Keresés

Részletes keresés

Tom 64 Creative Commons License 2024.04.04 0 0 5206

Hozzánk megjöttek a füstifecskék.

Most reggel 3 db ült le a drótra.

Imrehajcsi Creative Commons License 2023.12.27 0 0 5205

Egyelőre nem etetek, tele van a kert repülő rovarral, léggyel. Valamiért a vasszőlő bogyó is érintetlen, a madárbirssel együtt. A rigó nem örül neki, ha etetek, mivel itt éjszakázik., és a búvóhely körül nem jó ha nagy a mozgás, mert lebukik. Az itatónak használt kis tavakat látogatják, de 1 napra eltűnt az összes énekes, mert pár napja egy füles aludt estig a fán. Bár szerintem főleg pockozni jár ide, volt már félig meghagyott tetem egy virágcserépbe rejtve.

 

 

Előzmény: Nobody1 (5204)
Nobody1 Creative Commons License 2023.12.15 0 0 5204

Sűrű ágak, bokrok közé tedd az etetőt lehetőleg ne egy oszlop tetejére, hanem felakasztva legalább másfél méter magasra. Így nem tud felmászni és addig felugrani sem a macska és a sűrű gallyak miatt a karvaly sem tud közvetlenül bevágni az etetőre.

Az etetőre érkező/távozó madarak tisztában vannak a fán ülő karvallyal és ennek megfelelően közlekednek majd az ágak között. Persze időnként biztosan elkap majd egy-egy madarat, de ez az élet rendje. Ha nem ott, akkor a szomszédban fog majd madarat mert tuti nem fog éhen halni. Viszont a sűrű gallyak között nem boldogul és legalább  nem Te "teríted meg az asztalát", tehát nem teszed ki felesleges veszélynek a kis énekeseket.

Persze az is megoldás ha nem etetsz-itatsz, hisz akkor elpártolnak onnan és nem kell látnod alkalmanként a "tragédiát"...

Előzmény: Imrehajcsi (5203)
Imrehajcsi Creative Commons License 2023.11.24 0 0 5203

Madáretetésben szakavatottak.- 

 

Idén terveztem etetni a kertben alma, és fekete naprával kezdésnek, viszont egy ragadozó madár miatt egyelőre jegeltem a tervet.  Már nyáron is láttam a  fán egy madarat, először balkáni gerlének hittem a magas fán, nem látszott tisztán az ágak között. Majd amikor elrepült semmi hangja nem volt, na akkor már láttam, hogy ez valami ragadozó lehet, én karvalynak tippeltem. Tegnap előtt kertészkedés közben ismét a fán ült lesben, majd a szemem láttára vett üldözőbe egy cinegét, aminek sikerült elmekülni pár kanyart követően, szerintem a szomszéd kertjébe bebújt valami csőbe. Ettől függetlenül gyanúm szerint viszi a kertből az énekeseket mint a cukrot. Amikor kimegyünk az ajtón a cinkék egyből odajönnek, feltehetően élelem reményében, de sok veréb is van, rigó, gerle stb. Itató és madárfürdő van sok(több kis tó), és van amikor zöld hajnalba kelek a minuszokba, hogy az itatót jégtelenítsem(akkor is már ott várnak)- Idén több cserjét is telepítettem direkt a madarak miatt, de sajnos a környékbeli macskák is komoly gondot jelentenek, a tavaszi fészkek és a nyári itatók sincsenek biztonságban. Két hete például az egyik macska rárohant egy kisebb csapat verébre az utca szélén, és a közeledő autó egyet el is csapott, de othagyta a macska, tehát csak szórakozásból öli őket. Nyáron a macskák miatt csináltam egy magaslati itatót aminek a madarak nagyon örültek, viszont azt meg a karvaly miatt kellett megszüntetni, ugyanis kifigyelte, és lesben állt a fán. Szóval úgy látom, hogy jelenbe ha elkezdenék etetni még több halna meg, mert ezek tavaszig rengeteget el fognak vinni, ha itt gyülekeznek majd a kertben az énekesek. A neten megdöbbentő számokat találtam, miszerint 1 karvalypár évente 600 rigót, 2000 verebet stb. elejt.. Ez elég durva szám, ebből kiindulva egy pár itt a környéken képes szinte nullázni a énekeseket, és akkor még a macskákat nem is számoltuk bele. Nincs valami jó módszer a védelmükre? Láttam már zárt etetőket, de azt is kifigyeli, majd a jóllakott-eltelt cinegét simán elkapja a levegőben távozás után.

