Üdvözlet mindenkinek. Évek után szólok hozzá ismét, ezen évek tapasztalatával gazdagabban.
Abszolút saját gyakorlati tapasztalatok Kinetic és Solar órákkal.
Alapvetően APT véleményét támasztják alá tapasztalataim:
1./ az ETA egyikben sem jó.
Az Autoquartz a legjobb izomfejlesztő eszköz. Eszméletlen sokat kell mozgatni, hogy menjen egyáltalán. Fel is adtam. A Solárba nem tudok elég fényt pumpálni, hogy rendesen menjen.
2./ Solar
Két Citizent is hosszútávon próbáltam. Az egyik, amelyet itthon olcsón vettem 5 évet bírt ki, a másik eBayen vásárolt, 7,5 év után igényelt kapacitor cserét, de nem hiszem, hogy az előző tulajdonos frissen cserélt kapacitorral küldte volna, így ez alsó becslés.
3./ Kinetic
A modern Kineticből 3-at próbáltam, próbálok. Egy 4,5 és egy 6,2 éves kísérletet lezártam, mert nem akarok forgatót venni és nincs elég kezem. A harmadik, a járástartalék kijelzős több, mint 10 éve bírja.
Ezzel szemben a leghosszabban tesztelt és használt 0 köves, elemes Seiko Quartz 15 éve van tesztelés alatt, de a megelőző 16 évből is 12-t járt, átlag 2,5-3 éves elemcsere periódussal.
Szerintem a solar és a kinetic is már kinőtt az "éppen csak, hogy működik" technikai érdekesség körből, de a mindkettőnél elő-elő kerülő marketing mondat, hogy "nem kell többet elemet cserélni" is csak azért igaz, mert nem elemet, hanem kapacitort kell bennük pótolni, nagyjából 2-4 elem élettartamnyi idő után.
Ugyanaz, mint a többi ilyen ötletről. Fából vaskarika, de jópofaság. :-)))
Generális probléma, hogy az elérhető - kis méretű - akkumulátorok véletlenül sem örök életűek. A lítiumos akkuk valójában a legtöbb esetben még az elemeknél is hamarabb tönkremennek (a szokásos CR szériájú lítium-elemeket tapasztalat szerint büntetlenül lehet 10-15 évig, akár tovább is tárolni, a kapacitásuk zömét utána is képesek lesznek leadni a lemerülésükig - a legelső ilyen elemek ugyebár az 1970-es évek végén jelentek meg kereskedelmi forgalomban - az első lítiumos akkuk a 90-es évek elején !), mindenképpen esetleges, hogy 10-15 éves korukban milyen állapotban lesznek. A Seiko korai Kinetic óráiból elvétve találni olyat, amiben eredeti a kapacitor, de általában az is alig mutat már kapacitást - ugyanakkor a korai Kineticekből általában elvétve találni már működőképest...
Miközben a korszak - 90-es évek - hasonló árú, tehát minőségi, korrekt, alkalmasint acél tokos japán kvarcóráinak a zöme köszöni szépen, jól van... A kedvenceim ezen a téren a 70-es évek felső kategóriás Seiko Grand és King Quartz órái - ezek tényleg nívós, szerelhető, alaposan kövezett mechanikák voltak, kiváló tokokban, és egy alapos szerviz-tisztítás után általában hibátlanul működnek még ma is.
És itt lép be a képletbe a másik tényező - nem létezik teljesen karbantartás-mentes, ugyanakkor valóban tartós mechanika. Nincs. A kvarcórákban használt kenőanyagok ugyanúgy 6-8 évig bírják, utána már nem kennek. A nagyon kis fajlagos igénybevételek miatt - ha a kenés nem száradt be - elmegy az óra tovább is, általában érdemleges kopás sem jelentkezik 20-30 év után sem, de a legkisebb szennyeződés már megállítja, a nagyobb súrlódások bizonytalan működésűvé teszik az órát. A kenés nélkül járó - ma jellemző, még sajnos olcsónak már nem mondható órákban is jellemző - csupa műanyag "önkenő" mechanikák meg nagyon sokáig bírhatják (20-30 évig is), de amikor végül valami elakad, akkor nincs tovább, nem javíthatók, semmit sem lehet velük kezdeni. Ha nincs komplett és új csere-mechanika (márpedig ilyeneknél mitől lenne, honnan lenne, az sem csoda, ha már a gyártó sincs meg...), akkor annyi.
Mozgó alkatrész nélküli, tisztán digitális, LCD kijelzős óránál látnám valahol értelmét ennek az "önműködtető" megoldásnak, csak a kapacitorok véges élettartama itt is játszik... Megoldás, ha nem kémiai energia-tárolót használnak, hanem valóban kapacitort (nagy kapacitású, szilárd elektrolitú kondenzátort), viszont abba nagyságrendekkel kisebb energia-mennyiség tölthető, az ilyen órák tehát feltöltött állapotból pár napig, legfeljebb 1-2 hétig tudnak saját tartalékaikból elvergődni - viszont elvileg az ilyen megoldás lehet "örök életű". Az "energy harvesting" ágazat egyébként az elmúlt években igen sokat fejlődött, más iparágaknak is szüksége van saját energiatermelésre támaszkodó, pici és autonóm rendszerekre (pl: autó keréknyomás-érzékelők, orvosi, testbe beépített gyógyászati segédeszközök és hasonlók) - de a kémiai energiatárolók változatlanul bizonytalansági tényezőt jelentenek, szerintem az elektromos autózásnál is komoly pofonokat fog majd jelenteni, amikor a kocsik akkumulátorai x éves kor körül elkezdenek tömegesen kinyúlni, durván degradálódni kapacitásilag (alkalmasint akár függetlenül is attól, hogy mennyit futottak, maga az idő, ami lassú kémiai elváltozásokkal jár).
És általában úgy vagyok ezzel, hogy aki az órát használati eszközként kezeli, az ne is tegyen másképpen, mint hogy vegyen egy neki tetsző, megfelelő, de nem drága hétköznapi órát, és hordja, ameddig lehetséges - aztán vegyen másikat.
Aki viszont "órarajongó", az úgyis ápolni fogja az óráját, a "teljesen gondozásmentes" óra amúgy sem létezik, minden odafigyelés-ápolás nélkül tönkremennek a tömítések, elhasználódnak-elszennyeződnek még a minőségi anyagokból készült tokok is, ha mindig normális állapotú és megbízható órát akarunk, akkor pár évente valamiféle karbantartásra annak úgyis szüksége-igénye lesz.
nekem sohase volt se kinetic-em, se solarom sajnos. de logikailag itt a kapacitor eltérő módon történő töltéséről van szó csupán szerintem, azaz a kapacitor élettartam-gondjai a solarban is megjelenhetnek.
az viszont a másik dolog hogy fejlődik az elemtechnika, ma már nem véletlen nem kivehető az akku soksok berendezésben, ezek a dolgok az óraiparba is egészen biztos bejönnek,bent vannak. azaz vélhetően az akkuk jobbak ma már mint akár pár éve, a mozgó alkatrész nélküli solar töltés karbantartásmentesen fog dolgozni, azaz bízni inkább abban bíznék.
az már kérdés hogy egy szimpla elemcsere bármiben kb 2 perc és 200Ft otthon (tömítettség elveszik) és akkor megint megy a mezei kvarc ismét 2-3-4 évet, az sem akkora költség.
ami tetszik a solarban, hogy elvi szinten azért 10-15 évig nem kell kinyitni, ezért a tömítettsége talán 10 évig megbízhatóan gyári, azaz ha úszni szeretnék benne akkor tetszene ez a kivitel. (az más kérdés hogy a decathlonban vett 3000 Ft-os órával is egészen jól lehet úszni 5-6 évig amíg megy az eleme).
a kinetic meg játéknak jó, mármint nem pejoratíve, lehet nézni a szintjét a töltöttségnek , lehet rádolgozni, kerreg, él.
persze szimplán technikailag kevés az értelme ahogy APT is írja, de szimplán technikailag a G-schock-os órákon túl nincs praktikus óra, az a praktikum csúcsa, és mégis csilliárd fajta óra gyártódik és kel is el.
Hogy a kérdésedre próbáljak válaszolni (bár végül is a többiek már megválaszolták) - másik szerkezetet találni hozzá legfeljebb Ebay jellegű beszerzési forrásokból, és használt vagy elfekvő készletekből fogsz tudni (amikben szintén azonnal rossz lesz a rövid élettartamú kapacitor) - de leginkább nem fogsz tudni. Nem elterjedt, nem gyakori - és sajnos nagyon nem jól bevált konstrukció volt.
A kapacitor egyébként a "szokásos" lítium-akku, amit ki lehet cserélni akár "nem gyárira" is, a többi autoquartz-mecaquartz-kinetic és hasonló konstrukciókban is ezeket használják, ha a generátorral van - ahogy lenni szokott - gond, csak gyári alkatrésszel pótolható, az még általában rendelhető az ETA-tól, csak irreálisan drágán.
Sajnos ez az irányvonal nem igazán vált be, valójában másnál sem - még az egészet kitaláló Seiko is inkább csak "becsületből", meg a paletta színesítése céljából tartja rendszerben a Kinetic vonalat, de a valós hétköznapi tapasztalatok nála is teljesen egyértelműen azt mutatják, hogy voltaképpen nincs semmi értelme, a kapacitor nem bírja tovább, mint egy "long life" lítium-elem egy közönséges kvarcórában, viszont sokszorosába kerül cserélni, és a hirtelen nagyokat gyorsuló-felpörgő generátor-rész is általában 1-2 kapacitort tud csak kiszolgálni, aztán cserére szorul - ez az egyike az óraipar "Wankel-motorjainak", amit érdekességként lehet mutogatni, de a valóságban a hátrányai messze felülmúlják a potenciális előnyeit.
A szerkezet "szorulása" és az esetleges mechanikus gondok egyébként lehet, hogy orvosolhatók lennének, az Autoquartz vonal automatika része például kivitelében-kialakításában hasonlít a 2824-es ETA werkekre, és ugyanúgy rendszeres tisztítást igényel - kérdés, mennyire van értelme. Sajnos én az ETA kvarcairól mára általában viszonylag negatív véleményt alakítottam ki - hiába szépen kidolgozott, mechanikailag igényes, és bizony elég drága szerkezetek - hullanak, mint a fűszál, a legolcsóbb, kő nélküli, csupa műanyag Miyota szerkezetek botrányos szinten múlják felül őket megbízhatóságban...
Alapvetően vagy semmit, vagy egy "írj a customer service-nek, mert a hozzáférhető információ alapján nem lehet megállapítani" választ. Továbbá mint közösségtől esetleg annyit még, hogy ha egy tag ad egy haszontalan és bunkó választ akkor hallgatással ne támogassa az érdeklődő mi hamarabbi elüldözését és a közösség megbélyegeződését.
...az eta cég az összes 205-206- al kezdődő szerkezet mellé az old minősítést adja. A kapacitor (mint energia tároló) és az áram termelő "motor" szokott tönkre menni. Onnantól egy síma mechanikus kvarc szerkezet. Szakszerviz tudja őket cserélni. Nem egy jó konstukció.
Ne nagyon számíts érdemleges válaszra. Az én kérdésemre is csak egy linkelt, semmire nem jó google keresést tudott produkálni a hozzáértő díszes társaság.
Olyan segítséget szeretnék kérni, hogy van egy Tissot Pr100 Bicolor Autoquartz órám.
ETA 205.711 Autoquartz szerkezettel és egy komplett szerkezetet szeretnék venni hozzá.
Több sebből vérzik az óra.
Először, kondit kellett cserélni, mivel az eredetivel 5 napot ment magától, ha nem használtam, utána még hajtás gondok jöttek elő. És szorult a szerkezet, annak ellenére, hogy még 1-2 alkatrészt cseréltünk benne.
Valaki tudja esetleg, honnan tudnék ilyen szerkezetet szerezni?!
Nem a dícséretről van szó, hanem egyszerű tapasztalatrol. Az ETA is kiváló, lényegesen drágább a cseréje, javítása. Ennyi. A lényeg, hogy neked tetsszen és sokáig használd egészséggel. 200 e ért ETA 2824.2 automatával szerelt órát is találhatsz kissebb tokkozó cégektől az általad elvárt paraméterekkel... egyszerűen lefordítva:
Automata = olasz autó... tüzes, egyéni, lelke van de foglalkozni kell vele, lehet makrancos is (alfa romeo julia)
Quartz = japán hybrid, ne várj tőle emóciót, olcsó fenntartani, csak nyomni kell a pedált és megy (Toyota prius)
Üdv, láttam már többször is volt szó itt a timexekről, a T2n739 típust ismeri valaki? Hogyan lehet a hátlapot visszatenni elemcsere után? Már 2 órás elvérzett vele,pedig nem ma kezdték...
BW0494 a sportos, használt, enyhe karcok a lünettán, és egy picit láthatóbb sérülés a 10-es számnál. ETA 2842 szerkezet, zafír üveg, 100m vízállóság, isofrane stílusú szilikon szíj.
BW0478 az elegáns, vadiúj. ETA 2842 szerkezet, zafír üveg, 100m vízállóság, eredeti krokodílbőr szíj.
e-mail publikus, csere is érdekelhet
Ezen kívül Luminox órák AIR the Lockheed Martin collection vadi újak és még sok egyéb más :)
Szép, de egyszerű szerkezet. Kimagaslóan hosszú az elem élettartalma (kb. 40 hónap). Egyszerűen javítható, mint szinte mindegyik Ronda, de ha cserélni kellene, akkor sem egy horibilis összeg (fele mint az ETA).
Ronda-nál oda kell figyelni, hogy swiss made legyen, ne swiss parts.
Nem azért mert nekem is van a boltban eladó.... :) de egyezek az előző hozzászólóval. A Ronda szerintem is jobb quartz mint az eta. Pl a Ronda 5050b kimondottan strapabíró.
Az lenne a kérdésem, hogy használtan miért drágább a sima Omega seamaster 300m automata egy ugyanolyan chronograph-tól?(mindkettő teljes szettes 2000évj körüli)
Abban az értelemben, ahogy egy becsületes mechanikust lehet, nincs. Viszon az offtopic Seiko és Citizen (Miyota) quartz caliber-ek elég sokáig kitartanak, 20-30 év egy-egy tisztítással elem-/akku cserékkor - némi túlzással elpusztíthatatlanok.
"Nézegettem a Steinhartokat, de azt hittem, hogy a 2824-es szerkezet szervízigényesebb, mint egy kvarc caliber."
Ez igaz, mivel pl. egy 2824-2 nagyszervize 5 évente benne van olyan 15e HUF-ba, viszont minden javítható/cserélhető - viszont egyre kevesebb órásmester van, ami meg viszi felfelé az árakat. Ezzel szemben kis szerencsével egy japán quartz-ot akár melléd is temethetnek.
Ha svájci automatát szeretnél, akkor szvsz egy 2824-2 caliber-rel szerelt Steinhart jó lehet. Lehet még más svájci tokozó is, aki elfogadható áron ad elfogadható minőséget, nekem Steinhart-om van, én azt merem ajánlani. Mások talán adnak más tippet is 150e HUF körül.
Ha svájci quartz-ot szeretnél, akkor nem tudok mit mondani, én inkább japán quartz-ot választanék. Az ETA quartz-okról nem hallani túl sok jót mostanság, talán a Ronda tartja még magát, de az azért nem olyan "jó", mint a "régi" ETA-k. Viszont olcsóbb a komplett caliber cseréje. A svájciak szvsz sosem voltak túl jók quartz-ban.
Igazából nem a 150e HUF a probléma, lehet érte jó órát kapni - svájci-, vagy japán automatát, illetve japán quartz-ot.
Volt akinél garanciális időben merült fel probléma, ott a komplett caliber-t cserélték. Ez már nem a sarki órás által karbantartható/javítható/beszabályozható caliber...
Mivel nem írtad, hogy svájcinak kell lennia az órának, ha tudsz engedni a pontosság iránti elvárásból, akkor pl. egész jó offtopic Seiko-kat lehet találni hasonló áron. De van svájci is némileg rosszabb járáseltéréssel, de "kezelhető" caliber-rel - pl. Steinhart. Egy ügyes órás akár be is tudja szabályozni COSC-ra a benne lévő 2824-et...
Segítségeteket szeretném kérni óraüzlet kiválasztásához. Munkáltatómtól nagyobb összegű Erzsébet ajándék utalványt kapok, amit órára szeretnék költeni. Az Erzsébetkártya oldalán nem találok olyan óraboltot, ahol elfogadnák az utalványt.
Tudtok ajánlani olyan - elsősorban budapesti - óraboltot, ahol lehet Erzsébet utalvánnyal is fizetni?
Elsősorban Cerina, Tisso illetve esetleg Festina márka érdekel de bármilyen boltnak örülnék.
Azért választottam ezt az órát, mert nem tudok 150.000.-ft-nál többet áldozni rá, de vízálló, fémszíjas, védett koronájú, zafír üveges és pontos órát szeretnék, de fogalmam sincs, hogy a hézköznapi használat mellett a benne található (ETA F06.411-es) szerkezet mennyire mondható tartósnak és megbízhatónak.
Érdeklődnék, hogy van-e valakinek bármilyen információja, tapasztalata az MWC (Military Watch Company) karórái felől? Kinéztem egy típust (Depthmaster 1000m), s már megrendeltem volna, de a neten rákeresve csak negatív véleményeket találtam ("kókler" hamisítvány márkaként van feltüntetve az MWC).
Azzal a kérdéssel fordulok hozzátok, hogy honnan lehet megtudni egy certina óra pontos gyártási évét? Nemrég szereztem be egyet (olcsóbbik automata verzió, nem használt) és nagyon nem szeretném, hogy a rendes karbantartás hiánya miatt valami baja legyen (nem tudom, meddig állt az üzletben). Nézegettem a gyártó honlapját, de sehol nem találtam olyan lehetőséget, hogy szériaszám alapján mondjon bármit is.
Most néztem meg egy videót egy londoni Rolex szervizessel aki azt mondta, hogy a leggyakoribb probléma az órákkal, hogy az emberek elfelejtik visszazárni a koronazárat és úgy mennek vízbe.
"...60-70%-ban csupán azért fürcsizünk az óránkkal, hogy-talán CSAK magunknak- villantsunk egy kicsit..."
:) Nálam nem egészen:) Egyszerűen nem tudok karóra nélkül még alvás közben sem meglenni. 5 éves lehettem, amikor az első órámat megkaptam, jóformán azóta sem kerül le a csuklómról óra. Ha netán igen (zuhanyzóban marad), nyúlok egy másikért ha lusta vagyok lemenni érte, de órának kell lenni a csuklómon:) Pedig világít más óra is a hálószobában, így éjjel nincs is jelentősége, ha felébredek sem:) Nappal meg pláne kell, még ha vízben is töltöm a nap nagy részét:) Mobiltelefon.... ugyan már. " laptopon dolgozom az irodámban felváltva, de ha az idő érdekel, az órámra nézek. Ha meg netán látom a telefonomon az órát, akkor automatikusan ellenőrzöm, jól jár-e - a karórám az etalon:))
Ez igen!--amúgy a szervíznek igazat adok, amit Te műveltél itt, azt nem lehet simán egy akármilyen pénzösszegben kifejezni!
Vízhatlanság?-azért szeretem a WR-órákat, mert kisebb az esélye annak, hogy párát kapjon a szerkezet, lehaljon a számlap.
Bevallom, kölyök-koromban jól esett látni, hogy rám-rámfigyeltek a strandon, mert óra volt a kezemen, de ma már bármelyik strandon, welness-hotelben att van a falon egy karCóra, meggyőződésem tehát, hogy 60-70%-ban csupán azért fürcsizünk az óránkkal, hoy-talán CSAK magunknak- villantsunk egy kicsit...
Tisztán emlékszem, hogy '85-ben hozzámkerült egy(OFF) Prim Sport, a Fekete-tengeren is meguszikáltattam, igazán semmi bajom sem volt vele, aztán odaadtam Édesanyámnak, most 2-3-éve került vissza hozzám, mert már nem használta. És láss csodát, az óra keményebb külső ösztönzéssel sem akart elindulni, amikor szétkaptam, egy-és csakis egy fogaskerék volt elég komolyan lekorrodálva, sikerült úgy-ahogy a rozsdát levakarnom, az óra működik.
