Köszi a válaszokat mindenkinek fi relé és társai ügyben. Bekötöm úgy ahogy mondtátok aztán majd meglátom mit csinál. Sokat tanultam ez ügyben. Elolvasom a linkeket amit megadtatok. Más a villanyszerelés, mint az elektrotechnikusság.
Semmi ráköltés, görcsölés nem lesz. Betápot helyreállítani, felkapcsolni, ennyi a terv. Annyi jóeséllyel világít ennyi év után is hogy a kőművesnek elég legyen. Csak azt nem akarom hogy x üzemóra után durrogjanak elfele, testzárlatosak legyenek. De a fojtó miatt mind zárlatot fog mutatni multiméteren nem?
"Több mint 40-50 éves, megázott fénycsőarmatúrákat (persze már száraz) érdemes beüzemelni ideiglenesen egy épületben felújítás erejéig? "
Ráfordított idő (és anyag), tehát forintok kérdése. Ha biztonságos és öt perc munka és nulla anyagköltség, akkor igen. Ha néhány hét üzemelés kedvéért mindegyikkel görcsölni kell egy órát, plusz venni kell bele új fénycsöveket/gyújtókat, akkor nem biztos.
Egy szakember általi kábelezés szemrevételezés és egy érintésvédelmi mérés mindenképpen kellene. Láttam már acél drótkötélre rögzített régi fénycső armatúrákat, ahol az összes armatúra testén (és persze a drótkötélen) kinn volt a fázis. De nem csak amolyan kóbor fáziska, amit csak a fáziskereső mutat ki, hanem jó minőségű, terhelhető fázis volt :) állítólag egy festő vette észre a létráján állva. hogy a drótkötelet nem egészséges megérinteni.
Azon a képen egy 680 és egy 470 mikrós kondi van. Eltérő kapacitások soros kapcsolásának puffer kondi esetén nincs értelme.
A nagyon magas a feszültség miatt valóban szokás kondikat sorba kötni, de két 420 voltos kondenzátor együtt már 840V lenne, aminek nincs értelme ott, ahol soha nem fog előfordulni kb 360V-nál nagyobb feszültség.
Szimmetrikus belső kialakítású tápegységeknél is szokás sorba kötni két bazinagy (egyforma) kondit (ami szerintem elég nagy hülyeség, mert az évek során ezek nem egyforma tempóban fognak kiszáradni, tehát a közös pont folyamatosan eltolódik), szerencsére komoly számítógép tápegységnél ilyen marhaság nem fordul elő (remélhetőleg).
Több mint 40-50 éves, megázott fénycsőarmatúrákat (persze már száraz) érdemes beüzemelni ideiglenesen egy épületben felújítás erejéig?
Egyszer beüzemeltem egy 20 éve nem használtat, kiégett benne a kondi, azt kikötve azóta is megy. Mennyire jellemző ez hogy a régi kondik az armatúrákban kifüstőlnek?
Jó sok iskolában stb megy ugyanilyen rég hiba nélkül, de hosszú üzemszünet után mire számíthatok?
Bejön az órától az 1 fázis meg a "Pen"(0) vezeték, alul bemegy a fi reléhez. A fi relé felső kimenő fázis oldala megy a kismegszakítókhoz, a másik a kék nulla vezetőkhöz, sínhez. Attól a sintől ahol a zöld sárga vezetékek jönnek össze onnan megy egy vastag vezeték a kék(0) vezetékek sínéhez. Össze van kötve. Lehet, hogy ez a hiba? Így van pár éve. Lehet nem is volt fi relés védelmem eddig. Szétkössem?
Ha ebben a felállásban akkor is levágja a FI-relét, ha nálad nincs bekapcsolva fogyasztó, akkor például azt tudom elképzelni, hogy van olyan földelt, tehát védővezetékre kapcsolt eszközöd, ami máshonnan is kap földelést - ilyen pl. egy gázkazán.
Ahol a házba, telekre belép a betápvezeték, ott van egy PEN-sín, az le van kapcsolva a földre. Ha nem nálad, hát a trafóházban. A gázkazán háza a gázcsövön, illetve a vízcsövön szintén össze van kötve a földdel - ugyanakkor a védővezetéken keresztül is.
Nálad a védővezető a FI-relé UTÁN van leágaztatva a PEN-ről.
Ha a szomszédod bekapcsol valamit, akkor a közös PEN vezetőn kicsit megemelkedik a feszültség a földpotenciálhoz képest. Ez normális, hiszen van ellenállása. Emiatt viszont a te hálózatodban is - és emiatt a gázkazán már kisebb pontenciálon van - a gázcsövön keresztül levezeti a szomszéd áamának egy kis részét. Csak éppen ez a te rossz bekötésed miatt a FI-relé nulla vezetőjén is átmegy - a fázisvezetőjén meg nem. Márpedig annak a FI-relének elég 30 mA áramkülönbség....
Ez lemaradt: lehet gyártani ugyanannyi amperre olyan bimetál-mechanizmust is, amely pl 70 foknál old ki és lehet olyat is, amelyik 80-90 foknál old ki. Az egyiknél nagyon számít, hogy éppen süti-e a nap, a másiknál kevésbé számít. Persze a 80 fokosat már kicsivel jobb hőtűrésű, tehát picit drágább anyagból készült házba kell beépíteni. Az ilyen apróságoknál válik el a komolyabb gyártó a komolytalantól.
"Ugyanazon a helyen, ugyanolyan fényviszonyok mellett egy Snájder hibamentesen teszi a dolgát."
A snájder is ugyanazon az elven működik, csak lehet, hogy pár fokkal magasabban van a kioldási hőmérséklete, vagy a bimetálja a belsejében kevésbé napsütötte részre került :)
"ha mégis van egy fogyasztó bekötve az adott áramkörben"
Ha valóban nem lenne semmi fogyasztó, akkor nem csapódna le a FI relé akkor sem, ha össze van kötve a föld a nullával. Én már régen nem hiszem el, amikor valaki azt állítja, hogy "minden fogyasztót kikapcsoltam" ilyenkor én még szoktam találni kb tízet amit elfelejtettek, vagy úgy gondolták, hogy az nem számít :)
Telefonos tanácsadásnál azt szoktam mondani, hogy "ha a legutolsó számjegy egyik villanyórán sem változik tíz percen át, akkor elhiszem, hogy minden fogyasztó áll" :)
"a napsütéstől átmelegedett kismegszakító leoldott"
A kismegszakítókban az áramot egy hőre melegedő bimetál érzékeli. Ezért van az, hogy ha kismegszakítót közvetlen napfény éri egy forró levegőjű üvegházban :), akkor előfordulhat, hogy alacsonyabb áramnál kapcsol le, mint amennyi rá van írva. Többnyire elég, ha árnyékoljuk a kismegszakítót a közvetlen napsütéstől és/vagy szellősebbé tesszük a környezetét (ne legyenek szorosan egymás mellett és járjon/cserélődjön a levegő körülöttük).
Minden fogyasztó lekapcsolva, körték kicsavarva, minden konnektort, kötést átnéztem azon a körön.
Azért ez gyanús, a FI relé akkor megy le a nulla és a föld összeérintésekor, ha mégis van egy fogyasztó bekötve az adott áramkörben a fázis és a nulla közé, mert csak így tud potenciálkülönbség kialakulni a nulla és a föld között, ami már leveri a FI relét.
Amit amúgy MekkElek mond, az is igaz, a villanyóra után tilos összekötni a földet és a nullát (azt még az óra előtt kell összekötni a villanyszerelőnek).
Vannak fantomhibák. Nálunk a tavaly ősszel megszerelt villanyhálózat az idei nyár elejétől azt csinálta, hogy délelőtt 10 óra körül mindig lement az egyik kismegszakító. Egy hétig kerestük a hibát, amikor gyanús lett, hogy akkor kezdi a problémázást, amikor elkezdi sütni a nap.
Nem szaporítom a szót, a probléma tényleg az volt, hogy a napsütéstől átmelegedett kismegszakító leoldott. Úgyhogy az összes hasonló gyártmányú kismegszakító ment a kukába.
Márkát természetesen nem írhatok, csak annyit, hogy M-el kezdődik a neve (és entavill-ra végződik :-)))
A 115088/4 -es kép tökéletes és érthető ezen elv alapján beköthető a fázis és a nulla az ÉV relébe, ez a biztos kiindulási alap, ezek után lehet hibát keresni.
Fi relé nélkül van áramom, nem füstöl semmi. Egyelőre a kötö dobozok ki vannak nyitva és ki vannak a csatlakozások belőle húzogatva. Hosszabb távon nem szeretném fi relé nélkül hagyni. Az az érzésem, hogy nem is nálam van a hiba, hanem kintről jön valami feszkó emelkedés a nullán és attól ver le néha. Nem tudom.
"Csak azt akartam ezzel mondani, hogy először is készíts egy (kézi) vázlatot a vezetékezésről (abból, ami látható). Bejön 2 vezető a szolgáltatótól (PEN + fázis), illetve PEN + 3 fázis. Ez a kiindulási pont. Onnan mi lesz vele? "
Köszi átnézem, de most küzdök azzal, hogy legyen áramom egyáltalán. Most úgy van, hogy kiiktattam a fi relét. A kék és a zöld-sárga sint összekötve hagytam.
"Csak azt akartam ezzel mondani, hogy először is készíts egy (kézi) vázlatot a vezetékezésről (abból, ami látható). Bejön 2 vezető a szolgáltatótól (PEN + fázis), illetve PEN + 3 fázis. Ez a kiindulási pont. Onnan mi lesz vele?"
Bejön az órától az 1 fázis meg a "Pen"(0) vezeték, alul bemegy a fi reléhez. A fi relé felső kimenő fázis oldala megy a kismegszakítókhoz, a másik a kék nulla vezetőkhöz, sínhez. Attól a sintől ahol a zöld sárga vezetékek jönnek össze onnan megy egy vastag vezeték a kék(0) vezetékek sínéhez. Össze van kötve. Lehet, hogy ez a hiba? Így van pár éve. Lehet nem is volt fi relés védelmem eddig. Szétkössem?
Elég egyszerű a dolog, olvass utána picit a FI relé működésének, a TN-C, TN-S, TN-C-S hálózatoknak, valamint nézz meg pár bekötést. A fórumban keresve szerintem tuti találsz vagy 100 ilyen esetet az elmúlt évekből. Simán kigyúrod magad pár nap/hét alatt a témában, és meg fogod tudni keresni a hiba okát.
a házból jövő védőföldek(sárga zöld) közös fő vezetékének
szerintem már itt kezdődik a probléma, mármint az értelmezéssel. a védővezetők nem a házból "jönnek". Oda mennek, hiszen a ház fő védővezetőjét osztod le.
Csak azt akartam ezzel mondani, hogy először is készíts egy (kézi) vázlatot a vezetékezésről (abból, ami látható). Bejön 2 vezető a szolgáltatótól (PEN + fázis), illetve PEN + 3 fázis. Ez a kiindulási pont. Onnan mi lesz vele?
Nem vagyok villanyszerelő. Elektrotechnikus vagyok, de ugyebár az nem villanyszerelés. Vannak átfedések.
Időnként, úgy fél óránként lever a fi relém. Minden fogyasztó lekapcsolva, körték kicsavarva, minden konnektort, kötést átnéztem azon a körön. Ülök áram nélkül és lever. Utána próbálom visszakapcsolni nem lehet. Ha annak a körnek a kismegszakítóját lekapcsolom akkor vissza tudom kapcsolni a fi relét. A ház többi nagyobb részében van áram. Ha rákapcsolom ezt a kismegszakítót is leveri a fi relét.
Valami mondta, hogy a házból jövő védőföldek(sárga zöld) közös fő vezetékének össze kell lennie kötve a szintén a házból összeszedődött nulla (kék) vezetékkel. Ez így van nekem évek óta. Van aki azt mondja a fi relé elé kell kötni tehát az órától jövő kék vezetékhez kell kötni a sárga-zöldet, azaz a közös testet.
Ha így kötöm akkor a fi relé már úgy leold, hogy még rá se kapcsoltam az órától jövő fő kismegszakítót. Honnan jön az az áram, ami leveri a fí relét? Nem értem az egészet.
Most kiiktattam a fi relét. Úgy van.
Nagyon megköszönném ha valaki megmondaná, hogy mi van és mit tegyek.
"Ha lenne rá lehetőség nagyobb teljesítményű, és 3 fázisú motort használnék. (Az is volt rajta amúgy az előző tulajnál."
Egy 3 fázisú motort lehet működtetni egy fázisról is (egy vagy két kondenzátor segítségével). Ha a jelenleg rajta lévő motor jóval nagyobb teljesítményű, akkor elképzelhető, hogy egy fázisra átkötve (tehát legyengülve) is elegendő erejű lesz a fűrészeléshez és akkor nem kell új villanymotort vásárolnod.
Persze ha az előző tulaj a motort nem adta a fűrészgéppel, akkor mindez tárgytalan :)
Azt kérdeztem. Olvasni is általános iskolában tanítanak, csak megjegyzem, ha már kekeckedünk.
Az "áttétel" nem volt kérdés, mert az nem probléma az egyik esetben sem. Ha probléma lenne, akkor nem ezt a két lehetőséget kérdeztem volna. Nem 1, nem 2 szíjhajtást terveztem, és építettem már. Egyedül ezek a kicsi, korlátok közé szorított motorok maradtak ki eddig. Ha lenne rá lehetőség nagyobb teljesítményű, és 3 fázisú motort használnék. (Az is volt rajta amúgy az előző tulajnál.)
"A kondenzátoron 100V feszültségeséssel számoltam."
A korszerű számítógép tápegységeket úgy gyártják, hogy a világ bármelyik országában működjön, tehát 110V-os rendszereben is. Ezek közül a vacakabbak is képesek üzemelni 100 volton, a komolyabbak akár 80-90 volton is. Tehát a belső elektronika úgy van kialakítva, hogy 130-140 voltos kondenzátor feszültség még még normál üzemnek tekinthető.
A nálunk divatos 230V viszont 325 voltra tölti a bemeneti puffer kondenzátort, tehát 100 volnál jóval nagyobb feszültségeséssel is lehet számolni.
És a komolyabb számítógép tápegységekben a 470 mikrofarád nem szokatlan, de a még komolyabbakban 1000-1400 mikrofarád kondi is is előfordul:
Hát, bocs, nem tudom, mivel nem jött vissza információ a transzformátorüzemtől. Ahogy mondták, csak egyfajta gyártmánynál fordult ez elő, de nem tudom, melyik gyár terméke volt.
A teljesítmény = fordulat x nyomaték alapon áll elő.
A nyomatékot a tekercsen átfolyó áram adja.
Nyilván valóan a kisebb áramú-nyomatékú motor az előnyősebb kb. minden villamos- mechanikai és hűtési szempontból.
Azaz első blikkre a nagyobb fordulatú, ha azonos a teljesítmény.
Ugyanakkor a szükséges ÁTTÉTEL is belejátszik a teljes GÉP optimális megvalósításába. Mivel a nagy- és nehéz mechanika okoz hátrányokat több szempontból is.
---
Vagyis a KONKRÉT gép ismerete nélkül nem lehet látatlanban megmondani, hogy neked éppen melyik a jobb.
Tervezni-számolni kell... és kiderül.
(vagy megnézni, hogy a jól működő hasonló gépeken mi a szokvány megoldás)
Nem a nyomaték és fordulatszám volt a kérdés. A motor szempontjából kérdeztem, hogy melyik a jobb.
Csapágy, és szíj élettartam nem releváns, mert keveset megy.
Az érdekelt volna, ha nem kezdesz el itt "alsótagozatosozni", hogy melyik motor tekercseit veszi jobban igénybe az indítás, felpörgetés, és a munka közbeni terhelés. Melyik melegszik jobban, melyik tekercselése kényeseb...
Ügyelj arra, hogy olyan motort vegyél, amire az van ráírva, hogy egy fázison tudja a 2,2 kW teljesítményt és ne olyan motort, ami csak 3 fázison tudja ezt. Mert egy 3 fázison 2,2 kW-os motor egy fázisra átkötve SOKKAL gyengébb.
"Ezekből van 3000-es, és 1500-as fordulatú is. Melyikkel járok jobban? Melyik bírja majd jobban a fűrészt?"
Egyforma teljesítményű motorok a fűrészt is egyforma erővel fogják mozgatni.
Én az alacsonyabb fordulatút választanám: hosszabb csapágy és ékszíj élettartam.
Egy szalagfűrészre szeretnék motort választani. Csak 1 fázis van kéznél, így ilyen motor kell.
2,2 kW-os motorokat néztem. Ezekből van 3000-es, és 1500-as fordulatú is. Melyikkel járok jobban? Melyik bírja majd jobban a fűrészt? (Természetesen mindkettőt a hozzá illő áttétellel használnám.)
