Keresés

Részletes keresés

digium Creative Commons License 2016.09.20 0 0 49259

Ha jót akarsz, egyik helyre se tegyél kapcsolót, mert az szerződésszegés, megvonják a kedvezményes tarifát, max 1 évre visszamenőleg teljes áron kell kifezetned a mért energiát, és biztosan kapsz egy nagyobb büntit is. Hány évig úsznád meg, mielőtt mégis gond lesz belőle? Kockáztatni felesleges.

 

Külön kiselosztóba kell kötni (előírás:"külön légtérben") a H vagy Geo tarifát, ide közvetlenül és nem dugaszolhatóan, kötés és leágazásmentesen kell csak az engedélyezett eszközt csatlakoztatni. (Több éve láttam leplombált belső Geo-s kiselosztót!)

 

Amennyiben mégis át akarod kötni, akkor szabályosan annyit tehetsz, hogy kikötöd az eszköz kábelét és átkötöd nappalira. Erre nem szólhatnak semmit, ha mégis kérdeznék miért van átkötve azt mondod, hogy gyakran kiállt fázishibával a gép, te meg nem akartál fázni...

Előzmény: geosol (49256)
szocske_ Creative Commons License 2016.09.20 0 0 49258

de a H/geo körön nem lehet konnektor, fix bekötés kell.

az a kérdés, hogy ez az átkapcsolás belefér-e hivatalosan a fix kör kérdésébe.

ha nem, akkor marad az, hogy évente 1x, mikro elfogyott a napelemes túltermelés az A tarifán, akkor át kell kötni H-ra, aztán a fűtési idény végén visszakötni A-ra...

Előzmény: halaloszto (49257)
halaloszto Creative Commons License 2016.09.20 0 0 49257

az fűtésednek van egy betápja, és az elé, vagy oda. de ennyi erővel lehetne ott két konnektor, és a megfelelőbe dugod. az nem szerencsés ha a rendszer több ponton van táplálva.

Előzmény: geosol (49256)
geosol Creative Commons License 2016.09.20 0 0 49256

Biztosan így van, de az enyém közben pánikba is esik, és elkezd sípolni.

Azt a bizonyos váltó kapcsolót hová kell beépíteni? A szivattyúnál,vagy a mérőnél van a helye?

Előzmény: halaloszto (49255)
halaloszto Creative Commons License 2016.09.20 0 0 49255

az egyszerű hűtők annyit csinálnak, hogy megpróbál elindulni, de nem pörög fel a motor, ezért elkezd melegedni. mielőtt leégne egy hővédelem lekapcsolja. a hőkioldó kihűl, újra próbálkozik. második-harmadikra lecsökken annyira a gáznyomás hogy sikerül elindulni.

Előzmény: geosol (49254)
geosol Creative Commons License 2016.09.20 0 0 49254

Sejtettem, hogy építettek be ilyesmit. Van egy siemens kombi hűtőm, az megbolondul egy rövid áramszünettől. Ezek a komolyabb eszközök kell, hogy védekezzenek valahogy.

Előzmény: halaloszto (49253)
halaloszto Creative Commons License 2016.09.20 0 0 49253

egy hőszipka amúgy sem tűri hogy elveszed az áramot egy pillanatra. ha kikapcsol, utánna meg kell várni amíg lemegy a nyomás, csak utánna tud elindulni a kompresszor. általában van is benne időzítő.

 

(szívunk miatta, hogy ha van 1 perc áramszünet, a klímagépek csak 10-15perc múlva indulnak el újra, és az alatt a szerverszobában már elindul felfele a hőmérséklet)

 

Vajk

Előzmény: geosol (49252)
geosol Creative Commons License 2016.09.20 0 0 49252

Vajk! Neked is köszönöm szépen. Ezt is jó tudni, figyelni fogok rá. A hmv miatt bármikor bekapcsolhat, ami még akkor is megfontolandó, ha valóban évente csak egy-két kapcsolás lesz, ahogy Zsombi is írja.

Előzmény: halaloszto (49250)
mzsombi Creative Commons License 2016.09.19 0 0 49251

Hőszivattyúnál van még a motor előtt egy DC inverter is. Ha időm engedi, nézek majd valamikor egy cos fi-t mikor dübörög a kompresszor, kíváncsivá tettél engem is, hogy alapvetően milyen jellegű terhelést ad a hőszipka. 

 

Átkapcsolást persze én se erőltetném a kompresszor üzeme alatt, de normálisan nem naponta kapcsolgat egy ilyet az ember, hanem mondjuk évente kétszer, a szaldója függvényében, ilyenkor belefér, hogy addig kikapcsolja előre a gépet.

Előzmény: halaloszto (49250)
halaloszto Creative Commons License 2016.09.19 0 0 49250

idézet a lapról: Segítségével ohmos terhelésű áramköröket (beleértve a mérsékelt túlterheléseket is) tudunk be-, ki- és átkapcsolni, akár több pólusban is. Háromállású kapcsolók 1, 2, 3 ill. 4 db váltóérintkezővel. Manuális átkapcsolást tesz lehetővé egyik áramkörről a másikra. A lépcsős elrendezésű csatlakozókapcsok megkönnyítik a vezetékbekötést.

 

nem mondom hogy nem jó másra, de motoroknál lehet meglepetés. mindenképp kikapcs, vár, bekapcs a módszer, és az sem árt ha külön kapcsolóval kikapcs, átkapcs, bekapcs.

Előzmény: geosol (49249)
geosol Creative Commons License 2016.09.19 0 0 49249

Zsombi! Te vagy a legjobb srác. Köszönöm a segítséged.

Előzmény: mzsombi (49244)
Törölt nick Creative Commons License 2016.09.19 0 0 49248

A kismegszakító VÉDELMI eszköz ÉS a kapcsolgatása NEM vált áramkört.

Logikai hiba összemosni az áramkör váltó cuccal....

Előzmény: mzsombi (49246)
halaloszto Creative Commons License 2016.09.19 0 1 49247

az eredeti szellemiség az volt, hogy a szabályozáshoz olyan fogyasztó kell, aminek jól előrejelezhető a fogyasztása. csinálnak statisztikát abból, hogy amikor kiadják a vezéreltet az mekkora fogyasztás ugrás, és utánna milyen lecsengéssel tűnik el. (ahogy a boylerek meg hőtárolós kályhák felmelegednek és kikapcsolnak.) szépen évszak és időjárás alapon meg tudják jósolni hogy mi fog történni, egész pontosan. ez egy merev irányítási rendszerben szuperjó dolog.

 

a szerződés szövege ebben a szellemben készült.

 

de mára mindenki leszarja, maga az elmü is. felfoghatjuk egy nagyon lassú, szürke áttérésként a kéttarifás rendszerre. aminek ugye teljesen más az elmélete.

 

Vajk

Előzmény: mzsombi (49246)
mzsombi Creative Commons License 2016.09.19 -1 0 49246

Ezt az érvelést tovább gondolva egy kismegszakítót se rakhatnál a H tarifás körre, mert az is megszakítja a fix bekötést. Gondolj bele. Egy ilyen választókapcsoló a H tarifás kör szempontjából ugyanúgy egy kutya közönséges kismegszakító. Vagy rákapcsolom a hőszivattyút a H tarifára vele, vagy nem. A fix bekötést arra szokták érteni, hogy nem tehetsz rá dugaszoló aljzatot, hogy ha kedved tartja, arról menjen a porszívó meg a fűnyíró. Mégegyszer: itt nem arról a "közkeletű" kapcsolgatásról van szó, amikor a komplett házat átkapcsolják a B tarifára, mikor épp rendelkezésre áll. Az tényleg szabálytalan.

Előzmény: Törölt nick (49245)
Törölt nick Creative Commons License 2016.09.18 0 0 49245

Tudtommal a H tarifás drótra CSAK FIX bekötésű cucc mehet.

Azaz nem kapcsolgatható ide-oda jog- és szerződés szerűen a cucc.

(ahogy az "éjszakai" és geo tarifa esetén sem...)

 

---

 

De nem is biztos, hogy érdemes ilyesmiben gondolkozni.

Érdekes matekok tudnak kijönni, ha számolsz egy 25 éves TCO-t ...

 

A napelemről lejön várhatóan 4800 kWh e-energia évente.

 

Évi hány kWh áram kell neked várhatóan?

- lakás célra

- fűtésre

- melegvízre

 

Nem elfeledve, hogy geo hőszipka esetén COP>4 az áram>>hő áttétel.

 

Továbbá mennyi pénzt szánsz a hőszipka beruházásra mindenestől?

Az automata cserétől a fűtésre kész állapotig...

Előzmény: mzsombi (49244)
mzsombi Creative Commons License 2016.09.18 0 0 49244

Úgy értettem elsőre, hogy GEO tarifás hőszivattyú.

 

Értem, szóval az adott, hogy 3 fázisú rendszert kell csinálnod. Amivel nem számoltál eddig, hogy 3x16A nem lesz elég, ha meg akarod tartani a jelenlegi napelemes invertert, ha az egy fázisú és 4kW-os, mivel annak 18A kell. Ha túl vagy napelemezve, és az inverter csak 3,6kW-os, akkor az már pont jó, mehet az egyik 16A-es fázisra. 

 

Betáp választást pl. egy ilyen kapcsolóval tudsz megcsinálni, erre alul rá lehet kötni egyik oldalról a normál tarifa 3 fázisát plusz a nullát, a másik oldalról meg a H tarifa 3 fázisát és a nullát, a fönti kapcsok meg mehetnek a hőszivattyúba. Ez egy háromállású kapcsoló, középen szakít, fölfele kapcsolva az egyik, lefele kapcsolva a másik betápot kapcsolja a kimenetére. Szerintem (az áramszolgáltató gondolhatja másképp) szabályos, mert semmi olyanról nincs szó ebben az esetben, hogy a kedvezményes tarifát bármi más eszközben használnád fel. 

Előzmény: geosol (49242)
Törölt nick Creative Commons License 2016.09.18 0 0 49243

http://totalcar.hu/magazin/hirek/2016/09/18/megmentene_los_angeles-t_az_aramhianytol_a_tesla/

 

Alakulgat az akkupack alapú szabályozási gyors tartalék technológiája is.

geosol Creative Commons License 2016.09.18 0 0 49242

A geo-s szivattyúkból messze nincs olyan választék, mint a levegősökből. Itt a stiebel, vagy a nibe jön szóba. Egy fázisút tudtommal csak a nibe kínál, de ahogy a szavukból kivettem, jobbnak látják ők is a 3 fázisút. A villanyszerelőm szerint is nyűgös az egyes, mert asszimmetriát csinálna a hálózatban. Pillanatnyilag úgy áll a dolog, hogy nem úszom meg, muszáj lesz a napelemes cécó után ismét átfaragni a mérő szekrényem. A kiválasztott szivattyút amúgy is csak 3 fázissal kínálják.

Elegendő ennyi válasznak, vagy kell még infó?

Előzmény: mzsombi (49241)
mzsombi Creative Commons License 2016.09.18 0 0 49241

Milyen hőszivattyú lesz? Egyfázisú gép nem játszik? Olcsóbbak is általában. A többit majd a válasz ismeretében.

Előzmény: geosol (49240)
geosol Creative Commons License 2016.09.18 0 0 49240

Sziasztok!

Kicsit kapcsolódva témátokhoz én is azt szeretném elérni, hogy a nyári többletet télen elhasználhassam. De ebben a segítségeteket kérem.

A 4 kWp már kinn van a tetőn, másfél éve jól dolgozik. Túl lett méretezve szándékosan, mert most egy geo-s szivattyú következik. A februári leolvasás óta (Eon terület) van 2500kWh többletem. A hőszivattyú miatt a jelenlegi 1 fázis, 25 A helyett minimum 3x16 fog kelleni. De ha nem elég a nyári többlet, igénybe venném a H tarifát is. Olvastam már itt korábban, hogy ezt valaki megoldotta egy átkapcsolással. Mi lehet ennek a módja? Gond az, ha az inverter 1 fázisra táplál, de a vételezés 3-ról történik? Hogyan kellene kialakítani a mérőhely új berendezését?

Előre is köszönöm a tanácsaitokat.

quasi67 Creative Commons License 2016.09.17 0 0 49239

Szintén Démász terület!  Gyorsan előkerestem az évenkénti 1 darab elszámoló számlát.

Az idein:

Következő leolvasás várható időpontja: 2016.12.17-2016.12.27

 

Leolvasni valamikor januárban voltak, de az óra állások alapján a dec 31.-ei állapotot rögzítették.

 

Azóta se levél se e-mail.

 

Kiváncsi vagyok, most mikor olvasnak. Én is a téli fűtésre spejzoltam, valami 1200kWh plussz van.

Előzmény: dBase (49233)
sznandi1977 Creative Commons License 2016.09.17 0 0 49238

Az igen, de 2016 januárban olvasták, december 31-i záróval. Így viszont nem egy év lesz vagy a fene tudja, én is telefonálok majd, csak mindig elmarad.

Előzmény: Zs:) (49237)
Zs:) Creative Commons License 2016.09.17 0 0 49237

február 15 -től február 15 -ig az nem egy év? :O

Előzmény: sznandi1977 (49234)
kiggyo Creative Commons License 2016.09.16 0 0 49236

Nálam távleolvasós az óra. Ott is variálhattak?

Előzmény: dBase (49233)
lszoke Creative Commons License 2016.09.16 0 0 49235

Én nem kaptam levelet változásról, napelemmel rendelkező kollégát is kérdeztem, ő sem kapott.

Előzmény: dBase (49233)
sznandi1977 Creative Commons License 2016.09.16 0 0 49234

Szintén Démász terület, áprilisi levél és abban február 15 a leolvasás időpontja. Mondjuk nem tudom hogy a dec 31-i zárót olvassa akkor vagy a február 15- i pillanatnyi állást, mert akkor nem stimmel amit irnak, hogy egy év az elszàmolt időszak.

Előzmény: dBase (49233)
dBase Creative Commons License 2016.09.16 0 0 49233

Hívás elmaradt dolgoztam, de beszéltem egy helyi napelem szerelővel ő is azt mondta az EGÉSZ DÉMÁSZ területen átrakták a leolvasását szeptember környékére!

Előzmény: dBase (49231)
beerfirst Creative Commons License 2016.09.15 0 0 49232

elnezest kerep a rossz magyar iras miat.

 

nativ nyelv német.

 

van egy PV-Berendezés amelyik már masodit éve túlterlmelést produkál. Múlt évben ajandek volt az EONnak, mert nem tudtam számlazni a tultermelt KWh. van itt a forumban valaki, aki már irt számlat az Péci EON nak és tudna nekem mint minta mutadni hogyan kell számlazni.

Szamlatömb, pecsét, adoszám megvan mar, csak a EONos leírás hogy kel számlazni nem ugyan chinai.

 

köszönöm

ha tudok másnak (Mobitelefon, Számitogép, Német, Angol) segiteni, szivesen!!

dBase Creative Commons License 2016.09.14 0 0 49231

Februarba kaptam még nekem is igy nézett ki pont. De változott holnap felhìvom őket. Megkérdem mivan ha átmegyek más céghez...

Előzmény: lszoke (49230)
lszoke Creative Commons License 2016.09.14 0 0 49230

Láss csodát:


Előzmény: merQree (49223)
energo47 Creative Commons License 2016.09.14 0 0 49229

Szép estét!

Véleményem szerint a szolgáltatóval kötött szerződés szerves része az elszámolás, és a leolvasás időpontja is, melyet nem lehet egy oldalúan módosítani! Tehát az hogy "küldtek egy levelet" (vagy nem küldtek, csak állítják!)az szerintem nem releváns!

Üdv. DJ

Előzmény: dBase (49221)
dBase Creative Commons License 2016.09.14 0 0 49228

Februárba jött ki a januári leolvasás számla. Áprilisi levél nem ért ide, most kérdezősködöm, hogy helyben másnál mi a helyzet.
Felétek más DÉMÁSZ területen lévőnél mikor van a leolvasás??

Előzmény: Törölt nick (49225)
Törölt nick Creative Commons License 2016.09.14 0 0 49227

A legtöbb helyen 1200 kWh/kWp körül alakul.

Van pár hely ahol csak 1000-1100 és van ahol (délkeleten főleg) 1300 fölé is tud menni, optimális tájolással.

 

Ha, látatlanban 1100 vagy 1150 kWh/kWp-vel saccolsz átlagos esetként, akkor nem tévedsz nagyot.

Előzmény: Tibor691 (49226)
Tibor691 Creative Commons License 2016.09.14 0 0 49226

Magyarországon mennyi a maximális elérhető kWh/kWp/év érték, fix nem forgatható napelemekkel, de a legmodernebb pld.: Solaredge inverter+optimalizáló technológiával?

 

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2016.09.14 0 0 49225

Tudtommal, minden DÉMÁSZ számlán rajta van a következő leolvasás várható időpontja a tájékoztató adatok között is.

merQree Creative Commons License 2016.09.14 0 0 49224

Kézbesítés polgári eljárásban

A polgári eljárásban nemcsak a határozatok, hanem az egyéb peres iratok kézbesítéséhez (pl. keresetlevél, érdemi ellenkérelem, fellebbezés) is számtalan joghatás fűződhet. A bírósági iratokat - a hivatalos iratokra vonatkozó általános szabályokkal egyezően - rendszerint a posta útján kell kézbesíteni, de a címzett a neki szóló iratot - a személyazonosságának igazolása mellett - a bírósági irodában (kezelőiroda, lajstromiroda) is átveheti. Az iratokat a postai kézbesítés második megkísérlésének napját követő ötödik munkanapon kézbesítettnek kell tekinteni, ha:

- a kézbesítés azért volt eredménytelen, mert a címzett az iratot nem vette át ("nem kereste" jelzéssel érkezett vissza), illetve

- az átvételt megtagadta.

A fentiek szerint kézbesítettnek tekintett hivatalos iratokhoz ugyanolyan jogkövetkezmények fűződnek, mintha a címzett átvette volna. Így pl. a fellebbezési határidő számítását, vagy a tanúzás elmulasztása miatti bírság kiszabását nem akadályozza, hogy a címzett az ítéletet, a tanú a meghallgatásra vonatkozó idézést nem vette át.

merQree Creative Commons License 2016.09.14 0 0 49223

A tértivevénnyel óvatosan!

Ha bizonyítani tudja a másik fél, hogy legalább kétszer megpróbálta Neked eljuttatni a levélküldeményt, de Te egyik alkalommal sem vetted át, úgy azt úgy kell tekinteni, hogy a címzett átvette.

(nem ellenőrzött információ)

 

A december 31.-ei leolvás már a korábbi hozzászólásban is nekem életszerűtlen volt, és túlságosan is felhasználóbarát. 

Előzmény: Krinyo (49222)
Krinyo Creative Commons License 2016.09.13 0 0 49222

Kérd a tértivevényt, hogy mikor vetted át az erről szóló tájékoztatást. Ez gusztustalan húzás, nagyon.

Előzmény: dBase (49221)
dBase Creative Commons License 2016.09.13 0 0 49221

Kocsog DÉMÁSZ kihúzta nálam a gyufát!:
Tisztelt Ügyfelünk!

Köszönjük Társaságunkhoz érkezett megkeresését.

Tájékoztatjuk, hogy az Ön Kecel, xxxxxx fogyasztási helyén 2016. évtől a leolvasási időpont megváltozott, melyről 2016.04.20-án írásban értesítettük.
Az új éves leolvasási időpont: szeptember
Az elszámoló számlát szeptember 20-ka körül tudjuk kiállítani, melyet szokásos úton juttatunk el.
A rendszerben lévő mérőállások alapján betáplálási többlet fog keletkezni, melyhez a szükséges nyomtatványokat mellékeljük. A kitöltött, aláírt dokumentumokat 6720 Szeged, Klauzál tér 9. címre kérjük elpostázni.
A nyomtatványok 2016. évben benyújtott számlákra vonatkoznak.
Melléklet: 2 db nyomtatvány     (See attached file: egyéb jogviszony adoeloleg_nyilatkozat_koltsegek2016.docx)(See attached file: Lakossági kifizetés kérés 20160527.pdf)
Tisztelettel:
Czakó Erika
ügyfélkapcsolati operátor


Elfelejtett megjönni a levél, plusz 2000KWh-t tartogattam télire még mert január1.-ei leolvasásról volt szó a szerződésben még... Múlthéten voltak leolvasni, és ezért írtam nekik emailt.
Ha felénk mindenki, így járt baj lesz van aki full erre alapozta a téli fűtését...

Krinyo Creative Commons License 2016.09.13 0 0 49220

Ebből 5 normál rendszert is (18 x 240 = 4,3 kWp) ki lehet hozni, persze invertert venni kell hozzá, de úgy is nevetségesen jó árat kapnál...

Előzmény: belezne (49219)
belezne Creative Commons License 2016.09.13 0 0 49219

Hátha érdekel valakit, vagy két rendszerre is szét lehet dobni (két inverter van)

http://www.jofogas.hu/budapest/22_kW_os_foldre_telepitett__kadas__napelemes_rendszer_elado_54835918.htm?first=1

1robit Creative Commons License 2016.09.10 0 0 49218

Most nézem az éves adatokat, hidegebb hónapokban van vételezés rendesen. Lemondtam a spórolásról!

Előzmény: 1robit (49217)
1robit Creative Commons License 2016.09.10 0 0 49217

Ez a rendszer egy SE10K és SE5000 inverterekkel működik, minden szolgáltatónál engedélyezve vannak. Ha jól értelmezem, csak akkor vételez áramot ha az akku lemerült. Még egy kicsit spórolnom kell hogy ilyenre bővítsem a rendszerem :)

Előzmény: BSOD64 (49216)
BSOD64 Creative Commons License 2016.09.10 0 0 49216

5-10 éven belül szerintem már elérhetőbbek lesznek. Hibrid inverterek biztos megjelennek az engedélyezettek közt a közeljövőben én pedig kiegyeznék egy pár kilowattos pufferrel is valami olcsó kivitelben. Az álmom az, hogy a kis "városi" elektromos autóm csere-akkupakkja töltődik napközben, amiből szükség esetén lehet vételezni is. Ha belegondolok most is majd 1kWh a szünetmentesen lógó akku, kár hogy nem egyszerű összehangolni az inverterrel...

Előzmény: Krinyo (49204)
sanyi27 Creative Commons License 2016.09.10 0 0 49215

A villamos anyagoknál csak ennyi szerepel az ajánlatban: Weidmüller, Schneider, OBO prémium villamos szerelvények, olasz Berica UV álló solar kábelek - 25 év termékgarancia

Előzmény: Krinyo (49197)
sanyi27 Creative Commons License 2016.09.10 0 0 49214

Köszönöm mindenkinek a véleményét, én is kicsit sokallom az ajánlatot. Az Aleo panelek dobják meg az árat, mert küldtek Amerisolar-os ajánlatot is az br. 1,914M. Ja és egyébként a villamos anyagokban nincs benne a tűzvédelmi kapcsoló. Az külön szerepel az ajánlatban nettó 80e Ft-ért.

Előzmény: sanyi27 (49192)
8lazo8 Creative Commons License 2016.09.09 0 0 49213

Ilyet csak tényleg hobbiból :)

Előzmény: Törölt nick (49212)
Törölt nick Creative Commons License 2016.09.09 0 0 49212

Főleg mindezt azért, mert néha esetleg van egy kis áramszünet. Gazdaságilag fel se teszem a kérdést, hogy van-e értelme, de ettől persze jó játékra adhat lehetőséget :-).

Előzmény: Törölt nick (49211)
Törölt nick Creative Commons License 2016.09.09 0 0 49211

Erre mondtam azt hogy nem egyszerű és occo megvalósítani ilyen formában. A termelés függvényében a terhelést szabályozni, és úgy "munkaponton tartani az inverter"t nem túl egyszerű játék, főleg egy olyan eszközzel, aminek a működésébe nem igazán tudsz beleszólni, szabályozni, vezérelni.

 

Akkor már egyszerűbb, ha berakunk egy sziget üzemű invertert a másik mellé, és ha elmegy a hálózat, akkor átkapcsolók sziget üzemre, ha visszajön, visszakapcsolók. Mindezt kiegészítve egy minimál akkus pufferrel.

 

 

És már fel is találtuk a  spanyolviaszt :-). (Nálam egyébként így van megoldva).

Előzmény: 8lazo8 (49209)
Malaguszti Creative Commons License 2016.09.09 0 0 49210

Nem szünetmentes kell oda, hanem egy bazi nagy AC villnymotor bazi nagy lendkerékkel....

Csak annyi bibi van, hogy áramszünet előtt fel kell pörgetni :)

Előzmény: energo47 (49205)
8lazo8 Creative Commons License 2016.09.09 0 0 49209

Szerintem akkor működne a dolog, ha a többletet egy műterheléssel el lehetne nyeletni (akkuk töltése pl). Egy komoly szabályozással megoldható lenne, főleg ha on-line a szünetmentesed. (enyém pl csak line interaktív viszont teljes sinus a kimenet)

Amúgy meg kellő terhelés nélkül pillanatok alatt elszaladna 250V-ig a feszültség, ahol az inverter leválna kis időre, aztán újra szinkron majd megint leválna szóval lényegében nem működne a dolog.
Ha nagyon gyakori volna a környéken az áramellátási probléma lehet belevágnék, de így nem éri meg.

Előzmény: Törölt nick (49208)
Törölt nick Creative Commons License 2016.09.09 0 0 49208

Nem működne. csak akkor ha az éppen termelt mennyiséget 100%-osan fel tudnád használni, és pont annyit, se nem többet se ne kevesebbet. Ez teljesen megvalósíthatatlan ilyen értelemben, egész pontosan nagyon nem egyszerű - és occo - megvalósítani.

 

A hálózat gyakorlatilag "végtelenhez közelítő áramot" tud felvenni akkora impedanciát képvisel. Ez ebben az esetben nem valósul meg.

Előzmény: energo47 (49205)
Törölt nick Creative Commons License 2016.09.09 0 0 49207

Az sajnos nem járható út, hogy egy "szünetmentes" pótolja a hálózatot a napelemes inverter számára.

A szünetmentes ugyanis nem tudja "nyelni" az inverter kimenetét.... az "élő" hálózat viszont igen.

Előzmény: Zs:) (49206)
Zs:) Creative Commons License 2016.09.09 0 0 49206

Ezen én is gondolkodtam, szerintem nem működne.

A menne a lecsóba rész az érdekes, a plusz nem tűnik csak úgy el. A szünetmentes invertere se biztos, hogy ürülne a kimenetén megjelenő plusz betáplálásnak. De elmélkedhetünk rajta :)

Előzmény: energo47 (49205)
energo47 Creative Commons License 2016.09.09 0 0 49205

Szép napot mindenkinek!

Lehet ostobaság amit írok, de szerintem egy szinuszos szünetmentes táppal (+ a hozzá tartozó akku-val)  "szóra lehetne bírni" az invertert, természetesen előtte leválasztva a házat az áramszolgáltató hálózatáról. Nekem van egy 1200W-os szinuszos szünetmentesem, de még nem mertem kísérletezni. Gondolom  az épületet ellátná, legfeljebb a felesleg "menne a lecsóba".

Üdv: DJ

Előzmény: Krinyo (49204)
Krinyo Creative Commons License 2016.09.09 0 1 49204

Ma egész napos áramszünet, ilyenkor jól jönne egy 10 kWh-s PowerWall, meg egy hibrid rendszer. :)

BSOD64 Creative Commons License 2016.09.08 0 0 49203

Köszi! Siker!

Előzmény: Zs:) (49202)
Zs:) Creative Commons License 2016.09.08 0 0 49202

Bejelentkezel, Felügyelet fül

Tarifáknál tarifa megadása

Invertereknél meg teljesítmény

Előzmény: BSOD64 (49201)
BSOD64 Creative Commons License 2016.09.08 0 0 49201

Hol tudom a berendezéshozamot beállítani a solarweben? Régebben mintha valaki említette volna, hogy neki is 0 forintot jelez ki és megoldotta valahogy.

