Az imént nekikészültem a kádszélt festeni és rájöttem, térdmagasságban vannak a kádszélek. Jó az úgy. De szívesen kipróbálnám a néniét, a nénivel milyen az a nyújtottlábas beszállás. Ha megnézitek, 2 db zuhanyzója is van!
Illetve még egy kérdés. Testvéremék a magas lakásárak miatt most kacsingatnak az építés felé, de csak akkor, ha lapostetős, modern jellegű házat tudnak építeni.
Mi ugye most építünk egy hagyományos konstrukciót, tégla falak, betonfödém, cseréptető. Ez nekünk olyan 180.000 Ft-os bruttó nm áron jön ki.
Feltételezem, hogy lapos-tető esetén a födém alatti rész teljesen megegyezik, itt csak a tetőben, födémben van különbség. Árban milyen különbség van egy magas-tetős házhoz képest a lapos-tető? (Ha mondjuk úgy számolunk, hogy a 180 nm-es bruttó alapterületű házunkra a komplett tetőszerkezet és bádogosrendszer durván 2,8 M Ft-ba kerül). Ehhez képest hogy alakulna a lapos-tető ára?
Ereszcsatornát kellene jövőhéten kiválasztanunk. Abban már biztosak vagyunk, hogy színes szeretnénk, de két kategória között vacillálunk, ebben kérnénk a segítségetek.
Az egyik egy alap színes eresz, festett sötétbarna alúmínium, ami nem túl vastag, mindössze 6 mm-es. Ennek méterára olyan 2.000 Ft körül alakul, pont a duplája a horganyzotthoz képest.
A másik a Zambelli horganyzott és színes ereszcsatornája, aminek métere 3.000 Ft lenne. Ez erősebbnek tűnik jóval, mint a festett alúmium, de az ára is majd 100.000 Ft-tal lenne magasabb.
Érdemes erre többet költeni, vagy a 6mm-es alúmium sem fog azért annyira könnyen sérülni? (Nyílván az eladónak az az érdeke, hogy a minél drágábbat adja el...).
Valószínűleg ez nem szüntetné meg, bár 5 perc kipróbálni.
...
Értelmezhetetlen.
Álmodok, képzelődök vagy megőrültek. Most olvasom, hogy lebontják a Délit. Mért nem bontját vissza egész Tatabányáig? Erős volt a mákosbejgli, bedrogozott a kormány, vagy mi történik az országban?
10 millió ingyen, cserébe lebontják a Délit... CSÍPJETEK MEG!
Olyan esetben, ha nincs homlokzati szigetelés a házon, kialakítható-e utólag úgy a szigetelés csak az ablak káva mentén, hogy az ablakot ne kelljen kiszedni? Két oldalt, belül az ablak szélénél a falon penészfoltok vannak, ezt szeretném megszüntetni.
Elsőre úgy gondoltam, hogy kívül az ablak káva mentén körbe felragasztanák egy 2cm vastag nikecelt, viszont a homlokzati falra nem fordulna ki. Ez megszüntetné a penészedést, vagy máshogy kellene megoldanom?
Akkor az a lényeg, hogy ha magánszemélytől veszel telket, akkor ott nem tudsz ÁFA-t visszatéríteni...
Ezek az önkormányzati telkek minden városban hasonlóan működnek, bekopogtatsz az önkormányzatnál, mondják meg milyen telkek vannak eladósorban és megveheted?
Egy érdekes kérdés jutott eszembe ennek a képnek kapcsán.
A kádakat tulajdonképpen mi a fenéért kell olyan alacsonyra rakni??? (azon túl, hogy a kádberakónak, meg a burkolónak úgy a kényelmesebb, de a vízcsöves már nem ujjong annyira) Ha fürdetik a gyereket, vagy bármit matatnak az alján (mellette állva) akkor tutira beleessen egyszer valaki?
A nénit (is) elnézegetve ez kényelmesebb lehet, max egy lehajtható lépcsőfok mehet az oldalára ha nagyon fontos. (a kád oldalára)
"Az elmúlt időszakban az ingatlanok értékesítése céljából több hirdetést adtunk fel, melyek a regionális és helyi sajtóban, valamint a város honlapján jelentek meg. Az ingatlanpiacon tapasztalható jelentős visszaesés miatt az utóbbi években az önkormányzat már jelentősen csökkentette az értékesítésre meghatározott ingatlanok árát. Az eladási ár csökkentésének ellenére azonban mérsékelt volt az érdeklődés a még meglevő ingatlanok iránt. Több év tapasztalata, hogy hosszú időt (éveket) kell várni a megfelelő árajánlat megérkezéséig, vagy egyáltalán nincs érdeklődés az értékesítésre meghirdetett ingatlan iránt. Sajnos a 2013. évben meghirdetett ingatlanok közül érdeklődés hiánya miatt egy sem került értékesítésre."
Egyébként nem tudom a napi árakat,de az előzmények szempontjából érdektelen.:-)
Két éve papíron is folyamatban lévő felújításra és tetőtérbeépítésre lehet szerintetek ÁFA visszatérítést kérni? A tetőteret most kezdjük, anyagok most lesznek megvéve stb. Lényeges, hogy a tetőtér felét CSOK, másik felét két lejárt lakáskassza finanszírozza, így az összes számlát be kell mutatnom a banknak is, majd a felét még a Fundának is. Ez nem tudom, kizáró ok lehet-e.
„(4) Az adó-visszatérítési támogatás összege megegyezik az építkezés helyéül szolgáló építési telek, valamint a lakás vagy lakóépület építéséhez megvásárolt anyagok és igénybe vett szolgáltatások számlájában feltüntetett és a kiállított számla szerint megfizetett általános forgalmi adó összegével, de legfeljebb 5 000 000 forint.”
Nem kiabálás csak kiemelés,mert telket lehet venni jogi személytől is.
És nem részletezi ,hogy kitől,csak a feltételt írja ami egyszerűbb mint a létező lehetőségek felsorolása.
"illetveb) az építkezés helyéül szolgáló építési telek vételárához az építési telek természetes személy tulajdonosaadó-visszatérítési támogatást igényelhet."
Ha veszel magányszemélytől 10M egy telket, akkor hogyan igényled vissza az ÁFA-t? Ha jól tudom, telek után is él ez a lehetőség, de ott nem kapsz számlát....Vagy ilyenkor az adásvételit viszed majd a bankba?
a tegla a pórusain szerintem több vizet tud letárolni mint a gk. szembeszomszéd ksz. ház. napi 15 percet tuti nyitva az ablakok de sarkig. a téglánál tudtommal nem előirás a légbeejtö ksznél meg az...de ez nem tuti..
a lényegen nem változtat. ha nincs ingyen nem kéne...
Van még más hibája is, de légkondicionáló az csak tavasszal és ősszel nem megy. A könnyűszerkezetes házak az amerikai szokásoknak megfelelően alakultak ki, öt-tíz év munkaviszony után máshova költözik, a házért meg nem kár.
A KP ház jó cég korrektek nem csinálnak kókler munkát.De mint írták meg kell fizetni az árát. Nem biztos ,hogy rosszabbul jársz mint a téglával.Kicsit cáfolom a penészesedés dolgot ,mert e tégla 3x előbb fog penészesedni mint egy száraz technológiával épült ház. Vannak jó készház kivitelezők az országba hamar összerakják a házad mert a gyárba be elvégzik a villany meg stb dolgokat. Dekp-sok is építenek téglaházat nem hiába.... :) "farkas" hause is jó házakat csinál, de azért rág át a dolgokat ,mert tégla az tégla. ;)
a jo könnyüszerkezetes haz dragab mint a tégla. ami olcsóbb abbol vmi ki van sporolva...
amugy általába nyikorognak. rossz a hangszigetelés peneszednek ha el akarod adni a tegla max 60- 70 % áért tudod csak kiveve ha találsz egy pénzes balekot. de általában a balekonak nincs pénzük. kör bezárult.
Osztrákok, szlovének, horvátok, mindhárom országban egy kicsit jobb lett. A szlovákoknál is, de ők most copják az árát. A románok lassan elhúznak mellettünk (tudtad, hogy egy átlag román sokkal több összeget költ nyaralásra, és jobb helyekre megy mint egy magyar???), az ukránok meg hát ja, nekik annyira nem jó...
Ettől függetlenül ha én önellátó leszek teljes mértékben, és kitör valami balhé, akkor ugyan úgy megszívhatom, mint az összes többi polgártárs... gondolkodtam majd 10 év múlva napelemen. Most már azt tervezik, hogy eltörlik a kedvezményes kötelező felvásárlási árat... na ennyit erről :D
Ha nem jön be, akkor megmentjük az eladósodottakat, de a gyerekeinknek már majd jó lesz. Hacsak nem lesz 20 év múlva 1 millió pályakezdő munkanélküli, akiket még el kell tartanunk. Nem is tudom, ezeket a dolgokat biztosan átgondolták, nem?
Mindenki csak magára számíthat. A politika mindig arról szólt, hogy most már mindjárt jó lesz, csak még egy kicsit össze kell húzni a nadrágszíjat. Most már tényleg mindjárt jobb lesz, csak még egy kicsit össze kell húzni a nadrágszíjat. Ezt a 400 000 Ft-ot már mindenkinek ki kell bírnia.
Hát ha olvasni akarsz, akkor vegyél ki pár hónapnyi szabadságot, és éjjel-nappal olvasd ezt a fórumot, sokat lehet tanulni. Vagy menj el Kömkel-hez, beszélgess el vele, biztos tud segíteni.
Bérelj fel egy műszaki vezetőt, vagy hogy is hívjákot. Ha jót találsz, ő majd szeneslapáttal minden szaki kezére/fejére rácsapkod, attól függően mekkora hibát készül elkövetni :D pár százezer forint (4-5-6?) a bére, de megéri, állítólag visszahozza az árát.
Gondolom hogy bonyolultabb :) de biztosan vannak olyan blogok ahol az építtető dokumentálta a folyamatot és talán tanulhat egy leendő építtető belőle :)
Szeretnék olvasni, tájékozódni, infót gyűjteni :) talán nem baj :)
A sajátod. De egy rezsicsökkentés helyett kapott x% kedvezmény a számla végösszegéből, amit csak pl. áramspóroló beruházásra költesz, na olyan nincs, és sokkal többet érne, mit a rezsicsökkentés, mert a számla csökkenése mellett a fogyasztott mennyiséget is csökkentené.
De eddig is ez volt, nem? Te spóroltál, aztán a lopott áramba végül is csak neked is be kellett fizetni... ha el is szabadulnak az árak, persze, egy ideig jól jár aki jó helyre ruházott be, de egy idő után neki is be kell fizetni a közösbe. Megint durva leszek, de a rezsicsökkentés nem tartható sokáig. Szabaduljon csak el minél előbb, jöjjön hozzá még egy-két balhé, vesszünk össze az eu-val is. Inkább hamarabb jöjjön egy nagy tisztítótűz, mint évtizedekig szenvedjük a halogatott nagy gazdasági megroppanást.
"rezsicsökkentő beruházásokra is lehetne fordítani"
Arra is lehet fordítani a megtakarítást. Sőt, józan emberek arra fordítják, így senkinek nem lesz mentsége akkor, amikor a világpiaci árak elszaladnak és nem lesz tartható a rezsicsökkentés.
Tudnátok nekem olyan blogot ajánlani ahol építkezést mutatnak be, minden csinját binját, buktatóját és mire kell figyelni, mi az amin spórolni lehet, mi az ami a mai világban már kötelező.
Tán meg kéne várni, hogy pontosan hogy is lesz ez a hitel, nem kéne látatlanba pocskondiázni. Sokat szidták előre a diákhitelt is, aztán mégis igénybevették. Egyébként az a gyanúm, hogy nem volt elég világos amit írtam. Azzal szoktam találkozni, hogy az előző kormányzat kedvezettjei szoktak sírni, mert a jelenlegi kormánynál nincs kiemelt helyzetük.
50-60 ezer forint talán? Kérdés hogy nézik a hitelképességet. Ha úgy, mint a bankok, akkor eleve egy szelet kiesik a társadalomból, hasracsapva kb. nettó 150-200at kéne keresni per fő. Nem tudom, tippelek, piszok régen volt amikor ilyeneket számolgattunk. De gondolom megmondják mennyi lesz, ha igényelni szeretnéd. Nekünk szintén 25 évre kb. 7%-os, ami ráadásul változhat is, és ez a legjobb forinthitel kb. az országban. Szóval én csak attól félek, ha elkezd növekedni a magyar gazdaság (ettől speciel most nem félek :D ), mert akkor szépen felfelé fog kúszni a törlesztőm, évente változhat :D
Röhejnek hangzik a 3%, de építkezéshez még mindig csak azoknak jó, akik kb. egy lakás/ház árával önállóan rendelkeznek (tehát pl. nincs rajt hitel).
Aztán lehet hogy nem, csak saját kútfőből gondolkodva írtam ezeket.
Azért mert kiabálsz, még nem vagy meggyőzőbb! De hagyjuk, egyikönk sem tudja hogy mit is szeretnének. Majd pár hét múlva okosabbak leszünk, ha több helyen korrigálják/módosítják a rendeletet. Legalább is remélem, hogy pontosítanak.. Szép estét!
"A másik, hogy akinek nincs pénze még az 50%-ra sem, az hiába akar új házat."
totál egyetértek! álmodoznak a nulla pénzzel rendelkező csóri emberek bammeg új épitésű lakásról meg házakról! miről beszélünk? 40 múltam több mint 20 éve dolgozom , két gyerek, nulla támogatás és a saját két kezemmel kerestem meg azt a 20-25M ft-ot amibe a házam került és én nem álmodozom újépítésüről!
kemény pénz ám az ha 20millert kiraksz a konyhaasztalra . nekem legalábbis.
van fogalmuk egyáltalán valamiről? azt hiszik a 3 gyerek felneveli önmagát?
a Teremtő pénze nem elég 3 gyerekre..
két téglát nem fogtak még meg életükben és vadiúj ház meg lakás a semmiből?
Tavasszal építenék egy családi házat Bp. környékén. Telkem megvan, építési engedélyem már jogerős.
Viszont egyelőre ismerősi körben nem nagyon találok olyan generálkivitelezőt vagy kőművestbrigádot, akitől ajánlatot tudnék kérni. Villanyszerelőt, gépészt, festő-burkolót ismerek, de a generálkivitelezés jobb lenne, ha reális áron van.
Tudnátok ajánlani ilyen megbízható vállakozókat a környéken? Az email címem publikus.
Nagyon sokszor tapasztalom azt, hogy a régi vágású emberek sóvárognak a régi rendszer után, mert régen az is kapott fizetést, aki nem dologzott, csak bejárt a munkahelyre.
És az sem kapott többet, aki becsületesen dolgozott.
Az egy másik dolog, hogy most az sem kap, aki dolgozik.
Igen, nekem abból az egy sorból az jött le, hogy max annyi lehet a támogatás. Igen, emberi nyelven máshogy írják, érthetőbben. Nem kívánok elveszni a bekezdések meg az ugrálások között, majd ha aktuális lesz, utánanézek.
Na pont az a baj, ha a valósághoz semmi köze :D csinálsz két oszlopot, jó dolgok meg rossz dolgok címmel, és elkezded irogatni. Aztán eldöntöd melyik oszlop lett hosszabb :D majd megosztod, hogy korrigáld, ellenőrizd, tévedtél-e.