Tom 64 Creative Commons License 2023.08.01 0 0 5202

Egy 2017-es kép a seregély invázióról!

Vonuló sergélyek, a szőlőnek annyi!

Tom 64 Creative Commons License 2023.08.01 0 0 5201

Nálunk kb. 60-70 db fecske és ugyanannyi gyurgyalag szokott délutánonként röpködni.

Az utóbbi napokban búbosbankák is keresgetnek a fűben. 

Tom 64 Creative Commons License 2023.07.30 0 0 5200

Szerintem seregélyek!

 

Ezek a madarak nálunk 1000 számra jelennek meg június elején és szeptember végén a gazdák nagy örömére!

Sok gyümölcsös  s szőlő van a környéken! Szólnak is a füttyögő riasztók és a gázágyúk a mi nagy örömünkre! Júniusban, és augusztus végétől október végéig a szőlők miatt folyamatosan.

Előzmény: löwenbrau (5191)
Tom 64 Creative Commons License 2023.07.30 0 0 5199

Van bizony!

 

A seregélyek lecsupaszították a cseresznyefát és a meggyet is!

Előzmény: vejne (5193)
Imrehajcsi Creative Commons License 2023.07.06 0 0 5198

Üdvözlet a madár szakértőknek! ~10 éve van egy fekete rigónk("Kék" a neve). Már elég sok helyre fészkelt a kertben a párjával, idén márciusban azonban fészekragadozó(macska) áldozatává vált a tojó és a fiókák, már etették őket. Kék megúszta, de azóta sajnos nem látni társsal. Sokat énekelget, nagyon szép az éneke. Ez feltehetőleg pár környékbeli bunkónak nem tetszik, akik autóriasztótól kezdve mindennel próbálják ijeszteni, nulla sikerrel. Viszont 4-5 napja a tujájába van elég sokat, és a hullámtetőn napfürdőzik, majd be a tujába az árnyékba, közben órákig szaggatottan dalol. Nagyjából 1 hete tettem ki a tuja elé egy magaslati ásványvizes itatót(amúgy kerti tó és gyerekfürdőkád-sással is van az udvaron amit mindig használ), hogy a macska ne tudja lerohanni. Nem tudom, hogy az itató miatt tartózkodik e itt a tujába ilyen sokat? Vagy csak a hőség? Esetleg valamelyik környékbeli bánthatta, permetszerrel, vagy valamivel, ami miatt annyit tollászkodik és el van bújva? Nem létesítettem korábban etetőt, így nincs tapasztalatom afelől, hogy etető-itató közelében a rigó mennyi időt tölt naponta. Látszólag repül főleg délután és akkor már dalol rendesen. Fészek nincs a tujába, és társat sem látok. Gyanakszom környékbelire, aki naponta bántja például a fája-kertje körül permetezővel stb, és emiatt tollászkodik, és bújik el ennyit pár napja. 

Imrehajcsi Creative Commons License 2023.07.04 0 0 5197

Telepítettem a kert végébe narancs bogyojú tűztövist, de igen méretes tövisei vannak, és olyanok mint a kés a vajba.. Ez nem tudja a télen a bogyóval táplálkozó madarakat, rigókat akár súlyosan megsebesíteni? Elképesztően szúr, szerintem egy vastag kartont simán átvisz. 

Imrehajcsi Creative Commons License 2023.07.04 0 0 5196

Igen, az idehaza védett madárfajok jó része csipegetheti.

Előzmény: vejne (5193)
Irbisz Creative Commons License 2023.07.03 0 0 5195

a rigó nagyon szereti a cseresznyét, azaz feltehetőleg a meggyet is.