Zs:) Creative Commons License 2016.09.08 0 0 49200

AC-DC elosztók (védelmek,szakaszoló kapcsoló, túlfeszültség levezetők, apró anyag, stb.) Alapból kicsit soknak tűnik, de ha van benne DC-s tűzvédelmi távlekapcsolás, akkor még talán nem is sok. Ugyebár ez rendszerfüggő.

Előzmény: Krinyo (49197)
BSOD64 Creative Commons License 2016.09.08 0 0 49199

Vezeték, csatlakozó, biztosítékok, leválasztó kapcsoló... (talán tűzvédelmi is). Mindez túlárazva... :)

Egy ekkora rendszert 4 ember 1 nap alatt lazán feldob. Nem rossz a napidíjuk sem...

Előzmény: Krinyo (49197)
merQree Creative Commons License 2016.09.08 0 0 49198

Jegykezelő automata esetleg? :-)

Előzmény: Krinyo (49197)
Krinyo Creative Commons License 2016.09.08 0 0 49197

A "Villamos anyagok" 177000 az mi akar lenni? Az extra bónuszfizu? :)

Előzmény: sanyi27 (49192)
merQree Creative Commons License 2016.09.08 0 0 49196

Mártha Imre: 10 százalékos rezsicsökkentés jöhet

Pénzkidobás volt a gáztárolók megvásárlása, el kellene halasztani a paksi beruházást, jönnek a napelemek, megszűnt az orosz gázfüggőség Magyarországon. Tovább »

forrás: Index.hu

turbogabor13 Creative Commons License 2016.09.08 0 0 49195

Szia!

Nálam idén 465.000 Ft/kwp -re jött ki a rendszer s-energy (samsung) panelekkel és fronius symo wi-fis inverterrel mindennel együtt (6-os rendszer). Ennél volt olcsóbb ajánlatom is cirka 300.000,-el.

Előzmény: sanyi27 (49192)
merQree Creative Commons License 2016.09.08 0 0 49194

3,75 kWp-es rendszert 2014-ben 1.85 millió forintért (számlásan!) tettek fel a házunkra.

Előzmény: sanyi27 (49192)
Törölt nick Creative Commons License 2016.09.08 0 1 49193

519 eFt/kWp

Szerintem ez erősen sok.

 

----

 

Valahol a 420-450 eFt/kWp ársávban érdemes napelemet telepíteni ebben a méretben.

Előzmény: sanyi27 (49192)
sanyi27 Creative Commons License 2016.09.08 0 0 49192

Sziasztok! Ha van kedvetek véleményeznétek az alábbi ajánlatot?

 

3,98 kWp rendszer

15 db Aleo P18 265Wp napelem  br.: 1 026 795 Ft

Fronius Symo 3.7-3-S inverter              418 973 Ft

K2 Solar System tartószerkezet             187 833 Ft

villamos anyagok                                  177 800 Ft

Tervezés, engedélyeztetés                       46 355 Ft

Telepítési és beüzemelési díj                  209 550 Ft

összesen:                                       2 067 306 Ft

erbe Creative Commons License 2016.09.07 0 0 49191

Aki titkolja az árait (vagy ami benne van), nem mer kimerészkedni a piacra.

Mert a piac könyörtelen. És nyilvános. !!!

Tavaly a lányomnál tervezéssel, engedélyezéssel, szereléssel, számomra horribilis, 1,2 M.- áron raktak fel 2 kWp rendszert. Elmü területen. Az enyém 3 éve kevesebbe került. Saját szereléssel, részben a lányomnál dolgozó cégtől nagyon kedvező áron vásárolva 3,25 kWp 1,15 M.- alatt maradt. Persze ehhez hozzá kell számítani sok saját munkát és anyagot (ez utóbbi árban nem sok).

Előzmény: Törölt nick (49188)
bananatree Creative Commons License 2016.09.06 0 0 49190

na jó, de ha ilyen egyszerűen összehasonlíthatóak lennének a dolgok, akkor ki kérne tőlük ajánlatot?

 

Előzmény: erbe (49189)
erbe Creative Commons License 2016.09.06 0 0 49189

Miből lehet kitalálni, hogy ez "részletesebb" oldal?

http://www.thesolarprovider.hu/spl/834516/GROWATT-inverteres-rendszerek

Ez már valamivel részletesebb. :-)

Én megfizettem magamnak, amit felszereltem, vállalom rá a garanciát életem végéig,... :-)

Előzmény: bananatree (49187)
Törölt nick Creative Commons License 2016.09.06 0 0 49188

A kedvezményes áruk mar csak ~15%-al magasabb a piacinál... alakulgat.

Előzmény: bananatree (49187)
bananatree Creative Commons License 2016.09.06 0 0 49187

:)

van ott "részletesebb" oldal is:

https://enhome.hu/araink

 

és azt is látni, hogy miket használnak:

https://enhome.hu/rolunk/partnereink/partnereink.html

 

csak össze kell rakni a legót.

meg fizetni.

neked.

 

de ők csak megélnek valahogy...

 

Előzmény: erbe (49186)
erbe Creative Commons License 2016.09.06 0 0 49186

Ilyen előzetes tájékoztatás esetén nem is érdemes árajánlatot kérni tőlük. :-(

Előzmény: bananatree (49185)
bananatree Creative Commons License 2016.09.06 -1 0 49185
kiggyo Creative Commons License 2016.09.05 0 0 49184

Ismerős, nekem 8fok a tető és a szomszéd galambozik...

A guanót oda mossa az eső a keret aljára és ott gyűlik.

Évente egyszer le szoktam mosni habosítóval, nagynyomású mosóval, lehetőleg esővízzel, de volt hogy szemerkélő esőben. Így lemossa a csapvizet és nem lesz vízköves.

A profi cégek is erre ügyelnek csak, a vízkőre. 

Főleg ioncserélt vízzel dolgoznak, és szilkonos lehúzóval szárazra húzzák a panelt.

Előzmény: a8lang (49182)
Krinyo Creative Commons License 2016.09.05 0 0 49183

Amint ebből a táblázatból is látszik, a kisebb dőlésszög, nagyobb fekvés nyáron előnyösebb. Nyáron, amikor magasan jár a nap, kisebb a veszteség az álló, meredeken szerelt panelekhez képest, amelyek ilyenkor előnytelenebb szögből kapják a napot. Azoknak az őszi-téli-tavaszi alacsony napjárás a merőleges, csakhogy akkor sokkal kisebb a beeső napsugárzás mennyisége és jóval  kevesebb a napos órák száma.

 

http://www.solar360.hu/tartalom/uploads/2014/11/teljesitmeny_megoszlas_ok.jpg

Előzmény: a8lang (49182)
a8lang Creative Commons License 2016.09.05 0 0 49182

Fent voltam a tetőn, minden panel ép(csak ránéztem), viszont elég koszos az alja a garázstetőn lévőknek, hiába az eső, egy kis csíkban megáll a por(kosz) az alsó 1-2cm-en. Lehet majd letörlöm nedves ronggyal az alsó rész az összes panelen. Mivel érdemes tisztítani? Amúgy nem túl koszosak.

Csak 10,5fok a dőlése a garázs tetején lévő paneleknek(androidos szögmérő), a ház teteje is csak 25fokos nem 28 ahogy eddig gondoltam. Az előtető ami kb dél -60fok kelet felé az meg csak 7,5-8fokos. Ide 24panel menne jövőre.

Törölt nick Creative Commons License 2016.09.05 0 0 49181

Gondolom nem magának szerelte ...akkor meg mindegy, mert akkor a szerelési hiba is a garanciába esik számára.

Előzmény: kiggyo (49180)
kiggyo Creative Commons License 2016.09.04 0 0 49180

Annyiban érdemes felkészülni a gariztatás előtt hogy lehet-e esetleg valami szerelési hiba az ok.

 

Nem ismerem milyen profillal dolgoztak nálad, de pl a fishernél 5 panelenként kellett új blokkot kezdeni dilatációs hézagot hagyva a végszorítók között így biztosítva helyet a hőtágulásra.

 

A sharp keretében eleve elég laza az üveg, tud mozogni, nem tudom mennyire életszerű ez a veszély.

 

Előzmény: femiki (49179)
femiki Creative Commons License 2016.09.04 -1 0 49179
a8lang Creative Commons License 2016.09.04 0 0 49178

Tegnap levagdostam kint amit csak tudtam és árnyékot adott(belém is mászott egy kullancs).

Mai termelésen már látszik is  a javulás. A bal alsó sarokban a bal szélső két panel és az alsó sorban mellette kettő elég rendesen kevesebbet termelt eddig ezek miatt az árnyékok miatt. Még a mellettük lévő kettő kicsit kevesebbet termelt ma ezt majd figyelem és megnézem mi okozhatja, levágok mindent ha még mindig árnyék okozza.

A jobb szélén alul sajnos a kerítés árnyékol reggelente azzal nem tudok mit kezdeni, azok mindig is csökkent képességűek lesznek.

 

Mono: Olvastam sok helyen hogy a mono paneloknál jobban kell figyelni a tájolásra és dőlésszögre.

Ez mennyire van így, van bárkinek tapasztalata?

Jelenleg a jövő tavaszi bővítésnél a terv 2raklap RJ285 Sharp mono panel.

femiki Creative Commons License 2016.09.04 0 0 49177

Természetesen semmi külsérelmi nyom nem látszik, sem a kereten, sem az üvegen, szép egyenletesen van az egész felület össze kockásodva. Tehát nem látni olyan pontot rajta, ahol esetleg valami tárgy ráesett volna, és elindul a repedés. Képet már csináltam, fel is töltöm ide, hadd lássátok. Garancia természetesen van, hiszen Júniusban lett véve/szerelve.

Előzmény: Törölt nick (49171)
BSOD64 Creative Commons License 2016.09.04 0 0 49176

Láttam, hogy fölötte van, azért voltam kíváncsi, mert én a 3-as primora tervezek 20 panelt (9panel dny, 11 dk, ezért minimális vágásra számítok). Most 8-cal megy.

Ahogy beadtuk a papírokat, akkor kezdtem vacillálni, hogy nagyobb kellett volna (árban szinte nem lett volna difi...), de úgy néz ki fogja ez is szolgálni minimális veszteség mellett.

Előzmény: kiggyo (49167)
BSOD64 Creative Commons License 2016.09.04 0 0 49175

Elvileg a 10-4 felállás is menne, bár elég közel lenne az indulófeszhez. A 9-5 sima ügy. Én megpróbálnám a 10-4-et...

Előzmény: energo47 (49146)
merQree Creative Commons License 2016.09.04 0 0 49174

Lehet az üvegben feszültség, ami miatt "időzített bomba" LEHET.

Előzmény: kiggyo (49173)
kiggyo Creative Commons License 2016.09.04 0 0 49173

Fényképet tudsz feldobni róla (napelem, tartók, stb).

Lehet szerelési hiba is, jó lenne látni hogy voltak rögzítve (hőtágulásra dilatációs hely, stb). Hátha okosabbak lennénk.

 

Az üvegben nemigen lehetne olyan mechanikai feszültség hogy magától elroppanjon.

Előzmény: femiki (49168)
eger.jeno Creative Commons License 2016.09.04 0 0 49172

Természetesen érdemes szétszedni.

(Nálam most fognak telepíteni, de én is kettőt alakítok ki)

Előzmény: energo47 (49153)
Törölt nick Creative Commons License 2016.09.04 0 0 49171

A bárki által látható rongálási nyommal pedig nyilván nem akarsz garanciában javíttatni...

Törölt nick Creative Commons License 2016.09.04 0 0 49170

Előfordulhat... kis %-ban van is rá példa, a hőtágulás+nemmegfelelőszerelés miatt leginkább.

 

----

 

Mivel a GARANCIA(jótállás) arról szól hogy: NEM FOG TÖNKREMENNI x ÉVIG,

ezért HA MÉG érvényes a garancia(jótállás), akkor ez alapban bizony garanciális téma.

Merthát mégis tönkre ment az adott garancia ellenére, nos akkor javítsák ingyen, ennyi.

 

Kivéve, ha az eladó rád bizonyítja

- a rongálást vagy

- a szakszerűtlen használatot

 

Mégpedig egy tőle független akkreditált labor jegyzőkönyvével...

 

---

 

Bővebben.

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=140796040&t=9128440

Előzmény: femiki (49168)
Krinyo Creative Commons License 2016.09.04 0 0 49169

Edzett üveg, az eleve "feszített", nem véletlenül robban. Jellemzően 25-30 mm-es jeget is bírnia kell. Én gariztatnám, ha nincs látható sérülés, ami ezt okozta...

Előzmény: femiki (49168)
femiki Creative Commons License 2016.09.04 0 0 49168

Tudja esetleg valaki, hogy a panel üvegje mennyire sérülékeny, vagy mit bir ki? Nálam pl. a Sharp panel van. Történt ugyan is, hogy tegnap nem voltunk itthon, és délután hazaérve az egyik panel üvegje szépen "bepókhálósodott". Előfordulhat olyan, hogy anyagfeszültség miatt összeesik az üveg? Nem tartom valószinünek hogy idegenkezűség van a dologban, mivel olyan helyen lakunk, ill. az utcától kb. 30-méterre vannak a panelek. Lehet az ilyent garanciában cseréltetni?

kiggyo Creative Commons License 2016.09.04 0 0 49167

A belinkelt görbéken kb látszik, ha jól emlékszem 3200W körül

Előzmény: BSOD64 (49161)
a8lang Creative Commons License 2016.09.04 0 0 49166

Igen annyi a hivatalos bejövő teljesítmény. Úgy lett megoldva hogy az inverter(garázsban) nem a házra csatlakozik rá hanem egy vastag kábel megy a kerítésnél lévő villanyórához, mivel nem a ház a fő fogyasztó sok esetben és oda csak 5x6-os kábel megy az órától.

Előzmény: gonczollaszlo (49165)
gonczollaszlo Creative Commons License 2016.09.04 0 0 49165

Értem. Akkor neked 3x50 a bemenő, ezért mondta a szerelő, hogy házon belül is mehetsz 3x50-re (az invertertől a belső hálózat felé)

Előzmény: a8lang (49164)
a8lang Creative Commons License 2016.09.04 0 0 49164

Lehet hogy az óra alatti fő 3x50A méretlen de a lényegen nem változtat.

Előzmény: a8lang (49163)
a8lang Creative Commons License 2016.09.04 0 0 49163

A fő kismegszakító a mért oldalon 3x50A.

Az inverter után az óra előtt van 3x25A de ezt nem nézte senki.

Ezt nem is kicserélni kell hanem a másik inverter alá wgy másik dobozba is 3x25A kell tenni. Ezután csatlakoznak az 5x10 -es kábelre ami megy az órához.

Előzmény: gonczollaszlo (49162)
gonczollaszlo Creative Commons License 2016.09.04 0 0 49162

"... kicserélem a kismegszakítót 50-esre...."

Nem sokra mész vele, mert csak a mért oldalon tudod kicserélni, a méretlen oldalon lévő fő kismegszakító(k) (áramkorlátozó(k)) le kell legyen(ek) plombálva. Ha nincs, azonnal jelentsd be, mert az szabálytalan vételezés gyanús.

(Vagy én értek félre valamit)

Előzmény: a8lang (49158)
BSOD64 Creative Commons License 2016.09.04 0 0 49161

Pontosan hol vág, mennyivel megy 3 fölé?

Előzmény: kiggyo (49151)
5738g Creative Commons License 2016.09.03 0 0 49160

A Démász SIM kártyás ad-vesz mérőket szerel fel, és december 31-én lekéri az adatokat.

Vagy amikor éppen kíváncsi rá!

Előzmény: Krinyo (49159)
Krinyo Creative Commons License 2016.09.03 0 0 49159

Na ja, de szerintem maradjunk a nem szerződésszegő oldalon és megoldásnál  :)

Előzmény: a8lang (49158)
a8lang Creative Commons License 2016.09.03 0 0 49158

Egyébként ha már egyszer fel lett szerelve ad vesz mérő és van egy engedélyezett hmke csatlakozás akkor már a kutya sem foglalkozik vele. 

A max bejövő teljesítményig felrakok még egy invertert senki nem nézi.

Engedélyeztetni is lehet a bővítést de az pénzbe kerül(tervező), megkérdeztem amikor órát cseréltek, 3x50A betáplálást is engednek ha annyi a bejövő is.

Nem látják mennyit táplálok be , kicserélem a kismegszakítót 50-esre és már mehet is fel még egy inverter.

Első körben én is túl fogom napelemezni az invertert. 

 

Előzmény: merQree (49156)
Krinyo Creative Commons License 2016.09.03 0 0 49157

Nem kell, a szolgáltatónál az inverter maximális teljesítményére szerződsz, nem arra, hogy mennyi napelem van rajta.

Előzmény: merQree (49156)
merQree Creative Commons License 2016.09.03 0 0 49156

Szolgáltatónál nem kell jelezni?

Mert ugyebár növeled a teljesítményt.

 

Tetszik az ötlet, mert 1 kwp-et siman fel tudnék rakni ugyanarra a tetőre...

Előzmény: kiggyo (49155)
kiggyo Creative Commons License 2016.09.03 0 0 49155

Nem erre számítottam, az volt a terv hogy cserélek invertert. Aztán úgy voltam vele hogy megveszem a napelemeket, és rápróbálok az elméletre amit itt már fejtegettünk Payagyerekkel.

 

És valóban, az inverter nem hülye, ha sok neki a bemenő power akkor kiveszi az ideális munkapontból a napelemet és vígan megy tovább. Nem lehet ezzel tönkretenni.

Előzmény: a8lang (49154)
a8lang Creative Commons License 2016.09.03 0 0 49154

Az jó mert én is túl fogom napelemezni az invertert. 17-re 23-at. Később szerintem hadrenbe fogok állítani még egy 17-est.

Ezen a 285-ös mono paneleken gondolkozom a 260-as poly helyett.

Előzmény: kiggyo (49151)
energo47 Creative Commons License 2016.09.03 0 0 49153

Pécsett van.

Ma megfigyeltem folyamatosan, 10-15 percenként, 6.45-től 11.50-ig  a 14-ből 7-et  hol jobban hol kevésbé takartak a fenyők. ( 3-at  csak minimálisan rövid ideig "tenyérnyi helyen")

Ezért gondoltam a szétválasztást 2 string-re.

Csak nem tudom van-e értelme. Elméletem szerint ha csak 1-2 kWh-val produkál többet, az akkor is éves szinten több száz kWh. Ámbár lehet tévedek.

Üdv: DJ

Előzmény: eger.jeno (49152)
eger.jeno Creative Commons License 2016.09.03 0 0 49152

Megnéztem itt:

http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php

 

Nem is sokkal kevesebb, mint a várható.

Nem tudom, hol van telepités, de alföld közepével számolva 410 kwh az eredmény. Ehhez képest nem rossz a 397 ... 😀

 

 

Előzmény: energo47 (49143)
kiggyo Creative Commons License 2016.09.03 0 0 49151

Sziasztok!

 

Ígértem hogy beszámolok a túlnapelemezéses tapasztalatokról.

 

Egy fronius IG plus 30V-1 trafós inverteren volt először 3.43kWp napelem mező (14db Sharp).

Ez a hülye tájolás és kosz ellenére is 1146kWh/Kwp-et termelt 2015-ben, pont annyit mint egy közeli, nem túlnapelemezett rendszer (Sharp, 45kWp).

Azaz ennyi túlnapelemezés (15%) nem okozott kimutatható veszteséget.

 

Ezután felbővítettem 4960Wp-re márciusban (ráadásul 255Wp napelemekkel a 245Wp mellé sorban), azóta a következőket mértem.

Bár láthatóan vágja a púpok tetejét az inverter, de nem jelentős területet vág le (a terület ugye a megtermelt energiamennyiséggel arányos).

A meglepetés az volt, hogy ez mégis hány % veszteség havonta. A legnagyobb veszteség 4.75% volt júliusban, augusztustól már csökkenni látszik (rövidülnek a nappalok).

Amikor bazi meleg volt, kevesebb volt a veszteség mivel olyankor termelnek rosszabbul a napelemek.

 

Kíváncsi leszek az éves összesítőre, egyelőre nem tűnik rossznak a dolog.

Valószínű egy 25-30% körüli túlnapelemezés még nem okozna mérhető veszteséget.

 

Csatoltam a táblázatot:

Egy májusi és egy szeptemberi görbét. Jól látható hogy rövidülnek a nappalok, rövidül a levágott terület is.

a8lang Creative Commons License 2016.09.03 0 0 49150

Azért nálad ideális déli tájolás és ideális dőlésszögű minden panel. Ami elég sokat számít. Látom ezt a kisebb 11fokos dőlésszögű garázstetőmön hogy mekkora a különbség a kb 28fokoshoz képest.

Előzmény: 1robit (49145)
kiggyo Creative Commons License 2016.09.03 0 0 49149

az tényleg nem sok

Előzmény: energo47 (49143)
Zs:) Creative Commons License 2016.09.03 0 0 49148

Érdemes átkötni, mert mindig a leggyengébb láncszem határozza meg az egészet. Ha kettészeded, akkor csak a fele fog gyengébben teljesíteni, a másik fele meg megy tovább jól. Viszont arra figyelni kell, hogy akár kisebb de állandó takarások is tönkretehetik a napelemet. Legalábbis az okosok ezt mondják, tapasztalatom nincs.

Előzmény: energo47 (49146)
Törölt nick Creative Commons License 2016.09.03 0 0 49147

Valóban, nem is műgyantával szokás ezt csinálni. Létezik kifejezetten ilyen kétkomponenses RTV szilikon, ami folyik majdnem úgy mint a víz, azzal érdemes kiönteni.

 

Elég drága, és én eddig csak nagy kiszerelésben láttam, vagy vettem. Általában a két komponens 3-5 literes szokott lenni, de lehet van kisebb kiszerelésben is.

Előzmény: halaloszto (49137)
energo47 Creative Commons License 2016.09.03 0 0 49146

Igazad lehet, de nálam ez már "eső után köpönyeg"!

Nálam 14 db Amerisolar AS-6P30 250 Wp panel van telepítve 2 sorban 7-7 db,- azonos tetőre. Csupán arra  lennék kíváncsi, hogy az "árnyékolással" érintett paneleket,- ( 3-4 db) kiegészítve a szükséges 6 db-ra (fronius solar configurátor szerint) érdemes-e átkötni a második MPP tracker-re, tehát megosztani 2 string-re 8db+6db?

Továbbra is várom a válaszokat, véleményeket, melyeket előre is köszönök.

Üdv: DJ

Előzmény: 1robit (49145)
1robit Creative Commons License 2016.09.03 0 0 49145

Nálam a 14db Amerislar 547kWh-t termelt augusztusban.

Heteket agyaltam, melyik rendszert, hova telepítsem. Sokat mérlegeltem, hol várható egy ma még el sem ültetett fa árnyéka. Biztosra veszem, sokaknak megtérülne az SE rendszer választása.

Előzmény: energo47 (49143)
1robit Creative Commons License 2016.09.03 0 0 49144

Én nem láttam a panelokat, kollégám volt megnézni. Mozaikosra vannak repedezve, sértetlen tenyérnyi felület nincs rajtuk. Több száz darabról beszélt. Újak, működnek, kipróbálhatók. Piszkálja a fantáziám, valamit csak  lehet velük kezdeni. Ezért próbálkozok a veszteség meghatározásával. A víztiszta polikarbonátot mindenképpen kipróbálom, mert két darabot veszek kültérre szélfogónak.

Előzmény: kiggyo (49139)
energo47 Creative Commons License 2016.09.03 0 0 49143

Szerény megítélésem szerint nagyon gyenge. Augusztus hónapban: 397,9 kWh  / 113,68 Kwh/kWp/hó / 

Előzmény: kiggyo (49141)
Törölt nick Creative Commons License 2016.09.03 0 0 49142

Tájkép az árnyékhatásokhoz...

 

kiggyo Creative Commons License 2016.09.03 0 0 49141

Mennyit termel most? Kwh/kWp/hó. Ha nem nagy a veszteség lehet nem éri meg vergődni vele

Előzmény: energo47 (49140)
energo47 Creative Commons License 2016.09.03 0 0 49140

Szép reggelt mindenkinek!

Fronius primo 3.0-1 (2MPP Tracker)  inverterem van, 14 db Amerisolar 255Wp panelel, 1 sring-re kötve. A tető tájolása,  sem pedig dőlése közel  sem ideális, /D-K  60 fok, meredekség 57 fok/ Tovább bonyolódik a helyzet, mivel a "nappálya módosulása" miatt 7 óra 15 és 10,45 között a szomszéd fenyő fái pár  (3-4) panelt hol jobban, hol kevésbé beárnyékolnak. ( a fák kivágása, csonkolása nem jöhet szóba!! mereven elzárkózott) Az lenne a tiszteletteljes kérdésem, hogy ha a kérdéses paneleket átkötnénk  a második tracker-re, javulna-e a helyzetem, (gyári specifikáció szerint az induló feszültség 80 V) érdemes-e vele foglalkozni?  /A fronius solar configurator szerint 6 db panelt kellene átkötni./  Van-e értelme, vagy amit nyernék a réven, az elmegy a vámon?

A válaszokat előre is köszönöm.

Üdv: DJ

Előzmény: kiggyo (49139)
kiggyo Creative Commons License 2016.09.03 0 0 49139

Hol sérültek a panelek, a cellák felett vagy a sarokban?

 

A gyanták nem jók, az uv álló sem marad átlátszó sokáig. Solar RTV silicone ami kellene neked, jó drága de működik. Építettem annó pár napelemet házilag cellákból. 

 

Egy törött esetén külön gond hogy a rálaminált cella is megrepedhetett, plusz a nedvesség miatt az éleknél is le kell rendesen zárni. Lehet többet kerül a leves mint a hús.

Előzmény: 1robit (49135)
Krinyo Creative Commons License 2016.09.03 0 0 49138

260/250 = 4% plusz, mégis milyen napi többlettermelést vársz? Havi szinten talán kimutatható, az 1,38 helyett 1,43 kWh nem biztos hogy feltűnik, ha egyáltalán. Lehet, hogy a vizsgált 250-es +3%-os, a 260-as meg pont 260, és máris eltűnt a különbség...

Előzmény: a8lang (49134)
halaloszto Creative Commons License 2016.09.03 0 0 49137

a gyanták többsége napon besárgul, sötétedik. külön UV álló kell.

Előzmény: 1robit (49135)
1robit Creative Commons License 2016.09.02 0 0 49136

Igen, 260-as panelok, árnyék nélkül. Viszont a tesztpanel estefelé kap egy kis árnyékot, ezért a jobb alsót fogom letakarni, aminek a termelése vetekszik egy gyengébb 250-es paneléval.

Amerisolar panelok, ennyit tudnak.

Előzmény: a8lang (49134)
1robit Creative Commons License 2016.09.02 0 0 49135

Gyanta féleségre gondoltam én is.

Nem akarok megtéveszteni senkit, a kísérlet nem sikerült!

Este, mire hazaértem, a fólia nagyobb része lefordult, lehet egy széllökés érte. Meg kell ismételnem a takarást!

Előzmény: a8lang (49133)
a8lang Creative Commons License 2016.09.02 0 0 49134

A két jobbos panel 260-as a többi mind 250-es?

Elég elszomorító hogy nem termelnek többet mint a 250-esek, ami mellette van. Vagy árnyék tehet róla?

Előzmény: 1robit (49132)
a8lang Creative Commons License 2016.09.02 0 0 49133

Valamilyen átlátszó gyantával bevonni a sérült részt.

Nem gondoltam hogy ennyire kicsi a veszteség a letakarás miatt.

