) és csak a villanyt hagyja meg.
Ha, a napelem kapna ugyannyi állami pénzt az is jobban térülne."
Összesen annyi a gondom, hogy elbeszélünk egymás mellett. Az a feltételes mód nem lényegtelen. Lesz a házamon napelem, nem kérdés. Ha a kollektor felét kifizeti az állam, akkor kollektort építek (múlt idő) - szerintem megtérülő befektetés, ha majd a napelemet, akkor azt. Ha három év múlva olcsóbb lesz megcsinálom cégesen és bevételt takarok le vele, ÁFA-t igénylek vissza, ÉCS-t számolok el rá, stb (három cég irodája van a házamban). Ha lesz 10 % helyett 25-30 %-os hatásfokú napelem a mostani áron, akkor is lépek. És a villany, amit korszerű fűtésre lehet igénybe venni (H, Geo), az a korábbi tarifákhoz képest nemigen drágul. Ráadásul, ha kicsi az energiaigény, mint egy jó hőszivattyúnál, jó hőszigetelés mellett, akkor nem attól a költségtől szabadulok többmilliós beruházással, mert lehet, hogy a víz-csatornadíj, egy esővízgyűjtős mosás-fürdés rendszer, plusz használtvízzel vécélehúzós rendszer néhány százezerért többet spórol. Nálam mindkét projekt fut.
Minden tiszteletem a tied, mert rengeteg információt adsz, és számtalanszor tanúi lehettünk a segítőkészségedednek.
Tudjuk, hogy nem adathalászni, meg üzeletszerezni jársz ide.
Azt is tapasztaltuk, hogy feltétel nélkül utálod a bankokat -igazad van, kevés a szertnivaló bennük-.
Nem is azért jön szóba a banki betét, hogy az egy jó befektetés lenne, hanem azért, hogy legyen mihez hasonlítani egy másikat. De, ha valami nem előnyösebb, mint egy előnytelen dolog, akkor mit várhatunk tőle?
Talán emlékszel rá, hogy a fórumumon arról beszélt valaki, hogy ő akkor hiszi el a napelemkről, hogy jó üzlet, ha egy cég felajánlja neki, hogy ingyen telepít számára egy rendszert, cserébe felezzék el a hasznot. Kapott ezidáig valaki ilyen ajánlatot? Ugye senki? Miért nem? Talán azért, mert csak eladni üzlet. Aki ért az üzlethez, az pedig tisztában van ezzel.
Természetesen ugyanolyan érzelmi okom van rá, mint annak, aki a saját jakuzziját tudja ugyanígy megindokolni. Ám az mégiscsak színtiszta kiadás!
Én ezt sokkal hasznosabbnak vélem.
Soha, senkit nem akartam meggyőzni és nem volt még rá alkalom sem, hogy kéretlenül tukmáljam valakire! Ám ha valaki megkérdezett, akkor elmondtam a saját nézetem szerinti álláspontokat, amik (nyilvánvaló) mellette szólnak. Ennek alátámasztásaként meg is tudom mutatni magamnál. Ergó nem "vizet prédikál, bort iszik" esete.
Sőt!
Ha valaki maga akarja felszerelni, még annak is segítettem, anyagi haszontól mentesen.
A "megtérülés" szótól azért van hányingerem, mert mindig a banki kamattal jönnek!
OFF
Engem kifejezetten bosszant, hogy annó azért vett fel az országom hitelt, hogy megtámogassuk a bankokat, mondván "a betétesek védelme érdekében".
Nem kaptam fel a vizet.
Ám egyre többet nyomják a pofámba a "beviszem a bankba a lóvét" nevezetű köcsög dumát, megtérülés címszóval!
Magyarázat:
Mivel én totálisan hitelmentesen élek, így minden jogom meg van arra, hogy azt mondjam "rohadjon meg mind"! Persze, hogy nem tetszik nekem az, hogy az ő védelmük érdekében eladósítottak engem is, mert a saját országom vette fel a hitelt! (Nem tetszik, hogy bár hitelmentességre törexem az életem során, mégis nyakamba akasztják a nagy hiteleket kéretlenül, adónövekmény képében.)
Ha valaki úgy él, hogy saját maga ellensége, az ne akarja magát a nyakamba akasztani!
Ha bevitte a szaros bankba a lóvéját, mert megbízott a legnagyobb szélhámosban, akkor annak vállalja is a következményeit!
A banki kamat és a banki pénzbiztonságról, "befektetésről" ennyit röviden. Ám legalább a jog adassék meg nekem, hogy szidjam az efféle dumákat! Találjanak más, jobb, biztosabb perselyt a pénzüknek, ne pedig az én nyakamba akasszák magukat a köcsög bankon és az őket támogató államon keresztül!
Majd akkor számíthatunk megtérülést!
Ui.
Bocs, ha túl haragosnak tűnik a hsz.-em, de az ilyen dumával nyugodtan beköszönhetne az illető pl. a BMW-s fórumba is, hogy "mennyire nem térül meg az adott autó".
Amellett, hogy semmi értelme a süket csacsogásának, még (joggal) magára is haragíthat embereket.
Ezért említettem az érzelmi okokat, amit felvállalsz magad is.
Én is felvállalom, nekem hobbiból van napelemem. De nem azt szokták megkérdezni tőlem, hogy nem túl költséges-e az hobbim, hanem azt, hogy mekkora hasznot hoz, mert egy jövedelmező, biztos befektetést keresnek.
"Összetévesztitek a fogyasztási cikkek vásárlást a befektetésekkel."
Hát persze! Mindegyik a saját zsebemből megy! Annó autót is 20× megfontoltam, hogy mit és mennyiért vegyek.
Aki nem így tett és észnélkül hajigálta a kosarába az LCD TV-t, vagy vett a lehetőségeihez képest túlméretes autót (pusztán csak azért, hogy púposkodjon a külvilág felé) az most hitelcsapdában van és reszket a behajtóktól!
Persze ne érts félre engem. Én lesz@rom, hogy kinek van a házán napelem. Nekem valójában ez a büszkeség, nem pedig, hogy kövér BMW legyen a seggem alatt és avval hivalkodjak.
Sőt! Valójában minél ritkább a napelemes háztető, annál inkább vagyok büszke. Ha már minden házon az lesz, akkor már az enyém sem fog többet érni a nagyátlagnál.
És persze ez az, amit mindig kihagytok a számításból! Úgy kezelitek, mintha kidobott lóvé lenne, holott az növeli a házam (vagyonom) értékét!
Olyan befektetés, vagy fogyasztási cikk (mindegy, miként becézzük), aminek maradó értéke van. Mindig többet fog érni, mint 1 ugyanolyan kaliberű épület, de pucér tetővel. Mint ahogy 1 faháznál ér többet a téglaház, stb...
Nem akarok senkit lebeszélni a napelemekről, mert nem látok nagy kockázatot benne, főleg azért, mert beláthatóan 10 éves távlatban nincs különösebb kockázata.
Nem akarok senkit rábeszélni a napelemekre, mert nem látom, hogy 10 éven belül hasznot hozna.
Viszont, tévedésnek tartom, ha valaki biztos megtérülést ígér hamarabb, és azt is, ha biztos bukást, akár hoszabb távon.
Ok, hogy félünk a bizonytalan gazdaságtól, meg attól, hogy energiaválság lesz, de nem hiszem, hogy egy új, ugyancsak bizonytalan beruházás lenne az, ami elháríthatja a veszélyt.