Ez a baj, hogy az előző rendszer, meg mostani rendszer. Csak ebben tudunk gondolkodni. Mi lenne ha csak dolgoznánk és nem kéne attól tartani, hogy nem a mai kurzus kegyeltje vagyok, tehát szívok. Együtt kéne dolgozni, és nem a másikat kikiáltani kerékkötőnek. Ez oldalfüggetlen.
Azon kéne dolgozni, hogy az unió 272 régiójából az utolsó 20-ban ne mi foglaljunk le 4 helyet, azaz az ötödét.
A másik, hogy akinek nincs pénze még az 50%-ra sem, az hiába akar új házat. Persze, az is jogos, hogy addig nyújtózkodjon mindenki, amíg a takarója ér.
De ha netán lazábbak lennének a feltételek, és az ingyenélő réteg kapná az ,,ingyenpénzt'', az már tényleg kiverte volna a biztosítékot.
Tehát van az a réteg, akik dolgoznak, megszakadnak, kimaradnak minden támogatásból, mert nem elég szegények, és mégsem jogosultak semmilyen kedvezményre, mert nincs elég pénzük.
Leírták előttem is, amennyit ígérnek, a következő választás már a zsebükben van. Ez nem így megy egy normális országban. Oké, lehet a francia politikus is korrupt, de gondolom téged sem zavarna, ha csak annyit lopna, amennyit meg sem érzel jóformán. Itt azért megérzed, elég rendesen. És mint írták, a politika mindenhol ott van. Mi volt az ünnepi menü talán a Szt. János kórházban? Mit dobott a migráns a kukába?
Kész tény, hogy a legtöbb szavazó egyszerűen hülye. És a hülyék aránya nem fog számottevően csökkenni, erről gondoskodnak.
Oké, nagyobb az adókedvezmény a gyerekek után, megújul a szocpol. De attól hogy átnevezed, még szocpol marad, maximum lehet rá tapsikolni, hogy mekkora király a vezír, csurrant-cseppent valamit a kisembernek is. De addig már a többség nem látja át, hogy ezt a pénzt valahonnét el kell venni, mert nem a vezír szrja minden reggel... És ehhez még hülyének sem kell lenni, lehet valaki értelmes, kulturált ember, elég ha csak egyszerűen nem gondolja végig, máris tévhitben él.
Annak azért lehet örülni, hogy viszonylag szigorúak az új építésű házra vonatkozó energiatakarékossági szabályok, ,,u'' értékek ha úgy tetszik.
Volt valahol egy ábra, miszerint az átlagember szerint az áram teszi ki a rezsi legnagyobb részét. A fűtést egész egyszerűen elfelejtették.
9 ezer Ft a havi villanyszámlánk, jópár éve is ekörül volt, csak öt embernek, nem kettőnek. Most ebből a kilencből nem tudom mennyi az áram tényleges díja, de ezt a 9 ezret nem nevezném olcsónak, még a rezsicsökkentéssel együtt sem. Persze érvelnek, hogy más országban 15 ezer, ehhez képest a 9 az majdnem a fele. Ja, és akkor úgy tessék nézni, hogy a fizetéseknek hányad része. Ja hogy úgy már teljesen más a kép... de a paraszt csak azt látja, hogy 9 ezer, meg megspórolt x ezer forintot a rezsicsökkentés óta. Aztán sírnak, hogy hát nincs pénz erre, nincs pénz arra, meg hogy tönkrement egyszerre a mosógép meg a tűzhely, mostmilesz. Ja hát kérem nem kéne három autóval járni mindenhová, aztán lenne pénz a két gép cseréjére, sőt, talán félre kellett volna tenni, nem látszatberuházásokra elkölteni.
És ugye emellé jön, hogy egyre többen visszasírják a szoci rendszert.
A huje magyarnak pedig igenis ez kéne. Ha olcsó a villany, másra költ a paraszt. Ha drága, akkor vesz energiatakarékos izzokat, meg spórol, hogy csakazertis ,,átbssza'' a szolgáltatót.
Ha 17 éves szuzival jársz, és ez neked fáj, tehát nem hobbi, akkor lehet, hogy 3X ft-os villany nem is olyan olcsó néked, csak úgy süt belőled a politikai felütés...
az alapozási munkáktól kezdődően teljes egészében újonnan épített, vagy emeletráépítéssel vagy tetőtér-beépítéssel megvalósuló, a lakhatás feltételeinek a vonatkozó jogszabályi követelmények szerint megfelelő lakóegység, amely elkészültét követően használatbavételi vagy hatósági bizonyítvánnyal igazolandó használatbavétel tudomásulvételi eljárásra köteles,
Lehet, hogy rosszul csinálja, de akkor is én járok a 17 éves Suzukival, míg ő a rossz döntései következtében kénytelen egy kétéves ötös BMW-wel közlekedni.
Dehogynem lehet! Rezsicsökkentés+családi adókedvezmény+ új CSOK+sertéshús áfa :D (na jó, ez tényleg csak vicc volt) ... Simán meg lehet nyerni még a 2032-es választást is!
A baj az hogy én csak gondolom, de nem tudom. Megjegyzem, senki nem tudja, mert egymásnak ellentmondóak a rendelkezés egyes szövegrészei.
De ha már bemásoltad -8.4új lakás: a meglévő épület vagy épületrész átalakítása kivételével:-, bemásolhattad volna a kettőspont utáni mondatot is. Mert ott szerepel a tetőtér beépítés és emeletráépítés is.
Magyarul -szerintem- a tetőtér beépítés új lakásnak minősül, de a meglévő épület átalakítása már nem.
Bár szerintem sem dobnak oda 10 misit egy tetőtér beépítésre. :D :D
Az a szerencsés, ha tudod minek mi az ára és annyit is fizetsz érte. Ha csak úgy csökkentik valaminek az árát azért mert csak, akkor az ettől még nem lesz olcsóbb, ergó máshol, más terméken kell megfizetni az árát. Ami meg olcsó azzal miért kéne sporolni?
Ez nem politika, hanem józan paraszti ész. Tudod milyen messze van ez a politikától?
Nem az a baj. Csak az a baj, hogy mindig a mennyiségre mennek a minőség helyett, lásd rezsicsökkentés. Ugyan úgy 9 ezer havonta a villanyszámla kettőnknek, mint régebben négy személyre volt... Ha azt mondom, ezt a támogatást életszínvonal és rezsicsökkentő beruházásokra is lehetne fordítani, az már Kánaám lenne. Megjegyzem, más, normálisabb országokban azon vannak, hogy kevesebb áramot fogyasszon a fogyasztó.
Csak felét adják, másik felét neked kell hozzátenni. Tehát ha csak 1,6 misiért építesz be tetőteret, hiába vagy jogosult 1,2 misire, csak 800 ezret fogsz kapni. Legalábbis én így értelmeztem azt, amit itt olvastam. Máshol egybe az egészet még nem olvastam el, meggyőződésem, hogy az összes tákolmány módosítás eleve terrorcselekmény szép anyanyelvünk ellen! :D
Azon lehetne variálni, hogy kialakítom fürdőszobának az egyik melléképületet, és beteszek egy puffertartályt, mondván a fürdőszobához kell hmv-hez, aztán mégsem, úgysem értenek hozzá :D egy külső zuhany meg jól jöhet. Biztos lesznek hasonló ,,törvénybővítő'' próbálkozások :D de még akkor is elő kell szedni az egyik felét, és mindent számlával kell intézni, aki meg fával fűt, olyan biztos nem csinál ugye ;) :D
8.4új lakás: a meglévő épület vagy épületrész átalakítása kivételével:
12.9bővítés: az OTÉK fogalom-meghatározásának keretein belül − ideértve az építmény térfogatnövelésével nem járó tetőtér-beépítést is − a lakás hasznos alapterületének legalább egy lakószobával történő növelése érdekében végzett építési tevékenység, a meglévő épület, épületrész vagy építmény átalakítása kivételével;
De,ha úgy gondolod,legyen úgy! (mindent a vevőért):-)
És mennyiből lehet az épülethez toldani 40-80 m2-t, vagy beépíteni a tetőteret? A felét úgyis te állod, ha netán még hitel van a házon, mert mért ne lehetne, akkor meg úgysem bővítesz nagyon. Lehet paranoiás vagyok, de mint ha megint csak az járna jól, akinek eleve lenne pénze bővítésre, vagy csak egy kicsi hiányzik neki...
b) a családok otthonteremtési kedvezménye nem haladhatja meg a 3. § (1) bekezdés h) pont ha) alpontja szerinti számlával igazolt bekerülési költség 50%-át.
(2) Bővítés esetén a családok otthonteremtési kedvezményével érintett lakás hasznos alapterülete alatt a lakás bővítési munkálatok megvalósításával elért hasznos alapterületét kell érteni.
(3) Bővítés esetén, ha a támogatott személy a 3. § (1) bekezdés h) pont ha) alpontja alapján vállaltakat meghaladó
mértékben teljesíti a hitelintézet részére a számlabemutatási kötelezettségét, legfeljebb a hitelintézet által
elfogadott költségvetés összegének erejéig bemutatott számlák figyelembevételével, legfeljebb az (1) bekezdés
b) pontja alapján számított összegű kedvezményre jogosult. A családok otthonteremtési kedvezménye e bekezdés
szerint számított különbözete kizárólag fel nem mondott hitelintézeti kölcsöntartozás csökkentésére használható
fel.
h)45új lakás építése vagy meglévő lakás bővítése esetén az igénylő teljes bizonyító erejű magánokiratba foglaltan nyilatkozik arról, hogy
ha) a készültségi fokkal arányos folyósítást megelőzően bemutatja az adott készültségi foknak megfelelő, a hitelintézet által elfogadott költségvetésben szereplő bekerülési költség legalább 70%-áról a támogatott személy saját nevére, a (6) bekezdés szerinti lakás megvásárlása esetén a vételár 70%-a erejéig az előző építtető nevére vagy − amennyiben az előző építtető gazdálkodó szervezet − a gazdálkodó szervezet által a teljes vételárról kiállított számlákat,
Új lakásnak számít, csak szerintem attól számít új lakásnak, hogy külön külső bejárata van.
Én mondjuk a világért nem lépcsőznék, egyszerűen nem éri meg. Mondjuk úgy, rohadtul nem bánnám, ha egy kisebb meteor pont a pincében lévő kazánház elé vágódna be, mondjuk úgy, hogy a kémény meg a kazán még menthető lenne, csak egyszerűen nem építeném vissza a pincét, hanem egy emelettel feljebb vinném :D minden gondom egy csapással megoldódna (nem kéne lépcsőzni a kazánig, a fatárolót egész nap sütné a Nap, a maradék melléképüet meg visszaépülhetne és bővülhetne akár, a fatároló mögött is :) ) :D
Hm, én kezdek belezavarodni, viszont ha a tetőtér beépítése új lakásnak számít, akkor azt lehet, hogy ki tudnám használni. Azt nem értem, hogy ebben az esetben mennyit kellene minimálisan beépíteni? ( a meglevő + tetőtérnek kell lennie minimálisan valamennyinek, vagy csak külön a tetőtérre lesz szabály?)
"Emellett az építkezés helyéül szolgáló építési telek vételárához az építési telek természetes személy tulajdonosa is igényelheti ezt az új támogatást 2016. január elsejétől."
"Amennyiben nem a meddőség miatt nem születnek gyerekek és örökbefogadás sem történik, a Polgári törvénykönyv szerinti késedelmi kamat ötszörösével kell visszafizetni a 10 milliós támogatások esetében."
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfa tv.) a következő 300. §-sal egészül ki:
„300. § A 3. számú melléklet I. részében foglalt táblázatnak az egyes törvényeknek a gazdasági növekedéssel
összefüggésben történő módosításáról szóló 2015. évi CCXII. törvénnyel megállapított 50. és 51. sorát azokban
az esetekben kell alkalmazni először, amelyekben a 84. § szerint megállapított időpont 2016. január 1-jére vagy azt
követő napra esik.
84. § (1) A fizetendő adó megállapítására a teljesítéskor érvényes adómértéket kell alkalmazni.101
(2) Az (1) bekezdéstől eltérően:
a) termék Közösségen belüli beszerzése esetében,
b) előleg fizetése esetében,
c) a 60. §-ban említett esetekben, valamint
d) a 64. § (2) és (3) bekezdésében említett esetekben
a fizetendő adó megállapításakor érvényes adómértéket kell alkalmazni.
egyes törvényeknek a gazdasági növekedéssel összefüggésben történő módosításáról1
50. A 86. § (1) bekezdés j) pont ja) vagy jb) alpontja alá tartozó olyan, többlakásos lakóingatlanban kialakítandó vagy kialakított lakás, amelynek összes hasznos alapterülete nem haladja meg a 150 négyzetmétert
51. A 86. § (1) bekezdés j) pont ja) vagy jb) alpontja alá tartozó olyan egylakásos lakóingatlan, amelynek összes hasznos alapterülete nem haladja meg a 300 négyzetmétert
az általános forgalmi adóról
j) a beépített ingatlan (ingatlanrész) és az ehhez tartozó földrészlet értékesítése, kivéve annak a beépített ingatlannak (ingatlanrésznek) és az ehhez tartozó földrészletnek az értékesítését, amelynek121
ja) első rendeltetésszerű használatbavétele még nem történt meg; vagy
jb)122első rendeltetésszerű használatbavétele megtörtént, de az arra jogosító hatósági engedély jogerőre emelkedése vagy használatbavétel tudomásulvételi eljárás esetén a használatbavétel hallgatással történő tudomásul vétele és az értékesítés között még nem telt el 2 év;
"Az áfaszabályok értelmében újnak tekinthetők azok a már elkészült ingatlanok is, amelyek használatbavétele még nem történt meg, vagy a használatbavétel és az értékesítés között még nem telt el két év."
Ez alapján elvileg még a 2016.01.01. előtti számlák is jók, viszont a rendeletben én sem látok semmit erre vonatkozóan...
Az világos, hogy január 1-től lép hatályba, tehát ettől kezdve lehet igényelni egészen 2019.december 31-ig. DE:
Azoknak is, akik pl. 2015.12.10-én kezdték el építeni az ingatlanukat, de nyílván még nincs használatbavételi? Ők nem kérhetik a 2016.01.01-től kiállított számláikra az adóvisszatérítést? Nekem ez még mindig nem derült ki a törvényből. (Ők alapból buktak például 5 M Ft-ot, csak mert 21 nappal hamarabb kezdték el az építést....?)
Ahogy korábban írtam, ha a lakás, illetve házvásárlás példáját nézzük, akkor ott csak az számít, hogy a használatbavétel mikor történik. Tehát ha egy építtető megépítette a lakást 2014-ben, de csak 2016.01.01 után értékesíti, tehát használatbavétel még nem történt, akkor itt is a 5%-os értendő.
Testvéremék éppen most vannak lakásnézőben pár hónapja. Felhívták az egyik építőt, aki ugyanannyiért hirdeti még most is a lakást, mint 4 hónapja tette és kérdés nélkül kihangsúlyozta, hogy ez már az 5%-os kedvezményes ÁFA-val csökkentett ár...
Ennyire korrektek lesznek az építési vállalkozók... A 22%-os különbözet alsóhangon 5-10 %-át fogják azonnal lenyelni, mert a lakásokra eddig is volt kereslet, legalábbis itt nálunk megyeszékhelyen. Feltételezem Pesten sincs ez másképp.
Ráadásul az sem segít ezen, hogy az emberek nagy része most még CSOK-ot is felvehet párhuzamosan és az építtetők is nagyon jól tudják.
