Keresés

Részletes keresés

dulci Creative Commons License 2020.07.22 0 0 22010

Tegnap a napi ch összesen 120 volt. Igaz, volt benne egy gombóc fagyi, 20 ch. Este már azért ettem 2 kocka csokit, hogy ne legyen annyira kevés a ch. A kómától jobban félek, mint a soktól. Így meg a reggeli éhomi mérés 7.7 volt. Máskor is úgy tűnt, kevés napi ch, reggel magas cukor. Ez mi? Volt olyan is, hogy családi buli, habzsi-dőzsi után másnap 7 alatt volt.

 

Van e olyan étel-ital, zöldség, gyümölcs, tea, ami javítja a cukor értéket? Régen azt mondták, hogy a savanyú dolgok, savanyú káposzta, savanyú alma, ecetes uborka, savanyú bor.....

nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.07.22 0 0 22009

 

Helló!

 

Nekem amikor úgy kb 20 éve vérvételnél 7.2 cukrot mértek és elvittem a cs. orvoshoz a leletet akkor a helyettesítő egy szakorvos volt.

No, ő adta az alábbi táblázatot és azt mondta hogy arra ügyeljek hogy a napi szénhidrát bevitel 180 gr-nál ne legyen több. /rá is írta/

Mivel én nem akartam sem tablettát szedni sem szúrni magam így eleinte mindent kiszámoltam és tudom ma már mi mennyi szénhidrátot tartalmaz, mert a zöldségekben/gyümölcsökben is van.

Legutóbb 5.9 lett a cukrom, de soha nem ment többé 6.5 fölé.

Mondjuk évente járunk vérvételre.

Kenyérfélét/sütit keveset eszem az utóbbit nem is kívánom.

Vannak amik a hasnyálmirigy működését/inzulin termelést felpörgetik.

Mellette naponta reggel kis torna persze nem nagy durranás csak megmozgatom magam, ha kedvem van este is.

A húsokat/halakat főleg  párolt zöldséggel eszem kevés főtt krumplival/rizzsel vagy kihagyom és szezonban megtoldom friss uborkával/paradicsommal/paprikával.

Kenyeret csak reggel eszem a mindennapi 2 házi tojáshoz./lágy, vagy tükör/

Este meg ha éhesnek érzem magam szalámi/fekete erdei sonka Brie sajt/Camembert, néha megtoldva 1 főtt tojással.

Napi 2x kávé  Classic /nádcukor/fahéj.

Alkalmanként vörös bor/sör/ néha rövid. Nem merülök bele.

Ez a táblázat :http://www.servier.hu/downloads/Tapanyagtablazat.pdf

Előzmény: ''csiga (21993)
dulci Creative Commons License 2020.07.21 0 0 22008

Kenyérnek a Jókenyér márkából a tökmagosat vagy a wellness kenyeret szoktam venni a tesconál. A tökmagos barna kenyér jól eltelít. A wellness jelentősen kevesebb szénhidrátot tartalmaz. Ha szívesen eszel főzelékeket, salátát, jól lehet lakni kevés ch fogyasztással, szerintem. 

Előzmény: ''csiga (22000)
dulci Creative Commons License 2020.07.21 0 0 22007

Nagy segítség, hogy vállalod itt a tanácsadást. Nekem fokozottan, mert nem tudok elmenni diabetikushoz. Kb. másfél éve állapították meg a cukrot, II. tip. Így nyugdíjon túl. Magamon kísérletezek gyakrabb méréssel, és elolvasok néhány információt. A f.b-on is van cukros csoport, bár ott sok jót még nem tanultam.

 

Amit kérdezni szeretnék. Úgy tapasztalom, ha jól figyeltem meg, hogy a zsíros étel rosszabbat tesz a cukromnak, mint az édesség. Van ilyen?

Magamnak állítottam be a napi 130-150 ch-t. Alig mozgok, az ízületeim miatt nem tudok. Folyton mérek és számolok. De mintha nem csak a ch számítana. Sőt, van hogy kevesebbet eszem, és a másnap reggeli érték mégis magasabb. Tavaly 5-6 közt volt a reggeli éhomra, most egy ideje inkább 6-7 között van. Étkezés után 1,5 órával általában 10-12. 

 

Azt a napi ch mennyiséget egyenletesen kell elosztani? Azt olvastam, minden étkezésben legyen szénhidrát is. Tényleg nem szabad édeset enni, akkor sem, ha eszem mellette rostosat? Egy kis fagyi, 1-2 kocka csoki becsúszik. Vagy gyümölcsből dinnyék, barack. 

 

Azt mondták a kórházban, hogy ez nem is olyan "igazi" cukorbetegség, nem szervi oka van, inkább a sokéves steroid szedés okozta. Ígyis-úgyis diétázni kell és gyógyszert szedni, minek örüljek?

