"mekkora vezetéssel rendelkezzen a másfeles, például, és ha jobb vezetésű anyagból gyártják,"
Mi az, hogy jobb vezetésű anyag?
Azt hittem, hogy a réz vezeték azért hívják réznek, mert rézből van, mondjuk 99,9999.
Ennek vannak szabványban meghatározott paraméterei, tűrése, ezek szerint nemcsak dimenzionálisan, hanem ellenállás szempontjából is.
Lehet ezüsttel keverni (?), és akkor talán tényleg nem kell olyan vastag.
Ezt az ellenállás méréses dolgot nem hallottam még, ha erről van valami anyag, megköszönném.
Az elég furcsa, hogy a szabványok, ajánlások folyamatosan úgy szigorodnak, hogy azt a végfelhasználó fizeti meg.
A kedvenc saját példám a kémény: egész 1990-ig (?) jó volt úgy, hogy gerinc + 30 cm, 15 fokos hajlásszög, aztán lett gerinc + 60 és 20 fokos hajlásszög, és legvégül gerinc + 40 (?) cm, akárhol jön ki a kémény a tető síkjából (a gerinc + cm és hajlászszög saccra ment, nem emlékszem a pontos értékekre, de visszakereshető.
Ez nekem azt jelenti, hogy a szél 20 év alatt 2010-ig 2x változtatta úgy a jellemzőit Mo-n, hogy a kivitelezőknek ehhez alkalmazkodni kellett.
Igazából lehetne írni megfelelő választ, de nem hiszem, hogy írok, mivel az meg dióhéjban arról szólna, hogy a villanyt úgy kéne szerelni, hogy az ember ismeri az elméleti hátterét annak, amit csinál, te pedig azért jársz ide, hogy elmondhasd, a te oktatóid kiröhögték az alapvető szakmai ismereteket.
Mert a svájci székhelyű nemzetközi szervezet kap jattot Bauer Jóska kötegyáni villanyszerelőtől, ha előír valami hülyeséget, amitől Jóskának másfél órával több dolga lesz?
A vezetékesdi sem csalás, mert nem a tolómérővel kell mérni a vezetéket, hanem az ellenállásmérővel. Meg van adva a szabványban, hogy mekkora vezetéssel rendelkezzen a másfeles, például, és ha jobb vezetésű anyagból gyártják, akkor lehet vékonyabb. Mondjuk ez már itt vagy háromszor meg lett tárgyalva.
(Szerintem ezek totál elméleti jellegű viták, amelyek nem mellékesen a (szokásos építőiparban megszokott) lehúzásról is szólnak.
A tervezőknek már régen ki kellett volna mondani, hogy az összes kör saját műa védőcsőben mehet az elosztótól a végpontig, és a 1,5-s vezetékre meg 10A-snél nagyobb kismegszakító nem tehető. Problem solved.
1 olyan dolgot még el tudok képzelni, hogy azért is tolják lentebb az ampert, mert a k-va vezetékgyártók is csak papíron hozzák a vezeték átmérőket, a múltkor nézegettem párat és sehogy sem jött ki a matek.
De ez meg csalás, és emiatt seggbe kellene rúgni a gyártókat)
Igaz de ezeknek a kétharmada alig fogyaszt valamit.
Nyilván a konyhai gépészet és a fürdőszobai igen de a többi töredékére esett.
A nagy gépek egy része mint a klíma szerintem meg "csillagpontba" vannak kötve azaz mindnek egy kismegszakítója van.
Fiam amikor a szobájában minden szar üzemeltetett több PC laptop TV erősítő keverő akkor is nehezen tudott kicsikarni 250W fogyasztast inkább kevesebbet.
Mert a vezetéket védik a túlterheléstől ami a fizikai paramétereitől függ nem a ráakasztott fogyasztótól, ameddig rá lehet tenni olajradiátort és telefontöltőt is addig így van ez jól.
És egyre több meg nagy teljesítményű. Mi volt 40 éve egy panelban? Max. egy TV meg valami világítás, 60-100as izzók, szokol rádió. Most klíma, mikró, elektromos sütő, 2-3 TV, néha nappaliba egy plazma is befigyel, 2-3 laptopszirszar NAS hatékonyabb, mint 10 éve, de nől is minden.
Mert a hatékonyság csak egy dolog, ettől még nő az energiaigény átlagosan.
Pl nézz meg egy hajszárítót vagy egy porszívót a 70-es évekből és mostanában. Lehet hogy a mostani százalékosan hatékonyabb, de sokszorosa a teljesítménye.
Vagy pl nem nagyon volt klíma/hőszivattyű, vagy éppen elektromos autó akkoriban.
Ezt lehet a tervező mérnöködnek mondani: ...ma 14:58-kor az MSZT honlapja szerint az MSZ HD 60364-5-52:2011 szabványnak még mindig csak egy módosítása jelent meg, az MSZ HD 60364-5-52:2011/A11:2018, de az meg csak Dániára vonatkozó eltéréseket közölt...
Ha van a tervező mérnököd táblázatának fejléce, címe, akkor azt megnézheted még, mire vonatkozik.
Mellékesen: aztán az a 21 A, amit 3 éve tanultál, az nem az ilyen típusú, A, B és C csoportos
Egy olyan régi táblázatot olvasol, ami egy 1970-79-ig érvényes szabvány táblázata volt, annak is volt egy utóda 79-töl 98-ig (egészen más csoportbeosztással!), és 98-tól gyökeresen más szabvány van érvényben.
Elvileg 1,5 mm2-es réz vezetéket nem lehet csak 10 A-ra vagy 13 A-ra biztosítani és csak a 2,5 mm2-es réz vezetéket lehet 16 A-ra biztosítani. A dugaljak elméletileg biztosíthatóak 16 A-ra, így célszerű a vezetéket is erre méretezni, hogy ki lehessen venni belőlük tartósan 16 A-t.
Elvileg nem tiltja semmi, de nem biztos, hogy jó lesz. Az érvéghüvely laposabb mint az mcu ezért féloldalasan fogja, lehet kijön, de meg kell próbálni. Lehet még leforrasztani, az picivel jobb lesz, de legjobb ha egyforma tipusú vezeték megy a szerelvénybe.
Védőcsőbe lettek 1 szálas tömör 1.5mm2 MCU befűzve a dugaljakhoz, 1 ötlet nem tudom lehet e szabad e.
Pld 4-s dugaljnál ha nem tömör vezetékkel viszem a 2-s, 3-s, 4-s dugaljba a vezetéket, hanem mkh-val érvég hüvelyezve ( 6 pofás ) amitt , hogy könnyebb lenne elhelyezni a vezetéket.
Vagy mind a 4 dugaljba csak tömör mehet.
Rugós vezetékes bekötésű a dugalj, Panasonic Viko, Karre PLus
köszönöm a válaszokat, van aki azt mondja, ha van légvezeték kiépítve, akkor nem kell földkábel, ami lényegesen lerövidítené a munkát meg kisebb költséggel is járna.
Azért arra felhívnám szíves figyelmed, ha megváltozik a becsatlakozás módja, előírhat esetleg mérőhely szabványosságit a szolgáltató. Az meg mérőhelycsere zsebbenyúlós.
Nem mondom hogy biztosan, de ezt is körbe kell járni előtte.
Ez terv köteles tudtommal, mivel 4 mérőhelynél több a csoportos mérés.
Vagyis a regisztrált szerelőnek nem igazán van mit csinálnia itt...
- infogyűjtés, terv+benyújtás >> tervező - szolgálattó ügyintézés >> regszerelő/tervező és a közösképviselő - ingatlanon belüli vilanyszerelés >> bármely villanyszerelő, nem kell regszerelőnek lennie
Szabad- és verseny piac van... Ajánlatot kell kérni 5-6 másiktól is.
Ettől is lehet kérni légvezetékre is, akinél a pénz az rendel!
Azonban tisztázni kell, hogy az OTÉK és a HÉSZ szerint - lehet-e légvezeték az adott utcában ?! vagy - már előírás az átállás a földkábelre
Hosszútávon a földkábel az előírás és ésszerűbb-szebb is.
HA a szolgáltató döntése a földkábelre átállás (rendelet miatt kell vagy önként) akkor a szolgáltatói részt ő fizeti. HA a megrendelő társasház egyéni kérése az átállás akkor a társasház fizeti.
Költség tájkép bővítésre a szolgáltatói részre. (máshol is ennyi, mivel egységes országosan a díjszabás)
Társasházi fővezetékcsere ügyében kérdeznék: kaptunk ajánlatot, viszont nálunk légvezetékes a becsatlakozás a házba, de az ajánlattevő földkábeles cserét akar.
Most akkor ilyen esetben a légvezetékes felújítás nem opció már? Avagy hogy kell az ilyet cserélni-ujítani? 9 albetétes a ház
Egy Polo-ban is van vagy 40 ECU, egy S merciben meg 200. Ez a skala, ezen belul mozgunk.
Az új irány az, hogy csökkentsük ezeknek a számát, ez meg egy másik komplexitást hoz magával bizonyos esetekben. (simán van virtualizáció egy felső-középkategóriás új kocsiban)
Persze, így oldják meg, hogy indexkar amerre áll ott a helyzetjelző. Csak fura, hogy más nem tudja. Nem véletlenül van vagy 20-X ilyen olyan kompútár a kocsiban.
Csak azon gondolkodom, hogy ugyan nem tudom hogy jelzi a meghibásodást a fedélzeti egység, (mert kiégett valamelyik, de melyik?) hogy tudnia kellene esetleg, hogy az a jobb első, vagy jobb hátsó. Ahhoz meg csak kell valami cím ami azonosítja. Vagy nem ennyire bonyolult? Ad egy jelet oszt a user meg körbemegy a kocsin?
Ha én magyarázom, arra egy másodperc gondolkodás mélül rávágja a fórum valamelyik ügyeletes gonosz-butája, hogy már megint összeeüeskvés elméletet gyártok :)
A CAN buszhoz az égvilágon semmi köze, egy hülye ráragadt név csak, gondolom onnan ered hogy a CAN buszos (=modernebb) autóknál divat ismét az alábbi megoldás:
A világítást vezérlő berendezés (ami általában egy teljesítményelektronika, és valóban CAN bus-on kommunikál az autó többi részével) kikapcsolt állapotban nézegeti az izzót hogy rendben van-e.
Emiatt rövid impulzusokkal bombázza, és méri az áramfelvételét.
Ha kevés akkor szakadtnak tekinti és jelzi hogy kiégett.
Ez sima izzónál egyszerű, a szál nem izzik fel, semmit nem lát belőle a paraszt.
LED-nél viszont:
- kicsi lesz az áram, ezért rikácsol az autó hogy kiégett az izzó
- és a LED is képes felvillangatni, ami szintén zavaró
A csodálatos megoldás az, hogy a LED-el párhuzamosan raknak rá ellenállásokat, amelyek generálnak annyi áramot amitől a vezérlő megnyugszik. Ezt adják el a marketingesek CAN bus-os LED-nek...
azaz beraksz egy energiatakarékos LED-et, és elfűtöd a teljesítményt az ellenállásokon hogy a vezérlő örüljön. Csodálatos megoldás...
Amit én olvastam róla, az az, hogy van, ezzel jelzi a söfőrnek ha kiégett. Ennek helyébe sima nem jó, mert az generálja a hibát a kisebb ellenállás miatt.
Mert az 1911 ben villamositott templom még mindig működik.
S megfelelő az ÉV jegyzőkönyve., holott ...........?
Meg irhatnék remek történelmi részleteket ill. A Barátság Gázvezeték kezelóinek épitett Miskolci Házgyári lakások (HUSZT Bogorodcsány stb ), hogyan lettek "földelve" a földeletlen hálózaton.
Ja, de az a vezérlő és nem az izzó. Kap villanyt akkor világít, nem kap, nem világít. És ezt a vezérlés is tudja, kicseréled az okosabb autó halogén izzóját LEDesre, csökken az áramfelvétel, műszerfalon meg világít a mumuslámpa, hogy baj van...
Szerintem csak annyi köze van hozzá hogy "ha nincs bontás" akkor ha valaki teljesen normális módon megfogja a konnektor védő érintkezőjét vagy a védőhöz kapcsolódó bármi berendezést és van fogyasztás akkor lepattan a FI.
Magát a védőt ki kell vonni a FI ellenőrzése azaz a kimenete alól.
Igazán kedves vagy, hogy elmagyarázod mi az a busz. Halkan hozzáteszem, hogy az hivatalosan CAN bus (https://en.wikipedia.org/wiki/CAN_bus). Ha érdekel, napokig tudok mesélni neked róla, hogyan működik, mire/hogyan használják, hibakeresés módja stb.
De mégegyszer, a gyújtógyertyáknak továbbra sincs MAC címe (és semmilyen más címe sem). Nagyon nehéz lenne ezt megoldani egy passzív elemnél.
Nem is értem hogy a FI relének mi köze a PEN bontáshoz. Egy elosztóban legfeljebb kapcsolt lesz a nulla,vagy a nulla sín. De ez a bontás utáni állapot, a FI relé alkalmazásának sajátossága de nem a FI relé miatt bontunk (választunk szét). Ez két különböző dolog.
- Az áram-védőkapcsolót az ötvenes években találta fel az úr, de a 62-es magyar szabványban már lehetőségként szerepelt. Abban még csak különálló földelés segítségével volt engedélyezve, de 72-től már nullázott hálózaton is, ha az áramszolgáltató hozzájárul (nem az ÁVK alkalmazásához, hanem a nullázáshoz).
- A méretlenbe szerelhetőség emlékeim szerint egy lehetőség volt valamikor a 80-as évek második felében (?), azért, hogy a drága készülékből csak egyet kelljen venni akkor, ha két mérő van, és mindkettőt szeretnénk védeni. Sokat nem szereltem ilyent, hát elfelejtettem ezeket a körülményeket, de még tudok embereket, akiket megkérdezhetek. Ehhez képest Atis mintha olyasmit írt volna, hogy volt, ahol áramszolgáltató magától szerelt méretlenbe, lehetett valahol ilyen, én csak a főváros környékén mozogtam. Aztán ez az engedmény megszűnt, mert azért a méretlenbe helyezni karbantartandó készüléket, az mindkét félnek kellemetlenséget jelent.
- Ami a szétválasztást illeti, a történelem nem a szétválasztásról szólt, hanem az összekötésről. Kezdetben vala az egyetlen megoldás, hogy a villamos berendezés testét itt a környéken leszúrt földeléshez kötötték. Szóba került az is, hogy a védővezetők csomópontját nem(csak) a földeléshez, hanem a földelt nullavezetőhöz kössék, hiszen az, az akkori elképzelés szerint jóval megbízhatóbban volt földpotenciálon, elvégre az áramszolgáltató emberei értenek hozzá jobban. De ennek a módszernek sok ellenzője volt.
