Keresés

Részletes keresés

Annatar Creative Commons License 2021.07.22 0 3 12210

Sziasztok,

 

egyben szeretnék válaszolni a felmerült dolgokra, de örülök, hogy pörög a topik:

 

Ulrich: Somogyi Áron előadását hallottam élőben is AE edzőtáborban, és bár sok eredményével egyetértek (például hogy a ma megmaradt fegyveres hagyomány egy jó részénél a HEMA-hoz hasonló alapos és legalapabb dolgokból kezdődő kutatás kell, mert gyakran csak a forma maradt meg, a tartalom nem, és kb ugyanúgy vissza kell fejteni, mint a vívókönyveknél, csak előnyösebb helyzetből indul), de azért van némi fenntartásom is, ami elsősorban abból fakad, hogy ő sosem tanult kungfut, ezért az ebben való tapasztalása nem elsődleges.

 

Kiss Zsolt kf: Mak mester kedvenc formája, a parancsnoki szablya (Zhihui dao) tudtommal - de lehet, hogy tévedek, már bánom, hogy nem jegyzeteltem, csak azt hittem, hogy majd emlékszem mindenre - európai típusú (importált) kardra készült, de nem európai technikákat tartalmaz (van egy rész amit egy az egyben az ötödik testvér botformából vett át Lam Sai Wing amikor kidolgozta). Viszont tanultam egy másikat, a hasító szablyát (pikua dao) ami eredetileg a majom stílusból származik, abban is van szúrás, még ha nem is sok. 

 

A chineselongsword.com-ról szerintem anno én letöltöttem minden kínai anyagot, (de csak kínaiul mert az ingyenes), megnézem majd otthon, hátha megvan a kard és pajzs ha az segít (én nem tudok kínaiul, csak azért szedtem le őket, hogy meglegyen). Egyébként őket követem facebookon is, és azért látszik a fejlődés, bár tény, hogy időnként ködösít (azt tudtommal hogy kitől tanult szablyát, nem akarja elárulni, ha jól emlékszem).

 

 

Sok fegvyer vs kevés fegyver téma:

Ez ugyan nem a korszakról szól, hanem későbbi, de a magyar huszár az sose volt a leggazdagabb réteg, itt mégis azért elég sok fegyvert leír ami egyidejűleg az illetőnél volt:

https://library.hungaricana.hu/hu/view/FoliaArchaeologica_11/?query=pallos&pg=160&layout=s

 

Kínai vívócéhek:

Európai típusú vívócéhek nem voltak, de voltak testőrfalvak, testőrnegyedek, ahol úgy tudom, foglalkoztak képzéssel is, bár azt nem tudom, hogy csak a sajátjaikat-e (tehát kvázi családi stílusként működött) vagy másokat is, ennek sosem néztem utána, lehet, hogy kellene :)

 

 

(UI: igaz, csak teljesen tét nélküli ütögetésnél, de próbálgattam már kínai technikákat alkalmazni HEMA közben, volt, hogy bejött, volt, hogy nem - és bár még egészen kezdő vagyok vívásban, de már most elég egyértelmű, hogy van nagyon sok ami meg ugyanaz)

 

 

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.07.22 0 1 12209

"Santelli emlékére

 

„Emléke él, állja a végtelen évek hosszú sorát, s a rohanó időt...” olvasható annak a meghívónak az első oldalán, amelyet sokfelé kézbesített a napokban a posta. A Magyar Vívószövetség és Italo Santelli vívómester régi tanítványainak baráti köre újból megemlékezik az olasz származású, Magyarországon élt, egykor híres „maestroról”.

 

A magyar kardvívás sikereinek egyik megalapozója volt a felejthetetlen mester, s emlékére a Kerepesi temetőben (11-es parcella) levő sírján felavatják Dabóczi Mihály szobrászművész Italo Santellit ábrázoló bronz domborművét. Az avató ünnepségre november 2-án 11 órakor kerül sor."

