Keresés

Részletes keresés

Anzika Creative Commons License 2012.01.19 0 0 4749

Nem tudom.

Ha sokat napozok, akkor lebarnulok, mert melanint termelek.

A növények levelei pedig klorofilt termelnek, ha fényt kapnak és ettől lesznek zöldek. Kevés fénynél elsárgulnak.

 

Előzmény: manta-z (4748)
manta-z Creative Commons License 2012.01.19 0 0 4748

A pozsgásaim meg bepirosodtak amikor túl sok fényt kaptak vajon miért? :PPP

Előzmény: Anzika (4747)
Anzika Creative Commons License 2012.01.19 0 0 4747

A négerek meg azért feketék, mert elnyelnek minden fényt.

Előzmény: manta-z (4740)
manta-z Creative Commons License 2012.01.19 0 0 4746

Amúgy sok sikert hozzá, ha kell valami segítség keress meg akár email-en is.

Előzmény: peoplex31 (4743)
manta-z Creative Commons License 2012.01.19 0 0 4745

"Kár hogy nem címezted a hozzászólást mert így nem tudjuk kinek kellene válaszolni."

 

Annak akit érdekel és van mondandója a témával kapcsolatban. Magyarországon borzasztóan elmaradott egyelőre a LED lámpázás gondolom a magasnak tűnő ára miatt. Nyugaton már nagyon komoly kultúrája van.

 

"Szerencsés helyzetben vagyunk mert az egyik topictárs ledes és fénycsöves világítást is szeretne alkalmazni, így ő tud majd összehasonlítással szolgálni"

 

Kérdezz bátran 3-4 éve LED-ezek előtte és vele párhuzamosan egy ideig fénycsöveztem ma már kizárólag LED-ezek, nem véletlenül. 

 

"Lux-al meg lumennel játszadozhatunk csak nincs értelme."

 

Pedig az az alapja mindennek, hátha van akit érdekel, akit meg nem az tovább lapoz.

Akkor ilyen alapon wattokról se beszéljünk, mert a kertészek nagyrésze nem villanyszerelő.

 

"Számomra az az egyetlen adat érdekes hogy 1watt-tal hány egészséges palántát tudok nevelni."

 

A saját lámpámnál az a tapasztalat, hogy 1 watt teljesítménnyel 4,5db 25 centis paradicsom palántát lehet nevelni.

 

Előzmény: gergerg (4741)
manta-z Creative Commons License 2012.01.19 0 0 4744

Nem kell kék tulsúly 80-20% piros/kék aránnyal jó eredményeket lehet elérni, de kékből olyan LED kellene ami 430nm-es hullámhosszon üzemel.

Előzmény: peoplex31 (4743)
peoplex31 Creative Commons License 2012.01.19 0 0 4743

A cikk nem éppen friss, úgyhogy gondolom vannak elavult részei. Azt a gyári fényt (amit lejjebb fényképen mutattam) fogom változtatás nélkül kipróbálni, és közben próbálok minél több információt "bezsebelni". Valószínű, (ahogyan tanácsoltad, és a weboldalon is írták) hogy túlsúlyosabb kellene hogy legyen a kék színű LED a lámpában, de sajnos kiköltekeztem, idén ez így marad már.

Érdekes kísérlet lesz a két féle fénnyel palántát nevelni, nekem még nulla a tapasztalatom LED-del, de majd meglátjuk mi lesz. Én már nagyon várom!

Sajnos a hely szűke miatt emeletes palántanevelő helyet kellet hogy készítsek, ma össze is rakom nagyjából, és ha teljesen kész lesz, akkor publikálom is a Kerti eszkába topicban. :-)

 

Ui.: Ha már a ledek elvégezték a palántákon a teendőt, a fejébe húzom a korallvirágomnak rövidnappalos időzítéssel, aztán ha virágba borul lesz öröm! :-D

Előzmény: manta-z (4740)
gergerg Creative Commons License 2012.01.18 0 0 4742

"Nem csodaszer az sem. Egyszerűen egy újabb technológiai vívmány amit eredményesen lehet használni."

 

  Na pont ezt mondom én is.