A hátlapon vmi "zkouseno za 4 AT"-ír, ezek után nem értettem meg, hogy miért nem látom-de még a helyét sem!- tömítésnek-tömítéseknek sem a kilincsen, sem a korona belsejében.
Közben átesett némi kozmetikán és továbbra is egyik kedvencem. Természetesen nem strandoltatom, nem én egyiket sem.
Más - némi idővel ezelőtt egy topictárs érdeklődött, hogy mit lehetne kezdeni a beázott és "elhalt" Isobrite karórájával. Mivel nem nagyon akart vele foglalkozni, az óra végül is - próba szerencse alapon - nálam kötött ki (konkrétan felháborítóan kis pénzért átvettem tőle, azzal a felkiáltással, hogy ha nem jön össze, talán alkatrészként tudok valamit hasznosítani belőle :-)) ).
Azért írom le az esetet, mert van szerintem némi tanulsága. Az óra hatalmas, brutális acéláru, 46-48mm, van vagy 30 deka, de mutatós. Eléggé összevert, lelakott volt, de fel tudtam csiszolni. Megjegyzem, a csavaros csatszem-kötések szokás szerint most is "leszerepeltek", a fenének erőltetik ezeket - mindig berohadnak, alig lehet őket aztán szétszedni - ha egyáltalán. Ez volt egyébként a praxisomban az első rámás-lünettás óra a sok-sokból, amiből semmilyen módon sem lehet a rámát leszedni (roncsolás nélkül), tisztításhoz, csiszoláshoz, polírozáshoz - ezt meg is említik vele kapcsolatban, szerencsére ez még nem állt be, de azért ez sem jó pont.
Az óra valószínűleg már kicsit "obsitos" lehetett, az amúgy nagyon látványos trícium-csövek már jórészt elvesztették a fényüket, ebből ítélve 10-15 évesnek saccolnám a korát. A werk ETA 2824-2, és tényleg állt, mint a szög - a bejutott nedvesség miatt - mivel ez az egyetlen nem kent csap - a horgony tengelyei szó szerint belerozsdáltak a csapágyakba, le is törtek, új horgonyt kellett venni az órához, és azért volt máshol is tisztítani-korrigálni való rajta, de végül is simán menthető, a tok csiszolása-polírozása után esztétikailag is vállalható állapotba hozható volt.
Ami szerintem az egész topicnak tanulság, és ezért is írom le - az órát az végezte ki, hogy az amúgy teljesen jó fizikális állapotú és nagyon erős tömítések (koronazár, két gumikarika a tokcsőben, plusz természetesen egy a korona sapkájában, és nem is kikeményedve, nem is sérülten) olyan elképesztő szinten elszennyeződtek (a hátlap pereme alól is filckarikaként volt a kosz kifejthető), szőrszálak a tengely, a tokcső menete mellett befűződtek, hogy az óra végül elveszítette a tömítettségét, viszont csak kicsit, és a bejutó nedvesség kijutni már nem is nagyon tudott, képes volt szépen "dolgozni".
Nem véletlenül ajánlás az, hogy ténylegesen "vizes", valóban nedves környezetben vagy úszásra (is) használt órát egyfelől rendszeresen kell tisztítani, másrészt évente érdemes elvinni kitakarításra, a tömítések újra ellenőrzésére - vagy ez lehet a dolog vége. Igénybevétel-környezet kérdése, de semmilyen garancia sincs arra, hogy egy sokat nyúzott óra tömítettsége tényleg kitart gond nélkül két szerviz-intervallum között, ha meg még a szervizelés is elmarad - akkor annak a vége akármi is lehet. Akár ez is.
Ahogy az is tanulság, hogy a dolgok korántsem mindig reménytelenek, a szerviz, ahová először került az óra, nem akart vele foglalkozni és irreális vállalási árakat is emlegetett - holott az óra korántsem volt menthetetlen.
Ha selejt a kvarc, természetesen a végeredmény is selejt lesz. De ilyen alapon egy gyenge minőségű orsójáratú mechanikus óra meg, ha szintén nagyon gagyi, akkor napi több órás, ráadásul hektikus eltérést produkálhat...
Most itt nem ez a kérdés - hanem az, hogy az adott technológiából mi hozható ki. A mechanikus megoldásokból több nagyságrenddel kisebb stabilitású időalap az elérhető elméleti optimum, de ami még fontosabb - mindenképpen érzékenyek a külső hatásokra. Teljes nyugalomban, búra alatt, temperált hőmérsékletű és állandó nyomású (hermetikusan zárt burák voltak alkalmazva !!) egy csillagászati ingaóra-időalap évi néhány másodpercen belüli pontosságra is képes - de már a közelében járkálni sem szabad... Egy ténylegesen hordott kar- vagy zsebórától mechanikus esetben napi 1-2mp körüli pontosság az elérhető-kihozható maximum, ennél jobbat csak átmenetileg és esetlegesen lehet produkálni, tartósan és vállalhatóan, "üzemszerűen" nem.
Míg egy VHP kvarcóra évi 5-10mp-et ténylegesen és minden különösebb odafigyelés nélkül tudhat, egy DCF vagy BT/net alapon korrigáló óra pedig olcsón lehet képes praktikusan abszolút pontosságra, hosszú távon sem fog az egyáltalán elérhető precíziós időalapokhoz képest eltérést mutatni.
Ennek megfelelően az én személyes véleményem az, hogy a pontosságot hajszolni mechanikus óra esetében értelmetlen, akinek ez fontos, az ne vegyen ilyen órát. A mechanikus órában pont az a lényeg, hogy "lelke van", igényel némi törődést, odafigyelést, korrekciót.
Mondjuk nekem volt gyerekkoromban (80-as évek vége) olyan lengyel piacos "hétzenélős" digitális kvarcórám ami 24 óra alatt 5-6 perc eltérést produkált (legalábbis a korabeli rádiós "pontos idő" bemondáshoz képest). Hogy a piacos óra volt selejt vagy a rádiós időbemondás, azt már nem tudnám megmondani.
A kvarcórákat olcsóbban lehet gyártani, kevesebb szervizelést igényelnek és pontosabbak, az 1-2 $-os kínai gagyik is sokszor pár tizedmásodperc/nap pontosságúak.
A mechanikusok a hagyomány miatt élnek még, mert valamikor csak ilyenek voltak, és a technikát szerető emberek hajlandóak többet fizetni egy ilyen finommechanikai csodáért, mint egy óra. Meg az elektronikában nem bízó emberek is, meg akik félnek attól, hogy pont a legfontosabb pillanatban fogja cserben hagyni a kimerülő elem miatt az órája. De ha napelemest vesz, akkor ez a hibalehetőség kilőve, ha meg még rádiós szinkronos is, akkor állítani se kell sose, mégis atompontos.
Viszont ha kezünkbe veszünk egy mechanikust, fölhúzzuk, kerreg, perceg, racsnizik, és utána 30-40 órán át elketyeg, az olyan élmény, amit egy kvarc az életben meg se tud közelíteni.
A sporttárs valami új gátszerkezetet emleget. Van pár ilyen a tarsolyban mindenfelé - és nyilván kitalálni is lehet újabbakat.
A gondot ott látom, hogy a mechanikus lengőrendszerre alapozott időalap inherens módon rendelkezik pár olyan elméleti-technológiai korláttal, aminek okán egy mechanikus óra semmilyen energia- és pénzügyi-ráfordítás mellett sem tud olyan pontos lenni, mint egy normálisan kivitelezett kvarc vagy más elektronikus időalapú rendszer.
Ergo a pontosság hajszolásának a mechanikus óra vonalon már nincs értelme, ez a vonat valamikor 4-5 évtizeddel ezelőtt ment el végképp. Természetesen lehet még tovább javítani - de most komolyan, mi jelentősége van annak, hogy egy mechanikus karóra nem napi 2-3, hanem mondjuk 1mp eltéréssel fog járni? És persze ezt is csak akkor tudja, ha éppen kiválóan le van szervizelve és be van állítva - és ha nem érik komolyabb külső behatások. Akit ez komolyan izgat, úgyis kvarcot, még inkább okos/DCF órát fog venni - aki viszont kifejezetten mechanikus órára vágyik, azt nem fogja érdekelni napi pár másodperc eltérés ide-oda.
Annál inkább fogja viszont érdekelni az óra megbízhatósága, használhatósága, tartóssága, üzemeltetésének költségei.
Szeretnék a svájci órákra célozni azzal gondolattal, hogy miért történt meg az okos óra, telefon kényelmi használata. Sajnos való igaz, hogy távolra nyúlik a kihasználhatóságuk. Az is igaz, hogy nem csak a fiatalok kedvenc felhasználása az okos és tényleg használható működés.
Most egy teljesen új járatot említenék, természetesen mechanikai megoldásokkal ami nem vesz igénybe ankert és horgonyt.
Furcsán hangzik de működne. Ahhoz, hogy még a súrlódás is eltűnt illetve minimálisra állt be. A lengés értéke a teljes lengést számítva 710 fok is lehet anélkül, hogy fémesen érintkezne bármivel.
Csak próbálok kutatást végezni, hogy az órák működési elmélete képes lenne vissza állítani a mechanikus órák gyönyörű világát.
Készen álok arra, hogy megdöntsem, persze ha más is hagyja ezt.
Rendbe hozható, mindazonáltal alaposabban körül kell járni, mert az kapásból látszik, hogy a gombokat cserélni/pótolni kell (megoldható, de nem filléres), és a "nem működő" állapot sem tudni, mit takar, ha a szerkezet súlyosan károsodott, hiányos - akkor nem sok értelme van - egy ilyen óra 100e körüli értéket képvisel szép és működő állapotban - és súlyos problémák esetén ezt az összeget a helyreállítása is elnyelheti végül... De ha csak egy szervizelésre, a gombok pótlására van szükség - akkor érdemes lehet, hiszen a mostani állapotában meg tényleg csak gombokat fognak adni érte.
A sorszáma alapján 1938-as modell, a kinézete is egybevág ezzel, tehát eléggé régi óra. De nem rendkívüli ritkaság, nagyságrendileg 50-100e közötti összegre lehetne érte egy árverésen számítani, próbáld meg megfuttatni a Vaterán, még jobb, ha az Ebayon tudod megtenni, ott többet is kaphatsz ennél (a van "nyugaton" élő ismerősöd, aki ebayozik eladóként is, érdemes rajta keresztül próbálkozni, mert a piac fizetőképesebb fele nagyon bizalmatlan a térségünkbeli eladókkal szemben).
Szakértő segítségre lenne szükségem.Örököltem egy Omega karórát,de netről sajnos még a tipusát sem tudtam megállapítani,legjobban a Medicusra hasonlít de ez nem vízálló.
A szerkezet valószínűleg 23.4 sc de ez sem biztos.Annyit tudok az óráról hogy tavasszal volt szervizelve,működik járás tartalék 35 óra.Átmérő kn. 33mm.Leginkább az érdekelne hogy mennyit ér, mert nincs szükségem rá.
En mondjuk nem tole kaptam, hanem attetelesen, de ennek ellenere elegge elgondolkoztatoak az arak. Foleg pl. ha az ember megnezi az Omega Speedmaster Alaska Project orat, melybol 4 darab keszult a NASA szamara. Majdnem 200e dollarert ment el:-)
Megkaptam én is G.I-tól (szerintem ugyanarról beszélünk) ezt a listát, és azon is azt látom, hogy a sznobizmus hajtotta az egészet SEMMI MÁS. Nagyon érdekes és értékes, különleges, technikai ritkaságok nem különösebben izgattak senkit, a divatos Subokra és menő Patekokra meg csak úgy repkedtek a milliók.
Ezeket garantáltan nem gyűjtők veszik, hanem nepperek, sznobok, befektetni vágyók, akik most úgy gondolják, hogy majd tisztes nyereséggel fognak tudni kiszállni pár év múlva belőlük. Ha így lesz - ezek ára még tovább fog nőni - de mindig, történelmi tapasztalat szerint tényleg mindig jön egy töréspont, ami után meg beesik a kereslet, a valójában főleg egymástól vásárolgató nepper-befektetői kör hátrahőköl, és ezek után bármi történhet. Jöhet némi korrekció éppúgy, mint a piaci szegmens teljes összeomlása és az árak béka alá leesése.
Ez mondjuk egy annyiban hibas kovetkeztetes, hogy a vasarlo- es fizetokepeskozonseg nem csak itthonrol jon.
Epp nemregen kaptam egy kint elo ismerosomtol egy novemberben megtartott genfi oraaukciorol emailt, melyben a leutesi arak a mennyben jartak, foleg itthoni optikaval nezve.
Érdekesnek szerintem is érdekes - de másfél milliós árfekvés iszonyú durva ezért az óráért. Elszállt teljesen az agya mára a svájci óraiparnak - újabb komoly pofon lesz ennek a vége...
Az egyetlen fájó pontnak a plexi üveget érzem. Ha zafírt pakoltak volna bele, akkor egyenesen kifogástaan darab volna. Ugyan ez egy viszonylag friss feldolgozás (early 2018), van esetleg valakinek tapasztalata az órával kapcsolatban?
És akkor mi van, ha "tucatóra" volt? Mennyire tucat-autó volt mondjuk egy Ford-T vagy A-modell a maga idejében, vagy éppen egy VW Bogár... Ma meg mekkora poénkodásra alkalmas - nem mellesleg, pont azért, mert napi használatra és nem náboboknak találták ki már anno sem őket - így ésszerű keretek között életben is lehet őket tartani...
A saját gyűjteményemből a legjobban kedvelt, legtöbbet hordott óráim többsége sem különösebben értékes.
Ez azért a korabeli ugróórák közül egyértelműen a jó minőségűek közé tartozik.
Másrészt miért érdekes, hogy "mit ér"? Egy gyűjtő-hobbista "nem arra izgul", hogy mi mennyire drága - az a sznobnak kritérium. Az én értékrendem szerint aki nem értékes, nem "nagyon drága és márkás" órára rá sem hajlandó nézni, ami viszont ilyen, azt kritika nélkül becsüli - az nem gyűjtőtárs, az nem valódi "óraszerető", az simán "szarka", aki a "fényes és csillogó" dolgokra gerjed. ;-)))
Igen, ez egy hobby, mindaddig, míg "magadnak"-ill a magad kedvtelésére vásárolsz. Hobby, ha megsimogatod a régi jó kis Volna-dat, mert tudod, hogy mi döngicsél a tokban. Hobby, míg nem próbálsz meg üzérkedni, hobby, amikor nem érdekel az értéke, hobby, ha odajutsz, hogy reggelente gondban vagy, hogy melyik karóráddal kéne kilépned a házból.
Mellesleg ez egy olyan befektetés, amin esetek zömében veszíteni fogsz, ha nem is te(mert ugye a világért el nem adnál semmit a "letisztult" kollekciódból), hát az aki megörökli és nem lát semmi fantáziát azokban a vacakokban...
...És mekkora hobby, ha már odajutsz, hogy kividd a következő áldozatot a tanyádra, kiszeded a werk-et a vízállónak titulált tokból, a tokot pedig leereszted a 6m-es kutadba:D
Sikerélmény, ha nem fedeztél fel párát a tokban, sikerélmény, amikor a makrancos órádból kiszeded a billegőt és a horgonyt, kicsit "megkínozod" az áttételeket, majd visszaszerelés után ujra jár az órád.
Több mint hobby, amikor eljutsz oda, hogy beismered, hogy a gatyád rámenne a sok-sok szervízre, és nekiugrasz életed első órájának, szétkapod, hályogkovács-módon kimosod, megolajozgatod ott, ahol több száz videó mutatta a jútúbról, mert ugye mindet végignézted!!!, aztán olyan hevesen kezd kalapálni a szived mint nővel való első találkozásodkor, mert ELINDULT!!!!! az órád.
Nejem szólt, hogy írjam oda a sikerélmények közé azt is, hogy Ő mindezt tolerálja:D, Péter, szerintem ez mind így jó, ahogy van!
...Ami pedig azt a Tissot-ugróórát illeti, hát nem filléres és gyönyörűűű!
Azt írjátok hogy az ugró órák nem képviselnek nagy értéket .Én nem rég szereztem be egyet mert megtetszett és velem egykorú. Egyenlőre nagy a szerelem....
Ez - jó esetben - egy hobbi. Egy hobbista meg tudja, mit akar, és miben leli örömét.
A másik - nem annyira jó - esetben ez szimpla sznobizmus, valójában másoknak-külvilágnak való megfelelni akarás.
Sokszor elmerengtünk már ezen: az óraipar az 1970-es évek után alapvetően új vizekre evezett, addig elmondható volt, hogy jó minőségű, tartós, megbízható és pontos órát olcsón készíteni senki sem tudott. A jó időmérő "szemmel látható összegbe" került MINDENKÉPPEN - hozzátéve, hogy nem feltétlenül "vagyonokba", az arányokat érzékeltetendő, 1970-ben egy olcsó kisautó áráért tíz darab Rolex Oystert lehetett venni - ma kb: egyet...
De akkoriban ami tényleg nagyon olcsó volt - az semmiképpen sem volt pontos, jellemzően nem volt tartós és megbízható sem (bár azért készültek robusztus "munkásórák" már a zsebóra-korszakban is, amelyek rendesen karban tartva kiszolgáltak egy emberöltőt, persze durva működéssel, hangos ketyegéssel, erősen korlátozott pontossággal járva). De az olcsó órák elsöprő többsége valóban gagyi kacat volt.
A 80-as évektől ez megváltozott, a legolcsóbb műanyag kvarcórák olyan elképesztően olcsón lettek tömeg-gyárthatók, hogy az már nem is számított ezek után, hogy nem tartósak - tényleg pontosak, divatosak, tetszetősek tudtak lenni (és tudnak ma is), és nincs jelentősége így annak sem, ha pár év után eldobandók. Ma meg már nem is szükséglet az óra - már mindenkinél van okostelefon, az tud mindent, ami az idővel (is) kapcsolatos, minden autóban is van óra, ha nem kint vagyunk a prérin, elég körbenézni, valahonnan megtudjuk a pontos időt úgyis...
Ki vesz ma ezek után igényesebb, minőségi órát? Egyrészt nyilván az, akit ez lázba hoz, aki érti is, tudja is, miről van szó, miért kerül jóval többe egy mechanikus karóra, mint egy egyébként mindig pontosabb és problémamentesebb kvarc. Másrészt meg, aki státusz-szimbólumnak szánja. Csak annak meg már lassan minek? Az emberek többsége nem ért az órákhoz, rengeteg a replika is, nagy általánosságban hiába hord valaki egy vagyonokba kerülő arany Patekot - kinek fog feltűnni?
És egy sznob számára nyilván nem lehet szakmai tanácsot adni, legfeljebb annyit, hogy ne is foglalkozzon a kérdéssel, ha már mindenáron villantani akar, vegyen valami olyat az arany Rolex árából, amit többen felismernek, vegyen egy kategóriával menőbb autót, vagy mittoménmit...
Aki meg lelkes hobbista, az valamennyire képben van, az úgysem fogja megkérdezni, hogy ha most van x-százezre/milliója órára, mit is vegyen rajta... Komolyan, milyen értelmes tanácsot lehet adni egy ilyen kérdésre? Semmilyent.
...Hát ez elég nyers volt, de nagy csendben a tudatalattimban igazat kell adnom Neked...
EmléXem, amikor gyerekkoromban ódákat rengtünk a svájci órákról, huhh egy Doxa...-na meg minden Wateroproof-hátlap...
Nem, a-pedig lényegében minőségi!!-szovjeCCkij karórák marhára snasszok voltak!
Azért, hogy később rájöjjek, hogy a Doxa jóformán nem nem is egy igazi márka, hogy jók a szovjet szerkezetek és millió svájci ugróóra, meg kicifrázott csoda filléres, egyköves(vagy még annyi se) werk-et rejt.
