Sok munkahelyen az alkalmazás feltétele a minél alacsonyabb bér-igény, ami ugye automatikusan kizárja az intelligens embereket :) de ettől még az, hogy a pékinasok 99 százaléka nem túl intelligens, attól még lehet közöttük néhány intelligens is.
Sok igen magas intelligenciájú embert ismerek, akik
- "alantas" foglakozásokat űznek (pl.megfelelő iskolai végzettség híján),
- vagy nem is dolgoznak munkahelyen (pl háziasszonyok),
- vagy senki sem tudja, hogy miből élnek, még ők maguk sem :)
Az ország keleti felén A pék-cukrász valamint a tejtermék gyártó tanulók a kisegitő iskolákból vannak verbuválva .
Itt egy pékségben még a százalék fogalma is teljesen ismeretlen !
Mindent úgy csinálnak ,hogy az összetevők előre kimérve ,az utasitás meg ezt az 5 tárolót öntsd a csészébe (500kg tésztadagasztó ) S igy is gyakran kimarad 1-1 összetevő.
Igy nehezen tudnám elképzelni még a PC használatot is , a programozását meg pláne ?
Az érem másik oldala hogy a programozás csapatmunka, a csapatmunkához pedig alkalmazkodni kell. A leírás alapján gyanítom hogy korlátozottan alkalmas az illető alkalmazkodni. Sokszor ezen is elbukik a dolog.
Nekünk is van több idősebb kollégánk, jól megvagyunk velük. Van azonban olyan aki eddigi életében magányos farkas volt, vele nehéz, nem hatékony az együttműködés.
Mester, ez a kettő nem mond ellent? Ja tudom, ha épp szőkekepitány üzemmódban van a topik bohóc, akkor a diktafon dobó is internet kapcsolat...és ha nem, arról is a gonosz hr-esek tehetnek...
Tudod a buta emberekkel kevés a baj, akik viszont okosnak hiszik magukat, na ott szokott mindenki ösztönös hesegető mozdulatokat tenni.
Megnézném én a leplombált beltéri műanyagházat, hogyan oldották azt meg.
A becsavarozott dugalj és társai egy kolosszális kretén barkácsolt faszság, ami nem "felbukkant", hanem te hajtogatod,..
..esetleg más hülyék, akik a "drótokhoz nyúlni" nem mernek, de tudják ,hogy van otthon csavarhúzó, tehát nyom nélkül lehetne lopni az olcsó áramot.
(mint ahogy az éjszakaival tizezerek csinálták ezt évtizedeken át, minden komoly retorzió nélkül, nem csoda, hogy most már plombálnak amit tudnak)
Semmibe nem tart beszerelni egy fogyasztásmérőt, aki legálisan szerelheti ezt, az meg tudja oldani, ehhez nem kellenek ilyen ostoba kitalációk. Ha meg nem legálisan akarja gányoltatni, akkor meg minden mindegy, csak majd ne lepődjön meg, ha megbukik.
"Küldjön egy github linket, az már működik. Ha ilyen nincs, akkor eleve használhatatlan ...De már bocs, aki egy CV-t nem tud összerakni, az alkalmatlan bármilyen komolyabb pozícióra "
Ezek az idióta HR-esek egyik betanult mantrái.
Én meg ismerek olyan embert, aki több programnyelven expert, de 50 éves korára még nincs jogosítványa (lusta elmenni tanfolyamra is, sürgős munkánál az ügyfél küld érte autót) és életében nem írt önéletrajzot és szerintem nem is fog soha. A havi 3-400 ezer így is összejön neki, ezt sem költi el soha.
"Felbukkanna 30-50e vérpistike, aki azt hiszi magáról, hogy tud valamit. Aztán nagyon gyorsan elvérzik bármilyen szakmai témában."
Már Parkinson mester is megmondta: Ha egy álláshirdetésre túl sokan jelentkeznek, akkor az szarul volt megfogalmazva.
"Keresünk programozót. Szinte bármennyit."
Melyik álláskereső portálon látható a hirdetésetek valami olyasféle szöveggel hogy "profi önéletrajz és motivációs levél nem kell, életkor, facebook proofil, iskolai végzettség, beszélt nyelvtudás, hajszín és fotó nem érdekel bennünket, minden jelentkezővel személyesesen elbeszélget egy informatikus"?
Mert a "fiatal (30 év alatti) atomtudost keraünk minimum hat informatikai diplomával, senior tudás tíz programyelven, ABC, DEF, GHI és JKL rendszerek beható ismerete kötelező, plusz felsőfokon beszélt angol és norvég nyelvtudással" jellegű hirdetésekkel bárikor Dunát lehet rekeszteni.
"Az internet és az elérni kívánt eszköz közé tett egy RS-232 átalakítót, majd a riasztó élesítésekor egy relével megszakította a TX vonalat."
Nem elég jó: amikor a riasztó nem éles, olyankor teljes jogú KÉTIRÁNYÚ a kapcsolat (az alacsony sávszélesség csak lassít, de nem akadályoz :)
Egyik közmondásom: egy biztonsági megoldás akkor jó igazán, ha maga a rendszer készítője (vagy azt tökéletesen ismerő szakétő) sem képes átjutni rajta.
Még valami: akár egy UTP kábelt is meg lehet szakítani hardvereen (relével), ami pont olyan, mintha fizikailag kihúznád a csatlakozót (na ott sem tör be senki :). Nem muszáj csak emiatt a kapcsolatot 115 kilobitre (vagy még lejjebb) lelassítani.
Egy kolléga egyszer megoldotta. Az internet és az elérni kívánt eszköz közé tett egy RS-232 átalakítót, majd a riasztó élesítésekor egy relével megszakította a TX vonalat. Atombiztos megoldás.
Édes fijjam, marha vagy.... Az UDP csak annyiban "egyirányú", hogy nincs handshake, tehát a küldő beleböfögi a drótba az adatot, aztán nem érdekli, hogy a túloldalhoz odaért-e vagy sem. Ha fontos, hogy "nyugtázottan" kommunikáljanak a felek, akkor TCP, megfelelő forgalomszűréssel, oszt' jónapot.
Az ilyen helyekre jellemzően nem az ilyen bambulómajmok járnak, hanem olyanok, akik fel tudják fogni, hogy mi ez és miért így. (Pl. mert a folyosó, ahol az ajtó van, totálisan bekamerázott terület, viszont az adott zónába a kameraképeket néző fogdmegeknek nincs joga belépni, illetve nincs joguk megismerni a személyes kódokat, amik a kártya mellett szükségesek a nyitáshoz.
"hol a számok helye egymáshoz képest nem változik, de az egész mindig máshol (és esetleg más méretben)" - Ehhez egyrészt jóval nagyobb érintőképernyő kellene, másrészt meg a kéz mozgásából elég jól lehet következtetni arra, hogy adott területen milyen pontokat járt be.
Kócos, szőrös, papucsos és mindenféle is. Van szőke, meg kopasz, meg alacony és magas szemüveges? Mondjuk néha ránézésre látszik, esetleg másik ismerős akinek szkópokból épített fal a profil hátérképe.
Bár az X éves korban lehet van valami, mert ha vén fejjel sok ilyen hülyébe futnak, akkor hajlamosak általánosítani. Face profillal meg aztán sok helyen végképp nem érnek rá foglalkozni. Felénk pld. most vettek fel egy 55 éves mozdonyszerelőt de hát mi itt mind hazudunk és hülyeséget beszélünk úgy, hogy ismerjük a fél országot és ebben mozgolódunk. Felét, ehh, tök tudöja mennyit és hol.
Elek, teljes magabiztossággal tudom állítani, hogy 90 felett van az IQ-m. Azt is, hogy huszonpár év kilómétere van bennem a szakmában (de ennél régebben programozok)
Nem állítom hogy mindent tudok, de ha nem mondasz valami konkrétat, akkor megint ott vagyunk, ahol a part szakad. Meséld el nekem, hogy hogyan lehet TCP/IP hálózaton egyirányú kommunikációt megvalósítani szerver oldalról, bármiféle attack vector nélkül, mert baromi kíváncsivá tettél, és bevallom őszintén, hogy nem tudom hogy ezt hogy lehetne megoldani. (najó, tudom, de annak semmi köze a programozáshoz, és 1000 oka van amiért balfasz ötlet)
Nem. Sajnos(?) ez nem így működik, de már magyaráztuk párszor.
Küldjön egy github linket, az már működik. Ha ilyen nincs, akkor eleve használhatatlan, csak azt hiszi magáról hogy mekkora szakember.
De már bocs, aki egy CV-t nem tud összerakni, az alkalmatlan bármilyen komolyabb pozícióra ebben a szakmában.
> és hirtelen a semmiből felbukkanna az országban vagy 30-50 ezer, eddig láthatatlan informatikus
Már bocs, de lófaszt. Felbukkanna 30-50e vérpistike, aki azt hiszi magáról, hogy tud valamit. Aztán nagyon gyorsan elvérzik bármilyen szakmai témában. Mondjuk ezt nehéz látni, ha nem ismered az elvárt szintet.
De megismétlem mégegyszer (most már talán harmadszor):
Keresünk programozót. Szinte bármennyit. Az emailem publikus. Le se szarom hogy milyen papírja van, és én döntök.
Miért nincs az inboxom tele telefonszámokkal ? Vagy CV-kkel ?
Baszki elek, a szent grált tolom eléd, te meg azt hiszed, hogy kamuzok.
"De nálunk most két helyen van olyan is, hogy kap egy tesztet, töltse ki akár Google segítségével, vagy X. Vagy jöjjön be és írja meg időre."
Akikre én célzok, azok SOHA nem jutnak el a tesztig sem (sőt semeddig se), mert a HR-es (saját okos feje után, vagy titkos céges belső utasításra) rutinból kiszórja azokat
- akik idősebbek X évesnél
- vagy akinek a nevén nincs Facebook profil (mert egy ilyen ember csakis unintelligens és informatikai analfabéta lehet ugyebár)
- vagy akinek van Facebook profilja, de nem ír oda valamit minden nap
- vagy akik nem laknak a cég 10 kilométeres körzetében (Magyarországon a távmunka gyakorltilag ismeretlen)
- akiknek az önéletrajzán nincs fotó
- akinek van fotó, de azon nem rokonszenves
- aki rokoszenves a képen, de kócos a haja
- aki jól fésült, viszont szőke hajú
- stb stb stb.......
azokat a HR-es automatikusan kiszórja a szemétbe.
...miközben ugyanannál a cégnél az informatikus csoport sírva adna hálát az égnek, ha végre beesne hozzájuk egy öreg, facebook profil nélküli, a fotón ellenszenves, kócos és szőke hajú ember, aki végre nem hülye
...mint az előző 100 jelentkező, akik viszont simán átcsúsztak a HR-es szigorú rostáján.
Telefonszámos hülyékből 100ezer van. Így is akad aki a papíron is összevissza kamuzik és lebukik. De nálunk most két helyen van olyan is, hogy kap egy tesztet, töltse ki akár Google segítségével, vagy X. Vagy jöjjön be és írja meg időre. Ha nagyon ért hozzá, akkor ezt-azt úgyis csinált, az le lehet adni jelentkezéskor, de ezt múltkor sem értetted. Olyanok, mint itt a hobbifotósok, mindenki esküvőt akar nyomni jó drágán és akkor van a gépében 2ezer kattintás 3 év alatt és egy kavicsról nem tud képet küldeni. Akkor miért ne azt válogassuk, aki összerak egy 50 képes sorozatot és az sem baj, ha sok portré nincs benne, de látszik a karma? Többivel tele a ház, szó szerint és olyan arcok esnek be, hogy pékinasnak lisztet hordani is gyengék lennének, de arc és duma az van.
"csak ugye nincs időd összerakni egy bemutatkozó anyagot, nélküle meg nehéz..."
Lószart nehéz:
- a pékinas ír egy email-t a cégnek, hogy szerinte ő valószínűleg alkalmas lenne a meghirdetett munkakörre és megadja a telefonszámát (ezen kívül SEMMI MÁS NEM KELL, még a teljes neve sem érdekes, írjon csak egy keresztnevet)
- a számítástechnikus csoport szakmai vezetője felhívja a pékinast és 1-2 perc alatt megállapítja, hogy teljesen hülye az illető, vagy érdemes az 1-2 percet másnap egy 10-20 perces beszélgetéssel megtoldani
- ezen 10-20 perc alatt eldönti, hogy a pékinast behívják-e egy próbanapra.
Ennyire qrva 1szerű a dolog és hirtelen a semmiből felbukkanna az országban vagy 30-50 ezer, eddig láthatatlan informatikus (persze ebbe nem csak a pékinasokat számoltam bele, benne vannak a pizzafutárok és a kukások is) akiknek semmi esélye sincs a jelenlegi rendszerben, mert pl nem hajlandó menedzselni magát a korszerű trendeknek megfelelően, vagy csak egyszerűen komolyan veszi a személyes adatai védelmét.
Mi már vettünk fel kínai bölcsészt, biztonsági őrt, diploma nélküli hobbistát, szociológust, matematikust... Pont pék még nem volt, de ez nem diszkrimináció esete.
Ha van kedved ugorj be hozzánk egy interjúra. De megoldjuk remote is. Pont nem érdekel milyen papírod van. Na, mit szólsz ? Emailem publikus.
De most már kíváncsivá tettél az egyirányú kommunikációval, szóval mesélj, hogy lehet ezt megoldani ?
"Nyilvánhogy nem az a vezeték megy rá a készülékben a sorkapocsra közvetlen, ami kijön az "órából"."
Nincs két órája, hogy olyasmit írt itt valaki, hogy még a klíma sorkapocs deklijét is leplombálták neki. Ilyen esetben vagy nincs közben megszakítási pont (a villanyórából kijövő kábel megy be a klímába), vagy a toldási pont is le van plombálva. Azon csodálkozok, hogy a villanybojler leválasztó kapcsolóját és a bojler alján a bekötő deklit nem plombálják le :)
"szerszámmal bontható kötés ... Dugalj nem lehet, amit a házinéni kihúz"
Ebben a fórumban is legalább százszor felbukkant, hogy de mi van akkor, ha olyanra csináljuk a dugaljat+dugót, hogy szerszám (pl csavarhúzó) segítsége nélkül ne lehessen kihúzni. A válasz: hááátt...őőőő... izéééé.... ilyet tilos csinálni, mert CSAK.
És ezeket mennyire utálom. Mondjuk aki múltkor megmagyarázta, hogy de könnyen ki lehet ezeket találni, azt odavittem a konzol elé és mondtam, hogy na mesélj, itt a megkopott gumibillentyű. És ott nem az volt, hogy van 3 próbálkozás, vagy 20 másodperc és riaszt.
"hogy kell egyirányú kapcsolatot csinálni," Én 3 betűvel is leírhatom, meg igazából ott is van, hogy kiküldesz valamit a világba, oszt vagy érdekel valamit vagy nem.
"A végén ott fogunk tartani ,hogy egy motor meghúz egy spárgát, az pedig átbillent egy kapcsolót....kb..csak mondom.. :D :D :D "
Csak viccből írtad, pedig ez is egy jó példa a tökéletesen hekker-biztos kommunikációra: az információ átvitel megvalósult, mégsem tudja senki megoldani a spárgával rángatott kapcsolóval, pl hogy települjön fel egy vírus a számítógépedre.
Ki mondta, hogy nem lehet szerszámmal bontható kötés közben? Nyilvánhogy nem az a vezeték megy rá a készülékben a sorkapocsra közvetlen, ami kijön az "órából".
Dugalj nem lehet, amit a házinéni kihúz és bedugja a fél lakást olcsó áramra hosszabbítókkal. (és ezzel egyébként bűncselekményt követne el, ld lakodalmas lajos és ítélete)
A megfizethető speciális rádiós rendszerek, a GSM és a mobilinternet korában amelyik távfelügyelet olyan kommunikációs csatornát PREFERÁL, amit egy hülyegyerek is meg tud szakítani a házon kívülről, annak a távfelügyeletnek a műszaki vezetője igen hülye szakmailag.
"véletlenszerű sorrendben jelennek meg a számbillentyűk."
Az emberek többsége az effajta kódokat vizuálisan/grafikusan jegyzi meg: a szeme megkeresi az első számot és onnan egy betanult vonal kanyarog/ugrál gombról gomra,
ezért a folyzon összekevert számokat nagy szívatásnak tartom.
Én inkább olyan billentyűzetet gyártanék, ahol a számok helye egymáshoz képest nem változik, de az egész mindig máshol (és esetleg más méretben) jelenik meg a képernyőn, tehát egy idő után a képernyő középső 60 százaléka kb egyenletesen lenne koszos.
"Az ÁVK-t és a kismegszakítót lehet olyan dobozba rakni, ami plombálható, és meg van oldva a dolog."
Egy ilyen dobozban a FI relé mellé valószínűleg nem tilos elhelyezni pl egy sínre pattintható wifis áramfigyelő okozbizgetyűt is. Már csak az a kérdés, hogy a ketyere láttán mennyire fog pánikba esni a plombáló ember.
Ha nagyon védeni akarod, akkor random billentyűzetes megoldás is van: a billentyűzet egy hótt egyszerű érintésérzékeny tft kijelző, amin minden bevitelnél véletlenszerű sorrendben jelennek meg a számbillentyűk.
Az ÁVK-t és a kismegszakítót lehet olyan dobozba rakni, ami plombálható, és meg van oldva a dolog. (Emlékeim szerint nálunk anno így volt megcsinálva: mérő utáni kismegszakító háza+gumman is kapott plombát - igaz, akkor az ÁVK-t még hírből se nagyon ismertük...)
"Pedig ezek a leginkább hasznos funkciói, távolról látod az állapotát, riasztas esetén felhív, sms-t küld,"
Leírtam szépen, hogy megvalósítható az EGYIRÁNYÚ kommunikáció, amelyen át nyugostan kimehet az internet felé minden hasznos információ.
Ezt most úgy próbálod cáfolni, hogy szépen felsorolod azokat a hasznos dolgokat, amihez elég az egyirányú kommunikáció? :)))
"A nagy rögvalóság az, hogy majdnem minden pin kódos riasztón meg van kopva vagy el van koszolódva 4 gomb."
Egyrészt ha a riasztó szerelő nem tájékoztatta az ügyfelet az alapvető kódválasztási szabályokról, akkor rossz szerelőt választottak.
Másrészt amikor a betörő ott áll a billentyűzet előtt, akkor már csak 15 másodperce van a sziréna megszóalásáig.
Harmadrészt
- mi van akkor, ha a billentyűzeten nem négy gomb koszos (pl ez a kód: 9991),
- mi van akkor, ha a kód hat szánjegyű, de csak négy gomb koszos,
- mi van akkor, ha olyan a riasztó, hogy három elrontott kódbeütés után öt percig a jó kódot sem fogadja el, de ezt nem jelzi a billenytűzet semmilyen módon, tehát eközben is hagy próbálkozni,
Ne szenvedj! Annyi szép dolog van az életben. Most például süt a nap. Élvezd ki. Fogadd el, hogy ezt a fix bekötés dolgot te, egyedül e bolygón, nem érted. A kereső tanúsága szerint legalább hat éve. Ez már nem fog változni.
"Meg olyan visszirányú kapcsolat is, amin át a világ összes hekkere együtt sem tud betörni a védett ketyerébe."
Na ilyen nem létezik csak a mesében.
"Persze ezeket nem tanítják az iskolában ;)"
De, csak be kell iratkozni.
Ne viccelj már, még egy klímát se mersz kiküldeni a netre, meg net nélküli time szervert keresgélsz, erre mindjárt elkezded osztani az észt hogy te konfigurálod a Pentagon tűzfalát... Szerintem engedd el a témát, ez IT, nem neked való.
"Szerintem riasztóra nem kötünk SEMMIT, ami ami a riasztó felé irányuló kommunikációra (is) alkalmas, tehát amivel távolról BÁRMILYEN utasítást lehet adni a riasztónak."
Pedig ezek a leginkább hasznos funkciói, távolról látod az állapotát, riasztas esetén felhív, sms-t küld, és elég biztonságos megoldások vannak erre amitől nem kell félni, főleg lakossági esetben ahová nem a CIA akar betörni hanem Kolompárék.
A nagy rögvalóság az, hogy majdnem minden pin kódos riasztón meg van kopva vagy el van koszolódva 4 gomb. Ezekből áll a pin kódjuk.
Ez esetek 70-80%-ban az 1 és 9 is közöttük van, innentől nem nehéz kitalálni hogy valamelyik családtag születési évszáma a kód. Ugye nem is sok variáció maradt?
"Szerintem riasztóra nem kötünk SEMMIT, ami ami a riasztó felé irányuló kommunikációra (is) alkalmas, tehát amivel távolról BÁRMILYEN utasítást lehet adni a riasztónak."
A távfelügyelet ? a vezetékest preferálják,persze van rádiós is meg GSM megoldású is.
Azért a 3 PGM-t minimunnak tartanám.De az átlag riasztón 2 is van ,persze ki -hogyan szeretné.
A 3 billentyűs csillárkapcsolóra gondolsz ? a 3-ik kapcsolja a konektorokat.(szlovák kivitelben 3db egysarkú kapcsoló egy tokban )
Az "okos megoldással" arra céloztam, hogy néhány helyen a 1-3X 100 000Ft ból ugyanide jutnak.
Igen a fizikai törvények szerint 80% fogyasztás csökkenés akár 20% beruházással, de a mardék 20% fogyasztás csökkenés meg még 80% beruházással történik.
"A papirforma --nem ! tehát semmiféle dugalj/dugvilla nem lehet-ne."
A papírforma azt is tiltja, hogy a villanyóra és a bojler/klíma között még elosztó tábla sem lehet? (pl FI relé/kismegszakító/stb)
Tehát pl halálos áramütés esetén (amikor a papírforma megtiltotta a Fi relét) a papírforma vállalja a temetési költségeket és a kártérítést az örökösök felé? ;)
"könnyen eléred, hogy csak a készenlét 30--50% havi fogyasztást okoz."
Nem a százalék a lényeg, hanem a forint. Mert ugye, ha havi villanyszámla csak 3 ezer forint, akkor kit érdekel annak 30 százaléka :)
"A legegyszerűbb megoldás tetszik ;3 billentyűs a csillárkapcsoló ,s ezzel kapcsolom az adott szobát.
---persze az "okos megoldás" az igazi xxx eFt .ból.----"
Ezt a mondatot nem értem.
"Ettől függetlenül a riasztó 8db PGM kimenete tud teljes--meg részleges áramtalanitást is+ viz-gáz elzárást. "
Elég 1 db PGM kimenet (ennyi minden rendes riasztón van), ami a riasztó beélesítésekor automatikusan áramtalanítja a lakás összes nélkülözhető áramkörét (és ugyanakkor elzárhatja gázt és a vizet is).
"Ez vezetékes telefonvonalat használ."
Szerintem riasztóra nem kötünk SEMMIT, ami ami a riasztó felé irányuló kommunikációra (is) alkalmas, tehát amivel távolról BÁRMILYEN utasítást lehet adni a riasztónak.
Kedvezményes tarifájú villanyóráról üzemelő klímaberendezést/villanybojlert HIVATALOSAN szabad-e úgy bekötni, hogy van egy (energiafogyasztás-figyelő) okosdgalj is valahol a villanyóra és a készülék között?
"de az utóbbi 10 évben 1W alatt mértem minden eszközt."