Előzmény: gergerg (4741)
gergerg Creative Commons License 2012.01.18 0 0 4741

Kár hogy nem címezted a hozzászólást mert így nem tudjuk kinek kellene válaszolni.

"

Szerinted miért látod zöldnek a növényeket?

Megomondom: azért mert a fehér fényből a zöld színt veri vissza a többit elnyeli vagyis hasznosítja. (Általános iskolás fizika)"

 

 Mi a helyzet a piros vagy lila levelű növényekkel? Azok a zöldet is megeszik csak a kéket meg a pirosat nem?

 

 Szerencsés helyzetben vagyunk mert az egyik topictárs ledes és fénycsöves világítást is szeretne alkalmazni, így ő tud majd összehasonlítással szolgálni. Lux-al meg lumennel játszadozhatunk csak nincs értelme. Mi elsősorba kertészkedők vagyunk nem tudósok, igazából nem az érdekel minket hogy hogy működik hanem hogy működik. Számomra az az egyetlen adat érdekes hogy 1watt-tal hány egészséges palántát tudok nevelni. Minden más mellékes.

Előzmény: manta-z (4740)
manta-z Creative Commons License 2012.01.18 0 0 4740

Nem tudom miért kell a ledeket így leszólni? Nem csodaszer az sem. Egyszerűen egy újabb technológiai vívmány amit eredményesen lehet használni. Szikratávíróval is lehet kifogástalanul üzeneteket továbbítani gondolom mégis mobiltelefonod van.

Ennyiről van szó nem többről.

Igértem egy részletes leírást amit hamarosan megcsinálok. A LED a növénytermesztésben a legjobb fénycsövet is porig alázza egyetlen okból: csak azt a színspektrumot sugározza le ami a fotoszintézishez kell.Konkrétan a 430nm és a 620-670nm közöttieket.

Szerinted miért látod zöldnek a növényeket?

Megomondom: azért mert a fehér fényből a zöld színt veri vissza a többit elnyeli vagyis hasznosítja. (Általános iskolás fizika) A led lámpa alatt minden növény "feketének" tűnik, mert minden rásugárzott fényt elnyel és hasznosít ergo a LED lámpa nem sugároz le olyan felesleges fényt amit a növény nem használ fel és itt lehet borzasztóan sok energiát megfogni.  Magyarán szólva egy bármilyen fehér fénycsővel való világításnak az energia legalább 60%-a kidobott energia/pénz, mivel a növény fejlődése szempontjából nem hasznosul.

És pont ezért hiába van 100lm/w hatásfokú bármilyen fehér fénycsöved egy ősrégi ócska 60lm/w hatásfokú fotoszintézishez "belőtt" LED is rommá veri a fénycsövet, mivel a LED minden lesugárzott energiája hasznosul.

 

Ettől függetlenül, nagyon jól lehet fénycsővel is olcsón kiváló palántákat nevelni, mintahogyan egy zsigulival is el tudsz jutni kiválóan Budapestről Miskolcra, nem kell hozzá feltétlenül Mercedes, csak éppen a kettő között van némi különbség.

 

Innentől kezdve pedig mindenkinek egyéni preferenciája, hogy mit tart fontosnak.

 

Nagyon rövid diőn belül kedvezőbb áron és sokkal jobb energiafelhasználással lehet majd LED-es lámpával palántát nevelni mint fénycsővel. Mert napi szinten esik a LED technológia ára. A legtöbben azt a hibát vétik el a témában, mikor felületes információszerzésbe kezdenek,  hogy összehasonlításkor az (emberi) közvilágításra használt eszközöket vizsgálják csak éppen nem fotoszintézis kritériumai alapján . Az a rossz hírem van, hogy amit világításra használnak teljesen más preferenciának kell megfelelnie mint ami palántázásra a legkedvezőbb eredményeket adja és ebben az esetben a fotoszintézis szempontjából többszörösen jobb hatásfokkal teljesít a LED és éppen ezért a felhasználás módját nem szabad összekeverni egymással, mert fals eredményre juthat az ember.

