Keresés

Részletes keresés

Atis57 Creative Commons License 2020.11.25 0 0 117297

Szia!

 

Az ELMŰ-ÉMÁSZ  változatott ismerem.

 

Az Aggregát és a Napelemes Off-Grid-t is  kéretik bejelenteni--minek?

 

Kijön egy "felkent szakember " (nálam ; PÉK -asztalos  páros ) s szemmel verve meg szakértették 

5700Ft/h árfolyamban  (62 perc! alatt ).

"12V csak autókban van !" stb...

 

Az UPS ről természetes ,mert ők csak ezt a változatot birják elképzelni;

 

Dugalj--UPS--1 hosszabbitó ---PC, LapTop stb...

"Ez már pediglen hibát nem okoz!"

 

De van ahol ezt is engedélyezték -pedig a minimumot sem teljesiti.

http://fefe.inf.nyme.hu/cikkepdi.pdf

 

A túlfesz védelem több mint célszerű, de alig találkozol ilyennekkel.

Különösen aggregátoros üzemmódban.   A linkeltett nem ismerem .

 

Szerintem   e szerint; https://obo.hu/media/TBS_hu.pdf

 

Persze lesznek páran akik a szabványt fogják idézni.

 

 

 

Előzmény: Zkt1 (117295)
_cvisoma_ Creative Commons License 2020.11.25 0 1 117296

Ott a villa lóg ki (ami persze nincs áram alatt)

 

A fűnyírókon is ilyen van.

 

pl kapcsolt áramra köti ember inverterét, és aksiba elteszi áram

 

Inverter??? 

... majd abból megy az egész ház.

 

Napi 15 kWh "nappali" áram simán elmegy egy családi házban. 12V-os akkuból a veszteségeket meg a lemeríthetőséget is figyelembe véve legalább 3000 Ah kellene.

 

 

Nekem a kazánokhoz van egy külső (gépjármű)akkus szünetmentes tápom, direkt erre a célra van kitalálva. Mert ugye áramszünet esetén fűtés sincs, hiszen a gázkazánnak is áram kell, a vegyes meg még fel is robbanhat, ha épp meg van pakolva, de nincs keringetés.

Egy 56Ah autóakku van rákötve. Egyszer kipróbáltam, hogy egy 400W-os búvárszivattyút mennyi ideig tud ellátni árammal, mielőtt az UPS az akku kímélése érdekében lekapcsol. Hááát, elég elkeserítő volt, talán fél órát, vagy még annyit se. Szóval komolyabb áramszünet ellen ez sem véd. Igaz, az akku sem volt új, kb. 5 éves lehetett akkor.

Előzmény: Zkt1 (117293)
Zkt1 Creative Commons License 2020.11.25 0 0 117295

Dehogy próbáltam :D

 

Nekem most jön 48V 280Ah = 14,4 kWh LiFePO4 aksi.

De csak UPS-nek akarom használni.

 

Viszont, amire még mindig nem kaptam ELMÜ-től választ feltenném itt is:

5kVA nagyjából 5kW inverterre akarom kötni (nem napelemes, nem termelő, nem Grid-tie ... UPS).

Azaz ELMÜ (1 fázis) -> inverter bemenete -> inverter online (kettős konverziós) -> kimenete pedig visszakötve a ház hálózatába.

Pontosabban 1-0-2 (F+N) kapcsolókkal, azaz kézzel lehet választani a ház melyik része megy UPS-ről, melyik ELMÜ-ről (mindkettő külön FI relézve term.).

 

EON-nál asszem olvastam, hogy aggregát bekötést felül kell velük vizsgáltatni. ELMÜ-nél ilyet nem találtam.

UPS-ről meg totál semmit ...

 

 

Másik túlfesz levezető. Nézegetem 1,2,1+2 típusúakat.

