Keresés

Részletes keresés

kavicsos64 Creative Commons License 2022.09.27 0 0 14980

Vég rügyek ha megzöldülnek már életben van ! Itt olyan hideg volt eddig mindig tavasszal hogy ha fel tudnám rakni a képeket elájulna sok ember ! Leveles cseresznye fára ráfagyott víz ,teljes virágzásban őszibarack vastagon jég alatt . Másként itt termés nem lenne ,ezen a tavaszon is több napig ment minden éjjel  a szórófejek ,éjjel felkelegettem hogy állnak nehogy a szivattyú elejtse a vizet ,mert a kútjaim kifogynak jelenleg 15-20 perc után és féltem a szivattyúimat . Még így is a gönci kajszi lefagyott szinte tövig ,mellette a fügének kutya baja sem lett . Eddig vagy 40 kilót beérlelt ,bár csak a cefrébe jó mert sok a víz neki ,és kinyílik mint egy rózsa 45 liter körül szedtem eddig .

Előzmény: Belohin (14979)
Belohin Creative Commons License 2022.09.27 0 0 14979

Én kipattant rügyet nem láttam, de szerintem a fügénél is van mélynyugalmi időszak, és a -15 fok csak akkor érvényes határ. Áprilisban már biztosan megindulóban van, ha a rügyeken még nem is érhető tetten (május elején szokott). Aztán jön -6 fok és kikészíti. Két éve a tél végén még dörzsölgettem a kezem, mert a rügyek eleveneknek látszottak, aztán amikor ki kellett volna hajtani, már összeráncosodtak.

Előzmény: kavicsos64 (14978)
kavicsos64 Creative Commons License 2022.09.27 0 0 14978

Az tuti ,a tavaszi fagyot nem bírja már + 2 fokon is károsodik ha kirügyezett ! Egyszer én is így jártam ,akkor még takargattam a téli fagy elől őket és meleg volt február tájékán kirügyezett a takarás alatt ,majd kitakartam és jött a fagy lefagyott egészen a földig ! Lehet érdemes lenne szórófejjel éjjel öntözni ,a víz megóvná a fagytól . Vagy egy papírtörlővel a vaskos részeket betekerni a földszintről indulva .

Előzmény: Belohin (14976)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2022.09.26 0 0 14977
Belohin Creative Commons License 2022.09.23 0 0 14976

Az elmúlt években - legalábbis felénk - sose ment a hőmérséklet -15 fok alá, a fügék mégis tövig haltak. Szerintem a kutyának való áprilisok a tettesek.

Előzmény: kavicsos64 (14973)
kavicsos64 Creative Commons License 2022.09.22 0 0 14975

Vízhiánytól nem halad ! Nem kell azt hinni hogy 20 liter elég rá ,még 100 sem ,sőt 8mm lyukon alacsony nyomáson 5-6 óráig húzatom a vizet közvetlen a fa alá !

Előzmény: piro para (14969)
kavicsos64 Creative Commons License 2022.09.22 0 0 14974

Nekem most egy 5-6 kilónyi szőlőt kéne még beleraknom szép nagyszeműek ! Csak tele van épp !

Előzmény: piro para (14968)
kavicsos64 Creative Commons License 2022.09.22 0 0 14973

Nekem fa alakú fáim vannak én csak azt engedem nőni ,már vagy 3 méter körüli . Ha hideg jön -15 fok álá süllyed az előre jelzés szerint akkor fogsz egy kisebb papír törlőt és a vastag részeket betekered vele és szigetelőszalaggal rögzíted . Ha elmúlt a veszély leszeded ,ha megint jön megint betekered . Bárki bármit mond a füge fa az kb diófa méretig nő én itt láttam ilyen fákat Magyarországon és egy utánfutó fügét szedtek róluk le . A törzsük átmérője kb 30-40 cm volt 10 évvel ezelőtt . Déli lejtőn vannak kb 3/4 magasságban . 8-10 féle fügéjük van még sosem volt elfagyásuk . Nem tudom honnan veszed ezt a füge mérgezést ,mert én egy ideje füge levél teát iszok és teljesen jól vagyok !! Zölden is ittam már és szárítva is iszogatom . A vastag ereket nem kell a teába tenni . Amúgy a tejszerű nedve is kiváló gomba ölő hatású pl lábgombára . Ezt láttam a yutubon . Amúgy a levelet eléggé nehéz letörni ,sőt szinte lehetetlen ,vágni szoktam és a konyhában szárítom nap nélkül . .

