A kávé, kávéfőzők és -darálók tudománya és művészete.
Szeretettel várunk kérdéseiddel és véleményeddel, de előbb nézz szét a www.kavekorzo.hu weboldalon, ahol már sok elméleti és gyakorlati tudnivalót összefoglaltunk.
Szerintem, ha így van, ez önmagában nem csalás (miért is lenne az?), mert egyre többen pörkölnek maguknak otthon KV-t, ugyanakkor rávilágít arra a sokat emlegetett témakörre, hogy egy egyszerű kotyesz típusú kis főzővel is lehet - jó alapanyagból - normális KV italt készíteni.
Ez is nagyon OK-s kezdő gépnek tűnik, de nem nekünk kell most döntenünk. :-) Az biztos, hogy a kapszulás Evot ezek messze felülmúlják és még jobban is néznek ki.
Stimt ez is, de ebbe már érdemesebb esetleg utólag berakni, mint az Evoba, de hát, ez nem a mi gondunk. (Szerintem ha vki kezdőként indul, akkor még ez sem létszükség elsőre.)
Én is nyitnék egy új szálat a roppant érdekes napi topik mellé... :D
Megjött az iwaki, baromi gyors volt a posta. Halál egyszerű, vagy inkább letisztult cucc, semmi varia. Bár karácsonyra gondoltam magam meglepni vele, természetesen nem bírom ki, hogy egy (és csak egy! :D) adagot elkészítsek ma este.
Segítsetek tapasztalt tulajok kérlek, mire kell figyelni! Ha jól sejtem, itt az őrleményfinomságnak kevésbé van fontos szerepe, mint a villám-műfajoknál. Azt gondolom, filteres beállítással próbálkozok először.
Milyen mennyiségű víz, őrlemény jött be nektek? Mennyire kell hidegnek lennie a víznek? Biztos nem állok majd mellette, hogy jégkockákat dobáljak bele időközönként.
Lehet esetleg végig hűtőben tartani, míg készül? S ha elkészült, akkor hűtős?
Egy elég érdekes kérdéssel szakítom meg a Kalmár vitát...
Egy barátom keres Krups xp4020-as gépbe nyomásfokozó nélküli szűrőt...tudom, hogy többen foglalkoztak már itt hasonló géppel, tudna valaki tippet adni, hol lehet ilyet szereni, esetleg más 53mm-es kosár működhet-e?
Ezzel azt üzenitek, hogy akit pörkölőként nem magasztalnak egekbe, az nehogy megpróbálja kiélni kreativitását valami másban is mellékvágányon, mert az úgy nincs rendjén...
Ne vegyük már el egy tehetséges ember kedvét hasonló szösszenetektől, azért mert nekünk más fogalmunk van a JÓ pörkölésről.
"Ahogy paljoc úr is írta biztosan volt akkor változás,hogy Probat gépre váltottál a holdas csillagos zászlósról !"
csacskaság (egy másik feltételezés). Nem váltottam sőt "változás" sem volt :-). Bővítettem. A Cafemino szuper 1kg-os pörkölő, sokat használom azt is. Mint mindent, azt is szénné lehet tuningolni. Csak rendelésre pörkölök, lefele muszáj rugalmasnak lennem. Nincs polcon várakozó tétel.
Antikváriumban ma Yirgacheffe van, a száraz feldolgozású és 190ft egy eszpresszó, decemberi akciót tartanak ha arra jár valaki esetleg. /én amúgy már régóta mondtam, hogy a VII. kerület eme frekventáltnak egyáltalán nem nevezhető negyedében lehet hogy nem 390-ért kell egy eszpresszót árulni :-)/
Akkor le a kalappal,hajrá! Én csak a régebbi jelzéseket láttam,ott volt elég sok minőségi kifogás,itt a fórumon is.
(djboriska-t sem győzték meg a Kalmár kv-k ki is fejtette udvariasan,óvatosan)
Ebben az esetben bocsánat,saját szubjektív véleményt jeleztem,sajnos a jelzett helyeken nem tudom kóstolni a kávéid,nem budapesti versenyző vagyok ! :D
Ahogy paljoc úr is írta biztosan volt akkor változás,hogy Probat gépre váltottál a holdas csillagos zászlósról !
Sok a feltételezésre alapult bemondás sajnos itt a fórumon velem kapcsolatosan. Miért állítjátok, honnan veszitek, hogy nem képzem magam szakmailag? Honnan veszitek, hogy mennyi szabadidőm van/nincs? Ha filmet csinálok, abból következnek az előzőek. Bajosan. Be kéne kopiznom ide a kávéval kapcsolatos észrevételeket, amiket az elmúlt két és fél évben kaptam itthonról kaptam? Szerintetek az itt jelenlevők A VÉLEMÉNY kávé-témában? Minden naked szűrőtartó mellé csomagolok kávét ajándékba. Ránézhettek a naked nemzetközi oldalára, hogy hova ment eddig ki, anélkül hogy az oldal/effektív értékesítés létezett volna (domain a "Pörkölt/Roasted" végén). Kopizzam be ide a kávékkal kapcsolatos külföldi észrevételeket/visszajelzéseket? Minek? Előítéletekkel nem sok értelme van vitatkozni, másrészt nem szorulok rá.
2-3 hete a Madal-ban vendégkávéként az utolsó szem is elfogyott a kávémból. Péter nem jelzett panaszt, ellenkezőleg. Hozzám sem érkezett semmi. Lehet, h valami elkerülte a figyelmem?
Menjetek el a Coffeepoint-ba vagy a Rókosfalvy fogadóba és igyatok egy kávét. Van klasszik olasz blend meg egy SO vagy Estate Coffee (változik). Ezek vannak itt a közelben, ahol csak Kálmán kávé van. Aztán mondjatok véleményt. Várom. Azt a véleményt várom. Nem a feltételezéseket.
Az én Gaggia Babymet pedig SiD alakította át, szintén SiD utasításai alapján! :))) Azóta is ezt a géppet használom napi, 2 napi rendszerességgel. /Azért ez a tény nem gáz itt ebben a topikban?? :d :d/
Én egyszer csináltam, egy Baby-t SiD utasításai alapján. Jó gép lett, de egy Baby mégsem Evolution. Bőven 10 Ezer felett volt, egy Baby-nél megéri, de egy OPV nélküli Evo-ra én nem költenék ennyit, maximum ha 15 ezer lenne és nem 30 :)
Stimt, nekem is ugyanez tűnt fel + hozzá a képen látható használati utasítás, azon mintha kapszulákat látnék. Nem hiszem, hogy az itteni fórumhasználó társaságon kívül olyan nagyon általános lenne ezen kapszulás cuccok átalakítása rendes géppé.
A termék leírásánál ezt írja: "Speciális kávé szűrő: Őrölt kávé és ESE szabványos kávépárna is tölthető bele". Most ez egy átalakított gép, vagy elírás. Hogy régi kedvencemet idézzem: "Ez róka-béka, vagy béka-róka?. Egy kérdést megér. Borg helyében felhívnám az eladót és megkérdezném.
Akkor szokott ilyen lenni, ha a bojlernyomás már megvan, de a bojlerben a víz nem üzemi hőfokú. Ez a légtelenítő szelep hibájából lehet, találkoztam már többször ilyen hibával az ipari gépeknél, a csészemelegítőn befolyik a légtelenítőre valami cukros trutyi vagy felrakodik vízkővel. Ekkor légtelenítő szelep a gép kikapcsolása és lehűlése után ragadva marad, vagy már a forráspont alatt lezárja a bojlert.
Első tippem ez lenne, hogy takarítsd ki a légtelenítőt.
Én is úgy vagyok vele, hogy külön kezelem ez esetben a dolgokat, videó marha jó és látványos, borítékolhatóan nagy sikere van/volt/lesz az ilyen témájú oldalakon. És az is tuti hogy reklám értéke is van a kávé eladásának terén, akkor is ha ez csak részben volt cél.
Az hogy a kávé milyen, az más tészta, én spec. régen, évekkel ezelőtt kóstoltam egyszer a Korzós teszten a Guatemalát, arról az volt a véleményem amit ott leírtam, de hogy azóta mi történt arról fogalmam sincs, meg kellene kóstolni hogy most a produktumot, a nagy Probat-tal /a tesztminta anno ha jól tudom még a kis 1 kg-os török géppel készült/ mi a helyzet.
De amíg ez meg nem történik, addig a videóról van csak véleményem, ami tök jó.:-)
Ami viszont semmi efféle módon nem mutatható meg, nem juttatható el a közönséghez, az esetenként maga a zöld kávé illata, ami pl. most egy "GrainPro bag" csomagolású Sidamo Top /kézi szedésű :-)/ bontásakor kiillant a zsákból, valami elképesztő finom. :-)
Ezt érezni kellene egyszer minden kávéfanatiknak, tényleg elképesztő ilyen édeskés méhpempő illat, vagy aki ismeri a Manna-Rax nevű mézes búzacsíra készítményt, na olyasmi.
Szerintem nem biztos, hogy jó fórumon tetted fel a kérdést (csak vicc ám! :)) ), mert ez itt már a KV-s és videós high end csúcstechnológiára épülő hobbi topik, már csak ez itt a menő dolog. :)) Amúgy én a helyedben talán 2-esre venném a meccset, és szerintem hallgass a szívedre! Korábban itt, nagyon régen mások is ezt a gépet javasolták ebben az árfekvésben. :-)
fú,szívemből szóltál. én nem akartam bántó lenni, de nekem is 1:1 ez volt az első perctől az érzésem.
jó dolog ha egy pörkölő ilyet csinál,klassz,trendi,like vadász,meg híre megy,meg minden,de egy pörkölőnek az elsődleges 'feladata' mégis csak a pörkölés,finom kávé 'gyártása'.
sok ideje van,oké,de ezt az energiát a pörkölés tanulásába is fektethetné,azért olyan sok pozitív visszacsatolást én sem láttam a pörkölői tevékenységéről,munkásságáról.
ha rosszul tudnám my bad.
próbáltam én is nem bántóan fogalmazni,de most 1:1 egyet értek a leírtakkal,boriska!
Sziasztok! újabb furcsaságot produkál a gépem, úgy látszik ez egy ilyen hét. A gőzcsövem az elmúlt időkben már nagyon serceget, nem zárt rendesen, emiatt kb 5-10 percenként a pumpa is bekapcsolt és nagyon idegesítő volt. Előző héten ránézésre rendeltem hozzá tömítő gumit, egész jó is lett, tegnap előtt beszereltem, teljesen jónak tűnik...
Viszont, amikor megnyitom, kiköp egy kis vizet maga előtt, amit eddig nem csinált (mondjuk 1-2 evőkanálnyit), majd leugrik a bojlernyomás a béka segge alá (mondjuk 1bar-ról 0,4-re). A furcsaság benne, hogy ezt nem mindig csinálja, ha megnyitom, leesik, helyreáll a nyomás és utána jó, akkor is ha többször nyitom, de pár perc múlva ma újból megcsinálta. A másik érdekes dolog, hogy az első ilyen kinyitásig, nem melegszik rendesen a víz a fejhőmérő alapján. Fél óra után, amikor eddig már bőven forráspont felett szokott lenni a víz, vagy 10 fokkal lejjebb stagnál a hőmérséklet, kinyitom a gőzcsapot, leugrik a nyomás, visszaáll, és utána kezd el értelmesen melegedni.
Mi a franc lehet ez? Arra gondoltam, h esetleg valami másik tömítés elromolhatott, és elszáll a nyomás valahol a gomb körül. (mondjuk ennek semmi jelét nem látom, nem csöpög kinyitásnál sehol) De akkor meg minden kinyitásnál produkálnia kéne ezt. Az hogy az első ilyenig meg mért nem melegszik rendesen a víz, azt végképp nem értem.
Igyekszem nem bántó lenni, mert nem az a célom. A lényeg. Remélhetöleg elöbb-utóbb a nemzetközi szakmának a kávékról is jó véleménye lesz nem csak a videóról. Végülis ez a fö célja egy pörkölönek. Szerintem. Eddig a pozitív véleménykirohanások (nem a sajátom) még váratnak magukra a videóben szereplö pörkölö kávéit illetöen. Nekem személy szerint egy pörkölö terméke fontosabb mint az egyéb, de ez az én kis farkas világom.
Szóval gratula a videóhoz, és remélhetöleg a kévé is befut a jövöben.
Időnként veszek itt a szomszédban a világosabb Lumen kávébóL. Évről-évre stabilan jó színvonalú, és kvázi ugyanolyan ízű espresso. A kb. 8 e ft-os árával egy korrekt kávénak mondható.
Nem tudok róla, hogy pörkölne filterhez is. Vagy tévedek.. ?
"Konkrétan nem vágom kinek és miért született ez a videó, de ez legyen az én saram ;-)"
Azért megpróbálom ezt a rejtélyt feloldani mégis. A kinek-re roppant egyszerű ugyanis a válasz. Nézd meg a megosztásokat, a nézettséget, hogy kik kedvelték, hogy milyen ütemben terjed (még mindig), hogy a szakmának mi a véleménye róla. Google, Twitter, Facebook. Nem kell hosszú órákat tölteni vele, ha beszélsz ángliusul, és jól hibázol rá a kulcsszavakra :-). A kinek-re ez a válasz.
A miértre sokkal egyszerűbb. De azt megtartom magamnak :-).
Nincs semmi harag. Miért is lenne? Nagyon magányos farkas vagy ezzel a véleménnyel (eddig). Bár lehet, hogy ez előbbi mondattal most provokálok még néhány kontra véleményt. De ez is előre visz, úgyhogy nem különösebben bánom.
A VST szimpla kosár nagyon érzékeny arra, hogy mennyit töltesz bele. Nekem 8 gr a maximum, ami belefér. És ez a 8 gr nagyon máshogy viselkedik, mint 7,5 gr, nem is szólva a 7 gr- ról. Namármost ha neked sikerült 10 gr-ot belegyömöszölni, akkor ez a mennyiség lehet az ok a dugulásra. Erre gyanakszom, legalábbis. 7 - 7,5 gr-al nem tömítődött volna rl, gondolom.
Nyilván csak viccelődés. Mindamellett komolyan gondolom, hogy nem biztos hogy minden állítást tényként kell átvenni. Legalábbis többen osztják azt a nézetet (nem tagadom én is), hogy Rao 'parancsolatai?' jó eszközök, de meg kell válogatni mikor alkalmazzuk, és mikor ne erőltessük.
