Keresés

Részletes keresés

odovaker Creative Commons License 2008.10.23 0 0 556

Magyar atom, 74. old.

 

Hartvik püspök Szent István legendája...

Előzmény: Jürgen988 (555)
Jürgen988 Creative Commons License 2008.10.22 0 0 555
Hol van erre bizonyíték?
Előzmény: odovaker (552)
odovaker Creative Commons License 2008.10.21 0 0 554

Zerind egyébként a 964-es bolgár-magyar békében elvett bolgár hercegnővel nemzette Koppányt."

 

Jó tudni... Biztos neked még a békeszerződés szövege is megvan...

Előzmény: Árpád Béla (553)
Árpád Béla Creative Commons License 2008.10.21 0 0 553
Zerind 970-ben esett el a kalandozásokat lezáró vesztes csatában. Taksony a fia halála miatt zárta le a kalandozásokat. Ezután lett Géza a trónörökös és utána Koppánynak kellett volna jönnie. Zerind egyébként a 964-es bolgár-magyar békében elvett bolgár hercegnővel nemzette Koppányt.
Előzmény: IDOHIDEPITO (539)
odovaker Creative Commons License 2008.10.21 0 0 552

Hogy került István a IX. századba?"

 

Például úgy, hogy IV. Leó (AD 847-855) küldi neki a koronát.)

Előzmény: Jürgen988 (547)
odovaker Creative Commons License 2008.10.21 0 0 551
Igen 1206-ig. Utána már egybeesik az AD és az i.sz. III. Ince  elhallgatott "reformjának" következtében.) 
Előzmény: Besnye (549)
odovaker Creative Commons License 2008.10.21 0 0 550

Nem, Géza fejedelem után. Géza fejedelem már megszületett Nagy Károly halála előtt. 

 Apja Tar Zerind, vagy "avarosan" tarchán volt.)

 

Konstantin idején szintén egy Géza volt a hungár király, orosz feleséggel, akinek megintcsak István nevű fia volt. Ezt a "belaknyezsinát" szokták összekutymálni Sarolttal, aki meg Géza herceg felesége volt, és nem Géza fejedelemé...

Előzmény: Jürgen988 (547)
Besnye Creative Commons License 2008.10.20 0 0 549

Gondolom az AD miatt. Persze vele megy a Bíborbanszületett is...

 

Úgy érzékelem, hogy a mai időszámítás nem azonos az AD-vel.

Előzmény: Jürgen988 (547)
kisharsány Creative Commons License 2008.10.20 0 0 548

 

    Bár egyre óvatosabbnak kell lenni, mert interneten előadott "történelemhamisításért" is letartóztathatnak Londonban.)Bár egyre óvatosabbnak kell lenni, mert interneten előadott "történelemhamisításért" is letartóztathatnak Londonban.)

 

 

  Ku'r.. tya  sok dolguk lenne, ha komolyan vennék e lehetőségüket. - errefelé-.

 

 kisharsány

Előzmény: odovaker (535)
Jürgen988 Creative Commons License 2008.10.20 0 0 547
Bíborbanszületett Konsztantinosz nem Géza előtt írt Turkiáról? Hogy került István a IX. századba?
Előzmény: odovaker (546)
odovaker Creative Commons License 2008.10.14 0 0 546

A felvonulok kérték;

 

"Úgy tanítják, hogy Hungár királlyá csak koronázás által lehetett válni. Lászlót nem koronázták volna meg Szent István koronájával?

Bizony nem! Lászlót választották, de nem koronázták. A krónika késői, legendás betoldása szerint azért nem, mert „égi koronára” vágyott. Nagyon jól érzékelik a kutatók, hogy Géza néhány évvel korábban nyert koronájának személyi vonatkozásai olyan mértékben köztudottak voltak, hogy az egyenesen elriasztotta a magabiztos Lászlót, annak elfogadásától.

Nézetem szerint Szent Koronánkat Leó pápa (Hagy. AD 847–855) küldte István királynak, és egy Rómában működő bizánci ötvösműhely remekműve. Az aranyművesek egybehangzó véleménye szerint a Korona egységes aranyműves alkotás. Bizáncban nem készülhetett, ennek ellentmondanak a latin nyelvű zománcképek.

Az aranyműves vizsgálat igazolta, hogy a Korona keresztpántja nyolc apostolképpel készült, és lehetett Szent Istváné. Ennél sokkal fontosabb az, hogy elkészülte után, később, három új képet illesztettek, nem a legszebb módon az abroncs hátuljára.