Összetévesztitek a fogyasztási cikkek vásárlást a befektetésekkel. Egy divatcikk megvételét egy jövedelemszerző beruházással.
Ha valaki a megújuló-energiás eszközök megtérülését firtatja gyakran hangzik el érvként a megszólított részéről, hogy mit okoskodik ez a pacák, amikor a lapostévéje, meg a jacuzzija sem térül meg soha! Inkább örüljön a szegény marha, hogy ingyen villanyhoz jut, csak pár millát kell beáldoznia, amit egyébként is elkocsmázna!
Szerintem nagyon is jogos az aggodalom, mert kevés kivételtől eltekintve döntést leginkább csak érzelmi okokból lehet hozni mellette.
Nagyon nem valószínű, hogy a PV eladásban, vagy telepítésben érdekeltek ezt elismernék. Nyilván azt gondolják, hogy, ami nekik jó, az másnak is jó üzlet.
Na de Roby bátyó! Bár valóban szélsebes a műszaki cikkek avulása mostanság, de ez mégsem 1 LCD TV, ami csak azt a célt szolgálja, hogy a hitvány sorozatokat lesessék velünk!
Nyilvánvaló, hogy mindenféle energetikai beruházás ugyanolyan műszaki cikkekből ál, amiknek teljesen más a kirakati áruk és a használt áruk. Ám 1 komplett rendszerbe összeépítve a házamban-házamon mégis tartós értéket kell, hogy képviseljen. Ugyanis megtakarítást hoz és egyfajta biztonságot.
Természetesen a napelemárak kókadtak. Ez tény. Ám a további kókadást mégsem merném megjósolni, látván a legújabb tendenciákat.
Persze ha valaki mégis úgy alapoz a jövőt illetően, hogy "megy az még lentebb", akkor az az ember soha nem vesz semmi effélét. Várván a jobb árakat.
1. Ha számolsz az inflációval, akkor ne csak a megtakarításokból vonj le, hanem a villanyszámlából is.
2. A napelemek ára az inflációnál nagyobb mértékben csökken. Sőt, évente nagyobb mértékben csökken egy rendszer bekerülési költsége, mint a vele elérhető megtakarítás.
3. A műszaki cikkek -ilyen a napelem is- avulása gyors, ezért a marketingesek vagy elhallgatják ezt, vagy agresszíven ennek az ellenkezőjét állítják:
"A minimum 25 éves élettartama alatt, így maximum ~60 eFt/év a fűtési energia költség JELEN áron és mindörökké."
Figyelembe véve az előzőeket, szerintem elhamarkodott egy ilyen beruházás. Egyszerűen nem jött még el az ideje.
Azért én szeretném látni, hogy a bőszen megtérülés-latolgatók, milyen autóval feszítenek a seggük alatt, milyen túlméretes házzal büszkélkednek, stb.! És persze ezek hiteléért mekkora végösszeget fizettek ki legvégül, és mennyire jött ki a megtérülés számításuk!?
Mert az a tapasztalatom, hogy ezen "megtérülések" igencsak titokban vannak tartva, a szégyentől félvén.
Teljesen egyetértek nopánick-al. A "kecskére káposztát" bankba rakott lóvé, veszett kutya. A kamat pont egál az inflációval. Nem több!
Furcsamód mindig úgy számolnak a megtérülős mókusok, hogy "berakom bankba a lóvét".
Mert van? Lóf@szt van! Csak szájalás van! Nincs 1 árva büdös buznyákuk sem!
Ezzel szemben a napelemnél megtehetem azt, hogy apránként veszem. (Mondjuk 2 havonta 1 panelt.) Előbb-utóbb kikerekedik az áhított rendszerméret, csak idő kérdése! (Nálam is így megy.)
Ekkor miként néz ki vajon az a köcsög banki kamat? Hogyan alakul, ha havonta teszegetek 1-1 csipetnyi lóvét? Mert szerintem nem oly fényesen!
Szóval számolgassunk úgy, hogy azért maradjunk a realitás talaján!
Napkollektor felszerelve 2006-ban. Megtakarítottam vele vagy 120 ezert.
De kifeküdt a szivattyúm, 25 rugó, nyest megette az egyik érzékelőt 5 ezerért, és tetőfelújítás miatt a kollektort le és vissza kellett szerelni 110 ezer.
Most tudom csak milyen frank hitelesnek lenni:-) Hat év elteltével még nekem kell betenni, hogy működjön a rendszer:-) Szerencsére nincs hitelem sem a bankban sem a kocsmában.
az a 3-4% az eleg optimista, feltetelezi hogy a cucc 25-30 evig mukodik nagyszerviz nelkul. eleg keves az olyan elektronika, ami 25-30 evesen mukodik, vagy akar ha mukodik is, er egy lyukas garast is.
Tudsz te olcvasni? 14 év megtérülés volt írva, amire én ezt válaszoltam. Az is jóindalatú becslés. Szerinted jó? Németeknél van kollektor, anúgy? Nem járok sokat feléjúk. De nekem van kollektorom, és rövidebb megtérülés néz ki, kb. fele...
"Két éves villanyszámla árából nagyrészben kiválthatja mindenki a villanyfogyasztását napelemmel."
- Részleteznéd?
nopánick:
1."napenergiával fűteni ma Mo-n a hülyeség netovábbja... Nem éppen... annyiba vagy kevesebbe kerül mint gázzal.Inkább kevesebbe..."
2."Gyakorlatilag EGYETLEN akácfád helyére napelemet rakva(cirak 1,8 millió Ft költséggel) megvan az éves fűtésed :-)Legalább 25 évig.... fix mai áron, azaz évi ~72 eFt-ért"
- 1.2. esetben mekkora fűtési energiaszükséglettel számolsz? Mennyibe kerülne a kazán kiépítése, amit vilannyal üzemeltetnél?
Persze, megy hiszti, mert mindenki dobja a gázt és át ál fára.. nem lesz áfa bevétel a gázból.
Megy a hiszti a Napelem meg a napkoli ellen is..hogy bla bla nem éri meg ...csak nehogy szívjon a multi mikor szépen lekapcsolódik a rendszerről nép....idővel, de biztosan.
A rész-helyesbítő-elszámoló-végszámlát megy egye meg a szolgáltató.....
Nem akarok okoskodni, de nagyon jók a pro kontra érvek egy laikus számára, igazán olvasmányos ahogy szájkaratéztok :)
Csak annyit jegyeznék meg hogy volt szó a fatüzelésről: egy normális fatüzelésű kazán tényleg nem füstöl de nem is 2-300 forint. Mert puffert kell venni azt is vezérelni kell stb...
A másik ami eszembejutott hogy a fa lehet h több co2-t termel (a kitermelés, telepítés) de rengeteg munkát is ad. És ez nagyon fontos lesz a jövőben hiszen egyre kevesebb ember kell az összes munka elvégzéséhez miközben a világ lakossága egyre nő (nálunk ez pont nem igaz). Persze az is igaz hogy ha többen fával akarnak fűteni akkor több erdő kell akkor meg kevesebb jut a búzának, kukoricának... megint probléma...
jó összetett dolog :)
na további jó karatét... hadzsime (bár az asszem judo).
"Szóval, fával fűteni ne mtúl jó ötlet valójában, gazdasági-környezeti szempontból."
Az energiaerdő-gazdálkodás természetes része a fakivágás, fenntartható módon folytatható. CO2 annyi kerül a levegőbe, amennyit a fa élete során megkötött, megújuló tehát.