Rosszul gugliztál. Rise Of the Roaster. :). Marko rém türelmes, múltkor az este felvetett kérdésem fél óra alatt olyan patentül beállításokkal megválaszolta, hogy simán távirányítással megcsináltam - és működött!
Kösz! Hát olyan nincs, hogy vágatlan verzió. Csak egy nagy benga nagy winchesternyi videóanyag van 6-8 különböző kamera felvételeivel, különböző formátumokban 10-20mp-nyi, 1-2-12-20 perces felvételekkel. Nézhetetlen. Én konkrétan látni se akarom. Majd talán, ha tolószékbe kerültem és nincs jobb szórakozásom. Egy-két kedvencem van csak, ami nem tudott bekerülni.
Nezd, az egesz onnan indult, hogy a topic egyik fele parasztvakitasnak es tularazottnak tartja a VST (es tarsai) szuroket, a masik fele pedig allitja, hogy bizony erezheto a kulonbseg. Es egyszer csak elindult egy elmeleti vita az aralmlastanrol, amibe nyilvan nem akarnek belefo..aramolni, mert nem az en asztalom. Viszont akkor sem teljesen ertettem, hogy mennyiben hasznalhato fel ervkent a VST ellen.
Most megint elokerult par gyakorlati tapasztalat az atfolyas kulonbozosegerol. Hogy ezt a lyukak atmeroje, vagy az elhelyezkedese, vagy a szuro alakja hatarozza meg meg, a felhasznalo szempontjabol lenyegtelen is.
Akkor bennem az maradt meg kovetkezmenykent, hogy a VST hulyeseg, mert a lyukak atmeroje erdemben nem befolyasolja az atfolyast. De a VST nem is allitotta, hogy ettol lesz tuti es ezert vedd meg. Azt (sok mas mellett) igen, hogy nagyon alacsony szorassal keszulnek a szurok, minimum tolerancia mellett, biztositva ezzel az allandosagot.
Erre utaltam vissza. Az utolso mondatot pedig veletlen botlasnak veszem, ez nem az a topic, ahol egybol szemelyeskedesbe fordul egy thread. :)
A rendezői változatot, hosszabb autós csapatással, szélesebb driftekkel, merészebb vetkőzésekkel, kevesebb kávéval sokan számonkérték rajtam a Naked kapcsán is :-). De az egy másik film, másik világ lett volna.
Nem kizárt, hogy összeütünk egy vetítést egy moziban deleted scenes-szel, mozikópiával, dolby sorround (vagy az már avítt?) hanggal mindhárom filmmel. De lehet, hogy mire ez összeáll, addigra 4 lesz :-). Mármint film.
Valamelyik Quick Mill szaki tudna nekem pár tanácsot adni, hogy a holnap hozzám kerülő, feltehetőleg működésképtelen Acquaviva-nak mik a típushibái? Mi az, amit első körben nézzek meg rajta a vízkő után?
Valaki a fránya (vélt) maximalizmusa leple mögé bújtatva csúnyán hangzó rövidítésekkel dobálózik. ROR - Rate of Rise. Sokat kellett guglizzak, hogy ez nekem is kiderüljön :-) (vigyázat! Irónia).
A film nem hibátlan. Senki nem állítja.
But Back to (the) ROR (megint kimondta!)
Well, Marko-val, aki megvárta a Pörkölt nagyon megcsúszott elkészültét az Artisan aktuális release-ének bejelentésével, napi kapcsolatban álltam az elmúlt hetekben. Marko (Luther) az Artisan apukája. De aki ROR-t kiállt, annak történetesen nem állt össze, miről, kinek szól ez a film. Nemcsak az operatőr és az én, de éppenséggel Marko szándékai szerint is.
Nálam még a béta verzió volt (a Windows még nem is létezett) és a WebLCD valamint a Rao-s mutatók voltak azok a dolgok, amiket érdemes volt/lett volna megmutatni. Minthogy a Rao cucc az átlagembernek semmit nem mond, és ennek a résznek a felvétele sem sikerült elég odaverősre, ezért - fájdalom, de - de kihagytuk. Ahogy repült még vagy 3 órányi egyéb anyag is, ami vagy csak egyszerűen szar volt, vagy túlságosan geek.
Marko azóta minden fórumon/twitteren/saját fb oldalán azzal a kiegészítéssel jelenti/jelentette be az Artisan új release-ét, hogy az már debütált a Roasted-ban.
Akinek ebből a hozzászólásból sem derült volna ki, hogy mi a rák a ROR, az járjon utána :-).
A szűrő formájától nagyonis függhet, valóban. Nálam a VST dupla 15 gr-os és a VST szimpla (LM típusú, kalap formájú) 7.5 gr-al töltve majdnem hasonló lefolyást tud produkálni. Ugyanakkor a Rocket szimpla szűrőjén át se megy a lé, igaz, abba muszáj tőbb, kb. 11-12 gr kávét tölteni. Hozzáteszem, hogy a szimplát ugyanúgy 15 kg-al tamperelem, mint a duplát ami viszont majdnem kétszer akkora nyomást jelent a pakk felületére, mint a dupla szűrőére, a sokkal kisebb terület miatt (58mm/41mm átmérő).
Az a "fizikai levezetés" azt tartalmazza, hogy ezen a szinten nem a lukat átmérője, hanem azok elhelyezkedése és a szűrő alakja határozza meg a pogácsa ellenállását. Na ebből sikerült azt leszűrnöd, hogy nincs különbség szűrök között. Egyébként, hogy sikerült az áramlástan vizsga?
Heted7, én sokszor az ellenkezőjét tapasztalom az általad mondottaknak. Legalábbis amikor igazán jól sikerül a csapolás, friss őrleményből.
A kifolyó kávé súlyát mérem. A kb. 40 ml-es csészébe sokszor szinte el se fér 30 gr kávé, annyira krémes, ezáltal kiterjedt az ital. Különösen így van ez akkor, ha friss, 3 napos a pörkölés, de hasonló a helyzet egyhetes pörkölésből csapolt ital esetén is, csak akkor már talán nem ilyen mértékű a gr < ml jelenség. (Én egyébként 23-24 gr italt szoktam csapolni 15 gr őrleményből, s ez a mennyiség többnyire kb. 30 ml kávét ad ki).
Én is el tudom képzelni ezt az együttállást, de mi az hogy van olyan kávé aminél megegyezik két filter lefolyása ua őrlésre, van amelyiknél meg nem? :/
Ha már ilyen méréseket is végeztél, akkor bőven túlmentél a "home barista mód"-on :)
Elvileg, amennyiben egy gyártó, vagy bárki más a csapolás valós körülményeit jól modellező mérést akar közölni, akkor nincs sok választása, marad a scace thermofilter, így, ez gyakorlatilag a szabványosnak tekinthető mérés egyedül. Ez a kv-pogácsa tetejét érő víz hőmérsékletét próbálja meg mérni az igazi csapoláshoz hasonló körülmények megteremtésével.
Az én mérésem is hasonló elvű, azzal a különbséggel, hogy jóval gyorsabb beállású a hőérzékelő elem, emiatt a mérés alatti bizonytalanság ( kb +-0,3°C ) jobban látszódik, gyanítom erre gondoltál. ( elképzelhető, hogy bent maradt légbuborék okozza ). Ez a scace thermofilterrel nem lenne.
Nem tartom szerencsésnek a HX gépek bojlertérfogatát említeni a kv-csapolás kapcsán, hiszen az a gőzöléshez tartozó jellemző adat.
Egy HX gép 2-3 dl-es, gyakorlatilag indirekt fűtésű kv-bojlerrel rendelkezik, tehát kimondottan kicsi ez a térfogat. Valójában ez egy kritikus paraméter, részben ez határozza meg az itt lejátszódó - csapolás alatti - vízhőmérséklet változásának a mértékét és a sebességét.
Az általam emlegetett, hőstabil állapotból indított ürescsapolás nélküli kv-csapolás stabil hőkarakterisztikájának ez az egyik alapja. A másik alapvető dolog, hogy így tudunk létrehozni egy referenciaállapotot, amihez képest ténylegesen mérni tudunk.
A már sokat emlegetett R58 is ezen az elven működik. Kis kv-bojler és E61.
Nálam most a Catleren ez teljesen normális, ami duplával jó, az a szimlán épp hogy csepeg, szimpla szűrő durvább darálást igényel. A Stella sima dupla szűrője és a szimpla LM szűrő között nem érzékeltem ekkora különbséget őrlési igényben. Szóval szűrőtől /is/ függhet. Mindkét gép 58-as.
"30g (nem ml) kávét" azért ez szinte ugyanaz: 100 fokos víz sűrűsége kb. 0,96 g/cm^3, azaz a 30 g 100 fokos víz az 31,25 ml. A 30 ml és a 31,25 ml közötti a különbséget csak spéci edénnyel tudod kimérni. A kávé sűrűsége meg asszem eléggé megegyezik a vízével.
A Film About Coffee mostantól 72 órára kölcsönözhető weben 5 dolcsiért, vagy letölthető 13-ért, ill. aki bandázna egyet a kávésokkal, péntek este megnézheti a Lurdyban 3500 Ft-ért.
Ma elég fura dolog történt. Van két szűrőnk, egy szimpla (VST LM), és egy sima dupla szűrő. Nagyjából igaz, h ha a kávét beállítom duplára 19-20g-vel, az jó lesz 10g-vel is szimplában. PY Etióp yrga miatt tegnap már szinte a minimálisra állítottam a variot így kaptam 25mp alatt 30g (nem ml) kávét 19g-ból. Az szerintem jó. Erre ma volt kis maradék a zacskóban, de duplára már nem volt elég, gondoltam csinálok egy szimplát 10g-ból. Erre olyan szinten eltömődött a lefolyás, hogy 25mp után kb 2 csepp kávé volt a csészében. Az ilyeneket nem értem, hogy akkor most mi van :/
1 különbség volt csak, nem csináltam hűtőcsapolást a gépen, kíváncsi voltam, hogy úgy mennyire megy fel a hőmérséklet. De nem hiszem, h a 2-3 fokkal magasabb hő miatt jobban duzzadt volna meg a kávépogácsa.
Beáldoztam egy régi szűrőt, kilukasztottam, és abba tömítésen megy az érzékelő. Így tudom a pogácsa felett vagy abban is mérni. A pogácsa felett mértem. Ha behúzom, egyenes lesz, mivel a pogácsa hőelvonóképessége az elején elviszi a HX púpot.
Abban igazad van hogy ha sokáig békén hagyjuk a nagy térfogatú bojleros gépet nem lesz púp, de a valós életben szerintem ez szinte sose fordul elő. A home barista módról már beszéltünk, ott míg egy nagybojler és a körülötte lévő anyagok stabilizálódnak iszonyat idő, ha meg van forgalom azért nem.
Amit becsatoltál saját mérést, nincs esetleg kisebb léptékű ábra? (Vagy adatsor?). A posztodban túl nagy a hőmérséklet beosztás, és ami hivatkozásokat találtam azok nem működtek - gondolom valami fórummotor csere, vagy átszervezés lehetett.
paljoc:
Igazából jó lenne egyazon karakterisztikájú gépet nézni. Mondjuk sima HX kis és nagy bojlerrel. Vagy pid HX kis és nagybojlerrel. Nekem van kicsi is meg nagy is, de mindkettőben más a megoldás.
digiteye:
Ez jó kérdés, hogy miért nincs fejhőméreő, én se nagyon értem, pedig kézenfekvő. Sokkal pontosabb értéket ad mint a PID-ből következtetni bármire. Az oké, hogy sokmindent mérhetünk, de a semmihez képest a fejhőmérő nagy előrelépés, és jól használható a mindennapokban. A gyakorlatban a pogácsás mérés alkalmazhatatlan (tesztelni persze jó).
Eladó abszolút tökéletes állapotú, alig egyéves, PID-elt Gaggia Classic. Összes tartozékával, két nyomásfokozós, plusz egy nem nyomásfokozós szűrővel, plusz egy karral, amelyen egycsészés kiöntő van. 9 bar-ra be van állítva. Kizárólag Norda vízzel használtam. Rendszeresen tisztítottam vegyszeres backflush-sal, és vízkőtlenítettem. Ára 75000 Ft. Ha kell, tudok hozzá adni egy feneketlen kart is, 6000 Ft-ért. Egyetlen makula rajta: a házon van két igen apró nyomódás, de ha ezt nem mondom, nemigen vennéd észre. Brutálisan jó kávét főz. 06 70/318-9799, budapesti vagyok.
De mi az hogy "ez nem tartozik ide...", semmi sem tartozik jobban ide, mint a Choco Madness! :-)))
Igen, le van tekerve és ki is próbáltam, ment már a gép reggel óta és /szokás szerint :-(/ rég volt már vele kofi főzve úgyhogy daráltam és 1 mp-es fejöblítés után egy tökéleteset húztam az M10 blendből. Azt tudom elképzelni lehet hogy optimális esetben az egész rendszer úgy áll be /van úgy van beállítva/, hogy az pont jó! :-)
Mindenesetre az tuti hogy az én kis E61 gépemen 99%-ban a csapolás indításakor a fejhőmérő pár fokkal magasabb hőmérsékletű víz beáramlását indikálja, mint a nyugalmi helyzetben beállt fejhőmérséklet.
Az már rendesen "le van tekerve". Gondolom, már nem is feltétlen használnak hűtőcsapolást. Nálam, a majdnem 0,5bar-hoz 108,5°C bojlerhőmérséklet tartozik, amely 90°C-os csapolási hőmérsékletet eredményez. ( Ez egész véletlenül a Choco Madness csapolási hőmérséklete is, de persze ez nem tartozik ide :) )
A hagyományos gépeknél szoktak olyat, hogy a bojlertérfogat növekedésével növelik a hőcserélő térfogatát is, így alacsonyabb hőmérsékleten mehet a bojler. Pl. az én gépemben 5l-es a bojler és 2,5dl a hőcserélő, de 10-12l-es bojler esetén már lehet 3dl-es is a hőcserélő, és talán 3,5dl a max. amiről olvastam.
Amúgy én gari + pár hónapot adok ezeknek. De nem ez a baj, hanem az, hogy a tervezőjük is...:-(((( /Aki egy jól fűtött irodában, mondjuk Heidelbergben, havi 5-8 ezerért rajzolgatja át az örökéletű áramköröket, idejét megosztva Shanghaj és a Bahamák között/
"A cigányok meg jól hazalomozzák és 60 ezerért megvehetjük..."