Aztán, vagy 40 éves szakmai vita után eljutottak oda, hogy a nullavezetőhöz kötésnek már nem volt alternatívája, mert míg földelést általában lehetett jót készíteni egy rádióhoz (ahhoz általában nem kellett, de ez most mindegy), egy automata mosógéphez meg már nem. A nullázás veszélyforrásai elleni védekezésként írták elő, hogy legyen külön védővezető hálózat (ennek is megvolt a maga fejlődési folyamata, először csak a hajlékony készülékcsatlakozó vezetékben kellett külön, azaz az aljzatban nulláztak, aztán az aljzatban nullázást csak gyárakban, üzemekben engedélyezték, mondván, hogy ott profik dolgoznak, míg a lakásokban hülyék barkácsolnak), valamint azért is, mert a korabeli elképzelés az volt, hogy ha a közcélú hálózaton a nullázás feltételei majd a terhelések növekedése miatt nem teljesíthetőek, akkor vissza lehet állni a védőföldeléses érintésvédelemre. Tehát a lakóingatlanban volt egy üzemi rendszer, 3 fázis és nulla, és egy földeléshez csatlakozó védővezető rendszer, mely egy ponton összeköthető volt a nullavezetővel, és szükség esetén ez az összekötés meg is szüntethető.
Következő lépcsőként a 70-esévek közepére jöttek a politikai változások (az olajválság meg a réztermelő Chilében a cikmányok szinte egyszerre), így az alumínium (meg az energia együtt) és a réz is drága lett, így jött elő az (mindenhol a világban, szóval ezt nem mi találtuk ki), a nullázás hőskorában már alkalmazott megoldás, hogy legyen közös a nullavezető és a védővezető az ingatlanon belül is. Azért írtak elő ehhez vastagsági korlátot, mert úgy gondolták egyrészt, hogy a vastagabb vezeték nehezebben szakad meg, másrészt, hogy a barkács bácsik a vastag vezetékhez már nem nyúlnak. És azért tették véglegesen mindenhová kötelezővé a csatlakozási pont földelését, hogy a közeli PEN szakadás ellen valami védelmet nyújtson a rendszer (a kinti hálózaton elégnek ítélték meg az ott előírtakat, nem minden oszlopon, hanem 350 méterenként, meg a végpontokon).
- Az, hogy az áram-védőkapcsolón nem lehet a PEN vezetőt keresztülvezetni, az a magyar szabványokban régen nem jelent meg, mert ugye a csatlakozási ponttól ötvezetős rendszer kellett. Mikor 78-ban előjött a négyvezetős rendszer lehetősége, ha az 10 mm2 vagy feletti, még akkor sem. De 86-tól megjelent, mert az meg már a korabeli IEC szabványokhoz alkalmazkodó előírás volt. Hogy melyik áramszolgáltató hogyan kívánja ezt a gyakorlatban megoldani, az általában az ott megtörtént áramütéses baleseteken való elgondolkodásból következik. A különféle módszereknek mind van előnye, meg hátránya, összevonva az életvédelem, a szabálytalan vételezés meg mittudoménmi szempontokat.
"Én úgy gondolom, hogy az elv ez."
Én meg tudom, hogy amit leírtam, az (kivéve a második bajusz, amire nem emlékszem pontosan).
Ilyen akkus bajjal már sok ismerősnek akadt problémája, meg olyan is, hogy az nem teljesen 12 voltos volt és haversrác kapott egy gyenge 1 milliós ajánlatot a cserére. Egyéb megoldás nincs, néztük mással, felismerte a kocsi, hogy nem gyári az akku, jónapot.
Másik, hogy ha az az akku elmegy borért, akkor sok autót kinyitni sem lehet, néha örülsz ha csere után az autó elindul, mert annyira megzavarodik a rendszere és szórja a hibakódot.
Egyszer valami hülye vazess.hu vagy tök tudja mi cikk alá írtam is, mert magyarázták, hogy a hibridből/egyébből is vigyük fel az akkut télre, ha sok napig nem használjuk és akkor kíméljük a fagytól. Na mondom ezt miképpen gondoltátok? Felénél nem megoldható, utána be sem csukod a kocsit, ha visszarakod akkor nem indul és napokig baja van, kicsit gondolkozzanak már.
Cimborám épp most mesélte, hogy régebben volt e-autója, és azzal szivta meg, hogy a sima 12 voltos akku megadta magát. Emiatt teljesen letiltott mindent az autó, a kerekek is blokkoltak. Úgy kellett kiszenvedni a garázsból a kocsit, hogy a tréleres elvihesse, és persze a végösszeg is igencsak borsos lett.
Ezekből a mai csudabonyolult guruló számítógépekből vajon milyen veterán autók lesznek 50 év múlva?
nem elek keverte ide hanem én, de kár volt mert itt OFF.
Arra akartam utalni hogy egy ilyen pofonegyszerű cucc miatt is cserélik a fél autót, mert nem tudják diagnosztizálni, mekkora feladat lesz nekik majd a rohadt komplex e-autókon bármit kilegelni...
Egyelőre úgy tűnik egyre nagyobb luxus lesz az autózás, megvenni és fenntartani is...
Egy trafónak vagy gyertyának sose lesz "címe", semmilyen protokollon sem. A kis doboz (ECU) már egy másik történet, annak van. Pontosan ezekről a kis dobozokról beszéltem, de hidd el, a gyújtás vezérlő az pont egy nagyon buta, egyszerű és olcsó ECU, minimális hibalehetőséggel.
De próbálj meg egy késleltetési/túlterheléses hibát megkeresni egy modern kocsi valamelyik átjárójában. Manapság ott tartunk, hogy a kocsiban a switch/router (layer 2/3) eszköz nem bírja a terhelést, és néha packet loss van. Vagy ha éppen az ADAS azt mondja, hogy ott van valami és hirtelen vészfékezni kell, pedig nincs ott semmi, csak a DNN úgy döntött. Na, ezeket nyomozza ki az autovillamossági szaki...
A lényeg, hogy nem a lambda szonda a nehezen kideríthető hibaforrás, még akkor sem, ha elek 20 perc alatt megoldotta.
Okos trafók éppen német autóban vannak, épphogy üvegszálas buszt nem vittek a blokkra, mert érezték ,hogy talán esetleg mégsem lenne egy sikertörténet, szóval a gyertyának magának nem is, de a trafóknak nagyonis van sorozatszáma, címe, kódja, programja, minden ami létezik.
A diesel injektor is ugyanez, a piezósok külön nagyfeszről élnek, mindhez egyenként kell feltanítani az injektorvezérlőt, tehát egy 6hengeres kocsiban 6méregdrága dobozka van, és mikor az inkjektor beszarik, tudja magával vinni a dobozkát IS.
De ez nem azt jelenti, hogy egy komplex működési hiba, pl fuldoklik "kihagyogat" a motor, megmondható most mi az ok, vagy mi az okozat.
A túl kevés generátorfeszültség is lehet ezer dolog eredménye, onnan, hogy simán csúszik a szíj, addig ,hogy a generátornak semmi baja, baromságokkal vezérlik, ezért ő szerencsétlen egyfolytában azt hiszi túltölt.
De még olyan is van, nem is kevés az a feszültség, egyszerűen kontakthibás valahol valami, beégett egy relé, akármi.
Ezekre mind nem lehet az autót belül felkészíteni, sokmidnenre próbálják, ennek az eredménye az, egy retkes biztosítéktáblában 3mikroprocesszor és két eprom van, cpu van már a feszültségszabályzókban is régesrég...és ha beég a dobozban a relé, nem tudsz simán bedobni egy másik dobozt egy másik autóból. (azon felül,hogy abban is már majdnem be lesz égve, mert a tipushiba az ilyen)
Érzékel, diagnosztizál, hibakóddal jelez, naplóz minden mindent, hogyne.
Csak éppen egy gurló skynet ettől az egész kocsi, és ezek nem 3-5-8 hanem 15+ éves dolgok, gondok.
Egy autó nagyon bonyolult rendszer, minden hat mindenre, elképesztő idő és munkaráfordítás golyóálló szoftvereket írni, és általában ez nem is sikerül, mert mire egész jó lesz (sok buggal és workarounddal) már új szelek, új trendek, új egységek, új chipek vannak, tehát marad úgy, és kezdődik a kálvária előlről.
Ráadásul mindenki ismeri azokat a márkaszervizes történeteket, amikor egy ázottan megvett, látszólag működő, de folyton glitchelő kocsiban a tulaj kontójára, néha rossz esetben egy új kocsiban garanciában cserélgetik sorra a betanított majmok a többszázezres egységeket, hol ezt, hol azt, de mivel a hibát nem értik, a rendszert nem látják, azt követik amit a program kiír, a dolognak szinte sosincs vége.
F mint francia, voltak gondok velük es a szervizesek mondták hogy a "mondjuk így gyújtógyertyának/adagolónak" olyan MAC cime van amit regisztrálni kell a komputerébe. Így tud neki üzenni a megfelelő pillanatban hogy szikrázni vagy sercinteni kell a benyát.
Az igen, ahogy nálam a szervó is 3 perc alatt megfejthető elvégre villanyt nem kapott. Sok majom meg egyből cserélte volna. Többi már lehet bonyolultabb.
Azért ne legyünk Elekek, kicsit műszakibb megközelítés is jó lesz.
A felmerült kontakt hiba tökéletesen vizsgálható, hiszen a szondafűtés és magának a szondának a működése egy közismert villanyász műszerrel vizsgálható és simán eldönthető, hogy vezeték vagy szonda.
A lambda szonda egy egészen jól értett dolog autószerelői körökben.
De mondjuk megnézem azt az autószerelőt vagy villamosságist, aki megmondja, hogy miért fantonfékezett a kocsi. Lamdaszondából egyre kevesebb lesz, ez utóbbiból viszont egyre több.
Pontosan, van belőle jópár féle, a dízel/benzines is más, és elég sok értéket kell szimulálnia (sebességét is mérni kell, stb).
Minden ilyen szutyira van célműszer, csak összeadva elég szemmel látható összegbe kerül. Nem véletlenül néhány szakosodott szervíz foglalkozik csak ilyenekkel, a többiek vakon cserélgetnek a vevő pénzén...
na, pont a lambdát mondtad, ami a benya-levegő keverék arányát nézi és autónként eléggé más a kivitele, ilyenkor jön az, hogy a 10 perc nem 10 perc, mert hőmérsékletet és pár dolgot meg lehet oldani egyszerűen, ennél meg a végén még drágább lenne a tesztelés / darabra, mint amibe a torta kerül.
"Gondolom ha 10perc a tervezes, akkor 3 perc a gyartas,"
Közismert gonoszságodat megzavarta írás közben híres rosszindulatod :)
Ha a sorozatgyártás 3 percig elhúzódik, ott szervezési hibák vannak.
"Ujfent megoldottad a modern autoipar osszes problemajat 20 perc alatt…"
Az autóiparnak vannak ennél okkal nagyobb problémái is: pl milyen kenőpénzekkel lehetne rávenni EU-s politikusokat ismét egy újabb széndioxid rendeletre, amire mutogatva az autógyártók újabb pofátlan 40%-os áremelést tudjanak lenyomni a buta balek autóvásárlók torkán.
Gondolom ha 10perc a tervezes, akkor 3 perc a gyartas, es mar vinnek is, mint a cukrot. Ilyen kutyubol eleg lenne 2-300 kulonbozo, hogy az osszes szenzort teszteljek. Ezek utan mar csak ki kell szerelni az osszes szenzort az adott kocsibol es letesztelni. Ujabb 5(?) perc.
Ujfent megoldottad a modern autoipar osszes problemajat 20 perc alatt…
"gond az hogy a milliónyi szenzor nem tudja magáról hogy ő degradálódott vagy tényleg a mért érték a rossz.
Ezért aztán a szakszervíz cserélgeti a katalizátort a lustuló szélessávú lambdaszonda helyett.."
Ez így van.
Viszont egy szakmérnök kb tíz perc alatt tudna tervezni egy olyan egyszerűkészüléket, amibe beletesszük a meggyanúsított érezékelőt (pl lambdaszondát) és pl kiírja, hogy a gyári tűrésen belül dolgozik-e. Egy ilyen bemérő izével megelőzhető lenne a a csillió forintos katalizátor csere, ezért egy ilyen bemérésért kellemes pénzeket lehetne elkérni, tehát üzletnek sem lenne rossz.
Most is hasonló a helyzet, aztán cserélgetnek is serényen. A gond az hogy a milliónyi szenzor nem tudja magáról hogy ő degradálódott vagy tényleg a mért érték a rossz.
Ezért aztán a szakszervíz cserélgeti a katalizátort a lustuló szélessávú lambdaszonda helyett...
Elég komoly mérőeszközpark és szaktudás kell egy autóhoz (legyen az elektromos vagy ICE) és aligha lesz ez valaha is másképp.
Az ilyen kábeldörzsölődős cuccra meg aztán végképp nehéz jó megoldást találni, sokszor nagyon az ellenkező irányban van a hiba mint gondolnánk. Nemrég egy Perkins motoros aggregátor can busz kidörzsölődés szívatott napokig több szervízcsapatot nálunk, volt ott már nagynyomású szivattyú cserétől kezdve minden mire rájött a sokadik szerelő véletlenül.
Egy autó elektronikus elemeit lehet úgy összekötni egynássa, hogy részei legyenek egy hálózatnak (pl CANbus), egy hálózat ismert elemeit pedig akár egyenként végigkérdzheti egy erre a célra megírt szoftver. És ha tudjuk, hogy egy hálózat egységei hogyan vannak összekötve egymással, akkor pl egy vezetékszakadás, érintkezési hiba helye már abból kikövetkeztethető, hogy a hálózat mely elemeit nem lehet éppen elérni. Az autót jól ismerő szoftver akár közvetlenül tesztelheti az autót, pontosan megmondhatja, hogy pl a G12-es kábelszakasz 15-ös (sárga) ere nem érintkezik, vagy a pl a teszt során az az önindító motorba épített mikrokomputer azt állítja, hogy a legutóbbi 10 indítási próbálkozás során mindössze 7 voltos átlagos akkufesztültséget mért.
Tehát lehet egy autót és a hozzá való tesztelő rendszert olyan jóra fejleszteni, hogy azután az autószerelő munka túlnyomó része nem több, mint a tesztelő számítóggép által megdott hibás alkatréz kicserélése.
Nos, a PC csak egy érthető példa az olyan egyszerű elméknek, mint pl. te vagy a gárfild cicamica. De belátom túl becsültelek, még ezt sem érted meg, látod át :-(
Bocsika máskor jobban figyelek, még egyszerűbb példát mutatok, nem stresszellek. Bár nem biztos, hogy létezik-e elég egyszerű, ami felfogható a számodra is ...
Munkámból kifolyólag elég sok átlagmelóssal találkoztam már amikor gépet üzemelünk be és oktatunk ki a használatra (+support azóta is). Van köztük Angol, Francia, Belga, Amerikai (észak és dél is, mert nagyon nem ugyanaz a világ).
Azt kell mondjam hogy az amerikaiak messze viszik a prímet abban hogy érdekli őket a munkaeszközük működése, hogyan kell javítani, hogy fog tudni vele minél többet dolgozni minél kevesebb meghibásodással. Mert az után kapja a bónuszt amit termel.
A francia az első problémánál felteszi a kezét, végre nem kell dolgozni. Fogalma sincs mit üzemeltet, nem is érdekli.
Elavult sztereotípia ez, sokkal inkább az elkényelmesedett nyugat-európáért kellene aggódnunk szerintem mint az amcsikért.
