Ja, hogy az alja repedt el.... :o) Az más. Túl vékony üvegvastagság vagy nem megfelelő felfekvés az ok. Hosszú távon ha feszül a nem megfelelő felfekvés miatt, idővel "megunja" és eltörik...
De ha ez a sügéres aki volt akkor a halak kiáshatták a kövek alól a homokot és azok a már amúgy is feszülő üveglapot szépen eltörték. Az alaplap törése nem az akvárium hibás ragasztása vagy összeállítása miatt törik e. Van 70es akim ami kb 22 éves. 4-es üvegből. Üzemel még ha épp a szükség úgy hozza....
Tényleg nem...és a poénkodás igenis belefér...ja,a hajam még meg van, úgy döntöttem ikább másét tépem ki, bár félek,hogy akkor az a sok okosság kiszalad a fejéből, mert lehet, hogy a hajában van az ész, mint Sámsonnak az ereje.
amikor furattam az aksit, közölte az üveges, hogy évek mulva az üveg ridegebb lesz. Erre gyanakodott, hogy ezáltal repedt el. amogy irtam nem a ragasztás, hanem elrepedt. volt alatta hungarocell mielőtt megkérded :-))
Te szegényke..-:)), csak tudod ez ott a barátodnál nagyon gyorsan változhat, aztán az is megtörténhet, hogy a végén kevesebb marad mint neki, mint neked..
Hááát, cimbora én nemtudom. 7 éve foglalkozom akváriumkészítéssel, a legöreggebb 720literes. Semmi gond vele... Nem tudom a Tiéd mennyi idős volt....esetleg ha többszáz éves. Merthogy azt el kell mondjam, az üveg nem szilárd halmazállapotú. Tudom, ez most megdöbbentő és hihetetlen és hülyeségnek hangzik... Sőt, még nem is tisztázott teljesen. De hogyjétek el, ha utánaolvastok a neten, látni fogjátok hogy igazam van. (nagyon nem akarok belemnni, de köze van az amorf és kristályos szerkezetű anyagokhoz, igazából vita van még a témában) Ez azzal jár, hogy jóóó hosszú idő után (nemtom pontosan de több mint 100 év) az üvegtáblák fent elvékonyodnak, lent pedig megvastagodnak. Ezen kívül mást nem tudok elkézelni amitől szétmehetett volna.
Esetleg lehet még olyan is, hogy ha nem volt merevítve és hosszú éveken keresztül hasasodás volt tapasztalható. Ebben az esetben elég egy kisebb koccanás és durranhat...
Hogy történt? Elrepedt vagy a raagsztás engedett el??
Na,itt jön a képbe az,hogy a meggyhasú tenyészpárom amik már vagy 3-4 évesek, olyan 10 centisek, és belőlük is simán lehet tartani 40l-ben egy párt. De gondolom az afrikai sügereknek sokkal nagyobb térre van szüksége,mert eredeti élőhelyükön is nagy terük van, bár ha jól tudom, csak szinte a part menti sávban vannak,mert a tavak olyan gyorsan mélyülnek, hogy nincs nagyobb élettér nekik. Persze az afrikaik testfelépítése is jobban mutatja a gyors,aktív mozgással töltött időt.
Nem akarlak elkeseríteni,most jött haza egy hétre nagyon jó barátom Írországból, ott gyorsétteremben dolgozik, és amellett,hogy albérletet fizet,eszik,bulizik, havi százezreket(1-300e Ft) tud félrerakni, illetve elkölteni bármire! És gyorsétterem, minimálbér(na jó,majdnem minimál,kb. fél fonttal több mint a minimál).
Szóval nem csak úgy beszélek! Ha itthon ilyen meló mellett ennyit tudnék félrerakni, hidd el,nem lenne gond...nem is 13 m2-es lenne a szobám...
Sztem is így van, és a 40l-esem is így van kialakítva, mert tenyészakváriumnak csináltam, és így a vízmagasság is kicsi benne,hogy a picik hamarabb meg tudják tölteni elúszás után az úszóhólyagjukat. Ezért mondtam,h hosszú akvárium.
Amúgy nekem is lenne simán 300l ha szétesne a szobámban lévő összes aksi,amit persze nem szeretnék, mert a nagyobb akváriumok vize egy igen lágy forrásvízből van(a Mátrában szerencsére van ilyen:)), és megint 200l-t lehozni forrásból nem nagyon szeretnék.
Ja,ezt el is felejtettem mondani,hogy akinek lehetősége van rá, és igen lágy vizet szeretne,nem kell desztvíz, a forrásvíz,kivéve ha karsztos, nagyon lágy tud lenni, és nem is kell kezelni! Én amit hoztam,az 3-4nk-s volt. Extrém helyzetekben ha ezt forralni is akarod tenyésztéshez, akkor 2re simán levihető a keménység. Szóval érdemes a közeli forrásokat megmérni. Olcsóbb mint a desztvíz...bár akinek ozmója van...arra irigykedek:)
Egy párt ki lehet rakni 40 literbe esetleg ívni. Én azért legalább 60-70 litert biztosítanék nekik, mivel ivadékgondozók, ráadásul casládi ivadékgondozók. Magyarul a nagytestvérek is segítenek a kistesók nevelésében a szülőknek. Ez nagyon érdekes és élvezetes látvány. De ez 30-40literben nem megy.
Ennél a halnál: http://gportal.hu/gindex.php?pg=4971085&nid=965852 50-60 litert ír.
Ez abban az esetben lehetséges ha van egy kivált, összeállít párunk. De ezeknél is családi ivadékgondozás van. Viszont, hogy érzékeltessem mennyire kicsi ez a hely nekik elmesélném, hogy van egy barátom, 200x50x50-es akival. Egy kivált pár uralja az akvárium felét (!!!) azaz kb. 250litert.... Persze be lehet őket nyomorítani kis helyre is, de itt megint jön a "mi is az állatkínzás?+ kérdés... Nálam meg pláne. Mint megszállot (nemnormális) sügérfannál...
Csigasügér 40literben. A gond az velük, hogy vagy kolóniában élnak (multifasciatus) vagy párválasztók. De nem nagyon tudsz venni párt. Nagy expertnek kell lenni ahhoz hogy ivadék- növendékhalaknál valaki megmondja melyikből mi lesz. Ahhoz meg hogy a kloákájuk alapján azonosítsa valaki őket nagy szakértelem kell. Azonkívül ha csak egyedül vannak ilyen kis helyen akkor nagyon félősek, csak a csigaház körül tanyáznak, a bejáratnál. Ha közeldsz vagy akár csak becsapódik az ajtó, hosszú percekre elbúcsúzhatsz tőlük. Ja! És ha tudsz is venni kivált párt, azok betelepítéskor összeveszhetnek..
Az van hogy afrikai sügérezni azért nem csak annyiból áll, hogy beledobom őket egy nagy akiba oszt' jóvan... :o) Hiába állítják páran ezt......
Ja csak ha a minimumot nemtudom megadni nincs pénzem akkor nem is foglalkozok vele eleve, ezt igy is kell nézni.. nagyon gyakran láthatod, itt a topicon, hogy gondok vannak ezen a téren is.. és az egy nagy tévedés, hogy abban az országban ott messzire...-:)), csakis oly gadagok lennének..
De ennyire félre érthetö ez, mint az embereknél is vannak higadtabb 'egyedek' mint a mellékelt ábrák is mutatják, itt a topicon..-:)), és vannak nem annyira higadtak ez a biológiában is ugyanez, ..tehát hal akire azt mondják, hogy békés természetü lenne, -adott körülmények által vagy mert maga egy olyan 'törzsböl' származik, -pontosan az ellenkezöjét mutathatja annak a viselkedésnek amit Ö hozzá irnak,.. ezt nagyon sok állatfajnál meglehet figyelni, az egyedek között is vannak ill. ilyen téren lehetnek óriási különbségek.. vannak gyengébb és erösebb rámenösebb (coole) formák, egy fajon belül is, -ahhoz, hogy akváriumi körülmények között a gyengébbeknek is a megélhetése biztositott legyen -ezért van arra szükség, hogy megbújhasson elmenekülhessen,.. ha ez nincs megadva, akkor a stressz miatt egy nagyon rövid élete lehet,.. erre is gondolni kell..
Frissen kibújt koráll halak mindig visszatérnek a hazai koráll-szirtjükhöz miután több héten keresztül a nyitott tengeren kifejlödtek. Ezt egy internacionális kutatói-team egy tanúlmány kapcsán a Pápua-Ùj-Guineai partok elött bizonyitották.
A tudósok a halakat egy ritka izotóppal megjelölték és igy a hal ivadékát több riffnek (koráll-szirtnek) a tengeren keresztüli utjukon követték. A halak többsége ismételten visszatért a riffhez ahol kibújtak, még akkor is ha egy hónapot a nyitott tengeren voltak. (ard-tlx....CarloB)
Én is csak azért kezdtem el gondolkozni kisebb testű afrikaiban mert:
1. A ramirezi nem tetszik...nemtom miért,nem,ezért nem akarok tartani,de lehet h azt fogok venni
2. Apistókat utoljára kb. 1 éve láttam Gyöngyösön,pedig mindig mondom, hogy hozzanak,vagy kérjenek,ha jön vmi tenyésztő,mert én legalánn 5-öt(a másik akváriumom ezárt lett csinálva,nem a 40l,hanem egy másik) megveszek. De nincs
3. Meggyhasú sügereim vannak,tenyésztem is, ennek a taeniatus vagy egyéb Pelvicachromis faját is szinte lehetetlen beszerezni.
4. Az meg hogy Nannacara anomala legyen egyszer nálunk...háát...pedig az is nagyon tetszene, szép hal.
5. Üvegsügér, egyszer írtam,hogy akarok,de akkor elfogyott,amire kész volt az aksi,és azóta sincs.
Szóval nehogy azt higyjétek,hogy nem rágtam át többször is ezt a dolgot, csak ugye a lehetőségek nagyon nem adottak.
Amúgy míg pici voltam,olyan 10 éves, a 20l-esben volt nekem egy vörösturkú sügér(Cichlasoma meeki) párom. Hát azok nagyon elvoltak, ha jól emlékszem:) És szép nagyok voltak. Se szűrő,se semmi,csak jávai moha,aljzat meg cserép.
A tenger alatt járók hamarosan ugy navigálnak mint a halak
Amerikai kutatók egy rendszert a tenger alatt járók pozició meghatározásához fejlesztettek ki, ami az elektromos feszültség alapján funkcionál. Ezzel utánozzák a tudósok a navigációs rendszerét egyes édesvizi- vagy tengeri halaknak, akik a környezetükben egy saját gyenge elektromossággal orientálódnak és igy tárgyakat fel tudnak ismerni.
A mesterséges navigációs rendszert Malcom MacIver kutatói-teamje Chicago -ban a Northwestern University fejlesztették ki, -jelenti az online szolgálata a "New Scientist" tudományos magazinnak. (ard-tlx....CarloB)
Direkt kiemeltem,hogy egy párt akarok szerezni, ebből következik,hogy nálam szinte sosem verekedett egy ikrázó,összeállt pár! Ja, és abba is gondolj bele, hogy ha itthon is olyan fizu lenne,mint németben, akkor sztem senki sem gondolkodna,hogy mindent megadjon a halainak, csak tudod nem mindenki engedheti meg a legjobb,és legnagyobb felszerelést, és most ne jöjjön senki azzal,hogy akkor ne kezdjen halazni,mert akkor kitépem a hajam!
Pedig én pont gondolkodtam vmi csigasügér páron. Azok aránylag picik. De akkor azt mondod, hogy nem elég kettő halacsnak az a 40l? Amúgy én is dél-amerikaiakat tartanék, csak nem lehet kapni felénk! Most meg hogy 78%-al emelték a diákjegyem, nem igazán van kedvem utazgatni, és 2-3e Ft-ért megvenni az 5-600 Ft-os apistokat stb...Talán meg tudod érteni.
Más:
De hogy mennyire tetszik,hogy amit mi itt poénkodtunk picit,az már mindenki halál komolyan veszi:)
' Ja,és tudom,a sügereknek nagyobb hely kell, de ha csak ők vannak ketten,és kistestűek,akkor sztem elférnek,nem? '
--
Elférni talán elférnek de nagyon óvatosan még a kistestü Dél-Amerikai sügérekkel is.. mert bizony ök is viaskodhatnak egymással éppen ezért ajánlott mindig az elbújást biztositó dús növényzet vagy barlangocskák ahová az üldözött gyengébb egyed is eltud menekülni.. a kis sügérek is csalókásak,.. szóval a kis élettér minden esetben stresszt jelent..arra okvetlenül gondolni..
Csak a don_07, az akvarisztikában egy magasabb matematikáról beszél ilyen felismerésekhez amiket nagyon helyesen megjegyez nagy idö kell mig az ember ennyire egyértelmüen és világosan lássa a dolgokat..
Ez nem véletlen, hogy a halaknak különbözö származási helyei vannak, ha ez nem igy lenne akkor teljesen mindegy lenne.. hogy hogyan tartjuk öket.. de kifejezetten lágyvizet igénylö halakat.. elvenszülökkel összetenni akiknek egyes törzsei jóformán brakk szerü vizben jellennek meg, pontosan olyan állatkinzás mint a nagyobb afrikai sügéreknek egy erös stresszt okozó kisebb élettér..
és itt kinek lehet tulajdonképpen kedvezni a Mollyknak vagy a Neonoknak, tehát vagy egy lágyabb tözeges viz felé kedvezöbb pH értékre törekszek, vagy maradok az elevenszülök irányába a kettö sajnos nehézkes együtt.. De te magad is láthatod, hogy bizony jönnek itt a panaszok a darakórra, az úszónyrothadásra, stb a neoneok esetében,.. ami mind ezen tartási hibákra vezethetöek vissza..
Az nagyon dicséretes dolog, hogy megkaptad a halakat, -éljenek sokáig..! - a Neonhalnál 10 év a Vörös neonoknál 12 év akvaristák által akváriumi körülmények között tapasztalt életkor van megadva fogságban..
De sajnos általánosságban a magyaroknak az állatokhoz való viszonya eleve nagyon kéttes, mert sokan itt topicon is dögökröl beszélnek.. valahogyan abszolute nulla körül mozog az élölénynek való tekintésük.. stb.. Olyan halakat akiknek abszolute állatkerti bazi nagy medencék kellennek, állatvédelmi szempontból a kereskedésekben eleve meg kellene tiltani.. Azonkivül más nemzetek pl. a németeknek egészségesebb ezen a téren a felfogása mert bizony, aki a halakkal vagy más állatokkal foglalkozik igyexik megadni azt ami kell nekik..
Bocsáss meg, de ez így ebben a formában nem igaz....
Lehet 200 literben is tartani afrikai nagytavi sügereket. Mindkét tóból. És innen felfelé szinte minden méretű akvárium elgfogadható, HA JÓL VÁLASZTJUK meg a FAJOKAT!!
200 literben mbuna-kat (kevésbé agresszív fajokat, ha érdekel pontosítok) és tanganyika tavi ikrázókat is lehet tartani. Gondolok utóbbinál a vadász-, csiga-és torpedósügerekre. Meg még pár faj amit fajspecifikus 200 literes medencében lazán lehet tartani ÉS szaporítani is. Mondjuk messze nem olyan zsúfoltságban mint azt a 10liter/hal mondja. Ez is erősen fajfüggő, de azért azt beláthatjátok, hogy egy 200 literes akváriumban (100x40x50) 20db 8-12cm-es hal igaencsak sok. És akkor még a kiegészítő személyzetről nem is esett szó. Lehet csinálni így is, de ha a vízbefojtott kiscicán a fél ország kiakadt, akkor én meg had akadjak ki a zsúfoltságon, ami az én szememben ugyanolyan kínzás (meg a kalitkába zárt nimfapapagáj és a panelben tartott nagytestű kutya is)... (bocs a kitérőért)
Persze vannak fajok (nagytestű malawi ragadozók, tanganyika tavi nagytestűek és pl a Cyatopharinx (homoksügér) változatai amik igenis megkövetelik a 8-900 litert. Sőt...
Viszont a 60-nál nagyobb magasság megint nem éppen követelmény. A mélység, az alapterület az ami nagyon fontos. A smirgli által is említett revier tartási szokásuk és a bújkálási ösztöneik miatt. Igazi vízközi életet a lazacsügér fajok, és a Tropheus-ok élnek. A többi fajról általánosságban elmondható, hogy talajközeli és sziklák közti életet élnek. Így a magasságnak csak annyi szerepe van, hogy minél magasabb az aksi annál több a víz.
40 literben CSAK ÉS KIZÁRÓLAG APISTOGRAMMA ILL MÁS DÉL-AMERIKAI TÖRPESÜGÉR PÁR (!!!) TARTHATÓ JÓL!! Illetve szaporítható.... Én még csigasügért sem raknék ekkorába...
Bármilyen kistestű törpesügér párnak tökéletes: Apistogrammák, Nannacara alomala, vagy pl egy ramirezi pár is jól érezné magát benne, esetleg üvegsügérek. Tehát max 5-6 centis halakban kell gondolkoznod.
Hát igen. Gondoltam rá már,hogy a 14 m2-es szobám egyik sarkát leválasztom,és feltöltöm vízzel, persze amúgy a 4.en lakom, úgyhogy ha vmi elszabadul,akkor az alattam lakók örülnek majd nekem. De tudod mit? Nem csináltam meg, mert nem az a párszázezer forint, ááá,azt simán a farzsebemből előhúzom, hanem hogy akkor nem lesz helye az ágyamnak,és az nekem nem túl jó...Ezért maradok a 40l-esnél sztem, de majd még megfontolom,hogy veszek hozzá egy Eheim professionel 3 2180 Thermo külső szűrőt, mert az kell, van píínz, olaszok vagyunk. De tényleg. Lehet hogy Frontosakat kellene tartanom benne,nem? szép lassan majd kitöltik az akváriumot.meg berakok hozzájuk kettő gibbicepst, hogy azért egyék le a falról az algát.
szerintem minimum 800-900 literben tarts sügéreket, alatta állatkínzás, de jobban ajánlom a 2000 liter felettieket, abban már lehet 1-2 halat tartani, szigorúan >60cm magasság felett
tényleg, kérdezni akartam, hogy 40l-be milyen sügeret ajánlanátok?szeretnék más fajokkal is próbálkozni.Egy párra gondoltam, az 20l/hal, sztem elég. Az aki amúgy is elég hosszú, így úszótér lenne.
Egyrészt mert nagyobbra nőnek, másrészt mert igy tudnak revirt kialakitani egymás között. volt egy filmem a malawi sügérekről, a spektrumrol vettem fel anno, a homokos zónában nincs ilyen halsürüség, és a köves partmenti görgeteg zónában sem, viszont elég sürü egy kis területre levetitve, pl. egy-egy hal territotiuma sokszor nem haladja meg az 1-2 négyzetmétert. viszont akváriumban elmenekülni nem tud a terror elől, igy általában egy halra 10 liter körül számolnak, legalábbis amikor még en sügéreztem. Igy egy 200-as medencében ugy 20, de inkább 25 kisebb sügér a telepités, hogy a fajok közti agresszió csökkenjen, és az üldözött elvegyülhessen az üldöző elől. Továbbá itt is érvényes mint a tengerinél, hogy minél nagyobb aki, annál stabilabb értékek. És persze egy nagy külső szürő is jó tanács.
Ezeket azért kell ekkora nagy akváriumban tartani,mert nagyon sokat és gyorsan úsznak, és így tudnak csak normálisan fejlődni? Mert ahogy látom,egy afrikai sügeres akvárium sokkal nagyobb az átlagosnál.
Biztos vannak vagy 150-en ebben az aksiban! Az aksi biztos, h van vagy 2-3 ezer literes. Így nem is tünne túl soknak, de hogy ezzel a halmennyiséggel nem biotóp! De biztos betyár jó szűrése lehet.
Minden esetre jól néz ki!
Egy Malawi tavis filmben is iszonyatos halmennyíségeket mutattak a part mentén, de talán ott sem voltak ilyen sűrűn. Legalább is nem volt mind ilyen nagy.
Annó nekem is kb 25 malawi sügér volt egy 350 l-es medencében (8-13 cm közöttiek).
Ezek a mostani sügereid nagyon szépek, mekkorára nőnek meg? Mert olyan kistestűnek tűnnek(max 15 cm.re saccoltam :)) Vagy tévedek? Annyira nem foglalkoztam afrikai sügerekkel, inkább a törpesügerek:) Csak sajnos mostanában azokból is alig van, a halasboltba a haverom se tud hozni...pedig kellene...
Ja, láttam a planktonozós képeid. Általában mennyi planktont szoktál egy alkalommal gyűjteni? Csak azért,mert én néha hülyének érzem magam,hogy tekerek egy fél órát pár, 2-3 deci cyclopsért...
' Egy dologban igazad van. NEM KELL LÁGYVAZ A HALAK TARTÁSÁHOZ!!! De akkor senki ne nyavajogjon, mikor 4-5-6 hónapon belül elhullik a neon állományának fele. Te is be kell hogy valld, hogy bizony a neonhalakra jellemző az, hogy fogynak...... Veszel egy 30-35fős csapatot és fél év múlva azt veszed észre hogy a halak fele elhullot. '
--
Brilliánsan látod, pontosan erröl van szó, nagyon gyakran ilyen brutálisan nagy kedvem lenne igy az igazságot soknak megirni aki itt jajveszékel, de sajnos az alapokat nemképesek betartni, és mindig túltelepitik a medencéket.. aztán jön a gubanc.. soxor annyira ismétlödtek itt az ilyen elrettentö haltartások, hogy rémitö volt,.. ha meg az ember állandóan ezen összefüggésekkel kapcsolatos magyarázatokból áll ki, rettentö fárasztó.. (különösen akkor ha a lényeget szemelöl veszitve még egymás között is vitázunk..)
Valamikkor még te is meglepödtél amikkor itt a topicon az Ehran jött a 20 literes akváriumok müködöképességéröl.. különösen ha az ember meggondolja, hogy a kezdök át esve a ló másik oldalára és mint te magad is jól tudott nagyon gyorsan túl népesitik a kis élettért.. Ma amióta a tenyésztö barátod itt megjelent és sikeresen belém tudtok rugni nagy élvezett mellett mint valamikkor tették a kivert rühes kutyába, ebben a helyzetben nagyon jól érzitek magatokat,.. Kioktatva engemet leminösitö módon, hogy hogyan is kell kesztyüben dudálni,.. nevezetesen amit te is helyeseltél kigúnyolva irta a barátod, az általam tett forditásra: " a tartalmi hibákkal nem nagyon akarok foglalkozni, " (hollott a könyvet amiböl kilett véve több millió példányszámban kiadták, titkot sem csinál az ember belölle mert még a forrást is megadja,.. másutt nagyon gyakran láttam a webben, hogy hasonló dolgokat megkösszönnek aki tette nemhogy neki essenek,..stb..és még ha abszurdnak is tünik, vannak emberek akiket az is mint információ érdekel..) De a legfontosabb lenne, hogy magatok ne kövessetek el hibákat és tudjátok, hogy miröl beszéltek, de pont az ellenkezöje stimmel, na és pontosan itt van a kutya elásva, hogy soxor összehasonlitjátok az almákat a körtékkel, mivel a másik iránti gyülölettöl nem is láttok, hollott nincs igazatok.. el sem tudom képzelni, hogy honnan jön ez, -itt nem Bull-Dogok tartása lenne, ott még eltudnám képzelni, különösen akkor ha az ember meggondolja, hogy az akvarisztika az maga a nyugalom hobbyja lenne..nem az agresszivitásé.. azonkivül tulajdonképpen itt a topicon a tanácsaira mindenkinek szükség lenne, ugy a hobby tenyésztöre aki a Jancsikának meg mondja, hogyha éppen az ivadéka ezt vagy azt az eledelt nem enné, akkor mivel probálkozzon, ugy a vizinövény expertére aki ugyancsak segit,.. és még ha furcsának is tünik vannak olyanok is akik egyes halak vagy azon leirásai iránt érdeklödnek mint pl. nemrég a sok úszós csukákkal kapcsolatban a srác..stb..stb.. Nem akarok itt sok mindent felsorolni, - olvas bele a hozzászólásokba ott vannak benne az ellentmondások..vagy a sorok között kissé objektivebben..
szerencséd volt. Amikor én sügereztem ezek felénk szinte eléghetetlenek voltak, csak a kommersz yellow meg ilyenek. Még pesti utaimon sem láttam nagyon különlegeseket akkoriban, igaz csak a westendben voltam..:-))
Vaóban, elsőre malawi mbuna és nem mbuna sügérekkel kezdtem 720literben. AZtán 2-2,5 év után, mikor úgy éreztem elég tapasztalatot gyűjtöttem jött a tanganyikára váltás. Szintén 720-ban, ragadozó sügérekkel (Neolamprologus sexfasciatus, Neolamprlogus terachnatus, Altolamprologus calvus és compressiceps), lazacsügérekkel és egy pár csigasügérrel és Julidochromisokkal. Ezekkel nem is volt semmi gond, elvoltak pár évig... Aztán mikor a tetrachantusok a szemem előtt tépték szét a speciosus csigasügér párt úgy döntöttem itt az ideje egy nagyobb váltásnak. Eladtam az akit, csináltam egy nagyobbat sokkal jobb szűréssel, és jöhettek azok a sügérek amikről a kezdés óta álmodtam.
