Keresés

Részletes keresés

iroman Creative Commons License 2008.05.05 0 0 339
Gyönyörű szépek a ciprusaid és a kerted is! Gratulálok! Remélem idén valamivel több lesz a csapadék (bár jelek nem erre mutatnak...) és akkor az enyémek is gyorsabbann növekednek majd. Megkérdezhetem, a totemed mekkora most? Az enyémek olyan 65 cm körül járnak. Ültetésnél szoktál alájuk komposztált trágyát tenni?
Előzmény: Island* (338)
Island* Creative Commons License 2008.04.28 0 0 338
Hétvégi helyzetjelentés.... kíváncsi leszek majd az ősz méretekre ezekhez képest...

1.kép: 2005. évi krétai magoncok, idén helyükre ültetve
2.kép: Keszthely1 féle karcsú ciprusok, tavalyi vetés
3.kép: Folly-s ciprusok
4.kép:Totem ciprus a treemail-esektől
5.kép: Folly-éktól hozott arizonica ciprusok

Island* Creative Commons License 2008.04.22 0 0 337
Akkor egy cipőben járunk, Görögország, de azon belül is a szigetek (Korfu, Kréta) nagy szerelmese vagyok én is, már hétszer voltam kint, de még nem utoljára az biztos....:)
Előzmény: iroman (335)
Keszthely1 Creative Commons License 2008.04.22 0 0 336

Nálam sem fagyott el egy cyprus sem ....

Mind virágzik,  tele van a kert virágpollennel !

Előzmény: iroman (331)
iroman Creative Commons License 2008.04.22 0 0 335
No igen, jómagam "beteges Görögország rajongó" volnék :). Ha már ott nem élhetek, megpróbálok magamnak teremteni egy kis darabot belőle...
Előzmény: Island* (334)
Island* Creative Commons License 2008.04.20 0 0 334
Valóban szeretném, ha tényleg egy kis "mediterránum" lenne a kertben. Pár év és az lesz, bár már így is szépen alakul a kert. Nagyon megfogott a déli táj szépsége, különösen Korfu tetszik, ott rengeteg karcsú ciprus van még az olajfák között is....
Előzmény: iroman (333)
iroman Creative Commons License 2008.04.20 0 0 333
Island, neked olyan gyönyörűséges cipruskerted lesz, hogy a csodájára lehet majd járni!!!!
Nagyon szerencsés adottságai lehetnek a kertednek, nálam sajnos nincs ilyen nagy mértékű növekedés, de azért fejlődnek! Nagyon szeretem ezeket a mediterrán hangulatot árasztó szép növényeket. Remélem sikeres lesz a totem-gyökereztetésed! Én - már csak a magam sikere érdekében is - szurkolok, hogy szépen megeredjenek!!!
Island* Creative Commons License 2008.04.20 0 0 332
Nálam sincs semmilyen fagykár szerencsére, még az 5 cm-es magoncoknak sem lett semmi bajuk amiket tavaly ültettem Keszthely1 féle karcsú ciprus magjaiból. :)
Egész cipruserdőm lesz lassan. :)

Közben a 3 db totem alsó kicsi ágaiból leszedegettem néhány dugványnak valót és próbaképpen elültettem őket homokba hormonba mártás után, most üvegházban vannak, remélem lesz belőlük valami.

A 2006-os Folly-s beszerzésű 5 db példányom most 1,5 és 1,9 m közötti magasságú, ha idén is hozzák a majd 50 cm-1m közötti növekedést nagyon nagyok lesznek őszre. :)

