Keresés

Részletes keresés

Geronimoo Creative Commons License 2023.04.12 0 3 104650
Romike Creative Commons License 2023.04.09 0 0 104649

Üdvözletem!

 

Az egyik szerelvényembe még hiányzik egy máv 4. korszakos étkezőkocsi. Tudna valaki nagyon szépen kérem adni egy tippet hogy hol lehet kapni (ha kapni) egy ilyen járművet? Előre is köszönöm a választ és mindenkinek áldott békés és pihentető húsvéti ünnepeket kívanok!

Hooogy? Creative Commons License 2023.03.25 -1 1 104648

Kösz az infot !

 

(Még mondja valaki, hogy a modellboltok nem olvassák ezt a fórumot...! :)))))))

 

https://vasutmodell-centrum.hu/fleischmann-481873-gozmozdony-bayer-d-vi-kbaystsb-e1-h0-sound

Előzmény: csíkos-háTTú (104647)
csíkos-háTTú Creative Commons License 2023.03.23 -2 5 104647

Röviden:

A Modelleisenbahn GmbH (ez a cég birtokolja a ROCO és a Fleischmann márkákat) elosztotta a feladatokat a két gyártója között. Ezt a következőképpen tette meg:

- A H0, H0e és TT modellek a ROCO-hoz kerültek. A Fleischmann teljesen leállt a H0 gyártással.

- Az N modellek a Fleischmann-hoz kerültek, a ROCO teljesen leállt az N modellek gyártásával.

Azért fordulhat elő, hogy egy adott, például H0 mozodny modellje még kapható ROCO és Fleischmann néven is, mert egy-egy boltnál még lehet raktáron H0-s Fleischmann.

Egyébként az "új", ROCO neve alatt kiadott egykori Fleischmann modellek nem gészen ugyanazok. Apró műszaki változtatások vannak belül.

Előzmény: Hooogy? (104645)
benbe Creative Commons License 2023.03.23 -1 2 104646

A VMC tájékozatlan. A válasz itt megtalálható: https://www.modellbahn-fokus.de/product/H0/Fleischmann/Tenderlok/4-2-0-003001-288038-0-de-10-1-2-0-0-1-0-0/index.html 

Ha akarod a mozdonyt, és szeretnéd tudni biztosan, mennyit fizetsz érte, akkor attól rendeled, aki tudja, hogy a Fleischmann márkanéven nem jelennek meg modellek H0-ban.

Előzmény: Hooogy? (104645)
Hooogy? Creative Commons License 2023.03.23 -2 0 104645

Üdv Tisztelt Modellezőtársak !

 

(Naív kérdéseim...) 

 

Az hogy lehet, hogy a Roco és a Flesichmann kiadja teljesen ugyanazt (?) a gőzmozdony modellt  - természetesen más-más katalógusszámon - "természetesen" más-más vételáron - és az egyik hazai modellboltban a Fleischmann kifutott, a másikban "újdonság" ???

 

(Szándékosan NEM teszek be képeket - hátha az érintettek kifogásolják...) - a szóban forgó modellek : H0 Fleischmann 481873, illetve Roco 70241 - az "érintett" boltok pedig a Vasútmodell Centrum ill. a MEDIKER. 

(Tudom : piacgazdaság van - senkit sem kényszerítenek semmi vásárlására - mint ahogy az is igaz, hogy egyik gyártó elkészítheti, "legyárthatja" ugyanazt a modellt...)

 

Ti hogy látjátok mindezt ? (Szerintem furcsa...)

 

töki49 Creative Commons License 2023.03.19 0 0 104644

Sziasztok!

 

Kis segyítségért, illetve tájékozódásért fordulnék hozzátok.

 

Lelkes BTTB (TT) rajongó vagyok és "megmérgeztem" ezzel anno a kisfiamat is. Amikor időnk van, szoktunk játszani a meglévő technkával. Asztalunk nincs sajnos, de van kb 13 mozdony, 60-70 vagon és persze a többi kiegészítő, ami egy ilyen mókához szükséges.

