Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2021.05.14 0 0 4843

Köszi, érdekes volt amit írtál.

 

Teljesen igazad van. Immunológusok nem mernek szólni...

Tudom miről beszélsz csak sajnos tabutéma. Egy narratíva van

Több olyan eset volt, amikor egy Dél-Amerikai esőerdőben a bennszülötteket a "kinti" varosi vilagbol latogattak meg emberek, vagy Szibériaban nomád emberekhez mentek varosi tudósok, szegény azidaig elszeparalva élő embereknek a szervezetét banalis vírus baci elpusztította, hiszen új volt nekik.

Nekem eszembe jutnak ezek az esetek a mostani helyzetben.

Előzmény: Nobody1 (4842)
Nobody1 Creative Commons License 2021.05.14 0 1 4842

A karvaly annyiban kivétel, hogy náluk nagyon nagy a méretbeli eltérés a hím és tojó között, így az a laikusnak is feltűnő.

A többi ragadozómadárnál nincs akkora eltérés, sőt mivel -tól -ig mérethatárok vannak, így egyes pároknál akár az is előfordulhat, hogy egy nagyobb termetű hím egí kisebb tojóval áll párba és nincs közöttük különbség vagy adott párnál épp a hím nagyobb egy picivel. Pont mint az embereknél. Igaz nálunk általában a férfiak a nagyobbak, de azért akadnak olyan párok, ahol a nő magasabb. (A súlyról meg ne is beszéljünk, mert az kényes téma a nőknél.)

 

A gyerekek alapvetően jók és minden állatot szeretnek (van, hogy túlságosan és agyon szorítják, de ez más téma). A szülők, a felnőttek fokozatosan rontják el őket, mondván pfuj, csúnya, büdös, piszkos, betegséget terjeszt, nem higiénikus, stb. Így aztán szegény gyerek egyre jobban fél és megutálja az élővilágot mire felnő és mindent csak "biztonságosan elzárva" akar látni - már ha még egyáltalán érdekli. Vagy rosszabb esetben mindennek a halálát kívánja...

Pedig ezzel a túlzott tisztaság mániával az emberiség pont a saját immunrendszerét teszi tönkre és a saját halálos ítéletét is írja, nem csak az élővilágét. De ez egy hosszú téma lenne...

Előzmény: Törölt nick (4841)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.14 0 0 4841

Wiki nem írta, hogy ragadozó nősténymadarak nagyobbak, csak a karvalyról, mint kivételt emlegette, na szép.

Mindig tanul újat az ember, köszi az infot.

 

Izgalmas a természet, jó lehet megfigyelni

Az oviban még érdeklődnek a gyerekek az allatok iránt, beszéd tanuláskor is az allathangok tanulása  a babáknal szinte első szavak közt van

Plüssallatok gyártasat nagyon álsagosnak talalom

Később már csak kutya, cica, allatkert irant érdeklődik az emberek nagy része. A kutyat, macskat sokan nem megfelelően tartják, nekem a mscska kutya ivartslanítasa vesszőparipám, a gyerek kêszített is színes rajzot, felhívast. Kitettük allatorvosi rendelőben, allateledelesnél, örültek neki.

Bocsi a kis offêrt

Sokan úgy néznek az allatokra, mint egy bosszantó betolakodóra

Van olyan ismerősünk aki azt újsagolta , kénytelen volt lelőni a fakopáncsot, mert a házát kopácsolta, : (((

 

Előzmény: Nobody1 (4840)
Nobody1 Creative Commons License 2021.05.14 0 1 4840

Az összes ragadozó madárnál a tojók a nagyobbak. Még a baglyoknál is, hisz ők is ragadozók. Persze vannak fajok, ahol ez nem annyira feltűnő.

 

A karvaly egy igazi kis bestia. Saját magánál kétszer nagyobb madarat is megfog és vadászat közben nem ismer félelmet. A kiszemelt áldozaton kívül se lát, se hall semmi mást...

Ez a fotózott hím - ami alig nagyobb egy rigónál - a már galamb nagyságú "kiscsirkék" után ment be a kifutóba egy 30 cm magas és 20 cm széles földön álló ajtón.

A hímek mondjuk ritkán vadásznak gerlénél nagyobb madárra, de a tojók a galambokkal, törpe tyúkokkal/kakasokkal is elbánnak ha éhesek...

 

A "nagy tesójuk" a héja is hasonlóan agresszív vadász. kb 5 kg-ig mindent legyűr.

Emlékszem pár éve egy szomszédos nyárfán már tollas vörös vércse fiókák voltak egy szarkafészekben és eszetlen rikácsolás hallatszott. Egy héja felfedezte és egy délután alatt egyenként mind az 5 vércsefiókát elvitte a saját fiókáinak "uzsonnára". Hiába kiabáltam, tapsoltam és az öreg vércsék is csak tehetetlenül szemlélték a tragédiát...

