A kávé, kávéfőzők és -darálók tudománya és művészete.
Szeretettel várunk kérdéseiddel és véleményeddel, de előbb nézz szét a www.kavekorzo.hu weboldalon, ahol már sok elméleti és gyakorlati tudnivalót összefoglaltunk.
Sziasztok! Az alkatrészekhez értőkhöz szólna a kérdésem. Adott egy Krups XP4000 kétadagos nyomásfokozós szűrőkosarához már-már megszólalásig hasonló darab (felül 51mm-es belső átmérő, dupla alsó fal, alján egyetlen lyukkal) egy Szarvasi 15 bar gépből. Még a szűrőtartó is szinte egyforma. Lehetőleg linkkel válaszolva, melyik normál, nem nyomásfokozós szűrőkosarat kéne megrendelnem az említett darab kiváltására?
Akik itt vitatkozunk a szó nemes értelmében, találkozzunk egy vaktesztre, ahol mind a csészéket, mind a tömörítést letesztelhetjük.
Várok mindenkit szeretettel a vitában résztvevők közül kávés sarkomban (Pécel), állom a kávét, akár választhattok is, lepörkölöm előre és teszteljük le kedvenc csészéinket, kedvenc tamperünkkel.
A hardver adott, Ascaso Uno Prof SID-PID, Masser Mini.
Elvi síkon már eleget győzködtük a másikat, jöjjön a gyakorlat!
Addig faragok egy parafa tampert is. :)
Egyébként meg csak MOAK espressos csészéből lehet a elfogadható kávét inni ;)
"Hogy van olyan csésze, amelyik formájánal fogva tovabb tartja , koncentrálja a kv illatát, azt persze el tudom fogadni..."
Most dolgozom a porcelán csésze-vákuum termosz prototípusán, csak sajnos esténként a már kész tervrajzokat elveszik az ápolók. :))
Amúgy csatlakozom az előttem szólókhoz az ügyben, hogy egészen más a KV íze, illata, aromája üveg, fém, műanyag, fa...stb, ivó alkalmatosságból, és én is még a porcelán csészék vastagságán, szélességén keresztül is másként érzem ugyanannak a KV-nak az aromáját.
Dehogynem. Nem íze miatt. Érzésre. Ahogy H_G is írta, Bodumból inni valami nagyon nem természetes érzés. Én spec a szájnál vastag porcelánokat sem szeretem, de üveg és porcelán között is van eltérés. Normál, vastag üvegből iszogatok néha, de porcelán fanatikus vagyok asszem én is.
Pedig rá lehet érezni a különbségre. Én látványra tkp. leginkább az átlátszó üvegcsészéket szeretném, van is belőle nekem nívós-nehéz, mégsem használom gyakran, mert a porcelánból aromásabb minden. (És persze a porceláncsésze alakja sem mindegy egyáltalán, legjobb a szájánál összeszűkülő, mint a Danesi, és legrosszabb a lapos-szétterülő, mint a Manuel.)
A súlytalan-vékony üveg pedig (Bodum) hiába néz ki csodásan és tartja a hőt prímán, teljes tévedés és ugyanolyan rossz inni belőle, mint az acél kemping-csészékből.
Pont egy hete vettem én is egy kis Saeco donorgépet - ami emlékeim szerint szerkezetileg nagyjából ennek a JUurának felelhet meg -, ugyanez volt a gond az enyémmel is, mint amit Tisza ír, de a teszkós varázsital nekem segített. Nem akarom misztifikálni :-), de nem lehet, hogy az előző tulaj vízzel teli tankkal félretette, és most csak itt is vmi dugulás lehet?
"azt ugye te sem gondolod, hogy ha 2 masodpercig megnyomod 15 kiloval, akkor van szerepe, hogy az alu, vagy acel, vagy fa?"
Volt már itt olyan (mondjuk, ő egyébként is A fokozatú troll volt), aki kb. azt erőltette, hogy a csésze anyaga már amúgy sem lép reakcióba a kávéval, tehát ha ugyanazt a csapolást egy megfelelő hőmérsékletű csészéből isszuk, akkor teljesen mindegy, hogy annak az anyaga porcelán, üveg vagy acél. Mindegy?
Megpróbáltam, de nem sikerült. Mikor először feltöltöttem vízzel, bekapcsoltam a gépet, kinyitottam a gőzcsapot, amely ezáltal indította a szivattyút.
A gőzölőcsövön csak egy kevés víz majd gőz távozott (ami a kazánban volt (?)) Levettem a burkolatot, látszik egy buborék a kazán és a szivattyú közti rövid csőben, de mikor bekapcsol a szivattyú, nem mozdul. Valamint szerintem kissé melegszik is a pumpa, bár nem tudom milyennek kéne lennie. Lehetséges, hogy el van dugulva és ezért nem bírja nyomni a vizet?
Egy kis segítséget szeretnék kérni. Vettem egy Jura Rio Vapore kávéfőzőt az egyik netes hirdető oldalról. Az eladó elmondása szerint jó állapotban.
Postán érkezett ma a gép. Feltöltöttem vízzel, próbaképp bekapcsoltam a szivattyút, de csak igen halk hangot ad és a víz meg sem mozdul. Megpróbáltam befújni a csőbe amin keresztül a vizet szívja, de esélytelen.
Szerintetek megadta magát a szivattyú vagy valami dugulás van? Javítható vagy szivattyút kell cserélni? Ha igen az kb. mennyibe kerülne? Köszi előre is!
nyilvan nem szivacsrol van szo. egy megfelelo kemenysegu, sik, 58as atmeroju feluletrol van szo. azt ugye te sem gondolod, hogy ha 2 masodpercig megnyomod 15 kiloval, akkor van szerepe, hogy az alu, vagy acel, vagy fa?
persze az acelnal kapsz 30deka elonyt a gravitaciotol, de remelem nem erre gondolsz mint fontos kulonbseg :)
Ahogy a tömörítésnél sem mindegy az anyag, úgy nekem sem mindegy hogy a 4 éves fiam a szivacs kalapáccsal csap fejbe, vagy megtalálja a 2kg kőműves kalapácsot és azzal ismétli meg a mutatványt ugyan azzal a lendülettel. Tömörödne a fejem piszkosul.
Tökrossz analógia. Rugalmas anyagú műanyag (vagy pláne gumi, kacc-kacc) tamperrel egyszerűen nem lehetséges jól tömöríteni. Bár ha belegondolok, gumi csavarhúzó se működne, ha létezne... De az legalább nincs is, a vicctampereket viszont amúgy nagyon színvonalas gépek mellé is osztogatják, így azt a benyomást keltve egyesekben, hogy akár használható is lehet... Hát nem.
Többen amellett kadroskodtok, hogy a kávét bármivel, bárhogyan nyomogathatjuk, nem befolyásol szinte semmit.
Hiába van MM darálóm, ha 2 csapolásból az egyiket éppen hogy elegyengetem (beszintezem) a tamperrel, mint az olaszok, a másikat szépen kb15kg erővel tömörítem már más, higabb löttyöt kapok, ugyan azon joker állásnál, egy ipari darálóból.
Sokkal összetetteb dolog ez a tamper téma(anyagválasztás, forma, pl.VST tamper), mint amennyire ledegradáljátok. Csak csinálj két csapolást azonos beállításokkal és te magad is beláthatod.
Kipróbálnám a frenchpresst, azt olvastam durvábbra kell hozzá őrölni a kv-t,mint eszpresszónál. Ha a graefen 9-es a joker, akkor mennyivel legyen ez durvább szerintetek? 3-4 fokozattal?
"mit dehogyis? tök mindegy a tamper anyaga, sőt, minden mindegy, amíg tökéletes minőségben tudod tömöríteni a pogácsát."
Dehogyis csak tökéletesen tömörített és másrészről elrontott kávépogácsák léteznek! Egy csomó fokozat, átmenet, árnyalat van a biztosan rossz (mert pl. csatornásodó) és a nagyon jó között. Sőt, teljesen lehetséges többféle nagyon jó is, másképp nálunk sokkal jobb baristák nem vitatkoznának annyit a lapos, enyhén vagy határozottan domború tamper elsőbbségéről.
Tényleg nem annyit, mint a daráló, de azért nagyon is számít a tamper és teljesen érdemes megbeszélni, kinek milyen anyag jött be. Én pl. az elég hosszú fanyél és súlyos acéltalp kombinációval nagyon sokat hibáztam (az utolsó pillanatban elferdült kissé a szint és "laterális" csatorna keletkezett az egyik oldalon), így a viszonylag tömzsi, egyenletesebb súlyelosztású alura vagy keményfára voksolok. (A műanyagra pedig nem is reflektálok, az teljesen komolytalan.)
