Keresés

Részletes keresés

Mindenváró Ádám Creative Commons License 2021.01.31 0 0 107641

Másrészt gondolkodom a hogyan továbbon. Ha a dolgok így maradnak, akkor szinte csak egy cég marad akinek számláznom kell, vagyis a teljes (mellékállású) KATA bevételem tőle fog származni.
Kéne még valamit csinálni  egyrészt ez miatt, másrészt a kieső jövedelmeket is pótolni kellene.

 

Arra gondoltam, hogy  tevékenységi körben benne lévő "Internetes csomagküldés" című tevékenységgel talán lehetne kezdeni valamit. Most úgy néz ki, hogy esetleg tudok beszerezni autó ill. gépalkatrészeket, szervizanyagokat piacképes kedvezménnyel, amiket esetleg el tudnék adni némi haszonnal.

Ha veszek ilyesmit, majd kiszámlázom a vevőknek (alanyi áfa mentesen) és evvel beleférek az évi 12 millióba, az működhet így önmagában?  

Mindenváró Ádám Creative Commons License 2021.01.31 0 0 107640

Sziasztok,

 

A vírussal kapcsolatosan KATA adó mentes tavaszi hónapok (amikor amúgy más tevékenységeket csináltam)
beleszámítanak-e a "Tételesadó-fizetési kötelezettséggel érintett hónapok számába" a 2020 KATA bevallásban? 

prtudi1978 Creative Commons License 2021.01.31 0 0 107639

Sziasztok!

 

Amennyiben 3 gyermek után érvényesíteném az egyösszegű adó- és járulékkedvezményt (1.188.000-ből kb.1.035.000-öt), a fennmaradó részt megosztom a párommal, neki marad fizetendő adója, ezek után vehet igénybe (pl egészségpénztár utáni) adókedvezményt? Vagy először a kettőnk adóját kell "nullázni", majd a fennmaradt összeggel lehet csökkenteni a járulékokat (ergo nincs adó, ezzel eg.pénztári támogatás sem). 

(Együtt élünk (11 éve), 3 gyermekre én kapom a csp-t, nem egyedülállóként (a két kicsi közös).Amikor beadom a bevallásomat, mindig megjelölöm a párom, közös érvényesítésre, ezzel eddig nem is volt gond.)

Szerintetek elutasítják a bevallását az adójóváírás miatt? Gondolom, max ezt bukjuk (csak nem tudtam erről a szabályról, befizettünk rá 500.000 ft-ot, úgy néz ki, hiába). Szerintetek?

Anyóca99 Creative Commons License 2021.01.31 0 0 107638

Jó reggelt !

Értelmezésre kérnék szépen segítséget : 300 m2 alatti , egylakásos családi házat építenek üdülőövezeti lakóparkban , ahol majd életvitelszerűen lakni fog a két gyerekes család . Az engedélyezés , a tervdoku , és minden hatósági engedély lakóházra szól . Jár-e nekik az áfa visszatérítés , ha minden anyag/eszköz számla az építtető magánszemély nevére szól , aki építi , az meg majd munkadíjról ad számlát . Vagyis nincs szó szerkezetkész építményről (ami kizáró lenne) .

Kifejezetten az zavar  (egyébként úgy értelmezem , hogy kérhetik a visszatérítést majd) , hogy üdülő övezetben épül . Ez nem kizáró ok-e , vagy csak én nem találok ilyet ?

Köszönöm előre is .

GTI100 Creative Commons License 2021.01.30 0 0 107637

Köszi ezt nem tudtam. Biztos így is van de kipróbálni nem sikerült mert korábban csak egy vásárlásom volt ezektől  és akkor egy másik cég nevére kértem a számlát mint legutóbb. Így a korábbi emailból csak azt az egy számlát látom. Szerencsére megoldódott a dolog mert hosszú idő után, a sokadik felszólításra végül elküldték a számlát amit egyébként december 23-án állítottak ki.