Az első kérdésem az lenne a mozdonyokkal kapcsolatban, hogy mennyire tesz jót, vagy rosszat a mozdonyoknak, ha állnak, dobozban vannak, (nem játszunk vele)? Mondjuk évente csak 2x 3x!

Ugyanis, mivel nincs asztal a pályát mindig össze kell állítanunk és ugye az idő egy ilyen ténykedésre igen huzamos. Karbantartásokat milyen időközönként kell végezni? Kell e egyáltalán, ha nem használja a vontatókat rendszeresen az ember?

 

A következő kérdésem pedig szintén hasonló.

Előreláthatólag ránkszakad egy gyüjtemény, ami kb 100db-os, (mozdonyok). Vegyesek, régi BTTB, Roco, Piko, digitálisan előkészítettek,  stb...

Ezek kb 20-25 éve dobozban vannak, egy métert sem mentek, pályát nem látott egyik sem, de még 10cm-t sem!

A kérdés, mennyire tehetett jót, vagy rosszat ez a hosszú "pihenő" ezen járgányoknak? Csökkent e az értékük, vagy netalán nőtt, azzal, hogy nem játszottak velük? (Dobozban "aludtak" ennyi ideig)!

Gondolom majd egy állapotfelmérés azért szükséges az egész gyüjteményre, de azért míg 100db mozdonyt átnéz az ember úgy, hogy kevésbé ért hozzá.....hát nem tudom, az rengeteg idő lehet.

 

Válaszaitokat a kérdéseimre előre is köszönöm és köszönöm, hogy leírhattam.

 

Üdv

Töki

tompa101 Creative Commons License 2023.03.02 0 0 104643

FDM nyomtatóm van és a fehér szegélyt a festés helyett gondoltam.

A lámpatest alsó részét szürkéval a felső réteget feketével nyomtattam. 

 

Előzmény: tom sawyer (104642)
tom sawyer Creative Commons License 2023.03.02 -1 7 104642

A fehér keretet nem egészen értem miért kell külön nyomtatni (ilyen méretekben kb. elkészíthetetlen így, vagy csak aránytalanul nagy szívás árán), amikor nagyszerűen ki lehet húzni kézzel is. 

 

Volt hasonló fényjelzős projectem, egy ismerősnek gyártottam elég sok jelzőt. Elég sokat kellett torzítani, erősíteni a nyomtatást, főleg az árbocnál, annyira sérülékeny, törékeny lett. A leesésgátló nálam fotomaratott rézből készült anno.

Előzmény: tompa101 (104641)
tompa101 Creative Commons License 2023.03.01 0 5 104641

A könyvi méretek alapján elkészítettem a 3D fájlokat. A MÁV-os fényjelzők közül a kettő, három és a négy optikást csináltam meg. SMD led-del gondoltam megszerelni. Most már jöhet az oszlop és a felső korlát is. Három részből készítettem el, hátoldal, a fehér szegély és a lámpatest.

Örömmel fogadom, az észrevételeket ezért a mellékelt fájl kipróbálható. Az igazi szép eredményt gyantás nyomtatóval lehet elérni.

 

https://drive.google.com/file/d/1AjzPEKtkFbX2uodHTbieewTc8OBy3925/view?fbclid=IwAR0yiG6uG3W8T2KRz65AQce7fpLqWYgIrmk5gTOwMssGZWE48FMVdbq8FrA

 

Előzmény: tompa101 (104623)
manhattani Creative Commons License 2023.03.01 -1 2 104640

Világvasutai: Hogy mik vannak... Villám modellezése terepasztalon

Jeffsy Creative Commons License 2023.02.28 0 0 104639

Köszi, lehet, hogy kipróbálom mindkettőt, az, hogy egyenes legyen, nekem nagyon fontos lenne.

Hajlításhoz arra gondoltam, hogy befognám egy tokmányba, és úgy tenném bele a 90 fokos hajlításokat.

Előzmény: _Tapicska_forgalmista (104635)
Jeffsy Creative Commons License 2023.02.28 0 2 104638

0,3-as kapaszkodókkal at MTB M41-esén találkoztam, szerintem az acélból van, amikor újrafestettem őket, akkor láttam a nyers fémet. Elég merev, nem görbül meg attól, ha kicsit szenvedős a felhelyezés. A festéket is jól tartja (Revell oldószeres alapozás nélkül).

