Keresés

Részletes keresés

dezsoKE Creative Commons License 2021.09.15 0 1 12508

Jaja, világos volt, hogy futás. :-)

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (12506)
dezsoKE Creative Commons License 2021.09.15 0 0 12507

Amit én sportolok, az az erdeti japán kardvívás párbaj EGYENESÁGI leszármazottja. Nincs benne szakadás, meg elveszett, meg kihalt, meg nincs írásos emlék, stb... :-)

Előzmény: Szebényi Tibor (12505)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.09.15 0 1 12506

Pontosítás: ...a szegény honfoglaló 5-10-15 km futás után elájulna...

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (12504)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2021.09.15 0 2 12505

Na várjunk csak, ha erkölcsi gátakat is figyelembe kell venni, akkor te sem vívsz, csak játszol?

 

(mondjuk az a vicces, hogy pont Csaba olyan, aki ilyen szempontból se lógna ki a régiek közül :) )

Előzmény: dezsoKE (12492)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.09.15 0 1 12504

"Szerintem egy mai élsportoló sem ér fel egy akkori harcban edzett, hadjáratban részt vevő nem-ágyútöltelék ember kondijával."

 

De miért élsportolót -- pl. úszót?! teniszezőt?! :-D -- hasonlítunk akkori harcossal??

Legyen az összehasonlítás alapja egy SEAL, egy SAS, egy Specnaz stb. katona.

 

VSz itt -- szinte biztosan -- nem lenne kondi különbség! 

 

Talán csak annyi, hogy a mostani katona nem tudna azonnal 70+ km-t lovagolni naponta,

a szegény honfoglaló 5-10-15 km után elájulna a 30+ kg-os hátizsákkal a hátán. 

Előzmény: dezsoKE (12502)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.09.15 0 1 12503

"Az emberek nagyon nagy része fut, nem üt."

 

Attól függ, hogy ki hol nőtt fel.

 

* II. ker vagy VIII. ker.;

* valami jó kis putritelep (számozott utcák, Lyukóbánya, vagy kassai Lunik IX., éppen

   oda látogatott a pápa). Egyéb balhés hely.

Előzmény: dezsoKE (12497)
dezsoKE Creative Commons License 2021.09.15 0 1 12502

Nem győzzük meg egymást, de ez nem baj. Egyikünknek sincs pontos információja. Szerintem egy mai élsportoló sem ér fel egy akkori harcban edzett, hadjáratban részt vevő nem-ágyútöltelék ember kondijával. Puhulunk már több száz éve, és egyre gyorsabban.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (12500)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.09.15 0 1 12501

"Szerinted hány százalékban? Mert szerintem nagyon kicsi."

 

Elképzelésem sincs.

 

Eredetileg Csabáról beszéltünk. És konkrétan az ő fizikumára, mentalitására, bevállalósságára stb. gondoltam. Meg arra, hogy saját elmondása szerint a román seregben volt légideszantos. 

(Gondolatkísérlet: Csaba & időgép -> honfoglalás kora).

 

Erről a kiképzésről a Katonakönyv c. műben lehet olvasni. Talán 2019-es könyv.

Előzmény: dezsoKE (12497)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.09.15 0 1 12500

"Egy mostani rendszeresen (komolyan) edző ember is rendelkezik az akkori kondival."

 

A hangsúly azon volt, hogy:

 

* rendszeresen: heti 3-4-5 alkalom;

* komolyan: 5-10 óra (és ez még jó messze van az élsportolók heti 10-20 órájától);

* edz (és nem tötymörög a teremben). 

 

Az étkezés minősége (változatossága) most valószínűleg jobb. (És nem a csipszzabálokra gondolok, hanem az egészségesen étkezőkre).

 

Plusz a hatékony szablyavíváshoz nem kell valami überfizikum, nem kell úgy kinézni, mint

egy kiváló formában levő -- szálkás, izmos -- MMA-s vagy birkózó.

Előzmény: dezsoKE (12497)
dezsoKE Creative Commons License 2021.09.15 0 1 12499

Na ebben egyetértünk. :-)

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (12496)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.09.15 0 1 12498

"Vajon semmi nem torzíthatja ezt a statisztikát." Persze, hogy torzítja.

 

Plusz ez nem is igazi statisztika, csupán egy hevenyészett becslés, hogy egy picit jobban érzékeljük az arányokat (A magyar harcosok hány %-nál lehetett ilyen fegyver?).

