"Az antenna egész nap fog menni, nem opció a viharban lekapcsolás. Egyébként a környékünkön nagyon kevés villám van. A templomtoronyba se szokott becsapni."
Ad 1;
A templomok tornyán van vill.védelmi felfogó ------logikusan kikerüli !
A torony aljában lévő faajtó kilincse meg ? Védett térben van,nem földelt ! Mégis belecsap ! elég gyakori.....
Egerben a minaret ? Kevesebb villámcsapást kap , mint a 100m-n belüli házak !
Pedig melyik magasabb ?
Ad2 ;
Családi házas övezetben a MABISZ szerint 450 évenete várható villámcsapás.
Ha 4-10 emeletes épület ben lévő lakásokra meg 130 évente.
Mégis ennek a többszöröse fordul elő ---pedig ebből készitik a statisztikát!
Az Antenna bizony lekapcsolandó földelendő viharos időben.
első;
Statikus feltöltődés a szél,por hatása miatt.
második;
A föld -felhő térben lévő kapacitiv eloszlás 9kv/m felett már átivelés várható!
s a harmadik; a villám!
Nem véletlen ,hogy az adók (mindegy hogy közép,rövidhullám ,URH , GSM ) ki-bemenete jelentős
1- komoly (pl.szakemberrel terveztetett) villámhárító-rendszerrel véded a házad (és rajta az antennádat)
2- egy fillért sem költesz villámhárításra (persze a rádióra túlfesz védelem nem árt) és a Jóisten kegyelmébe ajánlod magadat (ez a módszer sokkal olcsóbb :) Ezt még ki lehet egészíteni egy jó házbiztosítással, de vigyázat, mert egyes biztosítók be akarnak csapni: a szerződésekben "villám MÁSODLAGOS hatása" által okozott károk szoktak szerepelni, márpedig a közvetlen villámcsapás NEM "másodlagos" kár.
"ha van villámhárítóm, tuti hozzánk csap be, ha a faházra van szerelve, esetleg le is égeti azt."
Te nem is az antennádat/rádiódat félted, hanem attól félsz, hogy az antennád odacsalja a villámokat és a villán felgyújtja a házad.
Ha van normális villámhárítód, akkor valószínűleg nem "hozzánk" csap be, hanem egész konkrétan a villámhárítóba. És egy villámhárítót úgy szokás megcsinálni, hogy a villámot a ház felgyújtása nélkül simán levezesse a földbe, tehát 15 centivel mellette a háznak nem lesz semmi baja.
Ha nagyon magas valószínűséggel szeretnéd a házad megvédeni a villámoktól, akkor tanulmányozd pl a rakétakilövők villlámhárító rendszerét: https://i.stack.imgur.com/idnCg.jpg és ezután az antennádat feleheted közvetlenül a házadra is.
"biztonságban tudni a villámoktólvagy az utcán a vilanyoszlopok, vagy a 100m-el arébbi dombtetőhöz közelebbi házak."
Egyrészt a földbe lecsapó villám kiindulási pontja általában nem több kilométer magasan van, hanem sokszor a csupán 300-400 méter magasról indul, a felettünk alacsonyan vonuló viharfelhőben.
Ráadásul a villám nem egyenes vonal mentén halad, többször is irányt vált, laikusnak viccesen (és teljesen tudománytalanul) úgy lehetne magyarázni, hogy "a villám útközben többször is meggondolja magát, hogy milyen irányban tegye meg a következő szakaszt".
Ezen okok miatt, aki pl azt hiszi, hogy pl a templomtorony csúcsán lévő villámhárító megvédi az egész falut, azt nagy meglepetések érhetik, peches esetben akár a templommal szemben lévő kocsmába is becsaphat a villám (kivéve persze, ha a kocsma a plébános családjáé ;)
Tehát pl a villám elindul pont a templom villámhárítója felett 300 méter magasból, de menet közben meggondolja magát, elindul a kocsma felé, de újból irányt vált, kacagva elhúz két további villámhárítós ház és kiválóan leföldelt fém villanyoszlop felett, végül a templomtól 300 méter távolságban belecsap a kerted végében az öreg fűzfába.
ha megcsinálom villámhárítónak az árbócot, tuti hozzánk csap be
Hát volt már életemben legalább kétszer, hogy amit én tisztának és világosnak éreztem, a közlés tartalmát tekintve, annak pont ellenkezőjét értették mások, de te alighanem viszed az első díjat. Ez hol volt leírva, amit mondasz? Nem hozzánk, hanem nagy valószínűséggel a villámhárítóba.
A rádióm meg mivel egész nap menni fog, tuti tönkremegy, mert az árbóchoz nagyon közel lenne kültéren
Ez már csak ilyen, ha nem kapsz készen megfelelő levezetőt, konstruálj egyet.
a házban lévő elektromos eszközeim szintén tönkremennek, aminek nincs villámvédelme
Ha szándékosan továbbra is védelem nélkül hagyod, akkor bizony a veszély fennáll. Ez most itt olyan, mintha kiszereled a főfékhengert, majd mikor a feleséged elkéri az kulcsokat, mert boltba menne, akkor szó nélkül elereszted, aztán otthon magadban morfondírozol, hogy de hát hogyan fog fék nélkül megállni...
Miért nem keresel fel egy villámvédelmi szakit? Tervez neked olyat ami jó is lesz, ez egy komoly szakma, nem index fórumos mekkelekek fogják neked megmondani a tutit.
Vagy legalább egy rádióamatőr szakkört keress fel, azoknak is van tapasztalata ilyenekkel.
Az a problémám, hogy az alapján amit írtok, ha megcsinálom villámhárítónak az árbócot, tuti hozzánk csap be. A rádióm meg mivel egész nap menni fog, tuti tönkremegy, mert az árbóchoz nagyon közel lenne kültéren, a házban lévő elektromos eszközeim szintén tönkremennek, aminek nincs villámvédelme.
Lehet, hogy te még mindig ott tartasz, hogy ...a 100m-el arébbi dombtetőhöz közelebbi házak... de én meg ott tartottam ezelőtt pár hozzászólásban, hogy a döntés, hogy hová vág, az olyan 10-20 méteres távolságban dől el.
Megmondom a frankót, hogy nagyon sokkal nem vagyok előrébb. A szigetelő diót, a feszítéshez szükséges dolgokat ismertem, de köszönöm a linkeket!
Még mindig ott tartok, hogy ha van villámhárítóm, tuti hozzánk csap be, ha a faházra van szerelve, esetleg le is égeti azt. Ha nincs, akkor a mellettünk lévő kb az árbóccal egy magas épület jobb célpont, vagy az utcán a vilanyoszlopok, vagy a 100m-el arébbi dombtetőhöz közelebbi házak.
Az antenna egész nap fog menni, nem opció a viharban lekapcsolás. Egyébként a környékünkön nagyon kevés villám van. A templomtoronyba se szokott becsapni.
A villámszívó csúcs által jól megvédett tér sajnos nem szép egyenes falú kúp alakú (és nem 60 fokos). A villámhárító által kielégítően megbízhatóan védett tereket a "gördülő gömb" módszerrel szokás kiszerkeszteni (ha jól emlékszem minden gömb sugara a hozzá tartozó csúcs talajszint feletti magassága.
A villámban mindig benne van ez a fajta gonoszság.
Néha persze utólag meg lehet magyarázni (faház alatt vízér, vagy valami más talaj, mint mellette, vagy a fém külsejű közművezeték átmegy egy völgyön, ahol a talajvíz miatt nedvesebb a föld, satöbbi. És van, mikor nem találják a magyarázatot.
Pár éve a kollégám tetőjébe csapott bele (és gyújtotta fel) a villám úgy hogy semmi fém nem volt benne ahová becsapott (a szarufát gyújtotta fel), a több szintes, villámhárítós házak között egy kis egyszintes házról van szó.
A villámvédelem nem csalogatja oda a villámot, hanem azt intézi el, hogy ha a környéken belecsapna valahová, akkor a villámvédelembe csapjon bele.
A villám ugyanis úgy véglegesedik, hogy az előkisülés fentről lefelé ugrál, és mikor elég közel van - és itt a 10 méterekről beszélünk, nem a kilométerekről, akkor a közeli földi tárgyaktól ellenkisülések indulnak. És amelyik ellenkisülés előbb beletalál a fentről jövőbe, az lesz a főkisülés csatornája.
A villámhárító azért jobb, mint a kémény, mert a laboratóriumi tapasztalat szerint a nagyfeszültségű kisülések gyakrabban csapnak abba az ellenelektródba, amelyiknek az ellenállása kisebb, és ezt a gyakorlat a villámokkal kapcsolatban is igazolta.
A villámvédelem és tartószerkezete vastag és nehéz dolgokból áll.
Egy antenna (és tartószerkezete) viszont többnyire könnyű.
Tehát szerintem butaság, amikor a könnyű és gyenge antenna tartja távtartókon a nehéz villámhárítót, inkább a villámhárítónak (és erős tartószerkezetének) oldalára szerelném könnyű távtartóval a könnyű antennát.
A parabola antenna feeltti 60 fokos piros vonal pedig csak a képen ilyen szép, a valódi villámok közül csak kevesen olvasták ezt a 60 fokos előírást :)
"Ha ezt a kis szerkezetet eléri a villámnak csak a szele, füstbe megy az egész."
Ez a relé 350 voltos csúcsfeszültséget még kibír de vannak nála sokkal komolyabb RF relék is. Tehát ekkora feszültséget semlegesíteni is tud (ráküldeni a rövidzárra).
Sőt: mivel a kábelvég a relé által rövidre van zárva + jól le is van földelve, ezért valószínűnek tartom, hogy a kábel túlsó végén akár tíz ezer volt is lehet, onnan 10-30 méterre a relé környezetében abból nem marad több 350V-nál (feszültségosztó).
A villám ezen felüli feszültségét meg más módon kell eltüntetni (pl szikraköz), hogy mire a reléig eljut, addigra már általa kezelhető mértékű legyen.
Elszigetelt villámvédelem. A vizszintes karok sziegtelnek.
----
Túlfeszültség korlátozás (ekkorában jól látható az elv) - a földtől elszigetelt antennával -és - földelt szikraközzel beállítva az ELSŐ túlfeszvédelmi szintet
Megj: a szikraköz helyett lehet a ma divatos SPD/más is alkalmava adott esetben.
Az egy sima vezérelhető antenna átkapcsoló, amelyre két antennát lehet rákötni.
Miért is kell ez? Mert amikor a rádió nagyobb sávszélességet, vagy több hullámsávot tud mint az antenna, akkor több antennával ill. + antenna tunerral oldják meg a frekvenciakiterjesztést.
Ha ezt a kis szerkezetet eléri a villámnak csak a szele, füstbe megy az egész.
Abban igazad van, hogy lehet csinálni ilyen kapcsolót, amelynek van egy olyan állása, amikor leteszi az antennát földre. Csak ott tényleg le kell tudja vezetni azt a löketet.
"Legalább négy kikötést javasolnék, ebből ha az egyik elpattan, attól még szerencsés esetben állva maradhat."
Ha négyből egy elszakad, attól még eldőlhet, tehát a kikötési irány legyen inkább öt, Vagy lehet három irány is, de akkor két sorban három-három, tehát valójában hat feszítő.
"A villámvédelmi szabványban ajánlatként benne is volt a földelőkapcsoló. Amivel csak az a baj, hogy valakinek mindig otthon kell lennie, ha jön a zivatar."
Vannak már egész elfogadható áron is nagyfrekvenciás váltó relék. Egy ilyennek az egyik pontjára mehet egy rövidzár, ami elnyeli a kábelen jövő gonosz feszültséget.
Egy ilyen relé átkapcsolható akár távolból mobiltelefonal, internetről (akár automatikusan a viharjelző szolgálat), de ha a kábel végin lévő rádió nem dolgozik 365x24 órás üzemmódban, akkor ez a relé átkapcsolódhat automatikusan is akkor, amikor a gazdi bekapcsolja a rádióját.
"Szakirodalom szerint földelni kell jó vastag kábellel."
Amerre a villám árama mehet, ott 100 mm2 a minimális keresztmetszet. Mivel az ennyire vastag (pl. hegesztő) kábelek métere elég drága, ezért nem kábelt szokás alkalmazni, hanem jó vastag gömb/lapos vasakat (hegesztett kötésekkel/toldásokal).
"Gyakorlatban jobban járok, ha nem földelem, mert akkor inkább a 30m-el arrébbi épületbe, vagy a magasabb villanypóznákba csap be a villám."
Ha a hivatalos ajánlásoktól eltérsz, azt saját felelősségedre teszed, tehát utólagos reklamációt nem fogadunk el :)
Villámvédelemben semmi sem biztos, csupán valószínűségekről lehet szó. Még a rakétakilövő állások és lőszerraktárak villámhárítóinak tervezői is csak százalékokról beszélnek, 100% a valóságban nem létezik. Peches esetben még az is előfordulhat, hogy hiába van a szomszédod házán szuper villámhárító, lehet, hogy pl a talajvíz a te házad alatt annyira közel húzódik a talajfelszínhez, hogy az összes villám a te földeletlen antennádba fog becsapni és nem s szomszéd villámhárítójába.
"célsodronnyal oldanám meg három irányba a kifeszítését"
Legalább négy kikötést javasolnék, ebből ha az egyik elpattan, attól még szerencsés esetben állva maradhat.
"Az acélsodrony tudom, hogy nem vezeti olyan jól az áramot mint az alumínium, de akkor is földelve lenne."
Már más is írta: kiváló (pl MÁV) porcelán szigetelők vannak erre a célra. Feszítőnként legalább kettőt alkalmaznék. Ne hagyjuk, hogy a villám rossz irányban haladjon.
"Az antennától induló kábelt megszakítva, beiktatok egy túlfeszültségvédőt a rádióm védelmére, melyet hova kössek?"
Egy ilyen kis izétől ne reméld, hogy több százezer voltot el tud nyelni.
A kábelbe iktatható kis túlfeszültségvédők csupán kis energiamennyiséget képesek elnyelni, a villám feszültségének 99,9 százalékát más módon kell eltüntetni (más irányban kel elvezetni), hogy a kis túlfeszültség védődhöz már csak az a maradék pár száz (maximum egy-két ezer) voltos rövidke impulzus jusson el, amivel már ő is képes megbirkózni.
Ha ez az épületen belül van, akkor sem a fali dugaljról földelném le, hanem az EPH-ról. Ha épületen kívül lesz, akkor az épület földelő hálózatától független módon földelmém (hogy ha esetleg beüt a ménkű az antennába, abból a ház belső földelő hálózata lehetőleg ne kapjon semmit).
Mivel nemigazán lehe úgy kirakni a térbe egy MAGAS árbócot+antennát+kábelt, hogy - az ne legyen villámcélpont és - ne legyen földelt (bonyolult megoldás kéne)
Szerintem, a jó megoldás....
Legalább 3 mm falvastagú vascső/egyéb árbócnak, hegesztéssel toldva-építve.
Az árboc tetejére felhegesztve egy szívócsúcs is ami az antenna szint fölé nyúlik 2-3 méterrel. Mondjuk 20-as köracél, felül hegyes véggel.
Kikötés kellően vastag sodronyokkal, a talajhoz (beton tuskókkal pl.) ha nem a önhordó szerkezet.
Az EGÉSZ szerkezet úgy kialakítva, hogy SEMMI NE legyen !!!!! belőle - 1 méternél közelebb - olyan vezetékhez vagy fémes (áramot vezető egyéb) csőhöz/szerkezethez - ami bevezet az épületbe...
A cső alját erőteljesen földelet!!!!! nem csak holmi kis biszbasz földelökkel. és a földelést be kell kötni legalább 6 mm2-es (inbább 16 mm2) zöldsárgával az ingatlan földelő rendszerébe is. Legalább a készüléket tartalmazó épületig. (globális földelés, egyenpotenciálra hozás/emelés_találatkor >> villanyszerelői hatáskör)
A készüléket tartalmazó épületbe belépő villanyvezetékre kerül egy T1+T2 túlfeszvédelem a 6 mm2 zödsárgára kötve. A készülék villany ellátása pedig kap egy T3 túlfeszvédelemet IS közvetlenül a készülék konnektoránál/bekötésénél.
Az antenna vezeték is kap túlfeszvédelmet legalább 6mm2 zöldsárgára kötve még a készülékbe érkezés előtt.
Ellenörzöd, hogy az épületben RENDBEN VAN-E az EPH hálózat?! (fémes csövek gáz/víz/fútés kellő földelése >> villanyszerelői hatáskör)
Mert a FŐ CÉL az az, hogy - villám találatkor - az egész ház + cuccok benne - azonos potenciálon legyenek
----
Így kialakítva a villám TALÁLATI ÁRAMA ami az elsődleges hatás kap egy tervezetten IRÁNYTOTT útvonalat >> le az anyaFöldbe. Egyúttal az árbóc a környezete számára is villámhárít mellékhatásként. (pl. a közeli faháznak)
Az épületen belüli cuccok pedig a túlfeszvédelemmel vannak védve a villám másodlagos hatásától is.
" Egy gondom van ezzel: mivel magas az antenna, szerintem lengene a szélben. Így acélsodronnyal oldanám meg három irányba a kifeszítését. Az acélsodrony tudom, hogy nem vezeti olyan jól az áramot mint az alumínium, de akkor is földelve lenne. Vagy úgy kellene megoldanom, hogy a tetőhöz rögzítek valami vas szerkezetet, így egy szigetelt feszítőszerkezetet létrehozva? "
Ilyen porcelán kell neked az acélsodronyokhoz , hogy szigetelt legyen a föld felé . A hajókon régen mi is ilyent használtunk , csak más kivitelüt .
Talán meglep, de a hazai villámvédelem atyamestere, néhai Horváth professzor említi, hogy Svédországban a közművesítés után sok faházas villámcsapásdi jelentkezett, mert a víz, meg a villany, ugye, a villám szempontjából már eléggé földelés. Gondolom, villany az a te faházadban is van, sőt, a mennyezeten...
A villámvédelmi szabványban ajánlatként benne is volt a földelőkapcsoló. Amivel csak az a baj, hogy valakinek mindig otthon kell lennie, ha jön a zivatar.
Gyakorlatban jobban járok, ha nem földelem, mert akkor inkább a 30m-el arrébbi épületbe, vagy a magasabb villanypóznákba csap be a villám.
Az a baj, hogy nincs olyan, hogy nem földeled. Mármint lehet nem földelni direktben, de sajnos az antenna fém, jön le róla egy levezető kábel (szintén fém), bemegy a rádiókészülékedbe, ami minimum be van kötve a 220-ba, de inkább fémházas szokott lenni, tehát a védőföldre is rá van kötve (de ha nincs is, a nulla akkor is össze van vele kötve). Szóba hozták többen is, hogy legyenek túlfeszvédelmek (igen, legyenek), viszont ez mindig egy söntölést jelent, azaz ha jön a túlfeszültség, akkor legyen egy alacsonyabb ellenállású út a föld felé. Tehát lesz útja a villámnak a föld felé - akkor viszont nem mondhatod azt, hogy nem földelted (indirekt módon).
A villám nem csak fémtárgyakon halad (de az alacsony ellenállás miatt előszeretettel megy arra), hiszen kellően nagy feszültség képes szigeteléseket átütni, a levegőt ionizálni (a légkörben pl. különben hogyan is tudna haladni). Mivel a villám több 100 ezer Voltos feszültséget jelent, ha az út nagy részén van fém vezető, "csak" egy-két szigetelőpontnál kell átütni vagy a levegőn keresztül megkerülni, akkor az valójában majdnem pont olyan, mintha közvetlenül földelted volna. Annyival rosszabb a helyzet, hogy ilyenkor a villám választja ki, hogy szerinte merre a legrövidebb az út (azaz a legkisebb az ellenállás), és nem biztos, hogy ez mindig az lesz, ami neked jó. Ha egyszer bement a házadba a villám (mert egy jólszituált fém vezetékkel a "villámcsapdádról" bevezetted), abból jól már nem fogsz kijönni, az már ideális eset, ha ilyenkor nem ég le a házad. Ebből gondolom elég egyértelmű, hogy ezt a helyzetet nagyon el akarod kerülni. Aminek az a módja, hogy a villám tuti más utat válasszon, azaz legyen egy még kisebb ellenállású út a föld felé.
Ja, és a másodlagos hatások csökkentése érdekében én tuti nem a házRA (tetejére, oldalára) szerelném az antennát, hanem mellé. Az az út, ahol a villám halad majd lefele, na annak többméteres körzetében ne legyenek függőlegesen haladó vezetékek.
Ja, hát profin megcsinálni a földtől elszigeteltet, az azért elég nagy erőfeszítés lenne, de ha van 120 kV-os távvezetékes ismerősöd, akkor tán hozzájuthatsz egy pár levetett méteres rúdszigetelőhöz.
A házunk végében van a műhelyem. Ennek a végébe raknám a hátsó falához az árbócot. Ez teljesen fa szerkezet, tető kátránypapír. (Nem érezném magam biztonságban, ha villámcsalogatót építenék ide.) Az árbóc ez a tető fölé nyúlna kb 9m-el. Ez a háztetőnk magassága fölött van kb 3m-el.
Szakirodalom szerint földelni kell jó vastag kábellel.
Gyakorlatban jobban járok, ha nem földelem, mert akkor inkább a 30m-el arrébbi épületbe, vagy a magasabb villanypóznákba csap be a villám.
Egy gondom van ezzel: mivel magas az antenna, szerintem lengene a szélben. Így acélsodronnyal oldanám meg három irányba a kifeszítését. Az acélsodrony tudom, hogy nem vezeti olyan jól az áramot mint az alumínium, de akkor is földelve lenne. Vagy úgy kellene megoldanom, hogy a tetőhöz rögzítek valami vas szerkezetet, így egy szigetelt feszítőszerkezetet létrehozva?
Az antennától induló kábelt megszakítva, beiktatok egy túlfeszültségvédőt a rádióm védelmére, melyet hova kössek? Külön földelőszondát verjek le neki, vagy simán kössem be egy 2,5-3,2 mm vastag szigetelt tömör réz kábellel a ház egyik kismegszakító táblájában a földre? A sztatikus elektromosság levezetéséhez úgyis kell ilyesmi. (A ház földelése kb 40 m-re van a leendő antennától.)
Ez a fazon nagyon érthet a koktélkeveréshez, mivel keveri a múltat és a jelent.
De a régi, "magyar" villámvédelmi szabványt sem olvasta el értőleg.