Pontosan. Olyan legyen a tápegység, amiben bazinagy a pufferkondi (jelen esetben egy izmosabb Enermax) és persze ne legen túl magas a tápegység terhelése (7 nm-es processzor munka híján leskálázódott frekvenciával, közel nulla fogyasztású pci-e csatlakozású háttértár, stb): még egy laptop is több áramot zabál :) Ha megvárom, hogy a képernyő is elsötétüljön (VGA alapjáraton), akkor talán 2 másodpercet is képes áthidalni a kondenzátor.
"Hanem hogy a három fázis FOLYAMATOSAN aszimmetrikus."
Ha mesze van az utcai trafó, ott már nem kell brutális terhelés egy fázisra ahhoz, hogy 7% eltérés legyen a fázisok között.
"vagyis minden bizonnyal nem a véletlenszerű egyfázisú fogyasztók miatt."
Láttunk már olyan családi házat, amibe három fázis ment be, mégis az egész ház egyetlen fázisra volt kötve. Lehet, hogy az a magyar villanyszerelő Ausztriában is vállal munkát és az osztrák valamelyik szomszédjában egy egész irodaházat egyetlen fázisra kötött rá :)
Van terhelés alatt szabályozható trafó kisfeszültségre is (mármint a szekundere az), de az elég fura lenne, ha fázisonként működne. Meg az is, ha az ABB gyári török segédmunkás letekert volna egy menetet az egyik tekercsből.
Mondjuk az elvileg előfordulhatna, hogy két fázisban a primeren van menetzárlat, ami megemeli a két szekunder feszültséget. De mekkora ennek az esélye? Meg lehet, hogy az nagyobb eltérés lenne.
ebben az esetben nem az volt a bajom, hogy a fázisfeszültség 233 volt vagy 217.
Hanem hogy a három fázis FOLYAMATOSAN aszimmetrikus. Folyamatosan - vagyis minden bizonnyal nem a véletlenszerű egyfázisú fogyasztók miatt. Hanem pl a trafó aszimmetriája miatt. Ami lehet beállítás is (úgy tudom léteznek akár automatikus kapcsolású trafók középfeszültségen.
Ma pont ezen röhögtünk a kollégákkal, mutattam nekik a szerény Elek posztját, és próbálgatták hogy lehet 500ms alatt kihúzni a dugvillát - becélozni a szomszéd dugaljat és bedugni.
Senkinek sem sikerült.
Szerintem Elek valami Marvel képregényről halucinál...
Arra gondolsz, ha valakinek az érzékeny részeihez van fémesen csatlakoztatva egy néhány farádos, feltöltött kondenzátor, akkor képes fél másodperc alatt kihúzni, majd egy másik konnektorba csatlakoztatni egy dugvillát ?
Most erre mit mondjak? Én az Energiahivatal által jóváhagyott elosztói üzletszabályzatokat nézem a szolgáltatók honlapján. Te meg egy powerpoint előadást? :)
"A feszültségtűrés értékét a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal szigorította +8 - -7,5% értékre."
"Tartós eltérés a névleges feszültségtől: a leágazási ponton mérve az eltérés a névleges feszültségtől (400/230 V) +8/-7,5%; (a szabvány egyhetes mérés valamennyi 10 perces átlagértékének +/- 10 %-ot enged meg. A szigorúbb értéket a MEKH határozta meg.)."
Egyébként az az érdekes ebben, hogy egy ideig a szabványra hivatkoztak, majd önként (gondolom, az Energiahivatal jótékony hatású tököntaposása után) szűkítették a tűrést, mert a szabványban továbbra is
UN ą7,5 % helyett UN ą10 % és
+10/-10 % helyett +10/-15 %
van.
De a szabvány eredetiben közcélú hálózatra vonatkozik, az ipari fogyasztók azok, ha akarjuk, nem tartoznak ide.
"a fázisfeszültség effektív értékének egyhetes mérése alatt (bármely nap) a 10 percre átlagolt értékek 95 %-ának az UN ą7,5 % tartományában kell lennie. Ezen túlmenően az egy hetes mérés valamennyi 10 perces átlagértékének a névleges érték +10/-10% tartományába kell esnie."
"a feszültség növekedés mértéke naponta néhányszor rövid időre (max. 3 perc) túllépheti az Uc +15 %-ot, de az Uc +20 %-ot nem haladhatja meg"
"A rövid idejű letörések időtartama 1 sec alatti és a maradék feszültség nagysága nagyobb, mint 0,6 Uc. Ritkán előfordulnak nagyobb és hosszabb idejű feszültség letörések, ezek a letörések 0,05 ..0,15 Uc tartományba eshetnek. Az ebben az időszakban szolgáltatott villamos energia feszültség minősége a minősítésbe beleszámít."
"egy évben a feszültség letörések száma felhasználónként max. 300 db lehet közép- és kisfeszültségű hálózaton egyaránt, csatlakozási pontonként"
Nem tudom, az ürge még a sarokba mutatott, ami el volt kerítve, hogy ott trafóállomás volt, vagy egy kisebb fúziós reaktor, azt nem néztük meg közelebbről. Ha lett volna áramkimaradásuk, biztos el tudta volna mondani, hogyan kell utána újraindítani a gépeket.
Biztos is. Csak megnézem az első statisztikát, ami a googleval előjön, a SAIDI-t, hogy hány perc áramszünet jut átlagosan egy évben egy fogyasztóra, Olaszországra az 5 éves átlag 7 éve 100 perc volt, Magyarországra meg 110 perc.
Persze, van kis hazugság, nagy hazugság és statisztika, meg egy fogyasztónak számít az Allée is meg a hat éve lelakatolt kis hétvégi birtok is, de akkor is.
A mérések az egy szép téma. Míg nem voltál idehaza, valami borzalmas sükedelmekről volt szó. Nem magában, hanem relatíve, ebben a topikban, röpködtek a soros portok, meg hasonlóak. Mintha a gőzmozdony kerekén a külső abroncs szívósságát, vagy a kokaint lebontó enzim hőmérsékletfüggését elemezték volna. :D
Magam részéről amúgy fordítva gondolom a hozzáállás értékelését, az osztrák az keresi az aszimmetria okát, a magyar alighanem azt mondaná, ez benne van a szabványos tartományban.
Én nem vagyok szakértő e téren (pláne nem is akarok lenni), de már harminc éve ez a feszültségminőség probléma idehaza (89 után szerelték fel az első nyugaton levetett gépeket, és mindjárt lett is fejfájás), és ezek szerint néha ott is, lehet, hogy megoldhatatlan mérnöki feladat lenne ezeket félvállról kezelő berendezéseket gyártani?
Ha viszont odaki ugyanazt az utat járták, mint mi (csak előttünk), akkor már lefejezték a szolgáltatót, és azért egy ilyen probléma megoldásához nem elég a tűzoltási stílusban feladatokkal kistafírozott körzetszerelő.
Ahh, megfeledkeztünk a tényről, hogy nem honi hálózatban mértél :) Egyszer olaszból hoztunk haza egy gyártósort, és megkérdeztük az ottani főnököt, hogy reagál a gép az áramkimaradásra. Visszakérdezett, hogy miféle áramkimaradásra? - Hát pl ha vihar van, csapkod a villám, és elmegy egy pillanatra az áram. - Ja, hát ott olyan nincs.
"Mondjuk ha ennyire zűrös a helyzet, akkor lehet egy rendesebb műszer jobb lett volna."
Ha már ilyen jó kis beszélgetést indítottam el :)
1. nem azért mentem oda, hogy a osztrák áramellátó hálózati feszültségének szinuszjelét minősítsem. Egy géphibához hívtak, ehhez általában elegendő egy átlagos digitális multiméter (ez speciel egy UNI T UT70A, de amúgy volt a táskámban egy pontosabb is).
2. Mivel a vizsgált feszültség effektív értékét mértem, és már az is szar volt, az én (illetve az ügyfél) szempontjából a többi részletkérdés - az okot találja meg az áramszolgáltató. A vizsgálat alatt, tehát mndjk 10-20 másodperces időtartamokban a kijelző csak lassan változott (tehát nem ugráltak a számok), vagyis nem az az eset állt elő, amikor valaki egy négyszögjelet mér, és hol a minimumot látja, hol a maximumot.
Egyébként a multiméterek jó része a 100 Hz-es jelet simán integrálja (mérési elvből adódóan, ami, ha jól tudom, egy kondi feltöltése egy ellenálláson keresztül mintavételezéshez, majd annak lekapcsolása után a rajta lévő töltés mérése, ha tévedek, javítsatok ki) - na ilyenkor mutat az autószervizben 6 voltot a műse, ami a valóságban 12 V de PWM moduálva...
3. Mivel a megismételt mérések során mindig ugyanazon a fázison volt alacsonyabb (-5%) a feszültség, ismétlem az én szempontomból kielégítő volt a mérés pontossága.
4. Volt nálam éppenséggel szkóp is
5. Az áramszoláltató már elismerte, hogy gáz van a betáppal (3x50A egyébként)
6. Ha egy szünetmentes tápot tennénk be, akár "csak" 9 kW-ra (mert ugye nem csak egy gép van), az a fogyasztó költsége lenne. Na ne má'
Olyan is előfordulhat, hogy csak addig a pár másodpercig van feszültség lezuhanás, amikor pl az osztrák cég és az utca végén lévő trafó közötti üzemben felpörög a százezer tonnás présgép százezer kilowattos villanymotorja.
És ha tudnánk az áramkimaradások időpontjait és azokat összevethetnénk a présgép indulásával, akkor azonnal feltűnne az egyezés.
És az is lehet, hogy a helyi áramszolgáltató adatrögzítője már az első héten kimutatta az egyezést.
És az is lehet, hogy a helyi áramszolgáltató embere el is ment a tetteshez, hogy közölje vele: tevékenysége zavarja az egész utcát, ezért saját trafót kel telepíttetnie, jósok millióért.
És az is lehet, hogy a cég tulajdonosa úgy döntött, hogy nem költ jósok milliót trafóra, helyette ad egy milliót zsebbe az áramszolgáltatónak.
"Nem lehet az osztrák ketyere elé betenni egy szünetmentest?"
A szünetmentes jó ötlet. És ha külön lehet választani az érzékeny vezérlés energiaellátását, akor nem is kell nagy teljesítményű. Tehát a villanymotor hiába 9 kilowattos, ha a vezérlő elektronika viszont csak 20 wattot fogyaszt és a tápellátását el lehet különíteni, akkor akár egy 400 wattos olcsó szünetmentes tápegység igen hosszú idejű hálózati ingadozástól is meg tudja védeni.
Persze ettől még a nagy motornál lehet gond, de azt pl a vezérlés biztonsággal leállíthatja időben, ha baj van a hálózaton.
De ha a nagy motor inverterről megy:
- a komolyabb inverterek nagyon széles feszültség ingadozásokat képesek kompenzálni
- elméletileg minden inverter alkalmas "szünetmentes tápegység" üzemmódra is, persze a benne lévő gyári kondenzátorokkal csupán mondjuk 0,1 másodpercig :) na ezt az "áthidalási" időt lehetne megnyújtani annyira (pl extra kondenzátorokkal vagy akkumulátorokkal), amekkorák szoktak lenni a hálózati feszültségkimaradások.
Itt van egy hetven évvel ezelőtti technika alkalmazásának eredménye, egy három fázisú vezeték végén így alakul a bekapcsoláskor a feszültség, ahogy visszaverődések, kölcsönhatások torzítják.
Azt hiszem, ez elég látványos a megrendelőnek, és ráadásul dokumentálva van.
Az egyszerűbb mérőműszerek másodpercenként kb kétszer mérnek (vesznek feszültség mintát pl a hálózatból), a drágábbak mondjuk három-négyszer (a "True RMS" műszerek tudtommal nem egy pillanatig mérnek, hanem picivel hosszabb ideig). De vannak olyan hálózati hibák, amelyek annyira rövid idejűek, hogy megbújhatnak két mintavétel között eltelt időben, tehát ha a műszert folyamatosan nézed, akkor sem fogod látni rajra a hibát. A komoly ketyerék akár miden egyes szinuszhullám mindkét csúcsát külön-külön megmérik (másodpercenként 100 mintavételezés), a még profibb műszerek még a szinuszhullámot is "lerajzolják" (másodpercenként akár 10.000 mintavételezés vagy még több). Ezek tudásával egy kézi műszer mintavételezési gyakorisága össze sem hasonlítható.
Viszont (ahogy mások is írják) az analóg (mutatós) műszereken nagyon sok ilyen hibát is észre lehet venni, persze a rövid idejű hibák csak a mutataó hegyének rezdülésén látszanak (a még rövidebbek meg azon se :)
Egyszer valakinek úgy demonstráltam egy asztali számítógépem tápegységének képességét, hogy működés közben kihúztam a konnektorát és átdugtam a mellette lévő dugaljba (kb fél másodperces áramszünet). Ehhez képest műszakilag mennyire lehet komoly egy olyan mérő berendezés, aminek a tápegysége egy tized/század másodperces hibát sem képes korrigálni? Csak nem valami házibarkács, vagy alciós kínai termék? :)
Persze az is lehet, hogy a hálózati hiba valójában több másodperces, csak éppen ritkán fordul elő és nem pont akkor, amokor ott voltál a műszerrel.
70 évvel ezelőtt nem is biztos, hogy akadt olyan felhasználás, ami ennyire kényes volt, de kár oda visszanyúlni. Bezzegrégen még koponyát is lékeltek, ha begyulladt a vakbeled, oszt?
Miért, ilyen jellegű problémához (mint amiből kiindult a dolog) milyen műszert illene keverni? Analógnál lehet a végtelen felé, csak az a fránya reakcióidő és sok más amit leírtál. Meg a vitatkozási alap, mikor bemész a szolgátatóhoz és próbálod elmesélni, hogy szemre mit láttál?
Ne keverjük a hálózatanalizáló célműszert a digitális és az analóg multiméter közé. Lehet digitálisan is jól jelet feldolgozni (pl CD lemez), de feszültségváltozást mérni kéziműszerrel miközben nézed a kijelzőt, az analóg felé billen a mérleg nyelve, főleg, hogy az analógnál a mintavételezés a végtelen irányába tolódik :) A korlátozást a mutató tehetetlensége (és fékezése) adja, illetve bizonyos sebességű változást már nem tudnál szemmel követni.
Azért érdekes lenne az az analóg, ami az 50160asnak megfelelő kimutatást készít. Ha még egyáltalán ez a szabvány, de max. jött valami utódja. Nekem rég volt, csak fura lenne egy szolgáltatóval szemben azzal érvelni, hogy hát az analóg műszer mutatója időként kileng, istenbiz én mondom szemre.
Oké, de az a doboz hány mintát vesz másodpercenként, meg a te műszered hányat? Sőt, a digit műszer sokkal érzéketlenebb egy-két periódis kimaradására.
Most kíváncsiságból ráakasztottam a digit műszerem egy szignálgenerátorra. 0,1Hz, a sinus 0-2V ig megy, 1V-os középpel. Szépen láttam a műszeren, ahogy 0-2 ig mászkál a kijelző. 1Hz-nél már nem láttam se nullát, se 2V-ot. 2Hz-nél már 0,6 és 1,3 közt látom ugrálni, 4Hz-nél már csak egy feszültséget mutat. Az analóg ilyenkor vígan rángatózik a két végérték közt. Szóval mait mértél 220V-ot, az lehetett 113 is.
És ezt egy Fluke 85 III műszer csinálja, ami használtan négyszer annyiba kerül, mint az a piros új korában.
Csak azért írom, mert nem a 220 zavarta meg a gépet, ott sokkal kisebb pillanatnyi fesz lehetett.
Rajtunk egyszer az segített, hogy a frekiváltós céggel jó volt a kapcsolat és adtak olyan menübe belépést ami nem annyira publik, és ott az ilyen tűrést át lehetett paraméterezni.
Mindazonáltal, ha csak arról lenne szó, hogy az arányokat és a változásokat lássa, a mutató ugrálása szemléletesebb.
Nekem a digitálissal az a fő bajom, hogy az nagyon becsapós az a sok számjegy. Az ember attól azt hiszi, hogy az pontos. Pedig nem attól pontos, hanem attól, amire készítették, és az a manualban van.
Hálózati analizátornál is tudni kéne legalább a használójának, hogy mire képes.