Onnan gondolom, hogy alig van crema, és ami van, az is nagyon világos színű, és ha a gőzgombbal kicsit túlmelegítem, akkor finomabb lesz a kv, de égett ízt továbbra sem tapasztalok.
Kösz, akkor jól emlékeztem, annak idején épp ezen, túlnyomórészt arabika arány miatt nem rendeltem ebből a KV-ból, hanem maradtam a Rómánál. :-) ...de ettől természetesen még lehet jó KV a Piazza is.
Hát igen, az aluminium tamperrel zömített kávé ízében a símaság, könnyedség mellett a fémes jegyek dominálnak. Ha föl is van polírozva, akkor a kávé íze fényes lesz, bright, ahogy a nagy cuppingolók mondják.
Van egy Tchibo cafissimo classic gép, elég korrektnek tűnik, kb 2 dl bojler 3 járatú szelep, de sajnos a bele való kapszula drága és ihatatlan, szerintem hőhiányosra főz, ugyanis ha kis időre átkapcsolom gőzölésre mielőtt lefőzném a kv-t határozottan jobb eredményt kapok. Ez gyárilag ilyen, vagy az én példányom hibás? (Lollo nero-val újra töltve a kapszulát egész jó kv-t főz).
Közben én is kaptam privátban emailt 2 read only/kevésbé aktív fórumozótól, hogy vettek és eszpresszónak is szépen működik, crema hegyek, jó kávé azt írták és igen frissnek is bizonyult.
Fórumra nem akarták beírni a kialakult flame miatt, de e-mailben megköszönték az ajánlást.
Legfontosabb a tamper nyelének a színe. Ha bordó, akkor meggy íz lesz túlsúlyban, ha konyak színű, akkor konyak ízű lesz, ha sötétberna a nyél, akkor csokis lesz a kávé. Világos színű nyéllel szőke lesz a lefolyás, ilyet ne vegyetek! De a méz színű tampernyél javallott, mint a méz, úgy fog lefolyni a kávé. (Nem is szólva az egérfarok színű nyélről, természetesen szintén javallott.)
A CM800-nál már nem ez van. Ott van egy "műanyag kosár" amiben az álló, gyűrű alakú őrlőkés van. Azon a kosáron van két kis csavarka, aminek a kitekerése után tudod állítani a kosárban az őrlőkés magassági pozícióját.
Aztán majd a rendes finomságot állító mechanizmus az egész kosarat állítja fel-le.
Leírni elég macera, remélem, érthető. Itt látható is.
Most látom, hogy közben te is megtaláltad, én is emlékeztem, hogy vhol van egy ilyen kis vizuális segéderő, talán még a KV-korzó független netes magazin is írt vmelyik graef-ről, és mintha ott is lenne ilyen tájékoztató, csak meg kell keresni. Köszi!
Nem tudom, hogy az újabbakhoz most mit adnak, vagy adnak-e vmi segédeszközt, ezekhez a régebbi kis őrlőkhöz csomagoltak pár db nagyon vékony kis alátétlemezt, amelyet a kúpos őrlőfej alá kell/lehet behelyezni a KV őrlemény, pontosabban a gépi őrlés finomhangolásához. Most nem is tudom hirtelenjében, hogy az enyémbe hány ilyen kis biszb@szt tettem, ezt valójában csak működés közben lehet eldönteni, kitapasztalni. A gép tisztítása közben kell figyelni arra, nehogy elvesszen/elvesszenek, bekerüljenek a KV őrleménybe, mert ha nem figyelsz, egy reggeli KV-val simán megihatod ezeket a kis alátéteket. :)) Amúgy használd az itteni gyorskeresőt, célszerű találmány.
Kipróbáltam a blaze73 topictárs által ajánlott Kimbo Gold arabica kávét. Brikkával főztem belőle tejes kávét. Meg vagyok elégedve az eredménnyel: kellemes, aromás íze van, nincs túlpörkölve. Úgyhogy köszönet a tippért! :)
Ha valakinek van egy eladó Iberital Challange vagy egy Gream CM800 éppen, vagy valami belépő szintű, de jó örlő egy kezdő csórónak, szóljatok pls. :) köszi!
Szerintem egy szép tampert egyszerűen jó megfogni. Az, hogy esetleg jobb lesz vele a kávé, nem biztos. :) A tamperk között ez kb. akkora különbség, mint két autó között. ;-)
hááááát az én saját véleményem, hogy semmi különbséget nem tapasztaltam az alu hengerből esztergált, polírozott, házi készítésű tamperrel készített kávé,
és egy profibb vásárolt eszköz segítségével készített kávé között,
a két tamper esztétikailag tér el egymástól, illetve súly beli különbség van, de a használati értéket ez nem befolyásolja, mivel mindkettőnek sík az alja, jól illeszkedik,
Ezek szerint, ha a kertből behozok egy karót, sacc/kb 58 mm átmérőjű körre farigcsálom az egyik végét az már elégséges, mert szintben azzal is le tudom nyomni a kávét...?
A neves tamper gyártók már csődbe mentek volna szerintem, ha az egész csak egy szükségszerű eszköz lenne, aminél a forma, anyag tök mindegy.
Minden magára valamit is adó bartistának komoly tampere van szerintem, aminek nem csak a szintezés a lényege.
Jó lenne, ha erről más is nyilatkozna, mert mingyárt kimegyek a kertbe azért a karóért!
Igazából sok hónapja követem a design processt, az is ilyen crowd alapú volt, időnkét kérdőíveket küldtek, mi a fontos, milyen design legyen, lehetett prototípusokra szavazni, ilyesmi. Tetszett az ötlet kíváncsi vagyok hogyan sikerül megvalósítani.
Pid beszerelésben jártasoktól kérdezném, hogy a K elem befogatásához az M4-es zsákfuratot csak a rendelkezésre álló mélységben kell felfúrni M6-ra, vagy tovább is kell mélyíteni? Az "áldozat" GB '91-es bakelit.
Én írtam, és igen, igazad van, én sem szívesen fogadom el (fenntartás nélkül) ismeretlenek véleményét. Ennek ellenére még mindig azt gondolom, amit anno írtam.
De. Viszont. Azóta se cseréltem le a SJ-t, sőt, kést sem cseréltem benne, ráadásul múlt héten épp egy Iberitalt vettem második darálónak.
Nem annyira izgat már a maximum hajszolása, bőven elég, amit kényelmesen, s belátható költségkereten belül elérhetek.
A tamper jelentőségét ennyire nem bagatelizálnám el.
Régebben csak egy műanyag tartozék 41-es tamperem volt, ami ellátta a feladatát.
Pár hete meguntam, hogy hagytam magam rábeszélni tavaly egy 57-es "profi" tamperre, 58-as helyett, ezért ismerőssel 41-re esztergáltattam. Jó ötlet volt.
Láss csodát,a műanyaghoz lőtt daráló állást nem kicsit kellett durvábbra tenni minden kávénál, sokkal jobb kávék születtek. Mind a kettő 41-es, a lenyomás erején sem változtattam semmit, és mégis.
Tehát én azt mondom, nagyon nem mindegy mivel, hogyan tömörítesz!
Egy rosszul beállított darálást is lehet javítani egy erősebb-gyengébb tömörítéssel.
Nem vitatom, az őrlés finomsága a döntő! Azért a tamperolás nagyon sokféle lehet. Korábban , kézzel két lépésben nyomtam le az őrleményt. Úgy is sikerült elérni, a kellő ellenállást , igaz nem mindig! Most már csak a gépi módot használom.:-)
Alapbol 4000, de a Libri oldalan sztem mar kapsz ra kedvezmenyt,ha online veszed,de ha jol emlekszem az Espresso Embassy es a Casino Mocca is 3200-ert arulta meg tavaly.
Én tavalyról még 4000 Ft-ra emlékeztem, de persze a kultúra minden pénzt megér :)) , csak akkor szokott engem idegesíteni ez az esztelen pénzkidobás könyvekre, :-) amikor a frissen, teljes árúként megvett könyvet 1-2 héttel később fél- vagy harmadárért látom viszont vmelyik könyvüzlet kirakatában.
"Én automata tamperrel nyomom le, (25kg) így nagyobb a kávéőrlemény átfolyási ellenállása. Ezért talán , nálam jól megy 7 grammal is."
Nyomogathatod bármennyivel, bárhogyan, a darálási finomság adott mennyiségnél jobban beleszól az átfolyási sebességbe. A tamper finomhangolásnak jó. ;-)
Lehet hülyeség volt (de kockázatosnak mindenképp nevezhető), de én back-eltem Kickstarteren. Kell egy kéz őrlő ami a jobb mint a Hario, de olcsóbb mint a Lido.
Szerintem a 9 gramm még jól belefér a 7 grammos szűrőbe. Én automata tamperrel nyomom le, (25kg) így nagyobb a kávéőrlemény átfolyási ellenállása. Ezért talán , nálam jól megy 7 grammal is.