Amit hozzászólást Lufi123 belinkelt, annak meg sajnos (vagy nem) eléggé igaza van, amíg az antenna magassága nem haladta meg a tető feletti 5 méteres határt, addig, hát nem volt előírva a bekötése. De ez a kérdés szempontjából mindegy, mert nem tetőre telepített antennáról érdeklődik Lufi.
Kell a villámhárítás IS!!! Azaz hogy az antenna+árbóc+vezeték a villámcsapástól VÉDETT térbe kerüljön.
----------
1.
Tehát lesz valahol az antenna FÖLÖTT egy a villámcsapást FELFOGÓ cucc >> "ide csapj be vazze!" Ami gyakorlatilag "kiárnyékolja-kitakarja" a villám szeme elől az antennát és annak a tartóját és vezetékét is.
Erről a felfogóról lesz egy COMBOS!!! fémes levezetés az anyaFöldbe!!! Amin át a betaláló villám árama közlekedhet a Földbe.
Ezzel az antenna-antennatartó-antennakábel VÉDETT a telibe találat ellen. Mivel a FŐLÉ kiépített felfogó cucc önként húzza magára a villámot ...
Megjegyzés: ALKALMAS tervezéssel lehet akár maga az árbóc is - a villám felfogó >> ha az antenna fölé nyúlik kellően és/vagy - a levezető is, HA elég vastag a fémes anyaga és MEGBÍZHATÓAN földel.
DE!
Ettől még megjelenik/megjelenhet a villám miatti túlfeszültség a vezetékekben, amik a készülékbe vannak bekötve. (antennakábel, villanyvezeték. stb.) Akár a villám felfogót érő telibetalálat akár csak a közelbeni villámcsapkodás esetén.
2.
Ezért aztán a készülékekbe menő vezetékekre fel kell pakolni a túlfeszültség védelmet is!!!
A készüléktől a szabadtér felé tarva - a védett készülékbe vagy jó közel hozzá >> T3 - a helyszínen/épületen belül >> T2 és ~10+ méterenként ismételendő a hosszú vezeték mentén - a vezeték helyszínre/épületbe lépésénél >> T1
-----
HA csak a 2. pont épül ki. Akkor a telibe találattól nem lesz védett az antenna-árbóc-kábel.
A készülék is CSAK a közelben csapkodó villámok hatása ellen lesz védett Ha a T3+T2 megvan !!! egyébként.
1. A telibe találó villám a maga elsődleges hatásával >> villámáram és túlfeszültség Alapvetően ez ellen van a "villámhárító" kitalálva. Azaz a villámcsapást a védett cucc HELYETT tervezetten felfogó cuccokkal és a felfogó cuccokról a combos méretű fémes levezetővel az anyaFöldbe. (16 mm2 réz/rézegyenérték legalább)
Legalább T1 szintű túlfeszültség védelem jár hozzá.
2.
A nem telibetaláló villám a csak másodlagos hatásával >> túlfeszültség és annak hatása. Ehhez elegendő a vékonyka fémes levezetés is az anyaFöldbe. (6 mm2 réz/rézegyenérték legalább)
Legalább T2 szintű túlfeszültség védelem jár hozzá.
----
Azonban az 1. eset (a "villámhárítás") gyakran nincs kiépítve.
Főleg a családi házak esetén, mert alapban azokra nem kötelező. (a szabvány szerinti kockázat elemzés alapjan derülhet ki, hogy kell-e kötelezően)
------------------ Namost az antenna és annak tartószerkezete esetén.... Dönteni, kell, hogy: az 1. eset (azaz "villámhárítás") lesz-e?! ------------------
Ha lesz "villámhárítás", akkor ki kell találni, hogy mi lesz annak - a villámfelfogó cucc része és - a villámáramot az anyaFöldbe levezető része és - igazodni kell túlfeszültség védelemmel is >> legalább T1 szint
Ekkor elvárható, hogy a villám áramának nagyrésze ne jusson be a védett cuccba!!!! Hisz azért lett kiépítve a felfog+levezető, hogy kikerülje a villám áramának a zöme a védett cuccot a megtervezett útvonalon-módon.
Ha nem lesz "villámhárítás" az egy másik műsor. Akkor nem kell felfogó, nem kell levezető, nem kell T1 szint.
Akkor elég csak egy EPH vezeték (földelés") is és a túlfeszültség védelemből is a legalább T2 szint.
***************
A lehetséges kiépítések általánosságban kb.
A "nincs/nemlesz villámhárítás" esetén a túlfeszültség védelem - nincs (ez a tipikus) - csak T3 - csak T2 - T3+T2 (ez ésszerű) - T3+T2+T1 - T2+T1
A "van/lesz villámhárítás" esetén a túlfeszültség védelem - nincs
- csak T3 - csak T2 - T3+T2 - T3+T2+T1 (ez ésszerű) - T2+T1 - csak T1
"Rádiós topicban többször előfordult már villámjárta készülék."
Olyan is előfordult, hogy valakinek a járdán a fejére esett egy tégla. Erre való hivatkozással, soha többé nem használsz járdát? :)
Van az országban tízezer antennára kötött rádió. Ezek közül minden évben kb egy-kettő villámcsapottá válik és ez felkerül az internetre.
Létezik akkora peches erejű villám, ami ellen csak milliós értékű villámvédelemmel lehetne védekezni (pl pl veszélyes időben a levezető kábel nagyfeszültség-biztos megszakítása + egy különálló, az antennánál jóval magasabb árbóc kizárólag villámhárítás céljára) , ennél már olcsóbb egy új rádió húsz évente :) Vagy eleve olyan antennát csinálsz, ami nincs leföldelve, ezért ez a villám a szomszédba fog becsapni ;)
Egyébként a villám okozta károk 99 százalékánál a villám nem konkrétan belecsap a te dolgodba, hanem valahol a környékeden csap le, tehát nálad a kárt nem a villám százezearmilliárd közvetlen ampere okozza, hanem a villám körül lévő elektromos térerő, ami a te antennádban/kábeledben/akármidben néhány ezer vagy csupán néhány száz voltos pillanatnyi feszültség impulzust generál, ami ellen viszont nem nehéz védekezni (a kisebb lükésekre maguk a készülékek bemenete is képes elviselni, ílyenre gyártják őket).
Ugyanilyen potenciálisan kár-okozó térerő nemcsak a villám körül alakulhat ki, de a villámot éppen levezető villámhárító körül is. Erre sem árt gondolni akkor, amikor az antenna árbóot jó leföldeled (hogy száz méteres körzetben az összes bizonytalankodó villámot magadhoz csalogasd :)
Amiről eddig nem volt szó: az antennába becsapó villám akár tüzet is okozhat a lakásban.
"és az antenna, meg az ábóc hegye közé rakom a földelést, mely levezeti a az esetleg becsapódó villámot"
Amikor a villám árama annyira erős, hogy útközben maga köré annyira erős erőteret generál, amely erőtér (az antennára/kábelre hatva) kárt okozhat a készülékedben, akkor TELJESEN MINDEGY, hogy a villám árama magában a cső anyagában folyik, vagy a cső mellett egy centivel egy földelő rúdban. Tehát ebből a szempontból tök felesleges a csövedet az antenna FELETT leföldelned.
Azért szoktak külön földelő rudat elvezetni a földeléstől egészen a villámhárító tetejéig (és nem félútig :), mert a tartószerkezet toldásainak elektromos vezetőképessége lehet, hogy nem elég izmosak a villám esetleg bazinagy áramához, a földelő rúd keresztmetszete és toldásai viszont kimondottan a villám áramára vannak méretezve.
Sok vas villanyoszlopn is megfigyelheted, hogy a marhavastag vas mellé még oda van biggyesztve egy plusz gömb/laposvas. Ez is azért van, hogy a tartószerkezet összeszerelésénél ne keljen odafigyelni még a jó áramvezetésre is.
Tehát a villámhárító két fő része:
1: egy rohadt jól leföldelt és elejétől végéig rohadt jó áramvezető
A yígi antennák 99 százaléka úgy van kialakítva, hogy
- a dipól anyaga nagyon alacsony ellenállású (gyakorlatilag nulla ohmos) rövidzárt képez midnden egyenáramú feszültséglökés számára (pl villámcsapás impulzusa).
- előfordul olyan impedancia illesztő megoldás (pl gamma illesztés), ami a villám egyenárama számára egy további rövidzárat jelent.
- vagy sok dipólon van balun, ami tuladonképpen egy transzformátor, amin több ezer volt alatti egyenfeszültség nem jut átmenni
- olykor erzek az illesztő alktarészek már néhány száz (egy-két ezer) volt hatására is feszültségen átütnek (újabb "villámvédelmi" rövidzár), ekkora pillanatnyi túlfeszültséget a kábel túlsó végén lévő készülék még vidáman elviselhet a bemenetén.
PLus: a dipól semleges feszültségű pontja fémesen össze szokott lenni kötve a fém tartószerkezettel (rövidzár), ha a tartószerkezet le van földelve, az egyúttal leföldeli magát az aktív dipólt is.
Ha jól értelmezem pont ezért nem akarja a tartót belevonni a levezetőbe, hanem rátesz egy felfogót és annak aljából (azaz a tartó tetejéből) fogja a levezetőt megoldani. Odáig még stimmelhet is, de az antennát oldalra kell kitenni, mert a reflektorokon keresztül nem mehet az árbóc. Az antenna, ha nem szigetelt tartóra kerül, belekerülhet az érintett körbe és akkor lesz a tápkábel egy másodlagos levezető.
A tápkábel dipóli végére tennék be egy szikraközt ami össze van kötve a levezetővel.
- kb 80-100 helyen szereltem kültérre antennát (kb felerészben adó-vevő antennákat 27MHz és 5GHz között, a másik fele rádió/TV vevő antenna illetve parabola)
- soha egyik antenna sem kapott extra földelést (a tartószerkezet sem, ahol azt is én csináltam)
- és soha semmi villám okozta meghibásodásom nem volt.
Szerintem a villám oda szeret csapni, ami legmagasaabb ÉS legjobban le van földelve. Ami magas, de szar a földelési ellenálása, azt nem szereti.
Ettől függetlenül a szakirodalom valóban az írja, hogy mindent mindig mindenütt mindenáron földeljünk le.
Még annyi, hogy akkor ha jól értelmezem, akkor az árbócom (5/4 vastag vascső, 2mm-es falvastagsággal) tetejére alá kicsivel rögzítem a yagi antennámat, a cső tetejére meg egy csövet hegesztek, aminek legalább 3 mm-es fala van és az antenna, meg az ábóc hegye közé rakom a földelést, mely levezeti a az esetleg becsapódó villámot. Az árbóc alja ne érjen a földhöz, így biztosítva azt, hogy a villám egyből a kisebb ellenállású alu vezetéken fusson le.
Ami miatt kérdeztem az egy másik fórumon valakinek a hozzászólása, mely elbizonytalanított kicsit. Ezt írta:
"A szakirodalom érdekel a legkevésbé. 20 éves kültéri hálózat üzemeltetési tapasztalat és villámvédelmi felülvizsgáló gyakorlat ami alapján írom. Ha egy házon nincs villámvédelem és kirakod az antennádat a tetőre nem "szabad" leföldelni. A szívócsúcs fogalmának nézz utána."
Szeretnék felszerelni a házunk végébe egy antenna tartó rudat. A ház fölé fog érni, földtől kb 15m magasra. Villámhárító nincs a házon. Szomszéd háza is kb ilyen magas.
Kérdésem az, hogy mit javasoltok?
- Szigetelten rakjam fel és a földdel csak az antenna árnyékolása legyen kapcsolatban
- Rakjak hegyes csúcsot az oszlop tetejére, verjek le földelőszondát, vastag alu vezetékkel földeljem le, plusz a ház földelésével is kössem össze, hogy meglegyen az egyenpotenciál?
2- jobb kezével kapcsolja le az összes kismegszakítót az elosztóban (kivéve a villanyóra alattit)
3- nyomja fel a FI relét
4- egyenként kapcsolja fel a kismegszakítókat, amelyiknél hangos csattanást hall, azt kapcsolja újra le és többé ne is kapcsolja fel, amíg szakember nem látta
5 - folytassa tovább a 3-as ponnttól addig, amíg a hibás kivételével az összes többi fel van kapcsolva.
6 - ha csattanás nélkül mindet fel lehetett kapcsolni, akkor a hibát okozó berendezés most éppen nem csinálja a hibát, de a hiba később újra előfordulhat, ebben az esetben hívjon fel újra.
"Egy gyakorlati szakember biztosan találkozott olyan helyzettel hogy nappal a világítást szerelve jól jött volna egy működő dugaljzat a helyiségben, "
Ha a szobában a dugalj és a világítás ugyanazon a kismegszakítón van, az elég szomorú a villanyszerelő szaktudását tekintve. Kivéve persze száz éve szerelt házaknál, ahol az egész ingatlan egyetlen áramkör. Vagy ha megrendelő kimondottan így kérte :)
"Egy gyakorlati szakember biztosan találkozott olyan helyzettel hogy nappal a világítást szerelve jól jött volna egy működő dugaljzat a helyiségben, vagy ablaktalan helyiségben a világítás független lenne az egyéb áramkörtől."
Amikor a házat építettük, pont ilyen esetre és a további munkákhoz került a lakás elosztó tábla alá egy dugalj, mert akkor még nem volt sínre pattintható.
Ha sarkosan fogalmazunk, akkor igen, ha megengedőbben, akkor hajánál fogva előrángatott, extrém ötletelések.
A magam részéről én nem levelezek soha vele, mert nincs értelme.
Sajnos az utóbbi 25 éves villanyszerelői munkám során volt "szerencsém" néhány arcoskodó szakival együtt dolgozni, akik magabiztosan okoskodtak, tippelgettek a rajzok fölött a műhelyben, aztán amikor kimentünk az állomásra, és kinyitiottam nekik a 3 ajtós vezérlő szekrényt, hogy kezdjék el gyorsan a hiba keresést, javítást, mert már félórája gyalogolnak az utasok, akkor már csak a bizonytalanság és tanácstalanság volt az arcukon.
"Ebből már azért az elmebetegség=paranoia jelentős foka sejlik fel..."
Szerinted.
Szerintem meg az sejlett fel, hogy, ha Elekkel nem magázódva levelez a válaszadó, - márpedig, ha jól emlékszem nem úgy szokott- akkor a válasz 1- es szám 3. személyben nekem szólhatott.
Ami viszont szomorú, hogy egy kérdező nemcsak különböző, akár ellentmondó " trükkök, ötletek" tanácsok mellett, az itt szokásos farok méregetéssel is szembesülhetett. :-D
Ismerősnél szereltem tizenéve egy db fi relével 3 szintes családi házat. Pár éve karácsonykor hívott, hogy csináljak valamit, mert a fi relé lekapcsolt és nem lehet visszakapcsolni.
Hirtelen felindulásból áthidaltam a fi relét, világított a karácsonyfa, fűtött a kazán.
Pár nappal később hibakerestem, végül a legtávolabbi melléképület sarkában rúgta le a ló egy konnektor burkolatát, összeért a nulla a védőfölddel.
Kínai ledes lámpa is produkciózott már ilyet meglepetésszerűen.
Azóta ha lehet, 2 pólusú kismexakítókat használok. :-)
nem is kell rettegni, csupán arról volt szó hogy felesleges-e a több áramkör.
Amúgy éppen azon megy a rugózás hogy egy-két plusz áramkört megéri-e elhagyni vagy sem. Jó hogy nem amellett érveltek hogy egy kismegszakító elég a házba, az óra után, minden egyéb pazarlás.
(elvileg) Szakemberektől különösen furcsa ez a hozzáállás, gondolom az élet többi területén is rendesen kicigánykodja magát mindenki kényelmi és biztonsági dolgok terén.
Szerintem elég szánalmas ez egy villanyszerelő topicban, bár Elektől megszoktuk ezt a hozzáállást de szerintem kár mellé süllyedned.
OFF:
altenatív valóságban élek, mivel nálunk az utcában (nagyváros kertvárosi övezete) nagyjából mindenkinek van fagyasztója, és minden 5. házban van disznóvágás a mai napig. Aki meg nem vágja, az megveszi a húst és elrakja a fagyasztóba.
Nekünk is van egy fagyasztónk (álló 250literes), életemben nem vágtam még disznót de van zöldség-gyümölcs a kertben, azt fagyasztunk, és szoktam csirke-marha-disznóhúst háztól venni amikor alkalom van. Abból is megy a fagyóba bőven.
"Teljesen életszerű, hogy valaki annyira buta, hogy napokig (évekig?) nem talál senkit (szomzéd, ismerős, rokon), aki visszanyomja FI reléjét"
És ha talál is az sem tudja visszakapcsolni....
Egy gyakorlati szakember biztosan találkozott olyan helyzettel hogy nappal a világítást szerelve jól jött volna egy működő dugaljzat a helyiségben, vagy ablaktalan helyiségben a világítás független lenne az egyéb áramkörtől. De este ha a világítás lement a konnektorba egy fényforrás mindig sokat segít.
Tehát nem a tíz évente bekövetkezett lekapcsolás csak az indok.
Úgy érzem farok összemérés folyik mindenhol és itt ugye az a menő hogy ha legalább 40 kismegszakítót tesz fel az ember minimum 50 FI relé mellé.
Engedtessék meg hogy ugy gondoljam hogy ez szakmailag es anyagilag is baromság. Ennyi pénzből már KNX-et is lehetne feltenni az meg megoldana minden tervezési anomáliát.
Rammstein leírta elképzelését, ami valószínű biztonságérzetét növeli. Ráadásul úgy néz ki, hogy valamilyen rálátása is van a dolgokra.
Nem egy szarrágóról van szó. A felesleges Fi-relét a szomszédjánál felszereltette a saját pénzén, ha jó emlékszem (nincs kedvem visszaolvasni).
Az emberek sok mindenre költenek, csokit esznek, felülnek az óriáskerékre, pedig semmi hasznuk nincs belőle. Miért ne költhetne a kényelmére, biztonságára?
kecskének elég, ha a transzformátor után van egy megszakító, felesleges több áramkört kialakítani lakásonként.
"Függetlenül a villanyszereléstől már ennyire buták az emberek, hogy egy nyomorult kismegszakítót vagy FI-t nem tudnak visszanyomni?"
Nem ennyire buták, viszont amikor annak idején leverte az egyetlen fi relét valami szar esőben (valami kinti cucc beázott), akkor kurva bolgog volt fater.
Napokig odavoltak épp, és egy 400 és egy 300 literes fagyasztóban lévő több száz ezer forintnyi hús rohadt össze miatta.
Na ezután került külön körre nála is pár cucc.
Nem, nem kell jönni hogy ipari mennyiség és blablabla, falun mindenkinek van egy nagy fagyasztója tele hússal amit disznóvágáskor megpakol.
Nálam egyik sem okoz gondot. És nem villamos szakmához valamit is értőnek jelent gondot.
A másik. Vagyok annyira lusta, hogy ha este elmenne valami a lakásban, ha nem sikerülne visszakapcsolnom, akkor reggel előtt (világosban) eszembe sem jutna keresgélni a hibát.
Kecske, nehéz veled, mert egy gátlástalan, jellemtelen figura vagy.
"Ez is hazugság, mert Kecske valójában arról beszélt, hogy igen sok esetben ugyanazt a lakást / családi házat meg lehetne villanyyszerelni 33 százalékkal olcsóbban úgy, hogy eközben a villanyszerelés "jósága" csupán 0,1 százalékkal lenne alacsonyabb.'
Megint hazudsz kecske. Villamos szekrények huzalozásáról volt szó (felesleges szépen megcsinálni). Még azt is előadtad, hogy kiállításra is huzaloztál már. Ki a buta?
"Egyes boltokban, ahol a személyzet valóban ért a szakmájához, ott egy ilyen kérdés sem számít hülyeségnek. De létezik internet és léteznek hozzáértő emberek (sok esetben a baráti körben is), akiket meg lehet kérdezni, ha valakinek fontos a hosszú távú megbízhatóság."
A boltos pontosan annyit tud az áruról, amit előadnak neki az értékesítők.
"De létezik internet és léteznek hozzáértő emberek "
Emlékszel nyomoronca? Egyszer itt a klímáról volt szó. Előadást tartottál. hogy milyen feltételeknek kell megfelelnie egy jó klímának. Legyen szerviz, alkatrész, ne legyen drága stb.
Tudod mit válaszoltál kecske?
Olyan sok időt, pénzt, fáradtságot fordítottál erre, hogy ingyen nem mondod meg. Ez vagy te kecske.
Az öregasszonyokon meg rágódj nyugodtan. Te még életedben nem dolgoztál, csak süketeltél megállás nélkül.
Anyám 80 éves és tényleg gondja van az éles látással is. Még ő is meg tuja jegyezni hogy amikor lepattan a FI akkor kihúzza amit molesztált, kimegy és felnyomja. :)
Függetlenül a villanyszereléstől már ennyire buták az emberek, hogy egy nyomorult kismegszakítót vagy FI-t nem tudnak visszanyomni?
Gyerekkoromban a jellemzően orosz kerékpárjainak is mi szereltük, nem vittük kerékpárszereldébe mert olyan nem is volt mint manapság!
Katasztrófavédő nem jár sehova. Nálam volt valami bugris aki nem ismerte meg a a kazánokon az ionizációs kapcsolót. Van szagelszívóm is normál működéssel, az sem érdekelte, be se tette a lábát a konyhába.
Közben gondolkozom nekem hogy van kialakítva, bár pár évvel ezelőtt újrahúztuk az egészet de ugyanazt a szerkezetet megtartottuk. (Vetem a házat.)
- Sem a villany sem a konnektorok nincsenek külön áramkörön igaz szét van szeparálva a ház 6-7-8 (?) különálló részre.
- Kazán és a vízmelegítő a fürdőben van nem egy áramkörön a hűtőkkel. Előírhatja de szerintem senki nem küzd ezzel mondjuk egy utólagos telepítéssel. Én sem tettem.
- Nekem elemes csengőm van egy érpár slussz. :)
- Értem hogy konnektor villany külön legyen de miért is? Csak azért mert manapság nem kell annyi kapacitás a villanynak így lehet vékonyabb vezeték is neki kisebb kismegszakítóval? Ha nem lenne vékonyabb vezeték akkor nem kellene kisebb kismegszakító és akkor mehetne egyben. Ha tudom hogy egy konnektorba csak SOKOL töltőt dugok be akkor oda is lehetne vékonyabb drót, ellenben bárki feltehet egy 2 kW-os csillárt annak meg kicsi lesz a 0,75-ös réz vezeték.
Megmondom milyen árakon dolgoznak ma! Arany. :)
Ma már mindenki aranyáron dolgozik.