 

Forrasztani most nem kell, giganthoz kell.

Eredetileg vörösrezet használtam, de egy minimális feszülésnél is kidomborodik, így ez nem lesz jó.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02kgzyZXfrBCqnBNfa4qAneUZPJKTAyn5T6bexJdmTgkngpoKmPUovFB6cuvUwqSCjl&id=100075959605310

 

 

Előzmény: rezgaras (104637)
rezgaras Creative Commons License 2023.02.27 -1 1 104637

Szerintem a 0,3mm-es kapaszkodó H0-ban már egy kicsit vékony. Talán egész apró kapaszkodókhoz, mint egy kilincs vagy kézfogó lenne méretarányos. Végülis az igaziban 26,1mm-nek felel meg. Én 0,4mm-est használok. Ha valakinek van kedve mérje meg, hogy a szokásos kapaszkodók milyen vastagok, de szerintem 26mm-nél nagyobb az átmérőjük.

 

Az acél jó kemény, nehéz hajlítani és nehezen forrasztható. Az alpakka ideális, de a festést nagyon könnyen ledobja. Az alapozás szinte kötelező, akár 2 rétegben is. Az egyenesre húzott, kemény sárgaréz is jó, egy kicsivel gyengébb, a festék egy kicsivel jobban megmarad rajta, mint az alpakkán, de egy kapaszkodó kb. 20-25mm hosszú, ekkora távon még elég merev. Persze azt nem bírja el, hogy direkt megszorítsák, akkor meggörbül. A lágy, sárgaréz huzal (művész- és barkácsboltokban árulják tekercsben) erre a célra szerintem egyáltalán nem jó.

Előzmény: Jeffsy (104634)
_Tapicska_forgalmista Creative Commons License 2023.02.27 0 0 104636

Az alpakkát könnyebb forrasztani, mint a rugóacélt.

Előzmény: _Tapicska_forgalmista (104635)
_Tapicska_forgalmista Creative Commons License 2023.02.27 0 0 104635

Inkább ezt:

 

https://www.fohrmann.com/en/nickel-silver-wire-silver-rods-hassler-profile-ns10.html

 

Az előbbi, amit mutattál, az rugóacél, igencsak körülményes formára hajlítani.

Előzmény: Jeffsy (104634)
Jeffsy Creative Commons License 2023.02.27 0 0 104634

Kapaszkodo kesziteshez milyen anyagot erdemes hasznalni?

A cel, hogy kb 0,3mm-es anyag legyen, de kellöen merev ahhoz, hogy egyenes maradjon, kibirja hogy egyik resze meg lenne hajlitva.

Valami ilyesmi?

 

https://www.fohrmann.com/de/federstahlstaebe-poliert-din-17223-verschiedene-oe.html

Szilrobi_index Creative Commons License 2023.02.23 0 0 104633

Köszönöm a válaszokat!

Előzmény: nazareth (104632)
nazareth Creative Commons License 2023.02.23 0 10 104632

Hű, sok kérdés, némelyik fél-OFF, megpróbálok nem nagyon elkanyarodni :)

 

A mai világban a nyomtatónak, gyantának az árát én kb. annyira tartom mérvadónak, mintha valaki az alapján szeretné eldönteni, hogy író lesz-e, hogy mennyibe kerül egy szövegszerkeztő és egy oldal kinyomtatása. Ma, amikor egy gőzös 160e-nél kezdődik, és lassan személykocsit sem kap az ember 30e alatt, egy nyomtató és a gyanta nem különösebben tétel.. .  .   .

 

Az alapanyagról annyit, hogy ha az ember egy szimplább gyantát használ, és mondjuk egy maréknyi mütyürt akar nyomtatni, jól megpakolja a nyomtatót, majd a szoftverrel kiszámolja hogy mennyibe kerül az egész, döbbenetesen alacsony árak jönnek ki (mondjuk egy ilyen román jelző tokkal-vonóval 70 forintnyi lehet).