Az alaposabb vizsgálatok kiderítették, hogy a fiatal Konstantin képét hordozó aranylemez foglalata sérült, amely azt jelentheti, hogy a foglalatban Konstantin képe előtt már volt egy kép. Ugyanez mondható el a „Géza-képről” is, mert a foglalatba igazítás céljából kénytelenek voltak a képből levágni. A szakértők meg azt a véleményüket is megkockáztatták, hogy a két lemez nem egyszerre, és nem azonos technikával került Koronánkra.

A Dukász Mihály görög császárt ábrázoló ún. Dukász-lemezt magassága miatt nem is tudták úgy befoglalni, mint a Korona többi 26 képét. Az a tény, hogy a Dukász-lemezt a Tamás-lemezen és pánton át szegecselték fel, azt jelenti, hogy ez a kép csak azután került fel a Koronára, miután az abroncs és a keresztpánt már együtt volt, vagyis a Korona elkészülte után. Ez a kép is másodlagos a Koronán.

A Hungár királyság történte szempontjából a „Géza-kép” felirata nagyon fontos, hiszen Gézát „Turkia” hű- vagy hívő királyának nevezi. Az i. sz. 1082-es évnél említettem, hogy Géza a turk magyarok erejére támaszkodva szerezte meg az egyeduralmat, Sarolttal kötött házasságát pedig a turk magyarok követelésére az éppen trónon ülő, egyébként nagyon jelentéktelen Dukász Mihály „törvényesítette.”

 Hungáriát korábban, Géza előtt soha senki nem hívta Turkiának, de 100 évvel később, már a bizánciak is újból a korábbi Ungriosz kifejezést alkalmazzák Hungáriára.

Szent László Géza halálkor volt olyan erős az országába beköltözött turk magyarokkal szemben, hogy megtagadhatta az átalakított Korona elfogadását. Ettől még fennmaradt a hungár (turk)magyar „status quo”.

IDOHIDEPITO Creative Commons License 2008.10.11 0 0 545
A Kupa folyó a Száva túloldalán van. De az Una folyó völgye is számításba jöhet Pribina születési helyeként.)
Előzmény: Besnye (544)
Besnye Creative Commons License 2008.10.10 0 0 544

Huh!

Csak nem azt mondod, hogy a fickó délről jött? Már pusztán földrajzilag akadékoskodok, mert ugye a Száva kicsit lejjebb folyik. Ne. Még kiderül, hogy délolasz terroista volt...

Előzmény: IDOHIDEPITO (542)
Besnye Creative Commons License 2008.10.10 0 0 543

Ha ídőben érkezett volna felkérés, én még a Pó-n is segítettem volna neki...

Aztán a Salzachon, Innen és túl is...

Előzmény: IDOHIDEPITO (542)
IDOHIDEPITO Creative Commons License 2008.10.10 0 0 542

A pribina Nyitra kapcsolat 19. századi találmány.

 

Pribina Nitraváról menekült Blatogádba, ehhez a Dráván ál kellett úsznia. 

Püspöki szerint előtte még a Száván is... 

Előzmény: Besnye (541)
Besnye Creative Commons License 2008.10.10 0 0 541

Gondolom a hagyománytisztelő felvidékiek megőrizték e szép címert...

 

Bár megyőződve nem vagyok, mert pár éve Nyitra főterén akkora kard állt ki a főtéren (Pribina), hogy majd elestem benne. Ahogy visszaemlékszem, ez a sávos cucc nem volt a közelben...

Előzmény: IDOHIDEPITO (540)
IDOHIDEPITO Creative Commons License 2008.10.10 0 0 540

Nyitra emlékezik címerében, hogy Szent László alatt jöttek a magyarok;

 

 

IDOHIDEPITO Creative Commons License 2008.10.10 0 0 539
Szegény Taksony, még életében eltemettetti Zerindet, aki 16 évesen Koppányt nemzette....
Előzmény: Árpád Béla (530)
IDOHIDEPITO Creative Commons License 2008.10.10 0 0 538

Két szakdogát nehéz lenne ide berakni,meg védem a szerzői jogaimat is:-)))" 

 

Azt hogy csinálod?

Előzmény: Árpád Béla (536)
Besnye Creative Commons License 2008.10.10 0 0 537

De Béci!