Velem egy időben végzett egy srác Debrecenben vala hasonló villszer suliban. Ő hétvégén másodállásban csinálgatja egy gyakorlott szakival. Összevásárolt 1,5 milla forint cuccot hogy ne nézzen ki nyujhajtónak és hétvégén 2 nap 70K forint a bevétele ami nem sok. Vannak akik ötvenért dolgoznak naponta.
Kértem 16A-ról 32A-re bővítést pár éve és 1 órai munkára kért a regszerelő 30K forintot ami jutányos volt. Ebben benne volt egy szonda egy "sorkapocs" a földöntúli képességeket kívánó PEN bontáshoz és pár érvéghüvely.
"Hogyan kell szerelni egy villanyszerelőnek, ha nem megbízhatóan?"
Pontosan tudod, hogy n nem arról beszéltem, hogy hogyan KELLENE szerelni, én arról beszélten, hogy hogyan SZOKTAK sajnos szerelni (egyesek).
"kecskénél van csak olyan, hogy 66%-os árért odahányja a villanyszerelést."
Ez is hazugság, mert Kecske valójában arról beszélt, hogy igen sok esetben ugyanazt a lakást / családi házat meg lehetne villanyyszerelni 33 százalékkal olcsóbban úgy, hogy eközben a villanyszerelés "jósága" csupán 0,1 százalékkal lenne alacsonyabb.
"Bemegy a vevő a boltba és olyan kéréssel áll elő, hogy aztán amit vesz az 20 évig ne romoljon el."
Egyes boltokban, ahol a személyzet valóban ért a szakmájához, ott egy ilyen kérdés sem számít hülyeségnek. De létezik internet és léteznek hozzáértő emberek (sok esetben a baráti körben is), akiket meg lehet kérdezni, ha valakinek fontos a hosszú távú megbízhatóság.
"Egy laikus, vagy nyugdíjas idős asszony nem tud mit kezdeni azzal, ha a Fi.relé leold. Hiába próbálja meg visszanyomni, sötétben marad addig, amíg villanyszerelőt nem talál. Ez több nap is lehet. "
Teljesen életszerű, hogy valaki annyira buta, hogy napokig (évekig?) nem talál senkit (szomzéd, ismerős, rokon), aki visszanyomja FI reléjét :))))))
Hogy mire lehet megtanítani valakit azt nagyon óvatosan kellene kezelni. Vannak emberek, akik a nevüket sem tudják leírni.
Idős emberek bármire képesek, miközben fel sem érik az elosztót.
De teljesen mindegy, mit tud egy idős ember. Nem minden lakás 55-60m2 .es, nem árt, ha nem borul teljes sötétségbe a ház. Egy plusz Fi-relé max. 10000Ft, nem kell a lakást átvezetékezni miatta, pláne akkor nem, új szerelésről van szó.
"Na ezért szoktak több áramkört kialakítani és nem csak egy központi Fi-relét felszerelni," - A két dolog független egymástól. Arra még özv. Nyüzögéné, Mancika néni is megtanítható, hogyha "az a nagyobbik" van "lekókadva", akkor a "kicsiket" csapja le, és a "nagyot" visszanyomva a kicsiket egyesével próbálja visszanyomni. Amelyiknél a "nagy" lekókad, azt hagyja lecsapva, a többi mehet vissza - és hívjon szerelőt.
Azaz egy ÉV. relé után több körre szedve a hálózatot is megoldható, hogy pár perc motoszkálás után legalább részben ismét legyen fény a lakásban.
Hogyan kell szerelni egy villanyszerelőnek, ha nem megbízhatóan?
kecskénél van csak olyan, hogy 66%-os árért odahányja a villanyszerelést.
"olyan elektromos készülékeketet vásárolni a házba, hogy "sötétben botorkálás" elektronos bibi miatt csak húsz évente forduljon elő."
Bemegy a vevő a boltba és olyan kéréssel áll elő, hogy aztán amit vesz az 20 évig ne romoljon el.
Szerinted normális a kérés? Gondold el, amikor a vevő a kecske ajánlásával sétál be a boltba. Minden lakás egyfoma készülékekkel lenne felszerelve és éppen úgy beszarik mindegyik készülék.
" hogy "így nem lesz sötét" (húsz évente :))))))) Szerintem egy perc sötétben botorkálásért cserében fél milliót spórolni, ez a világ legjobban fizető munkája :)"
A sötétség zömében este "borul" a lakásra és nem csak a villanyszerelők lakásában. Egy laikus, vagy nyugdíjas idős asszony nem tud mit kezdeni azzal, ha a Fi.relé leold. Hiába próbálja meg visszanyomni, sötétben marad addig, amíg villanyszerelőt nem talál. Ez több nap is lehet.
Na ezért szoktak több áramkört kialakítani és nem csak egy központi Fi-relét felszerelni, hiába sulykolja ez a félkegyelmű a baromságait.
A kérdező felvetésére irtam olyan reális további ötletet, ami egy lakás hálózatnál szükséges lehet.
Pl. ha a katasztrófa elhárítási illetékes felszólítja a tulajt arra, hogy szerelje le a konyhai pára elszívót , mert különben a gáz órát szerelik le, akkor jól jön, ha a készülék nem egy közeli dugaljról menne, hanem eleve lenne saját áramköre......
A falikazánra is a gyártó előírhatja a külön áramkört.
Az se hátrány ha egy bezárlat sodott készülék miatt hosszabb távollétében leolvad az azonos áramkörön lévő hűtő.
Nálam a csengő is külön áramkör, és egy sorolható dugalj is van az elosztó táblán bármire, vagy arra, hogy pl. egy rutert találjon meg.
Talán az sem ördögtől való, egy lakás hálózatnál, ha külön van az erőátviteli áramkör világításitól.
Nem tudom ma milyen árakon dolgoznak a szerelők, de ezek az "extraák" nem lehetnek több százezres költség növelő tényezők.
Mert Te irtad Eleknek hogy hülyeséget beszél azon témában. Tényleg jelezhettem volna több ember is.
Ritka kivételes alkalom hogy vele értek egyet, nem kell feleslegesen bonyolítani a dolgokat. Hogy ez most miért van nem tudom.
Többe lehessen számlázni tudatlan megrendelőnek mivel ez valami földöntúli ficsörnek gondolja vagy nem tudja a szaki kiszámolni a lehetséges áramokat és mindenhova már rejtély marad. Ha otthon hokizik az ember egy ilyen hálózaton egye fene ez is egy hobbi akár még jó is lehet de másnál ...
- Húzzunk mindennek külön áramkört meg mégiscsak na ...
- Nagyszoba bal sarkába is mert ott esetleg vasalhat a tulaj felesége ...
- Kazánnak ha nincs külön az _megengedhetetlen_ ostobaság ...
- Ugyanez a hűtőkre, mosogatógépre, szárítógépre is értendő ...
- Gyerekszobába _mindenképp_ kell mert csecsemőkorban villanyradiátort is bedughatna, ha fiú születik akkor mindenféle szórakoztató elektronikája lesz a kölöknek ...
- Melléképületet műhelyt minden esetben meg kell támasztani egy + legalább 3 méteres földszondával ...
Ugye mondanom sem kell hogy FI legyen mindegyiken külön-külön hogy ha valami bibi van nehogy sötétségbe boruljon a ház évente 1* ...
(Nekem néha a vízforraló megcseppen és évente 1-1 alkalommal lemegy a FI. Kérdeztem a nejem hogy vegyek másikat? Nem szükséges neki. Még sötétben is megtaláljuk a szekrénykulcsot és felnyomjuk.)
? Azt gondoltam volna, hogy ez egyértelmű, hogy ha az 567. számú hozzászólásra reflektálok, akkor arra a hülyeségre gondolok, amit az 567. számú hozzászólásban írt.
Ha nem tankolsz az autódba a benzinkúton 300 kWh energiát benzin formájában, hanem helyette otthon tölteszz az autódba 50 kWh-t áram segítségével, az nem energiatakarékosság?
Ha a paprikás krumplit nem gáztűzhelyen főzöd 4 kWh fűtőértékű gázzal, hanem indukciós tűzhelyen 2 kWh elektromos energiával, az nem energiatakarékosság?
Ha a házadat nem 30 kWh értékű gázzal fűtöd egy napig, hanem olyan hőszivattyúval/fűtő klímával, ami ugyananyi hő előállításához 10 kWh villanyt fogyaszt, az nem energiatakarékosság?
Látom szépen haladunk a Nyugat után mi is. A nagy energiatakarékosság közepette eljutunk(előbb-utóbb ) a 1X ,,,,,3x 63A..80A ......100A kismegszakitókig ,az órák alatt.
"nem leszek népszerű a zöldek között, mert sok a felesleges."
Nem a zöldségről van szó meg a világbékéről, hanem arról, hogy szükségtelen dolgokra szórod a pénzedet.
Ismerek ilyen embereket,
az a legviccesebb, amikor büszkén mutogatja az általa megálmodott (=szarrá bonyolított) és brutális pénzből megcsináltatott rendszert és én ártatlan képel kérdezgetem tőle, hogy "és ilyet csináltattál?" "és erre gondoltál?".... és lógó orral megállapítja, hogy, hogy az angol koronaékszerek árát elköltötte egy olyan rendszerre, ami tele van hiányosságokkal :)
"FI relével védett áramköröket még lehet kicsit bonyolítani úgy, hogy egy adott helyiség világítását ne ugyanaz a FI relé védje, mint a dugaljait."
Vagy: tessék olyan megbízhatóan villanyszerelni és olyan elektromos készülékeketet vásárolni a házba, hogy "sötétben botorkálás" elektronos bibi miatt csak húsz évente forduljon elő. És akkor el lehet gondolkodni, hogy vajon hány extra forintot vagyunk hajlandó elcseszni a villanyszerelés költségeiben kizárólag azért, hogy húsz évente egyszer ne sötétben kelljen megtenni pár métert?
Van olyan családi ház villanyszerelés, amit legalább fél millió forinttal drágábban villanyszereltek kizárólag arr való hivatkozással, hogy "így nem lesz sötét" (húsz évente :))))))) Szerintem egy perc sötétben botorkálásért cserében fél milliót spórolni, ez a világ legjobban fizető munkája :)
A kioldóáram szerinti lépcsőzés az okozhat meglepetéseket, mármint ha ez az elvárásod, hogy ne kelljen kimenni. A zárlati áram az esetek egy részében nem szépen lassan megy felfelé. Ha gyakorlatilag egy ugrással kialakul, akkor vagy egyik, vagy másik, vagy mindkettő FI relé lekapcsolódik. Ilyen feladatot, hogy ne kelljen kimenni, nem kioldóáram, hanem kioldási idő lépcsőzéssel lehet megoldani. De akkor persze, ha a sorban első meghibásodott, akkor a kuncsaft füle erősen kettéáll addig, amíg a késleltetési idő le nem jár. Jelenleg beállítható késleltetési idős gyártmány mintha nem lenne, egy lehetőség van, az S jelzésű, mely (hibaáramtól függő) max. fél másodperc múlva kapcsol ki.
"Ha van még további ötlet az alap probléma megoldására szívesen fogadom"
Ha a hűtőszekrény, hűtőláda végleges helye biztos lesz, oda egy külön áramkör nem ártana szerintem.
Ha nyílt égés terű fűtő készülék és pára elszívó van a lakásban akkor a pára elszívó is külön áramkörrel kell rendelkezzen, hogy vezérelhető legyen egy az elosztóba sorolt elsőbbségi ( áram figyelő ) relével.
FI relével védett áramköröket még lehet kicsit bonyolítani úgy, hogy egy adott helyiség világítását ne ugyanaz a FI relé védje, mint a dugaljait.
Ez segíthet abban, hogy a két áramkörből az egyikről mindig lehet világítani, ha a hiba netán este jelentkezik, nem kell a sötétben vaklálni.
A villanytűzhely a kérdés - egy másik fórumon vetődött fel, hogy 32A, egy fázis elég-e hozzá - ha a berendezés egyébként tartalmaz olyan funkciót, amivel a felvett teljesítménye korlátozható.
Üdv ! Hát az autó és a hőszivattyú mint nővelő tényező elfogadható, csak az a baj velük, hogy horror befektetés kell hozzájuk (drága autó, majdnem passzív ház ),és reménykedjük azért abba, hogy ezekből is lesz olcsóbb/takarékosabb megoldás!:-)
Ui: A többi fogyasztó azért már egy átlag felhasználónál IS megtalálható, és talán töretlen lesz az energia takarékos fejlődés!:-)
"Mire készüljek ......, bővítésre ?" - Elektromos autó töltése, hőszivattyús fűtés, elektromos főzőlap+sütő (ez már 3f után kiabál, mégha le is korlátozható némelyik teljesítménye annyira, amennyit az adott helyen kiépített hálózaton kaphat) - szóval vélhetően igen, a 3f nem igazán lesz megúszható családi házas környezetben. Igaz, ahhoz az épület hőigényét is illik majd drasztikusan csökkenteni - ha már "zöldítés" a cél.
Üdv ! Ezt miként gondolhatom userként:"Mert lehet élni (egyelőre még) 1x32Amperrel is. De aligha az a jövő... már a most belátható távon sem egy családnak.",Nálam egyre kisebb/ takarékosabb fogyasztók vannak (igaz több fajta komfort növelő),de remélhetőleg nem megtorpanás lesz a takarékos fogyasztók fejlődésében! :-) Vagy ....? Mire készüljek ......, bővítésre ?:-)
Na akkor most nem leszek népszerű a zöldek között, mert sok a felesleges. Ami lejön Fi az óránál azt egy barátomnak szereli fel a szaki, mert neki nincs, és oda adtam. A munka díját is én fizetem ki. Most ahogyan én láttam gurigába veszi a csöveket és a vezetéket a szaki. Ami kimaradt neki gondolom az előző helyeken, arra ráírta gondosan, hogy hány méter maradt meg belőle, és nálam abból húzott be pl a rövidebb szakaszokra, ahová elég volt. Szerintem a spórolás az anyaggal megvalósult. Később szeretnék majd okosítani. Ahhoz elvileg kell, hogy a lehető leginkább külön legyen vezérelhető minden. Ha most megcsináljuk annak a dolgait, akkor később nem kell bontani, újra csinálni, ezzel is lehet spórolni anyagot, pénzt, energiát.
Köszönöm a válaszokat, mindenkinek!
Ha van még további ötlet az alap probléma megoldására szívesen fogadom. 🙂
- A FI semmilyen vezetéket nem véd. A FI az embert védi a hibaáramtól. Ha vezetéket akarsz védeni, arra a megfelelően méretezett kismegszakító való.
- A napelemnek (igazából az inverternek) nem kell plusz cső az óráig, tökéletesen be lehet kötni a lakáselosztóba is a mért fővezetékre.
- A kertnek nem lesz jó a 10mA FI, ahogy a 100-as sem. Oda a 30mA-es ajánlott.
- Szinte semmit nem veszítesz, ha azt a 100mA-es FI-t kiveszed az óra melletti dobozból. (bár többszörös hiba esetén véd, de erre az esély csillagászati) Ennek ellenére ártani nem árt.
Jól látod, az én elképzelésem alapján a 100mA Fi, egyedül a lakás betáp kábelét védené. A lakáselosztóban van 2 sorkapocs. Szürke, kék. A szürkébe érkezik, a fázis. A kékbe a nulla. A Z/S meg megy az elosztó doboz sorkapcsára, amire megy még 2. földelőszonda vezetéke is (az óra, ahol van egy szonda és bontva a pen, kb 20m re van a lakáselosztótól). Az említett szürke kapocsba tehát bent a fázis, abból 3 külön sínre megy el róla vezeték. Minden sínen van egy 30mA Fi, sorolva a hozzá tartozó kismegszakítóval. Mivel van még bőven hely (szerencsére itt már korábban felhívták erre a figyelmem, hogy kell a plusz hely) azt szeretném, ha a szürke kapocsból (bár nincs benne több lyuk) lejönne még egy betáp a 4. Fi nek, ami a 10mA lenne. És itt született az a megoldás, hogy akkor az új fi elé menjen 16A kismegszakító, az táplálja a Fi-t, amivel sorba lesz a hozzá tartozó 6 kismegszakító. A héten jön még a szaki, csak addig szeretném feltérképezni a lehetőséget. Lehet, hogy felesleges, lehet, hogy sok, lehet, hogy túlzás, de ezt engedjük el. Azért kértem az óra után nagyobb mA Fi T, hogy a vezeték ne legyen védtelen, ne kelljen kimenni, és majd egyszer valamikor a műhely is innen lenne meghajtva, ahogyan a kerti fúrott kút, és a kerti világítás. Bár ahogy gondolom annak a vizes blokknak is rakatok majd valahogy 10mA S Fi t. Annyit tudok, hogy ha bármi baj történne, és a gyerekeim valahogy hozzáférnek olyan dolgokhoz amihez nem kellene, akkor, ha egy picivel több esélye van annak, hogy segített a nagyobb baj elkerülésében akkor be fogom rakatni,. még ha túlzó, vagy felesleges is.
Hosszú lett, bocsánat.
Lesz egyébként később napelem, annak kértem plusz csövezést az óra és az elosztó közé, ahogy az elosztó és a födém közé, illetve a födém és a homlokzat közé is. Ez majd későbbi sztori lesz.
A mérőhely szekrényből induló a földben fekvő és a ház elosztóba érkező kábel esetén. Mert egy ilyen kábelt figyel az a 100 mA-es FI relé a mérőhelynél...
Mekkora az esélye, hogy bajt támad valaha is? Úgy, hogy közben az élet/vagyon biztonság kerül veszélybe.
----
Más kérdés, hogy közben, ha jól értem kiderült. Adottság, a telekkel együtt vette, készen már beépítve a mérőnél.
Talán az építkezés miatt rakták oda eredetileg a betonkeverőnek és társainak.
----
Ha már ott van, elfér, ártani nem árt, elfigyelgeti a ház betáp kábelét ezután is. Addig nem okoz gondot sem, amíg nem akar majd napelemes invertert is bekötni a házelosztóba.
Most túl azon, hogy alapvetően egyetértek veled, te sem olvastad el, amit írt a kérdező.
LÉPCSŐSen akarja megcsinálni. MINDEN kör 30/10mA FI-vel védett lesz, az összes. Csak akkor kap a júzer 100mA-t, ha átütött a 30/10mA-es FI. Az óránál a FI-t még az előző tulaj szereltette, a kérdező csak kicseréltette egy nagyra, pont azért, hogy ne kelljen a kerítésig mászkálni, ha lecsap.
Abszolút semmi baj nincs ezzel, kicsit túlbiztosított, de ha ezt szeretné, akkor miért ne ? Elek szokásos faszságán rágódunk már megint, ráadásul pont epszilon pénzbe kerül egy komplett villamos felújításhoz képest.
Ha valahol rossz a szigetelés és megy el a delej a semmibe, nem ráz senkit az áram ,de balesetveszélyes helyzet/hiba van, még előtte levagdos, hogy rázna a víz a kádban. Pl.
Szóval a "semmire fizettél 100mA-es fi reléért", akkora demagóg szélsőséges fasság, mint az utóbbi időkben lefolytatott ámokfutásaid összes sarokpontja.
Egyébként pedig, akit ki akarnak végezni, és a fejébe vezetik az áramot ezért, több ampert küldenek át rajta perceken át, hogy a szíve biztosan véglegesen megálljon.
Úgyhogy a 100mA-es teljesen biztosan halálos, vs 30mA-es sosem halálos áramütés, az kb ennyire élesen válik el.
30mA se nem kellemes ,se nem veszélytelen, pl egy kisgyerekre kimondottan súlyos életveszély, ugyanakkor a 100mA is jóval túlélhetőbb mint a bő 10-16amperes kismegszakító.
Egy szokásos életveszélyes helyzetben (pl hosszabító a kerti medencébe, hajszárító a szabályosan földelt kádba) azonnal le fog oldani, bármiféle komoly áramütés előtt.
Tehát csak potenciálisan az életedet vetted meg ezekben a szituációkban a fi relé árában, de biztosan "nagy pénzkidobás" volt.
Nyilván ha lehet választani egy biztonságosabb alternatívát, akkor az a célszerűbb, de ez nem jelenti ,hogy a kevéssé biztonságos verzió az szükségtelen és felesleges.
Persze, mert így számol. Ha neki +1 kismegszakítót kell betenni, akkor ahhoz már mindjárt 5x annyi lesz a vezeték és 10x annyi a munkadíj. Mert érezze a paraszt, hogy szembe megy a mesterrel, és drága lesz.
...mondja ezt az, aki szerint a házba egy plusz áramkör kiépítésének teljes költsége egy fillérrel sem több, mint az áramkört biztosító kismegszakító beépítésének költsége,
tehát aki szerint egy 10 áramkörös családi ház villanyszerelése mindössze 40 ezer forinttal lenne olcsóbb egy 50 áramkörös családi háznál :)
És nála az a Mars bolygón tanított felsőbb mennyiségtani tétel érvényes, hogy az indokolt x Ft-nyi költségnövekedés, az tulajdonképpen 100x forintnyi költségnövekedés. :D
Érdemes megnézni pl Győrt. Az is a legutolsó putri állapotban van, mióta a nemzetrontó multi (Audi) betette oda a lábát, nyomor van ameddig a szem ellát, éhezik a nép, mindenkinek rossz.
Valószínűleg nem nulla forintba került (FI relé + a doboz körülötte), viszont szükségessége/haszna közel nulla, tehát pénzt pazaroltál, talán több tízezer forintos nagyságrendben. Ha az egész házad ilyen forint-hatékonysággal épül, akkor milliókkal fog többe kerülni a ténylegesen szükségesnél :)
Köszönöm, tudom, hogy egy is elég lenne, de nekem jobb tetszik ha minden külön van. A lépcsőzetes kialakítást azért kértem, hogy a házat tápláló vezeték mégse legyen Fi nélkül, illetve ha már van fent, ne ugyanolyan legyen, mint ami a házat védi, mert akkor ha valami leoldja, nem biztos, hogy a benti fog lekapcsolni, és nem akarok mászkálni ilyenek miatt.
Köszi. Minden dugaljaknak külön kismegszakító lenne a fürdőben, hogy ne legyen sehol kötés. Ez 6 db kismegszakító mindennel, ami külön menne. Akkor az alábbi megoldható, ha jól értem:
Külön ágon 16A kismegszakító 1 db. Az megtalál egy utána lévő Fi 16 10mA-t, és azzal soroltassam a további 6 kismegszakítót?