Egy ilyenen gondolkodok (mert Schneider csak 2-es):

https://www.onlinevill.hu/termek/tulfeszultseg-levezeto-1pnpe-50ka-12-tipus-tulfesz-vedo-obo-5093522/

 

Előzmény: Atis57 (117294)
Atis57 Creative Commons License 2020.11.25 0 0 117294

Szia!

 

 

 

, akkor pl kapcsolt áramra köti ember inverterét, és aksiba elteszi áram ... majd abból megy az egész ház.

Max 1-2 óránként kell felkapcsolniuk, szóval túl nagy aksi se kellene hozzá :D

 

 

Ezen ötletedet kipróbáltad?  Sajna gyakrabban kell.

S a nem tul nagy akku ; nálam azért 24V 300Ah...

Előzmény: Zkt1 (117293)
Zkt1 Creative Commons License 2020.11.25 0 0 117293

Szerintem csak szimpla tudatlanság, mert sosem látott még (pl az aggregátosok által használt) fordított aljzatot.

Ott a villa lóg ki (ami persze nincs áram alatt)

A két külön árat nem mi találtuk ki, hanem a szolgáltató.

És nem rosszul amúgy. Ha nem tette volna bele a megkötéseket, akkor pl kapcsolt áramra köti ember inverterét, és aksiba elteszi áram ... majd abból megy az egész ház.

Max 1-2 óránként kell felkapcsolniuk, szóval túl nagy aksi se kellene hozzá :D

 

 

Előzmény: szakmókus (117288)
_cvisoma_ Creative Commons License 2020.11.25 0 1 117292

Miért nem lehet a szerződési feltételeket egyszerűen betartani.

 

 

A KRESZ-t sem szokás :-)

A probléma hogy elmélkedsz róla!

 

Rendben, be is fejeztem.

 

az új aljzat legyen egy másik mellé helyezve, hogy abba bele tudjon helyezni olyan kábelt ,(most figyelj!) aminek mindkét végén dugvilla van

 

 

Ez tényleg orbitális baromság. Mondjuk ha a rendszerben fí relé van, akkor ez a megoldás nem is működne, mert rögtön észrevenné a turpisságot. Ha az összekötő kábelből kihagyjuk a nullát, akkor is. Szóval íme egy olyan eset, amikor aztán tényleg teljesen földfüggetlenül csap le a fí relé :-)

 

De gondolom az összekötő dugó-dugó kábel max 20-30 centi lett volna, tehát világosan látható hogy mi az ábra. Nos, nem mindig van ez így:

Fiatalkoromban a mamámnál láttam egy házi barkács, kézi kukoricadarálót villanymotorral meghajtó szerkezetet. Nem tudom már hogy kié volt, de átmenetileg ott volt. Az egy dolog, hogy az ékszíj csak úgy kopaszon forgott, vagyis bármikor bekaphatta az ember ruháját vagy haját, de az elektromos része vitte a prímet. Egy fali külső aljzat volt rászerelve, és egy baromi hosszú kábel tartozott hozzá, mindkét végén dugóval. Aztán amikor egy segítő szomszéd, nem ismervén a szitut, felvette a földön heverő hosszabbítót, aminek a másik vége épp be volt dugva egy konnektorba...

Szerencsére "csak" megrázta, más baja nem lett, de most nem írnám le a szavakat, amiket mondott. 

Előzmény: szakmókus (117284)
Atis57 Creative Commons License 2020.11.25 0 0 117291

Szia!

 

szivárgóáram mérésre van lehetőséged?

esetleg +2-3 db Fi relé bekötése? 

 

Kábel tv -internet galvanikus leválasztással van ?

A földelés felé mekkora áram folyik?

Eph árammentes ?

 

 

Előzmény: Poc2 (117283)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2020.11.25 0 0 117290

"Viszont ha van napelem," Akkor nyáron egy klíma is osztozhat a bojlerrel a nap áramon.