"Az egyén persze másként érzi, ha csak a saját zsebét és a pillanatnyi hasznot nézi..."
Mindezidáig megtérülésről volt szó. Hozzátéve, hogy én már kiváltottam fosszilis energiát napenergiára... Méghozzá a legelérhetőbb, legkézenfekvőbb módon.
Nem értünk mindenben egyet, de azért nincs harag, gondolom.
A hőszigetelésben pedig legalább egyetértünk. Annak a megtérülése - különösen társasháznál, ahol az 1 m2-re eső külső falfelület meg tető valószínűleg jóval kisebb, mint magánháznál - szerintem néhány év.
"A napelem ma állami pénz nélkül IS cirka 12-14 éves megtérülésű, beruházás."
Jól írod kb. Tehát nagyon szar.
Ez meg itt a nem kedvezményes áram, és - az éppen újabb emelés előtt álló - gáz tendenciáját mutató görbe. Áram (nem H meg GEO) másfélszeresére, gáz háromszorosára ugyanaz alatt az idő alatt.
"Az, hogy a most felrakott okosmérő alapból nem mér visszafele, hogy jön ide?!"
Úgy jön ide, hogy nyilván mér, csak nem akarják, hogy visszatápláljak. Szerinted miért támogatnák? Ahogy méri az éjszakai fogyasztásomat is, csak hülyék lennének kevesebbért adni. Ilyen a hozzáállásuk.
"Városi ember számára a fa nem olyan olcsó ám, mire a kazánig eljut.
Arról, hogy füstös és büdös tőle az utca nem is beszélek..."
Szegedi vagyok, és a legközelebbi helyen vettem a fát a leírt ártartomány alján. Ha füstöl és büdös, akkor rossz a tüzelőberendezés, vagy a tüzelőanyag. És ha töredéke a fűtés vele, mint a napenergiával, akkor mégiscsak idekívánkozik. Mert ez alapján kijelenthető, napenergiával fűteni ma Mo-n a hülyeség netovábbja.
"Ezzel szemben egy jól szigetelt társaházi lakás simán beéri 5-6000 kWh/szezon "meleggel".
Ezt levegő-víz hőszivattyúval előállítva cirka 1800-2000 kWh áram kell.
Ennyi áramot egy 2 kWp méretű napelem cucc lazán előllít éves szinten.
2 kWp napelen cucc cirka 1,5 millió Ft
Egy ekkora hőszivattyú cirka 1,5 millió Ft
Ennél a napelem-hálózat-hőszivattyú rendszernél,
manapság NINCS értrelmesebb és MEGBÍHZATÓBB
és kényelmesebb nap energia alapú fűtési megoldás!!!"
Erre még annyit, hogy ha így is lenne, ez is csak azt erősíti, hogy fűtésre felejtős.
1 kg száraz fából a veszteségeket vastagon levonva 3 kWh kinyerhető (a fa energiatartalma 4,2-4,4 kWh). 5-6000 hőenergia igénynél az két tonna jó minőségű tüzifa = 50-60 e Ft (mifelénk). A rendszer meg egyszeri 2-300e Ft, ha feltételezem, hogy minőségi, és van kémény. A hárommillióból megmaradó összeg kamatait (évi kb. 180-200 e Ft!) meg elköltheted másra.
Mondjuk kevésbé kényelmes, de pl. megfelelő tájolású tető nem kell hozzá, ami társasháznál szűk keresztmetszet lehet, figyelembe véve a rendszer kb. 15 m2 helyigényét is, meg a tetőablakokat, meg az egy főre jutó tetőfelületet, stb.
Igen, csak a gázár mögül megy ki a támogatás látványosan, míg új kedvezményes áramtarifák jelennek meg a megújuló trendeknek megfelelően, ez pedig ellentétes irány, ami az egyik érvedet borítani fogja hamarosan. A megtérülésbe - ismét mondom - vedd bele a szaldós mérő telepítésének költségét is. Továbbá nézd meg az öt évvel ezelőtti és a mostani napelem W/Ft árfolyamot, ez is mutat egy irányt. Továbbá, hogy az államnak mit kellene támogatni, azon lehet lamentálni az elméleti napenergia használóknak. Ismétlem, sem a gázár, sem a kedvezményes áramtarifák nem piaci alapúak, így a támogatást is soroljuk be a "természet törvényei" közé. Nem kivételezett velem senki, amikor igénybe vettem. És már megtörtént, nem történhet vele semmi, mint pl. az energia árakkal. Még az államkötvénybe, vagy aranyba fektetés is többet hoz, mint a szaldós napelemes rendszer, csak kevesebb a buktatója. Fizetheted vele a Geós tarifájú hőszivattyús fűtésedet. Amúgy az áramszolgáltatókról annyit, legalábbis az enyémről, hogy az ország legnapsütöttebb részén (a napfény városa és környéke) a legkevesebb a visszatáplált napenergia, ezt a gugli is megmondja neked.
De még egy történet róluk. Kénytelenek voltak ún. okosmérőket telepíteni 3000 fogyasztónak, én is beleestem. Adtak hozzá csili-vili tájékoztatót. Narancs színnel szedték a mérő képességei közül azokat, amelyekkel kapcsolatban érdeklődhetek, a visszatáplálás inaktív, szürke színnel volt szedve... Plusz még dicsekedtek, hogy az okosmérővel tudatos lesz a fogyasztó, mert megismerheti a saját energiafogyasztási szokásait. Pl. hogy mikor mennyit fogyaszt. Megkérdeztem tőlük, ha tudjuk, hogy mikor mennyit fogyasztok, nem lehetne esetlegacsúcsidőn kívüli fogyasztásomat annak megfelelő tarifával számolni. Azt mondták, kissé zavartan, hogy ezt még nem tudja a rendszer.
Ráadásul a napelem árak tendenciája miatt valószínű, hogy aki 5-6 év múlva telepíti, az jót fog röhögni a mostani megtérülési számokon (és ez nem feltétlenül igaz a kollektor árakra). Én emiatt, meg a szar hatásfok javulása reményében várok még (nincs annyi déli tájolású tetőm, hogy elférjen, amennyi kéne), meg a támogatásra. Ez utóbbira persze lehet mondani, hogy nem fair beleszámolni a megtérülésbe, de erre azt tudom mondani, hogy az olcsó gáz se tisztán piaci kategória, hanem részben szociális. Én igénybe vettem a támogatást kollektoros HMV rendszerre (433e volt így, 300 literes, erős 4 személyes), és akkor is fenn lesz a tetőmön, amikor a gázár már messze nem ennyi lesz (nem lesz pl. támogatott). A megtérülés lerövidül, ami így se rossz szerintem.
Ha már annyira hőszivattyúzunk, akkor a gázmotoros hőszivattyúnál olcsóbb üzemű nincsen. Érdekes módon még nagyban sem használják túl gyakran, pedig akár hőközpontokban is mehetne MW méretekben.
Ha másra használod, akkor az nem fűtés, gondolom. Ez két dolog. Az nem napenergiás fűtés, hogy nyáron eladod a villanyt az áramszolgáltatónak, télen meg áramot számolnak el vele szemben. Az egy pénzkereseti mód a fűtésszámlára. Vannak jobb üzletek szerintem, mint a tizenvalahány éves megtérülésű napelemes rendszer. Az általad korábban leírt rendszerből amúgy csak a napelem a gyenge láncszem. Ha már külön mérő (meg olcsó gáz), akkor H vagy G tarifával szemben számolj napelemes megtérülést. Miért nincs a házakon napelem, és van kollektor mindenfelé (külföldön is ezt látom)? A te rendszered milyen?