Előzmény: Replay (107634)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2021.01.30 0 0 107636

Az ÁFA-t nem kell fizetned, de azon kívül jó a gondolatmeneted.

Keress egy könyvelőt, és vele beszéld át a terveidet. Csak az alapján lehet megmondani, hogy mi a legjobb vállalkozási forma a számodra! (Minek mi az előnye/hátránya számodra.)

Előzmény: GieChi (107635)
GieChi Creative Commons License 2021.01.30 0 0 107635

Elnézést ha offtopik lenne, de talán van adózáshoz köze. Megkerestek külföldi munkaajánlattal (szoftverfejlesztés), itthonról tudnék dolgozni a londoni központú cégnek, de mivel jelenleg a magyarországi alkalmazást nem tudják megoldani, számláznom kellene. A fő kérdés, hogy a becsült évi 88000 GBP-ből nettóban mennyi maradna nálam :-) Ha jól gondolom, egyéni vállalkoznom kellene és a KATA és az általányadózás nem járható út. Ha jól tudom, első körben ÁFÁ-t kell fizetni erre, aztán a nyereségre tásasági adót, a magamnak kifizetett fizetésre SZJA-t meg mindenféle illetéket (https://bkik.hu/hu/szolgaltatasok/tudastar/adozasi-formak-egyeni-vallalkozokent). Már az ÁFA-nál elakadtam kicsit, a https://konyvelozona.hu/kulfoldre-nyujtott-szolgaltatasok-afaja-egyszeruen/ oldal szerint a brit ÁFÁ-t kell (20%) majd felszámítani (ha jól értem, ezt a kinti cég intézi). Innen kezdve viszont mindent úgy lehet számolni, mintha itthonról jönne a bevétel?

Replay Creative Commons License 2021.01.29 0 0 107634

A korábbi számla e-mailjén keresztül el lehet jutni az új számlához is. Rámész a régi e-mailen arra, hogy letöltöd a számlát és utána arra, hogy "tovább a vevői fiókba". Ott lesz aztán az összes neked kiállított számla attól az eladótól.  Nem kell hogy regisztráljál hozzá a szamlazz.hu-ra.

Előzmény: GTI100 (107618)
zsanna Creative Commons License 2021.01.29 0 0 107633

Nekem meg vagy free vagy profi csomagos ügyfeleim vannak.

 

Előzmény: zsanna (107632)
zsanna Creative Commons License 2021.01.29 0 0 107632

A Start is már fizetős. A Free az ingyenes.

 

Előzmény: Mr Reacher (107630)
zmoni Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107631

jó neked,  én nem :(

 

leellenőriztem mindenkit start csomaggal és csak a KBOSS számláit látom és figyelmeztet, hogy váltsak profi csomagra

 

akkor most mi is van???

Előzmény: Mr Reacher (107630)
Mr Reacher Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107630

Start csomagosoknál most is ki tudom nyomtatni a számlázz.hu-s bejövő számlákat.

Előzmény: zsanna (107629)
zsanna Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107629

Tavaly még létezett, de idén már tényleg csak azoknál a civil szervezeteimnél jön elő ez a szolgáltatás, akik tavaly jelezték, hogy igénybe kívánják venni a részükre ingyen nyújtott profi csomagot. 

Előzmény: Mr Reacher (107627)
GTI100 Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107628

Ó nagyon köszi. Ezt vártam, hogy legyen benne a 2108-as is.

Előzmény: Mr Reacher (107620)
Mr Reacher Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107627

A "számlaverzum" szolgáltatás, ami a legdrágább csomagban van, az a bejövő számlák online adatkapcsolatát teszi lehetővé a NAV rendszeréből. A számlázz.hu -s bejövő számlák kinyomtatása a start csomagban is létezik. Az ingyenest nem tudom megnézni, mert nincs olyan hozzáférésem.