"Egy átlagos képességű amerikai (vagy villanyszerelő) számára természetes, hogy nem kell mindent értenie, elég, ha csinálni tudja..."
Amerikában... Szerelő sor mellett... Az ő kultúrájukban ennyi is elég bizonyos szinten.
Ez olyan mintha a majmot betanítanánk egy szöveget begépelni.
A Bloom elmélet inkább helytállóbb, alapszinten, ahol is a majom begépeli a szöveget emlékezetből de a szöveget nem érti és nem is képes új szöveg létrehozására.
Persze van ahol ennyi is elég...
Számtalan olyan kollégával találkoztam aki sokadik alkatrészt szerelte be de nem ismeri a működését. Ez addig nem probléma míg nem kell terepen hiba behatárolást végezni ahol ilyenkor megáll a tudomány.
Mindenesetre abban igaza van a szociálisan rendkívül érzékeny és tapintatos kollégának, hogy ez a javítási protokoll. A probléma viszont az, hogy ez sokszor szart sem ér, de legalább drága, és pont semmi köze nincs a hibakereséshez.
Arról nem is beszélve hogy hány mechanikai probléma van a pofonegyszerű, csak egy villanymotor meg pár fogaskerék technikában.
Azért amikor a modelS-ben vagy a renaultban saját pénzén kell komplett motort cserélni mert beázik mind, vagy a wv-ben az alulméretezett csapágy miatt hajtóműházat cserélni akkor megnézem a vigyort a user arcán. Vagy a zoé fedélzeti töltő, és sorolhatnám.
Nem véletlenül alakul kifelé a másodlagos javító piac erre is.
Ezeket nálam csak a sarki zavarosban halászós helyek akarták elkövetni. Nem megy az ABS? Cseréljük ki. Nem megy a szervó? Jaaa, asz szar, el szokott romlani, ki kell cserélni. Szerelőm? Meg kell nézni, ezer féle baja lehet és egyáltalán. Annól az ABSt cserélték si egy bontottra, ami átvételkor nem működött, csoda szerelő csak vonogatta a vállát, hogy berakta, részéről el van végezve.... Ajánlatok olyan 1 millió felett voltak. Most leadtam a kocsit pár hétre, kiderült, hogy a csatlakozók voltak szétrohadva és cserélni sem kellene semmi szervót, sem semmit.
Nálam sokkal okosabban megfogalmazta ezt Mérő László:
"Egy átlagos képességű amerikai (vagy villanyszerelő) számára természetes, hogy nem kell mindent értenie, elég, ha csinálni tudja, lehetőleg úgy, mint azok, akik a best practice-t alakítják. Azért kell az iskolákban elemezni és rendszerezni a best practice-t, hogy a kevésbé okosak és tehetségesek is közel ugyanannyira hatékonyak lehessenek. A legjobbak azután úgyis mást fognak csinálni, titok nélkül, pusztán okosságból és tehetségből, és azt majd megint lehet elemezni és rendszerezni.
Holnap mást fogunk tanítani, mint ma.Az okosság persze titokzatos dolog, a tehetség még inkább az, de egyik sem titok: mindkettő egyszerűen van és kész. Az okosak és tehetségesek nem azért nem árulják el a titkaikat, mert féltik őket, hanem azért, mert maguk sem tudják őket. Nem azért okosak és tehetségesek, mert valaki megsúgta nekik a nagy titkokat, hanem azért csinálják jól a dolgokat, mert okosak és tehetségesek."
Elmondom az én szakmaiatlan verziómat majd megköpköditek.
Megjelent a fi relé mint találmány. Tényleg egy okos ölet. Hogy ne kelljen sokat átalakítani a hálózatban betették először a méretlenbe z óra elé. Nekem ott volt.
Ugye ez azzal jár hogy plomba az is, Nem lehet cserélni a szolgáltató nélkül, még több "kontakt a zárt területen" még több hibalehetőség tényleg szar is volt.
Ott nem volt értelme a PEN bontogatásnak mert egyszerűen teljesen el kellett "volna" választani a védő hálózatot a nullától mert egyébként pattogott volna le a kismegszakító naponta 12*. Így lett belőle egy olyan dolog hogy elszeparálták a védőt és csináltak neki egy évek alatt igen kétes minőségűvé vált földelést.
Ugye FI nélkül volt a legolcsóbb es a legfelderíthetetlenebb dolog amikor a fogyasztó előtt szaki a nullát kikötötte a védőre is igy spórolt valamennyi ZS vezetéket.
Na most ami biztos hogy az ügyfélre nem lehet rábízni a saját védőhálózatának a földpotenciáljának a kialakítását azaz "ottartását", no meg ezt a FI dolgot is meg kellene valahogy oldani így jött azaz ötlet hogy vigyük be az óra után mind a kettőt. Igy az lett a PEN. Mivel azért a szolgáltató is csóró és nem biztos a "N" faszául földelve van 1-2-3 oszlopközönként így vegyük rá az ügyfeleket hogy a "telekhatáron" tegyenek ők is egy szondát. (Most tekintsünk el a 3F penszakadás anomália miatt is érdekük.)
Na most ha azt akarjuk hogy normálisan működjön és a "szolgáltatói védő" és megfelelő legyen akkor a FI kimenete nem érintkezhet üzemszerűen a közös nulla/védőhálózattal mert ha valami fogyasztó elindul akkor a FI mérését meg fogja hamisítani a kerülőút és azt hiszi az a szerencsétlen hogy fogja valaki kézzel és a testék keresztül megy el az áram így le fog oldani.
Ezért a megoldás erre az hogy végig kell kórálni/böngészni :) az hálózatot, hogy egy kötés le legyen benne, ha hiányos a védőhálózat azt pótolni es elvezetni mindet mondjuk a fogyasztás merőhelybe és be kell kötni a FI elé a bemeneti "N" vezetőbe. Eljutottunk oda hogy a hálózatban a "N" az valójában nulla lesz, a "F" az mindig is fázis volt, a védő meg ezek után soha nem érintkezhet a FI után az előfizetői hálózatban. Így akkor viszonylag kevés szakmai kifejezéssel eljutottunk oda hogy ezt a csomópontot hívhatjuk PEN szétválasztásnak.Nyilván ide célszerű az ügyfél közeli szondáját is bekötni. De szerintem ha valaki nem tudja közel tenni akkor műszakilag teheti máshova is de akkor figyelni kell a megfelelő vezetékvastagságra amivel odavezeti.
Hogy ez hogyan néz ki, hogyan színezzük, mik a vezetékvastagságok azt meg kell tanulni gyakorlatban.
Én úgy gondolom, hogy az elv ez. Ha valaki ezt így nekem nem tudja elmondani, levezetni józan parasztésszel uram bocsá' ezzel büszkélkedik hogy ő bonthat plombát és ő PEN-t bontogat , de ha belekérdezek akkor a válasza a csak, abból nem nem nézek ki semmi jót.
Szüleim kocsiját próbálták javítani, kicseréltek már vagy 3 ECU-t egy kisebb vagyonért, mire rájöttek, hogy az egyik gyári csatlakozóban az egyik vezeték bekötés kontaktos. Az egész köteget cserélni kellett, de utána jó lett. A teljes process kb 8 hónapig tartott, és iszonyat sokba került.
"kicserélték a modult", ahogy a tanult kolléga mondta, aztán pont ugyanott voltunk ahonnan indultunk, csak pár százassal rövidebben.
Tisztán látszik, hogy egyrészt halvány lila gőződ sincs a modern autók elektronikájának a komplexitásáról, másrészt képes vagy egy PC-vel összehasonlítani őket. (kevés, nagy integráltságú komponens, ellenőrzött környezetben vs. sok közép- és nagy integráltságú komponens, mostoha körülmények között)
Most menjek le a szintedre és kezdjem el az intelligenciádat szidni ? Minek ? Látja ezt mindenki...
"Még az autóvillamosság is rendre feladja a legtöbbnek a leckét"
Na ja. Mikor nyomoztam a gyerek kocsijában az időnkénti testzárlatot. Mivel típus hiba volt, végül mások tapasztalatára támaszkodva megtaláltam kijavítottam. Aknára kellett állni,a motortartó konzolt leszerelni a hibás köteghez hozzáférni. Megjavítani, tenni ellene hogy ne forduljon elő többet a hiba.Sem a hiba behatárolás sem a javítás nem volt szoftveres probléma. Inkább autó villamosság mint autó szerelő munka.
Az elektromos autók javítása is az autó villamossághoz tartozik de bizonyos mechanikai részek javítására az autószerelő műhely alkalmas.
Vélhetően összeolvad a két szakma a jövőben.
Az megvan hogyha valamely világítás megszűnik, az autó végsebessége korlátozva lesz? Mire rájöttek...
Csak nem a PC szervizben tipikusan, hanem az erre szakosodott helyen és Nem is a tömegtermék>>nemextradrága VGA-kat...
Az e-autó elektronika is így fog járni. Sőt már most így van a "hivatalos" szervizekben. Nem fog a szaki a dunaautóban elektromos panaleket méregetni-javítgatni alkatrész szinten >> csere és kész.
Nyilván van rá iparág ezek javíttatására de maga villanyautó szerelő műhelyben biztos nem lesz rá. Még az autóvillamosság is rendre feladja a legtöbbnek a leckét nemhogy egy majdani ilyen szerkezet.
És nem kell vele valamit csinálni a kezelési utasítás szerint, hogy ez történjen? És visszacsinálni? Gondolom, ezekkel is el lehet azt játszani, hogy vagy mozgásérzékelősen működik, vagy állandóan (vagy sehogy, persze), mint a mozgásérzékelős lámpáknál.
"...több gógyi kell hozzá mint egy PEN szétválasztás..."
Nagyon téma nálad ez a PEN szétválasztás de lehet ezt a dolgot rosszul,hibásan vagy szakszerűtlenül elkészíteni úgy hogy működik minden, látszólag probléma nélkül.
Nyilván valamivel több gógyi kell hozzá mint egy PEN szétválasztás de azért ne gondolja senki hogy a BME kell majd egy akku cseréhez vagy kódkiolvasáshoz.
Persze mindenki aki benne van mindent el fog követni hogy a saját nagyságát magasztalja de nagyságrendekkel kevesebb alkatrésze van egy villanyautónak mint egy hagyományosnak. Kevesebb ilyen-olyan folyadék van benne.
Megszavazták: 2035-től már csak elektromos autókat árulhatnak az EU-ban
Nagy Britannia tavaly fogadta el, hogy már 2030-ban beszünteti a belsőégésű motoros autók árusítását. Egyes hibrideknek még nyitva hagyja a kaput 2035-ig.
Sziasztok! A segítségeteket szeretném kérni az alábbiban: A korábbi analog (home dp1) kaputelefonom kontakt hibás valószínüleg újra kell kábeleztetnem az egészet a háztól, nem a kaputelefonnal van a baj, ez már közben kiderült. Az lenne a kérdésem, hogy amennyiben videós kaputelefonra szeretném lecserélni, milyen kábelt kell majd húznom a beltéri egységtől a kültéri egységhez elég egy utp kábel, vagy a táp részéhez kell külön plusz kábel is? Köszönöm.
- valamelyik rosszindulatú bunkó nagy fikázva elő szokott rángatni (ki szokott találni) egy olyan "helyettesítő" témát, aminek SEMMI KÖZEköze ahhoz, amiről én beszéltem
- erre pár hasonló észlény boldogan körbetáncolja ezt az új témát (amink semmi köze az én témámhoz)
- és eközben mindvégig egyik észlénynek sem tűnik fel, hogy már régen egész másról van szó, mert valójában fel sem fogták a pici agyukkal agyilag, hogy én valójában miről írtam eredetileg (nem is érdeklli őket, hiszen azt nem tudnák ilyen boldogan fikázni :)
Persze nem biztos, hogy most is ez történt, de többnyire ez a szokásos ügymenet :)
Első lépésnek nem rossz de ugye nincs hozzáadott érték a történetben.
Eladni a léalmát olcsó pénzért ne pálya amikor ha lenne a termelőknek egy saját lé üzemük vagy aszalójuk akkor többet tudnának kérni a termékért illetve tárolhatóbb is lenne. De nálunk az értelem és az összefogás nem létezik, mindenkinek saját baszott drága traktor kell meg kombájn.
"Ahhoz képest elég sok hűtőházat láttam Szabolcsban."
Aki hűtőházat épít, az nem a széndioxid ellen "harcol" a te pénzedből.
Azok a sötétzöldek, akik (állítólag)a széndioxid ellen küzdenek,
azoknak köszönhető, hogy egy hűtőház építése és üzemeltetése ma háromszor annyiba kerül, mint három éve,
tehát az, hogy ma ilyen rohadt drágák a hűtött termékek, azt jórészt a nem-gondolkodó sötétzöldeknek köszönhető (a legbutábbja még büszke is arra, hogy ő mennnyire agyatlan).
"Az nem zavar hogy 1900- évek eleje óta 8* annyian vagyunk a földön ?"
Ennek semmi köze ahhoz, hogy manapság 120 évvel később teljesen értelmetlenül minden évben csilliárd milliárd eurónyi pénzt csavarnak ki az emberek kezéből (pl a tiedéből is). Fent említett politikusok választói pedig annyira retentő nagyon buták, hogy erre az esztelen pénzszórásra senki sem vár tudományos (vagy legaglább éssszerű) indoklást (pofánverés terhe mellett) az értelmetlen széndioxid szabályokat hozó politikusoktól.
Ha valamire kíváncsi vagy, próbálkozz kerek mondatban megfogalamazott, érhető kérdéssel.
"Milyen pénzpazarlásról beszélsz?"
Egyes nagyon sötét politikusok euró százmilliárdokat vonnak el EU állampolgároktól /családoktól arra hivatkozva, hogy ez az elképesztő pénzelvonás a széndioxid elleni küzdelemre kell. Miközben csak a hülye nem látja, hogy ez a brutális pénzpazarlás teljesen hatástalan, tehát értelmetlen, tehát megmagyarázhatatlan okokra hivatkozva zsebelik ki az embereket. A széndioxid elleni küzdelemre hivatkozva emelkednek évek óta az energia árak világszerte, egy idióta széndioxid szabály miatt emelkedtek meg NAGYON durván a gélkocsik árai (lassan fél Európa életveszélyes autóroncsokkal fog közlekedni), stb stb, lehetne sorolni holnapig ezen barmok károkozásait.
Ha egyszer arra érkeznél haza, hogy az asszony egy üzletkötőnek aláírt egy részletfizetési szerződést egy olyan berendezés megvásárlására, amely készülék a villanyszámlát havonta kb 1 forinttal csökkenti és 5 millió forintba kerül, annak te sem örülnél (finoman szólva). Na ugyanez zajlik világszerte: komoy extra költségekbe belekényszerítik az embereket, miközben folyton a száédioxid elleni (tökéletesen hatástalan, tehát értelmetlen) költséges küzdelemre hivatkozva hülyítik z önálló gondolkodásra képtelen buta embereket (miközben valószínűleg kaszálják a kenőpénzeket a rendszer haszonélvezőitől).