Ha úgysem tudod hova tenni, akkor ez sem egy utolsó megoldás. Legrosszabb esetben, majd a következő ikrázást megfogod. Legalább kiélhetik a halaid szülői ösztönüket!
lol megint leikráztak a meggyhasúim, az előző 3 ívás 5 hetes ciklusban történt, most ez 24 nap múlva jött, nem is számítottam rá, tegnap este mégcsak nem is kaparták a kókusz alatt a kavicsot, mostanra meg már fel vannak ragasztva az ikrák (éjjel dolgoztam és a halak is éccakai életet élnek) nemtom hogy a 24 nap miatt de valószínű, sokkal kevesebb ikra van mint legutóbb, ha azt olyan 100-ra saccoltam akkor ez vagy 40 még nem szedtem ki de nem is lenne hova :s hagyjam meg és majd szíjjam le a kicsiket ha úsznak?
" te is nagyon gyakran teszel fel kérdéseket amiket már rég megválaszoltuk"
Ez természetesen előfordul velem is, talán mással is. De nem érzem úgy, hogy folyton unalomig ismételt kérdéseket ismételek. Biztos tudsz találni ilyet is, de mégis mikre gondolsz, ami olyan gyakran ismétlődött, hogy ezt említésre érdemesnek tartottad a "javamra" megemlíteni?
Igen utána olvastam. Pedig nekem úgy tetszett volna az ezüstösen ragyogó vitorlások együtt ezekkel a kéken világító halacskákkal. Nagyon jól mutathatnának. De hát ellenségek.
Az én vitorláspárom nem nőtt olyan nagyra és a nagyobbacska xifó és molly ivadékokat sem bántották amikor még együtt voltak. De az elevenszülőknek más a mozgásviláguk, ráadásul tipikus túlélők.
A lány vitorlásom egyszer nagyon beteg volt, a xifók szét akarták szedni. A fiú vitorlás meg úgy védte, de nem sok sikerrel tudta elkergetni őket. Ekkor kerültek át külön medencébe. Próbáltam már újra összerakni őket, de sajnos a lányt elég nehéz etetni, kicsit bamba az evésnél és nem jutna neki kaja. A vörös szúnyoglárvát például az ujjamról szereti leeszegetni, a száját ilyenkor vagy fél centire is kiemeli a vízből és úgy kéri a kaját. A nagy akváriumnak elég idétlen gyári műanyag tetője van és nem férek normálisan a vízfelszínhez etetéskor, így nem tudtam őt etetni a nagy akváriumban, ezért maradtak az 50l-esben. És ezért vettem más halakat, pedig a 200 l-es akváriumot nekik készíttettem. Azt hiszem a lány nem lát jól, de lát valamennyire. És a felépülése óta már újra többször is ikráztak. A fiú nem eszi el előle a kaját, megvárja míg jóllakik és utána összeszedi a maradékot.
Ma találtam az ivadékok medencéjében egy daphniát. Csak a mikroszkóp alatt ismertem fel és szegény elpusztult. Kifogtam mert féltem, hogy valami kártevő. Még múlthét pénteken hoztam a tóról cyclopsokat, azokkal érkezhetett. A cyclopsok eltűntek, a daphniát a vitorlás ivadékok nem ették meg a mérete miatt.
Két vitorlás ivadékom még mindig megvan. Sajnos az egyik fele akkora mint a másik. Olyan kíváncsi vagyok milyen mintázatúak lesznek. A múltkoriban nem lett egyetlen fekete folt sem. Szegény unatkozik egyedül. Remélem megéri míg ezek megnőnek. Most elkezdett rohamosan nőni, mert a xifók elkezdtek szülni és az ivadékokkal tud táplálkozni. Különben alig jutott kaja neki, mert a xifók gyorsabban esznek, nem válogatósak.
Egyébként a társas akváriumban tartás másabb, mint amikor csak egy max két faj van egy akváriumban. Nehezebb így tartani őkat (etetni is, hogy minden faj eleget egyen és ne egyék magukat túl egyesek). A boltban és a tenyésztőnél többnyire nem társasan tartják a halakat és szegény új halak az új helyen még idegen fajokhoz is hozzá kell szokniuk.
Én 11db neont vettem december végén, már csak 5 db maradt (az első hónapban 6 db pusztult el). Egy sajnos le van soványodva, a másik 4 meg szerintem túl pufók hasú. De még jól esznek. A xifók és a páncélos harcsák (hogy a páncélos harcsáknak is jusson a xifók miatt kaja) szerintem túletetem őket. Elbizonytalanodtam, hogy van-e értelme kipótolnom a csapatot.
Szerintem a csapviz minőségének sokkal nagyobb káros hatása van, mint a többi dolognak, például, hogy milyen keménység van.
Tényleg igaz az, hogy mindenki mérlegeljen, hogyan csinálja, én is máshogy csinálom, te is máshogy csinálod.
a csapvizet már kitárgyaltuk, és ez is mindenkinek a maga joga eldönteni, hogy kezeli e vagy sem. Viszont ha már az ember sem issza meg szivesen(bár biztos vannak kivételek), akkor következtetni lehet milyen hatással van a halakra.
Én kezeltem, de ez én vagyok. Azért irom, hogy emiatt megint ne legyen több oldal fikázás.
sok vizcsere előtt még le is teszteltem a vizet, ittam egy pohárral, megszagoltam, viszont sok esetben meg sem ittam, elég volt a látvány. Sokak szemében biztos tulzás az olyan hozzáállás mint az enyém, de szerintem az akvarisztika arról szól, hogy foglalkozzunk az akváriummal, és aki már alapból azzal a kérdéssel indit, hogy hetente mennyi idő foglalkozni vele, annál már következtetni lehet mennyire is gondolja komolyan ezt az egészet. Szerintem pont az benne a legjobb, amikor foglalkozol vele. tudod mint amikor a bonsai fát metszegetik, vagy a szőlőt permetezik stb. Utána meg élvezed a gyümölcsét :-))
Tudom, h egyéb körülményeket sokszor nehéz biztosítani, akár az eleséget is. Tudatában vagyok annak is, h aki csak akár jóminőségű díszhaltáppal etet előbb utóbb szembe kell néznie a bélgyulladások különböző formáival melynek tünetei lesoványodás vagy éppen kóros felfúvódás. És ez soha nem egyszerre jelentkezik egy állományon belül, mint ahogy mi sem vagyunk egyformák: valaki a zöldségektől is hízik, valaki a pacalpörkölttől sem.
Sokan nem tudják (bár egyszer már leírtam) de a fagyasztott kajákkal (amiket kereskedésekben lehet kapni) csak annyi a bajom, hogy ezek a gyártókhoz 5-10 kg-os tömbökben érkeznek, majd ezeket kiolvasztják, és kis kiszerelésekben újrafagyasztják. Nos aki egy kicsit jártas a fagyasztott élelmiszerekben azok tudják, h fagyasztott kaját kiolvasztani, majd visszafagyasztani nem szabad, fehérjetartalmú (pl hús, gomba, v akár plankton) kajákat pedig szigorúan tilos, ugyanis a fehérjebomlás csak -32 fok alatt áll le és kiolvasztáskor és újrafagyasztáskor a fehérjebomlás miatt méreganyagok keletkeznek, ami akár súlyos májkárosodáshoz is vezethet.
Éppen ezér a legideálisabb kaja az élő plankton lenne, v szúnyoglárva (fekete v az üvegálca és nem a vöröss), vagy legalább amit mi szedünk és fagyasztunk le.
Ezt legtöbben sajnos nem tudják biztosítani, ezért fontos törekedni a minél változatosabb megbízható minőségű kajákkal való etetésre. Sajnos ilyenkor is viszont előfordulhatnak megbetegedések (bél v épp májkárosodásból adódóan).
Sajnos a legtöbb kaja tartalmaz melegvérűek zsiradékát és fehérjét, amit a halak vagy csak nehezen, v egyáltalán nem képesek lebontani (bélgyulladás). És sok kezdő addíg etet egy bizonyos kajával amíg el nem fogy, és ha túl nagy kiszereléssel vásárol akkor tönkremehet dohosodhat (májkárosodás). De sorolhatnám.
Van még egy megoldás ami javíthat a helyzeten, ha saját magunk készítünk és fagyasztunk le kaját. Erről már írtam egy párszor, és hogy hogy kell elkészíteni.
Nos egyszó mint száz, nem tartom elképzelhetetlennek, h esetleg a keményebb víztől hulladoznak el egyeseknek a neonjai, és semmi köze nincs esetleg más vízminőségbeli tényezőnek (fizikai,kémiai v biológiai: pl infuzória kóros felszaporodása), vagy esetleg semmi köze a táplálásnak. Nos meglehet. Akkor én elmondhatom, h nagyon nagy mázlim van a halakkal, h a 14,5-15 nk csapvizemben évekig (tenyészneonok kb 2 évig aztán még a barátom díszmedencéjében 2-3 évig), sőt évtizedekig (az egyik anci nőstényem 14 évig élt és 22 cm-esre nőtt, v a egyik feketetrám most 8 éves) elélnek, és semmi köze nincs az egyéb tartási körülményeknek.
Mindenkinél van igazság :-)
Én csinálom továbbra is úgy ahogy 27 év (amióta halakat tartok) alatt kialakítottam, aztán majd meglátjuk hol van több igazság. ;-)
Csak én nem erröl a halacskáról beszéltem hanem róla: Paracheirodon simulans; Kék Neonhal; (amiböl érdekes módon van legalább négy különbözö kinézetü, keskenyebb, szélesebb csikozatú, idönként zöldessel is megjelenö formája, -és ami a legmeglepöbb, hogy mind ugyan ez alattt a név alatt fut..) Mivel a topic társ a Kék Neont tartaná, és ezzel voltak problémái, de nagyon ugy néz ki, hogy ezeket a törzseket alig háziasitották vagy direkt a vad formáját importálják és ritkák is..
Amit itt az akvarista.hu -n róla irnak Neonhal / Paracheirodon innesi; ezt el lehet fogadni, de ezt nem igy fejezi ki, illetöleg nem utal rá:
' a vizhömérséklet 20 - 25° C, de semmi esetre sem e -fölött, a halak magasabb vizhömérsékleteknél legyengülnek, de 22° C -nál érzik magukat a legjobban. '
ezt a megjegyzést inkább hiányolnám itt.. mivel te magad mondtad nekem, hogyha én forditok korektnek kell lennem, - amit különben a figyelmeztetesed nélkül is mindig megtettem; - de ha ezek a halak valóban ebben a vizhömérsékletben érzik a legjobban magukat mint a don_07 is emlitette, akkor itt is megemlithetnék..még akkor is ha ezt az értéket nehézkes betartani..
Leirások között óriási különbségek vannak, ha az ember valamit kivesz vagy fordit igyexem mindig ezt a legmegbizhatóbb helyröl tenni,..de nem azért, hogy valami különlegességnek érezzem magamat hanem, hogy kis infót tudjak adni annak aki érdeklödött iránta..stb.. (már láttam komolyabbnak vélt magyar web oldalakon gyakran antibiotikát algák ellen ajánlani [az amerika módszereket..] de az nem ok. az akváriumi körülmények között..olyasmivel biztosan nem foglalkoznék.. )
Ez a keményebb vizben való tartás sántit, mert az életkor elvárás csekélyebb, és egyett nemszabad elfelejteni a szabad vizeikben ezeknek az állatkáknak bizony a nitrit, nitrát sok esetben kisem mutatható.. és a magasabb pH értékeknél az ammonia probléma is jelen van..stb.. Azonkivül a halak biológiája a pikelyezése a belsö szerveik, az ellenálló képességüket biztositó rendszer, mindig a saját származásukra alapul, ami év milliók során alakult ki, -és azt nemtudja megválaszolni senkisem mert szerencsére még biztos nem experimentált vele, hogy a tanganyika sügérek a lágyvizre hogyan reagálnának.. medig birnák az iramot..stb..szóval nehézkes ez téma.. /mert tulajdonképpen ugyanez történik a lágy vizet igénylö halaknál..akik a magyar (ingadozó) keménységü klóros csapvizben kénytelenek meglenni../
Egy dologban igazad van. NEM KELL LÁGYVAZ A HALAK TARTÁSÁHOZ!!! De akkor senki ne nyavajogjon, mikor 4-5-6 hónapon belül elhullik a neon állományának fele. Te is be kell hogy valld, hogy bizony a neonhalakra jellemző az, hogy fogynak...... Veszel egy 30-35fős csapatot és fél év múlva azt veszed észre hogy a halak fele elhullot. Úgy hogy a melletük élő halaknak kutya bajuk, vígan élnek sőt akár szaporodnak is (törpesügér, corydoras). Nálam is 14-es keménységű vízben vannak a növényes akiban. Havonta/kéthavonta észlelek 1-2 példánynál fogyást, soványodást, a has szögletessé (extrém módon) válását... A melletük élő Corydoras schwartzii-k, C. aeneus-k és Microgeophagus altispinosa-k nagyon szépen elvannak, egy sem volt még soha beteg az elmúl 2 évben. Eleség cyclops, jó minőségű lemezes, fehér/fekete szúnyoglárva, tubifex, élő plankton.
És ez nem egyedi eset, tudom, hogy mindenkinél előfordul, ahol a halak "sima csapvízben" vannak tartca.
Carlos-nak sokmindenben igaza van. Ez tény. De az is, hogy ha minden halat csak és kizárólag a legoptimálisabb körülmények közt tartanánk, akkor Magyarországon még ilyen szinten sem lenne az akvarisztika mint most.
Különböző felfogású emberek vannak. Van aki szeretné maximális ideig élvezni az általa felnevelt halakat és ezért megad nekik mindent ami "a nagy könyveb meg van írva". És van olyan akit nem zavar az, ha pl. egy neoncsapat fél-egy év alatt lefeleződik, mert mondjuk megengedheti magának, hogy pótolja a csapatot. Ilyen is van, nem szabad elítélni sem. Nem szabad lehurrogni sem.
Szabad viszont felvilágosítani, mi az ok ami miatt a halai idő előtt elhullanak, és szabad felvilágosítani arról, hogy hogy kerülheti ezt el. De dönteni nem szabad helyette, azt Neki kell...
Tengerizős díszhalasnál láttad a bohóc párt? Rendszeresen ikráznak a jobboldali köveken. Nagyon látványosak ilyenkor. Kb 1,5 hete keltek ki az ivadékok, aztán eltüntek. :(
Nos úgy látszik nem csak én gondolom úgy, h tartáshoz (nem tenyésztéshez!!!) nem fontos lágyítani a vizet. Egyébként meg abszolút nem érdekel ki mit gondol rólam, főleg ha nem ismer. :)
Egy dolgon azért el kéne gondolkozni: akvaristák közzül hányan tudnának extrém körülményeket biztosítani pl nagyon lágy vizet? Szinte senki sem tartana nemhogy neont, de színte semmilyen pontylazacot sem, és lehetne sorolni.
Én senkinek nem ajánlottam, h igen kemény vízben tartson pl neont (csak megírtam, h milyen extrém körülmények között is tartható). Amit írtam azért írtam, mert kezdőket lehet elrémíteni ilyen kritériumokkal (pl extrém lágy víz), ami teljesen alaptalan.
Egy valamit topictársunk elfelejt. Azt hogy a trópusi halak többsége essős évszakban ikráznak, amikor is a víz minősége drasztikusan megváltozik. Ez történik az Amazonasz vízgyűjtő területén is, ahhol a neon is él. Ilyenkor az addig szinte a kis patakokban élő halacskák élettere hírtelen megnő akár 2-3 m-rel is megemelkedik a vízszint, és elönti az essőerdőt akár pár nap alatt. A rengeteg esső miatt drasztikusan lelágyul a víz akár 1-2 nk ig is (akár 6-10 nk-ról)! Az essőerdő aljzatán rothadó avartól pedig lesavanyodik a víz akár 4,5-5 pH-ra is! Ilyenkor a rengeteg szervesanyag oldódik bele a vízbe, amitől a planktonikus szervezetek felszaporodnak. Nos ilyenkor kezdődik meg a legtöbb hal ívása, amikor is a feltételek a legmegfelelőbbek számukra.
De ezer példát tudnék felsorolni nemcsak halakból, állatokból de növényekből is amik eredeti élőhelyükről kimozdítva aklimatizálódtak és tökéletesen érzik magukat új élőhelyükön. Ezt hívják alkalmazkodóképességnek!
Aki volt már a Balatonon biztos találkozott egy jópár feketetengeri élőlénnyel 2 féle géb is él már benne és szaporodik, vagy a köveken a vándorkagyló, vagy ott az angolna. De mondhatnám a nimfapapagájt is amit akár kint is lehet tartani télen is akár -5 fokig is.
De megemlíthetem a nagyváradi barátomat aki banánt űltetett ki ezelőt 5-6 évvel a kertjébe, minden fagy beálltakor tőből levágja és betakarja. Most már egy 6*5m-es területen van "banánerdője". De a pestiek közzül páran már láthatták azt a kertbe ültetett (és nem viszik be) datojapálmát, ami most 34 éves és már termett is.
Mindezzel nem azt akartam kifejteni, h minden halat bármilyen körülmény között tartható, én ilyet soha nem állítottam! Azt viszont szinte biztosan ki merem jelenteni, hogy a kereskedésekben kapható átlagosnak mondható (kommersz) halak a hazai átlagos csapvízben (12-18 nk) jól tarthatók, legfeljebb nem szaporíthatók! Ilyen halak akár ezen a forumon is a kezdőknek ajánlott halak 99%-a.
Általában egyéb életkörülményekben vannak eltérések: táplálkozás, élettér, hőfok, megvilágítás, társítás, stbstbstb.
Na egyelőre ennyit egy halait sanyargató tenyésző tollából. :)
Köszi!! A 3-at nem én fotóztam, hanem egy jóbarátom. A másik kettő Canon PowerShot A80-nal készült. Totál manuális beállítással és vakuval. Vannak ennél sokkal jobbak is. :o)
Még nem tudom. Szeretnék majd bohócot, meg sárga dokit kezdésnek, aztán majd meglátjuk, meg jó lenne egy kis tiszogatóhal is, és valamilyen garnéla, mondjuk boxoló. Csillagot egyenlőre nem vállalok be. :-)
Az akvárium elülsö részéhez már 40 cm viz oszlop magasságtól, ugy a hidegvizü (18° C) mint a Diszkosz (28° C) akváriumokhoz megfelelö. A jó fényviszonyokat szereti. A faj jól fejlödik emers, és képez egy vizfeletti formát. ....(CarloB)
Valahogyan sejtettem, de meg kell mondanom, hogy az akvarista.hu -n, vannak ugyan jobb ismertetök és magyarázatok, de maga a publikum nagyon sok esetben hasonlóan fogalmatlan mint itt..-:))), ' Meg kell próbálni kultóráltan vitázni.... ' Pontosan csak ahhoz sok topic társnak tudnia kellene, hogy miröl beszél és még akkor is ha a másik nem szimpi, nem eshetek neki mert ahhoz éppen kedvem támadt, a másikat csakis argumentekkel lehet meggyözni, érvelni.. de nem ilyen formában mint itt gyakran teszik..-:(( Sajnos a magyar webben és egyáltalán a magyar társadalomból ez valahogyan kimaradt,.. ugy érzem mintha egy normális értelmes egészséges vita kultura nemlenne.. vagy kisem alakult volna..
' CarloB, mostanában kétszer-háromszot is írtád, hogy óvodai szintű a topik. Kérlek, hogy ezzel hagyjál fel! Előbb utóbb valaki be fog érte szólni, és akkot megint jöhet az őrjöngés.'
--
Nagyon azon a szinten van sajnos meg kell mondanom, te is nagyon gyakran teszel fel kérdéseket amiket már rég megválaszoltuk, vagy olyan formában kérdezed, amin meglepödök,.. mivel magadat kellene a helyzetbe tenni, ahhoz rájöjjél a dolgokra..
--
A problématika mint mindig, hogy valahogyan nem akarjátok az elözményeket látni amiböl az egész kiindul:
Ati356:"CarloB tartottál már neont? Esetleg tenyésztettél már akár kéket vagy vörösset? Mert, hogy ez esetleg csak tenyésztés esetén állja meg a helyét, egyébként úgy hülyeség ahogy van! Aki csak tartani akarja minden probléma nélkül tarthatja akár 17-20 nk keménységű vízben is akár mollikkal, még sózott vízben (10 l ben 1 evőkanál) is!!!!!!!!! "
don_07: Nos.... :) AKkor jegyezz meg valamit!! Ha máson nem is, de a hal életbenmaradásának hosszán jelentkezik a vízkeménység ill. vízparaméterek nem megfelelősége. Nem mindegy, hogy 1-2hónapig esetleg fél évig bírják, vagy 3-4évig...ugyebár. Ugyanez volnatkozik pl. a 27-28fokon tartott neonhalakra is. Magasabb hőmérséklet->gyorsabb anyagcsere->felgyorsult életritmus->rövidebb élet.
****
Még szerencsére van olyan topic társ aki beleolvas, hogy miröl is van itt szó.. ha a halakat szub körülmények között tartjuk, akkor a korai megbetegedések és elhullások elöre programozottak, szub a normálistól eltérö ill. az alatt levöek, a nem megfelelö viz keménység, pH érték, sózása abszolte lágy vizet kedvelö fajoknak, ami odavezet, hogy annyira legyengülnek, hogy alig pár hónapot tudják csak az életüket tengetni.. de ez nem lehet új neked sem mert nap mint nap pontosan erröl van szó itt a topicon..
na most ez itt különösen problémás mert én magam is meglepödök mennyire extrém lágy viz ajánlott:
Paracheirodon simulans; Kék Neonhal A relativ kicsiny testnagyságuk ellenére a medence 60 cm hossz alatt ne legyen. Nagyon érzékenyek a viznek a szerves anyagok általi megterhelésével és a nitrátokkal szemben. A viz maximálisan 5° KH (karbonát keménység); a teljes keménységnek 2° GH; alatt kell lennie, a pH érték 5,2 - 6,0 között. Egy tözegen keresztüli szürés nemcsak a betegségekkel szembeni hajlamot csökkenti, hanem egyidejüleg a szineik élénkségét is fokozza. Egy világos medencében a halak haloványnak tünnek, ezért egy úszónövény fedélel gondoskodni kell csökkentet fényröl. A halak számára a kedvezö hömérsékleti rész ugy 23 - 27° C közötti, erös változásokkal vigyázni kell.
**
Na most ezt a nagyüzemi hal tenyésztö barátodnak megcáfolni minden alap nélkül és az ellenkezöjét állitani, nem helyes..
Mert akkor ennyi erövel a Tanganyika vagy Viktória tóból származó sügéreket az ö elképzelése szerint lehetne ilyen hozzáállással desztiláltvizben is tartani..
igenis ezt akceptálni kell , hogy vannak élölények akiknek Biológia sajátosságuk van amiket nemszabadna ignorálni mivel azok kötödöttek egy adott paraméterekhez és ezt nem szabadna a fejetetejére állitani.. (és itt nem arról van szó, hogy exakt az optimális hazai vizüket teremtsük meg, de legalább abba az irányba menjük ill. arra törekedjünk..stb..)
nem kell, olyan elvakultan nézni a dolgokat hanem csakis objektiven,... amint látod, én még a pontos idöt sem kérdezném meg tölle deha ö nekem esik, ilyesmi miatt bosszantó..
Ez van csak egy példa, -a Kék Neonnok vizének a sóval való kezelése az nem vegyszer.. az valami más.. már olyan topic társ is volt itt.. aki arról panaszkodott, hogy halait a diszhalastól haza sem tudta vinni mert azok már ütközben elpatkoltak, hálla a lelkiismeretes nagyüzemi tenyésztöknek..
Téged senki sem kötelezett arra, hogy megcáfoljad az ismert és bizinyitott tényeket, hogy igenis a Kék Neonnak egy extrém lágy vizre van szüksége, és a fejetetejére állitsad a dolgokat.. csakis azzal a céllal, hogy beleköss a másikba.. persze te a nagy üzemi kommerciálisan berendezett kereskedésedben tarthatod ahogyan akarod.. csak itt nemszabadna a tévhiteket terjeszteni.. mert itt a kis hobby akvaristának nincsenek kommercilális érdekei neki csakis az lenne, hogy a halai életben maradjanak ö nem adja el a halait száz számra..
Az meg hogy valaki a tudományos kutatásokat bizonyitott tényeket és a könyveket információkat lenézi és beleköt arról én nemtehetek; és a nagyszerü elképzeléseiböl szedi ki a dolgokat ezzel sem tudok mit kezdeni.. a kis újjunkból a felismeréseket sohasem tudjuk kiszedni, minden amit a halakról, tudunk azt csakis a kutatóknak köszönhetjük..
Teljes egésszében tévedsz, -mert abból kell kiindúlni, hogy mindenütt ahol pénzröl van szó ott a nagyon gyakran át esnek a ló másik oldalára.. azonkivül a kis állatt is piszkol, nevezetesen ami kis pénznek tünne, a valóságban nem is olyan kicsi.. és ilyen tenyészet ami itt emlitett ez már jóformán nagy üzemi, mert itt nem a kis srác adja el a pár halát hanem többröl van szó..