 

Kösz a segítséget.

Előzmény: Törölt nick (22006)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.21 0 0 22006

6,5 a betegséghatár, de idősebbeknél többet lehet megengedni, mert könnyebben lesznek hipoglikémiások és gyakoribb emiatt a halálozásuk. Szóval a normál közelébe kell, de nem a fiatal szervezeteknek megfelelőre.

 

Itt is írnak erről: http://drbarnaistvan.hu/az-idoskori-cukorbetegseg-2/

Előzmény: bakibaby (22005)
bakibaby Creative Commons License 2020.07.21 0 0 22005

Meddig jó a HA1C-érték? Valaki 7-et mond, valaki 8-at. Függ kortól, állapottól, egyéb dologtól?

 

köszi,

bb

Előzmény: Törölt nick (22004)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.21 0 0 22004

*mond :)

 

Idekinn nem is nézzük az éhgyomrit, azt a betegek maguknak mérik, csak a HA1C-értéket, amíg az jó, addig nem veszekszünk.

Előzmény: Törölt nick (22003)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.21 0 0 22003

Ez sajnos könnyen lehet. :) Mert azért a betegek is tudnak ám kutyálkodni, nem hiszik el, hogy a laborleletük nem hazudik. Bár főleg az alkohol és a cigi kapcsán megy a sumákolás, ha a beteg egy-két sört mondd, nyugodtan lehet inkább négy-öttel számolni. :)

Előzmény: bakibaby (22002)
bakibaby Creative Commons License 2020.07.21 0 0 22002

"150 g nagyon kevés tényleg, megértelek." - igen, és diabetológián a javaslat ~150-180 g CH szokott lenni.

(lehet, h tudván, h úgysem tartja be a páciensek zöme, így alámondanak, h ne a 250 g-ot ne tartsa be :-) )

Előzmény: Törölt nick (21997)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.21 0 0 22001

Igazán nincs mit, remélem, lesz megoldás a dologra, mert azért korgó gyomorral dolgozni nem egy jó dolog.

Előzmény: ''csiga (22000)
''csiga Creative Commons License 2020.07.21 0 0 22000

Köszi a tanácsokat, kipróbálom!

Előzmény: Törölt nick (21999)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.21 0 0 21999

Még egy dolog. Arra azért gondolj, hogy bár a szénhidráttartalma ezeknek a kenyérliszt-keverékeknek alacsonyabb a hagyományos kenyérhez viszonyítva, a kalóriatartalmukat viszont nagyon megdobja az, hogy magas energiatartalmú olajos magvakból készül. Szóval ha fogyóznod kell, erre is érdemes figyelni.

Előzmény: ''csiga (21996)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.21 0 0 21998

Ez is jónak tűnik, ha bejön: https://www.nosalty.hu/recept/instant-zabkasa-alaprecept-pulykatojas-konyhajabol

 

De a paleós kenyér is jó persze, ne vedd úgy, hogy lebeszélni akartalak, csak eszembe jutott ez is.

Előzmény: Törölt nick (21997)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.21 0 0 21997

Értem. Hát, nem könnyű neked. Erre jó lesz szerintem a paleo-kenyér. 

 

Amit még megpróbálhatsz, hogy egy kis csatosüvegbe bekeversz zabkását, gyümölcsökkel és chia-maggal (vagy lenmaggal), annak a rosttartalma miatt nagy a telítő hatása, de nekünk nincs olyan enzimünk, amivel ezt a rostot bontani tudnánk, így a vércukrot nem emeli számottevően (ha tejjel készül akkor azt kell beleszámolni). Persze előbb kóstold meg otthon, hogy szereted-e egyáltalán, ne élesben derüljön ki, hogy rossz. Ezek készen is kaphatóak, de a bolti meg van cukrozva, ezért kerestem neked egy jónak tűnő leírást: https://feszulos.blog.hu/2017/06/19/a_hazi_instant_zabkasa_5_titka Ha nem tejjel készíted, hanem vízzel, akkor azt ráérsz a melóhelyen ráönteni, ha van kis forraló jó. Vagy ha melegen jobban ízlik, akkor egy alacsony kávéstermoszt beüzemelhetsz erre, és nem is hűl ki, mire megeszed.

 

150 g nagyon kevés tényleg, megértelek.

Előzmény: ''csiga (21995)
''csiga Creative Commons License 2020.07.21 0 0 21996

Még annyi, Szendi könyveit lapozgatva gondoltam erre. ( Vitaminforradalom, Napfényvitamin, Paleolit táplálkozás és korunk betegségei)

 

Dicséri a paleot, és azt írja akkor is van már látszatja, ha heti csak egy-egy napokat tudod követni.

