Több helyen láttam már wcben, konyhában a mosdó alatt dugaljat, beledugva a 230V-os 5l-es bojler. Nem otthon ahol mekkmester felgányolta magának, hanem gyárakban, irodaépületekben, ahol tucatnyi ember átadta-átvette-aláírta mikor készült. Szerintem ide is vágott már be valaki hasonló képet. Az hogy lehet biztonságos? Mert azért kézmosás közben gyakrabban folyik a víz a falon, mint sz*rás közben.
Hm. Nem igazán felesleges, nagyon sok otthoni eszközben is van, a nagy számok törvénye miatt bizony otthon is van létjogosultsága. Az aktív PFC a tulajdonságaiból fakadóan, feszültségstabilizátor is (a kimenete mindig magasabb, mint a bemenet és ez a bemeneti tűrésének tetejéhez igazodik). A szünetmentes tápegységek AVR-e (automatikus feszültségkiegyenlítés) is hasonló megoldáson alapul.
A kettős szigetelés megszűnése szemmel látható,vagy a készülék használhatatlan lesz
Egy darálós WC-nél?! Konkrétan semmit sem látsz belőle. Egy fúrógép elreped - attól még nem ráz. Ha egy vizes készülékbe belefolyik a víz, akkor a fefolyás helyétől függően nulla és fázis között bármekora fszültség kerül a víz "másik végére", nem? Ez ugye egy fürdőszoba. A WC közvetlen szomszédsága (mellette a fal) az szerintem 0-ás zóna. Vagy tévednék? Hogy lehet ott egyáltalán csatlakozó aljzat?!
Annó daczumnál a fénycsőarmatúrák, motorok, javarészt induktív irányban toltak fázist, manapság a korszerű fénycsőelőtét is kapacitív irányban tol a motort kezelő inverterrel/frekvenciaváltóval együtt, a bennük lévő egyenirányítás + pufferelés miatt. Nem is annyira kapacitív fázistolás van csak emögött, hanem inkább torzulás. A klasszikus x utas egyenirányítás során, amíg a pufferkondenzátor aktuális feszültségét el nem éri a diódán keresztül megjelenő pillanatnyi, addig nulla áram folyik, amint meghaladja, az áram meredeken felfut, majd szépen lecsökken, és követi a félhullám leszálló ívét egy darabig. Na ez a randa csúcs az, ami a leginkább a gond, hiszen ekkor csurog be a teljes félperiódus alatt elfogyasztott energia 70-90 %-a. És ekkor a hálózat vesztesége meglehetősen jelentős dologgá lesz. Ezért szokás ilyenkor aktív PFC-t bevetni a cél érdekében, ahol már nem kondenzátorokat, tekercseket iktatunk be központilag, passzívan a rendszerbe, hanem egy tekercsen szabályozott árammal kompenzáljuk akár egyedileg ezeket a csúcsokat, hogy a feszültség és az áram adott időpillanatban "együtt járjon", vagyis a hálózat szempontjából minél inkább ohmos terhelést mutasson.
A keverőtárcsás mosógépet is kettős szigeteléssel látták el.Feltehetőleg a tervező úgy gondolta hogy a kettős szigetelés biztonságosabb minthogy földeletlen hosszabbítóról üzemeltethető legyen.
A védőföld meglétét a készülékek nem detektálják, úgy üzemelnek a hiánya nélkül, mint annak meglétével.
A kettős szigetelés megszűnése szemmel látható,vagy a készülék használhatatlan lesz.
Például hogy kézi fúrógép tokmányára fázisfeszültség jusson,annak jelentősen károsodnia kellene. Hogy forogni nem fog akkor az biztos.... (kéziszerszámok évenkénti felülvizsgálata !!!)
Hősugárzó is van kettős szigeteléssel, tehát a teljesítmény sem akadály.......
Érdekesmód régebben (huszonharminc éve) kapacitív fázisjavításra volt szükség, ma sokszor inkább induktívra - mondotta a minap nekem egy vellanyos szakoktató ismerősöm az iskolájukra vonatkoztatva.
"Közvetlenül is belehet csatlakoztatni a hálózatba?"
A fázisjavító kondenzátor használatának akkor van haszna, ha rossz (=erősen induktív) a fázis, ezért meg kell azt javítani (az induktivitást kompenzáló kapacitással). Ha a fázis éppen nem rossz, akkor a kondenzátor nem segít (sőt, még kárt is okoz). Ezért a fázisjavító kondenzátorok nem "állandóan" vannak a hálózatra kötve, csak akkor, amikor valóban szükség van rájuk. A legtöbb fázisjavító kondenzátor "egybe van építve" az induktív fogyasztóval, tehát amíg az be van kapcsolva csak addig dolgozik a (hozzá illesztett mértékű) kapacitás is.
"Vannak konkrét elektronikák is, azok milyen célt szolgálnak?"
A fázisjavító automatikákra általában több/sok kondenzátor van rákötve, de ezek alapesetben nincsenek rákapcsolva a hálózatra. A ketyere folyamatosan figyeli a hálózat aktuális fázisszögét és ha az túlságosan elmegy induktív irányba (lecsökken egy bizonyos cos fi érték alá), akkor az automatika rákapcsolja a hálózatra az első kondenzátorát és megnézi, hogy ettől menyivel lett jobb a helyzet. Ha még így is túl alacsony a cos fi érték, akkor rákapcsol még egy kondenzátort, majd még egyet, egészen addig amíg a hálózat induktivitása le nem csökken egy elfogadható érték alá (vagy amíg el nem fogynak a rendelkezésére álló kondenzátorok :)
Egy ilyen automatika pl meg tudja oldani, hogy pl egy üzemben ne keljen minden villanymotor és minden fénycső fojtótekercs mellé saját kis fázisjavító kondenzátorokat tenni, helyette megoldja ugyanazt az ő bazinagy kondenzátorainak ki-be kapcsolgatásával.
Ez nem a hálózat fogyasztásra hat! ez annak egy komponensét hívatott csökkenteni. Nem lakossági környezet. A csoda kütyük elfelejthetők. Semmit sem egyenlít ki ezt azzal érik el a nagy cégek hogy amikor a gépek nagyobb csoportja indul el olyan részeket lekapcsolnak amik nem érdekesek de ilyet még nem láttam. Ez az indítási áramlökés hirtelen nagy teljesítmény - fogyasztás megugrás miatt érdekes.
Azért ez nem olyan egyszerű a fázis javítás lehet kapacítiv és lehet induktív egy komolyabb rendszer mind kettőt tartalmazza sokszor. Egy ilyen berendezés beszerzését egy alapos hálózat elemzés előzi meg ami nem egy napos hanem sokszor egy hónapig is tart. Ilyenkor felkerül egy komoly eszköz ami x időnként rögzíti a fogyasztási adatokat a vektort is ezt elemzik és határozzák meg hogy mire van szükség és hogyan. A legkisebb érték és a legnagyobb érték és köztes lépcsőfokokat meghatározzák és erre készül egy terv. E terv alapján elkészítik a kapacitás egységet a hozzá tartozó vezérlést és kapcsolást majd a mérés után a főelosztó rendszerre a megfelelő helyre beépítik. Majd megint elemeznek és a vezérlésben ha szükséges módosítanak. A vezérlést alapvetően mostanában mérési eredmények befolyásolják ezért a rendszerre áramváltók és egyéb mérőeszközök kerülnek beépítésre. A telepeket kapcsoló megszakítók erre vannak kifejlesztve mert tiszta kapacítív vagy induktív egységeket kapcsolgatnak. Ezért nem is olcsó.
Lehetett abban pl egy 12 voltos motor, ami egy kettős szigetelésű trafóról/tápegységről üzemel.
Lehetett. Csak éppen az egész a WC-csészébe volt integrálva. Vagyis az eszközbe belement a nulla és a fázis, mégpedig egy kéterű, villában végződő dugóval, ami a csésze mellett lévő fali konnektorba (230V) volt bedugva, olyan 30 centi magasságban.
Még mindig kevésbé gusztustalan, mint ott, ahol kakidaráló helyett a papírt nem szabad bedobni a wc-be (mert eldugul), hanem a budi sarkában van egy szemetes, abba kell dobálni. Sajnos sok országban rohadt vékonyak a szennyvízcsövek a régi épületekben (habár pl Neszebárban egyik helyen ahol laktam egy frissen felújított épületbe is kb 35-40 mm-es csöveket építettek be. Mondjuk maga a ház kb három ezer éves volt, szóval lehet, hogy a műemlékvédelem ragaszkodott az eredeti állapothoz :)
"Direskt megnéztem: kétpólusú villája volt"
Lehetett abban pl egy 12 voltos motor, ami egy kettős szigetelésű trafóról/tápegységről üzemel.
A lakásban, ahol laktunk, darálós WC volt (önmagában egy zseniális, ám gusztustalan találmány.
Direskt megnéztem: kétpólusú villája volt - vagyis elméletileg kettős szigetelésű. Nuku védővezeték. Ott van a hátsód alatt, konkrétan a szennyvízcsövön, ami VEZETI az áramot (mosószerek, ásványis só stb.). Amikor megnyomod a kapcsolóját, már akkor megvághat az áram, ha közben a vízvezetéket is fogod. Stb.
A lakásnak NEM volt beépített ÁVK-ja.
Ez Magyarországon szabályos lenne, vagy sem? Mert szerintem nem.
Az itt elhelyezett villamos szerkezetek minimális védettségi fokozata IPX7. A gyártói utasítások szerint az itt elhelyezett készülék alkalmas a 0-s sávban való használatra. Rögzített és állandó csatlakoztatású készülékek helyezhetők el. Legfeljebb 12 V AC vagy 30 V DC névleges feszültségű, SELV móddal védett készülékek helyezhetők el itt, melyek tápforrása 0-s, 1-es sávon kívül létesítendő
Ha jól értem, akkor a 0-ás sáv az ugye a fürdőkád maga. Itt csak vagy 12, vagy 30 voltos egyenáramú berendezés helyezhető el (mondjuk azt nem értem, hogy 18, vagy 24 voltos miért nem helyezhető el, de mindegy).
Na, ehhez képest mi nemrégen vettünk egy jakuzzis fürdőkádat (nem kínából, hanem az OBI-ból!) aminél 230 V-os motorral hajtott szivattyú nyomja a vizet.
régen a világításnál nem volt kötelező a védővezeték (ha jól tudom), most meg igen.
elvileg nem kizárható annak az esélye, hogy ha több lámpa van ugyanarra a körre kötve, ugyanarra a nulla vezetőre közvetlenül, fázisra egypólusú kapcsolón, akkor ha a nullavezető megszakad, akkor az egyik lámpa bekapcsolásával a másik nullavezetője is fázisra kerül (az első izzón keresztül). Izzót cserélnél lekapcsolt második lámpában - és fázis van benne. Hozzáér a lámpatesthez - és akkor már benned is.
Azóta ugye van RCD, meg kötelező védővezető. Nekem egyébként meg sikerült már izzócserénél összesodorni a fázist a nullával, konkrétan fürdőszobában. Ja, és ott pont nem volt RCD. Hát, volt viszont zárlati áram.
Egy icipicivel még többet is bír, mert jobban tud hűlni. De ha bármelyik végén elromlik valamelyik összekötés, abban a pillanatban csak az egyik vezetéken fog folyni az összes áram, amiből akár tűz is lehet. Ezért összesodrás helyett valami megbízhatóbb kötési módot válassz, mondjuk egy-egy WAGO-val kösd össze őket, vagy legalább forraszd le az összesodrás után.
Ennek a kijelentésnek mi köze van a szabványelőíráshoz? A diskurzus arról folyik, mi van előírva. Egyébként, pont, mikor bent vagyok, és nedves vagyok, akkor használom a világítást, és így teljesen mindegy, hogy a nulla kapcsolva volna-e, vagy nem, amikor kint vagyok a konyhában. A dugaszolóaljzathoz menő vezetékek meg állandóan feszültség alatt állnak.
Kettő is van. az egyik egy mezei 0-30V 5A táp, a másik ami agy "böszme dög ami B10-est lecsap" az egy 0-415V 16a ac/dc kapcsoló üzemmódú betáp ami már két éve funkcionál. Én építettem és azért büszke vagyok rá. :) Azért jobb lenne a c16. Viszont köszönöm a segítséget!
A régi szerelések nem feltétlenül azért rosszak, mert a szabványok rosszak voltak.
Azért látható hogy próbálták "terelgetni" a dolgokat akkor is, sőt annak idején komoly "stáb" dolgozott német mintára a szabvány kidolgozásában. Érdekesség, hogy itt elfogadja a forrasztást is vezetékösszekötések terén, de soha, sehol nem jelent meg olyan szabvány, ahol a végleges berendezésnél az egyszerű összesodrás megfelelő lenne, pedig rengeteg helyen készítettek így kötést, sőt a mai napig készítik...
Biztonsági szabályzat 1914:
"12§ g) Az áramfogyasztók kapcsolói olyanok legyenek, hogy az áramkörök minden feszültség alatt lévő sarkát kikapcsolják"
"25§ r) A vezetékeket egymással, az elágazásoknál is, forrasztás útján vagy pedig csavarokkal és ezzel egyenértékű összekötéssel szabad csak összekapcsolni"
"25§ a) Lakóhelyiségben nem földelt csupaszvezeték használata tilos."
Barkács és Elektronikai műhely. Gépek példa: Betáp, fúró, kompresszor, innen megy ha megy a fűnyíró, ha nyáron van kertiparti akkor 3kw-os sütő és mixer. Nagyrészt szerszámok.