Van, aki minden fillért meg szeretne spórolni (bármibe is kerül ez neki :), vagy fogalma sincs, hogy mennyire röhejesen kevés pénzébe kerül 1 wattnyi folyamatos fogyasztás (30 Ft/hónap), ezért kikapcsolt állapotban is kihúzgálja az összes TV-t mobiltöltőt, stb.
Én viszont nemrég azt kezdtem számolgatni, hogy hosszú távon talán még nyereséges is lehet egy olyan megoldás, amikor a lakás összes fontosabb helyiségeiben éjszakánként FOLYAMATOSAN világítana egy-egy 0,5-1 wattos LED.
"Persze a router, ... riasztóval tiltva van."
A folyamatos internet kapcsolat sok esetben része a lakás biztonsági funkcióinak, ilyenkor nem jó lekapcsolni arra az időre sem, amikor nincs otthon senki.
Sőt, ilyen esetben okos dolog gondoskodni az összes biztonsági funkció (modem, router, kamerák, elektromos zárak, stb) szünetmentes/akkumulátoros táplálásról is, áramszünet esetére.
"Nekem is volt TV-m ami 30W-ot evett kikapcsolt állapotban"
Egyszer azt mértem, hogy egy TV set top box fogyasztása 35 watt (ráadásul szintén kikapcsolt állapotban). Először nem értettem, aztán rájöttem, hogy műholdvevő antenna van rácsatlakoztatva és a műholdfejet folyamatosan fűtenie kell.
Technikailag könnyen megoldható, hogy amikor a gazdi távozáskor beélesíti a riasztót, abban a pillanatban a riasztó automatikusan áramtalanítsa a ház 90 százalékát.
Persze ha vaki ilyesmire készül, az ennek megfelelően vásároljon műszaki cikkeket a lakásba (pl csak olyan digitális órákat, amelyekben van backup elem áramszünet esetére :)
A mondat jó! Hibátlanokkal talán. A korszerűekkel ? Amikkel direkt szivatják a parasztot ?
S a szokásos szivárgóáramok hol vannak? Főleg a szomszédoktól.....
Az energiatakarékos Zöld cimkésekkel tele van a hócipőm.! főleg amiben 2db 5W ellenállás van a kapcsoló előtt, mert a zavarszűrőt illesztetten kell lezárni ?!?!?!?!
Amig ki nem húzod a villásdugóját fogyaszt! A fürdőben is milyen jó, hogy a mosógép mutatja az időt De hány Wattból?
Be kötöttem deltaba egy 18 mikros kondenzátorral a fék kiold és működik nem melegedik az ereje nem tudom majd ha össze szerelik meg látják 0,7A -ral működik űres járatban.
- A "több fi relé", az erősen a túllihegés kategória, megfelelően szerelt és tervezett korszerű rendszeren, hibátlan korszerű fogyasztókkal az AVK nem kapcsolhat le.
- Akad olyan kialakítás, akkora méretek, ahol mégis, ennek ellenére is indokolt ez. Pl többszintes épület, villalakás, szintenkénti elosztókkal, stb, de ez már egy eléggé más történet. Pont az ellentettje a húzzunk egy áramkört mindennek újabb agymenésednek.
-Ami nem csak korszerűtlen, de ép ésszel belátható ,hogy a biztonsági szintje is alacsonyabb.
Mert mondjuk fogalmatlan feribácsi majd nem akarja áramtalanítani a mindent, kicseréli ő a körtét a kis alulétráján zokniban, áram alatt, stb.
-És hatalmas munka nélkül bővíthetetlen, vagyis magában hordozza annak a kontárságnak a veszélyét is, hogy majd valaki a 16amperre méretezett nagy pókháló előtti megszakító 25amperesre cseréjével "bővít".
-Majd elégedetten konstatálja ,hogy minden működik, és ami eddig lecsapkodta, már sem csap le semmit.
Azt azért ne feledjük, hogy 13 amper az 3000 watt, amiből az egyidőben üzemelő korszerű világítás, TV, számítógép stb alig fogyaszt el valamit, tehát pl a vasalás idejére nem kell lekapcsolni a villanyt :)
"haladóknál stúdióvilágítás"
Haladó kérjen a haladó szobájába egy további plusz extra dugalj áramkört.
De most nem is a nagy terhelések energiaellátása a célom, hanem annak kiderítése, hogy mi baj lehet abból, ha nincs KÜLÖN világítási áramkör a lakásban, hanem minden lámpát egszerűen csak rákötünk a (legközelebbi) dugalj áramkörre.
Ebbe dugalj körbe ne keverjük bele a nagyáramú (hőfejlesztő) fogyasztókat, azoknak természetesen külön energia kell. Tehát pl fürdőszobai + konyhai készülékeket hagyjuk ki a matekból.
A lakószobákban nagyfogyasztó csak elektromos hősugárzó (pl vészfűtés) fordulhat elő, de profin hőszigetelt házban az is csak 3-400 wattos.
Mi baj lehet abból, ha nincs külön áramköre a világításnak, helyette körbefut a lakásban egy pl 13 amperes dugalj áramkör és arról megy a világítás is?
Életszerű bajok érdekelnének, olyan hibák nem, ami csak elméletben fordulhat elő egy milliárd évente. És olyan választ sem fogadok el, hogy "ha 20 évente bármi leveri az áramkör kismegszakítóját, akkor megoldhatatlan probléma sötétben megtalálni a legközelebbi zseblámpát/mobiltelefont" :)
"Nagyon kicsi esélye van hogy a 2A-es megvédene olyantól amitől a 13A-es nem, ezért nem is szoktak foglalkozni lakossági cuccoknál vele. Én még ebből bajt nem láttam."
A jelek szerint egyetértünk abban amit írtam: "a villanyszerelő nem vállal rizikót akkor sem, ha a világítási áramkör kismegszakítójának amperét nem kicentizi, hanem mondjuk 13 amperest tesz be."
Nincs "2amperes" kismegszakító. Ha lenne, vagy csinálnánk, a mágneses része levágna még a lomhának is a francba, mikor áramot kapna hirtelen minden, úgy ,hogy a lakás összes világítása fel van kapcsolva.
A "korszerű világítás" általában kínai szemét, egyenirányítóval és kondenzátorral kezdődik, csak a véletlenen múlik, mekkorát ránt a hálózaton.
Soros ellenállás ez ellen vagy nincs, vagy több tucat lámpánál kevés lenne a 2amperhez.
Elég kicsi motor,ez nem fog meghajtani egy normális húsdarálót. A fék láthatólag két fázisra van kötve, azt 230V-al nem biztos hogy lehet oldani. (próba!)
Annyi gépet visznek fel, amennyit csak akarnak, csak ne egyszerre kapcsolják be :) Ha a világítási áramkör a leggyengébb láncszemnek (legvékonyabb vezetékszakasznak) megfelelően van biztosítva (másfeles vezeték esetén mondjuk 3 kilowattra), akkor a 15 kilowattnyi tetőfelújítóknak vagy korlátozniuk kell magukat, hogy egyszerre mivel dolgoznak, vagy lecsapódik a kismegszakító és akkor lehet kézzel tekerni a stílfűrészt
Idáig magamban mindig köhögtem, mikor cos... eléggé civilizálatlan címekkel illetett, de mostantól nem fogok köhögni. Ilyen ostobaságot írni ugyanis, hogy a szelektivitás fokozása ("túlzott (észérvekkel indokolhatatlan) mértékű..." hát ez világszínvonal, negatív előjellel) százezrekbe kerül, azt hittem, nem nagyon tud írni az, akinek legalább a hat osztálya megvolt.
Álljon fejre a képeid kedvéért, akinek két mamája van. Ha a motor olyan, hogy tekercsei 230 V-ra készültek, akkor deltában, megfelelő kondenzátorral majdnem eléri a névleges teljesítményt (egyetlen egy ütemállapotban célszerűen a névleges teljesítmény környékén). Viszont indítónyomatéka nem lesz valami fényes.
"a szelektivitás kiépítése okozza a pénzben kifejezhető veszteséget"
Itt a túlzott (észérvekkel indokolhatatlan) mértékű szelektivitásra célzok.
Mert vannak észszerű, sőt szükséges elvásztások is, de pl aki extra százezreket fizet ki csak azért, hogy húsz évente egyszer ne tök sötétben kelljen elbotorkálnia a legközelebbi zseblámpáig, az szerintem nem egészen épeszű :)
"Bekötési kontakt hiba miatt kigyulladt a fénycső gyújtó és olvadt a burkolat is.... 16 Amper "B" megszakító volt/van a betáp oldalon."
Egy hibás (melegedő) pont hőtermelésének megbecsülése összehasonlítással:
- a háztartásokban előforduló átlagos gyertya által termelt hőmenyiség: 15-40 watt
- 60 wattos halogén izzó hője: 40-45 watt
- 100 wattos hagyományos izzószálas izzó hője: kb 95 watt
Ezek alapján feltételezhető, hogy a fénycsőgyújtót megolvasztó szikrázás kb 10-20 watt hővel olvasztotta folyamatosan a műanyagot,
ennyire kevés hiba-ampertől nem csapódott volna le még a 2 amperes kismegszakító sem. Tehát ez sem olyan hiba, ami megindokolná, hogy 13A helyett csak 2 amperre biztosítsunk egy világítási áramkört.
Egy olyan elektomos hiba, ami lenyomja a 2 amperes kismegszakítót, legalább 460 watt kőt kell, hogy termeljen. A legtöbb hiba forrása pontszerű, tehát képelj el egy olyan meghibásodást,ami
- a meghibásodás által folyamatosan termelt hő legalább 5 db 100 wattos izzó hőjének felel meg,
- és nem olvad szét a hőt okozó hiba (nem szakad meg az áramkör) addig, amíg le nem csapódik (késleltetés!) a 2 amperes kismegszakító.
Ha ILYEN (életszerű) hibát el tudsz képzelni, akkor talán van értelme 13A helyet sokkal kevesebb (pl 2) amperre biztosítani a világítási áramkört.
" Találkoztam a csillár függőleges csövében összeégett vezetékkel."
Amíg a vezetékek szigetelése csak lágyul, addig nincs baj, az olvadási hőmérséklet elérése után a két vezeték összeérése pillanatában létrejött rövidzár bazinagy áramlökése pedig ugyanúgy levágja a 13 amperes kismegszakítót is, mint a 2 amperest.
"Elég gyakran a 60W v kisebb izzók szétdurranásával. Az izzószál elszakadása utáni zárlat vetette szét. "
Az izzósál elszakadása okozta zárlat nem jár hosszú távú folyamatos hőtermeléssel, akkor sem, ha a kismegszakító 1 amperes és akkor sem, ha 1000 amperes.
Bekötési kontakt hiba miatt kigyulladt a fénycső gyújtó és olvadt a burkolat is.
Ívet tartva égett a cucc és csöpögött a lángoló műanyag. Szerencsére a betonra... és nem a kicsit odébb lévő éghető cuccokra (szövet, papír) potyogott.
16 Amper "B" megszakító volt/van a betáp oldalon. Hisz a megszakító a VEZETÉKET védi!!!
Van rajta 3+1+2=6 darab 40 Wattos fénycső a vezetéken. A helyes megoldás a fénycső armaturákba/hoz rakott pl. 2 Amperes olvadó betét lenne. Ha paráznék....
Ugyanakkor a hiba 31 év után jött elő ! Mellé ment anno a vezeték vég, nem a csavar alatt volt, hanem csak hozzáért.
Kibírt vagy 50 000 kapcsolási ciklust így kontaktosan is.
- korszerű lámpákkal egy családi ház teljes világítását vidáman kiszolgálhatja akár egy mindössze 2 amperes kismegszakító is
- a szabvány állítólag valami miatt tiltja 1,5 mm2-esnél vékonyabb vezetékek alkalmazását
- másfeles vezetéket nyugodtan lehet biztosítani akár 13 amperre is
Az elméleti hibalehetőségeket és is ismerem, de A VALÓ ÉLETBEN találkozott-e már valaki olyan hibával világítási áramkörön, amely hibánál nem mindegy, hogy az áramkör 2 vagy 13 amperre van biztosítva?
...mert lehet, hogy statisztikai szempontból nem vállal túl nagy rizikót az, aki pl 13 amperre biztosít egy világítási áramkört.
Ha mást nem, akkor előbb belemegy a dugaljba, aztán kapcsolóba, aztán tovább a lámpához. Persze felrakhatsz egy dobozt is, csak minek, ha a legtöbb dugalj tovább fűzhető. Elmélkedhetünk róla 200 hozzászólásnyit, attól függ jön-e Elek, hogy nem is erre lesz szükséged :-D
"A z elosztóban kell még a kismegszakitót 6A vagy attól kisebbre cserélni. "
Ugyanazt én másképpen fogalmaznám meg:
mivel ez egy világítási áramkör, ezért valószínűleg (remélhetőleg) kevés amperre van biztosítva, ezért az erre rákötött dugaljba csak kisebb fogyasztású dolgokat lehet bedugni, máskülönben le fog csapódni az áramkör kismegszakítója és sötét lesz :)
Zsebbe nyúlós. 15méteren túl kell fizetni a kábelért, de úgy tudom nem kötnek rá fali óraszekrényre. Tehát kell új szekrény (110ezer+6hét várás, most nyáron). 150ezer az új bekötés (a földkábel miatt).
Erdeklodnek, hogy valakinek van e informacioja foldkabel fektetes meneterol, arakrol?
Nalam az utcarol van behozva a kertemen at oszlopokon a villanyoraszekrenyig, ezt szeretnem kicserelni foldkabelra. (Kb 80m a villanyoramig az utcatol)
Hallottam mar olyat, hogy millios tetel, olvastam mar olyat, hogy 6000/m, tud valaki ennel konkretabbat?
Mert akik értenek egy dolgot és megpróbálják másoknak elmagyarázni, azok rendszerint ugyanazzal a módszerrel próbálják elmagyarázni, ahogyan őket annak idején tanították. És látom a különböző elmagyarázási módszerek szomorú hatékonyságát.
"ha minden oktatóanyagot messziről kerülsz?"
Azt az egyet nem tudtam elkerülni, amivel engem oktattak :) Az anyag egyes részeit már előtte is értettem és elképedve láttam, hogy a tananyag mennyire szarul küzelít meg némely dolgot, csoda, hogy a tanulók egy része ennek ellenére mégis felfogja.
A legtöbb témakör valahogy úgy épül fel, mintha az építészeket úgy oktatnák, hogy először megtanítják nekik az alapozást, aztán rátérnek a háztetőre. És vagy magától rájön időközben, hogy miből állnak a falak, vagy hülyén fog meghalni. A tananyag ahelyett, hogy lépésről lépésre folyamatosan LOGIKUSAN támaszkodna az addig tanultakra, ahelyett elképesztő ugrásokkal halad (sokszor szükségtelen, tehát felesleges ismeretek irányába), nem csoda, ha sokan feladják és a dolgok megértése helyett onnantól átállnak a tananyag gondolkodás nélküli bemagolására (és persze a vizsgák utáni szorgalmas elfelejtésére :)
"namost a FI relé meg azt figyeli, hogy a fázisokon befolyó áramok visszafolynak-e a 0 vezetőn"
Nem.
Sajnos a FI relé működésének megÉRTÉSÉHEZ
- először tisztában kell lenni az egyszerű váltóáramú áramkör működésével (és azzal, hogy mindig egy idő-PILLANATOT kell vizsgálni, tehát a szinuszgörbéknek egyetlen hajszálvékony függőleges szeletét)
- tisztában kell lenni a relatív feszültség fogalmával (pl. hogyan lehet valami negatív illetve pozitív feszültségű pl a földhöz képest)
Ha ez mind megvan, akkor már rohadt könnyű megérteni az egyfázisú FI relé működését
- és ha tisztában vagy a több tápfeszültségű egyszerű egyenáramú áramkörök áramaival is onnan már csak egy kis ugrás a háromfázisú FI relé.
Ha ez az alap tudás is hiányzik, akkor a FI relé működését nem fogod MEGÉRTENI, csak ELHINNI másoknak/gyártóknak :)
Sajnos ezt (is) rosszul oktatják az iskolában, a tanulóknak valószínűleg csak egy kis része ÉRTI a dolog működését, a többiek csak megtanulták (bemagolták) de nem értik.
Ha FI relé működését a három fázis irányából próbálod megérteni, akkor olyan vagy, mint a hegymászó, aki napikon át át kúszik fel egy hegycsúcsra, ahová felérve azt veszi észre, hogy a hegy túloldalán van rendszeres buszjárat ugyanoda :)
Ehhez inkább a vektor és az eredő ismerete kéne... az általános iskolából. (avagy szakmával, érettségivel pláne diplomával a zsebben illene ezt érteni-felfogni mindenkinek, hisz tanulta és nem atomhasítás)
:-)))
nem nagyon offolnék, de a helyzet a következő.
valószínűleg az adott korban még én is tudhattam ezt, lévén 4-5 közötti tanuló voltam matekból-fizikából. namost mivel azóta sem használtam ezt a tudást semmire, természetesen felülíródott megszámlálhatalan teljesen más információval, amiket használok is, ellentétben ezekkel.
azt sem tudnám megmondani már fejből, hogy hívták az aradi 12 tábornokot, melyik hegységünk áll vulkáni kőzetből és melyik mészkőből, vagy hogy mettől meddig élt Jedlik Ányos - holott ezeket is tanultuk. de szerintem ha kimegyünk az utcára és megszólítunk 10 random járókelőt, azok se fogják tudni.
szakmám van 3, érettségim 1, diplomám nincs, abbahagytam a főiskolát elég hamar.
ahogy elnézem, ti sem mindig értetek egyet itt dolgokban, de a lényeg: az ábra/magyarázatok alapján kezdem érteni nagyjából.(mégegyszer köszi a segítséget).
A sárga és szaggatott sárga között 60 fok van... előre. A kék és szaggatott között között 60 fok van... hátra.
Meglátásom szerint a helyzet nem változott az eltolások nélkülihez képest. Csak az érinetett színusz csúcsok másik oldalára kerülünk, de ugyanakkora árammal.
Én ennél jóval egyszerűbben közelítem meg a kérdést. Alapból 120°eltolás van. Ha a két másikat eltoljuk 60-60 fokkal, akkor kapunk mondjuk egy vizszintes, egy 60°-al lejjebb levő, és egy 60°-al feljebb levő vektort. Mivel cos60°=0.5, ezért az eredeti meg kétszer fél az pont 2-szeres... Ha valaki akarja akár ki is szerkesztheti...
(talán a söni koleszben van/volt valamilyen kiegyenlítő kondenzációs cucc az alagsorban a sok induktív szgép táp terhelés miatt és ha ez nincs, akkor fizetnie kellett volna az elhúzás miatt)
Viszont azt is gondolom, hogy ez nem egy normál állapot.
HA - az egyik fázis árama 90 fokot késik >> induktív fogyasztó >> cosfi negatív - a másik fázis árama 90 fokot siet >> kapacitív fogyasztó >> cosfi pozítiv
Rajzolj egy vektor ábrát és látszani fog rajta...
Vagy az iménti nyilas ábrán told el a színuszokat egyet jobbra és egyet balra.
Mert a 3 fázison NEM azonos ÜTEMBEN megy be az a 10 Amper.... Hanem időben eltolva, fázisonként 1/3-al.
Nézegesd csak a lefelé és felfelé mutató nyílak összegét. 2 kontra -1 plusz -1 illetve 2 kontra -2 illetve kisebb+nagyobb kontra - nagy
Azaz NULLA az eredőjük, minden pillanatban.
Azt is láthatod, hogy a 3 fázison az áram!!! - SOHA NEM - csak BEFELÉ folyik - egy adott pillanatban Hanem ami az 1 vagy 2 fázsion befelé megy az 2 vagy 1 fázison megy kifele.
Ezért nem is kell a nulla vezető >> nem folyik rajta áram. HA!!! a 3 fázisra olyan cucc kerül ami minden fázisról azonsoan fogyaszt.
Ez egyensúly akkor burol fel.... HA NEM AZONOS!!a fázisokon a fogyasztás. Ekkor a NULLA vezetőnek KELL az eltérés eredőjét vezetnie!!!! ... ezért áram kezd folyni rajta.
Alapban ez a NULLA vezetőn folyó eredő áram nem lesz nagyobb a legnagyobb fázisénál. (de vannak esetek amikor lehet nagyobb, az induktív/kapcitív fogyasztók esetei)
Ehhez inkább a vektor és az eredő ismerete kéne... az általános iskolából. (avagy szakmával, érettségivel pláne diplomával a zsebben illene ezt érteni-felfogni mindenkinek, hisz tanulta és nem atomhasítás)
Lásd a korábbi kör ábrát, hogy miért nulla az eredő a NULLA vezetőn, ha egyformán 10 Amper folyik minden fázison. (és "ohm"-os a fogyasztó)
Ez továbbra is rendben van, leírták előtted is néhány hsz-szel.
Ami nincs rendben nálam az az, hogy ha bemegy 3x10A, a 0-n meg nem jön ki semmi(legalábbis műszerrel mérve), akkor miért nem old le a relé, de mint említettem ha ez a relé vasmag szerint ok, akkor elfogadom. A 3f szinuszhullám ábra meg a Kirchoff-törvény megértése nekem nem fog menni már szvsz, elég ha tudom hogy működik.
Én is azt gondolom, 3 fázisú hálózatban nem adhatod össze 1 fázis (L3) kiesése esetén az L1 + L2 áramait a nullvezetőre nézve "hagyományos" módon (a cos fí miatt).
Teljesítményre viszont igaz, tehát az összteljesítmény megegyezik az egyes ágak terheléseinek összegével: Pszum = P(L1) + P(L2)
3F 16 A esetén - szerintem - a max áram a nullvezetőn 16A lehet - ekkor két fázison nincs terhelés, tehát valójában csak 1 fázisú hálózatról beszélünk - míg a másik véglet a 0A a 3F fázisainak azonos terhelése esetén. A nullvezető árama a gyakorlatban folyamatosan a kettő érték között mozog (0 - 16 A).
Ha mondjuk bekötsz egy 3F (3x16A) rendszert, ahol a nullvezetőn bármikor megjelenhet a 2 fázis áramának összege (16 + 16 = 32 A) akkor valszeg a 3 fázisú kábeleket sem azonos keresztmetszetben gyártanák (4x1,5, 4 x 2,5 stb) hanem erre az esetre felkészülve (1 fázis off) a nullvezető keresztmetszete valami bazi vastag vezeték lenne a dupla áram lehetősége miatt).
Szerintem két fázis esetén (L1 10A, L2 10A, L3 0A) a nullvezető áramának értéke ott lesz a felső harmadban - 6 felett 10 alatt - de a 10-t biztosan nem fogja elérni.
Igen, ezekkel én is, ez az ami nem oké. Túldimenzionáltak, tolakodóak. A falon kívüli konnektor maradjon csak olyan kicsi amilyen kicsi csak lehet. Így is megy még bele egy dugvilla.
..van egy olyan érzésem, hogy ez a mondat áll a legközelebb az általam keresett megoldáshoz:-)
a hibaáramot/életveszélyt értem, egy 22mA áramfelvételű led izzóval próbáltam ki a működését, oldott mindegyik fázison, ha az izzót a földeléshez kötöttem(illetve fordítva, fixen kötöttem a földre, és a fázisokhoz érintettem értelemszerűen)
Felvillant az izzó(próbáltam 25W szálassal is), de csak töredék másodpercre.
A FI relé csakis azt figyeli, hogy - a fázison/fázisokon útnak indult - ÖSSZES elektron - HIÁNYTALANUL - visszatér-e....