Hogy rájöjjek, hogy a sok-sok márkás(tokozó) cég egy-egy jólsikerült szerkezetet(pl FHF, AS, 2824 na meg még sorolhatnám) építsen be; leszámítva a nagyokat és pár kivételt, kevés az in-house.
Hogy rájöjjek, hogy a meszelést vásárolod meg:-kibontasz több tízezres nagyságrendű árkülönbséggel bíró karórát és ugyanazt a werk-et kaptad...
Hogy az egész túl van misztifikálva...
Lehangoló dolgok ezek...
Ezeknek tudatában meXabadultam pár karórámtól és beszereztem párat, többnyire az OFF-os japán vonalat kezdtem nyomatni és itt első sorban a jó öreg automaták jöttek-jönnek szóba.
Természetesen a jó békebeli 15-köves Zenith-em továbbra is a cukortartóban van, de hát ez természetes.
Lehet, hogy a robogó volt a jó választás de ettől eltekintve én még vadászgatok egy-két karórára, nincs pl hangvillásom és idegesít! :D
Idővel rájön az ember, hogy tulajdonképpen semmi extra dolognak nincs értelme. Lehet, ehhez el kell telnie jó néhány 10 évnek, vagy el kell kapni egy korrekt betegséget, hogy rájöjjenek sokan, mi az érték a világon. A koporsóban, vagy szétszórva meg pláne semminek nincs értéke. Hátrahagyva meg nem biztos, hogy értéket olyan jelent az örökösnek, mint amit nekünk. Én nem rég majdnem megleptem magam jubileumi alkalomból egy 7 számjegyű árcímkés órával. Ráadásul ebben a nejem is partner volt. Aludtam rá párat - inkább elviszem az asszonyt a vadnyugatra, bepattanunk egy Mustang/Vette-be (mindegy, csak 8 hengeres cabrio legyen) és végre végig is megyünk a 66-oson.
Életem első komoly órájának megvásárlása előtt, egy Fb. csoportban ajánlották ezt a fórumot. Elkezdtem olvasni, és rájöttem, hogy pénzkidobás a drága óra...sőt, az óra, úgy összességében. Homage, utánzat, tokozó, kínai alkatrészek, nem Rolex...na, hagyjuk!
Így lett helyette egy robogóm és egy hosszú hétvége a párommal.
(Na, jó, azért melóhoz kellett óra, így lett egy Casio G-2900. De a svájci vonal egy életre kilőve!)
Még egyszer köszönöm!!!
Ez nem trollkodás vagy sértegetés, tényleg ez jött le, és tényleg köszönöm az információkat!
Kb. 10 éve vettem egy női COVER-t, zafír üveg, ha jól emlékszem ETA quarc szerkezet, kövekkel (Swarovsky) körberakott lünettával. Outletben vásároltam, kb. 300 Eur volt. Azóta is tökéletes állapotban van, kövek nem hullottak ki, tokk nem fakult, korodált el.
Most hogy írod, minden bizonnyal... a linkelt lapon alul az egyik tulajdonost ábrázoló képen a háttérben kiisé elmosódottan látható egy órásvitrin, rajta kivehető a Cover felirat. Az igazat megvallva, én erről a brandről sem hallottam még :-(
Mellesleg a két tulaj, Markus & Stephan Ingold, nagyon-nagyon hasonlít egyásra, nyilvánvalóan vagy testvérek, vagy apa-fia.
Sziasztok. Egy friss, nagyon pozitív élményről szeretnék nektek beszámolni.
A cég, ahol dolgozom, a jubileumi évfordulóm alkalmából (értsd: sok-sok éve ott dolgozom már) ma meglepett egy Swiss Made karórával, amelynek a rakott számokal és markerekkel ellátott számlapján márkaként ott virít a cégem neve és logója.
Szép gesztus, és tényleg eltalált ajándék, számomra fantasztikus eszmei értékkel bír, nyilván nem fogok tőle soha megválni.
Ugyanakkor kiissé meglepődtem a tokozás és a csomagolás minőségén, ezért nem hagyott nyugodni, hogy ki lehet a gyártója... Szerencsére a dobozban az ETA szerkezet használati útmutatója mellett ott figyelt egy gyártói garanciakártya is, aminek alapján nem volt nehéz dolgom: CHRONO AG, Weissensteinstrasse 49, CH-4502 Solothurn, Switzerland.
Nosza, gugli a barátom, pillanatok alatt rátaláltam a honlapjukra, és akkor jött a meglepetés, ez egy család által birtokolt független kis kézi tokozóüzem, a honlapjukon minden információ ott van, a történetük mellett kép a tokozóüzem épületéről, leírás és képek a tokozás folyamatáról, alkalmazottak munka közben, valamint a tulajdonosok fényképe és neve, íme: https://www.chronowatch.ch/en/factory.html
Így is lehet. Bevallom én soha nem hallottam még erről a vállakozásról, de úgy tűnik, a svájci óraipari óriások között azért akad legalább egy kis független tokozócég, amely megtalálta a jövedelmező bizniszmodellt: szeélyesített órák készítése. Én mindenesetre nagyon örülök a terméküknek, és persze annak, hogy a cégem megtalálta és igénybe vette a szolgáltatásukat, amelynek eredményeként egy esztétikus és számomra kedves óra került a birtokomba, meglepetésként és életfogytig tartó emlékként. Mindegy is, mennyit ér valójában, mert nekem sokat.
Sajnos ezeken a szerkezeteken leginkább a csere segít és az ára is ennyi. Meg lehet próbálkozni tisztítással, javítással, de a siker kétséges. A csere szerkezet üzemideje is lutri. Sajnos ez van. :-(
Sziasztok, megtisztelő segítségeteket szeretném kérni ! Egy Tissot Fly Back Alarm tipusú karórával rendelkezem , ami hosszú évek óta megbízhatóan működött, kifogástalanul tette a dolgát. Egy éve elvittem elemcserére, mivel késett, arra gondoltam, lemerült az elem... Az óraszalonban az órás megvizsgálta, álláspontja alapján nem az elemmel volt gond, szerinte magát a szerkezetet kell cserélni , ami 55-60 ezer forintba kerülne. Beállította a pontos időt, ezután ismét jól működött az óra . Néhány hónapja megállt , ezuttal ismerőssel küldtem be az órát a már jelzett szalonba , ahol elemet cseréltek benne . Pár hét működés után ismét késik a szerkezet, hol pár percet, hol egy órát, ha beállítom, hosszabb - rövidebb ideig működik, majd kezdődik előlről a procedura ... Valakinek volt már hasonló problémája ? Tudtok ajánlani megbízható órást, akihez érdemes lenne elvinni ? Helyileg Baranyában lakom, Pécsre vittem egy független óraszervízbe, ahol állítólag foglalkoznak a márkával ... Természetesen Budapestre is elviszem hozzáértő szakemberhez ... Köszönöm !
Értjük, de egyszerű válasz akkor sincs a kérdésedre - mert sok a szubjektív elem. Szerintem semmilyen "vintage", de szép állapotú, esztétikus, jól karban tartott óra sem gagyi. Még egy öreg Pobeda sem, egy régi, könnyen hozzáférhető, nem ritka, nem értékes Doxa, Cornavin sem - sőt, mai szemmel nézve is nagyon szép és elegáns órák voltak ezek között is. Persze a ma elvárt strapabírás szóba sem jöhet, ezek alapvetően nem víz- és ütésálló órák, de napi hordásra így is jók lehetnek - pont úgy, ahogy jók voltak anno is.
Ugyanakkor egy olyan ember szemében, akinek egy Rolex-Patek (ár)szint alatt nem is óra egy óra - úgyis minden gagyi lesz. Sznob ízléssel nem lehet mit kezdeni, számára értéket csak az képvisel, ami ritka és nagyon drága. Az viszont akkor is érték neki - ha nincs is mögötte valós tartalom (vagy legalábbis messze nem az árral arányos).
Viszont régi órát gyűjteni-viselni azért sokban hasonló történet, mint a veterán autózás. Némi hozzáértés és kompromisszum-készség nélkül jobb bele sem kezdeni, mert csak bosszankodás lesz a vége... Nem minden rom és gagyi, ami olcsó - és messze nem minden jó, ami drága - és aki nem tudja ezt megítélni, az inkább ne is erőltesse. SZVSZ.
Keresgélve az első, komolyabb órámat, nos rá kellett jönnöm, hogy kevés vagyok. Ezért a 2.-3- vonal felé tendáltam, de ott meg előjött a "homage" dolog és, hogy hol a határ a hamis és a homage között. Na ekkor ezt is elhagytam. Ekkor jött a használt/vintage vonal, de itt meg...
Nos, hogyan és mitől lesz egy régi óra normális és nem gagyi szint? Autós hasonlattal élve, hogy ne legyek az órámmal olyan, mint a 20 éves Pistikhee, a 30 éves, szakadék, széthajtott, sufnituning "németbűű" behozott BMW-jével? Persze lehet OT-s kocsit is venni, de az meg gyakran egy új autó ára.
Nem szeretnék olcsó poénnal élni jogos is a felvetésed, de hidd el nálam jobban senki nem kíváncsi és értetlen. Én aki azért kicsengettem 850 $-t +vám+szállítás. Egyszer mostam le csap alatt mert poros lett , kétszer úsztam benne összesen a 4 év alatt. Az óra nem volt 1.5 méternél lejjebb vízben és semmiféle nyomás alatt sem. Rendkívül kíméltem nekem a T-100 volt a poén az éjszakázásaim miatt. Az mondjuk profi volt. Nem tudom mi történt.
Sokat olvasok a neten erről mostanában és egyenlőre csak egy dologra tudok gondolni. HÉVÍZEN voltam és a szállodában több kis medence van, amit végig látogattam, de csak 15-20 percre. (Ki is van írva, hogy a medencében max 20 perc.) A medencék különböző hőmérsékletűek voltak. Nem tudom ez lehetett-e ilyen katasztrófális hatással. Ha igen, semmi értelme az egésznek , a 3 atm. öltönyórával együtt levetni és nem menni vizes helyre.
Nem biztos, hogy menthetetlen az az óra, ugyanakkor ebben az állapotban nyilvánvalóan legfeljebb jelképes összeget kaphatsz érte, pár ezernél többet senki nem fog megkockáztatni.
Átvevö nő: rozsdásnak tűnik a szerkezet ez a tömítés nem is áll rendelkezésre egyébként is nagyon sokba kerülhet.
Nekem ez már nem kell.Jövő hétre van lekötve az órám amit veszek. Szeretném tudni hogy az amúgy ép óra dobozával kiskönyvével mit erhet mert azert felteszem hirdetesbe.
Segítségeteket kérném. Szeretnék egy Omega Kaliber 500 órát (1958-as) átnézetni, a szükséges javítási, ápolási munkát elvégeztetni. Tudnátok egy órást javasolni, aki megbizható, jó munkát végez, es ilyen régebbi modellekkel is foglalkozik? Az óra jár amúgy. Köszönet! Gábor
Vettem egy Citizen CB5000-50L karórát, da a mellékelt hasznáálati útmutató a nullával egyenértékű. Lenne pár kérdésem, ha tud valaki segíteni, nagyon örülnék.
- Ma reggel arra ébredtem, hogy a londoni időt mutatja, nem feltételezem, hogy azt az adót tudta volna befogni. Mivel egyik-másik karórákat forgalmazó cég honlapjából kiderül, hogy az óra képes városkód alapján automatikusan meghatározni az ottani zónaidőt valószínűnek tartom,alvás közben megnyomtam valamelyik gombot, vagy gomb kombinációt és ezért állt át. De hogyan tudom visszaállítani???
- A napi ébresztést hogyan tudom beállítani és ezt követően be- és kikapcsolni?
- És pusztán kíváncsiság képpen. Hogyan tudom használni a navigációs lünettát [idézem az egyik cég honlapját: "a lünetta segítségével matematikai (szorzás, osztás, négyzetre emelés, négyzetgyökvonás ) és navigációs műveleteket ( megtett távolság, repülési idő, üzemanyag fogyasztás) végezhet"].
Relatív, hogy mennyire gyakori. Szerintem régebben gyakoribb volt, néhány óragyártó hagyományőrzésből használja. Manapság már nem látom nagyon értelmét.
értem köszönöm szépen az infot egy órásnál be lett vizsgáltatva ő azt mondta azért van rajta mer valószínüleg zenészeknek lett gyártva sejtettem hogy ez nem így van
Elvileg azt, hogy az órát elektronikusan szabályozták be - ami a gyártása (40/50-es évek) időszakában még nem volt magától értetődő és általánosan elterjedt, de egy évtizeddel később már annyira természetes volt a szerkezetgyártóknál, hogy nem tüntették fel.
üdv segítséget kérnék van egy enicar karórám és azt szeretném tudni az ultrasonic felirat alatt a számlapon mit jelképez az a fekvő violinkulcshoz hasonló jelzés az órám tipusa enicar ultrasonic 17j 1079-12 ar1292 mechanikus szerkezettel
Nem nagyobb a szervizigénye - a szervizigénye - papíron azonos ezeknek a szerkezeteknek. Inkább arról van szó, hogy a finomabb kivitelű és nagyobb lengésszámú ETA hamarabb, jobban "megtorolja", ha elmulasztják a szervizelését.
A kiindulási alap legyen az, hogy a Moebius a legjobb óraolajaira sem vállal 6 évesnél hosszabb "elhordási időt", ergo nagyjából mindegy, milyen szerkezetről van szó, ha korrekt módon akarunk eljárni, akkor nagyjából ennyi időnként szervizelni KELL. Ezt elvileg egy Pobedának is meg kellene kapnia.
A gyakorlatban persze nem kapják meg sokszor, és akkor kerül előtérbe, hogy melyik szerkezet mennyire robusztus - a NH35 elődjei eléggé robusztusak voltak, 2-3 évtized is elmúlt, mire tönkrementek. Az ETA werkjeire ez azért jellemző kevésbé, mert egy adott kenetlenségi/elszennyeződöttségi szint felett már általában nem nagyon működnek értékelhetően, így azokat használatban nehéz/nehezebb tönkretenni.
A Seiko 5 kategóriájú, meg olcsó Miyotás órák egyébként műszakilag sokszor nagyon korrektek tudnak lenni, megfelelő karbantartás mellett éppolyan tartósak, mint "bármi más" - ám ma már egy rendesen elvégzett időszakos/kötelező nagyszerviz és esetleges optikai rendbetétel lazán az óra értékének megfelelő összegbe kerülhet (tőlünk nyugatabbra meg garantáltan többe), ennek megfelelően ezeket ott már nem is nagyon szervizelik, használják, ameddig lehet, aztán eldobják és vesznek újat.
Köszönöm. Alább kimerítették a témát a japánnal történt összehasonlítás témájában, ennek ellenére most sem tudnám eldönteni, hogy akkor most melyik a jobb ?
Az Etának nagyobb a szerviz igénye. Konkrétan mit jelent ez, milyen időközönként kell bevinni?
Pár éve így használok két automata Seikot: bírják. (A golfot is.) Országúti bicó, 8 barra fújt gumikkal. Az egyik egy búvár (nagy és nehez), ott inkább az zavar, hogy razkodaskor önálló életet él és nem komfortos érzés, ahogy ugrál a csuklómon.
Illetve még egy kérdésem volna: számos katonai típusú diver esetében olvasom (pl. Praetorian stb.), hogy Citizen/Miyota szerkezettel kaphatóak (pl. 8215-ös). Az volna a kérdésem, hogy a Citizen/Miyota automata szerkezeteiről mit lehet tudni, érdemes számba venni őket, tervezni velük?
Most már úgy érzem, hogy sokkal tisztábban látok a két szerkezetet illetően. Köszönet az érthető leírásért!
Még gondolkodom a Seiko szerkezetes órán, ugyanis egy olyan belsővel szerelt típus (Deep Blue Daynight Mil T100) tetszett meg nagyon, de lehet, hogy inkább tovább keresgélek egy merőben hasonló (típus/ár), de ETA szerkezetes után (talán egy Armida A1). Az a gond, hogy - amint te is írtad -, az ETA belsővel szereltek min. kétszer annyiba kerülnek, mint pl. a Marathon, Dievas vagy a még drágábbak.
Ezt megelőzően egy Fortis-om volt, de azt éppen az értéke miatt kezdtem el egyre jobban sajnálni, s emiatt döntöttem egy olcsóbb változat keresése mellett. Éppen emiatt mindenképpen egy ilyen "katonai típusú" búvárórát szeretnék.
Az NH35-ről nincs több évtizedes tapasztalatunk (ellentétben az ETA-ról), így nem lehet azt kijelenteni, hogy strapabíróbb lesz, főleg, hogy amennyire megítélhető, bizony hiába korszerűbb, rosszabb minőségű-kidolgozottságú, mint az elődjének tekinthető szerkezetek. De ugyanakkor sokkal olcsóbb is, egész pofás, komplett órákat kaphatsz ilyen szerkezettel annyiért - amennyiért ma már egy csupasz ETA2824-et sem kapsz.. A 2836 egyébként "ugyanaz", csak a dátumszerkezet más.
Ami a felhúzást illeti: a Seiko "magic-lever" CAM-rendszere hatékonyabb az ETA két kilincskerekes megoldásánál - kevesebb mozgatásra, biztosabban húzza fel az órát - mégpedig számottevően. Cserébe a felhúzóvilla rendszeres szervizelés-tisztítás hiányában bizony meg szokott kopni (ez a 7Sxx, 7xxx werkeknek is visszatérő gondja - de, mint írtam, látványosan elhanyagolt, tönkremenésig szétnyúzott órákra jellemző, ami sajnos a nem túl drága Seikok esetében eléggé általános), és ez csak pótalkatrésszel orvosolható - az ETA inkább kikényszeríti a szervizt, elkezd összevissza járni, elfogy a járástartalék, a koszos kilincskerekekkel gyakorlatilag nem húz az automatika - de érdekes módon ritka, hogy bármi károsodjon. Előbb áll meg.
Köszönöm a válaszod! Ha jól vettem ki a lényeget, akkor némileg úgy foglalható össze a különbség, hogy az ETA 2824 pontosabb, de szervizigényesebb (vagyis megfelelő szervizelés mellett hozza a tőle elvárt stabil járást), míg az NH35 (4R35) nehezebben beszabályozható (vagyis jóval pontatlanabb lehet), ellenben a kisebb/kevesebb szervizigényével együtt jó értelemben véve "igénytelenebb" (ebből a szempontból nézve hosszabb távon masszívabb?!) szerkezet.
S az ETA 2836-2 szerkezettel összevetve is hasonló a helyzet? Legutóbb ilyen szerkezettel szerelt órát hordtam, de olcsóbbat kerestem, s ezért érdeklődöm az NH35 felől.
Viszont egy dolgot nem értettem a válaszodban. Pontosan mit értettél az alatt, hogy "viszont az ETA-nál jobban húz (az NH35) automatikája"?
Azért nem lehet egyszerűen összevetni őket - mert a 2824 nem egyféle kivitelben készül. Van belőle akár kronométer kivitelű is, míg a ma már nem gyártott, 17 köves, sima nikkel billegős alapkivitel olcsóbb, egyszerűbb volt.
Ugyanakkor a Seiko NH35/4R35-el összevetni igazándiból csak ez utóbbit lehetne. A Seiko korrekt, megbízható, de nem igazán "magas kategóriájú" szerkezet, pontosságban legfeljebb véletlenül sikerülhet egy korrekt 2824 pontosságát hoznia. Viszont az ETA-nál jobban húz az automatikája. A megbízhatóság - ez egy fogas kérdés. A 2824-2 tulajdonképpen teljesen megbízható szerkezet, ellentétben a laposabb (és elvileg drágább, felsőbb kategóriába szánt) 2892A2-vel nincsenek különösebben ismert hibái (a 2892 rugóházánál lehetnek makacsul előforduló, gondot okozó kopások). Az NH35 jóval olcsóbbnak tervezett szerkezet, és ez nagyon látszik is rajta. A most gyártott, már Malajziai eredetű Seiko werkek valahogy nem olyan minőségben kidolgozottak, mint a régi, legendás 7xxx szériák, szerintem nagyobb tűrésekkel marják a fogaskerekeket is, nagyobbak a veszteségek - szinte sosem lehet igazán élénk lengésszöget kihozni még teljesen új és frissen leszervizelt szerkezetből sem, és műszeren hiába állítom be látszólag kronométer pontosságúra, a valóságban az általában elég nagy eltérést fog jelenteni (akár fél-egy percet is naponta, nem ritkán még az előjelével sem lehet mit kezdeni, egyszerűen ennyit tud...). A megbízhatóságot megítélni azért nehéz, mert nem elég régi szerkezetek ezek még, az előd 7xxx, 7S26 nagyon tartós volt, ha voltak is gondok, jellemzően azért, mert rengeteg órát döbbenetesen elhanyagoltak - a 2824-2 pedig már lassan 40 éve van használatban, de ugyebár alapvetően 1948-as Eterna automatára épül - ezzel már van tapasztalat.