 

A paleo lisztek meg nem gabonából, hanem magból vannak,  pl mandula, kókusz, stb.

 

Drága, de ha megéri és jó,  megpróbálom.

 

 

Előzmény: Törölt nick (21994)
''csiga Creative Commons License 2020.07.21 0 0 21995

12 órákat melózom váltásos rendszerben, 12 órát ülök. Diszpécseri munka. Sokszor idő sincs enni, ezért szendvicsezem ilyenkor.

 

No, ennek kiváltása ( kenyér, zsemle) lenne egyrészt a cél, másrészt itthon is jó lenne azért.

 

Ha úgy jön ki a munkarend, a cirka 2-2,5 órás konditermes edzés után másnap reggelre akár 6,5-re is lemegy a cukrom. Itthon tudom tartani, fűnyírás, pakolás, mozgás, stb, még kaja után is csak kb 10.

 

A melóhelyen ( munkanapon, főleg éjszakásban) kb 2-vel több, de ha 1-2 napot kihagyok az edzésből ( abban  40 perc kocogás is van), akkor lépdelek szépen felfelé. 

 

Múlt év augusztusában Victoza+Meforal mellet is volt 22. Addig csak heti 2 alkalommal mozogtam intenzívebben, azóta  a mozgást megdupláztam, de időben, erőben itt a vég.

 

A diéta a gyenge pontom, az előírt 150 grammot képtelen vagyok tartani. Ha nem mozgok úgy-ahogy megy, de akkor se jó a cukrom. Ha mozgok, nem megy a 150 gramm, mert kopog a szemem.

 

 

Előzmény: Törölt nick (21994)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.21 0 0 21994

Alacsonyabb a szénhidráttartalma, szóval ahhoz biztos jó lesz, hogy csökkentsd a bevitelét. Jelenleg mennyi szénhidrátot fogyasztasz?

 

Arra azért számíts, hogy összetételtől függően fogod inkább kalácsnak érezni, mint kenyérnek. Pár ilyen diétás lisztet végigpróbáltam (a paleót pont nem), és ezeket meg kell azért szokni, a legtöbb csak halványan, távolról és ködben hasonlít a kenyérre.

Előzmény: ''csiga (21991)
''csiga Creative Commons License 2020.07.21 0 0 21993

Nem visszafordítani, vagy gyógyítani akarok, hanem szénhidrátot, cukorszintet csökkenteni nagyobb koplalás nélkül.

 

 

Előzmény: nyuggerfarhát68 (21992)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.07.21 0 0 21992

Helló!

 

Ehhez nem tudok hozzá szólni.

Az I. -s típusú cukorbetegséget nem lehet visszafordítani állítólag, pedig én is olvastam beetető híreket. 

Talán csak szinten tartani lehet.

 

Előzmény: ''csiga (21991)
''csiga Creative Commons License 2020.07.20 0 0 21991

Üdv!

 

Inzulinos ( + 1,8 mg Victoza, 26 egység Levemir, Meforal)  cukorbeteg vagyok 1 éve, de egyébként a Victozát szúrom már vagy 7-8 éve. 

 

Sok mindent kipróbáltam már kínomban, most a saját készítésű paleo lisztes kenyér sütésén gondolkodom.  ( sütőgép van)

 

Kérdés, hogy érdemes-e, használ-e ( csökkenti a vércukor értéket) ?

 

Fogyaszt valaki paloe lisztes péksüteményt?  Tapasztalat? 

 

 

taj mahal Creative Commons License 2020.07.15 0 0 21990

tnx

Előzmény: Törölt nick (21989)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.15 0 0 21989

Ezek közül a két középső nálunk is kapható, a gyapjas tintagomba, a pecsétviaszgomba (ganoderma) vadon is megterem. Mind a négy termeszthető gomba. Itt máskülönben leírva is olvasható róluk minden: https://www.biogomba.hu/biogombak

 

Ártani biztos nem fog, sőt, nagyszerű fehérje-, élelmirost-, ásványianyag-, nyomelem- és vitaminforrás.

Előzmény: taj mahal (21988)
taj mahal Creative Commons License 2020.07.15 0 0 21988
Előzmény: Törölt nick (21986)
bakibaby Creative Commons License 2020.07.14 0 0 21987

Thx :-) !