Aztán lehet, hogy kicsit a kávé minősége is befolyással lehet. Lehet , hogy más kávénál elég lesz 8 gramm is. Jó kofizást!
Én várnék a könyvvásárlással addig, amíg vmelyik könyváruház nem akciózza le. Általában az Alexandra szokta ezen könyvek árát 50 %-ra levinni. Persze ez csak javaslat a részemről.
Épp válogatom össze a cserélendő tömítéseket a Pavoni Prof-hoz, mivel ha már egyszer szét szedem a talp elem krómozása miatt, akkor lecserélem ezeket is.
A 70 centis alapkészülékem van, alátétekkel, amely lehet, hogy a sokak által tökéletesnek hitt eszpresszóhoz, a KV-k KV-jához talán nem teljesen jó, de a hétköznapok átlagosan jó robibombáinak legyártásához szerintem tökéletes. Ezidáig semmi gondom nincs ezzel a készülékkel.
Vettem egy La Scala (Macap M5) őrlőt ez még a "régi". Nagyon szépen dolgozik,, nincs lestrapálva, de nagytakarítás közben átnéztem és a késeken azért látszik a km. Szerintetek hol kapok eredeti késeket hozzá?
Nekem 7-7,5g-al túl hamar szőkült. A sarálót be lehetett lőni az optimális lefolyáshoz, de szőkült és kicsit hígabb keserűbb, rosszabb lett. 9g-al nincs ilyen gondom.
Arra is figyelj, hogy ha minden reggel betöltesz a darálóba fent 9 g kávét, és főzöl abból, ami lent kijön, azzal nem csak az a baj, hogy annak egy része tegnapi kávé lesz. Legalább ekkor baj, hogy egyik nap 7 g lesz, másik nap is, harmadik nap 13 g. Nem az van, hogy a csőbe fent betöltesz 9-et, benn marad 2, és ha már tele a cső, akkor mindig 2 van benn. Gyűlik, gyűlik, és egyszerre leszakad, jellemzően kis rögökben. Így a minimum, amit érdemes megtenni, hogy megméred a kijövő őrleményt is, és ha kevés ütögeted/darálsz még, ha sok, eldobod a felesleget.
Olyan ez,mint amikor mondják,hogy a borban érzik a déli mészköves lejtőn, jobb lábára sántító barnamedve által letaposott kökénycserjén, jövőre növő termés ízvilágát.
Off: Molnár Ferenc (a P.U.F. alapítója :d) írta meg a Játék a kastélyban című színművében: nem kell mindig a tökéletesre, a legjobbra törekedni, soxor elég a jó is. :) Én is osztom ezt a véleményt...., legalábbis, ami az otthoni KV-zást illeti.
Igazad van, de a fő kérdésem az, hogy ez mennyire érződik. Én is törekszem, hogy minél finomabb legyen a végeredmény, lehet a különbség sokkal jobban érződne ha nem Evo-m lenne.
A vízre én is figyelek, most vettem egy másik fajta szimpla szűrőt, szóval én is próbálkozom, de nem érzem a különbséget. A maximalizmust viszont tökéletesen megértem.
Én is új vagyok.Itt töltött időm alatt rájöttem,hogy az itteni internetkávéfőzők(ezzel senkit nem akarok megbántani),törekszenek a tökéletes kávéra.
Méregdrága gépeket vesznek.Több ezer forintos kávékkal szórakoznak. Már-már japánokat megszégyenítő rituálékkal próbálják elérni a csúcsot. Természetesen én is azt vallom,ha már csinálunk valamit,akkor azt csináljuk normálisan.
És itt jön be az a 2gramm régi örlemény! Gondold el! Egy rendkívül légyeges alapanyaga a presszódnak az a 7-9gramm örlemény.Annak a 30%-a nincsen rendben.Ergo nem tudod elérni a tökéletességet!
Ilyen egyszerű!
Természetesen ez már csak szőrszál hasogatás! :D
Olyan ez,mint a milyen szűrőn meg milyen vizet..... :)
Nekem nagyon tetszett ez a konyv, minden benne van,amit egy kezdonek tudnia kell, en ugy erzem. A kiserletezo kedvueknek ott van a konyv masik fele,amiben receptek vannak. A szarmazasi helyekrol szolo resz talan egy kicsit tul altalanosra sikerult.
Kiindulasnak, magyar nyelven tokeletes. Angol nyelven meg sok mas is van, de egyelore nem ismerek olyasvalakit, akinek ezek meglennenek. Espresso Embassyben, My Little Brew Barban lattam meg kaves szakirodalmat, talan ok tudnak meg segiteni, hol lehet hozzajutni a legegyszerubben idegen nyelvu konyvekhez.
Egy dolgot nem értek. Ha minden reggel kávéval kezdek, akkor a kb. 2 gr. őrlemény ami benne maradt a darálóban és már 1 napos, annyira tudja befolyásolni a végeredményt?
Egy szimplánál igaz, hogy 30%, de ez tényleg megérződik a végeredményen?
Még ha maguk találnák ki, de annál egyszerűbb gondolatmenetet követnek: a Facebookon van értékelés, a FB nagyon sikeres, ergo ha nálunk is lesz értékelés, nagyon sikeresek leszünk mi is.
A kávéológia legelső tétele (ha van ilyen), hogy minden használathoz a megfelelő (friss) őrleményt! Az eszpresszóhoz darált nem jó semmi más célra, török kávéhoz túl durva, minden máshoz túl finom. Filteres vagy French presses felhasználásra sem az igazi, a túl kis szemcséktől égett-keserű árnyalatú lesz ott is, de azok legalább nem robbanhatnak fel tőle, szemben egy kotyogóssal.
...de még mindig jobb 5let és megoldás szerintem a pangó őrleményre érzékenyek számára, mintha nettó veszteségként számolnák el ezt a KV-t, és ezáltal ez menne a levesbe, azaz dobnák a lefolyóba. 5-6-7-8-9-10 ezres KV-knál ez azért talán drága, hogy a WC-t ezzel a pangó őrleménnyel szagtalanítsuk, nem? :-) Mondjuk, abban persze lehet realitás, hogy nemcsak kotyesz főző van a világon, alternatív megoldásként.
Vegyél egy kis kotyeszt - a brikkát most direkt nem ajánlom :-) -, az ún. veszteséget gyűjtsd külön (hogy ezt a pangó őrleményt hogy nyered ki az őrlőből, erre vonatkozóan itt lejjebb olvashatsz tippeket), majd ezt használd fel a kotyeszben! ...és máris nincs tulképpen veszteség.
A 7grammnál ne álljunk le!Annyit rakok bele,amennyit kér.Felrakom,ha van a felső szűrőnek nyoma,akkor jó,ha nincsen,akkor meg...sza.....r.
A kérdésemre választ kaptam. Vagy kitakarítom és elviselem a veszteséget vagy benne hagyom és iszom a tegnapi,tegnap előtti darálást. :)
Köszönöm a válaszokat!
Ja....a múltkor írtam,hogy borzasztó savanyúra sikerült a monterossa kávé.A GC-vel nem volt savanyú!! Hőfokot nem tudok. Hőmérőm nem volt otthon. PID úton van! :)
Ez azért van, mert amikor kérdeztem, és te válaszoltál akkor még csak a nick melletti számok voltak ott. Mostanra átalakult a fejléc, szerintem valami feljelsztés zajlik, az említett +/- számok segítségével meg talán arra gondoltak hogy lehet egyetértésünket vagy nemtetszésünket kifelyezni, de ez c sak tipp. Reméljük lesz valami összefoglaló a fejlesztésről.
"Tudja valaki, hogy mik ezek a számok, amik a mai naptól jelennek meg a név mellett?"
Az index fórum motor személyre szabottan kiszámítja neked, hogy pontosan hány évvel fox kevesebbet élni, ha rendszeresen sz.r KV-t iszol. Ezért kell nagyon odafigyelni a KV minőségre, az őrleményre, a tömörítésre, de valszeg még a KV-s csésze is belejátszik ebbe a kalkulációba. :))
Tudja valaki, hogy mik ezek a számok, amik a mai naptól jelennek meg a név mellett?
A megfizethető vonalon nem is, de pl egy HG One kialakítása már biztató. Bár ott is időjárás és kávéfüggő, álítólag rossz csillagállás (kávé, páratartalom stb) esetén olyan szinten tud eletromos töltésekket töltődni a darált kávé, hogy több gram is bentragad a kis tölcsérben.
V.A.Laky01 - a 7g kevés lesz a jó szimplához, próbálkjozz 9-9,5g-al, bár kosárfüggő az optimális mennyiség. A Gaggia saját szimpla kosara szereti ha meg van rakva, de az LM/VST 7g kosarak is jobban muzsikálnak 9g-al.
