Keresés

Részletes keresés

Giuseeppe Creative Commons License 2020.02.03 0 1 180425

Az automata/nem automata kérdésbe nem akarok beleszólni, de az ár miatt felesleges aggódni, ha amúgy a gép megfelel. Adott esetben a mi konyhapultjainkon is lehet ilyen összértékű géppark. Pl a közkedvelt tuning Gaggia egy felújított Mazzerrel, vagy egy új Eureka Mignonnal már 200 fölött van, és még ehhez jönnek ilyen-olyan spéci szűrőkosarak, a tömörítő, tömörítőállvány, knock box, mérleg, tisztítószerek. De még mindig jobban járunk, mint szegény veteránautósok...

Előzmény: Smíró (180419)
Mákosmalac Creative Commons License 2020.02.03 0 1 180424

Én viszont megpróbállak lebeszélni.:-) A karos előtt automatáztam egy Bosch géppel. Rendeltem majd minden, Katoczi által jelzett pörkölőtől többféle blendet, de ha fejre álltam is, egyenkávé lett belőle. Pedig a darálórészt megbütyköltem, egész befulladásig tudtam finomítani. Tejhabhoz nem tudok hozzászólni, azt a mai napig FP-vel gyártom nejem kapuccsínójához. Szvsz sokkal jobb habot lehet készíteni vele, előmelegített tejjel.

És a takarítása.....több odafigyelést igényel, mint a karos. Amennyiben nem beleztem ki hetente, a kp körül fekete, ragacsos, penészes kávésár, ami idővel rohadt büdös lesz. Minden vasárnapi program ez volt.  Most kis töbletmunkával lényegesen finomabb presszót iszom.

Előzmény: Smíró (180419)
Mylord3 Creative Commons License 2020.02.03 -3 2 180423

Én most sem akarok senkit lebeszélni az automata KV-gépek szerelméről, és még azt is elhiszem, hogy kiváló tejhabot készít + szobatiszta gép, de "basszki"! Negyed millió (250 ezer) akciósan, otthonra KV-zni???

Vagy az akció bűvölete, ami ennyire képes eltéríteni a normális gondolkodást és realitást? Bocs, ha sarkosan fogalmaztam.

Előzmény: Katoczi (180422)
Katoczi Creative Commons License 2020.02.03 0 0 180422

A külön daráló + presszófőző kombinációt elveted? Ebből a pénzből már a legtöbb kávézóban kapható kávénál jobbat tudsz készíteni otthon. Csak le kell mondani a gombnyomásra kávéról.

Kelleni fog frissen pörkölt kávé is, olyant boltban nem kapsz: Kapucziner, AVX, Pallyotz, Pacificcaffe, Kávékalmár stb. Az olcsóbb blendek automatában is egész jól szoktak viselkedni.

Előzmény: Smíró (180419)
Nibiru Creative Commons License 2020.02.02 0 0 180421

Az általad említett masina remek kávét készít. Nem espresso minőség, de az automaták között kiemelkedően jónak mondanám. Az sem utolsó, hogy irgalmatlan jó minőségű tejhabot csinál, sokkal jobbat mint ami az automatáktól általában megszokott. Az meg ahogy utána kitakarítja magából a tejmaradékot, egyszerűen csúcs. Hogy megéri-e az viszont már erősen szubjektív kérdés. Ha a klasszikus ízvilágot kedvelitek, sokat kávéztok és nem várjátok el a géptől, az igazi espresso minőséget, vagy azt, hogy speciality kávékkal is elboldoguljon, akkor ez egy nagyon jó kis gép.

Előzmény: Smíró (180419)
endrepp Creative Commons License 2020.02.02 0 1 180420

A rendszerben a legnagyobb a nyomás a pumpa kilépési pontján, minden csőszakasz, minden idom ellenállások, ezeken esik a nyomás, végül a pogácsa felemészti a maradék nyomási energiát, némi hő keletkezik a súrlódás által így érvényesül az energia megmaradás törvénye, a pogácsa túloldalán ha nem spriccel a kilépő folyadék, akkor zéró a nyomási energiája. Gépészetben ezt úgy szokták ábrázolni, hogy kifektetik egy hossz szelvényben a rendszert ez az X tengely, Y a nyomás, ez úgy nézne ki, hogy a pumpától lassan kopik a nyomás, majd a pogácsában lezuhan nullára.