Előzmény: zmoni (107626)
zmoni Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107626

eleve is úgy hirdették meg, hogy nem fog ez örökké tartani, hogy rálátunk a bejövőkre is :)

eredetileg én szeptemberre emlékszem, de aztán egészen év végéig láttuk a rendszeren belüli számlákat ingyen is

vége lett a jó világnak - sőt, mostmár csak a legdrágább csomagban érhetőek el ezek a számlák

Előzmény: Mr Reacher (107625)
Mr Reacher Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107625

Túl sokan élősködtek az erőforrásaikon?

Előzmény: zmoni (107622)
Mr Reacher Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107624

Egy gonddal kevesebb.

Előzmény: Akár Kati (107621)
zmoni Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107623

nah, egyszerre írtunk :D

Előzmény: Akár Kati (107621)
zmoni Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107622

már nem lehet az ingyenes verzióval letölteni a bejövő számlákat (még a szamlazz.hu-sakat sem)

és idéntől már nem kell bejelenteni a SZAMLAZO nyomtatványon sem a használt programokat :)

Előzmény: Mr Reacher (107619)
Akár Kati Creative Commons License 2021.01.28 0 1 107621

A bejelentési  kötelezettség megszűnt! 17/2020(XII.30) PM rendelet.

Előzmény: Mr Reacher (107619)
Mr Reacher Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107620

Frissült az "NY".

Előzmény: GTI100 (107618)
Mr Reacher Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107619

Regisztrálj egy ingyenes számlázz.hu fiókot. Ott ki tudod nyomtatni az ezzel a számlázóval neked kiállított számlákat. Ne felejtsd el a NAV-nak is bejelenteni, mint használt számlázót. Az ehhez szükséges xml-t,amit az ÁNYK-ba be lehet importálni, szintén le tudod tölteni.

Előzmény: GTI100 (107618)
GTI100 Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107618

Webshopból cég névre vásárolt áru megérkezett, de a számla nem. Korábbi vásárlásokból tudom, hogy számlázz.hu-t használnak és akkor e-mailben el is küldték a számlát Webshopnál telefont nem veszik fel sorozatos számla sürgető e-mailre, nem reagálnak. Ugyanakkor a NAV online számla rendszerében látom hogy kiállították a cég nevére és be is küldték a NAV-nak számlát. Ha nekem nincs példányom attól még a számla elszámolható, ÁFA levonható ez alapján?

Előzmény: Mr Reacher (107617)
Mr Reacher Creative Commons License 2021.01.28 0 0 107617

Kijött a 2.0-és verziója. Mi változhatott benne? :)

Előzmény: zmoni (107595)
zsanna Creative Commons License 2021.01.27 0 1 107616

Akármi is lesz a vége, le a kalappal a fiúk előtt! 

Előzmény: GTI100 (107615)
GTI100 Creative Commons License 2021.01.27 0 0 107615

Szerintem 12:9-re

Előzmény: zsanna (107614)
zsanna Creative Commons License 2021.01.27 0 0 107614

OFF:  GT -  4:1-re vezetünk a franciák ellen !!! :-) 

Mr Reacher Creative Commons License 2021.01.27 0 1 107613

Első közbekotty. Az adóhivatal állásfoglalása jogi erővel nem bír. Még saját magával szemben sem. Ők is jogalkalmazók, mint az adózó. Erről az Alkotmánybíróság egy elég régi határozata szól. Ezt a határozatot mindig be is idézi az adóhivatal az állásfoglalásaik végére. Jogszabályt értelmezni vitás esetben a bíróságnak van joga. A vitás esetre persze fel is lehet készülni. Van egy eljárás, aminek feltételes adómegállapítás a neve. Ezt az adópolitikáért felelős miniszternek (jelenlegi neve pénzügyminiszter) címezve kell megkérni. Egyrészt nem kérhet ilyet bárki (adószakértő stb.), másrészt drága (azt hiszem, 5 millió az illetéke). Ez köti az adóhatóságot.