Hát, énnekem limitált irodalom áll rendelkezésemre, mer csak olyanokat gyűjtöttem, amikkel találkoztam, illetve amiket idősebb kollégák hagytak ott, mikor elmentek nyugdíjba, de az biztos, hogy az 1958-as kiadású szabványban már nem volt olyan, hogy a fürdőszobai kapcsolónak leválasztónak kell lennie. Az már akkor (is) csak nedves helyiségeknél volt előírva, a lakás fürdőszobája meg nem annak minősült. Hanem időszakosan nedvesnek.
mostanában belenéztem egy-két villanyszereléssel kapcsolatos szabványba.
az volt az érzésem, hogy ha a szabványok mellé kiadnának egy közönséges halandó számára is áttekinthető összefoglalót, a villanyszerelők talán nagyobb arányban tartanák be a szabványba foglaltakat. Mert értem én, hogy szabatosan, meg részletekbe menően kell megfogalmazni, de a következtetéseket/előírásokat azért rövidebben is le lehetne írni.
A ventilátor állandóan üzemel alap fordulaton. A lámpa kapcsolásakor emelt fordulatra kapcsol. A ventilátorban van beépített időkapcsoló. Azért szeretnénk külön kapcsolót, hogy az alap szellőzést ha kell ki tudjuk kapcsolni.
A ventilátort érdemes vagy ajánlatos nyomógombbal indítani. Továbbá létezik D2V2 panel, amit úgyszintén érdemes közbe iktatni az időzítés miatt, hogy ne maradjon bekapcsolva a ventilátor.
A fürdőszobánkban van egy 2 pólusú villanykapcsoló. Lecserélhetem ezt 1 pólusú csillárkapcsolóra? Ventilátort szerelnénk be és szeretnénk külön a világítást és külön a ventilátort kapcsolni.
A szolgáltatóhoz beadsz egy kérvényt, ő kijön, szakért egy jóízűt, hogy megfelelő lesz e a bejövő méretlen kábel. Aztán ad egy műszaki gazdasági tájékoztatót a várható költségekről.
Nekem pl. cserélni kellett a bejövő méretlent. (ELMŰ végzi)
És nálam pl. itt már kettévált a dolog (2017-ben volt), ugyanis ha nem akartam volna szabványosítást, akkor az ELMŰ kiszámlázta volna az új méretlen vezetéket.
De mivel akartam, így nem számlázott ilyent, csak és kizárólag a kb. 8eFt egyéb költséget küldte ki.
Azaz kifizettem a reg.szerelőnek a munkáját (új szekrény és vezetékezése) és az ELMŰnek a 8eFt-ot.
Hogy most mi változott, majd az itteni reg.szerelők elmondják, kijavítanak.
Igen, mindenhol fekete vezetékek vannak, de ezek az alumínium vezetékek feltűnően jó állapotban vannak. Eddig négy különböző panel lakásban laktam, volt olyan, ahol meg sem lehetett hajlítani a vezetéket, mert egyszerre tört el a külső műanyag szigetelés és a tömör alu ér, kínszenvedés volt minden kapcsoló és konnektor cseréje.
Itt meg nem törik a vezeték, és 10 cm ráhagyás van a vezetékekben minden kötődobozban a konnektorok és kapcsolók mögött :-))
Persze lehet, hogy ezek eredeti vezetékek, de akkor mind anyagot, mind villanyszerelőt a szokásás házgyári építkezéshez képest igényesebben választottak a ház kivitelezéséhez.
Nem tudom, nem a bejövő fázist jelölte, végül leszedtem.
Egyébként meglepődtem, hogy az (egyébként általam sem szeretett) alu vezetékek milyen jó állapotban vannak, nincs a szabad felületükön sem különösebb oxidáció, kapcsoló szereléssel járó hajlítgatást is eléggé jól bírták. Gondolom, hogy ezek a vezetékek már nem az 1984-ben a panel lakásba eredetileg beszerelt alu vezetékek lehetnek, valószínűleg időközben már lecserélték őket.
Nincs feleségem, csak barátnőm, neki is van lakása Pesten, meg nekem is van külön lakásom Pesten, szóval nem szól bele abba, hogy nálam mi van :-)
Viszont felújítunk közösen egy házat a szülőfalujában, na ott tényleg mindent telefonnak néz (vagyis beleszól :-) )
Amúgy vettem az ellenérzést a kapcsolóval szemben, az építkezésen majd eggyel több csillárkapcsolót veszünk és lecserélem itthon ezt a kapcsolót is (mert ha kész az építkezés, akkor jön a lakásfelújítás).
Az egyébként miért baj? 2 kW az lapzártakor 8,7 A névlegesen, és az installációs szabvány, aminek ugye semmi joga a mosógépben, de mégis, ha azt nézzük, a két szigetelt másfelesre a hőszigetelőnek is szánt falban megenged 14,5 A-t, ráadásul a vékonyabb vezeték relatíve több áramot bír vinni...
ránézésre ez szentesi kontaktás kapcsoló, és képzeld nagyon sokáig kb így kézzel legózták össze, ahogy te is szétszedted, meg összeraktad...( :) )
A fekete szigszalagos vezeték a fázis?
Ha igen, akkor balesetvédelmi szempontból jobb lenne, hogy ha ez a madzag az "L"-be kerülne (mert ha így hagyod, akkor szerintem kint van alapból a fázis a lekapcsolt izzófoglalaton (ez pl alulétrás szereléskor tud érdekes lenni)).
Jobbra-balra 60-90 foknyit csavargatva és közben enyhén húzva valószínűleg simán ki fog jönni onnan. De a rossz helyre dugott vezetékvég lehet, hogy tönkretette azt a csatlakozási pontot, tehát talán akkor sem lesz már hosszú távon megbízható, ha kiveszed onnan és utána bedugod felülről, a a két jó lyuk valamelyikén.
Köszi szépen, mivel nem volt más választás, ezért elcsíptem a beragadt vezetéket, szétszedtem a kapcsolót és megoldottam a dolgot.
A vezetéket fogó kis lemezkék tényleg elhajlottak, de mivel a kapcsoló kiválóan szerelhető, ezért kiszedtem, kiszedtem a beragadt alu vezetéket és helyre hajtogattam a lemezkéket.
Összeraktam a kapcsolót, a nyíllal jelölt lyukakba dugtam be a vezetékeket és minden működik rendben.
Ha majd 16 év múlva megint szét kell szedni, akkor elgondolkodom a paszta használatán is :-)
Ez alapján azt gondolom, hogy a fázist az L-be, a másik vezetéket pedig a beszakadt vezeték melletti szabad foglalatba (önmagába mutató nyíl) dugd be (ez uolyan kimeneti pont, mint amelyikbe az elődöd beleszuszakolta az alu vezetéket rossz helyre).
Ha mindenképp ezt a kapcsolót akarod még használni, akkor
- nyomd be a szabad csatlakozóknál lévő pöcköt (nézd meg, hogy az "L"-nél is megvan-e) és dugj be egy 10 cm-s vezetéket.
- a vezetéket a hátlapon a kis fekete nyilak és az L betű melletti nyílásokon kell bedugni (2-2 van mindenhol).
- szóval benyomod a pöcköt, bedugsz egy csupaszolt, a falban lévő vezeték átmérővel egyező kb 10 cm-s vezetéket, majd visszaengeded a pöcköt.
Ha a vezetéket megfogja így mind a két belső rész, akkor szerelném csak vissza ezt a kapcsolót, az eredeti helyére, egyébként meg valszeg újat vennék.
Ha mégis ezt teszed vissza, akkor az ALU vezetéket vagy vágd vissza tövig, vagy próbáld valahogy kitépni.
Ezt én magamnak, nem sűrűn használt helyen így csinálnám, nem vagyok gyakorlott villanyszerelő, a többiek majd elmondják a tuttót.
Értelemszerűen áramtalaníts szerelés előtt, meg a többi ilyesmi. (ne lógjon ki nagyon csupaszolt vezeték rész a kapcsolóból, stb).
Fogalmam sincs hogy mennyibe került, 16 éve vettem a lakást, akkor már ez volt beszerelve. Szóval 16 évet kibírt napi használatban, tehát szerintem nem kell kritizálni a minőségét.
Akkor csípőfogóval elvágom a vezetéket és úgy szedem ki.
Valóban nemrég volt téma. Lesz még 1.1-1.0mm2 is a 1.5mm2 névleges ha javítják a vezető képességét,hiszen egyenértékű lesz a vezetőképessége a másfelessel,ezért annak árulhatják! :-)
Hmm.... múltkor a 70mm2 mkh-ra rá tudtam tolni elemi szál visszahajlása nélkül az 50-es érvéghüvelyt. Passzentos volt, de összefogta.A hetvenes érvég egy része feleslegesen gyűrődött. A kábelsaruk is jelentős szórást mutatnak.
Van hogy nincs a méret rányomtatva a szigetelésre,az érvég hüvellyel való azonosítás is csak irányadó becslés.
Azt el kell fogadni hogy az extrahajlékony,és a kevés elemi szálból álló vezeték átmérője nem ugyan az,de a névleges keresztmetszet nem változhat.
Szervizes mondta nekem nem a vezetékekkel van soha baj hanem a kondikkal és ellenállásokkal meg néha a cipek durranak el egy tulfesz miatt mert a belső egyenirányító egy rakat fos.
Kizárt. Amit csak lehet kilopnak mindenhonnan. Inkább azt hinném, ha a jobb szigetelésre és annak magasabb hőtűrésére hivatkoznának, de hogy jobb minőséget gyártanának? Kétlem. A 2kw-os mosógépet 0,75-ös lengővezetékkel szerelik. Belül se hinném, hogy vastagabb a vezetékezés, különben nem menne tönkre.
(valószínűleg igazad van, külön volt gépipari alapképzésen meg később villamosipari.. az elsőben keményen kellett használni orrba-szájba a tolómétert, a villamosiparinál meg már nem rémlik, hogy keresztmetszet, vagy átmérő.. lehet, hogy ezért gondoltam jobban az átmérőre rögtön)
"űdv hogy van ez mbcu 3x2,5 vezeték lecsupaszitott ereit mérve tolomérővel miért 1,8mm mutat?"
A 2,5 valszeg felszínt takar.
Az én időmben még átmérőben adták meg a vezetékek méretét, de utána elkezdtek kavarni a felszínnel/felülettel, és most már senki, sosem teszik hozzá, hogy melyikre mondja, amit mond :)
Felszín=d2PI/4
(1,8*18*3,14)/4 = 2,5434
tehát a boltban a felületre értették, de te még valamiért átmérőre gondoltad..
Mivel a hálózat egészen más nagyfeszültségen, mint 22 kV-on, hát a földzárlat is egészen más, detektálását tekintve.
Az idő meg a védelem fajtájától függ. Nagy feszültségen a leggyorsabb a szakaszvédelem, az gyakorlatilag a megszakító működési ideje, ami 0,1 másodperc környéki. De ahhoz kell segédkábel. Ha távolsági védelem van, az sem mindegy, a két végpont között hová esik a zárlat. Gyorsításhoz megint csak kéne összeköttetés a végpontok között.
látom Atis te képben vagy a bikaáramos dolgokkal.. kérdeznék 2-t :)
- láttam az egyik oszlop (szerintem 1-2 kV-s?) olyan oldalra felfelé kinyúló függőlegeshez képest 30 fokos izét, a tetején vízszintes töréssel.. mi lehet ez? Úgy néz ki, mint ha szélkereket lehetne ráakasztani, gondolom, hogy nem az, de az előtte, utána lévő oszlopokon egy sincs...
- másik hasonló, gyerek vette észre, Újhartyán környékén megy át keresztve valami nagyfeszültség, és úgy tűnik, mintha az oszlop közepében valami fejformát mintáztak volna.. gondolom, hogy nem az, de ilyet sem láttam nagyon máshol.. ennek a formának van valami kiemelt szerepe?
Azok a lelógók túlfeszültséglevezetők, de a középső fázisból már hiányzik. Alsó végük össze lenne kötve a földdel, ha épek lennének.
A trf. felett azok a ferde izék a biztik.
Innen messziről 160, vagy 250 kVA-esnek nézem őket, és nagyon sok évig bírják, ha le nem eresztik belőle az olajat a cigányok. Amikor leeresztik, akkor a szigetelés is, és a hűtés is odavan, olyankor nem sokáig bírják.
Pontosan ilyen tanárokra lenne szükség, hogy ne legyenek tele az ország analfabéta idiótákkal akiknek fogalmuk sincs mi az a watt és a kwh és csont nélkül beszopják hogy a norvégpanel kevesebbet fogyaszt, de többet fűt mint egy olajradiátor. Attól hogy szándékosan (vagy tudatlanságból) kevered a fogalmakat a laikus nem tanul, nem ért meg semmit, és nem válik hasznára. Ha a sebességet km-rel és a megtett távot km/h-val jellemzed akkor is ugyanezt állítod magadról? Hogy így segíted a megértést?
Terelés, tények ferdítése, mindenki hülyének nézése. Szokásos.
Az a laikus, amelyik nem érti a munka és a teljesítmény közötti különbséget (ami 6.-as fizika) annak maximum azt érdemes elmagyarázni, hogy az áram veszélyes és ne nyúljon hozzá.
Az a "szakember" aki nem érti a különbséget, az ne magyarázzon senkinek, semmit. Pláne ne próbálja megmagyarázni hogy miért van igaza, mert nincs.
"A watt a teljesitmeny mertekegysege. A munka mertekegysege a joule.
Ez nem nyelveszet, hanem fizika. (talan hatodikos)"
Én érthetően elmagyarázok laikusoknak valamit az általuk is ismert kifejezések felhasználásával, ami te a szőrszálhasogató kötözködéseddel megpróbálsz számukra felfoghatatlanná bonyolítani.
Gratulálok. Ilyen tanárokra lenne szükség, ha mindenkivel meg szeretnénk gyűlöltetni egy életre a fizikát. A legfontosabb a tudományosan tökéletes szóhasználat, az, hogy úgy megérti-e bárki is, az meg le van szarva.