Ez, mint megoldás nem került szóba, de ha lehet így nekem tetszik. Köszönöm
- Gondold át, hogy egy külföldi multi milyen módokon tudja megkenni egy gyenge/kis ország vezető politikusait abból a célból, hogy a multi ottani alkalmazottainak bérköltsége folyamatosan (akár 30 éven át) a béka segge alatt maradjon.
- Gondold át, hogy hány külföldi cégnek állhat érdekében az, hogy a magyar munkaerő fillérekbe kerüljön.
- Gondold át, hogy hány kis cég válhatott óriási multivá tisztán becsületes módszerekkel.
- Gondold át, hogy milyen lehetőségei vannak egy kormánynak ara, hogy a külföldi multik számára fillérekbe kerüljön a magyar rabszolga munkaerő: fizetések mesterségesen alacsonyan tartása (törvények, adószabályok, stb), forint gyengítése, külföldi cégek beruházásai nagyrészt magyar közpénzből valósulnak meg, majd ezután is közel semmit adóznak Magyarország felé, stb stb. stb.
- Végül fényesítsd ki az IQ-dat :) és olvasd el újra az elmúlt 30 év hivatalos híreit, hogy a sorok között megbújva találsz-e bennük a fenti dolgokra utaló jeleket.
Látom sikerült a lényeget elkapni. Olvasd el újra szerintem. Azt írtam, hogy az óránál van a 100 mA. Az épületben több Fi is lesz, mint az ajánlott, ami már 30mA, meg szeretnék egy 10mA-eset is. Nem, a családomat nem a 100mA fogja védeni, az csak egy plusz. Tudom, hogy nem Isten ajándéka az a kapott Fi, de én így vettem a telket, azt nem én kértem, így kaptam. Köszi a kérdésre adott választ!😉
KAPOTT???? A Fi relét nem Isten/áramszolgáltató adja, hanem te döntöd el, hogy milyen legyen. Vagy a villanyszerelőd dönti el, mert nem kérdezett meg téged.
"kismegszakítós FI re, amely C karakterisztika, 40A, 100mA"
Azért szoktak 30 mA-s FI relét alkalmazni, mert 30 milliamperes áramütés a legöbb esetben még nem halálos. 100 milliamperes áramütésről ez már nem mondható el. Ki találta ki, hogy 30 helyett 100 milliampers FI relé védje a családodat a halálos áramütésektől?
- mérőhely, PEN földelés, PENszétválasztás (nem előírás ide a FI relé) - 5 eres kábel induló vége az épület felé - 5 eres kábel az épületig - 5 eres kébel érkező vége + megerősítő földelés a fogadó elosztóba
ITT az épület elosztóba érekezésnél van gyakorlati értelme FI reléket berakni, de azt sem túlbonyolítva... Alapban EGY is elég az egész háznak :-)
lenne egy kérdésem. Elkezdték kiépíteni az épület villamos hálózatát (1x32A), de egy ponton nem tudom jó-e az, amit a szaki próbál kivitelezni. (Más az elképzelésem, és nem tudom, hogy tényleg nem valósítható meg, vagy más okok miatt nem csinálja meg úgy)
Mérőóra a telekhatáron, onnan lépcsőzetesen megy a FIRELÉ tovább, azaz:
óránál fővezeték (pen bontva), az alapból kapott fi cserélve kismegszakítós FI re, amely C karakterisztika, 40A, 100mA, SI osztály. Innen megy tovább a házba,3x10 vezetéken, épület tövében alátámasztó földeléssel. Az elosztó dobozban már A osztályos Fi van, 40A 30mA, ebből több is. Van az általános dugaljaknak, a világításnak, a gépészetnek, és most azt kértem, hogy a fürdőszobai gépészetet és általános dugaljakat tegye egy fi alá, ami 10mA-s. Itt akadtunk el,.mert a használni kívánt termékcsaládnak nincs 40A es változata a 10mA-es szegmensben, csak jóval kisebb, talán 16A, 10mA, ami elvileg nem rakható fel, mert hiba esetén könnyebben besül. Tehát, tényleg nem lehet kisebb A teljesítményű Fi-t berakni biztonságosan, vagy ezt valami szabvány tiltja? A sorolhatósag miatt maradnék ennél a termékcsaládnál.
Ezért fontos a termelékenység az egy alkalmazott által kitermelt éves fedezet... Ami az árbevétel minusz vásárolt anyag/árú/szolgáltatás mutató >> hozzáadott érték.
Mert ebből működik a cég és fizeti pl. a béreket is és tőke hozamot (osztalékot) is.
---
Vicces-kínos amikor ez emberek még mindig nem értik ezt. Immár 30+ évvel a rendszerváltás után!
A működő kápitálizmusban... amiben élnek nap mint nap.
Sőt megsértődk és lehülyézik azt aki elmondja nekik. A zsidó-protestáns-kapitalista alapigazságot, hogy
"Hé... ember! az életed a te kizárólagos felelősséged! senki másé."
Na, a másik szalagmunkás. Ott is év végén megy a nyáladzás, hogy jaaaaaaaj X csilliárd volt a gyár bevétele és nekem meg csak egy szaloncukorra futott. No, én néha ennyit sem vártam el, a bevétel meg tök mindegy, néha látom a kiadásokat is, meg azt, hogy mivel hány évre terveznek befektetni. Úgysem fogjuk fel, hogy szerinted mi az extraprofit, vagy egy cégnél mondjuk mekkora összeg a villanyszámla vagy valami. Persze van extraprofit, meg mikor befektetésre/üzemeltetésre eurómilliók talicskázódnak ki folyamatosan, akkor jobb, ha kussolunk.
Vannak olyan munkakörök, melyek önálló felelősségi alakzatok, még akkor is ha munkaviszonyban van a user. pl kamarai jogtanácsost nem nagyon lehet úgy utasítani ahogy jenőt a szalag mellett. meg a mindenféle jogosultsággal rendelkező tervezőt se, meg a műszaki ellenőrt se lehet utasítani, hogy vegye már át azt amit nem lehet átvenni.
Nem kötelező, aztán max. pislogunk, mikor egy formanyomtatványt ki kell tölteni és vakarózunk a helyi magyar csoportban, hogy segítsenek már. Kínai kifőzdék, egyéb zűrös szalagmelók mindenféle arcokat fel tudnak szívni, csak aztán ne sírjunk, hogy nem erre gondoltunk. Ott nem szórakoznak formanyomtatvánnyal meg egyebekkel. A többi meg egész jól látszik, mikor egy átlag ügyintéző pislog, hogy 2 perc alatt lezavarok valamit, ami hontársaknak 20+ percig tart, pedig a név/anyja neve egyéb szirszar azért nem fekszi meg a gyomrom és nem bonyolult. Amcsi nagykövetségen már jobban látszott, voltunk vagy 40en a kapuban, abból 20at ott helyben el is tanácsoltak, mert nem így, nem ide és nem ekkor kellett volna jönni :-D Maradékból 10+nak nem volt jó a nyomtatványa, nem szabványos fénykép, nem oda ragasztotta ahova kell és nem olyat... Gondolom Elek itt is megmagyarázta volna, hogy hülyeséget kérnek és nem úgy van :-D Végére maradtunk hárman, addig csak pislogtam, hogy pfúbaze ilyen arcok. Ebből is látszott, hogy nekem sincs fogalmam a világról, túl sokat képzelek, mert következő években a reggel 6:20as angliai munkásjárat ismét megmutatta a mély valóságot, oszt akkor még le sem alacsonyodtam igazán az átlag gyári melósok szintjére.
"a komolyan belemélyedve meg próbálod magyarázni ezt a fizetésbeli különbséget, akkor igen hamar eljuthatsz az elmúlt harminc év politikusi korrupcióinak finomságaihoz (amikor a munkások által megtermelt érték egy részéből kastélyok kerülnek magánkézbe, adriai jachtok lesznek meg ciprusi titkos bankszámlák híznak "
Egy egyszerű kérdés: dolgoztál, éltél már külföldön tartósabban? Ha ennyire ácsingózol rá miért nem mész ki egy pár évre? Érdekes tapasztalatszerzés lenne.
Nagyvárosba se ritka hogy fél óra buszozás után ér valaki a munkahelyére. Nekem faluról is ugyanannyi az út viszont városban 5 percenként vannak a járatok miközben falura 3 óránként indul 1 . Ha elkéstem a 16 órás járatot a következő csak 19 órakor indul.
Nem termelékenység, ebben igazad van, hanem hozzáadott érték. Azaz a munkájával mennyi értéket teremtett. És az, hogy mennyit ér, amit megtermelt, az nem tőle, hanem attól a piactól függ, ahol a munkáját eladja.
Ennél azért bonyolultabb dolog ez... jó sok kormányzati parasztvakítással.... mert pl hogyan magyarázod az ötszörös fizetésbeli különbséget abban az esetben, amikor pl egy magyar villanyszerelő és egy svájci villanyszerelő milliméterre ugyanazt munkát végeztek egy hónapban? Mondjuk mindketten bekötöttek 1500-1500 db dugaljat meg villanykapcsolót, az egyikük Genfben, a másikuk Alsófüttyösön. A magyar villanyszerelő ötször kevésbé volt termelékeny? Vagy a valódi okok egész máshol keresendők?
Ha komolyan belemélyedve meg próbálod magyarázni ezt a fizetésbeli különbséget, akkor igen hamar eljuthatsz az elmúlt harminc év politikusi korrupcióinak finomságaihoz (amikor a munkások által megtermelt érték egy részéből kastélyok kerülnek magánkézbe, adriai jachtok lesznek meg ciprusi titkos bankszámlák híznak ;)
"A scrum erre is lett kitalálva... Te nem biztos, hogy megtartod, de lehet, hogy csoportban jó."
Pontosan erről van szó. Ha jó a master (és a cég vezetősége is hagyja dolgozni), akkor a csapat egy része lehet akár gyengébb szakember is, a master megszervezheti, hogy az erősek "húzzák magukkal" (észrevétlenül lökdössék) előre a gyengébbeket.
"Mi a bánatért fizetne bárki "vastagon" egy korbácsos embert,"
Kisfőnök (csoportvezető) mindenütt van, a pozíciót nem kell kitalálni. Csakhogy rabszolgatartó cégeknél a vezetőség azokat választja ki kisfőnöknek, akik a korbácsolásban jók és nem azokat, akik a munkaszervezésben.
"aki lófaszt nem termel, csak elidegeníti a valódi dolgozókat ? "
A dolgozók igen nagy része nem mer visszapofázni, mert azt hiszi (miközben csattog a hátán a korbács), hogy ha kilépne, akkor soha nem találna még egy ilyen jó állást.
Fennállhat és fent is áll sok helyen egyszerre mindkető Sőt bónusznak a tőkehiány is.
---
Főleg a gyatra termelékenység miatt van a gond. Mert a nem hatékony, sőt gyakran nagyon vacak működési folyamatok miatt kevés pénzt termel ki az alkalmazott errefelé.
Az egy főra eső átlagos hozzáadott értékből látszik, hogy mennyire hatékony az adott vállalkozás.
Átlagosan... - Svájc ~40 millóFt/fő - Ausztria ~30 millióFt/fő
- Németország ~23 millioFt/fő - EU ~20 millióFt/fő - Csehország ~12 millióFt/fő - Magyarország ~9 millióFt/fő
Avagy nettó 1 milla bérhez/jövedelemhez kell ~2 milla hozzáadott érték a vállalkozás szintjén, mindenestől. Ami évente 24 millió... kontra 9 milliós ÁTLAG!!!
Pont láttam ilyesmi helyeket, többfélét is. Idei év már erős kezdés volt a levelezések miatt, aztán meglátjuk a többit. Villanyos szinten is mókás volt, mikor karbantartás ideje alatt ment el az egyik betáp és valami szopó akadt a mágneskapcsolókkal... Ez ilyen.
Ilyen magasra értékelt tudással simán bele kell férjen egy könyvelő havi költsége is. Oké, vállalkozóként nincs "havi fix", hanem csak annyi, amennyi melót begyűjtöttél, megcsináltál, elfogadtak és ki is fizettek.
Kínlódjon a vállalkozással, számlázással az, akinek hat anyja van. Elcseszel bármit, a NAV rögtön kasszíroz. Pont ez a szakma, ahol az alvállalkozókat divat NEM kifizetni.
Egy speciális gyengeáramú, egyre jobban kihaló utánpótlású területen dolgozom, némi informatikával keverve. Itt ez a fizetés teljesen normális. Ha egy szaki valahol utcára kerül(ne), tíz másik munkáltató csapna le rá azonnal.
Szóval a sóher generálkivitelezővel nyugodtan lehet az ember nagypofájú. Akik nem akarják észrevenni, hogy a "száz másik ember pályázik a helyedre" megszűnt. Ahogy fogyunk, villanyásznál is reális lesz ez a fizu - vagy lehúzzák a rolót.
Például egy 7/24-es banki online felülettel ha valami gond van, akkor bizony az is lehet, hogy épp hibakeresés közben koccintja az ember az újévet, pedig nagyon nem így tervezte a dolgot. De hogy offtopicabb példát mondjak, valami villanyos meghibásodás történik egy három műszakos üzemben, akkor is rögtön ott kell lenni és javítani, mert az üzem nem állhat x óránál többet.
Miért nem vállalkozóként csinálod? Legyél alválllakozója bárkinek és kifizetik, de számon is kérik rajtad. Win-win.
A kényelmes és gazdag alkalmazotti lét nem létezik itthon. 1 millió nettó még egyelőre túlzás alkalmazott szakmunkásként. Vállalkozóként már messze nem az.
A Bp-től 25 km-re fekvő kisvárosomból vonattal+gyalog hamarabb benn vagyok a XIII. kerületben levő munkahelyemen, mint más kollegáim Bp déli részeiről szintén tömegközlekedéssel.
Szia, egyben üdv a topiknak, kilépek kicsit a read only üzemmódból.
munkaerőhiány van!
minden kategóriában. szalagmunkásból is, mezei napszámosból is, meg speciális tudássokkal rendelkezőkből is.
Kérdem, HOL???
Mert épp villanyszerelő vagyok, 10+ év gyakorlattal. Zsebemben az ÉV, VV, EBF, RB felülvizsgáló, alállomás-kezelő I.-II., FAM I.-II., emelőgép-kezelő bizonyítványokkal.
Sírnak mindenhol, hogy x-y szakmunkást keresnek, többek között villanyászt. Sokszor egy közeli másik építkezés építésvezetője jött át.
Mondtam, oké, akár holnap magánál folytatom, de akkor a fizu havi nettó egy milla bejelentve, minden járulék rendesen fizetve, minden túlóra korrektül kifizetve, minden szabi rendesen kiadva, mondvacsinált levonások nélkül.
Mindig a harsány röhögés után a szokásos válaszok:
-ekkora fizetés kitermelhetetlen,
-a főnök se keres ennyit,
-ha fölvesszük ennyivel, bérfeszültséget okoz,
-ennyi a szokásos az ágazatban.
A kérdés, mit tud ajánlani? Bruttó 400 ezer, de ha számlaképes lennék, egy kicsit többet. Ilyenkor szoktam a T. Generálkivitelezőt elhajtani a büdös p.ba , amikoris egy ÉV jkv. miatt csúszik az átadás, a kötbér napi egy milla. Hol kitermelhetetlen, hol van munkaerőhiány?
Szerintem mindkettő, de nem vagyok az információk birtokában.
A közvetlen környezetemben, családomban lévő cégek folyamatosan bővültek, és az elmúlt 10-15 évben nem a munkát hanem az embert hajtják mert lenne több megrendelés ha győznék.
Legyen az autószerelő, gumis, szobafestő, villanyszerelő, IT-s vállakozó.
Egyedül a mezőgazdaságban látom azt hogy nem éri meg alkalmazottilag bővülni, annyira olcsón termel a nagyüzem hogy nem tudsz vele kicsiben lépést tartani.
Én nem tudom melyik majom az aki 31-én egyáltalán bemegy dolgozóba :-D Igaz én meg azt sem tudtam mit kell megreszelni dec 20 környékén és akkor még tőlem kérdezte az illetékes, hogy melyik marha tervezte ezt pont karácsony elé, mikor amúgy is szopó az egész :-D Van ez így.
Voltam olyan gyárban ahol külön ukrán(?) HR működik annyi a munkavállaló. Ugye aki ma legalább 1 napot közmunkázik az foglalkoztatottnak számít, illetve az állam is hízik folyamatosan mesterségesen kreált alibi foglalkoztatással.
Nem igazán lehet csak a kivándorlással magyarázni a dolgot. Több évtized alatt évről évre egyre nő a foglalkoztatás, egyre nagyobb igény van szakképzett munkaerőre, nőnek a cégek. Jobban él a nép, többet költ, bővül a szolgáltatóipar, stb.
Magyon kíváncsi lennék Elek IRL életére miért gondolja ezeket. Pár év alatt gyökeresen megváltozott minden a foglalkoztatásban. 10-15 évvel ezelőtt még mindenki a munkanélküliségtől rettegett most meg ha nem is itt a Kánaán, de aki dolgozni akar az tud találni munkát, ha nem is a legjobbat.
Villszer suliban kérdeztük egy akkor már elég jól menő vállalkozó osztálytársat hogy felvennéd-e az osztály nem a legtehetségesebb bohócát alkalmazottnak.
A bohóc srác nagyon rendes volt emberileg de mondjuk meg őszintén nem a legjobb szaki lesz belőle.
Akkor azt mondta hogy a cég megy de nem annyira hogy meg egy bohócot is eltartson. 1-2 év múlva a bohóc is ott dolgozott mert simán lelépett 2-3 embere és kellett a munkaerő még ilyen is. Ezt legalább ismerik, tudják a képességeit, odafigyelnek a munkájára. Az utcáról még ennél rosszabbak akartak jönni.
Nehezen mérhető kaland ez. Rajtam nagyon kevésszer kérik számon a munkaidőben elvégzett feladataim, cserében teljesen normális, hogy dec. 31-én délután még egy kritikus felület elérést próbáljuk kisimítani. Ez is egy aspektus, ez sem való mindenkinek.
Látom felcsaptad a google-t és gyorsan rákerestél az agilis módszertanokra, nyilván a legnépszerűbbet dobta ki, a scrum-ot és a kanbant. Megpróbálsz okos lenni 10 perc googlizás után.
Életedben nem láttál még ilyet közelről, azt sem tudod miről beszélsz, csak okoskodsz.
Nálunk, és annál a 10-20 cégnél akire van rálátásom a scrum master pont azt csinálja ami a dolga, és simán szembemegy a vezetőséggel is ha az ügy az kívánja. A vezetőségnek nincs is közvetlen ráhatása a csapatra, azért van a PO, BA, SM és a többiek, azokon a csatornákon folynak az információk.
Persze a következő sprint témájába már beleugathat, de a részletekbe és plána sprint közben...
Nem spicli, rabszolgahajcsár senki, olyan developerek is benn maradnak a szűrőn akit 20 éve vasvillával basztam volna ki az ablakon, ennyire kell a melós.
Engedd el, fogalmad sincs miről beszélsz, csak lejáratod magad.
Majd megmakacsolja az egész csapat magát, és vége a fejlesztésnek. Rosszabb forgatókönyv hogy ha nincs normális nyilvántartás azt is viszik magukkal és azt is ami a fejekben van.
Ugye emlékezel az AUDI munkabeszüntetésre?
Egy ideig hepciáskodott a cég majd térdre kényszerült.
Egy meg nem nevezett cég felépített egy bazi nagy irodaépületet az Üllői-Könyves sarkán, éppen befejezték, kezdték belakni, jött a járvány. Lehet tippelni, hogy azóta milyen a kihasználtság. Pedig ez egy kizsákmányoló cég.
És ez a építőiparban, a gyárakban vagy a vendéglátásban van így ?
Home office-ból betonoz vagy szolgálja ki a vendégeket a derék holland melós, mi ?
Annyira tipikusan magyar hozzáállás, hogy bezzeg nyugaton minden jobb. Tisztán látszik, hogy hegyeshalomnál messzebb még nem jártál egy hétnél tovább. Nem tudom mi lenne veled a fejlett nyugaton, ha meglátnád, hogy mennyibe kerül a megélhetés. De nyilván te tudod jobban, mert csak.
- folyamatosan olajozni a csapat belső működését, elgördíteni az akadályokat, elsimítani a konfliktusokat
- olyan "tyúkanyó", aki megvédi az egész csapatot azoktól a külső behatásoktól, amelyek zavarnák a munkát
a Scrum Master feladata Magyarországon:
- korbács segítségével hetente duplázni a fejlesztő csapat teljesítményét BÁRMI ÁRON
- folyamatos jelentéseket, tippeket írni a cég vezetőségének, hogy a csapatból kit kellene látványosan megszívatni vagy kirúgni ahhoz, hogy még gyorsabban dolgozzanak
Minden komoly cégnek van társadalmi felelősségvállalás programja amiben benne van mondjuk a csökkent képességű munkavállalók foglalkoztatása is. Szerintem az állam támogatja ezt a foglalkoztatási formát. Nyilvánvaló villanyt szerelni helyszínen nem lehet tolókocsiból, de rengeteg mindent meg lehet csinálni mondjuk ügyfélszolgálat munkakőrben. Nem1 banki ügyintézővel beszéltem aki otthon volt és onnan teljesített szolgálatot.
A velünk kapcsolatban lévő nagyobb cégek vezetői is azt mondták hogy ez már marad így, nekik sokkal jobb. Ott is vissza lett adva a bérlemények egy része, nem is lenne hova visszamenni.
Szerintem nem jó az irány, én jobban szeretem ha elkülönül a munkahely és az otthon, de van aki 2 éve élvezi ezt.
"a távmunkát végzők jelentős részének nem jön be, mert szétesnek a napok, nem jó 0-24 ben otthon."
Úgy tudom, hogy pl Hollandiában sok esetben választhatod azt is, hogy "bejársz a cégez": a cég fenntart / bérel X százaléknyi alkalmazott számára komplett berendezett irodákat, ami sokszor nem is ott van valójában, ahol maga a cég központja, csak pl ki van bérelve egy íróasztalokkal telerakott terem egy bazinagy iroda-komplexumban.
Az is lehet, hogy aki mindenáron "be akar járni" valahova, annak levonják a fizetéséből ezt a luxust :)
Magyarországon viszont nem alkalmaznak (elutasítanak), ha kizárólag otthonról vagy hajlandó olyan munkát végezni, amit nyugodtan lehetne otthonról is végezni. Számos ilyen tapasztalatról tudnék beszámolni.
Már a megszólítás is "sértő" azaz aki ragszolgaként tekint a munkavállalóira az sokáig nem húzza a piacon.