Óriásit kell nőni a kínálatnak, hogy a verseny miatt ténylegesen megkapják az emberek az ÁFA csökkentés okozta csökkenést.
Lényegesen jobb lett volna a törvény akkor, ha az ÁFA-t a vevő igényelhette volna vissza.
Én például ezt a passzust sem találtam a törvényben. Mármint, hogy azokra is vonatkozik-e az adó visszaiglénylés, akik ugyan elkezdték az építkezést 2016.01.01 előtt, vagy van építési engedélyük, ami ez előttre szól, de mondjuk nincs még használatbavételi engedély.
Nem lehet, hogy csak azokra vonatkozik, akik csak 2016.01.01. utáni építési engedéllyel rendelkeznek? Mert ez esetben eret vágok magamon... 2015.11.02-én kaptuk meg az építési engedélyt jogerősen....
Egyébként ennek nem látnám sok értelmét, hiszen gondolom nem az építési engedélyeken lesz a hangsúly, hanem ugyan úgy mint kész lakás, vagy házvásárlásnál, a használatbavételin. Tehát ott is azokra lesz érvényesíthető, ahol 2008. július 1. utáni építési engedéllyel építették, de még nem fejezték be, használatbavételi engedélyt nem kaptak.
Amúgy azt is szinte biztosra veszem, hogy csak a 2016.01.01 utáni számlákból lehet visszaigényelni. (Sajnos ezzel már én is lecsúsztam egy vastag szeletről...).
Mindenesetre ebből is látszik, hogy a részletekre egyáltalán nem figyeltek. Mintha megint nem beszéltek volna egy olyan emberrel, aki éppen ebben a cipőben jár... Tehát akiknek 2016.01.01 előtti építési engedélyük van, de használatbavételiük még nincs, mert építés alatt van az ingatlan....
A lakások árának csökkenése jelentősen hozzájárulhat a lakáspiac fellendüléséhez, új lakások
építéséhez. Az állam ezzel kapcsolatos eszköze az adó, jelen esetben az áfa csökkentése, ami
ma 27%-os mértékben terheli az újonnan épült lakásokat. A Javaslat rendelkezései lehetővé teszik az új építésű lakások esetén 2016–2019 között a kedvezményes 5%-os kulcs alkalmazását."
Ez az egész rendelet egy összecsapot, átgondolatlan, kidolgozatlan valami..
Én személy szerint nagyon örülök neki, mert 6 hete született meg a harmadik gyermekem.
Jelenleg egy családi házban élünk, melyet azonnal felraktam ingatlanos oldalakra, árulom. A telkünk 2200m2, megosztható. A megosztás után létrejövő építési telekre szeretnék építeni, ha minden a beígértek szerint alakul. Egészen pontosan építtetni szeretnék, egy generálkivitelező céggel.
Több homályos része van a rendeletnek, ami rám vonatkozik. Eladom a mostani házamat cca. 10 millióért, kapok (?) még 10 milliót vissza nem térítendőben.
1. Részletekben kapom a 10 millát, vagy a végén egy összegben?
2. Biztos hogy megkapom a támogatást? (mi van ha eladom a házamat, a támogatás meg még sem érkezik..)
3. Ki és mikorra lesz annyira felkészült hogy minden kérdésemre válaszoljon?
4. Az áfa csökkentést/visszatérítést hogyan tudom a legjobban kihasználni? Ki tudom?
5. Építtethetem a házamat generál kivitelezővel vagy minden munkafolyamatra külön kell szerződnöm? Nem szeretnék külön-külön szerződni. ect.
az fordult meg a fejembe mivel járhatnék jobban? Vegyek Baranya nagyvárosában egy nagy 90-110 nm es polgári lakást és újítsam fel ,vagy vegyek egy építési telket 3-4 millióért és építsek egy ekkora tégla vagy könnyűszerkezetes készházat?Nincs 3 gyerekem és nem is tervezem... :)
Rengeteg ember pl Győr és Pest környékén még építés alatt lévő kis alapterületű házakat "szociális méretűházak" lefoglaltak van aki ki is fizetett és sajnos nem tud mit tenni ,mert a jobb házak lakások hamar elkelnem ha nem lép időbe. Magyarul megszívták, mert nem tudnak mit tenni.
Én azt hallottam ,hogy csak január 1. után kiállított számlákra érvényes ,és arra sem ha valaki még 2015-ben előleget adott vagy előre kifizetett újépítésű lakást vagy házat vett.annak megkell fizetni a 27% áfát és csak a 2016ban kifizetett részősszegre veheti igénybe az 5%os áfát.
Ott az szerepel, hogy az ÁFA visszatérítésre a 2008. júliusát követően építési engedéllyel rendelkezők jogosultak.
Ez rendben van, az viszont nem derült ki számomra, hogy a 2015. évben kiállított számlák utáni ÁFA különbözet is visszaigényelhető vagy csak a 2016. januári 1. utáni számlák jöhetnek szóba.
Nekem nem mindegy, mert 2015-ben már kiállításra került a számlák egy része.
És a bérlakás lényege , hogy megfelelő lakbért fizet érte az aki használja. Addig amíg fizeti. Ha nem fizeti, akkor rövid időn belül el kell hagynia, nem pedig hosszadalmas perekkel húzni az időt.
Ha nincs jövedelme az állam kiegészíti vagy ráveszi hogy szerényebb körülmények között éljen.
Néha néha feljajdul egy két széplélek hogy bérlakást kell építeni. Hozzáteszem, hogy a jajgatás helyett miért nem kezd hozzá épít eggyel többet és kiadja. Senki sem akadályozza meg ebben.
Mo.-on van kb. 4,1 - 4,2 millió lakás.....
és ebből jó 400 ezer 410 ezer üresen áll. és ekkor megint jönnek a naivak ,hogy ez mecsoda pazarlás / Az / bé kéne költöztetni arra rászoruló családokat. Szép gondolat, csak nem megy - kivéve forradalmi időkben, de most szerencsére ne az van.
nos ebből a 415 e ből legalább 80 -90 e felújítandó, vagy felújítás alatt van,
kell egy éppen lakható üres lakás katasztrófára - árvíz , földrengés. tűzeset, robbanás...... stb, legyen 50 e db., aztán van vagy 60- 70 e un. másodlakás hosszú a munkába menő út , barátnő stb, tehát van aki megengedheti magának,
van nagyon sok üres és lakható lakás olyan helyen, ahol nincs élet nincs munka, nem kell a kutyának sem legyen ez is úgy 70 e db.
Nos marad még majd 140 e. üres és lakható lakás megfelelő helyen.
ezeket vagy kiadják vagy nem.amit kiadnak legyen a fele, így még mindig marad 70 ezer, amit csak azért nem adnak ki, mivel a tulaj félős. Fél attól hogy olyan csapdába kerül ahonnan nehéz lesz kikecmeregnie.
Miért ??
Mert az un. lakás törvények szarok, használhatatlanok.
Ezéárt nem adják ki ezek a jóemberek a lakásaikat és ezért nem építenek a vállalkozók piaci bérlakást.
Ezen lehet sírdogálni, de a helyzet ettől nem változik.
Van aki fog építkezni van aki nem. Amúgy tömegesen új lakás eleve nem kell. Stagnál a lakosság száma, sőt ha levesszük egy nagyon széles népréteget, amely eleve nem tud nem hogy építkezni, de még karban tartani sem, akkor ez csak ráerősít erre a gondolatra.
Nyilván csak a bontások számát kell új lakással kiegyenlíteni.
ha azt vesszük, hogy a reprodukció valahol 1,2 - 1,3 körül van, akkor 4 nagyszülőnek csak egy onokája vagyon - a nagyszülők meghalnak az onoka költözik valamelyik lakásába.
Ez csak egy intézkedés nyilván lök valamit az építőiparon is, de nem minden.
én baromira nem. ugyanis nekem már megvan a házam, hitelem sosem volt, és a három gyerekem is megvan. ha meghagyják az adókedvezményt, akkor talán nem az én adómból fizetik mindezt, ebben kell bízzak.
Igen, nagyot kaszál az aki igénybe tudja venni, az a vállalkozó akinek lesz munkája, az állam, mert a több munkahely több adót generál és Te is mert a most megszülető gyerekek fogják a nyugdíjadat megtermelni.
Amúgy meg nyilván minden rendszerben vannak hibák, ez majd kiderül idő közben.
Én ebben nem lennék olyan biztos. Ezen valakik kva nagyot fognak kaszálni. Ugyan abba a pofonba beleszaladnak sokan, mint az előző nagy szocpol átverésnél, hányan is voltak akik bebukták és eladósodtak?
Tudnék fényképet linkelni a homlokzatról de nem látszik rajta semmi érdemleges a vakolat és díszkeret miatt. Az sejthető, hogy a koszorú alatt van bőven az ablakok teteje és ahogy a tetőtéri, belülről burkolatlan ablakokat nézem, áthidalók vannak az ablakok fölött.
Nem veszi meg az anyagot 27%-os áfával, mert az is 5% lesz. A munkaerőnek ehhez semmi köze, maximum nőni fognak kicsit a bérek, attól meg nem fog tönkremenni senki sem, ha sok munkájuk lesz.
Kénytelen lesznek benyelni, és olcsósítani, mivel ha nem, akkor mások elhappolják a munkákat, akik olcsóbbak. Annyival több munka nem hinném hogy lenne, hogy mindenki tarthatná a jelenlegi árakat.
Kíváncsi leszek az új évtől az generálkivitelező cégeknél milyen áron lesznek beárazva a komplett tervek amiket Ők építenek fel. Gondolok én a könnyűszerkezetes és készházakra.A 27% os áfa helyett csak 5% lesz.Milyen %-ba emelik ebből adódóan a házak árát.
miért az éves ótópálya megyei matrica nem igy van? nemrég vettem uj autót. a régit meg még nem adtam el. átteni 1700 vagy mennyiért akkor lehet ha eladtam. évest 5000 ért lehet venni 2 hónapra...apróság csak bosszantja az embert. mi t az hogy az M3 bevezetőt 4 hónapig felturták hogy ne szalagkorlát legyen hanem beton.
én meg azt hittem hogy létre fog jönni egy új sáv. amit reggel befele, este a kifelé forgalomnak nyitják meg, mint más országokban. vagy telekocsi sáv...
És itt nincs esély, hogy elviszi az árvíz a vályogházat? Ha az akarat meglenne, egyszerűen és buktatók nélkül tudnál olcsón házat építeni, vagy felújítani. De addig marad a másik út, mindennek utána kell járnod, ki kell magad képezni egy minimális szinten, ha nem akarod hogy átbsszanak...
És én ezzel mit tudok csinálni? -400 ezremben lesz akkor, bár azt úgysem kapnám meg. Ha betelik a pohár, átmegyek a határ másik felére dolgozni. A jövedelmed 60-70%-a úgyis adó formájában vándorol el. És akkor még csodálkoznának is, ha mondjuk a kanadai mintára bevezetett kfgb-t mindenki úgy csalná el ahogy tudná.
Majd valakiknél egyszer csak kattan valami a fejekben, aztán elkezdenek robbantgatni...
Ott ezt belekalkulálja minden szereplő, és ami rossz azt megmondják ha tudnak róla lásd a sok felújítós műsort a tv-ben. Nálunk meg egy ramaty szerkezetre is azt mondanák betonból van az uram.
a felelősségbiztosítás nem kormányzati kérdés. mármint egy lbrlis országban. egyszerűen így működik a jól működő kptlzmus. az egyik biztosító rájön, hogy ha ezt bevezeti akkor megszerezhet bizonyos ügyfélkört. majd hogy ne veszítsen ügyfeleket, bevezeti a másik is. nálunk is pedzegetik hogy ha lenne hiteles kmóra állás, akkor lehetne az alapján.
svédországban a gépjárműadó is így van, egyet fizetsz, és kattintgatod hogy a héten melyik kocsiddal jársz.
Nagyon nagy munka, ahogy korábban jelezték. A legnagyobb probléma, hogy a régi kiváltót ki kell venni az új alól (támasz!). Ezt csak úgy lehet, hogy az új jóval hosszabb mint a régi. Én nem csinálnám csak ha muszáj. De még akkor is meggondolnám.
hát attól hogy valamit lehet valahol, nálunk még nem biztos. multkor canadaban voltam. ott egy appon kell bejelölni hogy hét melyik napján, vagy a hónapban melyik heteken, már nem emléxem. de csak arra kell kgfb t fizetni. a többi napra nem kell mert nem használod az autód. ílyen van??? na nálunk mért nincs.?? btw tök logikus
brutális meló. új áthidalás kell minden ablak fölé, majd a régit ki kell szedni vagy el kell vágni, amivel pont az újnak az alátámasztását bolygatod. nekem az áthidaló egybe volt betonozva a koszorúval, emiatt betont kellet vágni/vésni.
Lenne egy laikus kérdésem. Megoldható-e és ha igen, mennyire nagy munka egy meglévő házban, ami B30-asból épült, van rajta homlokzati szigetelés, az ablakokat feljebb tenni mondjuk 20-30 centivel? Alacsonyan van a parapet magasság és ebből következően az ablakok teteje sincs elég magasan. Szerintem utólagosan emeltek az aljzaton de ez csak tipp, a lényeg, hogy alacsonyan vannak az ablakok.
Nem ingyen, azt mondják, hogy a már most meglévő háromgyerekesek támogatása fejenként 400 000 Ft-ba fog kerülni minden magyarnak, a majdaniakról még nem mondtak semmit.
Azért az, hogym alatt nem kell engedély az elég veszélyes lenne. ondjuk ha rámborul mint építőre az rendben van. Ha anyósra akkor méginkább. De mi van akkor ha nem saját kezüleg építem, vagy eladom? A tettes és az áldozat nem lesz azonos.
Na pont ez az. Az építkezéseken úgy tudom a fal a legolcsóbb. Tehát sikerült annyira beszabályozni, hogy lényegében meg sem éri. Az egyik cél pont az lehetne, hogy olcsó házakat húzzanak fel, na ezt tökönlövi akármelyik törvényrendelet. És akkor ha szigetelni akarod, még drágább is, mint egy téglaházat.
Na de ott a földház. Azzal mi van? Hasonló. Az lenne a logikus, hogy kiszámolják, táblázatba foglalják, egyszer ellenőrzik az anyagot, egyszer meg az építkezést és kész. Olcsó is lenne, meg szabályozva is lenne. Teszem azt, 10*10 méteres házhoz kell x cm falvastagság, max y méter hosszú gerendák, és z terhelhetőségű agyag. Csak ugye az valakiknek nagyon nem érné meg. Vagy pl. 40m2 alatt ne kelljen semmi papír, ha rádburul, te vagy a felelős.
Az megint más. De különben is, az USA-ban lehet könnyűszerkezetest építeni, aztán el is viszi a tornádó. Na akkor nálunk mi a fenéért olyan nagy baj, ha az olcsó vályogot életedben max kétszer elönti az árvíz?
Azt nem tudom hány falu épült ártérre, de az nagyon bszta a csőröm, amikor követelték!!! a házaik ingyenes újjáépítését az illegálisan ártérre építkezők.
Én arra céloztam, hogy semmilyen konkretizálás nincs arra vonatkozólag, hogy mire lehet igényelni az adó visszatérítést. Mert az építkezés költsége igen-igen tág fogalom.
De úgy látom, hogy ez csak a CSOK-ra vonatkozó rész.
Eszerint azért érdekes kérdés, hogy annak is jár az ÁFA visszatérítés, aki 2009-ben épített, de már van használatbavételi, vagy lakhatási engedélye is?