 

Előzmény: 1robit (49131)
1robit Creative Commons License 2016.09.02 0 0 49132

Igen, Ko-Sol.

Előzmény: a8lang (49130)
1robit Creative Commons License 2016.09.02 0 0 49131

Köszönöm a tippedet, én reggel 10-15%-ra gondoltam. 

A végeredmény: 3,52kWp rendszer termelt a mai napon 19,92kWh-t. A leggyengébben termelő panel 1,39kWh-t, a legtöbbet termelő 1,48kWh-t, a letakart panel 1,34kWh-t termelt. Elgondolkodtató számomra, nemsokára megpróbálom polikarbonát lemez takarással is.

Két panellal bővíteni szeretném a rendszert, de nem találok nekem kedvező árban panelokat. 

A tesztet azért csináltam, mert a neten hirdetnek szállítássérült új paneleket kipróbálási lehetőséggel 13-15e ft áron. Ennyiért már meggondolandó az akár 20%-os veszteség amit a ripityára törött üvegfelület javítása okoz. Ráadásul lehet, nem is lenne veszteség, mert a két panelt tervezem "legyeztetni", ami úgy történne, reggel lefordulnak a panelek kelet felé, estére a többi panel síkjából kiemelkednek nyugat felé. A kivitelezéshez a műhelyben kallódik minden.

Ha valakinek lenne jó ötlete, mivel lehetne a repedt panelokat időjárásállóvá tenni, megköszönném!

 

Előzmény: BSOD64 (49128)
a8lang Creative Commons License 2016.09.02 0 0 49130

20% kb.

Public-on is látható a termelésed?

Előzmény: 1robit (49126)
BSOD64 Creative Commons License 2016.09.02 0 0 49129

Én vízkövesedéstől kemény víz mellett sem félnék. Ha pedig mégis gond lenne, akkor simán lemosnám (akár tömény 20%) ecettel.

Előzmény: Krinyo (49125)
BSOD64 Creative Commons License 2016.09.02 0 0 49128

Szerintem 30-40% lehet.

Előzmény: 1robit (49126)
merQree Creative Commons License 2016.09.02 0 0 49127

Ha valamilyen beruházásról már előre tudnám, hogy veszteséget okoz nekem, bele sem kezdenék ;)

Előzmény: 1robit (49126)
1robit Creative Commons License 2016.09.02 0 0 49126

A melegedésre nem is gondoltam, a vízhűtést meg már akkor elvetettem amikor téma volt a fórumon.

Ez a takarás egy hirtelen jött ötlet, amire magam is kíváncsi vagyok. A napokban üzemeltem be a monitoring rendszert, így most már a telefonon látom minden egyes panel termelését a napszaknak függvényében.

Tegnap reggel a panelok környékén volt dolgom, megláttam hogy porosak és tele vannak rovarok ürülékével. Gondoltam, lemosom az alsó sort és estére okosabb leszek. Az eredmény, nem látszott különbség a két sor között. Innen jött a takarásos ötlet.

Már jól látszik a várható eredmény, de megvárom az estét.

Örülnék ha valaki tippelne a veszteség mértékére.

Előzmény: 1robit (49119)
Krinyo Creative Commons License 2016.09.02 0 0 49125

Akkor eleve próbálkozzunk áteresztőbb fóliával, de egy ilyen fólia még jobban vízkövesedik, mint a simább felületű edzett üveg, szóval hamvában holt próbálkozás. Annyit eleve nem tud nyerni vele, mint amennyit a szivattyú elvisz...

Előzmény: mzsombi (49124)
mzsombi Creative Commons License 2016.09.02 0 0 49124

Tipp: Szerintem arra számít, hogy alig esik ki termelés, és ha így van, akkor ezt a felületet már nyugodtan lehet akár folyó vízzel is hűteni. De szerintem többet veszít a letakarással, mint a kútvizes hűtéssel nyerne. 

Előzmény: Krinyo (49123)
Krinyo Creative Commons License 2016.09.02 0 0 49123

Erre kíváncsi leszek, hogy ez mire jó. Még jobban melegedik -> kevesebbet termel, haszna semmi. :)

Előzmény: 1robit (49119)
merQree Creative Commons License 2016.09.02 0 0 49122

Szerintem még jobban melegszik a panel

Előzmény: 1robit (49119)
a8lang Creative Commons License 2016.09.02 0 1 49121

Én is csak egész raklappal turnék venni. Kintről jönne.

2 raklappal kell venni a bővítéshez. Utána még 2 raklapnyi fér el a házon kb. De az már a másik két ÉK és ÉNY oldalakon. De ahhoz már kelleni fog még egy SE17K. 

Előzmény: 8lazo8 (49120)
8lazo8 Creative Commons License 2016.09.02 0 0 49120

Még kettőt én is feltennék, három kritériumnak kell megfelelnie: mono legyen, legalább 260Wp-s és 40mm-es kerettel :)

Kettő darabot külön nem tudok venni onnan ahonnan a többi jött.  Ez a Sharp hol van aránylag jó áron?

Előzmény: a8lang (49118)
1robit Creative Commons License 2016.09.02 0 0 49119

Vajon mekkora lesz a veszteség estére, a csomagolófóliával letakart panelnél?

Ha leállt az inverter megírom, és azt is hogy miért takartam le.

a8lang Creative Commons License 2016.09.02 0 0 49118

Köszi a választ.

Sharp NU-RJ285 lenne aránylag jó áron.(új tipus 400mm-es keret)

Dél -60fok kelet felé tájolású tetőre tenném.

Előzmény: 8lazo8 (49117)
8lazo8 Creative Commons License 2016.09.02 0 0 49117

Nekem 265-ös mono-k vannak, eddig elégedett vagyok velük.  Augusztus jobb lett nálam is mint Július, 152kWh/kWp 1 mppt-s Growatt inverterrel. A dőlésszög kb 38 fok, a tájolás meg eléggé nyugatra néz. (Déltől 34 fokra nyugatra).

Előzmény: a8lang (49116)
a8lang Creative Commons License 2016.09.02 0 0 49116

Mono panelekkel mi a tapasztalat termelés szempontjából?

Vannak már aránylag olcsóbb mono panelek is, egységnyi helyen így többet lehetne termelni.

geosol Creative Commons License 2016.09.02 0 0 49115

A kettő együtt ad jó eredményt.

Előzmény: 5738g (49112)
a8lang Creative Commons License 2016.09.02 0 0 49114

Nekem 153kwh/kwp lett az aug, ez az első teljes hónapom, nagyon elégedett vagyok vele, de azért megyek és vagdosok mindent ami árnyékot vet a napelemekre és kivágható. Nem gondoltam volna hogy ennyi árnyék van bizonyos területeken. Nemsokára elkérem emailben a környéken légvonalban kb 500m-re lévő szintén sharp-os rendszer adatait összehasonlításképpen.

Nekem valahogy nem volt szerencsém a felhőkkel, ennyi felhőt én még nem láttam korábban(vagy csak nem figyeltem), hozza azz amit elvártam az a lényeg, mások termeléséből meg tudok következtetni kb a többi hónapra, tavasszal jön a következő ütem mindenképpen, további 11kwp.

Utána majd meglátom, de szerintem a maradék 11kwp-t is felrakom majd idővel. Csak ahhoz fog kelleni még egy inverter.

Előzmény: geosol (49111)
Krinyo Creative Commons License 2016.09.01 0 0 49113

Csak van valami előnye ezeknek az online rendszereknek, van egy widget a telómon, már reggel 7-kor látom, hogy megy-e a cucc, vagy sem. :)

Előzmény: geosol (49111)
5738g Creative Commons License 2016.09.01 0 0 49112

Nekem az augusztus volt az első teljes hónapom. A 165kWh/kWp havi termelt mennyiség jónak tűnik, de lehet hogy szerencsém volt a felhőkkel.

geosol Creative Commons License 2016.09.01 0 0 49111

Elnézve a többi adatot nem panaszkodhatok. Leszámítva azt, hogy június végétől július elejéig nálam 2 hétig nem termett semmi, mert egy nyavalyás biztosíték kiment. Az inverter és a napelem közt egy olvadó bizti. Amit aztán nem volt egyszerű beszerezni sem. Most spájzoltam belőle és minden nap ellenőrzöm,  hogy működik e az inverter.

geosol Creative Commons License 2016.09.01 0 0 49110

Augusztusban 647,8 kWh jött le a 4,16 kWp-ről, ami 155,7 kWh/kWp. Árnyékmentes jó dőlés és tájolás.

Krinyo Creative Commons License 2016.09.01 0 0 49109

2,5 év alatt egyetlen egyszer fordult elő, pont nem voltam itthon, nem tudtam újraindítani sem. Másnap amikor indult az inverter, ment rendesen, és azóta is.

Előzmény: merQree (49108)
merQree Creative Commons License 2016.09.01 0 0 49108

"...amikor valamiért nem indult el a dataloggerem..."

 

Nekem nincs loggerem, csak egy USB stick van rádugva, de én is buktam már több napot. Ilyenkor kiszámoltam, mennyi volt a napi termelés.

Beszéltem a telepítést végző céggel anno, és javasolták, hogy véletlenszerűen indítsam újra az invertert, azaz áramtalanítsam. Ezt minden hó végén megteszem, amikor már nincs termelés. Azóta nem volt üres napom...

Összefüggést ne kérdezd :)

Előzmény: Krinyo (49107)
Krinyo Creative Commons License 2016.09.01 0 0 49107

Nálam most 705,46 jött össze a 4,6-on, illetve volt egy nap, amikor valamiért nem indult el a dataloggerem, így egy teljes nap teljesítménye hiányzik, azzal nem tudok számolni. A 705,46 kWh az egészen pontosan 107,38%-a a tervezettnek, 22,75 kWh/nap, 4,95 kWh/kWp átlag.

 

A négy legutóbbi hónap (május-augusztus) termelése 109,18%-a a tervezettnek és 102,37%-a a tavalyi hasonló időszak termelésének. Degradáció sehol sem látszik a 3. teljes év végéhez (09.22-én lesz a telepítési évforduló) közeledve.

 

A rendszer eddigi össztermelése 16550 kWh, ami durván 15,42 kWh/nap, 3,35 kWh/kWp nagy átlag, télen-nyáron, fagyban és hőségben, vagy másképpen 16550 kWh / 2,94 év / 4,6 kWp = kb. 1224 kWh/év/kWp. Szerintem ez nagyon jó 3 éves átlagnak itt fent északon, Mátészalkán. A telepítés közel tökéletes, kb. dél-5 fok, 35 fokos tető.

Előzmény: Tibor691 (49106)
Tibor691 Creative Commons License 2016.09.01 0 0 49106

10xAmerisolar AS-6P30/255Wp: 2,55kWp + Growatt 3000TL  Dőlésszög=28°, Tájolás=D+25°, árnyékmentes, Tata

 

Eddigi teljes hónapok:

- Május: 141,72kWh/kWp

- Június: 148,55kWh/kWp

- Július: 143,92kWh/kWp

- Augusztus: 146kWh/kWp

Domexx Creative Commons License 2016.09.01 0 0 49105

Augusztus: 534,07KWh, 3,5KWp mező, Diehl Plat. 3800 inverter, --> 152,59 kWh/kWp, tájolás D+10°, 30°-os tető.

juh75 Creative Commons License 2016.08.31 0 0 49104

Augusztusi termelés 540KWh, 3,5KWp mezőről, 3KW-os inverter, így 154,28 kWh/kWp jött le augusztusban  D-10° 9°-os dőlésszög.

merQree Creative Commons License 2016.08.31 0 0 49103

Sziasztok,

így alakult az augusztus:

turbogabor13 Creative Commons License 2016.08.30 0 0 49102

Köszi:)

Nálam is ez a helyzet, az effektive kicsi dőlés pont kompenzálja a dél-nyugati tájolást, mert gyakorlatilag reggel és délelőtt 9-ig ahogy átsüt a nap a tetőgerinc felett több fényt kapnak a panelek azáltal, hogy a 35 fokhoz képest jobban vízszint közeli helyzetben vannak. Na szóval értitek:)

Előzmény: Törölt nick (49100)
8lazo8 Creative Commons License 2016.08.30 0 0 49101

Jó ez az ábra :)

Előzmény: Törölt nick (49100)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.30 0 0 49100

Íme a várható hozam kördiagram szerűen.

turbogabor13 Creative Commons License 2016.08.30 0 0 49099

Nekem is hasonló a tájolása a rendszernek, nyugat felé fordul kb 40 fokot délhez képest. 22 fok a dőlés. Nekem sztenderd hozza ezeken a 30 fok körüli hőmérsékletű napokon a 31-33 kwh-t azaz 5,3-5,4 kwh/kwp. Ami lehetne jobb is, de a közel sem ideális tájolás miatt elnézem neki:).

Előzmény: BSOD64 (49091)
BSOD64 Creative Commons License 2016.08.29 0 0 49098

Köszönöm Urak!

Úgy gondolom ezek alapján, hogy hozza (hozni fogja) az elvárhatót.

 

Zs:) Creative Commons License 2016.08.28 0 0 49097

Győr

tájolás dőlés

D-10° ~42° 5,93kWh/kWp

NY-10° ~34°5,37kWh/kWp

Előzmény: BSOD64 (49091)
5738g Creative Commons License 2016.08.28 0 0 49096

5,96kWh/kWp Szeged mellett DK 20 fok (az Dél-20 fok?) kb.27 fok dőléssel.

5 napra visszamenőleg szinte nincs változás.

A napi csúcson a panelek átlagos feszültsége 25,7V-ra csökkent.

Előzmény: BSOD64 (49090)
kjapp Creative Commons License 2016.08.28 0 0 49095

5,88 kWh/kWp közel ideális szög és tájolás

Előzmény: BSOD64 (49090)
1robit Creative Commons License 2016.08.28 0 0 49094

5,86kWh/kWp, dél, 35fok, Fejér megye közepén.

Előzmény: BSOD64 (49090)
a8lang Creative Commons License 2016.08.28 0 0 49093

Nekem 5.49 dél-30fok nyugat felé 28fok kb(majd megmérem ezt is) de 26 panel csak 11fokos lejtéssel van, 2panel meg dél +60fok kelet felé.

Villanyóra már csak 13kwh(fizetendő) mínuszban van.

Krinyo Creative Commons License 2016.08.28 0 0 49092

Ebben a melegben 5,67, déli fekvés, ideális szög.

Előzmény: BSOD64 (49091)
BSOD64 Creative Commons License 2016.08.28 0 0 49091

Vácon van a rendszer, a déli iránytól ~+30-35° eltéréssel nyugat felé tájolva ~35°-os tetőn.

Előzmény: BSOD64 (49090)
BSOD64 Creative Commons License 2016.08.28 0 0 49090

Sziasztok!

Ma volt az első teljes napom. 5.5 kWh/kWp-re jöttem ki napnyugtára.
Tudtok a mai termelési adatokat mondani, hogy legyen viszonyítási alapom?

Köszi!

3344x Creative Commons License 2016.08.28 0 0 49089

Mivel tavaly ablakokat cseréltünk, maradt üveg bőven, az lesz a fedése. És nyárra gondolkodom, hogy műanyag redőnyt szerelek rá, az nem olyan drága......

 

Köszi a választ!

Előzmény: Törölt nick (49088)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.28 0 0 49088

Ha nyáron nem takarod le akkor elérheti ezt a  hőfokot. - de itt felmerül miylen fedésed lesz, mert ha valamilyen polikarbonát jellegű, akkor az már lehet ezt nem viseli jól.

 

Ha biztosra akarsz menni, veszel hőálló szilikont, ami párszáz ft plusz tubusonként, és 350 fokig bírja. De van még hőállóbb verzió is, ami 1000 fokig, sőt van ami 1300-ig is jó.

 

http://www.mester.hu/300C-Hoallo-Szilikon/23/

 

http://www.kohazy.hu/?id=termekek&product=mester-hoallo-szilikon-1000-%B0c-310-ml-antracit&art_id=17077&hj=1&nyelv=hun

Előzmény: 3344x (49087)
3344x Creative Commons License 2016.08.28 0 0 49087

Üdv!

 

Egy gyors kérdés:

 

Sörkollektort építek, és az abszorbert úgy tudom megoldani, hogy a tetején lévő alulemezt két félből teszem össze, mert úgy van itthon anyagom. A két fél között keletkezett légrést letömítem szilikonnal, ami a leírása alapján 180 fokig hőálló. Mennyi lehet ott a maximum hőfok, elég lesz ez a 180 fok? A választ előre is köszönöm.

 

Atlon

Zs:) Creative Commons License 2016.08.27 0 0 49086

Kémény árnyék ne legyen, vagy akkor legyen az inverter két sztringes, hogy legalább az egyik menjen rendesen.

Inkább számolni kellene a szomszéd tető árnyékolását, lentről elég csalóka, nem szokott gondot okozni. Megvan, hogy hány fok a nap legalacsonyabb pályája (~20° délben), ezt kell a szomszéd tető magasságával kiszerkeszteni a te tetődre vetítve.

Van amúgy elvileg ilyen árnyék számoló, de még soha nem próbáltam.

Előzmény: eger.jeno (49083)
eger.jeno Creative Commons License 2016.08.27 0 0 49085

Akkor is, ha van olyan pozíció ahol nincs árnyék :-)

 

Előzmény: szocske_ (49084)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.27 0 0 49084

szerintem ez az az eset, amikor érdemes megfontolni a solaredge felárát...

Előzmény: eger.jeno (49083)
eger.jeno Creative Commons License 2016.08.27 0 0 49083

Sziasztok !

 

Lassan telepítésre kerül a rendszer, de most gondolkodom a telepítés pontosabb pozícionálásában, árnyék minimalizálásban.

 

Van egy kémény a mező közepén, ami a munkanap végére árnyékolna 4 mezőt a 12 ből. Ha alacsonyabbra rakom a sort, akkor nem lenne árnyéka, de akkor a szomszéd ház - valószinüleg télen árnyékolná a teljes sor alsó szélét.

 

Van valami lehetőség (honlap, program) arra, hogy meg tudjam (vagy ki tudjam számolni vagy szerkeszteni) a várható árnyékolást ?

 

Jenő

 

a8lang Creative Commons License 2016.08.26 0 0 49082

Én is kimegyek az ágvágóval aztán mindent levágok ami árnyékot adhat, előtte meglesem, honnan jön az árnyék. Ma 68.25-ös nap volt 5,7kwh/kwp.

Aug-ban a legjobb 77kwh(6.44) volt a rekord 7.-én. Majd lesz jobb is de én ezzel is elégedett vagyok nagyon.

Közben az elmű válaszolt 1 nap alatt a panaszomra, törölték a részfogyasztást, innentől nem kapok, de a következő elszámoló számla után megint automatikusan jön részfogyasztásról számla ha volt fogyasztás. Most nem voltam itthon 1.5napig ez jót tett, már csak 32kwh mínuszban van a villanyóra, ha kell leállítom 1 napra a medencét, csak nullán legyen mire jönnek leolvasni.

Az a baj hogy nem tudni pontosan mikor jönnek, hanem 10napos intervallumot adnak meg, és ha akkor nem sikerül akkor néha csak 1-2hónap múlva olvassák le.

Előzmény: Krinyo (49075)
femiki Creative Commons License 2016.08.26 0 0 49081

Nekem ma 31,14 KWh jött le az 5,2-es rendszerről, 5,99 Kwp.

Június közepén volt egy nap, amikor 37,54 KWh jött, 7,22 KWp. ez volt a legtöbb a beüzemelés óta.

Egyébként ha véletlenül kimenne egy panel, azt hogyan lehet észrevenni? Nem termel semmit?

geosol Creative Commons License 2016.08.26 0 0 49080

Annak is intenzív a növekedése?   :)

Előzmény: szocske_ (49078)
geosol Creative Commons License 2016.08.26 0 0 49079

Igen. Ez okozza, hogy a rekordok is áprilisiak. 

Előzmény: Krinyo (49077)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.26 0 0 49078

nálam a ház teteje viselkedik kb. így, talán fél órával még tovább is tart. Én meg kezdjek bontani? :)

Előzmény: Krinyo (49075)
Krinyo Creative Commons License 2016.08.26 0 0 49077

15%-os túlnapelemezés nem is okozhat, mivel a nyári magasabb panelhőmérséklet miatti veszteség jellemzően 15-20 százalék felett van. :)

Előzmény: geosol (49076)
geosol Creative Commons License 2016.08.26 0 0 49076

Köszönöm a válaszokat. Megnyugtató, mert nekem 4,16-os mező van a 3,6-os inverterten, de ezek szerint gyakorlatilag semmi veszteséget nem okoz. 

Krinyo Creative Commons License 2016.08.26 0 0 49075

Van egy gyorsnövésű fűzféle a keleti kerítés mellett. Tavasszal még nem szólt bele a termelésbe, de ősszel vissza kell vágnom... :)

 

 

a8lang Creative Commons License 2016.08.26 0 0 49074

Majd meglátjuk még alig több mint egy hónapja megy a rendszer. 

Előzmény: szocske_ (49073)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.26 0 0 49073

Szerintem nálad akkoriban kicsit túl lapos lesz a tető, nekem 45 fokos tetőn március-áprilisban nem ritkán megy a névleges teljesítmény fölött.

A napi csúcsok ekkor is csak hajszállal haladják meg a nyári rekordokat, mert hiába van pillanatnyi rekord, azért hiányzik a több napsütéses óra.

Előzmény: a8lang (49070)
Krinyo Creative Commons License 2016.08.26 0 0 49072

Az átlag nálam is, tegnap is 5,6 volt, én a maximumokra gondoltam. :)

Előzmény: turbogabor13 (49071)
turbogabor13 Creative Commons License 2016.08.26 0 0 49071

Az nagyon jó Krinyo! Nálam az átlag 5-6 között van

Előzmény: Krinyo (49069)
a8lang Creative Commons License 2016.08.26 0 0 49070

Majd arra leszek kíváncsi amikor egész nap süt a nap felhőmentes idő de bidegebb van.

Előzmény: geosol (49064)
Krinyo Creative Commons License 2016.08.26 0 0 49069

Zsenge korában volt egyszer egy 7,15-öm, majdnem 33 kWh a 4,6-ról. A jellemző inkább 6,3-6,5 körüli.

Előzmény: geosol (49065)
Zs:) Creative Commons License 2016.08.26 0 0 49068
Előzmény: geosol (49065)
turbogabor13 Creative Commons License 2016.08.26 0 0 49067

Nálam tegnap 33 kwh (6-os rendszer), úgyhogy 5,5 kwh/kwp, a rekordom valamikor nyár elején 6.83 kwh/kwp.

Előzmény: geosol (49060)
geosol Creative Commons License 2016.08.26 0 0 49066

A végén egy kérdőjel van 

Előzmény: geosol (49065)
geosol Creative Commons License 2016.08.26 0 0 49065

A rekordom nekem is ilyesmi. 7 kWh /kWp -t ért már el valaki forgatás nélkül.

Előzmény: a8lang (49063)
geosol Creative Commons License 2016.08.26 0 0 49064

Ahhoz képest, hogy soknak messze nem ideális a dőlése, nem is rossz. 

Előzmény: a8lang (49063)
a8lang Creative Commons License 2016.08.26 0 0 49063

Nálam 5.78kwh/kwp lett a mai nap.

Eddig 6.8 volt a rekord de ez csak 1 nap

Előzmény: geosol (49060)
geosol Creative Commons License 2016.08.25 0 0 49062

Köszönöm. Nem voltam itthon, nem tudom, hogy itt volt e felhő. Olyan nagy difi nincs a kettő között.  Pár napja kb 0,9 volt az egységnyi termelés, a mai közelebb áll a szívemhez. 

Előzmény: 5738g (49061)
5738g Creative Commons License 2016.08.25 0 0 49061

Igen, 6,025kWh/kWp

32,9kWh jött le az 5,46kWp mezőről. Délután nem volt zavartalan a napsütés.

Előzmény: geosol (49060)
geosol Creative Commons License 2016.08.25 0 0 49060

Volt ma valakinek 6 kWh/kWp, vagy annál több? (Nekem 5,94)

Krinyo Creative Commons License 2016.08.25 0 0 49059

Fedés alatt nema sokmilliós polikarbonát fedést értem, hanem egy szimpla szolártakarót, mint pl. ez:

 

http://www.szeusz.eu/?page=szolartakaro_solar

 

 

Előzmény: Krinyo (49058)
Krinyo Creative Commons License 2016.08.25 0 0 49058

Uhhh. Pedig ilyen paraméterek mellett nagyon gyorsan megtérülne egy fedés ára. Fele, harmada energiával (keringetés+fűtés), vízzel és vegyszerrel megúsznád, ha lefednéd napközben. A 24 órás forgatásnak ilyen szivattyúteljesítmény mellett semmi értelme, csak energiapocsékolás. 27 fokos vízhőmérsékletig elég napi 10 órát keringetni, fölötte fokonként +3 óra, nálad ez folyamatosan 30 fokos víznél is 19 óra maximum...

Előzmény: a8lang (49057)
a8lang Creative Commons License 2016.08.25 0 0 49057

Nálam 24/7ment eddig nem hült vissza ha fűtve volt, ha viszont nincs keringés nincs fűtés sem. 30fokos a víz mindig, takarni sajnos nem tudom. Egyetlen amit tehetek, hogy hőszivattyúval fogom fűteni és annyi napelemet veszek ami ellátja fizetnivaló nélkül. Kb 80kg multi tablettát használok el évente. Volt hogy heti 16m3-at kellett rátölteni. Idén nagyon keveset töltöttem rá annyi eső esett.

Ma 4kwh-t faragott le a minuszból a nap, már csak 54kwh.

Remélem sokat süt a nap a következő 1-2hétben, mert jönnek leolvasni jó lenne ha nem lenne minuszos egyetlen kwh-al se.

Előzmény: Krinyo (49050)
merQree Creative Commons License 2016.08.24 0 0 49056

erbe, az elérhető emailcímedre dobtam egy emailt.

halaloszto Creative Commons License 2016.08.24 0 0 49055

a felénket csak Te kevered bele. 

 

 

Előzmény: erbe (49053)
halaloszto Creative Commons License 2016.08.24 0 0 49054

mindamellett a vattenfall egy svéd állami cég. 

 

de pl az UK hálózatot is a 90es években privatizálták. https://en.wikipedia.org/wiki/Central_Electricity_Generating_Board

 

nem csak magyarországon szokás, hogy pl atomerőművet is többnyire állami beruházásban építenek. 

 

piaci alapom működtetünk most egy olyan rendszert, ami egyáltalán nem piaci alapon épült fel. a piacot a direkt haszon érdekli, minden olyan előny ami a cégen kívül keletkezik az neki érdektelen. miért alkalmazkodjon a megújulókhoz, ha neki abból semmi haszna? hogy kisebb lenne a légszennyezés, az neki nem haszon.

 

Vajk

Előzmény: halaloszto (49052)
erbe Creative Commons License 2016.08.24 0 0 49053

Ennek ellenére se voltak olyan léptékű államosítások és újraeladások, mint felénk.

Előzmény: halaloszto (49052)
halaloszto Creative Commons License 2016.08.24 0 0 49052

haha. most nem állok neki megkeresni a teljes történetet, olyan cikket pillanat alatt találtam hogy Hamburg hálózatát eladták a 90es években az eonnak meg a vattenfall-nak, aztán 2013ban visszavették. mármint az állam.