Nálunk is voltak ilyen nagyon alsó szintű vezetők, de azokhoz kiment a HR egyszer elkérték a telefont, laptopot, kártyát és helló. Azok meg pislogtak mint hal a szatyorban. Ma ha egy cég kicsit intellektuálisabb dolgot művell a piacon az igen is odafigyel a dolgozóira mert könnyen tönkre lehet menni az elvándorló dolgozók miatt.
"És sokkal egyszerűbb korbácsos embereket találni egy irodába, mint olyan céges vezetőket, akik értenek annyira a szakterülethez, hogy az otthon végzett munka eredményét látva pl képes megsaccolni a vele eltöltött munkaórát."
Ebből is látszik hogy sohasem dolgoztál IT területen.
Pont erre vannak elég kiforrott módszertanok, rendszerek, így nem egy emberen, sőt nem is a vezetőn múlik hogy mérhető legyen mennyi idő kell egy munkafolyamathoz. Vicces, de a "legalacsonyabb" szinten (nem rossz értelemben véve), a csapat dönti el mennyi idő kell a feladathoz, és a saját vállalásukhoz kell csak tartani magukat.
Nem kell korbács, pallér és egyebek.
Lassan elengedhetnéd ezt a témát, sőt ezt a "mindenszar" hozzáállást is kár itt erőltetni. Az emberek nagy része boldogul, jól érzi magát, és értetlenül nézi a magadfajta meg nem értett hős életművészeket.
Nagyban hasonlít az általad összeírt sok-sok okosság egy régi jó barátomra.
Jó képességű, autodidakta módon sok-sokmindent megtanult. Kiváló pilóta, mérnök, designer, mindent könnyen megtanul.
Elment a BME-re repülőmérnöknek, de otthagyta mert szerinte hülyeségeket tanítanak. Belekezdett ezer és ezer dologba, de mindenki és minden hülye volt. Elment új-zélandra mert itthon minden szar, a viktor is hülye. Aztán ott is kiderült hogy hülye mindenki, így hazajött, és itthon álmodozik még mindig, sehol sem marad meg. 40 elmúlt. Közben körülötte mindenki vígan él, kisebb tudással és akaraterővel, család, gyerekek, boldog élet. Ő meg azon sopánkodik hogy rajta kívül mindenki milyen hülye.
Nem éppen átmeneti állapotnak néz ki, de visszatérhetünk rá pár év múlva. Hosszabb távon módosítottak szerződéseket, meg érdekes lesz, sokan vidékre is költöztek, irodabérletek visszamondva, ésatöbbi. Majd kiderül.
Rossz tapasztalataid vannak, vagy nagyon a ranglétra alján vagy, esetleg nagyon könnyen pótolható vagy.
Amiről te regélsz az a 3 mozdulatos betanított munkás élete. Sajnos van ilyen is.
Mi inkább olyan emberek vagyunk önálló döntéseket hozhatunk - el is várják tőlünk - nincs akkora alá/felé rendeltség a cégen belük mint máshol. Nem nagy cucc ez az otthondolgozás, ne úgy nézz rá hogy ez valami kegy. Persze nekünk is megvan a munkaköri leírásunkban mint mindenkiében az hogy mi a feladatunk és a végén még az is amit a főnököd mond.
Ma a valamirevaló munkavállaló élete a cégén belül stabilnak mondható. Azert stabil mert az utcáról ma már csak lókötőket lehet felvenni. Ezért ragaszkodik minden cég a bevált dolgozóihoz ha a piaca engedi. Ékes példa erre a balatoni vendéglátósok. Aki COVID elején kirugdosta a dolgozóit, az induláskor nem tudott senkit felvenni mert elhelyezkedtek máshol. Így nem volt embert 400K (!) nettóért arra, hogy lángost süssön.
Ez önfegyelem, vezetés és hozzáállás kérdése. Van, aki home office alatt azt érti, hogy kigyomlál meg kivasal munkaidőben. Nekik ez nem való. Másik oldalról, van kolléga aki az irodában is elnézeget mindenféle videókat, miközben a feladatok állnak. Szóval ez helyfüggetlen, csak akik agyatlanul, korbáccsal vezetik az embereiket, azok hiszik, hogy jobban dolgozik, akit látnak.
Éppen családi nagy buli szervezése van. Én többet vagyok anyósnál, mint más odahaza és a melóhelyén, ezek az arcok most sok év ismeretlenség után megjelentek és próbálják nekem megmagyarázni, hogy anyós miképpen működik és az hogy lesz jó. Sikerprojekt, fél órája kezdődött, nem lenne túl bonyolult, szóval következő két hétben asszony idegbeteg lesz én meg nem is tudom. De majd mondom a részleteket, nem lenne bonyolult felfogni, csak hát a világ másik végéről nyilván más és ránézésre valóban egyszerűbb megoldása lenne, csak egy minimál apró dolgok csúnyán tud elcsúszni.
"Miért is fogyasztottunk el több mint 8 asztalost!? Azokból is kettő pont ilyen volt. Nehezen állod meg, hogy ne vágd pofán."
Régen az építkezéseken volt olyan munkakör, hogy "pallér". Ő pofán vágta az asztalost helyetted, ezért (is) kapta a fizetését. Mire délután kiértél megnézni az épülő házadat, csak azt vetted észre, hogy az asztelos lecserélődött :)
Ha a cég nem képes megállapítani, hogy a dolgozó elvégezte-e azt a munkamennyiséget, ami után megéri a cégnek odasdni a fizetését, az súlyos IQ / szaktudásbeli hiányosságra utal a cég részéről. És sokkal egyszerűbb korbácsos embereket találni egy irodába, mint olyan céges vezetőket, akik értenek annyira a szakterülethez, hogy az otthon végzett munka eredményét látva pl képes megsaccolni a vele eltöltött munkaórát.
Nyilvánvaló összeszerelő üzem nem tud otthon működni. De telefonos ügyfélszolgálat 100%-ban is akár.
Senki nem mondta hogy 8 óra munka után otthon kell lenned. :) Megvallom nekem sem annyira pálya mert extrovertált ember vagyok és szeretem tépni a számat a kollégákkal. De a lehetséges emberek 2 csoportra vannak osztva nálunk hogy ne fertőzzék egymást. Fele bent, fele kint. Majd váltanak 1-2 hetente.
"Ha megérzi az izét a cégvezetés hogy fele annyi irodával is ugyanúgy megy a bolt akkor minek fizessen bérleti díjat, fűtést, világítást, bejárást, stb stb .."
A magyarországi cégek többsége kizsákmányoló. Ez ebben az esetben azt jelenti, hogy az alkalmazott munkaidejének 101 százalékos kihasználtsága a cél, ha végez az aktuális feladatával, a "korbácsos ember"abban a pillanatban ad neki egy újabb feladatot. Ha otthonról dolgozik, akkor a cégvezetés ezt a második feladatot nem tudja vele megcsináltatni, ezért a cégnek több alkalmazottra lenne szüksége. Márpedig kétszer annyi alkalmazott SOKKAL többe kerül a cégnek, mint feleannyi alkalmazott, plusz irodaház, közlekedési hozzájárulás és céges bölcsőde fenntartása. Plusz a minél szemetebb "korbácsos" emberek megtalálása és megfizetése jó vastagon.
Így épül fel a legtöbb nagy magyarországi cég, ezért kell nálunk naponta bejárni még az olyan munkakötökben is, amit Nyugaton már tíz éve szinte kizárólag otthonról csinálnak.
2012-17 között távmunkában dolgoztam, havi egyszer kellett bemenni a céghez. Az eleje nagy vidámság volt, otthonról melózni, nincs főnök stb. 1,5 év után meguntuk, béreltünk egy irodát, hogy legyen hova bejárni (a cég németországban volt). A home office simán megunható.
Hozzáállás kérdése. Én néha nem szeretem, mert sokan lazáznak, nem tartják be a melóidőt, ott lóg a család, üvöltenek a kölkök, semmit nem lehet értelmesen megbeszélni, nincs környezet. A meló hiába készül el így-úgy, kimegy boltba, mos, főz mellette és minden más csinált én meg várhatok valakire és szopunk.
Tök tudja, ismerős cégeimnél nem így vannak, havi 1-2 napokat be kell menni, ügyelet van, csókolom. Fele irodát visszaadják, csökken a rezsi, meló ugyanúgy megy, kevesebb kávé is fogy. Max. ott van fejvakarás, akinek autót meg benyakártyát adtak juttatásnak, mert mikor a hülye júzer rinyál, hogy nem hajlandó az otthoni netet azért fizetni, hogy a cégnek dolgozzon és szálljanak be a költségbe. Akkor utóbbinak megmondják, hogy ha szükségét érzi, akkor továbbra is bejárhat dolgozni :-)
Excégeimnél is sorban ez van, 230 emberből átlag 5 van az irodában. Másik helyen 1200ból alig 20an, vagy ahogy kiadja váltásban és sorban ezt látom mindenhol. Én mondjuk bejárok, mert csak, meg tudom indokolni, hogy miért, de az legyen az én bajom. Legjobb talán az a havercsaj volt, aki Kalugából Kecskemétre költözött, elvégre ha laptop, telefon és net van, akkor minden is van. Én néha ugyanígy pislogok, mert mi van ha megszűnik a munka vagy a lehetőség és más cég nem támogatja, de általában csak kiröhögnek, mert miért ne lenne más, ahol majd támogatják? Nyilván azt látod, hogy a szalag mellett ott kell lenned, kocsmában a csaposnak sem jó a távmunka mikor kikéred a kannásborod, de van ennél fentebbi világ is. Néha itt-ott bekérdezek, hogy miképpen tud működni, oszt max, olyan választ kapok, hogy "8ezer kilométeres körzetben üzemeltetünk logisztikai megoldásokat, nem tök mindegy, hogy odahaza vagyok a teraszon vagy az irodában?" És ennyi. Lassan a begyepesedett agyú KGST főnökök is felfogják. Főleg a pénz miatt és mivel eddig is rinyáltál, hogy mindenki mindig mindenen szarrág és spórol, akkor ha más nem, ez vastagon beleillik a világképedbe.
Ha megérzi az izét a cégvezetés hogy fele annyi irodával is ugyanúgy megy a bolt akkor minek fizessen bérleti díjat, fűtést, világítást, bejárást, stb stb ..
Mi reggel beszélünk teamsen oszt megy mindenki arra amerre a dolga van. Ha kell anyag akkor meglátogatjuk a raktárat, ha melo miatt több ember kell a helyszínen találkozunk.
"az elmúlt 2 évben az is támogatni kezdte a távmunkát, aki aztán semmit semerre?"
2 évvel ezelőtt (a pl hollandiai 30 százalékkal szemben) a távmunkában is végezhető munkaköröknek kb 0,1 százalékát lehetett ténylegesen távmunkában végezni Magyarországon (a kizsákmányoló bérezésre ráállt munkaadók világszerte ragaszkodnak ahhoz, hogy a munkások mindig a "korbácsos emberek" szeme előtt dolgozzanak).
Ez a 0,1 százalék a covid hatására felemelkedett nálunk kb 5 százalékra (a többiek vagy továbbra is bejárnak, vagy kénszerszabadságon vanak), a járvány után a távmunka aránya újra vissza fog zuhanni bőven 1 százalék alá.
Tehát ez a "járvány hatására sok cég támogatni kezdte a távmunkát" média-szöveg kb olyan, mint amikor valami, ami eddig a béka segge alatt 10 méterre volt, az mostnaól már csak 8 méterrel van a béka segge alatt :)
Hanyagolnám most az állításaid tételes cáfolatát, mert már sokszor megtettem, de ez érdekes:
> nem csúcs szaktudást igénylő informatikusi munkával
Bocs, középszer novell netware rendszergazdák nem kellenek, semmire nem mennénk velük (ahogy az ipar nagyrésze sem). A nyom
> nem követel olyan tudást, amire vidéken, otthon gyakorlatilag lehetetlen szert tenni
Van ilyen tudás, valóban. Aspice módszertan, AUTOSAR szabvány, ilyesmik, ezeket nehéz otthon megtanulni, de ez nem elvárás, ezeket mindenkinek megtanítjuk. De a szakma 99%-a internetről tanulható, ha valaki akarja.
"az ország területének 60-70 százalléán élő embereket kizárod"
Pont most mondod, mikor az elmúlt 2 évben az is támogatni kezdte a távmunkát, aki aztán semmit semerre? Én valamennyire ódzkodom tőle, haveri kör meg nyomja 12ezer kilométeres körzetben.
Többi ugyanaz a mantra, amit eddig magyaráztál, max. a világpiac nem ezt igazolja, csak a ugye a saját kis valóságmilyenségedből ezt elképzelni sem bírod.
Mondjuk nem értem minek rágni rajt a gittet 100ezredik alkalommal is, mikor sem Téged sem a mondvacsinált pék haverod nem érinti az egész.
"már van 2x írtam neki, hogy küldjön a pékinas CV-t, de gondolhatod mennyi jött"
Már említettem:
Kizárólag nagyvárosban végezhető, nem csúcs szaktudást igénylő informatikusi munkával az ország területének 60-70 százalléán élő embereket kizárod a jelentkezők közül, a maradék 30 százalékon élők (tehát a nagyvárosi munkahelyek közelében lakók) pedig nélküled is folyamatosan dúskálnak a jobbál jobb állásajánlatokban.
De ha
- olyan a munka amit (kizárólag vagy legalábbis 90 százalékban) távmunkában is lehet végezni (vidélkről)
- nem követel olyan tudást, amire vidéken, otthon gyakorlatilag lehetetlen szert tenni
- hirdetési portálokon van meghirdetve (és NEM csak a facebook-on, ahol köztudottan 70-es IQ az átlag)
- oda van írva egyértelműen, hogy nem kértek végzettséget
- nem kértek olyan tudást, ami valójában nem szükséges a pozíció betöltéséhez (pl valójában elég, ha angol nyelvű írott szöveget megérti, de te a hirdtésben társalgási szint ógörög nyelvtudást követelsz)
- mincs oda írva, hogy "versenyképes fizetés", vagy "bérezés megegezés szerint", mert ez bizonyos IQ felett azt jeleni, hogy "menekülj, mert át akarnak verni"
- nincs oda írva, hogy "fiatalos csapat", mert mindenki tudja, hogy ez miket jelent: röhejes bérszint + 35 év felettiekkel nem foglalkozunk
- oda van írva, hogy 70 éves életkor alatt bárkit szeretettel vártok (45-55 éves kor felett rohadt sokan már nem is reménykednek, ezért nem is próbálkoznak.
Remélem nem felejtettem ki semmi lényegeset.
Na ilyen álláshirdetésre szerintem százas (ezres?) nagyságrendben fognak jelentkezni a különböző területeken akár soksok éves informatikai tapasztalattal rendelkező pékinasok.
És az is ki fog derülni, hogy ordas nagy hazugság az, hogy Magyarországon kevés az informatikus, valójában jelen pillanatban is több tízezren kénytelenek mással foglalkozni, a saját maguk ellensége munkaadók és/vagy a nekik kárt okozó HR-esek fent említett baromságai miatt.
Hogy legen egy kis ontopic is: villanyszerelő alkalmazott keresésénél, bérezésénél, villanyszerelő vállalkozó várható árszintjénél is a lakóhely a legfontosabb tényező: az illető az ország területének európai szintű 30-40 százalékán lakik, vagy az ország ukrajnai szinten lévő 60-70 százalékán?
"Nagyon-nagyon sötét és boldogtalan hely lehet az, amiben te élsz. "
Pontosan ezt a képet mutatja évek óta. Semmi sem jó, mindenki hülye, nem lehet tanulni, boldogulni, rendes pénzt keresni, szar az élet. És minderről a korrupt állam, munkáltatók, és mindenki más tehet, csak nem ő.
Mindeközben aki akar az boldogul, és a saját boldosága útjába saját magán kívül nem igazán áll semmi.
Szerintem rég volt ilyen könnyű világ munkavállalóként, feltéve hogy akar dolgozni, képes fejlődni, és nem alkesz-igénytelen-oktondni balfasz. Bár még az utóbbiaknak is van munkája, akkora a munkaerőhiány.
"Amikor építkeztem, az összes tervező, ellenőr, szaki mondta az ötleteket."
MINDEN szaki és tervező MINDIG mondja az ötleteket
1- mindegyiküknek van olyan javaslata, amit ha nem említ meg neked, akkor csökkenni fog a nyeresége: fogyni fognak az ügyfelei, mert nem említ/kérdez meg bizonyos "kötelező" dolgokat
2- nagy részüknek lesz olyan ötlete, amit azért mond neked, hogy ettől neki még több munkája (=bevétele) legyen
3- egy kis részüknek van olyan javaslata is, amitől neki nem lesz több pénze, csak neked lesz jobb a házad
4- és kb 1 százalékuknak lehet olyan javaslata is, amitől neki kevesebb (esetleg nulla) lesz a bevétele, de kötelességének érzi felhívni a figyelmedet rá.
Tehát az, hogy a terveződnek/szakidnak javaslatai vannak, az még nem bizonyítja azt, hogy akkor is szólna neked, ha neki ettől kevesebb pénze lenne (esetleg nulla, mert olyat ő nem is tud tervezni/csinálni, ami neked a legjobb lenne).
Tehát
- vagy reménykedsz abban, hogy a te terveződ/szakid véletlenül a fent említett 1 százalékba tartozik,
- vagy odahívsz valakit aki anyagilag nem érdekelt abban, hogy a munkát mindenképpen ő csinálja. Vállalati szinten ezeket a belepofázókat hívják pékinasnak pl. rendszerelemzőnek, okosabb cégek nem csak utólag hívják oda a kész tervek átnézésére, hanem már a tervezési fázis ELŐTT egy ilyen okoskodó pékinassal együtt vizsgálják meg, hogy tulajdonképen mire is lenne nekik szükségük.
Mert
- egy házépítés megrendelője minél okosabbnak hiszi magát, többnyire annál hülyébb ahhoz, hogy valójában mire is lenne neki szüksége
- és ha a tervezőket/mestereket kérdezi meg, hogy milyen legyen a háza, az az esetek egy részében olyan, mintha kecskéktől kérdezgetné, hogy hol tárolja a káposztáját :)
Elek csak vizsgázni akar, mert falazástól a kvantumfizikáig mindent (is) jobban tud, mint bárki. Erről az önfényezésről szól a teljes fórumos tevékenysége.
Aztán amikor lehetősége lenne, akkor meg csak lapít, nem csinál semmit. (már van 2x írtam neki, hogy küldjön a pékinas CV-t, de gondolhatod mennyi jött)
Szerintem csak simán nem bírják elviselni sehol, mert okoskodik meg osztja az észt megállás nélkül.
Mondom én, hogy egy nagyravágyó elbaszott gyári munkás vagy, aki mindenki mást is hibáztat, mert nem szeretne tanulni csak nyomja a kannásbort ész nélkül és azt sem érti, hogy mit nem ért.
Létező megoldás a forgó tömeges energiatároló - jellemzően a dízelgenerátor beindításáig terjedő időnek az áthidalására. otthonra nem akarsz ilyet :-) mert egyrészt rettenet nagy, másrészt a rendszeres kötelező karbantartása (csapágycsere+vákumozás) nem olcsó.
"kisfiam, minél többet tudsz, annál többet érsz, a tehetséget a tudást az élet mindig jutalmazza".
Az Élet viszont úgy gondolta, hogy:
"ha sok papírod van, akkor jól fizető állásod lesz akkor is ha hülye vagy, ha viszont kevés papírod van akkor csak szarul fizető állásod lehet, akármilyen okos is vagy".
"Ha nincs papírja a szakirányú végzettségről de foglalkozásban baleset éri vagy kárt okoz,"
Foglalkozás körében okozott baleset okozás szempontjából
szerintem ne erőltessük egy kalap alá az exkavátor vezetőket és az irodai billentyűzet nyomogatókat. Az egyik csoport esetén én is ragaszkodnék a hivatalos vizsga-papírokhoz ;)
Valami házilagos egyedi megoldás? Hogy oldották meg a vákuumot? Mechanikus vagy mágneses a csapágyazás?
Vannak olyan lendkerekes energiatárolók, amiket járművekbe gyártanak (pl buszokba: rövid áthidalási idő, viszont relatíve olcsó), elvileg ilyeneket lehet járművön kívül is használni ott, ahol elég max 0,5-5 percnyi energia tárolása (pl amíg beindul a generátor).
És persze vannak az akkut helyettesítő kisebb-nagyobb kereskedelmi termékek, sajnos elég durva árakon.
Ugye én akinek csak egy állami papirja van az szerezhet még 1-et relációban voltam oskolás pár éve. Ott nem vették figyelembe hogy az alap szakmám amit i.e. szereztem nem OKJ. Mert ugye akkor még olyan dolog nem volt. Akkor eltekintettek az ipari alpinistától ami OKJ, de állami finanszírozású volt. Így lettem villanyszerelő (is) ami több ember nagy hallgatása és nem emlékezése előzte meg. :)
Egy falusi kulturotthon konyhájába kell felszereljek 6 darab világitó testet a konyha mérete 6x6 méter és egy fűstérzékelöt. Mivel lessz elszivó nem hiszem ,hogy olyan nagy göz lesz de azért a lámpák párától védettek legyenek és LED világitásuak.
"... a papír fontosabb, mint a szakmai tudás, ami néha igen visszás helyzeteket hoz magával."
Pont fordítva lenne visszás. Ha nincs papírja a szakirányú végzettségről de foglalkozásban baleset éri vagy kárt okoz, a bíróság előtt nem mondhatom azt hogy pedig olyan ügyes volt eddig....
Ha volt munkaerő felvétel a papír után szakmailag is meg kellett felelni. Ha a felsőbb szinteken átment, nálam is volt még szűrő. Gondolhatod hogy (magamból kiindulva) nem tettem magasra a mércét. Trendi szakik nem tudtak olyan dolgokra válaszolni mint hogyan működik a motorvédő, mire való az áramváltó.
Én is voltam álláskereső, engem is vizsgáztattak.... ha már a "papír" rendben volt.
És minek a legmagasabb? Az csak felesleges aktatologatással és felelősséggel jár. Meg persze milyen papír? Haversrác most keres maga mellé juniort, olyan szép kerek számokkal, hogy jajj. Csak nekem nem teljesen áll rá az agyam arra a témakörre és tényleg inkább a fiatalságé lehet a terep. Utána ha értesz hozzá, akkor meg gyűjtheted a papírokat, nem azon múlik. Meg milyen papír, megint kezdjük előről, hogy vannak itt a csoportban párak, akik letettek valamit az asztalra, csak meg is unták a sok hülyét. Playstationnak a 3D motorját fejleszteni már magas szint, vagy inkább menjünk vezérigazgató felé? Vannak itt akkora zenészek és kóderek a piacon bármiféle papír nélkül, hogy csak na. Fotósok most kicsit megmenekültek a vizsgarendszertől, a világ egyik leghíresebb karburátor gyógyítója meg szopolik miatta, ez ilyen.