Előzmény: dezsoKE (12494)
dezsoKE Creative Commons License 2021.09.15 0 0 12497

"Én pedig abban nem hiszek, hogy egy akkori átlagos harcos valami Übermensch lett volna.

Egy mostani rendszeresen (komolyan) edző ember is rendelkezik az akkori kondival. VSz."

Szerintem nem. Egy métert sem utaztak autón, nem volt íróasztal, a kaját nem boltban vették meg egyben, éttermek sem voltak, kajafutár sem jött soha.

 

"Ez embere válogatja."

Az emberek nagyon nagy része fut, nem üt. Akkoriban szerintem fordítva volt. Aki pedig katona lett, az mind ütött, ebben biztos vagyok. Az első reggel kiderült volna, ha nem, és akkor tipli.

 

"Abban a szent pillanatban, hogy világossá válik az ember számára, hogy vagy ő, vagy a másik hal meg perceken belül, talán elég gyorsan lekopik a civilizációs máz."

Szerinted hány százalékban? Mert szerintem nagyon kicsi.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (12495)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.09.15 0 1 12496

Biztosan, de ez csak egy irányba torzíthat.

 

"...kiképzetlen ágyútöltelék, akinek valószínűleg szablyája sem volt"

 

Még több harcosnak lehetett szablyája, és nemcsak a "szakaszparancsnokoknak".

Előzmény: dezsoKE (12494)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.09.15 0 1 12495

Én pedig abban nem hiszek, hogy egy akkori átlagos harcos valami Übermensch lett volna.

Egy mostani rendszeresen (komolyan) edző ember is rendelkezik az akkori kondival. VSz.

 

"Az akkori harcos erkölcsi gátjait sem."

 

Ez embere válogatja.

Nyilván az akkori átlag sokkal könnyebben ölt, mint a mai, mert egyszerűen ahhoz volt szokva. (Tegye fel a kezét, aki a múlt héten levágott egy tyúkot, egy simogatni való nyuszit stb. Elszoktunk már ezektől a dolgoktól, és ez alapvetően nem is olyan rossz.)

 

"A győzni akarását sem."

 

Abban a szent pillanatban, hogy világossá válik az ember számára, hogy vagy ő, vagy a másik hal meg perceken belül, talán elég gyorsan lekopik a civilizációs máz.

Előzmény: dezsoKE (12492)
dezsoKE Creative Commons License 2021.09.15 0 0 12494

Vajon hány kardot nyúltak le a sírokból az elmúlt ezer évben? Egyet sem? Vajon semmi nem torzíthatja ezt a statisztikát.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (12493)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.09.15 0 1 12493

"...kiképzetlen ágyútöltelék, akinek valószínűleg szablyája sem volt."

 

Pont ma reggel -- futás után -- kezdtem számolgatni.

 

A honfoglalás korából ismerünk ~25-26 ezer sírt (Révész László).

Aztán vagy 150-200 db szablyát.

 

Legyen ~8000 fő harcos -> minden 40-50.-ik harcos lehetett szablyája. Végül, tételezzük fel, hogy csak a gazdagabbak helyezték a sírba a kardot, a szegényebbek továbbadták, így mondjuk minden 20-25.-ik fegyveresnek volt szablyája.

  

Kb. a szakaszparancsnokoknak. 

Előzmény: dezsoKE (12489)
dezsoKE Creative Commons License 2021.09.15 0 0 12492

Nem értek egyet. Egy akkori harcos kondiját nem lehet összehasonlítani egy mai ember kondijával. Az akkori harcos erkölcsi gátjait sem. A győzni akarását sem.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (12491)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.09.15 0 1 12491

"Halálra lettek volna ítélve, ha karddal kell harcolniuk ÍGY." ???

 

Abból, amit:

 

* Tibor mesélt Csabáról;

* a helyi hagyományőrzők vezetője mesél róla [1]; 

* és magam láttam különböző felvételeken,

 

úgy tűnik, hogy gyalogosan Csabának elég jó esélyei lettek volna abban a korban.

Hiszen a vívás mellett mehetett a mindent bele közelharc.

_____________________

 

1. 105+ kg feletti testnevelő tanár, tornász, ökölvívó etc., plusz igen jó vívó.

    Most már 65+ éves.

Előzmény: dezsoKE (12487)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.09.15 0 1 12490

Nem...