Illetve még valami. Azt a törvény mely paragrafusa rögzíti, hogy miből lehet visszatérítést kérni? Ha én viakolorozom is a házam, akkor ennek az ÁFA-ja is visszajár? Vagy pl. a konyhabútor... A bank például csak akkor adja meg az utolsó részletet, ha ez is be van építve. Ez is építési költségnek számít? Ez a rendelet nem sokat mond....
Az a baj, hogy azért időnként ez nem igaz, és se nem tudod előre, se nem elfogadható mértékű a kockázat. Igen könnyű összedönteni egy vályogházat valamilyen emberi mulasztással, amiből van százféle, vagy egy egyszerű csőtöréssel.
6/A.Adó-visszatérítési támogatás8/A. § (1) Aa) legfeljebb 150 m2 hasznos alapterületű összkomfortos lakás vagy a legfeljebb 300 m2 hasznos alapterületű összkomfortos egylakásos lakóépület természetes személy építője vagy építtetője az építési bekerülési költség megfizetéséhez, illetveb) az építkezés helyéül szolgáló építési telek vételárához az építési telek természetes személy tulajdonosaadó-visszatérítési támogatást igényelhet.(2) Az adó-visszatérítési támogatás az (1) bekezdés szerinti költségekre egyidejűleg és legfeljebb egy alkalommal, legkésőbb 2019. december 31-ig igényelhető.(3) Nem igényelhető az adó-visszatérítési támogatás az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 10. § d) pontja szerinti termékértékesítésre.(4) Az adó-visszatérítési támogatás összege megegyezik az építkezés helyéül szolgáló építési telek, valamint a lakás vagy lakóépület építéséhez megvásárolt anyagok és igénybe vett szolgáltatások számlájában feltüntetett és a kiállított számla szerint megfizetett általános forgalmi adó összegével, de legfeljebb 5 000 000 forint.(5) Adó-visszatérítési támogatás esetén az igénylő építő vagy építtető a kérelem benyújtásakor teljes bizonyító erejű magánokiratba foglaltan nyilatkozik arról, hogy nem kötött vagy az építési munkák befejezéséig nem köt olyan kivitelezési szerződést, amely alapján a vállalkozó az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésre alkalmas lakás vagy lakóépület felépítésére és igénylő részére történő átadására köteles.(6) Adó-visszatérítési támogatás igénylése esetén a 2. § (2), (8) és (9) bekezdésben, 3. § (1) bekezdés a)–d), f ), h) pontjában, i) pont ia)–ic) és if ) alpontjában, j) pont ja) és jc) alpontjában, k)–n) pontjában, (1e), (2), (3), (3b), (4) és (6) bekezdésében, 5. §-ában, − az adó-visszatérítési támogatás építési telekre jutó része esetén a 12. § (3) bekezdésben és a 13. § (1) bekezdésében foglaltak kivételével – a 9–19. §-ban foglaltakat is megfelelően alkalmazni kell.(7) Az adó-visszatérítési támogatás építési telekre jutó részét az építési telek vételáráról kiállított számla benyújtását követően, egy összegben folyósítja a hitelintézet a támogatott személy fizetési számlájára.(8) Az igénylő ugyanazon hitelintézetnél egyidejűleg nyújthatja be az adó-visszatérítési támogatás és a családok otthonteremtési kedvezménye iránti kérelmét és a magasabb összegű támogatásra vonatkozó, a 9. § (5) bekezdése alapján számított, az értékbecslés és a helyszíni szemle díját nem tartalmazó, legfeljebb 30 ezer forint bírálati díjat köteles megfizetni.”
Kérdésként kapásból felmerül bennem, hogy ez most mégis kikre vonatkozik? Mert csak azt írja le, hogy 2019. december 31-ig, egyszeri alkalommal, egy összegben lehet igénylést benyújtani. De akkor is, ha folyamatban van az építés? Mi van azokkal, akik mondjuk fél éve kezdték el, félkész a házuk és van 2015-re mondjuk 10 M Ft-ért számlájuk, de a másik felét csak 2016-ban kapják meg?
Nem tudom hogy vagytok vele, de én még mindig nem látom a részleteket. Csak annyi történt, hogy szakszavakkal írják le ugyanazt, amit eddig is elmondtak már. :S.
Most rakták rá a tetőt a házunkra és nagyon pozitívan csalódtunk a fenti terekben. Bár alacsony a dőlés szöge, mivel majdnem négyzet alakú a ház, ezért a tetőt relative magas lett, így egész sok a hasznos tér odafent.
Semmiképpen nem szeretnénk ezt kihasználatlanul hagyni, de pár dologra szeretnék rákérdezni.
Ahhoz, hogy ez a tetőtér akár a későbbiek folyamán lakószobának minősülhessen, tehát ezzel a hasznos alapterület növekedni tudjon, van-e bármilyen előírás, a tetőtérbe feljutást illetően. Mivel padlástérként használtuk volna kizárólag tárolásra, ezért a garázsból gondoltunk egy feljárót, de csak lenyithatót. Ezt biztosan módosítani fogjuk egy fix lépcsőre. A lépcsőnek van majd 4 méternyi helye, ezen kellene lehetőség szerint egyvonalban megoldani a feljutást.
Ez nagyon szűken elegendő lenne egy fix lépcsőnek úgy számításaim szerint, hogy még éppen hogy kényelmesnek is mondható. (19 cm magas lépcsőfok, ami 25 cm mély). Kérdés, hogy egyáltalán nevezhetem-e valaha lakószobának, ha garázsból kell felmenni? (Nyilván nem állandó használatra szánt hálószobát szeretnénk itt kialakítani, de például egy mozis, vagy vendégszobát mindenképpen el tudnánk képzelni).
E-naplót csak úgy tudsz megnyitni, ha van jogerős építési engedélyed, ha jól tudom.
Az meg egy dolog, hogy lehet bele hülyeségeket írni. Ha ellenőrzéskor kiderül, akkor jön a bírság. Ha jól tudom a fővállalkozót, vagy a naplózásra kötelezett személyt büntetik. Azt viszont jó tudni, hogy ha nincs fővállalkozód, akkor az építtető (vagyis a tulajdonos) minősül annak,
Adót is meg lehet próbálni csalni úgy, hogy hülyeségeket írsz az adóbevallásba.
Az ezeregy kiskapu országában gyakorlatilag az is előfordulhat, hogy két tök ugyan olyan építkezés esetén egyszer az építtető lesz a hibás, egyszer meg a kivitelező :D
Nem értek az ilyenekhez, de elvileg bármire köthető szerződés. Ha én ebbe azt írom, hogy semmi felelősséget nem vállalok, akkor engem jogilag nem lehet meghurcolni.
Azt sem tudom hogy vannak a büntetések, sajnos engem ez valószínűleg nem fog érinteni... pedig terveim azok lennének :D
A feketén az egy érdekes kifejezés, ugya ha nem nyitsz e-naplót, vagy nemhivatalosan van ott a kőműves, akkor mi van? Jön az ellenőr, ott egy félig kész tégla melléképület, na akkor mi van? Ki építette? Hát a Józsi... milyen Józsi? Naugye... persze, négyzetméterkorlátba ütközik, megvágnak, jön a büntetés. Na de mi van, ha ezzel a kutya nem törődik?
Számomra az is kérdés, hogy mit jelent ebben az esetben az, hogy feketén.
Ahogy írtam is, tegyük fel, hogy megvan az engedély, megvan az e-napló, és szerencsétlen építtető talál magának egy árban/egyebekben megfelelő (legalábbis azt hiszi, hogy az lesz) "brigádot". Megköttetik a szerződés, azt gondolom, hogy innentől kezdve nem feladata az építtetőnek a brigád átvilágítása (van-e neki ez meg az), főzi a kávét, a munka halad, minden szép és jó.
Kérdésem apropója az olvtárs múltkori kérdése az e-naplóval kapcsolatban, és az a tény, hogy az e-naplóba a kivitelezőnek (ha jól látom) nem kötelező megadnia pl. a kamarai számát :) De nekem kell tőle kérnem, utána kell járnom (és az egyebeknek)? Érdekes probléma.
Átlag építtető addig jut el, hogy házat az építész tervez, hát keresni kell egyet. Onnantól meg már adják alá az utat.
Sőt, most már addig se. Józsi szomszédjának a lányának az unokaöccsének a keresztapjának a szomszédjának xy cég épített egy házat, hát megkeresem azt a céget, és lszrom hogyan, majd ők intézik, de nekem meg lesz egy házam.
Teljesen más a jog és a törvény a fővárosban - műholdképeken figyelik, építettél-e valamit az udvarra -, meg falun, ahol úgy épülhetnek házak, hogy talán még a helyi önkormányzat sem tud róla...
Az engem is érdekelne, mi történne, ha mondjuk feketén építettnék egy kőművessel egy házat. Kapják el ha tudják ugye, nekem meg mutassanak olyan törvényt, hogy nem építtethetek házat. Biztos van ilyen, csak fogalmam sincs mi lenne a büntetés - már azon kívül, hogy le kell bontani, vagy utólag engedélyeztetni -.
Bizony nem egyszerű ez az egész. Én arra is kíváncsi lennék (ha már nemrég felmerült a kamarai regisztráció és egyebek), hogy meddig terjed mondjuk az építtető felelőssége/büntethetősége. Legyen az építtető egy teljesen átlagos felnőtt, aki nem tud sok mindent az egészről.
Azt tudja, hogy meg kell nyitni az e-naplót, és ezt meg is csinálja (csináltatja valakivel). Talál egy kivitelezőt, megállapodnak. Józan paraszti ésszel azt gondolom, hogy eddig terjed az, amíg neki el kell jutnia. Kell-e vizsgálnia, hogy a kivitelező kamarai tag-e, és megfelel-e egyéb feltételeknek (ha vannak ilyenek)? Hogy vezeti-e rendben az e-naplót? Hogy hoz-e magával mondjuk FEMÜ-t stb.?
Ezek érdekes kérdések, amiről azt hiszem, hogy az átlag építtető szinte semmit nem tud.
Ez nem a spórolásról szól. Akárhol máshol felhúzhatsz pl. egy vályogházat vagy dombházat, minimális engedélyekkel. De itt pl. eleve úgy kezdik, hogy be kell vizsgálni az építőanyagot. Agyag nagyjából ahány helyről veszed, annyi féle van. Statikailag meg sem felel, mégsem dőlnek össze a vályogházak. Tehát be kell vizsgáltatnod az agyagot, amiből építeni akarsz, persze ez is minimum többféle, még ha egy helyről ásod ki, akkor is. Nem tudom mennyi egy ilyen bevizsgálás, de biztos hogy egy rakat papírmunkával jár, meg ilyen-olyan engedélyekkel.
Ha az országban egyszerűsítenék és racionalizálnák az összes hivatalos papírmunkát, jó pár százezer ember lenne hirtelen munkanélküli...
az tény sztem,h. picit talán már tulzásba vitték ezt az egész eloirt dolgokat...(most fejeztuk be), de ugyfogtam fel h. 1x teszed bele azt a cementet vagy sodert v. bármit.....
sztem még az unokám is megörökölheti ezt a szekezetet ugymond, mert sporolhatsz csempén , vagy amin tudsz,de ne a szerkezeten!
Alapkérdés!Senki nem vitatja hogy minek engedély bármire is?Engedély, statikus építész,ilyenolyan tanusítványok...fizessfizessfizess..
Megértem ha egy bazi batonszar plazat húznak fel, ott kell.Rádől a parasztra a betongerenda aztán szopacs.
A saját házról beszélek.
200 éve is állt a ház amit Józsi bácsiék felhúztak,ma is bírja.Ha valaki nyilatkozik hogy saját szakállára akar építkezni,abból amiből akar(természetben fellelhető anyag) akkor hagyni kell.
Nekem jó a sár,jó a gömbfa gerenda,letojom a hőtérképet, a besorolást.Mert nem érdekel.
Miért nincs egy kategória a saját maguk építkezőknek,akik természet adta anyagból akarnak, akiknek nem kell engedély?
Max nem adnak rá lakóépület címet.Na és?Attól még zokszó nélkül lakok benne hogy ők minek nevezik.Nem értem, miért nem hagyják élni az egyszerű embert?
Szerintem nem attól folyik, hogy kinyitod. Én is így csinálom egyelőre. Addig van folyás, amíg fürdünk, és beszorul a pára. Amint szellőztetve van, leszárad mindenhonnan szépen.
a szivattyu 45 foknál kapcsol nálam, és 3.fokozaton megy.
most reggel visszavettem 4-re, a még ures szobát 3-ra. meglátjuk mit mutat.
ja már ha itt tartok:).....furdoszobánál ti mit csináltok a pára esetén? plafonig csempézve van(amugy lényegtelen) ,amikor furdunk még nincs kinyitva a buko, miután ebbe a hidegbe rányiztom az ablakot a falon folyik le a viz meg az ablakon meg mindenhol.
Nekem felső tekergetese is segített. A konyhán ugye hol elzárom, hol megnyitom, attól függően megy-e q gáztűzhely. Alsot nem nyitogatnam ilyen gyakran.
Termo szelep meg fel sem merült.
Nekem a kazántól legtávolabbi helyiségem hidegebb volt és nekem is azt javasolta a kazános-fűtéses, hogy az elfolyó szeleppel hangoljam a fűtőkört, ergo ahol jobban fűt, mint igénylem, vagy melegebb, mint a többi helyen, ott zárjak rajta, hogy a távolabbi helyekre még melegebb víz érjen oda. Sokat nem kell ezzel játszani, nem teszed tönkre a szelepet...
Meg javasolta még, hogy programozzam a kazánt nagyobb keringetési sebességre ne hagyjam automatán ha az előbbi nem segít, de végül a szeleppel hangolás segített.
Mi az, hogy ,,külön oda-vissza''??? Megy a cső a kazánháztól végig a házon, és arról ágaznak le - régi rendszerek alul vagy felül -, vagy a kazánházból a szélrózsa irányába - beton alatt - minden radiátorhoz külön oda-vissza páros megy - új építésűeknél lehet ilyen -? Ha a pufferből egy cső megy ki és egy megy be a házba, akkor próbáld (mármint ha a kazánból megy a pufferba, és onnét a házba, de lehet olyan is, hogy a kazánból a házba, és a puffer csak leágazik). HA viszont fel van osztva több körre, akkor fingom nincs, elvileg a kazánházban ahol indul a kör, ott lehet szabályozni, ott próbáld meg.
Estét. Nem lehet, hogy az a szoba a rendszer vége? Az utolsó radiátor a leghidegebb, az első a legmelegebb. Főleg, ha kisebb a radiátor.
Nyisd meg a kis szoba radiátorát teljesen, a többin meg zárj egy kicsit, egy időbe beletelik, de be tudod szabályozni a rendszert. Nálunk is ilyen, de minket nem zavar, mert a hálószoba legyen picit hidegebb - kb. 2-3°C-kal -, mint a többi helyiség. Vagy csak szimplán nyugati vagy észak-nyugati a kis szoba, netán leárnyékolja valami.
most költöztunk be a házunkba, és ugye elkezdtem futeni.
23,5 fokra van beállitva a termosztát(vegyes pufferrral), és azt vettem észre hogy mig a nappali ter 23,5 fok(kb 50m2), addig a kis12m2 szoba erezhetoen hidegebb.
miéert van ez? a nappali szintén oldalt van mint a szobák.
uj épitesu.....fennt 20cm gyapot. mi lehet a probléma, mivel sarki a szoba a gerengázat miatt ugye nem tudtam csak közé tenni, igy viszonylag inkább 15 gerenda van 90 fokba. remélem érthetoen irtam.
