Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.01.22 0 0 106915

"A készülék biztonsági tudnivalói"

 

Tudtommal a szabvány azt mondja, hogy CE jelölésű és IP20-as védettségi fokozatú elektromos ketyerét SZABAD felszerelni/alkalmazni fürdőszobában. Persze nem lehet akárhová, vannak megkötések (pl minimális magasság, oldaltávolság, stb).

A garancia persze lehet, hogy ugrik, de azt ne kevejük össze az életvédelemmel.

 

A villanyszerelőnek az eszköz telepítéséhez nem kötelessége elolvasni a termék leírását. Kötelessége elolvasni a készüléken lévő összes rá vonatkozó jelölést (CE megvan-e, kettős szigetelésű-e,  IP fokozat, feszültség, áram/teljesítmény) és ennek ismeretében a szabványoknak megfelelően elhelyezni/felszerelni.

Előzmény: vaci07 (106907)
Frockal Creative Commons License 2020.01.22 0 0 106914

Villamosmérnöknek bizonyára nem jelent nagy problémát, elé kötni egy 110V-os trafót.

Előzmény: kesztió (106913)
kesztió Creative Commons License 2020.01.22 0 0 106913

Igen, eredetileg pont ez volt az elképzelés, és most is legszívesebben ilyent szeretnék. Egyetlen gombnyomás és csá.

Természetesen 230 voltosat, mert ezek sajnos *M*I*N*D* amerikai szabványúak, azaz 110 voltosak, egytől egyig. (Egy teljes napot töltöttem a kereséssel, még Kínában se gyártanak 220-ra.  )

Előzmény: Frockal (106911)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.01.22 0 1 106912

"Szomorú, hogy ezek szerint csak én vagyok ennyire lusta. :D"

 

Ezt nem értem.

 

"Egy szó mint száz, ez azért kicsit kényelmetlen."

 

Egy csuklómozdulat (tárcsa elfordítása) kényelmetlen, de háromszori gombnyomás bezzeg kényelmes?

 

Az lenne igazán kényelmes, ha a szárító tetején kialakítanál egy nedvesség-érzékelő sávot, ami egyrészt automatikusan érzékelné, amikor rádobod a vizes törölközőt és elkezdene fűteni, másrészt automatikusan leállítaná a fűtést, mihelyt megszáradt. A megszáradás pillanatában a nappaliban megszólalhatna egy gong, majd szőke női hangon: "A törűköző megszáradt. Jöhet a következő fürdőző" :)

Előzmény: kesztió (106908)
Frockal Creative Commons License 2020.01.22 0 0 106911
Előzmény: kesztió (106910)
kesztió Creative Commons License 2020.01.22 0 0 106910

Kényelmetlen. Csavarni kell, és még figyelni is, hogy hova csavartad. Persze, végső megoldásként OK, de nyomógombokkal csak faszább.

Előzmény: Frockal (106909)
Frockal Creative Commons License 2020.01.22 0 0 106909
Előzmény: kesztió (106908)
kesztió Creative Commons License 2020.01.22 0 0 106908

Szomorú, hogy ezek szerint csak én vagyok ennyire lusta. :D

Amúgy a lusta emberek vitték előre a világot, pl. az a fickó, akit odatettek, hogy az első ipari gőzgép szelepeit nyitogassa és csukogassa, hamar megunta a cuccot és gyorsan feltalálta a mechanikus szelepvezérlőt.

Egy szó mint száz, ez azért kicsit kényelmetlen. Nem beszélve arról, hogy az egész cucc a falba lesz ágyazva, a táplálással együtt, sehogy nem néz ki a fürdőszobában egy konnektorba dugott radiátor.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (106906)
vaci07 Creative Commons License 2020.01.22 0 0 106907

A készülék biztonsági tudnivalói • A visszaszámláló időzítőt csak száraz beltéren használja. Ne szerelje fel vizes helyiségekben, fürdőszobában, mosókonyhában vagy a szabadban

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (106906)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.01.22 0 0 106906
Előzmény: kesztió (106904)
plepi Creative Commons License 2020.01.22 0 0 106905

Köszönöm!!

Előzmény: Lacivill (106889)
kesztió Creative Commons License 2020.01.22 0 0 106904

Kedves fórumozók,

villamosmérnökit végeztem ugyan, de erre azért nem tudnék kapásból válaszolni.

Komolyabb helyeken (TME, Mouser stb.) nagy választékban lehet olyan időreléket kapni, amelyek akár tucatnyi különféle üzemmódokban működhetnek (időzített bekapcsolás, kikapcsolás stb.), de pont azt az üzemmódot, amire nekem szükségem lenne, nem nagyon találom.