 

Úgy mutatkoztál be, hogy: imádom az Árpád-házat!:-)))

 

Imádjad... Hát inkább röhögj máson.

Előzmény: Árpád Béla (536)
Árpád Béla Creative Commons License 2008.10.10 0 0 536

Nem szórakoztam!:-))) Szóval 20 éve,1988 óta a mindenem az Árpád-ház. Mióta megjelent a Makk-Kristó féle Árpád-házi uralkodók első kiadása.

 

Két szakdogát nehéz lenne ide berakni,meg védem a szerzői jogaimat is:-)))

Előzmény: odovaker (534)
odovaker Creative Commons License 2008.10.10 0 0 535

Azt is mondhatod, hogy nem is volt István....

 

Alternatívban vagyunk. 

 Bár egyre óvatosabbnak kell lenni, mert interneten előadott "történelemhamisításért" is letartóztathatnak Londonban.)

Előzmény: zipar (533)
odovaker Creative Commons License 2008.10.10 0 0 534

 20 éves az Árpád-ház a mindenem,két szakdolgozatot írtam már belőlük." 

 

Ugye nem szórakozni jöttél ide..

 

Ha szórakozott, meg kapkodó vagy, az más.)

Előzmény: Árpád Béla (530)
zipar Creative Commons License 2008.10.10 0 0 533

Stílusosan azt mondhatám, hogy: Veszprémvölgyi oklevél? Hamisítvány!:-))

A bolgárok talán jelenthetnének megoldást, hogy miért jelenik meg hamarabb a név De nem tiszta, inkább még jobban bezavar.

Onugor-hungár-kangar. Gyula: dinasztia-tisztség-törzs. Mindenesetre, ha jól rémlik amikor bejönnek a bolgárok, az nagyjából a Képes Krónika dátumával esik egybe. A helyzet is hasonló. Legalábbis az avarok a főnökök.

Lehet, hogy meg kéne vennem a Magyar Atomot? (Bevallom idáig ingyen netes megjelenésre vártam.)

Előzmény: odovaker (528)
zipar Creative Commons License 2008.10.10 0 0 532

Köszi a normális választ.

A Kötöny-kangar-I. András labirintusban elvesztettem a fonalat. Mire gondoltál?

Ez jó. A Szent László törvényeinek ilyen megközelítését még nem is gondoltam végig. A hivatalos nézet mit is mond? Tróniszályok, vagy pogánylázadások következtében meglazuló társadalmi rend miatt kellett szigorítani? (A lényeg biztos valami marxista osztályharc.)

Tényleg nem találunk tipikus (tehát idáig annak tartott) besenyő neveket a Szentkirályoknál, de nem is kell. Ha az Árpád-féle társaság kangar, akkor pl. az Álmos is besenyő név lesz. Ezt árnyalja, hogy Kánnai Zoltán szerint a besenyők és a magyarok ugyanazt a nyelvet beszélték, amit mi most.

Kényes ügy, hogy a törzseket hogyan lehetne összehozni. A DAI-ban felsorolt hét magyar törzset ha összeszámoljuk nyolc van belőle. Annyi, mint besenyőknél is. Igaz, a nevek nincsenek köszönő viszonyban egymással, de az egyik sorozat lenne magáé a törzsné, a másik pedig a dinasztia neve.

Attiát nem akartam felhozni, de meglódult a billentyűzeten a kezem. Csak a nagy kavarodásnak, nehogy az legyen a vége, hogy Illignek is igaza van, és a végén 500 év essen ki a történelemből. Akkor a topic címe az lesz, hogy: Szent István Attila unokája volt.-)

 

UI: szerintem a nyugati gyarmattá válás dátumában elnéztél egy-két évszázadot... biztos a sok időugrásos elmélet miatt:-)

Előzmény: Besnye (527)
Besnye Creative Commons License 2008.10.09 0 0 531
Elolvasnám én azt a két szakdolgozatot. Betennéd ide?
Előzmény: Árpád Béla (530)
Árpád Béla Creative Commons License 2008.10.09 0 0 530

Sziasztok!

Véletlenül keveredtem erre a fórumra,de azonnal regisztráltam. 20 éves az Árpád-ház a mindenem,két szakdolgozatot írtam már belőlük.

Az én leszármazásom Álmostól-Szent Istvánig.

Álmos (820-895), Árpád (845-907), Zolta (895-946), Taksony (931-972), Géza (950-997), Szent István (980-1038)

Zerind Taksony idősebb fia volt,aki az arkadiapoliszi csatában halt meg 970-ben.