Az alapprobléma az hogy a földalapú támogatásokat most jellemzően nem a gazdák kapják azaz nem azok a személyek akik valójában dolgoznak is a földeken.
Enélkül, mert azon kultúra nélkül hogy nem a támogatásból akarok élni munka nélkül hanem azt azért kapom hogy könnyebb legyen igazi mezőgazdaság sem lesz.
A locsolás alapból pénzbe kerül. Kell fizetni a vízért a gazdának illetve költsége van a szerkezetek üzemeltetésének is. Ha nem látszik a termésben a megtérülése a locsolásnak nem fogják csinálni. Könnyebb nyekeregni a kormány irányába plusz pénzért aszálykár címen.
Akkoriban még a hajóval való szállítás dominált mint az öntözés a tervekben. Több, szintkülönbséget áthidaló zsilipet kellett volna készíteni. A vasút létrejötte végleg parkoló pályára küldte a terveket.
Az öntözés csak a csatorna közvetlen sávjában lett volna számot tevő.
Két külön dolog - az öntöző csatorna hálózat, ami szétosztja a folyók vizeit a földekre - a belvíz(elvezető) csatorna hálózat, ami elviszi a vizet a folyókba a földekről
Az öntöző csatornák működnek csak nagyon drágán mérik a vizét. Ezért kevesen öntöznek, de vízmennyiség szempontból lehetne sokkal-sokkal többet is öntözni.
Egy főcsatorna hiányzik már régóta, a tervezett Duna-Tisza csatorna. Az első tervek 1715-ben készültek... a Kiskunság vízellátására.
Nem vagyok a téma ismerőse, nem is akarom magam beleásni, csak az villant be a '70-es évek tudatos kiszárításra, hogy akkor csatornáztak jelentős mértékben.
Kismegszakítókból, fí reléből kb a Schneider Resi9 lehet jó ár értékben vagy nincs nagy különbség a termékek között? Dobozból a Resi9-ben már fém sín van stb, szóval vállalhatóbb, mint a Tracon olcsó termékei talán az első korrektebb termék. Hiába szabvány valami azért nagy különbségek vannak érzetre sajnos..
Schrack kismegszakítókból pl tök könnyen kijön a sínre rögzítő műanyag és kotyognak a sínen, az sem annyira minőségi érzetet nyújt, bár lehet jó termék...
"Az Alföld tudatos kiszárítása a 70-es évektől. A gabona/kukorica földek érdekében a szociálista gazdaságpolitika okán. Hatalmas csatorna hálózat épült és hordta el vízet, belvíz mentesítés címén a tengerbe."
Ebben teljesen egyet kell értenem, de a hozzászólás többi részéhez... a próféta szóljon belőled.
De az eső ne csak nyáron jöjjön viharral jéggel,télen is inkább hó formájában várnám. A hideg telekre is szükség van.
Két nagy folyó között .... Nem a víz mennyiségi elérhetősége a probléma. (a főcsatornák zöme most is használható lenne komoly mértákú öntözésre is)
Hanem,
Az Alföld tudatos kiszárítása a 70-es évektől. A gabona/kukorica földek érdekében a szociálista gazdaságpolitika okán. Hatalmas csatorna hálózat épült és hordta el vízet, belvíz mentesítés címén a tengerbe.
Aztán meg jött a pech, a 20-30 éves szokásos száraz periódus.
Lassan azonban fordul az időjárás kereke is... az esős ciklusba. Megint esik majd és jöhet a belvíz csatornák kitisztítása nemsokára szerintem.
Magyarországnak kiváló adottságai vannak ahhoz, hogy alföldjeinket öntözőcsdatorbákklal hálózzuk be (ezek mellesleg megoldanák talajvíz problémákat is). Ahogy lesz egyre szárazabb a klíma, úgy válhatnánk Európa első számú mezőgazdasági termelőjévé.
Sok száz kilométernyi új öntözőcsatorna azonban csak akkor lesz itt, ha Orbán Viktor valmelyik haverja rájön, hogy hogyan lehetne árokásással minden évben pár száz milliárd Ft közpénzt lopni.
"az ipari forradalomtól kezdve máig relatíve milyen sok üvegházhatású gáz került emberi tevékenység miatt a légkörbe."
Leírtam (szerintem) tök közérthetően, hogy
egyes nagyon buta kormányszakértők cinkosságávalmilliárd csilliárdnyi pénzt (EU polgárok pénzét) pazarolnak (zsarolnak) szénioxiddal kapcsolatos "küzdelemre" úgy, hogy eközben a hülye is látja, hogy az egésznek semmi haszna/értelme (= tudományos érvekkel nem indololhatók ezek a védekezési megoldásaok).
Erre az eszelős pénzpazarlásra NEM magyarázat az, hogy az emberiség széndioxid kibocsátása nem tavaly, hanem 150 éve gyorsult be,
- az észérvekkel megindokolhatatlan pénzpazarlás ellen az összes széndioxid-szabály azonnali visszavonása a megoldás (visszamenőleg), hiszen a vak is látja, hogy tökéletesen hatástalanok, csupán az emberiség nyomorát növelik (plusz pl az energiaipar és azauógyárak profitját emelték pofátlan magasságokba)
és a széndoxid szabályokat/törvényeket meghozó politikusokat (és a kezük/zsebük alá hazudozó kamu klíma-szakértőket kénszermunkára kell küldeni, arra a kb 100-150 évre, amíg önmagától elfogadható szintre nem csökkennem a bolygó széndioxid szintje).
Tüneti kezelésnek megfelel. De elmélkedni lehet arról hogy miért tűnik el egyes rétegekből a víz mikor is a kivétel éppen csökken. Részben mert a "városi" víz bevezetésre került illetve a hobbi kertek művelését az örökösök nem gyakorolják. A szőlő, gyümölcsös kitépve,a helye házhelynek teleknek fenntartva. 30 éve nyaranta locsoltak, mindenhol ment a prickoló, ma senki nem akar kertet gyümölcsöst, veteményest gondozni. Elvétve találni a környéken gondozott kertet.
Közvetlen szomszédunk (isten nyugosztalja) a gyümölcsösét betongyűrűs ásott kútból nyerte. Volt fúrt kútja is de azt nem szívesen használta a vastartalma miatt.
Úgy vélem régen volt rendszeres csapadék, volt rendesen víz tárolva a talajrétegekben a szárazabb nyarakra. Ez csak egy makro komponens a globális éghajlathoz képest de hogy ez az emberi fokozott üvegház hatású gázoknak köszönhetjük vagy ez természetes folyamat mindegy is. Első esetben egyértelmű a felelősségünk, a másik esetben pedig nem kellene besegíteni a természetnek....
A többi részletre nézve ajánlom Bánhidi Zoltán: A magyar összetett igealakok jelentéstörténete című, 12. sz. Nyelvtudományi értekezések füzetkét, ahol az alapfoknál több olvasható, igen sok példával.
A van ige elbeszélő múltbeli alakja, egyes szám 3. személyben. Ma a volt igét használjuk helyette; többi alakja: valék, valál, valánk, valátok, valának. ----
vala (ige)
Régies:Volt akkor Jelezte, hogy az állapot egy ismert múltbeli időpontban történt, vagy egy másik eseménnyel egy időben zajlott.
Nagy vala a vigasság országszerte a sereg hazaértekor. Csend vala köröttünk egész este.
vala (segédige)
1.Elavult: Jelzi, hogy a szóban forgó cselekvés, történés egy múltbeli időpontban folyamatban volt, éppen zajlott; akkor; akkoriban. Jelezte, hogy a múltbeli esemény egy másik eseménnyel egy időben zajlott (esetleg nagyon kevéssel megelőzte).
adá vala, mene vala, jöve vala Az országot jártuk vala. Itt pihent vala a király. Miután kicsiny elemózsiáját megevé vala, pihene egy ideig. Végül meghozák vala döntésüket és többé nem törték fejeiket e kérdésen.
2.Elavult: Jelezte, hogy a cselekvés az említett időpontnál vagy eseménynél régebbi kezdet óta valameddig zajlott, egy ideig folyamatban volt (az említett másik eseménytől, időponttól hamarabb kezdődött és még utána is tartott).
várok vala, eszek vala, megyek vala Amikor a cserép kiesett az ablakból, én éppen arrafelé megyek vala. Együtt utazunk vala és mindketten meglátánk a napkeltét.
off . Tudom nem ide való a hsz-em , de ha már szóba jött a Földünk állapota .
1. Ezután láték új eget és új földet; mert az első ég és az első föld elmúlt vala; és a tenger többé nem vala. Jelenések könyve 21. rész
Akkor minek idegeskedni ? Az egész életünk egy videojáték , ahol minden levan írva , hogy mi minden fog történni és hogyan kell élnünk ahhoz , hogy az új Földön élhessünk . :-)
Csak addigra az óceánokból szódavíz lesz, levegőt meg régen nem kapunk majd.
De semmi gond, a mostani légkör oxigén tartalma egy durva környezetszennyezés eredménye, ami mind egy szálig kipusztította az addig vidáman lébecoló metán-alapú élőlényeket, majd jön egy másik életforma, az is épít felhőkarcolókat és erőműveket, aztán az is elkúrja valahogy az egész ökoszisztémáját.
én azt is gondolnám, hogy egy bizonyos parciális nyomás felett a vizek kénytelenek benyelni a többletet, miáltal a légkör "szabad" CO2 szintje nem fog tovább nőni.
A '70-es években minden nagytudású, környezetvédelmis "szakmérnök" a hamarosan kezdődő jégkorszakról értekezett. Leáll a Golf-áramlat, következik a vég. Azóta sem férnek be a ruháim a szekrénybe, tele van irhabundával.
Nem tudom, hogy elkezdjem-e kiszórni a szekrényből ezeket, mert ez a széparcú, kifejezetten jó képességűnek látszó Greta Thunberg meggyőző előadásaival kezd elbizonytalanítani. Az a mérhetetlen tudás amit felhalmozott, az a rendkívüli arckifejezés egyszerűen elbizonytalanít.
"Mint a légkörfizikusok, klímakutatók, meteorológusok általában megjegyzik, a szén-dioxid-koncentráció kapcsán nem az éves kibocsátási szint a legfontosabb, hanem az, hogy az ipari forradalomtól kezdve máig relatíve milyen sok üvegházhatású gáz került emberi tevékenység miatt a légkörbe. „Vagyis, ha egy adott évben ilyen mértékű a kibocsátáscsökkenés, akkor nagyon valószínűtlen, hogy globálisan hatást gyakorolna a szén-dioxid-szintre” – mondja Okszana Taraszova, a Meteorológiai Világszervezet levegőkörnyezet-kutatási részlegének vezetője."
Mindegynek ugyan nem mindegy, mert saját orrunk alá termeljük a mocskot, de tény, hogy összességében minimális bolygó léptékben az a környezetvédelmi erőfeszítés, amit az EU tesz.
A COVID kitörésekor először a kínai ipar (a világ széndioxid fővárosa) húzta be a vészféket, ezután bolygószerte gyakorlatilag leállt a közlekedés + repülés + a hajózás. Akinek van egy kis esze, az sejtheti, hogy mindennek milyen hatása volt a Föld széndioxid szintjére.
Érdekes módon a bolygónk hivatalos széndioxid szintjén mindez egyáltalán nem látszik, magyarul azok a "EU szakértők", akik a családok, kisemberek számára euó tízmilliárdokba keülő értelmetlen széndioxid szabályokat hozták, azok a szakértők a mai napig adósak egy óriási bocsánatkéréssel az emberiség felé. Plusz évek óta befoghatná a pofáját az összes olyan politikus és nagyonbuta sötét-zöld nagyonbunkó "környezetvédő", akik ebből a hülyék által is átlátható széndioxid átverés-bizniszből próbál szellemi tőkét kovácsolni. Egy kis fizika, amiről a nagyonsötétzöld és korrupt zöld politikusoknak újságíróknak is régóta illene tudni: a belső égésű motorok amúgy vidáman működnek alkohollal és hidrogénnel, mindkét anyag előállítható tisztán, akár napelemek segítségével is. És remélhetőleg fent említett sötét-zöld korrupt EU politikusok még a belső égésű motorok teljes betiltása előtt meghallgatnak majd olyan szakértőt is, aki fizikából nem bukott meg az óvodában és az IQ-ja eléri legalább a 101-et.
Nem is a félláb a terv... hanem már egy e-autó, következő autóként.
Avagy a bendízel kiszorítása az EU-ból szgk szinten >> meglepően gyorsan fog megtörténni. Cirka 5 év kell hozzá szerintem és ciki+extraköltséges lesz új bendízelt venni.
Ezt a belső égést már lassan 15 éve magyarázzák. Amúgy kb. tök mindegy, hogy szelektíven gyűjtünk valamit és energiagazdálkodunk ebben a kis pöcsszar EUban, míg India szarik a világra, oszt önti a szemetet az óceánba és tojik az egészre. Meg a satöbbi.
Érdekes, a lengyel/észt erőműveken nem mernek ennyire ugrálni, meg ezek a szabályzások is időnként olyanok, mint a lófütyi. Max. megint hamisít mindenkim mint ahogy a VW kezdte.
A személygépkocsikra és könnyű haszongépjárművekre vonatkozó széndioxid-kibocsátás 100 százalékos csökkentését 2035-re. Ami a belsőégésű motorral működő járművek teljes kivezetését jelenti a piacról.
(ez függőben van, lehet csak 90 százalék fog sikerülni, de a commitment teljesítéséhez kell a 100 százalék)
ELMŰ-nél ilyenről nem hallottam, barátaim meg csak ott voltak.
Olyan volt, hogy az üresen járó kábelt kikapcsoláskor át is szúrták a tranziensek, és akkor egy ideig csak terheléssel együtt lehetett kikapcsolni, de aztán a túlfeszültséglevezetők felszerelése óta ez nem probléma.
A szakemberek cikkei azok nem riogatások, hanem elemzések.
Ja, most jöttem rá, te vagy az a napelemes, aki azt hiszi, a villanyhoz is ért, de közben meg nem. Akkor kár is veled beszélgetni. Nem jegyzem, hányszor állítottál hülyeséget, de az egyikre emlékszem, a villámhárító földelésénél hogy nem baj, ha hosszú a földelővezető.
Ilyesmire gondolok és lássuk be most mindegy mi idézi elő, mágneses hullám, túlterhelés, vagy atomvillanás, egymás után tudunk cikkeket hozni az utóbbi 10 évből. Tehát a veszély valós és jogos az aggodalom. Az is igaz, hogy folyamatosan fejlesztenek, pl energiatárolókat építenek a megújuló és a hagyományos energia közti átmenet csökkentésére
Igen, ez felhasználói hiba volt, csak azért irtam, mert ugyanez játszódna le, ha kiesne egy terület hirtelen, és az lehet megújuló miatti asszimetria, lehet vezérléshiba miatti elcsúszás, bármi.
Szóval a gyenge pontot nem a trafók és az NF kapcsolók EMC védettségében kell keresni.
A vezérlést támadja meg a káros hullám, noha ott is van védelem, de sokkal szerteágazóbb és sebezhetőbb, mint erősáramú része. (pl adatátviteli hálózat).