 

Vajk

Előzmény: erbe (49051)
erbe Creative Commons License 2016.08.24 0 0 49051

"ezeket az ország és kontinens méretű rendszereket államok építették, állami beruházásban, egy másik korban"

Nem volt szoc. országokról van szó, hanem a németekről, ahol a nyugati félen semmi nem változott néhány 100 év óta. :-)

Előzmény: halaloszto (49039)
Krinyo Creative Commons License 2016.08.24 0 0 49050

Ez itt off, de nyílt medencét éjszaka pont azért nem keringetünk, mert jelentősen növeli a párolgást, több pótolnivaló víz fogy, és sokkal gyorsabban visszahűl a víz! Reggel 8 és este 8 között kell csak keringetni, ráadásul ilyen méret mellett fedést (ez a szimpla, kék bubifóliás is bőven megteszi) KELL alkalmazni, mert egyrészt nem párolog, nem hűl éjszaka, illetve nappal gyorsabban melegszik. Ráadásul a vegyszerigény is kb. a felére csökken, mert nem koszolódik annyira, illetve a napfény nem bontja olyan gyorsan a klórt. Az első idényemet én is fedés nélkül csináltam, hetente pótoltam 1 m3 vizet, mert annyira párolgott, ami persze megint visszahűtötte és sosem, vagy nagyon ritkán érte el a normális 26-28 fokos hőmérsékletet (gyerekeknek kell ennyi, 24 kevés).

Előzmény: a8lang (49049)
a8lang Creative Commons License 2016.08.24 0 0 49049

10x annyi víz van benne. 2.2kw a 2 szivattyú +240 a fűtés keringetője.

14órát megy naponta. Hidegebb időben 24óra kéne mert visszahül éjszaka.

Előzmény: Krinyo (49048)
Krinyo Creative Commons License 2016.08.24 0 0 49048

Jesszumpepe, mekkora ez a medence, hogy ennyi áram kell a keringetéshez? Én is azt hittem, hogy ebben már a fűtés is benne van. :) Nekem 25 m3-hez elég az 500 W-os szivattyú, az sem megy csak 8-12 órát/nap hőmérséklet függvényében (éjszaka nem keringetünk ugye), az maximum 6 kWh/nap, 180 kWh/hó... durva. Nekem az éves fogyasztásom kb. 6000 kWh, ami szintén igen soknak mondható...

Előzmény: a8lang (49047)
a8lang Creative Commons License 2016.08.24 0 0 49047

Ez csak a keringetés, a fűtés majd jövőre...

Előzmény: turbogabor13 (49046)
turbogabor13 Creative Commons License 2016.08.24 0 0 49046

Bocsánat, én is visszaolvastam. Azért azon elgondolkodtam, hogy ennyi áramot zabál a medence fűtése? Persze függ (gondolom) a mérettől, meg hogy mennyit van fűtve. Csak azért, mert jövőre én is szeretnék egy kisebb, inkább beülőset, még az asszonyt kellene meggyőzzem, meg a pénzt előteremteni, de kíváncsiságból én is nézegetem már. Azt írták, hogy azért van fenntartási költség, de ennyi áramot nem számoltam rá:)

Előzmény: a8lang (49044)
merQree Creative Commons License 2016.08.24 0 0 49045

Elnézést a figyelmetlenségemért!

Előzmény: a8lang (49044)
a8lang Creative Commons License 2016.08.24 0 0 49044

Ez csak nyáron van pár hónap már többször leírtam az okát. Egyéb időszakban csak kb 700kwh.

Előzmény: merQree (49040)
8lazo8 Creative Commons License 2016.08.24 0 0 49043

Nekem is küldték a résszámlákat, szóltam, sztornózták azóta egyelőre csend van.

Előzmény: a8lang (49038)
belezne Creative Commons License 2016.08.24 0 0 49042

Szegény :) már többször leírta...

Előzmény: turbogabor13 (49041)
turbogabor13 Creative Commons License 2016.08.24 0 0 49041

Nálam 260-310 kwh között mozog a havi fogyasztás mindennel együtt (fűtés nélkül), ebben benne van a bojler is nappali áramon:):) Én is kérdezni akartam már a kollégától mire kell ennyi áram, de én se akartam pofátlan lenni:)

Előzmény: merQree (49040)
merQree Creative Commons License 2016.08.24 0 1 49040

Egy hónap alatt 2000kWh... uhh...

Nem merem megkérdezni, milyen kertészeti tevékenységet folytatsz :-)

AÉs amúgy sem tartozik rám, hogy lehet magánfelhasználóként ennyit elfogyasztani. Nekem, amit fogyasztok, kb 400-500kWh, relatív sok.

Előzmény: a8lang (49038)
halaloszto Creative Commons License 2016.08.24 -1 0 49039

ezeket az ország és kontinens méretű rendszereket államok építették, állami beruházásban, egy másik korban. mint a vasutakat is pl. mostanra cégek kezébe kerültek, és egy másik kor van. magáncégek soha nem építenek ilyeneket. a mostani tulajdonosok is csak életbentartják, foltozzák, esélytelen hogy magántőkéből ilyen léptékben bármi is történjen.

 

Vajk

Előzmény: erbe (49037)
a8lang Creative Commons License 2016.08.24 0 0 49038

Ma már kellemes 70kwh lett az eredmény(11.96kwp). Az elmű meg elkezdte a hülyeségét. 07.20.-án kértem egy 0kwh-s részfogyasztást, amit vissza is igazoltak még aznap, erre ma megint jött egy rész számla 932kwh-ról. Közben jött még a tavaly leszerelt régi mérőre is meg a fél évig működő 07.20-án ad vesz mérőre cserélt smart mérőre is egy egy elszámoló számla  összesen kicsit több mint egy 100ezer. Erre most meg küldték ezt a részfogyasztást a régi leszerelt mérőre ami már el lett számolva. Tényleg seggfejek, én biztos hogy nem fizetem ki. Megreklamáltam, majd kiderül mit mondanak. Most meg 58kwh mínuszban (az ad vesz órán) vagyok a tegnapi nap miatt javarészt.

Ami azt jelenti kb hogy 07.20 óta kb 2050kwh-t fogyasztottunk el.

erbe Creative Commons License 2016.08.23 0 0 49037

"a régi nagy hálózatok az üzemeltetőikkel együtt kimennek a divatból."

Ne fogadj rá! Most is az okozza a legnagyobb gondot, hogy vannak koncentrált vagy viszonylag jobban koncentrált termelési lehetőségek, pl. tengerpart a szélnél, délebbi területek a napnál, síkabb, jó mezőgazdasági termőterületek a biomassza előállításhoz. Vagy éppen a duzzasztható folyókon a vízerőművek. Innen is el kell juttatni az energiát a felhasználókhoz. A nagy áramelosztó rendszerek éppen a decentralizáció példái, hiszen bármely nagy termelő, vagy akár több is kiesik, máshol, más erőmű belép és pótolja. Ezt bizonyos fokig lehet még aprózni, automatizálni, de fokozza a sérülékenységet. Annak ellenére, hogy sokan az ellenkezőjét hangoztatják. Az EEG is éppen ezt tette a megújulók mindenáron való átvételével.

Előzmény: halaloszto (49036)
halaloszto Creative Commons License 2016.08.23 0 0 49036

a hálózatfejlesztés nagy költsége és megnemtérülése általában visszatartja a tulajdonosokat a fejlesztéstől. az egész megújulótól függetlenül halogatják és nem költenek rá. 

 

a fizikai hálózatépítésen kívül meg szükség lenne még irányítási módszertanokat is fejleszteni, változtatni, de az is macerás. inkább arra költenek hogy lobbizzanak a változás ellen.

 

ezért gondolom hogy a jövő a decentralizáció. lokálisan lehet fejleszteni, innovatívnak lenni, és a régi nagy hálózatok az üzemeltetőikkel együtt kimennek a divatból.


Vajk

Előzmény: erbe (49035)
erbe Creative Commons License 2016.08.23 0 0 49035

Akárhonnan nézzük, akármerre forgatjuk, a lényeg, hogy a hálózatfejlesztés bizonytalan megtérülése vagy inkább pontosan számítható "meg nem térülése" visszatartotta a beruházókat a szükséges fejlesztések elvégzésétől. Esetleg ők is inkább a tengerparti szélparkokba fektették tőkéjüket. :-)

Előzmény: Törölt nick (49034)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.23 0 0 49034

Mintha cikk lényege az volna, hogy NEM KÉPESEK délre eljuttatni... az északi áramot.

Távvezeték híján és ez az igazi műszaki gond, nem a mennyiség.

Ezért mennek délen a lignit erőművek és veszik a francia atom áramot importként.

 

Erre a válasz most az a balgaság lett, hogy távvezeték építés helyett visszafogják a zöldáramot.

 

De nem műszaki okból, hanem POLITIKAI okból.

Nem akarnak keresztbe tenni a nagy hatalmú áramos cégeknek...

 

Mert azoknak nem tetszik a zöldáram okozta profit kiesés.

A nem tetszésük viszont kemény >> politikai erő :-(

Ezért inkább a zöldáramot fogják vissza a távvezeték építés helyett.

Ezzel elkerülve az akut politikai konfliktust és sajnos ez lett most a fő cél.

 

Még azon az áron is, hogy lignites vackokat JOBBAN terhelik letojva az eddigi zöld célokat.

Egyelőre nyert a lignitáram lobby :-(

Előzmény: erbe (49033)
erbe Creative Commons License 2016.08.23 0 0 49033

Nem azt mondom, hogy 10 éve, bár már akkor is látszott valami. Úgy 7-8 éve már többen, akik valamit is konyítunk az energiatermeléshez és elosztáshoz, kezdtük hangoztatni, hogy a németek által bevezetett módszer "Nem az igazi!". Bár az EEG-ben (energiatörvény) megjelöltek fordulóéveket, de túlságosan hamar felszaporodtak a megújulók. Közben a Fukusima keltette tömeghisztéria megakadályozta a helyes korrekciót. A sóolvadékos tárolós naperőművek és a HVDC nem követte a tempót, mert az elterjedtebb megújulókhoz képest sokkal hosszabbnak ígérkezett a megtérülése. Szivattyús energiatározót meg nem lehet korlátlan mennyiségben építeni, különösen nem ilyen kilátásokkal, hogy mínuszos áramárból kalkulálják a megtérülését. :-(

Egy idő után a lengyelek és a csehek is ultimátumot nyújtottak be a rájuk lőcsölt többlet áram miatt. Azaz a németek a saját elkalkulált többlettermelésüket mással akarták kikompenzáltatni.

Előzmény: merQree (49028)
sylvanus67 Creative Commons License 2016.08.23 -2 0 49032

Amikor az a baj, hogy ingyen van az áram

A németeknél annyira sok lett a megújuló energia, hogy már nem tudják hova tenni. De ami elsőre energiakánaánnak tűnik, az valójában a pokol: elképesztő pazarlás, ezermilliárd eurós költségek és politikai hátraarc kíséri a szélkerekek burjánzását. Tovább »

forrás: Index.hu

merQree Creative Commons License 2016.08.23 0 0 49031

Fergeteges a szkeptikus hozzászólása... fingja sincs az egészről...

Előzmény: turbogabor13 (49029)
turbogabor13 Creative Commons License 2016.08.23 0 0 49030

"hozzászólok" bocsánat.

Előzmény: turbogabor13 (49029)
turbogabor13 Creative Commons License 2016.08.23 0 0 49029

Origo-n is van egy cikk napelemről és fűtésről (talán sorozat lesz), de azok a magas ívű hozzászólások:):) gondolkodtam hozzászólók, de aztán úgy döntöttem: minek?

http://www.origo.hu/gazdasag/20160815-erre-figyeljen-ha-a-naptol-ker-segitseget.html

Előzmény: merQree (49028)
merQree Creative Commons License 2016.08.23 0 0 49028

Amikor az a baj, hogy ingyen van az áram

A németeknél annyira sok lett a megújuló energia, hogy már nem tudják hova tenni. De ami elsőre energiakánaánnak tűnik, az valójában a pokol: elképesztő pazarlás, ezermilliárd eurós költségek és politikai hátraarc kíséri a szélkerekek burjánzását. Tovább »

forrás: Index.hu

turbogabor13 Creative Commons License 2016.08.23 0 0 49027

:):) Nem azért használom el, hogy tiszta évem legyen, hanem nekem december 31 éjféli állapot szerint számol el a DÉMÁSZ:) Azért ennyire hülye én se vagyok.

Előzmény: teofilka66 (49026)
teofilka66 Creative Commons License 2016.08.23 0 0 49026

Akkor lesz tiszta éved, amikor a szolgáltató leolvas, szerintem.

Mindegyik elgondolásnak van előnye/hátránya.

Én is úgy nézem a rendszert, hogy naptári évben mennyit termelt, de a fogyasztásomat és "egyenlegemet" minden esetben az ELMŰ leolvasástól számolom.

Mert, ahogy Te gondolod, elfűtöd a több ezer kWh-t, aztán tavasszal (úgysem fogsz!) pislogás van, ha nincs rendes termelés. Szóval én nem használnám el csak azért, hogy tiszta évem legyen. :-)

Előzmény: turbogabor13 (49025)
turbogabor13 Creative Commons License 2016.08.23 0 0 49025

nem elírás:) április 16-án hozták az ad-vesz mérőt. Utána csak 1-2 napot ment a villanykazán, a májust (emlékeztek milyen idő volt) már klímával fűtöttük, azóta meg csak a világítás, sütés-főzés, meg a bojler megy ezek napi fogyasztása 6-11 kwh között mozog, a többlet ment be, így van most ennyi. Az már most eldőlt, hogy november decemberben bármilyen idő is lesz a villanykazánnal fűtünk, hogy december 31-re 0 körülire kihozzuk. 2017 lesz az első teljes évünk, ott ugrik majd a majom a vízbe:)

Előzmény: merQree (49022)
Zs:) Creative Commons License 2016.08.23 0 0 49024

Nem lehetetlen, nekem júniusban olvasták le, onnan nullázódott, most kb 1500kWh plusszom van. Természetesen nem 0-ra jönnék ki ezzel, másra is fogom használni.

Előzmény: merQree (49022)
Zs:) Creative Commons License 2016.08.23 0 0 49023

Nálam a 10-e volt ebben a hónapban a negatív rekord, kemény 5,98kWh-val (ma már most több lejött :) ). Tegnap 7,37kWh volt. Majd jön a jó kis december, örülünk ha 1-2kWh lejön :)

Amúgy területileg Győr, rendszerügyileg pedig 4kWp+2,4kWp.

merQree Creative Commons License 2016.08.23 0 0 49022

A 2200kWh többlet termelés nem elírás?

Előzmény: turbogabor13 (49018)
8lazo8 Creative Commons License 2016.08.23 0 0 49021

Tegnap nálam is az eddigi leggyengébb nap volt, 1,8kWh termeléssel. 0.340kWh/kW

Előzmény: a8lang (49016)
turbogabor13 Creative Commons License 2016.08.23 0 0 49020

Ja, nálam ugye 6-os rendszer, Kecskemét csak a rend kedvéért.

Előzmény: merQree (49019)
merQree Creative Commons License 2016.08.23 0 0 49019

A 3,75 kWp-es rendszeremről, Budapesten tegnap 1,6 kWh jött le :)

(0,42 kWh/kWp)

turbogabor13 Creative Commons License 2016.08.23 0 0 49018

nálam 4,4 kwh. :) Hónapok óta az első nap volt, mikor többet használtunk, mint termeltünk, de sebaj, majd ma. Így is 2200 kwh plusszban vagyunk, szóval nem panaszkodunk.

Előzmény: a8lang (49016)
Krinyo Creative Commons License 2016.08.23 0 0 49017

Ha belegondolsz az ég, mint szórt fényforrás jobban éri a laposabb szögben szerelt paneleket. Nekem összejött 10kWh, de csak mert délután már ritkult a felhőzet...

Előzmény: a8lang (49016)
a8lang Creative Commons License 2016.08.22 0 0 49016

Ma sikerült az abszolút negatív termelési rekordot elérni. 5,4kwh. Végig eső, sötét, még a múltkori 8,4kwh-t is alulmúlta, hiába jön a tél. Érdekes hogy ilyen időben a kisebb dőlészszögű garázstetőn kicsit jobban termeltek a panelek.

geosol Creative Commons License 2016.08.19 0 0 49015

csk...

csak

csak megyek aludni.

Előzmény: geosol (49014)
geosol Creative Commons License 2016.08.19 0 0 49014

Bocsánat, téves. Az csk 10 kWp lesz.

geosol Creative Commons License 2016.08.19 0 0 49013

Kicsit nézegettem ezen az oldalon. Feltűnő, hogy Kanadában milyen sok 10 000 kWp-t megközelítő erőmű van.

Előzmény: Zimi14 (49004)
Krinyo Creative Commons License 2016.08.19 0 0 49011

Az úgy kb. jó, picit lehetne több is, de ez abszolút időjárás függvénye ilyenkor.

Előzmény: bulrot (49010)
bulrot Creative Commons License 2016.08.19 0 0 49010

Juniusban az össz termelés 720KWH,julius 729KWH volt.

Előzmény: erbe (48998)
a8lang Creative Commons License 2016.08.19 0 0 49009

Megint olcsóbb lett a sharp napelem,meg a heckert is.

Ha ez így folytatódik akkor elég olcsó lesz mire bővítek tavasszal.

erbe Creative Commons License 2016.08.18 0 0 49008

Nagyon ügyesen fogalmaztad meg a lényeget. :-)

Előzmény: s_abel (49007)
s_abel Creative Commons License 2016.08.17 -1 0 49007

Emgem már nem érdekel, hogy a hozzászólók egyre nagyobb része keveri a mértékegységeket, gőze sincs arról, hogy mit kérdez. A többiek találják ki mit szeretne. Innentől pedig a fórum egyre szakmaiatlanabb, az-az egyre laposabb. Sajnos. Pedig csak az aktiv felhasználóktól lehetne gyakorlati tapasztalatokat szerezni. De ha már azt sem tudja mit kérdez, hogyan higgyek neki ha válaszol valamit?

Előzmény: erbe (49005)
a8lang Creative Commons License 2016.08.17 0 0 49006

Ez az, csak most pont nincs net mert vmit karbantartanak.

Előzmény: Zimi14 (49004)
erbe Creative Commons License 2016.08.17 0 2 49005

Ha már valaki hozzászól egy szakmai (jellegű) fórumhoz, még ha általánosban messzire elkerülte a fizikaórákat, akkor is illene ismerni a mértékegységeket. :-(

Mint tudjuk, nem mindegy, hogy aranyérem vagy aranyerem. Pedig ott nem egy betű, csak egy ékezet hiányzik. :-)

Előzmény: Krinyo (48999)
Zimi14 Creative Commons License 2016.08.17 0 0 49004

Azt hiszem megtaláltalak az előző kommentjeidből "kinyomozva": https://monitoringpublic.solaredge.com/solaredge-web/p/site/public?name=Csimo#/layout - ő lennél? :)

Előzmény: Zimi14 (49003)
Zimi14 Creative Commons License 2016.08.17 0 0 49003

Köszi a választ. Kettő linket találtam: public?name=Santha Andras és public?name=h-ne Farkas Agnes, melyik a tied, vagy egyik se? Valamint melyikek a kérdéses napelemek?

Előzmény: a8lang (49002)
a8lang Creative Commons License 2016.08.17 0 0 49002

Kb 10%-os veszteséggel lehet kalkulálni. 

A fele a irány miatt a másik fele meg az alacsonyabb tetőszög miatt.

Nálam is jól látszik hogy van különbség a tető kb 28fokos és a garázs 11fokos teteje között. 

Előzmény: Zimi14 (48997)
a8lang Creative Commons License 2016.08.17 0 0 49001

Persze látszik minden a public oldalon te is megnézheted. A layoutnál a daily helyett a totalt választod akkor mutatja eddig összesen mennyit termelt júli 13 óta. Ma pl többet mint a dny oldalon de összesen kevesebbet.

Előzmény: Zimi14 (48997)
a8lang Creative Commons License 2016.08.17 0 0 49000

Összesen 34kwp fér el ha minden oldalra mindenhova rakok panelt. Fogok is idővel. A tavaszi DK bővítés után miután 23kwp lesz, már szeretnék olcsóbb paneleket venni a két rosszabb hozamú Ék és Ény oldalra.+11kwp), lesz még egy 17es se inverter a másik mellett.

Előzmény: 8lazo8 (48996)
Krinyo Creative Commons License 2016.08.16 0 2 48999

30 kWh..

Előzmény: erbe (48998)
erbe Creative Commons License 2016.08.16 0 0 48998

"na ez viszont több mint fura" idézem tanult kollégámat. :-)

Hány modulból áll a rendszered, hogy 30 kW-ot is képes leadni? a8langnak, ha meglesz a 88 db a tetőn, még az is csak ~22 kW-ra lesz képes.

Előzmény: bulrot (48993)
Zimi14 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 48997

Arról a két délkeletiről van esetleg külön információd, hogy hogyan teljesít (valami %-os összehasonlítás)? Sajnos nekem az egész tető arra néz, 15 fokos tető, más tetőfelületem nincs, ezért érdekelne. Köszi a választ előre is!

Előzmény: a8lang (48990)
8lazo8 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 48996

Hát van még itt hova pakolni :)

Előzmény: a8lang (48990)
bananatree Creative Commons License 2016.08.16 0 0 48995

na ez viszont több mint fura

Előzmény: 1robit (48992)
bananatree Creative Commons License 2016.08.16 0 0 48994

>úgy tűnt hogy az álló és a fekvő elhelyezés között teljesítmény különbség van

melyik javára?

a fekvő volt a gyengébb?

ha kicsit is eltér a panelek "oldalirányú" dőlése, akkor ez szerintem érthető. 

a panelon belül 3 hosszú string van általában.

Ha áll a panel, akkor a sztringenként kb ugyanannyi nap kerül rájuk.

Ha fekszik, akkor a szélesebb elhelyezés, és az esetleges dőlés-különbség (ami szintén nagyobb hosszon jelentkezik) okozhatja, hogy a string első és utolsó lapkája nem ugyanannyi napot kap.

Mindenesetre sosem gondoltam volna, hogy ez kimutatható különbséget jelent.

 

Előzmény: 1robit (48987)
bulrot Creative Commons License 2016.08.16 0 0 48993

Tegnap napon 08.15. mért 29,8KW ,08.14.-én 26,4KW,13.-án 30KW Pécsett történt a mérés.

Előzmény: Krinyo (48986)
1robit Creative Commons License 2016.08.16 0 0 48992

Télen 12 panel üzemelt nálam. Megfigyeltem hogy a két sorban elhelyezett panelok nem egyformán termelnek. Egy síkban van az összes, de kényelmi szempontból a felső sor paneleit fejreállítva szereltem, hogy az összes csatlakozó és optimalizáló fejmagasságba kerüljön. Ezért gondolom hogy a szerelési helyzet hatással van termelésre.

 

Előzmény: a8lang (48991)
a8lang Creative Commons License 2016.08.16 0 0 48991

A kínaival közös tetőn lévő Sharpok átlagosan 45,79kwh -t termeltek mostanáig a shinetime-ok meg 43,68-at, 4,8% a különbség, felülről 4,6%.

Előzmény: a8lang (48989)
a8lang Creative Commons License 2016.08.16 0 0 48990

A képen látszik miért vízszintesen lett az a panel elhelyezve. Elég jól teleraktam azt a tetőfelületet.

A két délkeleti teszt jelleggel van csak eredetileg 44panelt akartam csak első körben.

De van még egy optimizerem, veszek még kettőt amikor hozzák a két heckert panelt és akkor még 4db panelt fel tudok (összesen 6-ot) rakni, meglesz az 52db, szétválasztom két sztringre próbaképpen. Most egyetlen sztringen van mind a 46db panel.

A garázs tején a 26db lesz egy sztring meg az összes többi ami szintén 26db.

Persze későbbi bővítésnél újra egy sztringen lesz a komplett délnyugati oldal 44db panelje. Egy másikon a dél keleti oldal.

Kéne még 4db valamilyen 260w-os panel két különböző fajta tesztelni tudnám a különbséget.

Előzmény: a8lang (48989)
a8lang Creative Commons License 2016.08.16 0 0 48989

Ezért a közvetlenül mellette levő panelekkel hasonlítottam össze. A két db ami dél keleti tájolású nyilván nem összehasonlítható, és a rosszabbul termelők mind a garázs tetején vannak 28 helyett 11fokos dőlésszöggel, ráadásul több árnyékos időszakkal. Van amelyiknél látványosan több az árnyék, majd kimegyek egy fűrésszel vagy ágvágóval és mindent levagdosok a szomszéd területen ami árnyékot adhat. Egyedül az 1.1.17-el nem tudok mit kezdeni, mert ott reggelente a kerítés ad árnyékot neki, azt nem tudom levágni. De az 1.1.10, 1.1.21 és 1.1.22 mind árnyék miatt termel kevesebbet, van a szomszédban(üres telek sok gazzal) pár bokor ami már félig fa nem értem el a kerítésen át, át kell menni és levágni jó alacsonyra mindent ami 2m-nél magasabbra nőtt.

A többi viszont a garázs tetején is ami kisebb dőlésű mindegyik többet termelt a szarabb körülmények ellenére is. Fent a tetőn ami azonos dőlésszög azonos tájolás, mindegyik láthatóan többet termelt.

A vízszintes megoldást azért választottam annál a panelnél mert kilógott volna a tető felett, de mondjuk 1-2 napra valamikor ha szélmentes idő lesz akkor felállíthatom ideiglenesen, aláteszek valamit az egy sarkának ami alatt nincs tartó ha függőlegesen áll. Próbaképp meg lehet figyelni hogy van e különbség , de szerintem nincs.

Előzmény: 1robit (48987)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.16 0 0 48988

Nyáron, napos időben a 6kWh/kWp körüli fajlagos termelés az jó.

 

Néha kicsit több, ha minden összejön éppen.

De inkább kevesebb...

Előzmény: bulrot (48983)
1robit Creative Commons License 2016.08.16 0 0 48987

Néztem a paneleid összesített teljesítményeit.

A két kínaitól 22db sharp többet, és 22db pedig kevesebbet termelt. Sajnos a kínai panalek egyike fektetve van szerelve, el is kenődtem amikor először láttam. A nyár elején kicsit kisérleteztem egy bővítésre szánt panellel, és akkor úgy tűnt hogy az álló és a fekvő elhelyezés között teljesítmény különbség van. Ezért még kételkedem az 5%-ban.

Előzmény: a8lang (48977)
Krinyo Creative Commons License 2016.08.15 0 0 48986

Milyen átlagban? Mikor? Hőmérséklet, szél, stb... erre így nem lehet mit mondani. Nekem van, hogy a 4,6 hoz 32-t, de mostanában csak 26-28-at. Rövidülnek a nappalok...

Előzmény: bulrot (48983)
Zs:) Creative Commons License 2016.08.15 0 0 48985

adatok nélkül:

Előzmény: bulrot (48983)
Zs:) Creative Commons License 2016.08.15 0 0 48984

Pont déli? Milyen dőlésszög? Kb hely?

Amúgy nekem elégséges :)

Előzmény: bulrot (48983)
bulrot Creative Commons License 2016.08.15 0 0 48983

Sziasztok.

Érdeklödnék 5KW-os napelemes rendszer déli fekvéssel  átlagban 30KW-ot termel szerintetek elégséges ?

Zs:) Creative Commons License 2016.08.15 0 0 48982

Szia,

A német tesztről esetleg tudnál betenni egy linket?

Előzmény: a8lang (48981)
a8lang Creative Commons License 2016.08.15 0 0 48981

Szinte kizárt hogy az optimizer miatt van különbség.  De jó ötlet ha valami miatt megbontom a paneleket ott akkor megcserélem.

A shinetime kicsivel kevesebbet termel ezt német összehasonlító tesztben is láttam. 

Ott a legjobb a Virtus II panel ahhoz képest a sharp is jócskán kevesebbet termel. 46 féle panelt tesztelnek hosszabb távon.