Csak nyitott szemmel kellene a világot látni,.. pl. gyakran látni Magyarországon is, hogy természetvédelmi kárositás ellen soxor eljárást inditanak mert bizony a madarakat az Olaszok összeszedik,.. ugyanez vonatkozik trópusi országokból a papagályokra, halakra.. gyakran hallani olyan sp. -röl akiket már kiirtottak a nagy üzletszerü csempészésükkel.. stb.. és egy másik nagyon fontos dolog, hogy ha állatokat, növényeket monkultura szerüen (nagy tömegben) tartanak az nem megy kémiai anyagok nélkül,.. na most a halaknál még problémásabb mert nekik a viz az elemük és ha ez nem OK. pontosan odavezet, amit itt gyakran látunk, az állandó betegségekkel legyengülésekkel korai hullásokkal kinlódnak a topic társak és ez mind a kinzó tenyészetekre, tartási körülményekre vezethetö vissza az állatvédelmi törvények teljes figyelmen kihagyása mellett, -itt millárdokról van szó..
Kit hogy tud becsapni,.. ezek a nagy üzemi tenyésztök nem angyalok hanem üzlet emberek invesztálnak vizbe, hal elségbe, áramba ennek és a haszonnak be kell jönnie, ugyanez vonatkozik a diszhalasokra,.. pl. ha egy diszhalas elad egy Botia macracantha sp. és adott esetben az eladott fajnál nemfogja mondani a vevöjének, hogy ennek a halacskának kell minimum 500 liter viz és ebböl 400 -nak desztiláltnak kellene lenni a maradék meg a csapviz; -ha ezt tenné akkor sohasem adná el a halát és ez nagyon sok sp. -re vonatkozik.. aztán mi történik ilyen állatok akik tulajdonképpen 15 - 20 évet is megélnek fogságban, mennek a befföttes üvegekbe kinzókamrákba és jönnek itt a topicon a gyerekek jajveszékelve teljes fogalmatlanságukkal, hogy mi a gond, és nem is lennének állatkinzók nem azért akarnak akvarizálni, csak ugye olyan sp.-ket adnak nagyon gyakran el akiknek hatalmas viztéfogat és nagy akvárium kellene de ezt a nagy biznisz végett letagadják..
Na és most itt van ez a nagyon jó példa, hogy adott egy halacska Dél-Amerikából, akinek egy extrém lágy vizre van szüksége, jön itt a nagyszerü nagyüzemi tenyésztö, és olyan tartást ajánl neki amit jóformán állatkinzás, de nem hogy ö a méreg koktéljában tartja hanem még itt másoknak is ajánlja,.. és azt megcáfolja és hülyeségnek nevezi ami tudományosan bizonyitott, hogy igenis ezeknek a halaknak egy extrém lágy vizre lenne szükségük,..
Korábban még valóban pozitivum is volt itt a topicon, hogy a gyerekek tettek gondolatokat arról, hogy kissé lágyitani a halak vizét amivel ugye rögtön egy jobb pH értékem lenne..stb.. de ha valaki itt oldalról teljesen sületlenül belekiabál, hogy a halaknak pont az ellenkezöje tehát a magyar jól klórozott és kemény csapviz is OK. ez fájdalmas mert igy a fejetetejére vannak a dolgok állitva,.. ami teljes félre vezetése és meghazutolása az embereknek.. a diszhalatós aki ugyanezt mondja, azt tudjuk,.. dehogy itt a topicon is, itt kezd a dolog sántitani..
Magyarúl ha egy kommerciális diszhal kereskedö itt irna, biztosan nem irná le azt amit esetleg tud a halakról, mert akkor csödbe menne, neki az mind árú ami az üzletében van akár külföldröl közvetlenül importált Amazonasi vagy Magyarországról beszerzett halakról van szó; -attól meg kell szabadúlnia.. ugy mint a példában emlitett.. csakhát hátúl üt ki a dolog, mert a halak a gyakori betegségeik által gyorsan megbetegednek, elpusztúlnak majd az emberek a kedvüket elveszitik és a hobby-t feladják.. igy kell nézi, a biznisz oldalát..
Dehát itt az idexen már minden volt vannak emberek akik a teljes tudatlanságuknak adnak hangot, -különösen azok akiknek az életükben egy könyv sem volt a kezükben..
pl. a politikai oldalakon lehet ezt jól látni, ha a Magyar Miniszter elnököt kiritizálják, -mert amit mond jó ha három közgazdász megérti az országban és egymás között még ök sem értenek egyett.. aztán jönnek itt a nagy szakértök és osszák az észt a nélkül, hogy halovány fogalmuk is lenne a tematikáról..
ez nagyon ugy néz ki, hogy más topicocon sem más,. magyarul érdemben vitatkozni valakivel csakis akkor lehet, ha az adott tematikában kiismerem magamat és érvelek ha kocsmai szinten oda dobom valakinek, hogy az hülyeség.. ez nem vita ez csak a saját tudatlanság..
Ingyen és bérmentve átadó egy db nagyarasz méretű morgó harcsa, és egy db kifejlett pakisztáni csík. Aki először jön érte viheti. Ki akarta a tulaj dobni, mert az aksija takarítás közben megrepedt, és szivárogni kezdett. Aksi javítva, de átáll guppykra. Bp-től 43 km-re lakom. 20 21 66 456
NewYork-ban az oceáriumban egész jó kis gyűjteményt láttam: kb 15-20 faj.
Már régebben utánna néztem a tengeriek tartásának: nem szeretik az áramló vizet és inkább csak békés lassú élőlényekkel tartható. Amerikában egy akváriumból 1 ill 2 faj volt, de csak tűhal ill csikohal. Se gébek se más hal nem volt.
Tengeri tigris? A fekete sárga csíkos? Kb 20-25 cm ilyen halakat már láttam ugyan ott.
A him kb. 25 centis, a nöstény olyan 18-20 centis lehetett. Csak a frissen keltetett sórákot ették, illetve vizibolhát, már abbol is csak az élőt, ezt egyszer tudtam csak adni nekik.
Tizenakárhány éve hetente többször bejártam boltokba itt Debrecenben, de egyetlen egyszer sikerült ilyen ritkaságot találnom. Gyüjtője lettem a különleges halaknak és ez szenvedéllyé fajult, mára pedig egyenesen szerelem. :-)) Sőt betegség!
Eddigi halazásom legszebb hala volt, a szellem késhallal egyetemben, ami majdnem 20 centisre neveltem, de végül a gombás betegség elvitte...
Ugy uszott mint egy csoda ez a tühal, mint egy S alaku valami, sokszor pedig vizi kigyóra emlékeztetett. És egyáltalán nem ugy nézett ki, mint egy édesvizi hal, tengeri halra emlékeztetett, de a neten hiába kerestem, szinte semmi infot nem találtam, de szvsz leginkább a syngnaThUS acus, vagy a C. schultzi-ra hasonlitott, de mégsem egészen...
A tengeri tigris tühalat ismered? Az még a mennyország. :-)))
A kereskedő szerint egyébként indonéz, vagy maláj.
Nekem sagittaria van aljzatnövénynek, és csak 1-2 agyagos-tőzeg golyót nyomtam bele a talajba...nem kell nagyon sok föld sztem, elég a tőzeg, vagy a növénytápsó.
Ingyen és bérmentve átadó egy db nagyarasz méretű morgó harcsa, és egy db kifejlett pakisztáni csík. Aki először jön érte viheti. Ki akarta a tulaj dobni, mert az aksija takarítás közben megrepedt, és szivárogni kezdett. Aksi javítva, de átáll guppykra. Bp-től 43 km-re lakom. 20 21 66 456
CarloB, mostanában kétszer-háromszot is írtád, hogy óvodai szintű a topik. Kérlek, hogy ezzel hagyjál fel! Előbb utóbb valaki be fog érte szólni, és akkot megint jöhet az őrjöngés.
Másrészt a csevegőt nem egymás cikizésére nyitottam. Hogy miért nyitottam, azt leírtam az indító hozzászólásban.
Viszont ha mégis egymás cikizésére kerül a sok, akkor azt (szerintem) még azt is mindig jobb ott folytatni, mint itt. Ha nekef jogos-jogtalan, vélt vagy valós sérelmed van, akkor is (szerintem) jobb ott tisztázni.
--- Egyébként szerintem itt a pillanat pici önmérskéletet mutatnunk. Én most kezdem.
Hello, Van vki akinek vizifű (eleocharis acicularis) alkotja az aljzatot? Ha leírná hogy kell megvalósítani nagyon megköszönném. Láttam valahol egy ilyen aksit és nagyon jól nézett ki, de nem tudom milyen feltétekkel lehet megvalósítani. Egyáltalán a növénynek kellő föld nem terheli meg nagyon a vizet? Üdv.: Z
Ja, és rácuppanok a dologra...na,lassan én is azt hiszem, hogy ide nem érdemes többet írni...az akvarista.hu-n sokkal korrektebbek az emberek, és a moderátor is aktív lenne...Tényleg don, téged eddig szinte csak ott láttalak:)
Aúgy meg aki arra adja a fejét, hogy 400l-t telepít a panelba, hogyha van egy picike is esze,akkor kikéri a statikus véleményét, vagy elkéri a tervrajzokat,és saját maga kiszámolja,hogy mekkora a terhelhetősége a padlójának...és persze jó minőségű ragasztóval készült akváriumot vesz....
Ja,és szegény magyar tenyésztők,akiknek csak panelra telik, a maguk pár ezer literjével biztos nem épelméjüek,mert panelban halaznak....
Ez lassan olyan lesz,mint a rasszizmus. Paneles halasok vs kertesházas halasok.
Hát te nem vagy normálais! Belédkötöttem? Ha nem akkor meg mi fáj?
Képzeld, tudom, hogy szokták hűteni a vizet ventillátorral, és képzeld,poénnak szántam amit írtam, sztem don07 fel is fogta, pedig nem sokkal idősebb,mint te. Most mindenki arra játszik,hogy kicikizze a másik hozzászólását? De jó!
Csak ez végre olyan téma ami érdekel. Az, hogy ezeket a halakat sikerrel szaporítottad tényleg nem nagy szó. Úgy ahogy mondod, nem kell hozzá más, mint elég nagy akvárium és megfelelő paraméterek. Ez nem mást jelent mint nagyon jó szűrést. És ez az a pont ahol a bajok jönnek. Ugyanis tapasztalataim szerint nagyon sokan elkövetik azt a hibát, hogy a szűrőket anyagi okok miatt alulméretezik. Aztán később az ebből adódó problémákat (zavaros, sárga víz, algásodás, halak pusztulása szélsőséges esetben) megpróbálják különböző szerekkel és ideig-óráig tartható módszerekkel kiküszöbölni. Így újabb és újabb kudarcélmények érik, aminek a vége az, hogy abbahagyják, mert ez "nem megy". De ez igaz más fajokra is. Vannak amikre kifejezetten (pl. diszkosz, Apistogramma fajok stb.).
A másik ilyen sarkalatos tényező az eleség. Nagyon nem mindegy pl. az afikai sügéreknél, mely fajokat milyen táplálékkal etetünk. Ez egész állományokat elvihet. Elég csak egy hibásan megválasztott főeleségnek szánt lemezes, és egy egész Tropheus csapat elmehet bélgyulladásban.
Az általad említett malawi tavi fajok tartása és szaporítása valóban nem nagy feledat ha ezeket a tényezőket biztosítjuk. A Tropheus már egy másik kérdés, ha az is ment, ahhoz gratulálok, ott már komolyabb tartási körülményeket kell biztosítani. Igaz itt is csak ahhoz, hogy ne betegedjenek meg. ;o)
Jelenleg több homoksügérfajt tartok, nos, itt már a társítás, a vízparaméterek, az eleség nagyon fontos szerepet játszik abban, hogy a halak megmutassák csodás színeiket, és hajlandóságot mutassanak a szaporodásra.
És akkor jön még az a rész, hogy elég jó-e a hal kondija, illetve van-e elegendő egyedszám ahhoz, hogy a rá ható agresszió (mert ezeknél a fránya Callochromisoknál van rendesen) megoszlódjon, és ezek miatt ne köpje ki idejekorán az ikrákat/ivadékokat. :o)
rot-rot, lombard, auratus, crabro, hongi, red-zebra, maingano, kingsizei, c. moori stb. Ezek közül maingano,crabro, és kingsizei kivételével -mivel egyedül voltak
később tanganyika jött tropheus bricardi, moori. Volt még Haplochromis spec. Zebra, de ez szintén egyedül volt.
Kérdezhetsz nyugodtan, nem vagyok annyira kipihent, hogy hazudozzak. ;-)
"Hehe:) Most elképzeltem azt,amikor megpróbálnád hűteni a vizet mondjuk ventillátorral:) Biztos nem kellene sok:))))))))
Bocsi, ez csak úgy jött...."
Hallod ez remek ötlet! hogy te milyen okos vagy! Kár, hogy nem te tanáltad ki, mivel pl. a tengerisek nagyrésze ezzel hüti sokszor akár az 1000 literét...akkor mégsem annyira vicces??
Kedves cimbora, gondoltam hogy te az elsők közt leszel, akik rácuppannak erre a "klima" témára, pedig nekem sincs, és egyáltalán nem azt akartam ezzel mondani, hogy rohamozzátok meg a marketet, "mert hülyék azért nem vagytok" . Azért ezt leirhatnád, mégis szerinted milyen gondolkodásu vagyok is én? Jössz itt a versenyes dolgaiddal, meg az óvodás szinttel, aztán meg pont te vagy az, aki elkezdi a második felvonást..
don!
Én is tartottam sügéreket, meg tenyésztettem is, és még csak meg sem erőltettem magam. Agyon se lehet őket ütni, ha egyszer ivaréretté válnak, szerintem egy délamerikait sokkal nehezebb tenyészteni, vagy mondjuk nem sügérfélét. Amint jó volt a paraméter százszámra szarták magukból az ikrát, szóval eddigi halaim közül(pedig jópár fajta volt elhiheted) az egyik legszivósabb fajok voltak!
Amugy meg én nem konkrétan a panelből indultam ki, mert nem csak panelesek halaznak, hanem kertes házban lakók is. Ott meg nincs télen nyáron rohadt meleg, mivel pl. én de még jónéhány ember nem nagyon tud egy 23 fokos szobába aludni, és például nálunk a kazán télen is éjszakára vissza van állitva 18! fokra. Szerinted én megengedhetném magamnak azt a luxust, hogy ne használjak fütőt?
Csak tudod az a legnagyobb baj, hogy panelesek megveszik az aranyhalat, ami köztudottan hidegvizi faj, és az istennek sem értik meg, hogy szenved a 30 fokban...
Akkor meg válasszon melegvizet kedvelőt, pl. bettát, ha nem tudja biztositani neki a feltételeket.
Mellesleg tényleg paneles hobbi a haltartás, egyik ismerősöm csekély 400 literrel áztatta el az alatta lakót...de ti biztosan meg tudnátok magyarázni a szomszédnak...bár már láttam akkora f.szt is, aki a panel erkélyén grillezett. :-))))
Nem akarlak bántani, de felhördüléseid, és sértődékenységed inkább egy tíz év alattihoz illenek. Nehogy azt hidd anno én is mindent úgy csináltam ahogy a könyvekben volt. Pl dánióknál szórakoztam az üveggolyó aljzattal ikráztatáshoz, neonnál 15-20 l medencékbe raktam ki tőzegen átszűrt vízbe ikrázni növénycsomókkal stb stb. De tudod egy idő után ezek a dolgok letisztulnak és csak a praktikus dolgok maradnak meg ami a halnak is még tökéletes. Ugyanis ha nem megfelelő a körülmény, akkor a halak nem szaporodnak, és nem kelnek ki az ivadékok!
Egy mesterszakács sem méregeti ki a hozzávalókat gramra pontosan egy gúlyásleveshez, legjobb esetben is csak mikor tanulja, vagyis az elején. Ezekszerint Ő is egy óvodás szintű főzőcskéző lenne, mert nem úgy csinál mindent ahogy a könyvben meg van írva. De a végeredmény a fontos!
Malawiztam és tanganyikáztam is, sőt pár képpel lentebb láthatod az egyik brevisemet, ami vígan él a 15 nk-s 7,2 pH vízben a geokkal és ami a lényeg szaporodnak is, ergo jól érzik magukat! De mondok még valamit a nagyváradi haverom is malawizik pedig ott 6 nk a víz! Fel keményíti (10 nk-ra) és sózza a vizet egy kicsit, és szépen szaporodnak. Magyarán nem biztosít neki 20-22 nk keménységet.
A lehetőség, h hírdessem magam meg sem fordult a fejemben, és szerintem ezután sem fog.
A 2000 neonon meg nem kell csodálkozni. Nézz utána neten (nekem filmem is van róla) milyen egyedsűrűségben vannak a természetben egy rajon belül (elárulom akár 15-20 E is lehet 1 m3 vízben (egy raj).
A vegyszerről meg csak annyit, h én eddigi hozzászólásaimban is vegyszerellenes voltam és nem is használok semmit (vízelőkészítőt sem). Max sót pl akvárium fertőtlenítéshez. Persze túrbóparakillem is van vagy 8 fiola, de már lehet, h lejárt azóta mióta megvettem (kb3-4 éve). :)
Hát ez van kicsi CarloB! De ne idegeskedj ez volt az utolsó hozzád szólásom!
Nem hiszem, hogy a díszhal tenyésztés olyan jól jövedelmező üzlet, hogy olyan is foglalkozna vele, aki nem szereti az akvarisztikát.
Igaz szaporák a halak, de lassan nőnek az ivadékok, közben állandó költségek (szellőztetés, szűrés, világítás), sok törődés (etetés, takarítás) és nagy a kockázat (betegség, kereslet hiány). Szóval nem kellene a hazai tenyésztőket bántani.
Kis vitorlásivadékaim jó hogyha fél év múlva akkorák lesznek, mint amekkorákat kb. 300 Ft-ért vehetnék üzletben. Ennek ellenére mégis nevelem a kicsiket, pedig egyszerűbb lenne észre sem venni halaim ösztönös próbálkozásait a génjeik örökítésére.
A múlt szombaton abban a gatyarohasztó melegben megmártóztam a szigetközben. Ott rengeteg kagyló volt...ha erre (Mosonmagyaróvár) jársz, szólj, szerzek párat!! ;o)
Ja,bocsi:) Én nem tudtam, h vette vagy adtad....csak azért kérdeztem rá,mert ki voltál kiáltva(burkoltan) olyan tenyésztőnek,aki vegyszerezi a halakat(gondolom hypora gondoltak) és ha a halak máshova kerülnek,akkor azok egy hét alatt megdöglenek...és mivel tudom,h Panzi tőled kapott halakat, ő is rácáfolhatna,hogy igenis élnek és virulnak a neonok:)
Én most etettem meg a szivárványos ökléket, nagyon eszik a granulált tápot,egész hamar hozzászoktak. Csak egy fránya kagylót sem sikerült még szereznem,de rajta vagyok az ügyön:)
Biztos jók lennének a linkek,csak ahhoz, h megnézzem,regisztráció szükséges,ami internal server error mellett eléggé nehézkes...no,majd később is megpróbálom...
"Te don egyvalamire válaszolj. Adott egy hideg őszi nap. Nincsen fütőm, de panelben lakom, vagy tetőtériben itt meleg van.
Közben mászkálok ide oda, és elfelejtem hosszabb időre bezárni..."
Nemértelek, pont Te hangoztatod, hogy aki nem tud megfelelő körülményket biztosítani, ne tartson halat. Akkor most mivan?? Vegyen egy fűtőt és NE FELEJTSE EL becsukni az ablakot...
Elhiszem, hogy nem akarsz komolytalan lenni, és azt is látom, hogy javasoltad a hőfokszabályozós fűtőt. Ez rendben is van. De azért az, hogy ha nem tud valaki megfelelően hűvös lakást biztosítnai a halainak akkor ne tartsa őket, nah ez egy kissé (nagyon) túlzás.... ;o)
Hehe:) Most elképzeltem azt,amikor megpróbálnád hűteni a vizet mondjuk ventillátorral:) Biztos nem kellene sok:))))))))
Bocsi, ez csak úgy jött....
MÁS:
Amúgy gondolt már arra valaki, hogy ha már ennyire ragaszkodtok ahhoz, hogy olyan vízben tartsuk a halakat,ami az élőhelyén adott, akkor olyan hőmérsékletet is kell nekik bizosítani? Még nem tettem meg,de rákeresek a neten, de sztem D-Amerikában sem mindig 25 fokos a víz...nagy melegben nappal 30, éjjel 23 sztem...és az a természetes hőingadozás....de majd rákeresek a neten...
És mégis a helyiség hűtését hogy gondolod?? Ugye klímával... :o)) Akkor klímázzunk, hogy a halaknak jó legyen, közben járruljunk hozzás a "global warming"-hoz... :o))
"Ha olvastad láttad, hogy nincs fütője..."
Vegyen vazze, mert:
"Akinek nincsenek meg a lakásban a feltételek ahhoz, hogy akváriuma legyen, az ebben az esetben vagy hütse nyáron, vagy mondjon le róla!"
Ez ugyanúgy igaz a hidegre is...ha hideg, fűtse, ha nem telik fűtőre, ne tartson halat. Ezért most lehet támadni, de ha nincsenek megfelelő feltételek, akkor ne tartson halat és pont. Mint ahogy Te sem disznót. :o))
Kutya, disznó stb. :o))) Szerintem pont azért beszélünk halakról, mert ezeket simán lehet tartani lakásban. Akármekkorában. Kicsiben is lehet jól halazni. Ezt az a 22 év mondatja velem ami 7éves korom óta telt el, és amit végighalaztam......
Hogy milyen halaim vannak amik nyáron bírják az akár 30-32fokot is?? Afrikai sügerek a Tanganyika tóból. A 830-asban és az 570-esben is. Ezenkívül, van egy kis 130 literes növényes akváriumom. És bármilyen hihetetlen, nagyon jól müködnek télen és nyáron is. Klíma nélkül. :o)) De fűtővel....
Nem tudok a sorok között olvasni? Meg halak klotyin lehúzása vs. akvarisztika?? Jajj, hát ne legyél már ilyen! Nem lehetsz ennyire....érdekes gondolkodású:) Én arra akartam rávilágítani, hogy igenis a másik baszogatása történik mert mondjuk tenyésztő,vagy mert mondjuk ő a nagykönyv szerint szinte biotóp környezetben tartaná a halakat, mert nekik úgy a legjobb. Ízlések és pofonok, de ez már akkor is személyeskedés.
Inkább beszéljünk arról, ki milyen érdekes halat látott mostanában, vagy az általam egyszer belinkelt "betegséghatározót" próbálhatnánk kibővíteni a jobb segítség érdekében, vagy bármi...
' Köszi a válaszokat, én még olvastam pár napi termést. Nagyon bonyolultnak tűnik így ez az akváriumosdi a nulláról... egy 100-120 literes akváriumban gondolkodom. '
--
Nem annyira bonyolult az, csak nagyon ugy néz ki, szelektálni kell itt lassan a nagyszerüen adott válaszokban, hogy nehogy ürüm legyen a végén a dologból.. az emberben a segitö készség megvan még akkor is, ha ilyen fagyott hangulatott akarnak egyesek teremteni, ved ki magadnak ha van lehetöséged és néz bele kis infók a kezdetröl: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=48688696&t=9006073 és ha valami nemvilágos kérdezz.. ezt az akvarisztikai filmecskét még a pici gyerekek is szivesen megnézik..-:)))
' Kedves gyerekek, úgy látom visszatértünk a kedvenc témánkhoz, egymás porigalázásához. '
--
Szerintem abba sem hagyták, a kötekedést,.. és ugyláccik, hogy a nagy tenyésztö szemmel láthatóan duszkál, evickél abban a zaftban amit maga körül teremt és marha jól érzi benne magát.. ilyen is van, igaz szerencsére oly gyakran nem volt itt az évek során..
De mondom egyszerüen megáll az emberi ész, -teljes egésszében forditott az egész állitása pontosan a Neon halak igénylik a lágy és tözeges vizet, már az óvodai gyerek észre veszi, hogy a halaknak különbözö szinezete és formája van,.. mind ezek a tulajdonságaik szorosan elválaszthatatlanúl az anatómia sajátosságukhoz a habitátra kötödöttek.. stb..
ès már száz évvel ezelött voltak ugye pl. Afrika, Àzsia vagy Dél-Amerika kutatók akik oda mentek és tudományosan az állatokat leirták, ma jobb a helyzett ma már komplett laborokat visznek az Amazonashoz, és ott megnézik a vizüket az állatkáknak ezek a felismerések mint általában könyvekben ma a webben is.. stb.. landenolnak és innen tudjuk ezeket a dolgokat.. mint pH érték, keménység, nitrit, nirát értékek, amiket a saját vizükben jóformán kisem tudnak mutatni az állatkáknak,.. ugyanakkor megjegyzendö, hogy itt egy állandó tehát kémiailag nagyon stabil viz értékekröl van szó, amihez ezek az állatok alkalmazkodtak az évszázadok során, pl. a Kék Neon nagyon ugy néz ki, hogy extrém lágy vizekböl származna..
Ez az akvarisztika alapja és ha ezt nem érti meg valaki vagy a fejetetére állitja csakis azért, hogy a másikkal vitatkozzon a nélkül, hogy tudná miröl is beszél.. azzal sokat nincs mit megvitatni..