1 fázis esetén a NULLA vezetőn át 3 fázis esetén a NULLA vezetőn és a fázisokon át.
HA nem és a hiány eléri a FI relé kapcsolási küszöbét akkor >>lekapcsol. Mert ekkor tuti, higy NEM CSAK a fázison/fázisokon ÉS a nullán közelkedik az áram.
Hanem szökik IS valahol :-( Ami ÉLET/vagyon veszélyes állapot jelent.
1. A panel és a családi ház nem azonos kategória! Pláne a már 80-as 90-es évek beli családi házak esetén. Lévén a panelek tipikusan (jóval) korábbiak, szoci cucc a zöme.
2. Kicsit ... túlparáztatja az írás az embereket, aljas üzlet célból.
Mégha a panelekben gyakran akadnak is furcsa megoldások. Valahogy mégse öli halomra a panellakóka az áram...
Azt értem.(3 fázisú csillagba kötött villanymotor csillagpontja, 0 potenciál, azt hiába kötöm össze a 0 vezetővel, nincs feszültségkülönbség - nincs áramfolyás, mint hasonló példa)
Azt nem értem továbbra sem, hogy a FI ettől miért nem old le, de ha a vasmagjában ez így rendben van, akkor én ezzel teljesen megelégszem, főleg ha kimenő oldalon hibaáramra leold.
(napok óta keresgélek itt is, máshol is, villanytűzhely, fi-relé stb keresőszavakkal, de a kettőről együtt alig-alig esik szó, ha igen, akkor vezeték keresztmetszettel kapcsolatban javarészt)
próbáltam itthon kirakosgatni fi relével, 3 foglalattal/izzóval, nullán átfolyó áram mérésével hasonló áramkört, megértenem továbbra sem sikerült, viszont működik, tehát a hiba bennem van.
Lényeg hogy nem adódik össze a 3 fázis árama, a FI meg megoldja a látszat ellenére is(a 3f szinuszhullám rajz értelmezéséhez az én agyam már kevés, leragadtam ott, hogyan kell egyenfeszültséget csinálni belőle), ennyi elég, nem akarom mindenáron érteni, ahhoz már fáradt vagyok:-)
Megvan a megoldás. Sima falon kívüli dugalj a csatornától magasabbra szerelve, majd a csatornához egy szélesebb méretű vezetékcsatornával kell lemenni. Ennek a hossza tetszőleges lehet és ha 2 csatorna van egymás alatt, vagy osztott, akkor a TV-telefon UTP az alsóban megy és egy alulra kifúrt lyukon át jön ki. Így jó eséllyel később is könnyen átvariálható szobaátrendezés miatt. A lakás hálózatába bekötés pedig egy sütőcsatlakozón át lehet, aminek a kimenete fali csatornában folytatódik. Aztán be lehet gipszelni az elcseszett helyű gyári konnektorlyukakat örökre.
koposból össze lehet legózni, vannak sarok-vég és T leágazás-takarói is.
Adott egy 3 fázisú FI relé, valamint egy szintén 3 fázisú villanytűzhely. A tűzhely bekötése 5x2,5mm2 vezetékkel történhet a leírás szerint, mivel a 0 vezetőn nem folyik át az összes fázison bemenő áram, ha jól értelmezem, nem szükséges túlméretezni.
namost a FI relé meg azt figyeli, hogy a fázisokon befolyó áramok visszafolynak-e a 0 vezetőn, ha 30mA-nál nagyobb különbség van, akkor leold.
Hogy jön ez a kettő össze?(tudom hogy a valóságban működik, csak azt nem hogy miért)
rászántam néhány estét a keresgélésre itt is, hobbielektronika stb fórumokon, de nem lett meg a megoldás.
Lehet kapni olyan konnektoraljzatot amit régen a panelokban is szereltek, ahol a padlóból jött fel a vezeték, nem a plafonról. Olyan lépcsős kialakítású volt és a konnektor alatt mintha lett volna gyárilag 3 vezetéknek dupla bekötés, tehát tovább lehetett vinni a következőhöz. Nem olyan kell, hanem ami ahhoz hasonló és persze védővezetős. Képet sajnos nem tudok mutatni, emlékeimben látom mit keresek.
"- a 3 fázist szétszórták a szobákba úgy, hogy kötődobozokon keresztül a 0, F, vf közösítve lettek."
A közös N miatt hogyan teszel fel egyfázisú FI relét? A legelső N kötésen elég sok A mehet, egy nulla kötés hiba 3fázis használatakor érdekes jelenséget tud produkálni. (mint már említették...)
Az egész hálózatot újra kellene gondolni,nem ötletelni hogy valahogy majd jó lesz.
"Mert ez a leggyorsabb, és legolcsóbb és nem kell minden egyes helységből elmenni az elosztó tábláig"
Több évtizeddel ezelőtt még elment eme megállapítás ("úgy ahogy"), ma ez teljesen elavult gondolat. Kis lakásnál nem számottevő a szerelés, nagy lakásnál roppant előnyös a több áramkör kialakítása.
Ezt bizonyítottam be az előbb, hogy az előnyök lényegtelenek. Látom, hosszút te sem olvasol. :D
Őszintén szólva, nem értem, mit keresel itt. Ha jobban tudod, akkor minek kérdezed? Miért kell a megerősítés? Nagyon úgy néz ki, minta a saját elképzeléseiddel kapcsolatban várnád a felmentést, hogy: igen, nem szabályos, de ütős érveid vannak, igazad van jó lesz ez így, csináld, melléd állunk a bíróságon, négy sztárügyvéd van köztünk! Itt most velünk szemben érvelsz olyan szabványelőírásokal szemben, melyek egész Európában érvényesek. Van ennek szerinted a legkisebb értelme? Tudom, ettől megharagszol, de hát ezeket csak szimplán nem értem. Írtál már Svájcba az IEC központjába, hogy a magyar Indexen két ember szerint hülyeség, amit maguk állítanak? Vagy legalább az MSZT illetékes szabványosítási bizottságának? Azok továbbíthatják Svájcba a legközelebbi munkabizottsági ülésre az észrevételeidet. Csapd hozzá a terhelhetőséget is, hogy számításaid szerint helytelen az ővéké. Itt többnyire szabványalkalmazók vannak.
Megvan tehát ennek a szabályos útja. Én rá tudok mutatni az MSZ 1585 azon passzusaira, amelyek az én észrevételeim miatt változtak meg (az észrevétel után 5 évvel). És azokra is, amelyekkel nem értek egyet. A változásoknak tehát megvan az útja, az érvényes előírásokkal meg lehet nem egyetérteni, csak figyelembe venni nem lehet. Illetve lehet, ha megvan hozzá a szakmai magabiztosságod, és álláspontod védhető. Én még, bocs, szakmai érvet nem láttam.
- a 3 fázist szétszórták a szobákba úgy, hogy kötődobozokon keresztül a 0, F, vf közösítve lettek.
Mert ez a leggyorsabb, és legolcsóbb és nem kell minden egyes helységből elmenni az elosztó tábláig, csak az előző dobozig. És szerintem sok helyen csinálják így.
(Nem nagyon értettem, hogy a 0-nál mire gondolsz pontosan, szerintem ott valami félreértés van)
- a hivatalos meg ugye az, hogy minden egyes körnek külön kismegszakító kell, esetleg pár lámpakört (vagy konnektorokat homogénen) összetehetsz 1 kismegszakító alá.
- és azt írtam, hogy a valóság meg a kettő között lehet, tehát mondjuk az 1 helyiségben lévő 2 konnektort és 1 lámpakört felteszel 1 kismegszakítóra (és így 3 vezetéket viszel a végpontra, ahelyett hogy a 3 vételezi ponttól 9 vezetékkel odaállsz az elosztó táblához). Így a 6 helységet lefeded 6 kismegszakítóval - esetleg az extrát kiteszed még egy külön körre - ami mégis több mint a 3, de mégse 16.
a nálam jelenlegi használt, kötődobozokon keresztül közösített fázisok és nullák ilyen jellegű összekötése tilos, nem szabványos, valójában meg normálisan kivitelezve, hibátlanul működik
Pont annyira működik hibátlanul, mint a borsodi (?) szabálytalan vételezős családapa házában, aki a kerítésdrótos vezetést berakta a parketta és a szőnyeg közé. Aztán egyszercsak láss csodát, szerencsétlen kisfia játék közben felhajtotta a szőnyeget, el is temették. Hát ezért kell szabályosan szerelni a villanyt, mert bármilyen valószínűtlen esemény előfordulhat, és ha előfordulhat, akkor elő is fordul. Közös nullára lefordítva, azt nem látod öt év múlva, hogy ez pont hogyan közös, ezért kikapcsolsz egy kismegszakítót, és hozzányúlsz, munka közben a másik szobában a házastárs bekapcsol valamit, és te meghalsz a nullát szorongatva. Mert lehetne ugyan szabályosan ilyen rendszereket szerelni, csak akkor minden egyes leágazásnál, ahol oldalra egy fázis egy nulla megy, kéne egy leválasztó kapcsoló.
mindegy mit mond a szabvány, 10-ből 8 helyen így csinálják
Azért kíváncsi vagyok, ha van családod, és valaki elgázolja az iskola előtt a gyermekedet, megelégszel-e azzal a védekezéssel, hogy: hát senki se megy itt harminccal.
És te jártál hárommillió lakásban, hogy tudod, hogy két és félmillióban közös nulla van?
mert gyorsabb, olcsóbb
Vajon mi? Egy nulla anyagára mondjuk 1500 Ft (15 m másfeles). És ha egy csőben van két áramkör, akkor egyszerre nem négy, hanem öt szálat kell húzni. Ebben legfeljebb az a gyorsabb, hogy egy szállal kevesebbet kell felerősíteni a befűzőre, meg eggyel több vezetéket kell a nullasínre kötni. Egy komplett háznál mondjuk lenne 20 áramkör, mindegyiknél közöset alkalmazol, akkor 10 db vezetékfelerősítés és 10 db kötés az, amit megspórolsz, meg 15 000 Ft-ot a másfél milliós munkán. Hát ez aztán tényleg nagy szám.
Ezek alapján a konnektor kialakítható. Ott van a szükséges 3 vezeték (fázis-nulla-védő).
Hívj egy villanyszerelőt és beköti pikk-pakk.
**************
Elvi szinten a tájkép...
Kezdésnek felszerelni a konnektort még áramellátás nélkül a helyére. Egy másik ilyen dobozban a kapcsoló alá.
Megoldani a leendő konnektor vezeték mechanikus átjuttatását a leendő konnektorból a kapcsolóhoz.
-----
Utána,
... HA megvan hozzá minden eszköz és a kellő tudás is, akkor.
ÁRAMTALANÍTÁS!!!! és mindenki értesítése erről >> "ne kapcsold fel". Ellenörző mérés !!!!!!! nehogy mégis-mégis rázzon.
Aztán,
Az ÉRKEZŐ barna+kéket kikötése a KAPCSOLÓBÓL. és A zöldsárgák kikötése a csavar alól, mindkettőt.
----
A szabaddá vált ÉRKEZŐ kék és barna vezeték végekre egy-egy WAGO.
A szabaddá vált ÉRKEZŐ zöldsárgára is egy WAGO. A szabaddá vált (mostani) távozó zöldsárga IS bele a zöldsárga WAGO-ba.
Azaz lesz - egy zöldsárga WAGO 2 zöldsárga vezetékkel és 1 üres hellyel - egy kék WAGO 1 kék vezetékkel és 2 üres hellyel - egy barna WAGO 1 barna vezetékkel és 2 üres hellyel
---
Vágni kell egy-egy kellően hosszú kék és barna vezetéket (10 cm körül). A kék egyik vége a kék WAGO-ba a másik vége a kapcsolóba (a kivett kék vezeték helyére) A barna egyik vége a barna WAGO-ba a másik vége a kapcsolóba (a kivett barna vezeték helyére)
Vágni egy a konnektor bekötéséhez elég hosszú kék, barna és zöldsárga vezetéket. A kék egyik vége a kék WAGO-ba a másik vége a konnektor egyik lábához (egyik lyuk érintkezője) A barna egyik vége a barna WAGO-ba a másik vége a konnektor másik lábához (másik lyuk érintkezője) A zöldsárga egyik vége a zöldsárga WAGO-ba a másik vége a konnektor védőföld lábához (védő érintkezőbe)
Ellenőrzés szemrevételezéssel és vezeték kihúzási próba a WAGO-kból, kapcsolóból, konnektorból.
HA eddig MINDEN JÓ .... akkor. - a WAGO-k és vezetékek elrendezése úgy, hogy a kapcsoló is visszaférjen. - ismét ellenőrzés szemrevételezéssel! nem csúszott-e ki közben valahol egy vezeték vég. - a kapcsoló és a konnektor összerekása készre
Áram visszakapcsolása... Remélhetőleg, nem durran, nem füstől semmi, mert jól sikerült bekötni mindent.
Ellenörző mérés!!! a zöldsárga/nulla bekötés megfelelőségére.
Lámpa felkapcsolása. HA jól működik=kapcsolgat le/fel >> OKÉ
Konnektor próba üzem valami kisebb eszközzel.
----
Megj: ha netán szaga kezd lenni valaminek, akkor gyorsan áramtalanítani.
Az egyfázisú áramkör >> 3 vezeték. A 3 fázisú áramkör >> 5 vezeték.
- FÁZIS(OK) (nem kék, nem zöldsárga) - NULLA (kék vagy kékre átjelölt) - VÉDŐvezető (kizárólag zöldsárga, nagyon régi esetben piros zöldsárgára átjelölendő)
HA 3fázis>>1fázis átmenetű bekötés van/kell valahol. Akkor is igaz, hogy az 1fázisú rész az 3 egymáshoz tartozó vezeték !!!
pl. tipiksun a főzőlap 1f+1f és a sütő 1f áramköre a 3f áramkör végén.
----
Egy áramkörre,
1. Annyi fogyasztó/konnektor/stb. köthető PÁRHUZAMOSAN amennyi jólesik. Horribile dictu akár egész ház is lehet egyetlen áramkörön is :-) Mint ahogy régen sok helyen volt...
2. Az áramkörre mindig kell egy alkalmas Amperű túláram védelem IS! Aminek az Amper értékét a vezeték (és annak szerelési módja) határozza meg. Nem, nem az egyes készülékek árama...
3. Az áramkör vezeték anyaga igazából mindegy. Lehet akár alu is, bár manapság a réz az alapértelmezett. Sőt lehet-maradhat akár a 30-50 éves alu is ... amíg - elég "vastag" a várható terheléshez >> kismegszakító Amper!! - épségben van a cucc Csak azért cserélni, mert régi és/vagy más színű, szerintem fölösleges.
4. Az áramköröket fel kell deríteni. A vezetékeit átnézni amennyire lehet (megbontott állapotban egy szigetelés merés királyság tud lenni) A nem okés színű eereket színhelyesre átjelölni, ahol kell (és az megengedett). Szükség esetén kicserélni a vezetéket, ha az állapot, vastagság, színhiba indokolja.
Fontos!!! Az esetleges rejtett nullázásokat >> külön nulla és védővezetőre kell bővíteni. A nulla/védővezető elkötéseket ki kell javítani.
5. A gyanús állapotú kötéseket újra kell kötni. A mai szempontok szerinti módon!
6. HA a megváltozott használati igény/szokás indokolja akkor át kell rendezni a régi vezetékezést a meglévő csomópontoknál és/vagy új áramköröket kialakítani, ahol nincs/alkamatlan a régi vezeték Ha kell új csomópont beiktatással.
7. A legyen sok-sok külön áramkör sok-sok kismegszakítóval javaslat ÉSSZERŰEN kezelendő. Át kell gondolni, hogy mi(k) az(azok) ami(k) TÉNYLEG igényli(k) az önálló áramkört+kismegszakítót.
8. A "cserélj ki mindent ami régi" című ötletet pláne óvatosan kell komolyan venni, szerintem.
-----
Jómagam így állok a régi házak meglévő rendszeréhez...
Persze van az a nagyon szar állapot amikor tényleg muszáj-ésszerúbb cserélni mindent. De azért nem az jellemző általában. Mivel már 30-40 éve is mai szemmel is normális rendszerek készültek. Mégha alu vezetékkel is, amit javarészt elég csak karbantartani és működhet tovább.
Az újabb naaaagy fogyasztók és/vagy az új áramköri részek pedig hozzáadhatók a mai elvárások szerint.
A műszaki ésszerűség, pénztakarékosoág és nem mellesleg a zöld szempotok szerint.
Szia, nyár végén volt téma, most sikerült újra ezzel foglalkoznom. Csináltam képet. Ott van minden. Felülről a bal szélső fehér kábelen érkezik a 3 vezeték a kapcsolóhoz, a jobb szélsőn megy a lámpáig. Ezt szeretném kapcsoló+aljzat kombóra cserélni. Köszi.
kötődobozokon keresztül közösített fázisok és nullák ilyen jellegű összekötése tilos, nem szabványos, valójában meg normálisan kivitelezve, hibátlanul működik.
Ez - "Érdemes szintenkénti elosztókat is szerelni, ha olyan nagy az épület" - konkrétan eddig is asztalon volt, és senki sem mondott neki ellent.
A kérdés a konkrét kialakításra vonatkozik, egyrészt a "mit kellene az előírás alapján csinálni", és a "hogy szoktuk a gyakorlatban skála" között.
Hivatalosan lehetne mondani, hogy a nálam jelenlegi használt, kötődobozokon keresztül közösített fázisok és nullák ilyen jellegű összekötése tilos, nem szabványos, valójában meg normálisan kivitelezve, hibátlanul működik.
A másik dolog meg az, hogy mindegy mit mond a szabvány, 10-ből 8 helyen így csinálják (mert gyorsabb, olcsóbb).
(és amíg nem sittelnek le érte senkit, vagy nem lesz nagyobb baj, addig ez a (a szemlélet) marad)
Ha nincsenek előzmény ismeretek, és a 4-ik kérdés után derül ki, hogy mi nem lett figyelembe véve - és ellentmondás kerül elő az addig elhangzottakkal - az nagyobb gáz szvsz.
Sajnos sokan elkövetik azt a hibát fórumokban, hogy egyetlen hozzászólásban száz kérdést tesznek fel, márpedig akii ért a szakmájához, annak nincs a szabadideje egyszerre száz válasz megírására (sőt, a hosszabb bejegyzéseket el sem olvassák), ezért egyik kérdésedre sem fog választ kapni. És jön a megsértődés, hogy "velem senki sem foglakozik?" :)
Ha viszont ugyanazt a száz kérdést időben szétszórva egesével-kettesével teszed fel, akkor viszont mindegyikre fogsz választ kapni.
Ha megnézed az ideírogatókat, az elvileg gyakorló kivitelezőknek - bár elek szerintem csak észt oszt - kb 180-kal ellentétes véleménye van, lehet.
Elnagyolva, pl emeletenkénti fí / pazarlás környezetvédelem - vs 1 fí az egész házba de azt is meggondolandó..
(90 előtt meg amúgy sem volt fí, és mégis jó volt minden alu vezetékekkel is)
Szerinted?
Elhangzott 1-2 mondat a szeparált körök fontosságáról, mármint, hogy minden legyen külön - ha lehetséges - de szvsz 1 szint felett ezt úgysem csinálják meg.
Olyan érzésem van néha, hogy 1 dolog vesézése kapcsán nem mennek végig a dolgok, és eddig csak tippeltem, hogy miért nem.
Komolyan mondom, hogy ha nem lenne olyan gány az emelet kivitelezése, hagynám a csudába az egészet, max a mosógép konnektort kábelezném újra.
"mondtam, hogy kuka a ház rencere, újra kell csinálni. igazam lett."
Nincs igazad, még nincs, ez kb a "távgyógyászat" kategória.
Ezt más sokan mondták nekem, de amikor rákérdeztem, akkor
- egyik felük nem tudta elmondani, hogy ő mit ért szelektivitás alatt: nem ismerte a szó értelmét, csak mindig erre hivatkozott, amikor sok százezerrel lehúzta a balek ügyfeleit,
- másik felük pedig olyan érveket hozott fel, amitől szétröhögtem az agyam :) pl világítási körön előforduló zárlat esetén (tehát 30 évente) nem teljes sötétségben kell eljutni az elosztóhoz.
Van az érthető (indokolható) szelektivitás és van a tudatlanságból illetve nyereségvágyból elkövetett szelektivitás.
"Kábeltervet készítek 3 kör helyett már 17-nél járok"
Létezik anyyi amper, amit régiszar vezetékeken csak sok áramkörrel lehet jól szétosztani. Pl ha a lakásba 3x50 amper jön be ÉS feltétel, hogy szükség esetén akár elektromos hősugárzókkal is ki lehessen fűteni a hőszigeteletlen lakást.
- van 4db 80-s elosztó doboz, olyan tömszelencés típus
- az egyikbe megy egy 5x2,5 és a 4 dobozból van 14 db leágazás (13).
- van 5 helységem + közlekedő + lépcsőház világítás
(+ 3 légkondi)
A kivitelezés trehány, F,B,ZS vezetékek szakaszonként átfordítva 2F,B,ZS kombinációra, és szerintem láttam valahol K,B,ZS színkombinációt is. Forrasztva + szigszalagozva minden.
A leállások 1 része közfalakra világítás - 7db, ezek alatt esetenként konnektor - illetve vannak még leállások a szobákba úgy, hogy a szarufára szögelten vitték oda az MTK-t direktben (térdfal konnektor)
Az emeleti elosztó tábla egy sima 3x16-s süllyesztett Veko (?), innen megy fel a padlásra az említett 5x2,5.
A kismegszakító szereléshez kb szét kell kapni hozzá egy beépített szobabútort, ággyal mindennel.
Nekem a legegyszerűbb az lett volna, hogy - ahol lehet - cserélem vezeték szakaszt egységesen - mondjuk 2,5-s vastagságban - + új kötődobozok és wago.
Ekkor kb minden maradna uúgy mint most (igazából ebben semmi extra nincs, csak egységes lenne a fazon és a kötések is újak)
B verzió, hogy veszek több (1 tekercs?) 3x2,5-st és - az eddig itt elhangzottak instrukciók alapján - ahol lehet direktben megyek egy új elosztó táblához:
(ez sem lenne így tökéletes, mert a leállások maradnak sok esetben 1,5-sek, de legalább a gerinc szakasz ki lennének cserélve)
- a régi elosztót megszüntetem (megpróbálok felhúzni alulról egy 5x4-t neki)
- a szekrény tetejére a falra odateszek egy 1x12-s falon kívülit, és egy 50-50-s csatornában átmegyek a gipszkartonon felfelé
- amit lehet, külön szedek, tehát lenne mondjuk
- 1 mosógép
- 2 világítás kör (itt van ahol tisztán világítás lehetne, van ahol ott lesz alatta a konnektor is)
- 1 közös konnektor kör 2-3 konnektornak
- gardrób
- 2 légkondi kör
- stb
C verzió: akkor vegyek 5-6 kiselosztó táblát és az össze szobába tegyem fel? :)
Ilyet álmomban sem :)
Más: vezetéket (mindkét végén lekötöttet) hogy lehet átmérni?
Volt egy konnektorom amit amúgy is meg akartam szüntetni - 2 szép régi prodax volt rajta + nem használtuk 15 év alatt - itt ha csak a fázis dugtam bele, akkor a műszer 35 V-t mutatott.