Ha ennyire izzít téged az a 7 gramm, akkor az őrlőből kilépő őrleményt mérd le, mielőtt a karba nyomod a KV-t. Olyan gépet szerintem nem találsz, ami grammra pontosan azt adja ki alul, amit szemesként fent beleraktál.
Ami nekem bevált a Lux-nál, a Blaze által is említett pofozás, ráindítás, újabb pofon mellett, hogy egy hajlítható végű szívószál rövid végét még rövidebbre vágva (végét kicsit megolvasztva, összezárva - külömben mint egy kürtőn kifolyik a kávé egy része a pultra) sikerült olyan célszerszámot kialakítanom, ami egyrészt flexibilis, másrészt mindenhova befér. Ezzel a garatot 3-4 úraindítás, 2-3 pofon segítségével sikerül úgy kitakarítanom, hogy 1g alatt marad az elnyelt mennyiség. A dolog annyira nem pontos, ezért előtte és utána is mérem a kávét (ezzel sajnos ugrott a karba darálás, de semmi semtökéletes), és ha kell megtoldom 1 pofonnal és újraindítással, söpréssel. Most sajnos nem vagyok otthon, de ha érdekel írj mail, lefotózom a "célszerszámot".
Soha sem lesz teljesen friss (bárki állítja is az ellenkezőjét), csak pár darálás után. Praktikusan ez jelenti az otthoni kávézás egyik minőségi gátját, kivéve, ha mondjuk minden nap 3-4 kávét tolsz egymás után. Ebben az esetben az utolsó már jó lesz...
Kötötűvel kipiszkálás, 1x 2x motor ráindítás, és a babtartály tető fel-le rakása ezzel egy jó kis légmozgás kényszerítése, ezzel is köp ki örleményt. Pofozás stb... Nem kell porszívózni minden darálás után, lökd ki a beragadt őrleményt a fentiek használatával. Megoldható. :)
Nya...eljutottam addig,hogy beszereztem egy Gaggia Classicot és egy Imat Luxot.
A hétvégén játszadoztam vele és felmerült egy kérdés bennem.
Ha a darálót kitakarítom teljesen és belerakok ~7g. kávét,akkor a karba nem lesz kb. csak a fele.Nyilván a daráló "felvesz" bizonyos mennyiséget.
És itt jön a dilemmám....ha azt akarom,hogy friss legyen a darálmány, akkor minden esetben kitakarítom a darálót. Viszont akkor az új darálás egy része a porszívóban köt ki.
Bizony a jót könnyen megszikja az ember, én a munkahelyi kapszulással jártam így. Lassan ott tartok, hogy beszerzek egy iwakit, vagy valamilyen más hideg cuccot, és kancsóban viszem a kávét. Csak ne lennék lusta állítgatni a darálót
Fél évvel ezelőtt nem értettem, hogy miért fikázza mindenki az automata gépek hígabb löttyét. Meg voltam róla győződve, hogy O.K. hígabb, de lehet finom. Tegnap óta nincs darálóm, de a héten érkezik, ha minden igaz egy szépség helyette, s kénytelen voltam újra hosszú kávét inni.
Nem volt finom, sőt nem is értem eddig, miért tudtam meginni.
Tudom sokan megtapasztaltátok már ezt, de nagyon fura, mennyire változik az ember ízlése.
Szóval tűkön ülök, hogy megint rendes, igazi feketét ihassak!! :- ))
Ezek szerint akkor van még egy ugyanilyen gép Budán, az I. kerületben, vagy vhol a környéken a Keripar még mindig, a mai napig gyártja ezt a típust. :-)
Barista szaküzletben láttam gumi alátétet, amit hasonló célra javasoltak, én végül nem vettem. Méretre vágható ha akarod, de egy daráló, meg egy kissebb gép elfér egyen simán.
Tegnap tettem még egy kísérletet Rau Wolfnál, igazad volt, most teljes legénységgel voltak mert teli volt az scs meg a kavezo. Rezes hangszereknél a fekete barista :)
Feleségem továbbra is machiatot kert, en szimpla espressot ami semmi extra, a machiato meg továbbra sem egy szinultig töltött csészét jelent. A hely amugy baromi jo, Michael éppen kávét pörkölt.
Én elvittem egy bádogoshoz a darálót. Megmutattam neki, hogy mi a helyzet, és csinált rá 0.8-as saválló bádogból - ami szerintem olyan színű pont, mint a Mazzered - egy kiömlőt 3000 forintért.
Na még valaki aki kipróbálta :) Nekem jobban bejött mint pl a brikkás kávé (), ezért belépő szintű kávécuccot keresőknek ajánlottam egy darabig, aztán ráuntam.
"valszeg sokat olvasott is ott..., mert főzni, azt nem tudott" mega LOL
Ma én is voltam a "nagy vízen túl" :), átmentem Budára, és a Bartókon beültem a Keletbe. Miután eszpresszót bárhol bármikor ihatok, gondoltam, bepróbálkozok az un. újhullámos török KV-val. Kis kerek, fogó nélküli csésze, benne a langyos KV-ital, ami tulképpen nem is volt rossz. (A szakik majd megmondják talán, hogy ennek a török KV-nak valójában mi az ideális szerviz-hőmérséklete, nekem talán egy kicsit túl langyos volt.) Szal, meglepően iható ital volt ez, de..., asszem, én maradok a klasszikus olasz vonalas eszpresszónál. :-)
Amúgy ez az üzlethelyiség korábban mintha egy lepukkant kínai fast food lett volna, és a mostani könyveket is az előző kínai szakács hagyhatta a bérleményben, aki valszeg sokat olvasott is ott..., mert főzni, azt nem tudott.
Szia! Érdeklődnék hogy megvetted-e a kávéfőzőt. Mi is vásárlás előtt állunk és a Breville VCF045X -t néztük ki. Ha neked, vagy bárki másnak van erről a készülékről tapasztalata, szívesen vesszük. Köszi.
Nagyon egyszerűen talán: különböző tartományok ill. kávétermelő régiók, de pl. a Yirga a Sidamo tartományba eső terület, Djimmah meg kicsit Északabbra, emellett nagyon sok féle fajta meg változat van, úgyhogy ezek tök más ízű kávék. Most nézem a könyvben, hogy a Limu néven fut ami mosott és Dimmah ha félszáraz a feldolgozás, de pl. mindkettő egy terület kávéja. Szóval valami ilyesmi, csak sokkal bonyolultabb, mert egy csomó féle fajta cserje van, szerintem az sem mindegy hogy milyen fekvésű lejtőn van egy ültetvény, milyen a talaj, stb. Kb. mint a szőlő-bor vonalon. Somlói Juhfark meg csopaki rizling. Mindkettő fehér szőlőből, mindkettő Balaton környéke, és teljesen más íz. :-)
Szabi, akkor ahogy megbeszéltük: a négy régi típusú Gaggiát, a három Turmix TX 10-et, plusz az öt gyári csomagolású Quick Millt, holnap intézem. Mi legyen a fél raklapnyi bontatlan Rancilioval?? :)))
A Yirga, a Sidamo és a Djimmah etióp kávék között mi a különbség?
Le lehet ezt írni egyszerűen?
Más: ahogy öregszik egy pörkölt kávé, törvényszerűen emelni kell a csapolási hőmérsékletet illetve őrlemény finomságot? Vagy ez így rettentő általánosítás? (Pár fórum bejegyzésben olvastam ilyesmit...)
Kellene tényleg egy magyarországi megbízható forgalmazó, aki ezeket a kis KV-főzőket itthon piacra dobná, és persze kellene ehhez egy szintén megbízható szervizhálózat is. /Csak talán itt is az lehet a gond, hogy ehhez kicsi a hazai keresleti piac, legalábbis én úgy sejtem, de lehet, hogy megérné./
A cca. 3mm átmérő az totál stimmel, a teljes O külső átmérője tán fél mm-rel kevesebb az új esetében, de ez semmi gondot nem okozott a használatban. Nem raktárról volt, de egy napos rendelésre.
2015.01.31. 10:00, 1161 Budapest, Csömöri út 128. most szombat:
Az első és így egyedülálló nyílt nap a MOAK főhadiszállásán. A nyitás is, a zárás is (picit) rugalmas. Látogatóink megnézhetik az irodánkat, kipróbálhatják kávéinkat, beszélhetnek baristánkkal, tehetnek egy kísérletet saját kávé készítésére, egy szép cappuccino öntésére, sőt, kivételes és kedvező áron vásárolhatnak is ezt-azt. A jó hangulatot és a kávét mi helyben adjuk, a többi csak vendégeinken múlik! A rendezvény természetesen ingyenes, de érdemes lesz pénzt hozni, mert lakossági (és vendéglátóipari) termékeink: kávék, csészék, kiegészítők is kedvezményes áron lesznek megvásárolhatók egész nap.