Ezt a kirekesztő, megbélyegző :)) hsz-t a cigány származású itteni fórumhasználók és az itteni home baristák nevében (húúú, ez még félreérthető lesz!)...szal, a cigány származású home baristák helyett(!!), tisztelettel, de visszautasítom. (Mi az, hogy én mint idén barnult kisebbség, már eleve nem is lomizhatok??!) :))
Majd 4-5 év múlva lesz itt olcsó R58, mert majd kezdenek beszarni a PID szabályozók és a német majd inkább kib@ssza az utcára, minthogy 500 Euróért venne bele új elektronikát. A cigányok meg jól hazalomozzák és 60 ezerért megvehetjük és teszünk bele 10ezerért kínai pidet és jobb lesz, mint új korában.
No meg azért, mert a világ imperialista újraelosztásakor a "fekete doboz" -szerű, "minden egyben van és csak egyben cserélhető" vezérlő elektronika megoldása kapta a legtöbb szavazatot.
Manapság nem számítanak okos, gondolkodó felhasználókra, csak buta pénzeszsákokra...
A nagy bojlertérfogat a gőz miatt tényleg előnyös lehet. A HX-hump-ot valójában pont az ürescsapolásokkal tudjuk "megteremteni". Egy hőstabil ( régóta nyugalomban levő ) állapotból indított csapolásra "összelőhető" úgy az E61-HX gép, hogy ne legyen HX-hump. Az enyém pl gyárilag ilyen volt. A fő meghatározó tényezők ebben az esetben:
- hőcserélő térfogata
- a beáramló víz hőmérséklete
- a bojler és az E61 hőmérséklete közötti különbség
Többször felmerült már ez a fejhőmérős téma, és ezért is tettem fel a kérdést most is. Mit mér a fejhőmérő?
Ugye, ahhoz hogy mérésről beszéljünk, eleve tudnunk kell mit mérünk. Ezen a képen pl. látható egy összefüggés egyazon csapolás esetében. Csak, hogy "egyszerűbb" legyen, ez csak egy bizonyos kivitelű fejhőmérőre igaz, és aígy sem minden üzemállapotban. ( Egyébként az én fejhőmérőm is hasonló értékeket produkált )
És nyilván olyan vendéglátóipari üzemmódra tervezték az E61-et, ahol egyrészt, mint mondod, hatalmas a bojler, másrészt folyamatos a csapolás, egyik dupla megy a másik után.
Na de a Pillangó és társainak megvan az a bája, finomsága, amiért mégiscsak érdemes kiismerni őket.
Én igazán nem is értem, miért nem áll elő valamelyik gyártó az eleve fejhőmérős HX géppel. Nagyot kaszálhatna vele. Vagy legalább olyan megoldással, hogy eleve nincs ugyan fejhőmérő, de ki van építve hozzá a kifejezetten csak erre szolgáló csatlakozás a fejen, s aki akarja, megveheti hozzá a konkrét típushoz kifejlesztett fejhőmérőt, és becsavarhatja.
Lehet, hogy azért nincs ilyen fejlesztés, mert sok HX vásárlót csak megzavarna, ha elkezdené mérni a fej hőmérsékletét. Ezeket a potenciális vevőket elriasztaná annak a tudása, hogy nem is olyan egyszerű a HX, mint szeretné.
Pedig mekkora játék!
De a legtöbb fogyasztó nem akar játszani, csak kávézni. Ezért nincs eleve fejhőmérős HX gép.
Azt kellene még megvizsgálni, hogy az miben számít hogy egy E61 fej mögött egy másfél literes vagy egy 10 literes bojler dolgozik. Vélelmezem, hogy maga az E61 fejes technika nem otthoni kisgépekhez lett kitalálva, hanem kávéházi verziókhoz. Így lehetséges az, hogy egy ipari masina sokkal kisebb bojlernyomáson üzemeltethető, mivel a brutál nagy bojler miatt így is van megfelelő gőz, de a HX rész kevésbé hevül át mint egy csúcsra járatott 1,3-1,4 bar körül kapcsolgató kis otthoni E61 gépnél. Plusz a csövezése is sokkal vastagabb, valahogy azt érzem hogy ott "jobban egy életet él" az egész masina. Így tudom elképzelni, hogy GSA topictárs 5 literes gépe nem nagyon produkál hump-ot, míg mondjuk az enyém az bizony igencsak. Mindjárt átmegyek az Antikváriumba megnézni a bojlernyomást a La Scala gépen! :-)
Hétvégén időt szántam rá, és újra végigmértem a HX-es gépeimet. 1-1 óra melegítés után 5 csapolás. A konklúzió, hátha más tudja bármire használni.
A HX esetében szerintem akármeddig melegítjük mindenképpen lesz hullám. Tisztes távolságból nézve (nagy hőmérséklet léptékű grafikonon) ez valóban elhanyagolható, azonban nagyfelbontású grafikonon látszik. Mások is erre jutottak (http://www.home-barista.com/hx-love.html).
Így sima pressurestatos HX-en persze lehet számolgatni, de szerintem fejhőmérő nélkül szinte lehetetlen jól belőni, mivel a csapolások alatt is elmászik - függően attól milyen volt a lefolyás, és mennyi ideig csapolok.
A PID HX érdekes volt, itt valóban stabilabb lesz a hőmérséklet. Lekapcsoltam a fejhőmérőt, hogy a kifolyókávét mérjem. Hát a "k" értékek alapján nálam nem lehet belőni a hőmérsékletet. Az első csapolás ok, utána vagy ugyanúgy számolok, hogy mikorra melegíti vissza a fejet, - vagy fejhőmérő, ez sokkal kényelmesebb.
Köszi! Te mennyi használat után cserélted le amúgy (év, napi adag...)? Nekem most két éves, napi 1-2 kávéval. Most kopott el annyira, hogy az elején macro3 közepén készített espressok most 1es közepén, 2es alján készülnek. Nyilván még kéne bírnia a cuccnak, de tudjuk, hogy milyen fontos az éles őrlőkés a jó kávéhoz.
Az én párom olyan áldott lélek, hogy velem együtt rohangált Bécsbe az R58-ért, mert tudta, hogy valami kiismerhetetlen, irracionális okból ez nekem a vágyam. Úgyhogy még az árat se kellett elmismásolnom - nem is lehetett volna :)
Ez a "csak" a lényege minden high end felé tendáló hobbinak.
Én például nem high end audiózom, mert a hivatásom során eleve két köbméteres hangfalakkal dolgozom, a keverő akkora, hogy nem férne be a lakásomba, s az még csak a vezérlője a keverőnek, mert maga a "processzor" egy külön terem, amit erősen, folyamatosan hűtünk, annyira dolgozik felvétel közben, eközben egyetlen mikrofon árából két-három R58-at lehetne venni, s ebből használunk egyszerre tizet-huszat alkalmanként, kiválasztva az aktuális feladathoz éppen legfinomabban illeszkedő karakterűeket a mikrofonparkból. Ezért aztán otthon nem hifizek, nem high end audiózok, viszont nagyon megértem azt, aki otthon Bang and Olufsen berendezésekkel játszik, mert jó az ízlése és szép a hobbija.
Viszont én meg R58-ból és Mazzerből, pörkölőből rakom össze a high end kotyogómat, mert én meg nem vagyok hivatásos barista, ezért otthon nekem ez az a valami, aminek örülni tudok.
Home barista vagyok tehát - így mondják azokon a kávés fórumokon, ahol az előző hozzászólás láttán mindenki csak nézne, és nem értené.
A vásárlás utáni árat illető jótékony hallgatással és hümmögéssel ez a probléma orvosolható:
"Hmmm, nem volt olcsó....de nézd csak, hoztam neked virágot meg ez és ez történt mikor jöttem haza, képzeld....kérsz közben egy finom kávét.....a szomszéd néni meg hát, ne tudd meg......stb.stb.... na, mi a vacsora?!" :-)
Na, látod... ha ezt írta volna, simán elfogadom, ahelyett, hogy itt átmegy mimózalelkűbe. :)) Tényleg nem sértő szándék vezérelt, tehát elnézést kérek a kollégától, ha akaratlanul beleléptem a lelkivilágába.
Amúgy a kávéfőzők valóban embertelenül túlárazottak valamiért, ha a felhasznált anyag és technikára szűkítem az ár/érték arány kérdését.
Pl. hétvégén elromlott a mosogatógépem. A 45 cm széles kategória ára mondjuk 70-150 ezer körül mozgott, 100-ért pl. egy középkategóriás Siemens vehető. Ez egy Gaggia Classic új ára. A mosogatógépben a keringető motor, az ürítő szívattyú, sokszoros anyagfelhasználás, inox belső, bonyolult vezérlő elektronika, stb. A gaggiában egy Ulka pumpa, egy réztömb meg egy alubojler van, ami kb. egy vasalótalp előállítási költsége a belesajtolt fűtőszállal.
A Catler detto, két pici pumpa, két acélbojler, egy minimál LCD kijelző filléres vezérléssel, némi műanyag meg szálcsiszolt fémlapok. Az árából két csúcskategóriás mosogatógép, vagy pl. egy nagy méretű duplaajtós hűtőszekrény vehető, ami jeget adagol, jégkását készít és inox az egész.
Hogy ez miért van? Az egyik használati tárgy kategória, a másik meg hobby/szórakozás/szenvedély is lehet ezen kívül. Ez utóbbira általában az emberek többet hajlandóak áldozni, ezért lehet így pozicionálni az árakat szerintem.
Akkor ellenpontozom egy kicsit az örömödbe került ürömöt! :-)
Én is simán kiadnék fél millát, de akár többet is egy kávéfőzőért, amivel otthon előállítom a tejes kávémat. Sőt, ha anyagi helyzetem megengedné, akkor akár egy GS3 vagy hasonló kategóriájú gépet is üzemeltetnék simán otthon, mint pl. hifis vagy SID vagy mittomén kinek van még olyan. Mindezt attól teljesen függetlenül, hogy egy Gaggia Classic-kal is tök jó kofikat meg kapucsínókat lehet gyártani. Hogy miért? Csak! :-)))
Igen, lehet, hogy 10-11 bar. Mindenesetre érdekes, Luca Bezzera biztosan tudja, mit miértvtesz. Csak hát nem egyezik a többi gyártó álláspontjával. Ámbár pl. a Gaggia is 12 bar-ral kerül forgalomba, alapból.
Ilyen beírást se látni máshol. Elképzelhetetlen egy kultúrált kávéfórumon. Pedig amúgy ez az volna. Sikerült egy kis ürömöt keverni az örömömbe, gratulálok! Amúgy nem kell a Volkswagen se, maradok a Trabantnál.
Mások pedig a márkahűség mellett rakják le a voksot, és ha a Volkswagen bevált, nem kell a Rolls. Amúgy vadi újként vetted ezt a krómcsodát? Hány vadi új GC jön ki ennek az árából? :-) /Nyugi, nem kritikaként kérdem, max annyi a részemről, hogy én nem adnék ki fél millát, vagy akár többet is(?) egy jó, dekoratív otthoni tejes KV előállításáért, más viszont igen. Ha ne adja Isten, meghibásodik, és te nem tudod javítani, akkor csak lazán felkapod a gépet, és viszed a legközelebbi szakszervizbe? A Rolls Royce-t javítják a Volkswagen szakszervizben? :))/
Mindettől függetlenül természetesen sok jó KV-t, és hosszú "balesetmentes" KV-gép használatot kívánok. :-)
Sziasztok! A Mahlkoniget magyarországon a candy-trade szervizelteti? Hozzájuk kell vinnem, ha kést akarnék cserélni benne, vagy inkább máshova menjek? Vagy csak valahonnan meg lehet rendelni a kést, aztán itthon kicserélni? köszi
Az a Bezzera Unica nekem is szimpatikus volt. Csak az tartott vissza tőle, hogy Luca Bezzera meggyőződése, hogy 12 bar nyomást kell alkalmazni vibrapumpás gépeken. És talán nem is állítható az OPV-je lejjebb. De ki tudja - hátha igaza van az olasznak?
ha nincs fejhőmérőd, akkor 15 perces fűtéssel és pár üres öblítéssel kb vaktában tüzelsz. E61-nél a fej hőmérséklete nagyban meghatározza a kávéra irányuló víz hőmérsékletét.
Azt hiszem az E61-es világa...és konstrukciója is változik,finomodik. Pár hete váltottam Isomac Vénuszról Bezzera Unica Pid-re. Tanácsolták, hogy félórát várjak a fej átmelegédésére...de nem fogadtam szót.
A boyler(pici: 0,5 literes) 4-5 perc alatt eléri a beállitott (akár 120C) hőmérsékletet(kávéhoz 80-100 között,gőzöléshez 105-120 között lehet programozni).
Párszor átöblitem, és 15 perccel a bekapcsolás után már megiszom ami készül.....aztán mégegyet. Ennyit a Vénusznál is vártam,
de itt jobban tudom követni az ingadozást,mert a Pid mutatja. Ritkán gőzölök tejet, de arra is sokkal kényelmesebb....
Nem bántam meg( Vénusz 14kg, Unica: 18,5....tehát még otthoni/irodai kategória).
Nem hinném, hogy ez kérdés. Volt egy brutálisan jó Wokswagenem, de most kicseréltem egy Rolls Roycera. Vajjon miért?
Komolyan: a latte art szívügyem, reggel azt szeretem, de délután is inkább. Az Gaggiával ez messze nem az igazi. És ha társaság jön, az R58-ból gyakorlatilag folyamatosan tudok szervírozni.
Viszont: ha egyetlen igazi dupla a cél, akkor a GC-t eddig nem tudtam túlszárnyalni, igaz, még nincs meg a teljes összehangolódás.
Én ezenkívül egy példányt láttam közvetlen közelről (az is nálam volt egy ideig, csak az nem volt PID-elve), azon nem volt ilyen kis "szeplő". Gondolom, a gyártás, vagy gyári becsomagolás során némi óvatlanság okozhatja. Mert szállításkor már nemigen nyomódhat, akkora a doboza. De szinte láthatatlan, persze.
"Egyetlen makula rajta az, hogy a házon van két, robuszta méretű kévábabnyi méretű, icipici nyomódás, (a mélyedés kevesebb, mint1 mm)..."