Ha f - 0 akkor megvolt a 235V volt
Az összes dzsumbujos kötésnél figyeltek arra, hogy a zöld sárgák csak zöld sárgával.
A barna hol 0, hol F, attól függően, hogy a kombináció 2F + B, vagy B + K volt.
Ennél a konnektornál viszont kivágták a barnát tövig, és csak a két fekete + zs maradt mind az indulási, mind az érkezési oldalon.
Működni persze így is működött - mármint 230 V volt megvolt benne - csak furcsa volt és nem értettem az okát (nincs a két vég között leágazás, vagy ilyesmi)
Lehet, hogy ezzel kezdték a kábelezést?
Ezt a vezeték mérést azért kérdeztem, mert arra gondoltam még, hogy amikor gipszkartonozták az új hőszigetelést, nem volt-e 1-2 jobb képességű, aki odavert a vezetéknek csak úgy, vagy megerősítette 1-2 újabb szöggel.
Műszerrel mérve mindenhol jó minden, műszerrel egységesen 235 V van a f-0, f - vf között, és nem tudom, hogy van-e még valamilyen más módszer is amivel hasonló esetben lehet ellenőrizni 1-1 adott szakaszt.
Nézegetem az érvéghüvelyeket, látom, hogy van ilyen: iker.
Mi van akkor, ha az adott kismegszakítóra 3 bejövő kört szeretnék tenni, akkor hogyan történik a közösítés?
(wagóznak az elosztó tábla belül? vagy 2 db kismegszakítót tesznek? esetleg 3-t érvéghüvelyeznek össze? :)
Kábeltervet készítek 3 kör helyett már 17-nél járok - by your instructions - de így is közösíteni kellene több mint 2 kört 1 megszakítóra (hogy beférjek a 18-s táblára az 5 db főelosztóval .. ennél már nem akarok nagyobbat)
Köszönöm,
Mennyivel eccerűbb lenne venni egy marék 5, 8-as wagot és spórolnám a 100 m MT kábel árát is.. :) )
A kábel másik végén található 6 db (fekete) csatlakozó aljzatba milyen dugó megy?
Mert lehet, hogy miközben hetek óta a kerek csoda-dugóra vadászol, aközben a kábel másik végére való kész toldó kábelt kap ajándékba mindenki az Ikea pénztáraknál :) amit egyszerűen elvágsz és a kívánt méretre meghosszabbítasz.
Nem a kisfesz. oldalt szokás ilyen esetben toldozni, hanem a 230V-ot odavinni, és azt kapcsolni (A kisfesz. oldalon lévő kapcsolót meg "be" állásban hagyni.
Bedugom a 230V-os csatlakozót, majd abból jön ki ez a spéci csatlakozású kábel, amin rajta van a lámpakapcsoló kb 2 méterre a dugaljtól.
Csakhát nálam kb 6 méterre kellene felraknom a kapcsolót, és nem akartam 230V-os hosszabbítóval megtoldani, így gondoltam létezik valami kábel+ehhez való csatlakozó amivel meg tudom oldani hogy megfelelő helyre kerüljön a kapcsoló.
Nem nagyon van türelmem ennyit elolvasni, mikor a lényeg lehetne négy félmondat. Bizonyos hosszúság felett átugrom a hozzászólásokat. :D
A linkelt táblázat egy 1998-ban visszavont szabványból származik, és utána jött az újabb generációs szabványok időszaka, azokból a legutolsó az MSZ HD 60364-5-52. Abban viszont kissé más értékek vannak, meg sok minden más, például nem 25 °C a környezeti hőmérséklet, hanem 30. Egy csőben/burokban 2 ér PVC szigetelésű vezetéknél 1,5 mm2-esre 13,5 A a megengedett, szóval még kevesebb, mint a Sasovitsban. ha ez megnyugtató. :) Hogy ez kevés vagy sok, azt a franc tudja, én még sosem voltam vezeték. Ezekhez az értékekhez hozzá szokták tenni, hogy így a vezető hőmérséklete max 70 °C lesz. Szerinted átlag falban átlag csőben másfeles vezetéken 13,5 A-nél nem?
Ha nem bontja meg majdnem mindegy. Azért van ez hivatalosan, hogy ne lehessen kiszedni, újrakötni Xszer, hanem egyszer a frissen megblankolt még lehető legoxidmentesebb alut kell bedugni "azonnal és örökre".
Csak így kösd. Ér "valamit", ezek a kötések nem égnek le, minden más gányolás meg igen. És csak végesetben hagyjál bent alu vezetéket, ha van lehetőség akármiféle kiváltásra, arra kell törekedni.
A csoport: vakolat alatti védőcsőbe, vezetékcsatornába húzott vezetékek (lakások belső vezetékeinek kivételével)
Miért tette zárójelbe, hogy a lakások belső vezetékeinek kivételével?
A vezetékcsatorna alatt valami iparibb csatorna kivitelt kell érteni ?
02,
Nincs egy kicsit túltolva ez a vezeték átmérő kérdés?
10 m-s réz (0,017) vezeték, 10 A-rel terhelve
- 1,5 mm2, R = 0,113 ohm, U = 1,13V, P= 11,3 W
- 2,5 mm2, R = 0,068 ohm, U = 0,68V, P= 6,8 W
Ha jól számoltam, akkor egy 10 m-s vezetéken 10A hatására
- a sima 1,5-s vezetéken, esik 1,1 V és melegszik 11 W-tal.
- míg uez a 2,5mm2-n kicsit több mint a fele.. (0,7 V, 7 W)
(szerintem mindkettő kerekítési nagyságrend, egy 2-2,5kW fogyasztó mellett)
Mit számoltam rosszul, vagy mit nem vettem figyelembe a kötések melegedése kivételével?
(kínai a gyártó és olyankor a vezeték előírt keresztmetszeténél kisebb átmérő is elég, mert magasabb az anyag minősége? (vicc))
Értem, ha worst case-re számolunk (0-24 16 A?), de akkor számolgassuk már, hogy könnyebben elfogadjam.
Olyat is megértek, hogy "van valami szabvány, ami kimondja hogy:" de a szabványoknál is időnként elő szokott fordulni érdekesség (pl kémények magassága esetében).
Ha jól értelmezem a témában idáig elhangzottakat, akkor
- kb az összes konnektor - egymás mellettiek is - összes világításkör stb min 3 (?) vezetékkel kellene, hogy menjen az elosztó tábláig és
(- ott külön kismegszakítóra kell, hogy kerüljön (?). És lehetőleg 1 csőben se menjen több mint x db vezeték.)
Szerintem a világon nincs ilyen (normál, lakó)ingatlan - x < 1% - pontosabban csak max megközelítik ezt.
Ügyetlenül zsonglőrködnél a szavakkal, te írtad, hogy:
NEM szakember jött, hanem egy marha. 100-ast csak ipari környezetben, vagy akkor szabad alkalmazni, ha a 100-as mögött van 30-as is vagy még érzékenyebb.
Én meg erre azt mondom, hogy ez hülyeség. Itt nem a javaslatról van szó, hanem előírásokat véltél közzétenni, de nem sikerült.
Ki akarom cserélni a padláson futó többfajta - toldott gerinc - vezetékeket egységesen.
Arra gondoltam, hogy padlásra belépő 5 eres MTK pontjától direktben odaállok 1-1 3x1,5 MTK-val az összes lemenő pont mellé egy falon kívüli kötődobozba (ahogy kb most is van).
Van értelme esetleg 1-2 helyre 4 eres kábelt vinni?
A szobákban 1-2 kötődoboz jellemzően kiszolgálja a világítást és a kapcsoló alatti aljzatot.
Ha mondjuk ide 2 fázis viszek le, akkor más körön lehetne az érintett konnektor és világítás.
Alapból keveset tartózkodunk az emeleten, nagy értelmét nem látom, de hátha van más szempont is.
A lámpák ledesek, a mosógép megy elég sokat, esetleg ezt lehetne 2,5-sel vezetékezni, de a mostanival sincs problémája indulás óta.
A klímák is MTK vezetékezést kaptak (10-12 m hosszú / db), és a kábelek direktben odajönnek a belépő ponthoz.
Másik kérdésem, hogyan lehet szépen összekötni 8-10 db MTK vezetéket?
Egy 10 x 20 cm (?) dobozra gondoltam + oldható wagokra.
Az összekötésre van esetleg jobb módszer?
Ha nem muszáj, akkor ide már nem tennék le egy elosztó táblát.
Másik megoldás lehet, hogy ha új kábelek lesznek, akkor megpróbálok velük visszamenni az emeletre és bekötni azokat a jelenlegi 3db kismegszakítós táblához és a táblán összehozni az összekötéseket.
(esetleg a fürit meg a két klímát 1-1 külön körre tenni)
A vezető tisztségviselő a társaság ügyvezetését a gazdasági társaság érdekeinek elsődlegessége alapján önállóan látja el.
Az ügyvezető alá van vetve
- a jogszabályoknak
-a létesítő okiratnak
és - a társaság legfőbb szerve határozatainak
----
A vezető tisztségviselőt a többszemélyes társaság tagja nem utasíthatja közvetlenül. A vezető tisztségviselő hatáskörét a legfőbb szerv nem vonhatja el.
Egyszemélyes gazdasági társaságnál azonban az egyedüli tag (mivel ő maga legfőbb szerv is egyúttal) az ügyvezetésnek utasítást adhat, amelyet a vezető tisztségviselő köteles végrehajtani.
- EGY tagú társaság esetén közvetlenül utasíthatja a tag (mivel egyedól dönt a társaság ügyeiről). - TÖBB tagú társaság esetén a taggyűlés útján utasítanak a tagok (mivel közösen döntenek a társaság ügyeiről).
"Enyém a cég >> TAGJA vagyok a TÁRSASÁGNAK. Ami TAG-ként feljogosít a társaság TELSESKÖRŰ írányításására,"
A tagoknak nincs közvetlen irányítási joguk. A társaságot az ügyvezető igazgatja egyedül, a tagok csak kinevezhetik (vagy leválthatják) az ügyvezetőt a közgyűléseken. Az ügyvezető viszont nem mindig tag, lehet akár egy egyszerű alkalmazott is (ezt írtad te is), mégis ő parancsol egyedül a cégben.
A laikusok többsége nem tudja, hogy egy KFT-t lehet úgy is "bedönteni", hogy közben nem sértesz meg egyetlen törvényt sem. Egy cég tönkremenetelének oka lehet jóhiszemű is: hibás vezetői döntések, gazdasági környezet megváltozása, behajthatatlan kinnlevőségek, stb. stb.
"a polgármester nagy nyilvánosság előtt közölte, hogy a magánszemély tulajdonosnak tetemes adóhátraléka van"
Ezzel a nyilvánosságra hozatallal valószínűleg több jogszabályt is megsértett. Adótitok, jó hírnév megsértése, stb.
"adóssága a cégnek van, nem a magánszemélynek."
Valóban lehetséges, hogy magánszemélyként nincs egy fillér adóssága sem, miközben a cége úszik az adósságban. Különösen akkor, ha a cégnek jogilag nem is ő a tulajdonosa, hanem pl egy hajléktalan ;)
"Jön a szakember. Azt mondták, lehet hogy egy FI relé csere megoldja."
Ha esetleg azt javasolná, hogy a 30 milliamperes FI relédet lecseréli egy 100 milliamperesre, akkor zavard el, mert NEM szakember jött, hanem egy marha. 100-ast csak ipari környezetben, vagy akkor szabad alkalmazni, ha a 100-as mögött van 30-as is vagy még érzékenyebb.
Amúgy a számtalan hibalehetőség között valóban létezik olyan is, aminek egy más típusú (kapcsolóüzemű tápegységekhez való) FI relé a megoldása. Tehát a relé milliampere ugyanannyi, csak okosabb a belseje.
A kicsinyke-vagyontalan kft jóval nagyobb kockázat az ügyfélnek egy komolyabb biznisz esetén. Mint a bt. kkt. pjt. egyéni vállalkozó, őstermeló, stb. formátum, ahol NEM korlátolt a felelősség.
Mert - kft esetén a tag magán vagyona alapban nem érhető el!!! a hitelező által - a többi esetben viszont ELÉRHETŐ elég könnyen
A tag(ok) sok milliós családi háza és a többi magánvagyona is tehát - a kft esetén alapban védett a hitelezőktől - a többi esetben viszont alapban elérhető a hitelező által
Megj: Nincs érdemi különbség az - elegendően ÉS nagy NEM más javára már lekötött vagyonnal bíró vállalkozás esetén illetve - vagyonatlan-szegény tag(ok)/vállalkozó esetén
Nem csak... akadnak esetek amikor támadhatók a tagok is. Lásd az imént.
----
Ugyanakkor fontos látni, hogy TÁRSASÁG (>> cég) esetén két nagyon külön dolog van. Ami sokak fejében összemosódik-keveredik és úgy már nehezen átlátható.
1. Enyém a cég >> TAGJA vagyok a TÁRSASÁGNAK. Ami TAG-ként feljogosít a társaság TELSESKÖRŰ írányításására, beleértve akár a megszüntetésést is. A tag/tagok ezt a jogot a TAGGYŰLÉS keretében gyakorolják.
2. Vezetem a céget >> ÜGYVEZETŐJE vagyok a TÁRSASÁGNAK. Ehhez nem kell tagnak lenni sem!!! ügyvezető lehet külső ember is (alkalmazott, megbízott is). De lehet a bármely tag ügyvezető IS egyúttal, ami kis cégnél szokás is. Az ügyvezető(k) a tagok döntései által szabott keretek között intézi(k) a társaság működtetésének ügyeit. Esetenként akár a tag(ok) direkt utasítása alapján...
---------- Ezen két kategória alapján lehet eldönteni a felelősségi kérdéseket is. - ügyvezető hatáskör? - tagi hatáskör ? alapon vizsgálva dolgot. ----------------
Azaz egy magánszemély több féle módon kerülhet kapcsolatba egy társasággal. ...és érdemes ezen eseteket külön-külön szemlélni. - lehet a tagja - lehet az ügyvezetője - lehet az alkalmazottja, megbízottja - lehet az ügyfele/hitelezője
Megj: az alkalmazott, megbízott, ügyfél, hitelelző esetén is vannak felelősségi kérdések is.
Fontos a különbség tétel a szerepek között, ha valaki egyszerre TÖBB módon is kapcsolatba kerül(t) a társasággal.
A Ptk. és egyéb jogszabályok kivételt tesznek a főszabály alól, és megteremtik a lehetőségét annak, hogy bizonyos esetekben a társaság tartozásaiért annak tagjai álljanak helyt.
Helytállási kötelezettség terheli a társaság tagját a következő esetekben.
ha a jogi személy tagja vagy alapítója korlátolt felelősségével visszaélt, és emiatt a jogi személy jogutód nélküli megszűnésekor kielégítetlen hitelezői követelések maradtak fenn
ha a társaság jogutód nélkül megszűnik, a ki nem elégített követelésekért a hitelező keresete alapján a minősített többséggel rendelkezett tag köteles helytállni, feltéve, hogy a jogutód nélküli megszűnésre a minősített többséggel rendelkezett tag hátrányos üzletpolitikája miatt került sor
ha a tag a tagsági jogviszonyával összefüggésben szándékosan okoz kárt szintén magánvagyonával felel, egyetemlegesen a jogi személlyel
amennyiben a társasági szerződés egy többszemélyes társaság esetében úgy rendelkezik, hogy a nyilvántartásba vételi kérelem benyújtásáig valamely tag a pénzbetétének felénél kisebb összeget köteles befizetni, vagy a fennmaradó pénzbeli hozzájárulás szolgáltatására a társaság nyilvántartásba vételétől számított egy évnél hosszabb határidőt állapít meg és a pénzbeli vagyoni hozzájárulását ezen tag nem teljesíti, ugyanakkor fontos, hogy helytállási kötelezettsége csak a nem teljesített pénzbeli vagyoni hozzájárulás összegének erejéig áll fent
amennyiben pótbefizetés előírására került sor és a pótbefizetést a tag vagy késedelmesen teljesítette, vagy elmulasztotta teljesíteni
az elismert vállalatcsoport uralkodó tagja felel, amennyiben a vállalatcsoport egyik ellenőrzött tagja felszámolási eljárás alá kerül, és az uralkodó tag nem képes bizonyítani, hogy az ellenőrzött tag fizetésképtelensége nem a vállalatcsoport egységes üzletpolitikája következtében állt be
---
A tartósan hátrányos üzletpolitika
Az fenti esetkörökön túl több törvényhely is előírja a tagok felelősségét a társaság tartozásaiért, így például a társasággal szemben indított felszámolási eljárás során ha a vagyon nem nyújt elegendő fedezetet az adós valamennyi kötelezettsége tekintetében.
Ebben az esetben a hitelező kérheti a bíróságtól annak megállapítását, hogy az egyedüli tag annak tartósan hátrányos üzletpolitikája miatt fennálló helytállási kötelezettségére tekintettel a hitelező olyan nyilvántartásba vett követelését fizesse meg, amely kielégítésére a felszámolási eljárásban nincs fedezet. A tartósan hátrányos üzletpolitikának minősül a bírói gyakorlat szerint például, ha:
a társaság és a tag között a társaságra nézve súlyosan hátrányos kölcsönszerződés jön létre;
a tag által felvett hitelhez a társaság biztosított fedezetet jelzálog vagy kezesség útján;
ha a tag üzleti célja, gazdálkodása ténylegesen nem az adós célszerű működését szolgálja, az kizárólag egy másik társaság nyereségorientált működését segíti elő oly módon, hogy a bevétel e harmadik cégtől ez utóbbi társasághoz folyt be, de a tevékenységet elvégző adós vele szemben a számláját nem állította ki, így a köztartozásait nem volt miből kiegyenlítenie.
----
A korábbi tag felelőssége
A fizetésképtelenségi eljárások körében szintén felmerülhet akár a volt tag felelőssége is a társasági tartozásokért abban az esetben, ha felszámolás alá került gazdasági társaság tartozásai meghaladják a jegyzett tőke 50%-át.
A társaság hitelezői keresetet indíthatnak, amelynek következtében az illetékes bíróság megállapítja, hogy a felszámolási eljárás megindítását megelőző három éven belül részesedését átruházó, többségi befolyással rendelkező volt tag korlátlanul felel az adós ki nem elégített kötelezettségeiért.
Fontos, hogy ebben az esetben az érintett volt tag a felelősség alóli mentesülés érdekében bizonyíthatja, hogy az átruházás időpontjában az adós társaság még fizetőképes volt, és a fenyegető fizetésképtelenség vagy a fizetésképtelenség csak ezt követően következett be, illetve az adós ugyan fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetben volt, vagy már fizetésképtelen volt, de a tag az átruházás során jóhiszeműen és a hitelezők érdekeinek figyelembevételével járt el.
A bírói gyakorlat a fenti rendelkezés kapcsán rögzítette, hogy a tag fizetésképtelen helyzetben lévő társasági üzletrészét átruházhatja, felelőssége azonban csak akkor áll meg, ha rosszhiszemű volt, vagyis, ha például ezzel hitelezői érdeket sértett, csökkentette a kielégítési alapot, vagy elzárta a hitelezőket az igényérvényesítés lehetőségétől.
Mi történik, ha a törzstőke még nem került megfizetésre, de a cég már végelszámolás vagy felszámolás alá került?
A társaság tagjának vagyoni felelősségét érintheti még az az eset, amikor a társasággal szemben végelszámolási eljárás vagy felszámolási eljárás lefolytatására kerül sor, és a törzstőke nem került teljes egészében befizetésre.
Ekkor a végelszámoló, valamint a felszámoló jogosult a még nem teljesített befizetésekre vonatkozó kötelezettséget azonnal esedékessé tenni, és annak teljesítését a tagoktól megkövetelni, ha arra a társaság tartozásainak kiegyenlítése érdekében szükség van.
Összességében rögzíthetjük, hogy azok a cégtulajdonosok, akik korlátolt felelősségű társaság tagjai, vagy alapítói fellélegezhetnek, ugyanis elsődlegesen a társaság tartozásainak fedezete a társaság saját vagyona.
A tagok helytállási kötelezettsége csupán másodlagos, a törvényben meghatározott azon esetekre korlátozódik. Amikor a tagok valamilyen törvényi kötelezettségüket nem teljesítették, vagy visszaéltek a korlátolt felelősséggel.
Az esetek zömében hatásos fegyver, ha van pénz csak nem akar fizetni a címzett.
és
Nem kell hozzá ügyvéd... sem!
A hitelező maga indíhatja az ügyet a közjegyzőnél. Kitölti az adatlapot befizeti a közjegyzői díjat és indul a buli. (persze a díjat is hozzácsapja a kért összeghez)
A címzett innentől 3 dolgoz tehet.
1. Fizet >> ügy lezárva
2. Nem fizet, de nem is csinál semmit, csak kukázza a dolgot... Ekkor a 15. napon JOGERŐS lesz és automatice VÉGREHAJTHATÓVÁ válik a kért összeg. Lehet ráküldeni a végrehajtót, nem kell pereskedni.
3. Nem fizet ÉS 15 napon belül ELLENTMOND a közjegyzőnél. Ekkor két módon tud eljárni a hitelező - beletörődik és hagyja veszni a követelt összeget (benne a közjgyzői díjjal) - perként folytatja tovább és az ítélet alapján tudja behajtani az egyre nüvekvő követelését
-----
Nyilván egy messziről láthatóan vagyontalan és üres kasszájú kft (és rt) ellen nem sok értelme van fellépni. Kivéve, ha az működik tovább vagy akar tovább működni és van esélye, hogy lesz még pénze-vagyona ...
---
A magánszemély, egyéni vállalkozó, őstermelő, bt/ kkt/pjt felelős tagja esetén viszont érdemes lehet az éppen üres kassza esetén is eljtuni a végrehajtásig!
Mert a végrehajtás az élete végéig... sakkban tartja, ha a hitelező úgy akarja.
Amire minden rendes ügyvéd legyint, hogy sok pénzért elküldheti, de értelme nem lesz. Mondjuk még azt sem tudjuk, hogy valóban kényszertörlés lesz-e vagy valami cég bedöntés, mert ugye erről ninc sinfó. Mire lesz, arra meg késő. Meg általában nem a cég dolgozik, hanem az ember, még akkor is ha külön jogi formula, valamit úgyis feketézik tovább vagy másik cég nevében, ha csak el nem tiltják.
Mivel a kft-vel van bajod alapban CSAK kft felel feléd. De csak az aktuális vagyona erejéig!!!!
Ezért balgaság egy - a minimum előírás szerinti 3 milliós törsztőkéjű és - a mérlege szerint összességében is kicsi vagyonú kft-vel sok milliós üzeletet kötni! Mert vélhetően nem lesz aki helytáll... gond esetén.
Mivel kft esetén a tagot alapban nem szólíthatod fel a kft helyetti fizetésre!!!!
Ha a kft nem tud fizetni... akkor így jártál. Mert sok pénzt bíztál egy icipici kasszájú kft-re.
-----
A kft tag (pl. a magánszemély) CSAK azért felel, hogy befizesse a kft.-be amit ígért a társasági szerződésben.
HA MÁR befizette akkor nem támdhatod meg a tagot a kft miatt. HA MÉG fizette be, akkor követelheted, hogy fizesse be azért, hogy a kft abból (is) tudjon neked fizetni.
A tagot még egy esetben lehet megtámadni, mint kivételes eset. Akkor, ha a kft törvénytelenül járt el... és ezért nem tud fizetni (kilopták belől vagyont). Mivel a tag felel a kft törvényes múködésért is.