Most tervezem a 2005-ben Krétáról hozott magokból ültetett és mostanra kb. 15-30 cm-es példányok végleges helyre ültetését is.
Előzmény: iroman (331)
iroman Creative Commons License 2008.04.19 0 0 331
El kell hogy újságoljam, a három kis totem ciprusomnak semmi baja nem esett a tél folyamán! Nagyon féltettem őket, mert tavaly ősszel, a forró nyár után elkezdtek friss hajtásvégeket növeszteni - na, mondom, ha ezek nem fagynak el.... nagyon mérges voltam magamra, hogy miért ültettem ki őket. A nagy hidegek beköszöntével a ciprusok felső 1/3-a valahogy "bevörösödött", gondoltam, kész, lefagytak. De nem!!! Mostanra gyönyörűen visszazöldültek és máris növekedésnek indultak! :)
Remélem sikerül majd róluk dugvány gyökereztetni, csinálok az út mellé a házig egy totemciprus-sort :). Meséljetek, topiktársak, nálatok is sikeres volt a tél átvészelése?
iroman Creative Commons License 2008.03.16 0 0 330
Nagyon köszönöm, idén alighanem én is megpróbálom! :)
Előzmény: Island* (329)
Island* Creative Commons License 2008.03.15 0 0 329
Nyáron - június vagy július hónapban - szedtem kicsi 5-6 cm-es ágacskákat le az egyik ciprusomról. Incit (fenyőfélékhez) típusú hormonba mártottam a végüket kb. 2 cm-es szakaszon és homok és tőzeg keverékét tartalmazó cserépbe tűzdeltem le. Mindez egy kis fóliasátorban történt, vagyis meleg és párás közeg volt neki nyáron és még ősszel is egy ideig. Télen is a fólia alatt volt, néha öntöttem rájuk vizet, aztán a minap néztem meg őket és láss csodát....:)

Idén is megpróbálom majd újra, valószínűleg május-június körül....
Olvastam régebben egy doktori disszertációt is a neten (már meg nem mondom hol) és abban azt írták, hogy a tuja-félékkel ellentétben a ciprusok dugványozással történő szaporítására kedvezőbb a nyár elejei időszak......be is jött! :)
Előzmény: iroman (328)
iroman Creative Commons License 2008.03.15 0 0 328
Island, le tudnád írni, pontosan hogyan csináltad a cipruságacska - gyökereztetést? Milyen körülmények között? (Hőmérséklet, időpont, stb.) Ha sikerül, akkor a totemekből szaporítok! Előre is nagyon köszönöm!!!
Előzmény: Island* (321)
Keszthely1 Creative Commons License 2008.03.14 0 0 327

Ja a lányeget elfelejtettem, van horizontális /vizszintes/ és vertikális /függöleges/

képet rakok fel, de már  van fent kép 

 

Keszthely1 Creative Commons License 2008.03.14 0 0 326
Ha kell  cyprus mag akkor szívesen adok, gyertek, vagy elküldöm postán / talicskányi mag van/  cserella szerint ..
Island* Creative Commons License 2008.03.14 0 0 325
Az eldugott sörözö kerítésénél valóban van pár széles típusú ciprus, de ami sokkal tutibb (valószínű az előbbiek is onnan vannak) ha annál a sörözőnél bekanyarodsz balra a plustól lefelé haladva akkor az első utcasarkon jobb oldalt van egy telek, ahol a kerítés mellett végig van ültetve ciprusokkal, idős példányok már. Korábban tettem is fel róluk képeket, gyönyörűek. A tulaj régen kertészkedéssel foglalkozott.....:)
Előzmény: FrankPoole (323)
Island* Creative Commons License 2008.03.14 0 0 324
Tavaly kaptam Keszthely 1-től én is magokat, azokat először egy vödörbe, majd kikelés után a kertbe "iskolába" kiültettem. Télen semmilyen takarást sem kapott és mind megmaradt, semmi bajuk. :)
Előzmény: H.J (322)
FrankPoole Creative Commons License 2008.03.14 0 0 323
Ma reggelre kibújt három mag. Mivel beleszórtam vagy 10 termés magját a földbe, szerintem sok magoncom lesz (10-50). Déli fekvésű nagy ablakban vannak egyelőre. Thuják is egy hete dugták ki a fejüket egy másik balkonládában, még bent.

Egyébként, ha a Bajcsy-n mentek a központ felé a Tárnoki kereszteződés (Plus) után nemsokkal balra van egy "eldugott" söröző (ha jól emlékszem) az egyik utca sarkán (talán ahol a buszmegálló is van?). Ott van 4-5 magas ciprus a kerítés mellett.