Előzmény: gedikart (14966)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2022.09.22 0 0 14972

Igen, ezt a típust be lehet állítani időzítést és hőmérsékletet is. Én 70 oC-ra szoktam beállítani a füge aszalásakor.

 

Minden évben van szezonális akcióban és mindig kicsit más kivitelben adják. Amikor vettem ilyen volt.

Előzmény: smith (14965)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2022.09.22 0 0 14971

"Egyébként a füge nem szereti a metszést, a drasztikusat meg végképp nem."

 

Miért? Ok, a nyári termést elbukod a lemetszett ágakon, gallyakon. Ugyanakkor ezt ősszel meghálálja és az egyébként is jobb minőségű.

 

Nálam idén el lett hanyagolva a metszés, csak keveset metszettem le, ahol útban volt, de korábbi években rendszeresen formáztam, alakítottam, amivel a füge nagyon jól irányítható.

Előzmény: beetee (14967)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2022.09.22 0 0 14970

A fügéből lehet fát és lehet bokrot nevelni. Metszés kérdése.

Igaz az is, hogy vannak fajták, amelyek hajlamosabbak bokrosodásra, különösen ha elfagynak. Ilyen időnként előfordult az elmúlt 10 évben. Magyarországon hagyományosan ezért inkább a fügebokor forma az elterjedtebb.

Előzmény: piro para (14969)
piro para Creative Commons License 2022.09.22 0 0 14969

Balatonról kaptam két fügét, ugyan arról a bokorról, tehát bokor, nem fa!

 

Az egyik talán 3 éve került hozzám, a másik kettő, de akitől kaptam ki van akadva, hogy nálam fa, és nem bokor, sőt, kb ha fél métert nőt ez idő alatt, holott első évben cserépbe,másodikba szabad földbe, majd ismét cserépbe került. A másik ki van ültetve, de szintén semmit sem akar nőni, bokrosodni meg végkép!

 

Akkor lehet az a gond, hogy nem fagyott el?

 

De van egy másik is, ő viszont 2 évig nem nagyon nőt, de most tőből kezdett hajtani. A fagy őt sem érintette.

 

Előzmény: beetee (14967)
piro para Creative Commons License 2022.09.22 0 0 14968

Mi is szoktunk kapni 2-3 helyről szőlőt, de vettem egy gyümölcscentrit, és a szőlő kifacsart levét szoktam fél literes üvegekben a mélybe süllyeszteni. Tavaly volt mini sárgarépám, azt is kifacsartam, a szárazanyaghoz sót tettem, ment üvegbe a polcra, tökéletes volt levesbe, a répa levét meg naranccsal keverve fogyasztottuk, így felére redukáltam a mélybe lévő s.répa mennyiségét, de ugyan ezt tettem a vegyes zöldségekkel is. Vegyes darálványt készíteni, ami totál olyan mint a vegeta, csak sóval van nyersen tartósítva, és nem foglalja a sok zöldség a helyett, igaz egészben is blansírozok, mert vannak levesek amiben nem pont jó a darálvány, de így helytakarékossággal éltem a fagyó javára, hiába 400 literes fagyasztom van, de télire mindig full üzemmódban ketyeg.

 

Egyébként  kis adagokba szoktam berakni az aszalványt, hogy ide-oda ahol van hely besüllyesztem, mert szerintem még egy 200 literest tele tudnék pakolni, ha nem figyelek oda:)))

Előzmény: kavicsos64 (14964)
beetee Creative Commons License 2022.09.22 0 0 14967

Az, hogy egy fügéből fa lesz-e, vagy bokor, alapvetően az határozza meg, hogy kap-e a tél folyamán -16 fokot, vagy annál hidegebbet.

Ha kap, akkor bármilyen törzses is a konténeres növény, akkor visszafagy és tőről fog indulni. Ha elég erős, akkor sok-sok hajtással és lesz belőle bokor.

 

Ha látsz egy több éves törzses növényt, annak szerencséje volt , túl azon, hogy bizonyos fajták könnyebben alakíthatók fává, mert olyan a habitusuk.

A kertészetek nagydézsás törzsesei mind a mediterrániumban, vagy üvegházban, védve voltak kinevelve.

 

Egyébként a füge nem szereti a metszést, a drasztikusat meg végképp nem.

 

Ha megnézel egy magára hagyott fügebokrot, vagy fát, azon látszik, hogy a fajta habitusának megfelelően nő az éves leágazások száma, és rövidülnek a hajtások.

Be tud állni egy egyensúlyi állapot, mikor már alig nő évente, és terméssel rakódik be minden kis véghajtás.