Payagyerek infraképén az a transzformátor azért forró, mert MUNKÁT VÉGEZ. Ezt mondatot megfogalmazhatod joule-lal is, de senki sem fogja érteni. Még te em :)
A levegőben futó fázisvezető körül elektromos/mágneses erőtér van, ezt "csapolod meg" a kezedben tartott fénycsővel. De a három fázis erőtere egymástól időben eltolva működik, folyamatosan megpróbálja kioltani egymást, ezért egy egyenletes három fázisú vezeték-rendszer eredő erőtere nagy távolságból NULLA. Tehát te a fénycsővel akkor vagy esélyes, ha a fénycső annyira közel van ez egyik fázisvezetőhöz, ahol annak erőterét másik két fázisvetető erőtere még nem tudta túlságosan kioltani.
A youtube videókon megfigyelhető kísérletek sem működnek akárhol, csak ott, ahol a másik két fázisvezető viszonylag távol van attól a vezetőtől, amelyikből az energiát éppen lopják a kísérlet során. Tehát hiába 750 kV-os egy távvezeték, ha annyira távol vagy tőle (pl mert marha magasan van), hogy a három fázis térereje (szinte) nálad már teljesen kioltja egymást, akkor ott hiába hadonászol a fénycsővel :)
"elhőszakadás meg ködös-füstös idő során mennyire biztonságos mondjuk az AlbertirsaVinnicja-távvezeték fém oszlopának érintése?"
Egyrészt az oszlop alja le van földelve, a vezeték 750.000 voltos tehát ez egy feszültségosztó, amin a megérintés magasságában talán csak 0,75 voltos feszültség van földhöz képest. Ami ugye nem túl veszélyes :)
Másrészt a 3 darab 750.000 voltos szinuszhullám időben eltolva dolgozik, a három egyenlő fázis eredő feszültsége mindig NULLA. Tehát a vasoszlop feszültsége már fenn az oszlop teteje közelében is nulla voltos, ezért a fent említett 0,75 volt a valóságban mindig nulla volt körül van.
"Ami még meglepőbb volt, és azóta se jöttem rá a magyarázatára:"
Az amplitúdó modulált (AM) üzemben dolgozó rádióadó munka közben a kibocsátott nagyfrekvencia ERŐSSÉGÉT változtatja. Tehát az adó kibocsátott pillanatnyi teljesítménye úgy változik, ahogy az aktuális műsor hang-hulláma hullámzik.
Tehát ha az adó közelében sikerül ívet húznod az adó energiájának segítséével, azon ív pillanatnyi intenzitása a pillanatnyi adóteljesítmény függvényében fog változni, tehát az ív "zenélni" fog.
"Volt egy régebbi mosogatószer aminek igazi rakéta törzsalakja van"
A PET palackok anyagának igen magas a szakítószilárdsága, a formája pedig egyenletes nyomás-eloszlásra is optimalizálva van. A régi mosószeres flakon tized akkora nyomától szétcsattanna.
"Ezt nálunk szerelte fel valaki ---mondván európai ,megfelel.!"
Úgy tudom, hogy a nemzeti szabánvok eltérhetnek az EU-tól, persze csak a szigorúság irányába, tehát a magyar szabvány egyes pontokban lehet szigorúbb az EU-nál.
Már csak azt kéne megtudni valahonnan, hogy az EU szabvány általában meengedi-e azt, hogy a védővezető 16 mm2 alatt is vékonyabb legyen a többinél.
Ha az EZ sem engedi, akkor azok a kábelek még Angliában sem szabványosak, tehát csak saját felelősségre alkalmazhatók.
Mert nekem is az a véleményem hogy most a közvélemény, biztosító, mindenki benyeli hogy a vastag fémhuzalokat csak simán leégette a lakástűz, és mindezekért a csóró barkácskéményesek a bűnösök.. az áramszolgáltató meg lapít mert ugye az összes vezetéknek csak nem kellett volna leszakadnia...
Oltották a tűzoltók, meg gondolom szélcsend sem volt aztán mégis leolvadt?
Apropó, milyen gyorsan old le szakadás esetén? Meg gondolom itt is van automata visszakapcsolás nem?
De ő zárlatról kérdezett. Zárlatnál meg annyi a követelmény, hogy a B32-es 160 A felett lökődjön le 0,1 s-nál rövidebb idő alatt, a C25-ös meg 250 A felett.
Az autóban egy Dension kihangosítóm van, annak a kábele pontosan ilyen állapotban van, pedig az -10 és +50 között tartózkodik, igaz, az is ugyanennyi idős.
Gyanítom különben, hogy a "céges" felhasználók talán másképpen bánnak az eszközeikkel. Én is céges vagyok, csak az is az én pénzem...
Nem babusgatom, mert nem az a dolga, de nem is baszom gallyra szándékosan, mert a cég majd úgyis vesz másikat.
Ez amúgy céges autóknál hasonlóképpen tetten érhető.
Ja, amúgy ezek a kábelek soha, egyetlen egyszer sem produkáltak bedugási hibát. (Most hogy maga a telefon sem fagyott le 6 év alatt egyszer sem, az már csak egy kis adalék a rootoló Android mágusok számára, nincs is jailbraekelve)
Dolgozom Arduinoval, ott teljesen általános, hogy 2-3-szor kell bedugni-kihúzni a kábelt, hogy észre vegye a rádugott bizbaszt, ennél ilyen még nem fordult elő.
A solti Kossuth adótorony (2 MW) alatt a kezemben tartott fénycső világított. Ahogy közeledtünk a toronyhoz, egyre erősebben.
Ami még meglepőbb volt, és azóta se jöttem rá a magyarázatára:
A torony fakerítésére vastag kábelek voltak kivezetve, és csavarkötéssel rögzítve. Ezek egyikéhez hozzáérintettem egy lakáskulcsot, majd picit eltávolítva ív keletkezett, és ebben az ívben tisztán érthetően szólt a Kossuth rádió. Mégis, hogy a manóba lehetséges ez?
Solton a vezetékes telefon is vevőként funkcionált. Ha csak felvetted a kagylót, máris hallgathattad a rádiót. Sokszor halkabb volt a beszélgetőtárs, mint a rádió hangja.
A kikapcsolt (vagy készenléti állapotban levő, erre már nem emlékszem) TV hangszórójából is halkan ugyan, de szólt a rádió.
Állítólag nedves időben a káposztaföldeken se kellett semmi elektronika a rádiózáshoz. De a fentiekkel ellentétben ezt nem volt módom megtapasztalni (persze attól még igaz lehet).
Senki nem hallgat, amúgy valaki éppen ezt bogozta tudományos csoportban, hogy a valahol sűrűn halnak és biztos a trafótól. Közben csak kiöregedett a ház.
Mi házunkban nem volt iroda, most mentek el onnan akik 197x óta itt laktak. És sok más, de bérház bármi is előfordulhat. CRT kijelzőre meg egy vasajtó is hatással van, de a fény is hullám... Mindig a hullámhossz/expozíció mértéke a mérvadó, de még mindig semmi különöset nem mondtál.
Rendes helyen most is van, időre szépen szól a munkáltató, van ahol kijön az orvos és intézik, van ahol Te kéred az időpontot és le kell adnod az igazolást.
A kísérlet az olyan, iskolákban is szokták mutogatni meg tudományos előadásokon. De mire jó a Google térkép?
Azt véletlenül tudom, hogy a paneloknál a pinceállomás fölé közös képviselői irodát terveztek, azért ott az időbeli tartózkodás jelentősen limitálva volt. Aztán a 90-esek elejétől ezeket a társasházak pénzéhségükben eladták lakásoknak. Az is sok helyütt tapasztalt tény volt, hogy a katódsugárcsöves monitorok ezekben a lakásokban eléggé imbolygó képeket adtak.
De egyébként átépítéssel kb a tizedére lehet csökkenteni a mágneses erőteret.
220-as Budán már 40 éve üzemel lakott terület felett. Az azért már elég idő referenciának. Volt egy Indexes, aki sokat harcolt a népies megközelítés ellen, ide is járt, villamosmérnök (CiluHS), ő azt mondta, direkt ez alatt a 220-as alatt vett házat, és műszert is, hogy néha mérjen a padláson.
Ami inkább látványos, de ott sem lehet mérni sokat, az egy üdülőövezeti telek, hosszú, egyik oldalon megy a 120-as, másik oldalon a 220-as, a telek végén keresztben a 20 kV, az utcán meg a kisfeszültség. :D
Ez a második használat után, az meg pár év után másképpen foszlik szét, de amúgy igen, elég vicces, hogy magát prémiumnak tartó márka összes töltőzsinórja és egyebe ilyen hulladék.
És h találod meg egyetlen FI relével, hogy havonta egyszer mi csapkodja le??? :) Azért lett még +3 betéve, hogy legalább legyen kiindulópont, hogy merre keressük a hibát...
Milyen disznóság? :) Hát le lett írva, hogy a hosszú távú tapasztalat az, hogy a vezeték alatt égő tűzből baj lesz. Tele a net nemzetközi tanulmányokkal, amelyekben ezt elemzik.
ha nem szakad le magától, akkor a házakat is tudták volna oltani. Itt valami nagy disznóság van amit nagyon el akarnak kenni, ezért nem beszél senki erről az apró pici dologról, miszerint a legfelső drót leszakadása az igazi probléma itt.
"a kazánház pont egy olyan szakaszon van (mosókonyhával együtt), ahol nem veszi észre rögtön az ember, ha leoldott a relé.."
Hosszú távon nem az a megoldás, hogy száz darab FI relét alkalmazol, hanem kinyomozod és megszünteted a lecsapkodás okát és akkor elég lesz egyetlen FI relé is a következő ötven évre. Egyébként pedig egyes FI relék erősen korlátozott számú lekapcsolást viselnek el, tehát ha soha nem szünteted meg a leverő hibát, akkor további költségeid lehetnek.
"de a kazánházból akkor sem hallanánk"
A kazánházból egy hossabbítót odavezetsz az ágyad mellé és ott dugod be a csipogót a füled mellett.
Vagy pl vásárolsz egy TS-551 akkumulátoros szirénát (4eFt) és összekötöd egy 12V legalább 2 amperes tápegységgel (3eFt). Ez a sziréna (beélesítés után) úgy működik, hogy addig marad csendben, amíg valaki tölti a beépített akkumulátorát, de ha leáll a töltés (mert lecsapódott a FI relé), akkor olyan hangos üvöltözést csap a kazánházban, hogy lehull a vakolat is (először kispárnával lefojtva teszteld, mert összeszarod magad, ha egy kis helyiségben megszólal melletted). Na ezt meg fogod hallani akár a kazánházból is :)
Itt a 2800 watt árama csak átfolyik a trafó szekunder tekercsén (ami 13 amperre van méretezve, tehát elbírja) miközben a trafó csökkenti/növeli a feszültséget kb 12 volttal.
Az összesen (durván) 240 voltból mindössze kb 12 volt az, ami ebből VALÓBAN transzformálódik tehát mindössze kb 5 százaléknyi. 2800 watt 5 százaléka 140 watt, ez az öt százalék az, amennyit itt a trafónak ténylegesen dolgoznia kell.
"az Önkormányzatot is kihívtuk, le lett fényképezve a tákolmány, hogy tűzveszélyes. Az Önkormányzat és Rendőrség azt mondta nem tudnak mit csinálni,"
A tűzveszélyes kéményről az önkormányzat automatikusan (és írásban) értesítette a katasztrófavédelmet, ugye? (mert ott vannak a hivatásos kéményszakértők)
A katasztrófavédelem szakértője pedig ezután kivizsgálta az ügyet és valamilyen döntést hozott, amiről (szintén írásban) értesítette a bejelentést tevő önkormányzatot, ugye?
De a vezetékleszakadás még mindig nem kerek sztori, főleg a legfelső dróté. (csak hogy topicban maradjunk) Az áramlopás alap ilyen helyen, azt felteteleztem is - ha tényleg így volt minden ahogy írták.
"Sziasztok, tegnap este valószínűleg többen láttátok a tv-ben erről a tűzről a híradásokat. Az én családomnak a háza égett le. Azért is írok nektek, hogy tudjátok az ezzel kapcsolatos előzményeket és hogy mi történt. Ez a ház az én örökségem volt, és tegnapig a lányomék laktak benne. Kb. másfél évvel ezelőtt a szomszédba 15. századi bevándorlók költöztek, akik lopták az áramot és leégett a házuk. Az akkor kiérkező ELMŰ még villanyóra szekrényt sem talált, mert közvetlen a felső vezetékről lopták le az áramot. A büntetésük elmaradt, és ezután deszkából és OSB lapból épített barakkokat csináltak közvetlen a kerítés mellé, és még több családot beköltöztettek és innen vitték őket feketén dolgozni. 2-3 kisgyerek úgy élt itt, hogy még a védőnői szolgálat sem tudott róluk. Minden este tivornyaparti volt, amire a lányomék kihívták hetente a rendőrséget de nem csináltak semmit. Amikor ezen a télen elkezdődött a fűtési szezon akkor lefolyócsőből csináltak kéményt a ház oldalára. Többször a rendőrség ki lett hívva, az Önkormányzatot is kihívtuk, le lett fényképezve a tákolmány, hogy tűzveszélyes. Az Önkormányzat és Rendőrség azt mondta nem tudnak mit csinálni, mert amíg vér nem folyik addig ők tehetetlenek. Ezután következett hogy többször életveszélyesen meg lettek fenyegetve ők és párom is hogy elvágják a torkukat. Tegnap este a lányom fürdette a másfél éves kisbabát, amikor a párja kiment telefonálni az udvarra, és látta hogy ég a ház oldala, berohant a lakásba, kikapták a gyereket a fürdőkádból és kb. 1 percen múlt hogy a gázrobbanásban nem maradtak ott. A mínusz x fokban a kisgyerek meztelenül a lányom egy szál pólóban és mezítláb volt az utcán, annyi idejük volt még hogy a kennelből a kutyát kiengedték. A kihívott rendőrök és tűzoltók nagyon rendesek és segítőkészek voltak, 6 órán keresztül égett a ház, ami föld színével lett egyenlő. Amijük maradt a ruha amiben kijöttek, és a telefon ami a kezében volt. A híresztelésekkel ellentétben nem a felső vezeték volt a hibás, hanem a szomszéd, aki a lefolyócsőből eszkábált kályhacső köré még a legolcsóbb PUR habot fújta, ami egyből meggyulladt. A robbanás miatt lecsapódott az áram, és az elektromos vezetéken átment a tűz a szembe szomszédba, ahol megcsapott egy embert az áram, akit újra tudtak éleszteni, és egy öreg néninek a háza is porig égett, aki szerencsésen járókerettel még ki tudott jönni."