 

Személy szerint a szűk keresztmetszetet abban látom, hogy a 3D-tervezés, a nyomtatásra előkészülés, a próbanyomatok, a nyomtatások, azok utómunkálatai viszont zabálják az ember szabadidejét. Napok tudnak elmenni szerkesztgetésre (én saját magam rajzolom a cuccaimat), a nyomtatások előkészületeire és utómunkálataira (taknyolódás a gyantával, mosás, UV-zás); a nyomtató és a nyomatok hibáinak kielemzésére és javítására (a 3D-nyomtatás távolról sem "Plug and Play"), újratervezésre és a konstrukció folyamatos javítására (nálam általában az 1-estől a 4-es verzióig a kukába kerülnek, a 7-es verzióig a gyerek játszik a mütyürökkel, a 8-as verzió ami aktuálisan tetszik, és bár van még rajta egy rakat javítani való, még nem szedtem össze az elhatározást, pedig a gyerek már nagyon várja...). És bár nem tisztem mások magánéletében kutakodni, de a nyomtatás által elrabolt idő könnyen közellenséggé teszi a nyomtatót a család szemében.

 

Gyantából rengetegféle van. Én általában úgy vagyok vele, mint az autószervizben az alkatrészekkel: a gyári nagyon drága, szóval valami olcsóbbat, de nem a legalja kategóriát... És persze a felületük, a fizikai tulajdonságaik mind másak és másak.

 

Mivel UV-ra keményednek, és ugye az UV-k csak jönnek-mennek körülöttünk, elképzelhető, hogy idővel a nyomatok rideggé válnak, kialakulnak bennük mindenféle belső feszültségek, vetemednek, esetleg megrepednek (ilyen szempontból az is nagyon fontos, hogy mi az előéletük, mennyire korrektül voltak utókezelve a nyomtatás után). Az előzményben berakott rácsos keresztgerendák meglepően masszívak, és bár hónapok óta a polcomon állnak, nem ereszkedtek meg. Ugyanakkor az Ázeáimhoz nyomtatott kis Ferrari-alkatrész-pótló elemek teherhordó fülei háromnegyed év alatt szemmel láthatólag legörbültek a mozdony súlya alatt.

 

A LED-eket én forrasztottam. Hozzá tartozik a dologhoz, hogy a MÁV-os jelző még egy picit nagyobb a kelleténél, 0805-ös LED-ekkel készült (a román jelzőkbből örökítettem), de a végleges verzió már 0603-as LED-ekkel működik.

Előzmény: Szilrobi_index (104631)
Szilrobi_index Creative Commons License 2023.02.23 0 2 104631

Szia!

 

Nekem nagyon tetszenek.

 

Néhány amatőr kérdést ha megengedsz:

Kb. mennyibe kerül egy ilyen nyomtató? Pontos típus? Mennyibe kerül az alapanyag, amiből egy ilyen jelző elkészül? Hol lehet beszerezni? A nyomtató képes többféle anyaggal is dolgozni (Persze nem egyszerre)? Van-e olyan "hátránya", hogy egyszerre "be kell keverni" mondjuk 500g-ot és elhasználni vagy "berohad". Van-e tapasztalat, hogy mennyire tartós? Valahol itt a fórumon olvastam olyat, hogy bizonyos 3D nyomtatott kasztnik pár év után kuka állapotba kerülnek... UV álló?

 

A konkrét jelzőnél a LED-eket Te forrasztgattad (Bobo), vagy vetted?

Előzmény: nazareth (104630)
nazareth Creative Commons License 2023.02.23 0 7 104630

Egyébként rézgaras felvetésére reagálva a képeken látható szovjet eredetű jelzők is tipikusan olyan cuccok, amiket rézből meg lehetne csinálni: a jelzőlap, ellenzők, árbócok rézből vékonyabbra kihozhatóak. Vannak is a piacon ilyenek, román is, cseh(szlovák) is, készre is szerelve, építőkészletben is. Viszont mire az ember megcsinálja úgy, hogy az egy állomásra jutó száz darab ellenző egyformán görbüljön, szépen egyenletesen álljon, beleőszül. Nem is nagyon sikerül senkinek... És akkor még ott vannak a különféle tartókonzolok, kötődobozok a jelző árbócára aggatva, amik kellően 3D-s alakzatok ahhoz, hogy rézből esélytelen legyen megcsinálni (max. önteni valahogy, ami ismét egy újabb technológia).