De addig minden visszavágás arra ösztönzi a növényt, hogy ne fejezze be a hajtásnövekedést, és kevesebb terméssel rakódik be.

Előzmény: gedikart (14966)
gedikart Creative Commons License 2022.09.22 0 0 14966

Üdv. A ház előtti kiskert déli fekvésű, zsalukő-fal (180 cm) és a ház(+járda) között helyezkedik el. A szabad kapacitása így kb 4,5x3 méteres terület, melybe szeretnék egy kisebb lombhullató fát (max 4 m magasságig). Sajnos eddig elég sokmindent kizártam, ki kellett zárnom. Ekkor jutottam el a fügéhez. Körülnéztem a helyi kertészetekben, és találtam bokros jellegűt (130 L-es konténerben 8-9 szár, kb 2 méter magasak). Láttam törzseset (Verdino típus 110 L-es konténer, 20-25 cm-es átmérő), de annyit nem szánok rá, amennyiért árulják. További két típussal futottam még össze: Osborn Prolific -  ennél jellemzően 2 szár indult meg a konténerből, szép nagy levelei voltak, de kicsit girbegurba hajtásokkal. A másik nem kapott típus elnevezést (olasz import lehet), törzses jellegű (25 Literes konténer, T 1/2 jelölés, kb 40-50 cm magasságban Y irányban ágazik tovább). Ennél viszont sárgásak és kisebbek voltak a levelek. Tápanyag hiányos lehet?

Fa vs bokor. Mennyire terebélyesedik ki a törzses jellegű? A sarj hajtásokat folyamatosan le kell vágni ennél is, ha fa irányt szeretném tartani?

Amit még olvastam, hogy a bőrünket óvni kell, fügelevél-nedv miatt (UV hatására) hólyagosodás lép fel, viszont ez a rész nem világos:
"Akinek van füge növénye, érdemes megjegyezni a fügelevelek okozta mérgező hatását, és a gyerekek figyelmét is felhívni erre, ne játszanak a fügefa leveleivel. A kontakt bőrgyulladást csak a bőrrel történő közvetlen érintkezés váltja ki, ennek ismeretén alapszik a védekezés lehetősége."

smith Creative Commons License 2022.09.21 0 0 14965

Ez a silvercrest aszaló tud hőmérsékletet is állítani?
Tegnap ismét futottam egy kört a hasonló felépítésű, de szabályozhatatlan aszalónkkal, hasonlóan szeletelt fügével, de a legnagyobb odafigyelés mellett is "megégette" a héjat, pedig biztosan nem megy 60°C felett.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (14940)
kavicsos64 Creative Commons License 2022.09.21 0 0 14964

Ha lenne fagyasztó kapacitásunk lefagyasztanám én is ! De volt gyümölcs elég jól és rengeteg van benne ,most is a szőlőt kéne belerakni legelsőnek ,de még a zöldség ,sárgarépa nincs is benne pedig azt is fel kell szednem .

Előzmény: piro para (14963)
piro para Creative Commons License 2022.09.19 0 0 14963

Szilvát, meggyet, paradicsomot, meg leveszöldségeket aszaltam régebben az udvaron egy szúnyoghálón.

Az első éveb majdnem az összes szilvám megpenészedett, ezért azóta ha aszalok, a gyümölcsöket, és a paradicsomot rögtön lefagyasztom, és csak akkor veszem elő ha enni szeretnénk belőle.

Előzmény: kavicsos64 (14959)
kavicsos64 Creative Commons License 2022.09.18 0 1 14962

Azért mert megettétek ((::!!

Előzmény: The Dark Side of the Moon (14961)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2022.09.18 0 0 14961

Még soha nem penészedett meg, bár egy-két hétnél tovább soha nem tároltuk, elfogyott.

Előzmény: kavicsos64 (14959)
kavicsos64 Creative Commons License 2022.09.18 0 0 14960

Most megint kapott 30mm esőt az éjjel ,és a darazsak el se mennek már róla, pedig 14 fok van csak !

Előzmény: The Dark Side of the Moon (14958)
kavicsos64 Creative Commons License 2022.09.18 0 0 14959

Tudjuk, kösz a tálca forgatást ! Az enyém is ilyen volt csak úgy gondoltam lehet tárolni de nem tudtuk megpenészedett ,néhány napig gondolom hűtőben eltartható . Tönkre megy egyébként az összes fügém mindből lé csorog és megerjed a fán ! Nem volt még soha ilyen bajunk .