Ha ennek egy kis része borul, akkor előjön az asszimetrikus terhelés, ami elkezdi leolvasztani a berendezéseket, vagyis létrejön a blackout.
És hogy példát is mondjak 2006 novemberében Északon egy tengeralattjárót kellett a dokkból kihajózni (tévesen talán sima hajót irnak) lekapcsoltak egy nagyfesz vonalat ami 15 országban borította sötétbe az országokat.
A mágneses vihar által fizikailag tökrevágott villamos energia hálózat esélye közel nulla. Gyakorlatilag csak hálózat üzemeltetési hiba esetén fordulhat elő, ma már. Kitanultuk a módját a védekezésnek,
-----
Lásd pl. az idén februári PÁNIK cikk rohamot erről a témáról. Az "eddigi legnagyobb mágneses vihar"-ral riogatott a klikk vadász sajtó hetekig ...
Aztán hallotál-e bármilyen villamos hálózati gondról a mágneses vihar kapcsán?! Jaaaa nem.
Naugye! Akkómög?!
Használd méha az eszed is (hamár úgyis azt hiszed, hogy van bőven) a riogatások benyelése helyett. Ennyi.
"Első blikkre tényleg olyan, mintha ez működne, a valóságban sem időben nem oszlana el a töltés ennyire szépen, sem földrajzilag nem az lenne, hogy akkor egyenletes terhelést kap a hálózat."
Ja, csak nem erről volt szó, hanem a rendszer összeomlásról. Arra hoztam egy normális érvet, erre előhozol egy másik jelenséget, ami egy másik elemzés tárgya. A szocializmus gyári vezetői szoktak így viselkedni, előhúztak egy érvet indokként, hogy a dolgozók kívánságát miért nem, aztán mikor az ember azt megcáfolta, akkor előhúztak egy másikat. :D
A rendszer nem omlik össze az adott feltételek mellett, ellentétben a te prognózisoddal, ezt szögezzük le.
ne általánosítsunk, ma is vannak 70-80-90 körüliek többségben egy társasházban. A maradék fiatalság meg semmit nem csinál, még annyira sem ambicionálja magát, hogy részt vegyen a közgyűléseken. Magyarán mondva lóf...t se csinál, így a -becsületükre legyen mondva- az idősebbek még aktivizálják magukat, ugyanakkor át is verik őket sok esetben a közösképviselők.
voltál már közgyűlésen? Ahol a lakók 65%-a már 70 év feletti.
Ez 20+ éve volt. Azóta azok a 70+-os lakók kihaltak/elköltöztek, a ház felében pedig már 40 év alatti (ergó 20 éve még gyerek volt) lakik, akik már aranyáron vették a lakásokat, a felújításra is ráköltöttek, na ők nem eszik meg ezt a nyugdíjas-kommandó dumát. Le is szavazzák azt a párat, aki megpróbálja elmagyarázni, hogy neki a 70 rugós nyugdíjából nem telik az egyedül lakott 100 nm-es belbudai lakás (értsd: lepukkant állapotban is minimum 60 millát ér) közös költségét kifizetni...
Felére hozhatnál valami példát, mert én nem sok ilyen hírt hallottam a világból, de lehet elkerülte a buborékomat. Pedig néhány hasonló hírlevelet is járatok pont ilyenek miatt:
Kevés már itt az olyan ház, meg aztán ami volt az elmúlt 15-20 ében, amikor ezek a lakók még 50 meg stb évesek voltak "csak"..?
De az idő majd megoldja,...
Egyébként meg elég, ha a maradi öregek kisebbségben vannak.
Persze, illene olyan megoldást találni, ami nem az utolsó utáni 100ft nyugdíjukból forgatja ki őket, de ha sokan vannak és relatíve nagyok a lakások (tulajdoni hányad), akkor nehéz.
A közgyűlésnek megvan a maga szabálya, ott a közösképviselő is ludas, esetleg a közösképviseletet ellátó cég, ahol ez így megy.
Ha nincs pénz, nincs hajlandóság, természetesen a semmiből nem lesz elektromos felújítás, akinek jó így az amper, (vagy lexarja a fekete albérlőjének mi hányszor csap le) az minek ugráljon, fizessen.
Ismerős történetek ezek is igencsak, de azért jelenleg van annyi az ingatlanpiacban ,hogy felfogja a tulajok értelmesebb része, a lakása egy befektetés, csak akkor tartja az értékét, ha a ház is rendben van, van rajta tető, nem jön fel a szar a földből, nem gyullad ki a villanyvezeték, nem szivárog és záratják rá tél közepén a gázt, stb.
Első blikkre tényleg olyan, mintha ez működne, a valóságban sem időben nem oszlana el a töltés ennyire szépen, sem földrajzilag nem az lenne, hogy akkor egyenletes terhelést kap a hálózat.
Itt pest belvárosában óriási a baj, már MOST, és megmondja a hivatásos kékruhás kollega (magánbeszélgetésben) távoli, évtizedes kilátás _sincs_ szószerint semmire.
Építenek ide a foghíjakba 4 új tömböt, többszáz lakással. A trafó már most állítólag csumán megy, nyáron olyan forró, tojást lehet sütni, szó szerint.
Az éptkezésen a középfesz földkábelt eddig 3x csapták szét, az egyiknél én nem tudom ,hogy nem halt meg senki, 1 méteres körben lett szénfekete minden.
Persze nem elvágta a gép a kábelt, összevissza van taknyolva, toldva, javítva, rábetonozva(!), mindennel betekergetve a taknyolások..most, hogy szabadon van az egész (nem is lehetne... veri az eső..de xarik itt mindeki mindenre..) látszik milyen állapotban van.
Nem lesz kicserélve. Nincs pénz..meg aztán itt pár utcában minimum egy hétig nem volna áram akkor....vagy kettő..vagy .....
Azt nem tudták, az új házakat mire kötik..talán ugyanide..nem kéne, de nem nagyon tudnak mást mondani..persze "nem mondtunk semmit, itt sem voltunk.."
Na, talán a hálózat állapotáról ennyit, nem vágdosok több " bizonyára egyedi és véletlen", "nem is létező" példát ide, mert úgysem tudok (akarok) semmit alátámasztani.
"ez közgyűlési hatáskör, és mivel méretlen hálózat, tervezni is kell, meg szolgáltatóval jóváhagyatni."
A közgyűlésben ritkán akad szakértő. Azt lehetne megszavazni hogy a bővítés árát kifizetik-e és milyen arányban. Mert vita lesz hogy "énnekem nem kell" majd a munkák után mégiscsak.Persze akkor meg azt mondja hogy már minek ha más(ok) kifizették ő ugyan nem tartozik senkinek.
Pedig ez minden lakás érdeke...
A történet mégsem ez. A képviselőnek tudnia kellene hogy: "méretlen hálózat, tervezni is kell, meg szolgáltatóval jóváhagyatni"
Egyet értettem veled hogy nem ért hozzá. De számos közmű van amihez szintén nem és jogász sem az egyéb dolgokban sem amivel foglalkoznia kell. Ez nem is várható el tőle. Ő egy közösséget képvisel vagy megfelelően vagy kevésbé megfelelően. Fajsúlyosabb témákat a közgyűlés elé kell hoznia, ha kell szakértővel.
Amit nem értek hogy milyen felhatalmazással hozza meg a döntést ahhoz hogy hozzájárul-e egy lakás elektromos bővítéséhez vagy sem.
"... megállapításaiddal csak az a baj, hogy ellenkeznek azzal..."
Nem megállapítás volt hanem külső szemlélőként nyomon követve az eseményeket ezt tapasztaltam.
Társasház...
Lakó az áramszolgáltatóhoz az igénnyel- a szolgáltató a közös képviselőre hárít és nyomtatványt ad a lakónak hogy a villanyszerelője nyilatkozzon hogy az óra után az áramkörök "szakszerűen vannak szerelve" megfelelnek a bővítésnek- ha a képviselő hozzájárult, a nyomtatvány kitöltve, lehet plombabontást kérni, elvégezni a bővítést.(ami véleményem szerint abból áll hogy kismegszakítót cserélnek esetleg órát is). A p.bontással egy időben lenne az óra és az elosztó közötti vezeték szakasz cseréje.
Az biztos hogy az időpont egyeztetésre kiérkezett regszerelő csodálkozni fog hogy milyen vezeték keresztmetszetek fogadják. Gondolom ez újabb procedúrát fog teremteni.
Az utolsó két bekezdést közzéteheted más fórumon megvitatás céljából.
Nem kötekedés végett , de írtam , hogy az utóbbi 11 évben ( viszont a Pólóm már 19 éves ) . Tehát , ha vettem volna annak idején egy EV-t , akkor simán már a második kopna , de lehet , hogy a harmadik . :-(
"Csakhátugye azok nem a mágness vihartól mentek tönkre!"
De.
"Hanem max a vacak EMC védelmű vezérlőktől, amik baromságokat műveltek néhol."
Nem azoktól.
A mágneses vihar nem váltakozóáramú, így egyirányban előfeszíti a vasat, amitől a vas telítődik, és így a mágnesező áram az üzeminél sokkal nagyobb lesz az egyik félperiódusban, azaz a transzformátor túlmelegszik. Az ilyen áram meg a generátor forgórészében rázkódást okoz.
Rendszám alapján a megtett km-is lekövethető, no de honnan lett rá energia? km arányosan megfizette az áramadót? Nem is kell más. Pénztárgép is online módon működik. Mintha az új kocsikban közelező gsm baleset-beriasztó is lenne, automatán. Na az végképp orwellien le tudja rögzíteni ki merre jár és mikor.
Így így, ez például kellően szemét módszer, de hozzá lehet kanyarítani még az akkuk szerverre történő bejelentkezését és hasonló meghekkelhetetlen nyalánkságokat.
Ez úgy van mint a klímákkal . Sokan azt hiszik , hogy csak az a pár cég gyárt klímát , amit M.o.-on látni a falakon . A hidrogénes autókat amerikában már évek óta árulják és más országokban is . Az , hogy Európában nem látni ilyen autókat , az nem azt jelenti , hogy a világban máshol nincsenek . Most , hogy az olaj meg a gáz hiánycikk lesz sok helyen , viszont a napenergia meg mindenhol van , így gyorsan elfog terjedni a világban , mert hosszabb ideig , több futott kilométert meglehet majd velük tenni , mint az akkus autókkal az élettartamuk alatt . Ha csak a saját megtett km-eimböl indulok ki , pedig én csak itt a közelben utazgattam az utóbbi 11 évben , akkor minimum már a második villanyautót kellett volna vennem . Így meg a pici Pólómmal ( 1,4-es benzín 2003-as gyártás ) kényelmesen elvoltam úgy , hogy még sohasem hagyott cserben ( 261 000km ) . Újonnan 17200 euró környéke volt az ára . Lényegében 650-750km-es távok voltak , amiket durván 6-7 óra alatt megtettem . Ez mennyi idöt vett volna igénybe EV esetében és mit spóroltam volna meg velük idáig ?
Nem egy akkora durranás az, manapság mindent néz a kocsi is, a szerviz is. Nem olyan könnyű azt okosítani, ráadásul rögtön ugrik a gari, meg még az adócsalási vád is. A hálózati áramra meg már 10+ éve is rá tudták tenni a jelet, volt ilyen internet szolgáltatás is. Nem volt egy marha nagy sávszélesség, de itt kb. bájtokról, legfeljebb kilobájtokról van szó, nem online 4k-s streamingről. Ha lesz rá egységes, EU-s adóztatói akarat, seperc alatt megoldják, és a következő szerviznél már kapja is a manus a szoftver frissítést.
Csakhátugye azok nem a mágness vihartól mentek tönkre!
Hanem max a vacak EMC védelmű vezérlőktől, amik baromságokat műveltek néhol.
Gondolkodj el azon, hogy mekkora térerő változás >> indukció kéne ahhoz, hogy legyőzze a hálózatot?! Amit bazi nagy generátorok tartanak formában egyébként.
Na, mire itt meg lesz az a szabványos jel az összes gyártóval, azt unokáink sem fogják megélni, de max. megtákolják a töltőt, nem olyan nagy kaland az.
Nem gondolom, hogy ördöngösség lenne. A szolgáltató kötelezően rátesz egy plusz szabványos jelet a hálózati áramra, ami alapján tud kommunikálni az autó töltőrendszerével. Enélkül a plusz jel nélkül nem indul el a töltés, ezzel érkező áramnál viszont az autó méri, mennyit vett fel a hálózatból. A végén a szolgáltató rárakja a j9övedéki adót. Szép, új világ!
Mint írtam , balesetek elöfordulhatnak , ami lehet emberi mulasztás , vagy müszaki hiba eredménye , akár egy robbanás sztatikus kisüléstöl is a töltésnél . Benne van a pakliban . Csak mint laikust érdekel a téma . Én nagyobb jövöt látok az ilyen hidrogén meghajtású kocsik elterjedésében , mint a villanyautók elterjedésében .
Tesztelték (bár van itt egy nyilvános bétatesztes cucc is) aztán mégsem adta ki. Elektromossal is az a baj, hogy kb. nem lehet eloltani és ha hideg van az a baj, ha meleg az a baj, ha túlterhelik az is baj, ha nagyon merül az tán nem annyira baj. Az akkuborítás a doboz része és teherviselő elem, bazi könnyű egy GTKt összehozni, de ha vizet kap az a baj.... Fúrj meg 1 millis fúróval egy feltöltött pakk roller akkut és meglátod. Csak menj ki valami beton közepére és fuss k. gyorsan.
Japánok már pár éve árusítanak hidrogénra ( üzemanyagcellás ) müködö autókat és még nem olvastam róla , hogy felrobbant volna egy is belölük . Viszont akkupakkos autóról majdnem havonta lehet olvasni . Nem beszélve az akkuk élettartamáról és a csere áráról . Nem mindegy az sem , hogy amíg valós tesztek alapján akkus autóval jó , ha egészéves átlagban 200km-ert ( 420km-es gyári adatnál ) megtudsz tenni egyszeri töltéssel , addíg a hidrogénes kocsiknál 500-800km a megtehetö táv egy tankolásra .
Pont-pont közt jó, de ugye szökik is az rendesen, meg úgy egyáltalán. Szóval ha mittomén tengerpart oldalában ott a naperőmű és bontja a vizet, nyomják bele a turistahajóba, vagy A-B pont közt megy a vonat meg ilyesmik, azok nekem még bejönnek. Többi már többféle szempontból szűrös. Amíg Hidrogénnel kezdődik a periódusos rendszer, addig az is marad.
Gondolod , hogy a vonatokat csak úgy kiengedték , vagy az autóbuszokat , autókat , hogy nem tesztelték kritikus helyzetekben is ? Balesetek biztosan elöfordulhatnak , az tény .
Bocs, azért ez nem így van. Az első olyan nagy esemény, amit elemeztek, a kanadai Hydro Quebec villamosenergiarendszer összeomlása volt mágneses vihar miatt 1989-ben. De az egész USA-ban meghibásodtak transzformátorok, meg ilyesmi.
Majd a TÖBBSZÖRÖSÉBE fog kerülni, mint az árammal. Már néhány éven belül elutunk ide.
Mivel a politikai- és zöld cél nem a bendízel használata!!!! Hanem a zöld áramé.