Ekkora hülyeséget még életemben nem hallottam. Hogy 150 W-os trafóról felfelé transzformálva leveszek 2800 Wattot. Én úgy tanultam annó ha egy trafóval lefele transzformálok pl 1/4 akkor 4 szer akkora ampert vehetek le, ha felfele akkor fordítva. De a teljesítményem attól nem változik, sőt valamennyit csökken, a veszteségek miatt. Viszont abba bizonytalan vagyok, ha a 12 voltos tekercs vastagabb akkor nem érvényesül e a transzformálási elv. Mert ugye a gépkocsi gyújtó trafó is autó transzformátor ( elvben) ott is érvényesül, mert ugye a primeren kb 4 Amper folyik a szekunderen meg csak mili Amperek. De hogy a feltett kérdésre a válasz igen autótrafó, az nem kétséges.
"Szerintem aki ezt betette még nem látott 2800W-os nagyságú trafót. A csévetest sem felel meg, hiszen telítésbe megy. Felmerülnek szigetelési problémák is."
De talán mégis. :-)
Autotranszformátor, mert annak kötjük át és abban az üzemmódban is üzemel. Ezért is nem kell 2800W-os trafó, ha csak pár V feszültséget akarok vele transzformálni (esetünkben 12V). Épp ezért hívjuk takaréktrafó néven is, mert huzalkeresztmetszettel és vasmaggal is takarékoskodunk.
Az csak 1 dolog, hogy az alapanyag toroidtrafó és leválasztott, mivel az volt épp a boltban. Így kötve már nem leválasztott, de az nem is célunk, mert akkor 2800W-os trafó kéne. A sorbakötés szempontjából teljesen mindegy, hogy a primer vékony drót a szekunder meg vastag, mi autotrafóként üzemeltetjük.
Rajzoltam 1 skiccet, 2 lehetséges variációval. Az eredetileg szekunder tekercset áthelyeztem a vasmag másik oldalára, hogy jobban szemléltessem, de a sorbakötés rajta van. (áramút is rajzolva, kék-N, barna-L)
Képek: - régi rajz - mostani rajz - a rendszer fotója, mely ideiglenes volt (2621,9W) - 3029,7W-os fotó - hőkép ilyen tartós üzemben (37,2°-os a trafó)
Ui. Nincs időm aktívkodni a fórumon, úgyhogy valszeg nem lesz alkalmam rágni a témát.
Az, hogy nem megy át a 180 MW körüli teljesítmény a leeresztett dróton. :) Amire vagy ebben vagy abban az irányban szükség lehet, ha a következő hiba valahol a környéken fellép.
Volt egy olyan problémánk, h az ÉV relét havonta egyszer-kétszer lecsapta vmit, most be lett még építve +3 relé, de a kazánház pont egy olyan szakaszon van (mosókonyhával együtt), ahol nem veszi észre rögtön az ember, ha leoldott a relé... Erre kellett volna egy olcsó megoldás, de ahogy elnézem az áramkimaradás jelző (15k) nem az. Nyilván a szünetmentes kézenfekvő lenne, de a kazánházból akkor sem hallanánk - a mosókonyhából igen...
4-4 (170-300L) plusz a végében középen 1 nagy (1200L) egyébként, de most, hogy gondolkozom 4 db 120-as raklap van hosszában, úgyhogy inkább 5m a teljes hossz... :-)
Számtalanszor az derült ki, hogy egy laikus olyan, általa kitalált megoldást erőltet egy problémára, ami helyett egy hozzáértő tud kétszer jobbat, fele annyiért. Persze csak akkor,ha elárulják neki magát a problémát.
Az is lehet, például, hogy ha megtudnánk, hogy valójában miért kell neki ez a csipogó (amilyen nem létezik készen kereskedelmi forgalomban), akkor tudnánk helyette javasolni olyan megoldást a problémájára, amit készen meg tud vásárolni 300 forintért a sarki vegyesbótban.
"A led szalag olyan rusnya dzsuvás lenne egy fél év alatt, hogy csuhaj.."
Tegyél fel egy kis darab led szalagot és figyeld hónapokig, hogy szinte semmi dzsuva nem lesz rajta. Egy pincenem piszkos hely és a (nemes)penész se tenyészik ott, ahol nincs neki se kaja, se nedvesség.
Egyébként pedig könnyebb tisztítani, ha a led szalagot valamilyen átlátszó merev csőbe dugod, amit leengedsz a mennyezet alá min. 5 centivel.
"konténerek, hordók közé"
Vajon hány konténer és hordó van egy mindössze 4 méter hosszú pince egy-egy oldalán?
Fel hát. Csak a belépési papírok miatt egyeztettek. Statsiztikába: mikuláskor adtam haver kezébe az életrajzom. Év vége, ünnepek, szünnap, szóval kb. most újraéled a piac, de hirtelen fejből meg sem mondom hány ajánlatom van, kb. 5+ és héten lesz még 5 darab utolsó körös interjú, szóval ott sem a teljes esélytelenséggel leszek ha már eljutottam. Eddigi 10+ helyen senkit nem érdekelt a papír, csak a tudás. És laza voltam, mentem pólóban a meghallgatsokra, semmi ing vagy szép gatya. Ha számít. Ennyi idő alatt minden helyre bejutottam egy körig, ahova jelnetkeztem. Eredeti téma felvetőjénél valószínű olyan van, amit nem emészt meg a piac, ez a tanácsadó/kereskedő nagyon homályzónás lesz.
A LED szalag nekem pincébe se esztétikai (ez csak ízlés), de főleg nem praktikus okokból nem működőképes. Rengeteg nemes penész, gomba, kirakódás van egy egészséges pince falán is, él az is a borral együtt (ne olyan látványpincét képzeljetek el mint ahol kóstoltatnak).
Ezért néha kezelve van a fal is (kénlap égetés, időnként söprögetés, netán ha valami káros folyamat van permetezés). A led szalag olyan rusnya dzsuvás lenne egy fél év alatt, hogy csuhaj...
A lámpák helye még egy jó kérdés valóbn, lehet nálam két odalt fejmagasságban optimálisabb, mert akkor azt pont a közökbe (konténerek, hordók közé) tudom tenni, a munkatérbe világít, nem zavar a közlekedésben (2m belmagasságú a pince).
Megnéztem ma egy ledfalon, tényleg kevés a 8w (600lm), 12w-os kell.
Az úgyis jobban tudom és csak az én megoldásom (amúgy nyakatekert és nem létező nem megoldás) a jó, de nem mondom el teljesen és legalább 5 millióba kerülök. Óránként.
"Tud vki olyan eszközről, ami konnektorba dugható, és áramszünet esetén hangjelzést ad (sípol, pityeg, vmi hasonló)?"
Valószínűleg jobb lenne, ha magát a feladatot/problémát árunád el nekünk, mert lehet, hogy létezik százszor jobb módszer az általad elképzelt megoldásnál, csak te még nem hallottál róla.
De most úgy tényleg, ezt tönkre lehet egyáltalán tenni? Ugyanaz a kör megy a Fível, aztán beesik két occsójános, jön a Mekk az elméleteivel, aztán nincs pénz de burkolóra van, bezzegamerikában piros ami zöld...
Annyiszor kértem már, hogy nyissanak HR-es topic-ot de itt is leképzödik a társadalom nemtörődöm szabályt követni képtelen beleszarok mentalitása. Simán tönkretesznek egy topic-ot a legkisebb lelki furdalás nélkül...
Ma reggelre levették a leszakadt vezetékeket és vagy 5 darus, kosaras kocsival felvonultak, a másik oldalt nem szedték le pedig elvileg az is kapott meleget.
Juteszembe, kvázi egy helyen lehet azt mondani, hogy jelentkeztem, míg a többi arról szólt, hogy haver megosztotta az önéletrajzom a valamerre homályzónában. Másnap reggel már úgy recsegett a telefon, hogy külön titkárnő kellett volna hozzá. Professionön én is találtam NAVos kiírásokat, amihez papír kell, az olyan elkerüli az ember és kész, de hétvégére ígértem másik fórumnak az összesítést, max. linkelem ide is ha már kávéházi rovatoskodunk. Igaz én nem is vagyok annyira eltévedve, hogy Kolozsváron telefonos ügyintézőként belga EU-s minimálbérért rinyáljak.
Ezért kellene tudni mire képes a vidéki pék haver, de csak tippelgetünk. Sarki rendszergazda csoportba is beesett egy ajánlat nettó 180ezressel, de szinte otthoni nulla tudással neki lehet ugrani. Ha itt bátor, csinálja, jön-megy, tapasztalatot gyűjt, akkor jövőre minimum 350ezressel folytathatja a nyomkodást. Persze jöttek az Elekek, hogy pfúúúúúú én hát naponta érek ennyit. Azzal nehéz mit kezdeni, mert másról beszélünk. Ha programozó és hobbiként összerakott ilyen-olyan appot, akkor meg aztán tényleg el lehet rakni bárhova. De hát míg levegőbe beszélsz fikciókról, addig mindegy, én jelenleg úgy vagyok, hogy nincs annyi időm és erőm, hogy folytassam az interjúkat, mert lassan az felér egy főállással. És nyilván a tervezett helyem is üres marad így esély biztos van rá (:- Elméleteidből kiindulva meg semmit nem tud, aztán úgy végképp nehéz.
"100 körüli beadott jelentkezés, abból 3 vissza jelzés volt."
Na ez már hasonlít a való életre.
Nem az a népmese, amit itt egyesek előadnak olykor, hogy az általam kitalált vidéki pék-informatikus akár száz állás közül is válogathatna, mert sok helyen nem kérnek végzettséget papírt, csak kikérdezik/vizsgáztatják a jelentkezőket. Mert ugyebár hogy a francba lehetne kikérdezni azt az embert, akinek még csak nem is válaszoltak a folyamatosan küldözgetett önéletrajzaira?
Látatlanban passz, nem tud, ennyit ér a piacon, nincs mögötte olyan amit értéknek néznek vagy úgy jár, mint én, hogy sokszor eladni nem bírta magát. Csak hirtelen kellettem tré helyre, abból meg ez is lett, mindenhova beugrottam húsvét hétfő éjjel meg aug 20kor mentesíteni, aztán úgy is maradtam évekre.
Mentem külsősként céghez, mondom azt láttam, hogy a júzerek/állomány nőtt, de nem béreltetek több emeletet? Nem. De hát itt csak kb. 100an fértek el és már vagytok kb. 350en. Jajaj, de nincsenek bent, minek legyen itt az üres asztal? Aztán csókolom. Amikor nekem egy konzol/telefon kellett akkor bementem, de asszony is azt mondta, hogy inkább fordítva szokott lenni, nem hivatalosan szabi alatt dolgozom és amúgy bemegyek, mert távmunka nincs. Akadt ilyen is na. Mindenféle is akadt, nem akarjátok tudni :-D
Elmegy pár jó fejvadász meg egyéb céghez, aztán pont ez a dolguk, hogy a kapcsolataikból kiválogassák. Bár gondolom értékesítő/tanácsadó partnerként meg akad annyi kapcsolata, ahol szintén lehet kopogtatni.
Apropopó, MS helyemre nem szeretne valaki jönni? Pénz jó, cafetéria kifejezetten jó, ~300 fős helyi magyar cég (ebből kb. 200 van az irodában), nemzetközi multikultival és kinti főnökséggel, indiánokkal. Valamint júzereket is kell simogatni, nem csak DPM-et és HyperV-t. Most jött Meraki, meg lehet tanulni, megyünk O365/AWS-be, tapasztalatból lehet elvárnák a toronyórát is lánccal, de akár pár évvel be lehet tölteni, nincs olyan nagy kaland. SCCM, SCOM van, hálózat az független gárda, azzal sokat nem kell csinálni.
Ma mondottam főnökömnek, hogy ma lett elegem, februárig távmunkában otthon iszom és csak az eddigieket feldolgozom, nem volt őszinte a mosolya :-) ennyit erről az évről.
Keresni fogunk két péket is, határozott időre, kíváncsi leszek mennyi az éhhalál szélén vergődő IT expert papír nélkül.
Itt van pár ajánlat, ésvagy következő kör. Aztán olyan is volt, ami cégileg nem túl szimpatikus, meg mittomén, ott nem akartam azt mondani, hogy nincs kedvem így bemondtam egy szemmel is jól látható elég nagy számot (na jó, Elek ennek nyilván a sokszorosát éri), azok meg faarccal közölték, hogy okés, ez belefér a sávba, akkor mehetünk tovább. Kezdem unni az indiánokat és a szögletességet, külföldre sem akarok feleslegesen futkozni, ennek kapcsán akár az árfekvésen is adok lefelé. Aztán majd valami lesz. Volt ahol magasabb a szint, van ami folyamatban van, de valamikor december eleje felé határoztam el, hogy körbenézek a piacon, aztán csókolom, most kezd beindulni a mozgolódás, most is éppen valahonnan jövök, holnap és csütörtökön is 2. körös hely lesz, pénteken meg tán három is, de addig nem látok előre a naptárban. Egyik előző cégemtől nagy embernek is sok lett a nagy cég, csinált egy saját kisebbett, 100 fő igény beesett oda is, miközben a nagy 500as létszámmal nőtt, ha nagyon hely kellene az informatikus péknek. Bosch meg a többi is úgy szívná fel az embereket, hogy csak lesek. Aki meg csak tonert tud cserélgetni a nyomtatóban, az nyilván ne sírjon, ha távmunkában nem megy.