Előzmény: kneissl (180408)
Smíró Creative Commons License 2020.02.02 0 0 180419

Szasztok! Kérdésem, hogy próbálta-e valaki a Philips Saeco SM7580/00 Xelsis kávéfőzőt? Viszonylag jó áron (250) tudnám venni (árukeresőn bőven felette van az ár). A karbantartási procedúrát ismerem. Az elvárásom krémes presszókávé lenne, na meg a tejhabos kávék a család nő tagjai számára, lehetőleg egy gombnyomásra. Tudom, nem kis összeg, de már az életem leszálló ágban van, most még megengedhetném magamnak,  de nem tudom, tudja-e a jó presszókávé minőséget, megéri-e egy ilyenre beruházni, valóban jó kávét főz-e. Kipróbálni nem tudom, mert nem láttam még MM-ban, vagy más áruházban, csak netes megrendeléssel. Válaszokat előre is kösz!

SLX-350 Creative Commons License 2020.02.02 0 0 180418

Ez volt az egyik oka annak amiért nem vettem automata gépet.

 

Előzmény: Nibiru (180417)
Nibiru Creative Commons License 2020.02.02 0 2 180417

A mellészóródás karba őrlésnél legalább annyi mint egy automata esetében, csak az utóbbi ezt alattomosan műveli. Ha valaki hosszabb ideig nem szedi ki a főző egységet, akkor a mellé ment őrlemény és a kávé készítése után felszabaduló víz együtt egy rothadó, gombás borzalommá cementálódnak össze. 

Előzmény: SLX-350 (180414)
SLX-350 Creative Commons License 2020.02.02 0 1 180416

" ... Ez azért nem teljesen van így. ... "

 

Sage darálóm van, ezzel egy szem se hullik mellé a karba őrléskor.

Előzmény: Mylord3 (180415)
Mylord3 Creative Commons License 2020.02.02 0 0 180415

"...Több darálónál lehetőség van arra hogy közvetlenül a karba darálj, itt alig van mellészóródás."

 

 

Ez azért nem teljesen van így.

Nem véletlenül használok én is pesztós, illetve bébitápos üvegeket a Graef őrlőkhöz. Ez utóbbi résmentesen ráillik a kisebb Graef gumicsőrére..., na, itt tényleg egy őrleményszem sem jut ki a szabadba!!

Előzmény: SLX-350 (180414)
SLX-350 Creative Commons License 2020.02.02 -1 0 180414

" ... Külön darálni nem szeretnék, az is macerás, kiszóródik, ... "

 

Több darálónál lehetőség van arra hogy közvetlenül a karba darálj, itt alig van mellészóródás.

Előzmény: Victor Octavius (180377)
LVDH Creative Commons License 2020.01.31 0 1 180413

Ha megnézed figyelmesen a videót látod hogy a csap előtti nyomást méri az óra. A te logikádat hssználva ez a kávépogácsa előtti nyomás. A szűrő utáni (videóban a csap utáni) nyomás nincs mérve. Ha láttál már feneketlen karos csapolást, tudnád, érrznéd hogy annak nincs nyomása. Épp hogy le tud csepegni.

Előzmény: kneissl (180409)
Giuseeppe Creative Commons License 2020.01.31 -3 1 180412

Nosztalgikus érzéseim támadtak. Gimiben a fizikatanárunk írt a legszebben a táblára, rengeteg színes krétát is használt, és én mindig pontosan lemásoltam mindent, és nagyjából soha nem értettem semmit:)

Katoczi Creative Commons License 2020.01.31 -2 1 180411

U.i. 2: abban viszont igazad van, hogy itt nem a Bernoulli törvény érvényesül, igaz nem is Pascal törvénye. Gyanítom, hogy a súrlódásos áramlás szabálya írja le leginkább a folyamatot, de ez már meghaladja a fizikatudásomat. Ha a tiedet nem, ebből kiindulva közelebb jutnánk a valósághoz.