Ennyi.
Szóval, szerintem: új személyautót már ne vegyél bendízel hajtással. kb. eladhatatlan lesz hamarosan... normális áron.
HA NETÁN gyakori hosszútávú autózásra kell új autót venni. Akkor is csak olyan hibridet vegyél, amiben van JÓ SOK akku is és tölthető is. Ami elmegy legalább 100 km-t tisztán árammal is.
----
A jövőt soha ne a jelenből kiindulva jósold-tervezd! Mert az tévútra visz... mint azt a történelem folyton bizonyítja.
A villanyautó ott fog bedőlni, hogy megoldják a villanytöltés adómegfizetését autógyári megoldással. Ne rugózzunk a módszeren, valahogy megoldják.) Onnantól pedig ugyanannyiba fog kerülni 1km autókázás mintha benzinnel vagy gázolajjal, vagy gázzal tette volna meg. Addig is az újautó árban van kifizetve a különbözet, az akku amortizáció pedig gyári alaptulajdonság lesz, hogy ne érje meg használt elektromosokkal járni. Mellesleg a hibridekben amint lemerül az akku és benzinre vált, abban a pillanatban meddő súlyt cipel a benzineshez képest, hiszen a benzinnel eltérően az akku lemerülésével nem csökken annak súlya, míg a benzin kifogyásával csökken a kocsié, és így tképpen a fogyasztása is szükségképpen.
Kerítést építek és van rá esély, hogy napelem is lesz előbb utóbb, ami viszont 3 fázisra bővítéssel és a mérőhely szabványosítással is jár majd. A jelenlegi mérőszekrény házon belül van, nem igazán lehet oda megoldani a bővítést.
Azt terveztem, hogy a kerítésbe előkészítem a helyét a leendő szekrénynek, de itt a fórumon visszaolvasva láttam, hogy a kerítésen belülre is helyezhetem, pl. a kerítés belső oldalára szerelve. Ez egyből szimpatikus lett.
Ha megvalósul az áthelyezés, az földkábelre váltással is jár majd valószínűleg, ami a kerítés alatt jön majd be.
A kérdésem, hogy ennek az előkészítését hogyan oldjam meg?
1. elég egy nagyobb keresztmetszetű védőcső elhelyezése a kerítéselapba, ami átjön a belső oldalra fel a talajszintig (ebben az esetben lehet neki szép ívyet adni, hogy könnyen be lehessen húzni a vezetéket),
2. vagy csak tegyek be egy 110-es pvc csövet, és majd berakják a szerelők amilyet akarnak?
Ha az első megoldás a jó, akkor a védőcsőnek megszakítás nélkül kell a mérőig menni-e vagy megszakíthatom a talajszinten és onnan egy másik darabbal mennek tovább? Vagy a méretlen oldalon teljesen hozzáférhetetlennek kell lenni-e a vezetéknek, így nem szakítható meg?
Nem muszáj annyira hülyének lenni szakiként, hogy ne vedd észre... Egy kattintás növelő, pánikkeltő, kiagyalt butaságokat valóságként előadó cikkről van szó.
Amit olvasva már egy okosabb ovis is felhúzza a szemöldökét, mondván: ez így hülyeség!
Dehogy teszi egyszerre... Hisz a zömnek nem kell ám naponta töltenie! Sőt több napig sem, akár egy hétig sem sokaknak.
Plusz egy jókora hányad napközben tölt.
SŐT alapban akkor ha süt a NAP éppen. Mert a napelemes invertere akkor indtja az e-autó töltésétt :-)
---
Avagy
Nem kell ám minden hülye rémhírnek bedölni Helyette inkább kicsit gondolkodni-tájékózodni kellene a valóságról.
Legyél nyugodt: RENDSZER szinten még sokáig nem okoz gondot az e-autók töltési igénye. Majd úgy 1 millió e-autó fölött talán... előfordulhat.
Persze adott konkrét helyszínen megeshet átmeneti gond az ottani gyenge részhálózat okán. De ez nem műszaki probléma, hanem pénzügyi tehát >> megoldható! simán.
A realitás, hogy amikor hazaérsz este mindenki egyszerre teszi töltőre és adott trafónak tudnia kell ez lakótelepen a legkritikusabb de családi házas övezetben sem egyszerű ahol családonként legalább egy van és este nem süt a nap...
"Itt ha csak minden 100. autó(!) konnektoros villanyautó lenne, már erőművi és energiakereskedelmi, rendszerirányítói szinten csattannának szét 2naponta dolgok"
Vegyük példának a Nissan Leaf-et 24 kWh-s akkumulátorral. Tegyünk bele annyi statisztikát, hogy a 24 órát úgy tekintjük, hogy egyszerre 3 Leafből egy tölt, az 8 óra, az 3 kW teljesítményigény. Magyarországon van kb 3 millió személyautó, tehát minden századikkal számolva az országosan, 30 000 x 3 kW = 90 000 kW, azaz 90 MW. Az országos csúcsterhelést megdobná vagy 1 %-al. Az aztán tényleg rendszerösszeomláshoz vezetne. :D
Nem túlterhelésre gondolok, hanem lehet és lesz olyan természeti jelenség, vagy emberi beavatkozás ami leállítja részlegesen az áramtermelést (pl mágneses vihar)
Szerintem ez biztosan nem így működik, hogy a szolgáltató korlátozná az összekötő berendezés vezetékkeresztmetszetét, mondván, hogy nem lehet vastagabb, mert nem adunk akkora teljesítményt, hogy a vékonyabb melegedjen.
Tökéletesen egyetértek veled, annyi kiegészítéssel, hogy napelem nélkül már összeomlott volna a rendszer.
A leendő villanyautósok nagy önbecsapás elé néznek, de ezt szajkózom pár éve, hogy lehet itt töltőpontokat kiépíteni és sikerként elkönyvelni, csak a rendszer egyszerre x pontot bír el. Lehet 3x mennyiségű töltőoszlop, csak a user akkor jön rá mikor töltene oszt nem tud.
Most majd jön a gázkiváltás villanyra. Na az is szép lesz, mert ha összeomlik a villany (kétség ne legyen, össze fog) akkor lesz "gáz".
Aki előbb ébredt, okos volt, gátlástalan volt, vett egy sört huszonéve az óracserélőnek és egyéb okosságok, kifizette óracsere körül a jelképes díjakat, keresett valami "mindent lehet, csak fizessél" regszerelőt évekkel ezelőtt, annak megvannak a sok amperek.
Aki meg elaludt, lemaradt, betelt, már nem bírja, nagy a szigor, az nagyot pofára esett.
Egyfajta pilótajáték ez.
Aki jár ki címre, épületbe, szokott lakásokban szerelni, mindazok által köztudott, hogy legfeljebb az utóbbi ~~10évben épült lakóparkok bírják szigorúan csak kisfesz oldalon a mai terheléseket, klíma(k), szárítógép, nagymosógép, villanysütő, stb. Nagyjából és elméletileg.
De ott is sok necces dolgot lehet látni, ami a gyakorlatban csak azért működik, mert amikor igazán meleg van, bömbölne az összes klíma, a fél telep balatonon van és nem otthon nyomatja, vagy nincs étvágya sültekre 40fokban, így sütő off, stb. Műszakilag ott is pillanatok alatt leégethető lenne sokminden ám.
Minden más, telejsen mindegy miféle épület, gerincvezetékileg alkalmatlan, általában arra is régesrégen ami van, amit "megengedtek", nemhogy még és még és még...és egy épületet teljesen úraépíteni lakásonként akár többmillió ft.
Ehhez hozzájön még az órák "kihelyezése" című népi tragikomédia, de mindez egyébként nem véletlen.
Ugyanis a hazai közép és nagyfeszültségű hálózat sem igen bír már többet, és oda nem 10 és százmilliók, hanem ezerszer ennyi ..(!)kellene. Csak ugye miből, a rezsicsökkentésből?
Nem annyira lesz erre pénz soha, és itt már poltopikba váltanánk.
Eközben persze nem győzi egy ""alternatív valóság"" nyomatni, a legyen villanyautód, meg a többi álomködöt, aminek semmiféle műszaki alapja nincs.
Itt ha csak minden 100. autó(!) konnektoros villanyautó lenne, már erőművi és energiakereskedelmi, rendszerirányítói szinten csattannának szét 2naponta dolgok, tehát papiron persze, ki lehet építeni X töltőpontot, meg mitúró, a valóságban meg ez olyan, mint a magyar marsutazás.
Ha már hozzányúltok >> legyen jövőálló. Lakásonként átlagosan 50 Amper körüli gerinc kiépítése indokolt manapság. (terjednek a klímák, villamos tűzhelyek, háztartási gépek, stb.)
Megj: plusz készülni kell az elektromos autó töltőkre is... ház szinten. (legalább 3x16 Amper töltőhelyenként célszerű)
***** KAPTÁL pontos és reszletes választ a helyzetről és a továbblépésről-megoldásról is. ***
De azt persze sem fogtad gondolom. Mert nem tetszett a válasz és mert síkhülye vagy.
Inkább elkezdtél beszólogatni hülyegyerekként, igazi faszkalap módra.
---
A "hogy lehet", "miért kapott más anyni ampert" kérdések alapján pedig valami elhülyült vénkomcsi lehetsz alighanem. Azok szoktak ilyen egyszerűen-bután gondolkodni... az életről.
"ez nem olyan téma, amivel mindennap foglalkozik az ember"
Csak ez a baj vele. Minden egyes bővítés előtt és után lehetett volna, és pár után meg tán kellett is volna regisztrálós méréseket végezni. Az lett volna olyan, jó gazdai gondosság, mint amikor az ember esténként fürdetéskor végignézi a gyereket, van-e valami látható baja. Hogy erre nem kellett költeni pénzeket az évtizedek folyamán, az mindenkinek a hallgatólagos megegyezése volt, még ha nem is tudott róla. Miután nyilván örült, hogy nem kell már megint befizetnie valamit.
"Miért is kéne, bízzon meg valakit aki ért hozzá."
Itt nem a szavakba kell belekötni, hanem a mondanivalót értelmezni. A közös képviselő akkor sem ért hozzá, ha megbízott valakit, De a közös képviselő írja alá a hozzájárulást. Ha volt pénz szakvéleményt kérnie, akkor az alapján. Hogy a szakvélemény megalapozott, azt másik szakvéleményező tudná megállapítani, ő nem. Ha nem volt rá, akkor bármi alapján, asztrológus, kockavetés, szimpátia... Ezek voltak beleértve abba, hogy nem ért hozzá.
"A teljesítmény bővítéshez..."
Innen kezdve a megállapításaiddal csak az a baj, hogy ellenkeznek azzal, amiket a facebookos villanyszerelő csoportokban olvasok más szakemberektől. Nem kívánok állást foglalni, ki tudja jobban vagy rosszabbul. Én magam nem intéztem ilyent már vagy 30 éve, és 20 éve nem is álltam elműs ügyintéző mellett ilyen ügyeknél.
oké, a kérdés az volt, hogy mit bír el a ház, mekkora bővítéseket. Most állunk a fővezetékfelújítás elött, ez nem olyan téma, amivel mindennap foglalkozik az ember.
"... sem a közös képviselőnek, aki nem értett hozzá."
Miért is kéne, bízzon meg valakit aki ért hozzá.
50-es években létesült betáplálás. 2x2,5mm" alu. A teljesítmény bővítéshez a villanyszerelőnek a közös képviselőtől kell hozzájárulást kérni. Megnéztem az órához menő védőcső is karcsú de a gerinc sem tűnik vastagnak.
Az áramszolgáltató a villanyszerelőtől csak azt kéri (formanyomtatvány, nyilatkozat) hogy a bővítés az elosztótáblában és az aszt követő ák.-ök megfelelők-e.
Egyeztet a plombabontás idejére, amikor is a mérő és az elosztó közötti vezeték csere is megvalósul.
Hogy az óra előtti áramkörökkel mi van azt nem vizsgálja.... (....nem vizsgálja?)
Most ismételjem meg, amit írtam az előzőben? Rendben:
Érkezési sorrendben adtak ki bővítést. Ez ellen senkinek nem volt kifogása. Sem annak, aki kérte, sem a szomszédnak, akit nem érdekelt, sem a közös képviselőnek, aki nem értett hozzá. Lehetett volna, hogy minden egyes bővítéshez csak akkor járul hozzá a társasház, ha betesz az illető egy bizonyos összeget a fővezeték felújítási alapba - de nem lett.
Úgy lehet, hogy: ANNYI Ampert VETT!!! meg valamikor.
Közöd hozzá? hogy ki mennyit vett anno>> semmi.
---
HA neked MOST nem jut elég akkor járulj a társasház kasszájához és ad a szolgáltató a CSATLAKOZÁSI ponton Ampert a háznak... (~5000 eFt/Amper a hálózatfejlesztés díja)
HA a házon belül vékony a vezeték vagy korszerúsítés kell. Akkor az közgyűlési hatáskör >> többségi döntés kell róla. Értelemszerűen, ha CSAK miattad kell, akkor te fizeted be ezt is a társaházi kaszába egyedül.
(ha másnak is eszébe jut, hogy neki is kell Amper, akkor meg indul matekozás)
Csak ELMŰ-s tapasztalásom van. A fél évszázados szokás az volt, hogy addig vettek fel rá bővítést, míg tele nem lett. Aztán meg többet nem. Hogy ki állapította meg azt, hogy tele van, az többféle lehetett, régen az ELMŰ tartott annyit nyilván, hogy a szokásos számítások szerint mennyi tartalék van rajta, és azt figyelték, ez mikor telik be, onnan kezdve a tulajdonos képviselőjének engedélyéhez kötötték. És persze az is előfordult, hogy közben elkezdtek problémák jelentkezni, amire a kezelő lépett, esetleg átcsoportosítottak terhelést, majd írt, hogy az ELMŰ ne adjon oda többet.
Aztán, ha jól tudom, jött az az időszak, mikor minden bővítéshez kellett hozzájárulás, most meg "csak" a regisztrált szerelőnek kell nyilatkoznia (vagy nyilatkoznia se, csak az övé a felelősség), hogy bírni fogja.
Két fázist bővíteni, az már a hetvenes évek közepén sem volt benne a politikában... :D
Nekem úgy rémlik hogy a tekercseket nem tudod a kapocslécen úgy kötni hogy névleges 230V-ak(ok) legyenek. Ez már teljesítmény csökkenés.Majd az egy fázis miatti teljesítmény csökkenés és már elég harmatos lesz a tengelyteljesítmény.
Az esztergámat 1/3~ frekiváltóval hajtom, csakis a legkisebb áttétellel tudom használni. És még van 3 fokozat amit a motornak tudnia kell(-ene) 3~ 400V-on.
Valóban nem néztem meg. Mivel rengeteg YSLY kábelt használunk, de UV állót mindig mást veszünk, nem tudtam, hogy létezik UV állóba is. Ettől függetlenül, én más típusjelölést adtam volna neki.
Üdv! Az lenne a kérdésem hogy egy 2,2KW teljesítményű dahlander motort lehet-e egy fázisról üzemeltetni frekvenciaváltó nélkül kondenzátoros átalakítással? Mennyit veszítene így a teljesítményéből?