Már máskor is írtad, nem értek egyet. És lefelejtetted a hőszigetelés árát. Az még nincs kész, én is azt javasoltam. Pedig csak ez a része éri meg. Tehát a példád "jólszigetelt társasházi lakás", nem megfelelő. Kiragadtad azt a részt, ami úgy állítja be, hogy én a napkollektoros fűtést pártolom, pedig jelenlegi viszonyok mellett ez se kollektor, se napelem esetben nem éri meg. És innét kb. mindegy is mivel fűt, mivel kis fűtési igény esetén a 3 milló további költség, (plusz a szaldós mérő telepítése sose térül meg). És az áramszolgáltatók seggel állnak hozzá, nem veszik át a 100 százalékot, olvastam valahol (lehet, hogy itt), hogy mindenbe belekötnek.
És azt írtam, hogy ha mindenképp napenergia. Mert fűtésre szerintem értelmetlen (ezt vegyék a jegyzőkönyvbe).
Ha pedig HMV akkor 3-500e Ft (támogatással), és sokkal több napenergiát használsz, mint a tízegynéhány százalék hatásfokú napelemmel.
Mindenkinek köszönöm a válaszát. Igazából nem teljes leválásra gondoltam hanem hogy inkább én tápláljak vissza mint fizessek. Kicsit mazsola vok bocsi de a napot és a szelet nem lehet összekötni? Amikor fűtésről beszéltem akkor árammal való fűtésre gondoltam :) Van iylen rendszer? érdemes? mennyibe kerülhet?
Ha kifejezetten fűtés, és mindenképpen napenergiával, akkor napkollektornak van értelme a napelemek jelenlegi hatásfoka és fajlagos ára mellett. Szerintem így se oldható meg kiegészítő fűtés nélkül. Akkor pedig a hőszigetelés 1-2 millióból hamarabb megtérül.
Tisztelt uraim. Szeretném tudni, hogy ha egy kétszintes 80 m2 alapterületi felújításra szoruló társasházi lakás napelemes fűtésére mondanak 3- 5 millió forintot akkor az mikor térül meg? Vagy nekem túl nagy összeget mondtak???
Nem vitatkozni akarok, csak a saját tapasztalatom közreadni. Áramszolgáltatóval együttműködő rendszert telepítettem.
5.400 Wp napelem, 2 db inverterrel. Éves termelése 6040 kWh volt a múlt évben. 2x100 m2 alapterületű lakást fűtök
egy 12 kW hőteljesítményű, talajszonda / víz rendszerű hőszivattyúval. A gázfogyasztásom kizárólag a főzésre korlátozódik, így
havonta 3 m3 a gázfogyasztás. Az árammérők éves leolvasásánál a szaldó -0,6 kWh volt, vagyis a rendszerben kb 40 Ft áramdíjat hagytam.
A hőszivattyút 2 db 100m mély szonda látja el a primer oldalon. Villany és gázszámla jóformán likvidálva. Hogy ez jó vagy rossz, döntse el mindenki maga.
Mit gondoltok létetzik olyan rendszer amivel teljesen le lehet válni a szolgáltatóról ? 120nm családi ház energia ellátására és fűtésére gondolok. Minden segítsét megköszönök
- szűken elég egy 50 Wattos napelem és egy 50Ah-ás akku is
ezzel már kihúz pár rossz napot is simán a rendszer, még télen is
Írjál valamit a nyári extra UV sugárzási napokról is.
Nekem volt olyan a nap amikor töltésvezérlőm hűtőbordályán tojást sütögethettem volna, és mindíg 15V körüli töltöttségem volt. Néha lehuztam egy elemet, vagy bekapcsolva hagytam a gépet,,,,,
Igazából még egy, vagy két aksit kellett volna a csatlkoztatnom a többihez..de sajna válság van..:-)
Olyan ez mikor a vödör megtellik vizzel és másikat kell alárakni, nem a vizet elzárni....
de csak 2 voltot használhatsz el, hogy ki ne nyírd az aksit, akkor az napi 100w.
Ebből a 10wos mini TV-nek jut 2-3 óra, 2 db 6 W os energia takarékos izzódnak meg jut KB 3-4 óra esténként, és még marad W-od hogy a ceruzaelemet telefont laptopot tölts fel...
TV2-őn a Naplóban szobabiciklis generátorral hülyítik a népet....20ezerért.
Tiszta hülyének néznek...DD
Napelemről még véletlenül sincs szó. Ne hogy a buta proli rájöjjön hogy 20 rugóból már vehet egy 50W-os napelemet is, ami simán feltölt egy 50A/h-ás aksit még borult időben is tekerés nélkül.
Szépen elfelejtené drótos villanyt egy életre.........D
Valamikor réges-régen (úgy 40 éve) láttam lúgos akkut autóban. Nem bele készült, hanem csal belebuherálták. Ennek fényében érdekes ez a "(főleg a savas)" kitétel. Ez nem olyan, mint Eötvös bohóc trombitája: "Van másiiik!"
A lítiumos nagyteljesítményű akkut meg ugye egész másra találták ki.
Abban kérném a segítségeteket, hogy tájolóval lemértem a tetőt 120 fok DK-i,
Ebbe a méretezőbe hogy lehet beírni helyesen a 120 fokot, mert nem ismerem ki a - + 180 -as skálán. Eddig úgy tudtam, hogya 0 fok a dél, a 360 meg az észak..
"" Normal uzemeles mellett, ha feltoltes es kisutes cserelkezik, akkor a nevlegesen megadott ciklusszamot birnia kellene, vagy nem igy van?
Az akkupakk helytelen meretezese is lehet az ok, vagy a toltes nem megfelelo. ""
De lehet, hogy az akksik sem szolarrendszerhez valok, mert az autoba valok is vannak zseles kivitelben. Ha jol tudom, akkor a ketto kozott csak a lemezek vastagsaga mas, mert az autosakksik szolarrendszerben valo hasznalatanal a plussz polusbol gyorsan kipotyog az anyag . Nem erre az uzemmodra terveztek.:(
Először is, túl kevés az adat. Az semmit nem jelent, hogy egy rendszer 48 vagy 24 V-ról üzemel. Nagyobb teljesítményigénynél a 48 V-os jobb, mert jobb hatásfokúak az átalakító rendszerelemek. Az akkukról is csak annyit tudunk, hogy hány db. :-(
Tipp: Aláméretezték. Alkalmanként túl sokat vesznek ki az akkukból, ami rövidíti az élettartamukat.
Ha az invertered tudja a 24V-ot ( legalább modifikált szinuszos legyen!!!!)
4 aksival próbálkozz 2+2 sorba kötve 150Ah-ás ez esetben elég lehet.
A paneleket párhozamosan kötve hármasával 24A-35V. Erre valaki itthon épít 30A-32v os fesz-szabályzót darabja KB 16-17 ezer kvarc kijelzős, gyengébbek is látják rajta a feszkót. Ebből kettő elég. Az a fránya öt voltot meg a rendszer beüzemelésénél tudod befogni. Előbb kapcsolod be az invertert és utána szabadítod rá az aksikra a napelemeket a fess-szabályzón keresztül. Tuti nem megy 30V fölé.