No de mint tudjuk - "a héjában van a vitamin".  :-)))

 

Előzmény: Törölt nick (4839)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.14 0 0 4839

Izgalmas, rejtélyes természet ...

 

A karvalyról olvasgattam, érdekes, hogy náluk a nőstény nagyobb, mint a hím. 50 ezer Ft eszmei értéke

A galambászok meg nem csípik :) őket :(

Itt az utcabéli galambász is panaszkodik a ragadozómadarakra, hogy sokan vannak. Nem akartam vele összeveszni, mert él hal a galambajaiért, de magamban mondtam, örülni kell az esetleg növekvő ragadozómadárszaporulatnak.

 

Az a hüleség, hogy a madarasok között is vannak nézeteltérések

Pl. A papagájtartók, akik kinti röpdében tartjak a papeszeket, fújnak a verebekre, hogy betegséget hozhatnak kedvenceiknek.

Pedig a papagaj invazív Euban, olvastam vannak is kolóniak (vhogy kiszabadultak, elszaporodtak) Nyugat Euban és kiszorítjak  a rigókat

pl. Mi is úgy vigyázunk a két papeszünkre, mint a szemünk fényére. Egy alkalommal az egyik kirepült, de kirakruk a zárt kalitkat fürtös kölessel a tetején és a másik ( akkor még + 2 papagaj visszahívta)

Úgyhogy felismerte a kertet is (sokat volt kint korabban zart kalitban) és ahogy raült a kalit tetejére gyorsan elkaptam egy konyharuhát raborítva  Egy órát kalandozott kint, feltűnő sárga, úgyhogy sok esélye nem lett volna kint, de felrepült a legmagasabb fenyőre is. Szerencsénk volt.  Itthon tudtommal külön külön lehet talalkozni egy egy meglógott papagájjal, de nem alkotnak csapatot, mint más orszagban.

Aztàn, ahogy olvastam és írtam a galambaszok utáljak a ragadozómadarakat.

Na érdekesek ezek a dolgok.

Régebben haragudtam én is a gerlékre, hogy le...ák az autó tetejét, de már rég megbékéltem ezzel is. : )

Előzmény: Nobody1 (4838)
Nobody1 Creative Commons License 2021.05.14 0 1 4838

Már az apamadár sem jelent meg estig, így ennek a fészeknek vége. Nem igazán értem, hogy mi történhetett. Talán meglepte egy karvaly mikor kajálni indult és szerencsétlenül nekirepült a drótkerítésnek (a kerítéstől kb 20 centire feküdt), vagy valami mérgezés végzett vele - bár én semmit nem permeteztem és szomszéd sincs 1 km-en belül.

No de ezt is el kell fogadni, ez is a "természet törvényei" közé tartozik - bármennyire is szomorú...

 

A kezemben az egy hím karvaly. A kiscsirkéimre vadászva berepült a tyúkól előtti fedett kifutóba, kijönni meg már nem tudott a kis buta. :-)

Így végül megfogtam és kapott egy gyűrűt mielőtt "elhagyott". Ez az egyik "esküvői fénykép". :-))

(A kiscsirkéim is szerencsésen megúszták a "randevút".)

Előzmény: Törölt nick (4837)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.13 0 0 4837

Biztos megint dőreséget írok, de ha a tojásokat az apa egyedül nem tudja kikelteni (mert gondolom taplalkoznia kell), nem lehet őket vmi optimálisan meleg helyen mesterségesen kikelteni, vagy más madár ala betenni? Na mondjuk ez már a kakukk kategóriaja tudom, meg "fiatal" a tojás.

Na butaságot írtam, csak elelmélkedtem...

 

Viszont milyen ragadozómadár az a kezedben, vércse?

Előzmény: Nobody1 (4834)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.13 0 0 4836

Inkább nem figyeltem. Illetve lesokkolt az anyamadár , tojó halála és hirtelen az anyához fiókákat társítottam, ezért gondoltam hirtelen a széncinke anyára., rigó helyett.

Olyan sok madarad van, hogy teljesen megzavarodtam ;))))

 

Jó egészséget minden madárnak és háziállatnak

a tanyàn meg környékén, meg a gazdának : )

 

A gyereknek nem meséltem el a rigó sorsát inkább, mert múltkor a más által elcsapott sün miatt is sírt

Előzmény: Nobody1 (4834)
MAN10 Creative Commons License 2021.05.13 0 1 4835

Aztamindenit... 🙂Nagyon irigyellek, a szó jó értelmében! 

Előzmény: Nobody1 (4830)
Nobody1 Creative Commons License 2021.05.13 0 0 4834

Látom nem érted...

