"Vagy ne szarakodjak highK és N-nel, hanem szórjak 4x balanced trágyát?
Végül is egyszerűbb és közben a stressz káliumot is megkapja a PW meg jó zárónak a téli felkészítéshez. "
Ez azért ellentmond a pázsit éves tápanyag-igényének. Így kevés nitrogént és sok káliumot kapna. Tsunami is egész évben nitrogén túlsúlyosat szór.
Ez a terület homokos és nem tudja tartani a káliumot, ezért én ilyenkor adom a káliumot is egész évben, mert a nitrogéntől, a relatív kálium hiányban, gomba vagyis betegségérzékeny lehet a fű amikor buja, laza fejlődésű lesz, nem beszélve arról, hogy a kálium hiánytól több lesz a nitrát a fűben, ami a fel nem használható nitrogén felvételét mutatja és ez kissé pazarlás amikor lenyírom. Ez mondjuk nem látszik és csak a betegségek gyakoriságánál vehető észre.
Átlagosan a gyepnek elég a NPK 1:04: 05 arány, de homokon nem tartható. A pázsitnak meg egyébként is nyáron több kell a hőség, télen meg a hideg stressz miatt.
Hát akkor meg kell nézni egy referenciát. Azt meg a husinál tömegével kell, hogy mutassanak. Én csak azt tudom mondani, hogy ahol láttam, ott szép pázsitot láttam, magam is meg voltam lepődve.
Vagy ne szarakodjak highK és N-nel, hanem szórjak 4x balanced trágyát?
Végül is egyszerűbb és közben a stressz káliumot is megkapja a PW meg jó zárónak a téli felkészítéshez.
Szellőztetés egyébként mikor ideális? Márc. közepe? Késessel keresztbe hosszába, ahogy lentebb írtad 2-3mm-et a talajba engedve? (ezt hogyan lehet beállítani, mert síkon ok, de a gépet gondolom a fű is felnyomja....?)
Márc közepétől indul a fű, akkor már csinálhatod a szellőztetést. A fű nem nyomja fel a gépet, hacsaknem fel van csomósodva, de az műhiba, ott kicsit visszafogod had kaparja szét a csomót.
A mélységet úgy lehet beállítani hogy leengeded első fokozatra megnézed miny mélyen vályút hagy maga után, ha mélyebb kell akkor lejjebb engded, de mélyre ne engedd kapálni, mert akkor jönnek az egynyári gyomok a talaj túllazításától, mint amikor tavasszal telepítünk.
Mivel télen sokat kelett taposni a gyepet, igy jelentős részen sárgás. Kutya is lerakta a névjegyét.
Valszin a tavaszi szellőztetés után felül kell majd vetnem.
Milyen fűmagot ajánlotok, amivel érdemes lehet felülvetni?
A sárgulást ilyenkor okozhatja már a tápanyag hiány is és a hideg is ami nem engedi a tápanyag felvételt, mert átfagyott közben a talaj.
220m2 felülvetéséhez már érdemes lehet megvenni az Everris Pázsit uniform fűmagot, ami 10kg zsákban van de sok benne a betegség ellenálló fajta. Összetételben hasonlít a gyepszőnyeghez mert sok benne a réti perje és a vörös csenkesz. Ezek a tartós gyep alapjai.
Infók:
- Felsőpakonyról származik a gyepszőnyeg, ami terítve lett. De nem tudom milyen magból volt keltetve.
- Járkálunk a füvön viszonylag sokat, kutyával játszunk majd kint ( de normálban az elől leválasztott részen lesz, csak játékra engedjük majd hátra)
Felsőpakonyban van két gyepszőnyeg telep is, de mindkettő jó anyagot ad, talán az augsbergert én jobban preferálom mert fajgazdagabb és nem csak tisztán réti perje. Jól bírják az átlagos kerti pázsit terhelést, de igénylik az időszakos felülvetést.
- a talaj homokos, napsütötte, egy részen árnyékolja a ház délelőtt.
A homokos talajon jó az everris szabályozott leadású műtrágya, mert a tápanyag nem tud kimosódni belőle az esőtől és az öntöző víztől. Ezt látom igazolva nálad is.
Idén talán a balanced avagy a maintenance jobb lenne mert egyenletesen több benne a kálium és ez a homokon jobb hatású mert a kötött talajon jobb a természetes kálium ellátás.
Szellőztetve volt tavasszal, de csak módjával, ez vissza is ütött nyáron.