--
Ezzel a felmelegedéssel kapcsolatban a hihetetlen szakértelmet már akkor észrevettem amikkor elösször felvetettem..ill. a tengeriek esetében figyelmeztettem, -de vannak topic társak akiknél egyszerüen nem jucc át, -ugy van ahogyan ö mondja ugy a helyes rá kell hagyni,.. és ezen problémák a szó szoros értelmében ötet kifogják kerülni ez csakis a másikra vonatkozik.. rá egésszen más törvényszerüségek vonatkoznak.. az csakis ugy lehet ahogyan ö állitja, mert itt érvelni ugysem lehet...-:))),
Ugyanakkor mondom nyáron is nagyon gyakran jajveszékeltek itt többször a topicon, hogy bizony csúnyán felmegy a vizhömérséklet.. vannak ugyan akvarisztikai célokra gyártott hütök, de 2000 Euro -ig is felmegy az áruk, és bizony még egy ilyen készülék is jó ha ugy 3 - 5° C -al tudja a vizet lehüteni..tulajdonképpen jobb effektivitást lehetne ezért a pénzért elvárni, bizony nyáron a szabad vizekben is felmegy a viz hömérséklet, és a tüzoltóság igyexik egy kis porlasztással a szabad tavakban a halaknak kissé oxigént bejutatni ami sajnos sok esetben eredménytelen, biztosan csakis szorakozásból teszik ezt..
--
' Van egy másik is,emlékszetek?Csevegő '
Van és még van azonkivül vagy öt akváriumi topic és szépen el is sülyedtek, bár ezt a csevegöt nagyon ugy néz ki, hogy a másik kicikizésére nyitotta a tulaja...
' Nagyon sok halat Ázsiából importálnak, különféle sosem látott egzotikus kórral egyetemben. '
--
Postosan, és ahhoz hogy a halakat onnan ide szállitsák tele verik mindenféle, sok esetben itt Európában tiltott szerekkel.. aztán jönnek az ismert következmények..
--
Különben meg kell mondanom, hogy a tenyésztök leirhatatlan kapzsisága a pénz utánni reszketetsége elrémitet, ugyanis én is megjártam halakkal a tenyésztö tudattal beteg halakat adott el, szép haszonra tehetett szert..mert jó pár embert átvert.. és ugye akik megvették nemhogy a vásárolt halak pusztultak el, hanem még a régi medencében levö állatok is részben,.. a bosszantó a dologban, hogy nem kommerc diszhalasról lenne szó, hanem akvarisztikai Clubszerüségröl ahol ugye biztosan nem lupéval megy az ember halakat venni.. tehát a komoly megbizhatósággal elöre számitani a mai világban sajnos nemlehet, óvatosan a halakkal ha veszel..
Na Emperor_ az ún. 'épitö kritikát' a kedves topic társ részéröl a mellékelt ábrák alapján remélem kissé másképpen látod..-:))
Ati356:"CarloB tartottál már neont? Esetleg tenyésztettél már akár kéket vagy vörösset? Mert, hogy ez esetleg csak tenyésztés esetén állja meg a helyét, egyébként úgy hülyeség ahogy van! Aki csak tartani akarja minden probléma nélkül tarthatja akár 17-20 nk keménységű vízben is akár mollikkal, még sózott vízben (10 l ben 1 evőkanál) is!!!!!!!!! "
don_07:
Nos.... :) AKkor jegyezz meg valamit!! Ha máson nem is, de a hal életbenmaradásának hosszán jelentkezik a vízkeménység ill. vízparaméterek nem megfelelősége. Nem mindegy, hogy 1-2hónapig esetleg fél évig bírják, vagy 3-4évig...ugyebár. Ugyanez volnatkozik pl. a 27-28fokon tartott neonhalakra is. Magasabb hőmérséklet->gyorsabb anyagcsere->felgyorsult életritmus->rövidebb élet.
*****************
Ezeket az oldalról való óvodai szintü fületlenségeket sohasem szerettem, képzeld el az emberiség itt a topicon pontosan egy ilyen nagyszerü tenyésztöre várt mint te vagy ezekkel a összefüggételen zöldségekkel amiket összehordassz.. el sem tudom képzelni, hogy ezen teljesen meglapozatlan, valótlan állitások nélkül mit is lehetne itt a topicon nélküled elkezdeni..
Szerencsére még ahogyan látom van más topic társ is az országban akinek ezen nem hozzáértés és sületlenség, ami csakis arra irányul, hogy kizárólag nekem ellentmondjál.. nem helyesli és zöldségnek tartja..
Ha az általad tudománnyá nyilvánitott tudatlanságod itt fent helyt álló lenne akkor ennyi erövel az Emperor_ nak is nyugodtan ajánlhatnád..hogy a Tanganyika ill. Viktória sügéreit tartsa lágy vizben mert az is megteszi,.. mert ez tulajdonképpen ugyanaz csak pepitába.. Ha Magyarországon a vizcsapokból egy lágy viz jönne, biztosan arra is ily zseni szerü javalataid és ajánlásaid lennének, a nagyszerü mindent tudó és az akvarisztikai világot kissé fonákul látó tenyésztötöl.. akinek a célja a kötekedés és semmi más..
Csak ezzel a hozzáállással egyszerüen meghazutolod a kezdöket, ami nagyon szomorú..
Mert igenis a halak szemét a magas pH értékü kemény vizben nyüzsgö baktériumok elevenen szét marják,.. dehát jöhet a következö csapat eladása,.. itt akinek üzleti érdeke van a dologból neki csakis ez a fontos és semmi más..
' Látod megint hülyeséget írsz! '
--
Lényeg, hogy te még tudod, hogy miröl.. bár én ezt kétlem.. Milyen jó, hogy van aki felvilágositsa a másikat... pontosan erre az oldalról való áskálódásokra várok itt, -lehet hogy neked ez jól esik és ezt szupernek találod... vannak még mások is itt a különbözö topicocon akikbe beledöfhetsz, meglátod majd milyen lelkesedéssel veszik és nagyon kedvelt leszel..
" Na akkor sorban: 250 l-ben átlag 1500-2000 neon szokott lenni "
--
Az szép 2000 Neonhal, de persze nem kapzsiságról az állatokkal való visszaélésröl és az emberek becsapásáról lenne szó,.. aki ilyen mennyiségü halakkal üzletel,.. nyis egy tenyésztö topicot ott fel is tudod ajánlani itt üzletszerüen az indexen. az állományodat.. rémitö lehet milyen telepumpált és agyon nyomott kémiai anyagokkal lehetséges ez, aztán amikor eladtad a diszhalasnak, - ö megint belenyom valami jó kis kémiai koktélt gyakran olyat amit nem is szabadna aztán árulja a 'megbizható kézböl beszerzett' halahat, -a kis Pistike megveszi, és utánna meg jön tanácsokat kérni itt a Topicon, hogy miért hullanak a halai..
Kedves gyerekek, úgy látom visszatértünk a kedvenc témánkhoz, egymás porigalázásához. De jó is ilyeneket olvasgatni a mai rohanó világban. Nem volt időm olvasni a topicot,mert országos döntőn voltam,de azért termeltetek, üghyesek vagytok!
De aztán nehogy panelba vegyetek akváriumot, mert ha nincs klíma,nem akvarizálhatsz!
A t..ről meg nekem is folyik a víz nyáron, és ha egy ekkora víztömeg(akár 50l akár 800l) napközben felmelegszik 30 fokra, akkor kint ugye sokkal melegebbnek kell lennie, és a fizika törvényei által(ki tanult fizikát gyerekek?) a lehűlés is időbe telik, és mondjuk hogyha éjjel 18 fok van,akkor is nehéz sztem 23 fok alá vinni reggelre a hőmérsékletet...
De persze én nem akarok beleszólni a kis vitátokba, továbbra is szívesen olvasnám, csak ez a topic még mindig az akvarisztikáról szól...Van egy másik is,emlékszetek?Csevegő
Hát a helyzet az, h nekem is panelban volt a tenyészetem és fűtőt én sem használtam (kivéve speciális halak szaporításánál), és hát igen nyáron lazán felment akár 30 fokra is a az aksik vize. Ilyenkor egy kicsit jobban figyeltem az etetésre, és h jobban menjen a levegőztetés.
Ártani viszont nem árt egy hőfokszabályzós fűtő!
Pár éve fordult elő, h egy hideg őszi napon nyitva felejtettem az ablakot egész estig. A 200 liter és az a feletti aksik vize 25 fokról 21,5-re sűlyedt, még a 20 l alattiak lazán 18-19 fokig sűlyedtek. Hál istennek semmi probléma nem lett.
Itt megjegyzem, h nekem több ezer liter víz volt (és van) egy kis helyen és ez a víztömeg jól tudja akkumulálni a hőt! Ergó egy 200 l-es díszmedebce egy szobában ilyen esetben szerintem lazán 19-20 fok alá tudott volna sűlyedni. Ez főleg állandó hőfokhoz szokott halaknál jelenthet problémát.
Nálam egyébként a minimum hőmérséklet van szabályozva, ami alá nem mehet (22 fok). Felfele akár meddig mehet (elvileg).
Panelban lakok és a csekély 6 év tapasztalat követően azt tudom mondani nálam sem télen sem nyáron nem kell fűtés. Van fűtőm, de be sem kapcsolna, hogy ne fogja a helyet az akváriumban a halaktól, kiszedtem. A fűtőt csak a kicsi akváriumban használom, mert a kis mennyiségű víz hőmérséklete könnyen ingadozhat és a párolgás is jobban hűti. Télen a távfűtés miatt elég meleg van, nyáron meg túl meleg. Körbe vagyok véve lakásokkal ezért nem is nagyon ingadozik a hőmérséklet. Ajtót vagy ablakot sem felejtek nyitva, mert vannak papagájaink is (gyakran kiengedem a lakásban őket).
A vízhőmérséklet vízcserekor tud hirtelen megváltozni, de ezen egy fűtő sem tudna segíteni. Ezért vízcserekor a víz hőmérsékletét az akváriumhoz hasonlóra állítom be meleg vízzel. Csak friss vízzel tudom cserélni a vizet, mert nincs hely víz tárolására. Ezért vízkezelő szerrel javítok a víz minőségen és a víznek csak kis százalékát cserélem, de azt rendszeresen. Eleinte amikor nem így jártam el vízcserekor darakór lépett fel, hiába volt fűtő az akváriumban.
Viszont ha nem panelben laknék lehet hogy soha nem kezdtem volna akváriumi halak tartásába. Szerintem a halak az egyik legideálisabb hobbiállatok panellakásba.
Veszek autómata fűtőt :( nem kell tovább győzködni :D Elfogadom, hogy annyit esett az átlaghőmérséklet Mo.-n, hogy amire nem volt szükség 20 éve, anélkül ma már nem akvárium az akvárium és döglenek a halaim ...
Csak naponta egy helyet tudok felkeseni és azóta amit felkeresek mindegyik bezárt, megszünt, átépítik ... Holnap felekresek egy újabb helyet .. nem mondom meg hol, nehogy megneszelje és bezárjon.
Te don egyvalamire válaszolj. Adott egy hideg őszi nap. Nincsen fütőm, de panelben lakom, vagy tetőtériben itt meleg van. Délután babot ettem, és igy késő este ugy döntök, hogy kiszellőztetek, mert ezt már nem lehet birni. Közben mászkálok ide oda, és elfelejtem hosszabb időre bezárni. Megéri szerinted ilyen esetben, ha nincsen fütőm. Ugyanis én is emberből vagyok és hibázhatok. Ezt csak azért csavartam meg, mert ahogyan nyáron fontos a hütés ha kell, ugy télen értelemszerüen a fütés.
Senki ne haragudjon, nem akarok komolytalankodni, csak szeretném a kezdőket is ráédreszteni az alapszabályok betartására, és nem azért mert okoskodok, hanem azért, mert az én önfejüségem is sok pénzembe került, mert hittem a csodában, vagy legalábbis elhitettem magammal. Ha ugy csináltok meg egy akváriumot, ahogy az meg van irva, és az alapvető dolgok benne vannak, akkor sok csalódástól fogjátok megóvni magatokat. És ezt nem azért irom, mert szaros 25 évemmel itt okoskodom, hanem mert nektek akarok jót!
Köszi a válaszokat, én még olvastam pár napi termést. Nagyon bonyolultnak tűnik így ez az akváriumosdi a nulláról... egy 100-120 literes akváriumban gondolkodom.
Hát lehet lehül, ha még az ablakokat is rányitja, hogy ne izzadjon a bré :-)) Amugy én nem 800 literből indultam ki, hanem a haverunk 50 ? literéből. Mellesleg nyári meleg napokon is volt már ugy, hogy nyitott ablaknál hajnalban arra keltem, hogy fázok, mert jött valami front...
jelenleg ro készüléket várom, és a Marea streamet, utána már csak az élőkövet kell kiválogatnom a boltosnál-aki mellesleg sokat segitett és a városban a legprofibb sokat köszönhetek neki, és ez nem nyalizás.- szerintem te is tudod kiről van szó.
Figyelj carlob! Akkor ugy tünik én azon kevés szerencsés emberek közé tartozom, akiknek még a legnagyobb nyári melegben sem megy fel 26 fölé a hőfok. Hidd el én tudnám olyan helyre tenni itt bennt, hogy felmenne 30 fölé nyáron. De nem teszem, és miért szerinted? Mert nem vagyok magam ellensége. Akiknek sajnos minden helység ugyanolyan meleg, azoknak sajnos hüteni kellene. Azért irom, hogy kellene, mert ezt viszont sokan már nem vállalják be, és inkább cserélgetik a halakat havonta, meg aggódnak az algák miatt.
A logikátlanságról meg csak annyit, hogy szerintem mindenki a saját udvarán sepregessen, nézz szét a hozzászólásaid között, mert velem egyetemben te sem vagy Zsilinszki bácsi utóda...
amugy bocs ha valakit megbántottam, én nem a perzselő panelekből indultam ki, viszont nem kezdek el "kitérő tanácsokat adni a pékeknek, hogy miért döglenek a halaik a munkahelyen", amikor ott van az orrod előtt az első legalapvetőbb hibaforrás, hogy nincs fütője. Mellesleg a fütőkre sem viccből találták ki a szabályzót, hogy ha elromlik tudja majd a gyerek tekergetni. Én egyszer felejtettem el vizcsere után visszadugni a fütőt, reggelre 21 fokos lett a viz, mondanom sem kell ezt az évek óta tartott halak elég nehezen viselték, és pár nap alatt pár el is hullott. Aztán meg jött a dara...ala macracanta.
"Először is, egy tetőtéri lakás pl. nincs alapból elb_szva, csak nagyon meleg.... És itt tutira nincsenek "hűvösebb" részek. Max a hűtőgépben... :) De pl. egy akvárium ami felett 4x36Watt világít, és a tekercsek a tetőben vannak elhelyezve + a szűrést 2-3 nagyteljesítményű pumpa (15W-25W) végzi, hidd el hogy igenis felmegy a hőmérsékelt egy nem klimatizált helyiségben lévő akváriumban. Pl. nálam is. Pedig 830 + 130 literről beszélek (akvárium+szűrő). Kisebb méretű akvárium vize meg pláne gyorsabban és jobban melegszik...Simán lehet 30+ fokos nagy melegben.
Az este meg lehül 20fok alá mondatnak semmi értelme a hőfokszabályozós fűtők korában, ráadásul messze nem megy 20fok alá éjszaka a hőmérsékelt azon nyári napok éjszakáin mikro nappal 35 fok körül járunk. Vagy ha mégis, hát a lakás nem hűl le. Tuti, mert tárt ablakoknál is szakadni szokott még a t...-ről is a víz nyári éjjeleken........."
Hát akkor kedves don először is :-)
Akinek nincsenek meg a lakásban a feltételek ahhoz, hogy akváriuma legyen, az ebben az esetben vagy hütse nyáron, vagy mondjon le róla! Én sem akasztok a budi fölé kalitkát madarakkal, mert hü de tetszik, viszont máshol nincs helyem...
A tekercsek a tetőben vannak..mondatod engem nevettetett meg, mivel számomra az lenne a legésszerübb és első lépés, hogy azokat kiszedjem onnan és máshová furjam fel..
Továbbá lehet a tiedben 3 nagytelj. pumpa van, de nem hiszem hogy az övében is ennyi lenne, pedig nincs olyan 'brutális' mérete, mint a te 830 plusz 130 literednek.
:-)
"Az este meg lehül 20fok alá mondatnak semmi értelme a hőfokszabályozós fűtők korában"
Ha olvastad láttad, hogy nincs fütője...
Neked milyen halaid vannak, amik elviselnének ilyen hőmérsékletingadozást hosszutávon?
Az irományodról az a véleményem, hogy pl. én ha panelben laknák(példa), biztosan nem tartanák németjuhászt, vagy vizslát, sőt semmilyen kutyát benne, ugye megérted, hogy miért. De nem is disznózok, mert nincs hátul ólnak hely. És ezt tudomásul veszem.
a világítás hiányossága miatt olyan barnaalga szaporulatom van, hogy az gáz. A talaj is csupa barna trutyi (persze oda ér a legkevesebb fény).
A világítást rendbe raktam (remélem) de mi legyen a talajjal? A totál kimosás ellen sokan tiltakoztatok, szerintem most szóba jönne, akár részletekben is (aki egyik fele, aztán a másik.)
Amúgy ancik esznek barna algát, vagy válogatósak? Márcsak a növények miatt is.
Mégegyszer bocs, ha megsértettelek, de nálam is az élet tisztelete a fő szempont.
(azóta vagyok kicsit keményebb ilyen téren, mióta egy (nagyon nem) tisztelt olvtársunk kifejtette, hogy nem baj, ha rossz körülmények miatt pusztulnak a halak, végül is nem ő van értük. A halak értelme, hogy őt "gyönyörködtessék", és ha nem bírják a kiképzést még mindig vehet másikakat a kereskedőtől. Az csak a baj, hogy mindez pénzbe kerül. )
Köszönöm mindenkinek, aki segíteni próbált! Újra gondolom a dolgokat és megnézem mivel tehetem jobbá ezt a kedves kis élő sarkot a szobában.
Fő motivációm az akvárium elővételénél az, volt hogy gyermekeimet ezzel is az állatok, az élő környezet szeretetére, tiszteletére, ismeretére tanítsam, úgy ahogy ezt velem is tette annak idején édesapám. (Ezért is fájt amikor lesintéreztek itt páran)
Sajnos nekem nincs hely karanténra, ivadékok vannak a kis akváriumba jelenleg. De új halat is ritkán veszek, mert szerencsére jól bírják itthon a meglévők.
Gondolom más hobbitartók sincsenek felkészülve karantén felszerelésre. Másrészt a karantén elég silány egy környezet egy halnak, és tovább növeli a stresszt amit a szállítás okozott. Az új hal egészsége érdekében próbálom minél hamarabb a helyére tenni és lezárni a költözési procedúrát.
A hal fertőtlenítésével a betegség behurcolásának kockázatát csökkentem, másrészt a megfelelő kiválasztás is csökkenti ezt.
Szerintem a szűrőddel van a gond, a gyári kaják bomlástermékei felhalmozódnak az akváriumban, mert nem elég hatékony a lebontás. A gyári kaják mellé nagyobb teljesítményű szűrők kellenek. Valószínűleg a halaid is több kaját kapnak mint régen illetve több ballaszt anyagot esznek. Próbáld meg kis motoros szűrővel, nem kell drága, csak legyen benne elegendő térfogatú szivacs szűrőbetét. A motoros belső szűrők szellőztetést is tartalmaznak, így a légpumpára így már nem lesz szükséged. Az esetleges fertőzés leküzdésére egy ideig vízcserekor tegyél metilénkéket is a vízbe.
Amíg vannak betegség gyanús halak ne vegyél új halat (az új hal érdekében).
Ha már néhány hónapja nem tapasztalsz gyanús halat, akkor vehetsz új halat, de jól figyeld meg a boltban a viselkedését és a társait a kiválasztottnak, ha gyanúsnak látod őket, inkább ne vedd meg (a régi halaid érdekében).
Az új hal bolti vizét nehogy beöntsd az akváriumba, jobb ha formittal fertőtleníted, mielött beteszed.
Régen a kereskedők is gondosabbak voltak az állatokkal. Talán akkor a megmaradt és beteg állatokat nem vették vissza tőlük. Hosszabb gondoskodásra is felkészültek, és nem volt akkora forgás az állatállományban.
"Szó szerint pontosan erröl van szó, -dehát tudod ö a nagy tenyésztö (akiröl beszéltem) ö mindent tud és a hal minél gyorsabban elpatkol annál jobb neki, mert csinálhatja továbbra a jó bizniszt.. ezt igy is kell nézni..!"
Látod megint hülyeséget írsz! Mert ha nekem az lenne a célom, h a halak minél hamarabb elpatkoljanak, akkor egy nagyker se venne tőlem semmit. Ugyanis nekik pont az a lényeg, hogy olyan halakat szerezzenek be, ami megbízható helyről van és jól bírják a hazai körülményeket. Azok a tenyésztők akik ilyen halakat "állítanak" elő rövid úton kerülnek ki ezen körökből, és a nagykerek körében kegyvesztetté válnak!
Gyerekkoromban 20-30 évvel ezelőtt sokáig volt akváriumom. Nagy sikerrel és sok örömmel. Mindegyik halunkat (kék neont és kis anci-t kivéve) szépen szaporítani is sikerült sokszor.
Megváltoztak a körűlmények, költözködtünk, ..... akváriumot elcsomagoltam minden tartozékával együtt.
20 év elteltével kicsomagoltam és beüzemeltem 5 évvel ezelőtt. Minden ugyanaz! Nem akartam kisérletezéssel kezdeni ezért a bevált ismerős halakat, növényeket tettem belle. Tulajdonképen azonos számban, arányban, mennyiségben, ...
Tehát a hibát én nem a felszerelésben, akvárium méretében, .... kerestem. Hát csak nem ment össze az a nyamvadt üveg az állásban :) megmértem most is 40 literes.
Mi az ami más?
Kérdőjellel tettem fel a kérdést korábban is.
Talán a víz. Szerintem nem kizárt.
Régen sima 40-es villanykörte volt az akvárium felett, most meg egy 30 cm-es SunGlo.
Eleség? Egészen biztosan! Nagyon jól írtad. Szárított bolha volt a napi eleség, hetente tubifex. Ezt lehetett kapni. (Megjegyzem szerintm szebb, tisztább és jobb minőségű volt a tubi akkor, vagy csak az emlék szépült meg?) Most igyekszem a halas tanácsát kikérve drágább, jobb eleséget adni. Serra vipagram amit minden nap kapnak. Próbáltam Serra mikro-t is és a harcsáknak szintén Serra nagy, lemerülő, chips szerűséget is.
Csigák? Anno két szép nagy brazíl alma csiga volt, most meg egy sárga alma csiga és bosszantóan sok apró barna kerek kis csiga. Nem tudom milyen fajta.
Az új akvárium indításánál voltak gondok, de viszonylag hamar urrá lettem rajta. Dara kór ütötte fel a fejét az első halak vételekor. Aztán áldozatokkal, de beállt a dolog. Beállt az ismerős társulat. (Zebra dánió, fekete molli, platti, kis anci, páncélos törpe harcsa, összesen 10-13 kis hal.)
De az átlag életkor jóval kevesebb mint annó. Vannak öregebb több éves halak, de hiába próbálom pótolni, lassan elhullanak. Talán a zebra dánió és a fekete molly ami a leginkább jól érzi magát, belőlük a harmadik generáció él. Ezek szaporodtak is. Guppi, neon, páncélos törpe harcsa csak pár hónapig ha bírja.
Az elhullást megelőző tünetek jellemzőek. Bizonytalan, meg-meg dőlő uszás, egyre csapzottabb uszony. Egyszerre egy hullik el és akár hetek-hónapok telnek el míg követi egy újabb. Az első 3-6 hónapban kiderül, hogy megmarad-e, vagy nem. Tehát előfurdult, hogy a Molly mellé nem sikerült párt venni, mert az új mindig pár hónap után kinyiffant, míg az öreg tök jól elvan.
Értem én, hogy cseréljem nagyobbra jobbra drágábbra. De a tanácstalanságomat csak értitek, hogy most akkor mi is van? Újra. Nem ment össze az akvárium az idő múlásásval, ....
A víz paraméterei tökéletesek a halak tartásához, ebben biztos lehetsz.
250 l-ben átlag 1500-2000 neon szokott lenni (lásd: 31752 hozzászólást) 3-4 hónapos korig (persze ekkor már nagy szűrők vannak az aksiban).
A tenyészhalaim kb 2-3 éves krukig szaporítom.
Múlm szinte semmi. Ha van leszívom. Hetente piszkálgatom a nevelőmedencét pl vízcsere, szűrő mosás. De a tenyészhalas aksikat is hetente részlegesen cserélem, a szűrőt kb 1-2 havonta mosom ki. stb stb
Na végre van aki logikusan is tud még a mai magyar web világában is gondolkodni, és érdekes módon nem a kifejezetten kötekedésre irányúló hozzászólása a cél...
' Nos.... :) AKkor jegyezz meg valamit!! Ha máson nem is, de a hal életbenmaradásának hosszán jelentkezik a vízkeménység ill. vízparaméterek nem megfelelősége. Nem mindegy, hogy 1-2hónapig esetleg fél évig bírják, vagy 3-4évig...ugyebár. Ugyanez volnatkozik pl. a 27-28fokon tartott neonhalakra is. Magasabb hőmérséklet->gyorsabb anyagcsere->felgyorsult életritmus->rövidebb élet. '
--
Szó szerint pontosan erröl van szó, -dehát tudod ö a nagy tenyésztö (akiröl beszéltem) ö mindent tud és a hal minél gyorsabban elpatkol annál jobb neki, mert csinálhatja továbbra a jó bizniszt.. ezt igy is kell nézni..!