Itt most az lett volna a lényeg, hogy nem kell erre egy misit rákölteni, ha meg lehet oldani pl. a harmadából is.
Létezik hőmérséklet kapcsoló, páratartalomra is van szerintem valami elektronika, egy pc venti meg aprópénz, és sokáig bírja. Ha okosan csinálja az ember, akkor még 30cm falat sem kell fúrni, hanem pl. az ablaknál oldja meg.
A gázoskra is sokan haragszanak most, mondván ha a gázbojlerre tényleg előírják a légbeömlőt, akkor kikötik a gázt. Igazából mind a két oldalt meg tudom érteni, nagyanyám paneljában negyven éve ott a szellőző, és piszok hideg jön be télen, de egy ronggyal eltakarja - nem a szellőzőt, hanem rá merőlegesen - és kész. Másrészt meg sokan nem szellőztetnek, és sok belőle a baleset, haláleset. Pedig két óránként sem kerül sokba kinyitni az ablakot, 10 perc szellőzéssel kb. 0,3°C-ot csökkent a hőmérséklet, hát azt csak kibírom, a zasszony fázós, kell neki a 24°C, de már lassan leszoktatom róla :D tüzifa még van, de igen, spórolhattam volna még, majd meglátjuk ha hideg lesz, akkor mennyi fogy, meg milyen hatással lesz a kétóránkénti szellőztetés, marha kényelmetlen, de lassan rászokok arra is :D
Ha lambériát tennék a szobák mennyezetére, azt rögzíthetném az egyébként a gipszkartont tartó fémszerkezetre vagy inkább alakítsak ki újabb tartószerkezetet a gipszkarton alatt, a gerendákról lelógatva?
Működik, tök jó, de csak nappal, és azért ezt is meg kell csinálni. NEM filléres ez sem. A sörösdoboz a legkevesebb, a hozzávaló körítés, beszabályozás, ventilátor, vezérlés, kondenzkezelés is fontos.
Mesélne róla valaki? ,,A légkollektorral gyakorlatilag légfûtés valósítható meg, mellyel akár 50%-al is csökkenthetõk a fûtési kiadások.'' Mondjuk nyáron? :D vagy párszáz m2 légkollektor felett?
Legyen ez a sarok fából 4ocm széles és 8 cm magass.
Készítesz egy L alakú facsapokkal összeszerelt profilt, ami egy 4ox2cm széles darabból és 6x2cm darabból áll. A belmérete 38x6cm-es.
A falra húzol egy vízjegyet, úgy hogy a mennyezettől 7 cm legyen, arra felszerelsz dübelekkel egy 4x4-es fenyőlécet, a szoba egész kerületére, a vízjegy felé.
Aztám 4o-5o cm-ként felszerelsz a mennyezetre egy 36 cm hosszú és 7 cm széles gyalult csolos deszkát (kannira), merőlegesen a falra, kiplattolod a 4x4 léc helyét, és betolod a léc felett a falig. A deszkák rögzítése: két kifúrt vinklis fémfüllel (a mennyezethez - ehhez kell egy spéci gipszkarton dübel, ha a mennyezet gipszkarton) és egy 7ox5-ös facsavarral lentről a 4x4-es profilon keresztűl, előfúrással.
Erre a vázra rögzíted a L-t vastag 5omm-res lővőszeggel. Marad 1x2 cm rés a mennyezet és a doboz között, ott be tudod szúrni a ledsort. Ha a fal nem egyenes, és nem lesz az, kell gyalulni a L hosszabik szárából.
Az L profikat max.4 méteresre készítsd és idegen féderrel toldjad. A sarkokba gérbe kell vágni...
A helyén felszelve pácolnám és lakkoznám, mert az illesztési hibákat (és a lővőszegek helyét) össze lehet dolgozni előtte rendesen.
Nincs valakinek egy rajza kéznél, hogy az alábbi képhez hasonlót hogy tudom gyorsan megoldani, összerakni U alakban a szobában, ráadásul az U középső száránál csak a plafonhoz tudok rögzíteni.
"(6)255 Aki vállalkozó kivitelezői tevékenység végzésére nem jogosult, de a tevékenység jellegének megfelelő szakképesítéssel rendelkezik, kormányrendeletben meghatározott építőipari kivitelezési tevékenységet csak saját vagy a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény szerinti hozzátartozó céljára végezhet."
Téglagarázzsal mi a bajod? Kocsinak nem jó? A falra miért nem tudsz semmit feltenni? Csak rontanál az osb-vel, és tűzveszélyesíted. Ha hideg akkor klasszikus módszerekkel, kívülről szigeteld, belül meg vakold simára és meszeld le.
Egy kis segítséget szeretnék kérni. Szeretném a műhelyemet felujítani, egész pontosan a falát. Ez egy tégla falú garázs, elég régi, kb. 5x3 méteres. Van egy másik helyiség, ami ugyanilyen és gipszkartonozva lett, de sem a kinézetével, sem a rászerelhetőséggel(polcok, stb) nem vagyok kibékülve. Ezért úgy gondoltam, OSB-vel fedném a garázs falát. Külföldi oldalakon nagyon sok ötletet lehet találni, kiváncsi volnék itthon épített-e már valaki ilyet, ha igen, mire érdemes figyelni.
Milyen vastagságút szükséges venni, hogy elbírjon kisebb-nagyobb polcokat, meg úgy általában legyen tartása. Függőlegesen vagy vízszintesen érdemes beépíteni? Szigetelés szempontjából elég, ha hagyom az osb és a fal között a levegőt, vagy érdemes közé tenni bármi szigetelő anyagot? Alapvetően egy műhely ez, szóval azért nem akarok túl nagy költségekbe veri magam, de mégis szerteném, ha kicsit konfortosabb lenne. Előre is köszönöm a segítséget.
Tehát édesapámnak van szakmunkás vizsgája a villanyszerelésről, sőt gyakorolja is azt, de nem mint egyéni vállalkozó, csak mint munkavállaló. Nem kamarai tag tudomása szerint (az ilyen jellegű adminisztrációban ő sosem volt erős :)).
Lehet hülyeség, de ha kell egy számsorozat, amivel tudsz az e-naplóba írni, akkor ahhaz a legkisebb dolog hozzárendelni, hogy mire jogosult az ürge. Persze Abszurdisztánban erre gondolom nyolc külön papír van, ahol egyik nem biztos hogy ,,látja'' a másikat :D
Beszéltem erről már korábban, de a napokban lesz aktuális, ezért szeretnék egy megerősítést, hogy biztos minden rendben legyen.
Új építésű ház, villanyszerelés. Édesapám és én csinálnánk, neki van megfelelő szakképesítése, viszont nincs semmilyen kamarai tagsága (nem tud róla...) és nincs vállalkozói igazolványa sem. Főállásban dolgozik egy helyen, ahol a főnöke rendelkezik az FMV-hez szükséges papírokkal.
Jól tudom, hogy az adminisztrációs feladataink a következőek:
- NÜJ számát elkérem (van ügyfélkapuja, így már NÜJ száma is)
- Behívom mint családtag
- Elfogadja
- Ő szerződést köt az FMV-vel
- Ezt a szerződést, az FMV jogosultságát igazoló dokumentumokat és édesapám szakvizsgáját feltöltjük a dokumentáció közé
Kihagytam-e valamit? Kell-e bármilyen fél között még egyéb szerződés, egyéb igazolás, amit fel kell tölteni?
Ilyet nem is találsz de száradási és kötési időt igen. A kötési idő plusz egy nap elegendő a ragasztónak és a benne lévő párolgó részeknek hogy a ragasztott anyaggal az történjen amit akarnak. A parafa rendesen fogja szívni a lakot. Kb 3 réteg kelleni fog hogy látható nyoma legyen (már ha nem kezelt lapokat vettetek).
Igen, ez is igaz, sajnos. ,,Szerencsére'' engem nem érint az ilyesmi, bár tervek lennének egy jó kis házra, garázzsal és kazánházzal egybeépítve, esetleg szinteltolva.
Vehetsz és építhetsz most is nehezebb anyagból, csak az drágább úgy tudom.
Gyapotot a falra csak akkor, ha vályog vagy tömés, vagy olyan fóbiád van, hogy nem lélegzik a műanyag fal. Amúgy ha tégla, akkor mehet rá az eps vagy a grafitos.
ez sajnos nem igaz. modern soklyukú exta-hőszigetelős téglára is kőzetgyapot az ajánlott, illetve már az n+f-re is, ha nem vagy megelégedve a hangszigetelési értékével. mert az azoknak egyre szarabb, minél hőszigetelőbb.
B30-ra pont mehet a grafitos (mert nehéz) de 15cm az ajánlott vastagság, mivel annak jó szar a hőszigetelő képessége. a hangszigetelése viszont meg kiváló. (a km tégnának meg mégjobb).
Az autó azért más, megvettem 6-7 éve az aksit, még nem merült le, pedig heteket áll. A titok, hogy eggyel nagyobbat kell venni, mint amennyit kér a kocsi.
40°C-os vízzel nyilván semmire sem mész, ha öntöttvas radiátoraid vannak, padlófűtésnek meg még elég. Ha a lakás hőmérséklete pl. 18°C alá esik, akkor indul a szivattyú. Annak még nem olvastam utána, hogy mi van akkor, ha hideg a víz... gondolom nem indul, egy jó villanyszerelővel meg pár kiegészítővel ez könnyen megoldható. Keverik úgyis az előremenő vizet.
Előbb-utóbb rétegződik, erre van egy rakat tapasztalat a pufis témában, gondolom. De ha hideg, amúgy is fel kell fűtened.
Van pár ökölszabály, így kb. be tudod lőni a házad alapján. De azt is ki lehet számolni, hogy x liter víz pl. -15°C-ban meddig lesz neked elég y hőigényű házra.
Sziasztok! Fali parafa burkolatot készítünk. Pattex parafaragasztóval teszi fel a férjem, már gyakorlatilag kész van. A probléma az, hogy sehol nem találtunk arra vonatkozóan információt (a ragasztó gyári leírásában sem), hogy ragasztás után mennyi idő múlva lakkozható le a parafa. Van erről valakinek valamilyen ismerete? Előre is köszönöm a segítséget!
Hát ez oké, de milyen előremenő hőmérséklettel fűtöd fel, és mennyi energiát lehet belőle kinyerni? Mert ugye az autó akkuja még lehet, hogy félig van, amikor már nem indítja be a motort, itt is kérdés az, hogy mikor már 40 fokos a víz, akkor mire mész vele? Hát az 50-nel? Mennyire rétegződik benne, mekkora szivattyú kell stb.
Azt a legegyszerűbb kiszámolni, ha megvan a kazán teljesítménye, hogy mennyi idő felfűteni, a fordítottja engem jobban érdekel.
Az úgy van, hogy az áldozat nekiáll keresgélni a neten, számolgatni, aztán rájön, hogy a pénztárcája nem engedi, hogy 3 naponta tudjon befűteni. Utána nézi a kisebb (olcsóbb) példányokat, ki is néz egyet, 2 naponta kéne befűteni. Aztán már majdnem megveszi, amikor is kimegy a szobából, és megnézi a helyszínt. Hoppá, nem fér be az ajtón, csak egy akkora, amivel naponta be kell gyújtani :D így tehát lesz egy 1000-1500 literes. Nagy ritkán két darab, ha pénzes az ürge.
Pufferes témában vagy itt kiszámolják neked. Mennyi gáz fogyott, mekkora a ház hőigénye, milyen a hőszigetelése, mekkora a kazánod, stb. Mert ugye annak sincs sok értelme, hogy másfél napig fűtöd a pici kazánnal a nagy puffert :D
Vagy ,,B'' verzió, kiszámolják mekkora kell, a gyári drága, így hegesztesz egyet a helyiségen belül, így nem kell bevinni az ajtón. Vagy szétvágsz egy régi 3000 literes gáztartályt, és bent meg összehegeszted.
Mivan? Maximum ha eddig spóroltak a ragasztóval. Sokan nem teszik rá azt a mennyiséget, amit előírnak, mert 1, drágább az anyag és 2, többet kell vele dolgozni.
Hát én is fával fűtök de még csak kályhával. :-) Jövőre kazán és mellé puffer is lesz :-) Tégla fal csak azt mondta a 2 kis kőművesem hogy a grafitos-hoz több ragasztó kell.
A hőkamerával max azokat a hőhidakat látod meg, amiket itt is megmondunk neked, nem tudom számolnak-e hozzá valamit is.
Pl. a régi műkő albakpárkány tuti hőhíd. Meg meglátod, hogy milyenek az ablakok. Én tudom, hogy a mieink nem a legjobbak, mert mindig párásak.
Amúgy meg minimális, 1-2%-okat jelentenek a hőhidak. Persze minél több van, annál több, de nem biztos, hogy ki fogod bontani a redőnyt meg az ablakot, hanem helyette levered a külső vakolatot, és beteszel annyi hőszigetlést, amennyit elbír.
Gyapotot a falra csak akkor, ha vályog vagy tömés, vagy olyan fóbiád van, hogy nem lélegzik a műanyag fal. Amúgy ha tégla, akkor mehet rá az eps vagy a grafitos.
Nem a bemérésért kéne fizetned. Megkeresel egy építészmérnököt, aki tudja használni a Winwatt-ott, pl. itt Kömkel nicknéven találsz ilyen embert ;) aztán ő kiszámolja neked, megéri-e a vastagabb. Tudni kell hozzá eddig mennyi gáz fogyott, mennyi a ház hőigénye, stb. Nem tudom mennyit kérnek egy ilyen számolásért, de a nagy általánosságok ingyen voltak azoknak, akik itt kérdeztek :D
Én sima üveggyapotot teszek a padlásra, a kőzet drágább lett volna. Oké hogy zöldebb, jobb egy picivel, de nem szándékozom járkálni a padláson.
Betonfödémre mehet simán is, de pl. ha nem olyan vastag, lehet kell alá párazáró fólia, a szakik majd itt megmondják.
Nézd meg a kőzet meg a nikecel u értékét, üveggyapot pl. 0,039-0,044, néha betesznek még egy nullát, nem tudom miért :D na ha ez az u érték sokkal jobb a kőzetgyapotnál, akkor használhatod a falra azt is, csak drágább lesz. Nem kicsit.
Vagy dobj a padlásra 30 centi üveggyapotot, várj egy évet, spórolsz a fűtésszámlán, és mehet a jobb jövőre.
Mi fával fűtünk, szóval nekünk inkább a komfort miatt kell, nem nagyon bízom benne, hogy sokkal kevesebb fa fogyna, aztán max pozitívat csalódom :D puffer is kéne, mert reggel 14-17°C-ra keltem eddig ősz óta, és még hol vannak a mínuszok...
miert? lehet a szigeteles az elso lepes utana meg a szellozorendszer. en pl. most ilyenbe gondolkodok, hosszutavon.
a bemerest en ugy 10 20k-ra saccolom attol fuggoen merre lakik az ember, es en inkabb elobb bemernem es utana szamolgatnam, mert a hasamra utok es 10-15 cm biztos jo lesz nah abban nem hiszek... foleg ugy hogy a kismeretu tegla is eleg tag definicio...de ez csak az en velemenyem
Óh, ez mind mind világos volt nekem már a nagybejelentés pillanatában. Részemről ez az egész költői kérdés, mert nem vagyok jogosult ebben sem, és a szocik idején se voltam jogosult semmire. De sokan mások se lesznek, ügyelni fognak a részletekre, természetesen full sikerszériának fogják tálalni. Csak fontosabb a stadion ugye, kazánházzal meg pláne.