Előzmény: kneissl (180408)
Katoczi Creative Commons License 2020.01.31 -3 1 180410

Tényleg nem tudom, hogy a fizikai vagy a kávékészítési ismereteid hiányosak-e (gyanítom inkább a második, de egy fórum kevés, hogy biztosan megállapítható legyen), és nem is szeretnék a végére járni. Te valamiért hiszel abban, hogy a nyomásfokozó és a normálisan tömörített kávépogácsa viselkedése ugyanazon fizikai képlettel írható le, én meg nem. Meggyőzni egymást nyilván nem tudjuk, így szerintem itt zárjuk le ezt az értekezést. 

Illetve egy dolgon még gondolkodj el. Ha a normálisan tömörített megfelelő finomságúra őrölt kávéból készült kávépogácsát a nyomásfokozós szűrőbe tesszük miért sül be? Ha abból indulunk ki amit te mondasz, hogy a pogácsa alján is 9 bar nyomás van mint a tetején akkor a nyomásfokozó mellett ugyanúgy kellene jönnie a kávénak mint pl előre darált kávéval ahol a nagyobb szemcseméret miatt a kávépogácsa ellenállása elhanyagolható. Mégsem teszi.

 

U.i. Még véletlenül se vedd kekeckedésnek az írásaimat. Egyszerűen az elméleted szvsz szembemegy a tapasztalattal, ha mégsem, akkor meggyőzhető vagyok.

Előzmény: kneissl (180408)
kneissl Creative Commons License 2020.01.31 -1 1 180409

A szűrő után valahol már nincs nyomás alatt a folyadék, ami akkor már többnyire kávéital.

 

Ha csak simány KVtfőzöl, akkor valóban a szűrő után rögtön megszűnik nyomás alatt lenni főzet.

Ha meg odaszerelsz csapot, és nyomásmérőt, akkor hoszabb úton át ban nyomás alatt a folyadék, de nyomás nagysága nem változik. 

Ugyanúgy x erővel nyom a pumpa, y folytás miatt z nyomás keletkezik a rendszer kilépő pontján.

A mérés szempontjából mindegy, hogy ez a szűrő luggatott része, vagy egy csappal szabályozott kifolyó, mivel a csapon pont akkora átfolyást tud engedni az ember a mérés során, mint amit a szűrő és a puck együtt enged. A nyomás pont ugyanannyi lesz mindkét esetben.

Előzmény: LVDH (180407)
kneissl Creative Commons License 2020.01.31 -1 1 180408

Amikor a főzőkaron átfolyik a víz, akkor az áramlás egyrész egy zárt rendszerben zajlik, ahol nem tud igazi nyomáskülönbséég kialakulni, másrészt az áramlás sebessége olyan alacsony, hogy amiatt a Bernoulli törvény féle nyomáskülönbség nem tud kialakulni, inkább a Pascal féle törvények érvényesülnek.

Ha akkora sebességű áramlás lenne a főzőkaron keresztül, hogy a Bernoulli törvényt kellene alkalmazni, akkor abból nenm lenne kávéital.

Előzmény: Katoczi (180406)
LVDH Creative Commons License 2020.01.31 0 2 180407

A szűrő után nincs semmi ellenállás, így a nyomás megegyezik a légkörivel. Azaz 1 bar abszolút, vagy 0 bar túlnyomás. Ha végiggondoljuk a feneketlen kar lefolyását, akkor könnyen belátható. Ott sincs ellenállás a szűrő után. Sőt anyag sincs...

Előzmény: kneissl (180403)
Katoczi Creative Commons License 2020.01.31 -2 0 180406

Pascal törvénye nyugalomban lévő folyadékokra vonatkozik, itt dinamikus folyamatokat leíró törvény érvényesül. Ha lamináris az áramlás akkor Bernoulli, ha örvénylő akkor valamelyik másik. De mivel az áramlás lassú, a keresztmetszet nagy így gyanítom, hogy Bernoullihoz áll közelebb.

Előzmény: kneissl (180403)
Katoczi Creative Commons License 2020.01.31 -2 0 180405

Neeeeeeeem. Mert így azt a nyomást méred mint a pogácsa tetején. Arra is használják ezeket a karokat, hogy az opv nyomását beállítsák, ami ugye jó megközelítéssel a kávépogácsa tetején mért nyomás. 