A 2824 ugyanakkor biztosan rosszabbul viseli, ha elhanyagolják, nem szervizelik, de a most kapható, igényesebb kiviteleiben látatlanban azt mondanám, hogy pontosság tekintetében bármikor veri a Seiko NH35/4R35 vonalat.
Érdeklődnék, hogy van-e valakinek tapasztalata/véleménye az ETA 2824 és a Seiko NH35/4R35 szerkezetek tekintetében? Nem a konkrét technikai/elméleti paraméterekre gondolok (mint például a lengésszám különbsége stb.), hanem a tapasztalat útján szerzett gyakorlati különbségekre lennék kíváncsi. Konkrétan, hogy a pontosság, megbízhatóság tekintetében lehet-e közöttük bármi különbség, pl. mindegyik szerkezet esetében szabályozással elérhető-e ugyanolyan mértékű pontosság stb., vagy lényegében egyformák?
Azért érdeklődöm, mert nézegetek egy NH35 szerkezettel szerelt búvárórát, eddig viszont csak ETA 2824, illetve 2836 szerkezetű óráim voltak, s kíváncsi lennék, hogy ugyanúgy "megbízhatok-e" az NH35 (vagy 4R35)-ben?
Pont a légkalapács jutott eszembe 1-2 hete, amikor az automaták mozgásigényén törpöltem, hogy na ott aztán felhúzódik amennyire csak tud. :) Mondjuk úgy 1 perc rázással a max járástartalékig.
"Traser úgy döntött, hogy nem teszi közzé a svájci automata szerkezet tényleges nevét, bár feltételezzük, hogy vagy az ETA 2824 vagy a közel azonos Sellita SW-200, mint más óráikban."
Ezt tényleg megtehetik, nem lehet tudni, milyen szerkezet van benne ? Tudja valaki?
Egyébként mi a véleményetek erről az óráról? Magyarországon forgalmazza valaki ? Az Ebay-n 258- nál kezdődik, de láttam 500-ért is.
200 - 300 eur nem zafír hanem ásványi üveg seiko automata szerkezettel. Ami zafír és ETA szerkezet az most előre rendelve 500 - 800 usd + 25 usd posta + vám adó... ez kb 1100 usd jön ki... azért már ismert gyártó óráját is be lehet szerezni zafír + ETA vagy Selita alapú mechanizmussal. Limited Edition 1500 usd helyett 500... szépen hangzik. A titánium tokkos és szíjjas verzió meg csak 1600 helyett 800 usd....
Próba szerencse.... ja és nem Swiss Made hanem Swiss movement
Hát igen. Szubjektív. Van egy - két Luminox órám, sőt vadiúj eladó is egy pár, de nem automata. Én sportoláshoz használom, teniszhez, úszáshoz. Sajnos zöldfülűen már tönkretettem egy automatát teniszezés közben. A kvarc RONDA 5050.B szerkezetű, zafír üvegű, fém vagy titánium házas 20 ATM vízállóságú Luminoxok nagyon beválltak nekem is és lehet találni jó áron olykor olykor.
A többiek már megválaszolták - annyit fűznék hozzá, hogy ez egy eléggé korai, cca. 1940/50-es évekbeli modell, rossz a számlap, az egész alapos felújításra szorul, és ha törött a billegőtengely is, akkor a rendbe hozására nyugodtan számolhatsz a számlap felújításával egyetemben egy 50-60 ezres tételt. Az óra ezek után fog érni 30-50 ezret, nem többet.
Ha tehát csak pénzügyi szempontból nézed, "befektetésnek szánod" - akkor ez az óra sajnos gyakorlatilag értéktelen.
Üdv. Segitségetekre lenne szükségem. Adott a következő Tissot óra. Mit tudnátok elmondani róla ? Inkabb a kora érdekelne, de bármilyen információs szívesen fogadok. Üdv, Balázs.
"Legfeljebb uniszexnek vagy nőinek listázott (de nem kimondottan nőiesen kinéző) modellt kell választani."
Erről beszélek, ez maradt... A Tutu listájában Tissot automatából - ami, azért nem egy "nagy durranás", de már a többszöröse egy Seiko 5 árának - 40mm a választék alja. Quartz-ból találtam egy 38mm-est.
Persze meg lehet úgy is közelíteni a problémát, hogy a választék hiánya sem nagyobb gond, mint mondjuk nem nőies kinézetű női órát hordani :-)
Az viszont valóban árnyalja a képet, hogy azért a nagyok sem mindig a teljes stílus-készletüket fedik le kisebb átmérőjű modellekkel.
"Akinek meg csak pl. egy offtopic Seiko 5 ára a felső határ, annak meg marad, amit a divat diktál."
Teljes tévedés, Seiko 5-ből van átmérő-választék, a kategória többi komoly versenyzőjénél (Casio, Citizen, Timex, Vosztok) szintén. Legfeljebb uniszexnek vagy nőinek listázott (de nem kimondottan nőiesen kinéző) modellt kell választani.
eleg sok embernek van baratja, rokona az usa-ban. ezeket egyszeruen meg kell kerni az ugylet lebonyolitasara. aztan vagy elhozzak a cuccot egyszer szemelyesen, vagy mas modot lehet talalni az atvetelre. egy egymillios arelonybol mar egy akar kethetes amerikai vakacio is kijohet ket embernek. ezt azert kar lenne befizetni vamra es afa-ra.
PP, VC és még jó páran ugyanabból a ligából ma is gyártanak 34-36 mm-es tokkal - van akinek bár vastag a bukszája, vékonyabb a csuklója és nem érzi komfortosnak, ha a tokfülek már elérik a csuklója szélét. Azért a vásárlóközönségért belefér némi variálás a tokokkal. Akinek meg csak pl. egy offtopic Seiko 5 ára a felső határ, annak meg marad, amit a divat diktál. Pénz beszél, kutya...
Egyszer a rövid haj a menő, azután a hosszú, auztán megint a rövid, majd a középhosszú és így tovább, amíg meg nem kopaszodik az ember és már nem érdekli az egész...
Nem szívesen lennék annak a helyében, aki azon felbuzdulva, hogy mi pénzt elkérnek mások egy kisebb átmérőjú óráért, jól bevásárot anno befektetési céllal. Aztán meg jöttek a 42-45mm-rel tokozott csodák és azok kellettek az embereknek. Hát nem őrület, hogy egy olyan piszlicsáré dolog, mint a divat tönkre tud tenni egy tuti bizniszt...?
Az USA piaccal szerintem indokolt óvatosan bánni. Onnan még venni sem biztos, hogy tudsz (én szerszámot vettem már ott úgy, hogy nem volt deklarálva, hogy "may not ship to Hungary", meg PayPallal fizettem volna úgyis - de az eladó mégis közölte kerek perec, hogy márpedig ő ilyen bunyevác ázsiai helyekre nem szállít és kész - és nem kaptam meg...) - eladni viszont szinte 100%, hogy nem. Még a brit-német-skandináv-francia eladók csak-csak, de még ők is csak szőrmentén - az USA valódi belpiac, az ott eladók-vásárlók cca. fele eladni is csak belföldön, belpiacon hajlandó, venni meg legalább a 90%-uk, de lehet, hogy még sokkal nagyobb arányuk.
Magyarán te megvehetsz egy órát onnan, csak egyfelől szinte 100%, hogy utána ki kell még fizetned a vámot-áfát is rá (ami egy 3 milliós órából rögtön 4 millióst csinálna...), és utána meg ott fogsz állni, hogy az USA piacra szükség esetén eladni még akkor sem tudod, ha megfeszülsz, meg már féláron kínálod - nem vesznek innen, nincs bizalom és pont. Ami piacokra meg - szintén nem könnyen - el tudod adni, ott meg ezek az árak egyszerűen nem érvényesíthetők.
A Chrono24-en látott árakon Magyarországon nem lehet eladni egy órát. Mutatóba, szökőévenként, talán. És az sem véletlen, hogy az ismert, nagy, a neten áruló hazai nepperek már legalább strómannak keresnek maguknak német-svéd-brit partnert, akinek a nevén futtatni tudják kint az eladásaikat, mert magyar nexussal még EU belpiacon is nehéz eladni valamit. Nem, nem lehetetlen - de nehéz. Öt potenciális német-francia-brit-stb.. vásárlóból négy, amikor kelet-európai eladót lát, inkább továbblép. Ez van...
Azért ez így nagyon sarkos - amennyire meg tudom ítélni, meg előadásokhoz utána-búvárkodtam a témának, a "nosztalgia-hullámok" valóban szó szerint hullámok, és a divatok folyamatosan változnak. Azért mindenre lesz mindig valamekkora érdeklődés - de ennek intenzitása akár nagyságrendet is ingadozhat, ezek az "arany öltönyórák" kifejezetten népszerűek és nagyon jól eladhatók voltak kb: két évtizede, viszont érdekes módon a 70-es években is kimentek a divatból (az volt ugyebár a "monsters of seventeens" időszaka..), aztán visszajöttek. Kétszer is volt időszak, amikor a négyszögletes órákra gerjedt a nép - aztán megint a kerekre...
Szóval nem biztos, hogy ezek a dolgok örökké tartanak - és ez elmondható pro és kontra egyaránt. Elmondható a mostani divatra is - egyáltalán nem vagyok én biztos abban, hogy a most listaáron is eladható "über-divatos" Rolex Sub Date ennyire kelendő lesz mondjuk 10 év múlva is. Hogy nem fogják akkor sem leköpni, az hétszentség - de egyáltalán nem biztos, hogy bármiféle felárat hajlandó lesz érte bárki fizetni - és azt sem szabad elfelejteni, hogy pont ezek az órák azok, ahol, ha úgy tetszik, már jól tudnak működni a piaci ciklusok - lévén van óriási kínálatuk/készletük.
Egy egy példányban készült 220 éves egyedi Breguet komplikált zsebórának "nincs piaci ára", kis túlzással akármennyi lehet a végeredmény egy árverésen. Lehet akár elkeserítő is, de elképesztő árcsúcsokat is megdönthet - mégsem lehet levonni egyikből sem azt a következtetést, hogy ez most jó/rossz befektetés - mert ez ép ésszel tulajdonképpen nem is minősíthető befektetésnek. Nem értékelhető - nincs mihez komparálni...
Egy olyan Rolex modellcsaládból, amiből három-négy ezer van egy adott pillanatban eladó csak a Chono24-en - már lehet egyfelől levonni következtetéseket - másrészt ez az a terület, ami már tud kőkeményen buborékokat fújni, aztán kipukkanni...
Nem vesznek már a népek meggymag méretű arany Jaegert, 33 milliméter az ma már röhej. Ugyanúgy nem kell a 35 mm-es offszájd tokos 70-es évekbeli arany IWC sem. A nagypapa órák kora lejárt, aki nem kapcsolt időben arra szó szerint rá fognak rohadni a kisméretű arany öltönyórák bármi is szerepeljen a számlapon...
Nem akarlak meggyőzni mindenáron, de pont az általad linkelt listából az alábbi cirka + 10% felárnál tart az aktuális ÚJ LISTA ÁRHOZ képest!!! És még nincs vége!
Most akkor mi az ami nem érthető?
Továbbra is elbeszélünk egymás mellett. A részemről kiszálltam.
"Az általad linkelt órákból kettő a diamante ill zafír rubin verzió teljesen érdektelen mert nagyjából senkit nem érdekelnek.."
Az én fogalomtáramban ez is egy követeztetés. Másrészről miért ne lenne mérvadó egy olyan órának a sorsa, amire nem licitálni lehet, hanem ajánlani egy árat? A C24-ről csupa ilyet link-eltél, ha ott ezek szóba jöhetnek, akkor az ebay-en miért nem?
Egyébként itt van az elérhető aukciók listája - 3 nap van a legkésőbb lejárónál, pár óra a leghamarabb lejárónál - és nem úgy néz ki, hogy bármelyikért is ölik egymást a népek, 6-ból 1-re van licit :
"Viszont a 1166710 már érdekesebb dolog attól eltekintve, hogy el van árazva."
Ebben egyetértünk, csak szvsz ez az általad a C24-ről hozott példákra is igaz. Továbbra is az a véleményem, hogy az egy bolond százat csinál effektus működik.
Az, hogy egy-egy óra elmegy írreális áron - miközben ugyanolyanok tömegével várnak eladásra - nem mutat túl a piac normális működésén. Én is vettem így órát - az ott és akkor nekem megért annyit...
Mindig is lesznek olyan modellek, amikért adott időben bizonyos vásárlókör hajlandó többet adni, mint amit a józan ész diktálna. Viszont hiába adták el eszméletlen összegért a P. N. Daytona-t, nem indult be felvásárlási láz a Daytona-kra.
A befektetési célú vásárlás elmélete szvsz akkor állnak meg, ha a vétel pillanatában ugyanolyan árú/presztizsű/népszerűségű órák értéke az idő múlásával trendszerűen nagyjából ugyanúgy változna - ahogy pl. működik ez az antik műtárgyaknál. Mert ha nem így van, akkor meg ugyanolyan lutri, mint bármi más.
Vannak/lesznek órák, amik jobban tartják/akár növelik az értéküket, vannak/lesznek egyedi darabok, amiket valóban érdemes lehet megvenni, de abban nem hiszek, hogy egy befektetési tanácsadó tőzsdeügynök mintájára SOS rácsörög a kőgazdag ügyfelére, hogy most kellene jól bevásárolni pl. Rolex-ből...
Tény, hogy sok Rolexet kínálnak, de, hogy pont a példádnál a GMT II- nél maradjak az igazán kurrens 16710-ből csak 467-et hirdetnek eladásra. Aztán, hogy ez világ viszonylatban sok avagy kevés? Már egy másik kérdés. Viszont ugyanazt tudom mondani azt általam említett jelenség létezik. Bizonyos márkák bizonyos modelljei körül/elsősorban acél Rolex sport modellek/ kialakult egy hisztéria az utóbbi időben. Elsősorban a nyugat európai illetve ázsiai piacokon és jellemzően a 8-16k ársávban. Ami azért már ott is egy jól körülhatárolható összeg, nem a kosztpénzből szorítják ki. Már nem csak a gyűjtők, rajongók, órabarátok vásárolnak hanem egész egyszerűen mindenki akinek van erre pénze mégpedig befektetési céllal. A hiány nem mesterségesen alakult ki. A várólisták és a listaár feletti értékesítés nem amiatt alakult ki mert a gyár vissza fogja a darabszámot hanem mert egyszerűen drasztikusan nőtt a kereslet. Egyébként persze ezen a gyártó jár a legjobban, évekre előre le vannak kötve a kapacitásaik. Talán még annyi, én simán emelném a listaárakat.
A vintage piacra nincs rálátásom ezt te jobban ismered.
Messze menő következtetéseket ebből nem fogsz levonni.
Az általad linkelt órákból kettő a diamante ill zafír rubin verzió teljesen érdektelen mert nagyjából senkit nem érdekelnek, hasonlóan az utólagosan buherált PDV és más egyéb fúrt faragott nem gyári készítésű órákhoz. Általában ezek még a listaárat sem érik el. Tehát ezek nem kifejezetten abba szegmensbe esnek amire céloztam.
Viszont a 1166710 már érdekesebb dolog attól eltekintve, hogy el van árazva. Ezekkel a paraméterekkel max 10K környékén szoktak elkelni. Ami persze még mindig cirka 15% felár egy hivatalos dílerhez képest, de elenleg a 10,7K nem reális.
A 16710 az egyik legkeresettebb modell a piacon, de még ez is drága. 7-7,5K környéke a reális, ami persze így is egy vadonatúj acél Submariner ára. Eladás itt sem túl valószínű.
Amennyiben pedig tényleges eladási árakra vagy kíváncsi sokkal mértékadóbb lenne ha érvényes licit alatt lévő aukciókat tennél figyelőre.
Szerintem nem időpazarlás - szeretem az órákat és mivel én is csak vétel útján juthatok hozzájuk érdekelnek az árak is, rendszeresen követek ebay aukciókat olyan óráknál is, amikért messze nem fizetnék annyit, amennyit az eladó szeretne érte, de érdekel, hogy meddig megy el a licit/mi lesz az óra sorsa. Ebből a szempontból praktikus az ebay...
Itt van 4 óra (GMT Master II) nézzük meg egy hét múlva, mi lett a sorsuk :
Rolex Uomo 40mm Gmt Master II 116710 Acciaio Batman Ceramica Inserto- Nuova
Számomra már az információ, hogy nincs határidő, lehet alkudni, illetve hogy fellelehető órák többségét USA beli eladó kínálja. 4 oldalnyi találatot adott az ebay, amik között bőven van ami nem óra - ha olyan jó vétel egy ilyen, van esély, hogy legalább egy elkel :-)
Hozzá kell tenni, hogy amit én írok - azt kereskedőszemmel nézve kicsit a "cserép alól írom", lévén külhonból venni még csak-csak szoktam az ebayon mindenfélét, de eladni nem. A hazai piac pedig olyan, amilyen, én konkrétan a hazai régiség-óra piacon semmiféle pezsgést vagy fellendülést sem észlelek, sőt, szerintem kifejezetten döglődő, még helyben járónak is csak nagy jóindulattal mondható. Az órabörzéket neked sem kell bemutatni - a legendás "Ecseri" meg olyan szinten járja a végét, hogy nem vagyok biztos, hogy nem fogják rövidesen bezárni, és a helyén valami hipermarketet felhúzni...
Olyan esettel meg még én is találkoztam (még ha nem is voltam sajnos haszonélvezője :-)) ), hogy egy kőgazdag sznobnak itt és most azonnalra kellett valami, egyébként várólistás, nehezen beszerezhető puccos Rolex modell (az is Daytona volt amúgy, ha jól emlékszem), és hajlandó volt érte csuklás nélkül dupla-tripla árat is kifizetni - no de minden ilyenre jut száz másik nehéz eladás...
Az mindenesetre nagyon elgondolkodtató, hogy pont a nagyon sztárolt, általad emlegetett modellekből (és itt most a GMT MAster különösen szemet szúró) iszonyatos kínálat van, a Chrono 24-en például minden hetedik (!!) óra Rolex, több, mint hetvenezret hirdetnek - és piszkosul kérdéses, mennyi is megy el belőlük ténylegesen (és az is mennyiért, mert a háttéralkukat nem láthatjuk).
Még egy megjegyzés - csak újra ránéztem az emlegetett IWC C89 vonalra - hát, az ott hirdetett árak a két és háromszorosa között szórnak annak, amennyiért a magyar piacon a pillanatnyi tapasztalataim szerint ténylegesen el lehet egy-egy ilyen órát adni. Persze itt is kérdés, hogy mi realizálható ugyanakkor ezekből az árakból - mert közben én meg a gyűjteményembe rendszeresen tudok az ebayon vásárolgatni úgy ezt-azt, hogy bizony a szokásos hazai árak alatt veszek (már amikor vannak egyáltalán hazai árak, mert például Grand-King Seiko, akár mechanikus, akár kvarc nincs is itthoni kínálatba - egyáltalán), de így is azt látom, hogy aki jó áron akar eladni, annak eleve azzal kell kalkulálnia, hogy nem itthoni lesz a vevője... És, hát akkor ugyebár jönnek a szokásos dolgok - egy kelet-európai eladótól soha a büdös életben nem veszik meg annyiért az óráját, amennyiért egy némettől, amerikaitól - a Rolex vonalon talán legjobban pörgő amerikai piacra innen gyakorlatilag nem is lehet eladni, eleve akkora a hazai kínálat, hogy a külföldit ott meg sem nézik - mi ott legfeljebb vevők lehetünk, csak kívülről nézhetjük, amit művelnek...