Zerind (Mihály) (948-970), Koppány (Szár László) (965-997), Vászoly (994-1031) a másik ág leszármazása.

Ráadásul Vászoly öccse Domoszló herceg is tovább vitte az ágát a Bogát-Radvány nemzettségben. Domoszló (996-1047 u.), Bogát (1016-1060), Radvány (1033-1074).

odovaker Creative Commons License 2008.10.09 0 0 529
odovaker Creative Commons License 2008.10.09 0 0 528

"Így, ezentúl a kangarok után Hungár Királyságnak neveztetik az ország. "

 

Érdekes megközelítés, de Szent István a veszprémvölgyi oklevél szerint Ungaria királya.

De komolyan el kellene gondolkodni azon, hogy Konstantin a vitéz kangarok három törzsét nem a kavarok három törzsével keverte?

A kavarok egyértelműen hunugorok/hunavarok voltak, akik Árpáddal jöttek be Salamon Hungár király idejében.)

Előzmény: zipar (526)
Besnye Creative Commons License 2008.10.09 0 0 527

Van egy variációm Hunnivárira. Megoszthatom?

 

Szerintem erre találták ki ezt a beszélgetést...

Én úgy látom, hogy Hunnivárinak van egy alakuló váza egy nekünk új helyzetről. Biztosan kell még finomítani.

 

 

Az uralkodó nézet szerint a Salamon idején betörő kunok, valójában besenyők.

 

Újra kellene elemezni hozzá minden létező forrást. Tény, hogy a besenyők vagy 6 évszázadon keresztül települgettek be Magyarországra, Erdélybe pl. még a 17. században is.  Ezek nem mindig voltak barátságos érkezések, sőt. De tény, hogy a már "megszelidített" besenyők letelepedhettek, vagy katonáskodhattak szabadokként. Ha visszalapozol, hírek vannak pl. Álmos hercegről, aki besenyő seregek élén veri szét a német?-bajorokat Nyitránál, vagy Kálmán idejéből is találtam példát egy bizonyos nemesúrról, aki 30 katonát vezetett, és közülük 20 besenyő volt. Biztosan seregnyi adatot lehetne újra áttekinteni, de ha igazuk lenne az uralkodó nézetűeknek, meg kellene magyarázni, miért nem besenyők házasodtak Géza királlyal. Mert azok nem besenyők voltak.

 

Hunnivári ezt megfejelte azzal, hogy nem is besenyők, hanem ők a honfoglaló magyarok.

 

Arról van szó, hogy a krónikák kunokról beszélnek, ebből előbb lesz magyar, mint másokból. Én inkább azt tenném hozzá, hogy ha így állunk, Kötöny kun népe vajon ki lehetett: lehettek éppenséggel az általad emlegetett kangarok is, akik I. Andrással már egyszer belekóstolhattak a hungáriai életbe.

 

 

A védekező ország pedig Hungária.

 

Szent László elrendezte a sok bejövő ügyét. Vagy szétverte őket, vagy elérte, hogy a letelepülésre engedélyezetteknek olyan kemény törvényeket akasztott a nyakába, amitől meggondolták, érdemes-e errefelé erőszakoskodni az őslakókkal.

 

 

Mi van, ha azt mondjuk, hogy mégis besenyők voltak. Végy belőlük három kangar törzset, és csak velük támadtasd meg a Kárpát-medencét. Mondjuk azt, hogy győznek, vagy legalábbis beházasodnak a Szentkirályok családjába. Mindenesetre valamilyen formában átveszik a hatalmat. Így, ezentúl a kangarok után Hungár Királyságnak neveztetik az ország. Az eredeti teóriához visszatérve többi besenyő felőlem később betelepedhetett.

 

A választ lásd fentebb, a besenyők nem házasodtak be a hungár házba, ez szerintem ma is tény. Ha így lett volna, besenyő nevekett kellene látnod a dinasztiában. De nem látsz Ákosokat pl. holott látnod kellene, ha úgy lett volna.

 

 

Ekkor jön a kérdés, ha nem Hungáriának, akkor hogy hívták eredetileg az országot?

 

Tudod, erre mindig azt szoktam mondani, hogy vagy az egész világ hülye, vagy csak mi. Ha az egész világ Hungáriának nevez bennünket, erre alapos okuk lehet. Tény, hogy az uralkodó nézet szerint semmi közünk nem lehet a hunokhoz, de hát mégiscsak erről van szó. Magánvéleményem szerint legkésőbb Géza - Szent István idejében már így nevezhették az országot, miközben van olyan forrás is, ahol vulgari névvel illetik a KM-et.