Megj: TÖRVÉNYES úton viszont ki szabad üríteni a kft-t...
Nem kéne hülységet beszélni... van az most is, sőt azaz az alapértelmezés
kft = Korlátolt Felelőssségű Társaság!!!! A kötelezettségeiért CSAK a társasági vagyonnal felel. Kivétel, ha perképésen bizonyítható törvénysértés történt.
A korlátolt felelősségű társaság olyan gazdasági társaság, amely előre meghatározott összegű törzsbetétekből álló törzstőkével alakul Amelynél a tag kötelezettsége a társasággal szemben csak törzsbetétjének szolgáltatására és a társasági szerződésben megállapított egyéb vagyoni értékű szolgáltatására terjed ki.
A társaság kötelezettségeiért a törvényben meghatározott kivétellel a tag nem felel.
A társaság fogalma egy kicsit félrevezető: azt a látszatot kelti, mintha a gazdasági társaság felelőssége a hitelezők felé korlátozott lenne. Természetesen ez nem felel meg a valóságnak. A kft. a többi gazdasági társasághoz hasonlóan a hitelezők irányában teljes vagyonával felel.
A korlátozott felelősség a társaság tagjai tekintetében sem helytálló. A kft. fogalmából egyértelműen megállapítható, hogy a tag csak a törzsbetétjének a szolgáltatásra és a társasági szerződésben külön vállalt egyéb vagyoni értékű szolgáltatás teljesítésére köteles. A hitelezők irányában fennálló tagi felelősségről alapesetben nem beszélhetünk.
azt írod: "A korlátozott felelősség már a 97-es gt-ben megszűnt."
Akkor a magánszemély is felel?
Csak azért kérdem, mert kicsi falunkban egy maffiózó 5-7 építési kft-t döntött be és amikor a polgármester nagy nyilvánosság előtt közölte, hogy a magánszemély tulajdonosnak tetemes adóhátraléka van, akkor ügyvédi felszólítást kapott, hogy hagyja abba a rágalmazást, mert adóssága a cégnek van, nem a magánszemélynek.
Sziasztok. Elektromos régi párnához lengő fokozatkapcsolót hol tudok venni? KB 35 éves készülék, 3 állása van csak. Hogyan keressem? A műanyag burkolata dirib darab, vagy 9 db ra van törve. Köszönöm
Akkor az első bekezésed alapján bukó a dolog, a második bekezdésed alapján végrehajtást kellene kezdeményeznem. Csak kérdés megéri-e a dolog 20-60 ezer Ft-os tételnél?
"A 3,3V os tápot legalább MTL 2x0,75mm2-rel vezetném ha már másképpen nem oldható meg."
Az árnyékolatlan MTL érpáron futó nagyon alacsony egyenfeszültség a mellette futó 230 voltos erekből esetleg összeszedhet olyan elektromos szemetet, ami esetleg megzavarja a drót végin levő ketyere működését. Effajta zavarok elől lehet menekülni:
- árnyékolt kábel
- vagy 3,3 V helyett sokkal magasabb tápfeszültséget (akár 24-100 voltot) viszünk és csak a vezeték legvégén konvertáljuk le 3,3-ra
- és/vagy minél sűrűbben SODROTT érpáron visszük
- de sokszor elég a kábel végén két kondenzátor: egy 100 nanós meg egy 100-500 mikrós.
A KFT-ben a "K" betű azt jelenti, hogy a cég anyagi felelőssége nem korlátlan, a cég pillanatnyi vagyonára és a cégalapítási összegre korlátozódik. Ezen felül alapesetben egy fillért sem vasalsz ki belőlük, KIVÉVE, ha bíróság valami bűncselekményt tud rábizonyítani pl az ügyvezetőre.
Egyébként a "végrehajtás" nem azonos a "felszámolás"-sal, attól, hogy a céget végrehajtás alá vonták, attól még a cég nem szűnik meg, lehet, hogy csak átmeneti fizetési gondjaik vannak, vagy még az sem és valójában tele vannak lóvéval, csak épen nem hajlandók fizetni valakinek, aki végrehajtóhoz fordult.
"A kérdésem azzal kapcsolatban lenne, hogy ugyebár szabályellenes ugyanazon PVC falicsőben egymás mellett 230-at és törpefeszültséget (antennakábel, FTP-kábel, 3,3 V-ról táplált termosztátok tápellátása stb.) vezetni."
Igen.
A 3,3V os tápot legalább MTL 2x0,75mm2-rel vezetném ha már másképpen nem oldható meg. És a vonatkozó előírásokat így is betartani.
"...és komolyan vezélyeztetheti a testi épségünket?"
Egészen addig nem míg be nem következik valami, ami veszély helyzetet okoz. Egy helytelen szerelés is évtizedekig nem okozhat problémát, "üzemszerűen" működik míg balesetet nem okoz.
Jelen esetben kit érdekel a csúcsfeszültsége a 230 V-nak?
Erősáramú, hálózati célra csőben 450/750 V-os vezetéket szabad alkalmazni. Ezen paramétereknek (próbafeszültség, stb) megfelelő más célú vezeték mehet vele egy csőben.
Ez az erősáramos, MSZ HD 60364 sorozatú szabvány előírása.
Ettől még nyilván lehet, hogy az úttörővasúton vagy a százhalombattai halgazdaság cápatenyészakváriumában hatezer voltos a minimum követelmény, de ebben a topikban az erősáramos szabványok kerülnek szóba. Meg az otthonról dolgozás munkajogi kérdései.
Felhívom a figyelmedet a "Tételezzük fel, hogy pont 30 milliamper" mondatomra.
Szerintem ne zavarjunk össze egy laikus kérdezőt a FI relék megengedett gyártási szórására vonatkozó előírások jogi értelmezésével kapcsolatos doktori disszertációval :)
A gyártási szórások miatt 24-26 mA től működik újkorában . Majd az idő műlásával öregszik a rúgója, úgy megy fentebb a kioldóáram.A mágnes öregedése miatt meg csökken.
A FI relé működése 3 erő összegének függvénye. --mágneses hatás.(kioldó tekercs )
"napokig nem jelentkezik a hiba majd egyszer csak lecsapja."
Tételezzük fel, hogy a FI reléd olyan, hogy pont 30 milliampernél csapódik le.
Lehet, hogy a házadban van egy rakás olyan készülék (pl bitcoin bánya 50 darab kapcsolóüzemű tápegységű számítógéppel :), aminek van egy picike természetes szivárgóárama a föld felé, ami összeadva 29 milliamper, amihez elég x naponta egy 1 milliamperes plusz lepkefing (pl kicsivel párásabb időjárás) és akkor megvan a 30 milliamper és a FI reléd lecsapódik.
És még számos hasonló lehetőség van, ami folyamatosan egy hajszállal a lecsapódási határ alatt tartja a FI relédet.
Valamennyi eshetőséget lehetetlen egy fórumon keresztül kitalálni, de ha odamegy egy értelmesebb szakember és körülnéz nálad, akkor lehet, hogy öt perc alatt meglátja a tettest.
"Ha nem csak FI relé old le, akkor ott ZÁRLAT(túlterhelés) is van."
Szerintem a kismegszakító(k) valószíműleg nem a FI relével együtt csapódnak le, hanem akkor, amikor a gazdi visszanyomja a FI relét. A relé visszakapcsolásakor nagy induló áramú kapcsolóüzemű tápegységek, villanymotorok, stb egyszerre kapják meg az energiát, amit a túl gyors reagálási ("B") karakterisztikájú kismegszakítók zárlati áramnak éreznek.
Tehát ha a kismegzakítók a FELkapcsoláskor csapódnak le, akkor a nyomozás során a kismegszakító lecsapkodást kivenném a képletből.
"Akkor lehetnek egy csőben, ha minden vezeték a legnagyobb üzemi feszültségnek megfelelő szigetelésű."
230V csúcsfeszültsége 324V, de amikor én 400 voltos UTP kábelt mondtam, akkor megkaptam, hogy hülye vagyok, mert a szabvány azt mondja, hogy 550V-os szigetelés alatti szigetelésű gyengeáramú kábelt tilos az erősárammal azonos csőben vimmi.
Ámerikában kormányzati beruházásoknál állítólag csak rézzel bevont hidegen húzott acél lehet, de ha ilyet kérnék itt a boltban, akkor megkergetnének egy melegen hengerelt horganyzottal....
Komolyan nem értem. Épp most folyik egy beszélgetés itt a megszakadt földelésről, erre azt javaslod (a szabvánnyal ellentétesen!), hogy jó a horganyzott vas földelőszonda.
A levert megoldású földelő legyen minél mélyebbre leverve. 4 méter a javaslatom... talajszinttől lefelé, de legalább 3 méter (pláne, ha nincs FI relé)
Azonos befoglaló méret (>>átmérő) esetén a taljjal érintkező felület nem sokkal tér el. A kereszt alakúé egy kicsit nagyobb (+15-20% körül) a kör alakúénál.
ÉLETTARTAM szempontjából pedig a minél nagyobb anyag VASTAGSÁG számít. A vastagabb hosszabb idő alatt rohad szét.
Azonos méret (átmérő) esetén tehát a sorrend, szerintem - köracél (azaz tömör anyag) - jó vastag falú kereszt alakú - jó vastag falú cső
----
A másik szempont, hogy - a JÓL vezető talajt >> állandóan nedves - érje el minél nagyobb felülettel a földelő/szonda a minél kisebb földelési ellenállás érdekében.
Ha nem ; a Hőszigetelésbe szépen bele lehet hajtani a Mu II csövet (16-23mm ) S a megfelelő heklyen egy dobozt berakni ,s innen befúrni a benti dobozba/elosztóba .
Az elosztóban a Nulla ágat meg kell nézni, ne legyen közös nulla (amin 2-3 fázis árama is vissza tud jönni4) Mert ez mindig hibát fog okozni.
Ezért kedvelem ha a lakószint 1 fázisú (még akkor is ha a tűzhely kábele a garázsból jön )
Igen esetleg 1 helyen a N-védő nem cserélődhetet ?
A géppel vésés ; ha vizes a fal (ecset ,permetező ) akkor " csak a sarat dobálja szét "
egy nejlon sátor + ventillátor menjen a szabadba? (sima takaró fóliából )
persze, hogy meg fogom, de megmondom az őszintét, hogy ha a klíma nem hozza ezt elő, akkor ki gondolta volna, hogy ilyen gond van a házban..
Apum 80-ban (?) építette a családi házunkat, a 10-10x kötődoboz helyét az óra alatt úgy hagyta ki a kőporral, ahogy kell.
Ott most szépen látszik a horganyzott cső vége, és a kötés rajta.. azon morfondíroztam a mostani sztori alapján, hogy lehet, hogy a cső már csak annyi, ami látszik + 15 cm a falban még..
Ha így nézem, akkor tényleg biztonságosabb egy fí relés védelem, vagy legalábbis könnyebb managelni, karbantartani napi szinten.
Az meg hogy a fí gyorsabban romlik-e el, mint ahogy a vas szétrohad a földben, az egy másik kérdés.
Utcafrontra, bejárati ajtó mellé nem tennék semmit sem a hőszigre, már ha erre gondoltál.
Amit nem értek:
töki(mert már nem tudom máshogy szólítani ezt a szerencsétlent (az eladót)) megcsinálta
- az emeleti elosztó és a padlás födém közé a kb 40 mm-s gégecsöves átvezetést, majdnem lepetéztem a gyönyörtől, amikor megláttam a benne fityegő 1 szál MTK-val együtt.
(a napelem kábelek miatt volt ez akkor érdekes)
- az emeleti elosztó és földszinti között a földszintről valami merevebb, vastagabb falú csövet látok - itt is van benn egy kb 1 méteres elhúzás a két szint között - lehet hogy ez a hivatalos (?) kábelcsatornája az ilyennek (?)
- a közös sínek cseréje közben nézegettem a jelenlegi főelosztóba menő vezetékeket és akkor láttam, hogy ez a buta tulok, csak valami 20-25 mm átmérőjű gégecsövet használt az óra és a főelosztó között (és ebben van az 5db 6-s vezeték jelenleg) + a pince csatlakozáshoz meg inkább bevakolta az MTK-t.. komolyan mondom :(
"A klima bekötése lehet ,hogy "némi vizslatást igényelne"--vezeték cserélődés ?"
Itt mire gondolsz?
0 vf? ezt azért eléggé kizárnám, max akkor nem, hogy ha az utolsó csatlakozási pontokig volt mondjuk egy zöld sárga - kék - zöld sárga szakasz... ennek meg elég kicsi az esélye.
Az viszont meglepett, hogy csatlakozó sínek cseréje eltüntette a klíma emelte fesz felét (4 >> 2) nem gondoltam volna, hogy ez a dolog ennyit számít. (és a másik 2 V meg valszeg a másik csatin lesz)
"A nulla szakadás ellen nehéz védekezni.(állt. 3db feszültségrelé-vagy differenciál áramrelé +mágneskapcsoló ad némi megoldást ,bár ez sem 100% )
A túlfeszvédők megnem erre készülnek ."
Ezt így nem tudtam, köszi!
"kémény nyomvonal;
Ekkora plusz hoszt nem épitenék be..minél közelebb vinném a fel/le szálló vezetékezéshez."
Nem szeretnék vésni, de ha nem lesz jobb ötlet + az új elosztó tábla miatt úgyis vések azon a síkon, akkor valószínű hogy mégis megpróbálom valahogy kiszedni az MTK-t és valami kulturált módon mellette elvinni az zöld sárgát is. Talán falmarós flexxel lenne a leggyorsabban kivágni azt a 1,5-1,8 métert, de akkor a por miatt megölnek (:))
A jelen elképzelés az, hogy a terasz alatt lenne egy kötődoboz, és jó lenne ezt a pontot valahogy elérni a szondán lévő hajlékony akármivel. Az olyan kb 1 m, ha jól láttam.
Olyan nálam már biztos nem lesz, hogy ezt a cuccot (kötődoboz) eldugom valahová, valami alá, ennyit nem ér.
Van egy szerelőaknám a pincében, ide gondoltam még egy szondát. Az aknából van egy KPE-m a falig, tehát nem kellene padlót sem vésni a zöld sárgának.
Az akna az elmúlt 10-15 év alatt 1x megtelt a pincébe befolyó vízzel, nem tudom, hogy védőföld szempontból ez mekkora gáz.
Az akna akkor is puffer volt, most elvileg védi egy emelőszivattyú (már ha van, lesz áram, amikor szakad és villámlik.)
A fal mellett 70 cm betonjárdám van, elé, az előkertbe lenyomtam egy 2m-s 10 v 12-s betonacél rudat, majdnem koppig.
Sarokcsiszolóval megpucoltam a tetejét a rozsdától, és megnéztem az említett 300 W-s izzót a fázis és a leszúrt rúd között.
Az izzó majdnem úgy világított, mint ha a fázis 0 között történt volna a kísérlet.
Ez azt jelenti, hogy a lakás jelenlegi védőföldje kuka, odabent hasonló esetben (f - vf) 27 V mellett éppen csak pislákolt az izzó, a föld felé menő bazi nagy ellenállás miatt.
Ezt értem, tiszta.
Az a rész még nem teljesen világos, hogy miért van, volt az a 4-8 volt különbség a klímák üzembe helyezésével.
Olyasmit tudok elképzelni, hogy - a vf kiesés mellett - elszakadt volna ténylegesen a két hálózat (? vagy majdnem) - 0-vf - és a 0 potenciálom a szolgáltatótól van az oszlopról, a védőföldön lévő meg az, amit a rajta folyó áramok - csőhálózat, szivárgó áramok - éppen generálnak. (de mitől szakad el? furi, hogy egyszerre ment gallyra két dolog.
Ha tönkrement valami közös pont az óra környékén, akkor miért csak a vf szállt el, miért maradt a 0 a házban?
Mindegy, megveszem a Hensel tetőt + 2 földelőszondát és hívom az ELMÜ-t, hogy nézze át az oszloptól az óráig szakaszt. Remélem utána okosabb leszek.
Az előző tulaj a földszint és a pince között lévő elektromos hálózat kiépítést eccerűen "falazott" MTK kábel segítségével valósította meg, és most azon agyalok, hogyan tudom levinni a a jelenlegi főelosztó táblától a födémen keresztül a zöld sárgát a pince szintjére.
A jelenlegi MTK nyomvonal szerintem nem működne, szvsz fel kell szednem egy sarokburkolatot és az alatt bohóckodni valahogy.
Nehezítő tényező, hogy alul dupla sor gerendával indulnak a kefnik, szóval lehet agyalni (2 éve volt festve, anya biztos örülni fog ha nekiállok rombolni).
Azon is gondolkodtam, hogy tényleg veszek 12-s vagy 16-s vezetéket - az tényleg elég vastag - és a kémény mellett a pincéből felmegyek a padlásra - és egy másik ponton keresztül - vissza az emeleten keresztül a földszintre. Csak akkor ez +15 m (?) kábelt lenne, viszont nincs annyi felesleges vésegetés.
(Feltételezem hogy ez + hossz nem akkora probléma, a 4 emeletes ház teteje is lehet hasonló távolságra a szondától. És ott mintha csak 10-s lenne a gerinc)
Hát itt tartok most.
Ha esetleg valaki tud olyan 3 fázisú túl fesz védőt ajánlani, ami a 0 elszállástól is óvná a házban lévő köröket, az javasoljon már egy típust. Kösz.
Ha szabályosan szeretnéd kivitelezni, akkor a földelő köracéllal felállsz a padló szintje fölé, az átvezetésnél egy rozsdamentes darabbal, vagy horganyzott acél esetén gyantás zsugorcsővel, majd egy kötődobozban áltváltasz 10 mm2-es MKH vezetékre. Az a probléma, hogy ha csőben vezeted a vezetéket, később nem ellenőrizhető az összekötés helye.
Az újabb szabványok nem véletlenül nem engednek horganyzott acélt földben elhelyezni. 10-15 év alatt átrozsdásodik a vas, és akár teljesen meg is szakadhat a védőföld/nulla folytonossága.
A szabvány szerint két lehetséges megoldás van: vagy min. 5 cm betonba ágyazni a horganyzott köracélt, vagy ha ez nem kivitelezhető, akkor V4A rozsdamentes acélt kell alkalmazni.
Az STP kábel köpenyét érdemes leföldelni az egyik oldalon. Azokon a vékony ereken elég sok fesz fog esni, mérjél rá a végére, hogy ténylegesen mennyi jut oda.
Földelőszonda bekötésére, a minimális követelmény a 6 mm2 réz vagy 50 mm2 vas, de amúgy ugyanazon keresztmetszeti követelmények érvényesek rá, mint a védővezetőre. Ha védett vezetőről van szó. Ha csupasz vezető, akkor meg még pont ugyanazok a követelmények is vonatkoznak rá, mint a földelőszondára.
Azonos nyomvonal,külön védőcső. Ha nem engedsz a tőrpefeszültségre 230 voltot véletlen átkötésnél, akkor nem kell különösebben izgulni. Interferenciát okozhat.
A kérdésem azzal kapcsolatban lenne, hogy ugyebár szabályellenes ugyanazon PVC falicsőben egymás mellett 230-at és törpefeszültséget (antennakábel, FTP-kábel, 3,3 V-ról táplált termosztátok tápellátása stb.) vezetni.
Én sajnos elkövettem ezt a hibát kisebb részben tudatlanságból/figyelmetlenségből, nagyobbrészt inkább azért, mert utólagos módosításokat kellett eszközölni, és majdnem lehetetlen lett volna betartani a szabályt. Pl: a termosztátok eredetileg 230V-ról voltak elképzelve, később jöttem rá, hogy esélyem nincs pontos hőmérsékletmérésre, ha a szerelődobozban táp is van. Így minden termosztát már direktben 3,2 2.6 V-ot kap, de azt már nem tudtam megoldani, hogy időnként ne kerüljenek 230V mellé valamelyik csőben.
Felhívtam a volt egyetemi kollégámat, aki tőlem eltérően a szakmában is maradt, villanyszerelési/dokumentációkiállítási cégje van, és ő azt mondja, hogy életvédelmi szempontból különösebb aggály nincs, inkább interferenciákkal tud bekavarni a dolog, s ha ezt vállalom, akár maradhat is.
Nos, a jól árnyékolt FTP CAT6A kábelekkel minimális a zavar esélye, főleg, ha csak méteres szakaszokról beszélünk. Az életvédelmi szempontnál pedig csak számít, hogy ugye minden körnek külön biztosítéka van, ahogy a szabvány előírja, de van még az emeleti főbiztosíték, ami ráadásul differenciál, van a ház főbiztosítéka (ugyancsak diffes), és van még a kapu mellett a villanyórához tartozó háromfázisú biztosíték. Ez akárhogy is nézem, 4 szintes védelem.
Lehet esetleg még valamilyen más életvédelmi probléma, ami esetleg nem jut eszembe, és komolyan vezélyeztetheti a testi épségünket? Vagy ne idegesítsen a dolog, elfogadható így?
Köszi!
(Jelzem, hogy Kolozsvár melletti faluról van szó, de feltételezem, hogy a román szabványok nem különbözhetnek sokban a magyaroktól.)
"óránként nettó 2000 Ft már pofátlan harácsolás szerintem"
Több az már...
----
Nagyjából 145 óra számlázható egy hónapban egy alkalmazott melósra. (tudod 8 óra munka, 8 óra pihenés, 8 óra szórakozás... alapban)
Alsóhangon 400 eFt/hó nettó tekinthető tűrhető fizetésnek mostanság a képzetlenül végezhető melókért. Akkor az bizony az keépezetlen melót végző alkalmazottnak 400/145= ~2800 Ft/óra nettó. Ami legálisan kifizetve ~5600 Ft/óra (+áfa) fedezetet kíván.
---
Az önálló munkára képes átlag alkalmazott szaki illik, hogy legalább kb. 1,5X annyit keressen. Akkor az bizony az önálló szakinak 600/145=~4000 Ft/óra nettó Ami legálisan kifizetve ~8000 Ft/óra (+áfa) fedezetet kíván.
Hiány- és ritka-de keresett szakma nyilván többet ér a piacon.
----
A többi kategória ehhez lőhető be...
Megj: az, hogy sokan nem kapnak-kérnek ennyit az ő bajuk. Attól még ez a realitás alsóhangon manapság.
No és kiderült a trükközés... szóval nem tiszta a rendszer, napelemmel van megrondítva. Esetleg még ikerház is közös betáppal? Vagy szigetként megy, mindentől függetlenül?
Ki kellene iktatnod teljesen azt a napelemet, jó eséllyel az inverteren át szopat valahogyan. Az utcalámpákat nem akkor kapcsolják le? Húzzál ki minden kapcsolóüzemű és hőfokállítású cuccot, majd egyesével vissza.
Mindenesetre neked kellene tutipontosan kisakkozni, hogy mikor milyen csillagállásnál kapcsol le és meg kell ismételni ki kell váltani a hibát ahhoz, hogy biztosra lehessen menni, igen, az a bizonyos valami okozza.
Vagy vegyél még reléket és oszd fel jobban a lakást-műhelyt, hogy le tudd lokalizálni.
"ha én összeírnám mi minden van nálunk, megőrülnél :) "
Effajta hibát internetes fórumon keresztül nehéz felderíteni. Ha a szakember ott van személyesen, akkor több dolgot lát/kérdez percenként, mint amit egy fórumban egy hét alatt lehetne kideríteni.
"Szólok a kivitelezőnek hogy oldja meg a problémát."