Ez olyan tipikus gyári munkás hozzááállás, aki azt sem tudja háyn szabadnapja van, milyen feltételekkel dolgozik, csak a cigiszünet tartja életben az elméjét és azt hiszi, hogy baromi okos, oszt folyamatosan ekézi a mérnököket meg az irodistákat, mert sok pénzért azok nem csinálnak semmit és nyilván nem érthetnek semmihez. Kezd kialakulni a párhuzam. Régebben én is mondtam Neki pár példát az életből, hogy azért azok sem ennyire hülyék, mint hiszi, de nyilván nem érdekli, de látom megint kikötöttünk a korrupciónál meg a milliós tandíjnál, ami.... Ami melyik országban nincs? Sosem fogjuk megtudni, túl konkrét :-D Szerintem ezt kiccsávó korában is többször elverték, mert nem értette miért nem illik más homokvárát szétrugdalni. Azóta sem sokat javult a helyzet.
Amit tudok az az, hogy államvizsgázott. Szakmai....nyelvvizsga kétszer nem sikerült.
Azóta szarok rá. Akkor noszogattam, amikor anélkül is kiadták. Akkor volt ez a válasz.
Hogy magas ez a beosztás, vagy alacsony? Nem tudom, nem ismerem az ő világukat. Az életvitelét és kocsiját , utazgatásait látom. Az komoly jövedelmet feltételez. A lányom szerint 1,7 milliót keres az öccse havonta.
Én egyszer puhatolóztam, akkor azt válaszolta, hogy hidd el nincs időm elkölteni. Ezzel sokra nem mentem. Ő doga, nem kérdezem többet.
Tisztán látszik, hogy te valami nagyon-nagyon szűk szemüvegen keresztül nézed a világot, vagy életedben nem láttál még közelről ilyet.
Amikor építkeztem, az összes tervező, ellenőr, szaki mondta az ötleteket. A villamos tervezőm konkrétan mindenhova tartalék köröket, csöveket, kutyafaszát tervezett. Aztán pedig csak egy mérnök volt, aki ugye nem ért semmihez.
De kit érdekel a Te módszered ha nem úgy megy a világ? Tételsor meg azért, mert hiába tudsz bármit, az úgy van megoldva,hogy ha nem ülted végig akkor nem tudsz válaszolni.
A Multipla egyébként nem csúnya, furcsán szép, nekem.
De ami érdekesebb:
Ami sikerült is nekik, mi több, ennyi év távlatából is mindenki tudja, hogy mi az a Fiat Multipla, és ez bizony Robert Giolitonak köszönhető. Ő az az olasz dizájner, aki alapvetően egy informatikai állásra jelentkezett a Fiathoz, mégis rábízták a jövőbeli prototípusok tervezését.
IT-s területen mozgok ... nagyon sok éve. Nem kifejezetten IT-s (mert akkor még nem igazán volt) üzemmérnöki diplomával. Egyetemi szintű kiegészítő műszaki infót elkezdtem, de gyakorlatilag semmi újat nem adott volna a képzés, úgyhogy gyorsan hagytam a fenébe - pont azért, mert akkor (a közszférától eltekintve) már bőven nem a diploma, hanem a szakmai tapasztalat számított velem kapcsolatban. És nem érzem hiányát.
Tudjuk, az ontopic területeken (villanyszerelés) a papír is fontos (sőt sok esetben (saját nem túl pozitív tapasztalat...) a papír fontosabb, mint a szakmai tudás, ami néha igen visszás helyzeteket hoz magával.)
"Csak a fázist kell megszakítani vagy a nullát is,"
Mivel valószínűleg villásduóról fogod működtetni, amit akár fordítva is be lehet dugni, ezért nem tudni, hogy mikor hol lesz a nulla és a fázis.
Szerintem:
- kösd össze egymással a 6-7 pontokat
- 1 és 5 pontok: bemenet (ide jön villásdugó fázis és nulla vezetéke)
- 2 és 6 pontok: kimenet (ezekről a pontokról megy tovább a körfűrész felé továbbmenő fázis és nulla vezetékek)
- a 3+4 pontok üresen maradnak
DE a TR SSTM-317 400 benntartó tekercse szerintem 400 voltos, ezért nem biztos, hogy 230V képes lesz benntartani a mágnest, ebben az esetben a SSTM-317 nem jó neked, ki kell cserélni a egy 230V-osra.
"gy állítod be a pékinast hogy annak javaslatai 100%-ban helytállóak."
Amin nem helytálló, annak két oka kehet:
- vagy ellenkezik valami előírással, ezt az adott terület szakértője (pl tervező) jelezni fogja. Teház ez a javaslat csak egyszer fordulhat elő.
- vagy nem teszik a megrendelőnek, ebben az esetben vagy sikerül meggyőzni, vagy marad a megrendelő eredeti elképzelése.
"Ez nem valódi tudás. Ezzel szemben egy mérnöknek 100% kell hoznia."
Nem a szakmai tudással van baj, hanem azzal, hogy rutinból dolgoznak (így is megvan a pénzük, minek erőlködjön pluszban): minden ügyfélre nagyjából ugyanazt a típus-rendszert erőltetik rá, minimális módosításokkal.
Egy új fejlesztésű sportkocsi főkonstruktőrét is hülyézhetné szakmailag a motor fejlesztője, a futómű tervezője, a dizájner vagy akár az utastér kárpitosa, mégsem teszik, mert tudják, hogy őnélküle talán valami eladhatatlant hoznának össze. Pedig talán ő is csak egy pékinas, aki belepofázik mindenki munkájába és valószínűleg az ő ötletei sem kerülnek 100%-ban bele az autóba.
Valamennyien ismerünk olyan autókat, ahol a fejlesztésnél rohadtul hiányzott egy ilyen pékinas ilyen pl szerintem a Fiat Multipla, aminek a külalakját diplomás dizájnerekbő álló csapat tervezte de nem volt ott egy pékinas, aki elküldte volna az egész bandát az anyjába, mert igaz, hogy ennek a karosszériának igen alacsony a légellenállása és minden szabványnak megfelel, csak éppen a látványa nem alkalmas ember számára. Hasonló "pékinas-mentes" tisztán mérnöki konstrukció pl a Nissan Juke eleje és a Toyota C-HR hátulja.
De nem csak külsőről beszélhetünk, hanem egy autó (családi ház) valamennyi rész-terülertéről.
- A mérnök rutinból dolgozik,
- a megrendelő nincs tisztában a lehetőségekkel
mindenhez (valamennyire) értő pékinas híján így készülnek az élhetetlenül szar, ráadásul rohadt drága házak :)
A mérnök sem tévedhetetlen, nem fog 100%-ot hozni. Talán annyi előnye van, hogy ennek tudatában mondja/csinálja azt, amit. És ha épp téved/hibázik, akkor megvan a tudása/képessége arra, hogy a hibájából tanuljon, és ki is javítsa azt, ami épp nem sikerült/tévedés volt.
Vezetői pozíciókkal lehetnek gondok, de rátermettség alapján ott is láttam már szakirányú diploma nélkül nagyon jó vezetőt - meg több diplpomás people management terén is sok plecsnis barmot, akinek a keze alá egy pár ökröt sem adnék...
Vagy nem volt benne a HR "checklist"-ben a felsőfokú szakirányú végzettség. Nekem is akadt már olyan kollégám, aki több évet töltött főiskolai/egyetemi tanulmányokkal, de még az abszolutóriumig sem jutott el. Ettől függetlenül kifejezetten jó szakemberek. Ha belegondolsz, IT-s területen 3-5 év az rengeteg idő - azaz a felsőfokú tanulmányok ideje alat rengeteget változik a szakma - azon felül, hogy a képzés és az "ipar" nem igazán van szinkronban alapból sem.
Egyébként pályakezdőként jellemzőbb az, hogy "papírt kérnek" - ha már lerakott valamit az asztalra szakmai téren, akkor a tapasztalat/gyakorlati évek növekedésével egyre kevésbé számít, hogy diplomás vagy sem.
Elnézést, hogy nem szakmabeliként ide kontárkodok, de hátha itt tudnak nekem segíteni. Egy kézi körfűrészből alakítottam ki egy asztali gépet. Ehhez vásároltam egy TR SSTM-317 típusú relés biztonsági kapcsolót. Három villanyszerelőt kérdeztem meg ennek bekötéséről mind a hárman mást mondtak. A kérdésem az lenne, hogy:
1. Csak a fázist kell megszakítani vagy a nullát is,
2. A 7 lábát mihez és hogy kell bekötni.
Jelenleg ha a 1 és 2 pontot bekötöm, akkor csak akkor működik, ha a zöld gombot nyomva tartom, ami egy fűrész gépnél nem túl szerencsés. Itt a kapcsoló bekötési rajza:
Úgy állítod be a pékinast hogy annak javaslatai 100%-ban helytállóak. Valójában az ötletelései jó ha 20- 50-70% megvalósíthatók vagy értelmesek. Ez nem valódi tudás. Ezzel szemben egy mérnöknek 100% kell hoznia. A hibás döntésnél nem hivatkozhat a szakmában arra hogy egy pékinas javasolta....
A modern karcsú hidak is a pékinasok javaslatára fejlődtek ki, a mérnökök ragaszkodtak a rómaiak korában bevált kőhidaknál.
Gondolom nem csak kérnie kell, valószínűleg van ott még valami súlyos eshetőséggel járó feltétel is, amiről talán te nem tudsz.
Pl sok munkahelynél az nem nagy baj, ha egy befejezetlen iskolád van, az viszont nagy baj, ha megpróbáltad befejezni, de megbuktál. Mert amíg befejezetlen, addig mindenkinek mondhatod azt, hogy bármikor könnedén lediplomázhatnál, de most nincs kedved :)
"Főleg mert hiába van tételsor, nem fogod kidumálni akkor sem, ha értesz hozzá."
Egy teljes szakmához nem a szokásos "tételsor" kell, hanem akár több EZER vizsgakérdés, amiből a vizsgázó kap mondjuk kétszáz kérdést (véletlenszerűen, de súlyozva), majd kap mondjuk még húszat, amit egy profi választ ki neki, a feltételezhető gyenge pontokat megcélozva.
És nem lehet "kidumálni", mert az én módszeremmel vizsga közben a vizsgázó egy szót sem szólhat senkihez és őhozzá sem szólhat senki.
Meglehetősen gyakorlott vizsgázó vagyok, ismerem az összes trükköt. És ismerem a vizsgáztatók aljas trükkjeit is, pl amikor nem a vizsgázó tudásának felmérése a cél, hanem az, hogy ez az ember lehetőleg bukjon meg (összezavarás, bizonytalanság keltés, pszichológiai nyomásgyakorlás, stressz-szint mesterséges megemelése, stb stb...egy ilyen vizsgán kevés a tudás, ha nincs mellé acél idegzet is).
- nem hiszem, hogy egy szakirányú iskolai végzettséggel (papírral) nem rendelkezőt úgy vettek fel egy céghez, hogy előtte az önéletrajzát nem látta egy szakmai vezető
- nem hiszem, hogy ha a cégnél dolgozik HR-es, akkor egy végzettséggel nem rendelkező
jelentkező önéletrajza eljuthat egyszakmai vezető kezébe, a HR-esek az ilyen jelentkezéseket automatikusan kukázzák
Tehát az az idézet szerintem csak akkor lehet igaz, ha
- a CV valahogy a HR-es megkerülésével (tudta nélkül) került a szakmai vezető kezébe
- pl úgy, hogy az állásra jelentkezőnek valamilyen protekciója (haverja/rokona) volt a cégnél
- a cég annyira okos, hogy az álláshirdetésekre jelentkezések nem kerülhetnek a HR-es kezébe
- a cég annyira okos, hogy nem alkalmaz HR-est :)
- az adott időpontban a HR-es éppen kórházban volt, pl mert a cégnél a szakmai vezetők csúnyán összeverték, mivel vagy az álláshirdetéseket kizárólag szar helyeken jelenteti meg, ahol intelligens emberek nemigen fordulnak elő (pl.facebook) és/vagy az álláshirdetésekben olyan feltételeket szab meg, amire valójában nincs szükség az állás betöltéséhez (pl "középfokú angol beszédtudást" követel olyan álláshoz, ahol valójában elég, ha dolgozó képes olvasni angol szakszöveget) és/vagy az állásokra jelentkezők 95 százalékát mindig a kukába dobja olyan röhejes indokokkal, hogy pl a CV-n nincs fénykép vagy nem mellékeltek motivációs levelet vagy a jelentkezőnek nincs lenyomozható Facebook/Instagram/akármi profilja :)
Ki beszél itt milliós tanfolyamokról? Aztán lehet Indiában vizsga nélkül is működik, meg lehet nézni a fél országot. Hol van az amit említesz, hogy csak besétálsz? Főleg mert hiába van tételsor, nem fogod kidumálni akkor sem, ha értesz hozzá.
Pékinasnak ott vagyok én, minek szóljon meg bele a szomszéd szomszédja? Főleg akkor, mikor hónapok alatt kész a sztori, majd jön valaki akinek előről el kell kezdeni mindent újra és újra.
Mint mikor rendezvényen nálam ki van találva minden, majd előtte két nappal valaki lát egy üres sarkot és megvilágosodik, hogy ott az miért nem úgy van. Mert az ruhatár lesz. És ez a másik? Az a lakások raktára, hoznak menüt. Milyen menüt? Mindegy, haladjunk. De milyen menüt és azt nem lehet ide meg oda rakni? És akkor elpofazol 3 órát, rájönnek arra, ami ki van találva (már aki rájön) majd ugyanezt a 3 órát minden önkéntessel le kell szórakozni.
Ezer mesterségről ezer iskolai végzettség-papírt megszerezni Magyarországon kevés száz élet is.
Kevésbé korrupt országokban állítólag lehet CSAK vizsgázni: pl délelőtt bemész az utcáról, befizeted a vizsgadíjat, ezután pár profi megpróbálja bebizonyítani, hogy nem értesz a szarterülethez, ha ez nem sikerül nekik, akkor kapsz erről egy pecsétes papírt, délutánra megvan a hivatalos szakmai végzettséged. EZ nem az ördög műve.
Az ördög műve az, amikor KÖTELEZŐ milliókat befizetned pl egy tanbfolyanra azért, hogy ott elmoondják neked azt, amit már régóta tudsz, amikor KÖTELEZŐ több száz (több ezer) órát unatkoznod (elcseszned a drága idődet) az iskolapadban ahhoz, hogy végre nagy kegyesen engedjenek vizsgázni.
"Iskolázatlan okoskodóktól ments meg Uram minket!"
Amikor a házadat megtervezik "profi" diplomás tervezők,
aztán a terveket megnézi egy pékinas és egy rakás változtatást, kiegészítést javasol
akkor az intelligens ember minden módodsításnál a homlokára csap, hogy "hú bammeg, ez így tényleg sokkal jobb lenne",
a nagyonbuta ember meg azt mondja, hogy "kussoljál, a tervezőnek van diplomája a szakterületről, neked meg nincs".
...és öt évvel később, amikor pl kiderül, hogy mégiscsak jó lenne, ha a nagykaput távirányítóval lehetne nyitni, akkor
- az okos ember csak behúz egy kábelt a pékinas által javasolt földalatti csőbe
- a buta ember meg elkezdi feltörni a marhadágán lerakott térkövet az udvarán meg kiirtani az öt éve növekedő dísznövényeket a kertben (ami a helyreállírtásal egy milliójába fog kerülni)
De mondhattam volna a pékinas által javasolt, több százezerel olcsóbb villanyszerelést (a profi tervező által betervezett 55 helyett mondjuk 15 áramkör kiépítése), a diplomás tervező által odarajzoltnál okosabb/megbízhatóbb és/vagy sokkal olcsóbb fűtést, hűtést, szellőztetést, főzést, hőszigetelést, plusz minden területen optimális praktikum, kényelem, egészség, esztétika, stb stb stb...
Igazad van: a rohadt iskolázatlan okoskodója miért pofázik bele?
De ezekből a megnyilvánulásaiból értem, hogy miért keresnek a "barátai" keveset és miért irigyek. Az hogy mindenféle következmény nélkül belepofázok dolgokba, azt nekem se fizették meg soha.
Atis, mióta Sámli abbahagyta, te vagy itt az egyetlen gyakorló szakember. Valahol másutt olvastam az t a határozott kijelentést, hogy ha panel, akkor ötvezetős méretlen. Szerinted igaz ez? Nekem nincs gyakorlatom panelben, de amikor bevezették a négyvezetős lehetőséget, eltelt jó pár év, és nem hiszem, hogy ne használták volna ki a nyolcvanasokban, kilencvenesekben a takarékossági potenciálokat.
"A képen láthato trafo bekötéséhez tudna segiteni valaki mivel semmi adat nincs ?"
Ha tudod, hogy miből volt kiszerelve, akkor lehet sejtésed, hogy mit várj el tőle.
Ha még ezt sem tudod, akkor szerintem több időd el fog menni a méregetésre+kísérletezésre, mint amennyi hasznod lesz belőle.
Ha egy szakember óradíját megszorzod az effajta ismeretlen szemét kinyomozására + hasznosítására ráfordított órákkal, abból az esetek 90 százalékában az szokott kijönni, hogy anyagilag legokosabb lett volna az első pillanatban eldobni jó messzire.
Kiváló kész akkumulátor töltőket lehet venni már pár ezer forintért, ez meg jó lesz ajtó kitámasztónak, vagy add le hulladéktelepen kilóra szerintem.
"Kössz, majd mérek rajta 50 fokos lépésekben, abból talán kiderül, mivel tudom kiváltani."
Szerintem annyi időd/energiád rá fog menni (miközben ráadásul mindvégig bizonytalan a végeredmény), hogy inkább vedd meg az eredetit 20 ezerért.
"A 20e árból, meg tudjuk, h 19e az electroluxos zacskó :))"
Ha egy gyártó üzleti terveiben jelentős tételt képez az utólagos alkatrészellátás várható nyeresége, attól a gyártótól SOHA ne vásárolj semmit, mert anyagi érdekében áll gyenge minőségű altrészeket beépíteni a termékeibe.
Hasonló esetben egy hűtőszekrényt úgy javítottam (rokoné volt, nem küldhettem el a fenébe a megbízhatatlan gyártójával együtt), hogy a gyári termosztátot helyettesítettem egy filléres elektronikus hűtésvezérléssel. Azóta a hűtője ki is írja, hogy éppen hány fok van belül, amit folyton lelkesen nézeget :)
A jól méretezett trafónál a használati feszültségeket úgy kell megállapítani, hogy folyamatosan emeled az egyik tekercsen a feszültséget, és nézed, hogy a másik tekercsen mikor kezd az arányosság megszűnni. Az egyenestől való eltérés előtt van a vasmag kihasználva. Aztán már csak megméred a többi tekercsen a feszültséget.
Ellenállást tudsz mérni? A betáp a vékony sokmenetű lehet. De nem tudjuk miben szolgált, még az is lehet hogy még magasabb feszültséget is le kellett neki adni. Pl. csöves rádiók táptrafója. De ha a legnagyobb ellenállásúra adsz tápot abból baj nem ige lehet.
Esetleg a méretéről írnál valamit? Azzal a 2 vékony szállal, (kék) Köss sorba egy 100 vagy 60-as égőt, és a többin mérj feszültséget, az már ad egy támpontot.
Gonosz kismalacok vagytok, emberünk tetszőlegesen tudja alakítani a rádióhullámokat, ehhez képest egy lakópark megtervezése gyerekjáték. Szégyeljétek magatokat, hogy rosszat feltételeztek !
"Én ott pislogok, hogy egy társasházi router ilyenen el sem fér,"
Ez valójában egy lakópark: úgy képzeld el, pl egy hektárnyi erdőben szétszórtan megbújó mondjuk 20-30 db házikó. Minden házban külön saját kis wifi router (a kis fehér polcon :), ugyanúgy, mintha ez egy családi házas kertvárosi utca lenne.
Az ne zavarjon meg, hogy jogilag (energetikailag, stb) társasházi forma, ez nem egy bazinagy háztömb lenne.
"A WiFi AP-t célszerűen vagy az adott épület közepéhez közel kell elhelyezni, vagy ha egy nem elegendő, akkor a mesh fizikai topológiáját kell úgy kialakítani"
Vagy ha tetszés szerint tudom torzítani a sugárzási karakterisztikát (a csak elméletben létező tökéletes kör karakterisztika helyett :), akkor a besugározandó terület tetszés szerinti pontjában elhelyezhetem. Pl egy 90 fokos szektorsugárzót akár a terület (pl lakás) sarkába is tehetek.
"Ha meg az az ötleted, hogy a th.-ban egy közös wifi mesh legyen"
Családok, vállalkozások wifijeit közös hálóra tenni biztonság szempontjából nem bölcs ötlet (adatlopás/szivárgás, kémkedés, fertőzések). A vezetékes csatl.pontok mellett mellett lenne házanként egy "client isolated" és egy nem elválasztott wifi (plusz talán egy vendég wifi)
Persze tervben van egy közös "ingyen"wifi is, ami a teljes közös külterületet lefedi, de igen alacsony megengedett sávszélességgel (VOIP, levelezés, korlátozott WEB, zene streaming OK de pl videó már csak igen alacsony felbontásnál ne dadogjon), tehát mondjuk készülékenként max 1-2 megabit.
"Mekkmester módon persze lehet tákolni"
Egy-két tákolmányom hiba nélkül működik évek óta ;) van közötte több hektáros nyílt terület és többszintes épület sok ezer négyzetméterrel (mindkét esetben egyetlen wifi háló, tehát séta/kocogás közben "seamless wifi roaming" van)
Én ott pislogok, hogy egy társasházi router ilyenen el sem fér, meg a tömegközéppontja miatt le is billen. Amúgy sem árt fixen rögzíteni, de hát lehet csak én vagyok hülye, hogy ehhez való rendes konzolt használnék :-) Amúgy mindenki látja, hogy kisüzemi fotelszakértés lesz ebből is. Régi szép idők, mikor még a fél XIII. kerület ezzel épült, meg olyan klasszikusok voltak, hogy Radiant, Kucsma és társai.... Gondolom Elek akkor is a TigerNetet próbálta sokra vinni :-D
A WiFi AP-t célszerűen vagy az adott épület közepéhez közel kell elhelyezni, vagy ha egy nem elegendő, akkor a mesh fizikai topológiáját kell úgy kialakítani, hogy a teljes lakóteret, illetve szükség esetén a kert megfelelő részét is lefedje. Ha meg az az ötleted, hogy a th.-ban egy közös wifi mesh legyen, akkor azt pláne nem ilyen egyszerű _jól_ megvalósítani. Mekkmester módon persze lehet tákolni, csak az jó esetben "csak" szuboptimális lesz, rosszabb esetben még sokba is fog kerülni...