(Régen volt sztori, a 90-esekben, kivittem két regisztrálót, az egyiket átlagra, a másikat max-ra állítva, a létező legsűrűbb mintavételezési idővel (4 perc... ez volt a pár kilobájtos epromok időszaka :D ). Meglepetésemre mindkét regisztrátum ugyanazt mutatta. Háromnegyed órás nullahatos telefonbeszélgetés végére sikerült tisztázni, hogy az adott intervallumon belül egy pillanatra mintavételez. Hogy ezek után mitől átlag és mitől maximum... )
Fényképen már majdnem láttam olyat is. Mikor hasonlóval szívok ügyfélként, akkor jön a hozzáértő arc, ledob egy digitáli dobozt a sarokba, 2 nap múlva elviszi, pár nap múlva kapok egy színesszagos aláírt jegyzőkönyvet amivel verhetem szolgáltatónál az asztalt. Analóggal mit is tudsz kezdeni?
Még egy másik, korszerűbb próbapadja volt, abban frekvenciaváltó hajtotta a 9 kilowattos motort. Az konkrétan hibakóddal állt le. Nyilván működés közben.
Egy osztrák cégnél kellett megnéznem egy injektor próbapadot. Néha leállt működés közben. Semmi különösebb oka nem volt a gép oldaláról.
Kínomban megmértem a hálózati feszültséget, mert a helyi vonali feszültséget egy több leágazásos trafón kell elég pontosan beállítani. Ezt találtam:
(Vonali feszültségnél egyébként kevésbé volt szembetűnő)
Volt rosszabb érték is, mondjuk 234 és 217 - de vitathatatlan, nem pontosan egy időben mérve. Ez ugye kb 5% különbség a fázisok között. Mondom a tulajnak, nézzük meg a fő kapcsolószekrénynél. Ó, nem kell, már ott is így jön be, ráadásul VÁLTOZIK.
Áramszolgáltató? Már 1 hónapja (!) keresik a hiba okát.
1. ahhoz képest a hapsi egészen türelmes volt.
2. én kb 900 kilométert utaztam odáig ezért az információért.
3. szerencsére más probléma is volt, szavam nem lehet
Ősidők óta létezik a hangvezérléses módi. "Hozz egy sört!" " Kapcold már le a lámpát." "Kész a vacsora!", "B.meg a jó k. édes ....-at te .uzi paraszt!"
Hangvezérlésest ismerek, de sajnos csak olyanokat, amely lehallgató berendezéssel van egybeépítve (a hangok elemzése, értelmezése nem helyben történik, hanem egy távoli szerveren), ami nálam kizáró ok. Tehát a hangvezérléses okosházzal is sajnos meg kell várni, amíg kifejlesztem a biztonságos változatot (sohanapján, mert ENNYI szabadidő nem létezik a világon :)
"hogy a villamos kapcsolók nyomókapcsolók legyenek?"
Az a gond az effajta kérdéseknél, hogy te "nyomókapcsoló" alatt egy bizonyos fajta dologra gondolsz, egy nagytudású szakember viszont talán öt-tízféle különböző működésű dolgot is ismer, amit nyomókapcsolónak nevezhet egy laikus :)
Létezik olyan (fényerőszabályozós) villanykapcsoló, amit nyomással lehet ki-be kapcsolni.
Létezik olyan mini (impuulzus)relé, aminek nyomógombbal lehet parancsot adni és annyira kicsi helyet foglal, hogy elfér a nyomógomb mögötti falba süllyesztett dobozban, vagy az elágazó-kötő dobozban.
Persze olyat is tehetsz, hogy minden nyomógomb (és minden lámpa) vezetékét külön-külön odavezeted egy vezérlő szekrénybe és ott vann az összes impulzus relé, vagy (akár később) akármilyen nagytudású elektroms (okosház) világítás vezérlő rendszer.
A kombinációk száma szinte végtelen :) pl van, amikor csak az energia megy vezetéken, az összes vezérlő/kapcsoló parancs vezeték nélkül megy (vagy egy külön gyengeáramú hálózaton).
Sőt, lehet annyira okos házad is, amelyben gyakorlatilag nincs szükség villanykapcsolókra :)
egy új háznál vagy egy régebbi ház teljes villamos hálózatának cseréje esetén, hogy lehet megoldani, hogy a villamos kapcsolók nyomókapcsolók legyenek? Ebben az esetben minden vezeték egy központi egységbe (PLC például, vagy mik léteznek?) fut be külön-külön, és az egész rendszert lehet programozni? Például ha kétszer megnyomom akkor csak két percig világítson a lámpa, stb.
Mert van más, épen működő fogyasztód a körben. Amikor összezárod a földet és a nullát, a fele áram a védővezetőn folyik, a másik fele meg a nullán (vagyis valamekkora része). Így a nullán folyó áram el fog térni a fázis áramától, amitől leold a fi relé. Határozottan tiltva vagyon, hogy a nulla és a védővezető máshol is össze legyen kötve.
Miért megy le a FI relé, ha az otthoni hálózat egy pontján összeérintem a nulla és a védőföld vezetéket?
Az adott áramkör kismegszakítója le van kapcsolva, tehát fázis nincs arrafelé. Miért folyik (30 mA-nél nagyobb) áram a nulla és a föld között, ha arrafelé még fázis sincs?
De hát tegnap már megbeszéltük, hogy van PEL vezető - ami a fázis- és a védővezető egyben. Azaz, van olyan fázis, ami földelve van.
A nullavezető nem attól lesz nullavezető, mert leföldelik - hanem attól, hogy a hálózat nullapontjára kötik. Az meg egy deltánál is a csillagpont lenne, ha lenne olyan.
Ha a képen egy három fázisú fogyasztó lenne, akkor semmi szükség (nincs értelme) az egyik pont leföldelésére. Ha viszont az egy energiaforrás (pl utcai trafó szekunder tekercse), akkor viszont igen hasznos dolog, ha földelve van.
Én nem értem, mi van ezen nem értendő. Atis57 egy olyan delta feszültségforrást (betápot) kívánt rajzolni, amelynek egyik pontja le van földelve. Ez az előzményekből világos.
Erre te megjegyzed, hogy az X, Y Z az nem arra szokásos (ami igaz).
Erre én írom, hogy ettől a hibától eltekintve van ilyen, hogy egy sarkán földelt delta.
Erre te megint leírod, hogy de az X, Y, Z... és ez még mindig igaz. :D
Most írjam le még egyszer, hogy tekintsünk el az X, Y, Z-től, a rajz az egy egyik sarkán földelt delta kapcsolású feszültségforrást (betápot) kívánt ábrázolni? :D
Ne is haragudj, de én ezt egy 3 fázisú generátor vagy trafónak nézem, aminek a tekercsei csillagba vannak kötve, és ki van vezetve a közös csillagpont PEN-nek, és az van elágaztatva.
Nem ! Mert ez nem az utcai hálózat , ami azért ilyen kapcsolású ;
S ebben van vonali ,meg fázis feszültség is 400/231V .
Amit beraktam , az is 3 fázisú hálózat ; 3X230V !
Először földeletlen tipusban létezett, utána alakitották földeltté .
Legegyszerűbben 1 pontban földelve .
Ettől lett különleges , ezt a pontott lehet 3 felé bontani 1eret elviszel a fázis biztositóra ,a 2. eret meg Nullának ,s a 3 eret meg a földelővezetőnek.
Jahh, bocs, a szövegben ugye nemcsak PEN, hanem PEM és PEL vezető is van, de gondoltam, azt a kettőt nem írom be. De így meg ki kellett volna hagynom így a középpontit és a fázist is.
Kéne nekem vagy 15 méter piros színű műanyag köpenyes 1.5 mm-es egyeres rézkábel. Kapok ilyet egy átlagos villanyszerelő üzletben, vagy marslakónak néznek, ha ilyet kérek?
Ami ezt a PEN szétválasztást illeti, azért nem szabadna elfelejteni, hogy a szabványnak a szövege a mérvadó, nem pedig az az ábra, amelyiknek szövege azt a szót tartalmazza, hogy példa.
A szabvány szövege meg érdekes módon változott az idők folyamán. Idevéve még az MSZ 172/1-86-ott is, ami már szintén az IEC alapon készült, és az érvényességeket:
1987-2003
3.3.3. ahol a PEN-vezető olyan gyártmányra (pl. elosztóra, fogyasztókészülékre) csatlakozik, amelynek külön van védő- és nullavezetőkapcsa, a PEN-vezető mindenütt a védővezető kapcsára van kötve (innen ágazik le az üzemi nullakapocshoz a bekötés).
1995-2009
8.2.3. Ha a villamos berendezés valamely pontja után a nulla és a védelmi funkciót külön vezető látja el, azokat nem szabad újra összekötni e pont után. A szétválasztás pontjában külön csatlakozókapcsokat vagy síneket kell biztosítani a védő- és a nullavezetők számára. A PEN-vezetőt a védővezető csatlakozókapcsára vagy sínére kell csatlakoztatni.
2007-2014
543.4.3. Ha a villamos berendezés valamely pontjától kiindulva a nulla és a védelmi feladatot külön vezető látja el, akkor a nullavezetőt nem szabad a berendezés semmilyen földelt részével (pl. a PEN-vezetőből induló védővezetővel) összekötni. Azonban a PEN-vezetőből kiindulva egynél több nullavezető és egynél több védővezető is kialakítható. A védő- és a nullavezetők számára külön csatlakozókapcsokat vagy síneket lehet biztosítani.
Ebben az esetben a PEN-vezetőt a védővezető csatlakozókapcsára vagy sínére kell csatlakoztatni.
2014-
543.4.3. Ha a villamos berendezés valamely pontjától kiindulva a nulla/középponti/fázis és a védelmi feladatot külön vezető látja el, akkor a nulla/középponti/fázisvezetőt nem szabad a berendezés semmilyen földelt részével összekötni. Azonban a PEN-vezetőből kiindulva egynél több nulla/középponti/fázisvezető és egynél több védővezető is kialakítható.
Hacsak nincs a PEN vezetők csatlakoztatására szánt speciális csatlakozókapocs vagy -sín, a PEN-vezetőt a védővezetők számára biztosított kapcsokhoz vagy sínekhez kell csatlakoztatni (lásd az 54.1.a ábrát), (példák az 54.1b és 54.1c ábrán láthatók).
Vonja le mindenki saját magának a következtetéseket, szabványtalan-e az egy sín. Szerintem nem (egy fenti szabványpontban írja, hogy kell, de az már elmúlt, az abszolút minimuma az időszaknak a 2003-2007 közötti). Két szempontot meg kell említeni:
1. Lakás elosztótábla jellegű elosztótábla gyárilag biztosan nem egy sínnel készül, mert vehetik TT rendszerű hálózatra is.
2. A magyar műszaki agyban benne van az a lehetőség, hogy a TN hálózatból megint TT lesz. Ez alighanem egy nulla valószínűségű dolog, de a "magyar" magyar szabványokban benne volt mindig.
Az viszont szerintem biztos, hogy két "sorbakötött" sorkapocs az nem felel meg a
PEN vezetők csatlakoztatására szánt speciális csatlakozókapocs vagy -sín
Ez arra a régi kapcsolószekrényekre emlékeztet ahol is a fekete színű nulla vezető sínre kötöttek védőföldet nullát vegyesen ahol éppen szükség volt reá. A színek jó ha stimmeltek de előfordult bármilyen szín a kábel típusától függően. Lehet ha lekötöttél egy kéket akkor valahol a védőföld folytonossága szűnt meg. Ha lekötöttél egy nem kék színt lehet szikrázott mert nulla vezető volt és jó ha nem zöld/sárga.
Gyakorlatilag ha van PE ill N gyűjtősín,mindegy hogy milyen szín van rákötve,a potenciál egyértelmű (hacsak nem kötötték be hibásan).
Szereltem olyan panel lakásban ahol minden MM-fal fekete színnel volt ellátva. Így kellet N és PE-t kötni.
Viszont nem jön be 2 hibalehetőség, mégpedig az hogy a síneket összekötő vezetékek csavarjai is fellazulhatnak. De biztosan jó pénzt vett fel az ürge az újításért. Sőt még az is lehet hogy sín gyártó vállalkozása volt.
Ez a különbség a bíróságon úgy jelenhet meg baj esetén, hogy: börtön/nembörtön. Mivel nem szabványos a megoldás. (kivéve, ha a tervdoksi igazolja a szabványnal egyenértékű vagy jobb megoldást)
-----
A szabvány egyik célja a SZEMMEL is azonnal látható FIZIKAI elkülönítese a nulla és a védő célú vezetékeknek a biztonság növelése okán. A te példádban ez nem valósul meg.
Gyakorlatilag annyiban különbözik a szabványostól, hogy saját anyagával van összekötve a két sín. Tehát ha elvágom, és összekötöm, akkor sokkal jobb lesz. Ja, nem, csak könnyebb lesz földeléési ellenállást mérni.
"Micsoda kakofónia lenne ha két vagy több villanyász méricskél egy helyiségben."
Ez olyan probléma, amit ki kellett találnod ahhoz, hogy létezzen ilyen probléma :)
"És ha eltérés van a hangmagasságban két pont között úgyis kíváncsi leszel a mért eredményre,tehát ránézel a kijelzőre."
A dolog arról szól, hogy akinek hagyományos műszere van, annak százból százszor kell leolvasnia a műszert, akinek éneklős műszere van, annak, ha nincs eltérés a hangmagasságban, akkor elég csak egyszer ránéznie.
"Detektálni egy lámpa is elég"
Hány százalékos fényerő különbséget tudsz észrevenni/megkülönböztetni rövid idejű lámpa felvillanások között? Mert hangmagasságból 2-5 százalékot egy hülye is észrevesz, egy gyakorlott ember (zenész) akár néhány tized százalékra is felkapja a fejét.
"olyan routereket gyártunk, amik nem konfigurálhatóak böngészővel, így tudok róluk mesélni. Alapból egyetlen port van rajtuk konfigurálva, 192.168.1.10-re, illetve van egy RS232-es portjuk"
Érdekes termék lehet. Pontos típut tudnál mondani?
Ez valami nemzetközi gyártó, vagy egy kis cég, erősen korlátozott ügyfélkörrel?
Így van, ELMŰ területen vagyok, szabványosításkor az ELMŰ alvállalkozó rakta fel a kismegszakítókat, mindent fotózott. Később teljesen váratlanul jött egy ELMŰ ellenőr, leellenőrizte a munkájukat. Rá egy évre megdöglött az egyik digitális mérő, kicserélték, majd később ezt is leellenőrizték egyszer csak. Szóval jobb nem sumákolni ilyennel, még a vadonat új, szabványos mérőhelyet is visszaellenőrzik!
Laikusként úgy gondolom, hogy, ha van választási lehetőség, akkor a 2- es ábra szerinti megoldásban van esély legkevesebb kontakt hibára, és ebből eredő nullszakadásra.
Az újabban PEN nek nevezett N vezető az szerintem akkor is nulla, ha a szolgáltatói hálózat több pontján is földpotenciálra van kapcsolva.
A bejövő PEN vezető jóságát javítom azzal, hogy az a földszondámra is csatlakozik, viszont, null szakadáskor a védővezető felé záródhat az áramkör, amit FI relé hiányában észre sem venne a fogyasztó.
Ha amúgy elpártol az ügyfél, akkor az ugyanaz, mint a kell, nem? Amin van némi gyagya webes ott is prüszkölnek a hálózatosok, szóval úgy néz ki nincs igény, jó darabig nem is lesz. Lásd amiket felsoroltam márkák, és piaci részesedésük... Garázscégeim 100 milliárdokat hagynak ott, szeretnék én ilyen szarul lenni.
De minek DHCP? Egyrészt ezeknek nincs, de ha kap is IPt értelmezhetetlen az egész, mert ahhoz, hogy IP legyen ahhoz kell előzetes konfig. Akkor meg minek a procedúra,ha be kell lépni és konfigolni? Bár mondom, fela nyitott kapu, mert akad webes megoldás, akár fölhőn át, de akkor meg az lesz a bajod tutira :-)
Már kezdtem érteni kik lehetnek azok a sügerek akik ASAra a menedzsment VLANra kérnek DHCPt... És csodálkoznak ha alkoholisták leszünk.
A véleményeteket szeretném kérni teljesítménybővítés kapcsán.
Egy ismerős villanyszerelőt kerestem meg, hogy családi házamban a jelenlegi 3x10A legyen lecserélve 3x16A-ra. Tisztában voltam azzal, hogy az Elmű felé a 32A feletti rész fizetős lesz.
Az óracserére kapott ajánlat (120e) után a szaki előadta, hogy lenne más megoldás is a bővítésre...
Ami abból állna, hogy felszerelne új megszakítókat, kinézetre 10A-osnak tűnnének, de valójában belül 25A-ak lennének. Ezek darabját 25e-ért számolná...
Persze, hogy anyagilag megérné, de mi lehet a hátulütője ennek?