Előzmény: vejne (5193)
Irbisz Creative Commons License 2023.07.03 0 0 5194

mekkorák ezek a madarak?

Előzmény: löwenbrau (5191)
vejne Creative Commons License 2023.06.26 0 0 5193

Sziasztok! Ismertek olyan madárfajt, ami megeszi a ribizlit és a meggyet? 

Saci.H Creative Commons License 2023.06.13 0 0 5192

Rozsdafarkú fészkelt a teraszunkra.

Sajnos későn vettem észre, és a fészekben már 7 tojás van. 

(normál esetben nem engedtem volna nekik)

Igen ám, de macska és kutya is van nálunk szabadon.

Mit tudok tenni, a madárkák védelmében? Van esély számukra?

Kutya, macska elzárása nem megoldott.

A fészek magasban van, azzal nincs gond, de amint kikelnek akkor bizony csipognak és a macska beindul.

A fészket nem tudja elérni, de olvastam, hogy kirepülést követően a picik 2-3 napig a földön vannak megbújva. Félelmetes helyzet.

Van remény? Hogyan tudnék segíteni?

köszönöm

 

löwenbrau Creative Commons License 2023.06.13 0 0 5191

Milyen madarak ezek? Elég rossz fotó:

Előzmény: Zelemiri (5190)
Zelemiri Creative Commons License 2023.05.19 0 0 5190

Gondolom már nem aktuális, de ha nincs közvetlen macska ( kutya) veszély hagyni kell, mert vloszínűleg a szülei etetik.

Ha van rá lehetőség, abkakból érdemes figyelni, érkezik e a szülő.

 esetleg madármentő állomást felhívni, ha nem jön a felnőtt madár etetni,  bevinni óvatosan cipősdobozban madármentőállomásra., de csak ha tényleg indokolt., ha nem jön a szülő.

 

Mi lett végül?

 

 

Előzmény: Peti1110 (5189)
Peti1110 Creative Commons License 2023.05.07 0 0 5189

Peti1110 Creative Commons License 2023.05.07 0 0 5188

Valaki tudja mit tudok csinálni egy kismadárral? Áll egyhelyben nem mozog, csak néz amerre megyek. Nem csipog. Vizet kitettem mellé, de nem foglalkozik vele. Vagy nincs nincs jó bőrben szegény, vagy annyire pici, vagy mindkettő.

Irbisz Creative Commons License 2023.05.05 0 0 5187

Ha érdekelnek, azért magukat a fajokat nyugodtan megtanulhatod megkülönböztetni, ha felismered mondjuk melyik a halászsas, nem minden hogy távolabbi rokona a többi sasnak mint az ölyvek, héják, kányák stb.?

Előzmény: zsorsz (5186)
zsorsz Creative Commons License 2023.05.03 0 0 5186

Mindig szerettem volna ezeket a ragadozó madarakat megkülönböztetni, mert fantasztikusak és gyönyörűek, de ennyire bonyolultra nem számítottam. Azért köszönöm!

Előzmény: Irbisz (5185)
Irbisz Creative Commons License 2023.05.03 0 0 5185

nem igazán, mert ezek olyan gyűjtőfogalmak, amelyek akkor alakultak ki, amikor még érthető okokból, csak a puszta külső alapján nevezték el a madarakat.

Legjobb példa ez:

https://hu.wikipedia.org/wiki/S%C3%B3lyomf%C3%A9l%C3%A9k#S%C3%B3lyomform%C3%A1k

Pl. a valódi sólymok (4 nem tartozik ide) Falco nemébe tartoznak a vércsék, kabasólymok és név alapján egy rakat sólyom, azaz nincs olyan jegy, maximum a méret, hogy mitől vércse v. épp sólyom egy faj. Bonyolitja a helyzetet, hogy vannak a törpesólymok, azok meg már más nembe tartoznak.

A mai felosztás évszázados kutatás eredménye, igazából nem számít mi a régmúltból eredő neve egy madárnak.