Ha ez az az ember, aki szerint ezt a hibát az áramszolgáltató okozza, akkor inkább hívj valaki mást.
Talán ekkor jön vissza az éjszakai áram, azt vizsgálnám meg, hogy mi kap ilyenkor energiát a vezérelt villanyórától. Villanyboljer, elektromos fűtés, de ezer más dolog is lehet, ami az éccakai áramról van dolgoztatva. Persze furcsa, hogy csak hajnali ötkor csinálja, a korábbi "megjelenik az éjszakai áram" időpontokban nem csapkod le, hiszen az éccakai áram már előtte is megjelenik a házban, valószínűleg többször is. Ha a többi időpontban nem csinálja, akkor gyanúsítottként szóba jöhet egy kapcsolóóra is, mondjuk valóban pl egy hajnalra időzített kerti locsolórendszer szivattyúja.
"A gond csak az, hogy ott nincsen konnektor. Viszont ott van a kismegszakítók doboza. Onnan lehetne valahogy áramot varázsolni egy falon kívüli aljzatba, vagy létezik e konnektoros kismegszakító doboz?"
Ha kismegszakító dobozodban van két kismegszakító szélességű üres hely, arra a helyre be lehet pattintani egy ilyesféle dugaljat.
"de a szomszédom ki van akadva, hogy ez így nem jó mert fa a födém és veszélyes, mert , ha zárlat van akkor tűzveszélyes stb..."
A járdán meg ató elütheti bármikor.
De bízzon benne, hogy az autósok tudnak vezetni és bízzon abban is, hogy akik a szabványokban megengedték a padláson vezetni a kábelt, azok sem voltak teljesen hülyék.
"mi a megoldás ha valaki szerelt már és tud segiteni jól jönne mert gondolom hogy ennyi hibás nem lehet tizböl négy?"
A tapasztalt (és becsületes) szerelők jelentős része az effajta gagyi termékekhez még bottal sem hajlandó hozzáérni, ez a hosszú élet (és a kevés garanciális probléma) egyik titka. Én sok éve mér a barátaimnak sem vagyok hajlandó beüzemelni SEMMIT, amit nem én vittem oda, vagy legalábbis nem én javasoltam, hogy mit vegyen meg. Rohadt sok pénzembe/időmbe került, mire megtanultam, hogy miért szabad és miért nem szabad garanciát vállalni, most te fogod fizetni a tanulópénzt.
Aki nem becsületes, annak persze nincsenek garanciális veszteségei, azoknak elég, ha felszerelt készülék addig működik, amíg a megrendelő átadja a pénzt :)
Ebben az időszakban még mindenki alszik :) el sem tudom képzelni mi az a berendezés ami csak ebben az időben kapcsol be és napközben soha máskor. Sőt van amikor napokig nem történik semmi majd egyszer csak levágja.
napelem lett beszerelve de az júliusban.
Igen, sajnos ez a magyar rögvalóság. Mondjál valami baromságot a megrendelőnek, úgyis elhiszi és minden megy a maga útján.
"Hány forintos órabér a pénzéhes harácsolás a világodban?"
A szerintem reális óradíj tartományt úgy saccolom meg, hogy az a tevékenység, amit az illető csinál nekem, annak elvégzésére kb hányan lehetnek képesek az országban / a környéken, sürgős esetben az éppen akkor ráérő szakemberek között. Ehhez jönnek persze a járulékos költségek (költségek, improduktív percek percdíja, stb)
Tehát egy bármilyen hülye által tanulás nélkül elvégezhető könnyű segédmunka lakóhely közelében, szabadon választott időpntban: óránként nettó 2000 Ft már pofátlan harácsolás szerintem, sürgős szívműtét, amit az országban egyetlen ember képes elvégezni: korlátlan.
Én a szakmunkákat MINDIG olyanokkal végeztetetem, akikek a honlapján van óradíj, vagy még jobb, ha vannak irányadó munka-árak. Ha nincs se óradíj, sem sem ár, az a honlap/vállalkozó számomra nem létezik. SOHA nem kérek árajánlatot olyantól, akinek előtte nem láttam az árait. Ha több honlapon hasonló óradíjakat/árakat látok, akkor nem a legolcsóbbat, hanem a hozzám legközelebb lakót választom.
"Az elmúlt hetekben a FI relé 5 és 5.15 között le szokta csapni a rendszert."
Elektromos Sherlock Holmes első kérdés: mi történik ezekben a pillanatokban? Tehát melyik családtag éppen mit csinál, melyik elektromos berendezés éppen mit csinál?
Második kérdés: mi változott meg a házban és a ház körül azon a napon, amikor elkezdődött ez a hiba-sorozat?
"Beszéltem azzal aki a villanyt szerelte. Ő azt mondta az EON rendszerében lehet a hiba. "
Próbálj meg olyat is megkérdeni, aki kevésbé hülye az elektromossághoz.
Értelmes szakember többnyire képes levadászni a fi relé lecsapkodás okát, de ez a folyamat nem öt perc és olykor többször is vissza kell menni a házba, tehát peches esetben drága mulatság is lehet.
"mit képzelek, hogy én mondom meg az árat, hová jutott ez a világ."
Ez orosz rulett. Ha valóban túl alacsony árat adtál meg, akkor kb 90% (nagyvárosoktól távol kb 75%) az esélyed arra, hogy aki így is elvállalja, az vagy szakmailag lesz igen gyenge és/vagy be fog csapni valahol.
"A harácsolás, a gyors markecolás, a "hol van egy kis pénz okosba, gyorsba uram"
Ez nem mindenkinél kortünet. Van, aki csak látja, hogy félévente változnak a munkájára vonatkozó törvények, ezért nem érzi biztosnak a jövőjét.
"A Gyenesdiási lángosos sem azért adja 3300 forintért a lángost, mert hisz abban, hogy jövőre is kinyithat."
És lehet, hogy igaza van. A pandémiára hivatkozva a teljes vendéglátóipar padlóra lett küldve és a tönkrement szállásokat, éttermeket és lángossütőket vajon kik fogják fillérekért felvásárolni?
"A hatóság teljesen tehetetlen, száz és ezer átverés történt idén is"
A hatóság arra mozdul, amire utasítást kap a politikusoktól ÉS pénzt is mellé, hogy az utasításnak eleget tudjon tenni. De a pénzt a politikusok inkább zsebre vágják, ez megy itt harminc éve: az állam mindig csak a legszükségesebb dolgokra költ és arra is épp csak annyit, hogy a mindenkori kormánypárt ne veszítsen túl sok szavazót. Amikor ezt a számítást elrontja a kormánypárt (kevesebbet kellet volna lopni a közpénzből) azt hívják kormányváltásnak :)
Tehát nem igaz, hogy a hatóság tehetetlen, csak az a pénz, amiből az élet minden területére kiterjedő fogyasztóvédelmet lehetne fenntartani, az a pénz több mint 30 éve minden évben véletlenül eltéved egyes magánzsebek irányába.
Én csak azt nem értem, hogy havonta kétszer mi olyan egészségtelen a Mekiben. Ha már pont a diási lángososba futottál bele, aminek az árfekvése idén harmad ennyi sem volt :-) Többi is ilyen jól megalapozott szakértés?
Nemrégiben "bátorkodtam" egy munkára jelentkezőket toborozni, és "merészeltem" kiirni egy árat.
Ez úgy nézett ki, hogy "erre és erre a munkára keresnék szakembert, az én költségvetésem ennyi és ennyi, akinek ez megfelelő összeg, kérem jelentkezzen"
Erre a Facebookon elindult a lavina, meg akartak kövezni engem, hogy mit képzelek, hogy én mondom meg az árat, hová jutott ez a világ... Volt aki azt irta, hogy
azt kivánja, hogy haljak bele az épitkezésbe, ha én akarok ajánlatot tenni a munkásoknak, hogy mennyi a költségvetésem.
Meg vannak bolondulva az emberek. Érthető! A harácsolás, a gyors markecolás, a "hol van egy kis pénz okosba, gyorsba uram". A Gyenesdiási lángosos sem azért
adja 3300 forintért a lángost, mert hisz abban, hogy jövőre is kinyithat. Most kell megfogni az éhezőt a vásárban. Úgyis megveszi a gyereknek a kürtöskalácsot 4 ezerért,
majd hazafelé anyázik. De újra visszajön. Ez kicsit olyan mint a Mc. Donalds. Mindenki tudja hogy egészségtelen, mindenki véleményt is ad ennek, de mindenki evett és mindenki enni is fog ott.
Vagy az Iphone, amiről a legtöbb rajongó is úgy gondolja, hogy durván felárazott, értékének ötszörösét kéri a gyártó érte, ráadásul a hireszteléssel ellentétben hemzseg a hátrányoktól az android
rendszerekkel szemben, de mégis az Iphone fanok azt várják, hogy majd a következő Iphone - ami 800 ezer forint lesz - talán már egyel jöbb. Semmiképp sem vennének Androidot, mert "az szar, inkább megvárjuk az Iphone 44-et másfél millióért, 22 év mulva"...
Visszatérve az épitőipar jelen helyzetére: aki pénzt akart keresni, már évekkel ezelőtt külföldre járt dolgozni, és most is. Aki itthon maradt, és jó szaki, az tele van munkával, és egekbe húzza az árait. Ehhez igazodnak azok a semmirekellő barnabőrű hableányok (akik érdekes módon az élet minden területén feltünnek, ahol pénzszag van, és ahol át lehet verni honfitársaikat), szóval a youtuberól tanult gipszkartonos is azt képzeli, hogy ha más (a valódi szakember) 13 ezer forintért burkol egy nm2-t akkor neki is ennyi jár. És mivel ehhez zárkóznak fel a többiek is, ezért a szerencsétlen munkaadó (épitkező, felujitó) nem tud mit tenni.
És ahogy irtad igen, ezek a "szakik" (...) holnapután majd be fognak csengetni, hogy "uram, van valami munka, félárban megcsinálom". De most ők is szakembernek képzelik magukat, és az áraiikat oda igazitják, ahol az a kevés itthon maradt mesteremben van. Vállalkozói igazolványuk sincs, a legtöbbször valamilyen ismerős cég számláz. Természetesen egy forintjuk nincs, mindenre előleget akarnak markecolni. És persze a végtelen nagy pénzéhség, és fennhéjázás. Szinte "uramnak" kell őket szólitani, mert a lelkük megsérül, ha meg meri mondani az ember, hogy azt a téglát nem jól tették be. KÉpesek másnap már nem jönni.
A hatóság teljesen tehetetlen, száz és ezer átverés történt idén is, fórumok tömve az "anyagelőleges" indiánokkal, a rendőrség lezárja a nyomozást, kár is elinditani.
Amit tehet az ember, hogy addig keresgél, amig megtalálja azt a szakit, aki elvárásainak megfelel. Mert az elsőre nem fog megjönni. Elöl a hiénák vannak, voltak és lesznek. Ki kell várni amig a vérszagra érkező hiénák (mert hogy rettentő erőszakosan telefonálgatnak) elódalognak, és valahol hátul lesz egy-két olyan, akivel érdemes szóba állni.
A legjobb, ha az ember magának csinálja amit tud, feltéve hogy van ideje, kedve, türelme és kitartása. Mert hogy az épitőopar nem akadémia, de még csak nem is egyetem. és ezt sokan elfelejtik, amikor a lábát csókolgatják a kiérkező iparosnak, hogy tiszteletét tette egy fél órára, három másik munkája közé ékelve. Itt valami rettentő betegesen felborult az egész.
Aki tisztelettel tartozik (ha már erről beszélünk), az az, akinek a pénzemet adom. Nem nekem kell kezitcsókolomozni az iparost. Neki kellene megköszönnie, hogy rábiztam a házam, és neki adom a vagyonom (szó szerint).
Beteg fejek. De hát balkán. Mitől várunk mást? Egy országgal arrébb élve eszik az embereket a fagyos utcán. Messze van nyugat...És mindig is messze lesz.
Van egy Szolnokon kb 3 éve épült ház. Az elmúlt hetekben a FI relé 5 és 5.15 között le szokta csapni a rendszert. Van amikor napokig nem történik ilyen. Van amikor több napon is egymás után. Amikor visszakapcsolom akkor a kinti villanyóránál levág 1 vagy 2 biztosítékot is. Amikor azokat visszakapcsolom akkor minden működik tovább. Nem vág le a FI relé ismét.
Beszéltem azzal aki a villanyt szerelte. Ő azt mondta az EON rendszerében lehet a hiba.
Nekem egy 6kW-os van, 3x10 kell neki, nekünk volt 3x16, én is csökkentettem a teljesítményét 3-ra, aztán növeltem 3x20-re, most 5-ön megy.
Múlt héten adtam be 3x25-re, utána mehet 6kW-on. Nem volt gondom vele, én a kazántól független hőkorlátot egy csőtermosztáttal oldottam meg, nem kellett dolgoznia még egyszer sem.
Ja és nálam is padlót fűt, kb. 70m2-t. Én azért használom, mert így használom ki a C tarifámat (szolgáltatónál dolgozom).
Attól függ hol van a buli és mi az igényszint. Legtöbb helyen a TV mellé kell húzni a tyúkbélt onnan wifi fészbukozni... TV-hez 1 méter koax és csókolom.
Normálisabb helyen a számítógépguruhoz megy a tyúkbél a plafonhoz ragasztva, sarokbanlehozva (panelfalon is átlőve) ott ugye router satöbbi, majd panelfal alján kábelcsatornát felfúrni (tök egyszerűt) és körbe a szobában átvezetni ahova kell. Nyilván itt is mi a fontosabb, mi az igényszint... Lent azért jobb, mert lehet falon kívüli konnektorokat is felszerelni egyúttal. Ugye panelről van szó, és ott kriminálisan rossz helyre rakják a gyári helyeket, na és a védővezető is mesés.
A legjobb az lenne, ha az optikai jelet lehetne ide-oda szétküldözgetni a bejárati ajtó fölé helyezett központi egység után ugyanúgy tyúkbélen minden szobába és ott lenne egy csodaszappantartó. Biztos, hogy létezik ilyen megoldás is, csakhát van annak ára is azért nem találkozunk vele. Hasonlóan ahhoz, mint amikor a FI-relé őrült minden szobának külön kismegszakot és firelét rak fel :) mint a szállodákban.
Takarás előtt műszaki ellenőri engedély kell, naplózva.
A megvalósulási dokumentació meg kézikocsin érkezik, annyi dokumentumból áll.
A megrendelőnek meg mondom mindig, hogy tessék fényképezni. Engedélyköteles tevékenységnél meg tervek vannak, az esetleges módositások dokumentálva, tervezővel jóváhagyatva.
Vedd a fáradságot és olvasod el posztot! A hibákat ő sem vette volna észre, esetleg nem is gondolta volna, hogy ha 1-2 héttel előrébb vannak.
Mit mondanál annak a megrendelőnek, hogy ha szeretné elkérni a lakás villamos hálózat felújításáról a nyomvonalakat, bekötéseket, a hozzájuk tartozó áramköri rajzokkal együtt?
Nem kell mondjuk műszaki raj szinten, csak értelmezhető módon legyen meg, mondjuk cm-s kiosztásban.
Azt a tyúkbél optikait kitűnően be lehet ragasztani a födém széléhez a sarokba, csak a 90 fokos fordulókat kell egy kicsit ívben vinni. Az a hézagkitöltő akril például tökéletes erre a célra.
Persze hogy nincs megszakítva, mert akkor ott lehetne lopni az áramot.
Szerintem ne foglalkozz az utolsó 1 méterrel, feltételezem, hogy eleve valami vastagabb mű köpenyes kültérit húztak be a padlásodon keresztül is.
Ha nagyon zavar egy látható, "porszívócső mentes" rész, akkor még mindig meg lehet azt tenni, hogy veszel lépésállót uabban a színben :), mint amibe addig futott - akár 1gyel nagyobb átmérőt is - és hosszában felvágva utólag ráhúzod arra az 1 méterre. Sok értelme nincs, nem előírás vagy ilyesmi, de az okosok ezt megmondják.
- nem nagyon érzem indokoltnak az utóbbi időben elszabadult munkaerő költség növekedést. Eddig sem volt olcsó, most már kifejezetten nem az.
Azt gondolom, hogy nem sok mindennel lehet indokolni egy 50-100%-s emelést, max azzal, hogy az idióta támogatásoknak köszönhetően az emberek egy jó része még ezt is benyeli.
Az anyagköltség növekedés is még hagyján, de egy része annak is nevetséges (zsákos falazó osztrák obi-ban uannyi mint itthon).
Tervező, jól menő építész ismerős betonozta a teraszát, mert a kapott ajánlat már neki is sok volt.
Amikor kicsit felhősebbek a dolgok - 2009-2013 - akkor megy sírás, meg hogy segítsünk nekik, nincs munka, blabla.
És van rá esély 2022 után is lesz valami hasonló, csak sokan még ezt nem hiszik.
- a másik a szakértelem + kivitelezés minősége. Erről itthon (!) sosem voltunk híresek. 2-3 blogot olvasok - kiszámoló, portfólió - ott ajánlotta valaki kömkel egyik utolsó bejegyzését.
Az illető valami építész, kiment egy budai puccosabb részre - milliós nm felett bőven az árak - és dokumentáltan elkezdte sorolni az új építési ház kivitelezési hibáit. Konkrétan 1-2 dolog életveszélyes volt.
Állítólag a környéken már ismerik az autóját, ígértek neki szélvédőbetörést, ilyesmit.
A lakásos portfólió fórumon meg valami melós - szó szerint ilyesmi szokott lenni a nickje is - citálta ezt a posztot, és elkezdte mondogatni, hogy nem lesz ez így jó, mert nagyon sok pénz forog kockán, és az illetőnek még ebből baja is lehet.
bakker, mondom, ez azért gyomorforgató.
Nem elég, hogy egyesek igénytelen, szar, tróger melókat végeznek - tisztelet a kivételnek - de drágán is, és aki emellett a minőséget még szóvá teszi, az kaphat az orcájába.
Gyönyörű hely lett ez az ország na.
A többi dologra - éves felülvizsgálat - meg igaz az, hogy te vagy a kivétel :)
"Én egyébként inkább vezetném azt a vékony optikát egy sarokban, szegélyben, valahol nem túl szem előtt máshova, mint ilyen borzalmakat köttessek, de nyilván saját lakásában mindeni azt csinál, amit akar."
Igen? Én is a bejárati ajtó felé rakattam (akár szép-akár-nem !)
Mert a kedves "telepitő-szerelő előadta ; minimális hajlitási sugár 2cm. tehát minden saroknál kilátszana !
A másik; 3db TV telefon 3db PC csatlakozási pont esetén "legcélszerűbb lenne "a legtávolabbi szobába a tv alá betenni azt a dobozt ! S a 2 koax ,1 telefon, 3db UTP kábelt végig vinni a lakásfalán!
Persze mert méterre fizetik a szerelést !
Igy meg egy "T" szerű elosztás lett, a plafonsarokban végig vive 1 UTP , 1 koax ,Hungarocell diszcsikkal eltakarva .
Sajna utólag nem sokat lehet tenni, ha tervezéskor még nem volt kábelTV sem --internet +pláne!
A kérdés alapján ítélve... hívj egy villanyszerelőt!
Megfogja oldani mindkét feladatot. Az elsőt könnyen-gyorsan, nem túl sok pénzért (~10-15 eFt piaci áron). A másodikat kicsit nehezebben alighanem (az lehet akár 20+ eFt is).
Nem akarok még a táppal is barkácsolni, maradnék a gyári megoldásnál.
Atis57
Az a rész vasbeton, nem szívesen vésném.
A konyha rész ÜGP fal, behúzható lenne, de reménykedtem, hogy egyszerűbb lesz.
SaInZaTic
Igen, elfelejtem a házi gányolást. Egy falon kívüli konnektor nem tudom mennyivel rondább, mint egy falon kívüli megszakító doboz, pláne egymás mellett? Ha pedig nem oda teszem, a kábelcsatorna használata elkerülhetetlen. Egyik se szép.
A konyha is felejtős lesz. Ez nem a ma használatos gipszkarton, egy 84-es építésű házról van szó, korszerűnek nem nevezhető megoldásokkal. Ez a fal egy ÜGP ( üreges gipszperlit ), a benne futó üregekben oda lehetne húzni, de szerintem többe kerülne a leves, mint a hús. Emlékeim szerint a konyhaszekrény tetején van egy fel nem használt, utólagosan behúzott két vagy 3 eres lapos vezeték, az elszívó miatt lett odahúzva, azzal talán tudok valami kezdeni, megnézem.
És még egy kérdés:
Van manapság olyan szaki, aki egy ilyen piti melót elvállal egyáltalán? Mibe fájhat ez a mutatvány ( megszakító dobozból áram kiszedés+ falon kívüli konnektor ) ?
A 30 éves cucc mitől lenne feltétlenül kompletten kuka? A világon semmi baja nincs nálam se, pedig full alu vezetékezés. Köszöni szépen bőven jó arra amire eddig is az volt.
Az a néhány komolyabb Amper igényű eszköz ami mostanság lett (pl. indukciós főzőlap). Kapott egy-egy külön 4 mm2-es réz vezetékezést és kész...
Bolond lennék, ha miliós összegeket ölnék egy teljes vezeték cserébe, mert minek?! A 30 éves alu vezeték tutira jó lesz még másik 30 évig, vagy még tovább.
Felszereltem a napokban 10drb a képen láthato meg ehez hasonlo kinai xart mindenikkel kűlön távirányitó van de sajnos a tizböl négy nem működik nem tudom ,hogy rá kell programozni vagy mi a megoldás ha valaki szerelt már és tud segiteni jól jönne mert gondolom hogy ennyi hibás nem lehet tizböl négy?
Házilag, ha ez a kérdés felmerült benned ebben a formában, te ne nyúljál a kismegszakítókhoz.
Fel lehet rakni oda egy falon kívüli konnektort, "gyönyörű" lesz.
De nem tilos, semmi szabály nem írja elő, hogy a vezeték nem lehet lakásban kábelcsatornában, vagy nem lehet a fejed felett egy nagy ronda falon kívüli konnektor.
A konyhádban lehet fel lehet használni azt az eret, lehet nem.
Inkább utóbbi, mivel sajnos védő földelés nélkül a 21. században nem teszünk konnektort, a kapcsolónál meg nincs földelés, tehát eleve bukó.
Mondjuk ahol gipszkarton van, ott általában modern a szerelés és csövekben vannak a "villanyvezetékek", tehát a konyhában a "környékbeli" dobozokat megkeresve át is lehet kötni, át is lehet húzni, általában nagyobb felfordulás nélkül.
Majd megoldja, aki megcsinálja a modem akármi konnektort is.
Én egyébként inkább vezetném azt a vékony optikát egy sarokban, szegélyben, valahol nem túl szem előtt máshova, mint ilyen borzalmakat köttessek, de nyilván saját lakásában mindeni azt csinál, amit akar.
"Én nem értek hozzá, de a szomszédom ki van akadva, hogy ez így nem jó mert fa a födém és veszélyes, mert , ha zárlat van akkor tűzveszélyes stb..."
Feltételezem, hogy az oszlop és az óra között a méretlen szakasz - az áramterhelés szempontból rendesen túlméretezett keresztmetszetű vezetékkel - sehol sincs megbontva, kötő dobozva téve.