 

Békés Megyei Népújság, 1979. október 26. (Hungaricana)

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (12208)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.07.22 0 1 12208

Az év elején valaki elkészítette Italo Santelli síremlékének adatlapját a Köztérképen.

(Kalaposlány, 2021.01.02. 12:39

 

https://www.kozterkep.hu/42241/italo-santelli-siremleke

 

Pontos adatok, részletes leírás, sok fénykép!

Csak gratulálni tudok.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.07.22 0 1 12207

Július 28.:

"Decsi Tamás, Gémesi Csanád, Szatmári András, Szilágyi Áron (férfi kard csapatverseny) –     

 nyolcaddöntőtől a döntőig"

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (12206)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.07.22 0 1 12206

Végre van részletesebb program. Vívás. 

 

Július 24.:

"02.00: női párbajtőr, egyéni; férfi kard, egyéni (Decsi Tamás, Szatmári András, Szilágyi Áron)

 – 1. forduló, 2. forduló, nyolcaddöntő, negyeddöntő
 11.00: női párbajtőr, egyéni; férfi kard, egyéni – elődöntő, bronzmeccs, döntő

 

Július 25.:

"02.00: női tőr, férfi párbajtőr – 1. forduló, 2. forduló, nyolcaddöntő, negyeddöntő
 11.00: női tőr, férfi párbajtőr – elődöntő, bronzmeccs, döntő"

 

https://www.nemzetisport.hu/tokio-2020/tokio-2020-a-julius-24-i-napi-program-es-a-magyar-indulok-2823699

 

https://www.nemzetisport.hu/tokio-2020/tokio-2020-a-julius-25-i-napi-program-es-a-magyar-indulok-2824421

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.07.22 0 1 12205

Kimondottan jó film készítettek!

 

Eredetileg úgy terveztem, megnézem a 80-perces dokumentumfilm felé, aztán kiderült, hogy túl érdekes lett az egész. 

 

"Szilágyi Áron rögtön a tokiói olimpia első napján, július 24-én pástra lép, ekkor rendezik ugyanis a férfi kardozók egyéni küzdelmeit. A csapatversenyt négy nappal később, július 28-án tartják."

 

https://index.hu/sport/2021/tokio/2021/07/16/katarzis-drama-edzes---szilagyi-aron-utja-tokioig/

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (12197)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.07.21 0 1 12204

Egy könnyedebb "kardos" téma, amivel ma szembesültem.

Egy képregény: ........... Az utolsó előtti huszár.

 

 

 

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.07.21 0 1 12203

És a képen ábrázolt -- klasszikus értelemben vett -- párbajtőrök (Amberger gyűjteménye).

 

https://fencingclassics.wordpress.com/2011/12/21/weapons-eight-dueling-epees/

 

Csak az adatok:

https://fencingclassics.files.wordpress.com/2011/12/epees.jpg 

  

Tartomány: 343-552 g, átlag ~450 g (kiszámolható).

A kosár átmérője: 114 mm.

 

Mostani olimpiai párbajtőr: 495 g, kosár: 117 mm, penge: 88 cm.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (12202)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.07.21 0 1 12202

És ha már valós harc... Pont szembe jött a FB-on.

 

Hans Temple Das Duel (1886)

 

https://www.meisterdrucke.com/kunstwerke/500px/Hans_Temple_-_The_Duel_1886_-_(MeisterDrucke-364371).jpg

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.07.21 0 1 12201

Nekem a következő analógia jutott eszembe.

  

Kardos valós harc = egy x cm széles gerendán (>20 m) sétálni 100 m magasban.

(Vagy vívni ;-)

 

Páros gyakorlat ismert partnerrel = a gerenda a földön fekszik.

Egy komolyabb HEMA-verseny = valahol 2-3 m magasban lett rögzítve.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (12195)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.07.21 0 1 12200

"Személy szerint nekem is nagyon tetszik, egy időben szemeztem is vele, és sajnálom, hogy végül nem kezdtem el."