Látszik, hogy felsőszűrő, vízterítő környékén volt a legtöbb feladat, amúgy viszont szinte alig. O-gyűrű a Seal Ring helyi lerakata révén, viton anyagból gyorsan került, újrafestés - szerintem egyetértetek - föl sem merült.
A gép egyébként gőzölős kar nélkül (egyáltalán nem zavar), és csak szimplás szűrővel (ezt viszont nagyon sajnálom) érkezett.
14 grammot kis rásegítéssel elfogad, olaszos blend-ből, de mindenképp megnézném duplás szűrővel is a működését. Aki kipróbálásra, netán megvételre tud ilyet, szóljon privátban, köszönöm!
Az alsó "gépház" így jött, ahogy látjátok, pár szál pókhálót és egy kábelcserét (az olasz dugót ugyanis sosem vágom le) leszámítva nem kellett történjen vele semmi. Működik a vízhozam állító poti is, az üresjáratot próbáltam 200 ml / 30sec. belőni. (Nyomásprofilozás a potival??? :D Próbálta vki??? :) )
Vízkőtlenítés volt, és azért jött ki cucc szépen. Már csak tesztelni kéne, sokat, sokat,sokat, sokat...
Lehet, ezért itt megköveztek :-), de ez szerintem még így is, régebbi kiadásban, normálisabb dizájn, mint a mostani Evok, amelyeket, mint tudjuk, már szintén nem lehet boltban kapni. :-)
Itt jön a Keripar Bébi restaurálásának már egy izgalmasabb része, merthogy a masina műűűűködiiiiik!
Ez még egy ilyen munkapéldány, sok átmeneti megoldással, tömítések bicikligumiból meg egyebek. Majd a jövő hét elejére már rendes kávégép alkatrészek kerülnek bele reményeim szerint.
A csatolt link a gép első főzete, a legagyibb Segafredo kávéval, de így is nagyon elégedett vagyok! Vélemény?
Nekunk a mai napig hianyzik az egyik uveg sarkabol, de arra hasznaljak hogy ott lehessen megfogni elhuzashoz. A kis melyedes ami erre van marva az uvegbe, koromgyilkos :)
Az alapproblémám az, hogy nagyon hamar, már a csapolás elején visszakapcsol a fűtés. (Egy frissebb (0975 talán?) QM-ről készült videón a csapolás vége felé kapcsol csak be, a te 0650-esed a videó alapján meg egyáltalán nem kapcsolt vissza csapolás közben...)
Ezért arra gondoltam, hogy ha egy 95°-os termosztátra lecserélném, az könnyen lehet, hogy megoldaná ezt a problémát. Csak ugye ott rögtön elakadtam, hogy nem tudom, hogyan keressek rá, miről fogom tudni, hogy milyen kell a QM-be.
"Valaki tudná esetleg linkelni, hogy melyik termosztát való egy 0800-as QuickMillbe, vagy megírná, hogy mire kell rákeresni?"
Már az is nagy segítség lenne, ha arra mondanátok egy igent vagy nemet, hogy jól gondolom-e, hogy a gépemben a TN07-100 feliratú alkatrész a termosztát, és hogy ezek alapján ez egy 100 °C-os termosztát.
Lehet hogy elozo eletemben német voltam, mert nekem meg ebbol a kocka QM-bol a vajszinu/inox tetszik, ez a barna meg nem. A "szagozo" goze miatt viszont mar nem QM-eznék, ezzel a "ficsorrel" nem tudtam megbaratkozni sosem...:-(
Igen de pl meddig lesz a regihez alkatresz? Ha elmennek 20-30 evet, ketlem hogy a filipsz 5-10 evnel tovabb gyartana a regihez cuccokat. Vagy ha gyart is, aranyaron, kis szeriaban.
Ez olyan min amikor pl a BMW E30 atkerult a gyari alkatreszkatalogusban a regi modellek fulre - nyithattad a penztarcadat, a minoseg pedig zuhant egyet a korabbihoz kepest (gondolom kiszerveztek a torokokhoz:)
Kérlek Szürgyi írd meg milyen ez a kávé,Én is vennék szívem szerint. De a tegnapi csörte kissé elbizonytalanított,hogy jó vétel avagy sem.. (pedig csak 1/4 kiló tudom!) Köszönöm !.
Szerintem ha ezeket a kis QM gépeket, az újabb típusokat /lásd a lenti linket! :-)/ itthon is forgalmaznák, és az újkori bolti árukat vhogy be lehetne lőni, mondjuk, a gagyi Gaggiákéhoz nagyjából megegyező árszintre, akkor simán vernék ez utóbbiakat a piacon.
Na es akkor meg egy technikai kerdes mara, ami az alabbi kepen levo szep szaraz puck-rol jutott eszembe: mennyire fontos, hogy a pogacsa (fozes utani allapotban) epp elerje a felsoszurot? Ugye 1 szemelyes LM-nel ilyen eleve nincs, stb. Tulajdonkeppen azert fontos, mert ugy meg kevesbe mossa ki a tetejet a viz, es jobb a kioldodas?
A dupla gaggiat elegge meg kell tomni ehhez (18+ g), en pedig inkabb 14-16 grammot hasznalok csak.
Szerintem azért még itthon is van jó pár régi típusú Gaggia, csak valszeg, aki el akarja azt adni, mielőtt meghirdeti, körbenéz a neten a gúglival, majd ha azt olvassa, hogy a legújabb gépek már milyen fosch minőségűek, és hogy csak a régiek az igaziak, akkor ez ki fog hatni az ő árképzésére is. :-) Viszont ez - ha már új gépekről volt szó a gagyi Gaggiák helyett - még nekem is tetszik, az ára már kevésbé! :-)
Ha mar csomagolt kave, a piros dobozos Illy-re tobben mondtak, hogy nem rossz, valami bullshit nitrogenes csomagolas miatt, van valakinek tapasztalata, erdemes megkostolni? mondjuk jobban belegondolva, az arabol a dragabbnak szamito frissenporkolt is kijon :)
Komolyan annyi post van nap mint nap, hogy teljesen elveszek...
Megfogadom a tanácsodat. Én is ott voltam, hogy veszek egy gyengébb gépet és ha a kávékultúránk tovább erősödik (és több pénzt keresünk :)), akkor majd szépen szinteket lépünk és jobbnál-jobb gépeket veszünk. Meg legalább lesz mit bütykölnöm.
Nálam most van itt két olasz csomagos is. Egyiket kaptam egy daráló mellé, nem is tudom megjegyezni a márkát, de "rendes" kávé jön belőle.
A másikat a héten bontottam ki, az Pascucci Decaff, fogalmam nincs, mikor pörkölhették (2016. 3. havi lejárat van ráírva), de szép cremával, szintén finom kávét ad. Azt nem tudom, milyen lenne egy hetesen...
Most ezért mindjárt csapolok egy Paljoc féle 1 hetes Decafot, különben rosszul fogom magam érezni ;-)
Fura ez a régen minden jobb volt dolog. Régen minden más volt. Valóban, a szüleim Hajdu Energomat mosógépe 35 évig működött, egy mostani meg jó ha kihúzza a tíz évet. Csakhogy annak idején az fél évi fizetés volt nekik (!!), ez ma fél havi. Valóban nem fog 35 évig tartani, de ilyen áron nem is bánom.
Ma 25.000 Ft egy Saeco, DeLonghi stb. presszókávéfőző. Nem fog ez sem örökké tartani, de azért bőven voltak itt kommentek korábbról, hogy nem is esik szét pár hét alatt. Azaz 5 napi magyar nettó átlagbérért (!) kapsz egy eszpresszóképes gépet. Nem, nem egy PID-es Gaggia, és pláne nem egy hőcserélős króm csoda, de minőségi ugrás a kotyogóhoz, szarvasihoz képest, és ennyiért bizonyos kávékból tényleg lehet iható eszpresszót főzni. (A nyomásfokozót kipiszkálva pláne.)
Volt nekem is kétéves, tehát néhány nappal a lejárat előtti Molinari Espressoból tökéletes csapolásom (tán még yt videó is volt róla), igaz, az már inkább a csoda kategória...
Tény, hogy így elkényeztetveaz egyhónapos pörkölést már öregnek mondjuk. Kb. azon megy a vita, hogy az előző mondatom melyik része nagyobb hiba/probléma. :-D
Bocsi, nem kötözködés, de mi baj az acéllal? Valaki korábban írta, lehet épp Te, hogy szedett már szét olyan Gaggia alu bojlert, ami tök kráteres, lukas volt. Talán kép is volt. A hiányzó alumínium jó esetben a lefolyóban, majd a Dunában, Tiszában végezte a vízkőoldóval együtt, rossz esetben valaki megitta. Ehhez képest az acél elég barátságosnak tűnik...