 

Második közbekotty. Miért akarsz bármilyen jogcímen jövedelmet (munkabér, bérleti díj, megbízási díj, osztalék stb.) juttatni a katát nem fizető tagnak? Bármennyire is erősködik a Ptk., hogy joga van osztalékra. Járni jár, de nem jut. Azt pedig nem kérdezi senki, hogy miért nem jut. A katás Bt nem alanya a számviteli törvénynek. Nem készít beszámolót, a beszámolót nem kéri senki. Az a követendő eljárás, hogy a katát nem fizető tagra vonatkozólag nehogy bármilyen papír fellelhető legyen, ami jövedelemkifizetésre utalna, különben fennáll az általad is idézett adókötelezettség.

Előzmény: GTI100 (107612)
GTI100 Creative Commons License 2021.01.27 0 0 107612

Sorry, hogy hosszú lesz, de szerintem érdekes főleg a NAV állásfoglalás miatt. Nagyon kíváncsi vagyok az itteni véleményekre.

 

Előzmények:

 

Eredeti kérdés       GTI100 2021.01.16 0 0 107533

KATA-s Bt kültagjának van máshol heti 36 órát meghaladó munkaviszonyos főállása.  A kültag társaság munkájában semmilyen formában nem vesz részt, nem is képviseli egyszerűen csak tag, és így nem is KATA-s. Neki kell-e a Bt-ből származó bevétele/jövedelme után SZJA-t fizetni? És  ha igen hogy kell az ő Bt-ből származó jövedelmét kiszámítani?

 

Itt kapott válaszok

zsanna 2021.01.16        0 0 107535

Ennek egyértelmű szabályozására a jogalkotóknak a KATA törvény közel 10 éves fennállása alatt nem volt idejük/érkezésük/kedvük/akármi....E tekintetben tehát csak szép lehetsz, okos nem....  Véleményeket találsz csak ezzel kapcsolatban. 

 

Mr Reacher 2021.01.16     0 0 107544

A katás bt nem alanya a számviteli törvénynek. Hogyan állapítasz meg nyereséget? 

 

 

Egy szerintem, nagyon profi könyvelőtől kapott tájékoztatás a témával kapcsolatban

 

 

A Bt-ben ki a KATA-s? Ha csak a beltag (vagy csak a kültag), akkor ajánlom figyelmükbe a mellékelt NAV állásfoglalást. A lényege, hogy a cég bevételéből keletkezett eredményt (osztalékot) csak a KATA -s tag veheti ki a KATA adó mellett, az a tag, aki nem KATA -s, csak az osztalékadó (SZJA és Szochó) megfizetése után veheti fel a saját részét. Tehát érdemes a Társasági szerződést úgy átalakítani, hogy a nem KATA -s tag az éves osztaléknak csak az 1%-ra jogosult, míg a KATA -s tag 99%-ra. Ezzel lehet minimalizálni az adófizetési kötelezettséget.

 

Becsatolom ide a tavaly decemberben frissen kért NAV állásfoglalást (azért kértem, mert reménykedtem, talán változott ez ügyben valami, de sajnos nem)

 

Az elmúlt évekre vonatkozóan: ha a kültag (vagy a beltag) nem volt KATA -s, így csak osztalék adó mellett részesülhetne a nyereségből, mivel hivatalosan nem vette fel ezt az osztalékot, így nem probléma, ha nem lett leadózva. Viszont ezt legkésőbb a Bt megszűnésekor meg kell majd tenni. :(

Ezért lenne fontos, az osztalék mértékének megváltoztatása, hogy tovább ne növekedjen a ki nem fizetett osztalék utáni adó. Az 1%-ot viszont legalább meg kell adni a nem KATA -s tagank, mivel a törvény nem engedi, hogy egy Társaság tagját teljes mértékben kizárják az osztalékból.

 

Tisztelt Ügyfelünk!

 

Hivatalunkhoz érkezett megkeresésére az alábbi tájékoztatást adjuk.