Talán azért mertba pince hatalmas , és nem egybenyitott hanem tagolt . Úgymond több pincerészből áll. Mikor jönnek borkostolni nagyobb csapatok akkor szokott lenni pincelátogatás. Na előtte kell puccot csinálni. Mikor jönnek vendégek ,sorba mécsesek égnek csupán . Nagyon szép.
Kinek melyik fajta. Speciel én több cég felé előfordulok, ahol akár 30%-a is olyan, hogy évente tán egyszer bemegy fizikailag. Bár nekem legjobb az volt, mikor kizavartak Angliába dolgozni és távmelót kellett csinálnom Pestre, de hát Te ennél sokkal nagyobb értelmetlenségeket is csinálnál. Van ahol próbaidő alatt is kapsz heti egy napot, elvégre be kell tanulni aztán jöhet a növekedés a végtelenig és tovább. Van pld. orosz ismerős csaj, aki ideköltözött és csinálja tovább a melót az ottani cégének, meg haver költözött ki lengyelekhez és csinálja teljesen távolról a cégének. Mondjuk papolhatunk bármeddig, én most voltam 10+ interjún és semmi papírt nem kértek sehol, volt teszt, gyakorlat, írásbeli, szóbeli, mikor micsoda. Papírnak örültek ha volt, de nem nagyon érdekelt senkit...
Egy fontos információ kimaradt: ha esetleg vidéken lax, akkor melyik nagyvárosba hajlandó naponta bejárni dolgozni? Mert ha nincs ilyen nagyváros, abban a pillanatban a várható fizetésed kb 30-40 százalékkal alacsonyabbra zuhan, a jó potenciális munkahelyek száma pedig kb egy százaléknyira csökken.
Ez sajnos ilyen ország: a jó munkahelyek 90 százaléka a néhány legnagyobb várososban található (ahol a lakosság 30 százaléka lakik :) Másképpen mondva: a munkavállalók 70 százaléka vagy ingázik, vagy öli egymást a 10 százaléknyi jó munkahelyért, vagy beletörődik abba, hogy szar munkahelyen kénytelen dolgozni szar fizetésért.
A viccet félre téve egy barátomnak próbálok segíteni munka ügyben, kor 50
Nem koder de ért természetesen jó pár program nyelvhez és a forrasztástól sem esik hanyat.
A profilját így határozta meg:
Ez idáig IT és telco területen értékesítéssel, tanácsadással foglalkoztam valamint ezen terület közvetlen vezetői pozícióiban dolgoztam. Ez az a terület ahol a továbbiakban is el tudom magam képzelni, ez áll hozzám közel.
Így leginkább azt tudom megfogalmazni, hogy minden key account manager, product manager vagy ezek közvetlen irányítói munkakörei amelyek számomra érdekesek és amelyek kihívást jelentenek.
Mivel IT területen mozgok igazán otthonosan és ebben van évtizedes szakmai tapasztalatom, más terület nem vonz.
Ettől függetlenül nyitott minden értelmes ajánlatra.
Részletes CV természetesen van, értelmes referenciákkal.
Németországban zárt lámpák vannak igaz kicsivel nagyobb a pince mint a tiéd. Ott plafont, falat, hordót , tankot mindent mosni kell. Gőzborotvával. Egyik legnehezebb munka, hordozható reflektorokkal dolgozunk.
Munkavilágításnál az esztétika nem lényeges, csak az, hogy minden munkafelület jól meg legyen világítva és ne vakítson a szemedbe. Ez utóbbi szempontból az oldalfara rakott lámpák a lehető legrosszabb helyen lebnnének.
Ha a azt nézzük, hogy egy pincében a falak, a mennyzet és minden munkafelület sötét (nulla fényvisszaverődés), akkor két jó megoldást látok:
- vagy gyakorlatilag az egész mennyezetet telerakjuk lámpákkal (erre jó lehet akár kb 12 méternyi led szalag is)
- vagy a plafon közepére teszünk egyetlen lámpát, ami elég fényt ad a közlekedéshez meg a durva munkákhoz (legyen 15-20 watt), PLUSZ az ajtó mellé egy szögre fellógatunk egy munka-fejlámpát amit precíz munkáknál hasznáhatunk.
Nagyon érdekes... a legalsó még csak-csak, de a legfölső??? és a másik oldal hogyhogy sértetlen? Itt valamit elszúrhattak korábban, csak a tűz miatt elpattanhatott a nem odavaló, vagy selejtes madzag. Szerintem inkább emiatt fáj ott sokaknak a feje, nem is a tűz és a sok gázpalack miatt. A palack amúgy is csak pukkant egy jó nagyot és ellobbant.
8w-os az kb 60w-os izzó. Kérdés mekkora a belmag. Ha fehérre lenne meszelve elég lenne a 8w-os is, de valszeg téglaburkos és nincs emiatt reflexió. 12w-at vennék, plafonközépre szerelve kétoldalra fordítva, és feltennék oldalra fehér reflexív felületeket, mondjuk plexiből, polikarbonátból a fal elé pár centivel. Világos lesz, szellőzik, de nem veri ki a szemed a lámpafény.
Nos, a vezeték a földön fekszik, két darab feszítős oszlop között van a vezetékek az alatta lévő telkeken pihengetnek. Megjelent egy kosaras kocsi és beszéltem a ficekkel, a feszítős oszlopok között kicsi volt a belógás a Szaki szerint 10m alatt biztosan nem volt, inkább fölötte. Ami furi csak az egyik oldal jött le, de rajta van mindkét oszlopon a vége így a vezeték az oszlopok között szakadt el azt meg így egyszerre 3 éren nehezen képzelhető külső behatás nélkül.
"De villámtól nem szoktak szakadni? Az is elég nagy hőhatás"
Az elsődleges károkozás főleg az energia mennyiségtől függ. Hiába nagy a feszültsége a villámnak, ha NAGYON rövid ideig tart. A kínai műszálas pulóver sem csap agyon senkit, pedig akár 30 ezer voltokkal is szikrázunk, amikor levesszük :) A villám, sem olvaszt meg jelentős anyagmennyiséget (a távvezetéknél sem) amikor belecsap.
"Ez szellemes. Csak az a furcsa, hogy amúgy ezek a műszerek magát a váltófeszültséget abban a méréstartományban kb 1 V felbontással, illetve 500V tartományon 5% (!) pontossággal mérik..."
Egyrészt a terhelt és a terheletlen félhullám közötti csak csekély feszültség különbség van. Tehát ha a műszer fezültség KÜLÖNBSÉGET mér, akkor lehet, hogy csak pl 1 voltos méréshatárral dolgozik.
Másrészt ha abaszolút értékben 5%-osan pontatlan egy műszer, akkor ha két egymáshoz nagyon közeli feszültéséget ugyankora hibával mér, akkor a két feszültség különbsége között is csak 5% pontatlanság lesz.
miszerint a terhelés diódán át kapcsolódik rá, és a másik félhullám meg ezen félhullám közti különbséget mérik.
Ez szellemes. Csak az a furcsa, hogy amúgy ezek a műszerek magát a váltófeszültséget abban a méréstartományban kb 1 V felbontással, illetve 500V tartományon 5% (!) pontossággal mérik... Autóiparban pl az akku hidegndítóáramát mérik egy kis kéziműszerrel 3 amperes impulzusszerű terheléssel.
Persze ez is ad egy (valamilyen) extrapolált eredményt - csak éppen az indítóárammal összemérhető áramerősségű terhelés pontosabbat.
"Itt, igaz a google fordítóval olyanokat lehet olvasni hogy a távvezetékek alatti tüzeknél megnő a veszteség meg hajlamosít a zárlatra, leszakadás nélkül is."
Egy rossz tűzhely/kémény képes arra, hogy mondjuk 5 méternyi lángcsóva jöjjön ki belőle. Ilyet már láttam, fatüzelésű kazánnál. Például akkor, ha kevés a levegő, ezért a füst jókora mennyiségű CO-t tartalmaz, ami utólag oxigálódik, a lángcsóvában. Ez a füst pedig tartalmazott vizet, széndioxidot, és amíg láng, addig ionizált alkotórészeket is. Az eektromos térerősség biztosan a vezeték vetületében a legnagyobb. És ha a legkisebb szikra átüt, akkor az már valószínűleg önfenntartó ívet húz. Attól meg elolvad az acél is meg az alu is, nem?
Hát mennyire pontosan lehet azt megmérni váltófeszültségen, miközben a hálózat saját feszültsége sem stabil.
Erre szolgált a magyar találmány, miszerint a terhelés diódán át kapcsolódik rá, és a másik félhullám meg ezen félhullám közti különbséget mérik. De ezeknél még a hálózati feszültség névlegestől való eltérését kompenzálni kell. A korszak műszerei amúgy 10 A-t nyomtak (alternatívaként 1 A-t), és vagy hat nagy pákabetét-féle volt a fadobozban, ventilátorral, majd leszakadt az ember nyaka. Amikor először jártam úgy, hogy a következő generációs műszer egy végtelen rövid pillanatra kapcsolt rá tirisztorral valami nagyobb áramot, és épphogy észrevettem a fénycsövön a rezdülést, akkor hazamentem a régiért, és a mezei 10 A olyan szépen ugráltatta a fényerőt a rossz kötés miatt, hogy azóta is megvan az a műszer. :D Ma meg ugye bolhaszellentéssel mérik.
Nem vagyok egy hőtechnikus (a klímánál is a mínusz 20 C fokos viselkedésnél is csak a kanadai kormány tanulmányára meg a Daikin kanadai képviseletének tájékoztatójára hagyatkoztam, aztán Barcomp meg még valaki mondta, hogy nincs igazam :D ), de a múlt eseményei ezt bizonyították. Gyakorlatilag, ha olyan bejelentést kapnak ,hogy nagyobb tűz van a vezeték alatt (mármint megbízható forrásból), akkor ki is kapcsolják azonmód. A múlt tapasztalatai alapján.
Illetve létezik az hogy nem a faház hőjétől hanem pl a füsttől lett zárlatos és saját magát égette le?
Itt, igaz a google fordítóval olyanokat lehet olvasni hogy a távvezetékek alatti tüzeknél megnő a veszteség meg hajlamosít a zárlatra, leszakadás nélkül is.
Nekem is az kapta meg a fejem laikusként hogy egy ilyen nagy távvezetéknek csak nem kéne leszakadnia...
Legalábbis egy belvárosi helyen ahol szinte pillanatokon belül kiérnek a tűzoltók.. aztán mire kiértek már le volt szakadva a vezeték. A csóka aki meg a tetőről oltott, őt lehet az automata visszakapcsoláskor rázta meg az áram.. vagy akkor még nem volt lent mind.
Aztán mindenki a robbanásos kezdettől és a tűzzel egyidőben jelentkező áramszünetről számolt be.
Valahogy még mindig az az érzésem hogy az a vezeték műszaki hiba miatt esett le, de kapnak az alkalmon és ráfogják a purhabozott jancsikályha kéményre...
Ezt a verziót néztem ki, de aztán jöttek a másik verzióval. Külső oldalon mind a három emelet dupla drótja leszakadt. De miért szakadna le igazából a melegtől? A hidegben összehúzódik, megfeszül, melegben kitágul, behasul. Csak be kellett volna lógnia jó mélyre. Nem volt ott olyan nagyon magas hőmérséklet mint egy aluöntödében.
Vagy elkaszálta talán valami ufo a legfölsőt ami utána vitte magával a többit?
És ezek a képek is elég csalókák amiket Elek linkelt. Minden nap arra járok, az a vezeték, bár belóg, de elmegy alatta a az 5m magas kisfeszültségű hálózat, a védőtávolság is megvan felette.
Mindenesetre nehéz elképzelni, pont az acél betét miatt, hogy lejött csak a legalább 10m-rel alatta lobogó tábortűztől. Az acél 850 fok körül lesz cseresznyepiros, ekkor kezdik kovácsolni....furcsa.
Mondjuk a ficek oltotta a házat mikor áramütést kapott a tetőn, tehát amikor felment valószínűleg a vezeték még nem volt lent....mondjuk a hírportálok is megérik a pénzüket...
Valóban, mi? Eltrappolsz virtuálisan az utca végéig, megfordulsz, aztán látszik, hogy kétszer olyan magasan van, mint a 6 méterre kiálló faoszlop...
De egyébként régebben 3 méter volt az épülettől, 120 kV-os feszültségnél (ez nem 220 kV, hanem közkeletűleg 120-as, de pontosan 132 kV-os névleges feszültségre épített.
Szerintem is ráfogják hogy szeméttel tüzeltek meg áramot loptak, holott balszerencséjükre szerintem csak rájukszakadt a távvezeték és az gyújtott be mindent.
Pont a feszülős oldal szakadt le ahogy látom, ha akkora tűz lett volna lepotyogott volna a többi fázisból is legalább 1-2 nem?
Szabadtéren szerintem olyan vastag kábelt nem lehet csak úgy átégetni...
Jó lift is szakadt már le tűz miatt, de a liftaknában mint egy kémény, ott jóval melegebbre melegszik mint egy szabadtéri kábel télen..
Akkor az lehetett az ok, hogy jól begyújtottak jópár méter magas lánggal, ettől elhajlott az egyik vas távtartó mert a drót a hidegben be volt feszülve és összeérintette a szigeteletlen szálakat és megpukkantak szépen sorban, a féloldalasodó terhelés pedig vitte a többi madzagot is.
Vannak képek is, ide nem dob fel senki semmit olyan magas.
Egyenlőre a purhabos kémény a gyanúsított.
Mindenesetre én nem tartom kizártnak azt is / lévén kanyarodott az a vezeték/ hogy valami belső feszültség volt benne, megdőlt az egyik oszlop és feszült nagyon, elpattant egy szál, felgyújtotta a házakat majd elpattant a többi is.
Huhh, igen, még aztat is!!! Te havat is tudsz lapátolni! Bezzeg mi! Én nem tudok semennyit. Mit lapátolni, azért köttetted be a 3 fázist 25 Amperre, hogy földfűtésed legyen télen.