 

Kiáll a hiteles ruhát és felszerelést viselő hagyományőrző és elmondja: Most megmutatjuk, hogy miként vívhatott szablyával, gyalogosan a kiképzetlen "ágyútöltelék" (= a nyílfogók tömege) parancsnoka. Vagy a vezéri elittestőrség tagja. ;-))

Előzmény: dezsoKE (12489)
dezsoKE Creative Commons License 2021.09.15 0 0 12489

Ja jó. Kiáll a hagyományőrző, és azt mondja: "Most pedig megmutatjuk, hogy vívott szablyával a kiképzetlen ágyútöltelék, akinek valószínűleg szablyája sem volt. Ja és még ágyú sem." :-)

Előzmény: Szebényi Tibor (12488)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2021.09.15 0 2 12488

Hidánéknál pont a mozgás és a lábmunka egyszerű, az "akár lehetett ilyen is" kategória. Taktikáról, stratégiáról semmit nem tudunk. A vívásoktatást kb. úgy tudom elképzelni, mint a Mennyei Királyság című film elején a rövid vívásoktatást az erdei táborban.

Honnan veszed, hogy valószínűleg nem úgy küzdöttek? Egy lovasnomád népnél az lenne meglepő, ha mindenki profin képzett gyalogos vívó lenne.

Előzmény: dezsoKE (12480)
dezsoKE Creative Commons License 2021.09.15 0 0 12487

Bocsánat, nem jelmez, tényleg.

 

Igen, pont a leletek miatt írtam, hogy a ruha és a fegyver hasonlít, az rendben van. A vívásról viszont nem vagyok meggyőzve. ÍGY ez azért nagyon harmatos. Halálra lettek volna ítélve, ha karddal kell harcolniuk ÍGY.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (12485)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2021.09.15 0 2 12486

A honfoglaló szablya egy szúrásra optimalizált lovasfegyver. Leginkább a lovas tent-pegging nevű sportágat kéne művelni, hogy közelebb jussunk az eredeti használati módjához. Elméleteket gyártani, meg más kultúrákkal igazoltatni, hogy gyalog hogyan használhatták, szerintem teljesen felesleges.

Előzmény: dezsoKE (12476)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.09.15 0 1 12485

Nem jelmez, hanem viselet.

Egy kendós vagy iaidós bemutató szereplőiről sem mondjuk, hogy jelmezt viselnek. ;-)

 

Plusz a viseletről meg a honfoglalás kori szablyákról igen-igen pontos adataink vannak.

Csak az Elit alakulat c. kiállításon 6 db ilyen szablyát tanulmányozhatott az érdeklődő, ebből négynek volt egészen jól megőrződött pengéje (mérhető ívmagasság, szélesség, fokél hossza). 

Előzmény: dezsoKE (12480)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.09.15 0 1 12484

Hidán:

"Több esetben vívott közelharcot Maderspach. Ő maga kindzsalt [„hosszú orosz tőrt”] használt és bal karjára csavart kabátjával védte magát a spádéval harcoló támadója ellen. A közelharc rövidebb fegyverekkel hosszú ellen igen nehéz.

 

Huszonöt éves tapasztalatom [Az edzések során az Aranyszablya Történelmi Vívóiskolában harci késsel és rövid karddal hetente „harcolunk”] hogy a kés-kés elleni harcban sok a veszélyes kettős találat, azaz mindkét küzdő fél súlyosan megsérül. Ha az egyik fél azonban hosszú fegyverrel harcol, igen megnőnek az esélyei a rövid fegyvert használó ellenfelével szemben. Nagyon ügyes harcosnak, gyors és határozott mozgással van reális lehetősége rövid fegyverekkel a győzelemre hosszú fegyverrel küzdő ellenfél ellen.17 

 

A kindzsal (Maderspach „hosszú orosz tőrje”) a kaukázusi népek jellegzetes fegyvere. Kétélű, enyhén ívelt (néha egyenes?) 40-45 cm hosszú, szúrásra és vágásra egyaránt alkalmas fegyver.18 Grúz és azeri kiképzőmtől tanultam e fegyver alapvető használatát és az Aranyszablya Történelmi Vívóiskolában alapvető rövidfegyvernek számít."

 

http://vitezek.hu/kulonleges-harceljarasok-az-elso-vilaghaboruban/

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.09.15 0 1 12483

"...de valószínűleg nem ilyen technikákkal, taktikával, stratégiával, mozgással, lábmunkával és légzéssel."

 

VSz teljesen hibás megközelítés összevetni a feltételezett honfoglalás kori vívást egy sokkal komplexebb változattal (pl. a kendóval, aminek az alapjait ~250 éven keresztül csiszolgatták totál békeidőben (!)).