 

Előzmény: kneissl (180403)
Nibiru Creative Commons License 2020.01.31 0 0 180404

Végigolvasva amiket írtál, úgy látom, hogy neked alapjában véve nincs bajod a kapszulás kávéból készült ital  minőségével, viszont nem iszol tejes italokat és fontos számodra, hogy ne szennyezd a környezeted üres kapszulákkal. Ebből kiindulva lényegében bármelyik automata gép megfelel neked. A Tschibo gépét viszont nem ajánlom, legalábbis az alapján amit a németek mondanak róla. A helyedben én egy újszerű, használt, felújított gépet vennék. Rengetegen foglalkoznak ilyesmivel, bizitosan találsz majd olyat ami tetszik.

 

Előzmény: Victor Octavius (180385)
kneissl Creative Commons License 2020.01.31 0 1 180403

Pedig de, mert:

 

- ha pont akkora átfolyást állít be a csappal, mint ami akkor van, amikor a kávé "egérfarok" erősséggel fő le, akkor pontosan azt a nyomást méri a kilépő oldalon, mint ami a szűrőkosár legalján, de a belső, kávéval töltött oldalon van.

Fizika : Pascal törvénye. 

 

Előzmény: Katoczi (180402)
Katoczi Creative Commons License 2020.01.31 -3 1 180402

Nem megoldás semmire, gyakorlatilag előállított egy nyomásfokozót a csap szűktésével. Nyomást megbízhatóan, megfizethető módszerekkel csak a pogácsa fölött tudsz mérni. Innen a folyadék nyomásának változását megközelítőleg Bernoulli törvénye írja le. Ha nyomásfokozót nézed akkor a nyomásfokozó előtt lesz 9 bar (vagy amire be van állítva, hogy hol nyisson ez ugyebár a pogácsa alja. A tetején ennél magasabb a nyomás. Ezért van az, hogy ha presszónak őrölt kávét teszel a nyomásfokozós kosárba és meg is tömöríted nem fog lefolyni (itt a pogácsa alján 1 bar közeli nyomás van az elején, mert ahogy a pogácsa telítődik, megszűnik az áramlás így már nem lesz nyomásesés, lassan apogácsa alján is 9 bar közeli lesz a nyomás, majd nyitanyomásfokzó, indul azáramlás a nyomás megint csökken). Ha durvára őrölsz akkor a pogácsa ellenállása kisebb így a nyomás esése is kisebb lesz, így lefolyik a kávéd. A pumpa adhat mindkettőnél ugyanolyan nyomást,de apogácsán belül másképp alakul a nyomásfokozóval vagy anélkül. És persze a kávé íze is más.

Előzmény: kneissl (180401)
kneissl Creative Commons License 2020.01.31 -1 1 180401

Itt meg is van a megoldás, hogy mekkora a nyomás, mikor jön le a kávé.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Hba5tzy9NMM

Előzmény: kneissl (180400)
kneissl Creative Commons License 2020.01.31 -1 1 180400
Előzmény: kneissl (180399)
kneissl Creative Commons License 2020.01.31 0 0 180399

Pedig alapvetően fizika az egész-és pl engem érdekelne, hogy ha az üres szűrőkosárba beletennének egy nyomásmérőt, akkor az mit mutatna, amikor  a pumpa nyomja át rajta a vizet - mert nem nullát, az biztos.