Előzmény: Krinyo (48980)
Krinyo Creative Commons License 2016.08.15 0 0 48980

A helyedben megcserélném az optimizert is, úgy is megnézném. Az is ott van a rendszerben, az is felelős a teljesítményért, nem csak a panel. Csak hogy nehogy meglepődj... :)

Előzmény: a8lang (48979)
a8lang Creative Commons License 2016.08.14 0 0 48979

A speckókat labor körülmények között állapítják meg és teszelik. MAx annyit ehetünk hogy azonos w-osnak mondott panelt veszünk, 260w-os a sharp is meg a shinetime is. Ettől függetlenül nincs vele gond, de nem éri meg pár ezer ft-al kevesebbért ilyet venni sharp helyett.

Mivel az SE rednszerrel 2panelenként tudom mérni a termelést ezért jó összehasonlítani különböző gyártmányú paneleket. Lesz még heckert teszt is hamarosan.

Előzmény: BSOD64 (48978)
BSOD64 Creative Commons License 2016.08.14 0 0 48978

Ez így nem sokat mond. A speckókat (speckótól való eltérést) és az árakat összevetve van csak jelentősége.

Előzmény: a8lang (48977)
a8lang Creative Commons License 2016.08.13 0 0 48977

46db abból 2 kínai.

5%-al termelt kevesebbet mint a vele 1 sorban mellette levő sharp.

Előzmény: femiki (48976)
femiki Creative Commons License 2016.08.13 0 0 48976

Mennyi db paneled is van?

Előzmény: a8lang (48975)
a8lang Creative Commons License 2016.08.13 0 0 48975

Ezért jó az SE mert 1-2panelenként látod a termelést, feszültséget stb.

Nekem is 260-as sharp van.

 

Pont ma 1 hónapja lett bekapcsolva az inverter 2000kwh-t termelt.

Előzmény: S21LUS (48972)
S21LUS Creative Commons License 2016.08.13 0 0 48974

Ok, akkor megnyugodtam! Köszi! :)

Előzmény: Törölt nick (48973)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.13 0 0 48973

Máshová optimalizált az MPPT és kész.

 

A vezérlő NEM!!! a feszültségre optimalizál ugyanis, hanem a string pillanatnyi max teljesítményére!!!

És mivel a panelek teljesítmény görbéje nem lineáris... hát pont így jött ki.

 

Teljesen értelmetlen dolog a pillanatnyi feszültség és áram adatok nézegetése.

Aggódni miattuk meg pláne az.

 

Előzmény: S21LUS (48972)
S21LUS Creative Commons License 2016.08.13 0 0 48972

Ettől függetlenül csak nem hagy nyugodni, hogy a panelenkénti 22 és 24 V közötti 10% -os különbség miből adódik, ha korábban folyamatosan hozta a ugyanazt a feszültségi értéket minden panel. A történethez az is hozzátartozik, hogy egy júliusi vihar után (vagy villám miatt, vagy nem) az invertert cserélni kellett. Ezért aggódok azon, hogy esetleg egy panel elszállhatott, és ebből adódik a 10%-os különbség. De szerintük, ha egy panel tönkrement volna, akkor az összes vele sorba kötött napelem termelése menne a levesbe. Amit még értek is, csak akkor honnan jön a néhány hónapos napelemeknél ez a 10%? Egyébként 260W-os Sharpok.

Előzmény: S21LUS (48971)
S21LUS Creative Commons License 2016.08.13 0 0 48971

:) Bár kissé cinikusra sikerült a válaszod, azért köszönöm. A fizika már 22 éve sem volt az erősségem, azóta pedig csak felejtettem. Az élet más területén én szoktam tanácsot adni másoknak, cseppet sem zavar, hogy nem értek mindenhez. Ha a telepítő az érdeklődő e-mailemre ugyanennyit leírt volna, mint te, biztos nem zaklatom telefonon.

Előzmény: Törölt nick (48970)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.13 0 0 48970

Jó.

Az általános iskolás fizika szerint, legalábbis :-)

 

A soros kötésnél a feszültségek összeadódnak, az egy panelre eső feszültség:

335/14=~24  és  409/14=~29

283/13=~22  és  373/13=~29

 

Mivel kb. egyformák a panel feszültségek >> OK.

Az áram is kb. azonos az is jó.

 

Az, hogy a 29 volt illetve a 22-24 Volt jó érték-e?

A napelem adatlapján lévő görbe alapján lehet eldönteni.

 

A panel teljesítmény 29 Volt és 8 Amper esetén 29x8=232 Watt.

Ami egy 250 Wattos panelnél 93% teljesítmény szint, ez sem tűnik  rossznak.

Mivel vélhetően nem akkor volt éppen az éves csúcs termelés...

 

Még a 22x7,72=171 Watt is 68% teljesítmény.

 

------------

 

Azért nem írigylem ilyenkor a telepítőt, sok türelem kell azokhoz, akik ennyire nem értik, amit tanultak anno.

Előzmény: S21LUS (48969)
S21LUS Creative Commons License 2016.08.13 0 0 48969

Sziasztok!

 

A szolár feszültség és szolár áramerősség hogyan viszonyul a kimeneti teljesítményhez ill. a napelemek számához?

 

A két munkapontra 14 és 13 napelem van kötve. A napelemek egymás mellett vannak, azonos a tájolásuk és árnyék nem éri egyiket sem. A szolár feszültségben ennek ellenére 18% különbség van: 335/283 V. A szolár áramerősségnél viszont csak minimális az eltérés, jelenleg 8/7,72 A-t mutat. Áprilisban még a telepítés után fényképeztem olyat, hogy a szolár feszültség 409/373 V volt, tehát jóval magasabb és a különbség kb. 9% volt. Van ennek jelentősége? A termelés mintha visszaesett volna, de ugye ezt elég nehéz objektíven összehasonlítani, az is lehet, hogy bebeszélem magamnak. A telepítő cég szerint nyugodjak le a picsába, jó ez így. Szerintetek?

Törölt nick Creative Commons License 2016.08.12 0 0 48968

semmivel, sőt...

Előzmény: eger.jeno (48967)
eger.jeno Creative Commons License 2016.08.12 0 0 48967

Még egy utolsó kérdésem a napelemes rendszer megrendelése előtt, melyiket választanátok:

 

260 Wp Amerisolar

KS-255P (255 Wp)  Korax

 

Van jelentősége, hogy a Korax itt van Magyarországon , mennyire megbízhatóak ?

 

Jenő

 

Ragen Creative Commons License 2016.08.11 0 0 48966

Köszönöm, a pontszerűségen gondolkodtam, de igazatok van, nagyságrendi különbségek vannak...

peterch Creative Commons License 2016.08.11 0 0 48965

Igazatok van!  Bocsi!.:)

Előzmény: halaloszto (48964)
halaloszto Creative Commons License 2016.08.11 0 0 48964

a 100 az 100kPa névleges terhelhetőség, azaz 10tonna per m2. ez 10% összenyomódáshoz tartozik.

 

Vajk

Előzmény: peterch (48962)
BSOD64 Creative Commons License 2016.08.11 0 0 48963

Kétlem, hogy egy megtermett férfi súlyával lenne négyzetméterenként terhelhető.

Előzmény: peterch (48962)
peterch Creative Commons License 2016.08.11 0 0 48962

Szia !

 

Bocsi, ha belevauzok!  Az AT-100 Az nem 100kg egy nm-re terhelesnek felel meg?

 

http://szigatech.hu/termekek/szigeteloanyag/lepesallo-szigeteles-polisztirol-padloszigeteles/

 

Udv , Peter.

Előzmény: Törölt nick (48961)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.11 0 0 48961

A padló alatt szokásos lépésálló, azaz AT-100 hab az >> 100 kPa a 10% összenyomáshoz.

Azaz 100000 N/m2 = ~9810 kg/m2 azaz majdnem 10 tonna/m2

 

A 200 liter víz az viszont 0,2 tonna csak:-)

Tartállyal+szigeteléssel  együtt sem lesz több 0,4 tonnánál.

Ez 4% terhelés a habnak, mire föl az aggódás?

 

Ha a födém maga elbírja (a statikus szerint) az adott helyen, akkor a hab is...

(de a vasbeton födém alighanem simán elbírja a terhet)

Előzmény: Ragen (48959)
merQree Creative Commons License 2016.08.11 0 0 48960

Nem vagyok statikus, de a terhelést ne pontszerűen kalkuláld, hanem megoszló terhelésként. Legalabbis mechanikából így tanultam a 90-es évek elején. Azóta lehet, hogy fejlődött a tudomány ;)

Előzmény: Ragen (48959)
Ragen Creative Commons License 2016.08.11 0 0 48959

200 literes hmv-tárolót tennék az emeletre, vasbeton födémre. A rétegrend szerint a betonra még menne hanggátlás miatt pár cm szigetelő anyag, majd esztrict beton, padlólap (csempe)

Kérdésem, hogy a hab bírni fogja ezt a nagy terhelést, vagy inkább azona fél m2-en csak beton legyen?

 

merQree Creative Commons License 2016.08.11 0 0 48957

Amit írtál, az a szerves önkritika: fa-szén ;-)

Előzmény: schlumberger (48955)
halaloszto Creative Commons License 2016.08.11 0 1 48956

másodlagos szóbeliség, nyelvfejlődés, nyelvtan mint leíró tudomány, haladás a korral?

Előzmény: schlumberger (48955)
schlumberger Creative Commons License 2016.08.11 0 0 48955

Tudom: nyelvtannáci. Az általános műveltségnek meg annyi. Korcsosodik a magyar, ahogy Jóska barátom mondja.

Előzmény: schlumberger (48954)
schlumberger Creative Commons License 2016.08.11 -1 0 48954

bárhol eltud aludni

el tud aludni 

ha az ige(alszik) és az igekötő(el) közé harmadik szó kerül, KÜLÖN írjuk mindhármat!

Előzmény: Törölt nick (48953)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.10 0 0 48953

OFF

 

De hamár szóba jött...

 

A 24 fok valóban elég, ha a falak és főleg plafon nem "hideget sugárzók", ha az , akkor kell a 25-26 fok is, vagy egy infra.

A vízből kivéve mindig a törölközőbe célszerű bugyolálni és úgy kezdeni a szárazra törlést.

 

A fürdéshez való fektetőhelynek a 3 oldalán legyen 12-15cm magas oldalfala >> csak a gondozó oldalon legyen nyitott.

Így a lecsúszás, lemászás (idővel virgonc lesz ám ugyebár) jó ideig kizárt.

Az aljára 2 cm vastag mosható felülettel (fehér műbőr leginkább) bevont szivacs optimális.

 

A fürdőkádra vagy a mosógépre helyezve használható a cucc.

Íme egy már 4 gyereket kiszolgált példány... épp a fürdőkádon.

(heteken belül az 5. fogja használatba venni, ideje lefesteni megint)

 

 

Megj: nem kell túl izgulni a hőmérséklet kérdést a baba kapcsán, elég az ésszerűség határain maradni.

A váratlan hideg huzat és nedves test párolgása az, amit kerülni kell, ha nincs rajta ruha.

Mert a kis testtömeg ezeket nehezen kompenzálja.

 

Ugyancsak nem kell túl aggódni a csendet, amikor napközben alszik.

Az altató szobába a behúzott, de nem kilincsre zárt ajtón át beszűrődő normál napi zajt/beszélgetést jobb, ha megszokja.

Neki megnyugtató a beszűrődő szokásos környezeti zaj alvás közben is, a szülőnek pedig kényelmesebb így.

Előnyös mellékhatás, hogy szinte bárhol eltud aludni, ha nem igényli a teljes csendet :-)

peterch Creative Commons License 2016.08.10 0 0 48952

Amugy mi is minden alkalommal befutottunk, ez normalis dolog szerintem . Csak arra kell inkabb odafigyelni, hogy a felulet amire rafektetjuk, az ne legyen hideg! Egy sima torulkozo nem eleg erre a celra, melegebb felulet kell. 

Előzmény: szocske_ (48951)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.10 0 0 48951

a nagyszülők nálunk is felvetették, hogy fürdetéshez fűtsünk be, mert úgy szokás.
A gugli meg azt mondta, hogy a 21-22 fokot fürdetésre emeljük 24-re.

nos, épp volt vagy 25 szóval ez a része pipa.

Előzmény: peterch (48949)
peterch Creative Commons License 2016.08.10 0 0 48949

""" Mondjuk ez is ilyen női marhaság, kíváncsi lennék hány csecsemő hal meg évente a 24 fokos fürdőszoba hidege miatt :+) """

Az eszkimok mar regen kihaltak volna.:)))  Ott a szuleskor a friss hoval takaritjak le a gyereket.

Előzmény: kiggyo (48947)
merQree Creative Commons License 2016.08.10 0 0 48948

Megfazast akarom elkerulni. Olcsóbb fűteni, mint egy alig kéthetes gyereket gyógyítattni

Előzmény: kiggyo (48947)
kiggyo Creative Commons License 2016.08.10 -1 2 48947

Nálunk egy 2kW-os ventis van, 0.7kWh-ból megvan egy felfűtés fél fokozaton (1000W), folyamatos dögmeleg üzemmódban míg kipancsolja magát a 2 kölök. 

Szerencsére már nagyobbak, így egyre kevésbé kell.

 

Mondjuk ez is ilyen női marhaság, kíváncsi lennék hány csecsemő hal meg évente a 24 fokos fürdőszoba hidege miatt :+)

Előzmény: merQree (48941)
Krinyo Creative Commons License 2016.08.10 0 1 48946

Én a lidliben vettem 1000-1300-2000 W-os hősugárzót, pontosan hasonló céllal, 10 perc alatt befűti a hasonló méretű fürdőszobát dögmelegre. Semmi hókuszpókusz. Van ventije, de nem kapcsoljuk be, tök felesleges. 2 kW-nál ömlik belőle a meleg.

schlumberger Creative Commons License 2016.08.10 0 0 48945

Ez így tökéletes, szóban szinte hallom a szavak között: ööö   ööö   ööö   :-)))

Előzmény: merQree (48944)
merQree Creative Commons License 2016.08.10 0 0 48944

Rosszul írtam, elnézést, helyesen az "idézet":

egyenlőre muszály biciglizni külömben...

 

forrás: https://mobilarena.hu/tag/junkpod.html

merQree Creative Commons License 2016.08.10 0 0 48943

Külömben biciglizni tanulok egyenlőre, jó? :-) ;-)

Előzmény: schlumberger (48935)
digium Creative Commons License 2016.08.10 0 1 48942

Van mobil kvarc hősugárzó is, az se fúj a nedves testre levegőt.

http://www.ebolt.hu/product401435_category14239-Orion_OHH_120_halogen_hosugarzo.html

Előzmény: merQree (48941)
merQree Creative Commons License 2016.08.10 0 0 48941

Köszi srácok, a csempet/csempeket nem szeretnem megfurni, a mobilnak szamomra tobb elonye van.

yt7br Creative Commons License 2016.08.10 0 1 48940

Ezeket is nézd meg!én is pont a fürdőben használom, gyorsan befűt!

https://www.aqua.hu/somogyi-fkf-2000b-led-ptc-fali-futotest-lcd-kijelzo-297995.html

Előzmény: merQree (48931)
digium Creative Commons License 2016.08.10 0 1 48939
Előzmény: merQree (48931)
schlumberger Creative Commons License 2016.08.10 0 0 48938

Igen, két t-vel :-)))

Előzmény: digium (48937)
digium Creative Commons License 2016.08.10 0 0 48937

Bocs merQree-nak kellet volna válaszolnom.

Előzmény: digium (48936)
digium Creative Commons License 2016.08.10 0 1 48936

Én a Papámnak kvarc hősugárzót vettem a fürdőjébe, az nem fúj levegőt, olyan mint az infra ahová "világít" oda melegít. Így azonnal lehet érezni a hatását.

Előzmény: schlumberger (48935)
schlumberger Creative Commons License 2016.08.10 0 0 48935
Előzmény: merQree (48931)
merQree Creative Commons License 2016.08.10 0 0 48934

Basszus, hogy az idokapcsolo nem jutott eszembe!

Ketto is van a szerszamos hazikoban :-)

Előzmény: Törölt nick (48933)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.10 0 1 48933

Ezek jónak tűnnek! Vegyél még egy 500 forintos mechanikus időkapcsolót, amivel egy negyed órára előre tudod indítani és boldog lesz mama + baba. Amikor bent lesznek már nem is kell mennie...

 

A fix napi program jobb mindenkinek, babák szeretik a rendszerességet. 

Előzmény: merQree (48931)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.10 0 2 48932

én lakótelepi lakás apró fürdőszobáját, ahol régen nyílt égésterű gázkonvektoros fűtés volt, ami ma már nem lehet, egy ideig egyetlen fűtésként használtam tescogazdaságos ventilátoros 2 fokozatú (1000-2000W) hősugárzóval.

Mivel a nem volt külső fala, fűtés nélkül is volt a legkeményebb télben is 17-18 fok, csak néhány fokot kellett emelni, nem nulláról fűteni.

Nos ez teljesen jól bevált, mivel átforgatja a levegőt, 5 perccel a bekapcsolás után már érezhető volt a hatása, én mindenképpen ilyet választanék.
Ami nem ventilátoros olajradiátor vagy bármi, az lassan reagál.

Előzmény: merQree (48931)
merQree Creative Commons License 2016.08.10 0 0 48931

Sziasztok,

 

szerintem a kérdésemnek itt a helye :)

Adott egy cca 18 m3-es fürdőszoba, amit az újszülött fürdetésére be kell fűtenem. A helységben padló+mennyezet fűtés van, illetve fűtőpatronos törülközőszárító. A padló és mennyezet fűtés gázzal megy, és nem szeparálható, ergo az egész házban el kell kezdenem fűteni, így ez a módszer kiesik. A fűtőpatronos törülközőszárító (a patron 600W-os) másfél óra alatt kezdi érezhetően emelni a helység hőmérsékletét.

 

Abban kezdtem gondolkozni, hogy veszek egy 2000W-os hősugárzót, és azzal durrantok meleget a fürdőben. Áram van, dögivel, hála a napelemnek :-)

 

Szóval, a kérdés: lehet venni "gagyi" hősugárzót már 4ezer pénzért, de ha van itt valakinek jó tapasztalata egy adott típussal, az ne tartsa magában!

 

Ilyeneket nézegettem:

http://www.arukereso.hu/hosugarzo-c4176/momert/1901-p94383777/#termek-leiras

http://www.arukereso.hu/hosugarzo-c4176/delonghi/hvf-3051-t-p43859299/#termek-leiras

 

Köszönöm előre is a válaszokat!

szocske_ Creative Commons License 2016.08.10 0 0 48930

a napelem-adó margójára:
nol.hu/belfold/a-napot-is-megtartanak-maguknak-1626713

szocske_ Creative Commons License 2016.08.10 -1 0 48929

nézd, én nem fogom azt tanácsolni senkinek, hogy költsön el 5M Ftot egy korszerűtlen és némi rizikót is magába foglaló rendszerre, ha attól jobbat és modernebbet, kevésbé rizikóst megkap 2M Ft-ért...

Ugyanakkor ha bárki a klímás fűtésről kérdez, elmondom a hátulütőit.

Előzmény: sur5al (48928)
sur5al Creative Commons License 2016.08.10 0 0 48928

Látom nem ment át az üzenet.:(((

Előzmény: szocske_ (48926)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.10 -1 0 48927

mellesleg akad itt tudtommal 2 ember is a topikban, aki jól szigetelt házban napelem +infra vagy napelem + fűtőháló fűtéssel kezdett, ennek ellenére most klíma adja a fűtést náluk. Szóval a tapasztalatok ellened beszélnek ;)

Előzmény: sur5al (48925)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.10 -1 0 48926

igen, a klímánál van karbantartási ár.

fűtőhálónál meg 3-4x annyi napelemet kell venni, mint hőszivattyúnál.

ennek árából jó sokáig lehet fizetni a klíma karbantartást.

az általad írt extrém alacsony hőigényhez vannak olyan klímák, amik szinte zaj és légmozgástól mentesen kifűtik a házat.

a dobozt látni fogod, ez tény.

cserébe nyáron is tudsz páramentesíteni és hűteni.

Előzmény: sur5al (48925)
sur5al Creative Commons License 2016.08.09 0 0 48925

Ne károgjál már, nem fog az megszűnni.:D

 

Nem lesz drága fűtésem soha. Most is a töredékéből fűtök, mint amit írtál.:D

 

Én nem írtam semmit az infráról, talán keversz valakivel. Annyit írtam, hogy a lényeg a HŐSZIGETELÉS! Japo is ezt írta. Ha 1-2-3 kW a ház max. hőigénye, még egy kicsi levegő-víz hőszivattyú is eléggé eltúlzott beruházás. Eddig azzal jöttetek, hogy hőszivattyút minden áron! Most már egyszerűsödött, klíma is jó. Nem mindenkinek. Az is drága lehet. A klíma nem csak annyi, hogy most megveszed, felrakják és kész. 25 év alatt lesz ott még teendő bőven. Meg aztán van, aki utálja nézni a dobozt, hallgatni a zajt és érezni a huzatot...

 

Elég lenne csak annyit megérteni, hogy fűtőhálóval, infrával bármi direkt villannyal (COP1) fűteni is EGY lehetőség. Nem kötelező ezt választani, csak el lehet rajta gondolkodni, ha a tervezett/számolt energiaigény elég alacsony. Nagyon egyszerű kivitelezni, olcsó is és üzemeltetni sem lesz drága, hiszen kevés kell az energiából szaldó ide vagy oda. Szaldóval persze kevésbé érdekes, mennyire kevés kell.:D Ha nagy az energiaigény, akkor nem érdemes vele számolni, nem lesz jó. Sőt! Már írtam ezt is. Átlagos szigetelésű házba nem lesz jó a hőszivattyú sem! Tele a net rémtörténetekkel, hogy az ügyfél jól bevásárolt, most meg a gatyája megy rá a nagy "energiatakarékos" fűtési módra. Lám te sem tudsz csak klímával fűteni. Meg kell tartsd a gázt is. Pedig azt új építésnél van, aki be sem akarja köttetni (vagy nincs is rá lehetősége).

 

Feladattól függ, de sokszor nem csak egy jó megoldás van. Rosszul esik a hőszivattyú fanoknak, de nem mindig a hőszivattyú a legjobb megoldás. A hőszivattyú nagyon jó dolog. Én is nagyon kedvelem. Azt is elfogadom, van, akinek a klíma is segítség. Van, aki leragadt a vegyes kazánnál és jó az neki. Mindenki azt válassza, ami neki a legmegfelelőbb.

 

A baj csak az, hogy a hőszivattyús/klímás szemellenzőtől egyesek nem tudnak semmi másra gondolni (és így objektív tanácsot adni sem).:DDD

 

Peace!:D

Előzmény: szocske_ (48920)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.09 -1 0 48924

naigen, azt már egyre többen leírják, hogy csak az átlagosnál jóval jobban szigetelt épületbe jó az infra, máshol drága lesz az üzemeltetés.
Csak azt felejtik el, hogy egy ennyire jól szigetelt épület hőigénye annyira alacsony, hogy ide elég 1 db klíma 2-300ezer beruházással, H tarifával, és annyira filléres lesz az éves fűtés, hogy még akkor sem térül meg soha a napelemre + infrára költött néhány millió, ha a szaldó örökre megmarad, mert már a bankban több kamatot fizetnek a pénzre, mint a klíma villanyszámlája.

Előzmény: kiggyo (48922)
8lazo8 Creative Commons License 2016.08.08 0 0 48923

Egy újabb szép felhőmentes nap :)

kiggyo Creative Commons License 2016.08.08 -1 0 48922

Ott a pont. Ezt nem szokták reklámozni az infrapaneles cégek...

Előzmény: szocske_ (48920)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.08 0 0 48920

reméljük a szaldó sosem szűnik meg, de nagyobb az esély arra, hgy egyszer meg fog.
ha ez elérkezik, akkor neked lesz egy jó drágán üzemeltethető fűtésed.

más meg negyed* akkora beruházással 1 db klímával ötöd** annyi pénzből kifűti ugyanazt az alacsony energiaigényű házat.

* már egy klíma is olcsóbb lehet, mint az egész házat beinfrázni, de a nagyobb spórolás a harmad-negyed akkora napelemrendszer méreten jelentkezik
** COP3 és H tarifa már simán ötöd akkora költséget jelent.

Előzmény: sur5al (48917)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.07 0 0 48919

Igen, simán beindul már érezhető szinten a beltérben a légmozgás ha nagy felületeken durván rosszabb a szgetelés. Nem csak sugároz.

Előzmény: BSOD64 (48918)
BSOD64 Creative Commons License 2016.08.06 0 0 48918

A hidegsugárzást meg tudom erősíteni ill. kiegészíteném. Tavaly november végén gurítottam le 20 centi kőzetgyapotot a födémre. A termosztáton lejjebb tudtam venni 1 fokot és a hőérzet így is javult. Előtte olyan érzés volt, mintha huzatos lenne a ház. Szerintem a légmozgást is érezhettük a sugárzáson felül, ahogy a felszálló meleget visszahűtötte a födém ami ezáltal megint megindult lefelé.

Előzmény: Törölt nick (48910)
sur5al Creative Commons License 2016.08.06 0 0 48917

Igen, teljesen egyetértek. Lényegében erre próbáltam rámutatni, de eltanácsoltak. A legfőbb érv az volt, hogy "a szaldó hamarosan megszűnik"! Mintha tudná bárki is mikor és miért lesz benne változás. Ha lesz egyáltalán. Ez már spekuláció a javából.

 

A hőszigetelés és így a passzív koncepció felé vonulás vitán felül áll. Ha valamiben nincs kockázat egy új építésnél, akkor ez az. Ráadásul személyes odafigyeléssel nem is feltétlen lesz drágább, mint egy nem energia tudatosan épülő, elengedett gyeplős ház. Utána bármi is lesz az energiával, bármennyibe fog kerülni, nem használunk belőle sokat, úgyhogy kit fog majd érdekelni?:D

Előzmény: Törölt nick (48914)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.06 0 0 48916

"közepes energiaigénynél nincs igazán előnyös döntés... kb. egál van és így

  házanként egyedileg és az egyéni szempontok, preferenciák alapján lehet dönteni csak"

 

nálam épp ez a helyzet...

kb. 130m2 tetőtérbeépítéssel a ház, a falakon csupán 5 cm cell van.

gondolkoztam, hogy egy LTP-ből kéne tenni rá még vagy 10 centit, de az éves gázszámlám olyan 200ezer körül volt, hagyományos turbós kazánnal.

Ez nem elég kevés számomra, viszont ahhoz túl kevés, hogy megérje hőszigetelni mondjuk 1,5M beruházással.

 

Vettem inkább napelemet + klímát az LTP-ből, így 100ezerre csökkent az éves gázszámlám és nullára a 60 ezres villanyszámlám.

Kétlem, hogy hőszigeteléssel sikerült volna 160ezerrel csökkentem a rezsit.

 

 

Előzmény: Törölt nick (48914)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.06 0 1 48915

veszélyesen él azért a férj, ha valaki szemetet vet a nejére, vesz neki ajándékba egy hőmérőt és kész a válás :D

Előzmény: Törölt nick (48910)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.06 0 0 48914

Direktben árammal fűteni (azaz COP=1) valóban csak jól hőszigetelt házban versenyképes.

 

HA! veszed az áramot >> mivel ekkor az áram árral ~24 Ft/kWh alá nem tudsz menni.

Miközben a gázzal/pellettel/fabrikettel 12-16 Ft/kWh jön ki (kazántól és a helyétől függően).

Fával pedig 8-10 Ft/kWh körül...

 

A kezdeti beruházási költség különbség így csak kis energia igény esetén fedezi a többlet energia költséget, kellő ideig.

(értsd 25 évig cirka)

 

Hőszivattyút beiktatva az áram>>hő átalakításba javulhta a helyzet a COP>=2,7 okán.

De mindig kell csinálni egy 25 éves teljes költség analízist >> TCO számítás.

 

 

HA! napelem gyártja, akkor javul helyzet...