Előzmény: The Dark Side of the Moon (14958)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2022.09.18 0 0 14958

A méhek ellen egy kiskanál ecetet kell a csaliba tenni. Ki nem állhatják, de a mustlicákat és a darazsakat nem zavarja.

 

A sör amit javasoltak valóban jó, de az intenzív bodzaillat (tömény bodzaszörp) nekem jobban bejött.

 

Visszatérve az aszalásra...

Így kell kinézni a végeredménynek:

 

 

Ez már a vége, a többit megettük.

Amikor befejezzük az aszalást, szinte ropog, de a levegőből visszavesz annyi nedvességet, hogy megpuhul.

Még egy trükk, hogy a tálcákat 3-4 óránként át kell forgatni aszalás közben. Az alsókat fölülre és fordítva. Így lesz egyenletes az összes tálca.

Előzmény: kavicsos64 (14956)
kavicsos64 Creative Commons License 2022.09.15 0 0 14957

Cserélgetni kell a folyadékot benne hátha eltalálod mire vevők . Pl a lyukat megkentem fügével akkor sok belement csak felették ,vagy megszáradt és ismételni kellett volna .

Előzmény: GSanyi52 (14955)
kavicsos64 Creative Commons License 2022.09.15 0 0 14956

Nem nem ! A földre dobott fügén legalább 50-100 darab darázs rágta ette a fügét de kaptak a lapáttal és laposak lettek . De közben a fán szó szerint kiették a füge belsejét csak a héja maradt ,mit egy papír ! De szilvát is találtam ilyen szilva alakú papírtokot amit kiettek szárazig . Méhek egy sem volt ,szerintem nem engedték oda !

Előzmény: GSanyi52 (14955)
GSanyi52 Creative Commons License 2022.09.15 0 0 14955

Hasonlóan jártam el jó pár éve. Mondjuk belement 10 – 20 db egy palackba, a többi többszáz pedig vígan ette a gyümölcsöt. Már letettem a palackos megoldásról, de nem is látok más kiutat sajnos.

(Egyébként úgy tudom, a darázs nem eszi, csak beleszúr, majd a kifolyó nedv miatt a méhek gyűlnek oda és kiszippantják a belső édes folyadékot.)

Előzmény: kavicsos64 (14954)
kavicsos64 Creative Commons License 2022.09.14 0 0 14954

Én is próbáltam nem tudom hány doboz sört szét öntöttem nem megy bele ! 12 flakon lóg mindenfelé a fákon szőlőben de alig fognak darazsakat ! Első évben jól mentek a cukros vízre de most már nem mennek bele ,megtanulták jobb elkerülni ,pedig átlátszó flakonnal kezdtem ,most meg zöld flakonnal csinálom . Lehet hogy érzékelik a többi darázs látványát ,vagy fuldoklás közben valahogy komunikálnak . A flakon mellett le legelik a fügéimet a flakonba meg 5-6 darab ha van pedig már tettem bele fügét ,szőlőt ,de nincs hatásuk rá ,rá se szagolnak csak a fügéimet zabálják ! De ezek másféle darazsak is ,most a földben lakó darazsak hemzsegnek amik a húsra is oda mennek ,ezek kisebbek és úgy tűnik okosabbak is az ereszalattiaknál !

Előzmény: piro para (14952)
piro para Creative Commons License 2022.09.14 0 0 14953

Rákerestem a Babitsra, de az sokkal pirosabb a képen mint az enyém. Általában világos barnás színe van, most valamiért csíkos lett. Sötétebb tónusú mint szokott.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (14933)
piro para Creative Commons License 2022.09.14 0 0 14952

2 éve a szomszédban láttam, hogy sört önt egy fellógatott műanyag palackba, és ezer szám mennek rá a darazsak, legyek. Akkor tájt a Pennyben volt akciós műanyag darázscsapda, és azóta Én is ezt a technikát alkalmazom. A legolcsóbb sör tökéletes erre a célra! Nem tudom, hogy a fügénél működik-e, mivel az én bokraim még picik nem terem mindegyik, de egy próbát szerintem megér.

Előzmény: kavicsos64 (14950)
kavicsos64 Creative Commons License 2022.09.13 0 0 14951

Megkóstolnám ha megmondod mennyiért kótyavetyéled nekem ((::!! De nem most mert még mindig nem kaptam fizut ,lassan éhen halunk megint ,pedig a műhelyemen kell tetőt cserélnem ,már csak az a kérdés miből veszek vasalatot meg állvány csavarokat ?! És lehet dolgoznom is kell menni ,na még ez is ((::!!

Előzmény: The Dark Side of the Moon (14949)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!