Előzmény: Katoczi (180315)
Nibiru Creative Commons License 2020.01.31 0 1 180398

A környezetemben jópár automata van. Nagyon nem mindegy, hogy mennyi mozgásteret enged a gép a beállításra, ilyen szempontból a Delonghi a legjobb szerinrtem, és hogy azok be vannak-e állítva rendesen. Legtöbben azokkal a beállításokkal kezdik nyomni amivel a gépeiket kapták és ez jó eséllyel a kapszuláshoz hasonló híg löttyöt eredményez. Pedig a szemcseméret, a hőmérséklet és a mennyiség rendes belövésével eszméletlen sokat lehet javítani az italon. Nyilván a kávén is múlik a dolog, olcsó, olajos felületű sz@rt nem szabad használni, a világos pörikhez meg nem dolgoznak elég magas hőmérséklettel a gépek, de minden optimális, meglepően finom klasszikus kávékat lehet készíteni az automatákkal. 
Viszont tény, hogy egy belépő szintű őrlő és egyszerű karos gép tapasztalt használója már olyan szintet képes produkálni amit csak igen drága automatával lehet elérni.
Klasszikus hiba egyébként, hogy a napi szinten 1-2 kávét fogyasztók is hajlamosak valamiért telerakni a babtartályt, ami valamilyen pszichés eredetű dolog lehet, mert nem ritkán látom ezt. Azt meg nem kell ecsetelnem, hogy milyen íze van egy 1-2 hetes babból, beállítatlan automatával készített kávénak. 
A közeli szobanövény is tudja. :)

Előzmény: Katoczi (180389)
ton____jo Creative Commons License 2020.01.30 0 0 180397

Most sem gondolom másképp minta anno.

Nem állìtom, hogy te voltál a fő marketinges.

A többi amit ìrtál az megállja a helyét.

 

Előzmény: paljoc (180396)
paljoc Creative Commons License 2020.01.30 -1 2 180396

Nem bizony, de elég is bőven ha én emlékszem, aztán szólok, nem kell mindenkinek minden marhaságot megjegyezni. :-))) De én agyam vmiért nagyon alkalmas erre. Így fordulhatott elő, hogy beugrott, itt biza' Katoczinak nagyon nem kellene ajánlást tenni. :-)

 

/Mindemelett picit vitába szállnék, az OK hogy az "ajánlás meg az agyontolt marketing az két dolog", magam is így gondolom. Azt viszont egyáltalán nem gondolom, hogy az hogy valaki egy adott téma korai fejlődési stádiumában csinál valamit amit érdekesnek tart és amiről jópár hasonló érdeklődésű embernek véleménye van írogat róla, értekezik, tapasztalatot oszt meg, ne adj ég ajánlást tesz egy fórumon, az egy adott személy "agyontolt marketingje" lenne. Én ugyanis az életben senkit nem kértem meg rá hogy bárhol írjon, ajánljon, sőt esetenként ennek az ellenkezője fordult elő. Így volt ez értelemszerűen akkor is mikor szórakozásból pörkölgettem, meg később is mikor üzlet lett belőle.

Azt viszont szoktam mondani hogy érdekel és nekem emailben írja meg valaki akár egy újdonságról h tetszett avagy sem, mert kíváncsi vagyok, ez fejlődést is biztosíthat, de én magamat sosem ajánlottam sehol és senkinek, és ez a mai napig így van. Nincs reklám, nincs marketing, egy FB oldal van mindösszesen, ott se sok minden történik, nem mondok óránként vmi "elképesztően érdekeset", nem indítok like vadász nyereményjátékokat, ott aki tetszést nyilvánított vagy véleményt írt az azért tette mert úgy gondolta és nem pedig mert én kértem erre, akár direkt, akár promóciós ajándékkal megfejelt nyeremény játék formájában. Félreértés ne essék, nem ítélem el ezt a fajta reklámozást, nyilván célravezetőbb, mint nem csinálni semmit csak néha beírni egy posztot, de nekem ez nem megy, nem értek hozzá, nem érezném önazonosnak, mondhatnám hogy full hülye vagyok a marketing tudományához, stb...és ez látszik is amúgy az oldal kedvelők számán, de sebaj :-)))

Eme fórumon se volt ez sosem másképp, aki mondott valamit, az azért mondta mert azt gondolta és közölni akarta. Éppúgy ha tetszett valami, mint az ha valami nem, mint pl. esetedben is. Arról sajna nem tehetek, hogy az egyik verzió anno túlsúlyba került, de láthatod, korrigáltam, korrigálom a mai napig. :-)) No ennyi hozzáfűznivalóm lett volna, most egy darabig megint csendben leszek/

 

ÉS MOST KEZDŐDJÉK AZ EXATLON!!!! :-))))))))))

Előzmény: ton____jo (180394)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!