Leszögezném, hogy én sem vagyok nepper egyszerűen csak feltűnt a jelenség és megpróbáltam az okait megtalálni.
Tény az is, hogy csak bizonyos gyártók bizonyos modelljei keresettek, pl senki nem kíváncsi egy 34mm Air Kingre és nem kétlem, hogy azokra sem amiket te is említesz. Mindig vannak trendek divatok ebben is mint például a festményekben vagy műkincsben régiségben és sok minden másban is. És persze tény az is, hogy a konjunktúra sem tarthat örökké. Viszont az is tény, hogy bizonyos márkák ára folyamatosan, cirka ötven éve emelkedik jóval az inflációt meghaladó mértékben. Amikor az első Explorer megjelent cirka 100 USD környéke volt ma ez inflációval növelve 800 lenne. Ennyiért ma már sem Explorert sem semmilyen más Rolexet nem kapsz.
Egyébként én is kíváncsian várom meddig lehet még ezt a lufit fújni, de egyelőre úgy tűnik, hogy még lehet...
A gondolat meneted elvileg még akár logikus is lehetne, de erős csúsztatás! Viszont amennyiben a kérdéses órák közül lemented mondjuk ár szerint az öt legolcsóbbat, azt fogod látni, hogy ezek belátható időn belül el is kelnek. És amennyire én a C24 eladóit a tapasztalataim alapján ismerem, akár még a 100 ill 150 Eur engedmény is elképzelhető. Direkt ár szerint növekvő sorrendben kértem le a listát és mondjuk nem azt citáltam példaként amelyen a hirdető esetleg 25K kér egy Pepsiért. Mert nyilvánvalóan ő jó szerencséjére ill a csodára vár.
Szóval tetszik, nem tetszik ezek a realitások. Nem mellesleg pedig nem a svájci óraipar egészével példálóztam, hanem csak az igazán nagy pályásokkal és magára a jelenségre próbáltam felhívni a figyelmet amivel az utóbbi időben jó néhány mértékadó külföldi fórum is foglalkozott már.
És akkor zárszó gyanánt:
Még a múlt héten egy magyar FB oldalra felkerült egy 2008. 16610 LV. 12.500 Eur. Utolsó ismert listár 2010. 4.600. Eur.
Fél óra alatt elkelt, valamelyik kereskedő vette meg.
Amennyiben nem hiszed akkor járj utána, de csak az idődet pazarolnád vele. ;-)
Nagyon ellentmondásos ez a dolog... Egyfelől - én nem vagyok óranepper, így a napi árakban nem vagyok annyira benne, mint aki állandóan adja-veszi őket. Másfelől azért elég sok ismerős megtalál a szervizen túl azzal is, hogy segítsek már neki eladni az óráit - és, hogy őszinte legyek, én azt látom, hogy NEM TUDOM ELADNI normális áron azokat idehaza. (Kéretik a mondat minden jelzőjét figyelembe venni!!)
Az, pedig, hogy valamit mennyiért hirdetnek, az nem jelenti azt, hogy el is tudják adni, de készséggel elhiszem, amit írsz, másfelől itt is azt látom, hogy a "hype", ahogy te fogalmaztad (én meg talán buboréknak tippelném??) azért nagyon szűk körre, egy-két gyártó néhány modelljére korlátozódik.
Lehet, hogy a Patek Nautilus ilyen áron megy, de ehhez képest meg női arany Patekot most adtak el végül egy éves kínlódás után a szemem előtt el törtaranynak, mert hiába futtatták meg mindenféle árverésen, tették fel a Vaterára, járt még pár galériás-BÁV-os árverésen is - NEM KELLETT SENKINEK. Pedig egyben volt, szép volt, de aranyárnál többet senki sem akart érte fizetni..
Az ebayt tudtam én is csak javasolni, de az meg körülményes volt nekik...
A Rolexnél is azt látom, hogy néhány modellre döngenek a méhecskék - a többi meg ott áll beporzatlanul... Elhiszem, hogy a most korszerű és divatos megjelenésű modelleket eszement áron viszik - itt és most éppen... - de közben meg egy kicsit régebbi Rolex Date-t nem tudtunk eladni, most már egy svéd árverési lapon futtatjuk - és NEM MEGY EL... Arany 18K-s kézi húzós LeCoultre KUTYÁNAK NEM KELL... Ezer euróért sem kell.. Szép, klasszikus, hibátlan 18K IWC C89 árverésen négyszer (!!) megfuttatva nem jutott 7xx euró fölé.
Persze, mondhatod, hogy nem ezeket kell venni - de ezek az órák 10-12 éve meg jól mentek, jól eladhatók voltak - most a puszta eladásuk is probléma. Én semmiképpen sem vennék mérget arra, hogy a Patek Nautilus ára mindig csak fölfelé fog menni, ahogy a Rolex GMT Master sem egy fellelhetetlen ritkaság, csak a Chrono 24 több, mint 3200találatot (!!!) hoz fel (ehhez képest a kutyának nem kellő IWC C89-re ad 74 találatot...) - az árak cca. 2 milliótól a csillagos égig - és tudod mit, nem vagyok én olyan nagyon biztos abban, hogy mind a 3200 el is fog ilyen árakon kelni...
De majd kiderül. Ami a válság emlegetését illeti - a ciklikus válságok a piacgazdaság inherens részei, eléggé elkerülhetetlenek, és igazándiból sajnos "már ideje van" a következőnek, a tünetek láthatók is, óriási buborékok vannak a tőzsdéken - nálunk az építőiparban meg egy-két más területen - és már egy elég kis visszaesés is a luxus-szegmensből igen hamar kiszippantja a keresletet.
Ettől persze még lehet igazad, de tegyük hozzá azt is, amit az első posztomban is megjegyeztem, hogy azok az órák, amelyek befektetésként értelmezhetőnek tűnnek - azok bizony drágák. Egy kis, vagy éppen nem is kis kocsi (új !) áráról beszélünk - ami aztán később vagy jó üzlet lesz, vagy nem...
Én ezt bizony nem javasolnám senkinek - csak ha amúgy is vágyik ilyen órára, hordani, szeretni is akarja, lelkesedni érte, büszkének lenni rá - akkor hab a tortán, hogy esetleg még anyagilag sem jár rosszul - de ezt garantálni???
Lehet, hogy én vagyok figyelmetlen, de szerintem nem eladási árakat látok, hanem azokat az árakat, amit az eladó kapni szeretne. Ebben az esetben, ha mondjuk felrakom a C24-re az 572 db-os orosz óra gyűjteményemet - nincs ilyenem - (összérték újonan mondjuk 1M HUF) darabját 4,5 - 6 M HUF köré pozícionálva, akkor innentől kezdve jó vétel lesz a pl. egy krómtokos Poljot?
Nem ez lenne az első eset a világtörténelemben, amikor sokan spekulálnak arra, hogy majd mennyit lehet kapni valamiért csak várni kell egy kicsit az eladással, aztán meg jó nagy számot írni az árcédulára. Csak mert mások is ezt csinálják...
Ezt most sajnos nem látod jól! Mert, hogy a tények nem igazolják azt amit állítasz. Bizonyos modellek bizonyos típusai esetében/ Rolex acél sport modellek, PP Nautilus, AP RO, stb/ a használt óra piacon folyamatosan az utóbbi egy évben pedig kifejezetten meredeken emelkedtek az árak. Konkrétan ott tarunk, hogy a használt darabok már a tényleges listaárak felett kelnek el. Jelentősen a listaár felett!
És, hogy ezt tényekkel is igazoljam:
PP Nautilus 25.000.000. helyett 40.000.
Rolex 116610 LV 8350. helyett 9.000. felfelé
Rolex GMT master II. Pepsi 8.800. helyett 14.500
A sort persze még folytathatnám tovább.és az árak sem teljesen pontosak, de azt hiszem a tendencia nyilvánvaló.
Jelen pillanatban már akkora a hype, hogy bizonyos modelleket már a szürke kereskedők is visszatartanak további áremelkedést prognosztizálva ill megint mások elkezdenek felvásárolni más bizonyos modelleket. pl: 16610LV, Pepsi, stb.
Vagy, hogy még tovább menjek egy acél Daytonán 3 év alatt 60-70% hozamot lehetett elérni. 6-7 évvel ezelőtt egy plexis DJ 1.00 Euro környékén volt kapható mostanság az árak 3.000. felé tartanak. Néhány éve valamelyik órabörzén valamelyik nepper szó szerint könyörgött, hogy adják már 2.500.eurót egy 16710 Coke GMT-ért. Most ha nagyon megfeszülsz talán hétezerért kapsz egyet. A Zenith szerkezetes Daytona se nagyot érdekelt senkit, keress rá milyen áron megy most. Jelen pillanatban ott tartunk, hogy sokan már csak és csakis befektetési céllal vásárolnak. Persze kérdés, hogy ez meddig fog tartani, de egyelőre lényegesen nagyobb a kereslet mint a kínálat. A megfelelő következtetéseket a tények tükrében vonja le mindenki maga!
A recessziós elméletedet pedig már öt évvel ezelőtt is kifejtetted, de eddig még ez nem történt meg.
A hazai piacról pedig annyit, hogy egy bizonyos körben igaz ha egy szűk körben is, de mozog. Legalábbis én a nulla tranzakciónál lényegesen többről tudok, pedig még szakmabeli sem vagyok!
Persze, csak a kérdésfeltevés arra irányult, hogy kifejezetten befektetésként mit érdemes venni. Amire ugye igazándiból azt lehet válaszolni, hogy nulláról, tapasztalat-szakértelem nélkül nekifutva ennek a témakörnek ez nem fog menni, és tulajdonképpen még nagy szakértelemmel-tapasztalattal sem lehet biztos tanácsot adni, nem lehet azt mondani, hogy vedd ezt vagy azt - és akkor tíz év múlva biztosan nyersz rajta...
Pláne, hogy most a válság okozta óriási piaci mélypont utáni felpattanásban vagyunk, ami egy újabb, most már sajnos lassan időszerű kisebb-nagyobb recessziós időszak mellett megint visszafordulhat, az árak újra eshetnek, és simán lehet, hogy aki most bevásárol, öt-tíz év múlva a vételárat sem kapja vissza...
A hazai piac meg már eleve döglött, én azt látom, hogy a magasra kitartott árak szinte nulla tranzakcióval párosulnak - ha valóban el akar az ember adni valamit, akkor hiába nézi a Chrono 24 árait, nem ritkán még a felét kérve sem kerül vevő semmire...
Pláne hogy lassan elérjük azt a pontot, ahol sima etához sem fognak alkatrészt kapni a független órások.
Igazad van: egy jól megválasztott modell, ami később ikonná válik, az gyári szervizek mellett is tudja a magáét. Csak tudni kell még "olcsó" korában eltalálni, melyik válik majd ilyenné.
Garancián túli szervizelést nem kell feltétlenül Rolex szervizben végeztetni, bár kétségtelenül a piac ezt jobban honorálja. Mint írtam, nem ez a meggazdagodás kulcsa, de jól megválasztva az órát lehet rajta valamit nyerni.
Amennyiben történt volna rajta két gyári nagyszerviz, már helyben is lennél kiadás terén. :) Nyilván nem kopik semmi, ha nem használják, de azért ilyen nyereséghez
kell az is, hogy hozzá se nyúljanak ahhoz az órához.
Vannak ennek fokozatai a nem gyári szervizeltetéstől kezdve
a "szervizigény mentes állapot"nevű facebook science fiction-ig.
De a kérdező egy darab karóráról, és jól karbantartott óra értéknövekedéséről kérdezett. Napi használatban lévő Datejustnál, időben végzett gyári szervizekkel nem lesz az akkora bolt.
Ez is azt bizonyítja hogy az óra nem befektetés. Na meg bevétele, nyeresége, jövedelme sincs. Ha bármilyen komoly cég részvényét vetted volna 2010-ben az is ma minimum a dupláját érné de inkább többet
Valóban a Rolex és a Patek Philippe lehet jó befektetés, de szerencse és idő (és sok pénz ) kell a nyereséghez. A Rolexnél az acéltokos sportmodellek a nyerők ( Submariner, GMT, Daytona), most nagyon elszálltak az árak. Csak példaként: én 2010-be vettem egy Datejustot (nem sport modell ) 360 ezerért, most kb. 7-800 ezerért tudnám eladni. Van egy Fb csoport, ahol használt és új Rolexeket lehet venni megbízható forrásoktól. De ne számíts gyors meggazdagodásra, van hogy csak tartja az árát az órád éveken át. Viszont ez is sokat számít ebben a hobbiban. Sok sikert !
Ha komolyan befektetésként érdekel csak a téma - akkor azt tudom javasolni, hogy ne is erőltesd tovább. Nagyon nehezen és csak esetlegesen fogsz találni olyan órát, amit jó üzlet befektetés gyanánt megvenni és ülni rajta utána - újonnan vásárolva pedig jóformán nem is nagyon lehet ilyet találni.
Az óra mint befektetés szerencsés esetben értékálló, nem veszti el az értékét, egyes márkák/modellek idővel drágulhatnak is - de ezt előre nehéz kiszámítani. Egy új óránál meg nagyon kevés kivételtől eltekintve inkább az a kérdés, hogy mennyit buksz - amelyeken nem sokat, picit akár nyerhetsz is - azok viszont újonnan is várólistás és drága, több milliós karórák. Ugyanakkor az óra nem simán egy műtárgy (mint egy ékszer vagy festmény), hanem egy műszaki berendezés is, ami karbantartást, törődést, ráfordítást igényel, használtan megvéve pont úgy, mint egy használt autónál, csúnyán rá is lehet fázni, az esetleg remélt nyereséget elviheti a javítás-felújítás, folyamatos szervizelés költsége.
Hat....tenyleg NAGYON kezdo vagy, de nem remenytelen az eset:-)
Ezekre a kerdesekre az interneten, foleg angol nyelvu forumokon talalhatsz valaszt, az itthoni oiac nem reprezentativ egyaltalan ezekben a kerdesekben.
Először is, a félreértések elkerülése végett, ezt a felhasználónevet kizárólag azért hoztam létre, hogy hozzászólhassak a beszélgetéshez.
Egy kevés ideje foglalkoztatnak a karórák, azon belül is a svájci modellek. Eléggé kezdő és tudatlan vagyok még a témában, ezt kérlek nézzétek el nekem! Korábban sosem volt még komolyabb órám, de fontolgatom egynek a beszerzését. Számos weboldalon olvastam, hogy a Rolex jó befektetésnek bizonyul. Mit tudnátok ezzel kapcsolatban mondani? Mennyire jó befektetés? Milyen intenzitással tud növekedni egy jól karbantartott óra ára az évek múlásával? Mennyire van erre igény ma Magyarországon? Ki vesz manapság "használt" Rolexet ilyen árkategóriában? Hol / hogyan lehet hozzájutni limitált példányszámban gyártott modellekhez?
Tóth László 1221 Bp, Mária Terézia u 12. WDL 1052 Budapest, Váci utca 19-21, 1.e, 1052 (ez a márkaszerviz - árajánlatot biztos adnak, aztán lehet dönteni)
Ha szerencséd van, akkor csak egy komplett tisztítás kell.
Milyen caliber van benne? Vmilyen 28xx ETA, vagy Powermatic - gondolom nem stopperes? Ha a második, az nem túl jó hír, jó eséllyel cserélni kellene a caliber-t. Ha ezt nem tudod, akkor mi típusa - pl. Visodate stb ?
2 éves Tissot automata órám megâllt egyik napról a másikra, mi lehet a baja? Illetve tudtok Budapesten megfizethető mestert akihez érdemes lenne elvinni?
Sajnos nincs 400ft a font. De amúgy kockázat nélkül nincs haszon! Ez most nem jött be, majd legközelebb valami más. A korom miért annyira fontos? Ez nem társkereső, arra van itt másik fórum, ismerkedj ott.
És értéket sajnos tényleg nem képvisel. Eleve jogilag gyakorlatilag forgalomképtelen (elvileg el is kobozhatják, ha megpróbálnád neten árulni, hiszen hamisítványként tiltott termék - BTK296), de a gyakorlatban is filléreket ér, az Ecserin legutóbb árusnál egy ilyen 2eFt környékén láttam, és ha érdekelt volna egy picit is, szerintem egy ezresért is odaadta volna...
Biztos? Láttam a neten több ilyen óra fotóját. Igaz ebből 2db volt magyar hirdetésés a többi külföldi. Ami megfogott benne az az üveg. Maga az óra és a külső réz karika elég réginek tűnik és az üveg ahhoz képest karcmentes tehát minőségi.
Ad1: Az Omega soha nem gyártott ilyen kivitelű órát, de zsebóra szerkezetekből kisiparilag készültek később efféle üveggömbös asztali órák, a XX. század közepén népszerűek voltak.
Ad2: A rossz hír az, hogy ez egy olcsó, egyszerű, filléres kínai szerkezetre épült, közelmúltbeli közönséges hamisítvány, értéke kb: zérus.
A honlapjukon nem találtam semmilyen konkrét földrajzi címet, de holland-svéd véállalatnak mondják magukat, és állítólag svájcban szereltetik az órákat - a kikcstarteres oldaluk szerint, Luganoban van az összeszerelés helye. ETA-2824-2 Elaboré-t tesznek az órákba.
Mellesleg szerintem tetszetős design és kivitel, a képek alapján.
Igen,Igen. Ebből is látszik, hogy már rendesen keverem a dolgokat. Nincs mentségem a profiknál, csak gyenge védekezés, hogy laikusként száznál több különböző órát, számtalan magyar és külföldi cikket, fórumot , véleményt olvastam el. Mindenkitől elnézést és akkor most én egyenlőre el.
Köszönöm, már át is megyek. Az a helyzet, hogy svajciakkal kezdtem (Orient, Steinhart) aztán nagy buzgalmamban itt maradtam. Elnézést. (Lehet, hogy még visszajövök egy Orient Bravóval.)
Ui.:
Van valami jelentős következtetés levonására alkalmas oka annak, hogy az Orient döntő többségénél csak 1 év a garancia, a Seikónál több?
Szerintem én írtam, de most sem gondolom másképp :-) Azért mertem ajánlani egy Kinetic-et, mivel magad is beválasztottál egyet a potenciális befutók közé. Ha a megbízhatóságot olyan tulajdonságnak tartod, ami a
Tényleg sikerült nehezíteni, ugyanis eddig is a solar vs. kinetic volt a problémám. Ezért is fordultam a fórumhoz, mert azért ez egy picit szakmaibb mint szubjektív kérdés. Egyetlen topik társunk válaszába próbálok kapaszkodni,aki azt írta, hogy talán a solárban kevesebb a hibalehetőség.
Bármelyik jó, nézzd meg eredetiben és dönts. Ha sokat vagy szabadban és az nem vitorlázáshoz kötödik, akkor az "iránytűs" solar modell talán testhezállóbb.
Nehezítés képpen itt egy Kinetic - de nem direct drive - hasonló stílusban, ezt is meg tudod venni a Seiko-nál :
Valóban kompromisszumot kell kötni és kell egy fontos szempont ami alapján eldönti az ember és kész. Egyébként így is indul az egész, laikusként.
Tönkre ment az óra, ok kell egy másik. Elmegyek az üzletbe, veszek egyet ami tetszik. Hát igen, de megkönnyítem a dolgom, előbb szétnézek egy kicsit a neten.
Nna, itt kezdődik a baj. Én,pld. már a második hete lógok rajta és azt vettem észre, hogy már nem is az órát keresem, hanem megakarom érteni a szakmát. Minél mélyebben megyek bele, annál inkább mutat fel ujabb és ujabb problémákat és tár fel, egy minden tekintetben bonyolult de nagyon érdekes világot. Minden elismerésem az órás szakmának. Nagyon igazad van abban, hogy nincs egyetlen. Melyik a legjobb óra, melyik a legjobb mobil,melyik a legjobb autó, a legjobb mosógép,stb. ezekre tényleg nem lehet válaszolni.