Ez még nem is tud eleget. Nálunk az alaptól kulcsrakész állapotig mindent vállal a szaki. Sőt bésegít a tervezésbe anyagvásárlásba. Végül fűvesítés kertrendezés sziklakert amit csak akarsz. Ez sincs 20 évnél idősebb.
a 20A terheléssel nincsen nekem semmi bajom, azzal sem, hogy rövid időre terheli (gondolom van benne egy 10 wattos huzalellenállás, amit gyakorlatilag impulzusüzemben használ. A 20A azért nagyságrendileg majdnem ott van, ahol a leoldási áram, ami egy lakásnál C25 biztosítóval számolva 250 amper.
a 15mA-os.... hát értem én, hogy kényelmes, de akkor is. Pl. 1 ohm hurokellenállás esetén a feszültségesés 15 mV lenne. Hát mennyire pontosan lehet azt megmérni váltófeszültségen, miközben a hálózat saját feszültsége sem stabil. Vagy sokszor mérik, ki-bekapcsolgatva?
én saját fejemtől úgy tesztelnék védővezetéken, (ha a valóságközeli értékkel terhelek), hogy az RCD-t áthidalnám a teszt idejére, a fázis oldalán.
közben találtam teljesen megfizethető műszert UNI-T, UT595, (kb. 165.000 ft) ami egyrészt tud áram-védőrelét tesztelni 10mA-től 0kár 500mA-ig, tud hurokellenállást mérni 20 A-ral a nullavezetőn és a védővezetőn, illetve tud 15mA-ra is mérni, az áram-védőrelé leoldása nélkül, illetve van benne 200 mA-es folytonosságvizsgáló/ellenállásmérő, valamint szigetelésvizsgáló 100V-1000 V tesztfeszültséggel. A 20 amperos mérést vitathatatlanul csak rövid ideig terheli rá, de hát ne akarjunk mindent.
"előfordulhat olyan, hogy a digi multiméternek megpukkan csak a DC volt mérő része (20 éves METEX).. alap allásban (200 mV, 2V) ugrál pár 10 mV-okat mutat,"
Döglött műszer mehet a kukába (pontosabban az elektronikus hulladék szelektív gyűjtőbe),
és vegyél egy olyan multimétert, amelyikben automata méréshatár váltás van (már 4700 Ft-tól léteznek ilyenek).
alkatrészeim már nincsenek nagyon, voltak, de meghirdettem a jofogáson, és eljött érte egy idősebb bácsi, odaadtam neki az egészet ingyen (voltak NYÁK lapok is, meg minden, mint a mesében) hátha építenek még belőlük valamit.. köszi azért a tippet.. :)
Én egy közösséget szerető ember vagyok és keresni akartam magamnak valami olyan elfoglaltságot ahol új emberekkel ismerkedhetek meg illetve jó érezhetem magam a munkahelyemen kívül is. Nagyon jó csapat jött össze de annyira hogy majdnem megsirattak minket ahogy elmentünk.
Az uj osztályban is vannak ismerősök és folyamatosan minket emlegetnek mint etalon közösségi embereket.
Az egy másik dolog hogy szeretek bikanyitogatóan is viselkedni vagy inkább rögtön be tudok állni bárminek az ellenkező oldalára is csak azért hogy ne legyen akkora az egyetértés. Gondolom, hogy ez már kiderült ... :)
Korombeli házakban volt hogy nem a falban hanem falon kívül vitték a vízvezetéket anno. Akkor még a konnektorok sem voltak földeltek. Nem is tudom hogyan maradtunk életben ... :)
előfordulhat olyan, hogy a digi multiméternek megpukkan csak a DC volt mérő része (20 éves METEX).. alap allásban (200 mV, 2V) ugrál pár 10 mV-okat mutat, ha ráteszem egy frissen vásárolt ceruza elemre, akkor meg sem mozdul.. rövidzár állásban sípol ahogy kell, nem tűnik gyengének, bár már régen volt cserélve, konnektort 236 V-nak mérte, ebből azt gondolom, hogy alapvetően működik.. (csengő egység hibakeresés nyomozás miatt lenne szükség rá)
A távvezérelt lekapcsolásra még nem volt szükségem.........jó az magától is .
De a távvezérelt visszakapcsolást már többször eljátszottam-----meg olyat is amikor a szomszéd kapcsolta fel az óra alatti kismegszakitót. mivel nem voltam otthon .
- másrészt észrevesz olyan vezetékezési/kötési/földelési hibákat is, amelyeket a végeken lévő FI relék nem vesznek észre (pl nulla-föld felcserélés/összekötés, életveszélyesen megsérült kábel, stb)
- harmadrészt egy központi FI relét lehet használni "távvezérelt vészkapcsolónak" is, pl bármikor lecsaphatja a házon belül bárhol lévő túlfeszültség védő, füstérzékelő, vagy bármi más, amit csak egy mekkelek elképzelhet :)
Ha egy villanymotor három tekercsét deltába kötöd, akkor erőseb (sokkal több wattos) lesz, viszont a bekapcsolás pillanatában olyan sok áramot fog felvenni, hogy lecsaphatja a kismegszakítót. Ha a villanymotor tekercseit csillagba kötöd, akkor gyengébb (sokkal kevesebb wattos) lesz, viszont a bekapcsolás pillanatában is kevesebb áramot fog felvenni, így nem csapja le a kismegszakítót.
Második pont:
olvasd el az első pontot MERT EGY FÁZIS ESETÉN IS IGAZ
"15 mA-rel tesztelünk, majd abból extrapolálunk, hogy mi lesz 20 ampernél egy valós helyzetben"
A való életben sok elektromos kötés/kontaktus egészen másképpen reagál picike és nagy áram/feszültség esetén. Ezért a komoly méréseket komoly (életszerű) feszültséggel/árammal kell végezni. A még komolyabb méréseket nem is névleges, hanem maximális áram/feszültsé mellett és/vagy nem is az első pillanatban, hanem huzamosabb terhelés (az érintkezési pontok, kötések, vezetők felmelegedése) után.
Tehát az egyszerű multiméterrel végzett hurokellenállás mérés eredménye az esetek egy részében eltérhet egy komoly mérés eredményétől.
Bőven elég ha egy házat egyetlen darab FI relé véd, ha olyan a villanyszerelő szaktudása és a lakók szellemi színvonala, hogy csak húsz évente lesz dolga annak a relének.
Mart a gyakran és "magától" lekapcsolódó FI relék oknyomozása végén szinte mindig vagy egy hülye villanyszerelő, vagy egy hülye lakó bűnössége derül ki.
Semennyire. Volt már délután, délelőtt, éjszaka is. Volt, hogy rövid időn belül (pár perc) egymás után kétszer is leoldott. Tavasszal történt a felújítás (előtte nem volt relé), és igazából azóta havi min. egyszer leold, de olyan gyakran meg nem, h vmilyen eseményhez kötni tudjuk...
A szakaszolós megoldás sztem a legjobb. Több relé, és ahol leold, azon az ágon figyelni a fogyasztókat...
Köszönöm szépen, gyakorlatilag sikerült is a választ megadnotok, 3 kondival van bekötve 1-es állásba de nem lényeg, úgy lehet ahogy írtátok, 1-esbe nem vesz fel annyi áramot, de nem lényeg mert 10A-es kismegszakítót nem veri így sem, hogy úgymond a "régi kettesbe indul" ahol meg már csiszolni kell valószinü 10A van mindenhol, induláskor olyan 5-6 A vesz fel.
Igen, ezt is belehet kötni csillagba is és deltába is. Csillag: 2 tekercs sorba kötve, a 3. a kondin keresztül a 2 tekercs közös pontjára. Delta: 1. tekercs direktbe kapja a 230-at, 2. tekercs a kondin keresztül, a 3. a kondival párhuzamosan kötve. Ezt viszont valószínű hogy úgy tudod kötni ahogy az előttem szóló kolléga írta, hogy 1 kondi a csillagba, 2 kondi a deltába.
mivel én autóiparban dolgozom, számomra teljesen normálisnak tűnt, hogy a hurokellenállás mérésére EZ a barkácsolós lenne a valósabb eredmény, mintha az ÁVK megszólalási árama alatt, vagyis mondjuk 15 mA-rel tesztelünk, majd abból extrapolálunk, hogy mi lesz 20 ampernél egy valós helyzetben. Azért kértem műszerajánlást, mert (valószínűleg a kis darabszám miatt) miközben egy használható multiméter mondjuk 25000 forint, addig egy hurokellenállásmérő mondjuk 150000 (-tól mondjuk félmillióig) - előbbihez képes van benne plusz egy ellenállás meg mondjuk egy relé. (plusz a szoftver persze).
"havonta egyszer-kétszer az életvédelmi relé leold." .... "A villanyszerelő azt mondja, h vmelyik készülékben keletkezik túláram"
Az életvédelmi relé az az áram-védőkapcsoló, vagyis a FI-relé. Ami nem túláramra old le, hanem hibaáramra. Lehet, hogy erre gondolt, de akkor is. Az elektronikus eszközön majd mindegyike kapcsolóüzemű tápokat használ, azokban pedig van hálózati zavarszűrő, ami pl egy notebook esetén levisz kb 1-2 mA-t a védővezetékre. Ha több készüléked van, ez összeadódik. A normális otthoni FI-relé valószínűleg 30 mA-es, annak a kioldási árama viszont kb a 30 mA 80%-a, olyan 25 mA. Már amennyiben jó a relé...
Én először - ha senki nincs a lakásban, illetve villanyszerelőként - leválasztanám a PE vezetéket a PEN sínről, majd megmérném, hogy a szokásos fogyasztók mellett hány mA áram megy le a PEN felé. Ha ez mondjuk 10 mA fölött van, akkor elkezdeném leválasztani az eszközöket. Valamelyiknél csak lecsökken. Ha ezen az oldalon minden rendben, akkor gyors megoldásként kicseélném az ÁVK-t egy másikra. A gyanúsat pedig ismert értékű ellenállásokkal terhelném előbb 20 mA-ra, aztán 30 mA-ra. Ha mind a két mérés negatív, akkor ez valóban nem állandó jelenség (aminek ha határértéken van, bármikor kiválthatja a leoldást) - na, akkor tényleg a fogyasztókat kell egyenként vizsgálnod...
Lehet, hogy többnek is van értelme, nálam 4 van: egy a cirkónak, mert azt kötelező volt külön tenni, egy a kerti villanynak-kútnak, mert az fokozottan veszélyes ebből a szempontból, egy a kritikus rendszereknek (informatika, riasztó, garázskapu stb), hogy az maradjon fent, ha minden más lemegy, egy pedig a maradéknak, ezen a világítások, dugaljak vannak.
Lehet, hogy overkill, de belefért az építkezés költségvetésébe, ahogy a túlfeszlevezető is. Jobb a békesség.
Mondassz valamit, nyáron németbe én is kettőt tettem ,külön a fürdőre is. Szerettem volna itthon is ugyanúgy ha a szolgáltató a mérőszekrénybe ne tenne s plombálná le. Max egy gyorsabb leoldásut esetleg.
Két relét kell feltenni. Ettől meg lehet találni melyik csap le, a keringetőt rögtön külön lehet tenni a fontosabb cucctól, ha nem az, akkor már egy bajjal kevesebb.
De lehet "örökre megoldja", mert összesen szivárog annyi (még időszakosan is),hogy összesen nagy ritkán valahogyan eléri a 30mA-t, de ha ez sok körön van összesen, szétoszva el fog múlni.
A szivárgó áram egyébként mérhető is, ha mindig van valamennyi.
De, ha csak időszakosan nő meg valamiért, ezt nyilván senki nem tudja elkapni, marad a szisztematikus próbálgatás.
Na télen van ez többet, sokat, amikor észrevehető kellemetlenséget okoz, mert sokat megy a fűtés (keringető) viszont nincsenek vadabb viharok,-.... bingó!, már van is egy gyanusított.
A keringetőszivattyú pont tud ilyet, mert áram és víz van benne....
...a cirkók, bojlerek, és elektromos részük a fi relé egyik "híres ellensége"
M,ennyire behatárolható a lekapcsolás ideje. Nappal--délután --éjszaka ?
Az éjszakait igy keresném; világitás , dugaljak, állandó fogyasztok ki kapcsolva ,órák TV-k ,számitógépek (kihúzva !)
Csak az működjön ami lényeges.Hűtő, kazán,villanyboyler ?
Ha jelentkezik a hiba --akkor ezek közül kell egyesével végig menni.
Ha nem .! Akkor ezek mehetnek folyamatosan.
A világitás ha nem tartalmaz Tápegységet , előtétet ---egyszerű.
A többi rejtett fogyasztót kell megvizslatni .
Nagyon érdekes a Lapos TV-k , PC.k készenléte .......van benne túlfeszvédő is ami 260-270Vnál bekapcsol. Majd megszünik a hiba a FI relé leoldása miatt,
Szeretnék egy kis segítséget kérni. Adott egy 1 fázisú parkettacsiszoló motor amiben kicseréltem minden szét égett vezetéket és kicseréltem a kondenzátorokat is.
A gép hibátlanul müködik, 3 fázisú a gép motorja, de gyárilag 1 fázisra kondenzátorral is mint ezt a gépet. A gépen gyárilag csillag delta kapcsoló van, a problémám az, hogy a tulaj azt állítja, hogy kettes állásban nyomatékosabb volt a gép, 1-es állt pedig csak indításhoz használta a kondenzátorokat, lakatfogó szerint a gép 1-es állásba 4,3A 2-es állásba 6.2A viszont kondi nélkül nagyobb terhelésnél már fullad a gép. A kondenzátor értékei szerint csak is üzemi és nem indító kondenzátor van szó, a három kondenzátor párhuzamosan van kötve. Igazából túl sok variálni való nincs ezen a történeten, de mégis fúrja az oldalamat az, hogy "kettes állásba jobban ment" elmondása szerint olyan mintha csillag delta lenne csak egy fázisról.