Ez mintha az új szériás Classicoknál típushiba, vagy inkább esztétikai malőr lenne, nem? Nekem legalábbis úgy tűnik, mert valahány ilyen gépet láttam, majd' mindegyikre jellemző volt ez, de ettől még ez továbbra is egy nagyon frankó kis otthoni KV-főző.
Gondolom erről a könyvről van szó. A könyvet Izing Róbert fordította. A kávé és csoki kiadvány is részben az ő nevéhez köthető, ezért is lehet benne némi átfedés?
"Feljebb léptem" (R58), így eladó abszolút tökéletes állapotú, alig egyéves, PID-elt Gaggia Classicom. Összes tartozékával, két nyomásfokozós, plusz egy nem nyomásfokozós szűróvel, plusz egy karral, amelyen egycsészés kiöntő van. A gép 9 bar-ra be van állítva. Kizárólag Norda vízzel használtam. Rendszeresen tisztítottam vegyszeres backflush-sal, és vízkőtlenítettem is. Ára 75000 Ft. Ha kell, tudok hozzá adni egy feneketlen kart is, 6000 Ft-ért. Egyetlen makula rajta az, hogy a házon van két, robuszta méretű kévábabnyi méretű, icipici nyomódás, (a mélyedés kevesebb, mint1 mm), de ha ezt nem mondom, nemigen vennéd észre. Ezért is mondom. Brutálisan jó kávét főz. 06-70-318-9799 Budapest. Dobozában elvihető, és persze kipróbálható.
Én is most szeretném festetni a Gaggia alját. Nem tudom, hogy szintereztessem -e, vagy csak simán festessem. Szinterezéskor le is lenne lakkozva, ráégetve - jó kemény lenne a festett felület. Hátrány, hogy totál le kéne szednem valahogyan a régi festékréteget, ami szinte lehetetlennek tűnik.
ettol fuggetlenul szivesen belelapoznek, osszehasonlitaskepp, mellette a KV&Csoki-val, marcsak ugy kivancsisagbol is... ;) annak ellenere, h (sztem) en se fogom megvenni!
Bocs, tényleg elkerülte, de neked is a figyelmedet, hogy én nem írtam általam vásárolt könyvről, helyette általam meg nem vettről és a KV és Csoki KV-s magazinról igen. :-) Amúgy a régi Fókusz könyváruházban, a Libri mellett láttam, asszem, 4000 volt.
köszi, teszek egy probat :) Én két hete egy mokaffés csészéhez jutottam hozzá hasonló körülmények között Lecce-ben, ráadásul ingyen odaadta a tulaj. Dél-olaszok, na.
ne haragudj, lehet elkerulte a kerdesem a figyelmed... szeretnem kerdezni, h mi az altalad vasarolt konyv cime, mennyine kerult es pontosan hol lehet megvasarolni? koszonom!
Gratulálok a Gaggiádhoz valóban szép lett!:)) Sok jó kávét kívánok hozzá!Igen ugyanúgy polírozható mint az autók
fényezése!Én is ilyen gyöngyház feketére festettem le a Jollymat.Én már jó pár évet lehúztam a szakmában,14évesen
kezdtem a fényezést és most vagyok 43 éves.Azért nem folyamatosan csináltam,de tavasz óta már nem festek!Úgy gondoltam elég volt ebből!
Ezért tetszett meg nekem is az eszpresszó,hogy mindig valami újat lehet előcsalogatni az adott kávéból!Sok a befolyásoló tényező,amiket te is leírtál!És úgy változik az ital ízvilága!Tehát lehet variálni,főleg akinek PID-es gépe van!
A lakkot, meg egyéb járulékos anyagokat a fényező állta, benne volt a 6k árban. Amit írtál azzal ha nem is ennyire részletesen tisztában is voltam, és ha autóhoz kell vsz fel is készülök, de mivel nagyjából mindegy volt így nem gondoltam át előre. A végeredmény minden várakozásomat felülmúlta (és mehet rá a kocsihoz vett wax is, hogy a légy se álljon meg rajta :)). Ha minden jól megy kap egy PID-et Decemberben, vagy Januárban, és öröm - bódottá' :) Ma reggel viszont sikerült olyant kávét húzni vele a Paljoc féle Choko Madnessből, hogy muszáj volt még egyet húznom. Hogy az egy hét állás tette-e a kávéval amíg oda volt a gép, vagy csak a tömörítést-hőfokot találtam el jobban nem tudom - de az elmúlt 2 hónapban messze ez volt a legjobb amit otthon ittam.
Bár a festéket beletöltik aeroszolba is ha kéred, de nem annyiból áll az egész, hogy lefújom, oszt jóóvan' . Mint Szabi is írta kell rá lakk, kis csiszolás előtte, talán valami alapozó is. Utána kis polír, stb.
Mostanság voltam párszor Ausztriában jó állapotú használt kávés cuccok beszerzése céljából, szóval, ha valaki vadászik egy konkrét típusra, szóljon bátran, hátha tudok segíteni.
Már le lett írva, hogy a Rocket 25°C környezeti hőmérsékletre adta meg az adatokat.
Valóban, a kritikus paraméter ( legyen most "k" ) a bojlerben levő víz hőmérséklete és az E61-ből a csapolás alatt kifolyó, a kv-pogácsát közvetlenül érő víz hőmérséklete.
Amennyiben a kv-gépet magára hagytuk egy olyan időtartamra, amely alatt nagyjából beállt egy konstans értékre a gép minden alkatrésze ( beleértve a víztartályban levő víz hőmérsékletét is ! ), és a környezeti hőmérséklet tényleg 25°C, akkor hűtőcsapolás nélkül a Rocket által megadott csapolási hőmérsékleten csapolhatunk, mégpedi igen pontosan, valószínűleg +-1°C-on belül.
Mint a Rocket táblázatából is látszik, ez a k érték nem igazán konstans, függ a bojler hőmérsékletétől, minden csapolási hőm. értékhez más k érték tartozik.
Pl. az én gépemnél 108,5°C bojlerhőmérséklethez 90°C csapolási hőm. tartozik, ebben az esetben a k=18,5°C.
És valóban, a környezeti hőmérséklet értelemszerűen beleszól, megváltoztatja a k értéket ( hiszen az E61 egy jelentős hősugárzó alkatrész, és közvetlen kapcsolatban van a környezettel ) de nem egyenes arányban.
Nem feltétlen ad ilyen lineáris hőmérsékletmenetet az alcsony hőmérsékleten való csapolás minden gép esetében, ezért ezt ellenőrizni kell az adott gépen, ha fölmerülne az ilyen jellegű PID használat, esetleg módosítani kell az E61 keringés vízhozamán...
És még érdekességkép: természetesen a dual bojler E61-nek is van k értéke, és itt is hibát okoz a környezeti hőmérséklet változása.
kávéfőző vásárlásban kérném a tanácsotokat, sokat olvasgattam a fórumot, de még mindig tanácstalan vagyok. Van valakinek ismerete/tapasztalata a Graef ES80-as kávéfőzőről/vel? Én eddig csak a darálóiról hallottam.
Olyan gépet keresek nagyjából ebben az árkategóriában, aminek nem fél óra a felfűtési ideje. Fontos, hogy reggel gyorsan jussak koffeinhez mert nem mindig van idő kiélvezni a kávé elkészítésének és elfogyasztásának szertartását, valamint legyen csészemelegítője és gőzölője azon túl, hogy megbízható, jó gép legyen persze. Valakinek vmi infó a fenti gépről vagy egyéb javaslat?
Gsa1, na a régebbi hozzászólásaidból kezd összeállni a kép a fejemben. De ha jól értem, akkor tényleg nem akármelyik HX-el lehet/érdemes ezt megcsinálni. Gondolom nagyon fontos, hogy a hőcserélés nagyon jól menjen benne (ne legyen nagy hőkülönbség a fejben és a bojleren átmenő csőben), illetve a gőzölés miatt a nagy bojler sem hátrány, amire Sid rámutatott, különben csak espresso fanoknak jó. Meg gondolom azért olyan tényezőket nem szabad kihagyni a dologból, h mondjuk éppen 22 fok van télen a szobában, vagy 28 nyáron. Tehát ilyen szempontból a Giotto táblázatát még mindig kicsit erősnek érzem.
Mondjuk amit Lali is emlegetett, ha már az újabb és újabb gépek kifejlesztésénél egyre inkább törekszünk, hogy minél jobb legyen, akkor egy ilyen árú készülékbe már belerakhattak volta egy roto pumpát is ennyi pénzért, mint amilyet az Evoluzione-be is raknak. Vagy az lesz az Evoluzione V3? :)
Nekem az Argento volt az első, "nagybetűs" kávé. A többivel még nem próbálkoztam, nem ismerem őket. Olaszos, azaz sötét pörkölés. Filtert ugyan még nem készítettem, de még csak nem is ittam, de az itt olvasható, összhangban levő vélemények szerint filterbe inkább a világosabb való. Nem gondolom, hogy érdemes lenne egy csomagnyival próbálkozni. Ha valahol hozzájutsz kisebb adaghoz akkor, ha másért nem is, de a tapasztalatért érdemes megpróbálni.
Elég rég ittam Argentot, ma már nem tartozik a kedvenceim közé.
Nemrég ittam először az espresszójukat és ízlett. Láttam, h van magyar dealer is. Otthonra a kávéjukat, elsősorban már V60 filterrel, melyiket ajánlanátok?
Talán azért szórják a pénzt az emberek a HX-ekre, mert stabilan jobb kávékat lehet velük főzni, mint a kisebb otthoni gépekkel, és mert kevesen vesznek otthonra 20 literes 2-3-4 fejes gépeket. ;-)
Az újabb E61-es PID-es gépek meg egy picit más konstrukciók, mint az ős E61-esek.
Majd ha lesz lomizható Cellini vagy R58, talán visszatérhetünk a kérdésre. ;-)
Én se érzek semmi intabilitást HX-en hűtőcsapolás után. Amit írtam csak, h X-2-ről indul a fej hőmérséklete, ami kb azonnal felmegy X-re, amit végig tart...Nem hiszem, hogy ezt instabilitásnak lehet nevezni.
Nem tudom hogy hol a vodoo a dologban, de nekem az első HX-es csapolásom jobb volt, mint a valaha elkészített legjobb csapolás a PID-ezett GC-vel. Szerintem az a 20kiló vas csak számít valamit, és az érzés megfizethetetlen, amikor a kart fel tudod úgy rakni a gépre, hogy nem kell fogni a gépet közben :) A hűtőcsapolást meg 1-2 hét alatt megszoktam, egyáltalán nem zavar. Nyilván ha nem 30centire lenne a mosogatótól, akkor jobban zavarna :)
Engem egy karos bezzera strega izgat már nagyon, de nem tudom elképzelni, hogy ott meg hogy lehet otthoni körülmények között (reggeli 1 kávé) a kívánt hőmérsékletre belőni a csapolást...
Ha valamennyire is érdekel, megnézheted a régebbi hozzászólásaim itt, és a kávékorzón. Ezekből nyomon követhető az én tanulásom folyamata, és pl. a saját méréseim, amelyeket én végeztem, és nem a neten valahol találtam.
"...a sima HX "elkerülhetetlen" hőhulláma..."
Pl ezen a már számtalanszor betett mérésemen ez remekül látszik, vagy mégsem ?
Egyébként sosem állítottam, hogy a E61-HX-PID egy tökéletes megoldás lenne, sőt a dual bojleres E61 ellen is volt néhány szavam...
Viszont, ha már a világba kürtöljük a véleményünk legyen valós alapja.
Dalla Corte Minivel már én is régóta szemezek, múltkor volt egy használt, néhány óra alatt elvitték. Egyszer szívesen megnézném egy nagy gépen az őrlős kommunikációs részét. Nem ismer valaki ilyet valahol üzemben?
Nekem van mindkettő. Azért nem írtam konkrét tapasztalatot mert szerintem minden gép jelentősen más, még ugyanazzal a technológiával is. Mindenesetre a saját tapasztalataim, hátha segít:
PID-HX:
Amit szeretek benne, hogy sokkal stabilabb a bojlerhő a pressurestattal szemben. Mérve a kifolyó vizet, sokkal kisebb a púp, rövid hűtés után, egyből relatív stabilan beáll a hőmérséklet. A gond a gőzöléssel van, mivel durván el tudja vinni a bojlert, így a gőzölni akarok, és leveszem a PID-el a hőmérsékletet, utólag mindig vissza kell kézzel emelni, hogy elég erős legyen a gőz. A fejhőmérő itt nem elengedhetetlen, ha biztosan tág időt hagyunk a felfűtésre, és a stabil beállásra. Kérdés reggel ez mennyire fér bele.
Sima HX:
Amit szeretek benne az íze. Ugyanaz a véletlen technikai tökéletlenség eredményezett egy kíváló ízt mint a karosok esetében. Egyes kávéknak kimondottan jól áll a sima HX "elkerülhetetlen" hőhulláma. Ami kényelmetlen a HX-tempsuf. Mikor kezdtem számolgattam, de sose lett jó, fejhőmérő nélkül a sima HX - legalább is szerintem - lutri.
Azt gondolom, hogy ez a PIDelt E61 nem a Rocket mérnökök zseniális fejlesztése, hanem egyszerűen betettek egy 5000Ft-os PID elektronikát egy régi konstrukcióba azért, hogy 250 Euróval többért lehessen eladni, mert van aki meg is veszi. A fej teljesen külön életet él a bojlertől. Az pedig, hogy rezgő pumpát tesznek egy 400ezres gépbe, szerintem fölháborító.
Eleve nem értem az E61 home gépeket. Járt már nálam pár, egyszerűen nem találom az értelmét. Elég sok idő, míg felmelegszik üzemi hőfokra, aztán pedig a mértéktelen vízpacsálás. Folyamatos főzésre nem jó, mert ahhoz kicsi a bojler, ha meg csak napi kétszer - háromszor használjuk, akkor meg melegen kell tartani 25 kiló krómot fényesre polírozott acélt, ami nem éppen ésszerű, vagy minden alkalommal jól befűteni és néhány decit hűtőcsapolva beállítani a fejhőmérsékletet. Biztosan kiváló kávé is készíthető vele, de a sok macera és a kinézet miatt engem nem tudott magával ragadni.