Nekem erről datee-blaze eszmecseréről a 3 hónapos teszkó polcán lévő kávé frissességével kapcsolatban az jutott eszembe, mikor Duino-ban a Villa Rilke medencéjébe ugráltuk a seggeseket egy trambulinról, miközben datee filteres kávét gyártott valami lombikban a szélén, egy Dino nevű szerecsen szájtátott ámulata mellett! :-) /SID asszem még aludt, vagy már aludt eközben :-))))/
Hát ez az, izgága Saeco acélbojlerből nem ennyi fokkal jön, hanem hol több kettővel, hol több hárommal; és OPV híján nem ekkora nyomással, hanem ahogy megalkudtak az őrleménnyel, többnyire valszeg jóval magasabbal.
Az a gond, hogy szerintem jelenleg nincs az új gépek piacán, a kínálati oldalon olyan KV-gép, ami árban és minőségben a Gaggia helyére léphetne. Ne feledjük: nem elsősorban hobbigépről, hanem alapvetően egy eszpresszóképes hétköznapi konyhai háztartási gépről lenne szó.
/Ebben a tekintetben talán már az originál, bolti Gaggiák sem tartoznak/tartoztak ezen utóbbi kategóriába./
Köszönöm az infót, lehet veszek is egy zacsival és beteszem a retail sorba közvetlenül a perté espresso bar orro mögé, és azért mögé mert már most tudom, hogy az előbb el fog fogyni, pedig az egy kilós.
Senki ne ítéljen el ezért, nekem ezek állnak közel a szívemhez.
Megláttam. Erre reagáltam, nem fogadod el a másik oldal az érveit , a tapasztalatot, oké szíved joga. Leszólod, lefitymálod az olasz kávét. Ok. Ez is szíved joga.
Ez kb. olyan volt mintha én oltanálak török kávéról, vagy CasMo kávékról. Kb. annyira ismered az olasz kávét, olasz kávék lelkivilágát mint én az előbb említett kettőt. Ennyi,sebaj.
Viszont verem a fejem a falba, mikor pár éve felhagytam a pumpás gépekkel, eladtam mindent. Most szépen sorban újra meg kell venni az LM szimplát, tampereket, ehhh... :-F
Azt gondoltam, hogy a pidelés majd valamikor a ködös jövőben ejtem meg, de az első csapolás után nem hiszem. Nekem eszpresszóban a nagyon olasz a begyere, de van kukori kollégám is. Szörfözgetni nem fogok, IT cégnél gombot nyomogatni meg menni fog. Filterezéssel 3 munkatársat sikerült megfertőzni, kíváncsi vagyok, hogy tisztességes eszpresszóval mennyit sikerül majd. :)
Szerintem ne töröltesd. Annyira nem dőlt össze a ház tőle, és ha valaki elolvassa mind a te, mind a datee hozzászólásait, érteni fogja a lényeget. Olyan biztosan van a maga nemében, mint a rendszeresen emlegetett Lidis yirgák.
"Azt elhiszem, hogy a döglött és a frissz olasz kávé közt kevés a különbség. De ettől az még nem lesz friss." - ne ez megalapozta a nap hátralévő részének a hangulatát :)
Más: Elfogyott a Konga ma délután (nagyon jó volt, de legközelebb csak akkor jöhet, ha lesz PID, mert így eléggé hullámzó minőségben sikerült kávét készíteni - mindíg jó volt, de pár húzás (na meg a Mantrás srácok mesterműve :)) azért sejtette, hogy több van ebben a kávéban), az új rendelés meg nem érkezett még (így jár aki későn rendel, tudom) így előkerült a szekrényből az Október végi P&Y GetUp. Tudtam, hogy más világ, és azt is, hogy azért tettem félre, mert már frissen sem jött be (azért elfogyott az első zacskó), de kellett valami az ebéd utáni álmosság elűzésére. 2 dolog tűnt fel rögtön, ahogy elkezdett jönni a kávé:
- gyakorlatilag csak crema jött a karból, a kis espressos csészém majdnem tele lett, pedig csak 20g volt
- úgy felpörgetett, hogy lassan kedvem lesz kimenni futni :)
Továbbra sem látod be, hogy egy 3-4 hónapos Olasz pörkölésű retail kávé egész friss, nem döglött. ...főleg ha 250 grammos kiszerelésben viszonylag nagy áldozat nélkül kipróbálható.
Akkor senki ne vegyen 3 hónapos kávét, szerezzen be 1-2 heteset ! Ez lenne az ideális, tudom. Ez sajnos nem járható út mindenkinek, nem mindenki olyan szerencsés, hogy be tud olyat szerezni. (lakhely, lehetőség, stb.)
Nem fogyasztok olasz pörkölést és a probatból sem nyomok a darálóba sajátot, ha már mindenképp az én kávézási szokásaimra akarod terelni ezt az általános hozzászólást.
Ha azt írod, relatíve, a többi döglötthöz képest friss, akkor nem szólok. De ha ide téved egy kezdő, és azt látja, hogy ajánlasz egy 3-4 hónapos kávét, amire azt írod jó friss, az a kép alakulhat ki benne, hogy a kávé 3-4 hónapos korában még frissnek számít. Ezt szerettem volna utólag, személyeskedés nélkül korrigálni.
A QM kar maga nem szabványos a körmök elhelyezése miatt, de a mérete a szabvány 58 mm. Így nem is kell a tampert esztergáltatni hozzá, csak választani egyet.
datee : mennyi olasz pörkölésű retail kávét fogyasztasz ?
egy 3 hónapos ilyen kávéval semmi baj nincsen, hidd el. nem kevés ilyen és régebbi kávét kóstoltam , ittam és az átlag talján pörköléssel (és a Kimbo is az!) teljesen rendben van.
aki boltban akar retail kávét venni annak ez jó vétel lehet akárhogyan is csűröd csavarod a dolgot.
értem én , hogy az az isten dolog ha kijön a Probatból és már nyomod is bele a darálóba, de aki bolti kávét vesz, boltban tud vásárolni kávét (neadjúristen az az igénye) annak ez egy jó, relatíve friss kávé 3,5 hónaposan.
3 zacskót is megfogtam, megnyomogattam és megszagoltam: nem volt döglött kávé hatása.
disclaimer : atom geek-ek ne keressék, nem nekik szólt a beírásom !
Boltokba ritkán kerül 3 hónapos kávé, ez lepett meg, jóval régebbi pörkölésű kávék szoktak "forogni" , ezért másoltam be. Azt gondolom egy 250 grammos kiszerelésben senki nem a befektetési portfóliójával hazardírozik, akit érdekli megnézi, megveszi.
Szóval retail kávéban szerintem nem meredek, de én csak egy mezei talján kávét fogyasztó ember vagyok akit nem csapott meg a harmadik hullám, tudod.......
Akinek 1-2 napos friss, újhullámos kell meg kilátogat hozzátok hétfő este a club estére. Szerintem.
blaze, azért egy 4 hónapos kávét elég meredek le"jó friss"-ezni. Lehet, hogy a többi még döglöttebb, de attól ez még nem lesz friss; a hiperekre sem vonatkozik más frissesség mérce, mint amúgy
Aki a kis kiszerelésű (arabica) kávét szereti : a budaörsi Auchan nemzetközi részleg digó részében elég friss októberi pörkölésű KIMBO GOLD 100% Arabica kávé van, olyan 10 zacskó. 250 grammos kiszerelés. Szelepes zacskóban, illata alapján kellemes, jó friss.
Apropo POD, a Gaggias 1 szemelyes nyomasfokozosnak kene vinnie a POD-ot nem? En akarhogy probalom, tobbfele PODdal is, eloszor szinte csak viz jo, gondolom elfolyik a parna mellett, aztan ami utana jon az se egy meggyozo, ilyen hig lotty - gondolom ennek jobbnak kene lenni? A csajom koffeinmenteset akartam volna megoldani Illy PODbol.
Ránézésre tényleg hőcserélős, de az a 10-es réz spirál nem hőcserél.
A kazán aljától számítva kb. 5 centire jön fel a fűtőszál, ennek ugye mindig vízben kell állnia, mert különben süti lesz.
A réz spirál a fejből indul, nagyjából a fűtőszálig ereszkedik le, ezzel biztosítva, hogy a csapolások során a vízhasználat következtében nem menjen le a vízszint túlságosan. Szóval az a réz spirál nem más, mint egy szifon.
Múltkor is meg akartam már kérdezni - amikor még egyben volt a gép :-) -, csak akkor kiment a fejemből, hogy ez a masina amúgy hány kg úgy, élősúlyban?