FP
Előzmény: FrankPoole (319)
H.J Creative Commons License 2008.03.13 0 0 322
Szia .(Szintén Érdről.) Milyen védelmet kaptak a kicsik? Én is kaptam Keszthelytől magokat.Két hete ültettem el őket. Úgy látszik talán lesz belőlük valami.Ezért szeretném tudni,hogy mit bírnak?
Előzmény: Island* (320)
Island* Creative Commons License 2008.03.13 0 0 321
Érdekességként írom le, hogy az előző nyáron a kis kerti fóliasátorban szaporítgattam ezt-azt és megpróbálkoztam kisebb 8-10 cm-es ciprushajtásokkal is.
Épp tegnap néztem meg őket és képzeljétek kigyökeresedtek, vagyis szaporítható és gyorsabb, mint magról nevelni!
Island* Creative Commons License 2008.02.25 0 0 320
Szia én is érdi vagyok és jó pár idősebb példány van gyönyörű ciprusokból a környéken, úgyhogy csak bátran az ültetéssel. :)
Nekem is van pár fiatal példányom (kb. 4-5 évesek) a kertben, kutya bajuk sem lett a télen. Ja és a tavaly vetett magoncokis kint teleltek a kertben, azok is élnek-virulnak!:)
Előzmény: FrankPoole (319)
FrankPoole Creative Commons License 2008.02.18 0 0 319

Sziasztok!

 

1996-ban Görögországból hoztam ilyen ciprus magokat. Egy évet növekedtek házon belül ablakban. Másfél évesen kiültettük őket Pécs egy déli dülőjébe a kertbe apósoméknál. Első télen lezacskóztuk őket. Kutyák lerágták a legtöbb zacsit még télen, ennek ellenére megmaradtak, és gyorsan nőttek. Első teleken azonban a csúcsok egynémelyike lefagyott. Mára 5-8 méter magasak (6-8 fa) abból a fajtából, amelyiknek az ágai kifelé is állnak, nem az a tömör nyurga. Tele vannak mindig terméssel. Nemrég költöztünk kertes házba. Szedtem a kétéves termésekből, pár napja elindítottam a mag "keltetésének" második ütemét már nálunk Érden. Remélem a klíma itt is szép erős fákat enged nevelni. Az első alkalommal (decemberben) nem tudtam a kétéves várakozási időről, így egyéves magokkal próbálkoztam, nem is bújt ki senki... Most a már szürkés-barnás terméseket szedtem le a zöldes-barnásak helyett. Várom a következő hétvégét. Úgy emlékszem két hét alatt kibújnak, ha kibújnak.

 

FP

Island* Creative Commons License 2007.11.07 0 0 318
Köszi a tanácsot, majd szerzek még faforgácsot valahonnan.

Sajnos a lakásban már nincs több hely a teleltetésre, így kint kell maradjanak. Bízok az érdi "mediterrán" klímában, hogy nem, lesz gond velük. Pár éve lakásban teleltettem néhány pici ciprust (azokat korfuról hozott magokból keltettem) és tavaszra mind elpusztult a benti klíma és a gondoskodásom ellenére is....vagyis a benti klíma sem az igazi nekik...
Előzmény: Keszthely1 (317)
Keszthely1 Creative Commons License 2007.11.06 0 0 317

Takard be fűrészporral és falavéllel,  dróthálóval fedd be igy aszél nem tudja elvinnia takarást

Ami fontos a föld mindig legyen nedvesen tartva, igy a magoncok nem száradnak ki.!!

Megjegyzem, jobb lett volna cserépbe vetni a magokat  /így télire / csak a cserepet kellett volna bevinni.

Előzmény: Island* (316)
Island* Creative Commons License 2007.11.06 0 0 316
Hát most csak az egyik "alkalmazott" volt ott, aki a feleségével gondozza a területet. A pasi valami borász-féle és ő a borászat és a szőlők felelőse, a felesége pediga faiskolát csinálja, de nem hozzáértő szakmailag az biztos. Ha mész, szerintem csak a szemednek higgyél és ne a cetliknek, amit a növényekre tesznek...:)