A biológiai sajátosságok nemfognak eltünni mert ö azt ugy akarja, - igenis a tözeges vizhez alkalmazkodtak ezek az élölények az évszázadok során és nem az ö általa jónak vélt kloákához.. Különben itt a Topicon jó ha egy hónapot kibirnak a Neon halak, ahogyan gyakran látható.. és egyszerüen ilyen oldalról való teljesen összefüggéstelen megalapozatlan zagyvaságszerü óvodai szintü semmikkel mindig is problémáim voltak, -a legjobb ignorálni csak a problématika ott van, hogy sokakat nagyon félre vezetnek az ilyen nagyszerünek vélt tanács adásukkal..
--
Nekem már az idén is volt a tetö lakásban az akváriumomban 30° C -om, -de a topic társ szerint ötet majd a nyári nagy melegben az ilyesmi kikerüli,.. az csakis másokat fog érinteni,.. egyszerüen nem értem meg soxor a hihetetlen logikátlanságot a hozzászolásokban.. dehát biztosan neki van igaza, különösen akkor ha valakinek van egy bazi nagy ugy mondjuk 500 literes aksija és azzal majd szaladgál a lakásban egyik sarokból a másikba ami persze semmit sem érne..-:)) Különben minden évben jajveszékelnek nagyon sokan itt a topicon, hogy bizony nyáron a magas vizhömérseklettel nagy gondjaik vannak..függetlenül attól, hogy milyen a lakás..
"Nekem nincs motoros szűrőm (legalább is használatban)! :) Még a 250l-esekben sem, csak levegős belsőszűrő. Eddíg még nem volt semmi problémám velük."
Ebben teljesen biztos vagy? A vízértékeid ismered? A vized terheltségét?? 250literben egy szivacsszűrő nem csinál elegendő áramlást ahhoz, hogy az akvárium víztérfogatának minden része elégszer megjárja a szűrőt. Kíváncsi lennék a halak számára, ill a fajokra. Ezenkívül arra, mennyi mulm van az aljzaton..... Nomeg hogy milyen gyakran kell "piszkáklni" a dolgokat az akváriumban...
"CarloB tartottál már neont? Esetleg tenyésztettél már akár kéket vagy vörösset? Mert, hogy ez esetleg csak tenyésztés esetén állja meg a helyét, egyébként úgy hülyeség ahogy van! Aki csak tartani akarja minden probléma nélkül tarthatja akár 17-20 nk keménységű vízben is akár mollikkal, még sózott vízben (10 l ben 1 evőkanál) is!!!!!!!!! "
Nos.... :) AKkor jegyezz meg valamit!! Ha máson nem is, de a hal életbenmaradásának hosszán jelentkezik a vízkeménység ill. vízparaméterek nem megfelelősége. Nem mindegy, hogy 1-2hónapig esetleg fél évig bírják, vagy 3-4évig...ugyebár. Ugyanez volnatkozik pl. a 27-28fokon tartott neonhalakra is. Magasabb hőmérséklet->gyorsabb anyagcsere->felgyorsult életritmus->rövidebb élet.
"Carlob irod, hogy nyáron 30 fok fölé is felmegy. Ez kicsit megnevettetett. Ugyanis feltalálták már a hőszigetelést illetve a klimát, de nekem sincs klimám, viszont a házban vannak olyan pontok, ahol igenis pl. nálam nyáron 27 fölé nem megy, még a legnagyobb kánikulában sem! És ha már valaki beruház egy drága hobbiba, nehogymár a gáztüzhely, vagy a grillsütő mellé helyezze el azt.
Szerintem igenis vannak a lakásnak olyan részei, ahol hüvösebb van , ha nem akkor valami nagyon el van b.szva. Ezek is olyan triviális dolgok, mint pl. nem tesszük közvetlen ablak alá elé stb.
Ennyi erővel nyáron nappal 30 fok fölé megy, este meg lehül, akkor meg lemegy 20-ra, vagy alá? Ez enyhén szólva is szeszélyes, ezért is irtam, hogy egy automata fütővel beállitja hogy 26 aztán kész. Hidd el jobban elviselik ezt, mint a plusz minusz 10 fokos ingadozásokat nap mint nap. Pláne hogy trópusi halakat tartunk zömmel."
Először is, egy tetőtéri lakás pl. nincs alapból elb_szva, csak nagyon meleg.... És itt tutira nincsenek "hűvösebb" részek. Max a hűtőgépben... :) De pl. egy akvárium ami felett 4x36Watt világít, és a tekercsek a tetőben vannak elhelyezve + a szűrést 2-3 nagyteljesítményű pumpa (15W-25W) végzi, hidd el hogy igenis felmegy a hőmérsékelt egy nem klimatizált helyiségben lévő akváriumban. Pl. nálam is. Pedig 830 + 130 literről beszélek (akvárium+szűrő). Kisebb méretű akvárium vize meg pláne gyorsabban és jobban melegszik...Simán lehet 30+ fokos nagy melegben.
Az este meg lehül 20fok alá mondatnak semmi értelme a hőfokszabályozós fűtők korában, ráadásul messze nem megy 20fok alá éjszaka a hőmérsékelt azon nyári napok éjszakáin mikro nappal 35 fok körül járunk. Vagy ha mégis, hát a lakás nem hűl le. Tuti, mert tárt ablakoknál is szakadni szokott még a t...-ről is a víz nyári éjjeleken.........
üdv don
Ui.: nov15-nek ((32363)) meg én is azt üzenem, megoldódnak az algaproblémái ha KICSERÉLI A SZŰRÉJÉT EGY MEGFELELŐBBRE!!!! Algaevőkkel, szerekkel tüneti kezelést lehet elvégezni, de a kiváltó okokat kéne igazából megszűntetni...
' Viszont az csak nem fér a fejembe, hogy mitől ment ez gond nélkül 20 évvel ezelőtt? '
--
Nemtudom konkrétan mire gondolsz mert a Neonoknál az tény, hogy az anatómia jellegzetességük amióta öket tudományosan leirták azóta sem változott,.. azonkivül egy nagyon fontos dolgot nemszabad elfelejteni,... ma nagyon sok halat importálnak direk Dél-Amerikából,.. korábban Kádár et. alatt mig a határok zártak voltak ilyesmi elképzelhetetlen volt, -tehát a kis tenyésztök maga a Zsiliszky bácsi is az adott körülményekkel élve probálkozott, és nagyon értékesnek tartott egy-egy halacskát amihez véletlenségböl és nagy szerencsével hozzájutott, ha a könyvébe belenézel, ahol gyakran lelkesedéssel emliti, az öröm hirt, hogy sikerült ez vagy az a halacska..
Akkoriban valóban értékes volt mindenki számára egy-egy állatka oly sok és egy óriási választék a diszhalak sokságából mint ma van nem volt,.. de ez ami van sajna az állatok kárára megy a Neonokat ahhoz, hogy Dél Amerikából az erösen savanyú és fekete vizeikböl Európába hozzák telenyomják a szállitó vizüket mindenféle vegyi anyagokkal (gyógyszerekkel) a hosszu ut végett, állandóan hallunk botrányokról ezen a téren ez a halaknál sem más olyan anyagok amik Európában tiltottak küldföldi országokban (különösen Àzsiában a diszhal exportálok nagy tömegben bevetnek..) na most ugy pl. a Neonnoknál is ök hozzászoktak a szabad természetben a lágy vizhez, és Európában az antibiotika fürdöböl rögtön mennek a kemény vizbe, ezen megadott életkor elvárása egy egy halanak mindig csakis az optimális tartási körülményekre vonatkozik, de nem a kemény vizü és kicsiny és a legtöbb esetben túltelepitett jóformán befföttes üvegben tartottakra,.. -ez teljes egészében zöldség amiket itt idöként a topicon is a nagynak vélt tenyésztök összehordanak, akiknek természetszerüen az az érdeke, hogy a Pistikének a hala minnél hamarabb elpatkoljon és megyen a diszhalashoz, ahol elösször veszi a drága pénzért a gyógyszert amiröl alig tudunk valamit, mert az adott keménység vagy pH értéknél nem is adagolható vagy hatástalan stb.. azonkivül a legtöbb esetekben még a diagnózis is kérdéses de a szer jó drága és a kereskedö is örül mert szép haszonnal eladta,.. aztán a halacskák ugyis elpusztulnak és veszi a következö hal csapatját,..és nyilvánvalóan anyagilag ebböl a tenyésztök extrém profitálnak akik százával tenyésztik nagyban a halakat, és ezeknek az állatoknak nem múzeumi kort kell, hogy megéljenek hanem árunak vannak az élölények tekintve és minél gyorsabban jön a kereslet irántuk annál jobb..a nagyszerü tenyésztöknek..
Tehát szerintem ez az extrém felgyorsulása az akvarisztikának az egyik alapvetö hibája,.. a háttért és az ökologiai összefüggéseket semmilyen formában nem veszik ma figyelembe,..az állatok igénye abszolute nem érdekel senkit sem,.. mintha plasztik halak lennének.. mint a különbözö szinü gyurma amit ugy formálok, hogy nekem megfelelö legyen,.. stb.. pl. a Zsiliszky bácsi a könyvében ezen ( Polypterus, Arius, Pangasius, Balantiocheilos) extrém fajokat akiket ma itt a topicon is keresnek meg sem emlitette, hollott részben több mint száz éve már tudományosan leirták öket, -de ennek egy nagyon jó oka volt, nevezetesen ezeket az állatokat tulajdonképpen csakis profi állatkertek bazi nagy bemutatós akváriumban tarthatják, de ott is csakis azok akik ehhez felkészültek,... nem pedig az otthoni kis medencébe valók ahol csak tengetik a napjaikat.. és vadonfogva a hazájukból a megszokott savanyú vizböl itt nálunk a pH értékek teljes figyelmen kivül hagyása mellett, az erösen klórozott alkálikus vizre vannak kényszeritve ahol csak ugy nyüzsögnek a betegségeket okozó baktériumok milliói,.. és sajnos ennek tudhatók a korai elhallálozások és a betegségekkel való problémák és küszködések..stb.
20 év eltelte óta a technika is feljödött, de ez sem feltétlenül a pozitivumot képezi, mert korábban az akváriumok egy erösen redukált környezetben nagyon szerényen de relativ probléma mentesen képesek voltak meglenni, ma ez már nem igy van, pl. az extrém gyors motoros szürök és a sok és erös fény készteti a vizinövényeket mint a gáz adása az autoknál egy gyorsabb fejlödésre,.. és ha ezzel párhuzamban a kivánt tápanyagokat nem adjuk meg, mint itt a topicon a nagyon gyakori problémákban is olvasható, -akkor kudarc lesz az egész akvarizálásból.. a táplálékok sokasága (mint pl. lemezes vagy tabletták, fagyasztottak..stb..) nagyon nyomassza az akváriumokat stb.. tehát a hibákat ma sokkal könnyebben el lehet követni, -mig korábban ezeket nem is lehetett mert nem volt, csak tubifex meg száritott vizibolha & Co. De egy relativ kicsiny hal populáció, nem különbözö égövekröl származó halak együtt tartása, bizonyos megadott határok betartása mellett, ami ha nem is optimális de azon irányba megy,.. ugy ma is lehet egy szép akváriumhoz jutni,.. próbálkozz egy nagyobb medencén, ha komolyan gondolod az lenne az elsö lépés...
"A viz maximálisan 5° KH (karbonát keménység); a teljes keménységnek 2° GH; alatt kell lennie, a pH érték 5,2 - 6,0 között."
CarloB tartottál már neont? Esetleg tenyésztettél már akár kéket vagy vörösset? Mert, hogy ez esetleg csak tenyésztés esetén állja meg a helyét, egyébként úgy hülyeség ahogy van! Aki csak tartani akarja minden probléma nélkül tarthatja akár 17-20 nk keménységű vízben is akár mollikkal, még sózott vízben (10 l ben 1 evőkanál) is!!!!!!!!!
Az eddig elhangzottak alapján több dolog is változott. Egy faj elszaporodott, új halak érkeztek és elpusztultak halak. És még az etetés szóba sem került.
Az biztos hogy egy modernabb belső szűrő, legalább szivacs szűrővel el kelne egy kis akváriumba is. A légpumpás és porlasztós szűrők nálam csak 20l alatti akváriumban váltak be.
Szerintem, ha egymás után több hal megbetegszik, valószínűleg fertőzés lehet az oka. Ha egyidőben több betegszik meg akkor inkább nem megfelelő körülmények okozzák a problémát.
Ez szerintem is jó kérdés! Az okos tanácsok közepette mintha senki nem figyelt volna arra, hogy ez egy 20 éve jól (?) működő akvárium. Tényleg az lehet a kérdés, hogy mi változott!
Ok köszi a segítséget, azt hiszem most már értem :)
Viszont az csak nem fér a fejembe, hogy mitől ment ez gond nélkül 20 évvel ezelőtt? Ugyanebben az akváriumban 10 apró halacska tök jól érezte magát... igaz csigából csak egy volt benne egy csodálatos brazíl almacsiga matuzsálem.
Persze, én is évente cserélem a csöveket, de leljebb volt szó róla, h félévente cserélni,az sztem kicsit sok csere...de ízlések és pofonok. Amúgy hány Kelvines csővel világítod meg a tengerit? Oda gondolom 8000 felettiek kellenek...láttam múltkor egy ötsásos 8800K-es csövet, egyeltalán nem volt drága, de persze ez már nem jó édesvízihez, mármint a növényekhez...de lehet h szépen mutatna egy afrikai sügeres akvárium felett...
' Köszi a részletes segítséget! Megnéztem a két ajánlott írást is, de még mindig nem értem miért írtad "az a porlasztás kifejezetten káros azzal a viz pH értékét az ember felveri az égig, ami nem OK". Nem értem mire gondolsz. '
--
Pedig ott van benne a megadott második link legvégén,-:)), itt van megint: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=53327151&t=9006073 hogy mire gondoltam a porlasztással kapcsolatban; - porlasztó kö (porlasztás) szellöztetö pumpával, vagy a filterrel való felület mozgatása..stb.. ez mind ugyanaz, -de ez egy nagy, növényekkel szépen beültetett akváriumra vonatkozik nem ilyen kicsiny extrém tultelepitettre, itt inkább szellöztetni kellene a sok hal miatt is, de nem olyan erösen.. persze itt akkor növény növekedés nincs és lesz egy magas pH értéked (pl. porlasztással egy akvárium vize ami lenne pH 7,6 - 8,0; felverem pH 9,5 -re ez az extrém hátránya, és nézd meg mi az ajánlott érték a Kék Neonnál..) Azonkivül a magas pH értékeknél azonnal megjelennek a betegségeket okozó bacik is, az ammonia koncentráció mérgezöbb lesz, ez a folyamat ahogyan le van irva kihajtja a CO 2 -t, a vizböl ami a vizinövényeknek fontos lenne.. az algák meg pontosan ilyen körülmények között érzik jól magukat..stb.. (de sajnos ez igy ilyen megvilágitásban, annyira nem ismert.. sokan ezeket az összefüggésket nem látják..)
De sajna, neked sokkal nagyobb gondjaid vannak mint most a porlasztás..ha egyáltalán a halacskák megmaradnak..sajnos nagyon kicsiny az élettér a neon az egyik lágyvizet kedvelö faj, ugyan a régebben bevezetett fajok a keményebb vizben is megvannak, de feltételezhetöen ott nem élnek oly sokáig, de a Kék Neon kifejezetten extrém lágy vizet kedvel..az egyik legkényesebb.. azonkivül kedvelik a tözeges vizet ami megint a baktériumokat is csökkentené, és kissé savanyitaná a vizüket stb.. de az elevenszülök kifejezetten érzékenyek rá, igy nekik problémás.. (a Guppy, Molly és Co. szeretnek kis sót a keményebb vizben, a neon nem..) Azonkivül sok dolog amire itt a topicon rávágják ted ugy az egy normálisan beültetett és funkcionáló akváriumnál segithetne is, -de ilyen kicsiny élettérben nehézkes bármi hasznosat is mondani..
A korallszirten olvastam, hogy valakinek Hql cseréje volt, és addig csak T8-al világitott. Az addig stagnáló korallja elkezdett növekedni, de sokmindenkitől hallottam már, hogy ha a vizoszlop engedi, ugy még kőkorallt is lehet tartani sima csőnél. Nálam 2x 30w sylvania lesz plusz 1 sylvania coralstar, de tervezek még mellé még egy csövet. Igy összesen 120w-lesz, tudom ez nevetséges a sokak 2x75, 2x250w -hoz képest, de nekik nem is 45 a magasság.. Ha ezt összeveted arányaiban szerintem kb. ugyanott vagyok mint ők. Hql-t nem akarok, a melegedés miatt sem, meg drága nekem.
Még ha azt kiszorzod, akkor is több mint két évet jelent. Én nem nyuznák eddig egy csövet, de a gyártók többsége is 1 évet javasol általában. Müszered meg nincs, hogy mérjed, mikor csökken a hatásfoka. Az én tapasztalatom az, hogy max évente célszerü cserélni.
Carlob irod, hogy nyáron 30 fok fölé is felmegy. Ez kicsit megnevettetett. Ugyanis feltalálták már a hőszigetelést illetve a klimát, de nekem sincs klimám, viszont a házban vannak olyan pontok, ahol igenis pl. nálam nyáron 27 fölé nem megy, még a legnagyobb kánikulában sem! És ha már valaki beruház egy drága hobbiba, nehogymár a gáztüzhely, vagy a grillsütő mellé helyezze el azt.
Szerintem igenis vannak a lakásnak olyan részei, ahol hüvösebb van , ha nem akkor valami nagyon el van b.szva. Ezek is olyan triviális dolgok, mint pl. nem tesszük közvetlen ablak alá elé stb.
Ennyi erővel nyáron nappal 30 fok fölé megy, este meg lehül, akkor meg lemegy 20-ra, vagy alá? Ez enyhén szólva is szeszélyes, ezért is irtam, hogy egy automata fütővel beállitja hogy 26 aztán kész. Hidd el jobban elviselik ezt, mint a plusz minusz 10 fokos ingadozásokat nap mint nap. Pláne hogy trópusi halakat tartunk zömmel.
Köszi a részletes segítséget! Megnéztem a két ajánlott írást is, de még mindig nem értem miért írtad "az a porlasztás kifejezetten káros azzal a viz pH értékét az ember felveri az égig, ami nem OK". Nem értem mire gondolsz.
Sajnos akkor leírtak miatt a neonhalakról le kell mondanom. Furcsa. A könyv amit, lapozgatni szoktam, igaz régi kiadású (még gyerekkoromból maradt az akváriummal és felszerekésével együtt) de szerintem éppeg ajánlotta a neonhalat mint jó, mindent bíró kezdő halat. Azért sem gyanakodtam és választottam a mostani állomány összetételét és mennyíségét, mert gyerekkoromban ez így bevált. Lehet hogy 20 éve más volt a csapvíz is ....? Köszi, revidiálom az állomány összetételét és nagyságát.
Ma 18 naposak a vitorlás ivadékaim. Sajnos már csak 2-en maradtak :(((
A múlthéten mindennap egy elpusztult, majd néhány napra magukra kellett hagynom, 7-ből 3 túlélő maradt, azonban 1 másnapra eltűnt.
Elutazásunk elött szedtem nekik élő cyclopst is tóról. Végül sikerült papucsállatkát is tenyészteni szárított banánhéjjal 2 befőttesüvegben (átszűrt tóvizet használtam a tenyésztés kezdetén). Mikroszkoppal láttam hogy sok papucsállatka lett benne.
Viszont a papucsállatkák leválasztása a klasszikus módszerrel nem válik be, nem jönnek át a vattadugón a világos és tiszta vízbe. Leszűrni próbálom őket. Sajnos így a szennyezések is fennakadnak a szűrőn és a papucsok egy része meg átmegy a szűrőn. Van valakinek jó módszere tiszta papucsállatkák kinyerésére? Így nem nagyon merem adni nekik, most újra fagyasztott vörös planktont kapnak.
"Ez azért nem igaz, hogy T8-al csak halas lehet, nézzél szét a neten, egy jó fényvetővel és 45 centi alatti vizmagassággal a nem tul fényigényes korallokhoz még a T8 is jó, pláne ha egy vizszint alatti kőre teszed, ott 3 T8-nál van olyan fényerő, mint T5-nél."
Persze, ezekkel a feltételekkel működik a dolog;-).
Amúgy mostanában azon gondolkozom,h kellene még1 akvárium...amit februárban beállítottam,nagyon jól müködik,de vmiért újabb kellene...Ez betegség? :) A mostani 4 mellé nem tudom h hol fog elférni,de majd kitalálok vmit...megmondom anyuméknak,hogy nekik is kell egy akvárium,berendezem szépen a szobájukban,a szoba dísze lesz:) vagy még nemtom:)
Persze tengeris aksiknál sokkal fontosabb...nem néztem,oda sokkal drágább a higanygőz lámpa? Amúgy ami a neten van,a cégek weblapján,az osztva kettővel is 10e óra:) És persze természetesen elekrtomos előtétről beszélünk,és rendes,reflektoros tetőről stb...Gyújtópatronnal lehet,h tényleg kell évente cserélni a fénycsöveket.
Pontosan ezért adtam meg a 32346 -ban a két linket mert ott szépen kivan dolgozva a tematika, de nemszabadna ignorálnod,.. nevezetesen a halaidat nagyon keverted, van abszolute kifejezetten jóformán csakis extrém lágy vizben tartható faj mint a kék Neon ötet nemlehet kemény vizü halakkal mint pl. Guppy, Molly, stb.. együtt tartani mert pontosan ugy ahogyan leirtad jön ez az a betegség, ezeket a dolgokat figyelembe kell venni, ez mindenkire vonatkozik aki erre szánja magát, hogy halakat tartson, nemcsak a másikra mert ha nem veszed figyelembe akkor állandóan ezen gondokkal küszködsz..
és aztán itt most a viz hömérséklet teljesen elhanyagolható, (hogy most 20 vagy 22° C,.. ami nyáron ugyis magától majd 30° C -ra vagy a fölé felfog menni..) ill. az, hogy éppen milyen filter anyagot tettél bele szivacsot vagy mást,.. vagyhogy azt éppen 3x vagy 4x nyomod ki amikkor takaritod.. a halaid ugyanugy kinlódnak küszködnek az életükért a saját ürülékükben a kis élettérben.. a problématika ott van, hogy egyszerüen 40 liter viztérfogat ami jó ha 30 netto -ra kijön, az ezen hal populációnak kevés.. (a valóságos viztérfogatot tudnod kell, mert pl. amikkor gyógyszereket adagolsz a vizhez azt kell figyelembe venned, ha többet adsz mint a viztérfogat ilyen érzékeny halak mint harcsák, kék neonnok, már attól is elpusztulhatnak..) a két linkben a betegségek megakadályozásánál ott van a táblázat a halak testnagyságát és a viztérfogat összefüggését illetöen azt be kell tartani.. azonkivül itt egy helyesen müködö képes baktérium flora kisem tud képzödni mert egy két lépcsöje biztosan hiányzik majd, ez a vizmennyiség egy nagyobb gömb üveg tulajdonképpen, ez csak gyerekeknek játék akváriumként kis plasztik halakkal megfelelö,.. de igy nem OK.. az akvarisztikát nem ugy kell elképzelni, hogy veszek valami kis tartályt és halakat teszek bele, és az extrákat, majd késöbb beszerzem, -ez igy nem funkcionál,..
spekulálj okvetlenül, egy nagyobb akváriumon,.. pl. vannak azok a kis akváriumi settek, 60 jobb 80 cm hosszal,.. abban általában a cégek az induláshoz szükséges dolgokat beleteszik.. és az sem oly nagy de még jobb mint egy ilyen 40 l -es megoldás, de ott is mindig vigyázni, hogy ne legyen egy akvárium tultelepitve.. mert akkor itt vagyunk megint az állandó betegségeknél..azonkivül diszhalasokra csak nagyon átgondolva hallgatni és itt a topicon is a nagy tenyésztökre mert nekik az az érdekük, hogy minél több halat adjanak el, minél gyorsabban elpatkolnak annál jobb, mert igy hozhatod a következö csapatott stb... néz itt bele, csak példaképpen a Kék Neonnak, mennyire extrém lágy viz ajánlott:
Paracheirodon simulans; Kék Neonhal A relativ kicsiny testnagyságuk ellenére a medence 60 cm hossz alatt ne legyen. Nagyon érzékenyek a viznek a szerves anyagok általi megterhelésével és a nitrátokkal szemben. A viz maximálisan 5° KH (karbonát keménység); a teljes keménységnek 2° GH; alatt kell lennie, a pH érték 5,2 - 6,0 között. Egy tözegen keresztüli szürés nemcsak a betegségekkel szembeni hajlamot csökkenti, hanem egyidejüleg a szineik élénkségét is fokozza. Egy világos medencében a halak haloványnak tünnek, ezért egy úszónövény fedélel gondoskodni kell csökkentet fényröl. A halak számára a kedvezö hömérsékleti rész ugy 23 - 27° C közötti, erös változásokkal vigyázni kell.
-
Nálad pedig ha megnéznéd ezek az értékek jóval magassabbak, szóval elötte a halak igényeiröl is informálódni, -és beszerezni egy akvarisztikai könyvet ill. az emlitett linkekben levö szövegeket is elolvasni különben mindig ilyen problémáid lesznek..
Még talán annyi, hogy a lehabzót azért érdemes alsó tartályba tenni, mert ott fakkokkal elválasztasz neki egy részt, és ott állandó lesz neki a vizszint, mig ha felül lenne és nem lenne alsó tartály, ott ingadozna a vizszint, persze van utántöltő is a világon...
egy szó mint száz, rengeteg féleképpen lehet ezt variálni
viszont örülök, hogy többen is érdekeltek vagyunk itt ebben, és talán tanulhatunk is egymástól, én legalábbis örülnék ennek.
