Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2020.07.22 0 0 4115

A legtöbb C&R-es pikkelyezni se tud, nem hogy filézni, és ezért dobálják vissza, csak kerítenek hozzá ideológiát. De ugyanezért keresztbe átcsapkodják egy bárddal a pontyot széttrancsírozva ahogy sikerül, és behajítják a lébe, aztán meg csodálkoznak, hogy nem eszik. Ollóval szerencsétlenkednek. A pecatv-ben, pecatúrában se  mutatnak soha tisztességes haltisztítást, filézést, mindig csak úgy ott van "megtisztítva". Siralmas. Szánalmas.

Előzmény: Boarhunter (4113)
Boarhunter Creative Commons License 2020.07.22 0 0 4114

Édesanyám a mai napig egy kopott kaszakövet használ a konyhakéseihez. Amíg apám élt, Ő unta meg időnként és megköszörülte a halefokat, most ez rám hárul. Ha beüzemelem a technikát akkor az Ő késeit is meg szoktam húzni, csak olyankor szólni kell neki, hogy vigyázzon mert most TÉNYLEG élesek.

Előzmény: szőrmók (4112)
Boarhunter Creative Commons License 2020.07.22 0 0 4113

Indulatos?

Nem láttál Te még engem indulatosnak... :-)

Én is szoktam nézni ilyen videókat. Azok a tiszta vágások...gyönyörű...

Érdemes összevetni azzal, amikor a magyar "szakértők" filézik a pontyot és a végén büszkén mutogatnak valami összekaszabolt plecsnit amiről fele hús a csontokon maradt.

Előzmény: GPF (4111)
szőrmók Creative Commons License 2020.07.21 0 0 4112

Akkor elmesélek valamit.Én most 66 vagyok anyám 86.Mondjuk ugy hogy a 80 as évekig használt egy ezeréves alpakka nyelű szénacél kést ami egy étkészlet része volt ,szakácskésnek.Fenőacél na az nem volt neki.Két acél kést huzogatott egymáson,viszont volt a közelben MEKOFÉM Szövetkezet(KTSZ ? )ahova időnként beadta a késeket köszörültetni.Felnőttem 18 évesen 86 kilos voltam.Szóval igazi szakácskése később lett.Nem lihegjük túl a dolgokat?Vagy 20 évig használtam egy szürkésfekete kaszakövet konyhai késekhez.Aztán mikor Fine -groove késeim lettek,na akkor vettem Arkansas köveket.Szóval lehet élni egyszerűbb eszközökkel.De időnként kell egy hozzáértő köszörűs is.Aki meg kövön akar kézzel élezni az vegyen egy kis görgős eszközt amit a késre téve megadja az élszöget.(Extrametál).Üdv!

Előzmény: GPF (4111)
GPF Creative Commons License 2020.07.21 0 2 4111

Nem tudom, miért vagy ilyen indulatos, miért zavar, hogy ki hogyan élez vagy milyen videókat néz. Nyugi :)

A halas bácsinak némelyik kése közel méteres volt, egy vastag halat is el kellett vágnia egy húzásra. Engem lenyűgöznek ezek. Én is nézem, szeretnék ilyen ügyes lenni, de tudom, hogy sose leszek. 

 

Előzmény: Boarhunter (4110)
Boarhunter Creative Commons License 2020.07.21 0 2 4110

Egyszerű ember volt, biztos nem sznobságból csinálta...

Így van. Egy egyszerű ember volt, akinek ezt csinálta már öregapja is, ugyanott, ugyanígy. Olyan késekkel dolgozik, amelyek egész síkra vannak fenve, gyönyörű vágásokat lehet velük csinálni.

Nem ugyanaz, mint a hobbifelhasználók akik a késes portálokon ömlengenek a legjobb acélokról és élező kövekről, akik szinte kinézik maguk közül azt, aki ipari eszközöket használ a kései karbantartására(és akik sok esetben egy ceruzát sem tudnak tisztességesen kihegyezni).

Előzmény: GPF (4109)
GPF Creative Commons License 2020.07.21 0 0 4109

A minap láttam a japán halpiacról egy filmet. Az árus minden nap zárás után takarított és utána nekiült és kést élezett vizes kövön. Minden nap. Igaz, hogy valószínűleg olyan finom kő volt, amiket mi nem is használunk már általában, de hogy nézne már az ki, ha valami nyom maradna a halhúson egy nem kellően sima pengével való vágás után.