Az enyém 900e volt 300 literes palásthőcserélős tartállyal, 2×2,4 m2 síkkollektorral, munkadíjjal, beüzemelve. Termoszifonos, tehát szivattyú nélkül üzemelő rendszer, nem is kerestem a legolcsóbbat. Vannak olcsóbbak. Szerintem ez jó erős 4-5 személyes rendszer, ilyet akartam. A felét kifizette az állam. Alacsony karbantartási igényben és jóval 20 év feletti élettartamban reménykedem, igyekeztem minőségben is jót, és jó értelemben egyszerűt keresni. Csak HMV + mosógép. Szerintem így megéri.
Amúgy nem azzal kell foglalkozni, hogy mit nem támogat az állam és miért, ha támogatva megéri meg kell csinálni.
Nem rég volt egy kérdésem, és a kapott válaszok nem dobtak fel.
Ezért teszteltem ma egy hajóra való napelemes rendszert, valamivel jobb a kapott eredmény, de ez csak azért mert ma elég szépen sütött a nap.
A körülmények és az eredmény:
napelem névleges telj : 60W
mért időszak: 09,00-tól- 16, 00-ig
napelemek elhelyezése: vizszintes
és az eredmény, a névleges teljesítmény 41%-t kaptam, a max telj 48%,( fél egykor) a min. 28%, kilenctől -10 óráig. A töltésvezérlő egy CMP 6-os PWM szabályzott vezérlő. amely egy 12 V-os 100Ah 60%-ban lemeritett aksira dolgozott.
Hát ebből még nem lesz tisztán napenergiás meghajtás a Balcsira, viszont az áramellátás hajós körülmények között már biztosítható napelemről.
Elöször is köszi,h foglalkozol a témával. A csomagot csak a panelekre értettem. A többit, saját "okos" fejem után veszegettem össze. Az aksikra ( 3x250 ah ) gondoltam, elég, h éjszaka is tudjanak menni a hütök. Az inverter, (szintén a saját fejem után) 12 v-ról 3000 w-ot csinál, amit megint elégnek gondoltam a két hütöt eltartani ménküvel. A világítás összesen nem venne fel 150 - 200 w-ot 12-v ról ( LED ).
Az igazsághoz tartozik, vettem regulátort is ( 20 A ), csak azt nem néztem, h a bejövö áramot 17 V- ban maximalizálja. A panelek pedig 30-35 V-ot nyomnak.Tehát, nem müxik.
Azt meg nem is értem , mit jelent a PWM vagy a MPPT töltésvezérlö. Ide teszem a linkeket, ha ránéznél, és javasolnál egy töltésvezérlöt ami a párhuzamossan kötött 12-V-os aksikat töltené. ( A ? ) Esetleg egy linket az ebay-röl.
7x 230 Watt PV SOLAR PANELS 1.61 kw Kit CE TUV IEC 230W New Poly Panel s (#120962602162)
20A Solar Regulator Panel Charge Controller 12v 24v For Camper Boat Caravan (#170819378408)
Pure Sine Wave Power Inverter 3000w / 6000w 12v - 240v
Sziasztok. Bár nem áramtermelö kollektorom van, azért ideírom. Tavasszal pályáztam használati melegvizes rendszerre. A pályázatba egy síkcsöves Stiebel Eltron SOL 27 basic teljes rendszer lett beadva, amit ki kellett fizetnem, persze a pályázatot bebuktam, mert a pályázatíró elcseszett egy számlaszámot. Most itt van nálam a teljes rendszer, de pályázat nélkül nekem nem éri meg. Eladó lenne ha valakinek kéne a teljes rendszer annyiért amennyiért akcióssan vettem. El is szállítom, ahova csak kell.Teljesen originál csomagolásban van. Beszerelési rajz is van hozzá. Itt a forumon megtalálható leszek, komoly érdeklödönek fényképet tudok küldeni. Remélem nem voltam offtopic.
Elég durva a 3000-es inverter 12, vagy 24-ről csapatva! Bár ekkor is gond a párosítás.
Jó lenne a 24V-ot megcélozni, de akkor is páros számú akksipakk kéne (4db). Ekkor az összes napelem párhuzamosan kötve (30V-os vonali fesszel) és jó kövér kanóccal (50-60A) lehozva a töltésvezérlő-akksi párosra. Ez esetben is megfelel 1 sima PWM töltésvezérlő.
Ha nagyobb feszre szedegetjük a panelokat, akkor már kell a drágább MPPT bemenetű vezérlő.
Ha 24V-ról jár az inverter, akkor cca. 130A körül ráncigálja az akksikat. Szerintem ekkor hitvány hatásfokkal üzemel és az akksiknak is "kinyomja a szemét".
Furcsa ez a kupac. Szerintem olyan rendszerbe sikerült ezt összeszedni, ami sosem volt rendszer. (már ha rendszerként vetted)
Gyanítom, hogy az inverter sem szinuszos, hanem "kockás", amit nem minden villanymotor tolerál.
Akkora inverternek 48V kell, ergo 4db 250Ah-s akku sorba kötve (4×12V). Ennek következménye a 48V-os töltésvezérlő és a páros számú panelmennyiség (8db napelem). Ezek a panelek kettesével sorba kötve, majd a 4db 2-es panelsorok párhuzamba kapcsolva.
Indok:
1db panel 30V-os, ezért 2db-onként kell őket sorozni, hogy előálljon 60V vonali feszület, melyből tud 48V-ot (55-öt is) a töltésszabályzó adni az akksikra.
Nem a kérdésedre válaszolok, de a ház felépitéshez kevésnek találom az 1.6 kW teljesítményt. Ahol a többi cuccot vetted ott nem tudnak segiteni a töltő ügyben?
Sziasztok! Egy kis segítséget szeretnék kérni. Ausztráliában élek, vettem egy kis földet, építgetek rajta egy kis házat. A vezetékes áram kb. 8000$-ba kerülne. Gondoltam, megoldom napelemekkel az áramellátást. Eddig vettem: 7 db 230 W-os panelt, 3 db 250 amperórás akkut, egy 3000/6000 W -os invertert. A paneleket párhuzamossan kötöttem ( 1.6 kw ). A feszültség 32-35 V. A kérdésem az lenne, milyen regulátort ( töltöt ) kellene vennem. Ha válaszoltok elöre is köszönöm.
Sziasztok! Egy kis segítséget szeretnék kérni. Ausztráliában élek, vettem egy kis földet, építgetek rajta egy kis házat. A vezetékes áram kb. 8000$-ba kerülne. Gondoltam, megoldom napelemekkel az áramellátást. Eddig vettem: 7 db 230 W-os panelt, 3 db 250 amperórás akkut, egy 3000/6000 W -os invertert. A paneleket párhuzamossan kötöttem ( 1.6 kw ). A feszültség 32-35 V. A kérdésem az lenne, milyen regulátort ( töltöt ) kellene vennem. Ha válaszoltok elöre is köszönöm.
Az egybehangzó válaszokból azt szűröm le hogy ti már láttatok ilyen szerkezeteket működés közben :P Csak érdeklődésképpen mik azok a paraméterek amik miatt rögtön kihullott a második kettő? Csak hogy én is had okosodjam...
Az első Tisun-nak tűnik, ami jó lehet. A többi gagyi. Azt nem hinném, hogy a sógorok vákuumcsövesre cseréltek volna, hiszen ők nem ellenségeik saját pénztárcáiknak és kínai vackot sem vesznek. Sokkal inkább a napelemnek kellett a hely.