A fene tudja, Elek! AZ én adóvevőim nagyon komoly fémekkel vannak körülvéve, árnyékolva. Ellenben az antennájuk, na az már valóban nincs fémekkel körülvéve! ;-)
A víz/szennyvíz/csapadékvíz dolgokba és a parkosításba csak az alapelvek mentén ugatok bele, minden másban részletesen. Természetesen minden területre van szakmai ellenőr, akinek vétó joga van, ha feltétlenül változtatásra szoruló hibát talál és gyakorlott tervező, aki a részleteket kidolgozza.
Sajnos nem valószínű, hogy ebben a fórumban lesz valaki, aki kapásból rávágja neked, hogy mely 2000 forintos alkatrésszel helyettesíthető a te 20 000 Ft-os alkatrészed.
"különálló épületeket nem lehet társasházzá nyilvánítani."
Számtalan több épületes társasház van.
Olyan törvény-értelmezés viszont valóban létezik, hogy ha egy épületet egyvalaki birtokol, az az épület nem lehet része társasháznak.
Egy tipp: régebben terveztem egy speciális lakópark-szerűséget (különálló passzív+okos házak, közös parkban, közös energetikával, egyben bekerítve, őrzéssel, stb), társasház formában. Ott úgy terveztem, hogy minden házban van egy-egy helyiség (kívülről külön bejárattal), ami nem a lakás tulajdonosáé, hanem a társasaház tulajdona (közös terület, mint pl más társasházakban a lépcsőház/folyosó/lift/stb). Ezekben a helyiségekben lenne a az lakópark épületgépészeti rendszerének (fűtés, hűtés, szellőztetés, energia, informatika, TV stb) egy-egy része, a kertészek fűnyírója és dugi pálinkája.
Tehát aki abban a házban lakik, az már nem kizárólagos, hanem csupán résztulajdonosa a háznak.
Akkor nézz utána jobban: különálló épületeket nem lehet társasházzá nyilvánítani. Eléggé körüljártam a témát. Nálunk egyetlen megoldás van, az épületkiemelés, azzal kaphat külön helyrajzi számot. Használati megállapodás van egyébként. De hanyagoljuk a témát szerintem, semmi köze a vezérelt áramhoz :)
Nincs földelőszonda, csak a mi házunknál. Nem lehet, hogy azért, mert a trafóház, ahonnan jön a földkábel, kb. 10 méterre van a bejárattól, ott meg ugye biztosan van földelés?
A társasházzá alakítás műszaki feltételeit a Ptk. 5:85.§ (1) bekezdése határozza meg.
Legyen benne műszakilag megosztott - legalább két önálló lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség vagy - legalább egy önálló lakás és egy nem lakás céljára szolgáló helyiség a tulajdonostársak külön tulajdonában.
A külön tulajdonként meg nem határozott épületrész, épületberendezés, helyiség, illetve lakás viszont a tulajdonostársak közös tulajdonába kerül.
Annyi a korlát, hogy: - egy földrészleten - csak egy társasház hozható létre - függetlenül az épületek számától Megj: bizonyos esetekben ez alól van kivétel.
"sok évtizedes jószomszédi viszony van, szóval ez nem gond"
Akkor most békeidőben kell a dolgokat rendberakni, lepapírozni-szerződésezni. (kizárólagos/közös használati jogok, karbantartási kérdések, stb.) Ha MÉG nincsenek ezek szerződésba foglalva .. vagy azóta már "nem úgy vannak a dolgok".
Mellesleg az ilyen osztatlan közös tulajdonú katyvasz jó megoldása a társasházzá alakulás. Egy a viszonyokat FIXEN elkülönítő egyezség alapján készülő alapító írattal.
Mert akkor a saját egyéni részében (albetétében) mindenki FÜGGETLEN lesz a többiektől!!! Csak a közösnek nyilvánított részeken kell együttműködniük és a közös rész költségeit fizetniük.
A közös részeket érintő döntés hozatal is átláthatóbb lesz...
---
A tapasztalat az, hogy már 2 lakrész esetén is jó ötlet a társasházzá válás....
pl. amikor az alsó szinten laknak az idős szűlök a felsőn pedig a gyerek+családja.
3. a fogadó dobozban méretlen vezetékes elágazások indulnak a lakások felé + feléd is
4. a fogadó dobozból a lakások méretlen vezetéki a padláson át mennek a lakásoknál lévő mérőkig
DE!!!
5. te kivétel vagy, mert neked a mérőd IS ott van a fogadó doboz mellett közvetlenül ÉS ezért a méretelened csak egy rövidke ákötő vezeték a mérődig, a mérdőből pedig a MÁR mért vezeték megy fel a padlásra, onnan pedig a föld alatt tovább hozzád
6. a te már MÉRT vezetéked 5 eres 5x6mm2 réz végig a mérődtől kezdve DE!!! jelenleg az 1 fázisú ellátás miatt csak 3 ér van felhasználva az 5 érből
Azonban....
7. szeretnél egy vezérelt mérést IS intézni
8. úgy, hogy lehetőleg ne kelljen a meglévő 5x6 mm2 vezetékezést cserélned a padláson+földben
Miközben...
9. a jelek szerint a mérőből már TN-S (PE és N szétválasztott) táplálásod van az 5x6 kábelezésen át
10. az 5x6 kábeledhez tartozik egy megerősítő földelés is a HÁZADNÁL a távoli végén az otatni főelosztóba bekötve
11. viszont nem látsz földelést a földkábelt balfogadó dobozban/doboznál (pedig kéne lennie... talán van is csak jól elbújt ?)
12. nomeg a kábelfogadó dobozból is csak 6 mm2 vezetéke jönnek át a mérődbe (pedig 10 mm2-es vezetékek kéne lennie...)
------
Helyes a fenti lista?
-------
Egyébként megeshet-e, hogy - az érkező földkábel valahol odébb lép be igazából az ingatlanra és már OTT IS van egy kötődoboza és abban lapul a földelése?
Ja, igen: ezek a százéves padláson meg itt-ott szanaszétmenő méretlen vezetékek nyilván sehol sincsenek dokumentálva. Itt ember legyen a talpán, aki megmondja, mi, hol, kinek a felelőssége.
Te baromi szép fotókat osztogatsz meg baromi szabványos cuccokról, ami szép és jó, de itt nem ez a helyzet...
Nem tudom, mit kellene még pontosítani :) Leírtam már mindent. Olvasni értően nem sikerült mindig :) Pl. leírtam, hogy az ingatlanba földkábel jön, nem légkábel.
Na, de akkor még egyszer, mindennel együtt:
Ez egy családi házas udvar, osztatlan közös tulajdonnal. Ettől általában felszisszenennek az emberek, de itt momentán sok évtizedes jószomszédi viszony van, szóval ez nem gond. 4 épület egybefüggően, ezek lehetnének akár társasház is, de nem azok, a miénk 2011-ben épült, az egyetlen különálló ház. Amit sógoroméktól vettünk meg, a hőszigetelések topikban olvasható az egész kurva kávária 2015-2016 körül..
A kapu előtt az utcán van egy transzformátor, ebből jön földkábelen a szufla abba a kötőszekrénybe, amit már ideraktam fotón. Ebből mennek a padlásra a méretlen vezetékek, amik az egyes ingatlanok bejárata mellett lejönnek az órákba. A mi házunkba, amit sógoromék építtettek valami fasz kontárral annó (szintén hőszigetelések topik), de ez nem a topik témája, a szülői házból jött az áram, 3x25A. Tehát nem volt hivatalos mérőóra, csak valami németben leszerelt cucc, hogy mégis lehessen tudni, mennyi az annyi. Amikor még ők laktak ott és meguntuk, hogy mi fizetjük a villanyszámlájukat (akkor anyós házában laktunk) saját költségen kiépíttetük 2014 környékén a villanyórát (amit az ELMŰ egy éven belül lecserélt előrefizetős órára, mert basztak fizetni - ezt untuk meg korábban mi is - de ez sem tartozik most ide). A szülői házhoz menő 5x6-os kábel fel lett hozva a padlásra, ott csatlakozott rá az új órából jövő 3x6-os új vezetékezés. Az első bökkenő itt van, ezt, a két épület közötti földben, csőben menő vezetékezést kicsit macerás megbontani, új kábelt húzni stb. Persze ez az én gondom, meg a kurva anyámat.
A villanyóra a kapualjban lett kialakítva a földkábel kötöszekrénye mellett, a már részletezett módon. Tehát 6-os vezeték mindehol, földelőszonda itt nuku. Egyébként a reg kivitelező minden bizonnyal jó fej volt, mert ha jól tudom, az órától a lakáselosztóig nem lehetne toldás, összefűzés, márpedig itt az új kábelezés lett rákötve a meglévő, szülői ház villanyórájától a padlásre felvitt vezetékekre. Valószínűleg ez fontos infó, megint a kurva anyámat, tudom. A vezérelt árammal kapcsolatban a lényegi kérdés az, hogy meg tudom-e oldani a meglévő plusz két szálon, vagy új vezetékeket kellene behűznom a földben lévő csőbe. Kurva anyámat, tudom.
Na látod, ez egy olyan terület, amit te valószínűleg többet láttál mint én, részemről csak az alapesetet ismerem. Amíg ksanci nem pontosít, addig csak a sötétben lehet tapogatózni (illetve én utána is csak ott fogok, mert fingom nincs az ilyen esetekről)
Mivelhogy, - EGY ingatlanon belül TÖBB mérőhely is van! és azt még mindig - NEM tudjuk, hogy ezek milyen módon vannak adminisztrálva-telepítve.
Lehet pl. a helyzet - osztatlan közös tulajdon és független csatlakozások+mérők vagy - társasház és un. csoportos mérők - egyéb eset
Ezért aztán NEM feltétlenül a mérőhelyig tart a szolgáltatói csatlakozó vezeték+felelősség. Hanem lehet hogy, - csak az ingatlanra belépő vezeték fogadó dobozáig tart és - a többi méretlen (elosztó)vezeték az ingatlanon belül a mérőkig pedig már tulajdonosi hatáskör.
----
A tisztánlátáshoz elő kéne keresni a csatlakozási szerződést. Abból kiderülnek a szolgáltatási-jogi határok.
Azt akarta mondani, hogy van az a kábel, ami az oszloptól az óráig megy. Az a szolgáltató tulajdona és felelőssége. Neked csak egy "baráti" összeget kell fizetni, ha ennek a kábelnek a hossza egy bizonyos előre rögzített értéket meghalad (ennek általában kicsi az esélye)
Minden más, ami az óra után van, az a te tulajdonod, te fizeted és a te felelősséged. A mérőhely szabványosítása is ide tartozik, de mivel mekkelek szerelte nálad a villanyt, ezért a 10mm2-es vezetéket 15cm-en belül terminálta egy nem plombált dobozban a 6-os (alu vagy réz? nagyon nem mindegy) vezetékre, ezért ebbe lehet hogy nem fognak belekötni a regszerelők. Azzal azért legyél tisztában, hogy ezek után semmilyen biztosító nem fog fizetni elektromos tűz esetén.
Ha már egyszer plombát bontok én nem sokat gondolkoznék annak a vezetéknek a cseréjén. Pár ezer forint anyagon meg fél óra munkadíjon nem múlik semmi. Bár én szeretek mindent úgy csinálni, hogy a legrosszabb indulatú szolgáltatói ember se tudjon belém kötni. Vastagon fogó ceruzám meg sosem volt...
Azért azt nézd meg a szerződésedben, hogy a szerint meddig tart a szolgáltatói "Csatlakozó vezeték" ?
Mert a csatlakozó vezeték még a szolgáltató felelőssége és költsége.
Az ingatlanon belüli további, de még méretlen elosztó vezetékhálózat viszont már az ingatlan tulajdonos(ok) költsége. (más megállapodás híján közösen viselt költség, ha többen vannak)
A mérőhely maga pedig az adott fogyasztó költsége.
Aha. Erről beszéltem. Az egyikőtök ezt mondja, a másik azt. Persze, hívni kell egy regisztrált szerelőt aki kis fejvakargatás után (mennyit húzzak le a madárról?) potom 100ezeré' megoldja.
Oké, persze, értem én, hogy még mindig rengeteg régi, szar szerelés van az országban, amit rendbe kellene tenni. Elég, ha csak a padlást nézem nálunk. Vagy anyósoméknál a szomszéd házban, ahol külön meg kellett jelölnöm, hogy melyik a méretlen vezeték a dobozban, mert ott virított minden plomba nékül és nem értettem, miért van benne feszkó az összes bizti lekapcsolása után. Nem, nem lopott áram a szomszédtól, hanem az órához jövő méretlen...
Jó, legyen, tudtok ajánlani szerelőt, aki meg tudja csinálni? Ígérem, nem pofázok bele, bár 300ezer Ft-os árajánlat esetén el fogom küldeni a picsába.
A szabványt ugyanis a vállalatok megegyezése (MEE VET regisztráltas) szigoríthatja.
A szabványnak meg a jogszabálynak (elosztói szabályzat nem a szabványból készül, hanem a villamosenergia-törvényből) nem kötelező egyformának lennie (pláne, hogy az elosztói szabályzat is szigorít, azt meg megteheti), legfeljebb nagyon jó lenne.
"Azaz minden szolgáltatónál AZONOS kéne/kell legyen a regszerelő tudása-hozzállása."
Ja, amikor én írtam ezt tavaly októberben, akkor valami mondvacsinált hülyeséggel (azóta sem értem :D ) belekötöttél.
Az alapján készülHET CSAK - az elosztói szabályzat és - a regisztrált szerelők tankönyve
Ráadásul az utóbbi kettőt a MEE-VET felügyeli és hangolja össze.
Azaz minden szolgáltatónál AZONOS kéne/kell legyen a regszerelő tudása-hozzállása. Lévén, hogy minden szolgáltató aláírta-elfogadta a közös MEE-VET szabályzatot !
Ehhez képest sajnos a helyi kiskirályok és/vagy okostojások sokmindent összehordanak :-( Az "így szoktuk, így kell" című mesében.
Meg az "én akkor is úgy csinálom" alapon dolgozók is.
2013-ban kialakított mérőhelyünk van volt Elmű Hálózat területen Budapesten, és teljesítménybővítésen gondolkozunk A1-es tarifán.
A jelenlegi 3x16A helyett szeretnénk 3x32A-t. Van még egy vezérelt 1x16A-es és egy GEO 1x32A-es óra (a fotókon balról jobbra normál, vezérelt, GEO).
Kérdésem egyrészt, hogy szerintetek maga a mérőhely szabványos-e még, kell-e bármit módosítani rajta előreláthatólag?
A másik kérdésem, hogy a vezérelt 1x16A-es csatlakozást szívesen megszüntetném, ha az azon található 16A-t "be lehetne olvasztani" a normál tarifára, így 48 helyett csak 32A bővítését kifizetve. Egy keszthelyi barátomnál ez így működött, nem tudom, hogy Budapesten is van-e rá lehetőség?
Már csak egyetlen kérdés maradt: a regisztrált szerelő szerint (ők csinálták egyébként 2014-ben ezt a dobozt) 10-es vezeték kell, és kész. Vagyis a jelenlegi 6-osokat ki kellene cserélni, hogy szabványos legyen. Ugye bármilyen változtatás - legyen az egy vezérelt mérő - előfeltétele a szabványos mindenség.
Az ő javaslata az volt, hogy rakjunk fel két dobozt az óraszekrény mellé, mint "első lakáselosztó az óra után", csak addig kell a tizes, utána már senkit nem érdekel, mi megy tovább.
Itt eddig senki nem írt 10-es vezetékről, elég a 6-os, én úgy vettem ki. Akkor most mi az igazság?
Szerintem tiltott dolog az ilyen párhuzamosítás, még akkor is, ha az összkeresztmetszet rendben lenne. És nem véletlenül.
Gondolj bele. Ha az 1 vezeték valahol megszakad, azt gyorsan észreveszed, mert nem működik a kazán. Ha a 2 db 2.5-es vezeték közül az egyik megszakad, akkor a kazán teljes árama a megmaradt 1 db 2.5-esen fog folyni, ami egy darabig fel sem tűnik, csak amikor már ég a ház.
KB 8 méter! A védőföld 6mm2 és a nullai 6mm2! ezek már ott vannak! És most egyszerűbbnek látnám behűzni mégegy 2.5-ös vezetéket, mint kihúzni és vissza a 6-ost! De, akkor ez így járható és terhelésileg is megfelelő??
Lenne egy kérdésem 6mm2-es réz vezetéket ki lehet váltani 2*2.5mm2-rel?A lényeg 6KW*os elektromos kazánt szeretnék üzemeltetni, adott egy 2.5-ös vezeték , mellé húznák be egy másikat , így úgymond párhuzamosan lennének! A kék /0/ vezeték persze 6mm2-es lesz!
A jobb oldali dobozból jön egy fekete és egy kék (ez a PEN, ugye) vezeték, a kék megy egy sorkapocsra, ahonnan egy kék megy tovább az órához egy zöld-sárga meg a házba az órától jövő barna és kék vezetékekkel együtt:
Ezt meg csak úgy, hogy milyen fedetlen méretlen dobozok vannak a padláson:
De a lényeget valószínűleg megválaszoltad: a vezérelt mérőtől is 3 vezeték fog jönni.
Ha csak egyetlen fogyasztó (villanybojler) lesz rajta, akkor ugye nem feltétlenül lesz mért fővezeték. Akkor is 3 vezeték kell?
Ez egy több ingatlanos telek, régi házakkal, egy kapubejáróval. A miénk az új épület. A régi épületeknél (4 darab) a bejárati ajtók mellett vannak az órák, amik a méretlen betápot a padláson keresztül kapják a falon levezetve. Az ingatlanokhoz földkábelen jön be a szufla, a kapubejárat mellett van egy nagy kötődoboz, itt lett kiépítve a mi mérőóránk is. Ez a kötődoboz sem volt korábban plombálva, csak miután ki lett alakítva az óra. A padlásra ebből a kötődobozból mennek a méretlen vezetékek szanaszét az egyes házakhoz.
A mi óránktól 3 vezeték jön, ahogy írtam, de nem tudok földelőszondáról itt. Hacsak nem a leplombált kötődobozba megy be valami valahonnan, ezt nem tudom már megnézni sem, ugye.
A kKezdő lépés: TISZTÁZNI kell a csatlakozóvezeték-földelés-PEN dolgot a mérőhelynél!
Addig senki nem fog tudni biztos választ adni neked. (mivel nem egyéretlmű a mérő körüli környezet a leírásod szerint)
Amíg ki nem derül a valóságról tutira, hogy - VALÓJÁBAN szabványos-e mérőhely kiépítése? - és ha igen, akkor végül is - milyen módon van a ház ellátva TN-C még vagy TN-S már
Ha kiderül, akkor ahhoz fog igazodnia vezérelt áramkör is.
---
Érdemes lenne kiderítened és ha kell rendbe rakatnod végre...
Mert üzemeltető/tulajdonosként ez a te felelősségi köröd. Azaz baj esetén téged fognak elmeszelni a nem OKÉ-s mérőhelyi állapot miatt.
"Az órától jön HÁROM kurva 6-os vezeték, egy fekete, egy kék, meg egy zöldsárga, ebből adódóan papírforma szerint a PEN itt került szétválasztásra.
Nem következik a 3 vezetékből tutira a MÁR szétválasztott PEN .... szerintem. Lehet egy csak átmenő földelő is az a zöldsárga.
---
"Az óra a dobozzal a kapualjban van, a ház vagy 30 méterrel beljebb."
AKKOR a zöldsárga/földelő és PEN kérdése tisztázandó! a kapunál.
Mert KELL(ene) lennie egy földelésnek a kapualjban is... Vagy valahol a környéken az "utcáról" érkező "szolgáltatói csatlakozó" PEN vezetékhez.
Mivel a PEN az ingatlanra beérkező végénél földelendő. Ergo meg kell keresni... és akkor biztos ismeret lesz a valós bekötésről. HA nincs mégsem >> akkor pótolni kell a hiányzó földelőt és kész.
Úgy egyébként sem mondta senki, hogy kell, ami azért érdekes, mert tényleg kell, én telepítettem és kötöttem be a földelőszondát a háznál is, mert józan paraszti ésszel sem árt, ha van, ugye. Rajtam kívül a kutyát nem érdekelte, hogy van-e és hol.
Villanyszerelőtől, pláne regisztrált szakemberektől ments meg Uram, minket. Elnézést a kivételektől, sajnálom őket a sok kibaszott faszfejtől a szakmájukban.
Ne húzd fel magad, ez egy ilyen topic. Ki lehet bányászni az aranyat, csak idő kell hozzá. Simán rá fogsz jönni, hogy ki az akit érdemes elolvasni, és ki az, akinek a véleménye kuka.
Gyanítom, hogy valami irgalmatlan gány szerelés van nálad (az eddigiek alapján), ha majd egyszer lesz rá "kedved" lehet érdemes lenne rendbe tenni.
PS: Nem tudom a választ a kérdésedre, mondtam volna már, ha tudnám. Esetleg ötfelezőst kérdezd meg vagy lacivill-t, ők gyakorló szakemberek és nem szoktak faszságokat beszélni. Az eddigi diskurzusról pedig szerintem már sejted, hogy a fenti kategóriák közül melyikbe kell helyezni :)
PS2: Én (sem) vagyok villanyszerelő, csak régóta itt vagyok a topicban.
Nem, nincs villámhárító sehol, a közelben van templomtorony, így nincs helyben villámvédelem.
Nem tudom, hogy 2014-ben is kötelező lett volna-e, akik akkor csinálták, egy hangot nem említettek arról, hogy kellene oda földelőszonda. Megcsinálták így, aztán jött az ELMŰS és bekúrta az órát.