Egyszerű ember volt, biztos nem sznobságból csinálta...

 

Előzmény: FaZo 76 (4101)
Boarhunter Creative Commons License 2020.07.21 0 0 4108

A vason történő fenés csak a kihajlott anyagot egyengeti vissza, töri le a vastagabb sorját.

Kvázi csinál egy mikrofűrészfogat.

Ez az a tévhit amin ez a beszélgetés elindult. Lehet, hogy így volt amikor egyféle, jóformán sima felületű fenőacélt használtak. Most a nagyon durvától a poliracélig széles a paletta. A durva acélok nagyon "harapják" a késpengét, a legfinomabbak jóformán csúszkálnak rajta. A használatukban és az eredményben is érezni a különbséget. Többről van itt szó mint "egyengetés".

Előzmény: FaZo 76 (4104)
Lúpiusz Creative Commons License 2020.07.20 0 0 4107

Végül két rozsdamentes:

J. Dohnal Wien

Lúpiusz Creative Commons License 2020.07.20 0 0 4106

Rakok fel róluk egy teljes képet és egy közelit a jelölésükről.

Lúpiusz Creative Commons License 2020.07.20 0 0 4105

Kedves Forumozók!

A segítségeteket szeretném kérni néhány késem meghatározásában, datálásában. Már gyerekkorom óta a nagyon érdekel a téma, sokat készítettem, nyeleztem magam is. A másik nagy szenvedélyem a főzés, így kezdtem gyűjteni a konyhai késeket. Főként az antik és vintage darabok érdekelnek, azok közül is a régi szénacél pengék. Nem vagyok szakértő a témában ezért kérném a segítségeteket a meghatározásukban, előre is köszönöm a segítségeteket!

 

 

 

FaZo 76 Creative Commons License 2020.07.20 0 0 4104

A gépi köszörű, pasztás filckorong , és a bevizezett fenőkő, majd a bőrös fényesítés ugyanazt a funkciót látja el.

Anyagot távolít el a penge két oldaláról, hogy vékonyabb legyen az élszalag.

 

A vason történő fenés csak a kihajlott anyagot egyengeti vissza, töri le a vastagabb sorját.

Kvázi csinál egy mikrofűrészfogat. 

Előzmény: generátoros (4103)
generátoros Creative Commons License 2020.07.20 0 0 4103

ja mégse. én nem a gépi köszörűre gondoltam. simán a bevizezett fenőkőre és utána a marhabőrön való fényesítésre,tükrösítésre vagy honolásra, kinek hogy tetszik.

Előzmény: FaZo 76 (4101)
generátoros Creative Commons License 2020.07.20 0 0 4102

Azt hiszem erről van szó. Köszönöm az észrevételed.

Előzmény: FaZo 76 (4101)
FaZo 76 Creative Commons License 2020.07.20 0 0 4101

Bocs, hogy belevau,.......!

Két különböző funkcióról, és eljárásról beszéltek.

Az egyik az acélon történő fenés arra szolgál, hogy pillanatnyilag, az asztal mellett állva, használható vágóélt adjon a tompa , de nem életlen késnek.

Ez minimális anyagveszteséggel jár, nem nagyon koptatja az élszalagot.

 

A másik, a kövön való élezést akkor használjuk, ha már fenéssel nem lehet normális élt produkálni.

Itt már lényegesen több az anyagveszteség.

Ez hosszadalmasabb munkafolyamat, nem is biztos, hogy mindenki nekifog, hanem elviszi köszörűshöz.

 

Egyik sem helyettesíti a  másikat! Nem ugyanaz a kettő feladata.

 

Egy jó szakember naponta akár többször is megfeni a kését munka közben, de élezni használattól függően kb. havonta egyszer fogja.(se!)  

Előzmény: generátoros (4100)
generátoros Creative Commons License 2020.07.20 0 0 4100

Minden lehetséges. Azt azért tudnod kell, hogy én aztán igazán meggyőzhető vagyok minden új dologra is. Azt is eltudom képzelni, hogy a kések élezésével és fenésével kapcsolatban a két lehetőséget ( fenővas vs vizes kő+bőr ) talán nem is lehet összehasonlítani.Azt remélni tudom csak, hogy a vizes kő használatát nem a japánok találták ki.