A kábel keresztmetszete, amit választottál 16A-ig megfelelő. Nézd meg a melléképület biztosítékát, ha nagyobb, abban az esetben vastagabb kábelre van szükséged!
Arra viszont ügyelj, hogy itt a zöld/sárga ér mellett minden más fekete színű. A fekete erek szigetelése számozva van, a bekötésnél figyelni kell, nehogy meglepetés legyen a vége!!!
Kültérre milyen kábelt javasoltok, ami bírja az uv-t és az időjárási körülményeket? Konkrétan a házból kellene kivinnem a garázsba a villanyt légvezetékkel.
A csiricsárés vezeték is jó, de ettől függetlenül a szigszalagzászlót ajánlom. Nem jön le. A titka, hogy előbb lehúzod a szükséges hoszt, ollóval vágod le, picit hagyod magára, hogy húzódjon vissza, majd zászlószerűen ráhajtod úgy, hogy ragasztós fele a ragasztós féllel találkozzon. Vékony, fekete "Edding" alkoholos filctollal kell ráírni. Az elosztódobozban is remekül meg lehet vele jelölni az összetartozó fázis-null és védővezetőket. Nem kell km hosszú zászlót rátenni, elég egy 2cm-es, két oldala van ugye.
Van ellenjavallata annak hogy kötődoboztól kötődobozig csináljam a házunk újravezetékezését?
Elkezdem egy konnektortól és addig követem a kábelt amíg elágazáshoz nem érek. Ott szétközöm a vezetéket, és a régivel behúzom az újat. A csatlakozásnál a kötődobozban kap wago-t meg wagozsírt.
Szerencsére vannak nagyon furcsa színű vezetékeim, ilyen sárga-piros, meg szürke-zöld stb. Gépjárművek kábelezéséből... Azokat ide felhasználom majd, a szigszalagozás annyira nem tartós szerintem... Akkor legyen más színű azt annyi... azt tudom teljesíteni.
Nem, nem kerülte el a figyelmem,de nem áll módomban szó szerint idézni. Amiből idézhetnék arra már reagáltál (korábban más témában) miszerint az nem épület villamosság szabványszövege.
Így nem állíthatom azt hogy "ugyanaz a szabvány vonatkozik"...
"van valami speciális szín előírás" jellemzően a zöld sárga vezetékre vonatkozik, a kéknél már engedékenyebb a használata, más színek ajánlottak.
De a kérdező is kérdezett téged és ha tudsz reagálj rá milyen szín vonatkozik az említett szekunder áramkör vezeték színjelölésére.
Akkor gyakorlatilag a kisfeszültségű részekre nem vonatkozik kötelező szabvány szín tekintetében és szabad kezet kap az ember, hogy logikusan járjon el?
Egy biztonsági leválasztó/csengőtrafó után a 12V-os részere a kábelek színére ugyanaz a szabvány vonatkozik és legyen fekete és a kék a szín? Vagy van valami speciális szín előírás?
Ahh. jó ötlet. Igen, sarokba be. Még a csatorna mivoltát nem tudom. Lehet, hogy szürke gége, de lehet ez az OBO QuickPipe cucc amit görgetni kell. De nincs vele tapasztalatom. Az Obo előnye, hogy rendszert tudsz vele építeni, mert kell 1-2 90 fok, talán egy T idom is, tömszelence, stb.
ööö...lehet, hogy pontatlanul fogalmaztam. A hőszig fent van, ahogy a kezdőprofil is. Öregecske ház, sok felujítási hibával amiket javítok, javíttatok sorban. Tehát az xps / eps fent van és a fali szig kintebb lóg. A szigetelésbe nem vágnék bele semmiképpen, legegyszerűbb ígyhát a már ottlévő kezdősínre rögzíteni.
Hálóátfordítás és vízorros élvédő a külső élre, ha nem lesz lefelé tovább hőszigetelés alatta. Ami akkor okés, HA a BENTI padlószint ALÁ lemegy kívúl LEGALÁBB 60 cm-t a hőszigetelés! (inkább többet is...)
HA nem megy le akkor kell(ene) a lábazati/lefelémenő hőszigetelés is ! A benti padlószint alá legalább 60 cm-rel ésszerű lemenni kívül. HA NEM akarsz egy HŐHÍDAT és vele a párásodást-nedvesedést-penészt a padló/lábazat sarokban. http://biosolar.hu/stuff/uploads/labazatszigetelesek1.pdf
nagyon bugyuta kérdés, de nem jutottam előre a neten. Villanyórától menne a garázsba 5x4-es kábel, tervezetten OBO quick-pipe-ban és hozzá tartozó tartókkal. Kérdések:
- 5x4-es mt kábel 14mm, elég lesz az M16-os cső, vagy vegyek nagyobbat? Szoktátok használni az OBO csövet, tartót?
- A tartót a külső hőszig kezdőprofiljára rögzíteném, mivel az kilóg 10 cm-re a lábazati felé, így aránylag nem lenne szem előtt, viszont hogyan? :) ez a nagy kérdés. Tipli nem lesz jó, gondolom nem így rögzítünk EPS-ALU profilba, vagy ha igen mivel célszerű? ragasztani nam akarom...
- ha mégsem OBO rendszer lesz, akkor sima szürke gégecső is jó lehet? Az is belemegy az OBO tartóba, ill ha nem abba, akkor mi a preferált.
Arra az egyre figyelj hogy ahogy növeled a kondi méretét annál nagyobb áramlökést produkál amikor rákapcsolod a 24V-ot, mivel kisütött állapotban szinte rövidzárként viselkedik. Majd figyeld a kapcsoló relé kontaktusait nem-e elkezd beégni, ha igen akkor kell egy soros ellenállás neki.
Én nem értek hozzá, de ha magamnak készítenék egy ilyet, úgy gondolkoznék hogy a szivattyú egy tartályra dolgozna nyomáskapcsolóval. Nem indítaná azt semmi vezérlő. Ebből a tartályból a szelepeket a vezérlő akkor nyitja zárja amikor akarja.Ami a szivattyút indítaná az egy mesterszelepet kapcsolhatna. Mit nem vettem figyelembe?
Attól,hogy a nyamvadt vezérlő gyárilag úgy van programozva az nem jelenti azt,hogy az úgy jó.
Miért kellene a szivattyúnak hurok program közben kikapcsolnia?A víz mágnesszelepei folyamatosan nyitnak-zárnak egymás után aztán ha végig ér akkor megállás nélkül kezdődik elölről.
És miért jó ha közben a szivattyú egy fél másodpercre kikapcsol,csak bassza az elektronikát.Pont az a késleltetés lényege,hogy azt a fél másodpercet áthidaljam,és működik is. A kondi méretével lehet variállni az időt. Kicsit faék jellegű,de legalább egyszerű.
A mágnes szelepeket folyamatosan kapcsolja körbe-körbe a hurok programban,pont ez a lényege. Viszont a mester-szivattyú relét egy pillanatra mindig kikapcsolja ha körbeér.
Egyébként egy mágnes szelep ha elveszem tőle az áramot akkor még minimum 5 másodperc mikor elzár.
Nos megszületett az öntözés vezérlő hurok programjának a problémájára a megoldás.
A probléma az volt (ha valaki nem emlékszik),hogy mikor körbe ért a program akkor egy pici időre a szivattyú relé nem kapott jelet az öntözés vezérlőtől.Így minden kör után a szivattyú újra kapcsolt kb 0.5 sec után.
A megoldás a sima 24v-os ac relé kilett cserélve egy 24v-os ac-dc relére és kapott egy 1000mf-os(?) kondit pufferként. Így még 1.5-2 másodpercig ad áramot a 24v-os relének és a probléma megoldva.
Ha valamit nem szaknyelven írtam akkor bocsi a szőrözőknek.
Az a pár kiszáradt bogár kell a kapcsoló dobozba anélkül nem az igazi.
Mert biztosan Gödöllőn járt szakközépbe, és kirúgták az érettségin, azért lett zöldséges. :-)
Én is megkérdeztem: két termelő a szamóca / eper kérdésre egymástól függetlenül azt mondta némi gondolkodás után, hogy szamóca, majd azt is hozzátették, de mindenki epernek, vagy földiepernek nevezi. Egy erdélyi csajszi árust is megkérdeztem, na az pont azt mondta amit én, meg ami asszem a wikicikkben is van. Szamócának inkább a vadon termő, de nagyon jó minőségű növényt szokták nevezni, amit árulnak, azaz a termelt, nemesített változat meg eper, vagy földieper.
A régi Hetrámat is lehet használni 1 illetve 3 fázisról. 1 fázis esetén 230 V feszültség jut a tekercsre, míg 3 fázis esetén (ami valójában csak 2) 400 V. Arra nem emlékszem, hogy a primer oldal egy kivezetés párral rendelkezik vagy kettővel. Az biztos, hogy "3 fázis" esetén szebben lehet vele dolgozni, mint 1 fázisról.
Mindig L(1-2-3) és N közt tölt, és KELL neki a nullavezető emiatt
Ez azért ilyen, mert így egyszerű megoldani, hogy a konnektoros mobil evse 6-8-10A-ről és akár 3x32A-ről is tölthessen gazdaságosan.
A zoe azért szar, mert a motor a trafó, egy fázis esetén a vasveszteség 25-35%, az inverter meg elpukkan mint az inverterek amiket 3x230V helyett 1x230V-ról hajtanak meg, a diódahíd és a kondik asszimetrikusan terhelődnek, és ha ez tartós, akkor olyan asszimetrikus öregedés lép fel, hogy a terhelt fázis 2-3 év alatt elpukkan.
Ne. Ebbe ne menjünk bele. Pláne ne a magyar főnökökbe, mert eddig az autóiparról volt szó, ott meg pont ritka az ilyen.
De egyébként ha egy 1-10 milliós sorozatról beszélünk, akkor az a 10 cent már nem éppen fillérbaszás. De - és ez a lényeg - nem ez lesz a nullszaldó és a profitabilis működés közötti határvonal. Nagyon-nagyon nem.
Pedig de. Tipikusan 3 teljesen ekvivalens és független teljesítmény végfok van az on-board chargerekben. Ellenkező esetben külön teljesítményelektronika kellene az 1 fázisú betáphoz.
Ezt elsődlegesen a berendezés forgalomba hozásához szükséges vizsgálatot végző és engedélyt kiadó szervezettől kell megkérdezni...
Szerintük nyilván rendben volt :)
Az elektromos autók működhetnek 1 fázisról (pl nissan Leaf) - ott mondjuk kiveszi a 32Ax230V-ot, ez rendben van. Igenám, de az autóban lévő töltő előbb egyenirányít 4 diódával, aztán, mivel a kapott kb 320 volt kevés az akkuhoz, plusz mert galvanikus leválasztás kell, egy kapcsolóüzemű táppal felviszi a feszültséget.
Nem lenne túl logikus, hogy a három fázisú rendszerek 3 darab graetz hidat használjanak hat darab teljesítménydióda helyett, meg 3 kapcsolóüzemű tápot.
Ebben az esetben tehát egy háromfázisú fogyasztónk van, ahol az egyes bemenetek között 400 volt a feszültség, szerintem egy háromfázisú rendszert nem lehet 3 darab, független egyfázisúként kezelni - ezért gondolom, hogy 400 voltos mágneskapcsolók kellenének.
(Egyébként a tekercs feszültsége 12 VDC.)
Mindaddig, amíg nem kell terhelés alatt megszakítania, semmi sem történik, nincs különbség 230 volton, vagy 400 volton áthaladó áram között.
"Ezek 250V / 35A névleges értékűek. Szerinted ez egy háromfázisú rendszerben rendben van. vagy nincs rendben? Mert szerintem 400 V névleges feszültségű kapcsoló kellene."
Ezt elsődlegesen a berendezés forgalomba hozásához szükséges vizsgálatot végző és engedélyt kiadó szervezettől kell megkérdezni... A fázist és a nullát kapcsoló relé még józan paraszti ésszel is rendben van (nincs két olyan pont, aminek az egymáshoz viszonyított feszültsége 250V-ot elérné vagy meghaladná) - a két fázist esetén viszont szerintem is vitatható a dolog.
Eredetileg meg csak leírtam egy esetet, hogy mennyire véletlenszerűen végez el egy munkát egy teljesen hivatalosan dolgozó villanyszerelő is.
Viszont a wallbox-szal kapcsolatban van egy teljesen konkrét műszaki kérdésem: ebben a Mode 3-as töltést biztosító eszközben (tehát ahol a wallboxnak kell felügyelnie a ki/be kapcsolást, adott esetben - biztonsági okokból - terhelés alatt kell megszakítania a töltést) a teljesítmény kapcsolását 2 darab, 2 póluspárú mágneskapcsoló végzi, az egyik 2 fázist, a másik pedig 1 fázist és a nullát kapcsolja. Ezek 250V / 35A névleges értékűek. Szerinted ez egy háromfázisú rendszerben rendben van. vagy nincs rendben? Mert szerintem 400 V névleges feszültségű kapcsoló kellene.
Tudom, mire vannak a biztonsági elemek, nem ez volt a kérdés. Itt az volt a kérdés, hogy vajon az A osztályú FI relé pontosan milyen gyakorlati esetben (konkrét példa) véd meg, amikor az AC osztályú nem. Tudja-e ezt valaki?
Mert ha jól értem, az egyenirányító előtti problémát érzékeli az AC FI relé is, a trafó utánit meg egyik sem, de azt nem is kell, mert ott már galvanikus leválasztás van.
Szerintem a biztonsági elemeket nem arra az esetre építjük be, amikor MINDEN rendben van, hanem éppen arra, amikor valami nincs rendben. Odaállsz a valamelyik kínai cég által készített töltőállomásra a valamelyik kínai cég által készített autóddal. Te tényleg biztos vagy abban, hogy az mindenben PONTOSAN az előírásoknak megfelelő? Akárcsak egy beázás miatt is?
Minden elektromos autóban kötelező pl a plusz/mínusz oldalon a leválasztó mágneskapcsoló. Beszéltem olyan technikussal, aki már látott ilyeneket besülni. (csak példa volt)
Ez a védelem egy üzemszerűen működő eszköznél nem fog működésbe lépni, amikor pedig meg kell szakítania az áramkört ott ezeknél az elektronikáknál sokféle lehet a hibaáram!
Igy van. Ugyanakkor azt sem mondom, hogy a cikk rossz, mert valóban az első generációs töltőknél nem volt benne az EMC modul, vagyis volt amelyikbe tettek és volt amibe meg nem.
Nekem ez a B-típusú Fi-relé picit megvezetés-szagú. Ha a nagyfrekvenciás zavar ki tud jönni a betáp felé, akkor ott igen-igen durva EMC-problémák lesznek (ráadásul a termék nem teljesíti a hatályos előírásokat sem). Ha meg nem tud kijönni - mert a helyes PFC szűrő be van építve, akkor a táp oldalán szép, 50Hz-es színuszhoz eléggé közeli jelforma lesz, ergó működik rá a sima Fi-relé érzékelője is.
Nagy vélhetőséggel ugyanebben a házban gyártottak 42 V-osat is. A 73-as katalógus kissé laza, de annyi kiderül belőle, hogy F10X néven gyártottak többfélét, az F101 és F102 az 220 V-os, az F103-as meg 42 V-os.