Micsoda kakofónia lenne ha két vagy több villanyász méricskél egy helyiségben. Persze mind a saját feladatához kalibrált hanggal.... ráadásul van egy konzervatív egyén aki a folytonosságot csakis sípolással hajlandó "kicsengetni". Ráadásul ritka a süketszoba minőségű munkahely.
És ha eltérés van a hangmagasságban két pont között úgyis kíváncsi leszel a mért eredményre,tehát ránézel a kijelzőre. Ha nincs akkor azért.
Detektálni egy lámpa is elég, ill van olyan műszer ahol a méréshatárral sem kell bíbelődni,feszmentesen pedig automatikusan ellenállást mér.
Miért is rossz? A szétválasztás helye a zöldsárga sorkapocs >> PEN sín
A szabvány 3. ábrája valósul meg.
Milyen szabványban van ilyen ábra, te kontár????? Ha már szabványokkal akarsz hadonászni, akkor segítek, hogy még mindíg erősen háttal ülsz a mozinak a sokadik nickeddel is...
Ez a mi utcánkban is volt. Össze kell beszélni azokkal, akiket érint, és minden egyes hiba után fel kell hívni az EON ingyenes hibabejelentőjét. Én csak egyedül telefonálgattam, a végén kiderült, egy késes biztosítékot vettek ki, meg tettek vissza, és utána jó lett. De EON terület még jobb heyzetben van, mint az ELMŰ, talán meg fogják oldani, csak rendszeresen kell őket hívogatni.
Mivel pont olyan routereket gyártunk, amik nem konfigurálhatóak böngészővel, így tudok róluk mesélni. Alapból egyetlen port van rajtuk konfigurálva, 192.168.1.10-re, illetve van egy RS232-es portjuk (RJ45-ös csatlakozóval). Kész, ennyi, egy doboz, amin látsz egy IP címet, és semmi mást. Innentől két lehetőséged van: vagy rácsatlakozol az RS232-es CONSOLE portra, és egy terminal programmal felkonfigurálod a CLI-t használva, vagy rádugod egy olyan hálózatra, ahol szabad a fenti IP cím, és telnettel lépsz be a terminállal a CLI-be. Nincs böngésző. Nincs html. A gyártó sem szarakodik a html-es felülettel, nincs rá igény, de ezek nem is egységsugarú usereknek készülnek, akik az otthoni wifi-s hálózatukhoz vesznek routert.
Ezeket ipari környezetre szánták, ahol IP címenként állítják be, hogy ki mihez férhet hozzá (a belső hálózat mely részeihez), kapjanak-e internetkapcsolatot, vagy a wifire csatlakozni akaró eszközökből milyen MAC adressel rendelkezők kaphatnak hozzáférést.
És nem ma nyitottak a piacon.
De inkább akkor elmélkedj erről, ha már volt is a kezedben ilyen.
Szeretnénk az új házunkba érintős villanykapcsolót, de 1 millió van a piacon, és nem igen ismerek egy márkát sem, fórumokban sem nagyon írnak erről a témáról.
Van valakinek valamelyik márkával jó tapasztalata amit érdemes lenne megvenni? Hagyományosat már nem akarnék :)
"Feltève ha nincs ip ütközès az alapèrtelmezett cîmmel,"
Ha ez a ketyere egy router vagy egy switch, akkor a firmware kérhet a soros port számára egy szabad IP címet a helyi DHCP szervertől, de szerintem még valószínűbb egy olyan trükk, ahol a soros portnak teljesen különáló IP implementációja van (ami teljresen független a "nagy" hálózattól). Egyik esetben sem lehet IP ütközés.
"Aztán lehet rátölteni előre megîrt configot. De ehhez sem kell böngésző."
Senki sem mondta, hogy KELL böngésző. A böngészővel konfigurálhatóság egy LEHETŐSÉG, amit minden gyártó fenntart, máskülönben elpártolnak tőle az ügyfelek. Soha nem tagadtam, hogy létezhetnek más konfigurálási módszerek is, akár egyszerű telnet parancsok, akár nagy tudású speciális konfiguráció kezelő szoftver.
Az az érdekes hogy csak 1 fázis megy ki ilyenkor és több utcát is érint aki ezen a trafóházon van. Mintha leverné a trafóházban ennek a fázinak a biztosítékát és utána mintha automatán visszakapcsolna, aztán 30mp körül megint leveri és aztán pár másodperc után vissza. Általában 3-szorra utána már nem megy el. Ezt heti rendszerességgel eljátszuk.
Többször jeleztük az eon felé, de eddig nem csinálnak semmit. Lehet hogy az utóbbi években úgy megnőtt a környék elektromos igénye, hogy az eonnak fejleszteni kellene, de nem teszi. Vagy már az is megfordult a fejünkben több szomszéddal, hogy valahol valaki lopja a méretlent és túlterheli ezzel ezt a fázist.
Nos. Hogy megnyugodj. Telnettel terminálon el lehet èrni a CLI-t. Feltève ha nincs ip ütközès az alapèrtelmezett cîmmel, mert akkor elöbb vagy rs232n vagy közvetlen a gèpbedugott utpvel kell beállîtani. Aztán lehet rátölteni előre megîrt configot. De ehhez sem kell böngésző.
Ha ez tényleg így van kötve, akkor ez úgy rossz, hogy van!
Ha az óra felől jövő kék az PEN akar lenni (inkább óra előtt szokták bontani, de ezt te látod), akkor azt a PE sínre kell kötni és onnan leágaztatni a nullát. Ami akár történhet azon a kis helyen úgy is, hogy megy a FI relére és onnan a nulla sínre.
> Erről már volt szó: például azért, hogy IP alapon is lehessen konfigurálni (akár böngészővel).
Ez egy ethernet SWITCH, hogy az isten aldjon meg a vegtelen tudasodert. Ott van rajta 6,12,24,48 ETHERNET PORT BASZKI. Megis mi a banatnak szopodna barki a soros porttal ?
Konyorgom, gondolkodj mar.
> Egy soros portot SEHOGY sem kapcsolok össze egy teljesen más szabványú (pl lan) porttal.
Pedig bizisten azt hittuk, hogy erre is van valami megoldasod.
> Egy soros portot egy másik soros porttal kapcsolok össze.
Aham. A laptopomon 4db soros port van, semmi mas. Megsem tudom az altalad "soros portnak" hivot RS232-vel osszekotni. Akkor most mivan ? 15 eve nem lattam olyan laptopot, amin lett volna DB9 csati, de azok mar 15 eve is elavultak voltak. Csak szolok.
Az éneklő műszer-kiegészítőnek nem a pontos mérés lenne a célja, tehát hogy a hangmagasságból állapítsuk meg az éppen mért feszültséget/ellenállást (habár egy billentyűs barátomnak abszolút hallása van, ő erre is képes lenne :). Az előny az időben mutatkozik meg, amikor egymás után több/sok feszültség/ellenállás ellenőrzést kell elvégezni:
- pl három fázisú pont ellenőrzése (kimeneti/bemeneti csatlakozás, villanymotor, stb): 3 fázisfeszültség + 3 vonali feszültség meglétének ellenőrzése (6 db mérés) 3-4 másodperc alatt
- nagy kapcsolószekrény mind a 100 kimeneti pontján kinn van-e a 230V: teles mérés ideje egy perc alatt
- részleges feszültségmentesítés esetén a munkavégzés megkezdése előtt a munkaterület feszültségmentességének ellenőrzése: teszt-pontonként 0,2-1 másodperc
- meddig jut el a villany / hol szakad meg az áramkör tesztelés villámgyorsan
- ellenállás mérés üzemmódban: sok eres vezeték, sok darab vezeték, illetve sok kimenetű eosztószekrény: melyik ponton van kicsi/közepes/nagy terhelés?
- stb stb stb
De ez még csak az egyszerű üzemmód (abszolút hangmagasság) előnyei voltak, amikor a műszer első üzembe helyezésekor beállítunk magunknak a műszer méréshatárának aljára egy alsó, a méréshatár tetejére egy felső hangmagasságot és a hangmagasság mindig ezen kettő között változik az éppen mért értéknek megfelelően (a fülünknek kedves legméyebb és legmagasabb hang egyénenként változó, de a hallásunk és a környezeti zaj is számít).
Most jön a magasiskola: a relatív hangmagasság: amikor a mély hangot a műszer nulla volt/ohm értékéről feltoljuk egy bizonyos értékre és a magas hangot a műszer skála tetejéről lehúzzuk egy másik értékre, tehát a teljes hang-skála a műszer tartományának csak egy kis szakaszát fogja át.
Egy példa: sok áramkör közül melyik hogyan van megterhelve?
- a legmélyebb hangot beállítjuk 225 voltra, a legmagasabb hangot beállítjuk 230 voltra
- ezután villámgyorsan megérintjük az összes pontot: egészen picike feszültség különbséget is jelentős hangmagasság eltérés fog jelezni
És még ezer további trükk, akár gyengeáramnál (pl hibakeresés: mind a 100 db IC megkapja a tápfeszültséget? eben a dobozban az összes ellenállás azonos értékű?), autóban (egyik biztosíték sem ment ki?) satöbbi.
Aki alkalmazott és óradíjban fizetik, azt persze nem zavarja, hogy évente akár sok munkaórája is elmegy műszer érték leolvasással olyankor is, amikor igazából nem kellene LÁTNI (= több másodperc alatt leolvasni) a pontos értéket, elég lenne HALLANI (0,2 másodpercig) a hozzávetőleges értéket.
Nem lehet, hogy egy rossz csatlakozás okozza a pici áramszüneteket? Mondjuk a házba bejövő méretlen kábel valamelyik pontján? Szeles időben nem gyakoribb az eset?
A szünetmentes tápegységek közül rohadt drágák a 7000 wattosak, tehát azok, amelyek mind a 32 ampert képesek kiszolgálni. Ha viszont egy külön áramkörre elkülöníted azon készülékeidet, amelyek ilyen hülyén reagálnak az áramszünetre, akkor arra az áramkörre elég lehet egy sokkal olcsóbb, mondjuk 300 wattos UPS. És ha ezen készülékek között mindegyik jól viseli azt, ha nem szinuszos a hálózat hullámformája, akkor a 300 wattosból is elég neked az olcsóbbik, nem-szinuszos kategória.
Eon területen családi házban lakom és az a problémám, hogy nagyon sokszor van áramszünet, ami csak 1-2 másodpercig tart, de ahhoz pont elég, hogy számítógép tv-k, meg minmden más eszköz újrainduljon.
Kérdésem lehet központilag valamilyen szünetmentes tápegysget beépíteni a mérő után központilag, amivel ezeket az pár méásodperces áramkimaradásokat áthidaljam?
sejtettem én hogy valami nem kóser, tehát a kettő összekötése mindig a fi-relé előtt, azaz az utca felöli oldalán és nem a relé lakás felöli oldalán van
Abból indult ki, hogy soros van, aztán kavartuk az IP-t meg a mindent is. Pedig nem bonyolult, ott van mellette több más UTP is, amin akad IP, vagy valami egyéb, de akkor sem az az általános, hogy weben nyomkodjuk, mint a kommersz fos TPLinket.
Neeeeeeeee! Ennél már csak az a szebb, mikor a hajsütővasba RCA csatlakozón keresztül megy be a kettőhúsz, mert az tud forogni rajta, és nem tekeredik meg a drót. De a kék kábel nem az enyém volt.
Mit osztunk be egyfelől? Azt a hangtartományt, amit az átlagnépesség hall? Régi tévék sípolását (15 kHz körül?) én hallottam ifjúkoromban, a szüleim nem.
Mit osztunk be másfelől? Az egész mérési tartományt, vagy egy méréshatárnyit? Lehetne 1 Hz 1 V felbontás. Vagy hogy a normál A hang az jelenthet méréshatártól függően 3,2 V-ot, 32 V-ot, 320 V-ot...
Adnak-e hozzá hangvillát, mert mérés előtt gondolom ugyanazt a kalibrációt el kéne játszani, mint éneklés előtt.
A méréshatárváltást meg lehetne szagkibocsátással jellemezni, vagy egy áramütés erősségével, amit a műszer hátulján levő két fémcsík ad a tenyérre. Az azért is jó lenne, mert ha 5 kV állásba kapcsolok, akkor akkorát ad, hogy elejtem a műszert, ami elsőrendű biztonsági intézkedés, hogy ilyen ne próbáljak egyedül.
Megkülönböztetendő azt az esetet, hogy a műszer meghibásodott vagy hogy nincs feszültség, bekapcsolástól érték kijelzéséig valami gyors melódiát kéne játszania - bár ennek megvan az a hátránya, hogy kellő gyakorlattal a felhasználó egyszerűen azt is dekódolja, hogy: 230 V -232 V - 110 V- 26 V...
És amikor a bíróságon, ahol szakértő, megkérdezik, mekkora feszültséget mért, akkor füttyent egyet, hogy kb ekkorát.
A botfülűek meg nem lehetnének villanyszerelők, mint a színtévesztők.
adott 1 kb 15 éve felújított ház a csatolt kép szerinti bekötésekkel. 1 fázis, az utcai villanykarótól egy fázis és egy drótkötél érkezik a házhoz, eredetileg nem volt fi relé, kinőttük a 16A-s kismegszakítót, ezért elindultam a 32A felé, szintén 1 fázison.
1 lépés: nem volt eredetileg fi relé, de én beraktam egyet
2 lépés: kihívtam egy szerelőt, aki kicserélte az órát olyanra, amibe már hajlandó az elmu belereakni a 32A-s biztosítékot és elindítottam a teljesítménybővítés folyamatát
3 lépés: villanyszerelő, azt mondta, hogy a nullák ésföld síneit össze kell kötni. (jó fej voltam, mondtam neki majd én azt megcsinálom)
4 lépés: mivel volt egy kis áramszünet, kihasználva a lehetőséget összekötöttem a síneket
probléma: azóta időnként levágja a fi relé az áramot, nem azonnal, hanem pár óránként. Nem tudom miért. 1) pl van 1-2 testzárlatos fogyasztóm, pl a 18 éves mosogatógép elég gyanus nekem 2) nem is kell összekötni a két sínt, az rossz megoldás, ezt nem tudom mert nem értek hozzá.
Miután visszavettem az összekötés, azóta nem vágta le olyan sokszor, bár mikor a mosogatógépet bedugtam (másik konnektorba másik hosszabítóval, akkor megint levágta a bedugás pillanatában)
kérdés felétk: szerintetek ezt a két sínt össze kell kötni? tehát a piros drótot amit most beraktam össze kell kötni vagy nem?
köszi ha segítetek
(((fi relé típusa: zext 2P/40/0.03A dlf362-63 rccb in 40A ian 30mA))))
Látod Elek, komoly cég ezért nem vesz fel pékinformatikust, mert mindenáron soros porton akarja konfigurálni a switcheket. Ha meg megmondják neki, hogy az baromság, akkor is köti az ebet a karóhoz.
Olvasd el mégegyszer amit írtam, meg amit Jahno írt, emésztgesd, guglizz, aztán talán rájössz, hogy miért nem érdekel senkit a soros portod.
Atyavilág. Gondolom az egész tervezésed abból állt, hogy milyen jó lene, ha a feszültséggel arányos hangon sípolna. Ja, azt elfelejtettem írni, hogy rail-to-rail ope kell, de szerencsére abból is van 8 lábú. Igaz, ha 14 lábút teszel bele, akkor megvan a VCO, de még kell 2 tranyó meghajtani a sípolót. Meg valami hangerőszabályzó, mert rohadt idegesítő is tud lenni a sípolás. És akkor már fül alapjján fogod tudni, hogy kicsi, vagy nagy feszültség van.
Egy ennyire nagy bemenő impedanciájú erősítő fokozat csak tovább bonyolítja azt a munkát, amihez amúgy sincs kedvem. Ha ilyesmiből élnék, akkor nagy segítség lenne, de évente összesen kb fél órányi munka-gyorsítás miatt nem fogok egy napig barkácsolni. Inkább megvárom, amíg valaki elkezd gyártani ilyen "daloló" műszert és akkor veszek egyet
"Enterprise környezetben erre senkinek nincs igénye."
Na pl ez is olyan mellébeszélés, amit a 114826-os bejegyzésben említettem. Nem az volt a kérdés, hogy kinek mire van igénye, hanem pl mutass olyan managed switch-eket, aminek a soros portján van IP protokol és mégsem lehet böngészővel konfigurálni.
A 114826-os bejejyzésem óta minden mondatod egy hatalmas téma-elterelési, parasztvakítási és mellébeszélési világcsúcs kísérlet :)
Üdv az uraknak, esetleg valakinek jó minőségű szakrajz jelek vannak készleten ? 101,105,dugalj,net tv,elosztó, lámpa. Készítek egy online tervezőt, oda kellene . Esetleg vélemény?