Olyat soha nem fognak lépni amivel az egyszerű, tisztességes földi halandónak segítenének. Kíváncsi vagyok miről terelik most a szót, de a földmutyi tuti közte van, hisz a 300m2-es háznak kell a hely mondjuk a Velencei tó partoldalában.
- Csak azt tudtam, hogy haladni fogok előre, és minden kölykömnek veszek házat. Soha nem fogadtunk el semmiféle segélyt. Többször is behívtak, hogy adnának nekünk nevelési támogatást, de én azt mondtam, hogy adják inkább más szerencsétlennek. Pont azért, hogy később ne vessék a szemünkre, hogy azért van ennyi gyerekünk, hogy abból éljünk meg.
Juci Néni:
- Így visszanézve lehet, ha elfogadtuk volna, és ha szegények maradunk, akkor nem piszkált volna minket annyit az APEH, meg a VPOP. De sebaj, mert ezt is kibírtuk. Hihetetlen összegű, több millió forintos bírságokat kaptunk, amikről később, a befizetés után mondta ki a bíróság, hogy jogtalan volt. Pedig évente ellenőriznek minket és mindig, minden rendben volt.
Mennyivel is nőtt a bürokrácia az elmúlt négy-nyolc évben? Csökkent a parlamenti képviselők létszáma, ezt látod. Azt meg nem látod, hogy létrejött pár tucat ilyen-olyan sóhivatal...
Ne is keresd a választ, mert nincs. Egyszerűen hülyék a törvényhozáshoz.
Az örökbefogadás is szigorodni fog, pont azért, hogy a gyorsan beadott két-három purgyét a nagypapa meg a nagymama ne tudja örökbe fogadni zsíros összegekért. Elvileg. Viszont lehet megmarad ez a kiskapu, és másikat csuknak be.
Hitelképesnek kell lenni, 10 misi meg 25 évre 3% fix kamattal durván megéri.
Vannak, akik gyerekfelnevelésből élnek. Szerintem ők is működhetnek majd nyugodtan tovább, maximum nem lesznek hitelképesek.
Megoldják, attól nem kell félni, a lényeg itt van, hogy mindenki erről beszél, aztán majd pár nap múlva kiderül, hogy lényegében a semmi vitatkozott a fél ország :D Na általában ilyet akkor csinálnak, ha valami nagy balhéról akarják elterelni a közvéleményt.
"az építési engedély iránti kérelmet" miatt nem pontos az idézet,de figyelemfelhívó lehet.
"Az előremutató tervezést segítő módon új épületek építésére 2016. január 1-jétől hatályba lépnek a közel nulla energiaigényű épületekre (a továbbiakban: KNE) vonatkozó követelmények. Ezeknek a szabályoknak az épületek engedélyeztetése és kivitelezése esetén még nem minden esetben kell megfelelni; csak akkor, ha 2020. december 31-e után fog megtörténni az épület használatbavétele (hatóságok használatára szánt vagy tulajdonában lévő épületeknél 2018. december 31. után), és az építési engedély iránti kérelmet 2016. január 1-je után nyújtották be."
Hát ez az üvegház nagyon gagyi volt, és minden üvegnél beázott, az elképzelés az volt rá hogy 10cm-es pur szendvicspanel, és még a belső gipszkarton és szendvics közé kőzetgyapot, amennyit bevesz, így atom szigetelt lett volna. De már az a baj 2 hónap késésben vagyok, a gyerekeim most is a kocsiban vannak fűtök rájuk mert nem tudom hova tenni őket, nekem pedig muszáj haladnom a tetőcserével. Ez a 4cm es pur szendvicses doboz nagyon szép csak épp fűteni nem tudom mennyire jó, sejtem hogy a saját elképzelésem 3 szor jobb lenne, csak tényleg nincs aki haladna vele, nem csak ígérgetni tud
Sajnos az a baj, hogy eddig meglehetősen sok macerával járt a CSOK építés esetén. Szakaszosan folyósítják, nyűg a banknak, nyűg az építtetőnek a teljes adminisztráció. Pontosan annál a készültségi foknál kell állnia a háznak, amelyre a kiutalást meghatározták. Sok banknál pl van egy 5-5 %-os eltérési lehetőség, ami jóval életszerűbb, nagyon nehéz pontosan belőni, hogy az építtető és az értékbecslő szerint is ugyanott áll-e, ahol kell.
Rengeteg a nyitott kérdés, úgy gondolom január elejéig sok konkrét választ nem kapunk, mert szerintem igen-igen sokan most pakolják csak össze az ünnepek alatt a törvénymódosítást és szabályozási rendszert (senki se irigyelje őket...).
Bízzunk benne, hogy életszerűbbé válik az egész és gördülékenyebbé válhat az építkezés. Jelenleg sajnos indokolatlanul túlszabályozottnak látjuk mi, akik benne vagyunk. Mindannyiunk oldalakat tudna írni arról, hogy hány hetes, hónapos állásidőkkel kell számolni, hány tíz és százezres többletköltség merül fel egy mostani építkezésen, mint mondjuk 15 évvel ezelőtt. (Elég csak abba belegondolnom, hogy pl. a gázbekötést a 240 napra vállalja a közműtársaság... Gyakorlatilag a ház már régen állni fog, mire 30 méter csövet lefektetnek az utcában...).
Most tervezünk tetőtér ráépítést. Erre vajon hogy vonatkozik majd?
Figyelembe véve azt a vicces tényt, hogy az ingatlan meglehetősen túl van a megengedett beépítettségen (mi 3 éve vettük, az ingatlan több ütemben épült-bővült, 1970 és 86 között), és egyébként minden négyzetméterére engedély van (megvannak a régi papírok).... Mi egy négyzetcentivel sem akarunk már terjeszkedni, csak fölfelé...
Mitől lehet, hogy a tetőtérben(eddig nem) csak úgy random helyeken előjön a gipszkartonon 200 forint nagyságú vizes folt.
15 éves bramac a tető. A fede fal gipszkarton, fólia szigetelés stb. eddig semmi, most viszont már két helyen jött ki folt. Meghajszárítóztam és elűnt.
Állásában a párazáró fólia megsérül és ott alakulhat ki?
Üvegházat kár volt szétverni. Csak szigetelést kellett volna feltornyozni rá és osb-vel belül leburkolni közte hőszigetelő. Kintről vízhatlan lett volna, és gyorsan megvan. Hát nem épp rétegrendbajnok, de átmenetileg tökéletes lett volna úgy is, nem? Most viszont csinálhatsz belőle 2 réteg osb közé párahelyes hőszigetelést :) mint egy könnyűszerkezetes készházban. Tetőnek mehet kátránypapíros-bitumenes valami, amerikai módra. Az egész pár nap alatt összedobható azzal a nem épp toppos lakatossal is.
sziasztok azért ide írok mert itt megfordul sokmindenki akinek van fogalma arról amit kérdezek.
Voltam már itt pár kérdéssel de még mindég nem oldódott meg a gondom.
Csinálnom kell egy fűtött helységet min 14m2 plusz wc tusoló, és csak árammal tudom fűteni, egy daikini A+ klíma lesz rá.
és az egyik ötlet az volt hogy veszek kamion dobozt 6.2 méter körbe szigetelem 10cm,es nikecellel.
a következő ötlet az lett hogy van egy üvegházam abból kiszedtem az üveget, kap egy 10cm pur szendvicspanel borítást, és abban lesz kialakítva a 2 helység. e mellett döntöttem, de sorban a lakatosok nem értek ide, aki ideért na az nem volt a toppon, csak hegeszteni tud, így kb amióta elterveztem 2-3 hónap alatt semmire nem haladtam. Magam nem vagyok elég elszánt az egész megépítéséhez, mert nincs elég szerkezet lakatosi tehetségem hozzá.
Sajnos be kell látnom hogy csak olyanban gondolkodhatom amit magam is tudok csinálni.
Ami a nagy baj hogy az idő eltelt, a tél hideg lassan ideér.
Így megint ötletelés, vagy megint a kamion doboz és körbeszig 10cm-el, vagy találtam ezt
"A kormányzat emellett számos olyan intézkedést hozott meg, amelyek megkönnyítették az örökbefogadás folyamatát. Csökkentek az adminisztrációs terhek és az úgynevezett alkalmassági vizsga is egyszerűsödött.”
A rendezvényen, melynek célja az örökbefogadást segítők együttműködésének elősegítése és a szakmai párbeszéd elindítása volt, számos ágazat és szakma képviseltette magát, így kórházi dolgozók, védőnők és örökbefogadási szakemberek folytattak diskurzust a témáról és a jogi környezet kihívásairól."
örökbe fogadni gyereket hivatalosan, a megfelelő állami szerven keresztül tovább tart mint három lombikprogram. évek. és nem kettő. Az örökbeadható gyerek is kevés, és durva feltételeknek kell megfelelni ahhoz hogy kaphass. Simán vannak anyagi feltételek is, ha nem látják biztosnak hogy alsó középosztály szinten fel fogod tudni nevelni a gyereket, nem adják oda.
Viszont az már biztosnak tűnik, hogy örökbefogadott gyerek is gyerek... Lesz itt bőven Árvácska. Akkor meg a 40 éves limitet nem értem. Van az a korosztály aki pont kicsúszik mindig mindenből.
Hát a régi tető alá biztos nem mertem volna letenni 100 ezer forintot :D ja, hát a szigetelőanyag árát kétszer kell kiadni, ha kell fólia is ide-oda...
Meg ugye még volt pénz tetőre, két misit ezek után nehezen szed össze újra az ember. Egy szakértő monda, milyen nagy baj, hogy a magyarok gyűjtögetnek, majd elköltik a pénzt egyből, ahelyett hogy gyűjtögetnének, és a kamatot költenék el, beteszel ide havonta 20 ezret, 10 év múlva kiveszel 300 ezer kamatot. Ja, fsza, csak abból hány év múlva lesz több mint 1 milliós szigetelés? :D gazdag lennék, akkor könnyen fialtatnám a pénzem...
Az ltp ha lefut, abból épphogy meglesz a falak szigetelésének anyagköltsége... épp elég lesz kigazdálkodni a vakolást meg a festést. Meg hogy le kéne verni körben a vakolatot a házon... hááát annak nem biztos hogy nekiállnék. Ablakok körül persze, egyértelműen, úgy egy centivel vastagabb xps fér be, de az egész házon... aztán kiszedni a kapu oszlopát, mert csak hőhíd lenne. Akkor már a másik oszlopot is, és megcsinálom normálisra a kaput... meg akkor már szabványosítani kéne a villanyórát (egy fázisunk van), az is egy százas, mert a szigetelést később nem bontom meg, az is tuti... igazság szerint jobb lett volna a tetővel együtt, de lehet azt utólag is javítani.
Hát nem tudom. Eddig itt nem nagyon nézték a városképet, szóval sok helyen építsen aki amit akar elv is érvényesülhet.
Gyapot. Beton födémre nem kell semmi fólia, gyapotra sem.
Fafödémre kell alá is fölé is (záró és áteresztő talán, annyira nem néztem meg mert nem az van).
Ha szarul zár a tetőd, erősen ajánlott a tetejére páraáteresztő.
De hogy a nem közepére mi kell, arról mindenhol hallgatnak... annyit találtam, hogy ahol hideget kaphat, oda párazáró kell. Tehát veszek párazárót, meg hozzá való ragasztószalagot, nem olyan drága, csak ki kéne számolgatni hány meter kell. A terv az, hogy a szarufa közöket kibélelem párazáró zsákocskákkal, amik a padlás belső fele nyitottak csak. Rögzíteni szerintem nem kéne, mert egyrészt a szarufához meg a talpszelemenhez szerintem nem fog odaragadni, másrészt meg megszakad a párazáró folytonossága. Ezekbe a zsákocskákba vagy beteszem a gyapot végét, így a talpszelemen szigetelése is megvan, vagy pedig csak 20-30 centis csíkokat vágok a tekercsből, és azt teszem be a résekbe, majd összekötöm valahogy az egész tekerccsel. Nem néztem, de elvileg méterenként vannak a szarufák. Legalábbis illene méterenként lenniük...
Egy jó tippet találtam, könnyen méretre szabható elvileg a gyapot tekercs szélessége, ha nem bontjuk ki, hanem fóliástól méretre vágjuk.
Aztán hogy mi lesz a gyakorlat, na arról fingom nincs...
Akkor lényegében mi az értelme az egésznek, ha minden marad ugyan az? Csökkentjük a település önrendelkezését, az állami fennhatóságot, és ezzel együtt az állami bürokráciát meg növeljük? Költői kérdés volt.
Egyre többet olvasok az üveggyapot telepítés módjáról :D mindenhol a lefekteted oszt kész módszert alkalmazzák...
Végül is a cikket elolvasva, nem totális hülyeség, csak totális önfényezés.
Be kell tartani a beépíthetőséget, a magasságot, meg a telekhatároktól való távolságot. Tehát most nem utcaképnek nevezik, hanem szabad építésnek, aminek néhány korlátja van, de lényegében ugyan az mint régen. Maximum lehet zöld meg hupilila tetőd is. Viszont ez nem tudom hogy fér össze a bejelentési kötelezettséggel... tehát bejelentem, hogy telekhatártól telekhatárig építek egy nyolc méter széles házat. Fel is építem. Aztán jönnek, hogy ezt nem lehet. Akkor most mi van?
Úgy gondolnám, ezt nincs az a hülye aki törvénybe foglalná :)
Most megyek és elolvasom a cikket.
Tervezek egy eloteret, ha az engedély drágább lenne, mint az építési költség, biztos megoldanám okosba. Rengeteg helyen látni pár négyzetmetereket.
Messze van még az év vége addig bármi lehet. "Engedély" biztos, hogy kell, te se örülnél, ha a szomszédod hirtelen tornyot építene az ablakod elé. Csak nem úgy fogják hívni, és más sóhivatal fogja az aktákat tologatni. Ne várj csodát, a lényeg az lenne, hogy ne ücsörögjön rajta senki ezer évig sok pénzt lenyúlva a semmiért. De még az is lehet, hogy tképpen semmi se fog változni csak szebben lesz tálalva.
Többek között a feltételes módú, alanyi ragozású, egyes szám első személyű alakban mindig -nék a végződés, függetlenül a tőben található magán hangzótól: én kérnék, én adnék.
„A véleménynyilvánítás az egyéni önkifejezés alapja lehetővé teszi az egyén számára, hogy vágyait, gondolatait, szándékát megfogalmazza, másokkal megossza. A véleménynyilvánítás szabadsága minden közlés szabadságát magában foglalja, mégpedig függetlenül annak módjától, értékétől, erkölcsi minőségétől és legtöbbször valóságtartalmától is.”
"Simonyi Zsigmond mintegy 120 évvel ezelőtt azt írta, hogy amit valahol magyarok egy bizonyos módon mondanak, az magyarul van, és helyesen van magyarul. Nem végeztem vizsgálatot, de a „-nák” használata hátul képzett igetövek után becslésem szerint a magyar anyanyelvű beszélők legalább 20-30 százalékának a nyelvhasználatára jellemző lehet (nem mintha a pontos számok fontosak lennének); ezeknek az embereknek ilyen az anyanyelvük, akár tetszik, akár nem. Milyen alapon utasítja bárki rendre azt, aki az anyanyelvét használja?"
Nem is értem, mikor fordult ez a dolog ennyire politikai vetületbe :S.