 

Az egyik egy faék egyszerűségű lovas vívás lehetett (pl. 0 lábmunkával, viszont mesteri lovastudással), a másik pedig egy kifinomult vívórendszer, aminek megvan a nem kevésbé kifinomult európai párja (legyen az hosszúkardvívás, rapír- vagy szablyavívás).

Előzmény: dezsoKE (12480)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.09.15 0 1 12482

Persze.

 

Ott, ahol: a) nincs semmilyen írott forrás (kódex, vívókönyv); b) nincs elő hagyomány, kb. csak ezt lehet kihozni az egészből.

 

Ha némileg HEMA-sabban akarná csinálni az ember, akkor minden elemhez szépen dokumentálná az analógiákat, ismert ábrázolásokat stb.; részletesen leírná, hogy az adott elemet miért így és nem másképpen használja. Végül, ebből lenne egy szép 200-300 oldalas könyv.

 

Plusz mindig ki kellene hangsúlyozni, hogy a bemutatott rekonstruált vívás az-ilyen-lehetett kategóriába tartozik, és nyilván soha nem tudhatjuk pontosan. És akkor teljesen korrekt az egész.

Előzmény: dezsoKE (12480)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.09.15 0 1 12481

Hidán:

"Tanultam azerbajdzsáni, grúz és üzbég mestertől, mongoloktól, kínaiaktól."

 

Märle Tamás: Nincs kegyelem (2018)
http://magyarforum.hu/cikk/4222/Nincs-kegyelem/

 

Annyi biztos, hogy amikor Csaba a Sportmúzeumban dolgozott, akkor volt ott -- az elbeszélések szerint -- egy grúz doktorandusz (?). Valószínűleg tőle tanulhatott grúz vívást -- ökölpajzs + egyenes kard -- Hidán.

 

Szóval, kb. ezek lehettek a kezdeti forrásai, utána meg már a saját fejlesztés, gyakorlás.

És az egész -- mai szemmel -- amolyan pre-HEMA dolog.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (12477)
dezsoKE Creative Commons License 2021.09.15 0 0 12480

Köszönöm. Tehát igazából nyilván fogalmuk sincs, hogy küzdöttek. Már ne is haragudj, de valószínűleg nem ilyen technikákkal, taktikával, stratégiával, mozgással, lábmunkával és légzéssel. A jelmez és a fegyver talán hasonlít.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (12477)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2021.09.15 0 1 12479

Számomra az (1) volt a legérdekesebb, de ezzel kapcsolatban is felmerült pár kérdés.

 

UvL (2016):

""Ilyen például az 1918-ig Kolozsváron, Szabadkán és Budapesten működő szablyavívó iskola. (1) A budapestiek könyvet is kiadtak róla a század elején, mely fényképeket is tartalmaz. (2) Az összecsapások közepesen nehéz huszárszablyákkal történtek, igen komoly, a kendósokéra emlékeztető védőfelszereléssel. (3) Érdekes, hogy jobb és bal kézzel egyaránt tanítottak vívni. (4) Az állások, a fegyverek alakja leginkább az üzbég és török harcművészetre emlékeztetnek, amelyek a mai napig élők Üzbégföldön és Közép-Ázsia meg a Kaukázus török népei között. (5)"

(1) Kíváncsi lennék pl. a pesti vívóiskola nevére, kik voltak az oktatók.


(2) Egész jól ismerem a magyar vívókönyveket, különösen az 1900 utáni időszakból, de még soha

     nem találkoztam ezzel a könyvvel.


(3) Azt tudjuk, hogy milyen felszerelésben gyakoroltak a huszárok (Szabályzat, 1917): ott könnyű,

     20 mm-es pengével rendelkező kard van említve (135. pont).

 

(4) Elég ritka az a vívókönyv, ahol javasolják a másik kézzel való vívást is. Emlékeim szerint eddig

     csak két ilyet láttam: Sztrakay könyvét [1], és egy olasz vívómesterét, Terrone (?).

     A XXI. sz. megjelent könyveket szándékosan nem említem.


(5) Nem nagyon találkoztam török forrásokkal. Van üzbég vívás? Max. az ottani népi birkózásról

     lehetett hallani."

__________________________

 

1. "...Mi ugyanis a vívást nemcsak a jobb, de fölváltva egyuttal a balkézzel is tanuljuk és mindkét

    kézzel egyaránt és rendszeresen gyakoroljuk..." [Sztrakay, 23]

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (12477)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!