A motor bekötése : u1-fázis v1-nulla w1-kondenzátor w2-u2-v2- nulla összekötve máshogy nem hajlandó elindulni. Valaki találkozott már hasonlóval ? a gép van vagy 50 éves nem találok hozzá semmilyen leírást, kapcsolási rajta, de még a motor típusára se akadtam eddig rá.
Úgy fél éve fel lett újítva a családi házunkba a hálózat (régi alu vezetékek rézre cserélve, külön áramkörök, stb.), nos azóta úgy havonta egyszer-kétszer az életvédelmi relé leold. Ez amúgy nem izgatna (dehogynem), csak előfordult, hogy éjjel oldott le, és ilyenkor a kazán keringetői sem mennek... Nem igazán tudjuk semmilyen fogyasztóhoz kötni a jelenséget, tehát nem az van, h felkapcsolunk vmit és levágja, és igazából az időjárás sem játszik, mert a legnagyobb viharok/esőzések környékén nemigen fordult elő. A villanyszerelő azt mondja, h vmelyik készülékben keletkezik túláram, de h melyikben, nos fogalma nincs. Ki lehet ezt szűrni vhogy?
Uraim, mondjátok el nekem, hogy pl egy családi ház villanyszerelése után (vagy persze, létező hálózat ellenőrzésekor) egyszerű villanyszerelőként: 1 végeztek-e hurokellenállás mérést a vezetékrendszeren? (nem az érdekel, hogy mit ír elő a szabvány. gyakorlatban.)
2 ha igen, hogyan? (gyakorlatban, hogyan, mivel)
3 javaslat bevált, nem a csillagos égbe kerülő műszerre
"csak azt nem tudom, hogy fog a kazánba eljutni ez a dolog."
Okos villanykazánt IOT egységgel együtt fogják árusítani, és a beüzemeléskor eldöntheted, hogy használni akarod-e a beépített wifit és/vagy az IOT esgységet.
Kevésbé okos kazánra utólag lehet rákötni egy IOT dobozkát.
Tökbuta villanykazánnt meg vagy IOT távvezérelt konnektorba lehet majd bedugni, vagy pl a házi főelosztóban lévő IOT vezérlő ad neki energiát olyankor, amikor occsó a záram.
És még a saját napelemmel is sakkozni, hogy érdemes-e felhasználnom, vagy inkább adjam el. Abban a pillanatban. Aztán mivel itt mindenfélével vagdalkozni kell, akkor jön a bigdata, mert az menő.
"Ami a jövő hazai hálózaton ... változó idejű időszakos tarifa esetén (ilyen nem létezik még) >> szoftveres megoldás lesz... vélhetően"
Nem csak az lehetséges, hogy változik az egyetlen kedvezményes tarifa időszaka, de akár öt különböző szintű tarifa is lehet (pl 10-17-24-32-40 Ft/kWh), amelyeknek az időtartama is folyamatosan változhat.
Persze az idő-tologatások közben gondolni kell majd a "buta" készülékekre is, amelyek csupán idő-programozhatók, tehát kellenek majd hivatalosan maximált tarifájú napi időszakok is, amelyekben a tarifa soha nem lehet magasabb egy bizonyos összegnél (pl: éjszaka a tarifa soha nem mehet feljebb 24 forintnál).
És meddig kapcsolja majd? Ha csak 5 percig kedvezményes, akkor mi lesz? Én amúgy alig várom, hogy terjedjen. Süt a nap, túltermelés van, minden bekapcsol, megrántja a hálózatot, nől a fogyasztás, abban a pillanatban drágább is lesz megint, mert nincs túltermelés :-)
időszakos kedvezményes áram esetén ("B" pl.) >> jelzés amikor VAN ismert idejű időszakosan kedevezméynes tarifa esetén ("A2" pl. ) >> óra+jelzés amikor VAN
Ami a jövő hazai hálózaton ...
változó idejű időszakos tarifa esetén (ilyen nem létezik még) >> szoftveres megoldás lesz... vélhetően
Ma gyakorlatilag csak kétféle árfekvésű áramtarifa létezik (a vezérelt/geo/H tarifák közötti különbség jelentéktelen). De ha elterjednek az okos villanyórák, akkor meglesz az elméleti lehetőség arra is, hogy igen durva eltérések is lehessenek: amikor az atomerőmű teljesen üresjáratban fut vagy pl ezerrel dolgozik az összes napelem, olyankor kilowattóránként akár 10 forintért is bőven nyereséges lehet a szolgáltatóknak, ha pont azokban az órákban fűtöd fel a puffert/medencét és nem máskor. Persze ehhez egyrészt az is kell, hogy a hazai energia tarifák ne mohó hiénák kezében legyenek, másrészt az okosórán kívül a fűtésrendszerek is értesüljenek arról, hogy most éppen "akciós" áron van a villanyáram.
Egy kazán sokszor nem csak egy kazán, ha a kifejezést laikus használja :) lehet pl az egy nagy doboz a sarokban, komplett fűtésvezérléssel, sőt akár napi hőtároló puffertartállyal egybeépítve. alacsony fűtésigényű profin hőszigetelt házak vagy kis társasházi lakások esetében ma már nem kell több köbméteres puffertartályokban gondolkodni, sok esetben az egész fűtés+melegvíz ellátó rendszer elférhet egyetlen hűtőszekrény méterű dobozban a spájz sarkában.
Plusz amely berendezésnek programozható felülete van, arról feltételezhető, hogy nem csak egy 2000 forintos szobatermosztából és egy fűtőbetétből áll :) vannak ott egyéb szolgáltatások is.
Ha a fűtő egység egy hőpuffert fűt, akkor a pufferből történő hőkivétel miatt olyankor is szükség lehet üzemeltető feszültségre, amikor a fűtő egységnek nem jut villany. Legegyszerűbb példa az éccakai áramról felmelegített hőtárolós villanykályha, amelyben (egy másik betápról) nappali áramról dolgozik a szobatermosztát és a meleg levegő fújó ventilátor.
De ugyanez az alapelv valósulhat meg pl olyankor is, ha a rendszer a következőkből áll:
- vezérelt áramról dolgozó vízmelegytő villanykazán
- napi hőt tároló puffertartály
- a pufferből dolgozó lakásfűtő rendszer (pl radiátorok, padlófűtés, akármi) vezérlése és az általa vezérelt keringető szivattyú(k).
Egy ilyen berendezés csak kettős betáppal tud működni Magyarországon, másmilyen megoldással nem is lehetne eladni nálunk.
Éppen ezt mondjuk, hogy ennyit egyben, vagy darabokban megvenni is necces. Ráadásul akkoriban mintha nem lehetett volna weben aktiválni. Mi is telefonon aktiválgattunk ilyesmiért, aztán postán küldtek róla szerződést és egyéb bohócságok. És akkor több 100ezer kártyáról beszélnek, ami alapban több, mint amit a szolgáltató évente eladna. Na nézzük, bemegy a közértbe, vesz kettőt (néha nekem 10 kellett, azt volt mikor három helyről tudtam összekaparni ami nem márkaképviselet). Szóval tegyük fel, hogy meg is tudja venni. De akkor aktiváljuk weben. Az legyen 5 perc. Nettóban csak szorozva is 1 emberév, ami mellett ülni kell a gépnél és ész nélkül szögelni. Na, ezek az arányok érdekesek. De jó, legyen mindenkinek egy darab, akkor magának is megvehette és nem egy valaki intézte nagy tételben? Mit nem tudunk még? Aztán 5 hajléktalan nevére nem tűnik fel, hogy kimegy az éves forgalom duplája.
"időrelének mennyire jó ha állandóan be van kapcsolva magyarán működik"
Az időrelének ez nem jó. És nem is rossz. Arra a célra tervezték és gyártották, hogy akár harminc éven át napi 24 órában feszültség alatt legyen.
Ezzel az erővel azt is megkérdezhetted volna, hogy mennyire jó az autó kerekének, hogy akkor is tartania kell az autót, amikor az éppen nem megy sehova. :)
Lehet, hogy át lehetne alakítani úgy a vezérlést, hogy az az időrelé csak addig legyen feszültség alatt, amíg tényleg dolgozik, de az is lehet, hogy ez az átalakítás többe kerülne, mint az időrelé által 100 év alatt elfogyasztott energia. És az a gép 20 év műlva úgyis megy a szemétbe az időrelével együtt, tehát lehetséges, hogy a folyamatosan feszültség alatt lévő időrelé minden szempontból a legtakarékosabb megoldás.
Nem kell itt hackelés meg egyéb dolog a SIM aktiváláshoz... megvették a natúr SIM kártyát és mellé meg mellékeltek a "csalók" egy fénymásolt papírt rajta a hajléktalan adataival.
Így mindenki aki vett ilyen kártyát csak bepötyögte a szolgáltató weboldalán és aktiválta saját magának. Mert ugye nem egy ember használta hanem sokezer különböző.
Minek ült volna le bárki egymaga sokezer SIM-et aktiválni ha azt a végfelhasználó maga is megteheti?
De szerintem az eltúlzott számok alapján ez egy kamudolog, valami gumicsont volt és nem az a fő ok hogy terrorista brigádok csövesek nevén lévő telókat használtak.
Itt valami más van a dologban de azt hivatalos válaszként sosem fogod megtudni. De hihetőbb az hogy így elvileg előfizetőt vesztettek, gyakorlatilag meg nyertek mert sok cég, liftes meg egyéb távfelügyelős, riasztós inkább előfizetett a feltöltős helyett.
Amúgy meg már elég régóta, még kb ez a simes botrány előtt is ha online rendeltél egy előfizetést szinte azonnal real time kidobja a ha lejárt a személyid vagy elírtad a neved. Belügyminisztériumból azonnal csekkolja a szolgáltató oldala. SZóval csak azt nem vesznek észre ami nem érdekük.
Ja, meg állítsd le a komplett ellenőrzést, nem? Mert ekkora tranzakció lehet kiveri a biztosítékot. Mármint jobb helyeken. Igaz akkor meg az szól. Ezek még nálunk kicsiben is szoktak működni. Aztán a logolást állítsd le, vagy töröld. Az a legdurvább, egyszer csak minden eltűnik, nehh?
Egyik magát szakinak tartó arccal is vitáztam a másik csoportban és nem értette, hogy úgy vagyok Exchange admin, hogy pld. semmit nem tudok a spamszűrőről. Fekete doboz valahol, azt sem tudom ki üzemelteti, kinek lehet szólni. Mert olyan cég. Külön ki van szervezve valamerre, ez a dolguk, egy szint felett lehet csak nagyjából sejteni, hogy mi van. Akkor Ő előadta, hogy nagyon nagy cégeknek dolgozik és volt közte már 150 fős is, én tiszta hülye vagyok, mert ilyen nincs. Aztán miképpen döntsük el? Ezek meg 18ezer és 370ezer fő környéki cégek voltak, de biztos nagyot mondok. Gondolom a vason futó szoftveres megoldásokra gondolt, de ki tudja?
200.000db SIM bekerülését és aktiválását a rendszerekbe ? Nyomtalanul ? "Néhány SQL paranccsal ?"
Azt mondom (tudom) hogy ha valaki érti az SQL-t, van benne 5-10év tapasztalata, akkor van esélye arra hogy fél év alatt kb a TMobile CRM adatbázisának a negyedét megértse és dolgozni tudjon vele. Ilyen csávóból (aki át is látja) van egész magyarországon kb <100 db. Had ne mondjam el, hogy egyik sem az üzemeltetésen dolgozik, és nem fogja "okosba" megoldani ezt a problémát. Főleg azért nem, mert borul _minden_ integrált rendszer, ha nem megy végig a folyamat (ami nem SQL).
Az pedig aki azt állította neked hogy nem lesz róla log, az elég komoly tévedésben van.
De igazából mindegy, unalmas hogy mindenki ért mindenhez is...
Most ne keverjük ide a hosszú bájtok éjszakáját ... :)
Kering mindenféle urban legend dolgokról de hidd el ezek nem joomla rendszerek. Jó írni olvasni összeesküvés elméletekről de sokszor ezek csak vágyálmokat testesítenek meg es közösségi igényt szolgálnak ki ...
Végül is ~10 év nem nagy idő ilyen területen, így mindenhez valóban nem értek.
De ahogy elnézem a most is ilyesmiből élő népes ifjú rokonságot. Hát nem sokat javult a belső biztonsági szint a "nagyoknál"... Most ia kb. bármire képesek akár vasárnap délután otthonról is, vagy a tengerpartról :-) (pl. a banki számlavezetővel, netbankkal, stb. stb.)
Ez így működik, hiszen a kikapcsolást így tudja késleltetni.
Van egy fesz. bemenete a relének, ami az üzemeléshez kell és egy ált. B bemenete ami az időzítés indításához kell. Egyes kapcsolásoknal ez össze; van kötve az időzítés újra indítása végett.
Létezik kisebb időzítésre pneumatikus idő relé is, ahhoz nem kell működtető feszültség.
Vagy van még fluxus időrele is elengedés késleltetéshez.
Sziasztok! Olyan kérdésem volna hogy időrelének mennyire jó ha állandóan be van kapcsolva magyarán működik. Egy vezérlésbe van benne egy bizonyos màgneskapcsolonak csinálja a késleltetet elejtését és elejtése után is rajta marad a vezérlésbe a feszültség. De ha újraindul a vezérlés az időrelé újra kezdi a számlálást de állandóan feszültség alatt marad. Mennyire egészségés ez??
Van az ügyintéző marika, van a gizike, aki értette is, amit az oktatáson mondtak neki, persze van az üzemeltető józsi, de utánuk van még vagy 12 szint*. Az a pár sql az nem is olyan egyszerű, mondjuk egy átlag CRM-ben, ahol a táblák száma az 1000-es nagyságrendben mozog, ami aztán mindenféle integráción keresztül átkerül cirka 100 másik rendszerbe és adatbázisba (ilyen teljesen triviális rendszerekbe, mint pl az SAP). De ha te pár SQL-el a Clarify-ban tudsz egy új accountot csinálni, akkor most azonnal jelentkezz a tmobilnál, adok kontaktokat, mert végtelen plusz egy pici pénzért felvesznek szakértőnek.