 

Így viszont kis túlzással össze lehet pattintani a jelzőt, az ellenzők szabályosak, szépen állnak; még a CFR-felirat is látszik a kötődobozon (bár nagyobb betűkkel csináltam, mint az eredetieken van, viszont túlzás nélkül másfél perc plusz munka volt, nyomtatásban pedig konkrétan zéró).

 

A fentiek igazak a rácsos keretállásokra és egyéb konzolokra is. Az én rácsaim lényegesen vastagabbak, mint az igaziak, de ha az embernek 30 darabot kellene rézből meghajtogatnia és összeforrasztania... :)

Előzmény: nazareth (104629)
nazareth Creative Commons License 2023.02.23 0 7 104629

A lehető legegyszerűbb nyomtatóm van, valami kickstarteres csoda. A lényeg, hogy ki kell ismerni a technológiát, mert nagyon sok korlátja van. Tudni kell gondolkozni a gyanta agyával :)

 

Persze vannak, akik kikiáltják csodaszernek a 3D-t, és nyomtatnak gátlástalanul mindent, még sok pénzt is kérnek érte.

 

Én feszített, vagy működőképes felsővezeték-rendszert semmiképp nem nyomtatnék. Nem működőt már én is csináltam:

 

  

 

...illetve a nagyobb fesztávú rácsos:

 

 

Előzmény: repasibalint (104628)
repasibalint Creative Commons License 2023.02.23 0 1 104628

Wow, gratulálok hozzá,ez nagyon szép lett!

Milyen nyomtatóval csináltad?

Mostanában gondolkodtam el én is, hogy egy resin nyomtatót beszerzek,modell-makett nyomtatására, nagyon sok felsővezeték tartó oszlopot is láttam már élőben is,ami nyomtatva volt, teljesen meg lennék vele elégedve a saját asztalomon.

Előzmény: nazareth (104625)
ysenyerkesz Creative Commons License 2023.02.23 0 0 104627

Mert esetleg valakinek a valakije, tud nyomtatni 3D-ben barátibb áron, mint "rezet".

Előzmény: rezgaras (104624)
ysenyerkesz Creative Commons License 2023.02.23 0 0 104626

Szerintem vállalható az eredmény,

Előzmény: nazareth (104625)
nazareth Creative Commons License 2023.02.23 0 16 104625

Attól függ, hogy mire helyeznéd a hangsúlyt. A 3D

+ egyszerűbb technológia;

+ sokkal jobban ki lehet domborítani a részleteket;

- viszont a végeredmény törékenyebb lesz;

- illetve el kell szőrözni a festéssel is, hogy ne világítsanak át a LED-ek.

 

A törékenység végül is relatív. Ha beleakadsz, mindegy, hogy réz, egy megtört árbócot ugyanúgy nem lehet javítani, mint egy eltöröttet.

 

Minden esetre én megpróbálkoztam a nyomtatással (méretek a Linzbauer könyv alapján), ilyen lett a "taknyolás":

 

  

Előzmény: rezgaras (104624)
rezgaras Creative Commons License 2023.02.23 -1 0 104624

Miért jó ezeket nyomtatni? Vékony lemezből vannak, szerintem ehhez a maratás az optimális technológia.

Előzmény: tompa101 (104616)
tompa101 Creative Commons License 2023.02.22 0 1 104623

Megtettem! 220. ábra :)

Előzmény: 520,065 (104622)
520,065 Creative Commons License 2023.02.22 0 2 104622

Lapozni kéne a könyvben néhány oldalt és a ma használatos jelzők is benne vannak. :-)

Előzmény: tompa101 (104621)
tompa101 Creative Commons License 2023.02.22 0 1 104621

Egy kicsit korai volt az öröm, mert most vettem észre, hogy ez a méretezés 1967-ig volt érvényben. Lehet, hogy az új jelzők más méretűek?

Előzmény: tompa101 (104620)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!