Itt általában a nyárvégi, augusztus vége szept eleje, telepítést javasoljuk, mert akkor márt nem gyomosodik a fiatal vetés. Ha jól értem az egészet újra telepítenéd?
Én most azt javasolnám, hogy engedj rá egy késes szellőztetést. Szedd össze fűnyíróval a szellőztetővel kitépett nyesedéket. A kopasz foltokat felülvetheted és csillagkapával bedolgozhatod a magot talajba. Hengerezd meg, tégy rá műtrágyát, aztán öntözd és nyírjad a nyáron az egyharmados szabály szerint lehetőleg. Aztán augusztusban majd meglátod meg akarod e tartani vagy újra telepíted.
A hengerezés segíthet a hepe hupák eltüntetésében, de lehet hogy egyenetlenül tömörít és ez később meglátszik. Mivel nem nagy terület a hengerezés után érdemes lenne szélesfogú vasvillával 10-15-cm mélyen megszurkálni olyan 20 cm ként. Persze ezt követné a felszíni szellőztetés hogy ott is kapja meg a filcmentesítést és lazítást.
Csak látatlanba és teljesen tapasztalat nélkül mondom, hogy itt is az olcsó robot lehet a legdrágább. ha nem fog rendesen működni, ahogy elvárod, akkor lesz egy robotod "csak" 200 ezerért, amivel nem fogsz olyan eredményeket elérni, amilyet szeretnél. A husi ebben a legjobb, vele biztosra mehetsz.
Továbbra is gondolkodok a robotfűnyírón. Az előnyök közé adom még azt is, hogy el lehet menni két hétre nyaralni úgy, hogy közben nem szétesett gyep vár. Ehhez mondjuk olyan kell, ami tud magától dokkolni.
Nem tudnátok ajánlani egy olyan kereskedőt, akivel lehetne erről pár szót beszélgetni a témáról és aki ért is a dolgához na és még telepíteni is tudná a rendszert?
A Husi 305-re kértem kíváncsiságból egy ajánlatot és 432e HUF-ot kaptam telepítés nélkül.
Az Olx-en találtam még egy ambrogio L50-es robotot, de ez nem tud dokkolni, ergó állandóan manuálisan rá kell dugnod a töltőre, vagyis nyaralás esetén továbbra is marad az, hogy nagy lesz a gyep mire hazaérek. Pedig az ára relatíve nem rossz, 200e HUF lenne.
Oktober elejen megcsinaltam a Dicophar kezelest, aztan nagyon lassan, mar inkabb telre besargultak es kipusztultak a nem fu tipusu novenyek.
Jelenleg ami van: sok kopasz folt, rengeteg moha (nalunk keves a feny es sok a nedvesseg, patak van kozelben stb.) es sargas zoldes kis fuvek.
Sok mindent lehetne nalam csinalni: egyszer majd nem artana egy szintezes sem a talajra, van benne +/- 30cm a hatso pazsitom (kb. 100m2 az egesz, talan meg kisebb) sarkai kozott + szeretnek egy minimal ontozo rendszert is (2-3-4 fejjel, 1 collos KPE csovel vezetve) tehat utobbihoz is kell egy kis asas.
A kerdesem meg mindig az, hogy most hogy jon a tavasz:
a/ assam fel az egeszet, szintezzek, telepitsek ujra, amire Samuba azt irta, hogy tul nagy melo
b/ mostanaban fektessem le a csoveket (ezekhez joval kevesebb asas kell, csak 3xkb. 10-15m hosszu "arokban" huznam el a sarkokhoz es ne assam fel a kertet amugy
c/ nem idoszeru egyik sem, csak tragyazzam meg a fuvet es irtsam ki a mohat (vasgalic???)
Esetleg valami mas lenne a jo megoldas? Varom a javaslataitokat.
Amit mindenkeppen el szeretnek erni, hogy a moha es egyeb (pitypang, stb, ami meg most nem latszik, gondolom az idojaras miatt, majd jonnek ha tavaszodik ujra?) kipusztuljon es erosodjon meg legalabb a fu. Ha ehhez amugy is nagy felforgatas kell, akkor vele egyutt persze leraknam a csoveket es szinteznek, de utobbi nem feltetlenul szukseges, vagy raer (nekem) akar evek mulva is, annyira nem buckas az egesz ;)
Szoval, most mit javasoltok?