 

1. A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 66. § (1) bekezdés af) pontja értelmében a kisadózó vállalkozás kisadózóként be nem jelentett tagja részére a társaság nyereségéből való részesedésként kifizetett összeg osztaléknak minősül.

 

Tehát, ha a kisadózó vállalkozás a kisadózóként be nem jelentett beltagja részére a társaság nyereségéből jövedelmet juttat, azt osztalék jogcímen teheti meg, mely esetben a magánszemélyt 15 százalék személyi jövedelemadó és – figyelembe véve a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény 3. § (5) bekezdésében meghatározott osztalékfizetési felső határt - 15,5 százalék szociális hozzájárulási adó terheli.

 

2. A kisadózó vállalkozás csak a bevételeit köteles nyilvántartani, ezért a nyereség megállapításánál költségeket nem vehet figyelembe.

 

A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (a továbbiakban: Katv.) nem rendelkezik arról, hogy azon gazdasági társaságok, amelyek bejelentkeztek e törvény hatálya alá, milyen módon oszthatják fel a társaság eredményét a kisadózóként bejelentett tagjaik és a kisadózónak nem minősülő tagjaik között.

 

Az eredmény felosztásával kapcsolatban a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 3:88. § (2) bekezdésében foglaltak az irányadók, mely szerint a társaság nyeresége a tagokat vagyoni hozzájárulásuk arányában illeti meg, illetve semmis a létesítő okirat azon rendelkezése, amely valamely tagot a nyereségből vagy a veszteség viseléséből teljesen kizár.

 

A Katv. 9. § (2) bekezdése rendelkezik arról, hogy a kisadózó vállalkozások tételes adójának megfizetésével a kisadózó vállalkozás nem mentesül a kisadózónak nem minősülő személyek foglalkoztatására tekintettel, illetve a kisadózónak nem minősülő személyek részére juttatott jövedelmek után teljesítendő adókötelezettségek alól.

 

Tehát a tételes adó megfizetésével a kisadózóként bejelentett tag mentesül az osztalék utáni adók megfizetése alól.

A kisadózóként be nem jelentett tag részére a társaság nyereségéből juttatott jövedelem osztaléknak minősül, mely esetben az 1. pontban leírt szabályok szerint keletkezik adókötelezettség.

 

Tájékoztatjuk, hogy a válaszlevél tartalma szakmai véleménynek minősül, kötelező jogi erővel nem bír.

 

Tisztelettel:

 

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Központi Irányítás

Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály

 

 

Ezek után megkérdeztem, hogy mi van az ÁFA-s KATAS Bt-vel. Annál  ÁFA bevallás, befizetés miatt költségszámlák is nyilván vannak tartva. Mégsem vonhatók le a bevételből?

 

Ez a válasz érkezett:

 

Ebben a témában pár éve volt egy olyan állásfoglalás is, mely szerint ilyen esetekben, ha rendelkezésre állnak (költség) számlák (pl könyvelési díj, de akár a bankköltség is és bármilyen, számlával igazolt költség) valamint a bt által fizetett adók (KATA,HIPA) igen is figyelembe vehetők. Készül az adott évre egy eredmény-kimutatás, melynek alapján az adózott eredménynek a nem KATA-s tagra jutó része lesz az osztalék alapja, ami után adózik.

 

Egyébként, ha egy vállalkozás iparűzési adóban nem a tételes KAT alá tartozik, ott is lehetőség van a HIPA törvény alapján elismert költségek figyelembe vételére az adóalap meghatározásánál.

 

Másfelől nézve: a nyilvántartási kötelezettségek minimumát határozza meg a törvény (KATA esetében ez csak a bevételi nyilvántartás), de arra mindig van lehetőség, hogy a minimumnál magasabb szintűt válasszunk (erre számtalan példa van az adózásban)

 

Tehát én úgy gondolom, ha már ilyen ostoba a rendelkezés KATA-s béték esetében, akkor joguk van a nem KATA-s tag osztalék alapjának az osztalék normál módon történő meghatározására is.

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!