Érdekes én teljesen másképp tudom. A BERLINI lényege egy tulméretezett kicsapó, sok-sok kg. élőkő(és még az se mindegy milyen, mivel az indonéz a legjobb, sokan sima adriait tesznek be, ami nem is olyan porózus), egyáltalán nem tartozik hozzá az alsó tartály, a lehabzót felülre is teheted ez már csak a látvány és izlés dolga, és aljzat egyáltalán nem vagy csak véknyan megszórva van, mint dekoráció.
Szerintem az a 20 százalék még több lenne, egy 200 as tengerinél vagy 50 kiló.
Persze ez nem veti el az alsó tartály megtöltését, de a tipikus berlini az én olvasmányaim alapján a fentiekből áll. Alulra mehet a perlon, de ezt a tengeris kollegák 2-3 naponta cserélik, ponosan azért, hogy ne kezdjen el belerothadni a felfogott cucc, ergo még idejében kiveszi a rendszerből a koszt, és e helyett vadiuj friss perlont rak, nem nyomkodja ki és visszateszi.
Hozzátartozik még az erős áramlás, és nem feltétlen hézagosan rakott kövekkel.
Emperor! Ez azért nem igaz, hogy T8-al csak halas lehet, nézzél szét a neten, egy jó fényvetővel és 45 centi alatti vizmagassággal a nem tul fényigényes korallokhoz még a T8 is jó, pláne ha egy vizszint alatti kőre teszed, ott 3 T8-nál van olyan fényerő, mint T5-nél.
Én is igy csinálom, 3 db sylvania t8, 45 cm vizmagasság, középen megfurt aki, a csőre felfüzve kövek a vizszintig. Ide tervezek korallt, persze nem sps-t...
Szóval az én olvasatom eddig ezeket tömöriti egybe.
ez attol is függ, hogy milyen az előtéted. Ha sima, akkor az nem igen fog annyit birni gyujtópatronnal.. A másik, hogy tudod mindent osztani kell kettővel, amit a gyártók a dobozra irnak...
Közeledünk:-). Az technikai tartályban nem mindig van élőkő, csak ennyi lenne a meglátásom. A látvány aquariumban lévő élőkövek is szerves részét képezik a szűrésnek.
Szerintem a berlini tip. akváriumlényegi eleme az alsó szürőkamra,és az abban elhelyezett élőköves biológii szűrés, mely sok egyéb szürőanyaggal, perlonvatta, antiphos, időnként aktivszén, stb kiegészíthető. Az alsó szűrőkamrába kerül a lehaboló is.
A látványakiba csak a vizmozgatók kerülnek, és itt kerül elhelyezésre a kb 20%-nyi élőkő, lehetőleg ugy elhelyezve, hogy közötte is mozogjon a viz.
Amikor mostanában nézegettem a fénycsöveket, igazából a t5 és t8 között azt a különbséget találtam,hogy kisebb áramfelvétel mellett üzemelnek a t5-ök....a másik,hogy miért kellene félévente cserélni a csöveket,amikor azok már 15-20 ezer órát bírnak, és ez után 80%ra esik vissza az erejük...
Én a következőkben látom a berlini korallszirtes aquariumok lényegét: - min medence l-ben megadott méretének megfelelő 10%-20% kg-nyi élőkő, - túlméretezett fehérje lehaboló, - erős áramoltatás kb 10x, - erős fény T5 vagy HQI és T5, - kevéske hal vagy hal nélkül.
Ideális esetben 0 a nitrát szint, köszönhetően a mineralizáció előtti kicsapatásnak és élő kövek oxigénszegény belsejében élő baktériumoknak. Vízcsere izlés szerint természetesen nem kizárt.
Más, algásodásra. A fénycsöveket célszerü fél évente cserélni. Ha több cső van, akkor egyszerre csak egyet, és a világitás időtartamát is csökkenteni célszerü. Ez nem csak a növények miatt érdemes, de az élőlények miatt is, hogy szokják az uj fényviszonyt.
Célszerü márkás jól bevállt csöveket alkalmazni, pl. Sylvania.
Nálam két db. Aqua Glo üzemelt, tőzegen át szürés mellett és algának nyoma nem volt. Volt még benne az ehető algák végett 3db anci, 3 aymoneri.
Extrém esetben megoldás lehet a viz enyhe savasitása, erre a tőzeg tökéletes. A fény spektruma nagyon befolyásoló tényező.
Adva van egy 84 literes (60*35*40cm), 2,5 hete beüzemelt akvárium. Az elején a növények kaptak folyékony tápot, amit állítólag havonta kell adni, illetve 3 naponta CO2 tablettát. Sima szivacs szűrő, két fénycső (vitakraft akvárium). Halak még nincsenek. Namármost: az átokhínár levelei szélén kezdődött a barnás trutyi, ami néhány napon belül barna, 2-3 cm-es gomolyagot eresztett, és tisztán kivehetők benne a fonalak. Most már lebegnek össze-vissza. A nagy levélfelületű növényen meg barna foltok jelentek meg a levélfelszínen (ez is valami trutyi). Az akvárium hátoldalán ugyanez a történet, plusz van két kb. 5-7 mm átmérőjű, szinte világító zöld foltocska is. A kérdés: MIK VANNAK AZ ÉN AKVÁRIUMOMBAN??? És hogy lehet őket eltüntetni?
Nekem annyira elszaporodott az alga,hogy ha csak ránéztem az akkira egy nagy kékes-zöldes nyúlós maszatot láttam. Vettem 2 Ancit,+részleges vízcsere és egy hét alatt eltűnt minden alga.
Amikor teljes pompájában volt a növényes aquariumom akkor a zöld pont és a haj algával nem bírtam egyedül. Semmilyen más fajta nem volt. A haj eltünt, a pont maradt.
"nagytakarítás" egy jól működő aquarium esetén erre semmi szükség, sőt káros;-). Vagy veszel egy jó külső szűrőt pld Eheim 2217, JBL vagy építesz egyet. Egy megfelelő méretű épített külső szűrőt fél-egy évente kell pucolni.
Nekem is így kezdődött. Már rengeteget költöttem mindenféle jól marketingelt hülyeségre, de semmi eredménye. A víz pedig kristály tiszta, de ez a -ha jól értem- szaknevén, haj alga, az istennek nem akar eltűnni, és igazán ocsmányan néz ki.
Lehet, hogy a vezetékes vízben van valami? Már csak erre tudok gondolni.
Ok, köszi. Értem a mechanikai szűrés nem elég, megnézem mit tudok betenni helyette.
Vízcsere elsősorban az aljzat "porszívózására" szoritkozik. Addig porszívózom, amig elfogy a víz harmada és akkor utánatöltöm egy napig álló vízzel. Most ezt gyakrabban csinálom 2-3-4 naponta, mert kissé bepánikoltam. El volt hanyagolva ez a tevékenység csak a kezdődő pusztulás ébresztett fel. Nyugodt voltam , mert a víz nagyon szép tiszta.
Körülbelül egy teniszlabdányi helyre lehet a szűrőanyagot begyömöszölni? A szúnyogháló szerintem mechanikai szűrésre alkalmas, bológiaira nem annyira. A helyedben kicserélném perlonvattára és beállítanék mellé egy vagy 2 szivacsos légpumpával hajtott szűrőt.
Ezt a haj algát a Sziámi ormányosmárna nem eszi meg, nálam is sokáig volt, aztán egyszercsak eltünt. Szedd le kézzel és türelem. Mintha lennének Mollyjaid, azok nem eszik meg? Amanó garnéla (Caridina japonica) biztos megenné;-).
Gondolom ilyen szivacsszűrő szerűség lehet szivacs helyett szunyoghálóval. Javaslom, hogy cseréld le, mert a hálóban nem nagyon tud kialakulni az a baciflóra, ami segítene a víz rendberakásában.
Van 1, és kétszivacsos, én az utóbbit használnám, már csak a nagyobb felület okából kifolyólag is.
Mosni nem igazán kell, vízcserekor a leszívott vízben szoktam kinyomkodni párszor.
Hogyan cseréled a vizet? A mulm-ot is leszívod? Én egy műanyag ásványvizes flakon alját levágva csináltam egy "porszívót", avval csinálom a vízcserét. Ha érdekes, este (otthonról) tudok feltenni képet róla, de nagyon 1xű szerkezet.
CarloB! Mit értesz porlasztás alatt? Azt írod ezzel felverjük a pH értéket. (Az biztos, hogy az új pumpám nagyon küldi a levegét és nagyobb pezsgést okoz mint a 25 éves kis öreg ...)
Biztos nem a korai behelyezés okozza a gondot, mert mer évek múltán kezdett romlani a helyzet.
A víz hőmérsékletében elbizonytalanodtam. A korábban írt 20 fok szerintem fals. Gyanus volt, hogy egy átlagossan 22 fokos lakásban mitől 20 fokos a víz, ami felett ráadásul napi 16 órát világít egy fénycső. Ma hajnalban újra megmértem egy nagyobb pontosabbnak vélt hőmérővel és az 24 fokot mutatott. (Mindezek ellenére megnézem a fűtés lehetőségeit;)
Emperor! A szűrő tipusa zavarba hoz. Csak laikus módon tudom leírni. Olyan kis üveg pipa, amibe alul finom szunyoghálót gyömöszöltem és oldalt belevezetem a levegő pumpát és az keringeti benne a vizet. (Tehát belső szűrő, ha jol tudom) kb 2-3 hetente tisztítom a háló kiszedésével és átmosásával.
értem, köszönöm. szal egy nem normális embernél elvben lehetséges :)
más, a levedlett rákpáncél, én mindig kiszedem, szép kis gyüjteményem van belőle a tv tetején, a rákok láthatóan jól érzik magukat hosszú távon, de hallottam olyat is hogy hagyjam az akviban a páncélt, mivel a rák azt elfogyasztja, tápanyagvisszapótlás gyanánt. Szerintetek?
Ha már így bekapcsolódtam, lenne egy kérdésem. Kb 200-250l-esre cserélnénk a mostani 120-ast. Milyen szűrési lehetőségek vannak, hogy minél kevesebbszer kelljen nagytakarítást csinálni. A kis vízcsere indőnként természetes, de azért jó lenne valami hatékony megoldás a szűrésre.
Fura ez az alga. Nekem 3 éve van akváriumom, de még csak most képződött a miénben is először. Semmi változás nem volt. Én úgy láttam az egyik növényen keletkezett. Először az lett csupa szőr és utána minden. Az üveg, a kövek stb. Nem nagyon aggódtam miatta, mert most készülünk nagyobb akváriumott venni és gondoltam tiszta lappal indulunk, de így, hogy másnak is van ilyen gondja, már érdekelne engem is, hogy mitől lehet.
Mindenképpen biztositani kellene egy 25 fokos vizet a halaknak. Ennek állandónak kellene lennie, ne nagyon ingadozzon. Szerintem is ruházz be egy automata fütőre.
Azért ennyire ne általánosits. Rengetegen nem használnak nitrátreduktort, inkább annak az árából is élőkövet vesznek. És többnyire minimális a nitrátjuk. Mondjuk ők berlini módszerrrel csinálják.
A problématika ott van, hogy ha két mondatnál több van egy adott válaszban a topic társak el sem olvassák, -azonkivül jóformán sokan elöre tudják, hogy hogyan is van az.. (pl. határozottan állitották, már többen is, hogy ök a halakat nem tették be korán az akváriumába és nem azért hullanának, -de pontosan azért mert egy söt adott esetekben két hét várkozás is, -az nagyon kevés lehet, ugyanis itt nem egy leépitö baci fajról van szó hanem sokrol, és ezek a bacik csakis akkor tudnak dolgozni ha mindegyikük jellen van egy akváriumban, -ha hiányzik belölük, akkor jön a probléma.. pl. az ha az ózont használjuk erre a célra is nagyon veszélyes lehet, mert csakis ammoniákig dolgozik a fehérjék leépitése, ha a következö lépcsöknél, pl. a nitrit, nitrát leépitéséhez szükséges többi hasznos baci hiányzik a vizben vagy a filterben, annak gonosz következményei lehetnek..stb..)
Ezek a betegségekkel kapcsolatos problémák a legtöbb esetben a tartási hibákra lennének visszavezethetöek, mindig arra kell gondolni,.. itt az is bele esik a csapdába aki korábban már akvarizált.. az a porlasztás kifejezetten káros azzal a viz pH értékét az ember felveri az égig, ami nem OK. a halaknak és a vizinövényeknek.. A neonnak elve egy lágy és tözeges viz kellene.. azonkivül gondolj arra, hogy ezek az állatkák Dél-Amerikában vannak odahaza a fekete vizekben, ahol egy teljes baktérium mentesség van jóformán már a pH értékük (4,5 -6), olyan alacsony, hogy ott a betegségeket okozó bacik meg sem maradnak, és az akváriumi körülmények között a baktériumok millióinak kivannak téve.. igy nem csoda ha a betegségeket megkapják és gyorsan elpusztulnak.. az életkörülményeiket fel kellene javitanod, különben állandó jelleggel ezen problémákkal fogsz küszködni, mint sok sok topic társ aki ugy látja, az rám nem vonatkozik csakis a szomszédra,.. -néz ide bele: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=55272031&t=9006073 ide is: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=53327151&t=9006073
Lehet hogy az új fénycsöveid több fényt adnak. Vissza kellene venni mondjuk napi 8 órára a világítást, ha teszel bele tápsót,mellőzd, és rakj az akváriumba gyorsan növő hínárfajokat(elodea,myrophyllum,najas stb.) És várd,míg kifogy az alga:) De próbálhatsz sziámi algaevőt is...
Nálam sem stimmel valami, azóta is küzdök a fonalas algával. Bármit csinálok, terjed. Heti 30% vízcsere. A nitrátszint ennek hatására teljesen jó. Foszfátot nem tudom mérni, de tettem a vízbe Sera Phosvec-et, hátha. De semmi. A szűrőbe tettem zeolitot. Az akv. szvsz nincs túltelepítve -algamentes időkben sokal több halam volt-.
A víz tiszta, nem zavaros, nem nyálkás. Egyedül ez a gusztustalan, -ha nem szedem le- akár 50-70cm-re is megnövő, sötétméregzöld fonalas alga van. Egy pontból indul ki, és a világvégéig nyúlik, hacsak nem szedem le kézzel.
Fénycsövet most cseréltem, mert a régi kiégett -Sera+Philips ment bele-. Valami lobál probléma van, mert vízcsere és algakaparás után szinte azonnal növekedésnek indul.
Halak jól vannak, leszámítva a 32303-ban leírt egyetlen xifo-t. Ő viszont nagyon nincs jól...
A csigák (milyen fajták egyébként) - valószínüleg - azért szaporodtak el, mert sok a bomlástermék. Nehéz küzdelem, igazából akkor fognak elfogyni, ha a körülményeket sikerül úgy megváltoztani, hogy ne nekik legyen kedvező. (Addig lehet kiszedegetni őket - és a petéiket -, ahányszor csak elmész az akvárium előtt)
Mindenképp érdemes lenne egy 50-75W körüli automata fűtőt beszerezni, és olyan 24-25°C körülire beállítani a hőmérsékletet.
Kevesebb, és azonos körülményeket igénylő halakat tartani. Szóval ilyesmiket tudok mondani.
Igazáből én csak a labirintokhoz értek kicsit, mert olyat tartok (kék gurámi Trichogaster trichopterus sumatramus), de ezek az elvek általában használni szoktak.
Igazán az bosszant, hogy nem igen változott régóta, évek óta semmi. Attól eltekintve hogy a régi levegőztető/szűrő motorom annyira elgyengült (kb 25 éves volt), hogy vettem egy új erősebb pumpa motort. Most erősebb a levegőzetőm és jobban kering a víz. Valamint egyre nehezebben küzdök a csigák ellen.
Víz paramétereknek nem tudok nagyon utánanézni. A hőmérő 19-21 fok közötti hőmérsékletet mutatott hajnaltól éjjelig figyelve.
Nem bántani akarlak, hidd el, azonban annyira nem megfelők a körülmények, amiket biztosítottál ezeknek az élőlényeknek, hogy - gondoltam - kicsit felrázlak.
Pontos diagnózist ne igazán várj egy ilyen fórumon, ha csak ilyen általánosságokat írsz az akváriumodról. Az is "véletlenül" derült ki (rákérdezés után), hogy mekkora. Pedig az elég fontos adat, főleg, hogy ennyi hal van benne.
Én elsőre azt mondom, hogy nagyon túl van telepítve. Persze sok minden kellene még tudni:
Milyen növények vannak, milyen a szúrés hőmérséklet, mennyire ingadozik mik a víz értékek volt-e az elhullás kezdete előtt nemsokkal valami változás (új hal, növény, más kaja stb) mennyi időnként, mennyit és mivel etetsz és még sorolhatnám...
Szóval bocsánat, ha megsértettelek, de tényleg utána kellene nézned a dolgoknak.
macmelon! köszönöm a megfontolt bölcsességed ;) segítségért jötem nem vesszőfutásra. (mikor szokunk már le erről a magyar fórumokon, hogy minden új, kevésbé jártas, vagy annak vélt embert égetünk. belőlem csak az erősen off hozza ki az állatot, azt én is nehezen viselem :) )
apca! ne gondold, hogy nem olvastam utána és most látok először állatot fórumozókon kívül ;) Tehát az ilyen adtam is tanácsot meg nem is, inkább, kössz de nem hiányzik.
Korábban 10 éven át volt akváriumom, a mostani is megvan 5 éve. Azonos halakkal, amikkel nem nagyon volt eddig gondom. Zebra dánió, kék neon, fekete molly, guppi.
Fűtést soha nem használtam még, csak szaporító akváriumban.
A neonhal tartására ugyan a 20 fokot elegendőnek szoktak megadni, mint alsó határt, de beakvarizált példányoknál ez szerintem kevés (erre nincs személyes tapasztalatom, nálam 25 fokban vígan elvannak).
De olvashatod a Kis Herceget is: 8<------------------------ - Az emberek elfelejtették ezt az igazságot - mondta a róka. - Neked azonban nem szabad elfelejtened. Te egyszer s mindenkorra felelõs lettél azért, amit megszelídítettél. Felelõs vagy a rózsádért... 8<------------------------
Sajnos nem sikerült megállítanom a halak lassú elhullását.
Tanácsotokra most jobban tisztítom és gyakrabban cserélem a vizét. Kérdeztétek, hogy hány fokos a vize. Ha a mérő, jól mutatja akkor kb. 20 fokos.
Pusztulás előtt furcsán imbolyog szegény hal. Van mintha "orrnehéz lenne", vagy néha néha oldalra billenve. Alacsony a neonhalaknak a 20 fok és megfáznak?
A felső, hátuszonyuk is gyanus nekem. Mintha kicsit csapzott lenne, nem látom az uszony kis fátylát, inkább csak egy kis tüskét.
Az élőkövek belsejében valóban találhatók nitrátbontó baktériumok, de sajnos ez sem elégséges a tengeri akvárium nitrátmentesítésére. A tengeri akváriumokhoz nitrátreduktorokat használunk, még élőköves szűrés mellett is.
Előző hozzászólásom egyébként édesvizi akváriumokra, és az általánosan használt szűrőkre vonatkozott.
Még ha van némi alapja is amit irtál, annyira jelentéktelen nitrátlebontás zajlik ott, hogy az teljesen ellentétes a Te általad megirt sok halat tartalmazó akváriummal, mivel hiába bont valamennyi nitrátot, azt a halak vissza is pótolják bele :-)))), meg etetsz is ugyebár, szóval ahhoz egy vödrös szürő elég kevés, ha tul van telepitve egy akvárium. A zeolitnál tényleg lehet nitrátbontás, viszont ez a kő porózus szerkezetéből adódik. Nehéz ezt megbecsülni, mérni kellene egyet.
Vannak olyan szűrőbetétek (reklám miatt nem nevezném meg), de akár a zeolit is lehet ilyen, ahol igenis történik nitrátbontás. Nomeg egy 3-4 hónapja üzemelő külső szűrőben is vannak oxigénszegény részek. Tény hogy minimális nitrátbontás történik, és az is, hogy nem minden szűrőben, de igenis ismerek olyanokat, akiknél gyári külső szűrővel nitrátbontás történik. A megfelelő szűrőbetéttel van feltöltve (porózus szerkezet), és más nincs is benne. Az is igaz, hogy 2-3 külső van rákötve egy 5-600 literesre.....
És a vízcsere szükségességével is, csak az alultelepítés miatt írtam. Nem szükséges alultelepíteni. Inkább felülméretezni a szűrőt. Hamár 1x megvan mondjuk egy 120 literes akvárium akkor nehogy már csak 20db neon legyen benne 5-6db Corydoras-szal...
Ahhoz nagyon jól meg kell épiteni a szürőt, mert a nitrátot bontó baktériumok oxigénszegény környezetben élnek, és igy a nitrátból vonják ki az oxigént, ezáltal nitrogéngáz keletkezik. Viszont ha kicsi oxigén is van a rendszerben, akkor már a nitrátbontás nem hatékony, és talán végbe sem megy.(nincsenek ráutalva, hogy a nitráttól elvegyék az oxigént)
Egy-két kép az öklékről, és a kis meggyhasúakról...sajnos lemerült az elem,szóval nem tudtam már normálisat készíteni a picikről...és a kép nem adja vissza az öklék gyönyörű színeit.
Én a nitrátbontásra képes mattenfilter típusú külső szűrőakváriumom mellett is 2hetente vizet cserélek (20% kb.). Pedig 830literről van szó.... ;o)
Csak azt mondtam, hogy a szűrők is bonthatnak nitrátot. És nem kell az akváriumnál 2-3x nagyobb szűrőtérfogat... Csak egy kis utánaolvasás és máris meg lehet építeni egy arányos, jó külső szűrőt. Olcsóbb, és sokkal-sokkal ritkábban kell takarítani. Azonkívül jobb a hatásfoka is...
Egy nem túlnépesített akvárium szerintem kétehetenkénti vízcserével is működtethető. Akinek pedig havonta kétszer nincs fél órája, az gondolom (?) nem fog akváriumba. :)
Arra gondolsz, hogy denitrifikáló baktériumok élhetnek a szűrőben? Vagy? Egyébként ez sem lehetne mindenre megoldás. Amit a halak ürítenek, annak valahogy távoznia kell. (Persze, ha egy 50 l-es akvárium mellé tennénk egy 100 l-es külső szürőt, akkor egész jó dolgokat lehetne elérni! :)
10 napja keltek ki, 1 nap 1x esznek de akkor egész nap :D balra az ott egy 20W-os mini fűtő, szóval elég kicsik a halak :) ja 10db van de nem tudtam őket egybe lefényképezni
Olyan, mint aki sclerosis multiplex-es, úszás közben megremeg és összerándul, ettől kibillen az egyensúlyából, de rögtön utána korrigálja. Azonban ez a jelenség folyamatos, kb. 10másodpercenként ismétlődik. Enni próbál, de a mozgása lassú és koordinálatlan.
Vizsgáld meg, hogy mi az a legnagyobb akvárium, amit el tudsz otthon helyezni.
Leírom, hogy milyen érvek szólnak szerintem a nagyobb akvárium mellett: 1. A leggyakrabban azt szokták említeni, hogy könnyebb benne stabil egyensúlyt, azaz a körülmények állandóságát kialakítani. Ez természetesen a legnagyobb előny.
2. Előbb-utóbb sok akvaristának elszabadul a fantáziája, és több és gyakran nagyobb halakat akar. Több féle fajt gyakran csak nagyobb akváriumban tarthatsz, hiszen sok faj csapatban él.
3. A méret miatt nem jelentősen drágább. Egy 50%-kal nagyobb akvárium, szerintem max. 20%-kal drágább, de lehet, hogy még annyival se.
---
A vízcsere: Szerintem alapvetően egy dologgal tudod a vízcserék számát minimalizálni, azzal ha alulnépesíted az akváriumot. Most csak leegyszerüsítve mondom (mert nem vagyok szakember),de a következőbe gobndolj bele:
Az akvárium lakói ahogy élnek, mindenféle folyamatokon keresztül terhelik a vizet nitráttal/nitrittel stb. Minél többen vannak, annál inkább, illetve minél kisebb az akvárium annál inkább. Azaz, ha ugyanolyan halakból fele annyi van, akkor feleolyan ritkán kell vizet cserélni, illetve ha ugyanolyan halak kétszer akkora akváriumba vannak, akkor megint csak feleolyan ritkán kell cserélni.
Úgyhogy kiindulhatsz így pl.: 10 neon, 6-8 kisebb termetű corydoras, (esetleg valamilyen kisebb termetű és maányosan is elégedett algaevő). Erre kiszámítod, hogy mennyi víz kéne (ne felejtsd el, hogy nettó vizet kell számolni!) és ezt kell felszorznod ahhoz, hogy ritkán cserélhess vizet, majd fel bruttósítani.
Egyébként szerintem az 1 hét-10 naponkénti 20%-os vízcsere tényleg nem egy nagy szám. Kis gyakrolással egy ekkor akváriumban 10-15 perc alatt bőven megvan.
A betta labirintkopoltyus, természetes élőhelyén nagyon meleg, oxigénszegény vizben él, ezért van erre a szervre szüksége, hogy feljöjjön levegőt venni. Az aranyhalnak ebből kifolyólag erre nincs szüksége, ezért sem fejlődött ki nála.