 

A múltkor írtam egy teljesítményadatot LED-re: 75W/m2 ez az érték fotoszintézis szempontjából kb 35 000 lux napfény értéknek felel meg ami kb nyári déli napsütés értéke.  A T5-ös fénycsőnél ami most az egyik legjobb 100lm/w-ot tud. Fotoszintézis szempontjából az említett fénycső megfelel kb 900 luxnak.  Ez annyit jelent, hogy fotoszintézis szempontjából egy 21W-os T5-ös Daylight fénycső aminek a fényárama 1900 lumen körül van, kiváltható 7W körüli palántanevelésre optimalizált LED-del.

gergerg Creative Commons License 2012.01.18 0 0 4739

Miért 60 a neved vége?

Előzmény: zoldseg60 (4738)
zoldseg60 Creative Commons License 2012.01.18 0 0 4738

A cool white lehet, hogy nem a legjobb, lehet, hogy nem a legolcsóbb és a villanyórát is tekergeti, de nekem 15 éve segít minőségi palánták előállításában a kikelés utáni első hónapban, majd szépen kimennek a fóliába, mert hát a jó öreg napocska még a tudományos ledeket is megveri, nem érdekes ?

Előzmény: gergerg (4737)
gergerg Creative Commons License 2012.01.18 0 0 4737

Ezek az oldalak pont olyanok mint te meg én csak nagyban. Pont ma olvastam egy másik oldalt ahol a hidegfehér fénycsövet tartották a legjobbnak palántanevelésra. :-)

Előzmény: manta-z (4736)
manta-z Creative Commons License 2012.01.18 0 0 4736

Elég sokat írogattam ide egy-két éve, de hülyének néztek, hogy én paradicsom termesztésre használom, nem pedig vadkenderre :)))

Előzmény: peoplex31 (4735)
peoplex31 Creative Commons License 2012.01.18 0 0 4735

Találtam végre egy átfogóbb cikket a LED-ekről: http://egykalapalatt.info/index.php?title=Ledek

 

Érdekes! :-)

Előzmény: manta-z (4699)
M6TTL Creative Commons License 2012.01.16 0 0 4734

Ennél sokkal több létezik, ez csak kis ízelítő. Ha valaki nem ismerné:

 

Tatiana Paradicsom Adatbázisa (596 változat)

Tomato Bob (536 változat)

 

Nagy részük az un. 'heirloom' változat, vagyis megtartja a fajtajellegét sok generáción keresztül. Érdemes lenne ezekeből minél többet beszerezni és egymás között csere-berélni. Egyszerűen nyerhető vetőmag a növényekből...

 

Előzmény: Lunni (4733)
Lunni Creative Commons License 2012.01.16 0 0 4733

tejóég, el se hiszem hogy ennyi fajta paradicsom létezik :)

így kapásból kipróbálnák vagy 10 fajtát, ezek a fehérek nagyon bejönnek, csak nemtudnám hova ültetni :)

Előzmény: M6TTL (4732)
M6TTL Creative Commons License 2012.01.16 0 0 4732

Sziasztok!

Elnézést a késői válaszért, kértétek többen Korbely Géza elérhetőségét. Az e-mail címe: tomatokiraly@yahoo.com

Én az alábbi listát kaptam tőle, de érdemes rákérdezni bármire amire konkrétan szükségetek van, mert ezeknél még több fajtát termeszt...

 

PAPRIKÁK
African Pequin, Aji Yellow, Atsal, Bhut Jolokia, Bird’s Eye, Carmen, Chile de Arbol, Criolla Sella, Goat Horn, Inca Red Drop, Indian PC-1, Jalapeno, Khorika Jolokia, King of The North, Lemon Drop, Mundu Gundu, Naga Jolokia Purple, Nora, Omnicolor, Patricia’s bell, Red Demon, Schoko Paprika, Tree Habanero, Zimbabwe Bird