Jó pár éve írtam ide, amikor a napkollektoromat szereltem. Villamossággal, napelemmel kapcsolatban szeretnék kérdezni. Összehoztam egy univerzális soros motort, egy leégett Sever szivattyúházával, és próbáltam egyenárammal forgatni. Eredetileg ez is szivattyú motor volt, hálózatról 800 watt teljesítménnyel. Nem volt túl sok lehetőségem egyenáramú próbára, 24 volttal 600 körül forog, ez még nem hozza föl a vizet a kútból természetesen. Ezután hálózati félhullámmal próbáltam, ekkor 4000-es fordulaton már nyomta a vizet rendesen, 1,6 A áramfelvételt mértem. A Sever eredetileg csak 2960-on járt. Ebből a vízhozamból sokat lehetne engedni, még akkor is elégedett lennék. Az lenne a kérdésem, meg lehetne e becsülni, milyen feszültségű, és teljesítményű napelem összeállítás lenne megfelelő.
Az első tényleg olyan napkollektor formájú, ha valóban réz elnyelőfelület van és réz csövezés, akkor jól is működhet ha egyébként nincs tönkremenve, a vastagságából ítélve a hőszigetelés is megfelelő lehet.
A második és harmadik sima építési hulladék ha fizetnének sem kéne.
Egyébként mindhárom rosszul van fényképezve és olyan kevés infó van róluk, hogy én egyiket se venném meg.
laikusként mit érdemes rajta nézni. Gondolom sógorok kidobták mert vákumcsövesre cserélték a rendszert. Na de egy vákumcsöves helyett inkább 2 síkkollektort rakok fel és már jobb vagyok hatékonyságban nem?
Látható fizikai sérülésen kívül egyéb probléma nem lehetséges. Eladni - szerintem - két ok miatt lehet: kell a pénz vagy gagyi a kollektor és erre a tulaj is rájött.
tudom nyaraltok, meg már mindenki csak áramot állít elő a napenergiából, de ha valaki lenne oly szíves válaszolni hogy van e buktatója egy használt napkollektornak azt megköszönném! (miért ad el valaki ilyet egyáltalán? jobbat szebbet vesz?)
A célom melegvíz előállítása a tavaszi-nyári-őszi hónapokban. Tehát nem kell hogy a legjobb hatásfokú kollektor legyen. 4-5 főre kell megtennem ezt szóval 2 ilyen táblára gondoltam. Elég lesz-e? Van e valami rejtett hibalehetőség a hirdetett termékben vagy bátran megvehetem??
aztan kiderul hogy kellene meg a kaputelefonnak, csengonek, motoros kapunak, kinti vilagitasnak. az ures csovet semmikepp nem hagynam ki. tennek mondjuk 40-es kpe-t.
A földkábelt egyáltalán nem kell védőcsőbe tenni, csak rontasz vele (rosszabb lesz a hőleadása). Az LPE50/kábel ágyúval verébre, a 110PVC-ben még teniszlabdákat is guríthastz a kábeleid mellett...
Ha behúzol 2 darab 4x16mm2 SZAMKAM (~21mm átmérő, szabvány szerint 3x50A-re biztosítható per darab) kábelt, akkor már plusz üres védőcső se kell, mert az egyiken elmegy a 3f, míg a másikon elfér még kétszer 1 fázis... Ez így akár 250 Amper (57500 W) azaz egyszerre ~29 darab 2kW-os főzőlap, ennél több mire???
Jelölő szalagot mindenképp tegyél a kábel fölé az árokba.
Szerintem menj át a problémáddal ebbe topikba (de inkább keress egy hozzáértő tervezőt, úgyis kötelező a napelem miatt):
A napelem inverterét nem kell visszakábelezni az óráig külön.
Ha jól értelmezem lenne 3 fázisú nappali áramod oda-vissza órával a napelemek miatt.
Egy H/Geo tarifás óra is (1f vagy 3f)?
És még pluszba egy vezérelt (1f vagy 3f)? (Geo mellé nem szoktak megengedni vezéreltet is.)
Ha három fázisú a nappali áramod, akkor szerintem kötelezni fognak 3 fázisos napelemes inverterre (nem minden szolgáltató), amik csak nagyobb teljesítményben vannak és drágábbak...
Azt tudod, hogy csak a visszatáplálós órán vonnak szaldót, a Geo/H/vezéreltre nem szaldózhatsz a nappalin visszatápláltból?
Biztosan kell ennyi betáplálás? Ezt a jópár százezer Ft extra kiadást költsd értelmes dologra inkább, pl. hőszigetelj belőle vagy iskoláztasd, netán vegyél értelmes játékokat a gyereknek!
Normális életvitelhez szerintem elégnek kell lennie 1f 32A nappali + 1f 32A vezérelt (vagy H/Geo) áramnak. Erre még hálózatfejlesztést sem kell fizetned.
Ha lesz visszatáplálásod, akkor úgyis kötelezően meg kell terveztetned jogosultságot szerzett szakági tervezővel a rendszered, szerintem már most keress egy olyat aki ért hozzá és meg is bízol benne. Elmondod az életviteletek, a nagyfogyasztóitokat és segít egy optimális rendszert kialakítani. Biztosan sokkal többet fog megtakarítani, mint amennyibe a tervezés kerül. Ó fogja tudni, hogy mi az amit a helyi szolgáltató előír.
A villanyszerelő meg bármire rábeszél, hogy még ez is jó lenne meg az is. Ő abban érdekelt, hogy minél több dolgot vetessen/szereltessen be veled. Nem biztos, hogy rá kell hallgatnod ez ügyben... A földkábelnél is nézd meg, hogy alu (pl: SZAMKAM) vagy réz (kb. +60% az ára) legyen, bár ha közel van nem ezen múlik.
Jól mondták előttem, védőcsővel készülj fel előre, hogy később ne kelljen bontanod, ha extra igényed merülne fel, de amíg nincs rá szükséged felesleges előre kiépíteni.
Segítséget szeretnék kérni bár villany ügyben de kapcsolódva a napenergiához.
Építkezés előtt álok, és most tervezgetem, hogy milyen betáplálási pontokat építsünk ki a házba.
A telken telekhatárra telepített szekrénybe érkezne be a villany földkábelen mondjuk 3x16 vagy 20A . A házban lenne egy külön helyiség, ahová az összes épületgépészet, valamint a villamos elosztó szekrény kerülne. (későbbiekben az inverter is)
A két pont között szerintetek hány gerincvezetéket (esetleg tartalékot ) kellene lefektetni?
A lakás ellátása 3 fázis lenne elosztva
Szükség lenne egy külön hálózatra hőszipkás geo tarifához
Kapcsolt áram lehetősége, bár nem tudom mi kerülne rá
Kellene-e külön kábel a villanyórához, ha napelemes visszatáplálás lenne kiépítve?
Mit kellene még számításba vennem?
Már az alapozáskor szeretném elhelyeztetni az összes kábelt, védőcsövet EPH kábelt stb. a földbe, hogy többet ne legyen vele gondom
Van egy olcsón eladó új EHE N1K5TL1500W-os hálózati engedélyes (ELMŰ, EON, DÉMÁSZ) visszatáplálós inverterem. Csak a csomagolása lett kibontva a készülék nem, tehát egyáltalán nem használt. Irányára 160.000 Ft. Ha érdekel valakit, van publikus email címem.
Ha nem neheztelsz rám, kérlek adja tanácsot abban, hogy szerinted a gyári Buderus Solarfluid L folyadék mennyire korrodálja a sima vas hőcserélőt a pufiban?