A fürdőszobában olyan törülközőszárító radiátor működik, amelyik hagyományos, vízkeringetéses módon és elektromos fűtőszállal is képes egyszerre fűteni. Természetesen az utóbbi csak rásegítőként jön szóba (pl. egy törülközőt hamar meg kell szárítani), de ha az elektromos rásegítést valaki bekapcsolja pl. „csak” fél órára, az hótziher, hogy úgy is fog felejtődni. Így nyomógombos (csengő-) kapcsolót tennék, egyet arra, hogy 30 percre bekapcsolja az időrelét, a másikat a „vész”-kikapcsolásra. De az lenne az igazán jó, ha inkább minden impulzus 30 perccel növelné az időtartamot, így pl. ha 3× megnyomnám a 30 perces kapcsolót, akkor 180 percet maradna bekapcsolva a fűtőszál. Létezik ilyen üzemmód valamilyen relén, vagy ezt magamnak kell megcsinálnom? Köszi!

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.01.22 0 0 106903

Az, hogy a horony kialakítása milyen stílusban történt, az villanyszerelőként eltérő.  De ha a kötődobozból vízszintesen indul el a cső és a másik kötődobozba is vízszintesen érkezik meg, akkor ha nem is biztos, de igen valószínű, hogy kb azt a magasságot tartotta a két doboz között is.

 

Gyakorlott profik ilyen helyeken a fúrógépet nem pörgetik+nyomják mint egy eszelős és a fúró hangjának megváltozásából meghallják (többnyire, ha nem is mindig ;), ha villanycsövet ér a fúró hegye. Persze ehhez olyan ütvefúrógép is kell, ami lassú fordulaton és enyhe nyomás közben is hajlandó ütni.

Előzmény: razoor (106900)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.01.22 0 0 106902

A gyártó eztet mondja: "Süllyesztett fali szerelődobozba szerelhető "

A sarkai valószínűleg azért vannak letörve, hogy éppen becsusszanjon a szerelődobozba.

https://gfinder.findernet.com/public/attachments/26/HU/S26HU.pdf

3. oldal

Előzmény: sylvanus67 (106901)
sylvanus67 Creative Commons License 2020.01.22 0 0 106901

65-ös kötődobozba berakható Finder 26.01-es relé?

razoor Creative Commons License 2020.01.22 0 0 106900

Sziasztok! 

 

Tanácsra lenne szükségem.hátha tudtok segíteni.

 

50 -es években épült salakblokkos ház,  a problémám 6db tiplit kéne fúrnom  mennyezet alatt rézcsőtartó bilincsnek ,de pont ott megy az áramkábel nyomvonala  legalábbis kötődobozban úgy látni ,kérdésem régen, hogy vitték a nyomvonalat  ennél a fajta blokknál ,mert ugye üreges könnyen törik,  simán ráfogatták valahogy és  azt a vakolat eltakarta,vagy két sor között csináltak neki helyet ,vagy hogy?Félek hogy elfúrom a vezetéket és ,akkor jön a vésés, idegeskedés ,már nézegettem fal detectort is ,de én nem bízok benne pedig nem is a legolcsóbbal szemezgettem Bosch GSM 120.

 

Előre is köszönöm a választ.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.01.22 0 0 106899

"Az üzemen belüli nagyobb veszteség és feszültségesés árán"

 

Ha nagyok a távolságok (pl több különálló épület), akkor hosszú távon talán olcsóbb lehet egy nagy központi helyett több kicsi fázisjavító-pontot kialakítani, elosztva.

Előzmény: ötfelezős (106886)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.01.22 0 0 106898

"fénycsőarmatúrák, motorok, javarészt induktív irányban toltak fázist, manapság a korszerű fénycsőelőtét is kapacitív irányban tol a motort kezelő inverterrel/frekvenciaváltóval együtt"

 

Optimális megoldás, ha közös villanyóráról meg egy CNC üzem és egy irodaház jósok számítógéppel. Az egyik inkább induktív, a másik főleg kapacitív fogyasztókat alkalmaz :)

Előzmény: didyman (106892)
Törölt nick Creative Commons License 2020.01.22 0 0 106897

Több helyen láttam már wcben, konyhában a mosdó alatt dugaljat, beledugva a 230V-os 5l-es bojler. Nem otthon ahol mekkmester felgányolta magának, hanem gyárakban, irodaépületekben, ahol tucatnyi ember átadta-átvette-aláírta mikor készült. Szerintem ide is vágott már be valaki hasonló képet. Az hogy lehet biztonságos? Mert azért kézmosás közben gyakrabban folyik a víz a falon, mint sz*rás közben.

Előzmény: ruzsa janos (106894)
didyman Creative Commons License 2020.01.22 0 1 106896

Hm. Nem igazán felesleges, nagyon sok otthoni eszközben is van, a nagy számok törvénye miatt bizony otthon is van létjogosultsága. Az aktív PFC a tulajdonságaiból fakadóan, feszültségstabilizátor is (a kimenete mindig magasabb, mint a bemenet és ez a bemeneti tűrésének tetejéhez igazodik). A szünetmentes tápegységek AVR-e (automatikus feszültségkiegyenlítés) is hasonló megoldáson alapul.

Előzmény: Pityesz(001) (106895)
Pityesz(001) Creative Commons License 2020.01.22 0 0 106895

Rendben. 

