Sziasztok! Ma lépek bele valamibe, amit ajánlani is szeretnék itt Nektek, de kizárólag privátban. Igen jövedelmezőnek tűnik és stabil. A SUPRA elbújhat mellette a fenéba, el is felejtem egy életre. Sok mindenen átmentem, de ez tényleg egy díjnyertes világszenzánció. Semmi ákombákom nincs benne, garantáltan.
Csak ajámlom, semmi sem sem kötelező. komoly érdeklődőet várok és nem okoskodókat. Nyitott vagyok bármilyen normális privát megbeszélésben azzal, akit komolyan érdekel!?
De ez nem azt jelenti, hogy csak bennfentes információ birtokában nyerhet valaki a tőzsdén. Nagyon nem, viszont a köznapi átlag gondolkodást el kell felejteni, azzal mindig bukni fogsz.
"Ezek után mennyire hiteles ami a tözsdéken történik?"
Te azt gondolod, hogy a tőzsde azért van, hogy a kisbefektetők könnyen meggazdagodjanak? "Piroska, te még hiszel a mesékben?"
A tőzsde nem hiteles, nem is kell annak lennie, nem is cél, másrészt pedig mit is jelentene ez tőzsdei vonatkozásban?
Gondolom arra célzol (erre szoktak gondolni az amatőr kezdők), hogy a tőzsdének az átlag ember által érzékelt gazdasági helyzetet kéne tükröznie?
Miért kéne? Ha ez így lenne, akkor mindenki milliomos lehetne, mert csak a gazdasági érzékelését kéne megjátszania. De a tőzsde nem jótékonysági intézmény, nem tehet gazdaggá mindenkit.
ezzel csak az a baj, hogy politikai haszonszerzésért nem számit, hogy ránk, adófizetőkre illetve magára az államra mi marad hosszú távon. Mert az állam nem egyenlő a kormánnyal, de a kormány az állam nevében hoz hátrányos döntéseket, a saját politikai népszerűségükért. Ugyanakkor ha egyéniben nézed őket, jelentős a meggazdagodásuk is, ezt közpénzek útján tehették, tehetik meg továbbra is, leszarva a társadalmi problémákat, elszegényedést, stb. Felelősségük semmi.
Kicsi ország, szinte minden téren ott a politikai befolyás. Csak egy példa: a tescoban szinte már alig van zöldség gyümölcs, mert szinte csak magyar áruval tölthetik fel, ez árdrágító beavatkozás a gazdaságba és neked is rosszabb, ha nem versenyeztetik a termelőket. Ezek után mennyire hiteles ami a tözsdéken történik?
Magas infláció esetében az állam előszeretettel nem növeli azon területek költségvetését alsó szinten, ahol ezt meg tudja tenni, lasd pl. ipedagógus bérekynintézmények fenntartasa, inkább elmegy a falig. Szóval a gyakorlatban az infláció jobban növeli a bevételeit, mint a kiadásait.
Ami a hatósági áras termékeket illeti, az a trükk benne, ahogy egyre kevésbé lehet kapni ezeket, mert elfogy vagy csak x darabot engednek belőle megvebnu, csökken a súlya a valós fogyasztói kosárban, de a KSH ezt nem, vagy csak lassabban követi le. Stagflációs időszakban ráadásul nő a fogyasztáson belül az élepmiszer aránya, aminek az ára viszont infláció felett növekszik.
A magas infláció nemcsak magasabb áfa, adóbevételt jelent hanem magasabb kiadásokat is, tehát semmi értelme nincsen gerjeszteni. Az árstoppokkal éppenhogy mesterségesen lassítják, aminek megint nincs sok értelme közg szempontból, de politikailag bizonyára igen.
Ahhoz pedig semmilyen jó értesülés nem kell, hogy valaki ránézzen az árfolyamgörbére és lássa, hogy folyamatosan gyengül/gyengítik a forint.