Az elosztó pont jó ! Onnan egy 30cm---xxx cm-s kábellal kihozod a Fázis-nulla -védővezetőt. s felraksz egy falonkivüli dugaljat (esetleg kettős dugaljat,persze be is vésheted )
Az a konyha kapcsoló alatti dugalj --nehezebb nincs Nulla -védővezető,s csak 1 ered van pluszban is.
A mérő alól hány vezeték indul a főelesztód felé ?
- 3(5) vezeték >> FÁZISok(fekete) és NULLA(kék) és PE(zöldsárga)
5 jön ki - ahogy írtam - tehát valszeg 5 is indul.
Hol van a TN-C >>TN-S szétválasztás azaz 2(4) vezetékről 3(5) vezetékre váltás kialakítva.
Honnan érekzeik a 10-es zöldsárga és miért oda érkezik ahová?
passz, passz, nem kérdeztük, de nem is mondták..
Az ingatlanba BEérkező vízcső/gázcső/stb. hol van a zöldsárga rendszerbe bekötve? Jó helyen van-e ott és egyáltalán bevan-e kötve?!
Ha van valahol jelenleg, akkor annak állapota, minősége ismeretlen - lehet, hogy ki lehetne mérni, ennek nem látom értelmét - mi pár éve a belépési pontokhoz viszonylag közel összekötöttük a csöveket.
Nagy truváj nincs.
Kijön a szerelő - a tapasztalt - és remélhetőleg először megnézi az oszlopot meg a fali kötéseket.
Ha ez megoldja a problémát (?) - megméri és jónak tűnik - akkor örülünk, ha nem, akkor meg plomba bontás.
Az ellenőrzés miatt valszeg akkor is megkérem a plombabontásra, ha a hiba oka az oszlopon volt (és megszűnt).
Ha leszedi a fedlapot, akkor fedlapcsere és vezetékáthúzás (ha lehetséges, ha nem, akkor marad a 6-s alu egy lehetséges 25-re bővítést még ez is elbír).
Ha rossz a földelésem, akkor egyeztetünk, megcsinálom amit kér, mond, és visszajön egy egyeztetett másik nap.
Ebben az esetben az elosztón lévő földek (?) madzagjait lekötöm, leszigetelem és soha többet nem használom. (nem fogom kivésni a falból, hogy megnézzem merre ment, vagy hasonló)
Végső állapot után az első táblán mérés, + anyagiak rendezése, papírmunka (ELMÜ-nek is kell valami, hogy miért lett leszedve a fedlap)
Azt várom tőle, hogy az oszloptól elosztó tábláig szakasz garantáltan jó és szabályos legyen. A többit vagy megoldom én, vagy keresek majd rá valakit.
Ha valamit másképp kellene, írjátok meg. Köszönöm.
(egy vellanyszerelő még azt is javasolta, hogy szóljak az ELMÜ-nek, hogy villóznak a lámpák odabent néha, ekkor aznap kijönnek pár órán belül, és ingyen megnézik az oszlop, fal, óra hármast (mert ez elvileg az övéké) Ha fals volt a dolog, akkor került 7000 Ft-ba egy indokolatlan kiszállás (vagy hasonló). Lehet, hogy ezt is ki lehetne próbálni, de szerelő lesz elsőre is)
Sajna ilyen az élet, de a 70 es években is elkértük a napi 500Ft-t (ez akkor a havi fizetés 1/4 volt)
Ha ma kérnék ennyit ?
"De akkor legyen róla papír, szabályosan etc." Ez Magyarország, itt 550 éve (Mátyás király óta )
nem szokás papirozni --csak "okosban".Legtöbbször a megrendelő kéri az ezen irányú folytatást!
"Feltételezem, hogy te évente - vagy ahogy elő van írva, ajánlva - hitelesített műszerrel,....."
Igen mielőtt kimegyek valahová kipróbálom a hitelesitett műszert.....Igy évente akár 120-200 mérés is van egynémelyik dugaljamon.
Természetesen a gáz -viz rendszerem is olyan ,ha lekapcsolom a főkapcsolót (a riasztó ,tűzjelző ,gázérzékelő ) lezárja a mágnes szelepeket. De ezt WiFin keresztül is megtehetem.....
S ezt is évente megnézi az" ismerős", én meg barterben Nála nézelődök.
A kiszállás + az óradij sajna igy adódik.De mivel ezután kell bevallani a jövedelmet ?Hogyne ,hogy valami" iróasztal mögüli általányt kivessenek "-s azt fizessem be!
A nagyfejesek problémája ,hogy ezt sokalják, a köznép elfogadja (tud mást tenni ? )
Itt mindenki attól szokott megakadni ha a 120 000Ftból ,a kedves megrendelő leakar alkudni 12Ft 20fillért. Mert ha onnan indulna ,hogy 90eFt .....s nem kér ezt azt?
Tehát maradjunk a szakmai részeknél , az üdvözitőbb !
Lépésállót rá lehet tenni a fa szerkezetre, át lehet vezetni ha födémen.
Egy teljesen faházban(!) mivel szerel villanyt a szomszédod, hol mennek a kábelek, a nulltérben teleportálnak....?
..kérdezd meg tőle, aztán akkor innen gondolja át.
Ennek az oka is az, amit itt épp fejtegetnek, nem akarta a lakásodat szétverni, a padláson meg elfér az a vezeték, minimális a vésés, kosz, pusztítás..
ELMŰ-s villanyszerelő a ház külső falán elhelyezett villanyórától a padláson keresztűl húzta be a lakásba a kábeleket, a padláson műanyag lépésálló csőben futnak a kábelek egészen addig a pontig, ahol a födémen keresztül becsatlakoznak a lakásban a kapcsolótáblába.
Én nem értek hozzá, de a szomszédom ki van akadva, hogy ez így nem jó mert fa a födém és veszélyes, mert , ha zárlat van akkor tűzveszélyes stb...
Sziasztok. Digi akarja behozni az optikát a lakásba. Én nem akarom a régi, eltűntetett kábelt kibányászni+eltűntetni+festeni, ezért azt találtam ki, hogy csak a bejárati ajtón belülre hozatnám, oda lenne a modem (ont??) és a router is elhelyezve. A gond csak az, hogy ott nincsen konnektor. Viszont ott van a kismegszakítók doboza. Onnan lehetne valahogy áramot varázsolni egy falon kívüli aljzatba, vagy létezik e konnektoros kismegszakító doboz? Házilag meg tudom ezt oldani, vagy kell hozzá szaki?
Másik kérdésem.
Asszonykának felszereltem a konyhába egy rúd porszívó tartóját a villanykapcsoló alá. Namost, itt sincs konnektor a töltéshez. A fal gipszperlit vagy gipszkarton vagy mit tudom én, pontosan hogy hívják ( egy 8cm vastag gipsz fal, amiben szabályos közönként henger alakú csatornák futnak függőleges irányban ). A villamossági boltban az eladó mutatott egy kettes aljat vagy fészket, amit be kell vésni a gipszbe ( gondolom valahogy rögzíteni, talán körbe gipszelni? ), és amibe két akármilyen akármit beszerelhetek ( nekem ugye egy kapcsoló és egy konnektor kell ), és egy közös kerettel már kész is. Ezen felbuzdulva ki is kaptam a kapcsolót. Ez annak idején 2 külön lámpát kapcsolt, később egy maradt, ezért az egyik ág le is lett kötve, a kapcsoló pedig egyes. Bent csak szürke vezetékeket látok: egy-egy szürke a kapcsolóba fent-lent, egy szürke leszigszalagozva félrehajtva. Ebből hogy lehet nekem konnektorom?
ilyenkor - beruházás valami értékesebbe - a következőket szoktam nézni:
- milyen családi helyzetben vagyok (egyedüli, gyerekes, van megtakarítás, ilyesmi)
- mire kellene az adott dolog - csak úgy, erről próbálom lebeszélni magam akkor is, ha megtehetem - vagy pl munkába mert ezzel dolgozom napi szinten
- és akkor jönne az, hogy az új az mennyivel jobb, drágább, és mennyivel többe kerül fenntartani, mint egy régit (aminek időnként szintén van meghibásodása)
Újragondolom a vezetékezést, most meg mindjárt elmegyek egyet tekerni :)
illetve szerintem te másról beszélsz folyamatosan.
Ha azt mondja a szaki, hogy óránként 10-15e a és 10e, hogy kijön - kerületi szerelőről van szó természetesen, és időbeo-ban is 100% hozzá alkalmazkodás van - legyen.
De akkor legyen róla papír, szabályosan etc.
Ezzel az árral akkor most kb havi bruttó 2 millióról beszélünk, amit katásan is lehet tolni, azt erre találták ki.
Nem tudom, hogy miért ragadt be ez az ingyen keressen hibát, idézd már kérlek, ahol én ezt leírtam.
"Arról nem is beszélve, hogy eddig nem tűnt fel, hogy nincs földelőszonda sehol?"
Feltételezem, hogy te évente - vagy ahogy elő van írva, ajánlva - hitelesített műszerrel, vagy ilyet használó céggel körbeméred a lakást, megnézed a kötéseket a dobozokban, jól gondolom?
Emellett nézed a víz gáz rendszereidet szakemberrel cseréled, ami elavult (pl fél colos, colos horganyzott csövek) , stb, stb.
Azért mert elvégeztél valamilyen építőipari (?) alaptanfolyamot (?), nem vagyok róla 100%-san meggyőződve, hogy ezzel egyből éveket ugrasz előre a tapasztalatszerzés terén.
Amellett, azért meg természetesen respect, hogy egy új területen kipróbálod magad.
De előtte érdemes lenne megkeresni a meglévőt (ha van) Lehet, hogy az is okés, ha rámér valaki.
****
A tisztázandó kérdések, hogy
1. A mérő alól hány vezeték indul a főelesztód felé ? - 2(4) vezeték >> FÁZISok(fekete) és PEN(kék)
vagy - 3(5) vezeték >> FÁZISok(fekete) és NULLA(kék) és PE(zöldsárga)
2. Hol van a TN-C >>TN-S szétválasztás azaz 2(4) vezetékről 3(5) vezetékre váltás kialakítva.
3. Honnan érekzeik a 10-es zöldsárga és miért oda érkezik ahová?
4. Az ingatlanba BEérkező vízcső/gázcső/stb. hol van a zöldsárga rendszerbe bekötve? Jó helyen van-e ott és egyáltalán bevan-e kötve?!
A helyes megoldás esetén - az első mért főlesztóig vagy - legkésőbb abban kell legyenek elrendezve ezek a dolgok!
Sorrendben... - utcáról érkező szolgáltatói kábelvég (2/4 vezeték) - TN-C >> TN-S szétválasztási pont --- ide jön a földelő szonda vezetéke is (MINDIG) --- ide jön vízcső/gázcső/stb. zöldsárga vezetéke is (alapban) - FI relé - kismegszakítók >> áramkörök
Mondjuk nekem kocsiban az ABS és a kormányszervó szarakodik és pont érdemesebb lenne egy újat venni, de még húzom egy darabig. Szóval újragondolhatod a ház vezetékezését, ha az a biztos megoldás (:-
Nem, mind a két esetben a boltban annyi: az egyik itt az üllői végén, a másik meg otthon a város egyik/a legjobb kereskedésében.
És itt csak rendelésre van másnapra, az otthoniban meg látom a készletet.
40-50-et biztos el kell költenem - elosztó tábla, megszakítók, AVK, túl fesz védő, sor kapcsok, 20-25 m 10-s (415 vs 610) drót - simán lesz 13-15k a különbség.
A szerelő nem foglalkozik szekrény tető beszerzéssel, annál ő nagyobb úr (volt) :)
Rendben van sopi, beszélgessünk az autókról, a mennyibe kerül és milyen a minősége vonal.
(Gondolom) hogy ha a 20 éves autódnak nekimennek, és sérül a jobb első elem, akkor
- azonnal veszel egy 15 millás újat, hiszen az amúgy is egy régi bontószökevény volt, és bármikor tönkremehet benne még bármi.
- de ha mégis az elemcsere + színezés mellett döntesz, akkor lefújatod körbe az egész autót, hiszen úgyis megy a fényezőműhelybe a kocsi.
Tudom, hogy sántít a hasonlat, de értsd már meg please, hogy a hiba okát akarom megtalálni és megoldani, és nem újravezetékezni az egész házat 0-ról (ha nem muszáj).
Az üss le egy karót és minden jó lesz meg kb minden, csak nem megoldás.
Elfogadom ezt is - tönkrement a földelésem - de ezt szakember műszerrel, vagy anélkül meg tudja állapítani (és el is tudja magyarázni).
Villamosmérnök vagyok, nem ezen a területen, elvileg a szakközépben is ilyesmit tanultam.
Nincs meg a gyakorlati tapasztalatom, az előírások ismerete, és a mit mért és hogyan szoktuk csinálni vonal.
Azért kérdezgetek. Utána meg eldöntöm, hogy meg tudom ugrani, vagy sem.
Elek is mond okosakat, de amikor konkrétabbra kerül a sor, időnként szorul.
Nem kell mindenhez is érteni - abban sincs semmi extra, hogy ezt ismered magadról - viszont azt semmi sem tiltja, hogy kérdezgess, és a kapott válaszokat értelmezd.
Ha sokszor kérdezem meg uazt az gáz, vagy ha sokakat zavarok itt, akkor remélem udvariasan jelzi majd ezt valaki.
ez nem annyira csúnya - majd ültetünk elé növényeket :) - kérdés, hogy a 10x10 doboz és az óra között mekkora lehet a távolság, van-e erre valami mondás?
Az órám egy terasz fölött van, tőle jobbra 50 cm még a terasz, oda tudnám az új karót leverni.
Másik kérdés, hogy földelés szempontjából számít-e, hogy van pinceszint?
kicsit soknak éreztem, és biztosra veszem,hogy ha elé tolok egy családtámogatási szerződést amit csak alá kellene írni + kérek számlát az 50e Ft-s 2h-s mutatványáról, akkor rögtön hozzátenne egy 20st (pedig katás is lehet)
Nem szabványossági szerelőt keresek, hanem olyat, aki meg tudja majd oldani a problémámat.
(most néztem pl a hensel szekrény tetőt, telefonban 14500 Ft-t mondtak, szülővárosomban 9000 Ft az átlag valahol a kettő között van, de iszonyú ez a különbség, mert uez van más nagyságrendeknél is)
Fűtött épület alatti 150 m2 alagsor csúcs hőigénye legen mondjuk sacc 150x70W = kb 10 kilowatt.
Fizikailag nincs semmi akadálya annak, hogy valaki ezt a fűtő teljesítményt 30 darab 350 wattos (=WC fűtésére méretezett) röhejes mini hősugárzóval hozza össze :)
Csúnyán összekevered az arany áron dolgozó regisztrált szerelőt (akinek szabad piszkálni a villanyóra leplombált környékét is), az akár mindössze 5 ezer forintos órabérért dolgozó egyszerű villanyszerelővel.
Habár ahol az ügyfél túlságosan okoskodik (ahelyett, hogy csak egyszerűen magát a tapasztalt problémát mondaná el), ott az 5 ezer forintos szerelő óradíja is jelentősen megemelkedik, mert hozzá kell adnia a váratlan orvosi költségeket (pl egy hét idegszanatórium a fárasztó ügyfél hatására).
Elek, olyat biztosan nem csinálok, hogy rosszabb legyen.
Inkább arról beszéljünk mibe kerül Pesten egy villanyász kihívása?
Mennyi a kiszállási díj, és mi a hibakeresésé?
Ha kijönne, és megnézné az óra kötéseit is (nem csak az oszlop + falit) akkor már egy másik új fedelet tetetnék vissza.
Nem tudom mekkora értelme volna megpróbálni áthúzni az óra és a tábla között a vezetékeket 10 cu-ra 6-s alu-ról (a 6-s alu ugye elvileg biztosan elbír 25A-t is).
Ezt is - áthúzás - megcsinálnám szívesen, de a kismegszakítók mögött csak egy kb 2x mm gégecsövet látok - nem 40 mm-set, mint a hét szint között - és a behúzószál kb a falvastagságig megy be a meglévő 5 vezeték mellett. A falon túl van kb 2 90 fok (1 lefelé, 1 jobbra) meg egy 1,5m + 2m szakasz tehát elvileg nem lehetetlen a dolog. :)
Ami furi: két védőföld van a táblán, egy az órától (6-s alu), egy meg az említett gégecső mellett a falból (10-s sodrott).
Melyik mi lehet?
02,
Ha azt mondja a szerelő, hogy kellene új védőföld, az hogy néz ki a gyakorlatban? Elmegyek egy karóért és leütöm a földbe?
Hogyan szokták csinálni hőszigetelés után, illetve ha van 70 cm széles betonjárda a ház körül?
Felütik a betont az óra környékén a szigetelés mellett, és külső csatornában odaviszik a zöld sárgát?
Szerencsére nem a a szakmám, ha meg olyan az együgyű akkor ismerősöm sincs aki értene hozzá esetleg meg tudná fejteni. Ennyit azért előválogatok én is :-)
De egyik pld. ilyesmivel szeretett volna saccperkábé 150 négyzetméter feletti alagsori helyiségeket fűteni:
Arról nem is beszélve, hogy ez a cucc sem 24 órás üzemre van tervezve. És csak néz bambán és nem érti, holott pár 10 darab árából akár néhány infrapanelt is fel lehetett volna tenni.
Ilyenkor az a legfontosabb, hogy el ne áruld, hogy villanyszerelő a szakmád, mert akkor a problémáját te fogod megoldani, mégpedig ingyenesen, máskülönben örök harag. És persze a többi elektromos problémáját is, halálod napjáig.
Az egyik legnagyobb okosság, ha rokonaid, haverjaid, szomszédaid, volt osztálytársaid stb úgy tudják rólad, hogy kukás a szakmád és alkoholizmus a hobbid.
Ha a menű engedi állítani akkor használd úgy! Mi baja lenne tőle... ?! Fölösleges riogatnia a szerelőnek.
Berak a kazán elé direktben 3x13 Amperes kismegszakítót és kész.
Ha bármi okból elállítódna a kazán programja, akkor mead lecsapja a kazán árama, ennyi. 3x13 Amper az névlegesen 230x13x3/1000=9 kW
Egyébként pedig beállítod a jellemző kinti idő szerint... - őszi-tavaszi időben (+2 fok fölött) >> 4 kW - télies időben (+2...-3 fok) >> 6 kW - naaaaagy hidegben (-5...-8 fok) >> 8 kW - extrém hidegben >> 10 kW
A 3x16Amper az 11 kW-ig elég...
------------
1000 m3 gáz fogyás az fűtési célra - hagyományos kazánnal ~7 500 kWh - kondenzációs kazánnal ~10 000 kWh
Vegyük a rosszabb esetet a kondenzációs kazánt 10 000 kWh.
170 fűtési nappal és közepesen hőszigetelt ház esetén napi 16 óra átlagos kazánidővel Akkor 10000/170/16=~3,7 kW átlagteljesítmény adódik... a kinti +4 esetén. (+4 fok a magyar tél kinti átlaghőmérséklete)
A kinti -15 fokban ennek a ~2X-ese kell.
Azaz kondenzációs kazán helyett 1000 m3 gáz fogyásonként kell maximum 8 kW kazán teljesítmény
3000 m3 gáz fogyna el nálad a fűtésre? Mivel 24 kW-os kazánt vettél... Alighanem jogos a kérdés, hogy de minek?! Amikor egy 6-8 kW-os elég lett volna vélhetően.
Megj: ha nincs korábbi fogyasztási adat, akkor az energetikából kell kiindulni.
Egy 6 kW-os kazán is naponta 6x24=144 kWh energiát tud tolni! (mi 15-20 m3 földgáz) Ennyhez vagy marha nagy ház kell vagy gyengécske hőszigetelés a kisebb ház esetén.
----
A 3,7 kW az a kinti +4 esetén érvényes. Vagyis 3,7/18=0,2 kW/fok körül van a fajlagos igény 1000 m3 gázra. A 3x16Amper az 11,04 kW névlegesen....
Innen lehet visszafele számolni-saccolni, hogy mi az ami szükséges valóban.
És átmenetileg ezektől folyik majd a konnektor, oszt nem értik. Ehh, törzskocsmám sem gondolkozott előre, vett egy marok ilyen mini konnektorba dugható portásfülke melegítőt. És amikor kevés volt, akkor még többet. Persze ebből 10 is kevés lenne, tákolt vezeték meg a lambéria mögött, na mondom ez is jó ötlet. Villanyszámla meg az egekben, akkor meg azt nem értették. És ugyanazok a körök, olyat nem kérdez meg akinek ez a dolga, aztán toporzékol, hogy de oldják meg és az amúgy miért kerül pénzbe az hülyeség és különben is már mennyit költött rá (mert vette azokat, amiket nem kellett volna, de mindig más a hülye). Én meg ott állok, hümmögök, legyintek aztán októbertől márciusig 3 naponta lefutjuk ezeket a köröket.
"Átmenetileg egy villanykazán oldaná meg a téli padlófűtésünket... Saunier Duval ... A bekötési útmutató szerint 3 fázis, és 40 Amper kell hozzá fázisonként. Nekünk jelenleg csak 3x16 van."
Mit mondott a Saunier Duval szakembere, amikor A VÁSÁRLÁS ELŐTT megkérdezted tőle, hogy lehet-e használni ezt a berendezést 3x16 amperes házban is? Mert ha nem kérdezted meg és úgy költöttél el rá 300 ezer forintot, akkor fordulj elmeorvoshoz :)
Egy villanykazán vezérlő elektronikája nagyon sok dologra képes, FELTÉVE, ha ez a sok dolog eszébe is jutott a fejlesztőknek és bele is építették ezt a tudást.
Például tudhat olyat, hogy a beállításokban azt mondod neki, hogy hiába 40 amper a maximuma, soha nem fogyaszthat többet X ampernél.
Például tudhat olyat, hogy hiába három fázisú, vidáman képes működni mindössze két- vagy akár egy fázisról is (természetesen kisebb, de akár teljes teljesítménnyel is).
Ez utóbbi tudás azért lenne fontos neked, mert valószínűleg hideg téli napokon is szeretnéd bekapcsolni pl a mosógépedet (10 amper), a mikrót (4A), kávéfőzőt (8A), vasalót (6A), hajszárítót (10A), világítani, TV-t nézni, stb. stb. tehát nem áldozhatod fel mind a 3x16 amperedet a fűtés oltárán, csak azért, hogy jó melegben ülhess a sötétben.... viszont ha csak két fázist adsz oda a fűtésnek (ahogy ötfelezős is írta), akkor harmadik 16 amper segítségével szerényen, de élhető marad a lakás.
Másik kérdéskör, hogy tudod-e, hogy mekkora a házad maximális hőigénye? (ezt energetikus tudja megsaccolni, de újabb házaknál a tervdokumentációban is szerepel) Mert a 3x16 amper azt azt jelenti, hogy a házadba jelenleg összesen 3x3,6 kilowatt energia jön be (kivéve ha a háromból csak kettő fázist használsz fűtésre), ami talán semmiképpen sem elegendő a ház kifűtéséhez az év leghidegebb napjain (hacsak nem hőszivattyút vagy fűtő klímát üzemeltetsz róla, mert ezek az elektromos hálótatból felvett elektromos teljesítmény három-négyszeresét adják le fűtésben).
Az is lehet menekülési útvonal, hogy szerencsére a fűtési szezon túlnyomó részében a maximális fűtésnek jóval kisebb részét igényli a ház. Tehát ha a ház maximális hőigénye (-15 fokos időben) mondjuk 10 kilowatt, akkor 5 kilowatt erejű fűtés elég lesz a tél 60-70%-ára, az ennél hidegebb napokon pedig csak a legszükségesebb helyiségeket fűtöd normál hőmérsékletűre, a többi helyiséget hagyod valamennyire lehűlni.