Szerintem kávé minőségben jobb eredmény érhető el egy legalább 3 decis fejbojleres, pidelt géppel, mint egy E61-gyel és nincs vele vesződség, csak befűtöd, betöltöd a kávét és alátolod a csészét.
Van most nálam felújításon egy E61 ipari gép, kb. 5 literes bojler van benne. Folyamatos kávéfőzésre kiváló, de ha 5-10 percig nem főzök rajta, túlmelegszik, fejöblítés szükséges, ami nem gond, de pontos hőmérsékletet csak mértéktelen vízfolyatással lehet beállítani. Szerintem az E61HX toleráns, olasz kávékhoz való, ami tág hőmérsékleti tartományban használható. Nagyjából ez a helyzet mindegyik HX ipari géppel, bár a Cimbali ipari gépeit a többihez képest zseniálisnak tartom.
A kétbojleres E61-et nem tudom milyen, nem volt hozzá szerencsém, de annyi pénz akarnék és tudnék szánni gépre, a duál bojleres E61 helyett biztosan a Dalla Corte Mini-t választanám, ami a fél literes fejbojlerével szerintem kiváló konstrukció otthonra. Ráadásul olcsóbb is, 1700 Euróért házhoz hozzák.
Fekete aprószemcsés metál. Autófényező 6000-é' lefújta, 1300 volt a festék. Hülyén néztek rám az festékesnél, mikor kértem 1 dl metálfekete festéket. Volt nekik kb 200 féle ami megfelelt a kritériumnak.
Szerintem a kakaskodás helyett megbeszélhetnénk, mert engem tényleg érdekelne a dolog!!!
Parasztvakítás - értsd, nem látok érdemi változást egy fejhőmérős HX-hez képest. De mondom, még mindig örülnék, ha valaki elmagyarázná, hogy mivel jobb/kényelmesebb egy PID-ezett HX egy simánál. Én nem zárkozok el, hogy meghallgassam a másikat, Afficinado, amit írt másodikra, abból kb azt veszem le, hogy ugyanaz. Ahogy kiveszem gsa1-nek ilyen gépe van, de amit írt, abból se értem, hogy milyen érdemi változást hoz. Ami eddig nekem lejött, az kb az volt, hogy van aki szerint kényelmesebb egy PID-et nyomogatni, mint fejhőmérő alapján leállítani a hűtőcsapolást.
Lagoon, Neked, ha jól tudom R58 van, nem? Az ott vélt tapasztalatokat tényleg nem kéne belekeverni egy PID-ezett HX-es témakörbe, mert tényleg tök máshogy működik. Nem kételkedek benne egy percig sem, hogy egy PID-ezett Dual boiler rendszer jobb/kényelmesebb, egy sima HX-nél...
Megnéztem a cikket, ami be lett linkelve. Eleve úgy kezdődik, hogy PID nélkül semmilyen mérést nem végzett, akkor hogy jut arra a konklúzióra, hogy tuti jobb PID-ezve? A végén meg ha jól értem, gyak azt írja le, hogy rendes gőzöléshez fel kell emelni a bojlerhőmérsékletet, hogy rendesen lehessen tejet gőzölni. Ez nem hangzik túl jól...
Nekem 1,05-re van állítva az otthoni HX grimac. Megcsinálom a hűtőcsapolást, X hőmérsékletnél leállítom fejhőmérő szerint, lecsökken X-2-re, majd ha indítom a csapolást, kb ez a 2fok esés visszamegy az elején és azt a hőmérsékletet 1-2 tized eltéréssel tartja a shot végéig, magyarul pontosan be tudom lőni, hogy hány fokon készítem a kávét. Ha nem csinálok utána tisztító öblítést, csak letörlöm a fejet, ezt kb teljesíteni is tudja többször is egymás után, amire amúgy otthoni környezetben amúgy se sűrűn kerül sor. A cikkben, ha jól értem csapolás közben 2-3-4fokos bump van az elején, amiről aztán visszaesik. Én ilyet nem is tapasztalok.
Ha jól értettem home-baristás cikket, hűtőcsapolni a pid-ezett gépnél is kell. Ha nincs fejhőmérőd, akkor megint csak meg vagyunk lőve fejhőmérő nélkül, ha mondjuk nem akarjuk mérni, hogy mennyi vizet hűtőcsapoltunk ki, vagy számolgathatjuk a másodperceket.
Giotto tesztjében azt írta SiD, hogy 0,6bar az alja és hogy azzal tök jól gőzöl. Nagyon jól lehet az a gép megcsinálva, mert az enyém 0,7-nél már egy adag tejet se volt képes érdemben gőzölni, és a 0,7bar már bőven égette az olasz pörköléseket is.
Ha valaki napi 8 órában nyomja az espressot munkaszerűen, az tényleg el lehet fejhőmérő nélkül is, de én napi 1-2 csapolással nagyon eltérő eredményeket tudnék csak produkálni nélküle, vagy stopperezhetnék ezerrel.
Fotó most nem megy sajna, ezek olasz csészék (ancap?), emlékeim szerint olyan 16-18 deka súlyúak, valahol itt mintha korábban, szeptember tájékán írtam is volna, szerintem a KV-zó sem a rendszeres csésze eladásra rendelkezett be, hanem feltehetőleg egy-két hülye vendég - mint amilyen én is :-)) - igényeit elégítik ki azzal, hogy ezek a hülyék vihetnek el magukkal KV-s eszközöket is. Meg aztán a Várban ott vannak a még hülyébb turisták is...:)) Szal, nem tudom, hogy ilyen nagy tételhez ők hol, melyik nagybani forgalmazótól jutnak hozzá, gondolm ez azért a KV-zóban is inkább fogyóeszköz. Ja, láttam kappus csészéket is, de azok engem abszolút hidegen hagynak. :-) Szerintem ha érdekel, telefonálj rájuk, vagy egy vasárnapi kirándulást is megér felmenni a Várba személyesen megnézni.
Ok. Ha valamit nem akarsz nem tudsz megérteni miért kérdezel? Hogy évek óta úgy használod az attól még nem biztos hogy jó. Nekem valójában mindegy, de érdemes elolvasni hogyan vélekednek azok akik mérnek, és tanulnak. A konstruktív vita alapja hogy valamit állítok, amihez mellékelem a tényeket, Te állítasz mást és mellékeled a tényeket. A HX 'humpot' nem fejtettem ki, gondoltam ha e61et használsz evidens. A linkben amit küldtem nem összehordanak hanem mérnek és értékelnek. Az hogy nincs fejhőmérő nem tudok mit hozzáfűzni.
Köszönöm! Főként arra vonatkozott honnan veszik Ők ennyiért. Mert kellene 100-100 darab, értelemszerűen nem a cukrászda készletét "lelejmolva" Bízzunk benne megadják honnan vásárolták ilyen jó áron. Meg főleg ha tényleg elég vastag. Esetleg egy-két fotót nem tudsz felcsűrni róla ? :)
Hát igazad van most, hogy megemeltem tényleg nem túl nehéz. De még mindig sokkal jobb mint ami azelőtt volt, de én is majd beszerzek valami komolyabbat.
Budai vár , Dísz tér, de a google is kiadja: Korona cukrászda, vagy KV-zó.
/Azért azt még hadd tegyem hozzá, hogy ez elsődlegesen vendéglátóhely, tehát nem KV-s szaküzlet, magyarán "illik" azért vmit rendelni, azaz asztalhoz ülni..., de ez az én véleményem. :-) Kolléganőmmel ültünk be, tehát én sem elsősorban csészevásárlási szándékkal mentem, mert nem is tudtam erről addig, amíg nem láttam./
"...Tételezzük fel a home barista üzemmódot, ahol alkalmanként kapcsoljuk be hogy kávét igyunk..."
Egy E61-HX gépnek min. 1óra kell egy kv elkészítéséhez a bekapcsolástól ( eleve ennek megfelelően lett tervezve ) - -> home barista nem is használhat ilyet ezek szerint
"...HX-enként változó, de szerintem e61-nél mindenképp lesz a púp, majd a visszaesést követő stabilizálás..."
szerintem ma esni fog...
"...Fejhőmérő nélkül meg ki használ e61-et?"
Pl. én. Szerinted mit mér a fejhőmérő?
Felfoghatatlan, hogy ez a E61-HX-PID téma, ennyire meg nem érthető, és mennyi téves dolgot össze lehet hordani róla...
Viszont így már könnyedén lehet érvelni ellene. Tényleg remek dolog ez, bár egyértelmű felretájékoztatatás.
Néha azért bosszant egy kicsit - mint évek óta E61-HX-PID használót - bocs.
Korona KV-zó, cukrászda. Még az ősszel jártam ott, amikor kihozták a KV-t (ami szerintem az általános cukrászdai szinthez mérten iható volt), és megfogtam a KV-s csészéjüket, majdnem elejtettem, mert az enyéimhez képest baromi nehéz volt. Brahiból megkérdeztem a felszolgálót, hogy ezekből a logózott fehér KV-s csészékből nem adnak-e el, mire a fazon tök komolyan felelt, hogy most nem tudja a pontos árukat, de múltkor mintha 500 Ft-ért árulták volna. Ment megkérdezni az üzletvezetőt, 10 perc múlva becsomagolva már hozta is a két, általam kért darabot aljjal együtt. Azóta is ezt, illetve a fekete martellót használom felváltva. :-)
Néhányszor még önként is vettem (amikor sima közértből kellett gyorsan utánpótlás), az "57" változatot -- nem mondom, hogy világbajnok, de egyáltalán nem citromsav. A többi alfaját nem kóstoltam.
Nem olyan régen megajándékoztak egy adag Davidoffal. Tömör citromsav. Akkor már a a Frei-féle aktív szén, az állítólag hasmenés és mérgezés ellen kitűnő. Szóval a kérdés, hogy mi ellen?:)
Sorry, a parasztvakítás fogalom elsőre mellbe ütött. Bontsuk ketté a kérdést. Első a bojlerhőmérséklet beállítás. Tételezzük fel a home barista üzemmódot, ahol alkalmanként kapcsoljuk be hogy kávét igyunk. Ebben az esetben nincs értelme a csapolási hőmérséklet miatt állítani a bojlernyomást. Tegyük fel hogy 1,4 bar az üzemi nyomás. Ez melegíti a HX kört. Ha lejjebb veszed, 1,2 barra már gyengén gőzöl viszont még mindig forrpont felett. Ahhoz hogy a kiszemelt hőmérsékleten kávét főzz mindenképpen hűtőcsapolni kell a kívánt hőmérsékletre. Az alacsonyabb nyomással pusztán annyit érsz el hogy tovább fűt fel a rendszer. A hűtőcsapolás HX-enként változó, de szerintem e61-nél mindenképp lesz a púp, majd a visszaesést követő stabilizálás. Ezt mindenképpen mérni kell. Másik kérdés a minek PID a HX-be? Ezt hosszabb lenne kifejtenem, de itt találsz mérési adatokat, és magyarázatot. http://www.home-barista.com/knockbox/should-i-pid-my-heat-exchanger-t1109.html Mindamellett szerintem egy jól kiismert géppel, és egy fejhőmérővel nem kell PID. Fejhőmérő nélkül meg ki használ e61-et?
Ez is függ az italtól szerintem. Én ha főzök egy 50 ml duplát, kifejezetten szeretem, ha relatíve gyorsan iható hőmérsékletőre hűl, ahhoz pedig nekem épp a vékony falú csésze vált be. Ezekben még öt perc múlva is szétégeti a nyelvem a kávé, pláne, ha feltettem előtte a csészét a gépre melegedni. (Mindez egy amatőr vélemény.)
Ez nagyon kv függő. Az arabika gyorsabban elöregszik, a sötét pörkölés szintén. De a környezeti körülményektől is függ (hőm., páratartalom). Két hetet mondok kinyitás után, de ez akár egy hét is lehet. Ja, és persze nem mindegy, hogy mikori pörkölést bontasz!
Legjobb kisebb adagokba csomagolni, enhyén vákuumozni, és a fagyasztóba rakni.
Tök ilyen a martellós szett is :)) - nem is tudom, lehet-e még kapni? - 1500-ért 4 db. Volt is itt felhajtás a fórumon, hejj, de szép daliás idők voltak azok! :))
Így néz ki egy jó csésze. Vastag, fehér, nehéz. Gyakorlatilag egy hőtároló, ami az aljára kent ristretto-t melegen tartja, és nem zavar be más színnel.
A buttlers-es csésze formája jó, de vékony. Afféle "olyan, mintha" csésze. Pénzkidobás.
Buckalakók találnak egy űrhajót. Bekapcsolják, véletlenül ledarálnak vele egy erdőt. Nagy riadalom, elfutnak. Este a tábortűznél eltáncolják a történetet...
hahaha...azt lassan már eltulajdoníthatnád, annyi ideje van nálad :) Már évek óta nem is kapható...Lehet hogy itt a fórumon ölni tudnának azokért a csészékért... :) Írok egy levelet...köszi!
Najó, de az egy dual bojler gép, teljesen máshogy működik...
Még egy dolgot tudok erre az anomáliára elképzelni magamban, h ez a táblázat azt mondja, h ha beállítod 120 fokra a pid-et, és 5 óra múlva visszajössz és indítasz egy csapolást hűtőcsapolás nélkül, akkor a kifolyó víz (ami sokkal forróbb a teljes gép hőmérsékleténél) nem lesz forróbb 93.6 foknál, vagyis egy kicsit más "usecase"-t követel meg a felhasználótól, mint a szokásos HX gépes hűtőcsapolj amíg jó a hőmérséklet esetén. Vagyis kb a táblázat a max kifolyó hőmérsékletet adja meg. De akkor se tiszta teljesen, mert az első pár csapolásnak muszáj forróbbnak lennie, mint a későbbieknek, mert a vize még a csőből jön. Úgy tudnám ezt az egészet elképzelni csak, hogy a PID nem a bojler hőmérsékletét nézi, hanem az e61 fejét különböző pontokon, de még akkor is benne van, hogy forróbb a víz a csőben...
Ha így van, ezzel csak az a bajom, hogy így szerintem adott hőmérséklet eléréséhez nőnie kell a felfűtési időnek egy hagyományos HX-hez képest...A másik érdekes kérdés pedig hogy nem tudom ezt a Giotto hogy oldotta meg, de mondjuk ha úgy kéne beállítanom a bojler hőmérsékletét otthon a saját HX-emen, hogy maximum kifolyó hőmérséklete legyen jó a kávénak, akkor még egy világos pörkölésű kávé esetén is olyan alacsony nyomásra kéne állítani a bojlert, hogy azzal még a kis kancsós tejet se tudnám felhabosítani 60 fokra. Bár biztos megoldották valahogy...