Olvastam az aranyhalról, hogy nincs gyomra, ezért amit megeszik az gyorsan ki is jön belőle, ez ha még magas hőmérséklettel keveredik, akkor rendesen be tud a viz robbanni, pláne egy 40literesnél.
Tulajdonképpen a sziámi harcoshal jól bírja a meleget, és az alacsonyabb oxigént, az aranyhal pedig a hideget. (Emberek pedig évtiezedeket lehúznak cellákban.) Azért lérdés, hogy meddig éltek így.
szobahőmérsékleten, élő növények, fűtés és levegőztetés nélkül tartott 1 ismerős sokáig sziámi harcost, illetve aranyhalat, ezt sokszor mesélte de szkeptikus vagyok, szerintetek amellett hogy nem túl humánus, lehetséges? (mondjuk a növény a minimum lenne sztem....)
Először is nehogy felemeld a hőmérsékletet. Az aranyhal hidegvizi hal, kerti tóba való, akármilyen mutatós is. Ha felemeled a hőfokot, még ráteszel egy lapáttal a problémádra, mivel felgyorsul a halaid anyagcseréje, ezáltal nő a bomlástermék, arrol nem beszélve, hogy az aranyhalaknak nem is tesz jót, illettőleg a meleg vizben kevesebb oldott oxigén miatt a nitrifikáció is lassul, vagyis ugyanugy nem jó ötlet. Ne használj rá semmilyen "killt", mert ha sikeresen akarsz arvarizálni, akkor a problémaokát kell megszüntetned, nem csak ideiglenesen kezelned. Ez esetben ujból csak problémákba fogsz ütközni.
Megoldásod:
1. nagyobb akvárium, benne azonos klimát kedvelő élőlények
Tehát a két "házmester",ami nagy valószínűséggel Corydoras sp., az 23-27 fokos, az algázó,ami talán Ancistrus sp., az 22-25 fokos szereti, akkor tényleg a hideg vizet szeretik,komolyan...
Lehet,hogy nem jo a szurod, es sokat etetsz, most tenyleg csak minimalisat adj nekik (es a tovabbikban is csak annyit amit biztosan megesznek). Vagy a masik tippem az infuzoria nevu egysejtu lehet ami ellepte a vizedet. Homerseklet emelessel es asszem parakillel lehet kiirtani,de semmikepp se onts be vegyszert amig nem vagy biztos benne,hogy kell! Egyebkent meg ennyi halnak nagyon kicsi ez az akvarium,nem csodalom,hogy nem all be a viz... ha lehet, teljes vizcseret ne csinalj tobbet!
Túlszaporodtak az egysejtűek. Azért mert az aki túl van etetve, és túl van telepítve. Az aranyhal nem akváriumi hal, hanem kerti tavi. Ilyenkor a vízcsere nem segít. Az arnyhalakat ajándékozd el, és picit, óvatosan savanyitsd le a vizet. És ne etess egy hétih.
Egy kis helpre lenne szükségem! 3 napja teljes vízcserét kellet csinálmon az akviban, de ma reggelre olyan zavaros lett megint, hogy a halakat sem látom. Szűrő folyamatosan megy, de semmit nem használ. Egy 35 literes akviról van szó. A szűrő 50 litereshez való (a papírja szerint). 3 aranyhal, 2 házmester és 2 algázó valami van benne (sajna nekik nem tudom mi a nevük). A szürőt szinte minden nap ki kell pucolni. Lehet az a baj, hogy nem elég erős? Vagy a halkaja miatt lesz zavaros? Valaki segítsen!
Környezet védök közlése szerint, egy alga mérgén a Kaliforniai partok elött százszámra madarak, tengeri oroszlánok és delfinek betegedtek meg és pusztultak el. Az állatokat San Diegotól - San Francisco -ig a strandokon találták.
Az állatok domoinsav általi mérgezési szimptomákat (tüneteket) mutattak, ami az idegrendszert és az agyat támadja meg. A mérgezö savat mikroszkópikusan kicsiny algák produkálják. A madarak és az emlös állatok a szubsztrátumot mint táplálékot halakkal és rákokkal veszik fel a szervezetükbe. Ha az Òceán felmelegedik, az alga populáció minden évben növekszik. (ard-tlx....CarloB)
Az nem lehetne megoldás,ha az üzemeltető is benne lenne felkerülnének ide a magyar nevek is? És még a képek kérdése is meg lenne oldva.
Hasonló elnevezési probléma:
Van egy halam a Pasaréti-Pethő-féle könyvben Folyami szivárványhal- Melanotaenia fluviatilis néven szerepel és úgy is néz ki,mint ami a képen van. A gugliban rákeresve viszont a latin nevére teljesen más halak képét adja ki. Jó volna az ilyen hibákat? is kijavítani, pontosítani.
Búcsú egy akváriumtól. Pár kép a lebontott akváriumomról, mielőtt fejembe vettem, hogy tengerizésbe fogok. Mindenesetre mindenki százszor gondolja át, mielőtt lebontja akváriumát, mert nagyon fog hiányozni! Ahogyan nekem is...
(a képek még anno mobillal készültek, ezért a "minőség")
Itt már a halak és növények nagy részét eladtam. Mégegyszer nem bontanám le, csak hát az ember mindig szebbet és szebbet akar...
OFF: Nem reagálok, mert az egy hosszú, és bár érdekes vita lenne, de itt nagyon off. Ha részeletesen érdekel a véleményem, akkor a csevegőben megvitathatjuk.
Aki fényképeket szeretne gyûjteni , próbálkozzon a wikipediaval (halas témában gondolom fôleg angol és német verzióval en.wikipedia.org/de,wikipedia.org) mert az ott található fényképek legtöbbje nem copyrightos. Legelterjedtebb a GNU licence, akad Creative Common licence, sôt vannak copyleftes képek is. A GNU és a CC esetében a felhasználás feltétele általában a forrás megjelölésében ki is merül, a copyleftnél nincs semmi korlát.
A fotót felejtsd el, mert annyi millió helyról nem kérem meg a közlés jogát. Egyébként is latin név alapján pár klikk és lehet találni fényképeket. Szerintem ennél a podzseknél nem a beazonisításon van a hangsúly, hanem a magyar nevek helyes ée megfelelő használatán.
Lehetne pl. egy hasznos első lépés gyűjteni sok-sok nevet. A hétvégén végig bogarászok pár oldalt, és megpróbálok minél több nevet összegyűjteni: egyelőre ömlesztve, válogatás, párosítás nélkül. És akkor ebből lehetne kezdeni rendetvágni.
"nem lenne jó ötlet összeállítani egy listát a használatos, használandó magyar nevekről? (Persze tudományos párjukkal, esetleg a kerülendőket is megemlítve?)"
Van ilyen, véletlenül találtam rá. Halakról és növényekről is.Nem jegyeztem meg a linket, bogarászni kell. És még egy harmadik dolog: egy fotó jól jönne a nevek mellé. (Az nem volt)
Jó ötlet! Lehet, hogy neki is állok, és folyamatosan fogom pelpakolni a cuccost! De! Mivel ez egy elég nam munkának néz ki, kérem a segítségeteket. Emilbe!
Az kib.szott kicsi ahhoz, hogy ne cserélj benne vizet! Javaslom egy alapmü beszerzését, pl. Horn-Zsilinszki: Akvarisztika. Ne várd 40 litertől, hogy pár berevágott salátától majd önmagát tisztitja. Hetente kellene részleges csere.
Szerinted nem lenne jó ötlet összeállítani egy listát a használatos, használandó magyar nevekről? (Persze tudományos párjukkal, esetleg a kerülendőket is megemlítve?)
Csak, mert belőled még ki is nézem, hogy megcsinálnád, és hogy meg tudnád csinálni! :)
Én nem kapok hülyét ezektől a nevektől, hiszen sokszor magyarul beszélő akvaristák között, pl majdnam ugyanolyan pontosan lehet velük beazonosítani egy halat (na jó, a repülő róka valóban egy barom név, ráadásul minden normális ember e névről azonnal egy denevérfajra gonodl).
De igenis vannak nagyon jópofa elnevezések, amelyek találóak is. Ilyen lehet pl a Siganus (korábban: Lo) vulpinusra használt magyar elnevezés, a rókapofa. Netántán a csodálatos másik tengeri halra használt hullócsillag (varázslósügér) Calloplesiops altivellis.
Arról meg már nem a jópofa nevek kersztszülei tehetnek, hogy a barom magyar kereskedő, és még barmabb akvarista, aki minden szarságot átvesz, de egy könyvet nem vesz a kezébe, mert az fárasztó, minden harcsára a házmestert használja, holott a hülye is tudja, hogy ez csakis a páncélosharcsák néhány klasszikus fajának a régről származó elvezése, abból az időből, amikor még nem volt beszerezhető ennyi faj. Klasszikusan a Corydoras aeneus, C. schuberti, és a C. paleatus megkülönböztető elnevezése volt. Az ancikra meg a többire pedig az algázók a helyes kifejezés. Az algaevő névvel megint más fajokat neveztek a nagyöregek.
Na egy szó, mint száz, nem kell a találó, jópofa neveket fumigálni, hanem megfelelően kell használni valamennyit. Persze ezek nem pótolják a latin nevek használatát, de azért nem helytelenek.
Csak ennyit akartam mondani tisztelt törvényszék! :-))
mi a fenét csináljak a gibbiceps-el hogy ne rágja szét a növényeim levelét? annyit veszek észre hogy a szépen zöldellő vizi hortenzia alsó fele reggelre olyan mint a szúnyogháló, ma reggel már a másik tő is kezdett szétmenni, a köcsög hal meg ott vergődik a leveleire tapadva, a rohadás vigye el, mit csináljak? gyorsan kiszedtem mind a 2 cseréppel a 30 literbe, most ott vegetálnak, remélem nem hullik el egyik se :(
raktam be forrázott jégsalátalevelet de le se szarja, ez nincs kilyuggatva :(((
Talán túltárgyaltuk a "én még a repülő rókától tudok hülyét kapni" kérdést. Nem értettem, a halra gondolt-e a kolléga, vagy az emlősre. Bár ez halas fórum.
Szerintem célszerű a latin és a elterjedt magyar nevet is megadni. Vannak újabban megjelent és ritkább fajok, ahol sokan nem ismerik a latin nevet. Vagy ha egyszerűen nem foklalkozik az illető az adott jószággal, a magyar névre még emléxenek, a latinra nem.
Az óriás repülő róka, mely egy Indonéziában élő denevérfajta, 180 cm-es szárny fesztávolsággal rendelkezik. (?) Majomfejű repülő róka (Pteralopex anceps)
Én a bio megoldást javaslom Botia fajokat, kisebbre növő: B. striata, B. histrionica, B. dario. De ezekhez legalább 100 literes medence kell. A Tiéd mekkora is? A fórumban sok más megoldás van, bal oldalt tudsz keresni pld saláta, csiga, csigák szavakra;-).
Ha jól belegondolunk,nincs sok különbség a két fajta víz között, hiszen Magyarországon mindkettő leginkább mélyfúrású kutakból kerül a fogyasztóhoz.
A ásványi összetétel persze kutanként változhat.
A fő szempont szerintem, hogy a vezetékes víz, ahogy a neve is mutatja vezetékbe kerül, míg a másikat palackozzák. Azt meg nem igazán vizsgálja senki mi oldódik bele a vízbe míg a vízműtől (ahol akár ilyen szép adatsorokat lehet csinálni) a csapig amikor kiengedem. És még szerencsés lehetek ha csak 20-30 éves csöveken át kapom, nem pedig vmi régebbi esetleg Pb-t is tartalmazó rendszeren.
Persze az ásványvíz se attól ásványvíz,hogy belelöknek x gramm CO2-ot és így aztán jó buborékos lesz.
A csigák csak tovább rontják a helyzetet, mivel az anyagcsere termékeikkel ők is a vizet szennyezik. A honlapomon a cikkek alatt van egy a Vízcseréről szóló írás.
Egyetértek. Mostanában egyre inkább próbálok (ahol tudok) tudományos nevet használni, mert már bosszantó a dolog. Ami szerintem igen hasznos lenne, az ha kilakítanának/kialakítanánk egy egységes magyar terminológiát. (lásd korábban Costello neon, zöldneon kérdés).
Szívesen mondanám, hogy vállaljuk magunkra a terhet, de az az igazság, hogy több szakértelmet, és több szakértőt kéne ehhez összetoborozni.
Mindenesetre azt meg tudjuk tenni, hogy a néhány leggyakoribb esetet rendszeresen szóvátesszük. Pl. a corydorasokat (vagy csak egy fajukat) szívesen javítom többször is, hogy ne legyen házmesterhal, vagy pláne törpeharcsa. Szerintem hasonlóan nem szerencsés az algaevő elnevezés, mert ez alég sok halat jelenthetne. (Általában az Ancistrus sp.-t értik rajta.)
Szóval szerintem a legtöbb, amit tehetünk, hogy a gyakori, itt előforduló eseteket javítjuk.
Igen arra. Nekem meg az tetszik nagyon. Ja a mandarinnak jó nagy aksi kell, hogy minél több helyen találjon táplálékot. Meg persze valódi élőköves akvárium, nem ezek a tudatlan vásárlókra rásózott, mészalgával benövesztett tömör mészkövek...
Tanácsot szeretnék kérni. Van egy "céges" aranyhalunk, Jenő. Kb. 25 cm hosszú, nem tudom mennyi idős lehet. Egy algaevővel élt eddig az akváriumban. Egy hete kapott maga mellé egy pici aranyhalat. Látszólag jól megvannak együtt. Viszont Jenőn furcsa elváltozásokat tapasztalunk: színe az utóbbi egy hétben megfakult, és az uszonyai tövében, illetve a pikkelyein is vörös (vér) foltok (pöttyök) jelentek meg, de nem külső sérülésnek látszik, és a farkában is nagyon erősen látszik az erezet. Mindez az utóbbi pár napban jelent meg rajta. Van valami ötletetek, mi lehet vele?
Ritkán cserélek vizet és akkor is max. a felét, mert szép tisztának látom és gondoltam jobb nem cserélgetni. A tisztaságából arra következtettem, hogy szépen be van állva.
A sok csiga aggaszt. Nem azok csinálnak valamit az egyensúlyal?
Jaa,el is felejtettem, a hídőr projekt dugába dőlt,mert az ancik úgy döntöttek a mollykkal egyetemben,hogy nagyon finom levele van, és ezért csak a gyökereket hagyták meg...következő kísérlet kevesebb,és timsóval való fertőtlenítés után lesz:) Bár nekem eddig a neomagnol vált be a legjobban...:)
Hát mivel még nincs helyük, kint vannak az erkélyen egy vödörben...ami fura,hogy a nőstényekből néhánynak már kint van a tojócsöve...Amúgy haverom ki akarta vinni őket süllőzni...a gátőr meg mondta,vigyünk belőle annyit,amennyi kell,mert legalább nem lesz annyi:)
Amúgy a kagyló tényleg nehézkes,de tuti lehet tartani akváriumban,de mág nemtom hogyan...sztem a projekt az lesz, hogy ezek elmennek süllőzni,vagy kihelyezem őket egy tóba, utána mikor már a meggyhasúivadékok felnőttek,berendezek számukra egy akváriumot:)
No,hogy teljes legyen a napom, kötözködök. Miért kell egy halat,aminek rendes neve is van, házmesterhalnak hívni? Ráadásul annyira elterjedt ez a hülyeség, hogy az Ancistrusokat és a Corydorasokat is e névvel illetik. Ha már ráaggatunk vmi halra egy nevet, akkor utána ne mint gyűjtőfogalom használjuk a fenéklakó halakra! Lassan már a Botia fajok,vagy az Aymonieri is házmester hal lesz!
Nekem az egészzel azért van gondom, mert valaki leírja,hogy mondjuk van neki 4 házmester hala egy 50 literes akváriumban. Ha épp ancija van,akkor a négy sok, ha páncélosharcsája,akkor még vagy kettőt vehetne mellé, és az igényeik is teljesen másak, és a táplálkozásuk is...Szerintem már a fórumon sokszor elhangzott, hogy a könnyebb megértés és segítség nyújtás érdekében próbáljon meg mindenki érthető(számomra,de szerintem minden akvarisztikával foglalkozó számára a latin név a mérvadó) és nem félreérthető neveket leírni.
Pterygoplichthys egy nemzetsége a Loricariidae halcsaládnak a legtöbb esetben nagyra növö fajokkal, az Északi- és a Középsö Dél-Amerikából, akik általában magas 12 - 13 lágy hát úszó sugarakkal rendelkeznek, és a különben nagyon hasonló fajoktól a Hypostomus nemzetségtöl ezáltal megkülönböztethetöek.
A nemi különbségeket még ez idáig nem irták le, de feltételezhetöen a himek kisebbek maradnak mint a nöstények. A több részben még tudományosan nem leirt fajokat idönként importáltak és bájos- (kedves) kitartóan gondozható hálás állatoknak mutatkoztak a medencében, aminek a nagysága nem 140 cm hossz alatt kell, hogy legyen (ugy 500 liter tartalom); viz 4 - 20° GH (teljes keménysége); pH -érték 6,5 - 7,5; vizhömérséklet 23 - 27° C. Durva folyami-kavics ami nem éles szélü mint talajzat a legjobban megfelelö.
A medencében több elbújási lehetöséget kell a nagy kövek és gyökerek között az állatoknak nyújtani, szivesen felkeresnek agyagból égetett-(cserép) edényeket ha nem olyan nagy a bejárati részük. Az óriás hát úszójú harcsák békés-természetüek más kis fajokkal szemben és az alga lerakódások leráspolyozásával nagyon hasznosak. Gazdag alga eleség ami a szabad tavakból szedhetö fontos a harcsák fejlödéséhez, télen finom fagyasztott borsókat nagy mennyiségben fogyasztanak ami teljes értékü pót táplálékot jelent. A ballasztanyag szükségletük kielégitése végett a harcsáknak állandó jelleggel korhadt- (lápi)-, havasi gyantás fát (lápi- fenyöt) vagy más viz által kiáztatott fákat leráspolyozáshoz fel kell kinálnunk. Az állati eredetü táplálékok között marha sziv és halhús az elsö helyen áll, de e -mellett még földigilisztákat is esznek, az esetlegesen elhalálozott medence lakókat rövid idö alatt teljes egésszében elfogyasztják.
A szürésnek erös és hatásosnak kell, hogy legyen a nagy mennyiségü ürülékük leépitéséhez. A rendszeres heti részleges vizcseréknek 1/4 részét a medence tartalmának át kell fognia. Az óriás hát úszójú harcsák a helyzetben vannak oxigén hiány esetén a gyomruk segitségével atmoszférikus-levegöt is fehasználni, de akváriumi körülmények között az oxigén gazdagabb vizben jobb és élénkebb aktivitást mutatnak. Ez azzal a ténnyel is allá támasztható, hogy az egyetlen sikeres szaporulat, amit biztonsággal a Pterygoplichthys- fajhoz lehet sorolni, egy teljes vizcsere után következett be. A tojásokat egy lápi fenyöfa gyökerére tették, amit a him gondozott. A fiatalok kibújtak a harmadik nap végén és amig szabadon el nem úsztak a him örizte öket. Az utóbbi években gyakrabban mindenek elött a Pterygoplichthys gibbiceps -et hozták be. Akiknek nemcsak egy vonzó szinezetük van, hanem a halak a makacs alga lerakódások kiirtása miatt nagyon kedveltek lettek, mialatt még a nagyobb testü állatok sem bántották a vizinövényeket.
-
Pterygoplichthys gibbiceps; Tüpfelschilderwels; 9 éve megvan és még él; Quelle: Rolf Schwesig; A faj akváriumi körülmények között 15 - 20 évig is élhet.
Az EU elöirja, hogy kötelesek nyilvánosságra tenni, de persze ez nem egy független labori vizsgálat, hanem a saját maguk által megadott adatok.. (azonkivül az ujonnan jött EU Országoknak van 10 - 15 év átmeneti idejük, hogy az Európai ivóviz normát elérjék..stb.. )
aquad jó, hogy feltetted, izgalommal kerestem, -de tulajdonképpen ez nem ilyen leröviditett forma lenne, hanem sokkal részletesebb, minimális - maximális és közép érték; mert ezek az itt megadott értékek is mind változnak, ezek nem állandó értékek, a kémiai anyagokat nagyon szerényen sorolják fel (pl. Arzén, Ólom, Kadmium, Cianidok, Nikkel, Higany.. stb.. nincsenek benne) azonkivül a mikro-biológiai adatok teljesen hiányoznak,.. (pl. Escherichia Coli, Coli -szerü baktériumok, Enterokokken.. stb..) a mezögazdaságban használt permetezö szerek (féregirtók..), azonkivül szerves klórkötödések stb.. az is hozzátartozna egy analizishoz.. De elképzelhetö, hogy ez csak ilyen reklám szerüség, hogy milyen szuper a viz minösége..azonkivül jól eldugták...-:)) Ezt a képecskét csak véletlenül vettem észre,.. probálkozatok már más városokkal is.. az szép, hogy van aki a Topic szintjét ilyen irányú gondolatokkal fel viszi, mivel sajnos nagyon gyakran a szomorú hal pusztulásokról hallunk...
valami zabálja a halaim farkát...nem értem miért teszi és azt sem tudom melyik lehet mert látni nem látom soha...van az akváriumban vitorlás, molly , 2 házmester hal, 1 db sziámi harcos hal, neon, xifo, guppy... eddig a fiu guppy és 2 db xifo arkát ette meg félig meddig a rohadék...melyik lehet mik a tapastalatok??? köszi
Fűtése nincsen (eddig se volt), lakótelepi lakásban van és a lámpa szerintem eléggé melengeti. Szűrőt nem túl gyakran tisztítom és a csigák nagyon elszaporodtak. Ez ki tudja nyírni a halakat? Hogyan tudnék megszabadulni a sok kis csigától?
A mandarinhalak valóban szépek, nekem is tetszenek, és tényleg a nehezebb kategória. Bár állitólag egy öregebb akváriumba siman betehető, ha van elég élőkő benne. Szerintem a csipeszhal igy első olvasásra nehezebb.
Első körben ellenőrizném a viz adatokat, ph, kh, nitrit, nitrát, ammónia stb, amit csak tudsz. Másodsorban ellenőrizném a hőfokot, ez esetben továbbmenve a fütőt. Szürők telitettségét stb.
Nem tudom mi lehet a kis akváriumommal. Már jó pár éve megvan, nagyjából rendben, ritkán volt hal pusztulás.
De az utóbbi hónapokban sorba merülnek alá, mindenféle előjel nélkül egyik napról a másikra. Na jó nem teljesen előjel nélkül, mert némelyiknek az úszása az elhullás előtti napon kicsit furcsa, mintha koordinációs, egyensúly problémája lenne, vagy az akvárium fenekén hasal.
Amik eddig jól bírják és megvannak évek óta: zebra dánió, neon, fekete molli
Aztán jött egy guppi pár, ami pár hónapig bírta.
Ezután elpusztult a régóta lakó algaevő.
Utánpótlásnak jött egy algaevő pár és egy törpe páncélos. Ebből eg yhét után egy algaevő maradt meg.
Legutóbb egy piros platti pár, melyből már el is pusztult az egyik.
Tényleg nem értem, nem látok rajtuk semmit kívülről és másnal ellepik és lakmározzák az apró csigák.
Nagyon el vagyok keseredve. Az akvárium amúgy jónak néz ki, a vize tiszta, és tisztán is marad, semilyen túlalgásodást nem látok. Igaz az apró csigák nagyon el vannak szaporodva. Szerintetek mi lehet?
Amúgy izgalmas lehet, csak az aránylag hideg vizet és szaporításhoz a kagylókat kell valahogy megoldani. Számomra ebben a projectben a kagylók életeben tartása, táplálása tűnik a sarokpontnak.
Tartott már valaki szivárványos öklét? Jó-jó,tudom,hogy védett, de akkor is(nálunk van egy vízmű,ahova még a csövekbe is felúsztak a kishalak,és a gátőrbácsi:) azt mondta,hogy annyit viszek a tóból,amennyit akarok,ha kell:))
Több tucat vízművel vettem fel a kapcsolatot és kértem a szolgáltatási területeikhez tartozó vízadatokat. Mostantól, elsőként a Pécsi Vízmű adataihoz juthattok hozzá.
Nem hiszem, hogy korán tettem bele a halakat, mert kb. már másfél 2 hónapja üzemelt minden gond nélkül, szépen nőttek a neonok,de most, hogy az anci bekerült ez után történt a tragédia.... Azon én is gondolkodtam, hogy sokan vannak, terveztem is , hogy a 250 literesbe néhányan átköltöznek, de erre már nem került sor.
A Sera-s Mineral Salt az RO víz "újrasózására" való és lányvizes halak esetén használatos. Pontos összetételét nem ismerem, de nem hinném, hogy kelet-afrikai sügerekhez jó lenne. Tengeriznék, ha sponzorálná valaki:-). A mandarinhal(ak) a kedvence(i)m a tengeriek közül, de az nem egyszerű történet. OFF a nick zenekar név ON
"A halakat nagyon korán tetted bele" Én is egy hét után tettem a halaimat az új aksiba, egy kezdetben is betegesnek tűnő neonon kívül a többinek semmi bajuk nem lett (Ja, két másikat meg kinyírtak a rákok) Te mennyit várnál az új aksival?