Csak arra céloztam, hogy valószínűbb, ha a Körúton sétálsz egy órát az asszonnyal, akkor sokkal több méreganyag jut a szervezetedbe, mint a tamper nyeléről valaha is fog kávédba. :-)
Úgy tűnik igaz ! Ezzel nem számoltam, nem tudtam róla. Nekem korábban GC kávéfőzőm volt, az még 2013 végén készült. Biztos lehet még igazi Gaggia Classicot is venni!
Ha valaki daráló vásárlásán gondolkodik akkor itt a remek lehetőség. Esetleg ha van valakinek jól működő Quick Mill Aquaviva-ja arra cserélném értékegyeztetéssel. A darálót gondolom nem kell bemutatni, otthoni használatban volt. Szemcsemérete a hintőportól a fél szem kávébabig állítható. :)
Eszemben sincs rábeszélni téged a gépvásárlásra, :-) mindenki olyan műszert vesz, amilyent akar, pusztán csak javaslat a részemről, hogy használd az itteni gyorskeresőt, és keress rá a saeco aromára! Van most egy, szerintem tuti kis kezdőgép az egyik hirdetési portálon, és még ehhez is ott az opció, hogy veszel-e hozzá egy normális kis KV-őrlőt vagy sem. Mert ha veszel, akkor csak ki kell szedni a karjából a nyomásfokozós rugózatot :-) Hidd el, hogy jó kis gép ez, és ráadásul ebben még van anyag, azaz a kis kockahasáb méretéhez és formájához képest dög nehéz. :))
Vettem egy kis saeco cremát donor gépnek. Eléggé dzsuvás volt, de a szűrőkar + szűrőkosár az rendben megjött hozzá. :-)
Nekiálltam hagyományos módon, citromsavval átmosni a gépet, de semmi nem indult meg, se a víz, se a gőz..., tulképpen nem is izgatott a dolog, mert nem ezért vettem. Aztán hirtelen bevillant, hogy van még egy fél flakon teszkós varázsital nekem is, vésztartaléknak, azonmód a gép víztartályából kiöntöttem a citromsavas oldatomat, és ezt a fél flakont belenyomtam, majd elkezdtem felváltva a gőz- és vízkapcsolóval a liftezést. Basszus, erre sem mozdult semmi! Hagytam kb. egy órát pihenni, most újra bekapcsoltam a gépet, és láss csodát!! Beindult minden!! Tehát újra megerősítem: a teszkós kék flakonos vízkőoldó kötelezően alapfelszerelés minden KV-gép üzemeltetőnek! :-) /Kezdek hinni a teszkós KV-gépekben is. :))
Nem is kritikának vettem, amit írtál, csak vannak akik azért nem kérnek, mert nincs japán cseresznye meg mozambiki dió, mert abból van a konyhakredencük.
lali! Ez nem kritika, tok szep ez a nyel is, formailag meg szinre is, csak elkapott a barkacshajlam. :) Durvak az arak amit irsz, gondoltam amugy, hogy nem olyan egyszeru :)
Amugy azt se ertem miert fabol eroltetik a tamper nyeleket altalaban, amikor tobbynire nem is illik szerintem semmihez. Meg talan egy muanyag nyel is jobban megy az inox/fekete cuccokhoz.
De amugy kiraly, tok szepen tomoritek vele, az ujjbegyes vizszintes teknikat hasznalva, es tenyleg nem marad mellette semmi (dupla gaggia szuro).
Nem mellesleg nalad a legolcsobb. Szoval koszi! Majd meg kell a 41es is.
Nem tudom, nem értek hozzá. Más célre vettem, de azt a dolgot nem építettem meg.
Nekem a szonda gyanús, nem tudom, az elég jó, elég gyors-e. Illetve a PID-el kapcsolatban se vagyok képben, tudom, hogy egy darabig ez népszerű volt, de nem érdekelt akkoriban, s nem követtem híreket.
Ezt a nyelet már nem lehet pácolni, mert olajozva és viaszolva van. A festék és lakk sem tapad meg rajta.
Később talán lesz valami sötét trópusi nyél is, de az a baj, hogy aranyárban mérik. A tölgy 70e./m3, a trópusi fák több, mint 1.000.000/m3.
Ráadásul nem is nagyon lehet találni 5 cm vastagságban. Dunaharasztiban találtam egy helyet, ahol van 5 centis és adnak is egy szál deszkát, de 30e. Ft/deszka, és ez még csak egy féle.
Jönnek olyan igények is, hogy pl. amerikai cseresznye bútorunk van a konyhában, ezért amerikai cseresznye tamper nyél kellene. Hát ilyen igényeket nem tudok kielégíteni és nem is akarok. Minden bóvli színű bútorlaphoz nem tudok fa tamper nyelet adni, mert akkor fatelepet kéne csinálnom vagy trópusi erdőt.
Próbálkoztam már trópusi nyéllel, de az 5-700 Ft-os felár miatt inkább a olcsóbb tölgy nyelet választották.
De nemsokára próbálok intézni valami szép csokibarna trópusi anyagot.
De mi a gond? Hőmérséklet szabályozásra én is használok ilyen REX PID controllert. Tán annyi hátránya van egy 50.000 forintos OMRONhoz képest, hogy nem adaptív.
Megfordult kicsit a világ, újra pupmázok kicsit. "Véletlenül" van itthon egy pid szettem, segítsetek kérem, hogy ezek az alkatrészek jók-e, vagy nézzek mást?!
A dizajnra visszaterve: en 2 eve lattam eloszor GC-t a munkahelyemen (meg ott meseltek eloszor arrol hogy milyen az eszpresszo stb). Elsore azt hittem, valaki behozta otthonrol a 20 evvel ezelotti kavegepet, mellette az Iberital meg olyan volt mintha megmentettek volna valami 40 evvel ezelotti Julius Meinlbol :)
Pedig amugy szeretem a regi dolgokat, regiautoztam egy ideig, 8bites szamitogepek stb. De valahogy elsore megse jott at. AZota persze tetszik :)
Ha igazán természetes megoldást szeretnél akkor diópác narancsolajjal kezelve, ez viszonylag tartós, mérsékelten vízálló, de az olaj réteget a fa idővel elnyeli ezért évente újra kell kezelni. A pácokat illetően van ami növényi eredetű, ezek általánosságban vizes bázisúak. A Perla nagyjából minden harmadik festékboltban kapható és az azt hiszem növényi eredetű,az olaj tekintetében a Biopin a nyerő.Ezzel a rendszerrel egy igazán natúr és természetes felületet kapsz, selyemmatt fénnyel.Pác vizes bázisú lakkal fedve, általában selyemfényű eredménnyel zárul, viszont lehet belőle zárt pórusút készíteni, és van "bébibarát" anyag.Egy igazán tükörfényes felületet vagy pu, vagy acril lakkal tudsz elérni, viszont ezek az anyagok mind szintetikusak.
A Classic és a Baby gyakorlatilag ugyanazt a belsőt kapta. Így aztán inkább a külcsíny számít vásárláskor (meg a classicban több a fém, de engem személy szerint ez nem hat meg).
úgy iszod a kávédat, ahogy jólesik. én egy tényt közöltem valamit kérdezz meg nyugodtan nálamnál sokkal tapasztaltabb embereket, pl. CM-es srácok, hogy véleményük szerint milyen hőfok áll jól az általuk pörkölt kávéknak. ott aztán túlteng a gyümis vonal.
másrészről mint mondtam, én kilépő hőfokról beszéltem, nem pedig PID-en állítgatott valamiről. az, hogy a saját gépeden mekkora az eltérés a mért és a ténylegesen kilépő víznél, csak akkor fogod megtudni, ha a gyártó pontosan megadta ezt az értéket vagy megméred. erre pedig csak egy scace thermofilterrel vagy ahhoz hasonló eszközzel lesz esélyed.
Én eleve fekete nyelet vettem ;-) - így legalább nem tudom, mivel mérgezték :-D
szóval: lakkot nem nagyon tudok olyant, ami "emberi fogyasztásra alkalmas". De lehet, hogy van.
Az olajoktól kicsit sötétebb lesz a fa, ha elég gyakran olajozod és telítődnek a pórusok egy idő után, akkor az használ a vízállóságnak. De fekete nem lesz.
Ahhoz pácolni/festeni kell. A kereskedelmi forgalomban kapható festékek és pácok általában vegyszerek, illetve a kiszerelésük (nagy, drága) miatt nem érdemes megvenni őket...
Nekem ugyan van itt valami ébenfekete alkoholos pácom (ez bútorra van, nem olyasmire, amit élelmiszerrel való érintkezésre terveztek), adok is szívesen, ha valahol össze tudjuk hozni. De ettől még csak fekete lesz, de fényes nem. Az erezet megmarad, mert nem festék, csak víz sűrűségű pác.