Előzmény: jozef03 (117289)
jozef03 Creative Commons License 2020.11.25 0 0 117289

Visszatérve kicsit a kinindulási alaphoz, ahonnan indítottam az egész témát... :)

Smart Bojler...

Namost ha a paraszt napelemet használ?

Volt ugye egy alapfelállás:

- smart bojler, de csak nappali áramon

- normál bojler vezérelt áramon

Alapjáraton a vezérelt nyert (s így a normál bojler).

 

Viszont ha van napelem, betáplálok/elhasználom. Max a téli hónapokban nem annyi a termelés, ami fedezné a smart bojlerem....ami így akkor nappali árammal számlázódik..

 

Magyarul a smart bojler napelemes rendszer esetén nekem elsőre működőképes lehet!! (a normál bojlerhez képest, ami mindenkép többet eszik kWh-ban, s NEM ftban!)

Előzmény: még1MbR (117286)
szakmókus Creative Commons License 2020.11.25 0 1 117288

Az ötlet egyik lényege, hogy gyorsan eltávolítható, eltüntetve a bizonyítékot. (tehát ő is sejti hogy nem tiszta az ügy)

Gondolj bele mi lenne ha lenne két tarifás gázóra! Mi ötletelések lennének. 

Előzmény: Zkt1 (117287)
Zkt1 Creative Commons License 2020.11.25 0 0 117287

Ezt az aggregátot "okosba" bekötők csak úgy hívják, hogy : suicide cord :D  (öngyilkos kábel)

 

Előzmény: szakmókus (117284)
még1MbR Creative Commons License 2020.11.25 0 0 117286

Ebből az áramtáblából kiderül, hogy 14Ft-ot lehet spórolni B tarifával kWh-ként.
Azaz ha mondjuk felfűtök egy 100 literes bojlert naponta 1x, az kb. 5kWh , durván 72Ft a spórolás.

azaz egy hónapban cirka 2157Ft.
Egy évben 25 eFt.

 

Ennek fényében mindenki döntse el, megéri e neki a B tarifás móka.

 

Előzmény: Atis57 (117270)
még1MbR Creative Commons License 2020.11.25 0 1 117285

"Mindkét végén dugvilla van!"

 

Ez elég meredek :) Hamar agyonvágta volna a jobbágyot! :)

Előzmény: szakmókus (117284)
szakmókus Creative Commons License 2020.11.25 0 0 117284

"Közben rájöttem, hogy mi a probléma"

 

A probléma hogy elmélkedsz róla! (és nem csak te hanem sokan mások is).

Miért nem lehet a szerződési feltételeket egyszerűen betartani.

 

Velem is akartak kiépíteni a vezérelt áramkörre egy dugaljzatot. Az volt a tulaj terve hogy az új aljzat legyen egy másik mellé helyezve, hogy abba bele tudjon helyezni olyan kábelt ,(most figyelj!) aminek mindkét végén dugvilla van, így a lakás hálózat is az éjszakain lesz. Majd lekapcsolja addig a nappali kismegszakítóját. Mikor mondtam hogy nem csinálom meg, jött az érveivel hogy nem mered?(nyuszi vagy?) Illetve a fórumon korábban elhangzott elméleteket villogtatta. Na meg az összeesküvés elméletet, ill. ha olcsón is tudják adni, miért drágább a nappali.... stb.  :(

Előzmény: _cvisoma_ (117275)
Poc2 Creative Commons License 2020.11.25 0 0 117283

Na ezért nem jutok előbbre a fí lekapcsolásokkal. Azóta ma délután csapta le magát először a fí. Visszakapcsolás után megint semmi hiba egyenlőre.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.11.25 0 0 117282

...és mivel fenn a ventilátornál van nulla is, ezért sokkal szélesebb választékból választhatsz mobilról távvezértelhető okostáv kapcsolót. PL egy olyan típust, aminek létezik gyártói honlapja :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (117281)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.11.25 0 0 117281

Ezeki a nagy és nehéz lapátos ventilátorok az elindulás utáni első másodpercekben felvehetnek akár 500+ wattot is, esélyes, hogy kinyírná a max 300 wattot tudó kis távvezérelt kapcsolódat. Viszont ha a kis kapcsolóval kapcsolsz egy kis relét, az már röhögve megbirkózik a ventilátor  nagy induló áramával.