Kösz hogy elmagyarázod. Mondtam már, hogy az ATDT szekvenciát amivel a The Next Generation BBS-re kapcsolódtam annak idején el tudtam fütyülni ? Most hagyok időt guglizni [...] http-ről akkoriban nem is hallottunk (pedig már volt. vastagon. csak egyikünk sem járt amerikai egyetemre)
Akkor neked ismerős lehet a traszi nevű srác de az egy masik BBS-t üzemeltetett?
Egyébként AT min attention, D mint dial, T mint tone vagy P mint pulse ... :)
Szeretem Elekben hogy olyan szép magyarázatokat is a faék bonyolultságú dolgokhoz is mintha a többiek most költözte volna vissza a brazil dzsungelből 70 év után.
"szóval ilyenekkel nem igazán lehet a kocsmában meg a sarki péknél találkozni."
Azé a Borkuckóban akadt már ilyen mindenféle :-D
"majd beszúr ide még 16-ot"
Nekem sem szakmám, de a Foundry pld. kecire tetszik, mindenképp meg kellene említeni a Junipert és hát ott a csodálatos Huawei, állítólag van némi piaci részesedése. Nutanix, Coyote, de akad Fortinet, JetNexus, tényleg 12 egy tucat. Bár ezeknek egy része már simán PC alapú megoldás, egyedi OSel.
"az ATDT szekvenciát amivel"
414-576, tudom én ezt fejből és dallamra is :-P HTTP? Sehol, kanyarban sem, többiek is csak meséltek a gopherről. Bár jobban belegondolva vissza kell olvasnom, várgyámán, istenbiz előszedem az archívumot.
" hétszentség, hogy át lehet dobni a TCP/IP-t RS232 phy fölött."
És csókolom, ha van mögötte valami terminál-féle, abból miképpen lesz webszerver?
> Nem tusok elképzelni olyan managed switchet vagy rouert [...] nincs böngészővel konfigurálható felülete
Enterprise környezetben erre senkinek nincs igénye. Ahogy Jahno is emlegette, a kutya nem fog egy datacenterben tobbezer switch-et egyesével, webről konfigurálni, központi management van. Ettől függetlenül lehet nekik webes interfészük, de az egyrészt biztosan limitált, másrészt nem igazán használja senki. Console port is csak azert van rajta, hogy ha minden kotel szakad es oda kell menni hozza fizikailag, akkor lehessen debugolni.
Még mielőtt megint elindulsz a málnásba, itt olyan switchekről van szó, aminek a darabára tobb havi hihetetlenulmagasbéred, szóval ilyenekkel nem igazán lehet a kocsmában meg a sarki péknél találkozni. Ettől függetlenül megvan a piacuk és a szerepük is. A NaaS-ba és egyéb advanced témákba inkább bele sem akarok menni, mert amig az RS232-t tárgyaljuk, addig felesleges.
> de az a gyártó nem lesz hosszú életű a piacon
Cisco. Dell. HP. IBM. Az összes döglődik.
(Jahno majd beszúr ide még 16-ot, én ezekkel találkoztam, de ugye nekem nem ez a szakmám)
> Miért beszélsz a ketyerét már működtető szoftverről az ott fut a ketyerében
Igazad van, az ott LETT. Oda termett, materializálódott, működik.
> nem kell egy másik szoftvert is megírni külön a soros port miatt
Pontosan milyen "soros" portra gondolsz ? A thunderbolt is egy soros port, aztán 40Gb/s
RS232 utoljára '96-ban volt menő.
> bármilyen bonyolult szoftver akár egy millió paraméterét is módosítani lehet egy egyszerű szoftver segítségével
Biztosan úgy van, ha te mondod.
> ezt a szoftvert egy gyakorlott szakember egy nap alatt meg tudja írni
A gyakorlott szakemberek itt röhögnek és/vagy sírnak hangosan... :)
> egy ilyen feladat megoldáséhoz nem kell irodaháznyi informatikus több évtizednyi erőfeszítése
Olyannyira igazad van, hogy pl a linux kernel networkingjét nagyon-nagyon sok irodaháznyi programozó fejleszti már vagy 30 éve. Pedig ha tudnák, hogy egy nap alatt te megoldottad volna...
> A telefon vonalra úgynevezett telefon modemek segítségével lehetett kapcsolódni
Kösz hogy elmagyarázod. Mondtam már, hogy az ATDT szekvenciát amivel a The Next Generation BBS-re kapcsolódtam annak idején el tudtam fütyülni ? Most hagyok időt guglizni [...] http-ről akkoriban nem is hallottunk (pedig már volt. vastagon. csak egyikünk sem járt amerikai egyetemre)
> FTP, UDP, ICMP
Melyik a kakukktojás ?
(Segítek, az FTP)
> Tehát egy managed swotch böngészővel történő konfigurálása sem lehet probléma
Nekem van itthon ilyenem. Félmanaged switch kategória inkább, a fent említett cuccokhoz képest egy játék. Namost, a webes felületén annyi opció van, hogy 3 nap alatt sem olvasod végig, de ha valami komolyabbat akarsz, akkor bizony ott a terminál, mert a weben csak a töredéke érhető el.
> csak azért, mert a kommunikáció egy hálózati csatlakozó helyett a soros porton keresztül történik.
De most őszintén, mi a bánatot dugjak rá arra a szerencsétlen soros portra ? A laptopomban pontosan 4db soros port van, fejenként 40Gb/s-et tudnak, de rohadt nehéz belekalapálni a DB9-et...
De csak hogy megnyugodj, igazad van. Linux alatt hétszentség, hogy át lehet dobni a TCP/IP-t RS232 phy fölött. Azon kívül hogy ez 6 sör után esetleg jó ötletnek tűnik, mi a bánat értelme van ?
Kicsit más lesz, localhostja manapság a legtöbb nyomtatónak van, mégsem jön ki a zinternet sem a kártyaolvasón, sem az USBjén, de főleg nem a síkágyon.
Nézzük már meg, hogy terminál/shell/tty/console/miazmás:
"Persze lehetne gyártani ilyen cuccot, de az a gyártó nem lesz hosszú életű a piacon, ezt jól tudják ők is. "
Ja, annak ellenére, hogy már grafikus központi menedzsment felé és felhőskonfigolás irányába megy a világ, csak a legnagyobbak ilyenek ami ellen tiltakozol. Akad néha webes felület, amiben 10%-át be lehet állítani a tudásának. Arra néha jó, hogy olyan 1.0 Sanyika, mint én aki TPLink fostaligákhoz szokott, az egy Coyote teherelosztónak is tud IP-t adni, oszt majd jönnek az okosabbak. De pld. EMCben volt olyan, hogy az átjárót már csak parancssorosan tudtad megoldani...
Legalább előadtad magad és kompletten leírtad a világpiacot :-D
Többire már nem írok, teljesen felesleges a szoftverek bonyolultságáról beszélni, meg mi hány nap meló és miért, mikor megint alap összefüggésekkel van bajunk és NYILVÁN mindenki más is hülye. 1 nap alatt a parancsokat nem nézed végig, az eszközt sem ismered és le sem rajzolják vázlatba, hogy mit akar a költő. Kezdjük így. Ja, mégis írtam. De nagy fasz vagyok.
"Az egész internet az első 30 évben szinte kizárólag telefon vonalak segítségével működött. "
Faszt. Kábeles egyetemi hálóból indult, aztán volt Compuserve meg a Slapic-féle fittyónecc gateway. Aztán jött a Soros :-D
"Komoly managed switchekről meg routerekről beszélünk"
Nem tusok elképzelni olyan managed switchet vagy rouert, aminek ráadásul még a soros portján is van IP protokoll, de ennek ellenére nincs böngészővel konfigurálható felülete. Persze lehetne gyártani ilyen cuccot, de az a gyártó nem lesz hosszú életű a piacon, ezt jól tudják ők is.
"Egy ilyen cucc teljes network configja simán többezer változós, a halálf****t is be lehet állítani rajta. Namost erre UI-t építeni, ami akár a funkciók egy töredékét is implementálja rettenetesen sok programozóév meló."
Miért beszélsz a ketyerét már működtető szoftverről az ott fut a ketyerében, nem kell egy másik szoftvert is megírni külön a soros port miatt :) Ha viszont csak a szoftver paraméterezéséről van szó: bármilyen bonyolult szoftver akár egy millió paraméterét is módosítani lehet egy egyszerű szoftver segítségével, ezt a szoftvert egy gyakorlott szakember egy nap alatt meg tudja írni. Tehát pl a gépeden futó teljes Windows registry igény esetén egy távoli számítógépen futó egyszerű böngészővel is szekezteni lehet, ha egyetlen hozzáértő ember egy napig foglalkozik a problémával. egy ilyen feladat megoldáséhoz nem kell irodaháznyi informatikus több évtizednyi erőfeszítése.
"http over rs232 ? Olyat még nem láttam."
Az egész internet az első 30 évben szinte kizárólag telefon vonalak segítségével működött. A telefon vonalra úgynevezett telefon modemek segítségével lehetett kapcsolódni, ezek a modemek a számítógépekkel soros (RS232-es) porton csatlakoztak. Tehát 30 éven át az egész világ a "http over RS232" módszert alkalmazta, sőt az elmaradott területeken alkalmazza még ma is (sőt jelen pillanatban Magyarországon is bárki rákapcsolódhat az internetre RS232-es porton keresztül). Tehát RS232-es porton keresztül bármikor megvalósítható az áltaad említett http, de nem csak az, hanem az FTP, UDP, ICMP, és még egy rakás rokonuk, gyakorlatilag az egész internet elérhető, persze tudomásul véve a soros port sebességi korlátait (tehát az UHD youtube videók kicsit dadogni fognak :)
Tehát egy managed swotch böngészővel történő konfigurálása sem lehet probléma csak azért, mert a kommunikáció egy hálózati csatlakozó helyett a soros porton keresztül történik.
"Amúgy nem nagy cucc -555 az alap meg valami hangszóró betét."
Az a baj, hogy egy ilyen műszer nem csak egy egyszerű feszültség-frekvencia konverterből áll.
Gyakorlatilag egy komplett, több méréshatáros digitális feszültésg+ellelállás mérő műszert kellene csinálni, ami komoly munka, annyit nem ér a dolog (pláne nekem, aki ritkán használná).
A másik irány, hogy fogok egy kész multimétert és belebarkácsolok egy plusz áramkört, de ez sem egyszerű: a bemeneti analóg osztók analóg vége gigaohmos ellenállású, oda nem nagyon köthetsz plusz terhelést akkor sem, ha sok száz kiloohnmos a bemenete a plusz csipogónak.
Analóg műszerbe talán könnyeben beépíthető lenne (rákötni a deprez-re), de ott meg a villámgyors érték-leolvasás a problémás, márpedig ennek a sípolós műszernek pont a rohadt gyors munkavégzés lenne a lényege. Persze én is láttam már olyan mutatós műszert, ami digitálisan IS kiírta az értéket és elég gyors is volt, de egy olyat nem lehet megfizetni és sajnálnám szétbarkácsolni :)
> Ok, akkor kérdezek, de úgysem fogok értelmes válaszokat kapni, maximum csak mellébeszélést:
A mellébeszélés a te asztalod, de lásd kivel állsz szemben :)
> Olyan készülékről van szó, amelyen amúgy nem fut eleve egy már kész működő webszerver, kész interaktív konfigurációs felülettel?
Nem feltétlenül. Komoly managed switchekről meg routerekről beszélünk, itt szó sem volt semmiféle home user cuccokról. Eleve amin console port van, az nem usernek való. A webszerver eleve erőforrásigényes, ezek a cuccok arra vannak kitalálva, hogy ethernet csomagokat pakolgassanak ide-oda, a http csak egy nyűg (persze sokszor implementálják, de ez most mellékes)
> Tehát ennél a készüléknél jelentős extra szoftveres fejlesztésre lenne szükség ahhoz, hogy (akár soros porton át) pl böngészővel lehessen lehessen konfigurálni?
Igen. Elég jelentős.
Egy ilyen cucc teljes network configja simán többezer változós, a halálf****t is be lehet állítani rajta. Namost erre UI-t építeni, ami akár a funkciók egy töredékét is implementálja rettenetesen sok programozóév meló. Ha nem muszáj, nem fizetik ki. (illetve az enterprise szegmensben erre a kutyának nincs szüksége)
> Vagy esetleg mindez a szoftver már ott fut rajta készen, a soros port nem több, csupán egy plusz csatlakozási lehetőség?
http over rs232 ? Olyat még nem láttam. (persze lehet hogy van, IP over Avian Carriers is létezik)
De megintcsak nem érted, nem az a kérdés, hogy ott fut-e a "szoftver", hanem hogy milyen UI van hozzá ? Egy felhasználóbarát webes felület építése elképesztően nagy munka. Jelen esetben (mert mondjuk a cuccon futó linux implementálja a networking funkciók jelentős részét, ezert a UI epites nagyobb munka mint az osszes egyeb szoftveres feladat)
Régebben gyártottunk olyat is, amihez volt webes felületen kattintgatós, de egy átlag rendszergazdának el kell boldogulnia a CLI felülettel is. Ezt a CLI felületet persze el lehet érni UTP kapcsolaton keresztül is telnet-tel.
"hogy mennyi fejlesztesi energia kulonbseg van az "egyszeru bongeszo kattintos grafikus felulet" meg a CLI kozott ... IT temakban inkabb kerdezz, vagyunk itt paran akik szivesen segitunk."
Ok, akkor kérdezek, de úgysem fogok értelmes válaszokat kapni, maximum csak mellébeszélést:
Olyan készülékről van szó, amelyen amúgy nem fut eleve egy már kész működő webszerver, kész interaktív konfigurációs felülettel?
Tehát ennél a készüléknél jelentős extra szoftveres fejlesztésre lenne szükség ahhoz, hogy (akár soros porton át) pl böngészővel lehessen lehessen konfigurálni?
Vagy esetleg mindez a szoftver már ott fut rajta készen, a soros port nem több, csupán egy plusz csatlakozási lehetőség?
> Ha a kommunikáció IP alapú, akkor ezernyi kész szoftver áll rendelkezésre (akár egyszerű böngésző kattingatós grafikus felülettel)
Istenem, ha lenne fogalmad rola, hogy mennyi fejlesztesi energia kulonbseg van az "egyszeru bongeszo kattintos grafikus felulet" meg a CLI kozott, vagy ha tudnad, hogy mennyivel kiralyabb (es miert) egy komoly IT rendszerben a remote CLI eleres, akkor nem beszelnel ekkora baromsagokat.
Mondtuk mar tobbszor, IT temakban inkabb kerdezz, vagyunk itt paran akik szivesen segitunk.
Ha a kommunikáció IP alapú, akkor ezernyi kész szoftver áll rendelkezésre (akár egyszerű böngésző kattingatós grafikus felülettel), ha viszont a kommunikáció "régi fajta" soros port / telnet ->parancssor, akkor a felhasználók túlnyomó része pánikba esik :)
Ezért amelyik gyártó nem akarja elijeszteni az új (tehát 50 évesnél fiatalabb :) ügyfeleket, az a gyártó IP protokollt (is) alkalmaz.
admin connected from 127.0.0.1 using console on localhost localhost#configure terminal Enter configuration commands, one per line. End with CNTL/Z. localhost(config)#interface gigabitethernet 0/0 localhost(config-if)#ip a#NOTIFY# IF: GigabitEthernet 0/0 is DOWN localhost(config-if)#ip address 192.168.1.15 255.255.255.0 localhost(config-if)#exit localhost(config)#end localhost##INFO# Configuration modified from cli user: admin on Tue Nov 12 08:11:03 UTC 2019 from the Console localhost##NOTIFY# IF: GigabitEthernet 0/0 is UP localhost#ping 192.168.1.1
Type escape sequence to abort. Sending 5 120-byte ICMP Echos to 192.168.1.1 (192.168.1.1), timeout is 3 seconds: !!!!! Success rate is 100 percent (5/5) round-trip min/avg/max = 0.183/0.223/0.361 ms
Vagy valójában mindegyik műszer rossz, ingyen kapta őket kollégákktól
és csak azért cipeli őket, hogy számlázás előtt látványosan kipakolja az ügyfél előtt ("rendet rakok a táskámban" parasztvakítás), hogy az ügyfél elámuljon a felszereltségén és morgás nélkül fizesse ki a dupla gázsit :)
Ne a kábelt mutogasd, inkább az eszközre lennék kíváncsi, mert ehhez a kékhez aztán végképp ott a kék színű console feliratos port, csak azon aztán IP se ki, se át. Annak jó lesz a management VLAN meg egyéb port. Biztos van, de csak úgy kíváncsiságból meglesném. Már csak azért is fura, mert mintha a soros az 1,4,5 lenne, így az 1es éren nehéz lenne egyszerre sorosat és IP-t is lőni ugyanott.