 

 

Ha ismét vesszük Hunnivári elméletét, hogy királyaink r0enden vannak, csak két századdal korábban éltek, akkor az első, Szent István pont arra az időszakra esik, amikor Nagy Károly állítólagos támadása után az Avar Birodalom fokozatosan felszívódik.

 

Majdnem. Ha lejjebb lapozol, megegyeztünk abban, hogy Károly nem nagyon járhatott a KM-ben, mert Karantániát dúlhatta csak - bár ezzel avar felségterületre tette rá a kezét. HZ szerint Kis Pipin járhatott erre, és gyanítom, hogy szó esett a kereszténység ügyéről Szent István lehetséges nagyapjával, aki Tar Zerind avar tarkán lenne. Mindenesetre van olyan hírünk, amely szerint 3 püspökség működött az avarok országában. Az avarok felszívódása porhintés, Szent Istvánnal erősebbek lettek, mint valaha.

 

 

Összekapcsolva a két eseményt: a frank beavatkozás az avar belviszályba végeredményben István egyeduralomra törése német segítséggel. Tehát továbbra is élt és virult az Avar Királyság állandó német zaklatással fűszerezve, míg nem jöttek a besenyő hungárok.

 

Hungáriát szerintem a hunokról nevezték el. Ha arra gondolok, hogy a név önmagában szentség is, de egyben az önigazolás eszköze is - ez itt bőven megfelelhetett. Vegyük figyelembe, hogy a jelentősnek vélhető griffes és indás társaság önelnevezéséről semmit sem tudunk, de utólag nekik sem lehetett ellenvetésük egy dicső hun utódának lenni. 

 

Ennél sokkal fontosabb, hogy szerintem az Avar birodalmat katonailag nem verte szét senki. Szólnak a hírek egyenetlenségekről az avarok közt. Elképzelhető. hogy a kagán és a főemberek nem egyeztek a frankok által feltálalt kereszténység ügyében, és ebből lehettek nézeteltérések. Tény, hogy rövid időre rá Szent István egy keresztény ország királya lett.

 

Teljesen más kérdés, hogy Károly és utódai mit szerettek volna elérni. Szerettek volna egy jó nagy gyarmatot szerezni, ezért belementek a hittérítős kalandba, mert azt hihették, utána sima ügy lesz a KM. Nem lett az, ezek az avarhungárok nem lettek nyugati gyarmat. (Csak most 1990 után, de ez egy másik történet)

 

Viszont a Krónikák szerint Attila halála után száz évvel volt a második bejövetel. Ez az évszámokból kiindulva is az avarokra vonatkozik, csak az egész korszak Istvánig ki lett törölve és részben hungárokéval lett behelyettesítve.

 

Ez az egész Attila téma zavaros, ennélfogva ember legyen a talpán, aki belemegy. Annyit mondhatok, ha Attila 5 nemzedékkel korábban élt a második szkítiai kijövetel előtt, akkor kezdhetünk mindent elölről.

Mikor volt a második? HZ szerint 1078-ban - akkor viszont Attila azonos Árpáddal, és ő volt a honfoglaló. Huh...

 

De ugyanennyi erővel az avarok, a griffesek és az indások is lehettek az első kijövők... Ha eleget okoskodunk, éppenséggel bárkire rá lehet húzni valami elméletet.

 

Nem rémisztgetlek, de ez a hun téma ilyen zavaros. Gondolom más is így lehet ezzel, és nem is igazán csodálkozom azon, hogy HZ nem ment bele a hun téma taglalásába.

 

Végezetül egyet mégis mondanék a hunokról és Attiláról. Meglehet, hogy soha nem lesz a kezünkben olyasféle adathalmaz, amiből a régi időket napra pontosan leírhatjuk, de a nép körében fennmaradt mondák, legendák, mesék szövevénye mégiscsak azt bizonyítja, hogy a lelkében megőrzött valamit a hős ősökről, nagy elődőkről. Lehet, hogy páran a flaszteren felnőttek közül ezt buta folklór néven igyekeznek leminősíteni, de mégis. Csaba királyfi a tejúton és a többi történet máig élő legendái mégiscsak Hungária kései emlékezete.

 

Előzmény: zipar (526)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!