Az egész elfér egy kis dobozban pl a ventilátor nagy lapos motorja és a mennyezet között.

Előzmény: H_CS (117278)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.11.25 -1 0 117280

"Ő amikor kiadja a hangfrekit, hogy bekapcs, akkor arra számít, hogy plusz terhelés jelenik meg a rendszerben, hiszen bekapcsol egy rakás bojler."

 

Te is bevetted a parasztvakítást, hogy az áramszolgáltatónak valami miatt SZÜKSÉGE van arra a plusz fogyasztásra?

:))))

 

"de konnektorosan dugok rá valamit a B tarifára?"

 

Olvasd el újra a törvény szövegét: "nem dugaszolhatóan"

Előzmény: _cvisoma_ (117275)
H_CS Creative Commons License 2020.11.25 0 0 117279

Gondoltam erre is, de szerintem magasabb lehet a fogyasztása, mivel a fali kapcsolót folyamatosan bekapcsolva kell tartani.

+ a melegedés? A mostani LED-es izzó is felforrósodik, pedig nem kap folyamatosan áramot. (csak amikor fel van kapcsolva) Élettartamára nincs negatív hatással?

Előzmény: Jahno (117165)
H_CS Creative Commons License 2020.11.25 0 0 117278

Maga a csillár (a ventillátorral) adottság. Fel van szerelve, be van vezetékezve.

Ilyen: https://edigital.hu/ventilatoros-lampa/home-cf-760-l-mennyezeti-ventilator-p649566

 

Jelenleg két nyomógombos kapcsoló van hozzá a falba beépítve. A kapcsolót szeretném okoskapcsolóra cserélni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (117176)
Zkt1 Creative Commons License 2020.11.25 0 0 117277

Ezt szerintem gondold át még egyszer.

 

A TAG-0-NACHT kapcsoló (ami valójában csak egy 1-0-2 kapcsoló felcímkézve) lényege ugye pont az, hogy a 2 bejövő fázist (normál nappali, "esti" kapcsolt vezérelt) lehet 1 kimenő helyre elküldeni.

 

Azaz nem "bizonyos fogyasztókat" ... hanem kizárólag az egyetlen éjszakaira kötött fogyasztót tudod kapcsolni, hogy éjszakairól menjen (vagy ha sokat használod és kellene meleg víz átrakod nappali áramra, és nem kell 1+ órát várnod szolgáltató jelére)

Külön jó amikor szolgáltató rendszere ... khmmm lehal. És egész nap nincs meleg vized különben.

 

Nyerészkedni ezen nem tudsz, SŐT többet fizetsz ha átteszed nappalira !

Csak kényelmesebb, hogy ha többen tusolnának egymás után, akkor az utolsóknak is tudsz meleg vizet csinálni. (nem más kénye-kedvétől függesz).

 

Előzmény: _cvisoma_ (117275)
Jahno Creative Commons License 2020.11.25 -1 0 117276

Adott feltételekkel. Ne légy már Mekkelek baze.

Előzmény: W_B (117273)
_cvisoma_ Creative Commons License 2020.11.25 0 0 117275

Közben rájöttem, hogy mi a probléma ezzel a "nappali-éjszakai" átkapcsolással a szolgáltató szemszögéből. Ő amikor kiadja a hangfrekit, hogy bekapcs, akkor arra számít, hogy plusz terhelés jelenik meg a rendszerben, hiszen bekapcsol egy rakás bojler. Viszont ha valaki ilyenkor átkapcsol bizonyos fogyasztókat nappaliról éjszakaira, az nem ad plusz terhelést, egyszerűen az amúgy is elfogyasztott kwh-t szerzi meg olcsóbban, ergo jogosulatlan előnyre tesz szert, vagyis megkárosítja a szolgáltatót.