PARADICSOMOK
1884, African Vinning, Airyleaf, Alladin’s Lamp, Amana Orange, Amazon Chocolate, American Beauty, Amish Cherry, Amish potato leaf, Amish Rose, Amish Yellow, Ananas Noire, Arbuznyi Watermelon, Atkinson, Barne’s Mountain Striped, Becker’s Blave, Belgian Pounder, Black from Tula, Black Zebra, Boloto, Brad’s Black Heart, Britain Breakfast, Burpee Delicious, Burpee Delicious x Evan’s Purple Pear, Capriciosa, Charlie’s Green, Cherokee Purple, Chilo Della Garfagna, Chocolate Stripes, Coeur Boeuf D’ Albenga, Cold Set, Copia, D-Ami Giant, De Berao Orange, Dewese Striped, Dinner Plate, Duggin White, Elbe, Elförmige Dauer, Evan’s Purple Pear, Frisco Cherry, Furry Yellow Hog, Garden Peach Red, Geante D’ Espagnole, German Tree, Giant 11, Giant Tomato Tree, Gigantesque, Gilloghy Pink, Giraffe, Glacier, Gold Stripes, Golden Treasure, Grace Land, Green Gage, Green Giant, Green Pineapple, Green Stripes, Green Wish, Green Zebra, Grosse Hative D’ Orléans, Guido, Harvest, Hawaiian Cherry Orange, Hawaiian Cherry Red, Health Kick, Himbeer Rose, Howard’s paste, Hungarian Giant, Isis Candy, Ivory Egg, Japanese Trifele Orange, Jaune de Thoune, Jewish, Kardinal Tshyorny, Koroleva, Lhemin Hative, Limbaugh’s Potato Top, Lime Green, Lvinoe Serdtse prolific, Maalina Ima, Madara, Malkahitovaya Shkatulka, Manchego, Marianna Hawaiian Pineapple, Marmande Verte, Mélange Du Vieux Fermer, Micro Tom, Monkey Ass, Morado, Morning Dew, Mountain princess, Nineveh, Ola Polka, Orange Caro, Orange russian 117, OSU Blue P20, Pfunds Tomate, Pipo, Plum Tigris, Polish Non Acid, Ponderose Golden, Porkchop, Principe Borghese, Purple Smudge, Purple Smudge Orange flesh, Purple Tomatillo, Puszta Koloss, Qianauhuang, Quisenberry, Red Peach, Red Siberian, Rose, Rose De Amagu, Rozovi Izumnyi, San Marzano Lungo, Sara Black, Striped Roman, Striped Turkish, Sungella, Sweet Million, Teton de Venus, Thai Pink, Tiger Paw, Tiny Tim, Tomaat Oranje Vian Goeijen Bier, Vallim Orange, Vb Russia, Vidoje’s Surprise, Viva Lindsey’s White Kentucky, Wapsipinicon Peach, Weeping Charlie, White Beauty, White Zebra, Wickling Cherry, Yellow Brandywine, Yellow Giant Belgium, Zakopane, Zeltij Giant, Zunami

BAZSALIKOMOK
Dark Opal Purple, Blue Spice, Green Ruffle, Mrs. Burns Lemon Scented, Italian Genovese, Siam Queen, Lettuce Leaf

TÖKÖK
Adapazari, Black Futsu, Butternut, Chicago Warted Hubbard, Galeux D’ Eyesines, Grey Crown, Jumbo Pink Banana, Marina de Chiogga, Red Kuri, Sweet Dumpling

Előzmény: BAttila1964 (4711)
Törölt nick Creative Commons License 2012.01.15 0 0 4731

Na erre most mit is mondjak. Hollywood? Digitech? 

Előzmény: de-guky (4712)
zsu491 Creative Commons License 2012.01.15 0 0 4730

Kösz, most nézegetem.

Előzmény: gergerg (4729)
gergerg Creative Commons License 2012.01.15 0 0 4729
Előzmény: gergerg (4728)
gergerg Creative Commons License 2012.01.15 0 0 4728

Erre nyújthat megoldást az alábbi topic 1.sz hozzászólása.

zsu491 Creative Commons License 2012.01.15 0 0 4727

Próbálkoztam üres üditő iatalos üveget a szájjánál a földbe tenni, alját kivágtam bele a víz. De elég hamar kiürült. A felesleges víz pedig kicsöpögött a vödör alján. Rendesen nem is tudott átnedvesedni a föld, pedig fűvel takartam.

manta-z Creative Commons License 2012.01.15 0 0 4726

Sajnos nekem is ez volt a gondom, aki nagy melegben napi szinten nem tudja öntözni annak nem is érdemes próbálkoznia ezzel.