Teljesen igazatok van, erre nem is gondoltam, hogy a visszatérő egyik, vagy másik ágának elzárásával-megnyitásával is tudom irányítani a folyadékot.
Mea culpa....
Ebből is látszik, csak műkedvelő, de nem értő vagyok, mindenképpen szakember segítségét kérem...
Ha nem sértődtetek meg rám, kérlek beneteket, hogy bármilyen követendő tanács, netán buktató van a szereléssel kapcsolatban, továbbara figyelmeztessetek, ill. adjatok tanácsot.
De mi a helyzet a másik ágon ahol a hőcserélőből lehült víz jön ki? Oda miért nem jó a szelep? Hiszen amelyik hőcserélőből engedem ki a folyadékot abba is fog belemenni a forró víz is ami azért nem lesz 150C. Vagy tévedünk?
Ha ennyire sem látod át a kapcsolást, akkor minél hamarabb keress egy hozzáértő kivitelezőt. Elégedj meg annyival, hogy a váltószelepet a visszatérőbe kell tenni.
Mivel a belseje egy tök üres henger, ezért légleválasztónak, vagy iszapleválasztónak saccolom. A tágulási nem erre megy kapcsolási rajz szerint, hanem a KS 0110 központi egységre.
Ezt viszont semelyik kapcsolási rajzon nem találom, hogy mire és hová való.
Ne tudtam még teljes bizonyossággal rájönni, hogy egy cucc mire való a buderus SKN 3.0 tartozékok közül. Csak egy szám van rajta 3808, de egy katalógusban sem találtam. Két végén 22mm roppantógyűrűs csatlakozásal, így néz ki:
Lehet hogy már volt téma, de belenyilalt az agyamba :), hogy ha a napelemek hatásfokát csökkenti a melegedés akkor nem lehetne esetleg azt vízzel úgy hűteni, ahogyan a kollektorok is működnek. Úgy képzelem hogy a víz egy zárt rendszerben áramlik a napelemek alatt és a hűtéskor ilyen módon nyert melegvizet betáplálhatnánk egy hőcserélős csőkígyós' tartályba. Ebben a képletben nem a kollektor hatásfoka lenne a cél, hanem a hűtés okán javuló napelem hatásfoka, de mégis nyerhetnénk ezen a módon + hasznos energiát.
Az igaz, hogy leürül a víz a kollektorból és nem forr fel, de a kollektort szárazon a tűző nap elég kegyetlenül megviseli. Nekem már volt tapasztalatom benne. Mikor még nem volt UPS-em a DB-rendszeren egyszer egy egész délelőtt sütötte a nap de áramunk meg nem volt. A Kollektor végein a szigetelő megolvadt az inox csövön és még a csatlakozásoknál is kiengedte a levegőt.
Aranyárban lehet ilyen szelepet venni! De a hidraulika sejtelmes viszonyai miatt a szelepet a visszatérőbe is teheted, ahol - normál esetben - fele ekkoer hőmérséklet van. Az előremenőbe tegyél egy egál T-t.
Túl sok fűtési energia nem is várható ennyi és ilyen kollektortól. Az SKN3 az SKS2 utóda mindössze annyi különbséggel, hogy abban már nem festett az abszorber. Mindkettő "hárfa" csövezéssel szerelt, így alkalmas a DB rendszerhez. Az SKS4-es lett volna hatékonyabb választás a fűtésrásegítésre, mert az már nemezgáztöltéssel és Meander csövezéssel rendelkezik.
Ha már ekkora puffered van, kapcsolj hozzá faelgázosító kazánt.
Azért arról nem szabad megfeledkezni, hogy 1 esetleges áramszünet (még szün.mentes ellenére is) okozhat olyan helyzetet, mikor gőz keletkezik a kollektorban. Azt meg ugye tudjuk, hogy a gőz -elérve a DB-t- ott azonnal lekondenzál, mikoris brutális hőenergia-löketet közöl a műanyag DB-vel.
A nagy DB pazarlás és tök felesleges. Ugyanis nem benne óhajtjuk tárolni a meleg vizet, hanem a szol.tartályban. Házi rendszerekhez elég a 10 literes is.
Nem kötözködésképpen (félre ne értsd), de az a DB konstrukció, amit beraktál, az a régmúlt. Hasonló laza könnyedséggel lehet alkotni abszolút néma és zárt DB-t házilag.
Gondolkozom egy napelemes bicaj utánfutó építésén. Kíváncsi vagyok hogy mit szóltok a konstrukcióhoz. :-) Csak szórakozásból. Lehet venni bicajhoz elektromos utánfutót. Általában egy kereke van ami egyben az elektormos motor is. Itt egy példa:
Arra gondoltam hogy erre lehetne szerelni napelemeket. 300 wattos a motorja, mondjuk ezt elég nehéz lenne direktbe meghajtani napelemről. Még ha sikerül rátenni 3 négyzetméternyi napelemet, akkor se. Viszont nem is biztos hogy kell. Ha sikerülne 100W töltő teljesítményt kivenni, akkor már elég jól "rásegítene" akkor is, ha le van merülve az akksi. Ha meg éppen nem használom akkor elég gyorsan fel tudná tölteni.
Szerintetek mennyire életképes megoldás? Érdemes lenne készen venni rá panelt, vagy inkább sajátot építeni? A 36 voltos feszültséget ki lehetne szedni 3 darab 12 voltos panelből. De attól tartok hogy azok túl törékenyek és túl nehezek erre a célra (szolárüveg, ugye). Helyette olyan kellene rá ami talán nem annyira hatékony, de nem annyira nehéz és törékeny. Víztiszta UV álló poliészter műgyantával kiöntve például? Csak találgatok. Tudja valaki hogy a versenyeken használt napelemes autók milyen megoldást alkalmaznak?
Általában igaz, hogy a nagyüzemileg gyártott cuccok olcsóbban jönnek ki mintha magadnak csinálnád őket. Mégis vannak esetek amikor érdmes. Például:
* amikor nem az ára számít, hanem a minőség (pl. high-end hifi cuccok jó része nem gyárban készül, mert olyan kevés fogyna belőle hogy a gyárak nem foglalkoznak ilyennel)
* amikor nem lehet azt készen megvenni, amit te akarsz (pl. egyéni bútor egy fura alakú szobába, vagy ha valamiből épp hiány van és nem tudod beszerezni)
* amikor ez a hobbid, és nem csak az ár/érték arány a fontos, hanem hogy jót szórakozzál miközben vele foglalkozol (mert egészségesebb és szórakoztatóbb elfoglaltság, mint a kocsmában berúgni mint a csacsi)
Szóval igen, ha akarsz valamit akkor érdemes jól körülnézni hogy meg tudod-e venni készen. Aztán figyelembe venni a speciális igényeket és egyedileg mérlegelni. :)
Remélem viccnek szántad! Ami nem volt vicces, azt nemrég szedtük le egy ügyfélnél, mert az előző szerelője is hasonlóan "ötletelt". Drága mulatság volt. Éppen pereli vissza a pénzét+kártérítést az ügyfél...
Annyit azért megjegyeznék ha lehet, hogy DB tartály lehetőleg saválló anyagból legyen a korrózió miatt....a saválló rozsdamentes pedig nem olcsó dolog. Vagyis ha házilag készítettre adod a fejed ezt nem baj ha figyelembe veszed. Bár a rozsdamentes sem örök élet, mint azt tudjuk, de a rendszer többi komponenseivel nem okoz elektro korróziót olyan könnyen. No és azt saválló huzallal hegesztik.