Köszönöm a választ. Így már értem és megnyugtató. Én a "kitettséget" értettem félre és ijedtem meg, hogy nem jó nap hatásának kitenni, mikor pontosan azért szándékozom venni, mert sokat tartózkodom a szabadban.
Bírják a napot, nem lehet túltölteni. Viszont ha a napon 60-70 fokot is elérhet egy tárgy, az óra ráadásul fekete, akkor az nem tesz jót neki. A CTL920-as akku meg nem olcsó bele. Ha az óra karon van, akkor már nem lesz ilyen meleg, akkor mehet egész nap fullban a napfény. De kitenni és otthagyni nem jó.
Volt kérdés a visszajelzés nélküli órán az akku töltöttségi szintjével mi van, hát nem tudom. Ezen a Casion pl. ha a low szintet eléri, akkor nincs hangjelzés, se óránkénti csipogás, se ébresztő, ezt könnyű ellenőrizni. Ha ilyen sincs az órán, akkor felnyitás után az akku feszültségét kell megmérni, biztos lehet találni táblázatot, amivel megállapítható ebből a töltöttségi szint.
Az enyémhez adott kézikönyvben volt hozzávetőleges adat a töltésre is, hány lux a napsütés, hány óra alatt lép át az egyes szintekre. Megmértem a kis ledes lámpát luxmérővel, és a közepes szinten 0 távolságról elérte a napsütés erejét, tehát egy éjszaka a lámpa alatt megfelel kb. egy napi napoztatásnak, de 0 melegedéssel felügyelet nélkül. Ha ezt ismételgetem pár havonta, akkor sose fog lemerülni akkor se, ha két töltés között teljes sötétségben lenne.
Te - ahogy áltlában mindenki - az ideális/tökéletes órát keresed, ami meg nem létezik. Ha meg tudsz barátkozni pl. egy Casio, Citizen, Seiko, Steinhart "négyszöggel", akkor szerintem vedd meg bármelyiknek azt a modelljét, ami a legjobban teszik. Az egyik valamiben jobb/rosszabb, a másik meg másban. Mindegyiknek legalább annyi előnye van a többivel szemben, amennyi hátránya. A lényeg az, hogy tudd, mire számíts a hétköznapokban/hosszútávon a kiválasztott óránál.
Milyen világítótest van a lámpádban? A japán órás fórumon már futottunk ezzel egy kört, azután én is próbáltam utánanézni az "igazságnak". Egyrészről a gyártók mesterséges fényforrásnál következetesen megkülönböztetik a mezei izzót és tsait a természetes fényhez közeli paraméterekkel dolgozó világítótestektől. Illetve újabban már nem is nagyon említik a hagyományos izzót. Másrészről nem megerősített források szerint a Seiko legalább kétféle solar technológiát használ, ami pariban van Eco Drive-val, az csak a magasabb árfekvésű modellekbe kerül bele - a cellát elviekben mindenki a Panasonic-tól veszi, az elektronika körül van/lehet eltérés. A tapasztalatok affelé tendálnak, hogy az Eco Drive kevésbé érzékeny a fény "minőségére", ideálishoz közelítő körülmények között viszont a Seiko technológia hatékonyabbnak tűnik a töltésben. Saját tapasztalatom az, hogy az elviekben top-on lévő Astron elég gyengén muzsikál, ha nem direkt napfény éri.
Én a viselés szempontjából univerzálisabb solárt néztem ki, a Seiko Prospex Solárt.
Nem mintha nem volna mindegy, de nem a szerényebb ár miatt, hanem annyira megtetszett ez az "iránytűs" lünetta (N,E,S,W) , úgy éreztem, hogy pont ilyen természet fanoknak találták ki. Nem tud sokat, sőt semmit,de nagyon jól néz ki. Ez a nap dolog kicsit megzavart, mert én meg pont azért választottam ezt a kinetic szerkezettel szemben, mert egyre több napsütés, klímaváltozás stb. ()Így nincs sok értelme . Újra megnézem a felhúzható automata kínálatot.) Egyébként van benne túltöltés elleni "megelőzés"- ahogy fogalmaznak- talán ez segít. Lehet, hogy a durvább hegyekhez egy G-sock Casio Solárt kell beszereznem.Vagy mégis a kineticet. Vagy azt a Seiko5 felhúzható automatát. Nem inkább a Steinhart Tritont.
Ok, de az nem fémszíjas. Á, ott van az a problémamentes Luminox a jó tríciummal. Á, qvára túl van árazva, a Traserben meg már T100 van.
Egyébként 590 euróért egész korrekt áron adják alul-felül zafírral, és ilyen nagy vízállósággal.
Így igaz, szerintem is elég korrekt az az ár. Még azt is hozzáteszem, hogy ha jól láttam ez az egyetlen modelljük, amelynél nemcsak a számlapon, hanem a ceramic lünettán is minden jelzést, beleértve a számokat is, Supeluminova BGW9-cel festettek fel. És még ott a titán tokozás és szíj, ami gondolom az esztétikai megjelenésen túl ahhoz is hozzájárul, hogy kb 5 dekával könnyebb, mint a nemesacél testvérei.
Ami a klasszikus Submariner-dizájntól való eltérést illeti... aki ennél is markánsabb eltérést akar, annak ott az Ocean Two (vagy ez is másolja valamelyik klasszikus Rolex-modellt?)
Nem tudom, hogy lehet-e így általánosítani, vaószínűleg van solar és solar technológia között is valamennyi különbség. De leírom az én tapasztalatomat, ami sajnos offtopik itt, de talán a többiek elnézőek lesznek.
Természetjáráshoz (ami nálam igen gyakran magashegyi trekkinget jelent, nagyon zord körülmények között) én egy Casio Protrek PRW-5000-est használok, kb 7 éve. Na, az számtalanszor volt tűző napon, sőt, ami talán még rosszabb, tűző napon magashegyi, havas környezetben (ahol bizony a szemet is komoly szemüvegel kell védeni a hóvakság ellen).
Mindezek után a mai napig semmi jelét nem mutatja annak, hogy a - számlapba épített, láthatatlan - napeleme károsodott volna. Nagyon kevés fénnyel is beéri, és ez lehet mesterséges is. A kb hét év alatt egyszer sem történt meg, hogy annyira lemerült volna, hogy újra be kellett volna állítani rajta az időt. Ha teljes sötétségben és mozdulatlanságban hagyod, akkor egy (hosszabb) idő után átvált valami nagyon minimál-energiaigényű üzemmódba: minden mutatója beáll 12 órás pozícióba, kikapcsolja a kis LCD kijelzőt is, de az időmérő magja így is működik.
Egyszer már jóval 5 éves kora után, kb 6-7 hónapot vészelt át egy becsukott fa órásdobozban, tehát totál koromsötétben. Amikor kinyitotam a dobozt, láttam a total alvó állapotot. Kivettem, kézbe vettem, és kb fél perc telt el, mire feléledt: a mutatói beforogtak a pontos aktuális időre, elkezdett járni a másodpercmutató, és a kis LCD kijelzőt is bekapcsolta. Ezen ugyan L jelent meg, ami alacsony töltést jelez, de normál szobai nappali fényben is kb félóra után már M-re váltott (közepes töltöttség). Nem kellett ujra beállítani, stb.
Azért elképesztő, hogy energiagazdálkodásban egy ilyen óra már mire képes.
Hozzátenném, hogy hétköznapi viseletben csak elvétve használom, mert ahhoz túl nagy bumszli. De évek óta nem állt meg, és amint írtam, rengetegszer volt már közvetlen napfényen is.
Az árát már rég megszolgálta. Nem várom el tőle, hogy az idők végezetéig ilyen jó lesz, de egyelőre még hibátlan.
HA minden solar óra így működik, akkor én nem aggódnék.
"Napközben kevés fényt kap, éjszaka még kevesebbet, napra nem szívesen tenném ki."
Bocsáss meg tudatlanságomért, a jövő héten veszem meg első solár órámat és csak kérdezem, hogy ez a helyes eljárás a solár órákkal ? Nem bírják a napot ? (Akkor természetjáróként bajban leszek.)
És ha már itt tartunk, honnan lehet tudni a töltöttség szintjét ? (Ha nincs az órán állapot jelzés.)
Én sem tapasztalom, hogy nem komálná a mesterséges fényt. Most is az íróasztali lámpám tölti. A felmelegedésre viszont figyelni kell, mert egészen távolról (30-35 cm) megvilágítva is meglepően "forró" lesz.
a Seiko solar technológiája nem igazán abszolválja a mesterséges fényt
Na akkor jó, hogy Casio Tough Solart vettem, mert a kis ledes-usb-s lámpa alá betettem egy éjszakára, mindjárt felugrott HI-ra a MID-ről. Napközben kevés fényt kap, éjszaka még kevesebbet, napra nem szívesen tenném ki.
Tkp. egyik sem "jó", mivel a bennük lévő LiIon akku - analóg kijelző esetén - tovább bírja, mint egy hagyományos - jó minőségű - gombelem, de a cseréje drágább lesz. Fórumokon fellelhető információk alapján az akku teljes életciklusára vetítve még mindig jobban megéri gyakrabban cseréltetni a gombelemet. Teljesen lemerítani nem ajánlott, mivel a Li nem szereti. Viszont ritkábban kell óráshoz járni, tokot nyittatni és "zöldebbnek" tartják. Mind a solar, mint a Kinetic tartalmaz olyan technológiai "többleletet" a mezei quartz-hoz képest, ami el tud romlani és nem gazdaságos/lehetséges a cseréje. Bizonyos funkciók - pl. rádiós, vagy GPS időszinkron - viszont nem oldhatók meg gombelemmel, aminek ugye csak csökkenni tud a kapacitása. Amit még jó tudni, hogy a Seiko solar technológiája nem igazán abszolválja a mesterséges fényt.
A Kinetic-ről a Seiko lemondott egy időben, de állítólag a német piac visszahozta, mivel a napsütéses órák mennyisége miatt bizonyos országokban életképesebb, mint a solar. Közelít áll a mechanikus világhoz - van akinek ez számít.
Szerintem ezek afféle "alternatív megoldások", amik azért elég jól belesimulnak a mechanikus/quartz világba.
Nekem jó ideje van mindkettőből és eddig nem bántam meg. A jövőben sem tartana vissza a vásárlástól, hogy az említett technológiák bármelyike van a nekem tetsző órában.
Nagyon szigorúan véve talán a solar potenciálisan kevesebb hibalehetőséget rejt a mozgó részek hiánya miatt és ugyanezért kisebb/laposabb órákban is használható. Ritkán hordva, az akku élettartamának vége felé a gyakoribb töltési igényt is egyszerűbb abszolválni a solar-nál.
Ja, hogy arra a sarokba montázsolt kis képre gondolsz... semmo gond, nem kell elnézést kérned, tényleg fura, csak nézd meg az ugyanezen az oldalon a fotók között található nagyított közeli képet a hátlapról.
(egyébként valószínűleg az okozza a félreértést és kavarodást, hogy jól láthatóan gyártották SOPROD-dal is az Ocean Titanium-ot, es a montázson még a régi látszik... vagy épp fordítva ☺ )
De a kép alatt lehet görgetni jobbra, további képeket behozni, és nan ott egy közeli kép is a werkről... az meg 2892-A2.
Örökségből került elő egy ilyen repülő? óra. Az 5 cm-es számlapon csak a 8 Jours felirat van és alul a Swiss Made felirat van. Hátul semmi nincs rajta. Belül a rugót tartalmazó teljes átmérős nagy fogaskeréken sincs felirat. A korona forgatásával lehet felhúzni és az oldalán a pöcköt lehúzva lehet állítani az órát.
Hátha Ti tudtok valamit róla?
Néha megállogat, gondolom egy tisztítás kellene neki, kérdés mennyibe kerülhet az és megér-e ennyit ez az óra?
volna egy kérésem. vettem egy régi omega karórát és ki szeretném tisztitani és beolajozni hogy napi hasznalatban legyen. tudnátok ajánlani egy megbizható órásmstert aki jol dolgozik.( nev cim telefonszám)bp és környéke estleg debrecen és környéke érdekelne
Az angol nyelvű fórumokon fellelhetők olyan bejegyzések, miszerint a Seiko csak a felső kategóriás Orinet-eknél (pl. Saturn Diver, hogy a témánál maradjunk) engedi a saját lumibrite-juk használatát. Nekem az Orange Monster nagyjából zseblámpaként működik :-)
Ha teheted menj be Tutu-ékhoz, ott szerintem össze tudsz hasonlítani M-Force számlapot Monster számlappal - már ha a döntés nem azt jelenti, hogy meg is vetted.
Köszönöm a választ. Rendkívül szakszerűen, érthetően, tömören foglalta össze a
lényegét a történetnek. Azt hiszem a folyamat visszafordíthatatlan, a világ lett ilyen.
Lehet,hogy néhány gondolatot a kereskedelem is érdemelne (ezzel kapcsolatban) de ez most nem az a hely.
Az élet viszont megy tovább, ( mondhatnám a "szerencséseken" kívül is van élet), ezért egy Orient M-Force Bravo óra mellett döntöttem, bizonyos indokok alapján.
Mivel nekem fontos az éjszakai láthatóság is, szerettem volna tudni, hogy milyen anyagot használ az Orient
erre a célra.
Betelefonáltam a fél országot, azonban senki nem tudja megmondani, hogy LumiBrite, C akármmennyi, Bgw9.
(Ezt még tegnap délután írtam meg, de most látom, hogy nem posztoltam el...)
"A Steinhartnál a Rolex homage nekem annyira nem jött be, túl erős az érzésem, hogy azért vesz ilyet az ember, mert Rolexre nem tellett (mondjuk valóban nem telik :)), valamint túl sok a piacon és az emberek karján az ilyen olyan Rolex hamisítvány vagy hasonmás ahhoz, hogy a Steinhart minden műszaki tartalom ellenére eltűnjön a 100-200$-os kvarc Rolex hasonmások között."
A Steinhart One-tól engem is az tartott eddig vissza, hogy pofátlanul Rolex-másolatnak tartottam. De rá kellett jöjjek, hogy ha tényleg azzal áltatom magam, hogy magamnak veszem az órát, akkor kinemsz...ja le, hogy mit gondol a többi, akár óraismerő legyen, akár nem.
Ha pedig zavar az ordító Submariner-hasonlóság, akkor ott az Ocean Two, az nem annyira közismert forma (legalábbis ami a számlapot és mutatókat illeti)
"Pár napja írta valaki, hogy ebben a kategóriában található kvázi svájciak helyett jobb választás egy japán óra, a magam részéről teljes mértékben egyet értek vele"
Ezt pont én írtam :-) De a 70-80 ezer forintos "kvázi svájciak" és az itt javasolt Steinhart ára között kétszeres a kül9önbség, szóval a Steinhart "kvázisága" talán kissé kevesebb... Egy ETA 2896 Elaboré szerkezet azért nem ugyanaz, mint egy ISA kvarc, és a kidolgozásbeli különbség is ég és föld.
"Nem mellesleg az ezekben lévő szerkezetek is csupa műanyag, tömeggyártásra optimalizált, első ránézésre sem az örökkévalóságnak készülő, nem nagyon javítható konstrukció. "
És ez még csak nem is egyedül az óraipar sajátossága.
Nehéz kérdés a mai óraiparban tisztán látni - de az a helyzet, hogy ma már a Seiko esetében is kizárólag a drágább modelljeikre igaz, hogy japán gyártmányok lennének. Ahol a drága alatt érts tényleg viszonylag drágát - egy ma már 200 ezres árfekvésű Kinetic vagy Perpetual Calendar is "Movement in Japan, Cased in China" vagy hasonló hátterű. Nem mellesleg az ezekben lévő szerkezetek is csupa műanyag, tömeggyártásra optimalizált, első ránézésre sem az örökkévalóságnak készülő, nem nagyon javítható konstrukció. A most futó automata szerkezeteik többsége a végtelenségig tömeggyártásra és automatizálható összeszerelésre optimalizált, igazándiból nem valami kiemelkedő minőségű óramű - 6R15-ből például igazán jól beszabályozhatóval még nem is futottam össze, és a teljesen új, esetleg ennek ellenére frissen leszervizelt mechanikáknál is ahány darab, annyiféle volt a ráadásul mindig elég szerény (140-220 fok között valami) maximális lengésszög, ami bizony viszonylag nagy tűréssel és nem a legnagyobb finomsággal gyártott alkatrészekre utal.
Az 1960/70-es évek legendás, elpusztíthatatlan (és akkor nem is olyan olcsó, hiszen 70-100 dollár körüli árakon voltak ezek az órák - miközben egy Rolex került 300-ba) Seiko 5-ös modelljeinek anyagminőségét, szerkezeti kidolgozottságát manapság egy ezer dolláros Brightz-ben sem igen kapod meg, valami Anantát kell venni hozzá...
Ez van, tudomásul kell venni, hogy az óraipar átcsúszott a luxus-szegmensbe, elérhető áron csak tömegtermék van.
Üdv. Hát ez az. Ez az egyik óra a Seiko Prospex Sumo a másik ez amit mutatsz.
Rendkívül szép, mondhatni "tiszta Rolex". Jónak is tűnik, de ... Most csak pletykálok, az zavar, állítólag a steinhart a kínaiakkal dolgozik együtt, jó a kapcsolat, érted.
A másik - számomra fontos részlet -, nem tudom milyen a Bgw9 lumi . A seiko lumibrite bevonata jó, abban is
biztosak lehetünk (?) hogy a Seiko Japán gyártmány.
A Steinharton sokat töprengtem, én a végén egy Seikot vettem, és nem bántam meg.
A Steinhartnál a Rolex homage nekem annyira nem jött be, túl erős az érzésem, hogy azért vesz ilyet az ember, mert Rolexre nem tellett (mondjuk valóban nem telik :)), valamint túl sok a piacon és az emberek karján az ilyen olyan Rolex hamisítvány vagy hasonmás ahhoz, hogy a Steinhart minden műszaki tartalom ellenére eltűnjön a 100-200$-os kvarc Rolex hasonmások között. Egy Seiko az ami, nem akar másnak látszani, jó órák, műszakilag, minőségileg, az első után már vettem még 2-t :D
Pár napja írta valaki, hogy ebben a kategóriában található kvázi svájciak helyett jobb választás egy japán óra, a magam részéről teljes mértékben egyet értek vele.
Svájciból majd ha úgy alakul veszek valamit, ami kicsit egyértelműbben made in swiss (a múltkor láttam egy használt ETA-s Omega Seamastert, azt azért bántam egy kicsit, hogy nem csaptam le rá időben :))
Így van. Kívülálló fel sem tudja mérni, milyen nagy probléma picike darabszámokban, sorozat-széria-gyártásnak még nem nevezhető mennyiségekben akár egy tokot-számlapot is megfelelő, jó, ráadásul egyenletes minőségben elkészíteni.
Az olcsó (tömeg)gyártásra képes szerszámgépek százmilliós nagyságrendű befektetéssel indulnak egyáltalán - egy olyan gyártásnál, ahol eleve pár tízmilliós bevételnél többel számolni már nem reális, ezek nem jöhetnek szóba. Bérmunkát végeztetni ilyenekkel rendelkezőkkel sem egyszerű, mert pár tucatos, legfeljebb százas szériák esetén az egyszeri költségek olyan magasak, hogy ilyenkor még alig lesz a dolog olcsóbb, mint "kézzel farigcsálni" - legfeljebb a minőség lesz egyenletesebb.
Nem véletlen, hogy pl: zsebóra-beépítéshez, ha az adott szerkezetet nem lehet a neten 50-120 dollár között fellelhető valamelyik kínai-ukrán típus-tokba befaragni, akkor 100-150 ezres tételről indul az egyedi tok készítése - akárkinél (aki egyáltalán foglalkozik ezzel). És nem lesz olcsóbb (vagy csak alig) akkor sem, ha hármat kérsz - mert úgyis mind egyedileg fog készülni...