Sokat tanultam megint. :)

Akkor otthoni használatra felesleges ilyen rendszereket kiépíteni

ruzsa janos Creative Commons License 2020.01.22 0 0 106894

A kettős szigetelés megszűnése szemmel látható,vagy a készülék használhatatlan lesz

Egy darálós WC-nél?! Konkrétan semmit sem látsz belőle. Egy fúrógép elreped - attól még nem ráz. Ha egy vizes készülékbe belefolyik a víz, akkor a fefolyás helyétől függően nulla és fázis között bármekora fszültség kerül a víz "másik végére", nem?
Ez ugye egy fürdőszoba. A WC közvetlen szomszédsága (mellette a fal) az szerintem 0-ás zóna. Vagy tévednék?
Hogy lehet ott egyáltalán csatlakozó aljzat?!

Előzmény: szakmókus (106890)
Törölt nick Creative Commons License 2020.01.21 -1 0 106893

Vagy lehetséges olyan, hogy amikor a keverőtárcsás divatba jött, még nem volt annyira általános a védővezetős szigetelés, így biztosra mentek.

Előzmény: szakmókus (106890)
didyman Creative Commons License 2020.01.21 0 0 106892

Annó daczumnál a fénycsőarmatúrák, motorok, javarészt induktív irányban toltak fázist, manapság a korszerű fénycsőelőtét is kapacitív irányban tol a motort kezelő inverterrel/frekvenciaváltóval együtt, a bennük lévő egyenirányítás + pufferelés miatt. Nem is annyira kapacitív fázistolás van csak emögött, hanem inkább torzulás. A klasszikus x utas egyenirányítás során, amíg a pufferkondenzátor aktuális feszültségét el nem éri a diódán keresztül megjelenő pillanatnyi, addig nulla áram folyik, amint meghaladja, az áram meredeken felfut, majd szépen lecsökken, és követi a félhullám leszálló ívét egy darabig. Na ez a randa csúcs az, ami a leginkább a gond, hiszen ekkor csurog be a teljes félperiódus alatt elfogyasztott energia 70-90 %-a. És ekkor a hálózat vesztesége meglehetősen jelentős dologgá lesz. Ezért szokás ilyenkor aktív PFC-t bevetni a cél érdekében, ahol már nem kondenzátorokat, tekercseket iktatunk be központilag, passzívan a rendszerbe, hanem egy tekercsen szabályozott árammal kompenzáljuk akár egyedileg ezeket a csúcsokat, hogy a feszültség és az áram adott időpillanatban "együtt járjon", vagyis a hálózat szempontjából minél inkább ohmos terhelést mutasson.

Előzmény: botsinkai (106887)
szakmókus Creative Commons License 2020.01.21 0 0 106891

"Lehetőleg kettős szigetelésű lehetett."

 

Feltehetőleg kettős szigetelésű lehetett.

Előzmény: szakmókus (106890)
szakmókus Creative Commons License 2020.01.21 0 1 106890

"Na nehogy már ez szabályos lenne...."

 

Lehetőleg kettős szigetelésű lehetett.

Ez hatásosabb is lehet mint a védőföldelés.

A keverőtárcsás mosógépet is kettős szigeteléssel látták el.Feltehetőleg a tervező úgy gondolta hogy a kettős szigetelés biztonságosabb minthogy földeletlen hosszabbítóról üzemeltethető legyen.

A védőföld meglétét a készülékek nem detektálják, úgy üzemelnek a hiánya nélkül, mint annak meglétével.

 

A kettős szigetelés megszűnése szemmel látható,vagy a készülék használhatatlan lesz.

Például hogy kézi fúrógép tokmányára fázisfeszültség jusson,annak jelentősen károsodnia kellene. Hogy forogni nem fog akkor az biztos....  (kéziszerszámok évenkénti felülvizsgálata !!!)

 

Hősugárzó is van kettős szigeteléssel, tehát a teljesítmény sem akadály.......

Előzmény: ruzsa janos (106874)
Lacivill Creative Commons License 2020.01.21 0 1 106889

Elég a 4-es, de a 6 ostt szoktunk.

Előzmény: plepi (106888)
plepi Creative Commons License 2020.01.21 0 0 106888

Sziasztok! Gázkazán telepítésénél az eph kialakításához elfogadják MKH 6 Rézvezetéket vagy vastagabb az előírás?? 

botsinkai Creative Commons License 2020.01.21 0 0 106887

Érdekesmód régebben (huszonharminc éve) kapacitív fázisjavításra volt szükség, ma sokszor inkább induktívra - mondotta a minap nekem egy vellanyos szakoktató ismerősöm az iskolájukra vonatkoztatva.

Előzmény: Peter atyuska (106881)
ötfelezős Creative Commons License 2020.01.21 0 0 106886

helyette megoldja ugyanazt 

Az üzemen belüli nagyobb veszteség és feszültségesés árán.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (106883)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!