 

A széncinke fiókák jól vannak és tudtommal mindkét öreg madár eteti őket.

 

A fekete rigó tojó pusztult el, neki még csak tojásai voltak és azokon is még csak pár napja kotlott. Sajnos ezek a tojások nem kelnek ki, mert a hím egyedül nem tudja kikölteni.

Talán akkor van remény a tojások kikelésére, ha idegen volt ez a tojó és verekedés áldozata lett (mert elég sok rigó röpköd a birtokon), viszont akkor valahol máshol, másik fészeknél történt tragédia. :-(

Sajnos ilyen előfordul...

Előzmény: Törölt nick (4833)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.13 0 0 4833

Óóó. :(

 

Fiókák ki tudják böjtölni azt a pár napos kirepülés előtti időszakot?

Vagy hogy szoktad csinalni, ha szükség van rá megeteted majd őket?

Széncinke apa nem vesz részt a gondozásban?

Jaj nem halhatnak meg ezek a kis tollas csodák

Előzmény: Nobody1 (4832)
Nobody1 Creative Commons License 2021.05.13 0 1 4832

"a sok összebújt kismadár"

 

Az 8 db széncinke fióka az NB méhkaptár szélső rekeszében. Pár nap és kirepülnek.

 

Viszont az imént ahogy hazaértem, a fekete rigó fészektől kb 2 méterre a földön találtam elázva, elpusztulva a tojó rigót. Bár volt egy nagyobb eső, de a fészek tető alatt van, szélvihar sem volt, így nem értem mi történhetett vele. Semmi sérülés nincs rajta... :-(

 

 

Előzmény: Törölt nick (4831)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.13 0 0 4831

De jó !!! Kisebbik gyereknek is megmutattam a fotókat.

Nagyon tetszett neki,főleg a sok összebújt kismadár a fészekben : )

Előzmény: Nobody1 (4830)
Nobody1 Creative Commons License 2021.05.13 0 2 4830

Na igen... :-)

 

Fekete rigó fészek a műhely eresze alatt a vadszőlőn.

 

Őszapó fészek a szilvafán.

 

Roncs méhkaptáram és az ideiglenes bérlők.

 

Tavaly bement a kiscsirkék után az ólba. (Nagyon éhes lehetett.)

 

A sérült lilik, amelyik meglepő módon odajött hozzám. (Sajnos csak egy bő évet élt nálam, mert a télen megfogta a róka.) :-(

A képek telefonnal készültek, ami látszik is a minőségükön.

 

Hirtelen ennyi...

Előzmény: MAN10 (4829)
MAN10 Creative Commons License 2021.05.12 0 1 4829

Madárparadicsom Nobody1 fórumtárs birtokán van, az én felhozatalom jóval szerényebb. 🙂 A cinke odú valószínűleg kiürült, mert teljes csend van, meg a szülők sem jönnek. A rozsdafarkú költ, néha összenézünk, igyekszem nem zavarni, de van, hogy csak kiröppen, ha ott vagyok. 

 

Előzmény: Törölt nick (4828)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.11 0 0 4828

Köszi a helyzetjelentést ; )

Nagy dolog ez, hogy ilyen madàrparadicsom van a kertetekben, költekezzen csak nyugodtan az anyamadàr : D

A busz tök jó, mert viszel vele kb 40 embert, addig se kocsikáznak, meg gondolom még föl-le szállnak, jó az mindenkinek

Nekünk tegnap este sétált két süni a kertünkben, remélem nem császkalnak autóútra ki

Előzmény: MAN10 (4827)
MAN10 Creative Commons License 2021.05.11 0 1 4827

Nem értetted félre, buszvezetőként dolgozom. A cinkéknél ma sem észleltem változást, viszont a rozsdafarkú költ. Láttam reggel kirepülni, gyorsan fel a létrára, benéztem a fészekbe, és 4-5 tojást láttam. Azért nem tudom pontosan.,mert csak egy pillanatig voltam fent, és nem is fényképeztem. 

Előzmény: Törölt nick (4826)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.10 0 0 4826

Na a július a műanyagmentes, nem a jún, oktondi vok

A buszt is lehet félreértettem, bocsi

Én felköszöntöttem ma a papagájainkat : )

Mi ma nyírtunk füvet :) elég száraz volt a föld

Előzmény: MAN10 (4824)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.10 0 0 4825

Figyelj ennél többet nem tudunk tenni, max még pár hangyalépést a körny védelemben. Fogyasztók vagyunk, a piac bele is kényszerít ebbe, minket kis embereket.

De koncentráljunk a jóra.

Tök jól neveled a gyermeked! Törődsz a fákkal, madarakkal, egy átlag embernél sokkal többet teszel meg a környezetért.