De hihetetlenül nehezen megoldható probléma a jó minőségű mutatók egyedi készítése is (ezzel restaurálásoknál saját magam is sokat kínlódom). Egész egyszerűen nincsenek elérhető áron erre alkalmas lézervágó berendezések, az 1.5-2 millióról induló vágó-gravírozó gépek nem megfelelők erre, amelyek már igen, azok ennek az összegnek a többszörösébe kerülnek. Ráadásul egy sima, fólia vékonyságú réz-ezüst-arany-acéllemezből kivágott, szép, precíz formázású mutató még nem kész mutató, formázást, mutatócsövet-karimát igényel, azt is le kell gyártan-gyártatni... Szériagyártásban ezeket préselik, de az ehhez szükséges célszerszámok ára olyan magas, hogy 5-10 ezres darabszám alatt szóba sem áll veled senki...
A végét látjuk - a megfizethető árú "design-órák" valójában mindenféle készen kapható, nagy szériás, ezért nyilván ezerféle más divatórában is előforduló elemekből legózottak, így persze az egyediségük-eredetiségük is erősen korlátozott. Ha meg valaki tényleg nekiáll, és egy kis szériás óránál valóban saját, egyedi tokot, számlapot, mutatókat rittyent - akkor csak ezekre elmegy olyan tétel, hogy az az óra olcsó már akkor sem tud lenni, ha egyébként esetleg a műszaki tartalom nem is túl magas.
Sajnos ez egy ilyen sportág. Olyan, mint a divatban a haute couture - ha egyedileg neked varrott öltöny-estélyi az elvárás, akkor az még akkor is a többszörösébe fog kerülni a konfekciónak - ha egyébként sem a felhasznált anyagok, sem az elkészítés minőségében nincs számottevő különbség, sőt, akkor is, ha egyenesen rosszabb, mint egyik-másik jól sikerült konfekció-darab... Ugyanez van az autóiparban is, az egyedileg készített-kalapált kis szériás sport- és luxuskocsik a többszörösébe kerülnek a tömeg-gyártott, hasonló képességű-kategóriájú modellekhez képest, cserébe minden esetben lényegesen rosszabb a minőségük-megbízhatóságuk is - ez az ára annak, hogy "nem jön szembe az utcán"...
Én voltam, ez volt nekem az első ilyen. Alapjában véve nekem nagyon tetszett. Én csak kíváncsiskodni, nézelődni mentem, de ezt az elvárásomat maximálisan kielégítette. :-)
Eddig a Rolex márka engem teljesen hidegen hagyott, de ebben nagy változás volt, hogy most végre élőben is láttam ilyen órákat, az egyik zöld számlapos arany volt az amelyiket legtöbbször visszamentem megnézni, abba beleszerettem, annak valóban olyan stílusa van, ami nekem nagyon bejött. Szóval számomra a Rolex az nagy felismerés volt, persze az árkategória messze van tőlem, de mindegy, nem is ez volt a lényeg.
Több olyan órát is láttam végre élőben amiket eddig csak chrono24-en nézegettem, pl az engem egyre inkább érdeklő Omega Constellation "C" típust. Illetve megtetszettek az "elektronikus" órák, egy régi Omegát meg Bulovát láttam, valószínű egyszer fogok ilyet venni ha olcsón hozzájutok, csak érdekességből. Mondjuk nálam a Seiko Spring Drive lenne a vágy, de az is az eléhetetlen kategória. Ez meg töredék áron már van használtan.
Láttam a két magyar gyártót, de az egyiknek olyan volt az órája mintha zsebóra lett volna karórának átalakítva, nem az én stílusom (a nevüket már nem tudom), az Evolvens érdekes volt, ötletes dobozokkal meg ezzel a divat-katonai stílussal de nagyon nem az én világom. Fiatal srácok persze bőszen nézegették, én pedig őszintén sok sikert kívántam a kedves hosztesz hölgyüknek (aki az egyetlen volt a kiállítók közül aki megszólított. :-)
Tetszett, hogy sokféle kategória látható vot az olcsó szovjet óráktól az AP-ig meg Rolexekig. Az viszont nem, hogy 3-kor már a kiállítók 1/3 része kezdett összepakolni, én 1-kor mentem, de ha legközelebb lesz, délelőtt fogok menni. A töméntelen sok régi Doxa meg szovjet óra nem érdekelt, azokat átfutottam. Sajnos Seiko szinte alig volt, az én kezemen lévő Presage volt messze a legkomolyabb Seiko a teremben, még ócska műanyag Casio is több volt. Habár most ugrik be, volt két Seiko automata kronográf, azok érdekesek voltak, olyanokat is nézegettem régebben a neten, de most élőben láttam, hogy akkora batár nagyok, ami nem nekem való.
Elég nagy tömeg volt, de kis türelemmel mindenhez hozzá lehetett férni, mindent meg lehetett nézni, csak idő kell hozzá. A rengeteg kirakott Orient pedig kifejezetten tetszett, abból mikor én ott voltam is többen vásároltak.
"Hogy miért pont 200eFt ennek a noname tucatórának az árazása."
Azért, amiért az adott szezonban épp annyi amennyi a lángos ára a Balaton körül :-)
Egy általunk ismeretlen, de azért jól körülhatárolható üzleti terv alapján ennyi kell, hogy forogni tudjon a kerék és legyen is vmi értelme foglalkozni vele. Nem mindenki Tesla, hogy évről-évre tovább tudjon működni gyakorlatilag veszteségesen - ergo addig kell ütni a vasat, amíg meleg. Túl kockázatos lenne hosszabb megtérüléssel/jövedelmezőséggel kalkulálni, ez viszont az általad említett végfelhasználói árat eredményezi, ami meg vmilyen valószínűséggel pontosan a siker ellen dolgozik.
Ahogy az Wreck Diver fórumtárs már leírta, nem habostorta a hasonló vállalkozások élete...
Az Armorite Isobrite auto. órámnak 5 év után vége. ( Netes rendelés USA)
Javíthatatlan és egyébként sincs hozzá tömítés. Az elvileg 200 m vízállóságú óra
vizet kapott 2 méteren, rozsdás leállt....kuka. Na, de ezzel nem dicsekedtem volna.
Szeretnék véleményeket kérni- mivel óravásárlás előtt állok - mily meglepő. Most már itthon üzletben, garanciával. Keretem 150- 250 között. A következőket néztem ki.
Relatív kis tőkével ( pár tíz millió ), kis-, modellenként több ezer
alatti darabszámban az óragyártás hatványozottan drága játék.
Ezért sok a 200+ ezres modell, ami Miyotát, Seiko-t kínál beltartalomként. A részben marketing téveszmékbe ringatott vásárlók pedig ezt nem értékelik.
Pláne, amikor fészbukon, itt-ott reneszánszát éli a használt óra "kereskedelem", és bejáratott Svájci márkanevek egész jó pár éves modelljeiből kettőt kapni ilyen áron.
A másik, hogy amikor visszakerülnek a használt piacra, brutális értékromlást mutatnak. Ez pedig az új órát keresőket is riasztja. Mint pl. a Christopher Ward. Jópofa órák, normális műszaki tartalommal, de használtan vicc áron.
Egy óra árát boncolgatni szerintem parttalan, erről a nagy-nagy klasszikus "mi kerül ezen a fotelon 7200 forintba" jut eszembe.
Tehát nem a "miért ennyi" a kérdés, hanem azt akartam megtudni, szerintetek mitől "rendes" egy óra, amit ez a magyar kezdeményezésű, friss márka nem teljesít. A kijelentésben benne van ugyanis, hogy ez az óra "nem rendes".
Rendes = svájci? tradíció? minőség (ha igen, mit értünk ezalatt)? stb. Jó lenne definiálni, mielőtt lekicsinylő jelzőket alkalmazunk, nagyjából látatlanban, egy háromsoros speckó és egy internetes kép alapján.
az új Tactical-1 modelljüknél konkrétan Sellita SW200-at írnak.
a többinél valóban nem írják, milyen szerkezet, csak lengésszámot meg járástartalékot... és a rotor a részletfotókon tényleg kísértetiesen hasonlít arra, ami a miyotás órámban van... =}
És még az offtopic Seiko búváróráját is rendbe hoztad :-) Az előzmények/történet ismeretében kicsit csodálkoztam rajta, hogy miért nem visz tartalékként valami pontosabbat - ha beüt a krach, az a caliber még akkor sem igazán alternatíva, ha naponta hozzáállítja a hajókronométerhez. Bár ha tudja, hogy nagyjából milyen járáseltéréssel kell kalkulálnia...
@toriko: Swiss Military Hanowa: ez egy nagyon széles körben árult, alsókategóriás Swiss made óramárka.
A Swiss Made felirat jogilag kötelezi a gyártót bizonyos dolgokra, pl. az alkatrészek bizonyos mértékben svájci eredetűek kel legyenek, és Svájcban kell történjen az összeszerelés. Ami a Hanowát illeti: nekem van egy kék lünettás és kék számlapos Flagship Chrono-m, abban egy filléres svájci kvarcszerkezet van (ISA 8171/202), a tok és a fémszíj tuti kínai, a számlapot nem tudom, csk sejtem, hogy az is...
A fémszíj kifejezetten gagyi, az óra egészének kidolgozása és minősége pedig úgy viszonyul a többi svájci órához, ahogyan az ára... Pl. A nyomógombok nem adnak semmilyen érzékelhető visszajelzést (nincs érezhető kattanás), nekem pl. a stoppr start gombja 3 alkalomból egyszer nem indítja el a stoppert... talán nem nyomom meg eléggé... A korona teljesen normáris használat közben hajlamos kihúzódni annyira, hogy az egész óra leáll... szóval ne várj tőle magas funkcionális minőséget se.
Jó pont viszont a zafírüveg (lapos, persze), ami ugye nem karcolódik.
Maga az óra azért nem néz ki rosszul...
SZERINTEM: ez az a(z ár-) kategória, amiben nem érdemes Swiss Made-et venni, egy Seiko vagy Orient, vagy akár Citizen ebben az árkategóriában sokkal jobb ár-érték arányt képvisel, mint egy svájci Swiss Military Hanowa. Mondom:szerintem.
Nagyon tartalmas írás. A versenytársak helyzete is a hivatalos oldalon. Nagyon sok minden beállítható a térképen az ínyenceknek, pl a szélhelyzet, felhők stb)
A műszeres beszabályozás önmagában nagyon pontos - csak maga a mechanikus óra nem az. Egy normális vibrográfon tényleg elvileg 0/0 pontosságig is beszabályozható egy olyan werk, ami amúgy nagyon precíz - de a gyakorlatban ez egy pillanatnyi állapot, és idővel úgyis "elmászik".
Itt jegyezném meg, hogy az óraszerkezetek 9x%-a eleve, már a műszeren nézve sem "betonstabil", "szőrös", kicsit kóválygó, pár percig figyelve erre-arra "elindul" a vonal, és ez alól még az akár milliós meg COSC minősített órák sem kivételek (eleve a COSC ugyebár napi +6/-4mp-en belüli szórást vár el), havi pár másodperces pontosságot kiváló állapotú, frissen szervizelt és egyébként rendkívül gondosan beszabályozott hajókronométertől vagy csillagászati ingaórától lehet esetlegesen elvárni (de inkább csak az utóbbitól).
Ettől függetlenül, ha valaki nagyon odafigyel a saját, amúgy kronométer pontosságú, és egyedileg jól beszabályozott karórájára, kiismeri a rigolyáit, vagy simán csak "ráérez arra", milyen pozícióban, hogyan kell letenni este, hogy reggelre nagyjából pont kompenzálja a napközben összeszedett eltéréseket - akkor akár heteken keresztül is másodperceken belüli pontossággal járhat az órája - de azért ez valamilyen szinten akkor is önbecsapás - a valóságban, simán csak hordva, ezzel nem foglalkozva az bizony nem ilyen eredményt produkálna. Tartósan legalábbis nem, mert azért egy Rolex minőségű mechanikát előfordul, hogy véletlenül sikerül úgy "belőni", hogy napokon, akár egy-két héten át is látszólag teljesen pontos, de végül teljesen biztos, hogy "elindul valamerre", ez egyszerűen inherens tulajdonsága a mechanikus órának.
Adalék, ha valakit érdekel - most zajlik egy tengeri világ-kerülő "veterán" hajós verseny (Golden Globe Race), Kopár István kiváló hajósunk részvételével (https://koparsailing.com/ - itt a pillanatnyi helyzete is látható). Mivel a versenyen csak hagyományos eszközöket lehet használni, vitorlás hajó, 1950 előtt készül navigációs eszközök, így a hagyományos hajókronométer-szextáns a használható műszer csak. Istvánnak az amúgy egyetlen hazai hajózási múzeum, a zebegényi adott kölcsönbe szponzorációként egy hajókronométert - amit úgy válogattunk össze, hogy a legjobb állapotú-minőségű három órájukat felújítottam, beszabályoztam, és a legjobb lett a "nyerő". Amúgy ez a legjobb nagyjából azt hozta, amit a hajókronóktól általában elvárnak (a másik kettő picit rosszabbat, azok már elhasználódottabbak, de valójában hajózásra még mindig alkalmas pontosságúak voltak).
Ha érdekel valakit, egy hosszabb (102 napos !!) beszabályozás eredménye az alábbi két táblázat - hozzátéve, hogy az órák természetesen először vibrón, műszerrel kerültek beszabályozásra - és ott simán hozták a 0/0 pontosságot mindhárman. A gyakorlatban is nagyon pontosak voltak az órák, különösen a tesztgyőztes Russels, ami képes volt két hetes időtartamokat eljárni bármiféle látható eltérés nélkül - de végül változott a hőmérséklet, a légnyomás, több külső tényező, és finoman elkezdett eltérni. A tengeren, valós körülmények között ehhez még hozzájön a hajó mozgása, a sokkal gyakoribb hőmérséklet-ingadozások is - ott a gyakorlati eltérés is nagyobb, de ugyebár az egyenlítőn a navigációban 1mp (emberi, szextánsos mérésnél igazándiból nem is nagyon kezelhető...) eltérés cca. 460 métert jelent, és azért egy hajózásban pár 10km eltérés még nem probléma, valójában nagyjából ilyen pontosan tud legfeljebb mérni a szextánssal egy igen gyakorlott navigátor is - ez már "látótávolság" a kikötőtől, ez megfelelő, tehát ha az óra egy hajóúton pár 10mp eltérést produkál, az teljesen megfelelő.
De ha ennél több kell - akkor tessék szépen GPS-t használni. :-)))
Szóval a táblázatok, meg egy kis grafikon statisztikának - a tendenciák láthatók róla nagyon szépen - újra hozzátéve, hogy valódi, ténylegesen hajózott, jó állapotú, frissen felújított-beszabályozott, minőségi hajókronométerekről van szó:
APT, köszi a választ. Azt sajnos nem tudtam, hogy a gépi beszabályozás ilyen korlátokkal rendelkezik, kisebb hibahatárra gondoltam. Nem feltétlen zavaró a-14 mp eltérés, mert a szerviz előtti -30 mp-el is el tudtam lenni. Több órám van, 2-3 hetente cserélem őket csak, mert nincs forgatóm, és inkább egyben hordom, hogy nem kelljen őket folyton állítgatni, a korona ki-be húzkodása sem hiszem, hogy jót tenne a szerkezetnek.
Más órákat iterációval, tapasztalati úton én is beállítgattam már közel nullára, csak most a szerviz garancia miatt gondoltam, hogy első körben a mesternél próbálkozom. Valószínűleg ki tudnám nyitni toknyitó labdával, mert az van itthon.
Azzal egyetértek, hogy a mechanikus óra nem erről szól, de ettől függetlenül azért motoszkál bennem, hogy lehetőség szerint minél közelebb legyen a pontoshoz, de emiatt nem járnék egy órás nyakára sem. :)
Az én 7750-es szerkezetű órám (egész pontosan L674 a szerkezet, ami dettó uganaz), jelenleg kb 3 éves, és újkora óta stabilan késik napi 20 másodpercet.
Mivel eleg gyakran hordom akár egyszerre egy hétig is, nem a napi eltérés zavar, hanem az, hogy ez egy hét után már több mint két perc...
No persze ez sem zavar annyira, hogy elvittem volna óráshoz (pontosabban: úgy egy hónapja beugrottam vele és még két órával, amelyből egyikre full szerviz kellett, a Hantoshoz; és volt olyan pechem, hogy bár nxitvatartás szerint nyitva kellett volna legyen, mégis zárva volt - felhívtam, elnézést kért, be kellett zárnia, spéci helyzet volt, megértettem... pechem volt. Úgy látszik, nem akarja a sors, hogy be legyen vegre szabályozva az az óra).
Hosszúra sikerült ugyan, de annyit akartam mondani: ha 6 másodperc lenne az eltérés, eszembe sem jutna bántani. Igy 20 másodperccel is csak néha jut eszembe, és tetté még nem fejlődött a gondolat ☺
Én nem tenném a helyedben.. És nem arról van szó, hogy egy valóban minőségi órából ne lehetne akár ennél jobbat is kihozni - hanem arról, hogy ezt már nem nagyon lehet elvárni "másoktól", órástól-szerviztől - ha partnerek benne, akkor jó, de ha nem, nem reális ezt számon kérni rajtuk...
Már nekem magamnak is sikerült úgy belőnöm órámat (nyilván eleve kronométer minőségű és kifogástalan állapotú mechanikákat), hogy akár napokon át sem mutatott látható eltérést, egy hét után is csak 1-2mp eltérés volt - de aztán pár hónap alatt már öregedett az olaj, "helyezkedett" a mechanika, és elkezdett ez az eltérés nőni, egy évvel később már napi 3-4mp volt. Ami még mindig kiváló - de akkor sem az a pontosság, amit egy rövid ideig véletlenül tudott korábban produkálni. A mechanikus óra ilyen - és kész.
Mindenki gondolja végig: a korrekt, jó minőségű kvarcóráktól is havi 20mp körüli eltérésnél kisebb a gyári elvárás, ha ennél jobbat tud, már nincs jogalap reklamálni. Nyilván egy VHP kvarcóra már egy év alatt tudja ezt - de annak meg is kérik az árát, és ez még mindig havi 1-2mp eltérés - miközben vannak, akik tényleg komolyan ezt várnák el egy mechanikus órától is, mondván, hogy "ennyiért legyen már pontos"...
Nem tud, ha tudna, eleve nem öltek volna annyi erőfeszítést a kvarcórák kifejlesztésébe, és ha a kvarcórák olcsó, egyszerű kivitelben is képesek lennének a kompenzált és hitelesített kvarc laboratóriumi időalapok évi pár mp eltérésére, akkor nem görcsölt volna senki a DCF órák fejlesztésével sem...
Ha valakit 5-10mp napi eltérés komolyan zavar - akkor az nem, hogy mechanikus órát ne vegyen - de még kvarcórából is kizárólag DCF, vagy, mint írtam, más külső (GPS, netes-bluetoothos időalapú okosóra) nagy precizitású időalaphoz szinkronizáló órában gondolkodjon - vagy, csak bosszankodni fog úgyis mindig mindenen...
Én a saját gyűjteményemben azokkal a mechanikus órákkal, amelyek képesen napi 1-2 percen belül biztosan járni - nem foglalkozom, mert nem látom értelmét. Úgyis, amikor hordásban éppen rájuk kerül a sor, akkor mindennap kézbe veszem, babusgatom, felhúzom őket, hát majd beállítom az időt is, és mondjuk 1 perc valójában nem oszt, nem szoroz semmit, soha sehol. Legalábbis nem az órán fog múlni már a dolog...
Ez egy stabil, jó minőségű szerkezet, pár másodpercnél többet nem fog változni a járása a hőmérséklet és pozíció függvényében sem. Ennyit - 14mp - semmiképpen sem. Ugyanakkor ez nem egy nagy eltérés, és órás nagyon nem szívesen szöszmötöl ilyenekkel, nem azért, mert barátságtalan vagy inkompetens, hanem mert a tapasztalat egyértelműen az, hogy ekkora eltérések már a műszeres mérés-beállítás hibahatára környékén vannak, magyarán egy műszeren teljesen pontosnak tűnőre beszabályozott mechanikus óra a gyakorlatban simán hozhat ehhez közeli, de akár ennél nagyobb gyakorlati eltérést is - és akkor jön a reklamáció, és lehet kezdeni a vég nélküli pepecselést...