Mivel ekkor az áram önköltsége csak valahol 14-16 Ft/kWh körül alakul.

Ami a direkt villany fűtés esetén sokat számít a 25 éves átfutási idő alatt.

Hőszivattyút közbe iktatva itt is fontos a TCO számítás, de a jó eredmény esélye nagyobb.

 

----------------

 

Új építés esetén: a királyság (szerintem)... jól hőszigetelt lakásban, napáramból, direktben fűteni.

Ez úgy 4 kW max igényig működik manapság...

 

E fölött, ahogy nő az energia igény úgy jön a képbe a hőszivattyú és esik ki az áram alapú fűtés.

 

------------

 

A nem új, gyengén hőszigetelt házban a fafűtés vagy a kondenzációs gázkazán a nyerő vélhetően.

Pláne, ha már megvan a rendszer maga.

 

Korszerűsítéskor

- a nagy energiaigényű háznál egyértelműen a hőszigetelés ez első teendő

- közepes energiaigénynél nincs igazán előnyös döntés... kb. egál van és így

  házanként egyedileg és az egyéni szempontok, preferenciák alapján lehet dönteni csak,

  hogy hőszigetelés vagy fűtés korszerűsítés legyen inkább...

  bár hosszútávra (>18...20 év !) biztosan a hőszigetelés nyer így is

  rossz esetben >> jelentős energia drágulás is a hőszigetelés nyer 

 

Előzmény: sur5al (48913)
sur5al Creative Commons License 2016.08.06 0 0 48913

Az előnye lehet csökken, de azáltal, hogy az össz. energia szükséglet jelentősen csökken, lehet, hogy így lesz egyáltalán a választható lehetőségek között. Rossz/közepes szigetelés esetén nem javasolnám senkinek a villannyal fűtést. Akkor sem, ha az infra panel. Telerakod az egész plafont? Aztán hogy lesz? Lopod az áramot?:D

 

A hőszivattyús topikban írtam, hogy jól szigetelt házba lehet a HSZ is felesleges, mert a COP1 villanyháló kifűti röhögve, sokba sem lesz az áram, de majdnem megvertek még így is.:D Pedig hivatkoztam innen egy két hónappal ezelőtti hozzászólásodra is, az sem segített.:DDD

Előzmény: Törölt nick (48910)
sur5al Creative Commons License 2016.08.06 0 0 48912

Igen, én pont így csináltam. Egy fűtőhálós projekt volt, de a csempézés előtt tettünk egy fóliát a dupla tükör hátára is, nagy királyság! Fűtőháló van az épített falú kád lépcsőjén is és a mosdó/WC előtt is.

Előzmény: szocske_ (48898)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.06 0 0 48911

OFF

 

Oh a női lélek valóban így működik általában.  :-)

Előzmény: Törölt nick (48910)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.06 0 1 48910

OFF

 

Egyik ismerősöm neje fázósnak tartja magát és állandóan ment a vita, hogy hány fokon álljon a termosztát.

A nő szerint napközben 25-26 fokon a férfi szerint 21-22 fokon max.

 

A vitát megunva a villamosmérnök férj átalakította a termosztátot.

Azóta FIX 21 fokon áll BÁRHOVÁ van is állítva.

 

A neje pedig soha nem fázik, hisz látja, hogy 25-26 fok van :-)

Amit éjszakára (látszólag) levesz 22 fokra.

 

Így már évek óta békesség, öröm és boldogság honol náluk.

 

Hát ennyit a hőérzetről... amit legkevésbé a tényleges hőmérséklet befolyásol.

 

Egy "hideget sugárzó" házban akár 3-4 fokkal is több kell, mint a nem ilyenben.

A hideget pedig a gyengén hőszigetelt felületek sugározzák...

- az ablakok !!! elsősorban, ha U=2,8 vagy még gyengébb üveg van bennük

- a hideg burkolatos padló, szőnyegezés nélkül

- a nagy U értékű falak (U>~0,7 már érezhető a hatás)

- a nagy U értékű plafonok

 

------

 

A fűtött padló/fal/plafon éppen ezt hidegsugárzást ejti ki a maga infra sugárzásával :-)

Emiatt javuk a hő érzet a lakótérben és így 2-4 fokkal kevesebb is elég bent.

Ami 12-25% el nem pazarlandó energia! a gyengén hőszigetelt (hidegsugárzó) házak esetén.

 

Az infra előnyei tehát igazából a gyengén hőszigetelt házaknál jön ki, a hőérzet javításával >> kisebb hőmérséklet is elég.

A jól hőszigetelt (ezért nem hidegsugrázó) házak esetén az infra már nem hoz akkora megtakarítást,

mert nincs szükség nélküle sem a 2-4 fokos túlfűtésre a jó hőérzethez.

 

Avagy: ahogy javul a hőérzet a hőszigeteléssel, úgy csökken az infra előnye.

Előzmény: kiggyo (48909)
kiggyo Creative Commons License 2016.08.06 0 0 48909

Akkor a zuhany elé kell tenni és kész.

 

Én úgy jártam hogy a hipiszupi padló+falfűtésem mellé fűtőventilátorral turbóztuk feljebb a levegőt a fürdőben gyerekfürdetéskor, mert 24 fok nem elég :-)

Nem vitatkoztam, a nőknek mindig igaza van, ez olyan így szoktuk dolog. Az az évi 20kWh belefért. 

Előzmény: BSOD64 (48907)
kiggyo Creative Commons License 2016.08.06 0 0 48908

Ismersz olyan házat amit csak infrával fűtenek ki, esetleg valami másról álltak át? Konkrét mérési tapasztalatok, stb? Érdekelne.

Nekem van pár ismerősöm akit behülyítettek hogy mennyivel takarékosabb lesz mint a távhő, gáz, kiépítették majd lehidaltak az üzemeltetési költségeken.

Előzmény: Törölt nick (48901)
BSOD64 Creative Commons License 2016.08.06 0 0 48907

A zuhany alatt nem fázik, hanem mikor kilép.

Előzmény: kiggyo (48897)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.06 0 0 48906

Nálam ~2500 Watt kell átmeneti (+2...3 fok) időben a 200 m2 lakótérhez.

(közepesnél jobb hőszigetelés mellett)

Előzmény: S21LUS (48891)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.06 0 0 48905

Elsőre közepes hőszigeteltséggel saccoltam, mivel azt írtad az elején, hogy olyan a ház...

 

Azóta a további infókból kiderült, hogy nem olyan, hanem jelentősebb gyengébb.

Így a saccolt számok is 150-200%-al nőttek.

Előzmény: S21LUS (48893)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.06 0 0 48904

Az alváshoz a 19-20 fok elég a gyereknek a szobában... a melegebb inkább árt, mint használ.

 

Ébrenléthez is elég ennyi, HA!!! egyébként az infra hatókörében van.

Ha nincs benne, akkor célszerű a 22-23 fokra felfűtés.

Előzmény: S21LUS (48893)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.06 0 0 48903

A panel a padlót is melegíti amennyire tudja, ha >> RÁLÁT azaz beleesik a sugárzási szögébe.

 

Amúgy 17-18 fokos padlón a gyerek már nem fázik fel, ha szőnyeges.

 

Padló hőmérséklet mérése: télen leraksz egy hőmérőt a padlóra és letakarod egy kiterített paplannal.

Kis idő múlva kitakarod és látod is, hogy hány fokos ott a padló ...

Előzmény: S21LUS (48893)
kiggyo Creative Commons License 2016.08.06 0 0 48902

Nekem a kabin 2 fala külső tér felé néz, csempészett téglafal. Jó érzés hogy nem hideg, ennyi, nem több.

Meg a tükör is fűtött falon van, nem párásodik, stb...

 

A kabin fölé rakott infra jó ötlet, eszembe se jutott.

 

Volt olyan hely ahol a csak padlófűtés volt kiépítve, de a fürdőbe tekertek egy kis kört 16-os csővel a tükör mögé és a külső falra. Nem volt nagy pénz és jó feeling.

Előzmény: szocske_ (48899)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.06 0 0 48901

Hány százalék spórolás ez a 4C különbség a falakon?

 

Cirka: 4x~6%=24% évente

 

Ami igazán jó a plafon infrában, hogy: nem "sugárzódik a hideg" rád fentről ! sőt.

Ugyanez jó a fűtött/temperált falakban/padlóban is...

 

Előzmény: kiggyo (48894)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.06 0 0 48900

Miért lenne csoda?!

Hőszigeteltség kérdése.... csak.

 

Manapság erőlködés nélkül összehozható utólag is a: cirka U=0,30 W/m2K átlagosan.

Átmenti időben nagyjából: +3/+22=19 fok a hőlépcső átlagosan.

Azaz 1 m2 felületen: 0,3x19=5,7 Watt távozik ...

 

Egy 100 m2 körüli ház az kb. 11x11 méteres kívűlről és ~3 méter magas >> 3x4x11=~130 m2 felület.

Plusz a padló+plafon >> 100+100+130=330 m2 összesen.

Akkor: 5,7x330=1880 Watt kell a hőn tartásához +3/+22 fok esetén.

 

A gyakorlatban ebből lejön ...

- a bent lévők testmelege

- a bent  használt kütyük hulladék hője

- az ablakon bejutó napmeleg

- napsütötte falrészek kisebb hőlépcsője

 

Eredőben számolhatsz 25-30% energia nyereséggel ezekből.

Így marad:  0,75...0,70x1180= ~1300-1400 Watt "kazánnal" fűtési igény.

 

A 100 négyzetméterre!!!! azaz a 25 m2 esetén >> az 500 Watt röhögve elég :-)

 

-----

 

Ha nem elég, akkor bizony a hőszigetelés kevés vagy nagyon kevés.

 

A szabvány 1985-től U<=0,70 hőszigeteltséget írt elő az épület egészére.

Amivel az átmenti időben: 0,70x330x19x0,75...0,70=3300...3000 Watt adódik egy 100m2-es házra.

Ebből a 25 m2-re arányosan 750-800 Watt kellhet már sajnos.

 

Avagy, ahol az 500 Watt kevés a 25 m2-re ott bizony elég gyenge a hőszigeteltség.

 

 

Megj:

Az 50 cm vályog fal az sajnos nem nevezhető jó hőszigetelőnek, sőt igazából elég gagyi :-(

U=lambda/vastagság >> U=0,70/0,5=1,4 W/m2K

http://www.epuletenergetikaszakertes.hu/docs/dokumentumok/lambda_ertekek.xls

 

Azaz átmenti időben: 1,4x19=27 Watt szökik ki rajta négyzetméterenként, ami >> jóóóó sooook.

 

Sajnos bizony 8000-10000 Watt házszinten és így a 25 m2-re is kellhet akár 1500-2000 Watt környékén is.

Ezért nem ér semmit az 500 Watt egy gyengén hőszigetelt háznál.

 

Sajnos az egy nagy-nagy tévhit, hogy: az 50 cm vályogfal az jó hőszigetelő.

Hát nem az! sőt gagyi igazából manapság.

 

Ergo: kéne hőszigetelni... mondjuk 10 cm nádpalló vagy 8-10 cm vakolható gyapot a falakra.

A padlás alján mennyi hőszigetelés van leterítve?

Úgy 15 cm, de inkább 20 cm gyapot kéne, hogy legyen.

 

Bővebben tájékozódhatsz ezekben a fórumokban:

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9084059

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9077860

Előzmény: S21LUS (48891)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.06 0 0 48899

egyébként szerintem a zuhanykabint nem kell fűteni, ott nincs hideg, mert pici tér és amint kinyitod a forró vízes zuhanyt egyből átmelegszik. inkább akkor kell a melegebb, amikor kijösz a zuhany alól.

Előzmény: kiggyo (48897)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.06 0 0 48898

zuhanykabin felé tenni mennyezetre?
ami fürdőbe szerintem még jó ötlet, a tükör hátuljára tenni egy kisebb panelt, ami mondjuk a világítással együtt kapcsol, vagy akár időzítve, így nem párásodik a tükör és nem kell törölgetni.

Előzmény: kiggyo (48897)
kiggyo Creative Commons License 2016.08.06 0 0 48897

Na ilyenekre jó! De tartok tőle hogy a zuhany kabin ajtó felfogja a sugárzást, nem érezni sokat belőle. Bentre még hogy teszed be?

 

Nekem falfűtésem van a fürdőben, nagyon jó érzés a fűtött fal a zuhanyban.

Előzmény: BSOD64 (48895)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.06 0 0 48896

japófan a 4-5kW-ot -15 fokra számolta, te pedig átmeneti időben +10-ben akarsz infrával fűteni.

Ha +10-ben kevés a 2kW, akkor -15-ben sem lesz elég a 4-5...

Előzmény: S21LUS (48893)
BSOD64 Creative Commons License 2016.08.06 0 0 48895

Én a fürdőbe tervezek egyet első körben, mert a párom fázós. 21-22 fokot tartok gázzal (vagy, ha nagyon ráérek a vegyessel bedurrantok). Egy kicsi panel reményeim szerint elég lesz a zuhanyzó elé, hogy komfortosabb legyen. Klímánk is lesz valamikor, de nagyon tagolt a ház. Az mellé is jó lesz talán kiegyensúlyozásképp.

Előzmény: kiggyo (48894)
kiggyo Creative Commons License 2016.08.06 0 0 48894

Azt írtad hogy szobánként 2-3 db érne valamit, erre írta japofan amit írt, az 1500W 25m2-rre, azaz 6000w 125 m2-rre. Átlagos szigetelés, villany fűtés kizárva mert drága.

 

Nem értem ezt az infrapaneles hype-ot amúgy. Annyit tudsz vele spórolni amit nyersz a hőérzeten, és az egyenetlen hőmérsékleten. De cserébe hideg van a sarokban. Ha annyi panelt raksz amitől az egész ház átmelegszik (elvileg előbb utóbb megtörténik) akkor meg pont annyi teljesítmény kell mint hősugárzóval, villanykazánnal hogy a sarokban jó legyen a hőérzet, alatta meg melegebb van.

Ki a fene akar hőkülönbségeket a házában? 

Pontosan hány fok levegő hőmérséklet mellett van jó hőérzeted alatta? Ott tudsz nyerni, ha mondjuk 22 helyett 18 fokos a ház, mégis jól érzed magad. Hány százalék spórololás ez a 4C különbség a falakon?

 

 

Amire viszont jó pl. Műhelybe satupad fölé. Helyileg melegít, gyors, stb...

 

Kíváncsi lennék hogy alakult az éves fűtési költség, hőérzet egy olyan házban ahol átálltak pl radiátorról tisztán infrapanelre. Ha valakinek van ilyen tapasztalata megoszthatná.

Előzmény: S21LUS (48893)
S21LUS Creative Commons License 2016.08.06 0 0 48893

Japofan korábban kiszámolta, hogy:

 

"Az un. átmeneti időszakban valahol +5 fok körül lehet a kinti hőmérséklet átlaga.

Azaz 4-5 kW körüli teljesítmény kell átlagban a fűtéshez."

 

Aztán kiderül, hogy ha nekem nem elég 2 kW, akkor gyenge a szigetelés a házamon.

Nekem valahogy nem jön ki a matek. Értem én, hogy sugározza a meleget és  alatta jó idő van, de ha a gyerek szombat hajnalban felkel és mezítláb a földre leül legózni, akkor hiába melegíti az ágyát a panel, ő ugyanúgy megfázik. A hálóba valószínűleg tényleg elég lesz, legfeljebb közelebb húzódunk az asszonnyal :)

Előzmény: kiggyo (48892)
kiggyo Creative Commons License 2016.08.05 0 0 48892

Nem olyan nagy csoda az, nálam 120m2-rre 4kw volt a maximum teljesítmény igény a nagy hidegekben. Pedig nem passzívházam van.

A gond inkább az hogy a villany drága az ilyen felhasználásra.

Mondjuk idén lesz egy 1000-1200 kWh napelemes túltermelésem, villannyal fogom elpörkölni. 

Aztán jövőre már a hőszivattyúval tervezem megetetni ha összejön.

Előzmény: S21LUS (48891)
S21LUS Creative Commons License 2016.08.05 0 0 48891

Csoda dolog lenne, ha 500 W-tal ki lehetne fűteni 25 négyzetmétert. A 90 négyzetméterünkre még sok is lenne a 2 kW. Ha ez tényleg ilyen fasza, miért szarozik bárki is klímával? (Költői kérdés volt, szigetelés ide vagy oda lófaszra sem elég 0,5 kw egy 25 négyzetméteres nagyobb belmagasságú szobában) Azonkívül hiába fűt SUGÁRZÁSSAL, ha a kölykeim ágya a szoba ellentétes oldalain vannak.

Előzmény: Törölt nick (48887)
erbe Creative Commons License 2016.08.05 0 0 48890

Sajnos, olyan jogászok is akadnak, akik az ilyen szakmai blődliket kimagyarázzák. :-(

Előzmény: s_abel (48889)
s_abel Creative Commons License 2016.08.05 0 0 48889

Nem vagyok jogász, de szerintem lehetne találni valamilyen paragrafust ami alapján büntetni lehet az ilyen firkászokat. Szándékos megtévesztés, emberek félrevezetése, stb.

Előzmény: erbe (48888)
erbe Creative Commons License 2016.08.05 0 0 48888

"Ma már az a teória, miszerint villannyal fűteni háromszor annyiba kerül,
mint gázzal, egyszerűen nem igaz!

Mert léteznek olyan készülékek, amelyek
– korszerűek,
– energiatakarékos fűtőbetéttel,
– kifinomult vezérléssel és
– csaknem 100%-os hatásfokkal rendelkeznek."

Még léteznek olyan emberek, akik képesek ilyent leírni. :-(

Két jelentéktelen apróság: "energiatakarékos fűtőbetét" Most akkor fűt vagy nem fűt?

"csaknem 100%-os hatásfok" Elektromos fűtésnél csak 100%-os hatásfokú fűtőeszköz létezik. Se több, se kevesebb. Az már más dolog, hogy ha kiteszem a verandára a hősugárzót, mennyi jut belőle a lakásba. De ez már nem a fűtőeszköz hatásfoka.

Előzmény: Törölt nick (48887)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.05 0 0 48887

"vettem egy 500W-os infra panelt próbaként, de egy nagyobb szobába legalább 2-3 kéne. hogy érjen valamit."

 

Akkor ott mégis gond van hőszigeteléssel... komoly gond.

 

Másfelől az infrapanel SUGÁRZÁSSAL FŰT!

Azaz, ha alatta van a tested, akkor érzed a sugárzott melegét, mint a napsütés esetén.

Vagyis úgy kell elhelyezni, hogy: a sugárzási zónájában tartózkodhass...

Előzmény: S21LUS (48884)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.05 0 0 48886

Ha a klíma ad egy alap fűtést, akkor már lehet elég lesz az 500W infra is, ha a hálóban az ágy fölé kerül.

Ha akkora a ház hőigénye, hogy 500W nem elég átmeneti időszakba egy szobába, akkor nagyon jól döntöttél a klímával, mert tényleg egy pillanat alatt elillant volna a túltermelésed egy sima villanyfűtéssel...

Előzmény: S21LUS (48884)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.05 0 1 48885

nézz át a klímásba, ott gyakran vannak épp aktuális akciók, ajánlatok, utoljára egy Mitsubishi klímát ajánlottak erősen fűtésre.

Én csupán az átlagtól kicsit jobban tájékozott felhasználóként annyit mondanék, hogy szerintem japánt: Daikin, Panasonic, Fujitshu, Mitsubishi

Mivel a klímások most nyár végén még nagyon el vannak havazva, ha neked fűteni kell, talán érdemes várnod még 1-2 hónapot a szereléssel.

Persze ajánlatot kérni lehet már most is.

Előzmény: S21LUS (48884)
S21LUS Creative Commons License 2016.08.05 0 0 48884

Köszi, végül ez mellett döntöttem. Egy központi klíma, éjszakára kicsit megtámogatva. A kiegészítő fűtésről még gondolkodom, hogy milyen legyen, mert még korábban vettem egy 500W-os infra panelt próbaként, de egy nagyobb szobába legalább 2-3 kéne. hogy érjen valamit.

 

Már csak a fűtésre leginkább alkalmas klímát kell megtaláljam, ha van konkrét jól bevált típus amit ajánlani tudtok, akkor írjátok meg légyszi!

Előzmény: szocske_ (48878)
a8lang Creative Commons License 2016.08.05 0 0 48883

Nem kaptam meg még a heckert-eket.

Beírod a keresőbe hogy hungary, egyetlen 11.96kwp-s van csak fent.

 

Előzmény: 5738g (48882)
5738g Creative Commons License 2016.08.05 0 0 48882

Heckert panelek dolgoznak már? Kíváncsi vagyok milyen a többihez képest.

Hogy találunk meg a SE oldalon?

Előzmény: a8lang (48866)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.04 0 0 48881

A panaszomra továbbra sem jött válasz, de egész gyorsan korrigálta a hibáját a szolgáltató, ma postán megérkezett a túlfizetés is a hétvégi összesen 8 db helyesbítő számlát követően.


Végülis nem is rossz üzlet ez nekem: a túlszámlázott számlát hitelkártyával befizetve megkapom a 2% pénzvisszatérítést, majd postán visszajön a pénz kpban :)


Olyan 2 hetet volt náluk a pénzem, ami ráadásul nem is volt az enyém, hiszen hitelkártya, 2 hétre kaptam 2% kamatot, ez évesítve olyan 50% körüli hozamnak felel meg.

Remélem jövőre nem 15ezerrel, hanem 1,5M-val számláznak félre :D

 

Előzmény: szocske_ (48846)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.04 0 0 48880

remélem így lesz, ugyanakkor tavaly idénre valami sokszáz új töltőpontot ígértek, amiből eddig 0 épült meg, szóval nagyon ne éljük bele magunkat :(

Előzmény: Törölt nick (48879)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.04 0 0 48879

Többmilliós támogatást kaphatnak az elektromos autót választók

Az önkormányzatok pedig töltők létesítésére kérhetnek majd pénzt, ha elindul a program. Tovább »

forrás: Index.hu

szocske_ Creative Commons License 2016.08.04 0 1 48878

ebben az esetben én azt választanám, hogy 1 db klíma központi helyre, ami megy nonstop, a két hálószobába pedig 1-1 infrapanel a mennyezetre.

Az infra mondjuk ugyanolyan rossz hatásfokkal ad meleget, mint a villanykazán, de koncentráltan ott fűt, ahol szükség van a melegre, és mivel a klíma ad egy alap fűtést, az infrának csak 1-2 fokot kellene emelni.

 

Pl.

fűtés nélkül átmeneti időben lenne 16 fok az egész házban

a klíma ezt megemeli úgy, hogy ahol a klíma van ott van 22 fok, a távolabbi szobákban 19

az infrapanel a gyerekszoba és a háló mennyezetén megemeli a 19-et 21-re.

Ráadásul az infrát a hálóban elég éjszakára bekapcsolni, nappal senkit sem zavar, hogy ott csak 19 fok van.

Előzmény: S21LUS (48873)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.04 0 0 48877

arról nem beszélve, hogy egy hősugárzó/olajradiátor 2000-10000 Ft/db, míg a villanykazán 200k.

Felvetődött itt a fűtőszál a pufferbe esete.

Ott is 100% lesz a villanyfűtés hatásfoka, de simán lehet, hogy így már 1 hétre csökken a fűthető időszak, mert jelentkezik majd némi veszteség a pufferen is, ami ha még esetleg lakótérben is van, kétlem, hogy a nappali közepén áll, szóval lehet, hogy a házon belül adja le a hőt, de arra épp nem a háztartási helyiségben lenne a legnagyobb szükség, ha ott még fűtés nélkül is van 18 fok az ősz elején.

Előzmény: szocske_ (48876)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.04 0 0 48876

átmeneti időszakról van szó.

A villanykazánnál az egész házat fűtöd, és akár végigmegy a melegvíz olyan helyeken is, ahol nincs is szükség fűtésre akkor, ezzel szemben célzottan a kritikus helyeket fűtve lehet, hogy pl. a konyhában, előszobában 2-3 fokkal hidegebb lesz, de ez még vállalható.

Ezért írom, hogy néhány olajradiátorral hasznosabban tudná elfűteni a túltermelést, mint villanykazánnal, így az 1500 kWh olajradiátorral 2 hétre, villanykazánnal 10 napra lenne elég.

Előzmény: erbe (48872)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.04 0 0 48875

"Ha nem hangos, akkor nem fűt, mert nem megy át rajta elég levegő. " ez azért így kicsit túlzás, ha elég nagy a hőcserélő, akkor minimum fordulaton is elég levegőt mozgat meg. Nekem kicsit túlméretezett, ritkán pörög magas ventilátor fordulaton.

 

Azonban ennek ellenére abba a szobába én sem tenném, ahol alszok.

 

Előzmény: Krinyo (48874)
Krinyo Creative Commons License 2016.08.03 0 1 48874

Ha nem hangos, akkor nem fűt, mert nem megy át rajta elég levegő. Hálószobába ÉN nem tenném közvetlenül, de a hálószoba melletti folyosón (ha van ilyen) már simán okés lehet. Főleg 50-es vályogfallal, ott tényleg nem lesz gond a szigeteléssel.

Ez a légkondi téma teljesen egyéni ízlés kérdése, van, akit a leghalkabb surrogás is az őrületbe kerget, van, aki meg rosszul hall. :) Én is szoktam vele egyengetni az átmeneti időszakban a hőmérsékletet, jó, mert nagyon gyorsan fel lehet vele melegíteni a levegő. Sokkal gyorsabb, mint a radiátor víztömege, amíg eléri a legalább plusz 15-20 fokos előremenőt, hogy meg is mozduljon végre a levegő...

Előzmény: S21LUS (48873)
S21LUS Creative Commons License 2016.08.03 0 0 48873

Mindenkinek nagyon köszönöm a válaszokat!

Egy régi tanyát újítottunk fel, 50 cm-es vályogfal, új, passzívházhoz ajánlott nyílászárók vannak. A 40 fokos radiátorok 21 fokot tartanak a házban télen is, így azt hiszem, hogy a szigeteléssel nagy gond nincs.

A klímával az a legfőbb bajom, hogy a ház két végén a hálószoba és a gyerekszoba van. A tagoltság miatt két klíma igencsak kellene. Mennyire hangosak ezek? Hálószobába téve, éjszaka hagy aludni?

A beszerzési költség pedig kettő esetén már 400 rugó körül van, az elektromos kazán épp a fele. A klímáknak karbantartási költsége is van, gondolom az elektromos kazán sok karbantartást nem igényel. A fő kérdés nem igazán a lyukfúrás, hanem, hogy a +200.000-et van-e értelme rádobnom, ill. ha a zúgás miatt éjszaka nem tudnám használni, akkor szinte mindegy lenne, hogy mennyire gazdaságos.

Előzmény: erbe (48872)
erbe Creative Commons License 2016.08.03 0 0 48872

"ha olajradiátorral 2 hétre elég a többlet, akkor villanykazánnal sem lesz belőle 6 hét, inkább 1,5, mert nem direktbe a szobákat fűti, így jelentkezik itt-ott némi veszteség."

A közvetlen elektromos fűtés hatásfoka 100%. Ez teljesen mindegy, milyen formában kerül a lakásba, akkor is 100 %. Ha pontosan megírod a fűtési rendszer ismerete nélkül, hol jelentkezik ~25% veszteség, visszavonom az állításomat. :-)

Az viszont tény, hogy klímával átmeneti időben akár 8-10 hétre is kitolható a 2 hétre elegendő villanyárammal.

Előzmény: szocske_ (48871)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.03 0 0 48871

nem értem, ha olajradiátorral 2 hétre elég a többlet, akkor villanykazánnal sem lesz belőle 6 hét, inkább 1,5, mert nem direktbe a szobákat fűti, így jelentkezik itt-ott némi veszteség.