1. Fokozatokban tud kapcsolni 1-9 kW maximális, állítható teljesítményt. Nálad a 8 kW 11,6 A-t jelent, sok nem maradna a többire. Kérdés: elég-e a 8 kW?
2. A vészhelyzeti hőfokszabályzó ebben az esetben egy csőtermosztát volt, ami nem engedi a vízhőfokot mondjuk 40 vagy 50 fok fölé menni.
Egyes állítások szerint az óra körüli melókra is lehet támogatást kérni, de nekem ez is homályzóna, meg ha két külön koncepció akkor ki tudja mennyire lehet vele biztosra menni.
Ha a házba 3 fázis megy be, akkor veszélyes játékot űzöl, közel nulla elektromos tudás birtokában.
"a vastagságból ítélve óradoboz felől jöhet, onnan jönnek 6-s alu vezetékek csak - de hogy miért van kettő, azt nem tudom."
Valószínűleg a villanyórában megtörtént a PEN szétbontása (onnantól az utca felől jövő föld és nulla külön-külön vezetéken fut), amit utána már szabálytalan újra egesíteni. Na ott valószínűleg ez van nálad újra egyesítve.
"Vettem még egy zöld sárga fővezeték elosztó kapcsot - 4 bemenet 2-2 csavarral mindegyik bemenet - ebben belül esetleg össze lehet kötni a az alu-t a rézzel ?"
Ha a csoki gyári adatlapján szerepel az alumínium vezeték is, akor igen.
"-2 nulla vezetékem picit leamortizálódott egy korábbi eset miatt,"
Addig házibarkácsolsz úgy, hogy nem tudod, hogy mit csinálsz, amíg komoly anyagi károd nem lesz, vagy elektromos baleset nem lesz. Olyan dolgokkal játszol, ahová még a végzett villanyszerelők nagy része sem mer hozzányúlni.A takarékoskodás a szakember-forintokkal ezen a területen akár életveszélyes is lehet.
Kivitelező oldalról: Sok a hercehurca, tabló építés, jegyzőkönyvek, stb. A napelem ára ugy megy fel, hogy 30% al lesz drágább amikor majd elkezdődik a project. Nem fér bele árban.
Pályázó oldalról: Az óra szabványosítás és 3 fázisra kötés és az ebbéli hercehurca nincs benne az árba, tehát önköltség. A szaldóról kötelező áttérni bruttora, ha bevezetik.
Addigra pont fogyasztottál annyit, hogy el kell adnod a házat... Úgy durván, ha okosan takarékoskodtok, és az időjárás is megbarátol bennünket, akkor negyedmillió forint lesz ez a tél.
Optimista vagy... 5 kW a plafon, az is csak akkor, ha az előző éves fogyasztás legalább 5.5 kWh volt (mert 1.1-el osztják le). Az egy főre eső limitnél pedig kizárólag a jövedelemmel rendelkező tulajdonosok számítanak, eltartott vagy pusztán csak ott élő nem.
150 nm2-t kellene melegen tartani, de annak sem minden részét és külön körök vannak, le tudjuk k apcsolni amire nincs szükség a termosztátok lezárják a mágnesszelepet.
Azt írja a manual, hogy nem egyszerre kapcsolja rá, hanem 2 kw-ként, tehát "nincsenek lökések".
És a 3 fázist hogyan fogja 2 fázisra kötni a szakember? Csak elvben, hogy értsem.
A padlófűtés szenzor: lefúrja és ennyi, az oké lenne, de ha nem azon a körön van, ahol épp fűtök, akkor semmit nem ér. Akkor minden helyiségben kellene ilyen lefúrás, ez viszont már lehetetlen.
Nem lehet mást tenni,csak elhinni, amit a manual mond... Aztán, ha az élet másképpp adja, akkor korrigálni. 3x16 A az magában névlegesen 11 kW, de nyilván gondolni kell arra, hogy más dolgok is működnének a lakásban. Én 6 kW-ra csökkenteném a teljesítményét, így mindegyik fázison maradna 1411 W körüli felhasználható teljesítmény, mely nyilván nem elég már önfűtéses mosógép, főzőlap, forróvíztároló, satöbbi üzemére ha a fűtés megy. Vasaló, hajszárító akár el is mehet, de lehet, hogy azok se. Ezeket tehát akkor lehet használni, ha a fűtést leállítod.
Vagy, amihez meg már valóban kell a szakember, mondjuk 2 fázison menne a fűtés, és a harmadikon felváltva az összes többi felsorolt.
Az is kérdés, hogy vajon egyszerre zuhantatja-e a hálózatra a teljesítményt, vagy fokozatokban kapcsolja, mert akár lehet ilyen intelligens is.
Kutya fülét nem mondtál az ingatlan paramétereiről, ócska, nagy házban a 6 kW nem olyan sok. 50 m2-es lakásban a hőntartáshoz nulla fok környékén úgy 2-3 kW kell. Például.
Ami a kérdés másik felét illeti, szakember vesz illő termosztátot, befúrja a betonba, aztán beköti - ha nem bír eleget kapcsolni, akkor még egy mágneskapcsolót is felszerel.
Elvileg oda gépész kell aki ért is hozzá. Szóval pénz. Aztán második körben /négyzetméter /légköbméter egyéb vackok alapján lehet tippelni is. Fűtőszál kikötögetésbe biztos nem mennék bele, tök tudja miképpen működik az egész hóbelebanc és nem erre lett tervezve. Nem csak hibára adja le, de miképpen van kötve, mennyire variál a szabályzással, majd jön valaki okosabbat mondós de én senkinek nem hinnék el semmit.
Ennek függvényében meg ez van, ha azt sem mondod, hogy csak egy kisszobát vagy egy 17 emeletes házat szeretnél-e vele fűteni, vagy hány/mekkora körök, akkorelég tág határok közt fog mozogni minden is.
"A bekötési útmutató szerint 3 fázis, és 40 Amper kell hozzá fázisonként. Nekünk jelenleg csak 3x16 van. A villanyszerelő szerint a rendszerbővítés mindennel együtt (szerelés, fejlesztési hozzájárulás, új szekrény stb) ~1 millió forint."
Sok, nem sok, nézőpont + élethelyzet kérdése, én megcsináltatnám.
Ami miatt:
- kényszerhelyzetben vagy, gondolom a kazán is belekerült vagy 300k-ba. Ha gyermekes családos vagy, akkor bizonyos feltételek teljesülése esetén - kérhetsz hozzá támogatást (50%). Esetleg kérj mástól is ajánlatot.
- ha most megcsinálják 0-ról az érvényes szabályoknak megfelelően a mérőhely kialakítást, akkor jó eséllyel 20-30 évig biztos nem kell hozzányúlni (kérdés, hogy a mostani helyre gondolkozol-e ilyen időtávra).
- olyannal meg biztos nem játszanék, hogy:
- egy előírt teljesítményre, pont akkorát vagy kevesebbet viszek oda. A 24kW 105 amper, a 3x40A így biztosan kell.
- buherálni biztos nem buherálnék és nem is engednék senki által - főleg nem egy 0 km-s berendezést - max hivatalosan, márka szervizzel, és a garit nem érintheti. Valaki belenyúl, megüt valakit az áram, kész a baj.
- gondolj bele abba, hogy télen -15 fok lesz 2 hétig, és megy a kazán folyamatosan 15-20 kW-tal zabálná az áramot. Most akkor vagy fázni fogsz, esetleg imádkozol, hogy a 3x16A kibírja tavaszig és nem olvadjon le valahol? A 24kW ezért kell, és mindenki (?) tudja, hogy az életciklusa 96-98%-ában ennek a teljesítménynek a közelében sem fog járni. De ha kell, akkor ott van.
(gondolkozhatsz napelemben is - szaldóssal - ha maradna ez, és nincs gázfűtés. A gázfűtés kialakításra is rámegy alsó hangon 1,5-2m Ft indulásnak)
És ki fogjátok használni? Ismerősnél speciel azzal szívnak, hogy nincs elég meleg, a visszatérő víz hideg és ezért folyamatosan megy a kazán. Annak sem sok értelme.
Segítségre van szükségem. Átmenetileg egy villanykazán oldaná meg a téli padlófűtésünket (erre most nem térek ki, hogy miért, "sajnos" - vagy sem - most ez az egyetlen opciónk idén). Sikerült is beszerezni egy villanykazánt.
A típusa: Saunier Duval Renova Electric 24
A bekötési útmutató szerint 3 fázis, és 40 Amper kell hozzá fázisonként. Nekünk jelenleg csak 3x16 van. A villanyszerelő szerint a rendszerbővítés mindennel együtt (szerelés, fejlesztési hozzájárulás, új szekrény stb) ~1 millió forint. Ettől sokkot kaptunk értelemszerűen.
Viszont valaki felhívta a figyelmemet, hogy ha a fenti kazán teljes teljesítményét nem fogjuk kihasználni, akkor kisebb teljesítménnyel elvileg működhet.
1. "A kazánteljesítmény beállítása kW egységekben MODE / OK Ha megnyomjuk a MODE/OK gombot a kazán aktuális teljesítménye megjelenítése során, belépünk a kazánteljesítményt beállító üzemmódba"
KÉRDÉS: A leírás szerint 2kW-onként állítható. Mivel a miénk 24 Kw, azt gondolnám, hogy pld. 8 kW (ha elég lenne) akkor nem kellene a fent említett bővítés. Vajon igaz ez? (a villanyszerelő szerint ez nem garantált, szerinte inkább ki kellene "kötni" néhány fűtőszálat - szerintem pedig az nem biztonságos, ha belenyúl valaki, sőt talán van olyan okos ez a kazán, hogy hibát adna ilyen esetben)... Tehát a kérdés itt az, hogy ha levesszük alacsonyra a terhelést, akkor bírja-e a 3x16A, és hogy mi lesz a reakció vajon, amikor már nem? Gondolom lecsapja a megszakítót? S ha ez így van, vajon hány Kw-ig lehet emelni a 3x16A eléréséig? (ha nem nézem azt a tényt, hogy más fogyasztók is vannak)
2. "A Renova Electric kazán alkalmas padlófűtéses rendszerek vízmelegítésére. Ez esetben egy vészhelyzeti hőfokszabályzót kell beiktatni a padlófűtésbe (nem képezi a szállítmány részét). A padlófűtés vészhelyzeti hőfokszabályzóját a kazán bemeneti kapcsolótáblájához kell csatlakoztatni"
KÉRDÉS: Mivel nekünk padlófűtés van, ez fontos lehet, de nem tudom, hogy ez pontosan mit jelent ez a szerkezet? Hogyan működik és milyen néven kell beszerezni?
kis színes itthonról: kicseréltem a 0, vf összekötő síneket, és most "mintha" nem lenne fesz különbség a vf és a 0 között a dugaljban.
(1V mondjuk nem sok volt, du nézem meg hogy a klíma bekapcs (+4V) változtat-e a dolgon)
Van egy vastag sodrott réz zöld sárgám szólóban, szerintem ez mehet a szondához, illetve a közös zöld sárga sín környékén van egy 6-s alum is, ami tippre nem tudom mi lehet - a vastagságból ítélve óradoboz felől jöhet, onnan jönnek 6-s alu vezetékek csak - de hogy miért van kettő, azt nem tudom.
(van egy földszondám, ezt elhozták volna egyszer az óra felől (alu) és direktben (10-s sodrott réz) is?
A sodrott rezet érvég hüvelyeztem (10mm), és bekötöttem a sínbe.
01,
Az összekötő sínbe hogyan kötjük be a 6-s alumíniumot?
A sín anyaga nem réz - "nikkellel bevont réz" de olyan rézszíne van - és nem kezdik el enni egymást kémiailag?
Tömör vezetéket szoktak érvéghüvelyezni?
Vettem még egy zöld sárga fővezeték elosztó kapcsot - 4 bemenet 2-2 csavarral mindegyik bemenet - ebben belül esetleg össze lehet kötni a az alu-t a rézzel ? (úgy, hogy a két vezeték belül nem ér össze).
A jövő héten teszem be az új elosztó táblát és az a jelenlegi elképzelés, hogy a 0-t és védőföldet is kitenném ilyen elosztó kapcsokra és onnan vinném tovább a közös sínekhez.
02,
A másik kérdés meg az lenne, hogy 1-2 nulla vezetékem picit leamortizálódott egy korábbi eset miatt, volt olyan, hogy a műa-t alig tudtam leszedni a végéről (merevek is voltak).
Ezután még jobban visszavágtam ezeket, és a csupaszolás alapján azt gondoltam, hogy itt már rendben van a dolog.
Ideiglenesen oldható wagot használtam 1-2 helyen vezeték toldásokra, a végleges cfg-ra meg azt gondoltam, hogy a vezeték toldásokat - a szekrényen belül - vezetékenként 3-as, nem oldható wagó-val oldom meg.
(1 bemenő, 1 elmenő, és 1 tartalék, ha véletlen kellene még egy akármilyen okból)
Ez így mennyire tűnik elfogadottnak?
Gondolom ajánlás ilyenekre nincs, ki hogy szokta ezt megoldani? (elosztó táblán belüli toldás)
5.1. A fogyasztásmérő berendezés elhelyezéséhez szükséges helyet az elosztóhálózati engedélyessel egyeztetve kell biztosítani.
Meglévő, lakáson belül elhelyezett fogyasztásmérő berendezést felújítás, átépítés, bővítés során, az elosztói engedélyessel történő előzetes egyeztetés hiányában, csak abban az esetben nem kell a külső falfelületre átszerelni, ha ott a fogyasztásmérőhely kialakításához szükséges térrész nem áll rendelkezésre és védőburkolata előtt legalább 0,8 m mélységű 1 m2 hely rendelkezésre áll, valamint a közlekedést (pl. bútorszállítást) nem akadályozza.
A méretlen fővezeték felújítása, cseréje alkalmával a lakáson belül elhelyezett fogyasztásmérő berendezést védő burkolattal kell ellátni.
A fogyasztásmérő berendezés burkolata legyen ellenálló a környezeti behatásoknak. Kialakításánál gondoskodni kell olyan zárópecsételhetőségről, amely biztosítja, hogy a zárópecsételés eltávolítása nélkül
ne legyen lehetséges a tokba szerelt berendezések cseréje vagy befolyásolása, valamint magának a toknak leszerelése, viszont
a felhasználó számára is legyen lehetséges a számláló állásának fogyasztásmérő leolvasása, valamint a vezérelt fogyasztásmérő kapcsolási állapotának ellenőrzése és a fogyasztásmérőhöz szerelt kismegszakítók kezelése.
Továbbá biztosítsa a fogyasztásmérő berendezés felhasználó által történő kizárólagos őrizetébe vonásának lehetőségét és áramütés elleni védelme megfelelő legyen.
Na akkor legyen csak meg az a csatlakozó vezeték csere... A szolgálatató költségáre hiba alapon. Hisz már most is vékony illetve rossz az állapota:-)
Az új már kellően vastag vezeték lesz a 32 Amperhez automatice. A regszerelő intézze a "hibát" a mérőhely felmérés kapcsán.
UTÁNA nem sokkal mehet be az 1 fázisa az Amper bővítés 25>>32 Amper igény. (nyilván a plomba bontást kihasználva egyúttal a 70 cm-es mért fővezetéket is kicseréled)
----
A szolgáltatói csatlakozó vezeték csere kapcsán az is kiderül mennyire könnyen húzható be az új vezeték a meglévő csőbe.
****
Valóban, ha csak úgy kéred a csatlakozó vezeték cserét, azt te fizeted.
De, HA azért kell cserélni, mert - hibás, elöregedett, lóg/megnyúlt >> regszerelő tudja az alkalmas indokokat vagy - az Amper bővítés MIATT kell (mert a meglévő vékony és/vagy kevés eres) az új Amperre/Fázisra AKKOR a szolgáltató fizeti...
A mérőből az elosztódba érekező mért fővezeték az milyen vastag és miből van?
Felmentem a tetőre... Az árbóc 2col-os. A mért és a méretlen fővezeték is aluminium.
A vastagságában meg mind tévedtek sajnos. Mindkét vezeték 6 mm2
Szóval ez jelenleg szerintem még a 25A-nek is kevés nem hogy a 32A-nek :)
Ma volt kint egy regisztrált szerelő, ismerős ismerőse jelige... Nagyon jól elbeszélgettünk 1 órát, ő is telefonált vagy 3-at, még okosabbaknak, de hiába. A bővítés sehogy nem lehetséges, csak szabványosítással. A mért vezeték csere az úgy lehetséges ha ráfogjuk hogy meg van égve és akkor javítás miatt a cserét rá lehet fogni. De ha csak beadnám az igényem a szolgáltató felé hogy cseréljék ki, akkor azt is csak szabványosítással lehetne. A méretlen csatlakozóvezetéket azt ő nem is tudja cserélni az elosztói engedélyes hatáskör. Azt meg kell igényelni és úgy cserélik, de azt is csak szabványosítással ha beadom az igényt, akkor megírják mi a feltétele. Illteve itt megint csak javítás címén ha leszakad a vezeték az oszlopról akkor kicserélik. Be kell szólni és 48órán belül kijön az üzem cserélni, mivel fővezetéket nem lehet toldani, így a javítás szintén a csere. De ettől még nem lesz nekem hálózatbővítésem, max új betáp vezetékem. Na ennyi.
Pont, hogy a teljesítmény a lényeg. Az határozza meg a vezeték keresztmetszetét. Akkoriban ez a 10 kW ez 10 mm2 szigeteltet jelentett. 3 fázison, ha már ezt ki kell írni. :D
A falra csupaszon felhajított, tűzveszélyes lambériával körbevett kialakítás végképp gáz.
A mérőből az elosztódba érekező mért fővezeték az milyen vastag és miből van?
*****
HA csak a 25>>32Amper a cél.
Akkor az utcai csatlakozó vezeték a mérőig szinte tuti, hogy OKÉ-s. Mert eleve a 32 Amperre lett behúzva anno szerintem. Ugyanez igaz arra a 70 cm mért fővezetékre is, alighanem. Vagyis a szolgáltatói vezeték és saját vezeték+elosztó sem lehet valós kifogás.
Marad kifogásnak, hogy
1. A "beltérben van", amire a jó válasz az, hogy Amper bővítéskor elegendő, ha megfelel a létesítéskor" előírásoknak!
2. Nincs tűzvédelmi és egyéb szempontból megfelelő "szekrényben". Ez ellen tenni kell szerintem. (mert erre ráhúzni a létesítéskori dumát már nem tűnik járhatónak, mai szemmel)
----
Ha a 3 fázis is cél, akkor bejön a képbe, hogy a csatlakozó vezeték lehozható-e a meglévő csőben a tetőröl? Eléggé esélyes a lerás alapján, hogy nem...
Marad az, hogy - az előszobai főfal KÜLSŐ síkjába kell rakni egy új tartó csövet - lejönni a falon/falban egy 36-os védőcsövel - felrakni egy mostani szabványos olcsó mérőhely dobozt - a felső részében az első mért főelosztóval ... és arra rákötni.
Új tetőtartó+levezetés+mérőhely példák, kreatívkodáshoz.
"A 0 szakadásnak nincs más jele? fogyasztás, kieső árammérés, akármi?"
Ha
- jó erős a házad földelése (pl kiváló földelőszonda és/vagy jósok vascső/akármi a földben),
- ÉS a földelés össze van kötve a nullával
...akkor az utca felőli nulla szakadásból nem veszel észre semmit, akár évtizedeken át sem, mert a kiváló jóságú földelés akár teljes mértékben képes helyettesíteni az utcáról bejövő nullvezetőt.
Egészen addig, amíg valaki meg nem bontja a föld ás a nulla összeköttetését, mert akkor (3 fázis esetén) a házban mindenütt, ahol addig 230V volt, a következő pillanatban 0 és 400V között bárhvoá elugorhat.
"A 0 szakadásnak nincs más jele? fogyasztás, kieső árammérés, akármi?"
A nullvezető feszültsége elektromos terhelés hatására (három fázis esetén a méréskor tehelés CSAK az egyik fázison legyen!) elkezd távolodni a TÉNYLEGES nulla feszültségtől.
- leszúst egy ideiglenes mérő földelő szondát valahol a kertbe (pl fél méteres vaspálca a háztól legalább 2-3 méterre), ez lesz a TÉNYLEGES nulla feszültségű (referencia) pont.
- fogsz egy jó hosszú (mondjuk 10 méteres) villanydrótot, az egyik végét rákötöd a mérő szondára, a másik végét rákötöd a feszültségmérő műszered egyik pontjára
- a műszered másik vezetékével pedig megméred a főelosztó szekrényben, hogy kb kb hány watt (egy fázisú!) terhelés esetén mekkora feszültségre távolodik el a ház nullája a tényleges (=kerti) nulla volttól.
Erős a gyanúm, hogy az utcáról bejövő nulla valamelyik kötése legyengült, vagy teljesen megszakadt és a házban az utcáról bejövő nullát részben vagy egészében a földelő szonda és a földdel összeköttetésben lévő fém dolgok helyettesítik.
Ha a házba egy fázis jön be, akkor csak feszültségesések és kimaradások várhatók, de ha három fázis jön be, akkor ne kísérletezz, mert ha igaz az előző mondatom, akkor a föld-nulla szétválasztás pillanatában a ház egyes részein a 230V felszaladhat akár 400V közelébe is, amitől megdögölhetnek akár drága elektromos készülékek is (pl füst jön a TV-ből, pedig nem is háborús filmet adnak)
Tehát szerintem ne piszkálj semmit, hanem hívj egy rutinos villanyszerelőt, de már a telefonban előre szólj neki, hogy azt kellene leellenőriznie, hogy nincs-e nulla szakadás az utca és a főelosztó között Nem a műszerezettség miatt (ehhez nem kell speciális műszer), hanem a szaktudás miatt, mert sok villanyszerelő nem elég rutinos az effajta mérésekhez, ezért nem vállal ilyesmit, potyára ne hívd oda.
szvsz keresek valakit, aki valami spécibb cuccal mondana valamit, és akkor elvileg kiderülhet, hogy mivel van probléma 0, védőföld, ház kötései, ezek különböző halmazai..
Idejön valaki, hoz valami műszert, lekötünk mindent a bejövő pontnál, és az illető elkezd méregetni a fázis és 0 és a fázis és védőföld között valami műteher/célműszer segítségével?
Mi alapján fogja azt mondani, hogy a "0" gázos?
Uarra a műteherre kevesebb áram folyik arra (mert a rossz kötés miatt bekerül egy +ellenállás a földhöz képest?)
Vagy van valami fix érték, hogy mondjuk R=x terhelésnél a hurokellenállás ekkora távolságon nem lehet több mint 1 ohm?
(és ha van Rmax, akkor tudja azt is mondani, hogy a 0 mellett a védőföldem is gázos :) ha az nagyobb mint az ajánlott érték)
Ekkor kell szólni az elmünek?
Lobogtatod a jegyzőt (?) és akkor akkor nekik erre elvileg plombát kellene bontani (megnézni a kötést az óra alatt), hogy ha az oszlop és ház falán lévő kötések rendben vannak (?)
gondolom úgy, hogy "nézzék meg legyenek kedvesek a kötéseket, mert 0 W fogyasztás mellett feszkó különbséget látok a 0 és védőföld között", nem csinálnának semmit sem..