A hajókronométerek tényleges beállítása is több hetes, napi megfigyelésen-jegyzetelésen alapuló folyamat, a műszeres mérés már nem vezet sehová, a vibró szerint tökéletesen pontos, aztán persze idővel elmászik mégis valamerre...
Ha ki tudod nyitni az órát, akkor óvatosan próbálhatod a finomszabályozót a + irányába tolni, és utána figyelni a hatást, természetesen beviheted óráshoz is, az esetleg műszeren beszabályozza ott és akkor látszólag akár 0/0 eltérésűre is, de az hétszentség, hogy a gyakorlatban végül ez nem ennyi lesz.
A mechanikus óra nem erről szól, aki másodpercekre pontos órát akar, az ma már ne ilyenben, de még ne is kvarcórában, hanem valami DCF vagy netes szinkronizálású okosórában gondolkodjon...
Valjoux 7750-es Junghans chronomat most szervizeltettem, mert már 7 éves volt. Jelenleg a szerviz után kb. -14 mp a napi eltérés. A finomszabályzó ebben a helyzetben áll:
Szeretném, ha ennél azért pontosabb lenne, érdemes még várnom vele, mielőtt visszaviszem, vagy itt már nincs az, hogy kell egy kis idő, amíg a szerkezet 'beáll'?
Swiss Legend óráról tud valaki infót adni, az adatok elég jó, zafír üveg svájci szerkezet stb, de mégis milyen összességében? Tudom, visszalapozok pár ezer oldalt és van róla infó.., csak ne lenne 5 ezer oldal..
Szimplán az automatikára hagyatkozva még akár elő is fordulhat, hogy lejár az óra, ha egész egyszerűen olyan inaktívak a napjaid, hogy alig mozdulsz. Pl fekszel a tv előtt napokon át és még a kaját, piát is az ágyba hozzák neked.
Viszont onnan kezdve, hogy kézzel is ráhúztál bőven, mindenképpen karbantartási hiányosságot, vagy műszaki hibát jelez a leállás, ahogy más is megfogalmazta.
Szóval vidd vissza, amennyiben garis az óra és reménykedj, hogy rendesen foglalkozzanak vele! Vagy kérd a cseréjét, ha hajlanak rá!
igen garis, múlt héten hoztam el a boltból. Ezek szerint ez nem üzemszerű működés? Kezdtem kiborulni, hogy nem nekem való az automata ha minden reggel be kell állítanom :)))
Semmit, az az óra bizonyosan szervizelésre, meglehet, valamilyen javításra szorul.
A szerkezet kézzel húzható, ha látszólag felhúztad, és nyugalmi helyzetben mégis rövid időn belül megáll, akkor vagy erősen szennyezett/beszáradt (nem kizárt, hogy eladás előtt éveket állt az óra, és valójában szervizeléssel kellett volna indítani), vagy valami más gond van - de le kellene rendben járnia.
Sziasztok! Kezdő automatás vagyok, sose volt még ilyenem korábban, most ajándékba kaptam egyet (Zeppelin LZ 120 Rome - ETA 2824-2).
Elvileg a járástartaléka 38-40 óra, gyakorlatilag ha leteszem 30-90 percen belül megáll annak ellenére, hogy előtte egész nap hordtam. Amíg rajtam van hibátlanul jár, pontos is. Próbáltam kézzel felhúzni (30-40 fordulat), nem segít a helyzeten. Mit csinálok rosszul?
"I have been using the Sellita movement for some of my watches for a few years already and have very good experiences with the movements.
The SW200.1 is not compatible with the 2824, some parts could be mated but I had bad experiences with it. The winding shaft is different, the change wheel will only work for a few days before it eats hard, automatic bridge does not fit either, anchor, restlessness....etc. I buy the spare parts directly from Sellita and they are much cheaper than ETA components. It depends where you order. After all, Sellita can't help it if individual middlemen beat 100%".
Legfőképpen az, hogy az egyiket az ETA, a másikat a Sellita gyártja.. :-)))
De tréfán kívül - a Sellita utángyártásoknál előfordulnak egészen minimális változtatások, de ezzel együtt alapvetően még az alkatrészkészlet is csereszabatos az ETA eredetiekkel, és bár az első években voltak kisebb minőségi anomáliák, mostanra minden jel szerint ezen a téren is egyenértékűek.
vicces az amikor valaki ezt a "vámmal áfával" dolgot valaszolja. itt a svajci ora topicon is megtortenik ez neha-neha. a kerdezo meglehetosen ostoba lenne ha kifizetne a vamot es az afa-t. az usa-ban epp azert erdemes vasarolni, mert a legtobb dolog joval olcsobb mint europaban.
egy kezen hordott orat nincs olyan hataror aki szova tenne es megvamolna. ha meg a posztolo abszolut biztosra szeretne menni akkor az ora szamlajat es csomagolasat, dobozat egyszeruen adja fel postan az otthoni lakcimere, ne vigye magaval a hazautazaskor.
Erre nem tudok mit mondani - mint írtam, ha az üveg speciális, az adott modellhez készült és valami típus-üveggel nem helyettesíthető, akkor vagy sikerül véletlenül az ebayon lelni egy hozzávalót, vagy én mindezek ellenére a márkaszervizbe vinném...
Egy órás egyébként egy darab, "beszerezhetetlen" óraüveggel nem fog foglalkozni, simán nem fogja elvállalni a dolgot - és nem is várható más.
Mint írtam, ha kerek, a "szokásos" mérettartományokba-paraméterekbe beleférő síküvegről van szó, akkor nem lehet probléma.
A kiindulási kérdés az, hogy kerek, sík (nem domború-homorú), és 2mm-nél nem vastagabb, és nem extrém átmérőjű (praktikusan 40-42mm feletti) üvegről van-e szó.
Ha beleférünk ezekbe a paraméterekbe, akkor méretsorban kaphatók olcsón sima üvegek, illetőleg szerezhető alkalmas zafír is (azért azok drágábbak, sima üveg 1eFt alatti tétel, a zafír mérettől-vastagságtól függően a 4-15 ezres árkategória).
A cseréhez az órát teljesen szét kell szedni, akkor már biztos, hogy a tokot ki is kell tisztítani (MINDIG piszkosak legalább egy picit a zugokban, tömítéseknél), préssel ki kell tolni a sérült üveget és szintén préssel helyretenni - a látszólagos egyszerűsége ellenére rendesen, korrekt módon elvégezve (a koszra visszazárt hátlap, koszos falcba visszapréselt üveg nem fog tömíteni, előbb-utóbb beázhat az óra) nem öt perces művelet, és nem, nem fogják "ötszázért kicserélni". Mivel sajnos az ügyfelek elvárása rendre ez, ezért nagyon kevés órás hajlandó csak ilyesmivel pepecselni (és azok nem az olcsók..).
Ha az üveg formaüveg, speciális alakú (akár csak picit is ovális), szögletes, domború, nem egyenletes vastagságú - akkor ilyen olcsó "típusüveg" nem lesz hozzá semmiképpen, kizárólag a gyári cserealkatrész használható - ha beszerezhető. Ebben az esetben (tehát nem kerek-sík üveg) legjobb, ha azonnal a gyári márkaszerviz irányába orientálódsz, a végén úgyis oda fogsz kilyukadni (és még az is előfordulhat ilyen márkánál sajnos, hogy ők sem tudnak segíteni, de azért remélhetőleg megoldják) - http://festina.hu/munkatarsak/
Hogy vajon hány %-a a patekeknek az, amit a tulaj kivesz a dobozból, beállítja, elmegy a színházba, majd pár órával később leveszi, és elteszi a dobozba a következő jelesebb alkalomig (tippre, elég sok ilyen példány lehet).
Az alatt a 4-6 óra alatt meg még a 30$-os orosz felhúzós órám sem mutat túl nagy eltérést, pedig pár nap alatt már elég tetemes késést szokott összehozni.
Szerintem hülyeség, hogy egy Patek tulajnak mindegy, hogy pontos e az órája. Mondjuk nem is kell aggódni miatta; a Patek pecsét szigorúbban tolerálja a járáseltérést, mint a COSC.
Na ja, hordanak is olyat, ami nem is müxik, a lényeg csak az, hogy a legnagyobb márka legyen a csuklón nyilván eredetiben:) A minap volt erről cikk valahol.
Kérdés: Pár perc eltérés hetente/havonta milyen bajt okoz? Engem is zavar egyébként, ha nem pontos az órám, emiatt vettem is anno egy radio controllos Casiot. Aztán feltettem magamnak a kérdést - amikor meguntam -, hogy miért volt ez fontos nekem? Oké, fényre is töltődik, évente kétszer automatikusan átáll a pontos időre, de ma már csak néha veszem fel és ahhoz állítom a többit hordás előtt. Szerintem a pontosság sem egyedi dolog, nagyban függ attól, hogyan hordod. Leteszed-e meló után, hétvégéken, vagy állandóan hordod, mint például én. Egy Patek vásárlás előtt jobban érdekelne ez a dolog:))
Bár ez a svájci órák fóruma, de azt is tudom, hogy többen szakértőként tudtok esetleg segíteni.
Egy Seiko órát néztem ki magamnak a SARX033 típust amiben a 6R15 szerkezet ketyeg.
Az lenne a kérdésem, hogy beszabályozás után mi az a pontosság amit ki lehet hozni ebből a szerkezetből, gyár megad egy értéket, de mi az ami valóban kihozható belőle.
A homage nem próbál meg egy percig sem eredeti lenni.
Nincs ráírva, hogy Rolex, meg az sem, hogy Rollex vagy Rolexe, ellenben a hamisítvánnya, ami valahogy megpróbálja magát az eredetinek álcázni.
Mivel azt elég nehéz megmondani, hogy 1-1 stílusjegyet ki használt elsőként (pl valahol olvastam, hogy a mercedes hands sem a rolexen tűnt fel elsőként, így azok az órák, amik hasonítanak a másikra, de egyértelműen megkülönböztethetőek is attól, azok nem hamisítványok.
Érdekelne, hogy a fórum tagjai szerint, mi a határ a homage határa, szintje? És miért?
Azaz, csak hogy tipikus példát írjak: Rolex Submariner - Steinhart O1 vagy IWC pilóta - Steinhart pilóta.
Mi az, ami alapján az egyik márka homage míg a másik gagyi másolat? Mitől lesz elfogadható valami? Nemrég láttam a Youtube-on egy videót, amiben a homage ellen szóltak, mondván az is csak másolat, bármilyen márka vagy minőség jellemzi is.
Ez különösen érdekes olyan speciális esetekben, mint a búvár órák, ahol ugye nemzetközi szabvány is köti a dolgokat.
Akkor melyik a másolat és melyik a homage? Melyik a vállalható és melyik a ciki? És miért? Jó, nyilván más az ár és a minőség a Ferrari és a Mazda között, de Bently VS RR ? Ferrari VS Lamborghini?
Helyrehozható (végül is minden az), de ha nem kimondottan ezt az órát akarod szentimentális okokból megmenteni - akkor anyagilag nem éri meg, többet fogsz rákölteni, mit amit utána érni fog.
Saját vélemény:-nagy márka, nagyon sok herce-hurcával...
Ha valaki imádja az órákat, hát itt vagyok én, de ennyi hiányosság elbátorítana. Becslésem szerint annak, amit ráköltesz, a 60-70%-áért egészen pofás ehhez hasonló vekkert vásárolnál. Természetesen a kötődés az más tészta.
Családból (tudják rólam, hogy szeretem az órákat) a napokban hozzám került egy régi, hiányos Omega zsebóra, ami az elmondás alapján a nyolcvan év fölötti nagymama I. világháború után matrózként világot megjárt valamelyik felmenőjétől származik, kb. a 20-as évekből:
A kaliber alapján a fenti eredet hihető: 18SP8 van beütve, amit az egyik adatlap szerint a századfordulótól a harmincas évek elejéig gyártottak. Hiányzik az üveg, a percmutató, valamint sérült a számlap és a korona, állítani nem lehet, felhúzni viszont igen, szépen ketyeg, jelenlegi állapotában 1 óra alatt 5 percet késik. A teljes tok átmérője kb. 5 centi, a számlapé kb. 42-43 mm, a szerkezeté kb. 37-38 mm.
Lenne néhány teljesen amatőr kérdésem:
1. Az eBay-en találtam eredetinek hirdetett, méretben jónak tűnő porcelán számlapot vállalható áron (Svájcból). Ezek tényleg eredetiek? Vagy szerintetek érdemes meghagyni a "történelem nyomát" rajta?
2. Milyen anyagból van a tok? Az Omega feliratos hátlapban 0.900-as, ezüst fémjelnek tűnő beütés van (4. kép). Ebben az esetben a ház többi része is ezüst? A peremen, ahová a fedél csukódik, szintén van valami nagyon pici beütés, de nehéz kivenni a számot, elsőre 818-nak olvasnám (9. kép). Ez mi akar lenni?
3. A tok hiányos, sem az üveg, sem a fedlap nincs meg. Érdemes ehhez alkatrészt vadászni, vagy inkább egy komplett üres tokot szerezni? Az eBay-en láttam 20-40 dollár körül komplettet.
4. A témában keresgetve láttam, hogy virágzik a zsebórák karórává alakítása. Ezen még a korona is jó helyen lenne hozzá, de az 50 mm-es tok brutál nagy, már a 40 mm is határeset. Ez nem szokta zavarni az embereket?
5. Mutatót, illetve a szerkezet javításához majd feltétlenül szükséges alkatrészeket honnét érdemes beszerezni? Vagy ezt is bízzam majd a jó öreg órásmesterre, talán megvan ehhez is a forrása?
6. Mit lehet/érdemes tudni ezekről a 100 év körüli órákról, mire kell figyelni? Szerintetek érdemes belevágni egy ilyen darab javíttatásába?
gyűjtőktől kérdezném, azokat az órákat amit nem hordtok, azok attól még járnak, vagy le vannak állítva, az elemet is érdemes kiszedni ilyenkor? Vagy ki hogy szokta, ez érdekelne!
Köszönöm a segítséget, még élőben én sem láttam, ráadásul nem is vagyok annyira hozzáértő mint itt sokan. De én is ezen gondolkodtam, hogy ez nem az a kategória amit hamisítani.
Nem ártana egy szerkezeti kép - de ezzel együtt ez az óra szerintem nem hamisítvány. Igazándiból túl egyszerűcske ahhoz, nem ezt a kategóriát hamisították...
Ha nem tudod megállapítani, hogy mi a hamis, akkor hogy nem bírod a hamis cuccokat? :))) Csak viccccc vót. Mondjuk kutyában engem is zavar... Ez nem hamis. De a szerkezetet is látni kellene - ez lesz a hozzáértők következő kérdése.
A képeket ide is nyugodtan felteheted, ne várd, hogy segítségnyújtás címszó alatt más próbálja veled felvenni a kapcsolatot...
A Certinákat általában ritkán hamisítják/hamisították, ahhoz nem voltak elég ritka-különleges órák, ha viszont valóban egy 20-30 éves óráról van szó (az sem derült ki, hogy kvarc vagy mechanikus), akkor az voltaképpen már egy modern darab, feltehetően valamilyen ETA szerkezettel - a G10-es kvarcokból például már láttam hamisítványt.
Szeretnék kis segítséget kérni tőlem rutinosabb óragyűjtőtől.
Lenne egy régebbi certina óra amit szeretnék megvenni magánszemélytől, kb 20 30 éves lehet ránézésre...
Honnét lehet tudni, hogy hamis vagy eredeti, (egyáltalán akkor már hamisítottak?)sajnos annyi rosszat lehet hallani, a hamisításról, ezért gondolkodóba estem, ha kapok egy mail címet elküldeném a képet az óráról.
Üdv ! Csak egy kérdés. Majdnem 3 éve nem jártam egy általam anno többször látogatott óra- ékszer boltba. Múltkor bementem körül nézni, mi a helyzet. Hát meglepödve láttam, hogy nem egy-két olyan modell van a vitrinben, ami már akkor sem volt új darab. Ilyenkor mi van, ha egy 6-7 éves, vagy még régebbi modell a nyakukon marad akkor azt bebukták ??
És ha már benne vagyok a kérdésekben, nem hagynám ki -bár nem ide tarozik-, de tudtok esetleg olyan helyet/üzletet, ahol Cartier ékszer eredetiségét meg tudják határozni?
Köszi a tanácsot. Meg nyitvatartási időben a WDL szervizt hívtam fel. Holnap benézek hozzájuk. Mit gondolsz, megfelelő háttérrel bírnak? Egyáltalán érdemes oda bemenni akar szerviz kérdésben?
És ha már a kedvencek bemutatása zajlik, akkor íme. Az első közel 2 ezer eurós árát még ki lehetne köhögni valahogy, de a második már fél vagyon a maga 32 ezer dolláros árával:D
Valóban van, de az legalább IWC és pár ezer euró az ára:D Az típusú óra kell, mint az Adriatica, picit hosszabb mutatókkal, és ne legyen aranyozott. Ja és a dátumablakot kihagytam. Az ára, max. 40 rugó.
Ez az óra is bejönne, de nem tetszenek a mutatók:( Olyasmi kellene, mint, amit mutattál.
És azt kifelejtettem, hogy kvarc legyen:) Kb. ez az óratípus a zsánerem, de mint mondtam, kvarcban és segédfunkciók nélkül, a legfelsőt nem is tudom, mire való:D Ám egy típusszámot küldhetnél, hogy utánanézzek. A japán óráknál viszont ritka a zafír üveg.
Visszatérve az Adriatica órához... Az a fajta ember vagyok, akinek azért kell az óra, hogy az időt mutassa. Soha nem fogtak meg engem az órák dizájnjai. Egyetlen prémium minőségi óra van, ami elnyerte a tetszésemet, éspedig IWC Shaffhausen Portuguese, kék szíjjal és mutatókkal. Ha megnyerném a lottó 5-öst ez volna a legelső, amit megvennék.
Milyen az az a óra, ami bejön nekem? Fehér számlap, fekete vagy kék színű arab számok, fekete vagy kék mutatók, de ezekből sem bármilyen, hanem azok a stílusos kihegyesedők, mint az Adriaticanál, kék vagy fekete bőrszíj, zafír üveg, és ne legyen aranyozott. Az Adriatica óránál viszont túl rövidek a mutatók, lehetnének hosszabbak annyira, hogy percmutató majdnem elérje a rovátkákat. Csak ennyi az óraigényem, és nem találok egy normális órát, ami bejönne.
nem tudom, hogy raktárról lesz ilyen bárhol, de az Andrássy-n van Tag Heuer Boutique, és az Astorián az ungaro swiss is árul Tag-et, fel kell őket hívogatni, hogy van e.
Sziasztok! Tudja valaki, hogy hol tudnék eredeti Tag Heuer kaucsukszíjak venni ehhez a típushoz: carrera wv3010? Sajnos az eredeti már elöregedett kicsit és a szélei berepedeztek. Holnap mennék fel Budapestre Debrecenből, és szeretnek találni hozzá valamit. A csat természetesen nem kell, csak a kaucsuk. Előre is köszönöm, ha tudtok segíteni benne!
Nyilván nem működik rosszul, a kinézetéről meg neked kell tudni, hogy megfelel-e.... Nekem biztosan nem kellene, szerintem a mindössze 3 színből és betűtípusból nagy káoszt teremtettek harmónia helyett (a 3-as különösen szembántó), de ez nem kell, h. befolyásoljon.
Nem gondolnám, hogy sajnos, viszont nem is csodálkozom rajta. Becsülettel elkészített, hagyományos ETA automata caliber-rel szerelt, könnyen szervizelhető/akár márkaszervizzel rendelkező óramárka Tissot árban, a felsorolt órák stílusához közel, felpróbálhatóan nem igazán van swiss made felirattal.