Lehetne sötétbarnára színezni pl. diófal levélből főzött páccal, azért ez eléggé macerás dolog ilyesmi miatt...
Lehet, hogy van valakinek erre pofonegyszerű megoldása, ugyan sokat foglalkoztam fával, de nekem nincs.
Sracok, lali tamper nyelet (a vilagosabb van) van aki tovabb okositotta, festes, lakkozas, mint fozet iz fokozo tenyezo? :) Nem azt mondom, hogy egy Reg Barber kinezetet szeretnek, de valami sotet szin meg lathato erezettel, es lakkozassal, szep lenne! Marmint igy is szep, csak a gep is fekete.
Lassan 30 kg kávét pörköltem, 250grammjával,ami nem sok,de arra elég,hogy tudjam minek mi áll jól. A friss, 3 napos KenyaAA-m nálam 98 fokon volt jó( kazán közepén van a szonda,kilépő víz max. 3-4 fokkal lehetett hidegebb,mivel egyben van a kazán a fejjel). El Salvadort is pörköltem már háromszor,egyiknél sem mentem 98 alá. Minden pörkölölésnél változtatok valamin,tesztelve a fajta határait.
A témánál maradva, minden PID más,de hiba 4-6 féle kávét egy hőfokon csapolni,legyen az 89,vagy 98.
Az említett Yirga is 98 fokon muzsikált nálam.
Robusztás kv nálad milyen hőfokon megy, ha csapolsz ilyet még? A feleségemnek pörizek ilyet,azzal kell lemenni max 92ig.(70A30R)
Nagyjából a filteres arányt tartottam (7g/dl), fél liter vízzel. 8 órát hallottam/javasoltak, no ez nekem nem jött eddig össze.
Este, hazainduláskor berakom a hűtőbe, reggel, mikor beérek az irodába kiveszem. Azt hiszem jól állna neki a rövidebb áztatás, talán majd a következőnél.
A kollégák egyértelműen szeretik, igaz majd mindenki megdöbben rajta, hogy hávét hidegen meg hogy... :)
Mire gondolsz, mikor azt mondod, hogy túlelektronizált? Ugyanúgy 4 funkciógombja van mint a régebbi babyknek, ehhez képest a Baby Doseom előáztatás, két programozható gombal már tulelektronizált lehet.
Badhun: ne olvass, csak írd meg, hogy nézzen át valaki akit érdekel :)
en konkretan a fejbol kilepo, pogacsat ero homersekletrol beszeltem. egyebkent mindenhol a viszonyitas a lenyeg. belosz egy erteket a pid-en, fejhomeron, olvasod hozza a kavet es megjegyzed hol volt jo.
Szívem szerint én is lecserélném az Evot, de a múltkor egy New Baby volt eladó és a gazdája beszélt le róla. Na nem azért, mert nem volt jó, csak nekem most már a Classic iparibb kinézete, robosztussága, sokkal inkább bejön.
friss arabica kaveknal nincs szukseg magas hore. legjobb pelda erre p&y kenya, amivel regen nem tudtam mit kezdeni, mentem feljebb es feljebb a homerseklettel, de csak vilagos citromle lett. aztan megprobaltam a masik iranyt es lass csodat, kinyilt a kv. ez kb 3 eve lehetett, azota nincs is gond. mostani p&y yirga pl 89-fokon el.
Engem érdekelne, ha megvan még! Tetszett a cikk amit írtál, úgyhogy nincs is sok kérdésem, csak néhány, mivel abszolút első gép lenne :
- Kapacitást tekintve hány embert tud kiszolgálni?
(otthon minimum 3 rendszeres kávéfogyasztó van, ez napi két három kv-val számolva min. 8-10 naponta, erre még alkalmas, vagy erre már komolyabb masina kell?)
- Alkalmas-e kezdő otthoni kávégépnek?
- "hibái ellenére is jobb kávét készít, mint sok mai műanyag csoda"Milyen hibák?
(ha csak a külcsínt befolyásolják, akkor nem érdekel)
- Van jelenleg más eladó cuccod is, vagy csak ez az egy? (akár daráló)
Az a problémám, hogy kávé főzéskor a gőzcsapon kezdetben csak kicsit csepegett, most már elég sok víz csöpög el, ahelyett, hogy a karba menne a nyomás. Milyen alkatrész cserére lenne szükségem?
Ha megégett,akkor sötét a crema és repedezett, ízre keserű. Ha hőhiányos,akkor nagyon világos a crema, szinte bézs színű. Pürével is tök ugyan olyan kávét lehet csinálni,mint classiccal,ne bántsd már állandóan azt a gépet! :)
Őrleményt kicsit keveseltem,tömörítés OK, csapolás minta szerinti,de a kép nem adja vissza a hőhiányos színt,ami az ízben is érződött... Jól állt volna neki + 1-2 fok.
/...de tényleg nem akarom a fórumtárs üzletét rontani, mert nekem is kb. ilyen Gaggiám van ép sarokkal :)), tehát valszeg ez is jó kis gép, minden viccet félretéve./
Ha a szűrőtartó nem pont merőlegesen áll a kvgépre hanem szemből nézve kicsit jobbra (kb. 10 fokot), akkor mit kellene megnézni? Csak a dupla szűrűnél csinálja, szimpla esetében nagyjából jó.
"Ha egy vadonatúj Gaggia Evo és ezen kis gép között kellene választani - ár/érték arányra, továbbá külső megjelenésre is figyelemmel - melyiket ajánlanád?"
En meg most mar annyira faszan fel tudom szoritani a kart a tejfolospohar gaggian, hogy duplaristrettok jonnek, atom izzel :)
Kicsit nyekkenos hangja van mar a pumpanak ilyenkor, az art neki?
Fozes utan ha egybol gozgombot nyomok, akkor amikor mar faszan bugyog, jon a fozofejbol is a goz meg csopog belole a viz, kene a gozgomb elott nyomastalanitani valamit? vagy csak valahol nem zar rendesen ez a f*s?
Szia Mylord3! Erre nem tudok egyértelműen válaszolni, nem volt még kezem között Evo. Az új gépnek is van varázsa és a réginek is. Ahogy autóban, motorban, fegyverben és minden másban is. A régi az régi, az új az új. Vannak pro és kontrák. Kivéve, ha csajokról beszélünk, mert abban mindig a ***nemíromlemelyik*** a jobb. Én nem akarom ezt a gépet ajánlgatni mások ellenében, hogy inkább ezt. Aki ilyet szeretne, meg fog találni. Nem erőszak, nem sos, nem kajára, vagy csekkekre kell. 1x majd elkel.
Én is a napokban akartam venni egy frenchpresst a svéd bútorboltban. Rengetegszer elmentem már mellette,most rászántam magam,erre elfogyott, lehet ez valami égi jel :D
A hely, meg az iwaki mellett részemről is egy-egy plusz. A lentebb írt Tulippal nem tudom mi van, amikor nyitva volt HIBÁTLAN eszpresszót adtak, de egy ideje zárva, igaz én is rég jártam arra.
---
És ha már szóba került...
Otthon használgatom az iwakit, nekem nagyon bejön. Talán csak egy gondom van vele, nem tudom, hogyan adagoljam az elkészült kávét, mindig túl hamar elfogy. ;)
Kedvet kaptam más hidegen áztatós módszerhez is. Láttam Bbuffy kollegánál egy mizudashit (remélem jól írtam), azon felbátorodva egy frenchpress edényben áztattam már párszor hűtőben filterhez való kávét. Mikor elkészült, filterpapíron átöntve került bögrébe. S bár igazából csak próbának szántam, mielőtt megveszem a (nem túl drága célszerszámot), igazából semmi bajom nem lett a pancsolásból, már jópár adag elkészült így is.
Ha egy vadonatúj Gaggia Evo és ezen kis gép között kellene választani - ár/érték arányra, továbbá külső megjelenésre is figyelemmel - melyiket ajánlanád? /Úgy vélem, a kérdés kicsit költői is talán. :))/ Amúgy szerintem ilyen kőbánya a bojlerben akkor képződhet, ha sokáig nem használták a gépet, és a benne lévő fürdővizet elfelejtették lecsapolni.
Az oxidréteg hamar kialakul. Ingyen megoldás: bevizezed, ráteszed a radiátorra, míg meg nem szárad. Ezt kb 3x megcsinálod, már el is veszti a fényét. Ha masszívabb oxidot szeretnél, arra is van vízkőoldós-gáztűzhelyes megoldás, de ezzel csak óvatosan. Nehogy feloldódjon az egész :) aztán le lehet önteni a bojlert a lefolyóba ... oda kell figyelni, na.
Mondjuk a kapszulás helyett bármi jobb, elég horror a kapszula ára. Én még nem kóstoltam, de a feleségem 9/10-et ad neki, szóval olyan rossz azért nem lehet.