Embereket szállítasz busszsl, ha nem értettem fêlre, legalább kivàlt sok autót. A tömegközlekedést jobbnak mondjàk, mint a személygépkocsit.

A műanyagmentes júniusról én is csak par éve hallottam, pedig már régóta van. Minden hónapra kitaláltak vmit, fejből nem tudom, vmelyik hónap, arról szól, nem veszünk áruhàzban ruhát.

Végülis ezek jó kezdeményezések

Örülök a kerti madaraidnak : ))))

Előzmény: MAN10 (4824)
MAN10 Creative Commons License 2021.05.10 0 1 4824

Jól vannak köszönöm. Mármint ahogy hallom a hangjukon. Erősebb, és valahogy összetettebb a csipogásuk, de még nem láttam őket kint. Talán holnap, fűnyírás közben. 🙂 Sajnos túl sokat én sem teszek a Földért, mert a mindennapokban nem lehet egy csomó dolgot elkerülni. Rengeteg gázolajat eléget a busz, amivel dolgozom naponta. Igaz, az udvaromban ültettem pár fát, mióta itt lakunk. A hulladékot szelektíven gyűjtjük, kisfiamat is erre nevelem. Erről a műanyagmentes hónapról még én sem hallottam, ne haragudjatok a tájékozatlanságomért! 

Előzmény: Törölt nick (4823)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.10 0 0 4823

Miujs a kismadarakkal az odúban?

Előzmény: MAN10 (4819)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.10 0 0 4822

Te sokat teszel, ez jó : )

Csak konstatàltam, hogy ma ez a nap van

Előzmény: MAN10 (4819)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.10 0 0 4821

Màrmint: Öreg halász és a tenger . Benne van az egész emberi természet

Előzmény: Törölt nick (4820)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.10 0 0 4820

Így van a Föld napja is azt hiszem ápr.22 sokak számára fontos, aznap és máskor is, sokak számára üres lózung, 

 de talàn aznap vmit ügyködnek a jó ügyért, a legtöbb ember meg ezekről a napokról nem is hallott, de ha hallana, akkor se hatódna meg

Ugyanúgy a műanyagmentes június nem csak azt kéne, hogy jelentse, hogy abban a hónapban tartózkodunk, csökkentjük a műanyagot, hanem folyamatosan, tudatosan oda kellene figyelni.

Nyilvàn nagyon nehéz elkerülni pl.a műanyagokat, hiszen mindrnt abba csomagolnak.

A családommal szelektivizàlok, mindig viszek zacskókat boltba, ncsak nagyot, hanem kicsiket is, a pékarunak, zöldsêg, gyümölcsnek.

Sajnàlom hogy a környékünkön nincs csomagolásmentes bolt.

Sok mindent próbalok még tenni, pl.fölös dolgokat, ruhákat szinte egyaltalan nem veszek.

Csepp a tengerben

Az ember természetét már a régiek is leírták, telhetetlen, ilyenek vagyunk sajnos, mióta kivaltunk az ősből, ez van, csak a természet, állatok elszenvedői ennek, 

Népmese: Zolotaja Rybka ; )

Előzmény: MAN10 (4819)
MAN10 Creative Commons License 2021.05.10 0 0 4819

És ilyenkor mit szokás csinálni? Mert hogy gondoljunk, és tegyünk a fákért, madarakért, oké. De aki tesz, az máskor is tesz, aki meg nem, arra nem nagyon hat az ilyen figyelemfelhívás. 

Előzmény: Törölt nick (4818)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.10 0 0 4818

Ma (május 10) van a madarak és fák napja

Törölt nick Creative Commons License 2021.05.07 0 0 4817

Nekem Winifred szimpi : )

Előzmény: Nobody1 (4816)
Nobody1 Creative Commons License 2021.05.07 0 1 4816

Válasszatok nevet a kínálatból a kis királyi hollólánynak. Még lehet szavazni... :-)

 

https://www.travelo.hu/tavol/20210506-egyesult-kiralysag-london-tower-hollo-nevvalasztas.html

Törölt nick Creative Commons License 2021.05.07 0 0 4815

Ez jó :)))

Eső után sok feketerigó turkál a csőrével a kertünkben, szedegetik a kukacokat meg egyéb földi jót. Azt figyeltem meg, hogy még a lábaikkal is vhogy dobbantanak a hatékonyság kedvéért. Öröm rájuk nézni.

Előzmény: MAN10 (4814)
MAN10 Creative Commons License 2021.05.07 0 1 4814

Nem vág a madaras témába, de volt szó erről is. Ma megkaptam a védőoltást, Sputnikot. Beadta: dr. Orosz Viktória doktornő... 🙂

Előzmény: Törölt nick (4803)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!