Ez akkor miért is jó?mert visszamegy oda ahonnan indult,nem értem.
A Citadella alap árfolyama július hónapban csökkent. Ennek legfőbb oka a magyar kötvénypozíció, amely az alap legnagyobb részét teszi ki: a jegybank kamatemelései hatására a kötvény jellegű befektetéseink leértékelődtek, de ez egyben azt is jelenti, hogy a jövőbeli várható hozamuk emelkedett. Jelenleg kb. 11-12 százalékos éves hozamok vannak beárazva forint alapon a következő kb. 1,5-2 évre a kamatjellegű (pl. IRS vagy MOL kötvény forintra visszefedezve) termékeinkbe, ami számomra kedvezőnek tűnik
Éves jelentés alapján 64.36% részvény, 6.93% befalap, de a befalapok között is túlsúlyban vannak a részvény alapok (van amelyik vegyes), így olyan 70% a reális részvénykitettség. Ezen kívül 7.86% államkötvények, a többi cash, és minimális súllyal vannak származtatott ügyleteik.
Igazad van, nem szigorúan részvény alap, de részvény túlsúlyos, és nem spekulációs jelleggel az, hanem értékalapú befektetési stratégiával dolgozik.
Namost ha az iShares Edge MSCI World Value Factor ETF-el vetem össze, az eddig az évben -13.9%-on van dollárban. Csakhogy a dollár azóta kb. 22%-ot erősödött a forinthoz képest. És a Columbus is nagyrészt nem magyar részvényekbe fektet (bétről csak mtelekomot, gspartkot és richtert tartott az éves jelentés alapján). Az államkötvényei is csak részben magyar államkötvények.
Én nem szidom a Columbust, mert ez a stratégia nem rossz hosszútávon, bár a magas alapkezelési díj miatt több évtizedes távlatban jobban jár az, aki passzív indexkövető ETF-et vesz, és szó sincs alapkezelői buktáról, mint a Supra esetében, ilyen piaci helyzetben normális ez az esés, de attól még nem egy csoda forintban csak ennyit esni, hanem átlagos ezen a medve piacon.
semmikeppen nem mondanam részvény alapnak - igen az is van benne, de nekem/nálam/szerintem egy reszvenyalapban mindig csak a likviditashoz szükseges nincs reszvenyben, minden mas abban van (95% körül)
A Columbus egy long-only nemzetközi részvény befektetési alap, szóval a részvények, amiket tart, nagyrészt nem forint részvények. Úgyhogy a 4% mínusza nem jobb, mint aki a piaci átlagot vette, csak ez forintban számolódik, az amerikai tőzsdeindexek meg dollárban estek ~25%-ot.
Másrészt tök hülyeség a Columbust fikázni, hiszen eső piacon törvényszerű, hogy esni fog, a kérdés az, hogy hosszútávon alul vagy felülteljesíti a piacot. Valószínűleg alul, szimplán az alapkezelési díj miatt. De maga az esés tök normális ilyenkor. A Citadella és a Supra más tészta, mert azok AHA-k, azok elvileg eső piacon is növekedhetnének, hiszen short pozíciót is felvehetnek, úgyhogy ott már játszik medve piacon is, hogy hibás döntéseket hozott a portfolió menedszer.
Tessék már megérteni, hogy a tőzsde nem egy pénzcsináló gép, nem lehet mindig nyerni, akkor mindenki rég milliárdos lenne. Aki tőzsdén tartja a pénzét, annak ebben az évben 25%-kal csökkent a vagyona. Ehhez képest a Columbus 4% mínusza semmi. Néha jól elkapja a dolgokat, akkor fél év alatt 25%-ot hozott. Hosszabb távon kell nézni a hozamot... ami a forintgyengülés, infláció és a működési díjak miatt szintén vacak, de aki alapot vesz, az úgyis főleg az alapkezelő zsebét tömi a sajátja helyett.