Van egy lehetőség, lesz egy lehetőség, ennek az építéssel összefüggő vetületét lehetne maximum ezen topik keretén belül megbeszélni. A törvényt nem mi hozzuk, maximum annak értelmezésében kaphat itt az ember tanácsokat.
Ezzel összefüggésben azért megkérdezném, mert ez témába vág.
Arról van-e hír, hogy csak saját építőnek csak az anyagokra fog visszajárni a 22 %, vagy a munkadíjakra is? (Fontos kérdés, mert számos esetben anyagokkal együtt kötik a vállalkozói szerződéseket, ezután viszont célszerű kettészedni a dolgot, ha csak anyagra vonatkozik a visszatérítés).
De azért a ház szélét csak nem hagyom ki, ha már van gyapotom. Maximum tönkremegy. Na ezt akarom elkerülni. Szóval mi a titka? Vagy itt mindenki cserélgeti a gyapot szélét x évente?
Én azt olvastam, hogy eddig lehetett bővítésre is, de a tervek szerint, legalábbis Lázárbácsi szavaiból úgy tűnt, kifejezetten új lakások építésére vagy vásárlására lesz kihegyezve.
Jó'van, akkor gyere és szigeteld körbe :D Megnézem ahogy benyomod a centis xps-t oldalra, majd bevakolod :D
Akkor is baromság :D jellemző viktorékra, hogy egy amúgy remek ötletet képesek úgy szétbszni, hogy még véletlenül se működjön jól.
Építkezések áfá-ja 5% lesz. Fsza. De van az országban nem is tudom hányezertízezerszázezer használaton kívüli ház és lakás. De azért építsünk még. A városban, pedig nem nagy, kb. 3-4 ember biztos abból él, hogy van 5-15 ingatlana. Ami amúgy nem lenne gond, na de miből van...
De azt nem mondják az istenbarmai, már bocsánat, hogy adok 8 millió forintot, váltsd ki a hiteled, és vállalj be 3 gyereket. Ugyan úgy megpörgetné a gazdaságot. Nem lenne jobb? De. A szocpol mindig úgy működött, hogy vagy jókor voltál jó helyen, vagy nem.
De legalább valami pislákoló láng legalább rejtőzik az ötlet mögött. Ha felújításra is lehetne használni, meg többféleképpen is, az úgy már jó lenne. De hogy csinálj három gyereket, és nem nézzük miből, mert 30-40 ezerből meg lehet élni, az megint egy baromság. Eddig is csak az járt jól aki jól keresett, és ezután is ez lesz.
Oké, Gazsi csinál három gyereket, 20misis házba költöznek. Utána mi lesz? Fenn tudja tartani a családját? Hány olyan család lesz, ahol a szülői támogatás kimaradása miatt fizetésképtelenek lesznek?
De nem térhetnénk vissza arra a hőszigetelésre? :D
Ne haragudj, hogy ezt mondom de butaságot beszélsz és néminemű tájékozatlanság is látszik.
Annak is adnak támogatást, akinek már van lakása, de kicsi és a 3 gyereknek nagyobbat szeretne.
Ilyenkor eladja a lakását (amit rokonnak nem adhat el) és amikor már nincs a nevén ingatlan, akkor megveheti vagy megépítheti az újat.
Ezzel próbálják azt elkerülni, hogy ne nyerészkedésből második ingatlant próbáljanak megszerezni a mi adónkból.
A 10 millió önrész meglehet, ha eladja a lakást. (optimista feltételezés)
Az egy nehéz kérdés, hogy egy fiatal, nulla pénzzel rendelkező házaspár hogyan fog lakáshoz jutni.
Az is egy kérdés, hogy akinek csak használt házra van pénze, az kap-e támogatást. Ha jól tudom CSOK-ot kaphat.
Egy szónak is száz a vége.
A szoci kormányok nem adtak semmit.
Most lehet többféle juttatást is igénybe venni - az egy dolog hogy kinek és mennyit - de napok óta csak a rikácsolás meg, hogy milyen rossz és semmire nem való.
Ha tényleg rossz, akkor nem kötelező igénybe venni, több marad az államkasszában másra. :)
A vicc viszont az, hogy még nem is ismerjük a törvényt, de már ítélkezünk.
Erről egy sztori jut eszembe a pedagógus béremelésről:
Húgom tanár. A fél testület háborgott, amikor be akarták vezetni az életpálya modellt és a béremelést, hogy ebből sem lesz semmi, (hiszen a korábbi években megszokott volt a felelőtlen ígérgetés).
Igaz, hogy a bevezetés során rengeteg probléma merült fel (néhány igazgató azt gondolta, hogy a tanároknak az iskolában töltött munkaidőt órán kell tölteni, stb...), de érdekes módon senki nem mondta, hogy köszönöm nem kérem ezt a fizetésemelést.
Hitelfelvételhez hasonló előzetes turkálás az életében.
A szocpolnál is előfordult, hogy nem jött össze a gyerek, akkor most jobb a helyzet, mert CSOK-ban lehet örökbefogadott vagy az új asszony már meglévő és veled közösen nevelt gyereke is.
Ha utolsó kettő lehetőségből meg egyik sem megfelelő számodra, akkor meg lehet visszafizetni az ingyenpénzt és talán jogosan kamatostul.
Aki gyereket akar, ne a CSOK miatt akarja, az próbálja természertes úton,, ha nem megy jön az inszemináció (ami Mo.-n megalázó, hosszú és drága procedúra) és ha az sem megy és nagyon akar gyereket az örökbefogad.
Egyenlőre azonban úgy látom, hogy megint csak a sógor-koma-jóbarátokjárnak jól és nem az a fiatal értelmiségi házaspár aki szabadulni akar az albérletből.
Mégis mit jelent egyáltalán az, hogy tudja teljesíteni? Itt nem egy gazdasági számításon múlnak a dolgok. Éppen egy családtervezési kérdésre kellene alapozni financiális döntést, nem?
Honnan tudja előre, hogy nem szól közbe özvegység, válás, meddőség? Hogyan kell majd ezt a döntést felelősségteljesen meghozni?
Pont emiatt kell az embereknek felelősségteljesen gondolkodni. Ez európában hellyel-közzel már megy.
Nálunk csak azt látja a sok félkegyelmű, hogy jár most 10+10 millió. Vágjunk bele, aztán majd lesz valami.
Szerintem az vágjon bele, aki tudja is teljesíteni.
Amúgy a devizahiteleknél mi volt. A sok "alulképzett közgazdász" felvette a devizahitelt és röhögtek azon, akik forinthitelt vettek fel. Aki forinthitelt vett fel az tisztában volt a kockázatokkal.
Utána meg sírtak a devizahitelesek, hogy mentsék meg őket, mert hülyék voltak. Állambácsi meg kénytelen volt segítséget nyújtani, hogy ne kerüljenek százezrek-milliók az utcára. ÉS EZ A MI PÉNZÜNKBŐL TÖRTÉNT.
Sírni meg lehetett, hogy nem fizette ki az állam helyettük a teljes adósságot. Szerintem örüljenek, hogy közpénzből kaptak valamennyi támogatást.
Nem viccelek. Sajnos. Ez nem munka lesz, hanem közmunka. Vagy rabszolgamunka, ahogy jobban tetszik. Aki eladósodik annak kötelező lesz, tisztára mint a röghözkötés.
Igazán azokkal fognak ki.aszni akik nem jogosultak ilyesmire, hisz mindenki erre a 10-20 millióra fog ráugrani, ergo a többi többet fizet. És mi van akkor, ha valaki bevállalja a gyereket, de nem jön össze. Vagy a bank meghitelezi az egészet, amit az állambácsi fizet nullába, HA megvan a gyerek, ha nincs akkor eladósodtak a pitsába?
Az ereszcsatornához legközelebb eső első egy-négy sor cserép, ami kisebb szöget zár be, mint a többi cserép. Tehát mint a távol-keleti házakon, kunkorodik felfelé a tető széle.
Az a szerepe, hogy a tetőről lefolyó víz megtörjön, és ne meredeken menjen a csatornába, hanem csendesedjen :D megtöri a víz folyását, és lassítja. Mint mikor az élményfürdőben a kamikáza csúszda alján már vízszintesen gurulsz lefelé, nehogy agyrászkódást kapj.
Értem én hogy motor, de nem vehetem ki a betonkoszorút :D
Aki tervezte, már a nagy Rákosi elvtárssal építi a szocializmust valahol alattunk...
Egyáltalán nem baj hogy ott van a koszorú, csak nem volt pénz, idő, meg szaktudás körbeszigetelni a tetőfelújítás előtt... kinyomhatom purhabbal a cseppenőlemez alatt, de akkor a purhabra fog cseppenni, nem pedig a földre... pepecs meló megcsinálni. Minimális a hőveszteség azon a pár centin. Azaz majd minimális lesz, ha egyszer elkészül a szigetelés :D
Mi az a csegés? Nem néztem, de a csatorna az eredeti helyéről kb. 3-5 centit mozdult el kifelé és felfele, esetleg 6-7cm-t, nem másztam fel megnézni. Mondjuk hogy normálisan van megcsinálva, de ez hogy visz közelebb a gyapothoz? Nem fogom arrébtenni az ereszt...
Nem egy cserépen csendesedik, azt szaknemértő szemmel is látom.
Az itt a nagy kérdés, hogy milyen fóliával, és hogyan kell fednem, körbeburkolnom a gyapotot a betonkoszorú mentén? Vagy arra gondolsz, hogy hajtsam fel a gyapotot a tetőfóliára, mint amikor a tűzfalnál is feljebb húzzák a szigetelést, hogy felfele kelljen kerülni a hidegnek ahhoz, hogy be tudjon jönni a padlásra? Centis xps-t meg szerintem nincs értelme a cseppenőlemez alá nyomni.
Ha nincs manzard, akkor is rossz az a betonkonzol, mert hőhíd.
Körbe kell szigetelni, de hogy miként, azt kérdezd meg attól ,aki tervezte.
A talpszelem is hőhid, azt is szigetelni kell felülről.
Hány centi van a cserép csegésétől a csatornáig?
A csendesítő nem az, hogy az utólsó cserépléc kannin van, ami feldobja egy kicsit az utolsó cserepet, hanem a szarufákra rávágott 1.2-1.5m hosszú elem, és két talpszelem kell hozzá. Akkor nem egy cserepen csendesedik a víz, hanem négyen.
Steve, a fenti témában kifejthetnéd, mert én pl. semmit sem olvastam erről a 10+10 misiről. Csak attól félek, hogy a zorbán a tezsvíreivel fog jót tenni. Milyen feltételek lesznek? Van egy érzésem, hogy mi a zasszonnyal már megint bebuktuk... vagy veszünk még egy házat?
Van akinek 11gyereke van, 52 unokája, 6 dédunokája, de összesen nincs 100 év munkaviszonyuk. Ők aztán a nyugdíj biztosítékok! No meg hiába lesz itt 11millió ember, ha munkahely meg annyi lesz mint most.
A CSOK eléggé felemásra sikerült, nem valós segítség még mindig. Most bedobták a 10+10 milliós lehetőséget, minden részlet nélkül, eddig ez sem nyugtatott meg.
Tényleg jó lenne találni valami megoldást az otthon teremtésre, mert kis hazánk egyik legszegényebb részéről származom és pontosan látom, hogy hal ki a környék, mert nincs mód a boldogulásra és a kitörésre helyben...
Azért van még pár megoldás a nyugdíj biztosítására. A sok kis kedves gyermek felnevelése, iskoláztatása sem két fillér, az állam részéről sem. Szóval, ez a legyen sok gyerek, mert akkor lesz aki eltartson legalább 20, de inkább 30 évre megtervezett program nélkül nehéz lesz...
Egyébként meg a nyugdíjpénztárak működtek volna, egy részük elég szép nyereségeket ért el, csak hát úgy tűnik nem éppen tőzsdezsenik fektették be a pénzt.
Az önkéntesek 10 éves futamot figyelve most is nyereségesek és a kötelezők is azok lettek volna, nem az állam kezelte volna a pénzt, csak felügyelte a működést...
Mindenhol a világon öngondoskodás van. Persze itt is van olyan, ha félre tudsz tenni havi 100-200 ezret, lesz nyugdíjad...
Pont ez volt a lényeg, hogy az optimális 40 éves futamidő alatt nem kellett volna 100 ezres nagyságrend. Önállóan, most már kell, mert 10 év eltűnt.
A jóistenke áldjon meg, ha már észt nem osztott olyan nagyon sokat, azért jó modor nem ártott volna...
Valamit meg kéne érteni,például a lényeget.
Erről beszélünk.
Az állam nem fejőstehén és a hiányzó pénzt be kellett tenni,hogy a nyugdíjakat
ki lehessen fizetni.
Most már csak 15-20 évünk van(előtte 30 körülről csevegtek), hogy ezt megoldjuk, mondhatod a megoldást, mert a mostani vezetésnek fogalma sincs. A jelenlegi nem fenntartható nálunk gazdagabb országokban sem.
Én meg fogom oldani, sőt ha minden igaz a gyerekeimét is, de másik 2-3 millió szarban lesz a nyugdíjas idején...
Az ,hogy a magánpénztárak milyen nyereséggel vagy veszteséggel dolgoztak
az ebből a szempontból teljesen mindegy.
Dehogy mindegy.
Ha van egy közösség pl. 3 fős, mind a három rendelkezik keresettel
és ebből 1 v. kettő azt mondja,hogy én félre teszem a jövedelmem ti meg fizessétek a rezsit
és a többi kiadást.Hát ez egész ferrnek tűnik.
Kötelező dologról beszélünk. Milyen 1 vagy kettő azt mondja, hogy nem?
Itt a baj az, hogy a 3 keresettel rendelkező 6 másikat tart el és ez 20 éven belül 8-9 közötti szám lehet.
Ha minden vállalkozót rákényszerítenének hogy törvényesen működjön, összeomlana a gazdaság. Hogy a figyfenébe fizetne az alkalmazottaknak, meg még ezer felé? Azt csinálná, mint a tesco. Elküldi az alkalmazottak 40%-át, aki marad, az meg végezze el az elbocsájtott emberek munkáját IS. A vállalkozó nem tudna hasznot termelni, az autógyárak meg mennének Romániába.
Őőőőő... tetőfólia és a cserép között szellőzik, a tetőfólia alatt a padlástér maga csak akkor, ha a cseppenő lemez alól kap valamit, meg van két lőrés a tűzfalon. Beton cserép. Nem igazán értem mit írsz, nem értek a szakmához, de talán jókat válaszolok :D :D
Páraáteresztő fólia akkor nálam a bramac cseréphez adott tetőfólia. Az párazáró/eresztő?
Na várjál, te most a tetőre magára tennél szigetelést? Én a betonra akarok.
A csatorna nincs alacsonyan, és én még olyan új cserepezést nem láttam, ahol ne lenne csendesítő. A csatorna felett ugye még van madárháló, ott szellőzik. A csatornán átbukhat, nagy baja nem lesz semminek.
Szarufa szarufa... azokat a nagyokat fél méterenként bssz... meglestem, azok vissza vannak vágva, csak a csendesítőnek vágott fa van a betonra fektetve, és nem, nem lehet visszavágni...
Tényleg, talpszelemen, így hívták! :D
Na itt egy kép:
De akkor most már rátérhetnénk arra, hogy is kell szigetelni? :D
Még egy dolog és ígérem nem fogok építkezésen kívüli témákról írni.