 

bb

Előzmény: Törölt nick (21986)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.14 0 0 21986

Sajnos ezt egyénileg lehet csak meghatározni, amit írtam egy általánosítás. Az, hogy mennyi ideig tart ki a glikogén, függ attól is, hogy mennyire vannak tele a raktárak, előtte mit fogyasztott a sportoló stb. Ahhoz, hogy ezt tudják elég komolyan be kell drótozni a beteget, mérni, hogy mennyi széndioxidot lélegez ki, és abból következtetnek rá, hogy mennyi ideig tartott. De pontosan nem tudom a menetét. Szerintem azon alapulhat, hogy amikor a zsírégetés beindul, esetleg ketontestek is jelenhetnek meg a lélegzetben, de ez nem biztos, csak ötletelek, hogy én mit csinálnék, ha mérni akarnám. Szóval mert bonyolult lenne, ezért valószínű, hogy ritkán kerül ilyesmire sor, viszont azokból az eredményekből lehet következtetni a többi emberre is.

 

A sportedzők szerint a zsírégető tartományban kell mozogni, amit úgy szoktak számolni, hogy a 220-ból kivonják az életkort, és annak a 60-70%-át veszik, azon a pulzusszinten kell lenni a mozgás közben. Itt egy cikk erről: https://biotechusa.hu/your-body/mi-az-a-zsiregeto-pulzus/#  De ezt cukorbetegenek (pláne, ha szívbetegek is), mindenképpen sportorvossal lenne jó megbeszélni.

 

A mozgás után még pár órával is azon dolgozik a máj, hogy visszaraktározza a glikogénraktárokat, ehhez pedig továbbra is felhasználja a zsírt, nem áll le a szervezet a zsírbontással azonnal, hanem egy részét felhasználja, más részét meg glükózzá majd glikogénné alakítja vissza. Erről is van egy cikk: https://divany.hu/testem/2019/01/14/sulyzos-edzes-zsiregetes/

Előzmény: bakibaby (21985)
bakibaby Creative Commons License 2020.07.12 0 0 21985

"A májban és az izmokban összesen kb. 20 percnyi intenzívebb mozgásra elegendő glikogén van, ennek elfogytával előbb fehérjékből (ill. azok alkotóelemeiből, az aminosavból) készít cukrot, majd amikor látja, hogy minden hiába, nem hagyjuk abba a mozgást, akkor nyúl a zsírraktárakhoz. Persze nincs éles határvonal, nyilván előbb is megkezdődik a zsírégetés is, de az igazi zsírégetés 40 perccel a testedzés megkezdése után indul be. Tehát aki fogyni akar, annak ennyit kell legalább mozognia (és mikor már nem mozog, akkor se marad azonnal abba a zsírégetés természetesen)"

 

- Mit nevez(het)ünk "intenzívebb mozgás"-nak? Mondjuk egy 5 km/h-s sétánál mennyi ez a "kritikus idő" aminél a szervezet a zsírraktárakhoz nyúl / az igazi zsírégetés hány perccel a testedzés megkezdése után indul be?

 

- ez mit jelent pontosabban? "mikor már nem mozog, akkor se marad azonnal abba a zsírégetés"? 

 

köszönöm,

bb

Előzmény: Törölt nick (21945)
tambourine man Creative Commons License 2020.07.12 0 0 21984

Sok orvos szereti a payolát a gyógyszervigécektől, a fű még nem fizet nekik...

Előzmény: Törölt nick (21983)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.12 0 0 21983

A beteg szempontjából igazad van, de gyerekeknél az ilyesmit nem szívesen vállal be egy kezelőorvos se. Pláne, hogy a gyógyszereket nem is vizsgálják gyerekekre (és terhes nőkre, sőt, mert terhesek lehetnek, nőkre se szívesen), ezért nincs vele tapasztalat. Így gyerekeknek minden ilyet nehezen lehet felíratni, még ilyen esetben is, amikor bizonyított a kedvező hatás.

 

Amennyire én látom, még a rákos betegeknél is megy a huzavona a biztosító részéről, most is van egy esetünk, vissza kellett fizetni a dokinak az egyik rákos betege kannabiszának az árát, mert szerintük nem kaphat a kisöreg. Ügyvédnél van a dolog, én nem tudom, hogy áll, de nem véletlenül van a mi praxisunkban annyi súlyos betegségben szenvedő, mert más praxisokban nem írják fel a környéken, akkor se, ha indokolt. Tavaly ősszel derült ki, hogy van olyan végstádiumú betegünk, aki Hannoverből jön a receptjéért (ezt nem lehet postán feladni), azóta elment szegény, de irtó kegyetlennek tartom az előző háziorvosát, hogy erre kényszerült az álszentsége miatt.

Előzmény: tambourine man (21982)
tambourine man Creative Commons License 2020.07.12 0 0 21982

Inkább a függőség mint 50 epilepsziás roham naponta...

Előzmény: Törölt nick (21979)
tambourine man Creative Commons License 2020.07.12 0 0 21981

Vedd a cseppeket, azt is használom.

Előzmény: fidelio-Pyrandus (21980)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!