> Ami hivatalosan lehetetlen az informálisan sima ügy tud lenni, ha úgy adódik.
Aham, pl:
"Józsikám, itt van ez a 200.000db SIM, aktiváld már be légyszi, kapsz érte két sört !" - életszerű
> Mégcsak nyoma sem marad a logokban sem, ha nem akarják.
Ebbe inkább ne menjünk bele
> És ehhez nem a nagyfönökök kellenek, hanem a háttéremberek a kellő loginokal.
Szóval kell egy üzemeltető, aki az adott telco összes rendszerében admin, mellette kb annyi az IQ-ja, mint amit Elek állít magáról, de ahhoz elég hülye, hogy a börtönt kockáztassa.
> ne becsüld le az életpályámat látatlanban, igen nagy nevek kapcsolódnak hozzá
Eszemben sincs, az nem az én reszortom. Maradjunk annyiban hogy láttam már telcot közelről.
Sziasztok! Olyan kérdésem volna hogy időrelének mennyire jó ha állandóan be van kapcsolva magyarán működik. Egy vezérlésbe van benne egy bizonyos màgneskapcsolonak csinálja a késleltetet elejtését és elejtése után is rajta marad a vezérlésbe a feszültség. De ha újraindul a vezérlés az időrelé újra kezdi a számlálást de állandóan feszültség alatt marad. Mennyire egészségés ez??
A gprs klasszikusan a 2G adat technológia megnevezés (Gb interface).. 3G-ben más a neve (IuPs), más a kódolása, stb.
- jelen pillanatban is használják annyian a GPRS-t, hogy butaság lenne megszüntetni.
Nem vagy tisztában sem a technológiákkal, sem azok működésével.Senki sem akar feleslegesen megszüntetni semmit sem.
Ha két technológián az előfizetők felé uazt tudod nyújtani, úgy hogy abból az előfizető kb semmit sem vesz észre (vagy az előfizetők 99%-a mert a készülékek kb minden használt kódolást, technológiát ismernek), akkor az egyiket nyugodtan kivezetheted, rengeteg dolgot tudsz vele megspórolni.
- jelen pillanatban is használják annyian a GPRS-t, hogy butaság lenne megszüntetni.
Definiáld, hogy mi mit jelent a mondatban, mert ez így egy bullshit.
Mit jelent nálad a gprs? 2G adat? 2G3G adat? esetleg 2G3G4G adat?
Mit jelent "a jelent pillanatban annyian használják"? A kik, a kikhez viszonyítva?
2G adatosok az össz adatos előfizetőkhöz képest (3G v 4G)
2G adatosok az össz előfizetőhöz képest (beleértve nem adatkapcsolattal rendelkező ügyfeleket is)
2G adatosok az össz aktív előfizetőhöz képest (azon előfizetők mennyisége, akiknek mondjuk napi 1 h adatkapcsolata van)
És mi az arány? 20-80? 50-50? vagy 80-20?
A lassú iot-t meg hagyd már békén és ne keverd ide állandóan, van rá külön ajánlás, szabvány, de tudom az egész világ hülye, mert küszködnek ezekkel, ahelyett, hogy téged megkérdeznének, aki 5 perc alatt mondaná a frankót.
Egy szabvány tervező, vagy akik ezzel foglalkoznak, olyan dolgokra is szoktak gondolni, amikre még azok sem, akik folyamatosan az adott technológiával foglalkoznak, csak más területen.
"Ha a GPRS rendszert megnyitnák a lassú IOT eszközök előtt (a SIM kártya nélküli eszközök előtt is!)"
Hogy tudnál bejelentkezni SIM kártya nélkül egy alapvetően SIM kártyán lévő adathoz (IMSI szám) rendelkező jogosultság figyelő rendszerbe?
Erre is van valami tuttó megoldásod?
(Jelenleg az összes mobilos technológia így működik, bekapcsolod a telód, az felküldi az IMSI-t, és ez alapján történik egy regisztráció az adott technológián a központi adatbázisból (HLR és/vagy HSS). Ezután tudsz bármit is csinálni, ha kaptál rá engedélyt, vagy jogosultságot)
Szerintem mi itt páran szintén össze tudunk legózni pár nagy nevet. Vagy kinek mi a nagy? Meg pár év tapasztalatot. De ha nem, akkor világ minden sarkán akad valami kivándorolt kolléga, akivel jóban vagyunk és kocsmában mindent is elmesélt. Ha már itt kv-t mutatták, egyikmásik cégnél csak annak a logisztikája külön ipar. Meg milyen ipar? Idehaza láttam telkót, olajipart, mindenféle szoftver fejlesztőket kicsit és nagyot, iot az menő, felhő az menő. Légitársaságok, bankok, kormányhivatalok. Ja, biztosító. EU parlamentes Közlekedésgyukes támogatása,, navigáció pipa. Ja, szerencsejáték. Dohányipart csak ismerem, ott még nem jártam. De lehet ittunk is együtt valahol. És még pár sor kimaradt, de minek verjem a nyálam?
- az üzemeltetők kezében lévő lehetőségek az bizony két naggggggyon különböző dolog....
Ami hivatalosan lehetetlen az informálisan sima ügy tud lenni, ha úgy adódik. Mégcsak nyoma sem marad a logokban sem, ha nem akarják. És ehhez nem a nagyfönökök kellenek, hanem a háttéremberek a kellő loginokal.
(megj: ne becsüld le az életpályámat látatlanban, igen nagy nevek kapcsolódnak hozzá)
És Gipszné Piroska ügyintézőnél a frontenden backoffice oldalon biztos nem fog megjelenni erről semmi, meg itt-ott. Csak úgy írogatunk bármit az adabázisba és csókolom.
Különben is, csak egy mezőt kell oda felrakni, hogy titkos ügyfél és darabszámot beírni:
Bármifélét megint elméletben csak akkor mondhatnánk, ha tudnánk mit szeretnél. De mivel nem tudod és még ködösítesz is, így nehéz. Mondjuk rendes ember előbb megnézi mire van szüksége, az alapján van valami gyártó és ár. Furcsa dolog rögtön az árfekvés felől indítani, de nem lehetetlen. Van 80ezer forintom, kellene pár darab akármi, nézzük meg.
Bármiféle tanulmányozást megkezdeni csak az UTÁN érdemes, ha előtte láttam az eszközök árait, a szolgáltatás tarifáit és a lefedettséget. Fordított sorrendben elfecsérelt idő lenne, mert számos cég kínál nagyon hasznos dolgokat, feltéve ha hajlandó vagyok sok millió forintot kifizetni a mondjuk 50 db végpontra, plusz évente néhány száz ezret a pttömnyi adatforgalomért :)
"az meg, hogy a szolgáltató megkeni a rendőröket, már ne hari, de több mint nevetséges."
Egy szóval sem írtam olyasmit, hogy a szolgáltató megkeni a rendőröket. Valószínűleg egyetlen rendőr sem kap egyetlen fillért sem. Ők csak finom célzásokat kapnak bizonyos helyekről, hogy "ezt a dolgot nem kellene firtatni".
Egészen más országot lát maga körül az, aki mindig is a család, a barátok és a munkahely által kialakított rózsaszín védőburokban élte az életét és az, aki idekint él a való világban, nyitott szemmel.
Gondolom majd a pek csinalja. De legalabb az ingyen van, mert a szoftver olcso, a nagy gonosz szolgaltatok meg csak az extraprofitot sajtoljak a szenvedo nepbol !
- az ország túlnyomó részén jelenleg is van 2g vagy 3g elérés
- mindenütt, ahol van 2g vagy 3g elérés, ugyanott van GPRS elérés is
- jelen pillanatban is használják annyian a GPRS-t, hogy butaság lenne megszüntetni.
Szerintem a már kész, kipróbált, működő, nagy lefedettségű már ma is nyereséges (de minimum önfenntartó) GPRS rendszer bevételét simán meg lehetne százszorozni, ha tömeges "lassú IOT" célra is alkalmassá tennék. Észszerű tarifák (és alacsony eszköz-árak!) esetén az összes közműszolgáltató összes mérőórája adna egy anyagilag igen kellemes alap-bevételt és ez még csak a jéghegy csúcsa lenne, annyiféle potenciális lehetőség van.
Ráadásul jelen pillanatban nincs más hasonló lefedettségű országos hálózat és nem is lesz még jó sok évig (aki az 5G-t és az országos lefedettséget próbálja egy napon említeni, azt kiröhögöm). Ha a GPRS rendszert megnyitnák a lassú IOT eszközök előtt (a SIM kártya nélküli eszközök előtt is!), azzal Magyarország a világ élvonalába ugorhatna, mert tudtommal az összes külföldi próbálkozás csupán kis területekre korlátozódik és csak rohadt lassan, vagy egyáltalán nem fog lefedettséget növelni.
"Épp az előbb írtam, hogy a kár százezer kártya is lehetett egy hajléktalan nevén."
"ezeket a kártyákat az illegális határátlépő bűnözők ezek a szerencsétlen menekültek csupán pár napig/hétig használták"
elek ne hari, te fingod nincs, hogy miről volt szó, a szám tippedről nem is beszélve..
az meg, hogy a szolgáltató megkeni a rendőröket, már ne hari, de több mint nevetséges.
egy távközlési szolgáltatónak adatszolgálati kötelezettsége van, amit maradéktalanul betart, különben bezáratják, és ahhoz meg semmi köze sincs, hogy az így odaadott, vagy odaadható adatból egy hatóság mit szed ki, vagy mit akar látni.
pl szerinted volt törvényi tiltása egy olyannak a rendelet hatályba lépése előtt, hogy bemégy a boltba, és azt mondom: szeretnénk venni 5000 db prepaid kártyát.
Nem lehet uram,
Miért is nem?
Ja azt nem tudom, csak ezt mondták..
kb aznap indulhatna is a feljelentés vagy panasz a hatóságok felé..
(Remélem a villanyszerelési dolgaidban ügyesebb vagy..)
"Legfeljebb nem akkor fűt majd amikor hideg van, hanem amikor olcsó."
Ha a fűtés energiaellátása nem áll bármikor rendelkezésre, akkor gondoskodni kell hőtárolásról. Lásd pl hőtárolós villanykályhák: éccaka hőt spájzol be, amiből bármikor tud fűteni.
És ennek milyen drága buli a kifejlesztése. Bár fűtés pont érdekes, de mondjuk mire hazaérsz arra ki van mosva az opciós kedvezményes tarifával, amikro túltermelés van, vagy B. esetben mindenképp, hogy elkészüljön. Soká lesz ez még.
Ezen is sokat fog segíteni az (IOT) okos villanyórák elterjedése, mert akkor az olcsó/drága tarfa-váltás időpontjai akár naponta is változhatnak, sőt lehet akár három-öt különböző tarifa is. És ha az elektromos fűtés is értesül ezekről az időpontokról (mert pl neki szintén van IOT kapcsolata), akkor lehet, hogy okos programozással még alacsonyabb fűtésszámla érhető majd el.
"simán el tudom képzelni, hogy van olyan hely, ahol csak a tarifaszámítás kapcsol ki/be,"
Ez is egy lehetőség: egyre több országban nem a vilyanyórák számát gyarapítják (nappali áramos villanyóóra, éccakai áramos óra, H tarifás óra, GEO tarifás óra), hanem van egyetlen villanyóra és vannak különböző tarifájú időszakok. Ezt a villanyos fűtést pedig talán be lehet programozni, hogy csak azokban az órákban egye a sok wattot, amikor olcsó a villany.
Éppen ez a téma, hogy utána jött ki a nevesítés. Bár ilyen egy emberes mambójambó sem nagyon van, ahogy azt sokan elképzelik, megnyomja a piros gombot és kész is minden. Ahamm. akkor is szívunk vele, mikor a normál ügymenet része és akkor audit hegyekben meg külföldi üzemeltetés/tulajok. Év végén lehet személyesen a legnagyobb vezér kereste volna meg azt a hajléktalant egy üveg borral, cég ajándékával :-D
Épp az előbb írtam, hogy a kár százezer kártya is lehetett egy hajléktalan nevén.
"és időnként -évente egyszer- ellenőrzik is, hogy kinél van a kártya?"
Ez az évekénti ellenőrzési kötelezettség a "százezer sim kártyás" botrány UTÁN jött ki.
Különben is: ezeket a kártyákat az illegális határátlépő bűnözők ezek a szerencsétlen menekültek csupán pár napig/hétig használták, mihelyt leürült róluk az ajándékba kapott egyenleg, a sim kártyák mentek a szemétbe. Ennyit az egy év múlva esedékes kötelező ellenőrzésről :)
"a kedvezményes tarifa üzemszünete esetén működési tiltás."
Valószínűleg azt jelenti, hogy a rendszernek kétféle üzemmódja van:
- éjjel-nappal fűt
- csak akkor fűt, amikor olcsó "éjszakai" áram áll rendelkezére, de a vezérlés része folyamatosan működik pl akkumulátorról vagy másik betáplálással "nappali" áramról.
És el kell magyarázni a szoftvernek, hogy amikor nincsen olcsó áram, akkor NE KARAJON fűteni (ne essen pánikba, ne generáljon hibakódot, stb,) mert ez nem hiba, hanem normálisállapot.
Aztán valahol valami mégis kivertre a biztosítékot. Legtöbb helyen meg azt hiszik, hogy vannak ilyenek, közben meg nem és ha tényleg meg kell csinálni, de nem erre lett tervezve az egész rendszer, akkor megy a fejvakarás. Repülőn pld. osztogatnak így SIMeket nagy kartondobozokból, de sok reptéren is, ahogy leszálltál (:-