Ha mindenki rendesen fizetne adót és nem csalna a vállalkozásában- mert ugye aki bérből él attól levonják, akinek cége van az nullára kihozza a költségvetését - akkor több folyna be az államkasszába és akkor mindenkinek kevesebbet kellene befizetni.
Gyakorlatilag a bérből és fizetésből élők tartják fent az országot.
"...Ha az ország fele kap 10 milliót, azt a másik fele be is kell, hogy fizesse..."
Ezt jól látod.
És szerintem természetes is, hogy azt támogatjuk akik tesznek a lakosság gyarapodásáért és áldozatot hoznak azzal, hogy felnevelnek három gyermeket. Ők fogják megteremteni nekünk a nyugdíjat és az országnak a fenntartható gazdaságot.
Aki egy vagy két gyermeket vállal, az nem tesz hozzá a demográfiai változáshoz.
Jelzem egyelőre nekem is egy gyermekem van.
De lenne még egy két példám arra, hogy mit jelent a megosztó kiróvó rendszerünk:
- Az én adómból kap az az ember is egészségügyi ellátást, aki nem szeret a vállalkozásából járulékot, adót fizetni és még sorban is áll segélyért. Vagy amikor munkanélküli lesz valaki, akkor is abból fizetik.
- Az én adómból kapnak juttatást a nagycsaládosok is, amúgy szerintem nagyon helyesen.
Elég szakszerűtlen megoldás ez a beton konzol. Az a beton nedvesedik is, a szarvazat vége felszívja róla a nedvet mert ott keresztszállű vágás van.
A lényeg: a hőszigetelést ki kell szelőztetni a manzárdos tetőn keresztűl.
A párazárást nem tudod megoldani 1oo%-osan.
Valamennyi nedvesség kijut a szigetelésbe az ki kell szívárogjon a szabadba. 3ocm közetgyapottnál is kell a párázáras magastetőnél, mert a szarufán úgysincsen 3ocm szigetelés szerelve.
A cserép elég jól zár. Ezért az eresznél és a gerincnél rést kell hagyni (plusz a gerinchez közel szellőzőcserepeket kell szerelni), ahhoz, hogy az ellenlécek között a huzat ki tudja száritani a szigetelést. Meg a cserép visszáját is, ha az égetett kerámia cserép.
Ha manzárdolok, akkor mindig deszkazom a szarvazatot, arra szerelem a páraáteresztó fóliát (ami kivülről vízzáró), aztán lerögzítem a fóliát az ellenléccel, ami 5cm vastag, arra jön a cserépléc és a cserép. Ez a lemezes héjazatnál is így kell készíteni. Ha tetőablakok vannak, akkor eléjük és utánnuk kell szerelni 2 darab szellőzőcserepet, mert ugyebár az ablaknál lezárjuk a szarugaközöket.
Namármost, az ellenléc vastagságába a tetőt ki kell szelléztetni a gerincig.
A szarvazat közti szigetelést úgy kell elkészíteni, hogy a deszkatól legyen 5 cm rés, a deszka hézagosan kell legyen felészegezve a szarvazatra, akkor van 1o cm szellőzése a tetőnek. Tehát ha 2ocm a szarúfa, akkor 15cm szigetelést kell közé tenni és még legalább 1ocm a szarufákra egy másik segédvázra.
Falcos és síma cserépnél (dulpán fedve) muszáj a következőt csinálni, ha nincs egy komoly csendesítő.
Kell egy csepegtető profil amit a csatornába vezeti a fóliáról a vízet (ez a deszkázás színtjén kell legyen) és egy másik profil ami a cserépléc szintjén kell legyen és a cserépekről vezeti le a vizet az alsó csepegtetéprofira.
Másképp a csatorna a szellőztetés miatt túl alacsonyan lesz a cseréphez képest és a heves esőnél a csatornán átbukik a víz.
Van az a csepegtetőprofil amit berajzoltál, ott kell maradjon egy 5 cm rés ahova madárhálót kell szerelni. A szarufákat vágd vissza, hogy ne érintkezzenek a betonkonzollal.
Az a fagerenda a talpszelemen, az én nyelvemen meg sárgerenda.
Igaz, hogy én vidéken lakom és az itten mesterek nem luxusautókkal járnak, de 30 millióból felénk azért bőven 100 m2-nél nagyobb házakat lehet kihozni.
És nem gagyi színvonalú házakról beszélek hőszigetelés nélkül.
Természetesen ebben a közművek és a telek nincs benne.
A többiben egyet értek.
Csak azért írtam a korábbi hozzászólásom, mert még azt sem tudjuk pontosan, hogy mi lesz a törvényben, de már megy a károgás.
Na jó, de arra a két hétre is kéne valami megoldás. Ilyen jó időt mondanak amúgy? Mondjuk a kéményeket is be kéne akkor már vakolni... potyog le, enyhén kátrányos. Tartaléknak jóvanazúgy.
Egyébként meg a nyugdíjpénztárak működtek volna, egy részük elég szép nyereségeket ért el, csak hát úgy tűnik nem éppen tőzsdezsenik fektették be a pénzt. Már a világháború - valamelyik - után, amikor bevezették a rendszert, már akkor mondták, hogy ez csak IDEIGLENES megoldás. Na azóta hozzá sem nyúltak, tehát már a vh óta tudjuk, hogy össze fog omlani a nyugdíjrendszert. Ideiglenes megoldásnak egyébként nagyon jó volt.
Én annyi nyugdíjat fogok kapni - jelenérték - majd ha eljön az idő és nem patkolok el előtte, mint ha a mostani nyugdíjasok kapnának 25-30 ezer forintot havonta. Na ez ugye lónak a ...
Mindenhol a világon öngondoskodás van. Persze itt is van olyan, ha félre tudsz tenni havi 100-200 ezret, lesz nyugdíjad...
Hőszigetelném a padlást, üveggyapottal. Leterítem és kész, de azért nem olyan egyszerű! :D
Szóval a ház széleivel van bajom. Van egy kinyúló betonkoszorú, azt oldalról már nem tudom hőszigetelni, de az az öt-hat centi csak nem számít annyit, alulról lesz, felülről meg még vakarom a fejem.
Csináltam egy robbantott móriczka típusú ábrát, természetesen eltolva vannak a rétegrendek (szürke cseppenőlemeztől jobbra lévő rés nem!!!), hogy jobban látszódjon, meg kicsit el van túlozva, szintén hogy jobban látszódjon.
Szóval a fekete külső az a tetőfólia. A szürke szögben tört alatta az a cseppenőlemez. Minden úgy van elvileg, ahogy a bramac nagykönyvében meg vagyon írva.
A cseppenőlemez alatt van egy kis rés, na azzal lenne első körben bajom, elvileg ki lehet tölteni - beton -, vagy pedig nekinyomom az üvegyapotot. A gyapot ház szélén futó részére javasoltak fóliát. Párazáró, vagy páraáteresztő kell? És hogyan? Csináljak kis zsákokat, amelyeknek a ház belseje felé néző fele nyitott, abba tegyek gyapotot? Vagy csak terítsem le a fóliát a gyapotra és ne is tűrjem alá, vagy tűrjem be a cseppenő lemez alatti résbe? Hogy képzeljem el, a barna kocka a házon körbefutó fagerenda, nem tudom mi a szakneve. Erre tegyek gyapotot úgy, hogy az egyik vége a cseppenőlemezhez és a fóliához legyen nyomva, másik meg megy a ház belseje felé, vagy párhuzamosan tegyem a vízszintes alsó gerendákkal, és a kis réseket tömködjem ki gyapottal?
A cseppenőlemez alatt nem mászik be valami állat? Rovar, de akár még egér is befér alatta. Az egér belemegy a gyapotba, azt tudom, és elég alpinista kell hogy legyen, de elvileg fel tud mászni oda... elvileg... plafonon tud mászni kb. húsz-harminc centit? :D Ijesztgettek hogy igen.
Íme a rajz, remélem egyértelmű, ha nem, kérdezzetek:
Mondjuk én azért választottam országgyűlési képviselőt, hogy - ők találják meg a megfelelő szakembert - átfogóan figyelembe vegyék a különböző szempontokat - a társadalom érdekeit helyezzék a pártjuké elé
Gondolod, ezzel a 3 pontos kiindulási javaslattal már érdemes megkeresni a képviselő urat?...
Á, én nem erről beszélek. A nyugdíj-kérdést kellene megoldani, a környezeti bajok az egy másik megoldandó probléma. Csak politikusként vagy akár szakemberként úgy viselkedni, hogy az egyik kérdés nem függ össze más kérdésekkel, sőt kimondottan elbaszni a másik kérdés megoldási lehetőségét nemtörődömségből.. vagy ami még rosszabb lehet, mert hiába hívnánk fel a figyelmet rá akkor, politikai propagandacélból ..az nem vall bölcs nemzetpolitikára.
Na most megpróbáljuk hunyorgás nélkül nézni a helyzetet. Mind a környezeti, mind a népesedési problémák tőlünk független adottságok. Különféle választott- és proletárvezetőink örökségeként meg itt van még egy jól elbaszott szociális rendszer. Ez a jelen helyzet. Ebben a helyzetben az utóbbi probléma megoldási kísérlete a többire való hatás figyelembe-, sőt észrevétele nélkül, az egy rossz megoldás szerintem.
A fejőstehenek a kis és becsületes emberek. Az ő pénzüket ki lehet osztani a haveri vállalkozóknak, lehet belőle stadiont építeni a kert végébe, Tiziano festményt meg kastélyokat venni.
Az viszont nem a tőzsde, hanem a származtatott piac. A tőzsdén van még mezőgazdasági termék, nyersanyag, részvény, kötvény, vagyis gazdasági objektumok.
Tegyük fel, hogy igazad van, és 25% volt a működési költségük... én alig pár éve dolgozom, szóval nem volt 1M befizetésem sem, mégis kaptam 80.000FT REALHOZAMOT, amikor visszaléptettek államiba. Akkor hogy is van ez? Ilyen brutális elvonás, és én még így is vastagon jól jártam? Hihető...
Amikor korlátozták őket akkor nyilvánosságra került, hogy a működésük költsége a befizetett összegek 25%-q körül volt.
nem igaz, és ez előtte is nyilvános volt a működési költség is.
További hátrányuk, hogy mivel új értéket nem állítanak elő hanem tőzsdéznek (leegyszerűsítve), az egyik a hozamot a másik kárára tudja csak növelni. Még egyszerűbben, a magán nyugdíjpénztárak pénzvisszafizetése bizonytalan.
Elképesztő, hogy mindent elhittetek. A saját, névre szóló, állami számládról már értesítettek ahol követheted a biztos, megbízható, fix egyenleged?
Politika off, csak ezt már nem hagyhattam szó nélkül.
Egy vezető politikus ott lop, ahol tud, erre még nagyon kevés ellenpéldát láttam. A befizetés nem hiány, a hiány egy absztrakt szám, ami a befizetésből és a kiadásból számolható ki, utóbbi tartalmazza a lopást is. Azt én nem látom át, hogy pont ezekből a befizetésekből sikerül-e máshova irnyítani.
A jelenlegi és a közeljövőbeni nyugdíjasoknak akik eltartották a nyugdíjas szüleidet (azt már nem is mondom, hogy fizették az orvosi ellátásodat, az iskoládat) nincs miből nyugdíjat fizetni csak a jelenlegi befizetésekből. Arról nem is beszélve, hogy a magán nyugdijpénztárak nagyon magas költséggel működtek. Amikor korlátozták őket akkor nyilvánosságra került, hogy a működésük költsége a befizetett összegek 25%-q körül volt. További hátrányuk, hogy mivel új értéket nem állítanak elő hanem tőzsdéznek (leegyszerűsítve), az egyik a hozamot a másik kárára tudja csak növelni. Még egyszerűbben, a magán nyugdíjpénztárak pénzvisszafizetése bizonytalan. NEM LEHET MINDEGYIK NYERESÉGES!
De,közben túlbecsülöd őket,mert azt feltételezed,hogy még a hiányból is lehet lopni.
Ha lopni akarnak akkor azt nem itt teszik.
„A kormány azért döntött a kötelező magánnyugdíj-pénztári tagság eltörlése mellett, mert az állam számára fenntarthatatlan az eddigi rendszer. Az állam képtelen tovább azt a luxust megtenni, hogy miközben az állami nyugdíj-kasszában minden harmadik nyugdíj forint hiányzik (!), addig havi 30, évi 360 milliárd forintot magánkézbe, a magánnyugdíj-pénztáraknak utaljon át.”
A fene tudja. Ha van 3 gyereked, vagy azt mondod az asszonynak, hogy lesz, és ehhez csak 10 millió Ft-ot, vagy mennyit vágnak hozzád, akkor az is szempont, hogy a pvc-n nem törik össze a leejtett sörösüveg, nem lesz hideg a talpadnak a lyukas zoknin át, mint a padlólap, ha beázik a szoba akkor nem fog berohadni mint a laminált, nem kopog mint a laminált, nem csattog a klumpa mint a padlólapon. De ha megragadhatsz újabb 10 milliót 3%-os hitelre, akkor a ház beburkolása, felfüggönyözése és a gyógyszerek kiváltása után még bármikor tehetsz rá lamináltat, de akár padlólapra is kicserélheted. Az állítólag kipárolgó naftalinok csak bűnbaknak jók a történetben.
Nem találtam konkrét burkolós topicot(ill egy döglöttet), ezért ide írom :)
Szóval, ma megütötte a fülem, majd utána is olvastam, hogy a PVC padló káros lehet, mert ftalátok meg t.kömtudja mik szabadulnak fel belőle. Mi pedig pont PVC padlóban gondolkodunk most házfelújításnál, mert olcsó, és egyszerű lerakni, és sztem jól is néznek ki a jobbak, pl laminált padlót vagy csempét utánzók. Persze, én nem ülök fel mindennek, tudom hogy minden káros :) Nade, mégis, ha van valami alapja ezeknek, akkor lehet mégis inkább döntenék rendes laminált padló és járólap mellett.
Szóval tényleg veszélyes a PVC ? Vagy xarjam le ezeket a híreket ? IDőről időre mindenről kitalálják hogy káros, pl az EPSről is írték hogy mittudoménmilyen kipárolgása van/lehet.. Ha minimális ezeknek a veszélye az persze nem érdekel, évtizedekig éltünk PVCvel..
Ezt a problémát nem a döntéshozatal adta a nyakunkba, hanem még Joszif elvtárs. Tulajdonképpen pont fordítva történt: elvette a 21. századi generációktól, hogy az ámokfutását ne kísérje annyira tömeges éhezés, ami egyhamar megállítsa. Azt nem mondom, hogy "odaadta" a 20. századi embereknek, mert nem volna nagyon ízléses, de hát mégiscsak Kádár gazdaságpolitikáját fizetjük most is (és a folyamatos lopások miatt sose fogunk a végére érni, úgy néz ki ráadásul).
Ebben nincs semmi újdonság, csak a szavazati jogot kéne összefüggésbe hozni valamilyen minimális értelmi szinttel, mert a mostani határ a komplett idiotizmus pszichiátriai diagnózisához kötődik.
Na várj, 3 gyereket mekkora helyen lehet felnevelni? 3 gyerek után mennyi támogatás van jelenleg is? Ha mindhárom egészséges, akkor se kevés, de ha mindháromnak van valami zikszere, akkor az 9 gyereknek számítódik.... anyuka asszem 10 évig lehet gyesen ha van egy zikszeres gyermeke.
Ha meg apukát kirúgják, elpiásodik, minden az adófizetőkre marad.