Előzmény: Boarhunter (4099)
Boarhunter Creative Commons License 2020.07.20 0 0 4099

Fordítva gondolkozol... De nem baj, nem kell nekünk mindenben egyetérteni...

Előzmény: generátoros (4098)
generátoros Creative Commons License 2020.07.20 0 0 4098

Mondom , hogy félreértésről van szó! Én valószínű soha nem fogok fenővasat használni. Azt mondod nem értékeled le a vizeskő és a bör kombót, mégis ez érződik belőle és a fenővas előnyeit olyan dolgokkal erőssited ill népszerűsíted, hogy ha nem lenne olyan szuper akkor nem árulnának belőlük aranyárban is. Véleményem szerint ez ugyanolyan sznobság mint a japán mesterek kifigurázása.

Előzmény: Boarhunter (4097)
Boarhunter Creative Commons License 2020.07.20 -1 1 4097

Ősi bevált dolgokat ne értékeljünk már le.

Nem értékeltem le semmit csupán mindent a helyén kell kezelni.

Ha ennyire ragaszkodsz az ősi, bevált dolgokhoz, tudnám javasolni a pattintott kőeszközöket. Eleink ugyan "leértékelték" őket, mindettől függetlenül azonban lényegesen hosszabb ideig voltak használatban mint amióta acél eszközeink vannak. :-)

Előzmény: generátoros (4095)
Boarhunter Creative Commons License 2020.07.20 0 0 4096

???

Előzmény: generátoros (4094)
generátoros Creative Commons License 2020.07.20 0 1 4095

Félre értjük egymást azt hiszem. A vacak pengének egyik sem használ, de ha valamit igen akkor az a fenőacél. A gömbölyités bőr használatakor elég jelentéktelen tud lenni. Maradok a vizeskő és bőr használatnál és nem a japán videók miatt. Sokkal inkább a tükrösítés ( honolás) miatt. Ősi bevált dolgokat ne értékeljünk már le. 

Előzmény: Boarhunter (4093)
generátoros Creative Commons License 2020.07.20 0 0 4094

a gömbölyítés azért elég j

Előzmény: Boarhunter (4093)
Boarhunter Creative Commons License 2020.07.20 -1 3 4093

Tévedsz, pont a "vacakabb" késpengének használ többet a fenőacél.

És egy hentesnek valóban nincs ideje vizes kővel meg szíjjal játszadozni. Amíg Te félórát simogatod a késed, hogy összevágj húsz deka zöldséget még fél kiló sertéscombot, addig a hentes kicsontoz két mázsa húst.

Mint annyi minden másban, ebben is terjed a "sznobizmus". Saját nagyságuktól meghatottan rebegik a márkaneveket meg az anyagösszetételeket(ami amúgy a legtöbb usernek az égvilágon semmit nem mond), a különféle élezési technikákat és a csodaéleket, aztán ha az ilyennek a kezébe adnál egy életlen kést, hogy itt van két fej hagyma meg egy báránylapocka, élezz, csontozz, darabolj és negyedóra múlva rotyogjon a kaja mert még ma szeretnénk enni belőle, akkor hirtelen baj lenne.

A kés egy eszköz, az élezés csak egy szükséges folyamat, nem kell vallásként kezelni csak mert a youtube-on a japán séf így csinálta vagy a kereskedő (aki rád akar sózni minden túlárazott vackot) azt mondta...

Egy vizes kövön is el lehet baszni egy kés élét ha nincs kezed és nem tartod a szöget, ugyanolyan gömbölyű lesz mint amikor az acélt rosszul használod. A szíj meg a puhasága miatt mindenképp gömbölyít, nagyon finom élet lehet vele csinálni de nem lesz tartós. Akkor sem, ha a késedet valami kimondhatatlan nevű japán mester készítette meteorvasból öt év alatt és az ára veri egy kisebb személyautóét.

Előzmény: generátoros (4090)
Hepci Creative Commons License 2020.07.20 0 0 4092

Komoly késkészítőhöz érdemes vinni, aki saját kezűleg csinálja, nem pedig valami balfasz emberével végezteti az élezést (én Szántó Szabolcshoz szoktam küldeni a vásárlóimat).

 

Flaschnerről sajna az utóbbi időben rosszakat hallani késes fórumokon.