Ha a klímára gondolsz 6 hétre az valós, sőt nem is 6, mivel COP3 éves átlagban lenne, ha csak tavasszal és ősszel használja, akkor jóval magasabb lesz a COP, szóval inkább 8-10 hét lesz az klímával.

 

Azonban a kérdező az elején kijelentette, hogy ő bizony nem akar klímát, mert ahhoz kell fúrni a falra 1 lyukat.

Előzmény: energo47 (48870)
energo47 Creative Commons License 2016.08.03 0 1 48870

"Arra jó lesz, hogy 2 hétig nem kell tüzelni ősszel és tavasszal, ez alatt el is fog fogyni a túltermelés"

 

Természetesen akár igazad is lehet, feltéve ha egy szezonban gondolkodunk, (mondjuk tavasszal eladja a házát), viszont ha nem így van akkor 2-2 hétből 6-6 is lehet,- ami már /durván számolva/ a fűtési szezon fele, és bizony évek során (hosszú távon) vissza hozza a beruházás költségét. Az általad vázolt megoldás legfeljebb arra jó, hogy "ne adjuk már oda ingyen a felesleget a szolgáltatónak!"

Lehet  "faramuci" a gondolkodásom, akkor nézzétek el nekem, gondolom mindenki másképp látja, gondolom ha így van majd elmondja a véleményét, hisz erre hívatott a fórum.

Üdv: DJ

Előzmény: szocske_ (48869)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.03 0 0 48869

de ha a klíma mégsem játszik nála, szerintem akkor is felesleges egy vagyonért bonyolítani az életet az elektromos kazánnal, mert túl kicsi a napelemes túltermelés, ha meg elfogyott aranyáron nyilván nem akarok az elektromos kazánnal fűteni.

 

Erre az 1500-2000 kWh-ra kell venni néhány olajradiátort vagy ventilátoros 2kWos hősugárzót és ezeket betenni a szobákba.

Arra jó lesz, hogy 2 hétig nem kell tüzelni ősszel és tavasszal, ez alatt el is fog fogyni a túltermelés.

Előzmény: energo47 (48868)
energo47 Creative Commons License 2016.08.03 0 1 48868

Hasonlóan gondolom én is, az elektromos kazán az adott keretek között nem alternatíva, vagy nagyobb napelemes rendszer szükségeltetik, (több termelt energia) vagy "zsebből" kell finanszíroznia többletet.

Ami a beruházást illeti, 2db klíma telepítése alig több mint az elektromos kazán beépítése, ha hozzá vesszük a gazdaságosságot, akkor pedig már az első verzió az olcsóbb!

Üdv: DJ

Előzmény: Törölt nick (48865)
energo47 Creative Commons License 2016.08.03 0 1 48867

Kinek hogy, nálam elegendőek  voltak a klimák (2 db) /kb 80m2/  november végéig, és tavasszal március elejétől fűtési szezon végéig, ami mintegy 80-90 nap! Természetesen akkor még nem volt napelemes rendszerem, de így még felébe sem kerűlt mint ugyanez földgázzal, és alig volt több mint fagázzal. /ha mindezt elektromos kazánnal próbáltam volna meg (vagy fűtő betéttel), vagy a családot mérték volna ki mirelite áruként, "vagy már gatyám se lenne".

Üdv: DJ

Előzmény: halaloszto (48864)
a8lang Creative Commons License 2016.08.03 0 0 48866

Az október és a március, de különösen az április, május már elég szépen termel, telne meg fog annyit termelni amit elhasználunk, de majd kiderül. Az SE public oldalon van fent elég sok adat.

Előzmény: szocske_ (48863)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.03 0 0 48865

Egy régebbi átlagos (~100 m2) 1985 körüli vagy későbbi családi ház cirka ~10 kW-t kér -15 fokban, esetleg 12 kW-t.

Amelyik ettől többet kér, mert régebbi-vacakabb hőszigetelésű, azt hőszigetelni kell... mielőbb!

 

Az un. átmeneti időszakban valahol +5 fok körül lehet a kinti hőmérséklet átlaga.

Azaz 4-5 kW körüli teljesítmény kell átlagban a fűtéshez.

 

Ilyen korú/hőszigetelésű házban, mondjuk napi 10 órát kell már a "kazán"-ból fűteni az átmeneti időben.

Legyen az időszak október közepétől december közepéig és február közepétől április közepéig.

Azaz cirka 125 fűtési nap.

 

Akkor 125x10x4...5=5000...6250 kWh áram kéne.

Hát ez bizony több, mint a rendelkezésre álló 1500-2000 kWh

 

Egy levegő-víz hőszivattyúval már elég lenne, hisz a COP=3 simán megvan ilyenkor.

Vagy a levegő-levegő hőszivattyúval is (azaz klímával).

 

Ugyanakkor felmerül, hogy a levegő-víz cucc is belekrül cirka 1 millába.

Ennyiből pedig már kb. meglehet csinálni a szükséges plusz napelemet is vagy a hőszigetelést.

 

------------

 

Avagy tudni kéne ház teljesítmény igényét -15 fokban!!!

 

Ha cirka 5 kW alatt van akkor, már határeset, elmegy.

Ha 5-10 kW között, akkor ajánlott inkább a hőszigetelés javítása.

Ha jóval 10 kW fölött, akkor pedig a hőszigetelés az elsődleges feladat...

 

 

Előzmény: energo47 (48861)
halaloszto Creative Commons License 2016.08.03 0 1 48864

az 1500-2000kWh az kb 200m3 gáz. ősszel-tavasszal az 1-2 hónapot jelent, amikor nem kell napont a begyújtással szarakodni, meg lesni hogy napsütés lesz-e, mert akkor nem gyújtom meg reggel, vagy borús hideg nap lesz, mert akkor muszáj különben estére kihűl a lakás. sokat ér ám ez is!

Előzmény: energo47 (48861)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.03 0 0 48863

azért az október-május időszakban kb. harmadannyi termeléssel számolj, mint most.

persze a ha a fogyasztásod tizedére csökken, akkor lehet hatalmas többleted...

Előzmény: a8lang (48862)
a8lang Creative Commons License 2016.08.03 0 0 48862

Én is elektromos fűtést akarok, de leginkább víz levegő hőszivattyúval, táplálnám a radiátorokat.

Az elmúlt két hétben amióta ki van cserélve az óra, kb fedezi a fogyasztást a napelem, ez jó mert így az október-május időszakban hatalmas többlet lesz. Néha +-ba megy a termelés 40-50kwh-val, utána pár felhős nap és minuszba megy 30-40kwh-val aztán megint nulla közelébe jön 1-1 naposabb nap után, mostanság nincs egy rendes tiszta felhőmentes nap.

Szóval ahogy néztem mások termelését márciusban már értelmes mennyiségű áramot lehet termelni a napelemmel, jövőre márciusban fogom bővíteni a rendszert további 11kwp-vel. A medencefűtés csere után meglátjuk mennyi áram marad, de szerintem elég lesz a téli hőszivattyús fűtésre.

energo47 Creative Commons License 2016.08.03 -1 0 48861

Viszont ez esetben a felvázolt 1500-2000 kW,- hacsak nem passzív háza van,- ( ami nem valószínűsíthető, /nem ma épült/ mivel régi gázkazánról írt) minden bizonnyal még az "átmeneti" időszakra is kevés lesz!

Üdv: DJ

Előzmény: halaloszto (48859)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.03 0 0 48860

Egy elektromos fűtő patron pár tízezerért tökéletes!

Ha csak a fűtéshez kell...

 

A gázkazán helyére rakott vastagabb csőszakaszba simán bele is építhető.

Előzmény: belezne (48854)
halaloszto Creative Commons License 2016.08.03 0 0 48859

de neki nem a spórolás a lényeg, hanem hogy ne kelljen raknia a fát a kazánba. egy klímával egy 90m2 házat nem igazán lehet fűteni, a fürdőben meg a sarki szobákban hamar hideg lesz. 

Előzmény: energo47 (48857)
szocske_ Creative Commons License 2016.08.03 0 1 48858

+1 a klíma mellett, átmeneti időben különösen hatékony, hiszen kinti 10-15 fokos levegőből dolgozik, nem -10esből.

persze attól is függ, hogy mennyire tagolt a ház, ha nagyon sok kis helyiség van és mindig zárjátok az ajtókat, akkor vagy több split kell vagy légcsatornás, ami már drága.

Nálam 80m2-t 0 fok felett kellemesen kifűt egy db split, kinti 0 fok alatt is csak azért problémás, mert kevés a házon a hőszigetelés, ezért ekkor már kezd zavaró lenni az ajtóval leválasztott szobák alacsonyabb hőmérséklete.

Előzmény: S21LUS (48853)
energo47 Creative Commons License 2016.08.03 -1 1 48857

Szép napot Neked és minden fórumozónak!

 

"kb. 1500-2000 kW plusz áramot fognak termelni"

 

Ebből a legideálisabb  esetben (elektromos kazánnal, fűtő betéttel) /ha a vesztesség "NULLA" / 1500-2000kW hőenergiád keletkezik. Ha ezt egy (vagy több ) jó hatásfokú hűtő- fűtő klímával használod fel, akkor akár meg is négyszerezheted! És akkor még nem szóltam arról, hogy nyáron akár hűtésre is használhatod. Ha elektromos kazánt vásárolsz annak is van beszerzési és beépítési költség vonzata, ezt kell szembe állítani a klíma, esetleg klímák hasonló költségével. (természetesen nem elfeledkezve a "hatékonyabb" megtérülési rátáról sem!!!)

 

"a radiátorral való fűtést kellemesebbnek gondolom"

 

Azt kell eldöntened, számodra mi fontosabb, a vélt kellemes érzés, avagy a gyorsaság, mivel a klíma pár perc elteltével meleget "fúj" és pillanatok alatt kellemes idő van az adott térben!

Átmeneti időszakban (ősz-tavasz) én is így használom, a "keményebb" időszakban pedig faelgázosító kazán (pufferrel) biztosítja a meleget.

Remélem hasznos lehet számodra a véleményem.

Üdv: DJ

 

 

Előzmény: S21LUS (48853)
schlumberger Creative Commons License 2016.08.03 0 0 48856

 kb. 1500-2000 kW plusz áramot fognak termelni

 

Az igen! Kis Paks. 

Előzmény: S21LUS (48853)
halaloszto Creative Commons License 2016.08.03 0 1 48855

egy gázkazán 24kW, a 6kW ennek a negyede. 

 

de enyhébb időben a gázkazán nem megy csak napi pár órát, ennek négyszerese üzemidővel a 6kW is kifűti amit kell. 

 

ha a puffer rendesen szigetelt és a hulladékhője sem hasznontalan, akkor gyors és olcsó megoldás lenne abba tenni elektromos fűtést.

 

Vajk

Előzmény: S21LUS (48853)
belezne Creative Commons License 2016.08.03 0 1 48854

Szia!

Elektromos kazánt mennyiért tudsz venni, ahogy nézem azok is 200e felettiek, klímával olcsóbban kijönne, vagy akkor már sima hősugárzó.

Előzmény: S21LUS (48853)
S21LUS Creative Commons License 2016.08.03 0 0 48853

Sziasztok!

A villanyfűtéses topicban tettem fel az alábbi kérdést, de túl sok reakció nem érkezett, ezért ide is bemásolom, hátha tud valaki segíteni.

Fűtési céllal tervezek elektromos kazánt venni. Idén létesített napelemeim a tervek/eddigi adatok alapján kb. 1500-2000 kW plusz áramot fognak termelni, amit fűtésre akarok fordítani. Természetesen tudom, hogy a telet kifűteni nem lesz elég, de ha a tavaszi és őszi szezonban (amikor csak néhány fokot kell a lakáson melegíteni) nem kellene a fát pakolgatni, már nagy segítség lenne. 

 

A házunkban (90 m2) kiépített vegyes tüzelésű fűtés van pufferrel és csak a házba keringtető régi gázkazán. A gázkazán helyére akarnék egy elektromos kazánt, de nincsenek róla tapasztalatok az ismerősi körömben, ill. másodkézből olyan infót kaptam, hogy baromi lassan fűti fel a vizet. Akinek van tapasztalata, kérem írja meg, hogy egy 6kW-os elektromos kazán elég lehet-e az én céljaimra? (nagyobb az elektromos hálózat miatt nem igazán jöhetne szóba) Milyen márkát ajánlotok?

 

Tudom, hogy egy split klíma energiatakarékosabb, de falat furkálni, és annyit költeni csak végső esetben akarok, arról nem is beszélve, hogy a radiátorral való fűtést kellemesebbnek gondolom, mint a légbefújást. 

 

Minden választ előre is köszönök!

Törölt nick Creative Commons License 2016.08.01 0 0 48852

Itt tudsz kalkulálni ... havi bontást is ad.

http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php

Előzmény: Törölt nick (48851)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.01 0 0 48851

Köszi! Akkor rendszeres használathoz alaposan túl kellene méretezni a napelemet és az akkukat is még akkor is, ha a telet nem számolom. Lehet, hogy rövid távon jobban jár az ember egy benzines aggregátorral (1000W = 0.5 l benzin/óra). Persze minden igazából attól függ, hogy meddig tart a világvége. Ha elhúzódik, akkor a napelem nyer. :)

 

Mi még csak hülyéskedünk itthon ezzel a világvége dologgal, de az amcsiknál nagy piaca van a túlélőcuccoknak: biztos nagyon beégett nekik a hidegháború. Lehet egy évre való konzervcsomagot venni például:

 

http://www.costco.com/32%2c500-Total-Servings-Ultimate-4-Person-1-Year-Food-Storage-By-Nutristore%E2%84%A2.product.100147376.html

 

 

Előzmény: Törölt nick (48850)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.31 0 0 48850

1000 W/m2 besugárzásnál hozzák a névleges teljesítményt 25 Celsius fokon.

Azaz ragyogóan napos tavasz végi  napokon kb.

 

Melegben kicsit csökken, kevésbé napos időben pedig nagyon.

Átlagos alig napos téli időben cirka a névleges 1/6-1/8 része a realitás.

 

----

A 12 >> 230 Volt esetén úgy 8-10% veszteséggel saccolhatsz.

 

Plusz az akku töltési/kisütési vesztesége, ha akkupack  is van... 15-20%

Előzmény: Törölt nick (48847)
merQree Creative Commons License 2016.07.31 0 0 48849

Holnap újabb hónap kezdődik, de előtte nézzük, hogyan alakult idáig

erbe Creative Commons License 2016.07.31 0 0 48848

Ne higgy el mindent, amit hozzáértők (politológus, pék vagy éppen zenész) terjesztenek! Az IPCC-re már rábizonyították az adathamisítást, csalást. Jelentősen módosították azóta a kijelentéseiket. "Lehet..."

Előzmény: Törölt nick (48847)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.31 0 0 48847

Direkt használatra hogyan kell átszámolni a paneleket? Tegyük fel, hogy süt a nap, van x Wp-nyi napelemem a tetőn és szeretnék vele egy 220 voltos váltóáramú eszközt inverteren keresztül meghajtani vele. Csak átszámolom a 12 voltról 220-ra a teljesítményt P=UI-vel és megszorzom valami veszteség szorzóval?

 

Olvasgatom ezt a cikket és eszembe jutott, hogy hamarabb lehet szükség szigetüzemű felhasználásra, mint gondolom. :)

 

A klímaváltozás itt van, és megeszi a világot

Önmagukat gerjesztő folyamatok egész sora miatt robog a vég felé az emberiség, és ma már nem az a kérdés, melyik időjárási jelenség függ össze a klímaváltozással, hanem hogy mikor ismerjük fel: a klíma már megváltozott. Tovább »

forrás: Index.hu

szocske_ Creative Commons License 2016.07.30 0 0 48846

na túl gyorsan írtam, vagy a szolgáltató rendszere lassú? :)

történt ugyanis, hogy ma 6:00 és 8:10 között összesen 5 db elektronikus számlát kaptam tőlük, részben plusszos, részben mínuszos, még nem sikerült feldolgozni, hogy melyik mit takar, de a végösszeg nagyjából jónak tűnik, mert volt azért fogyasztásom (más kérdés, hogy részben ez is annak köszönhető, hogy az éves leolvasás is 2 héten belül tetszőleges időpontban történhet, így nekem ez az év csak 50 hét volt...)

Előzmény: szocske_ (48845)
szocske_ Creative Commons License 2016.07.30 0 0 48845

Félelmetes mi folyhat az államosított elmüémászenergiaszolgáltatónál, örüljetek amíg lehettek a piaci alapan működő gonosz multiknál... (nem tudom mi a határidő, mire az összes lakossági ügyfelet államosítják...)

max. két hete ugye kaptam egy 30+ ezres elszámoló számlát, mivel bázisnak nem a tavalyi éves leolvasást, hanem az ő saját decemberi becslésüket használták.

írtam panaszlevelet, egyelőre semmi válasz.

Ma érkezett egy -204 Ft-os számla és egy 4200 Ftos is mellé, az idei első havi becsült fogyasztásról, annak ellenére, hogy a részfogyasztást most már rutinosan az első leolvasást követően nullára állítottam.

S21LUS Creative Commons License 2016.07.29 0 0 48844

Akartam emailt küldeni, de visszajött. Ha érdekes, az enyém publikus, írjál.

Előzmény: S21LUS (48843)
S21LUS Creative Commons License 2016.07.29 0 1 48843

Nem szeretnék itt reklámozni, küldtem emailt. Jó tapasztalataim voltak a telepítő céggel, szívesen ajánlom őket.

Előzmény: ffookkaa (48842)
ffookkaa Creative Commons License 2016.07.29 0 0 48842

Szuper ... nagyjából én is ezt kalkulaltam.

 

Hmm. akkor már csak az kellene, mely cégek felé kellene orientálódni ... erre van valami iránymutatásotok?

Előzmény: Törölt nick (48840)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.29 0 0 48841

344x0,18=~69 Watt fokonként

344x0,20=~69 Watt fokonként

Előzmény: Törölt nick (48840)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.29 0 0 48840

60+60+7(6+6+10+10)=~344 m2 felület

 

Átlagban U=0,20 W/m2K esetén: 344x0,18=~69 Watt fokonként

Benti 22 foknál a hőlépcső szezonátlagban: 22-4=18 fok

Akkor 18x70=1242 Watt >> ~1,25 kW kell.

 

Mivel jól hőszigetelt ház, így cirka 170 nap lesz a fűtési szezon

és

nagyjából napi 14 órában kell a fűtésnek biztosítani az energiát.

 

Akkor 170x14x1,25=2975 kWh lesz a fűtés igénye.

Ehhez jön még a szellőzésé, cirka 2000 kWh, ha nem lesz hő visszanyerés.

 

Szumma: 5000 kWh ami >> 4,5 kWp napelem.

Melegvíz 3-4 főre alsóhangon napi 6-8 kWh >> 2000-3000 kWh >> 2,5 kWp napelem.

Egyéb áram igény mondjuk 250 kWh/hó >> 3000 kWh >> 2,5 kWp napelem.

 

 

Végül is a 10 kWp nagyjából jó lehet... azt hittem kevés lesz.

De kell a komoly hőszigetelés, mert az átlagos U=0,20 elérése nem sima ügy.

Előzmény: ffookkaa (48839)
ffookkaa Creative Commons License 2016.07.29 0 0 48839

Sziasztok,

 

Napelemes rendszer + elektromos fűtésben gondolkodnék alacsony energiaigényű új építésű (most van tervezés alatt) épületnél. A panelokat az épület tetején (lapostető) helyezném el.

 

Olyan kérdésem lenne, hogy tudtok olyan korrekt céget ajánlani, akivel megvagytok elégedve, korrektül és precízen dolgoztak, azt kaptátok amit szerettetek volna/amit lebeszéltetek?

 

Rengetegen vannak (már) a paneles piacon, mindenki több 50-100 referenciával ... valahogy jó lenne szűkíteni a kört, s ebben kérnék segítséget Tőletek.

 

Ha most kezdenétek bele egy új rendszerbe mit tartanátok fontosnak és legfőképp kihez fordulnátok megvalósításért?

 

Nagyságrendileg 10Kw-os rendszerben gondolkodok (év során betermelni, pufferelni az áramot, majd elektromos fűtéssel, nem hőszivattyúval, hanem fűtőkábellel kifűteni az épületet ... 2 szintes 60-60m2/szint ... és a végén nullára kijönni, azaz a megvalósítást követően se gáz, se áram díjat ne kelljen fizessek semerre).

 

 Köszönöm!

Törölt nick Creative Commons License 2016.07.28 0 0 48838

Az építkezésünkön az egyik segédmunkás egy valaha sikeres építési vállalkozó volt, aki egymás után bukott 20 és 30 millió forintot körbetartozások és csődök miatt. A 20-ból még valahogy kihúzta a céget, a 30-ból már nem tudta. A stressztől végül stroke-ot kapott, azóta kicsit lassan tud mozogni és beszélni. A kivitelezőm adott neki munkát, mert gondolom sajnálta szerencsétlent. Az ilyent én is sajnálom, amikor egy becsületesen működő cégnél váratlanul, önhibájukon kívül üt be a ménkű.

 

Ha valaki az egész vállalkozását építi ilyen ingatag alapra, azzal kevésbé tudok együttérezni. Hazardírozott, rajtavesztett. Ez még nem jogosítja fel arra, hogy másoktól lopjon.

Előzmény: Törölt nick (48837)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.28 0 0 48837

Maga előtt tömködte a lyukakat mindig.

Ismert a szituáció, rengetegen tengődnek ezen a vonalon.

 

(Nekem személyes ismerősöm került ilyen helyzetbe azért, mert a mai napig tartozik neki az egyik vevője vagy 2 millával)

Előzmény: Törölt nick (48834)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.28 0 0 48836

Akkor az önbecsapó képessége kiváló, mert már minimum 2006 óta próbál "egyenesbe jönni", két céggel is.

 

Egy átlagos családi házas telepítésből marad neki talán 100 ezer forint és az egyik nagyobb megrendelésénél csak a kötbér 2 millió, amit követeltek rajta. Azzal legalább egy évi bevétele el is ment.

 

Sokkal jobban járt volna, ha időben csődöt jelent, mert akkor csak a cégvagyonnal felelne, de így, hogy bűncselekményekkel előrefelé menekült, már a saját vagyona is veszélyben van.

Előzmény: halaloszto (48835)
halaloszto Creative Commons License 2016.07.28 0 0 48835

azért van ez, mert a manusz tényleg hitt benne hogy majd egyszer egyenesbe jön. egész sokáig lehet mínuszban üzemeltetni egy céget az előlegekből. ha megy az üzlet, akkor évekig, fel sem tűnik a hiány. csak bármi váratlan történik, borul a dominó. én asztalost ismertem, aki mindig az új meló előlegéből vette meg az anyagot az előző melóhoz. amíg folyamatosan van megrendelés, megy a dolog.

 

Vajk

Előzmény: Törölt nick (48834)
Törölt nick Creative Commons License 2016.07.28 0 0 48834

Ma voltam a rendőrségen tanúvallomást tenni. Sok érdekes nem történt, de annyit megtudtam, hogy több feljelentés is van már a cég ellen. Szomorú, hogy egy cég évekig tud így működni, mielőtt leállítják. És utána is csak alapítani kell egy másikat és lehet folytatni.

 

Azt még mindig nem értem, hogy mi értelme van ilyen kis tételben csalni, ráadásul még azzal sem törődve, hogy készpénzben kérje az előleget, hogy legalább bizonyíték ne legyen. Előbb-utóbb csak utolérik azért az ilyet.

eger.jeno Creative Commons License 2016.07.27 0 0 48833

Köszönöm az infókat !

 

 

energo47 Creative Commons License 2016.07.26 0 0 48832

Talán még az előbbihez annyit, a primo az újabb, picivel jobb hatásfok, alacsonyabb induló DC (szolár) feszültség, magasabb maximális szolár feszültség, picivel magasabb ár. Szerintem összességében a primo a jobb választás. (ami a megbízhatóságot illeti, - ha van különbség,- majd csak évek múltán derül ki, mivel a primo alig több mint 1 éve van a piacon.)

 

Üdv: DJ 

Előzmény: eger.jeno (48829)
energo47 Creative Commons License 2016.07.26 0 0 48831

Szép napot Neked és a fórumozó csapatnak!

Igen a galvo sorozat transzformátoros, míg a primo transzformátor nélküli.

Üdv: DJ

 

Előzmény: eger.jeno (48829)
femiki Creative Commons License 2016.07.26 0 0 48830

Én úgy tudom, hogy a Galvo 1,5-3,0 KW teljesítményű, míg a Primo 3,0-8,2 KW teljesítményű, és mindegyik 1-fázisú.

De itt lehet nézelődni:

http://wagnersolar.hu/termekek/fronius

Előzmény: eger.jeno (48829)
eger.jeno Creative Commons License 2016.07.26 0 0 48829

Help !

 

Teljesen tanácstalan vagyok:

Mi a különbség a Fronius Galvo és Primo között ?

Lehet, hogy a Galvo transzformátoros ?

 

Jenő

 

gonczollaszlo Creative Commons License 2016.07.25 0 0 48828

Az elszámolás az éves leolvasást követően, az alapján történik.

Az időpontja a 'leolvasási egységtől' függ, ami a földrajzilag egymáshoz közel elhelyezkedő fogyasztási helyeket tartalmazza, általában 5 napra elegendő számú fogyhellyel.

Más szóval:a leolvasó heti csomagjai mindig egy szűkebb környék / településrész feladatait tartalmazzák.

Egy másik, neked jobban tetsző időpontban a leolvasó akár másik településen is lehet.

Persze, kis szerencsével épp a környéken, és akkor egy jóindulatú ügyintéző akár át is sorolja, de ez nem jellemző - szerintem.

 

 

 

Előzmény: gyjozsef (48826)
Krinyo Creative Commons License 2016.07.24 0 0 48827

Nálam (szintén EOn) nem változott az éves leolvasás időpontja, és nem is lehet megváltoztatni.

Ma egy zavartalan, de nagyon meleg nap volt, 6,36 kWh/kWp (29,64/4,66) jött össze.

Előzmény: gyjozsef (48826)
gyjozsef Creative Commons License 2016.07.24 0 0 48826

Felszerelték az ad-vesz fogy.mérőt, elindult a termelés az EON hálózatba. A mai jóság 5,67kWh/kWp. Az EON Dédász területen a szaldós elszámolás decemberben van? Mi a célszerű? Az időpontot kérni kell vagy az EON "megmondja"?

eger.jeno Creative Commons License 2016.07.24 0 0 48825

OK ! Én is megpróbálok olyan vállalkozót választani. Szerintem korrekt a szállításkori anyag és szereléskor a többi rész fizetése..

 

Előzmény: szocske_ (48812)
eger.jeno Creative Commons License 2016.07.24 0 0 48824

OK ! Érthető, akkor a nem Light verziót kell venni...

Előzmény: energo47 (48808)
gonczollaszlo Creative Commons License 2016.07.24 0 0 48823

Kösz, érdekes alternatívája az EmonPi-nek vagy az EmonTx shieldnek.

Pénteken megérkezett a emonTX lap, még nem volt sok időm vele foglalkozni, amúgy is először forrasztani kell. Nincs túl sok gyakorlatom benne, ezért csak tologatom, hogy hozzákezdjek.

De előbb-utóbb összejön. :)

Előzmény: yt7br (48821)
szocske_ Creative Commons License 2016.07.23 0 0 48822

végülis, néhány tesla powerwall és szolgáltatót válthatok :)

Előzmény: erbe (48820)
yt7br Creative Commons License 2016.07.23 0 0 48821
Előzmény: gonczollaszlo (48816)
erbe Creative Commons License 2016.07.23 0 0 48820

Fenyegesd meg őket, hogy szolgáltatót váltasz! :-)

Előzmény: szocske_ (48815)
yt7br Creative Commons License 2016.07.23 0 0 48819

Én Januárban kaptam meg a számlát és azonnal reklamáltam!Nem úsztam meg!7 reklamációm volt amíg idáig el jutottam!Év záráskor ill csak féléves elszámoló jött amin persze nem szerepelt az előző évi túlfizetés - trükkös!