Az enyémet le lehet kérdezni, de olyat vásárolni nem lehet, csak csinálni. Nem napkolis vezérlő, hanem egy PLC, amire napkollektor vezérlő programot írtam, és csatlakoztattam hozzá egy GSM interfészt.
Az SMS lekérdezés jó játék, de semmi értelme nincs igazán, csak hobbiból építettem bele. Lehetne egyéb dolgokra is használni (pl. bekapcsolni fűtést), ez csak program kérdése, de most semmi ilyesmi nincs benne.
Nekem rézcső lesz, mert azt tudom házilag keményforrasztani.
A rézcső hőszigetelésektől meg dobtam egy hátast: majdnem drágább a szigetelés mint maga a rézcső.
Nem szeretem amikor szar filléres műanyag tömegterméket aranyárban próbálnak az emberekre rásózni mert még készen sincs a kollektor de ilyen húzásokkal már elkérnék azt ami megtakarítható vele.
Majd csak a tetőn kívül lesz pár méter, a többire veszek üveggyapot lamell-t aztán betekerem vele, a visszatérőre meg csak jó a sima vízvezetéki csőszig.
A logamatic 3 érzékelőt tud kezelni.
A túlfesz védő meg a fagyvédelem ellenőrző egy csomagban volt a folyadékkal, tágulásival-légtelenítővel, még nem néztem meg őket tüzetesebben, de a fagyvédelem ellenőrző csak egy sima fajsúlymérő ami a folyadéksűrűségből méri ki a folyadék fagyáspontját.
Tehát egy 3/4, v. 1"-os motoros váltószelepre lenne szükségem, a napkoli meleg ( 150-170 fok) ágába, ami vagy a HMV felé, vagy a pufi hőcserélőjébe irányítja a fagyállót.
Egy 1500/300-as kombi pufferre kellene rádolgoznia, a felesleges hő megy majd a fűtésre, de nem táplálok felőle illúziókat, hogy nagy mértékben rá tudna segíteni.
Homlokzatra lesz szerelve, az átmeneti hónapoknak kedvező dőlésszöggel, úgyhogy hegesztenünk kell megfelelő tartót mellyel fel tudjuk erősíteni a homolkzatra a hőszigetelésen keresztül.
A vezeték 18-as rézcső ez szerintem el kell, hogy bírja.
Van hozzá:
-KS 0110komplett egység,
-légleválasztó,
-csatlakozó készlet lapostetőhöz 6 csomag,
-solarfluid 20 liter
-tágulási 25 l
-sp 1 túlfesz védő
-légtelenítő készlet
-glykomat fagyvédelem ellenőrző
-kézi szivattyú
-termosztatikus hmv keverőszelep
-logamatic sc 20 szabályzó
ha valami kimarad, mert nem lesz rá szükség, azt eladom.
Most ami kell hozzá egyelőre a kereteknek zártszelvény, 18 rézcső forrasztóidomokkal, rézcsőre hőszigetelés.Egyelőre okosságot sajnos nem tudok mondani, én is a felszerelés előtt állok, mint te. :)
Nem volt benne 2x szorzó, bő két éve vettük akcióban az egészet, maga a kollektor az bruttó 140 alatt volt/db, 110-120 körül voltak egyéb alternatívák de mindnek volt valami gyengéje, pl. alucső, vagy vékony hőszig, szelektív bevonat hiánya, vagy tákolmány keret ablaküveggel...
Db tartály lehet azért tűnik drágának számomra, mert házilag meg tudnám csinálni más tartály átalakításával. :)
Azt nem, mert közelítőleg sem tudok otthon hasonló minőségűt-kapacitásút barkácsolni.
Viszont db tartályt igen, veszek a vaterán 3-5000 ft-ért kiszuperált más célra gyártott tartályt, hegesztek rá megfelelő csonkot és egy 10-esből megvan a db tartály, megtakarítottam 20-30-at, sőt 40-et mert most olvasom, hogy a nekem való nagyobb db tartály 49 ezer. Úgy járnék vele, mint Márkus László a fotellal, szét kéne szedjem, hogy mi került ezen ennyibe, hol van elrejtve az aranyrúd. :))
Gondolkoztam rajta, hogy drain backra kötöm őket (6db SKN 3.0), mert szerettem volna megspórolni az UPS-t ami elkerülhetetlen kiadás, hogy a nyomás alatti rendszer ne forrjon meg áramszünet idején.
Azonban a drain-back tartályokat irreális 30-40 ezer ft körüli árakon árusítják, ezért meg már ups-t is kapok, úgyhogy végül is maradok asszem a nyomás alatti rendszernél, ha már egyébként is minden megvan hozzá.
De semmi olyan szerkezetbeli vagy anyagbeli különbséget nem látni az SKN-ben, ami miatt alkalmatlanabb lenne DB-re mint az SKS, ráadásul a neten olvastam már valahol SKN 3.0-val épített DB-ről ami jól üzemelt.
Így néz ki a kollektor a lapostetőn. érdekessége, hogy a medence víz fentről megy bele, (a
jobb felső részén látható csonkon), a melegített víz kivezetése pedig alul történik, a baloldalon alul látható csonkon át történik. Van egy szellőztető kivezetés a jobb oldalán is, ezen távozik a gőz, ha túlmelegedne. Ezen a csövön vezettem be a hőfokérzékelőt a tartályba, mert máshol nem tudtam. A hőmérséklet mérés egyébként jól működik.
Tanácsot kérek medencefűtéssel kapcsolatban. Egy vákuumcsöves, 180 literes kollektorban kering a medencevíz. Saját kútfőből úgy oldottam meg a működtetést, hogy a leeresztő ágba egy mágnesszelepet raktam, a feltőltőbe pedig egy szivattyút. A kollektor tulajdonsága, hogy leeresztéskor csak a tartályban lévő víz fele folyik le, közvetlen ezután a szivattyú segítségével teli töltöm medencevízzel. Szakaszos működésre állítottam be, tehát dél és este 6 óra között félóránként cserélem a vizet, amely 8-9 fokkal melegebben érkezik vissza a medencébe, napos idő esetén.
Olvastam arról, hogy a szakaszos működés helyett folyamatosan kellene inkább keringtetni, mert úgy nagyobb a hatásfok.
Igaz ez, tehát a kollektorban kár várakoztatni a vizet, inkább csak át kell rajta küldeni minél gyorsabban?
A "francia" falazást akkor észleltem, amikor az ablakot cseréltem ajtóra, tehát az ablak alatti téglafalat elbontottam. Ez egy nyaraló a 60-as, 70-es évekből. Amikor fúrtam a falat, sokszor néhány centi után üreget éreztem, ez volt az élén álló kisméretű tégla esetén, és volt úgy, hogy mélyre fúrva sem éreztem üreget, ekkor fúrtam meg a lapjára fektett téglát. Dűbelezéshez javaslod a karát fúrót, az milyen?
A folyadék keringésekor levegő is lesz a gyűjtőcsőben, ami a hőátadást rontja. Rosszabb hatásfokkal működik a rendszer. Magasabb gyűjtőhőmérsékletnél helyi gőzképződés is kialakulhat.
Szerintetek mekkora hiba, ha nálam a befolyócső a legmagasabb pontján van a kollektornak, a kifolyó pedig a legalacsonyabb ponton. A hőmérő szondám a legalacsonyabban levő kollektorom befolyó oldalán van. A kolim két darab 15 vákuumcsöves DB rendszerű.