A Keszthely1-től kapott tavaszi ültetésű magokból (karcsú, oszlopos típus) kikelt magoncok szépek lettek, 5-7 cm-esek, de félő, hogy egy erősebb tél csinálna köztük huszárvágást, azért lombbal takartam a tövük környékét és reménykedem.....
Gondolom még 3-4 év mire akkorák lesznek, hogy a végleges helyükre ültethessem őket a mostani iskolából. De terveim már vannak velük kapcsolatban....:)
Előzmény: iroman (315)
iroman Creative Commons License 2007.11.06 0 0 315
Fura, tavaly előtt egy idős bácsi meg a menye szolgáltak ki, alighanem a tulaj családjából, ők azért be tudták azonosítani a dolgokat... Új emberkék vannak? Pár hete én is gondolkodtam, hogy fel kellene nézni, de elmaradt. Most el is ültetitek az új szerzeményeket? Szorítok, hogy gyenge legyen a tél!
Island* Creative Commons License 2007.11.05 0 0 314
Hétvégén ellátogattunk a Folly arborétumba újra. Azt gondoltuk, hogy a tavaly vett ciprusokhoz veszünk még pár darabot és amolyan sövényszerű falat ültetünk az egyik szomszéd felől belőlük....

Voltak érdekes "cuccok" a faiskolai részben, viszont legnagyobb sajnálatomra a latin nevekkel és a fajtákkal egyáltalán nincsenek tisztában. A gondozó személyzet nem kertész végzettségű sajnos. Gondolom csak szaporítják és árulják őket, különösebb fajtaismeret nélkül. Az európai ciprus (c.sempervirens) és a c.arizonica szerintük egy és ugyanaz. Végén rámutattam, hogy melyik növényből szeretnék csemetét vinni, egy jól megtermett oszlopos növekedésű sempervirensre mutatva, erre ott azt mondták, hogy az az arizonica táblával jelzett kicsi növények azok...totál káosz. Végül vettünk pár darabot, de szerintem se nem arizonica, se nem sempervirens az új szerzemény. Fazonra olyan, mint a kis sempervirens, de kicsit pikkelyesebb a "levele". Azért remélem oszlopos növekedésű lesz, mert közel lettek ültetve a kerítéshez. Lehet teszek majd fel közeli képet róluk, hátha ismeri valaki a fajtát.
iroman Creative Commons License 2007.10.13 0 0 313
Remélhetőleg nem fogják levágni, úgy tűnik, a gazdája tudja, milyen kincse van .... :-)
Előzmény: Keszthely1 (309)
iroman Creative Commons License 2007.10.13 0 0 312
Elnézést, ha nem derült ki, de ezek nem a mieink :-), csak a városban (Tapolca, Sümegi út) jártamban- keltemben vettem észre őket, és gondoltam, megmutatom nektek.
Sajnos sem a korukról, sem a származási helyükről nem tudok közelebbit, de lehet, hogy majd becsengetek, és megérdeklődöm. Én is azt gondolom, hogy sövénynek próbálták ültetni. Ha az enyémek lennének, én nem így rakom le őket, az tuti, hiszen így nem érvényesül a fantasztikus formájuk, ha megnőnek...

Az extra karcsúról (Berzsenyi utca) is a szomszéd néni (aki virágüzletet működtet) tudott informálni, azt is mondta, hogy eddig minden évben kifordította a szél a cserépben leásás miatt - gondolom a gyökerek rögzítő ereje hiányzott - s a tulaj szerint csak 6-7 éves korában lehet kiültetni (?), hogy kellően megfásodjon - és akkor már nem fagy ki. A kiültetési helyén be van szorítva 2 kis üzletnek használt épület közé északról - délről, és nyugatról meg a lakóházház takarja, szóval nem egy túl napos rész, de azért védett.
Majd meglesem, hogy kiveszik e idén is!
Előzmény: Island* (311)
Island* Creative Commons License 2007.10.13 0 0 311
Tényleg hány évesek és honnan kerültek hozzátok, milyen árért?
Előzmény: iroman (306)
Island* Creative Commons License 2007.10.13 0 0 310
Szerintem végleges helynek gondolták a kerítés mentén, de kicsit sűrűn vannak, minden másodikat ki kellene ásni és a sort hosszabbítani vele. Nagyobb korában min. 60-80 cm széles is lesz!
Előzmény: Keszthely1 (309)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!