 

Gondolom, szép fokozatosan is el lehet kezdeni:

 

a) két HEMA vívókard az adott tematikában (szablya, hosszúkard, rapír stb.);

    azokkal már egyre komolyabb páros gyakorlatokat lehet csinálni;

b) két fejvéd;

c) ....

  

Aztán évek alatt fokozatosan.

Előzmény: Kiss Zsolt Kf (12198)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.07.21 0 1 12199

"A felvetéseidről egyébként agyaltam én is más dolgok kapcsán, de nem tudom."

 

Per pillanat a mostani legális stressz-szint maximuma: egy komolyabb HEMA verseny.

Aztán meg mindenféle egyéni megoldások...

Előzmény: Kiss Zsolt Kf (12198)
Kiss Zsolt Kf Creative Commons License 2021.07.21 0 0 12198

Lehet, hogy félreérthető voltam.

Két érdeklődő tanítványom van, aki a fotózás miatt szablyát vett a kezébe, és úgy döntöttek, hogy érdekli őket, eddig nem oktattam ilyesmit...

A pusztakezes/utcán előforduló dolgokról beszéltem.

 

A felvetéseidről egyébként agyaltam én is más dolgok kapcsán, de nem tudom. Mondjuk a katonai szimulációs rendszerek, ha megoldják a visszacsatolás problémáját, szerintem pár évtizeden belül megoldják ezt a gondot...

 

A HEMA-val kapcsolatban meg egyetértek veled. Személy szerint nekem is nagyon tetszik, egy időben szemeztem is vele, és sajnálom, hogy végül nem kezdtem el. Kifogásom persze van rá, de akkor is sajnálom... :-)

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (12195)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.07.21 0 1 12197

Tudjatok róla.

 

"Az ATV-n mutatják be a Szilágyi Áron főszereplésével készült filmet

 Az Egy mindenkiért című filmet az ATV műsorán mutatják be július 21-én, szerdán, 21.15-kor."

 

http://www.atv.hu/belfold/20210716-az-atv-n-mutatjak-be-a-szilagyi-aron-foszereplesevel-keszult-filmet

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.07.21 0 1 12196

"És még az olimpiai sportvívást sem tudod automatikusan visszavetíteni pl. a smallsword-re, mert a pást, a versenyszabályok rengeteg dolgot eltüntettek."

 

A topikban Sz332 a könnyű tőrkard szakértője, biztosan majd szakszerűbben válaszol.

Addig is legyen ez egy előzetes válasz.

 

A pást nem gond, sőt még a szabályok sem, mert egy jelentős részük csak arra szolgál, hogy egyértelműen el lehessen dönteni, hogy egy adott akció során "ki halt meg?". És azért vívunk 5-ig vagy 15 pontig, hogy ez még egyértelműbb legyen a nézők számára.

 

És itt a HEMA:

a) lehet bármilyen alakú a küzdőtér;

b) lehet olyan fém vívóeszközt használni, ami nagyon megközelíti a tőrkard paramétereit;

c) lehet olyan szabályokat alkalmazni, melyek egy csomó dolgot nem tiltanak (ráfogás bal

    kézzel, hárítás ballal stb. stb.);

d) csak a ténylegesen sebző / életveszélyes találatok számlálása.

 

Szóval, a HEMA segítségével roppant sok dolog lemodellezhető.  

Előzmény: Kiss Zsolt Kf (12194)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.07.21 0 1 12195

"Engem viszont mindig is a valós harc érdekelt, oktatásban is ebbe az irányba mentem..."

 

Itt már csak az a kérdés, hogy miként modellezhető a kardos valós harc úgy, hogy

 

* harc is legyen;

* meg valós is;

* meg a résztvevők is túléljék, lehetőleg egy darabban.

Előzmény: Kiss Zsolt Kf (12194)
Kiss Zsolt Kf Creative Commons License 2021.07.21 0 0 12194

Én se gondolom, hogy ezekkel a dolgokkal gond lenne. Azt is megértem, hogy a klasszikus harci művészetektől a gyakorlók inkább más irányokba vándoroltak el.