Erre. Viszont láttam a JBL-nek van egy afrikaihoz való sókeveréke, harisnyadoboznyi kiszerelésben, persze jó drágán. Te figyu má te most akko tengerizel? :-) Vagy csak tetszik a nevedben rejlő halacs.
Nem tudom,milyen szűrőd van,de ha nem elég nagy teljesítményű, akkor a 35 halnak keves ez az 54l,ami persze valójában olyan 42-45 liter. Könnyen elfordul így,hogy leborul az állomány.
Csak viszonyítás képpen, a 80 literes aksimban sztem a halak által úszható víztérfogat olyan 65l, és ebben van 4 izzófényű,8 neon,2 meggyhasú,2 anci,4 razbora(nem ékfoltos,ritka) 6 corydoras, és 4 molly. ez is 30 hal,de nálam sok a növény, és a szűrőszivacsom meg 10x10x27 centi,amit egy 400l/h szivattyú hajt. Tehát érdemes elgondolkozni,hogy lehet,h sok volt a hal benne,és helytelen a szűrés,így a víz túlterhelt lett,és mérgezésben elhulltak.
De figyu már, a Pruitt webboltjában, a www.vizinoveny.hu -nu mindennek fel van tüntetve az ára! De ha írsz egy e-mailt nekik,akkor elküldik az aktuási árlistát, kb. 1 nap alatt, nekem is küldtek. De mégegyszer mondom, a webboltjukban mindennek fel van tüntetve az ára!
Trópus szeged honlapjáról: ˝SERA Mineral salt: A vezetékes víz terhelései - pl. nitrát, foszfát - számos akvaristát arra ösztönöznek, hogy a vizet sómentesítsék. A teljesen sómentesített vízből azonban hiányzik valamennyi létfontosságú ásványi anyag és nyomelem, amelyek a lágyvízi halak számára (pl. diszkoszok, lazacok) elengedhetetlenek. A SERA mineral salt megadja a víznek, amire a halaknak szükségük van káros anyagoktól mentesen.˝
Erre a mineral salt-ra gondoltál:-)? Lehet kapni egyébként speckó sókeveréket az afrikai-nagy tavak halaihoz is.
Valmi történt a kissebb akváriumommal.... Nemrég rendeztem be, kb 1 hétig ment üresen, tanultam az első akváriumból, ahová túl korán tettem halakat. Szóval 1 hét után vettem 30 aprócska neon halat. Nagyon szépen fejlődtek, szépen nőttek, vettem 4 páncélos harcsát, gondoltam kell pár turkász is az aljára. Múlt héten egy egész más helyen vettem egy ancit, mert egy algaevő is csak kell egy akváriumba. Ma egy hete tettem be az ancit és egy hét alatt valamennyi hal elhullott.... Semmi nem történt az akváriummal, nem tudom mi van......
A közeljövőben elég sok növényt szeretnék vásárolni. Jó lenne egyben, jó helyen, olcsón megtenni. Bp. előny, de utazok is értük szívesen. Milyen helyeket ajánlotok?
(A Pruitt-ot többször is ajánlották/ajánlottátok, de nem látok árakat az oldalon.)
Segítségeteket szeretném kérni. Egy ideje feltűnt, hogy az akimban a szűrő mögött és rajta ilyen (a képen látható) kis sárgás-barnás kukacszerű állatkák vannak. Kérdésem: mik ezek? ártalmasak-e? hogyan tudok megszabadulni tőlük?
Amikor kivettem a szűrőt, a szájukkal kapaszkodtak amikor vízsugarat kaptak (olyan piócaszerűen).
Kelet-afrikai sügerek esetén van értelme, a Malawi-tóban és Tanganyika-tóban nagyon magas az oldott ásványi anyag tartalom. A sózással próbálják ezt a vízkémiát valamelyest utánozni. A só önmagában nem elég még szódabikarbóna és keserűsó is kell.
Ne sózd a lányvizes halak vizét! Feleslegesen ne használj vegyszereket! A metilénkék nem jó hasvízkórra. A beteg halakat külön kezeld - bár ennek nem sok értelmét látom hasvízkór esetén, mert nekem soha nem sikerült hasvízkóros halat meggyógyítani - Sera baktopur direkttel.
nekem is halbajom van. Egy Fiatal platti gyakran a talajon ül, apatikus. Tud norhálisan úszni, de nem nagyon hajlandó. Semmi egyéb külső jelet nem látok. Van tippetek, mi lehet a baja? Sajnos, ez annyira nem spedifikus tünet, hogy akármi baj is okozhatja.
Az aksi amúgy nincs túlnépesítve, a tobbi hal jól van.
először is sok a hal benne, ez a törpeharcsa az olyan törpeharcsa amit a tavakból szoktak kifogni? mert én azt nem tenném trópusi halak közé ragadozó mivolta miatt
Február közepe óta van egy 60 literes akváriumom (már talán páratok olvasta is, amikor bemutatkoztam).
Az akvárium lakói: 2 törpeharcsa, 5 fekete neonhal, 5 sherpalazac, 5 izzószemű lazac és 15 "sima" neonhal.
Eddig minden klappolt is benne - sajnos eddig két hal pusztult el (egy sherpalazac és egy fekete neon) - mind a kettő rejtélyes módon, nem jöttem rá, hogy mi lehetett a bajuk - az egyik reggelre a "földbeágyazodott fejjel lefelé", a másik pedig úgy nézett ki, mint aki beszorult a szűrőbe, de fejjel lefelé... - egészen húsvétig.
Húsvétkor az egyik izzószemű felfúvódott, felborzolta a pikkelyeit, folyamatosan pipált és a felszínen volt. Mire szereztem hozzá gyógyszert, addigra pont elpusztult. Mint kiderült, valószínűleg hasvízkórja volt és ez nem egy nap alatt jön ki.
Nekem, mint kezdőnek nem tünt fel semmi, max, hogy kicsit pufibb, de betudtam annak, hogy biztosan sokat evett..
Két napja vettem észre, hogy a maradék izzószeműek közül kettő is furi - az egyiknek szintén nagyobbodik a hasa, a másiknak kevésbé, de folyamatosan fenn pipál és kissé féloldalasan úszik..
Mi lehet a baj? Mit tehetnék? Tegnap tettem az akváriumba metilénkéket. Két hetente tartok 20%-s vizcserét, a vizcsere után teszek bele egy evőkanál sót a vízbe.
A többi halnak kutya baja, teljesen vigan jönnek-mennek, esznek - ez a kettő már a kajára se nagyon reagál..
én vettem egy ilyet, a 30 l-es aksimból majd kifújta a halakat, és a szivacs egyáltalán nem koszolódott, kvázi nem szőrt, nem ért semmit. Tanultam a saját káromon: az ócsó kínai gagyi vétele a legdrágább, mert az ember utána kell, h vegyen egy használhatót.
- kaptam ajándékbe egy motoros szűrőt, mely alul beszív, szivacs, felül kifúj-elven működik.
A gondom az, hogy kb. vízágyú - hatásfokkal működik, és a tetején semmi állítási lehetőség nincs, mint a régi kicsinek. (az eheim volt, ez valami számomra ismeretlen)
Mennyire szabad forogni egy 112 l-es medencében a víznek? Jelenleg valóságos zúgó van az akváriumban.
tudom,tudom,patikában dolgozik anyum,szóval mindent be tudok szerezni,amit nektek nem adtnak,azt is:) De sajna csak sima só volt itthon...amúgy a növény kezd magához térni,a levelei már a fény felé fordultak.
Sós oldatban fertőtlenítettem, picit megfáradt,de remélem majd magához tér,beraktam az egyik akváriumba. Most már csak várni kell. A levelét az akváriumban nevelkedő ancik vagy megeszik,vagy nem:) Még arra leszek kíváncsi,hogy ez elvileg emersz,vízfeletti leveleket hoz, és most víz alatt van,életképes-e. 1 hónap,és kiderül. Az,hogy cikket írjak róla...hát,majd meglátjuk, de a tapasztalatokat itt biztos leítom,mert ha bírja a 25-26 fokot,akkor egy nagyon szép akváriumban tartható hazai növény:)
Más:
Most viszem elpasszolni a 35*35ös sallangos vízipáfrány tövem, remélem átveszik...pedig ha lenne helyem,megtartanám, nagy 200l fölötti trópusi akváriumban nagyon jól mutatna...sztem ekkorára nem sokszor nő meg:)
Köszönöm, megnyugtattál! Azért a márványokat kipatterolom a halak közül.
Aki ilyen kis (amúgy nagyon nagyon jópofa) szörnyetegek tartásában gondolkodik, azokat figyelmeztetem: az enyéim 2,5 - 3,3 cm körüliek. Tudtam, hogy a nagyok hajlamosak halra vadászni, de az enyéim már ilyen kis korukban megkezdték.
És én ítélem őket közmunkára: a garnélás akvárium tisztogatására. Életfogytig!
én már régen láttam filmet arról, ahogy egy polip kinyitja a befőttes üveget, hogy kiszedje belőle a kaját. A gerinctelen között ezek a jószágok melepően értelmesek.
Más:
Állatvédelmi jogszabályok: 1998.évi XXVIII. törvény az állatok védelméről és kíméletéről, ennek módosítása: 2004. évi X. törvény, ez utóbbi alapján az állatkínzás a BTK.- ba került:
Aki gerinces állatot indokolatlanul oly módon bántalmaz, vagy gerinces állattal szemben olyan bánásmódot alkalmaz, amely alkalmas arra, hogy annak maradandó egészségkárosodását vagy a pusztulását okozza, vétséget követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő."
Félek, le fogják csukni a márványrákjaimat. Vagy közérdekű munkára ítélik. Vagy engem. És az összes elevenszülőt is, ha megeszik az ivadékaikat.
Én csak annyit szerettem volna megtudni, hogy akváriumi tartásáról tudtok-e valamit a hídőrnek? Mivel ti vagytok a legjártasabbak...no mind1,lehet h nem voltam elég érthető...
Egy intelligens tintahal hölgy ÙJ-Zélandon, kiemelt -nagybetüs hireket csinál. Octi, a nyolc karú polip hölgy Napier városában egy nagy akváriumban ül, és megtanúlt egy üveget kinyitni. A palack lezárását a két fogókarjával két és fél percen belül kinyitja, ha abban jutalomként egy garnélarák van - jelentette szerdán a "Hawke's Bay Today" nevü ùjság.
Octi három hónapja él az akváriumban. Kövek között partra vetödött volt, -és egy család megmentette. "Az emberek egyáltalán nemtudják, hogy mennyire intelligensek a tintahalak" -mondotta az újságnak az Aquarium-Manager Rob Yarrall. "Nagyon pontosan megfigyelnek és hihetetlenül gyorsan reagálnak." (rtl-tlxt..& krone.at...CarloB)
ha bárki másnak lenne a farka rojtos, én a xifókra gyanakodnék! Nekem eltűnt egy neonhalam, nyomtalanul, másik nap egy másik, de akkor egy haltetem-maradványt találtam. A gyilkosságot 100% hogy a márványrákjaim valamelyike követte el. Ki lesznek pattetolva a halas akváriumból. Még kicsik, nem gondoltam, hogy már ilyen csibészek. Az említetteken kívül csak két platti van az aksiban. Ők biztos nem esznek neonhalat. Viszont imádják a rákoknak szánt zöldborsót. Plattisok, próbáljátok ki!
Próbált már valaki hídőrt(Alisma plantago - aquatica) akváriumban tartani? Én most szedtem egyet, mert megtetszett,meg ha jól tudom,azonos családba tartoznak az echinodorusokkal, kipróbálom....bár nemtom hogy fogja bírni a meleg vizet...
Szóval tapasztalata nincs valakinek? guess-who? aquad?
Tudnátok segíteni, hogyan lehet eligazodni a vitorláshalak színváltozataiba? Ha jól sejtem minden vitorláshal vagy Pterophyllum scalare vagy altum és ezen belül csak kitenyésztett színváltozatok lennének? Nem találok normális latin neveket, amikkel be tudnám azonosítani azokat a halakat, amik tetszenek. Például szerintetek hogy tudnám egy kereskedőnek elmagyarázni, hogy az alábbi képen látható halakat szeretném úgy hogy ne legyen félreértés belőle. (oké, megmutatom a fényképet :-) )
Bocs, ha tudatlan lennék, de mintha ez az első látásra hétköznapi faj, mégsem lenne olyan jól dokumentálva, mint a többi akváriumban tartható hal.
Menj el Somogyi Béla u ott van egy álaltkereskedés (Sany diszállatkereskedés) alacsony árak és tulaj aki az eladó ért is hozzá nem is kevesett. Blaha Luhza téről nyilik Somogy Béla u. ékfoltos razbórát olyan 2-300 ft között van szombaton mintha láttam volna még egy pár db de ha nincs akkor beszerzi :-)))
Én őket tudom ajánlani: http://www.rajadiszhal.hu/index.html
Más: Ma vettem észre hogy a hím betta az akvárium alján kuksol, uszonyait összehuzza, csak nagyon ritkán jön fel (amikor más hal odamegy hozzá), és amikor mozog azt is szaggatott mozdulatokkal teszi. Szine is kifakult ugyhogy kivettem... kaját nem fogad el. Külsőleg nem látszik rajta semmi, talán az egyik kopoltyufedője megsérült, de nem látszik olyan vészesnek mintha megtámadta volna vmi... Milyen kezelés segíthet rajta ? Előre is kösz: Z
Tudnátok olyan helyet ajánlani Budapesten (bármely pontján), ahol viszonylag baráti áron lehet kapni ékfoltos razbórát? Tudom, kifejezetten gyakorinak számít, de ahol eddig vettem, 380 Ft, s azért bevallom, ezt sokallom értük. (Nem azért, mert úgy fogynak. :)
Akartam venni néhány schuberti díszmárnát is, de ők 450 Ft-t kostáltak. Ezek reális árnak számítanak és én vettem régen halat?
Mostanában ahol láttam, betértem akvarista boltokba, de hihetetlenül csoffadt halállományokkal találkoztam, ráadásul a legtöbb eladót megbízhatatlannak éreztem (ketten is plattit akartak rámsózni schuberti címén, persze ennek is van foltnélküli változata, de hát mégsem ugyanaz a faj stb.). Emellett 4-500 Ft-ot beesett testű halakért nem szeretnék kiadni.
(Akit zavarna a reklám, nyilvános az e-mail címem.)
A vitorlásivadékaim etetésén módosítottam, mivel úgy látom a fagyasztott vörös plankton is túl nagy nekik és sok megmarad az akvárium alján. Most egy kis darab muszlin anyagdarabba teszem a késsel lekapart fagyos planktont. Becsomagolom és belógatom az akváriumba és az anyag közt szétmorzsolom a kaját. Így egész porszerű kaját sikerül előállítani. Az anyag közt megmaradó nagyobb szemcséket a végén szintén belemosom, hogy nagyobb falatot is találjanak. Így egész jól esznek, szinte mindig a kis pocakjuk pirosasan gömbölyödik.
Beletettem 2-3 kisebb barnacsigát, hogy takarítsák az ivadékok akváriumát. A 200l-es akváriumból ezeket folyamatosan próbálom kiírtani. Jó hogy nem sikerült. Nem gondoltam volna, hogy szükségem lesz rájuk.
Köszi szépen majd kipróbálom. Nekem két bolti leszívócsövem is van, egy vékonyabb csövű és egy vastagabb csövű. A vékony csövel ellátottnak túl kicsi a feje, nincs hely a kvarchomoknak ülepedni. A vastag csőhoz elég nagy ülepítő tartozik, viszont ez nagyon gyorsan leszívja a vizet és nagyon erős az áramlás, ezért nem ülepedik a homok.
Szia! Egy kis kólásüveg seggét levágod. Igy a tuloldalt megmarad a szája a kupakkal. A kupakot kifurod, vagy kilyukasztod akkorára, hogy a leszivócső pont beleférjen, sőt kissé szoruljon. ezek után visszacsavarod a kupakot a beleszoritott csővéggel a flakonba és kész is. Ezt belenyomod az aljzatba és nem szivja le, viszont a trutyit kiszippantja közüle.
Hello Panzi! Mégis megvannak a kis meggyhasúak,már boldogan úszkálnak, csak hát sajna nincsenek sokan:( De most voltam planktont szedni nekik, szedtem megint csomó cyclops-ot:) Majd rakok fel képeket!
Ha Firefox-ot használtok, és van rajta Adblock kiterjesztés, akkor ezt kell blokkolni: http://www2.keymedia.hu/keymediajs.cgi?site=index és akkor nem húzza alá a szavakat.
igyekszem, a 2 szifó kb 1 centis mostmár, bár még elég picik, gondoltam hogy szunyoghálóból szívószál merevítéseel csinálok egy kb 10x10 centis ketrecet és belógatom a nagy akiba, akkor felszabadulna a 30 literem, mert most 2en abban árválkodnak egy darab gömbmohával csigám nincs, hála az istennek vagy nem az istennek, még a 30 literesből kiírtottam de az nem sikerült tökéletesen, mikor az összes cuccot átraktam a 120 literbe akkor valahogy megálltak a szaporodásban, a régi akváriumban 2 csigából 1 hónap alatt 100 lett volna, most csak hébe hóba látok 1-et, alig vannak
azért ha látok akkor teszek a sügérekhez
tanácsod van hogy hogy lehetne következő íváskor ezt a 100 ikrából 10 megmarad arányt javítani? öntsek egy fiola xantakridint az 5 liter vízhez? "megmarad" .......... egyelőre még nem is úsznak csak vergődnek, de sztem nem lesz mostmár gond
Na akkor sok örömet bennük! Csak egyék azt a vmit :)
Amit nem esznek meg azt szívd le egy levegőztető csővel! esetleg tehetsz bele 2-3 mm-es barna kis trutyi csigákat, az megeszi amit nem tuttál leszívni.
Napi 2x 3x kell majd etetni, de addig ne etess ameddíg nem úsznak normálisan!
már 7 naposak, 7 napja lettek felragasztva a kókuszra, hétfőn délután keltek ki, ez ma van 4 napja, ennyi :) amúgy már elég kicsi a golyó a hasukon, ha teljesen eltünt akkor nyomom befelé az artemia fagyasztott szart
sziasztok! egy hajszálvékony, 1 centis szörnyeteg úzsott lefelé spirálisan, barna. mi lehet? állat, vagy csak valami ügyes növény? én nem félek, de a halacskákat féltem. nagy pucolás volt ma.
Igen, mosott kvarchomok 1mm-es szemcseméretű. Nekem a növényeknek ez vált be, és a páncélosharcsá is ezt szeretik. Az aranyhalak is szeretik. Csak hát porszívózni azt nem nagyon lehet, mert egy része kijönne a vízzel. Bár leülletpítve és átmosva visszarakható lenne. Felületi poszívózást szoktam alkalmazni, kb 1cm-rel a talaj felett tartva a szívócsövet.
A vitorlás ivedékaim tegnap úsztak el, a kelést követő 4. napon. Úgy látom még egy sem pusztult el és szépen úszkálnak, bár a legtöbb időt az akvárium alsó részén töltik és az alján kutatnak harapnivaló után. Nem kaptam sórák petét, a régi lejárt szavatosságú egyáltalán nem kelt ki. A fagyasztott artémia túl nagy darabos, mert kifejlett sórákokból készítik. A fagyasztott vörös plankton viszony méretben jó, azzal etetem őket.
A fertőzés megelőzésére tettem még xantakridint a vizükbe és ma délután egy kicsi muszlinból készült halhálóval az aljzaton összegyűlt koszt kivadásztam.
Eddig sosem mertem az ivadékok akváriumában nyúlkálni, csak amikor már nagyon koszos volt, akkor kiszedtem őket és kitakarítottam. De ezek egész jól viselik, sőt még kiváncsiak is az újdonságokra, közben egész jól kikerülték a halhálót.
Reggel, délután és este etetem őket. Késsel faragok a fagyaszott kockából, egy tálkában kevés vízzel felolvasztom és szemcseppentővel adagom, miközben a levegőzteztetést nem kapcsolom ki. Szépen felúsznak és kapdossák a darabkákat.
Szeretnék venni a hagyományos típusoknál különlegesebb vitorláshalakat. Az általam ismert kereskedéseket végig jártam, de nem találtam semmi érdekeset. Ha látnátok budapesti kereskedésbe valami szépet, légyszi írjátok be ide fórumba. Minden érdekel ami nem a sima csíkos, vagy márvány, de leginkább annak örülnék ha szép hosszú úszóik lennének. (És persze még fiatalokat vennék)
Jó fej! "itt vidéken a legtöbb szakkereskedésben dilettánsok dolgoznak" Hát Bp-ről is lehetne beszélni ... van pár korrekt kereskedő, de némelyik olyan, mintha csak parízert árulna.
el sem hiszed hogy tavaly mennyit kerestem neten, de semmit nem találtam róla, ennyi a boltban is hogy törpe tarisznyarák, 4 hónapot vártam rájuk mire meghozták, és arra rájöttem hogy itt vidéken a legtöbb szakkereskedésben dilettánsok dolgoznak. Pl: nem kell neki kilépő, nyugodtan elmozog alul a halakkal lifetime, sötöbö. Nos, én azért csináltam nekik, és kb 60% az idejüknek kint töltik. Szal minden ismeretem az elmúlt bő 1, szűk 1,5 év empírikus tapasztalatai alapján jött össze.....
Köszi! (Ami elgondolkaodtatott: "A többi algaevő garnélánál (Red Cherry, Bumblebee, Bee, Crystal Red stb) kissé nagyobb, testesebb garnéla." Olvastam a http://garnela.uw.hu/fajok/caridinajaponica.php -n)
Nem kell izgulni. De nekem egy reklám is pont eggyel több, mint amennyit látni akarok. Az index menjen el a sunyiba. Mi meg keressünk egy másik, használható fórumot.
Meg kell védjem Pepecst, ne példálózzatok folyton vele, sokat hozzátett annak idején a témához, és sokan rengeteget tanulhatnának tőle segitőkézséget illetően!
Lenne egy kérdésem, fiatal koromban végig volt akáriumom, de mikor elkerültem otthonról, fel kellett számolni, és egy jó 10 év akváriumnélküliség után egy jó másfél éve ujfent van (és még a feleségemnek is tetszik :) ) Nincs nagy szortiment, guppik, neonok, xifó, platti, lazacok, és (sajnos?) szumik, és nagy nagy büszkeségemre van 2 törpe tarisznyarákom (másfél éve, jól birják, vedlenek, nőnek és jól érzik magukat, van 7-8 levedlett páncélom a tv tetején mint szobadísz, kilépőt épitettem nekik, szóval minden heppi) Kivéve, hogy annak idején, sokkal gyengébb infrastruktúra mellett is maradtak meg ivadékok, tettem nagy ivben a nagykönyben írtakra, azért a jávai mohában a bleki, guppi meg a xifó ivadékok el tudtak bújni szépen, mig hazaértem és áttettem őket, legalábbi a természetes szelekció után az életképesebbjét. Nos, a jelenlegi szumik elég "vérszomjasak", nyáron több izben is fogtam nekik esőviz gyűjtő hordóból szunyoglárvákat és egyéb kis izéket, hát idejük sem volt leérni az akvi aljára, a 3 szumi ledarálta őket a többiek elött. Az ivadékokkal is simán az történhet. régen, ha kicsit komolyabban vettem, csalhatatlan érzékkel különraktam a nőstény guppit v xifót v blekit és másnap megvoltak az ivadékok, de úgy tünik hogy felejtek. Van erre valami komolyabb vizuális módszer azon kívül hogy dagad a has és feketedik? most ha átteszem akár csak szülőszobába, napokig ottvan, nem történik semmi, visszarakom, és pár nap mulva arra érek haza hogy keskeny a pocak... És ez a sikerélmény még kéne, hogy teljes legyen az örömöm.
jah, a rákok nem bántják a halakat,csak a tetemeket viszik fel magukkal megkajálni köszi
Hát igen...pedig a patakkal mág mindig vannak gondok,nagyon sok szemét van benne...de vagy 2 éve kikotorták egy részét, és nagyon szép vízalatti növénytelepek alakultak ki! Most tele van kis ivadékkal, de láttam nagyobb domolykókat is:)
Ha valaki gyöngyös környékén lakik,akkor tudok vinni neki májmohát. Majd 2 hét múlva lefotózom,és felteszem a képeket, most nem, mert nincs itt a gép.
OFF:
mostmár meggondolom,hogy mennyit utazgassak, május 1-étől feketeleves...a vonatjegy 17%-al emelkedik, és már csak 50% lesz a diákkedvezmény. 120km-re a mostani kb. 500Ft helyett 900Ft lesz a jegy....
Bocs az offért,de picit kibuktam...havi 10eFt, csak azért,mert tanulok...
Persze,mert itt vagyok miskolcon....amúgy fogalmam sincs a tengerszint feletti magasságáról:) De akkora,tömött májmoha telepek vannak, még nem láttam itt a hejő-patakon ilyeneket, csak fent, a melegvizes tóban. De annyi hínár és egyéb növény van, tényleg érdemes egy akvaristának kilátogatni ide:) Főleg annak,aki gurámikkal, bettákkal, egyszóval labirinthalakkal foglalkozik, mert azok imádják habfészeképítéshez a májmohát.
A közeljövőben tervezek összehozni egy nagyon pici akváriumot. Kevés hallal és sok növénnyel. A méret 10-30 liter között. A halak valszeg Poecilia wingei-k lesznek (kevés talán 2-4 db), de felmerült, hogy szeretnék talán bele valamilyen rákfajt. Ilyen tartási feltételek mellett mi jöhet szóba szerintetek?