Előzmény: zsero (4089)
FaZo 76 Creative Commons License 2020.07.20 0 0 4091
Előzmény: zsero (4089)
generátoros Creative Commons License 2020.07.20 0 0 4090

Ezzel azt sugallod , hogy azért kell a fenőacélt használni mert nincs idő a vizes kő és bőr szíj kombinációra. Egy hentes soha nem fog munka közben bőrön honolni tükrösíteni , ez igaz, de azért az is igaz hogy akármilyen 100 ezres fenőacélokat használsz egy vacakabb késpengének ő sem használ sokat a jó késpengét szerintem igen is vizes kövön és bőrön lehet a legjobbra megélezni ill fenni.

Előzmény: Boarhunter (4080)
zsero Creative Commons License 2020.07.20 0 0 4089

Éle valóban nem az igazi már, de fenve napi szinten volt, 15 év alatt simára koptatott vele édesanyám egy Wüsthof fenőacélt. Budapesten egyébként hova ajánlott vinni? (Flaschner-t dobta fel Google). Egyébként ilyenkor a fenőacél használható még, vagy "kuka"?

De ami igazán nem tetszik az a súlya, nekem is, édesanyámnak is. A mostani Grand Prix 20-as 260 gramm, gondolom ez is a körül lehet.

Egyébként voltam Extra Metálban, a Wüsthofok közül a Silverpoint / Gourmet vonalat kilőttem, igazán vacak / olcsó érzésük van, nagyon nem jó súlyponttal (nehéz penge és nulla nyél) és annyira nem is olcsók. Viszont a Classic / Grand Prix vonalból a 18 cm-es kimondottan tetszett, ennél nem is keresnék nagyobbat és annak a súlya is jóval kisebb (csupán 190 gramm).

Egy Kai Wasabi Black meg csak 145 gramm, nagyon kíváncsi vagyok rá milyen, meg az Opinelekre is. Brisa Chef egyébként 173 gramm. 




Előzmény: FaZo 76 (4088)
FaZo 76 Creative Commons License 2020.07.19 0 0 4088

Azért ne mondj le a Wüsthof késekről!

A Grand prix 20cmis kése pont a duplája annak amit költeni akarsz rá.

 

Sztem ami a kezedben volt egy életlen darab, soha nem volt fenve, élezve.( ha mégis, elnézést!)

 

Kérd el, vidd el egy hozzáértő műköszörűshöz, aki pár száz forintért köszörűgépen rendbe rakja.

Ne Misterminit, meg hasonló helyekre, hanem tényleg műköszörűshöz. Minden nagyvárosban van min. egy.

 

Próbálgasd ezek után a szeletelést, vágást!

Hidd el, nem lesz nehéz, kényelmetlen.

 

Ha jó, tartsd meg, boltold el édesanyáddal, ha így sem jön be, akkor még mindig ráérsz kutakodni a számodra legjobb kés után.

Anyudnak pedig lesz egy éles kése, amivel akár már paradicsomot, paprikát is tud vágni.

 

Előzmény: zsero (4086)
H_G Creative Commons License 2020.07.19 0 0 4087

Nekem nincs belőle, de elnézve az adatait és a vásárlói véleményeket, a Kai Wasabi Black jó választásnak tűnik.

 

Előzmény: zsero (4086)
zsero Creative Commons License 2020.07.19 0 0 4086

Tegnap megnéztem édesanyám Wüsthofját, neki egy Grand Prix 20 cm-es Chef kése van. Az a kés nekem nagyon nehéz és kényelmetlen, ő sem szereti, csak húsokat vág vele mert annyira nehéz. Tudom furcsa, mert egy ilyen kés sokakat egy életre kiszolgál és erre esküsznek.

Tehát akkor úgy kérdezném, hogy 20 ezer alatt mik azok a 18-20 cm közötti chef kések, amik a lehető legtávolabb vannak ettől a Wüsthof világtól. Victorinox Fibrox pl. baromi könnyű, de az már nekem olyan "vacak" érzés, hajlik jobbra balra, és az élét sem igazán tartja, nem is értem külföldi fórumokon miért ajánlják mindenkinek a Victorinox-t.

A 20e alatti lehetőségekből amiket néztem:

- Icel Horeca Prime

- Dick ProDynamic

- Wüsthof Silverpoint

- Opinel Intempora

- Brisa Chef

- Burgvogel Master Line

- Frosts

esetleg:

- NN Knifes Superior
- Kai Wasabi Black

Mik azok amik inkább könnyűek és nem a Wüsthof filozófiát követik? 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!