Még egy előnye van: Esős időben nem tud annyira berohadni mint földben lévő társaik, mivel ászalad a vödrön a víz, Kisebb az esélye a fertőzéseknek.

Előzmény: zsu491 (4724)
zsu491 Creative Commons License 2012.01.15 0 0 4725

    Az előbb nem ment el a kép.

zsu491 Creative Commons License 2012.01.15 0 0 4724

Sziasztok. Én kiprobáltam a fejjel lefelenővő paradicsomot, de nem igazán jött be. Szárazság miatt. Nem mindennap tudtam locsolni, mert  máshol lakunk és ha az unokák soron kivűl jöttek (vigyázzás) akkor haza kellett mennem. De lehet, hogy egy kicsit későn ültettem ki. De most, hogy olvatalak benneteket, jövőre is megprobállom, Nekem is felfelé akart nőni. 

manta-z Creative Commons License 2012.01.15 0 0 4723

Előnye: A talajban élő kártevőknek kevésbé van kitéve és jobb a vízháztartása, mivel a talaj teteje szárad ki először, ez meg az aljában van.

Hátránya: Ellenben a kevés talaj miatt amitráadásul a vödrök palástján melegít a nap többet kell locsolni ezért több odafigyelést igényel.

Előzmény: gergerg (4722)
gergerg Creative Commons License 2012.01.15 0 0 4722

Jópofa dolog ez a lógós paradicsom de szerintem több nincs benne. Szoktam dézsába is tenni paradicsomot, egyetlen karó elég neki és ugyan olyan szép. Ez a csüngős szerintem koktéllal lehet igazán szép, de más előnye nincs szerintem.

Előzmény: manta-z (4721)
manta-z Creative Commons License 2012.01.15 0 0 4721

"Nagy szélben nem tudom mi van, de ki kell próbálni."

 

Semmi, erős állvány kell. A paradicsomokat szerencsére nem érdekli :)))

Előzmény: de-guky (4718)
manta-z Creative Commons License 2012.01.15 0 0 4720

Múlt évben több fajtával kipróbáltam ezt a fejjel lefelé "vödrös" termesztést.

Igazából működik.

A meglévő fajtákból választottam találomra, mert sajnos nem volt olyanom amit a külföldi weblapok ajánlottak volna.

Sajnos mindegyik általam ültetett fajta  felfelé akart nőni, miután felkanyarodtak és nőni kezdtek felfelé, gondoltam, hogy kidobom az egészet de aztán mégis úgy döntöttem, hogy nem nyúlok hozzá lesz ami lesz.

Jó döntés volt.

Egy idő múlva lehúzta a saját súlya a növényt  így kénytelen volt lefelé nőni :))).

Kissé  kitekert látványt nyújtotttak a növények amikor salyát súlyuk elkezdte lehúzni őket, de a levelek végül beálltak a nap irányába, úgyohogy végülis nem lett gond.

Én 16 Literes festővödrök alját vágtam ki.

Rendesen termett, de nagyon vigyázni kellett a locsolásra és a tápanyagozásra, mert könnyen kiszáradt a talaj a kevéske föld miatt. A tetejébe lehet valami más fűszernövényt ültetni így még dekoratív is.

Terméshozamban nem maradt el a "rendesen " elültetett társaitól. A locsolás automatizálása után, nem volt gond a szárazsággal sem.

Nagy nyári melegben volt olyan nap amikor 4x kellett locsolni, mert porszáraz lett a talaj a vödrökben.

Igazából bátran ajánlom mindenkinek aki oda tud figyelni a locsolásra.

Idén is fogok párat így ültetni.

Az általam kipróbált fajták:

Marmande

Cherrola F1

Orkado

HE-Man

Black Prince

 

 

 

Előzmény: peoplex31 (4714)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!