Ebben biztos vagy? RJ45ön eddig csak egy szabványt láttam, ráadásul jó ideje a soros az már inkább USB.
Ami a képen van az meg tökre nem ilyen szétválasztó, hanem az 1,2,3,6 ereket szedi szét, amin ott van minden szükséges RX/TX a 100 megabithez és occsó ember 2 végpontja, mikor 1 darab 8 eres UTPre kellene két fizikai portot lógatni. Szóval ez az elsődleges felhasználása és kb. több nincs is. Többi is szintén bonyolult, mert van miikor a TV külön port és szopni kell az unicastos megfejtésekkel, nem nagyon lehet egy switchen összekeverne a helyi hálózattal, de még VLANozva sem mindegyik megy. Szolgáltató és szopásfüggő, jobb azt fizikailag külön kezelni.
Egy nem klasszikus megoldás a gyártók részéről hogy egy RJ45 csatlakozóra kihozzák a konzolt es az IP elérését is az eszköznek.
Akkor legolcsóbban és legegyszerűbben ilyen dobozzal lehet szétválasztani a kettőt egymástól.
Másik felhasználása hogy ha egy helységbe már nem lehet több kábelt vinni és kellene a meglévő TV box mellé mondjuk egy másik valami - tudom kell venni egy pici GE switchet és akkor giga marad minden :) - de akkor legyen passzív a dolog, akkor egy GE kábert szét lehet valasztani kettő FE ágra olcsó módon.
Valószínűleg a kávéfőző lesz a legizmosabb fogyasztó, de a rengeteg sört/ásványvizet bazinagy fagyasztóládákban szokás hűteni, azok is szeretik az áramot. És felbukkanhat egy erősebb mikrohulámú sütő is.
Erről jut eszembe: még mindig nem találtam olyan feszültség+ellenállás mérőt, amely az éppen mért értéket változó hagMAGASSÁGGAL is jelzi (tehát NEM változó hangerővel, hanem változó frekvenciával).
Ha esetleg valaki belebotlik egy ilyenbe, szóljon.
Már évekkel ezelőtt feltaláltam, de lusta vagyok megcsinálni magamnak, hátha valaki már gyártja.
Szóval tök egyszerű a kérdéskör, a várható igények függvényében megfelelően kellene méretezni, majd kivitelezni az elektromos hálózatot :-D Videós kimaradt, én voltam olyan kretén, mikor 800-1000 wattos lámpát vittem fényességnek. Ez ovlt kéznél nahh, szabályozható, szép napfény és egy darabig olcsóbb, mint a LEDesek (:- Végletekig lehetne trükközni.
Nekem nem kell mondani, bár csak a sajátom emlegettem, ez nyilván igaz a többire is. Lehet 2 nagy hűtő elég, vagy kis buli lesz, de lehet azt csinálják, amit a szomszéd, hogy hozatott egy hűtőkamrát és balra az ital, jobbra a sütemény. Abból hirtelen 5 napos vidéki esküvő lett.
Kár bármit is számolni, legkisebb esküvős házibulis DJ cuccom meg van kb. 300 wattból. A közepesnél ha ledes lámpát viszek akkor van amelyik teljesítménye nem mérvadó, de egy 4 lámpás ilyen-olyan szett belefér 50-60 wattba. Max, nem mindig szeretem és nincs kitől tarhálni, meg szeretem a fasza 90es évek optikás fényeit, annak darabja bekapja a több 100 wattot és heló, erőlködőből a kilowattos nagyságrend néha még sehol nincs, néha erre elég a 3 kilowatt, főleg ha rángatjuk is. Meg ki tudja mi a sallang. De ja, felvonulási kell és kész, kb. ennyi a sztori vége.
Plusz nem ártana, ha a sátoros végén is lenne !!! egy kültéri azaz IP65 dobozban megoldva - főkapcsoló - kismegszakító(k) a konnektoroknak - FI relé (ÁVK) és - megerősítő földelés (szonda)
A kábelt is illene VÉDETTEN vezetni a 150 méteren, nehogy illetéktelent csapjon agyon. Illetve a sérülés elkerülésére.
- a gégecsöveket előre odavezeted a leendő lyukak közelébe DE NEM CENTIRE KISZÁMOLVA, HANEM A SZÜKSÉGESNÉL LEGALÁBB 20-30 centivel HOSSZABBAT
- felteszik a túlsó oldalt is
- kifúrod a lyukat a gipszen
- előre kilyukasztod a szerelvény dobozát a gégecső számára (a lyuk olyan legyen, hogy a gégecső átmenjen rajta, DE SZORULJON BENNE)
- leteszed a sörösüveget és a dobozt megfogod a bal kezedben
- jobb kezeddel benyúlsz a lyukon és erősen kotorászol a gégecső után
- kihúzod a gégecsövet a gipsz lyukon és a végét átdugod a doboz lyukán úgy, hogy a csőből legalább 5-10 centi benn lóegyen a dobozban
- beszereled a dobozt a helyére
- a belül lógó 10 centis csődarabaot megfogod és feszesre húzod a csövet (de ne nagyon!)
- a dobozból kilógó csövet kb a fal síkjában elvágod, a cső végét visszatolod, MAJDNDEM a doboz fenekéig (de ne annyira, hogy a cső kiessen a lyukból, mert kezdheted elölről)
További trükk: a vezetékek ilyenkor már be lehetnek húzva a csőbbe.
Gondolj bele, hogy mi fog történni, amikor hajnali egykor zárlatos lesz egy hosszabbító (mert pl rátette valaki a széke lábát) vagy egy hülye ásványvizet önt a konnektorba? Elindulsz egy zseblámpával a sötétben, hogy felnyomd a 200 méterre lévő kismegszakítót vagy FI relét? Miközben 300 részeg üvöltözik, hogy ki csinálta ezt a szart? :)
Ráadásul a sötétben valaki komoly pánikba eshet, vagy valaki kihasználhatja a sötétet egy kis pofozkodásra, (bizonyos kultúrkörben nyaklánc letépésre), melyekért peches esetben megpróbálhatnak téged felelőssé tenni.
Ilyen helyre kell három fázis, egy kisebb felvonulási szekrény, saját FI relével és több dugaljjal, melyek külön-külön biztosítva vannak. Ez a minimum. De még jobb, ha minden áramkörnek saját külön FI reléje van és meg van oldva valamilyen akkumulátoros vészvilágítás is.
Ilyen szekrényt próbálj meg kölcsönözni (hosszú kábellel együtt), én építőipari cégeknél próbálkoznék. Esetleg búcsúk, fesztiválok, szabadtéri koncertek szervezőinél, nekik nem lesz, de megmondják, hogy kinek van.
gipszkarton falban kellene pár dugaljat kapcsolót elhelyzeni, amit egyik oldalról a kartonos ember befed kartonnal..ellenkező oldalra h hogy dobozoljunk...
ellenkező oldlara hogy helyzzeük el a szerelő dobozokat a megfelelő helyre? 75 mm es gk profil lesz a falban?
Ne felejtsd el, hogy 150 méteres kábelnél oda vissza kell számolni a vezetékhosszt!
Fénycsöves világítás 10 db 400W, 3 hűtő 1000W (induláskor kéri az 5-6A-t, amitől leáll a CD lejátszó, úgy leesik a fesz), hangtechnika 1000W, ez eddig 2400, ami 10A.
Szerezz egy 5 eres kábelt, és vidd el mind a 3 fázist, egy a világítás, egy a zenész, egy a hűtők. De így is 1,5mm2 kellene, hogy ne ezen bukjon a buli. Tudom, 50 ezer, de egy lagzi milliós költségvetésébe bele kell férjen.
Táblázatban megvan hogy mekkora megszakítót tehetsz az adott vezetékre, abból már tudod mekkora az elméleti terhelhetősége. A kalkulátorok meg nem kérnek pénzt, lehet próbálgatni hogy milyen terhelés esetén látsz megfelelő keresztmetszetet. Pl. 150m 1mm2-es vezeték 250W terhelésen esik 3%-ot a feszültség. Ilyen hosszon 2500W-ra kellene 10mm2, pedig 2500W nem elég semmire egy esküvőn.
Esküvőre ideiglenesen egy 150 méteres hosszabbítóval terveznénk megoldani az áramellátást. Fénycsöves sátorvilágítás, dj zenészek, hűtőgépek lesznek bedugva. Egy 3 fázisú dugaljból vinnénk az áramot de csak 1 fázisra lesz szükségünk, meg hosszabbító is csak 1 fázisú van.
Többféle keresztmettszetű kábelek lesznek. A kérdés hogy hogyan határozzam meg a max terhelést ha a terhelés előre nem ismert hanem pl van 150 méter 1 mm2 és kábelem, hány wattot vehetek ki rajta keresztül? Illetve trafókörzet legvége... ha zárlat lesz le is fog kapcsolni a kismegszakító? Ilyen táblázatot vagy kalkulátort nem találtam hogy meglévő vezeték max terhelés meghatározása, fordítva van hogy ismert terhelésre és hosszra megmondja mekkora kábel kellene.
Ááá, én ezt nem engedhetem meg magamnak, hogy ehhez is, meg minden. Sokkal egyszerűbb, ha egységes. Bedugom júzer gépébe és már nyomhatja is távolról az indián, még driver sem kell, de ha mégis akkor ugyanaz és nem kékül, mint első telepítés után a HP logós :-P
De ugyanezzel a chipsettel van minden, Win98 óta használom. Egyik leghasznosabb beruházásom a sok hülyeségem ellenére. Akar a fene külön drivert vadászni a drága HP feliratoshoz, vagy egyéb egzotikushoz, vagy mikor milyen cucc, melyik OS, merre az előre. Aztán olyan hibákat én is csak neten olvasok, hogy jaaaaj ezzel meg azzal a telefonközponttal nem megy, másik megy. Bár itt felhasználói hibát sem merem kizárni, de megy, műxik, igaz egyre kevésbé van rá igény. Pár célcuccot fel lehet éleszteni, többi meg felhős és már egy kenyérpirító szoftvere is több 10 gigás, lassan már a combosabb USB-ért sírunk. És mégsem szeretne kihalni a soros, ha nem is konfigolom, de cucc adatot gyűjt, vagy vezérel valamit és ehhez kellene USB konverterek, külső dobozok, gányolt málnaPC-k, akármik. Kenyérpirítóra sem mindenképpen indokolt, de azért néha 2-4et is ráraknak, biztos a történelem kedvéért. Vasat is nehéz máshoz hasonlítani, én max. örülök ha két ethernet van rajta, kijelzője nem túl szép, cserébe 6-7 kilogramm egy laptopnak mások szerint sok bír lenni.
Én is, de csak mert haverok mindig tarhálnak, amúgy ezer éve van egy darab ami mindennel is megy, abból ástam el odahaza is tartalékot, aztán kész. Aztán mikor 3-4 darab kellene egy helyen, akkor szopolunk. Mondanám, hogy nem az én dolgom, pedig de :-D
Az kollégáknak volt. Igaz manapság egy parkolóautomata sem occsó, oszt mindenki itt nyomkodja az utcán is. Meg a villamos, sok csitrilliárd millió, oszt emberek utazhatnak is rajta, meg összekoszolják a lábukkal, nekem meg csak itt pislog némán a sarokban. Ebből is látszik, hogy az utca embere már többre vitte, mit nekünk a milliók :-D Amúgy fasság az egész, egy autó is sokba kerül, egybites indiánt meg ki tudja mikhez engedik közel.
Lehet azért nem tudja a beszerző, mert érdekes módon ezt pld. adnak egy csomó eszközhöz. Néhány jó is C64hez joystick kábelnek, de van amiben kevesebb az ér...
Mi számít eszköznek? 1 millióshoz is fértem már hozzá. Mármint euróban, dollárban, meg mittomén. Számít? Egye fene a licenszeket nem számolom bele :-D
Néha illyennel csak hobbizunk:
Aztán gyárban meg jó ég tudja, igazából nem is biztos, hogy tudom mennyibe kerül egy 2 tera memóriás valamilyen Nutanix, valamilyen kenyérpirító vagy egyéb tilláromhajj. Mielőtt a másik gyárat elhagytam, pld. akkor nyomkodtam be SSD bővítést a szerverekbe, ott 16 millió forint/szerver körül volt ár. És nem két darabot niggereltem össze :-D Célcuccok, robotok, volt itt már minden is. 2 millió forintból egy normális videókamera nem jön ki, akkor miről beszélünk :-D
Nálunk sokat de az igazi kérdés az hogy mennyien képesek átlátni azon eszközök tartalmát.
Ha azt kevesen abból is csak mindenki a ráeső részt. Nem is cél mert mert nincs rá idő.
Szóval balgaság azzal vagizni hogy nekem ehhez meg ahhoz van jogosultságom, inkább a napi tudás számít meg a szakmai intelligencia hogy felismerjem hiányaimat.
Mondjuk cisco asr 9000 ami nem olcsó és nem is öreg széria és konzol kell hozzá. Nem szerencsés csak in-band managementben üzemeltetni ekkora eszközöket.
Istenbizony azt hittem, hogy a szőke HR-esek csinálják ezt is.
Az van, hogy ehhez a témához még annyira sem értesz, mint a HR-hez, mondjuk ez egy hangyányit komplexebb is annál, ezt el kell ismernem. De hogy szoftverfejlesztést nem láttál még 100km-ről sem, az teljesen biztos.
"És amikor a fejlesztés során a hibák száma egy hajszállal ezen szint alá kerül, abban a pillanatban piacra dobják a terméket."
A termék többnyire a megjelenéstől számított 2-5 év múlva válik elfogadhatóan hibamentessé, ezen idő alatt az informatikus ifjú titánok (és egyes nagyokos laikusok) kórusban hülyézik azokat a vén róka rendszergazdákat, akik nem mindig a legújabb oprendszert telepítik :)
"ugyis a szofhardvergyartok a gonoszak, mert megvetetik veled !"
Nem gonoszak, csak ott is a profitmaximalizálás folyik, ugyanúgy mint pl a mosógép gyártóknál. A céges marketing-pszichológusok grammra kiszámolják, hogy mekkora az hiba-mennyiség, aminél a a feldühödött vásárlók csak morognak, de még nem verik be a cég ablakait. És amikor a fejlesztés során a hibák száma egy hajszállal ezen szint alá kerül, abban a pillanatban piacra dobják a terméket.
Azt az igazgatót, aki hibátlan oprencert akart kiadni, azt részvényesek közgyűlése már sok évvel ezelőtt meglincselte és kiűzte a pusztába.
Na akkor gyorsan menjünk is megvenni a tévét, légkondit, mosógépet, szárítógépet, hajszárítót, porszívót, szagelszívót, vasalót, mikrosütőt, palacsintasütőt, grillsütőt, tojássütőt, darálós kávéfőzőt, dupla hűtőt.
Így van, ezek is igazak. Néha, ha olyan helyzetbe kerültem, mondtam is a háztulajdonosnak: uram, ön a burkolólapokat tekintve egy palotát, a villanyszerelést tekintve egy putrit birtokol.
Nem is értem a kérdést. Elindítom a puttyot vagy akármilyen alkalmazást (van belőle kommersz piaci, meg ipari, meg mindenféle) kiválasztom, hogy COMx LPTx, connect/OK, és megy... Mi kellene több vagy milyen szempontból? Meg aztán az újabb kenyérpirítók is Win10esek, saját átvitel, USB odavissza.
Mélyvíz ez, dll meg pontosan 10-szer bonyolultabb DOS-os programok. Inkább nem is mondok semmit, ugyis a szofhardvergyartok a gonoszak, mert megvetetik veled ! Sokkal jobb lenne, ha a technologiai szint megrekedt volna már réges rég, nem is értem hogy a kerék feltalálása óta mi a bánatnak akar bárki bármit is kitalalni, mert az még bezzeg jó volt, azóta meg minden szar !
Memória egy dolog, de most veszel a géphez +10ezresért memóriát, ami egy darabig kiszolgálja az összes alkalmazásod, vagy alkalmazásonként költenél több 10ezrest, míg optimalizálják kevesebb használatra? Mellé még lassabban is jön ki az új verzió, hát ja.
Miért kellene segédprogram? Megcímzed a portot és kész. Nem mindegy mi van a háttérben, ha csak teszi a dolgát? No meg bármilyen eszköz, alapeseti OS van a port és az alkalmazásod közt. Pedig nálam aztán elég egzotikus dolgok is akadnak, mindenféle kenyérpirítókkal, de valami akad.