Ma messze nincs akkora szükség ezekre a készségekre, mint párszáz évvel ezelőtt, leélheted úgy az életed, hogy beléd sem kötnek. 

Engem viszont mindig is a valós harc érdekelt, oktatásban is ebbe az irányba mentem, és minden fórumon jelzem, hogy ha pl. versenyezni akar, akkor máshova menjen, mert mi nem foglalkozunk vele. Nem is kell aggódnom amiatt, hogy nem férünk el a teremben... :-)

 

Persze, de ez már a sportváltozatra vonatkozik. És még az olimpiai sportvívást sem tudod automatikusan visszavetíteni pl. a smallsword-re, mert a pást, a versenyszabályok rengeteg dolgot eltüntettek. 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (12182)
Kiss Zsolt Kf Creative Commons License 2021.07.21 0 0 12193

Igen, egyetértek. Nekem egy idő után kimondottan idegesítővé is vált.

Sok csoportban csak jönnek fel egymás után a témák, és igazából nem is mélyül el benne senki, sokszor rendesen végig sem olvassák, csak lépnek tovább.

 

Mi az a FOMO?

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (12186)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.07.20 0 2 12192

Visegrádi torna. (Ismerős arcok és vívók.)

 

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.07.20 0 1 12191

Tart az Ars Ensis edzőtábora.

Napirend (igen homályos, de azért ki lehet bogarászni.)

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.07.20 0 1 12190

"Szerintem keveseknél volt szablya, ahogy kevesek viseltek páncélt."

 

100%-os egyetértés.

 

UvL:

"Egy átlagos honfoglalónál volt íj, valószínűleg egy tartalék is, 3-4 tegez vessző, valószínűleg fokos,

esetleg lándzsa. Ennyi. Egy rangosabb harcosnál ez kiegészült szablyával."

 

Pár kép (Boldog Zoltán grafikái):

 

* íjász + szablya:

   https://www.iranyasereg.hu/img/history/tori_1_1.jpg

 

* lándzsás + pajzsos:

   https://mki.gov.hu/media/2020/07/pozsonyi-6-kep_05132703.jpg

 

* páncélos lovas (alán?):

   sisakos, lándzsás, pajzsos stb.

   https://www.innoteka.hu/images/site/201902/orig/image1549273480.jpg

Előzmény: Szebényi Tibor (12189)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2021.07.20 0 2 12189

Szerintem keveseknél volt szablya, ahogy kevesek viseltek páncélt. Kopja (lándzsa) és íj (készenléti vagy hordtegez és nyíltegez) volt a legtöbb lovasnál (szerintem ez már nem kevés). Aki tehette, az kardot is kötött, tehát törekedtek a sokféle fegyver viselésére.

 

Regino-t én úgy értelmezem, hogy bár volt kard is a harcosok egy részénél, mégis keveset öltek meg azzal, mivel az íjakkal hamarabb megoldották a dolgot.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (12188)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.07.20 0 1 12188

Jogos.

 

Viszont tényleg érdekes lenne tudni a választ pár kérdésre:

 

* majdnem mindenkinél volt szablya / a harcosok felénél / harmadánál volt,

   ez mennyire volt lehetséges a korabeli alapanyag ellátás szempontjából;

* más korabeli népeknél milyen szokások uralkodtak (kardok elhelyezése a sírokban,

   és a tényleges mindennapi viselés elterjedése);

* OK, hogy majd mindenki oldalán ott fityegett a szablya (pl. a magyar nemesek oldalán

   XIV-XIX. sz.), ennek ellenére nem alakult ki valami maradandó oktatási rendszer,

   helyi oktatókkal, leírásokkal stb.