Felbontás után a legrövidebb idő alatt kellene elfogyasztani a szemes kávét is, de mágis meddig lehet még vissza-visszazárva tárolni, lassan felhasználni? Egy hónap? Kettő?
Javítsatok ki, HX-es gépről van szó. Beállítod a PID-et mondjuk 120fokra. Ekkora tök más lesz a hőfok az átfolyó csőben 20perc, 30perc, 40perc, 50perc esetén (mivel körbe veszi egy 120 fokos víz, aminek a hőjét folyamatosan veszi át), hogy lehet ráírni azt, hogy a kifolyó víz hőmérséklete 93.6??? Egy HX-es gépen tök mind1, hogy kis csavar tekergetésével állítod a bojler hőmérsékletet, vagy egy PID segítségével, a kifolyó víz hőmérsékletéről csak egy fejhőmérővel fogsz többet megtudni, nem? Ergo igen, akár le is takarhatod a PID kijelzőjét, ugyanúgy csak egy arányszám, mint ahogy a nyomásmérő kiírja, h 0,9bar vagy 1.1. De mondjátok, ha nem így van.
"Vagyis akkor jól vettem ki hogy szimpla parasztvakítás :)..."
Nem egészen. Már csak azért sem, mert a PID mér, és kijelzi a mért hőmérséklet értéket. A nyomáskapcsoló csinál ilyet?
De ha zavar, természetesen le is lehet ragsztani valamivel, és használni a mint egy hagyományos HX gépet.
A dolog akkor lesz érdekes, ha tényleg ki akarjuk használni az ebben rejlő lehetőséget, és megvannak a hőstabil helyzetben mért, csapolási hőmérséklet-kazán hőmérséklet különbség adatok, amelyet a parasztvakító rocket mérnökök mellékelnek.
Ekkor képessé válik a gép 1-2°C körüli abszolú pontosságú, és néhány tized °C körüli ismétlési pontosságú csapolásra...akárcsak egy LM GS
Ehhez viszont be kell tartani néhány szabályt, pl. nincs ürescsapolás...viszont ez utóbbi itt a fórumon gyakorlatilag egy feldolgozhatatlan tényező, legalábbis a úgy tűnt legutóbb is.
Tobb ok miatt sem tudsz massal őröltetni: kávégép, kávé, páratartalom, szimpla/dupla, kosárfajta, meg a csillagos állása is befolyásolja a kívánatos őrlemény méretét. Nem úszod meg a normális, saját daráló megvételét, csak nehogy ugy jarj. mint nem is olyan régen itt valaki: csalódott a kávégépben és inkább eladta. Pedig nem a géppel volt a baj. Szóval kitartás és gyorsan vadássz egy normális darálót, addig nulla sikerélményed lesz. Freit -ahogy masok is irtak- csak akkor, ha rajta kivul már csak omnia, es tarsai maradtak. Nem bedolni Davidoffnak, es hasonlo "exkluziv" markaknak, akik remek macskaalmot zacskoznak premiumaron.
Ha van a kornyekeden MediaMarkt, nezz be oda. Ott mar talalni hasznalhato kavekat, egesz jo aron. A friss kave a jo kave, szoval a lejaratot mindig figyelni kell. Altalaban 1 év, de van aki optimistan kettot ad meg. Persze a legritkabb esetben kerul a zacsira a csomagolas ideje, igy marad a megerzes/saccolas.
Vagyis akkor jól vettem ki hogy szimpla parasztvakítás :) HX bojlerhőmérsékletet egyszer állítottam, amikor megvettem a gépem Blaze-től, akkor is csak azért, mert ő olasz pörkölésű kávékhoz használta, én meg világos pörkölésűekhez
A PID itt nem abban a szerepkörben játszik, mint egy egybojleresnél, vagy kétbojleresnél. Minthogy HX gép ez, a PID itt pontosan ugyanazt teszi, mint a pressurestat, csak itt a vezérlés fordított. A pressurestat-nál a kazán nyomását szabályozod: ha növeled a nyomást, nő a hőmérséklet is. Itt a PID-del a kazán hőfokát szabályozod, ha növeled a hőfokot, nő a nyomás is. Ugyanazt csinálod, akár a hőfokot vezérled, akár a nyomást.
Múltkor olvastam a kávékorzón a tesztet erről a PID-ezett V3-ről. Valaki el tudja mondani, hogy mi értelme van ennek, mert én nem teljesen értem. A túlmelegedést ugyanúgy nem tudjuk elkerülni, mivel HX-es a gép. Ráadásul én úgy tudom, hogy a nyomásmérős melegítéskapcsolás kisebb hőmérséklet csökkentést is észrevesz, mint a PID-es. De ha még azonos is, akkor se értem. Annyi az előnye, hogy nem kell levenni a ház tetejét, hogy kazánhőmérsékletet állíts, amit amúgy se állít az ember soha, mivel a hűtőcsapolás határozza meg a kifolyó víz hőmérsékletét?
Annyit tennék csak hozzá, hogy ha már ilyen géped van, elkezdhetnéd azzal habosítani a tejet. Igaz, több türelem és kitartás kell hozzá mint egy habosító szerkezetbe önteni a tejet, de talán megéri.
Ahogy már korábban is írtam, nem szoktam rövid távra tervezni semmilyen gépvásárlásnál és ez itt sem így történt. A cél egy bevált konstrukció volt amit lehet még sok év múlva is szerelgetni mert lesz hozzá alkatrész és "szakember" is .
Nem veszi el a kedvem a "nekem ugrás" , ez fórumokon bevett szokás :-)
Úgy gondoltam , hogy a Frei kávézóban veszek szemest és ledaráltatom velük presszó géphez , de akkor felejtős....
Egyébként míg nem lesz saját őrlő addig az ismerős éttermében is megdarálhatom a szemes kávét , csak 1/4 kg nál nem veszek többet. A Páljoc kávéval szerintem kihúzom a használt őrlőig.....
Szükség (könyvelő) nagy úr. Kicsit neked estek páran, pedig korábban említetted, lesz daráló is, kicsit később. Addig pedig iszol valamit, ami van. Tokéletes nem lesz, de még mindig kevesebbet buksz mintha vennél most valamit amit másfél hónap múlva eladnál. A Frei féle kávékról csak annyit, hogy nem ismerek olyant akinél hosszabb távra bejöttek volna. Szóval kitartást, és a kezdeti sikertelenségek ne vegyék el a kedved.
Gratulálok az új jövevényhez,új géphez!! ! Amit egyáltalán nem értek: várod az új csoda masinát,de nincsen kávéd ? "falun Omnia" Ezzel akartál neki indulni??? Nem értelek. Sok Sikert a géppel,etesd megfelelő maggal!!! Üdv:Gábor!
Már sokszor írtuk: az őrlő fontosabb mint a gép. Te most éppen fordítva csináltad : vettél egy komoly gépet, elég borsos áron, de őrlőre nem maradt, az nem kell. HIBA !
őrlővel kellett volna kezdeni, vagy egy olcsóbb-nem ennyire komoly gépet venni. szerintem...
ahogy mások is írták: a választott kávék nem fognak élményt adni. egyáltalán nem.
mi a terv? hónapokig kínlódni előre ledaráltatott akármilyen kávékkal és ott áll a több százezer forintos gép és megy a kínlódás ?
egy HX gépnek legalább 30-40 perc kell, hogy az hőstabil legyen. a 15 perc amit írtál éppen elég bemelegedni, de semmiképpen nem arra való, hogy ott hőigényes kávét igyunk vele.
javaslat : gyorsan szerezz be egy darálót, már bruttó 30 E Forinttól lehet kapni (Graef) és friss, szemes kávét. (retail, P&Y, CasMo, stb.)
Kezdetben naivan azt hittem, hogy egy komoly kávégép biztos kulcs a finom ízekhez - a csudákat; olyan ez, mint egy spéci, drága szerszámkészlet! - gyakorlás, tanulás nélkül sokat nem érsz vele.
Bemelegítési idő legalább 35 perc - ennél kevesebb idő alatt a fej nem melegszik fel kellőképpen, így a kifolyt kávé v@cak és hideg. Használj időzítő kapcsolót, 2-3E Ft - ébredés előtt fél órával mehet a bekapcsolás.
Kis mennyiségek (2.5 cl /adag) folynak ki, tehát a hideg csésze hamar lehűti. Keress vastag falú (pl. Mokambo), nagy tömegű csészét, melegítsd elő.
Csak gyakorolni érdemes Omniával, mert az első "sok" főzet természetszerűen a mosogatóban fog landolni. A keletkező nagy mennyiségű zacc felhasználható növény-trágyázáshoz :-).
És én is itt a Fórumon tanultam meg: saját őrlő, friss őrlés nélkül hiába próbálkozol akár nagyon jó kávékkal, nem fogod tudni hozni az elvárt ízeket. A megfelelő és állandóan változó beállításokat igénylő őrlés persze külön tudomány, ahogyan a tejhab készítés is.
Én ilyesféle géppel rengeteg babot elpazaroltam, még most is van bőven melléfogás. Ne add fel!
Gratula az új géphez! Ilyen kategóriájú gépnél fontos lenne valami használható őrlő, de még fontosabb valamilyen minőségi alapanyag. Én mindenképpen a kávépörkölők irányába terelnélek, azokból jó eséllyel iható végeredményt lehet produkálni. Ugyan olyan gépet mint a Tied még nem használtam de több e61-hez volt szerencsém (van is), szerintem próbáld ki hogy eleve 25 percet csak fűtöd. Attól hogy a víz felmelegedett a kazánba a gép még nem üzemkész, a rendszernek át kell melegednie. Különösen e61-nél ahol a fej mint óriási hűtőborda ténykedik. A folyadéknak alapesetben forrónak kell lennie.
- egy rendes daráló alapvető követelmény, de gondolom ez tervben van
- Omnia??? Biztos, hogy pont ennek a kávénak szeretnéd a rejtett ízjegyeit elővarázsolni ?
- Egy ilyen gépnek, ahhoz, hogy a precíz kontrollálhatóságát esélyed legyen kihasználni, a bekapcsolás után min. 40perc, de inkább több mint 1órát kellene adni a "bemelegedésre"...
mi a címe ennek a könyvnek? mennyibe került? szted érdemes volt megvenni? (melyik könyváruház?) köszi!
(a már említett Kávészenvedély c. könyvet jószívvel ajánlom! nekem mondjuk túl sok volt a 'recept', de mivel magyar nyelven nem nagyon van konnkurrencia, nem sokat gondolkodtam rajta, h megvegyem-e... :) )
Ma délelőtt lehetőségem volt megkóstolni hazájában a Lucky Cap kávét. Egy Don Cortez után próbálkoztam vele. Ütős egy cucc, bár én inkább a csokis vonalat kedvelem. Ennek ellenére az a benyomásom alakult ki, hogy ugyan nehezen vethető össze a más műfajba tartozó Don Cortezzel, de kvalitásai meghaladják.
Ezúton is külön köszönet a háznak, hogy vendégük lehettem egy csészényire :)
R58 vásárlása miatt eladóvá vált La Scala Butterfly gépem. Újonnan vettem tavaly: gyantapatronnal használva, 2mm-es szűkítővel és fejhőmérővel, dobozával, 2 karral vihető. Sérülés és karcmentes, teljesen olyan mint egy új. Háztartásban használt.
Hát igen az nem hülyeség :D Én is rég óta gondolkozok, hogy csinálok egy ilyet, mert iszonyat drágák az ilyenek. http://www.bruer.co/ Ez mondjuk egy jó megoldás mert kevesebb őrlemény kell bele csak hát ez se olcsó szállítással együtt.
Szerintem az őrlemény tetejére is érdemes ilyen esetben (első video) papírszűrőt tenni, mert az arra érkező vízcseppeket jobban eloszlatja és nagyobb felületen megy át a víz az oszlopon, mintha csak egy pontra csepeg.
Gondolom lehet venni külön csapot, ami ehhez hasonló, csak egyenes a kijövő-bemenő rész.
https://www.youtube.com/watch?v=2E90gg5gRH0 de ha sikerülne vhogy ráeszkábálni egy ilyen állítható csepegőt; v még akár egy nem állíthatóval is beérném, cs nem tudom magyarul milyen néven keressem... mégse mehetek oda a bótba, h ilyen állítható, csepegős bizbaszt keresek... :D
Lehet nem fogalmaztam érthetően, de most vezetik be a terméket, most ez van, nekem legalábbis ezt az információt adták. Ettől még természetesen mindenki onnan és azt vesz/rendel, ahonnan épp akar/tud/szeretne, így igaz.
Ilyen kereskedelmi hozzáállás mellett nem csoda ha mindenki kintről rendel 19% Afa val, árfolyamveszteség nélkül. Ha csak rendelni lehet azt lehet bárhonnan, nem is értem a bizniszmodellt.
Na, ennek örülök, van még egy zacsi ugyanilyen, ha nem iszom meg addig akkor azt is neked adom. :-)
Catler: ez a nagyobb tudású Breville-nek felel meg, tehát tartozék a vízkeménység tesztcsík, meg az a Razor trimmer is, meg a gőz hőfok is állítható.
Parci kérdezte, de már többen mások is, hogy hol lehet kapni, így megkérdeztem a forgalmazót. A válasz engem is meglepett: pill. sehol.
Ugyanis az van hogy behozattak egy darabot és azt oda is adták, hogy megnézzem milyen. Utána rendelt a forgalmazó még párat, de nem tervezik kihelyezni boltokba, hanem ahol forgalmaznak egyéb Catler cuccokat, ott megrendelhető lesz. Gondolom ahhoz drága hogy kiszórjanak belőle x darabot az Euronics boltokba, valószínűleg túl nagy fogyást sem prognosztizálnak, így egyelőre úgy néz ki, hogy rendelni lehet majd, nem ilyen polcról leveszem a boltban kategória, de ez még lehet hogy változhat. Nekem továbbra is az a tapasztalatom, hogy ez egy qrva jó gép.