"a korszerű operációs rendszernél mindenféle segédprogram, meg DLL kell, hogy egy soros vagy párhuzamos portot elérj. "
Nem mindegy az neked, hogy az operációs rendszer 1 db 1,5-3 gigabájtos file, vagy 100 db kis file? :)
Programozástechnikailag (tehát gyártás/javítás szempontjából) sokkal egyszerűbb, ha sok kis szoftver adja egymásnak a feladatokat. Az autók motorját is adhatnák így: egybe összehegesztve a motorblokk +hengerfej +sebességváltó +önindító +karburátor +turbó... nem lenne ott az a sok munka- és helyigényes csavar, menetfúrás, tömítés stb. ;)
Ráadásul memória helyfoglalást is lehet megtakarítani azzal, ha mindig csak az a kis modul aktív, amelyikre valóban éppen szükség van. Persze mindig olyanok is betöltődnek, amire soha az életben nem lesz szükséged, de ez nem a rendszer hibája, hanem emberi hiba: a vezetőség leszarja a teljesítmény optimalizálást, az időbe telik, inkább költenek agresszív marketingre, a sok balek így (félkészen) is meg fogja venni, a legdurvább hibákat majd kijavítjuk utólag, a többi hiba meg le van szarva... vegyék meg a következőt is és reménykedjenek, hogy az jobb lesz.
Ja, a korszerű operációs rendszernél mindenféle segédprogram, meg DLL kell, hogy egy soros vagy párhuzamos portot elérj.
De mióta beindult a technika, és lassan korlátlan a RAM meg a HDD, azóta a fejlesztők tényleg szarnak mindenre, nem kell beleférniük a 640k-ba, és ahogy írod, majd vesznek erősebb gépet.
Amúgy DOS-nál is egy rendszerfájlban le lehet tárolni, hogy milyen vason fut (vagy egy program megteszi), és már ott is van minden infó a programoknak.
"valahogy kétlem, hogy előre elkérik teljes áramhálózat dokumentációját majd a nyomvonalon végighaladva egy külső féllel azon méregetnek."
Ne dramatizáld. Egy gyakorlott villanyszerelő benéz a villanyórába, a főelosztóba, bekukkant pár kötődobozba, körbesétál a házban és elég nagy valószínűséggel meg fogja mondani, hogy várható-e komolyabb extra kiadásod ezen a területen. Az egész nincs egy óra, tehát nem kerül sokba.
Pl ha nem lát egyetlen kötődobozt sem, akkor feltételezi, hogy el vannak vakolva, tehát eseteleges elektromos hibakertesés, bővítés, átalakítás csak KÖLTSÉGES rombolás/helyreállítás által megvalósítható. Ezt a költséget nehogymá te fizesd, fizesse az, aki kitalálta a kötődobozok bevakolását.
Köszönöm, ezt kipróbálom! Tipikus hétvégi melónak tűnik, mikor nem zavar, ha nincs áram a házban. Addig meg összeírom a mérési pontokat, hogy ne maradjon ki egy sem.
Nem tudom manapság ki hogyan vesz házat, de valahogy kétlem, hogy előre elkérik teljes áramhálózat dokumentációját majd a nyomvonalon végighaladva egy külső féllel azon méregetnek. Mi örültünk annak, hogy rézből van a vezeték, van FI relé, földelőszonda és minden végponton ott a föld. Nem vagyunk rutinos vásárlók, életünk első házát vettük meg. Nagyon jó vétel volt és ha nem akarnánk bővíteni a hálózatot, akkor valószínűleg minket is végig kiszolgált volna úgy ahogy van.
Plusz egy totál laikusnak hogy magyarázod el, hogy azért alkudnál fél millát a vételárból, mert noha látszólag remekül működik a hálózat, de nem szabványos, problémásnak tartod, esetleg nem tetszik a wago a kötődoboz mögött. Totálisan hidegen hagyja, mivel ő csak annyit él meg, hogy működik. Ha lenne igénye jobbra, nem olyan lenne, amilyen.
A házat megvettük, mert ennek ellenére is beleszerettünk. Látszott vásárláskor, hogy kell majd foglalkozni a hálózattal, de kezdésnek jó. Nem panaszkodásból írok ide, hanem tanácsokért. Csinálom ahogy időm engedi. Pénz van, villanyszerelő nincs.
Nagy hangosító rendszerekben (távoli keverőpult) a mikrofonoknál már ősidők óta alkalmazzák a szimmetrizáló+leválasztó trafókat. Ha a kisebb rendszerben is (tehát minden területen) rászoktak volna (gitároknál is!) ezekre a kis trafókra, nem lett volna ilyen jellegű baleset.
Az persze más dolog, amikor a zenész szabadtéri koncerten, szakadó esőben tekergeti a földeletlen csöves erősítő gombjait :)
Ha a programmaga kezelte, akkor miért lehetett klasszikus cgaemuval átverni és miért config.sys-ben határoztam meg a kódlapokat? Meg akkor minek a DOS rá, nem lehet csak úgy programot elindítani minden nélkül?
Régi vas/OS meg érdekes kérdéskör, egyelőre 8-10 éves gépekre is fel lehet rakni simán a Win10et, oszt megy. És nem kínlódunk. De egye fene kicserélem vassal, eddig úgyis az ment, hogy elromlik/szétesik, elhullik, nem? Családban meg szerte még Prescott is akad, meg mindenféle Core2esek. Most cserélem máshol 4 éve levetett i3akra, mert occsó és bőven éveket fog menni.
"de DOS alatt ha elindítottál egy programot, akkor a program maga kezelte a videokártyát, a portokat, most meg az oprendszerhez kell kuncsorognia,"
Éppen emiatt DOS-ra tízszer bonyolultabb volt komolyabb szoftvert írni, tehát ha még ma is DOS lenne, akkor a mostanihoz képest tízszer kevesebb elérhető szoftver lenne, amelyek tízszer drágábbak lennének
Ráadásul minden DOS-os programnál a felhasználónak külön-külön meg kellett adni a helyes beállításokat a hangkártyához, a nyomtatóhoz, a videokártyához, a modemhez, stb. ami sok laikusnak túl bonyolult feladat volt, ezért nekik minden egyes szoftver telepítéséhez szakembert kellett hívni.
A korszerű operációs rendszerekben mindez meg van oldva. Azokkal csak az a baj, hogy a fejlesztők gyakorlatilag nem foglalkoznak a teljesítmény optimalizálással (vegyél mindig erősebb gépet :).
"Nem rossz ötlet, megkérdezem a páromat, hogy mit szól egy újabb költözéshez :D"
Így vettétek a házat, hogy a kötődobozok le vannak vakolva, sőt néhol a fűtéscső is előtte fut?
Emlékszel-e, amikor a ház megvásárlása előtt a villanyszertelő haverod átnézte a házat (mert ugye átnézte???) és szólt, hogy a rettenetes villanyszerelés miatt fél milliót engedjen az eladó ház árából? Na most valószínűleg szükség lesz arra a pénzre.
Mennyire használod ki az oprendszered? Szerintem 10-20%, amit az átlag user kihasznál belőle, de az oprendszer meg mindenre készen áll ugrásra, és ez iszonyú erőforrásigényes. Tudom, hülye példa, de DOS alatt ha elindítottál egy programot, akkor a program maga kezelte a videokártyát, a portokat, most meg az oprendszerhez kell kuncsorognia, hogy használhassa. Igen, kényelmes dolog, de vele jár, hogy a régi oprendszer haldoklik, ha újat akarsz, akkor hardvert is kell cserélned, mert nem lesz meg a feeling, és csak kínlódsz vele.
Jó, és? amőbázni lehetett rajt, csak most másról szól a világ. Vagy nem értem, de ha eladó akkor engem érdekel :-P
Bár a gigaherz sem jelent már semmit, most egy 3.3.-as i3 teljesen másképp alakul egy régi 2.8as PIVhez is. A 6. generációs i7 meg 3.4 gigás, akkor most? Köztük meg generációk.
Leválasztod a hálózatot, és 3db 9V-os elemet rákötsz, egyiket a védőföld és a nulla közé, negatív a védőföldre, pozitív a nullára, a másik kettőt meg sorbakötve pozitív a védőföldre, negatív a fázisra. Ezután a védőföldhöz képest méregetsz egy multiméterrel, a -18V a fázis, a +9 a nulla.
Egyébként meg a bérlő tizenvalahány éve bérli a helységet (tőlünk ugyan csak 3 éve) szerintem tudja ő pontosan, hogy korábban mennyi áramot fogyasztott, csak lapított a számára kedvező helyzet miatt amikor a valós fogyasztás töredékét kellett csak fizetnie. Neki aztán semmilyen oka meg alapja sincs hogy bármit is reklamáljon. Ha akar akármikor jöhet leolvasni az új mérőt.
Dehogynem paprikázódtál fel, azt írtad, sőt, most is azt írod, hogy arany pajtik vagytok, aztán amikor megjegyzem, hogy jobb lett volna korrektül intézni, akkor elkezdesz vagdalkozni, hogy semmilyen oka meg alapja....
A korai csöves korszakban volt ilyen baleset, meg amiatt, hogy a védőföldelés kegyetlen földhurkokat tudott csinálni, és gerjedt, súgott, búgott. Manapság már vannak földfüggetlen leválasztók, meg a szimmetrikus vonali bekötés.
Amúgy egy külön művészet behuzalozni egy gitárt. Mármint belül a potikat, hangszedőket. Középkategóriás gitárt hozott a haver, hogy zajos. Egy jó csillagpontos bekötés segített rajta, persze tökéletesre nem lehet megcsinálni.
Amúgy azért is leteerik a hangját, mert elég, ha csak véletlen belekapnak a húrba, és az nagyon hangos tud lenni.
"Valami tipp, hogy a legegyszerűbb végigellenőrizni a köröket anélkül, hogy kibontanám a levakolt kötődobozokat?"
Bevakolt kötődobozok? Mondd azt nekik, hogy a villanyszerelő fórumban azt javasolták neked, hogy gyorsan pakolj össze és menekülj onnan, keressenek más balekot.
Neked ebben mi volt fura? Nem érzem úgy, hogy bármilyen módon is felpaprikázódtam volna. Leírtam, hogy jártam el. Abszolút korrekten szerintem. Ezt a bérlő is minden ellenvetés nélkül tudomásul vette, és örül hogy nem kérünk visszamenőleg semmit. Ilyen meg hogy a rosszindulatú rokon majd előjön valami ötlettel, ez szóba sem jöhet. Mint korábban már írtam teljesen korrekt jó viszony van a bérlővel, többek közt sok egymásnak kölcsönösen tett szívességnek köszönthetően.Te másképp csináltad volna, oké nincs ezzel nekem semmi gondom.
Hogy legyen egy kis földelés vagy inkább árnyékolás dolog is a rendszerben, a zenészek folyamatosan letekergetik a gitárt hogy re rádiózzon ha véletlenül nem érintkeznek a kezei a hurokkal. Ugye a a ZS végigmegy ott mindenen még a tremolóhoz is oda van kötve. Vágott már agyon zenészt áram tudtommal.
Tetszik a kis csajban hogy valóban elő is adja amit csinal. Ázsiaiak jellemzően hideg kinézettel zenélnek. Mindent szépen megtanulnak vissza is adják de kicsit lelketlenek. Ez nem pedig csak 10 éves.
A Kalapács egy vicc lett. A Pokolgép új énekese, Attila fényévekkel jobb. Sok év után ki kellett hagyni a Rockmaratont, remélem jövőre már lesz, legendák lépnek fel. Ja, és azért nem off, mert villanygitáron zenélnek :)
Kalapács szerintem szarul énekel már. Láttam színpadon színházban évekkel ezelőtt és szánalmas volt.
Úgy 14 éves korom után jött ez a rockzene és inkább a blues szeretete. Én Még láttam Bencsik Samut élőben Kiskörén koncerten, az se most volt. De voltam a Queen-is a népstadionban.
Nekem dobozos core 2 duo az otthoni gépem és semmi hátrányát nem érzem mert nagyon keveset játszom azok is 10-15 éves játékok és nem vágok filmet.
Van 2 db céges laptopom is mind a kettő I5 és remek mert ssd van bennük, kicsik de annyi előnye van mind a kettőnek hogy a kertbe a padra ki tudom vinni őket.
Végtelen pénzt el lehetne költeni informatikára de nem szeretnék.
Az izzó mögött még feltáratlan a hálózat így ott bármi is lehet. "Áldom" a szaki kezét, aki vezetékezte a házat, mert mindenhová olyan vezetékeket húzott, amiből épp volt kéznél. Aztán vagy jelölte valahogy, hogy mi akar lenni az a 3 fekete vagy nem, mikor hogy. De legalább rézből van és van mindenhová húzva föld. Jó móka lesz felderíteni a köröket, amiből van összesen 4, ami csak össze volt a végüknél sodorva és bedugva az FI-be, kismegszakító 0 db. A körök találomra vannak kialakítva, a ház legmeglepőbb pontjaira vezetik az áramot mindenféle logikát mellőzve. 1x32A rendelkezésre álló teljesítmény mögé 1,5mm2-es vezetéken lóg minden fogyasztó
Valami tipp, hogy a legegyszerűbb végigellenőrizni a köröket anélkül, hogy kibontanám a levakolt kötődobozokat? Nehezítő körülmény, hogy a fűtésrendszer csöveit a kötődobozok elé, végig a nyomvonalon telepítették.
Ezek itt elég fura kijelentések voltak. Szerintem nem kellene látványosan felpaprikázódni attól, hogy meg mertem írni, hogy szerintem nem jól cselekedtél.
Vegyük sorba: augusztus 20-án munkaszüneti napon lett kimérve fázisonként konnektorba dugható fogyasztásmérővel, hogy az almérő hibás. Az ezt követő első munkanapon, 24-én tájékoztattam a bérlőt erről, továbbá arról is hogy hamarosan mérőcsere lesz illetve hogy visszamenőleg nem követelünk semmit. Most pénteken megmutattam a bérlőnek, hogy megérkezett az új mérő amit szombaton beszerelünk. Az új mérő 0,2 kWh-ról indult (~ 8 Ft) gondolom ez akkor került bele amikor a gyártó kipróbálta. 0,3 kWh óraállást már le is fényképeztem, tehát gyakorlatilag nulláról indult az új almérő. A régit pedig feszültség alá helyezve bármikor be tudom mutatni, hogy mennyivel lett leszerelve. Egyébként meg a bérlő tizenvalahány éve bérli a helységet (tőlünk ugyan csak 3 éve) szerintem tudja ő pontosan, hogy korábban mennyi áramot fogyasztott, csak lapított a számára kedvező helyzet miatt amikor a valós fogyasztás töredékét kellett csak fizetnie. Neki aztán semmilyen oka meg alapja sincs hogy bármit is reklamáljon. Ha akar akármikor jöhet leolvasni az új mérőt.
És mitől is rosszabb egy laptop egy asztali gépnél? A laptopom jobb, mint az asztalim volt. Persze ha az asztalid i7, a laptop meg i3, akkor biztosan szarabb. Persze vannak olyan feladatok, amik igénylik a 300W-os videokártyát, ami tényleg nem fér bele egy laptopba.
Az én időmben abbásokra meg boniemesekre oszlott a világ. :)
Csak később jött be a német zene az az is accept, scorpions, stormwitch képében. Hallok benne egy "náci felsőbbrendűség" hanglejtést ami ellenszenvessé teszi. Bár beszélni meg biztos jó lenne!
"Pedig ha tudnád, mennyivel jobb akkus ütvefúróval fára mászni,"
Nem figyeltél: én nem azt mondtam, hogy felesleges, azt mondtam, hogy "szükséges rossz". A laptopra nekem is szükségem van olykor, de ha lehet nem azzal dolgozom, mert sokkal rosszabb, mint az asztali gép. Az akkumulátoros ütvefúró is rosszabb, mint a vezetékes (gyengébb, drágább, folyton tölteni kell), de akinek olyan a munkája, annak néha nagyon jó, ha ilyen gépe IS van neki.
Persze ahogy vannak számítógépen dolgozó emberek, akiknek kizárólag laptopjuk van, ugyanúgy biztosan vannak olyan szakemberek is, akiknek kizárólag akkumulátoros fúrógépük van.
De amely komoly szakember csinált már sorozatosan betonfödém áttörést vagy fúrt már át várfalat akkumulátoros fúrógéppel, az már sejtheti, hogy kb mi a véleményem a laptopokról ott, ahol sokat van számítógép használva :)
"mint egyes munkaköröknél pl az akkumulátoros ütvefúró."
Másiknál meg tök jó, mikor egymástól 10 méterre 30+ helyen 3 méter magasan csak 2 lukat kell fúrni. Igen, bezzegrégen megcsináltam kábeldobbal. Nem volt olyan vicces. És másztam fára, oszlopra, meg mindenféle más lehetetlen helyekre. De akadt meló úgy is, hogy nem volt elektromos áram...