Mi a helyzet akkor, ha átkapcsoló nélkül, de konnektorosan dugok rá valamit a B tarifára? Például egy hűtőládát. Az a napi 8 óra bőven elég arra, hogy tartsa a hőfokot, ha nem nyitogatom sokszor az ajtaját. Ez esetben ugyanúgy plusz terhelésként jelenik meg a láda, mintha bojler lenne, tehát a szolgáltató szempontjából technikailag mindegy, hogy mi eszi azt az áramot. Feltéve persze, hogy azért kapcsolta be, mert tényleg szükséges levezetni a túltermelést. Normál esetben, amikor nincs ilyen kényszer, csak a szokásos napi 8 órás szolgáltatást nyújtja a szolgáltató, akkor a láda ugyanúgy jogosulatlanul spórol a felhasználónak, mint az átkapcsolós esetben.

 

sylvanus67 Creative Commons License 2020.11.25 0 0 117274

És ha a törvény nem engedi akkor egyoldalú a döntés és akkor lopás. 

Előzmény: Jahno (117268)
W_B Creative Commons License 2020.11.25 0 0 117273

"De azt a zöldséges is úgy akarja. Áramvéltelezésnél meg kicsit egyoldalú a döntés."

 

Miért?

A szolgáltató nem akarja eladni az áramot??

Előzmény: Jahno (117268)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.25 0 1 117272

Az átkapcsolásban nem az a lényegm hogy tolvajlásnak nevezhető e?
(szerintem nem tolvajlás egyébként)


Hanem az a lényeg, hogy: SZERZŐDÉS SZEGÉS.
A szerződés szegés pedig ékes bizonyatéka annak,
amikor a szarember nem ura az adott szavának.
Azaz egy >> becstelen alak.

Az ilyen tett pedig szankcióval jár....
Már évezredek óta az emberek társadalmában.

Ennyi a történet lényege.

Előzmény: ötfelezős (117263)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.25 0 0 117271

Bojler villásdugó téma... 
Nos tuti, hogy a bekötő kábel módosítása-cseréje NEM érinti a garanciát.

----

Egyébként egy bojler gépkönyvéből (ariston velis evo).

A berendezés telepítését és első üzembe helyezését szakember végezheti el
a telepítés országában érvényben lévő szabályoknak
és a helyi és közegészségügyi hatóságok előírásainak megfelelően.


Amennyiben a berendezéshez tápkábel is van mellékelve,
annak cseréje esetén használjon ugyanolyan jellemzőjű kábelt
(H05VV-F 3x1,5mm típus2 , 8,5 mm átmérő).


Atis57 Creative Commons License 2020.11.25 0 0 117270
Előzmény: Atis57 (117269)
Atis57 Creative Commons License 2020.11.25 0 0 117269

Szia!

 

Az áram ára? 

 

Hektikus napok zajlottak le a hazai árampiacon. Szeptember 2-án a HUPX magyar áramtőzsdén 106,94 euró/MWh volt az áram (az úgynevezett zsinórtermék) ára, ez lokális csúcs volt. Másnapra közel 40 százalékos mérséklődéssel 65,13 euró/MWh-ig korrigált az ár, de korai lenne megnyugodni, mert az elmúlt napokban rendszeresen alakultak ki bődületesen magas árak

 

De mi csak kWh-kat veszünk.....

 

Előzmény: Jahno (117268)
Jahno Creative Commons License 2020.11.25 -1 0 117268

"Mint a zöldségesnél is megveszem "

 

De azt a zöldséges is úgy akarja. Áramvéltelezésnél meg kicsit egyoldalú a döntés.

Előzmény: W_B (117267)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!