Itt szépen elmondanak mindent, még a bojlerről és a fejről is van belső kép/ábra:
tartozom egy kis referálással, az Ugandai cuccról amit kaptam,
nevetni fogsz de nekem tetszett, érdekes hogy nagyon durvára kellett őrölni,
magasabb hőfokon nagyon szerethető kávé lett, kicsit keserű volt ugyan, de mivel én kedvelem a klasszik vonalat nem zavart, viszont ami miatt tetszett,
hogy nagyon kellemes grillázsos íze lett amit eddig ritkán éreztem!
minél többet nézem ezt a Catler-t annál jobban szeretnék egy ilyet!
sajnos sehol nincs fent normális használati utasítás ezért lenne néhány kérdésem:
- ez vajon melyik Breville gépnek felel meg? 900XL vagy 920XL?
- mekkor a valós mérete? sehol nem találom...
- a forróvíz adagoló hőmérséklete is állítható?
akkor nem kellene külön kannát vennem a filterhez!
- valóban nem szabad vízköteleníteni? állítólag a breville-ekhez jár több hónapnyi szűrúpatron, de 3 évente szakemberhez kell vinni vízkötelenítés elvégzésére
GB-n kicserélem a kartömítés (blaze, ronin- köszönöm a tanácsokat!) aztán használom tovább,
de szeretnék kicsit továbblépni. jó lenne több gőz, meg a pid!
Cellini-t néztem én is, de a HX-től félek meg sajnálom a vízet öblögetni és nem is tetszik annyira, hogy játszogatni kell a hőmérséklettel... GB-n is egy zacskó CasMo Konga-t égettem el mire rájöttem, hogy túlmelegedett a gép.
álmom az R58 de az tudásban nekem még overkill, meg nem is tudom hova tenni a konyhában.
ez a Catler viszont egyre jobban izgat, de azért kicsit drága ahhoz képest, hogy nem egy neves gyártó, viszont sok mindenben látszik, hogy körültekintően tervezték és figyeltek a praktikumra...
jaja, sztem is aránylag gyors, pedig vékony tűvel csináltam... :( (megpróbálok még másfajta tűvel másik kupakot!)
van vegyész ismerős, lehet majd vele eszkábálok vmit. ha DIY, akkor 6000 körül állapítom meg a limitet, annyi kb egy Mizudashi, ill egy Iwaki is annyi lenne posta nélkül. US-be free shipping van a Bruernél, úh lehet, ha jön vki ismerős onnan, kérek tőle EGY Bruert! :) (70$ért, így postaktsg-et megspórolva okés, sztem)
elülre meg pl. egy választótölcsér (amin van szilikoncsap, tehát állítható a csepegés). Ebből is elég lehet 500 ml-es (netes hirdetésben időnként lehet találni 2-3 ezer között). Igaz, ennek a betöltőnyilása szűk lehet a nagyobb jégkockákhoz, de zúzottan belefér.
Tök jó, a Stellan is el tudnám viselni az állítgatás lehetőségét, de nekem sajnos szét kell szednem a bojlernyomás állítgatásához. Illetve még 4 hónapom van amíg itt a másik gép, addig nincs gond, mert be se nagyon van kapcsolva az E61 gép, gyerek is, feleségem is meg én is a teszt masinát használjuk. :-)
köszönöm a tippet! megcsináltam! :) most ittam meg az előbb! finom volt! vékony hústűvel szúrtam át a kupakot, de sztem még így se elég kicsi a luk... :/ 1,5h alatt csepegett le kb 3,5dl... de az alap 5let jó, és használható, úh úgy döntöttem, h halasztom a bruer kancsót! ;)
"felülre meg pl. egy választótölcsér (amin van szilikoncsap, tehát állítható a csepegés). Ebből is elég lehet 500 ml-es (netes hirdetésben időnként lehet találni 2-3 ezer között). Igaz, ennek a betöltőnyilása szűk lehet a nagyobb jégkockákhoz, de zúzottan belefér." - erre linkelnél kérlek, vmit, h mire gondolsz, köszi!
Ahogy Blaze is írta: vízterítőt leszed (óvatosan feszeget), kartömítést leszed (lefarag, káromkodik), helyét kikapar, kitisztít (hideg zsíroldó), új tömítést berak (ugyanolyan magasat), vízterítőt tisztán visszarak, felső szűrőt visszarak.
Persze azért némi manualitás nem árt. Bár angolul egész jól beszélek, de finom munkának nem állnék neki az biztos. Bár ki tudja, lehet, ha egyszer végigszenvedném az egészet, utána már nem lenne ilyen gondom :) Ikeás bútor összerakásánál komolyabb szerelési munkát viszont nem végeztem, és van egy olyan érzésem, ez egy kicsit bonyolultabb. Persze lehet, hogy tévedek.
És kicsit keresgélve egész pontosan belőhető a kívánt átfolyás, csak csepp/percet kell számolni :). Ha valakit érdekel utánanézhetek, van pár eüs ismerős.
Amit én láttam a neten, az valóban egy fapados (nevezhetjük igénytelennek is) megoldás. Nem írom le, ITT látható.
De ennek a szisztémájára - ki-ki kézügyessége és kedve szerint - lehet csinálni egy kultúráltabbat is.
pl. kevéske ízlés szerinti faanyaggal állványt lehet készíteni, alulra pl. lehet tenni egy 500 ml-es bőszájú lombikot (ígény szerint erlenmeyert, vagy mást kb. 1 ezer ft), aminek pont akkora a szája (50 mm), hogy a fekete tölcsér pontosan belemegy. Abba az AP fenti linken is látható módon a szűrős fele. Felülre meg pl. egy választótölcsér (amin van szilikoncsap, tehát állítható a csepegés). Ebből is elég lehet 500 ml-es (netes hirdetésben időnként lehet találni 2-3 ezer között). Igaz, ennek a betöltőnyilása szűk lehet a nagyobb jégkockákhoz, de zúzottan belefér.
És ez csak egyetlen példa. Lehet keresgélni, ötletelni más megoldásokon is, a kész cold brew szerkezet és a lábas között is vannak ám lehetőségek:)
Persze ha valaki virítani is akar (magának, vagy másnak) egy dizájnos darabbal, vagy nem sokallja érte az árát, akkor marad a kész cucc, amit csak üzembe kell helyezni.
Eddig még nem vállaltam, de mostanában túl nagy az érdeklődés, úgyhogy december közepétől elvállalom.
Most az ipari gépek mellett van vagy négy Faema Family, Brasilia Lady, R. Nancy felújítani valóm, utána havi 3-4 Gaggia pidelés belefér, bár a Gaggiák nem a kedvenceim.
Azért ha már hajlandó elmenni akár a Classic árának 4x-ig, akkor ajánlhatunk neki egy komolyabb alternatívát is, hogy válasszon közülük, így nem akarja majd eladni pár éven belül a most frissen vásárolt gépparkot (én szinte biztos megválok az enyémtől pár éven belül). 400k körül azért már gyárilag pid-es gépek kaphatók, amik egy picit komolyabb hőstabilitást, beállítási lehetőségeket enged ha már van ideje rá. A Classic + PID persze nem rossz de mióta SID visszavonult, keresve sem találni valakit, aki elvállalna egy ilyen átalakítást. (ha igen a Babymet érdekelné :) )
engem erdekelne, h mit es hogyan tudsz epiteni AeroPress-bol, mert ezen eszkozzel mar rendelkezem! ;) ha tenyleg filleres, akkor erdekel mindenkepp! de ha nem lehet allitani a csepeges sebesseget, es mondjuk 6-8k az anyagktsg, akkor mar inkabb az Iwaki 10ert... (mert szepnek azert szep! :) )
Tettél egy megállapítást, hogy hibátlan használt saeco aromát lehet venni 20 ezerért, én pedig ezt kétségbe vontam, függetlenül attól hogy te valóban vettél 1 hónapja (feltehetőleg az egyetlen darabot, amelytől az utóbbi időben tulajdonosa szabadulni akart), aztán eladtad. Eladni nem nagy kunszt, ezt akár még én is megtehetném, na de venni most??!
Ennek a vélemény eltérésnek nem sok köze van a lengéscsillapításhoz.
Hogyaza...írtam hosszabb hangvételű választ, illetve reagáltam mások előző megjegyzéseire is, de elszállt...kösz Index.
Röviden: attól, mert számomra ennek a terméknek az ára nem kóser, attól másnak lehet az. De az már-már megható, ahogy néhányan reagáltak a kritikára, illetve a bejegyzésemre:)
Ha most kihagyuk a kereslet - kínálati árképzést illetve a "hype hipszter barista" árat ezt a két termék akkor is összehasoníthatatlan.
Az egyik egy viszonylag új temék és kb eladtak belöle 1000 darabot vagy még annyit se, a másikból meg már több százezres darabszámnál jár.
Ilyet összehasonitani anyagáron nem túl bölcs. Érdemes projektköltségekben gondolkozni.
Illetve érdemes azt is megnézni, hogy egy cég pl. milyen fejleszöközponttal rendelkezik, illetve gyártástechnológiával, marketinggel, meg még egy csomó dologgal rendelkezik.
Ez most lehet hogy kicsit sarkítás de pl. az is elképzelhetö hogy a Saeco-nak kevesebbe kerül egy ilyen bonyolult gép feljlesztése mint a másik cégnek az egyszerü kis eszköz. Ennek is sok oka lehet.
Szóval amíg nem látunk bele a valós árképzésbe nem érdemes ilyen össehasonlításokat végezni.
Természetesen józan paraszti ésszel érthetö hogy úgy tünik hogy egy ilyen kis sz* összehasonlítva azzal a másikkal, úgy tünik...
De érdemes inkább a dolgokat a jelen gazdasági körülmények között nézni.
Leegyszerüsítve, ha túl drága neked nem veszed meg ha meg úgy döntesz, hogy ok akkor megveszed. Kár ezen fennakadni.
akkor hajrá, Tied a jövő. ha jóval olcsóbban fogod adni, mint az általad említettek, ugyan olyan jó vagy jobb eredményt ad és még marketing is lesz mögötte, akkor viszik majd mint a cukrot.
Ezt javasolnám én is, vagy vmelyik Gaggia Baby modellt, hozzá egy alap KV-őrlőt, ezt akár az expolygontól is, különösen akkor, ha az eszpresszót kedveli, és most kezdene ismerkedni azzal. Teljesen felesleges nagyobb összeget kezdésként elköltenie, de hát ő tudja...
Lehet csak nekem nem ízlik a cold brew? Valószínűleg kitartóbban kellett volna próbálkoznom. Végül én a japán változatnál maradtam, ahoz nemnagyon kell külön eszköz se.
OK, hogy összehasonlításban a többihez képest még elfogadható az ár, én önmagában találom ezt a "szerkezetet" (és a többit) viccnek.
Persze funkcióját tekintve nem hasonlítható egy ilyen egy karos géppel, de nem tudok elvonatkoztatni attól, ha egy hibátlan használt pl. Saeco Aromát lehet venni 20 körül (ami azért egy "komoly gépezet"), akkor egy ilyen üveg-műanyag "vacakért" ugyanennyi durva. Szerintem. Ha 10 alatt lenne, mint mondjuk az AP (összességében nagyon nem különbözhetnek anyagárban), akkor még rendben lenne, de ennyiért....
Akkor már inkább pár ezres ráfordítással építek a meglévő AP-vel, egy Erlenmeyer lombikkal és egy választótölcsérrel egy céleszközt.
(amúgy kickstarter prjekt-ként indult, de most már vásárolható termék; nem tudom volt-e már itt... közbe megnéztem, volt már, méghozzá szerény személyem linkelte... :P :D )
De a többi elektronikai kütyü a legalja "garancia plusz két hónap" elv alapján van összetákolva. Természetesen egy autó fedélzeti célkomputer nem szarhat ba az úton, így ez nem adekvát példa, de egy esőérzékelő ablaktörlő automatika nyugodtan kakukkhat (és kakukkol is ) pár év után. ;-)
Ellenpéldának néhány az "örökéletű elektronikára: a haditechnikában és az űrkutatásban nincs tervezett elavulás. Egy II. világháborús gyújtóbomba gyutacsa ma is működőképes. A repülőgépek fekete doboza is hosszú életre van tervezve, és egy Patek Philippe kvarcóra vezetéke is tömör aranyból van. Ezeknél ugyanis nincs olyan opció, hogy "meghibásodás"... ;-)
Visszaolvastam néhány hozzászólásodat és azt láttam, hogy ide-oda lavírozol lehetséges megoldások között.
Nincs konkrét javaslatom egy gépre, de még csak adott irányra sem.
Ez egy nagyon sok változós képlet, kezdve az anyagi keretekkel, folytatva a szakértelemmel, a rászánható idővel, energiával (teszem azt, mennyi időt vagy hajlandó a reggeli első kávéval eltölteni, illetőleg mennyi időd és pénzed van, hogy a konzisztens gyártástechnológiát kitanuld és begyakorold -- egyszerűen fogalmazva: megtanulj stabilan jó kávét készíteni), legvégül a hellyel és egyéb műszaki feltételekkel.
Nagy vonalakban két tucat kérdés adekvát megválaszolása után lehet irányt kijelölni, utána már viszonylag gyorsan el lehet jutni a megoldáshoz, amely nagy valószínűséggel nem fog csalódást okozni. Én személy szerint ipari kávégépet senkinek sem javaslok otthoni használatra, vízhálózatra kötött változatot meg pláne nem, lényegében nincs érv, ami mellette szólna.
A prohardveres listát nem láttam, itt korábban (hónapokkal ezelőtt) talán írtam hasonló témában, de inkább a Quora-n voltam aktív.
Nekem is piszkálja a fantáziámat a cold drip. És miután szeretek barkácsolni, gondoltam a vétel helyett nézek valami megoldást. Aztán arra gondoltam - ha már úgyis van ilyenem - az Aeropress felhasználásával lenne a legegyszerűbb, hiszen ott a henger az őrleménynek a szűrőpapírral már a rendelkezésemre áll.
És találtam is hasonlót a neten. Nem mondom, vannak szép, kész - és többnyire drága - colt brew kávékészítők, de az eredményt tekintve nem hinném, hogy különb lenne, mint egy DIY verzió.
Legfeljebb egy-egy laboratóriumi üvegáruval (pl. lombik) igényesebbé lehet tenni.