Előzmény: Szebényi Tibor (12187)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2021.07.20 0 1 12187

De szó sincs arról, hogy nem hiszek neki, csak máshogy értelmezem az írását, mint te. ;)

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (12183)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.07.20 0 1 12186

Nem az a gond, hogy "elsüllyednek" az adatok, hanem, hogy nem is lehet visszakeresni. :-((

Ez meg egy szándékos dolog: lógjál rajta egész nap, különben FOMO. 

Előzmény: Kiss Zsolt Kf (12176)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.07.20 0 1 12185

Jav.: jelenik meg

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (12184)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.07.20 0 1 12184

"...amelyiknek volt ideje, lehetősége, hogy ezzel foglalkozzon, megfelelő mestertől tanuljon, stb."

 

Na ezekről sem maradt fenn semmi :-((

Európában a vívómesterek első említése már a XII. sz. tehető, a legkorábbi kódex, ahol látunk ilyet (I.33 1290-1310), a vívócéhek első biztos nyoma 1474 (Szt. Márk Testvériség).

 

"...mi a gondom a különféle szabadmozgásokból nyert tapasztalatok általánosításával az ismeretlen valódi harcra..."

 

Szerencsére nincs szükség a valódi kardos harcra (pontosabban csak bizonyos közegben jelenik a botos, bozótvágós, szamurájkardos változata). Az átlag HEMA-vívó csak filózik erről. És ez bőven elég... A védőfelszereléses fémeszközös szabadvívás a maximum, amit kipróbál; a kalandvágyóbbak meg védőfelszerelés nélkül kísérleteznek.

Előzmény: Kiss Zsolt Kf (12175)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.07.20 0 1 12183

"Regino leírása, miszerint keveset ölnek meg karddal és sokat íjjal, nem biztos, hogy arra utal, hogy keveseknél volt kard."

 

A leírás, a viszonylag kevés kardlelet arra enged következtetni, hogy a szablya nem a többség fegyvere volt. Sokkal hihetőbb, hogy a fokosok voltak jobban elterjedve.

 

Kíváncsi lennék, ha valaki kiszámolna az akkori magyarság éves fémigényét (1 lovas harcos felszerelésének fémigény x 20 ezer) + (a többiek fémigényét), és összevetne a korabeli becsült gyártási kapacitással. Vajon mi jönne ki?

 

Mennyire lenne szűk keresztmetszet (0,5-0,8 kg x 10-20 ezer szablya)? 

Előzmény: Szebényi Tibor (12181)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.07.20 0 1 12182

"Úgy értettem, hogy nincs folytonossága. Amit ma csinálnak, függetlenül annak használhatóságától, rekonstrukció. Lehet, hogy hasonlít külsőleg, de te is tudod, hogy a vívókönyvek baromira sok dologra nem adnak választ. Mert akkor természetes volt, hogy mit csinálnak, ma meg lehet találgatni. És továbbra is csak gyakorlóküzdelemben próbálják ki, senki nem megy csatába, hogy embereket öljön a technikáival, tehát annak hatásosságáról csak elképzelései vannak, nem tudása."

 

Szerencsére manapság a vívás egy kellemes sport, és már nem kell az ölésen filózni, max. elgondolkodni egy-egy vívóakció valós hatékonyságán, ha éppen ahhoz van kedve az embernek.

 

Folytonosság meg van: a mai olimpiai kardvívóvak dokumentáltan vissza lehet vezetni min. XIX. sz. 30-as éveiig, garantáltan megvan a mesterek láncolata. A vívóeszközök változása ellenére megőrződött az oktatási módszertan egy jelentős része. Ezért a XIX. sz. szablyavívással kapcsolatban elég nagy biztonsággal lehet állítani dolgokat, hiszen:

 

* ott a 10-20-30 konkrét forrás (csak ebből a századból);

* plusz a sportvívás módszertana ("baromira sok dologra nem adnak választ").

 

Előzmény: Kiss Zsolt Kf (12174)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2021.07.20 0 1 12181

Utaltam volna arra, hogy nem hiszek Reginónak, vagy akár csak kevésbé hinnék neki?

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (12178)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!