Ezt még véletlennek sem mondható mert látszódott ,hogy valamennyit jóváírtak a befizetésemből!Tehát tudtak róla ,hogy többlet befizetésem van!Kérdés akkor hová tűnt a többi mért nincs az elszámolón!Figyelni kell sajnos! 

Előzmény: merQree (48818)
merQree Creative Commons License 2016.07.23 0 0 48818

Van több jó és egy rossz hírem is. Kezdem rosszal. Fizesd be a számlát, azért mert sajnos régen elkészült.

 

A jó hírek (saját tapasztalatból, illetve most reggel visszakerestem az ELMŰ ámokfutását a számlák alapján):

Amikor átvettek engem is, akkor online számla érkezett, és behasalták a novermber 30.-ai óra állásokat.

Azonnal reklmációt írtam, illetve felhívtam ÜFSZ-t. Telefonon keresztül bediktáltaltam a reklamációval egyidőben azt az óraállást, ami az éves elszámoláson volt. A bediktálás miatt a részfogyasztást is nullára állíttattam.

 

Összefoglalva: amikor átvettek, akkor kellett kapnod elvileg számlát. Ez valamikor december körül lehetetett, nekem valamikor márciusban jött számla, fel is háborodtam miatta egy korábbi hozzászólásomban. Akkor kell(ett volna) reklamálni, és megúszható a mostani cécó.

Előzmény: szocske_ (48815)
yt7br Creative Commons License 2016.07.23 0 0 48817

Még ne fizesd be!Van még időd!Én is csak 2-3 hónapra rá fizettem be!De csak azért mert az előző cég rám küldte a behajtást!Mivel ők már nincsenek neked jó esélyed van arra ,hogy el tudd intézni ! 

Előzmény: szocske_ (48815)
gonczollaszlo Creative Commons License 2016.07.22 0 0 48816

A cégváltáskor (tavaly decemberben - ELMŰ, a többi áramszolgáltató eltérő lehet) becsült számlát kapott mindenki. Ami azt jelenti, hogy az éves  elszámolásnál ezt a becsült mennyiséget nem veszik figyelembe.

Viszont a folyószámlán nyilvántartják az addig befizetett díjakat.

Tehát ha a cégváltáskor bárkinek bármi kötelezettsége keletkezett azt anno pénzügyileg, az akkori állás szerint elszámolták. (Kifizetted vagy jóváírták)

Ha akkor be kellett fizetni valamennyit, akkor az a mostani pénzügyi elszámolásba beleszámít.  (A jóváírás is, csak fordított előjellel)

A lényeg, hogy az éves leolvasáson alapuló elszámolás független az év közben végrehajtott kereskedőváltástól. Elvben a mennyiségi és a pénzügyi elszámolásnak el kellene egymástól válnia. A kettő közötti különbséget a két szolgáltató kell rendezze egymás között.

Nálam ez rendben volt az idén, de ettől még lehetnek olyan kivételek, amiket a rendszerek nem jól kezeltek.

 

Más kérdés a részszámla mennyiség: Leolvasás/elszámolást követően nálam is visszaállt automatikusan a teljes tavalyi hálózatból vételezett fogyasztásom/11-re. (hogy miért pont 11, azt most fejből nem tudom, de van rá ésszerű magyarázat)

Nekem volt egy elméletem, miszerint  az előző időszakban nullás részszámla mennyiséggel rendelkezőkre van egy kivételkezelés már a rendszerben, ami a korábban nullásakat ismét nullára állítja be, de a nem nullásakat automatikusan újraszámolja. Ez most Szöcske példáján megdőlni látszik.

 

Összességében: A szolgáltatók elszámolási rendszerei, úgy tűnik, rohadtul nincsenek felkészítve a HMKE elszámolására, pláne, hogy a tavalyi 'államosítás' körüli mizériák is bekavarnak, tehát az idei elszámoló számláját mindenki nézze át nagyítóval, még jobb, ha mikroszkóppal!

 

Előzmény: szocske_ (48811)
szocske_ Creative Commons License 2016.07.22 0 0 48815

köszi a biztatást.
nekem egyelőre nincs túlfizetésem,  mert még nem fizettem be a 30+ ezres elszámoló számlát, de kétlem, hogy a fizetési határidő előtt kapok választ a panaszomra, így kénytelen leszek befizetni, aztán reménykedni, hogy visszakapom...

 

Előzmény: yt7br (48814)
yt7br Creative Commons License 2016.07.22 0 0 48814

Én nemrég kaptam vissza az egész összeget 19e Forintot ,Ez a 7-ik panasz után sikerült!Az éves elszámolón semmi jele nem volt annak ,hogy  túlfizetésem van!Ha nem szólok simán lenyelik!

Kitartás!

Előzmény: szocske_ (48811)
gonczollaszlo Creative Commons License 2016.07.22 0 0 48813

Idővel gyorsul ez, mint az autóversenyzés - hogy aktuális példával éljek. :)

 

Előzmény: Krinyo (48803)
szocske_ Creative Commons License 2016.07.22 0 0 48812

volt már itt, aki pórul járt az előleggel, nem teljesített a cég és most futhat a pénze után :(
véleményem szerint ha egy cég nem bír saját erőből megvásárolni 10-20 napelemet és egy invertert, azzal nem szabad szerződést kötni.

Nálunk az volt a szerződésben, hogy mielőtt elkezdik a telepítést, le kell tennem az ár 30%-át kp-ban, a többit átutalással fizetem a telepítés után.

Gyakorlatilag nem kérték el a 30% pénzt sem mielőtt megkezdték a munkát, csak miután befejezték.

Előzmény: eger.jeno (48804)
szocske_ Creative Commons License 2016.07.22 0 0 48811

nekem az addigi nullás részfogyasztásom is "törlődött" véletlenül a rendszerből, akkor kaptam egy kb. 5000 Ftos számlát, amit kifizettem, majd kb. 2 hónap után a visszautalták, mert akkor is panaszt tettem.

Kíváncsi leszek most mit reagálnak, nem azért vettem napelemes rendszert, hogy befizessek kb. 15ezret az állami cégnek, csupán azért, mert ők kedvük szerint becsülnek évközi fogyasztást...

Előzmény: merQree (48810)
merQree Creative Commons License 2016.07.22 0 0 48810

Nekem is hasonló a helyzetem, már ami a leolvasást és az "államosítást" illeti. Államosítás után elvileg kaptál számlát. Én legalábbis kaptam, igaz valamikor márciusban, de nekem 0kWh volt a részfogyasztásom, amikor "államosítottak".

Előzmény: szocske_ (48809)
szocske_ Creative Commons License 2016.07.22 0 0 48809

A kedves ElmüÉmászEnergiaszolgáltató kft újra támad:

Az éves leolvasásom tavaly 2015. 07.09 volt, idén 2016.07.06.

Azonban az "államosítás" 2015.11.30 időpontjában berögzítettek nekem egy becsült óraállást a rendszerbe, és természetesen az idén júliusi leolvasás után a becslésük alapján számláztak, ezzel gyakorlatilag lenyelve a tavaly nyári túltermelésem.

Írtam nekik reklamációt, kíváncsian várom az eredményt...

energo47 Creative Commons License 2016.07.22 0 0 48808

Szép napot Neked és minden fórumozónak!

Alapból van 2 db RJ45 -ös LAN port  ( Solar Net / Interface Protocol IN csatlakozó  Solar Net / Interface Protocol OUT csatlakozó )  de ismereteim szerint ezek csak az inverterek "felfűzésére" alkalmasak  több inverteres rendszerek esetén, valamint a Fronius Datamanager 2.0 "telepítésére"
Ha tévedek bizonyára majd a hozzá értők kijavítanak.Ha a datamanager-el ellátott WIFI-s invertert vásárolod, akkor nincs szükség LAN kábelre hisz wifi-n keresztül mindent látsz az ingyenes solar web programmal, ha a LITE invertert választod, abba is pár perc alatt "telepíthető" a Fronius Datamanager 2.0 kártya és máris "teljes értékű" WIFI-s invertered van. Nekem Fronius Primo 3.0 LITE inverterem van datamanager kártyával kiegészítve, és 1 hónapja üzemel teljes megelégedésemre.Üdv: DJ

 

Előzmény: eger.jeno (48805)
vitéz Ebőváry Nyüglönc Creative Commons License 2016.07.22 0 0 48807

Ha jól emlékszem RS485 van rajta, de google a barátod.

Előzmény: eger.jeno (48805)
Krinyo Creative Commons License 2016.07.22 0 0 48806

Ez szerintem inverterfüggő, ha LAN-port van rajta, beépített a Datalogger akkor igen. Egyébként a ComCardok meg a Dataloggerek is RJ45-ön csatlakoznak, utóbbihoz tudsz számítógépet, pontosabban netet kötni.

Előzmény: eger.jeno (48805)
eger.jeno Creative Commons License 2016.07.22 0 0 48805

Lenne még egy kérdésem: a Fronius inverterekben van RJ45 csatlakozás. Ez nem alkalmas a közvetlen routerhez való csatlakozásra?

Az inverter telepítési helyétől 2 méterre van a routerem amin egy linux fut, így adódna a lehetőség a vezetékes csatlakozásra.

 

 

Jenő

 

eger.jeno Creative Commons License 2016.07.22 0 0 48804

Üdv az Uraknak!

 

Kezdenek bejönni az ajánlatok a 3Kw rendszer telepítésére.  Nagyon nagyok a szórások, és nem is olcsók. 

 

Észrevételeim eddig:

- majdnem mindenki kér előleget a rendeléskor

  persze van olyan is, aki a szállításkor kéri az első részletet, és a telepítéskor a maradékot 

- van aki nem is részletezi az árakat tételenként, csak összesen adja meg

- 3 olyan ajánlatom is van (24 cégtől kértem be) amelyikben Growatt 3000S ajánlanak (ami 2850 wattos)

- van aki az inverter típusát nem adja meg, van aki csak a gyártót írja meg 

Más: az ajánlatok alapján tényleg nem lenne baj, ha tisztulna ez a piac, ahogy a sajtóban megjelentek alapján 

a mostani pályázat hatásaként várja a kormány..

 

Ha a fórumon van aki akar küldeni ajánlatot szívesen fogadom, a nyilvános mail címemre.

(3 kw cserétetőre, inverter kültérbe telepítve közel a napelemekhez és a hálózati elosztó dobozhoz )

 

Jenő

 

 

 

 

 

Krinyo Creative Commons License 2016.07.22 0 0 48803

Volt amikor nem voltak ilyen gyorsak, nekem a készrejelentéstől számítva 3 hónap alatt cseréltek órát. :)

Előzmény: gonczollaszlo (48802)
gonczollaszlo Creative Commons License 2016.07.22 0 0 48802

Akkor eddig eon vezet.

Előzmény: femiki (48801)
femiki Creative Commons License 2016.07.22 0 0 48801

Nálam 06.08.-án lett beadva az igénybejelentés, és 07.04.-én megvolt az óracsere is. E-on terület.

gonczollaszlo Creative Commons License 2016.07.22 0 0 48800

Akkor ez tényleg nem rossz. Nekem ez tavaly szinte napra pontosan 3 hónap volt.

Előzmény: a8lang (48799)
a8lang Creative Commons License 2016.07.22 0 0 48799

Nem, hanem a HMKE igénybejelentést, a legelső lépés. Ezután küldik a tájékoztatót, és onnantól lehet terveztetni meg engedélyeztetni. Május 24.-én küldtem el emailben az elműnek az igénybejelentést.

Júni 4.-én küldtem a tervezőnek először bármit is. Júni 19.-én már jóvá volt hagyva az elműnél.

A szerződés júni legvégén jött meg.

Előzmény: gonczollaszlo (48798)
gonczollaszlo Creative Commons License 2016.07.21 0 0 48798

Az 'igénybjelentés' a szerzédésmódosításra és a mérőcserére vonatkozó igény bejelentését jelenti a szolgéltató felé?

Előzmény: a8lang (48797)
a8lang Creative Commons License 2016.07.20 0 0 48797

Ma megvolt az óracsere. Mostantól élesben megy a rendszer.

Sima lengyel ad vesz órát szereltek fel, az elromlott Elster gsm-es smart óra helyett.

2 hónap telt el összesen az igénybejelntéstől az óracseréig. Nem annyira rossz.

turbogabor13 Creative Commons License 2016.07.20 0 0 48796

Na látod ehhez a részéhez nem értek, kérdeztem a szerelés előtt hogy lehet e túlpanelezni (akkor még csak 5-ös inverterről beszéltünk, utsó pillanatban döntöttünk a 6-os rendszer mellett), nekem nem ajánlották, de így már lényegtelen, mert a tető tele van:) Utána agyaltam még egy kis rendszeren, egy kis tetőfelület lehet még alkalmas minimális szinten (garázs és bejárati ajtó feletti rész max 2 kw-os rendszer fér el) de az is csak délután max 2-ig, arra is azt mondták, hogy inkább egy külön rendszer legyen, inverter csere sem olcsó, na meg már elég jó kedvezményt kaptam volna rá, de mondták, hogy szerintük oda már nem éri meg, nem hozna olyan szépen, így a megtérülése is nagyon megnőne.

Előzmény: 5738g (48795)
5738g Creative Commons License 2016.07.20 0 0 48795

Ez szép!

Akkor nem kell tartanom attól hogy vágja a csúcsokat!

Az viszont miért volna jó a Froniusznak hogy a 6-os invertere 7 KW fölött is szépen dolgozik?

Vagy folyamatosan nem tudja?

Előzmény: turbogabor13 (48790)
Krinyo Creative Commons License 2016.07.20 0 0 48794

Bocsi, DC-t akartam írni. :) Nehéz a két értéket összeszorozni. Nálam pl. reggel 8:30-kor 5-perces mintavétel átlaga szerint 528,1 V DC-ből és 4,66 A DC-ből (ami ugye 2,461 kW DC) lesz 2,24 kW AC, az átalakítási veszteség 9%, ami nem is rossz 48,2% terhelés mellett...

 

 

Előzmény: 5738g (48792)
turbogabor13 Creative Commons License 2016.07.20 0 0 48793

Ott a pont:)

 

Múltkor mikor a kánikulás hétvége volt, mondom az asszonynak elmegyek veszek egy merülő forralót, mert nincs kedvem a medence feltöltés után várni hogy melegedjen a víz (így hordhattam ki bentről vödörben a meleg vizet, hogy a gyerkőc mihamarabb birtokba tudja venni) ha már úgyis ennyi áram van:)

Előzmény: merQree (48789)
5738g Creative Commons License 2016.07.20 0 0 48792

Igen, meg a DC feszt, Dc áramot is, de DC teljesítményt nem.

Előzmény: Krinyo (48787)
turbogabor13 Creative Commons License 2016.07.20 0 0 48791

ui: természetesen ez egy pillanatnyi csúcs, de azért jó látni, inkább szerintem csak arra lehet következtetni, hogy jól működik a rendszer.

Előzmény: turbogabor13 (48790)
turbogabor13 Creative Commons License 2016.07.20 0 0 48790

Szia!

 

Pont most akartam dicsekedni:)

Fronius Symo 6.0-3M Inverter, 6 kw-os rendszer (24 db 250 w-os samsung panel), január 16-i telepítés, sokáig a csúcsom 7065 w volt, most már 7491 w az új csúcs:) Azt ne kérdezzétek melyik nap, valamikor az elmúlt 2-3 hétben.

Előzmény: 5738g (48783)
merQree Creative Commons License 2016.07.20 0 0 48789

Ha nincs medencém, mit csináljak azzal a rengeteg melegvízzel napközben úgy, hogy gépészeti átalakítást ne kelljen végezni a házban? ;)

Előzmény: krisztian987 (48781)
gonczollaszlo Creative Commons License 2016.07.20 0 0 48788

Ez igaz, meg vagyok győzve.

Előzmény: 8lazo8 (48775)
Krinyo Creative Commons License 2016.07.20 0 0 48787

Megadja az AC feszt és áramot is...

Előzmény: 5738g (48785)
Krinyo Creative Commons License 2016.07.20 0 0 48786

Froniusnál annyi az AC teljesítmény amit megadnak, persze pár százalék tűréssel. Én is láttam már 4700 W felett kicsivel a 4.6-os inverteren, 6300 reális, kb. az a maximum.

Előzmény: 5738g (48783)
5738g Creative Commons License 2016.07.20 0 0 48785

Csak AC teljesítményt mutat.

Előzmény: 8lazo8 (48784)
8lazo8 Creative Commons License 2016.07.20 0 0 48784

A fronius mutatja külön a DC meg AC pillanatnyi teljesítményt?

Előzmény: 5738g (48783)
5738g Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48783

Van valakinek 6 KW-os Fronius Symo invertere?

Azt szeretném megkérdezni hogy hol szabályoz le (vág)

Eddig rögzített maximuma 6309Watt. Ez ma egy pillanatnyi max. teljesítmény volt egy 5.46-os telepről.

üdv.

Törölt nick Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48782

Inkább gondold végig, hogy abból a pénzből napelem... hasznosabb lehet.

Előzmény: krisztian987 (48772)
krisztian987 Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48781

Itt mindenki áramat állít elő? Régen pedig a hő volt a sláger.

Előzmény: krisztian987 (48772)
8lazo8 Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48780

Felhős időben felesleges hasonlítgatni, teljesen véletlenszerű hogy merről és mikor jön felhő/árnyék. Ha a délkeleti oldal teljesített ma jól, azt is jelentheti, hogy nálad pont a délelőtti órákban volt kevesebb felhő.

Ha sikerül kifognod egy teljesen tiszta napot akkor már életszerűbb adatokat fogsz látni.

Előzmény: a8lang (48779)
a8lang Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48779

A mai felhős napos időben a DK -i 2 panelnek volt a legtöbb termelése.

A 2 kínai volt a leggyengébb holtversenyben a 2 leggynegébb sharp-al amiből az egyik délelőtt egy kis árnyékot kap.

Pedig hogy féltem a DK-i oldal majd sokkal gyengébben muzsikál.

a8lang Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48778

Így az 5kwp napelemmel 3kw-os inverterrel mennyi az éves termelésed?

5500-6000kwh körül mozog?

Én is túl fogom napelemezni jövőre egy kis időre, de később veszek mégegy 17-es invertert a másik mellé és átrakom úgy hogy max 17kw legyen rajta. Kb összesen 34kwp panel fér el a tetőn összesen.

Előzmény: kiggyo (48776)
erbe Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48777

Off: "Uram, bocsáss meg neki, hiszen nem tudja, mit beszél!"

Előzmény: Ganajtúró bogaracska (48746)
kiggyo Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48776

Csak és kizárólag a napelemek gyári kWp értékével van értelme számolni. Az is egy elméleti adat, hűvösben, bizonyos besugárzás mellett mért, stb...

A valóság más, melegben leesik a teljesítmény.

Nekem 5kWp van 3kW inverteren, mindig 5kWp-kkel számolok.

Előzmény: gonczollaszlo (48774)
8lazo8 Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48775

Igen, de a túlnapelemezésnél a csúcs körül rövid vágásnál van csak negatív hatás minden másik időpontban többet hoz mintha az inverter névleges teljesítménye lenne rajta.

Előzmény: gonczollaszlo (48774)
gonczollaszlo Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48774

Ott nyilván nincs.

Akkor fogalmazzunk úgy, hogy a rendszer összes elemének maximum teljesítménye?

Egy túlnapelemezett inverternél ez akkor az inverter maximuma lenne, alulnapelemzettnél pedig a panelek összteljesítménye.

Előzmény: bananatree (48773)
bananatree Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48773

az inverter, meg a kábelezés, meg a többi veszteségi tényező _szerintem_ ebből a szempontból tök mindegy.

mi van, ha két lépcsőben akar építkezni valaki (pl. én)? 

vesz és engedélyeztet egy 10kWp-s invertert, és ráaggat 5kWp panelt.

Ott mi értelme lenne 10-zel osztani?

És ha kiterjeszti a panelek számát, akkor is 10-zel osztasz majd?

 

Szóval az inverter, meg a kábelezés, meg a többi veszteségi tényező _szerintem_ csak mint az elért kWh/kWp eredmény "magyarázata" játszik szerepet, de a matekba nem kell belevonni.

 

 

Előzmény: gonczollaszlo (48771)
krisztian987 Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48772

Sziasztok,

 

Van 5m3-es puffer tartályom. Ven a felső 800liter -1m3 ben e gy hőcserélő, illetve van egy lent.

A HMV-t illetve a fűtés is ebből megy.

 

Az lenne az elképzelésem, hogy a következő napkollektorból raknák fel 4db-ot sorba kötve:

https://www.nemsemmi.hu/sikkollektor_extra_nagy

Van valakinek a fenti napkollektorról tapasztalat? Illetve mit is gondoltok a tervemről?

 

Köszi:

K

gonczollaszlo Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48771

Akkor mégegyszer, mert belebonyolódtam a mértékegységekbe:

OK, ezt én is így értem.

De ha az általad említett 10 egyenként 250 Wp-s paneledet egy 2000-es inverter kezeli, akkor a napi termelést 2500 Wp-hez (10 x 250 Wp/panel) vagy az inverter által meghatározott max 2000 Wp-hez  viszonyítod? (Merthogy az inverter 2000 Wp-nél úgysem termel többet)

 (Csak egy 'k'val volt több :))

Előzmény: gonczollaszlo (48770)
gonczollaszlo Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48770

OK, ezt én is így értem.

De ha az általad említett 10 egyenként 250 Wp-s paneledet egy 2000-es inverter kezeli, akkor a napi termelést 2500 kWp-hez (10 x 250 Wp/panel) vagy az inverter által meghatározott max 2000 Wp-hez  viszonyítod? (Merthogy az inverter 2000 Wp-nél úgysem termel többet)

 

Előzmény: bananatree (48769)
bananatree Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48769

a panelek névleges max teljesítménye (250Wp-280Wp-320Wp) * darabszám

 

tehát pl ha van 250Wp-s panelből 10db, akkor az

250*10 = 2500Wp = 2,5kWp

 

ha erről egy adott napon lejön 10kWh, akkor 10kWh / 2,5kWp = 4 kWh/kWp

 

 

Előzmény: gonczollaszlo (48766)
gonczollaszlo Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48768

Igen, erről már beszéltünk nemrég.

A helyzet, hogy nem nagyon értek én a villanyszereléshez, meg a már emlegetett tériszony....

Plusz nem is vagyok már mai gyerek.

Mindent összevetve abban maradtam magammal, hogy egyelőre - néhány évre - marad minden így, ahogy van.

Ha panaszkodnék még néha, csak húzzátok elő ezt a posztot és nyugodtan dörgöljétek az orrom alá. :)

Előzmény: 8lazo8 (48767)
8lazo8 Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48767

Meg kellene próbálnod átkábelezni a sztringedet úgy, hogy a legmelegebb időben is 250V fölött maradjon a DC oldal. Tudom, hogy nem egyszerű egyedül, tetőre menni, kibontani egy részét a paneleknek stb..
Viszont fény derülne rá, hogy ki tudod-e hajtani a max-ot az inverterből vagy sem.

Előzmény: gonczollaszlo (48766)
gonczollaszlo Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48766

Arra igen, arra nagyon hasznos a monitoring.

Ha az enyémmel pl. összehasonlítom, ezeken a leghosszabb világos napokon is az enyém max. napi hatékonysága 5,6 kWh/kWp volt

Nyilván köszönhetően a Growatt inverter korlátainak.

Túlnapelemezés ide vagy oda.

És akkor itt felmerült bennem a kérdés: a hatékonyság számításánál a napi/heti/stb termelt energiát vajon a napelemek összes maximális teljesítményére, a teljes névleges teljesítményükre, az inverter max teljesítményére vagy annak névleges teljesítményére kell vetíteni, ha korrektek akarunk maradni?

A fenti szám nálam a napelemek össze névleges kWp értékére vonatkozik.

A pvoutput.org így számolja. A kalkulált érték a panelek számától és azok teljesítményétől függ, amit a usernek kell megadnia.

Kíváncsi lennék, a solaredge rendszerek hogyan számolják a kWh/kWp értéket.

Előzmény: a8lang (48765)
a8lang Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48765

A monitoring arra is jó hogy összehasonlítsa az ember a termelését más hasonló rednszerek termelésével. Ott van a 2. oldalon az a plébánia 30kwp-vel, az már nem rossz termelés.

Látszik hogy az egyik optimizer/panelek alig termel náluk, gondolom állandóan árnyékos.

Viszont kwh/kwp arány nálam is jó, tegnap majdnem 7 volt és azért voltak felhők napközben ahogy ma is vannak bőven.

Előzmény: Krinyo (48764)
Krinyo Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48764

Nem, az már passzol az árlistához, amit adtál. Köszi a linket.

Előzmény: a8lang (48763)
a8lang Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48763

Viszont a cseheknél megkapod br 52-ért. Az már nem rossz ár.

Előzmény: Krinyo (48761)
a8lang Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48762

Itt van az összes ami itthoni:

https://monitoringpublic.solaredge.com/solaredge-web/p/home/public

Nem túl sok van, főleg ami 10kwp feletti, hamar megtalálod.

Előzmény: Krinyo (48759)
Krinyo Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48761

Ja, hát a 61,5 sem 43-44. :)

Előzmény: a8lang (48758)
a8lang Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48760

Én a rendes symo-t néztem nem a light-ot az drágább egy kicsit.

A cseheknél ennyibe kerül, ha valaki ekkora rednszert vesz azzal simán szóba állnak akár cég nélkül is, megveszed cseh fával.

Ezüst árat kapsz az inverterre meg az optimizerre ha napelemmel együtt rendeled. Nem kell leesnie se sehonnan, mert közvetlenül a gyárból küldik pl a sharpot csak egész raklappal lehet venni.

Előzmény: Krinyo (48757)
Krinyo Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48759

Egyébként van publikus része a monitoring rendszerednek? Lehet valahol sasolni a termelését?

Előzmény: a8lang (48756)
a8lang Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48758

Első találat:

http://www.mg-solar-shop.de/Wechselrichter/SolarEdge-PV-Wechselrichter/Solaredge-Leistungsoptimierer-P600-Power-Optimizer.html

61,50

Ebben nincs benne biztosan a napokban történt árcsökkentés.

kb 10%-al csökkent az ár.

Előzmény: Krinyo (48752)
Krinyo Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48757

Az általad linkelt oldalon elég jó árak vannak. Nézzük csak:

 

30 x 16900 optimizer = 507 000 + SE17 inverter 451 600 = 958 600 Ft.

Fronius Symo Light 17.5 = 800 400 Ft.

 

A különbség 158 200 Ft. Gondolom az arányok kint is hasonlóak. Ekkora rendszernél ez már nem is olyan sok, de azért az "ugyanannyi"tól, meg az "olcsóbb"tól egy kicsit messze van.

 

Az SE még mindig csak speciális esetekben éri meg, inkább költeném ezt a különbséget még 3 panelre...

Előzmény: a8lang (48754)
a8lang Creative Commons License 2016.07.19 0 0 48756

Tud magánszemély is vásárolni szerintem náluk 21%-os cseh fával. Így br 440ezer egy se17k.

Én még 89usd-os árat is találtam a p600-ra. A 43eur már elég jó ár, de az br 16e ft náluk.

EU van, nem kötelező itthon venni mindent. Számtech cuccok is jóval olcsóbbak kint bizonyos termékek. Pl monitor amit veszek most 8-at, kint 205eur bruttó, ami 64e ft, itthon ugyanez 86-89e ft. 8db-nál már nem mindegy. Gari ugyanúgy él itthon rá azonos feltételekkel.

Előzmény: Krinyo (48752)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!