Pl. a ragadozó madarak 2 teljesen külön rendbe tartoznak:

ami azt jelenti, az összes héja, sas, keselyű, ölyv, kánya stb. sokkal közelebbi rokona egymásnak, mint bármely sólyomnak, vércsének, karakarának.

 

De a vágómadarakon belül is, a halászsas pl. névre sas, mert külsőleg olyan mint a "sasok", de valójában a többi sas közelebbi rokonságban van az ölyvekkel, kányákkal, keselyűkkel, héjákkal stb., mint a halássassal.

https://hu.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1g%C3%B3mad%C3%A1r-alak%C3%BAak

Vagy az egyik legnagyobb "sas", a majomevő sasról kiderült, hogy az a kígyászölyvek közé tartozik :)

https://hu.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1g%C3%B3mad%C3%A1rf%C3%A9l%C3%A9k

 

 

egy szó mint száz, a fajokat felismerheted, arra mondjuk a Peterson köynv remek.

De azt tudni kell, ez sokszor nem felel meg a mai rendszertani besorolásnak.

(mondjuk szerintem ez kevesenek számít, főleg ha csak hobbiból érdekel)

Előzmény: zsorsz (5161)
Zelemiri Creative Commons License 2023.04.12 0 0 5184

Csak most jártam erre, bár én úgysem tudtam volna hathatós tanácsot adni.

Mi lett a rigókkal? Épek, szépülnek?

Előzmény: vitorla123 (5183)
vitorla123 Creative Commons License 2023.03.31 0 1 5183

Nagyjából 2 hete fészkeltek a rigók a kerítés tetejére. CSináltam nekik polisztirolból tetőt, amit a szomszéddal két oldalról rögzítettünk, így a viharos szél sem tépte le, és nem ázott el a fészek, amiben 5 tojáson kotlik a madár 2 hete. Ha jól számolom sajnos a jövő heti fagyos időben kelnek ki a pucér fiókák. Szerintetek képes lesz melegen tartani őket éjszaka, amíg visszamelegszik az idő? Eddig a tető megvédte őket sok esős naptól, de nem tudom mennyire fogják átvészelni a mínuszokat? 

MAN10 Creative Commons License 2023.03.03 0 1 5182

Az is lehet. Itt az Alföld közepén még pláne nem volt eső, ha máshol a környéken véletlenül esett is. Ősszel,télen szerencsére bepótolta, volt bőven eső. Hátha idén nem lesz olyan nagy aszály.

Előzmény: nyebojsza (5181)
nyebojsza Creative Commons License 2023.03.02 0 2 5181

Vagy a tavalyi szárazság. Az a tavalyi nagy aszály nagyon meggyérítette az énekes madarakat, nem volt mit enniük :(

Előzmény: MAN10 (5180)
MAN10 Creative Commons License 2023.02.19 0 1 5180

Korábban itt mutattam,hogy  kék cinkére gyúrok,azaz olyan odút tettem ki,ami neki megfelelő. De....az idei téli szezonban nem is láttam kékcinkét itt nálam. Viszont éppen ma láttam,hogy széncinke volt az odúnál,amiben már két évben költöttek. Biztos lesz idén költés is. De a kék? Az enyhe tél lehet az oka?

vitorla123 Creative Commons License 2023.02.16 0 1 5179

Azért érdeklődtem, mert a 10+ éve a kertben élő és fészkelő rigók aggódnak.

 

  

vitorla123 Creative Commons License 2023.02.16 0 1 5178

Ez tényleg gyöngyi lehet, ennek ellenére bagolyféle volt a faágon, ez biztos. Sajnos mire a gépet felemeltem, hogy lefotózzam, elrepült.

 

2013 decemberében tele volt velük napokig az ablak előtti fa, igaz azok fülesek voltak, ez nem:

 

  

Előzmény: Nobody1 (5177)
Nobody1 Creative Commons License 2023.02.16 0 1 5177

Gyöngytyúk fedőtoll. Valószínű egy szellő vihette oda vagy korai fészkeléshez készülő verebek ejtették el. Bagolyhoz, vércséhez semmi köze... :-)

Előzmény: vitorla123 (5176)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!