Attól, hogy egy gép nem a "tervezett elavulás" alapján van összerakva, még a természetes elavulás, elhasználódás vonatkozik rá. ;-)
Manapság valóban nncsenek tartós dolgok, az ipari tervezés eleve az olcsó, de drágán adott műanyagokra épül, elektronikával megspékelve. Az alumínium szintén rettegett tönkremenő anyag. Kávégép vonalon a sok kóracélt, krómozott rezet tartalmazó Pavonik, ill. a HX/E61-ek lehetnének hosszúéletűek, ha az elektronika kibírná bennük. Ilyen szempontból a korai (pl. az én ECM Giotto-m) példányok az esélyesek, mert azokban nincs szilikon, és csak egy elektronikai fekete doboz van, ami relatíve elfogadható áron cserélhető. Az újabb, PID-es verziók szintén időzített bombák.
"És szilikon anyagból csinálták neked?Szerintem nekem még a gyári lehetett benne(1981)
Mondjuk kemény mint a műanyag már!Szóval ha az ember kicseréli szerintem bírja egy darabig!
Ettől az egytől nem válnál meg esetleg?:) Hol laksz?"
Igen, szilikon. Anno pont azért csináltattam eggyel többet, hogy következőleg ne kelljen utána szaladgálnom. Ezzel együtt még neked is adnám a tartalékomat, ha nem lehetne sehol kapni egyébként, fórumtársi szolidarításból. Szerencsére azonban kapható, és a te szempontodból szerintem kb. mindegy, hogy tőlük veszel egyet, vagy az enyémet viszed el, lehet, hogy ők még közelebb is vannak hozzád. Vidd be a régit, hogy egy ekkorát kérsz, és pikk-pakk megcsinálják egy negyed kiló olcsóbb kávé árából. Nem kell hogy a külseje recés legyen, kívül belül kör alakú jó. A belső átmérő kell pontos legyen és a vastagság, de egyik sem gond nekik.
...de az akkor már mégsem ugyanaz az 50 évvel ezelőtti gép lesz, és lehet, hogy 3 vagy 4 másik gép árát kell beleszámítani ezekbe a az alkatrészcserékbe.
A Prohardver KV-s fórum oldal tetején van egy összefoglaló szerűség az ilyen esetekre - amely nem mondom, hogy tökéletes, de kezdő kiinduló pontnak megfelelő az induláshoz -, szerintem neked is egyszerűbb dolgod lenne, ha már konkrét gépekre kérdezel itt rá, hogy érdemes-e megvenni vagy sem. Az "ajánljunk vmit", talán azért nem igazán ésszerű és célravezető, mert akkor újra és újra nekifutunk itt ennek a kérdéskörnek, vki bedob egy gépnevet, más pedig rákontráz, te viszont maradsz egyhelyben, döntésképtelenül. :-)
Nézzük az idők végezetéig, ami legyen mondjuk 50 év.
Napi 3 kávéval (ami évi ugye kb. 1000 adag) az 50 000 adag kávé, stimmt?
Ha az egyéb berendezéseket, kiegészítőket, karbantartást, szervizelést, vízellátást és a nem kevésbé fontos (egészen pontosan sokkal fontosabb) őrlőt nem számolom, az az Expolygon kínálatában szereplő ésszerűnek tekinthető Rocketek közül mondjuk bármelyik esetében kávénként 8 forintot jelent.
Nem tudom, hogy miért korlátozod magad az Expolygonra, de ha ez a fixa ideád, ám legyen. Vízhálózattól független gépet javasolnék a célra (illetve nem, de ettől most eltekintek), vagyis valamelyik Rocketet.
Az Expolygon kínálatából én az egykaros Iberital L'Annát választanám. A leírás alapján egy hagyományos vendéglátóipari gép, ezért gondolom, tartós és könnyen szervizelhető. Személyes tapasztalatom nincs vele.
Azzal a videóval Szvsz az a baj, hogy azt a módszert, amivel vsz legkevésbé melegszik fel a kávé a főzés előtt, nem méri. Próbálja előmelegíteni a vizet, de a brikka talpában, és mivel nincs rajta fedő (vagy a felső rész) sokkal lassabban forr fel a víz, így az edény is jobban felmelegszik. Igazán érdekes eredményt adna egy vízforralóban elomelegített vízzel feltöltött brikka, hisz így a kazán részt még kevesebb ideig kéne melegíteni. Az egyetlen módja, hogy két percnél rövidebb idő alatt tudtam kávét főzni vele.
Köszönöm a képeket az LM szimpla szűrőkről. Most nem vagyok otthon, de azt hiszem kicsit töltöttem és alultömörítettem eddig.
Az expolygonból milyen gépet vennétek legszívesebben ami feltehetően a legtovább fogja bírni ? (, kb napi 2-3 kávé lenne vele főzve az idő végezetéig :-)
Valaki kérem tegye meg, hogy a közel egy órás sikerestelen keresési kísérletemre ad egy választ: pár hónapja ment körbe egy cikk egy nagyon komplex bialettis projektről, ahol az ember különböző pontokon mérte nagyon pontosan az átfolyó folyadék, a kész kávé és pár egyéb hely hőmérsékletét. A kérdés: hol érhető el a leírás?
Nekem eredeti van,az nem pattan ki rugóval sem!Az Expolygonnál vagy a Danettinél érdeklődj,ezek utángyártottak én úgy tudom!Ezért inkább telefonon beszélj velük és mond hogy milyen karba kell,ők majd tudni fogják!
Vagy pár száz forintért megcsinálják, ahol tömítésekkel foglalkoznak, nekem nincs Turmix tömítésem, mert Turmixom is csak egy volt eddig és nem is hiszem, hogy lesz többet.
Itt vágtak nekem, épp tx10-hez szilikonból. Nagggyon rendes volt a tulaj, le a kalappal. Nem hajtott el a francba, pedig finoman szólva nem én voltam neki a nap üzlete... Örömmel látom, hogy ez a hozzáállás nagyban is bevált, és nőnek, költöznek... Szóval Stanc Tömítéstechnika http://www.tomitestechnika-stanc.hu/
Ma voltam az esztergályos szakinál és csináltunk egy mintát ebből a tölcsérből. Az eredeti LM szűrőhöz lett most méretezve, mert az a legkisebb átmérőjű, így jó lesz az utángyártottakhoz is, nem fog egyikben se szorulni. Kb. 2 hét múlva lesz nagyobb mennyiség, ha valaki kér írjon emailt, ára 2000Ft.
Még egy gondolatot szeretnék az LM szimplához hozzáfűzni!Ez tölcsér nagyon hasznos kiegészítő hozzá!Sokkal gyorsabban,pontosabban lehet a segítségével tömöríteni!:)
Úgy tudtam, hogy jóval drágább a gyári a SJ-ba, ennyit még lehet, hogy adtam volna érte. Mindegy, a GEV-est már többen is dicsérték, letesztelem én is. Napi 2-3 szimplára való őrleménnyel el kell bírjon jó darabig. :)
A Gaggiánál én is mindig kiengedem a régi vízt, és ezt a műveletet napszaktól függetlenül rendszeresen elvégzem, amikor Gaggiával készítem a KV-t , viszont a víztartályban nálam mindig alacsony a vízszint, és mindig öntök friss vizet is (Verát vagy forralt és hűtött vizet) a tartályba..., de most belegondolva ez sem 100 %-os megoldás. Ezért inkább azt vallom: a jó eszpresszó másik titka az állott víz. :))
A saeco aroma esetén ugyanez a módszer, ott épp tegnap öntöttem ki a tartályból a régi vizet, és engedtem fel friss vízzel, és most csodálkoztam el igazán, hogy egy ilyen kis gépnek miért terveztek egy ilyen bazi nagy tartályt?? Egy ilyen kis saecóval a hátamon - teli tank vízzell! - talán még a Szaharát is átvágnám gyalog! :-)
Folyamatosan van benne viz. Ha reggel csak a kavefozeskor inditod a pumpat, akkor abbol a vizbol iszod a kofit ami a bojlerben volt. En a hocserelos stellan meg a gaggian is reggel ki szoktam engedni vizet, gaggia kis bojlere meg a hocserelo vize is pillanatok alatt frissre cserelodik. Illetve friss a francot, mert az meg egy muanyag büdliből jön.
A catleren semmit nem pacsalok, ott acel bojler van es a viztartaly is olyan guszta/tiszta kinezetu, erzetu. Foleg a stella kifaragott teteju demizsonhoz hasonlito "puha muanyag"-hoz kepest. Azt a mai napig nem tudom hova tenni, pedig mas hasonlo kategoriaju gepeknel is ilyen.
Lehet , hogy nagyon hülye kérdés : A kazánban meddig tartózkodik a víz ?
Pl. egy alumínium vagy réz kazánban mennyi ideig van víz ? A pumpa felszívja melegít és ki is nyomja az egészet , vagy van pangóvíz benne mindig , vagy mindig tele van és csak főzéskor ürül ki ? A fémallergiásokra tekintettel kérdezem.....
Blaze. Ha nem tévedek, te említetted, hogy LM szimpla szűrőtz használsz. Küldenél egy képet róla, hogy hogy néz ki a pogácsa (még a szűrőben) miután lefőtt a kávé (és a víz is lecsöpögött róla)? Ezeknél a szűrőknél ha nem tévedek normális jelenség, hogy a pogácsán még marad pangó víz miután lefőtt a kávé (többnyire mire megiszom a kávét szépen lecsepeg, de ha gyorsan leveszem a kart akkor tele van vízzel).
A Gaggia Babyken a gőzölő gombját csak le kell húzni, vagy menettel rögzül. Le kéne vennem holnap reggel.
Nekem ma akadt a kezembe ez a könyv egy könyváruházban, a Rákóczin, belelapoztam, és gyanúsan ismerős volt néhány oldal/írás, mintha azokat láttam/olvastam volna már vhol. ...és igen, a Kávé§csoki című magazinban, persze ott nem találtam ez ügyben forrás megjelölést. Végül is mindegy, a könyvet nem vettem meg.
Más: Budán a Fény utcai piac felső szintjén üzemelő KV-zóban láttam eladó Brikkákat (románokat :-) ), kicsit és nagyot, de itt azért megkérik az árukat: 15 és 17 ezer! Az eszpresszójuk nem az, de ettől még jól esett ott újra inni, emlékezve a régi szép napokra. Több mint tíz éve dolgoztam a közelben, és sokat jártam ebbe a kis barátságos KV-zóba.
Van valami egyszerű szabály vagy szokás arra, hogy melyik kávénak áll jól az aeropress, s melyik jobb filterben?
Egyszer próbáltam aeropresst, akkor, annál a kávénál a filter jobb, letisztultabb volt, az aeropress (ízben is) zavarosabb, kuszább italt eredményezett.
Javaslom a hasonló szintü kérdésfeltevést-feltételezést mint Afficinado.
Értem én hogy kell a kritika, meg az öszinteség, ezzel nincs is baj, de a túl nyers hozzáállás illetve ebben az esetben kökemény negatív feltételezés, a kicsiny esélyt is megszünteti, hogy ezen a fórumon válasz érkezzen.
Engem pedig továbbra is érdekel(ne), hogy a KV-korzó netes magazin valójában mitől és kitől/kiktől független szakmai portál. Ezt az ún. függetlenséget ugyanis daklarálták, ami szerény véleményem szerint egy laza parasztvakítás, azaz jól hangzik, de nincs mögötte valós tartalom. Tulképppen nincs is ezzel semmi gáz, az én KV-s "érdekköreimet" abszolút nem sértik, csak egy zsáknyi szponzorral a hátuk mögött érdekelt volna, hogyan tudják ezt a függetlenséget kimagyarázni. Szerintem nem is tudják... :))
Egy napja feltett kérdésemre - blaze73 fórumtárs véleményével összhangban - valóban nem kaptam választ. Előző posztomban szándékoltan dobtam magasra a labdát. Az elmúlt napok szerencsétlen eseményei a "A kávés szakma legjobbjai" verseny kapcsán egyfajta kávés "trafikpályázat" körvonalát rajzolják fel. Feltételezem ez messze áll a szervezők szándékától. Egy jól sikerült válasz, amely kihangsúlyozza a verseny transzparens és szakmai jellegét, minden ilyen árnyékot eloszlatott volna. Amiért jelen posztomat itt teszem közzé, annak oka az, hogy a "kávés szakma" nem létezhet igényes fogyasztók nélkül, amely bázisa részben az itt fórumozó közösség. Az hogy egy kávé "Az év kávéja Magyarországon" legyen és ne csupán 5 haver délutáni kávézgatása közben legjobban sikerült csapolás az egy felelősség. A homályos körülmények, a szerencsétlenül sikerült megfogalmazások, akár még kínossá is tehetik a majdani győztes számára a győzelmet. Fontosnak tartom hogy az ilyen jó kezdeményezések a szakmaiság, és a transzparencia bázisán valóban a kávékultúra terjesztésének "szócsövei" legyenek, amelyet profi hozzáállással biztosan hosszú távon értékesen meg lehet őrizni.
Igen, láttam az akciót. De onnan rendelni most csak ebből negyed kilót kipróbálni.....mert másféle még mindig bőséggel van...nem akarom raktározni őket, inkább frisset veszek, ha fogyóban vannak. Még a te filteresedből is van.
Gondolom neked is lesz ilyen típusú koffeinmentes előbb-utóbb.
Akkor fogtam volna meg igazan azt az igenyt ha tudtam volna adni!:-)
Amugy a nepszeru /sot, most mar 10x-esen nepszeru!!!:-)))))))))/ Kapucziner most pont ilyet hirdet az epp aktualis akciojaban. /szinte minden honapban van valami akcio/ Ott van a Kozon a kincset...ill. co2-t ero informacio!!;-)))
Pontosítok: olyan kávét szeretnék venni, amit CO2 eljárással és nem mással koffeinmentesítettek (olvastam a többiről is). Mert miért ne:)
Nem vonom kétségbe, hogy a "más" eljárásoknál a felhasznált anyag lehet természetes eredetű, és emiatt egyrészt nem feltétlenül a legjobb kifejezés a "vegyszeres", másrészt ezen eljárások között is van finom (ezek szerint lásd paljoc decaf-ját), illetve káros vegyszermaradványt nem tartalmazó kávé. Nem valamiféle aggodalom miatt akarom elkerülni ezeket.
Paljoc valóban az igényem lényegét fogta meg, köszönöm. Egyszerűen csak ilyet keresek.
Hát nem a klasszikus olasz pörkölés volt, hanem gyümölcskosár a javából :) Kongából hol csapolnak. Csütörtökön lesz egy fél órám a fővárosban. Kipróbálom.