Be van rohadva, ezért szeretnénk egy újjat kulccsal, de egy ugyanolyat amit a szolgáltató is tud nyitni a saját egységkulcsával. De kereskedelmi forgalomban pont ugyanilyet még nem találtam.
Valószínűleg egyetlen laptop BIOS-ban sincs olyan beállítás, hogy "hőmérséklettől függetlenül mindig 33% fordulatszám" :) Egy pici kapcsolót barkácsolhatnék a gép oldalára, ami nem engedi teljesen leállni a ventilátort, de ennyit nem ér meg az egész, annyira ritkán használom hosszabb ideig csendes környezetben. Nekem a laptop olyan "szükséges rossz", mint egyes munkaköröknél pl az akkumulátoros ütvefúró.
"vagy teszel bele peltiert."
A peltier valójában hőt szivattyút az egyik oldaláról a másik oldalára, többnyire rettenetesen rossz villamos hatásfok mellett, ráadásul helyet is foglal. Ezen okok miatt laptop esetén peltier hűtésnek akkor sincs értelme, ha korlátlan energia állna rendelkezésre, mert sok helyet foglal ott, ahol nulla szabad hely van. Asztali gépnél persze lenne elég energia, ott csak simán hülyeség (értelmetlen) ott peltier-t alkalmazni, ha a megcélzott hőmérséklet nem szükségképpen alacsonyabb a szobahőmérsékletnél.
Nagyon elavult hütönek kellene lennie , hogy naponta 4,2kWh-t fogyasszon . Szerintem az egyik fázison vannak az irodai dugaljak , azon a hütö , Wifi , figyelö állásban lévö berendezések . A másodikon a világítás és harmadikon ami tönkre ment az elözö méröben meg az összes gép amit használnak .
"Segítséget szeretnék kérni tőletek, hogy fürdőszobába milyen típusú konnektort kell felszerelni?"
A fürdőszobában vannak olyan helyek, ahol nem kell komoly védelem, elég, ha csak földelt a konnektor. És vannak olyan helyek, ahová bölcs ember csapfedeles, minimum IP44-es konnektorokat tesz. És vannak olyan helyk, ahová bölcs ember SEMMIFÉLE konnektort nem tesz.
Hát ez az. Ha már egyszer probléma volt, akkor az egyetlen követendő eljárás az lett volna, hogy a bérlő képviselője ott van a mérőcserénél, és a papírt aláírják mindketten, hogy ma ennyi óraállással megvolt a csere az ilyen és ilyen számú mérők között.
Az első hónapban a megnövekedett fogyasztásra még nyugodtan mondhatja ártatlan képpel, hogy esetleg 70 kWh óraállással szereltétek fel? De ha nem mondja, én akkor is elkerültem volna a lehetőségét annak, hogy ez valamelyik rosszindulatú rokonának eszébe juthasson.
Szerintem, ha kismegszakítók lecsapkodnak, akkor a valóságnak a következő két megfigyelési pontból értelmezett leírása van:
1. nem azt rajzoltad, ami van
2. nem az van, amit rajzoltál.
Egyébként a próbagomb általi működés csak annyit jelent, hogy a bejövő oldalon megvan a feszültség és a készülék működik. De hogy mire... Az lenne a lényeg. Az meg a rajzaid alapján kiderül, hogy amire kéne, arra nem.
Most fog kiderülni, hogy a bérlő elektromos fogyasztásának 90 százaléka ma már "teljesen véletlenül" azon a fázison van, amelyiken már két éve nem számol semmit a hibás fogyasztásmérő ;)
Fel kell készülni arra a helyzetre is, hogy a bérlő esetleg nem hiszi el az új fogyasztási értékeket. Javasolni lehet neki, hogy saját emberével szereltessen fel egy saját mérőt (akár egy általa lezárt helyen), és a két mérő ellenőrizheti egymást.
Szia! Igen, hogy milyen kimenete van az autós inverternek, és azt elviseli-e a működtetni kívánt eszköz. Ha színuszos az invertered, akkor csak a teljesítmény szab határt, de ha pici occó, akkor az négyszögjelet ad, ami világítani, kávét főzni jó, de egy villanymotor már tönkremehet tőle.
A kérdésedre pedig: az a kimenet földfüggetlen, így nyugodtan használhatod, nem fog rázni.
A hibás almérő történet folytatása. Tegnapelőtt pénteken megérkezett az új almérő. Tegnap 29-én pedig mivel a bérlő nem dolgozott 10 perc alatt fel is lett rakva a régi hibás helyett. Az már rögtön egy jó jel volt, hogy bekötés után mind a három fázist jelző led folyamatosan világít, szemben a hibás almérőével, ahol csak egy led égett folyamatosan, egy másik néha, a harmadik meg sose. Nem tudom, hogy a hűtőszekrényen kívül mi megy még nekik amikor zárva vannak, de ameddig figyeltem azt láttam, hogy 4 óra alatt 0,7 kWh volt a fogyasztásuk. Ha ezt egy hónapra átszámítom az közel 130 kWh úgyhogy zárva vannak. Ehhez képest egész augusztusi fogyasztásuk hibásan mérve alig volt 60 kWh, pedig dolgoztak minden munkanap. Egy-két hét után már lehet saccolni, de a szeptember végét várom kíváncsian mert csak egy hónap után lehet igazán látni a valós havi fogyasztást, amit én látatlanban 350-400 kWh körül tippelek.
Köszönöm a segítséget. A rajz egy nagyon leegyszerűsített váza az elektromos hálózatomnak, a valóságban jelentősen több kör és fogyasztó van az izzó helyén. De hétfőtől megkapja a 3 fázisú ÁVK-t és helyére kerül minden.
Segítséget szeretnék kérni tőletek, hogy fürdőszobába milyen típusú konnektort kell felszerelni? (Duplakonnektoros) 2 éve vettem ezt a házat és az egyik ismerősöm azt mondta, hogy ami van jelenleg az nem megfelelő. Előre is köszönöm!
Ha mán' Rammstein nincs. Esetleg Jattos duó, mert az fasza. Linkeljem, vagy megtaláljátok? Bétóven helyett akkor már Bétótlaca, bár egyre jobban leadja a színvonalat.
Bár a melóhelyből indultunk ki, ott háttérzaj úgyis alapon van, mennek a népek és jönnek, darál a kávéfőző, 25 kilowatt klíma, flex, gyerekkórus. Pont semmit nem hallunk a hűtésből, meg ilyesmikből az tuti. Én ráadásul 2 évet ültem szerverszobában is.
Ez utóbbi a helyes bekötés.Ha a baloldali sárga vonal a nulla síned, akkor arra kösd közvetlen a nullát, abból menj az ÁVK-tetejébe, és az izzóz az AVK aljába kösd, ne a nulla sínre.
Értem én, hogy simán átvágod a fizikát, de attól még a meghajtónak akad némi hangja. Bár amilyen marharépa vagy, dupla széles ház és az is kapott pár hangszigetelő réteget bedobozolva, mert melegedni nem fog vagy mi. Ugyan.
"Ha meghajtom valami extra feladattal, akkor idővel halkan surrogni kezd a hűtés."
Van, akinek az az időnként megjelenő, időnként leálló halk surrogás az zavaró (és figyelem elterelő) zaj. Attól függ, hogy menyire csendes a környezet (ház hangszigeteltsége, külvilág zajszintje, stb) és attól is, hogy mennyire csendes számítógépekhez vagy hozzászokva :)
Pszichológiai dolog, hogy egy egyenletes háttérzaj sokkal kevésbé zavaró, mint a váltakozó intenzitású, ami hol megjelenik, hol megszűnik (aki aludt már tengerparton, motoros hajó gépterme közelében vagy vízesés mellett, az pontosan tudja, hogy miről beszélek). Van egy öreg laptopom, amivel időnként hosszabb ideig is dolgoznom kell, olyankor engem erősen zavar (kizökkent a munkából) ahányszor bekapcsolódik vagy kikapcsolódik a (valóban csendes) ventilátor. Már gondoltam rá, hogy hogy talán rá kéne venni valahogyan, hogy hosszú munka közben folyamatosan menjen :) persze a gondolatbál több energiát nem szántam rá a kísérletezésre.
Az asztali (asztal alatti) gépem viszont annyira csendes, amilyenre akarom, neki még a halk surrogás is tilos :)
Igen, ahogy írtam, ha az ÁVK előtt ágazom le a nullát, akkor minden szépen működik( áll az FI is, kismegszakító is és nagy megszakító is), most is így van kötve. Milyen másik hibát gyanítasz?
A FI reléből kijövő nulláról KIZÁRÓLAG azok a fogyasztók mehetnek, amelyek a FI relém átmenő fázisról mennek MÁS NEM! Tehát a FI relé ELŐTT ágaztasd el a nullát.
Másképpen fogalmazva: azok a fogyasztók, amelyek a fázisukat nem a FI relén keresztül kapják, azoknak a nullája sem mehet át a FI relén.
Gyanítok ott még egy másik hibát is, de először ezt a nulla dolgot csináld meg.
Az ÁVK kimenő nulláját ugyanazokba az áramkörökbe kell leosztani, mint amelyekbe az ÁVK kimenő fázisa leoszlik. Ha a többi nullával egyesítik, úgy nem fog működni.
1. fázison 1 fázisú ÁVK bekötve, a fázis megy a fogyasztókra a PE pedig az elosztókapocsba. A másik két fázis 1-1 kismegszakítóval megy a fogyasztókra. Mindhárom fázis fogyasztóira az ÁVK utáni PE elosztókapocsról megy a nulla. Ha felkapcsolom akár a 2., akár a 3. fázis kismegszakítóját, akkor azonnal lemegy a villanyóránál megszakító és ha felnyomom kint, akkor lemegy az ÁVK. Ha felnyomom az ÁVK-t, akkor megint lemegy kint. Ez így megy addig, míg le nem kapcsolom a 2. és 3. fázis kismegszakítóját. Erről csináltam egy Móricka rajzot is, hátha úgy érthetőbb: https://ibb.co/hc8kZQs
Ha az ÁVK előtt leágazok a nullával a 2. és 3. fázisnak és nem a PE elosztókapocsról húzom a nullát nekik, akkor mindenki boldog, semmi sehol nem old le. PEN az óra után FI előtt szétszedve és nincs később ismét összehozva. Földelőszonda helyén, EPH hálózat kialakítva.
> a tönkrement alkatrészt NEM VIHETI EL, meg szeretném nézni
Azért itt elképzeltem a szerelő arcát, meghallotta hogy elek a fórumról meg akarja nézni, gondolom rögtön összecsokizta a boxeralsót, hívta rögtön a szőke HR-est, hogy most mi legyen, mert a pékinformatikus a kocsmából jön szakérteni :)
Nem veszitek észre, hogy mikor a dokkolt, egerezett, monitorozott, billentyűztetett laptop kerül szóba, akkor tulajdonképpen Eleknek adtok igazat? :D :D :D
Na, kedvedért megemeltem egy Oriont. 150 wattnyi fogyasztása van.
Programozható mosógép első hibája ki is jött, mert maximum 24 órával előbbre lehet csak programozni. Lehet mégis sógornak van igaza, mikor internet túlvégéről indítja?
"Laptopot fő számítógépnek használni igénytelenség, kivéve annak, akinek muszáj azt használni (mert pl szívatja vele a munkaadója) vagy azért, mert csak nagyon keveset használja."
Na bumm, egy világ dőlt össze bennem.
Igénytelen vagyok. Az én laptopom csendes, 5-6 órát elmegy akksiról, hordozható, és elég erős is. Az asztalon meg dokkolom és a 27"-os ultrawide Moncsi a fő képernyő, és rendes nagy billentyűzetem van.
Így nem kell külön gép a meló helyre, otthonra, és a reptéren se néznek hülyének a PC-vel :-)
Szerintem a mai világban legalább annyira alap hogy ne helyhez kötve dolgozz mint az hogy a mobilon tudj emailt küldeni.
Itt van mellettem egy 100+ centis képátlós, annak 60 wattos a tápja, szóval maximum kábé ennyit ehet meg, többet furcsa lenne. Esetleg gyárthatok róla terheléses grafikont :-P
Mellette két másik régebbi cucc, amit emlegettem, 32" és 42"es méret, 200 wattot bekapja. Képe szarabb, szolgáltatásban is kicsit más szint, viszont elég jó audiórendszer van benne.
Aztán vakarhatom a fejem, előzőleg ezt raktuk össze:
Most hasonló kellene CRTből és valami mobil-jellegűre. Hátkösz :-D
Egyelőre kockaklub mindenestől elmegy alig 20 Amperről, de majd ebből is lesz fejvakarás.
Laptop miért is lenne zajos :-O Vagy mi akadályoz meg abban, hogy monitor/bill/egér legyen rádugva? És opciós a hordozhatósága is, kicsi, egyszerű, szükség esetén kérdezd meg a HR-es pék haverod, hogy mi az a dokkoló, vagy miképpen tud működni. Főleg mikor ilyen otthondolgozós mókához zavarjuk haza a népeket meg hasonlók. Vagy választhatsz mikkor le kell raknod az autóról 150 darab laptopot vagy 150 darab asztali gépet :-P
Laptopot fő számítógépnek használni igénytelenség, kivéve annak, akinek muszáj azt használni (mert pl szívatja vele a munkaadója) vagy azért, mert csak nagyon keveset használja.
:-D
Évek óta jó társam a HR munkákhoz :-) De a fejlesztőink is csak kapkodják a fejüket, hogy most mi lesz, át kell-e állniuk megint asztali gépre...
"Tény, a régi PC-m sokkal többet zabált, mint a mostani laptop, amit a fiamtól örököltem"
Éves üzemóra ismerete nélkül nem lehet az alacsonyabb energiafogyasztást forintosítani.
A laptopot nem szeretem a zaj miatt, a kicsi képernyő miatt, a kényelmetlen billentyű miatt, stb plusz ott van a lényegesen alacsonyabb teljesítmény (már amikor szükség van rá). A sokkal nagyobb kényelem+teljesítmény bőven kompenzálja a magasabb energiafogyasztást.
Laptopot fő számítógépnek használni igénytelenség, kivéve annak, akinek muszáj azt használni (mert pl szívatja vele a munkaadója) vagy azért, mert csak nagyon keveset használja.
Na de azt ugye nem hagynád, hogy a nagyapád egy mindössze 55 centis TV-t nézzzen (20 centiről, hogy lásson is valamit :), én inkább a 82 centis és ez feletti TV-k 150-200 (vagy még több) wattos fogyasztására gondoltam.
"Miele is ad már 250 pénzért mosogépet, de az nemugyanaz, mint amit millaért adnak. "
Valószínűleg ne ugyanaz, de az is valószínű, hogy még legolcsóbb Miéle-ben sem találunk műanyag fogaskereket, mindössze öt milliméter vastag (vékony) csapágyházat, alig burkolt elektronika közelében elvezetett, idővel talán szétmálló anyagú gumicsövet, stb.
ELek, számoltál, vagy csak tippeltél? Hétfőn volt az asztalomon egy 55-ös Orion, mert a PTC tönkrement benne, és nem mágnesezte le a képcsövet. Az 50W-ot fogyasztott. Egy Samu 82-es LCD csúcs takarékosan 17W, számoljunk 50 és 20W-tal napi 16 óra, 5840 üzemóra:
50W 16 órában évi 219kWh 20W 16 órában évi 116kWh 100kWh különbség, vagyis 4200Ft évente.
Nézzük a 40 ezres spórolást:
40e/42Ft = 952kWh ->2,6kWh/nap, 16 órában egy 160W-os Tv eszik ennyit. Azt meg úgy híjják, hogy plazma.
A nagyobb öreg képcsöves (63cm-es Orion) is csak 90-100W-ot fogyaszt.
Ugyanez igaz pl az asztali számítógép összeállításánál is:
- olyan alaplapot/kártyákat vegyél, amelyiken minőségi elektrolit kondenzátorok vannak, jó szellősen szerelve (nem szorosan egymás mellett)
- az összes hűtés (légáramlás) még a gyári ajánlásoknál is kétszer jobb és ötször tartósabb legyen
...és valószínűleg nem lesz vele semmi probléma a következő 10-20 évben :)
Ha viszont rövid életű gépet szeretnél gyártani, akkor tedd ennek ellenkezőjét: pl picike ventilátorok legyenek bene, amelyek üveghangon visítva hajtják magukat csapágyasra néhány év alatt, aztán a leromlott hűtés miatt felforrósodó olcsó kondenzátorok szépen elkezdenek kiszáradni...