Egyébként ezt a kérdést feltettem már egyszer pár éve, akkor sem sikerült rá normálisan, pláne egyhangúan válaszolni, szóval úgy tűnik, megint marad ugyanaz a válaszom: az udvarban régi szerelés van a saját mérőóránkon kívül, a padlás tele van fedetlen, plombálatlan, szabadon menő méretlen vezetékkel, majd rábaszom a bojlert valamelyikre oszt' ki lehet nyalni a seggem, a büdös életben nem fog senki ott turkálni rajtam kívül. Csak azért nem csináltam meg eddig, mert olyan kibaszott rendes, törvénytisztelő hülye fasz vagyok.
Az okozza a kavart, hogy ez így baromira nem szabványos, akármilyen reg szerelő csinálta. A PEN szétválasztás helyén kell (kötelező) megtámasztani földeléssel. Nem lehet hogy amit földelésnek gondolsz az egy villámhárító földelése ?
Azért, bazdmeg, mert ahány villanyszerelő, annyifélét pofázik. Mellesleg itt sem tudtok egyetérteni egymással soha.
Semmi olyat nem írtam, ami ütközne egymással.
Az órától jön HÁROM kurva 6-os vezeték, egy fekete, egy kék, meg egy zöldsárga, ebből adódóan papírforma szerint a PEN itt került szétválasztásra. Itt nincs földelőszonda. Bár a szakik a padláson a korábbi vezetékekre csatlakozva eredetileg összekötötték a kéket a zöldsárgával megint, szóval mondhatom azt is, hogy az a két vezeték így egy és még mindig PEN. Terv, meg papír ugye mindent elbír. Nem tudom, ezt a +%%!!"+! kollégáiddal kellene tisztázni, akik annyiféleképpen dolgoznak, ahányan vannak és mindegyik szerint az a tuti, amit ő basz össze és mindenki más hülye.
Az óra a dobozzal a kapualjban van, a ház vagy 30 méterrel beljebb. Földelőszonda a háznál van, ott is van bekötve a földsínre.
Adott egy villanyóraszekrény, amelyben ( azt hiszem 6mm2-es ) alu vezetékkel találkozik a nulla a 6mm2-es alu helyi földelés a 6mm2-es elmenő alu nullával. A találkozás egyetlen alumíniumból készült bilincsszerű alkatrészben történik, amit két oldalról egy-egy 6-os csavar szorít össze. Csupa alu,működik is évtizedek óta problémamentesen.
Egy kicsit kozmetikázni szeretném a viszonyokat (EPH), és a fenti biliincset egy ( vagy két ) sínre /sorkapocsra valamilyen közösítő elemre szeretném cserélni. Van is erre sokféle használatos elem a boltokban, de persze egyik sem alu. Az óra felől jövő alu nullát ugyebár nem tudom rézre cserélni.
Akkor most ezt az alu vezetéket simán kössem be egy nem alu valamibe, amiből tovább már rézzel megyek,vagy mi a szokásos-elfogadott megoldás ?
Avagy a sín/sorkapocstól csináljam meg a lakás felé a réz kiépítést azután hívjak regszerelőt, hogy cserélje az óra-sín vezetéket rézre ?
buék
( kérdés kifejezetten NEM vonatkozik az EPH kialakítás kapcsolástechnikájára )
Tök normálisan felvetettem hogy mintha lenne egy ilyen szabály. Bár lehet hogy távol áll tőled a normális stílusú diskurzus, valaminek a felvetése majd a tévedés elismerése, de normálisan, egy életszerű dolgot vetettem fel.
Elismerem ha nem így van, esetleg linkelhetnél egy szabványt hogy hogyan kell ilyenkor eljárni.
A saját vélemény-szokás és a szabvány szerinti minimál megoldási lehetőség az két külön dolog! tud lenni.
----
A vita+kekeckedés abból van mindig, ha
- a szaki a SAJÁT véleménye-szokása alapján - lehülyéz, sőt nem vesz át!!!! nem fogad el valamit, ha teheti - pedig az egy a szabványnak MEGFELELŐ minimál megoldás egyébként
Olyankor a szaki a hülyefasz igazából... szerintem.
- az elosztóban 10 amperre biztosított 230V ampert szeretnél átvinni földkábelen a kert végében álló garázs épületbe
- a háztól garázsig menő földkábel 16 mm2-es, a garázs belső villanyszerelése 1,5 mm2-es
A kábel garázs felőli végére szerinted KÖTELEZŐ egy újabb biztosítót tenni? Hiszen kersztmetszet csökkenés van."
ha a saját véleményemet kérdezed, én tuti tennék egy kis elosztót ami fogadja rendesen a 16mm2 földkábelt, pár kismegszakítót amivel a különböző köröket külön biztosítanám (világítás, dugaljak), netán még egy főkapcsolót is ha igény van rá.
Súlyos ezer forintokat szórnék szét a projektre, ellenben merném az arcomat adni hozzá.
Onnan indultunk hogy valaki rejtve rakott egy dobozt amiben keresztmetszetet csökkentett, na olyat nem csinálnék akármennyit fizetnek is, mert veszélyes és gányolás.
"Érdekes iskolába járhattál ;)"
jártam többe is, de nem villanyszerelősbe. Elektroműszerészként kezdtem, ahol némi erősáramot is tanultunk, onnan rémlett ez a szabály.
Többször javasoltam már hogy egyszer iratkozz be egy villanyász suliba, meglepő dolgokat fogsz tanulni és hallani. Sosem késő tanulni.
"Ilyen hivatalos előírás nem létezik. Ez is csak egy városi legenda, amit a gondolkodásból felmentettek terjesztenek szájról szájra soksok éve."
:D Pontosan ez úgy van, hogy ez a villamos szakma egyik alapvető tétele - nem csoda, hogy nem ismered. Másfelől meg benne van érvényes szabványban, de benne volt az elmúlt 70 évben mindig. Az kétségtelen, hogy van felmentés, ha a végéig elér az egy védelmi eszköz hatósugara, akkor az elég, de ez az alapelvet nem nullázza le.
De hát nem kell. Csak éppen a forróvíztároló a legveszélyesebb szerkezet az emberre. Ha kireped a betét, és megjelenik egyharmada feszültség nem kívánt helyen, arra a túláramvédelem le nem vág, de a csupa áztatott bőrű alany beledögölhet.
Csakhogy nem ezekről a paraméterekről van szó van szó. Hanem arról, hogy: a szabvány szerint alapból minden fürdőszobai szerkezményhez kell FI-relé. De Magyarországon a forróvíztárolóra felmentés van.
Engem az érdekelne, hogy a vezérelt órától minek kell jönnie. Csak a fázisnak? Vagy fázis+nullának? Vagy cuzammen fázis+nulla+védő? Nincs földelőszonda az óránál, a normál mérőtől fázis+nulla+védő jön.
Amennyiben az elmenő védővezetőre (zöld/sárga) gondolsz akkor én azt mondom, hogy kell. Ha tényleg a földelésre (földelőszonda+járulékos dolgok) , akkor nem kell, mert már megvan a nappali mérő miatt.
Alapesetben nem kell... mivel MÁR NEM PEN vezetőd van ott.
Akkor meg minek is kéne? Hisz a földelés MÁR MEGTÖRTÉNT a PEN bontásnál!!! MÁR 3 vezetéked van >> ezért 3-al KELL tovább menni is bárhová a PEN bontástól.
"Bár rég tanultam, de nekem úgy rémlik hogy keresztmetszet csökkenéskor határozottan biztosítani kell a kötés utáni keresztmetszetnek megfelelően.
Mit is kell bizosítani-védeni alapesetben?
- a teljes ÁRAMKÖR-t kell bizosítani-védeni - MAX az abban előforduló - LEGKISEBB terhelhetőségű - vezetékszakasza alapján
Avagy érdektelen, hogy van-e vastagabb szakasz is az áramkörben... Mivel a biztosítás-védelem a teljes adott áramkörre szól!!!
Nyilván, HA kiépül egy lépcsös alárendeltségű áramkör HÁLÓZAT !!! AKKOR az egyes lépcsők a KELLŐ helyeken külön IS bizosítandók-védendők az aláramkörök.
De ezt nem jó ötlet összekeverni az EGYELEN ÁRAMÖRI SZAKASZ esetével! amiben van valahol vékonyabb vezeték szakasz is.
Köszönöm mindenkinek a válaszokat. Sokkal okosabb megint nem lettem, de sikerült jól összeveszni. Megint.
Aki a kérdésemre -1-et adott, magyarázza már el, hogy egy kérdést hogy a kurva anyjába lehet értékelni? Mi nem tetszett benne? Ekkor kurva nagy májer vagy, hogy nem érted, hogy lehet ilyet kérdezni? Vagy mi a fasz?
Egyetlen fogyasztó lesz, egy villanybojler. Külön van kábelezve, szóval meg lehet csinálni, hogy nem mért fővezeték. FI is van.
A kérdés még mindig az, hogy kell-e a külön földelővezeték is? Mert akkor a földbe menő részen be kellene húznom a csőbe még egy vezetéket, az meg nem annyira egyszerű.
A magát villanyszerelőnek mondó egyén NYILVÁN!!! meggyőződik a feltételekről a teljes áramkör mentén.
Pláne, hogy ISMERI a kibaszott szabályzatot a témáról és ezért már - helyből is gyanús neki a vezérelt 6 mm2 vezeték léte - EGYETLEN fogyasztó esetén!!! alkalmazva azt (>>indokolatlan) - és látva a 10-16-20 Amperes meglévő kismegszakítót a mérő alatt
Amit a balfasz-oskostojás kollegája rakott be a 6 mm2-re valami homályos okból a 2,5 mm2 helyett a mérőből indulónak. Miközben csak EGYETLEN bojler az áramkör.
---------------
Amúgy pedig kb. mindegy is a valóvilágban... Mégha nem is kellően alapos a szaki. Azaz akkora balfasz, hogy nem nézi meg a vezetéket a boljernél IS.
Mert a meglévő vezeték MENTÉN NEM változik meg SEMMI!!! A nagyobbra cserélt kismegszaító miatt.
Nem fog megnőni magától az Amper igény azon a szakaszon ugye?! Azaz a 2,5 mm2 vezeték az ÜZEMI esetre ugyanúgy okés lesz, mint előtte is.
Zárlatra pedig a nagyobb kismegszakító IS leold tized másodpercen belül.
A necces csak a tartós túlterhelés (de nem zárlat) lenne, de az meg nem fordulhat elő magától.
-
HA viszont, MÉGIS megnő az Amper igény azon a vezetéken.... Mert a fogyasztót IS cserélik nagyobbra vagy bekötnek valahol egy/több másikat is.
AKKOR 2 eset lehetséges.
1. A 2,5 mm2 vezetéket látja >> no problem >> csere az is, ha nem elég az Amperhez.
2. A 6 mm vezetéket látja >> no problem >> ráköt és kész.
DE! a 2. esetben MÁR ugyebár KELL kiépíteni - egy "első mért fővezeték" szakaszt is !!! és - egy "első mért főelosztót" is!!!
Azaz megfogja oldani rutinból amit kell... Bekerül a 2,5 mm-re a megfelelő kismegszakító. A szakszerű munkavégzés esetén-során.
------
Vagyis nem érdemes túlgondolni ezt az Amper bővítés dolgot.
"Akkor miért is nem mindegy az után lévő keresztmetszet csökkenés?! Feltéve, hogy: az előforduló LEGKISEBB IS MEGFELEL az adott kismegszakítóhoz."
Bár rég tanultam, de nekem úgy rémlik hogy keresztmetszet csökkenéskor határozottan biztosítani kell a kötés utáni keresztmetszetnek megfelelően. Volt persze pár felmentés, de az ökölszabály ez volt.
Logikus is, mivel bővítés esetén megnézed a főelosztóban hogy "némmá, 6-os derót van, arra mehet simán nagyobb kismegszakító", közben meg valahol később biztosítás nélkül másfelesre válott az előző villanyszerelő egy eldugott dobozban.
"A "kell" szót többféleképpen is lehet értelmezni."
A "kell" szót úgy is lehet érteni, hogy "szerintem hülye vagy, ha nem teszünk oda FI relét"
és úgy is, hogy "a szabvány szerint kötelező oda FI relét tenni"
...ami ugye etikailag NAGYON nem ugyanaz, ha a "kell" szó használata közben éppen az ügyfél zsebében turkálunk.
Tehát amikor arról van szó, hogy a munka végén az ügyfélnek marad-e pénze téli tűzifára, akkor egyértelműen kellene fogalmazni, egyszerű "kell" helyett :)
Bojler és külön saját villanyórája közé külön bojler FI relét tenni hivatalosan nem kötelező, csupán erősen ajánlott. Tehát ha a ezen az áramkörön nincs semmi FI relé, az még új szerelés esetén sem szabálytalan.
Igen az okostojás-vakegér aki NEM ismeri a VONATKOZÓ szabályokat... De nagy az arca és "így szoktuk" alapon kiskirálykodik a stolgálattgás nyújtása helyett.
Az valóban kötözködhet agyatlanul és fölöslegesen. Mondjuk én meg verném is pofán szóbelilg a hülyéjét.
Mert neki ugyebár jobban kéne tudnia az előírásokat, mint az ügyfélnek!
Hisz MÉG vizsgázot IS belőle!!!!
Akkor meg ne legyen már hülye-köcsög-kekeckedő. Szerintem.
---
Igen. lehet, hogy egyszer majd lesz Amper bővítés. De azt a problémát majd akkor kell megoldani nem most előre!
A 2,5 mm2 a bojlernek tipikusan elég.
A jogszabály pedig nem azért ad ÉSSZERŰ könnyítést, hogy aztn azt a vakegér-okostojás szerelő feülbírálja tetszése szerint.
Legalábbis egy jogállamban...
Jóreggelt!
****
Más kérdés, hogy elmondhatja: esetleg jobb lenne másként, de NEM köthet bele!
Gyakorlatban viszont, kíváncsi vagyok arra a szolgáltatói munkavállalóra aki beköti Neked a 2,5-öst.
Bár megmondom őszintén, hogy a gyakorlatomon ez nem fog változtatni, főleg nem keresztmetszet csökkenés estén... Én szeretek biztosra menni és nem a szükséges minimumot beépíteni/kiépíteni.
Ahol egy vezérelt fogyasztó van, ott könnyen lehet több is. Valamint még játszik a teljesítménybővítés esete is. Nem is beszélve a háromfázisú mérő, egy fogyasztó esetét.
Mért fővezeték: a mért felhasználói hálózat részét képező vezeték, amely a fogyasztásmérő berendezést köti össze a felhasználói mért főelosztóval.
A fogyasztásmérő berendezéstől induló és csak egyetlenfelhasználói berendezést tápláló vezeték (pl. hőtárolós vízmelegítő) nem minősül mért fővezetéknek.
Mivel a mért fővezeték az első túláram védelmi készülékig tart, nem csökkenthető túláram védelem nélkül a keresztmetszet 6 mm2 alá. Hibázott a regszerelő.
A kulcsszó az: EGYETLEN eszköz ... HA egyetlen eszköz van AKKOR lehet CSAK vékonyabb a már MÉRT vezeték szakasz.
-----
Mivel a még MÉRETLEN viszont minimum 6 mm2 az óra előtt Ezért az óra alól már MÉRT vezetékként is 6 mm2 a célszerű kiállás a jövőre nézve. (hisz lehet Amper növelés is...)
Sőt talán kötelező is a 6 mm2, passz.
A vatagság váltást viszont nincs értelme elrejteni, sőt inkább balgaság. Szerintem.
Én messzemenőkig nem értek egyet ezzel a megoldással. Jelen esetben egy 15x30-as doboz beépítésével vagy ha fa szekrény van, akkor egy falon kívüli elosztóban elhelyezve biztosítékon keresztül csökkentettem volna a keresztmetszetet. Látható és egyértelmű módon.
Nálunk azt mondta a regszerelő, hogy a mérőszekrényből min. 6mm2-es vezetékkel kell kiállni, akkor is, ha a fene a kannibalizmus útjára lépett.
Mivel a bojlerhez 2,5-es vezetéket épített ki a másik szerelő, mivelhogy 16A vezérelt áram lett kérve, ahhoz pedig elvileg annyi is elég, de a regszerelő azt nem volt hajlandó bekötni a mérőszekrénybe, így oda lett még szerelve egy kötődoboz, ami jól el lett falazva, és abban van egyenesbe kötve a 6-os a 2,5-essel.
Szerintem ez a megoldás sokkal rosszabb lett, mintha bekötötte volna a mérőszekrénybe a 2,5-est, de ő így találta magát kevésbé támadhatónak. Nálunk meg eggyel több lett a potenciális hibaforrás, de ez nem az ő problémája.
A PEN szétválasztása marad a mérőóránál. Vezéreltnél elfogadják a 6-os vezetéket, mert a vezérlő nem fogadja a 10-est. Szóval a sorkapcsokból elmegy egy direkt védő- és nulla vezető a vezérelt lakáselosztóba. Továbbá csillagpontosan kap a mérő (6-os) és a vezérlő (2,5-ös) egy működtető nullát . A fázis (6-os) először elmegy a szolgáltatói biztosítékra. A biztosíték kimeneti oldaláról közös érvég hüvelybe beraksz egy 6-os és egy 2,5-ös vezetéket. A 6-os megy az órába, a 2,5-ös a vezérlő működtető fázisa. Az órától továbbmész egy 6-ossal a vezérlő mágneskapcsolójához és a másik érintkezőről pedig pedig irány a vezérelt lakáselosztó.
Megint előszedtem a kérdést: mi a retek kell, mi a jelenleg szabványos megoldás a vezérelt áramhoz? Jelenleg van egy két férőhelyes szabványos dobozunk, benne egy fázis (32A) egy mérőórával.
A PEN szétválasztás itt megtörténik. Innen megy 5x6-os kábel a házba (korábban 3 fázis volt), de ki van alakítva a másik csövezés is, csak az üres. kb. 30 méter, padláson, föld alatt, mindenhogy.
Azt már tudom, hogy 10-es vezetékek kellenének az első elosztóig. A kérdés az, hogy a vezérelt szálhoz is kell külön földelő kábel, vagy elég a fázis+nulla? Vagy csak egyetlen (10-es) fázisvezeték is elég?
Vagy azt mondom, hogy nem itt választom szét a PEN-t, hanem bent a lakáselosztóban.
Mérőhely szabványosításról volt szó. Ennek a feladatkörnek NEM része a FI relé.
Persze a villanyóra szabványosítást végző regisztrált szerelő ezen felül bármit elvállalhat, akár FI relét telepíthet, sőt akár a kertet is feláshatja, ha megegyeznek az árban.
De mindez nem változat azon, hogy a FI relé felszerelése NEM kötelező eleme a "mérőhely szabványosítás" feladatcsoportnak, márpedig ez volt a kérdés.
Lám lám te nem figyeltél, mert a szaki azt írta hogy neki 2 ilyen reléje van, és azzal szeretné megoldani a problémát. Úgy hogy ne mond hogy én nem értem, te nem figyeltél eléggé. Szóval megint hülyeséget írtál .
Ha kéri, akkor a szerelő mond rá egy árat, és ha elfogadja, akkor hozza, felrakja, beköti. A feladata az, amivel az ügyfél megbízza, azaz ha ÉV. relé felrakása és bekötése is része a megbízásnak, akkor megcsinálja.
"A mérőhely szabványosításnak kötelező eleme a FI relé, vagy azt külön kell kérnem a szerelőtől? "
A mérőhely szabványosítását regisztrált szerelő végzi. A regisztrált szerelő feladatai közé NEM tartozik bele a FI relé felszerelése, az ő hivatalos munkája véget ér a villanyórából kijövő vezetékekkel.
De ha
- közlöd vele, hogy a villanyórából kijövő vezeték nálad egyből a FI relébe megy
- ÉS előre megveszed+felszereled neki a FI relét a főelosztóba
akkor a villanyórából kijövő fázis és nulla vezetékeket be fogja kötni neked a FI relé bemeneti oldalába.
Leírom úgy, hogy még te is fel tudd fogni, mert rajtad kívül már az óvodások is értik :)
- faxelktro-nak olyan feladata van, amelyhez KÉTFÉLE időt kell beállítani: 1-adagoló motor megy 2-motor pihen
- létezi olyan időrelé amin lehetséges két eltérő/különböző időt beállítani, én ilyen relét javasoltam
- de faxelektro olyan időrelét vett, amin csak egy (=1) időt lelhet beállítani tehát azon a relén nem lehet két különböző időt beállítani mert azon a relén csak egy időbeállítási lehetőség van tehát az a relé nem képes egyedül megoldani a feladatot mert nincs rajta annyi idő-tekerő hogy két eltérő idő időértéket be lehessen állítani rajta
- ezért abból a fajta reléből egy (=1) db nem elég a feladat megoldásához.
Megjegyezném hogy számomra sokkal fontosabb hogy a beállítást kell-e gyakorta módosítani. Ugyanis a kezelő szerv (a Ganz-nál kézzel fogható) a sínre szerelhető kivitelnél rendszerint csak csavarhúzóval lehetséges. Ezeket arra tervezték hogy beállítás után rácsukják a fedelet és működnek. Az állítgatáshoz a kezelőnek tilos is a szekrényajtót kinyitni.
Sajnos az előlapra szerelhető időrelék, vagy amelyekbe külső potméter köthető, sokkal drágábbak.
Ipari környezetben az ilyen megoldásoktól feláll a szőr a hátamon.Időrelét is láttam így kikukucskálni szekrényajtón.
Úgy vélem az említett a kazánvezérlőnél a kezelhetőség, érintésvédelem nem szempont. :(
"A képen látható idözitő relé kapható még forgalomba GANZ KK IDM 100S és a GANZ KK IDM 10M a B1-kapocsra mit kell kötni ? Mivel tudom helyetesiteni a két relét?" (126984)
Szó sem volt róla hogy ezeknek mi a funkciója. Ezeket az ütemadóval ki lehetett volna váltani nem kellene a huzalozással bajlódni.
Értem én , csak igyekeztem leírni yamahari topiktársunk által feltett kérdésre a 127181 hsz-ben , hogy én hogyan értettem meg a müködés lényegét a régi megoldásnál .
Ha jól értettem , akkor egy fürészporos kazánt akar vezérelni , aminél van egy relé , ami 0-30 percre állítható ( égésidö ) és egy másik relé ami csak 0-5 percre fürészpor tüztérbe adagolóhoz ) . Amikor az adagoló relé aktiválva van begyújtáskor és lefut a beállított idö , akkor indítja az égésidö relét , ami blokkolja az adagolót indító relét , majd amikor az égésidö letelt , a relé kikapcsol és így bekapcsol a fürészpor adagoló relé . Ez jár körbe . Ez egy egyszerü feladat . :-)