Elolvastam a leírást, de a gyarkorlatban mi az az eset, ami egy A osztályú FI relé megold de egy AC nem?
Ha egy kapcsolóüzemű tápnál (a lenti kép a https://megaohm.hu/aram-vedokapcsolo/fi-rele-tipusok oldalról van) az egyenirányítás és a transzformátor közötti résznél (tehát a lenti képen az egyenirányítás, DC szűrő, FET, vezérlés, oszcillátor részek) van a probléma és ott testelődik le valami miatt?
Mert ha jól értem, az egyenirányító előtti problémát érzékeli az AC FI relé is, a trafó utánit meg egyik sem, de azt nem is kell, mert ott már galvanikus leválasztás van.
Tud(nia kellene) önállóan is megoldást találni az ilyen szintű feladatokra. HA nem tud akkor ne nevezze magát szakinak, mert nem az a papírja ellenére sem.
Ehhez a feladat szinthez nem ír elő a kamara sem mérnököt.
No comment megjegyzéssel közreadnám az alábbi valós történetet:
Egy cégben fel kell szerelni kültérre egy 22 kW teljesítményű, TYPE2 csatlakozójú, AC-s elektromos autótöltő wallboxot.
Kijön a szerelő, hozza a vezetéket, szerelési anyagokat.
Én: Kérdezem, milyen biztosítót fog feltenni?
Sz: C25A kismegszakítót.
Én: A 22kW az ugye 32 amper. Nem gondolja, hogy kevés lesz?
Sz: Hát hogy biztonságos legyen.
(A wallbox a csatlakoztatáskor kommunikál az autóval, megmondja neki, mennyi a max, amivel tölthet. Innentől az autó, ha a töltőrendszere megengedi, 3x32 amperral fogja leterhelni a hálózatot).
Én: Jó, akkor nem egyeztünk meg, de akkor most kérem, tegye be azt, amit a könyv ír.
Elment, megvette, beépítette.
A kábelt egy köztes elosztódobozba kellett bekötnie. Azt mondja: vajon fogja bírni? (Erre persze nehéz válaszolni nem ismert a vezetékek hossza a főelosztóig, hurokellenállásmérést inkább hagyjuk is), azért a kábelkeresztmetszetből kiköveztethető... lenne.
ÉN: Milyen kábelt hozott?
Sz: 5x10 mm2-eset, mert 2 töltő lesz felszerelve. Reméli (?!) elég lesz.
Én: Hogy számolta ki?
Sz:.....
(Megnéztük táblázatban (én nem vagyok gyakorló szerelő, megnézem)). Az 5x10mm2 kábel, legalábbis melegedés szempontjából rendben van, 65 ampert találtam rá ajánlásként. Feszültségesést nem néztünk.
Én: Milyen FI-relé lesz benne?
Sz: Nem kérték, hogy legyen, biztosan (?!) van a főelosztóban.
Amúgy nincs. Akkor néztem utána, milyen kellene ... és számomra (bármennyire szégyellem) akkor derült ki, hogy bizony elektromos autóhoz B-típusú KELL, éppen az autóban lévő átalakítás miatt, ami egykorlatilag egy kapcsoló üzemű táp.
Megtaláltam a Mixvill megfizethető áramvédőjét, valójában 72000 forint volt, kevesebb, mint a netes linken.
Megvettem, odaadtam.
Ekkor kaptam meg a kegyelemdöfést:
Sz: A FI-relé előtt ő össze fogja kötni a nullát és a védővezetőt.
Én: ????
Sz: Mert azt úgy kell, akkor működik jól. Namármost, ez egy csarnok alelosztódobozában van. Ha ő ott összeköti a főelosztóból külön érkező N és PE vezetőket....
Végül nem kötötte össze, megnéztem a kötéseket, azok is rendben voltak.
Ha már újra felmerült az örökzöld téma, bemásolok egy linket. Szerintem nagyon logikusan magyarázza el, miért kell áramvédő kapcsoló, illetve azt is, hogy miért NEM a legegyszerűbbet kellene beszerelni egy háztartásba.
Egy olyan problémám lenne, hogy egy helyiségben idáig a világítás egy led panel és egy hagyományos fénycső volt. Most a fénycsövet lecseréltem egy ledes fénycsőre. A csere után a led panel vibrál, ha kiveszem a ledes fénycsövet abbahagyja a vibrálást.
Nekünk is hasonló esetünk volt, egyéb felújítás és átvezetékezés után. Azt is hivatalos villanyszerelő csinálta. A te esetedben értetlenül állok azelőtt, hogy a szerelő kiiktatta volna a relét. Nem tudom, hogy 10mA vagy 30mA relét rakott-e fel a szerelő.
Ki kell deríteni, hogy mi a helyzet. Lehet gyorsan meglesz, de lehet, elleszel vele egy ideig. Praktikusan én annyit tudok mondani, hogy ha nem lesz meg első lépésként a kérdéses szobában a gond, akkor második lépésként először cseréltesd ki a Fi relét egy másikra, nem egy akkora tétel. Ha egy második 30mA Fi relét is levágja, akkor kezdődhet az igazi nyomozás. Elsőnek a vizes helyiségek, esetleges új fúrással járó rögzítések a falban. De majd a többit akkor, ha ezek meglesznek.
Ezt is csak azért írtam meg, mert nekünk borzasztóan sok energia ráment erre, és a végén kiderült, hogy a 10mA Fi relé és az egyik háztartási gép hibájának a kombinációja okozta a problémát.
A lakásod FI reléjén a fázison és a nullán nem ugyanaz az áram folyik vagyis ami "bemegy" a lakásba a fázison, annak egy része nem "jön vissza" a nullán, hanem elfolyik a föld felé (ideális esetben nem a te testeden keresztül). Ezt az elvet kell szem előtt tartani. Ez lehet az is, hogy a fázis felől megy áram a föld felé (pl egy lámpa egyik fele a fázisba a másik fele a földre van bekötve, mert felcserélték a nullát és a földet). de az is, hogy a nulla felől megy áram a föld felé. A FI relé akkor is levág, ha a nullát és a földet összekötöd és valami bekapcsolt fogyasztó miatt a nullán "visszafele folyó" áram egy része a föld fele indul el. Ezt ki lehet sakkozni. Módszeresen kell haladni a lakásban. Ha szerencséd van, akkor a hiba nem időszakos és akkor csak végig kell menni minden fogyasztón, minden lehetőségen. Villanyszerelőt erre macerás találni viszont ha van egy kis hozzáértésed, te is meg tudod csinálni. Ha a hiba időszakos (mint pl itt párát, beázást írtak), akkor meg fogsz vele szenvedni de akkor is meg kell találnod.
Hibás a FI relé. Ezt cserével lehet tesztelni, de előtte jó lenne megtudni, hogy milyen eseményre reagál hibásan a FI relé. Tehát megint csak először meg kell keresned a lekapcsolás okát, utána el tudod dönteni, hogy jogosan kapcsol-e le a FI relé vagy sem.
Azért nyavajog, mert nem tudja, nem érti, mi az az FI relé és mitől védi meg. Mert tájékozatlan.
suli010:
Mindenképpen nézesd meg egy hozzáértő szerelővel, hogy mi lehet a hiba oka, hacsak nem akarod, hogy valaki meghaljon. Ez komoly dolog. De ezt már írták mások. A FI relé kiiktatását ne fogadd el, az kb azzal egyenértékű, mintha kocsidban a fék hiba esetén azt mondanák, hogy a kézifékkel is megáll az autó, nem? A szerelőd, aki kiiktatta a FI relét adott az elvégzett munkáról számlát, munkalapot, amire rá volt írva, hogy FI relé kikötése? Gondolom, nem vagy ha mégis, akkor miután meghal nálatok valaki, ő meg megy majd a börtönbe.
Persze megértettem. Holnap fogjuk megnézni, hogy valóban ez volt-e a hiba oka. Mondjuk 30 éve relé nélkül ment a lakás, akkor ilyen dolgokról hogy valami gond van honnan szerezhet tudomást az ember?
Köszönöm mindenkinek a segítséget! Visszagondolva a lekapcsolásra, nagyfiam ment fela szobájába és felkapcsolta a lámpát. Ekkor kapcsolt le a relé. Vszínűleg a lámpánál van vmi rosszul bekötve. Holnap jön a szerelő és megnézi.
A hírekben említették hogy a hölgy nemrég vásárolta az ingatlant.
Ha az eladó nem a villanyszerelő volt kérdés mikor volt utoljára felülvizsgálat.
Ugyanis nem csak az üzembe helyezéskor szükséges hanem időszakonként, de felújítás után vagy eladás után is. Bérbe adás esetén bérlőváltáskor is. Nem kötelező, de az elhagyása,pláne baleset esetén, bizony a tulajdonost terheli a felelősség.
Eladáskor az eladó is lobogtathat ilyen papírt a vevő pedig az önmaga érdekében végeztetheti el.
Vagy nem nehéz... Van, hogy percek alatt kiderül, mert jó helyen kezdi vizslatni a hálózatot és a hiaab is nyilvánvaló.
Van, hogy hetekig sem, mert időszakos a hiba (beázó mosőgépmotortól a párásodó vezetékig) és nem mindig fedezhető fel.
Át kell nézni...
1. A földelő szonda létét+működőképességét. A mérőhelynél/mértfőelosztónál.
2. A TN-C >> TN-S rendszerre bontást.
3. A fémcsövek (víz/gáz/fűtés) EPH-zását, illetve az egyéb EPH köteles cuccokat is, ha szükséges nekik EPH.
4. Az összes áramkör védővezetőjét (zöldsárga) és nulláját (kék) át kell nézni a kötéseknél.
Ezzel alap hálózati rész át lesz vizsgálva. Ha ebben van a hiba, ki kell derülnie és kijavítható. Kivéve, ha valamilyen áramkör nem lett észrevéve mégsem...
HA NEM lett meg a hiba az alap hálózatban a fenti első körben. Akkor az rejtettebb sajnos. Lehet szigetelés hiba valahol a vezetéken vagy valamely eszközben. és/vagy Olyan is ami csak időszakosan jön elő valami okból... ami szívás, nehéz elcsípni olykor.
Tehát késő estig nem volt gond? Akkor próbálj visszaemlékezni, hogy amikor lekapcsolt az ÉV relé, akkor mi történt/mi változott a hálózatban? Mi lett rádugva/be, illetve felkapcsolva?
Az ilyen hibát megtalálni valóban munkás dolog, és viszi az időt rendesen, de ez benne van a pakliban - neki is. Lehet, hogy pár perc, és megvan, de az is lehet, hogy a legutolsóként vizsgált áramkörben/szakaszon lesz a hiba - sőt az is előfordulhat, hogy több helyen van hiba. Neked órabérben, neki fix díjban nem biztos, hogy megéri, de ettől függetlenül meg kell csinálni... :-/
Most így utólag belegondolva ÉDÁSZ, vagy az E-on szerelőit kellett volna kihívni, hiszen azok szombaton is adnak ügyeletet, de ez akkor nem jutott eszembe.
A gyerek miatt is minél előbb meg kellett szüntetni a veszélyt.
Köszönöm! Akkor a szerelőt " bíztassam" az ok keresésére? Igaz, hogy késő este jött vissza a problémakor, de akkor azt mondta, hogy nagyon nehéz megtalálni a kiváltó okot.
Akkor hogy pontosan értsd: Meg KELL keresni az elkötést, és ki kell javítani úgy. hogy az ÉV relé üzemszerű működés során ne oldjon le. A "jobbik eset", ha valahol a nulla meg a védőföld fel van cserélve/össze van kötve... De az sem egészséges...
Hagyhatod a fenébe, legalább akkor nem lekapcsol, hanem esetleg úgy lever, hogy zsákban visznek el. Esetleg "hogy valahol valami nincs teljesen rendben" opcióvá változik és odahaza füstszagot érzel, akkor az még menthető szokott lenni. Kérdés mennyire szoktál házon kívül lenni és szomszéd tudja-e merre van villanyóra, akad-e kéznél 50 kilós tűzoltókészüléke, meg ilyesmik.
Mielőtt a "felkészült" önjelölt villanyszerelőt szidná valaki.
Lehet, hogy már írtam, de azért megismétlem.
Talán 10-15 éve szombaton délután keresett egy nő telefonon, hogy a lakásában minden ráz, nem nézném-e meg. Én nem maszekolok, nem is ismertem a nőt, egy közös ismerősünk küldte, nem akartam elmenni. Mondta, hogy a 2 éves gyerekét is megrázta a villany, amikor valamit megérintett.
Elmentem, egy 9 emeletes házban lakott. Néztem a dugaljakat, a védőérintkezőn volt mindenhol a fázis.
Néztem a kiselosztót. PEN és fázis jött bele. A PEN-en jött be fázis és az volt szétválasztva PE-re és N-re.
Kérdeztem, hogy ki nyúlt hozzá? Kiderült, hogy a héten villanyórát (hülyéknek is: fogyasztásmérőt) cseréltek és a szakemberek gondolom, vagy remélem véletlenül felcserélték a két vezetéket.
Fázis és amperbővítést csináltunk. Fi relé is lett beszerelve. Minden rendben működött, este aztán a Fi relé lakapcsolt, nem lehetett visszakapcsolni. Kijött a szerelő, és kiiktatta a relét. Azt mondta, hogy ilyen régebbi (kb. 30 éves a ház )szereléseknél előfordul ilyen, hogy valahol valami nincs teljesen rendben. Szerintetek nyomozzak a hiba után, vagy hagyjuk Fi relé nélkül?
El vagyok keseredve, de örülök is egyben, mert nem Horger, vagy Tróger Tóni néven keresték meg a moderátort, mint múltkor.
Ma olvastam az újságban:
"Egy 40 év körüli nőt találtak holtan a szomszédok még februárban a Diósjenőn, saját háznak fürdőszobájában. Az egyedül élő nő több napja halott lehetett, a szomszédok az ablakon másztak be - közölte a Tények.
A rendőrség gyanúsítottként hallgatott ki egy férfit, aki aki rosszul kötötte be az elektromos vezetékeket. A házban szinte minden rázott, a vízvezetékek, az elektromos készülékek is."
csak azert vagyok bizonytalan, mert azon a vateras linken nem irja az elado a 24v-olt, ezert erdekelne, hogy hasznalhatom-e a mostani halozaton? vagy hiaba nez ki kivulrol ugyanigy, attol fuggoen lehet hogy az enyem 24v ove meg 42v?
@129800: igen arrol a konnektorrol ha bekapcsolom fembe [jo furoszarral] eleg jo furatokat lehet furni, masra nem nagyon probaltam
@ 129802: az oke, de mi tortenik ha bedugom? leeg?tonkremegy?
szerzek egy multimetert es megnezem a feszultseget, addig el tudnatok mondani, hogy regebben miert hasznaltak pl 24v-olt? marmint az volt akkor a standard es kesz? van mas ok? manapsag meg mindenhol 42v van es nem kell transzformator? melyik a jobb? vagy most 42v az elfogadott?
ill. errol, hogy evig se talaltam semmit a google-ba ez magyar gyartmany?