Mostanaban vagy kesobb NPK a fure? Elotte vagy utana vasgalic a mohara?
Május elején vethetsz, nyár elejére nem fog jól kinézni, viszont nyár végére feljön a tarack, aztán mehet is rá a Glialka. Na akkor csinálhatod amit tavaly ősszel javasoltak neked ugyanitt. Kicsit talán pesszimista voltam.
mint már említettem a másik gazdaságosabb megoldás az alábbi lenne:
márc: Sportmaster high N
máj: Sportmaster high N
júl: Sportmaster high K
szept:Sportmaster high K
nov: Pre-Winter
Vagy ne szarakodjak highK és N-nel, hanem szórjak 4x balanced trágyát?
Szellőztetés egyébként mikor ideális? Márc. közepe? Késessel keresztbe hosszába, ahogy lentebb írtad 2-3mm-et a talajba engedve? (ezt hogyan lehet beállítani, mert síkon ok, de a gépet gondolom a fű is felnyomja....?)
A fű 2013. szeptemberi terítés. 220nm. öntözőrendszer van esőérzékelővel (csak spray fejek). Locsolás 2naponta lett volna, de alig ment a sok eső miatt. Sok gondom volt a gombákkal egész évben. Sokat kezeltem a területet.
Szellőztetve volt tavasszal, de csak módjával, ez vissza is ütött nyáron.
Őszsel már jobban megengedtem neki, meg vettem saját gépet is.
Műtrágyát az alábbiak szerint kapott. Tavasszal az előző évi maradékból mixeltem ( compo, meg starterből maradék). Ezután scotts-ot kapott 2x évközben 24-5-8ast, valamint téli felkészítőnek sportmaster high K-t.
Nyírni heti 2x nyírtam, tavasszal volt párszor 3x, amikor nagyon kérte.
Igénybevétel van a gyerek miatt, és a madarakhoz is sokat járok, így miattuk is taposom rendesen.
Annyira nincsen sok, inkább csufi.
Tavasszal szeretnénk megcsinálni, mert a környezete is most lesz rendezve, nyár elejére szeretnénk hogy jól nézzen ki.
Nézegettem honlapokat, de pár dologban eltérőek a tanácsok, vélemények.
Ha sok a tarack, akkor én inkább kibírnám még júliusig a jelenlegi látvánnyal és akkor glialkáznék egyet, augusztusban még egyet és utána olvasnám a fórumot, hogy mit kell tenni :-)
Kicsit off, de a tujás fórum nem igazán pörög. Tavaszi lemosózást milyen szerrel érdemes? (legfőképpen tuja, hamisciprus, de van rózsa és egy kis szőlő is) Ezek valamelyikére gondoltam:
-Bordói por
-Bordói lé
-Champion
-Nordox
A Nordoxról elég jókat olvastam (mindig az optimális mennyiség szabadul fel belőle, hosszú hatású szer), de nem tudom, hogy lemosózni jó-e.
Szeretnénk idén füvesíteni a kertünket. A terület kb. 150m2 lenne. Milyen márkájú, jó minőségű fűmagot tudnátok ajánlani? Viszonylag sok napot kap a terület, van öntözőrendszerünk. A jelenlegi füvünket ki kell termelnünk (nem szép, sok a kopasz folt), elégé egyenletlen a talaj is, így hengerelnénk is.
Illetve milyen adalékanyagokra lenne még szükségünk, milyen ütemezéssel? A meglévő fű kipusztítása (valamint taracktalanítás) után mennyit illik várni az új elvetésével?
Lassan vége a télnek, és a füvem sárgul mint a szalma. Ahol a kutya lepisili, és oda tojik, ott viszont zöldebb marad. Akkor most N hiányos, vagy kifagyott? 23-7-7 hol kapható?
És mikor szórjam?
A talajlazítást mikor kell csinálni? Nekem eleve nem túl tömör a talaj, mivel inkább homokos. Most a fagyok is fellazították. Nem kell visszatömöríteni mondjuk egy hengereléssel?
A fű amúgy mint egy perzsaszőnyeg olyan sűrű még most is, ezért gondolom, hogy kell neki a lazítás.
Sziasztok az lenne a kérdésem,hogy újrafüvesítés előtt milyen mélyen érdemes fellazítani a talajt.Esetleg finoman megrotálni?Mert már tavaj ősszel megtörtént ennek a területnek (350 nm) a glialkás kezelése az egynyári perje miatt.