Keresés

Részletes keresés

The Shape Creative Commons License 2022.10.25 0 0 11604

Köszönöm szépen az utánajárást, megpróbálom a florence-t, aztán ha eljön a nap, beszámolok az eredményről :)

Előzmény: cloaked (11602)
Hyuing-II Creative Commons License 2022.10.24 0 0 11603

Jó Napot Urak!  Szeretnék tanácsot kérni Tőletek.   Single malt  a fő csapásvonal.  Megpróbálom  csíráztatni, utána füstölni, majd őrölni az árpát.  Viszont nem találok semmit arról, hogy mennyi ideig kell főzni, és milyen arányokban a viz- árpamaláta kombót. Ebben a témakörben kérnék  tanácsot.

cloaked Creative Commons License 2022.10.21 0 0 11602

A fűszerpiac tényleg nem a tudományos nevek használatáról híres :) A sweet fennel az dulce (néha doux vagy Provence néven is megy), de a Florence fennel már nekem is zavaros egy kicsit. A 100 éves abszintreceptek "Florence" vagy "Florentine" fennel-t írnak, amikor egyáltalán megkülönböztetik a fajtáját, de már nem vagyok egész biztos benne, hogy ekkoriban dulcét nevezték így, vagy azoricumot használtak a prémium márkák.

 

A lényeg igazából az, hogy a közönséges variáns (F. vulgare var. vulgare) kámforos íze könnyen elrontja az abszintot, ez a másik kettőnek szerintem nincsen. A homedistilleren nem is igazán tudnak megegyezni, hogy a kettőből melyik a jobb abszinthoz. (link)

 

Ami fontos még, hogy túlérett, barna édesköményt ne vegyél, ami erre a célra kell, az halványzöld. (Ánizsból szintén.)

Előzmény: The Shape (11601)
The Shape Creative Commons License 2022.10.19 0 0 11601

Már a nemzetközi piacon keresgélek, de ott sem találom a dulcét. Mintha nem is létezne...

 

Foeniculum vulgare-t kifogyhatatlan mennyiségben van, egyedül a "florence" van amit találtam, és különbözik.

 

A megnevezésekkel is van némi fogalomzavar az angolban is, mert nem találtam rá teljesen egységes köznyelvi megnevezést. Florence fennel és sweet fennel néven hivatkoznak rá talán, de a botanikus neveket már eltérően hivatkozzák. 

Előzmény: cloaked (11600)
cloaked Creative Commons License 2022.10.19 0 0 11600

A "florence" megint másik variáns, az azoricum, de régen elvileg a dulcét nevezték így...

 

Egyébként akár az azoricum is működhet, elvileg annak is lágy íze van, néha még ánizsként is árulják.

Előzmény: The Shape (11599)
The Shape Creative Commons License 2022.10.19 0 0 11599

A "Foeniculum Vulgare Florence" tudományos név fedheti azt amit én keresek?

Előzmény: cloaked (11597)
hjan1 Creative Commons License 2022.10.19 0 0 11598

Megint tanultam, köszi.

Előzmény: cloaked (11597)
cloaked Creative Commons License 2022.10.19 0 0 11597

Az egy teljesen másik növény. A római kömény a Cuminum cyminum. A római édeskömény az édeskömény egyik alfaja, a Foeniculum vulgare var. dulce.

Előzmény: hjan1 (11596)
hjan1 Creative Commons License 2022.10.18 0 0 11596

Római kömény néven kapható.

Előzmény: The Shape (11595)
The Shape Creative Commons License 2022.10.18 0 0 11595

Tisztelt Mesterek! 

 

A segítségüket szeretném kérni:

 

Abszint alapfűszernek való római édesköményhez keresek hobbi szinten is megfizethető beszerzési útvonalat. A webes keresés nem hozott eredményt, illetve a magyar internetes fűszeráruházak kínálatában sem találok sehol. Próbáltam itt a fórum előzményei közt is keresni, de ott sem jutottam eredményre.

 

Kérem ha valakinek van forrása vagy tippje, segítsen nekem!   

 

Előre is köszönöm!   

rézműves1 Creative Commons License 2022.10.10 -1 0 11594

Igen...később már emlékeztem, hogy te nem is az üstbe eresztetted vissza, hanem mindig visszatöltötted a thumperbe...a lényeg, hogy rájöttél hogyan lehet jobbítani a folyamatot...de ezt, ha jól gondolom, a nagy beöntő kupak amit mind a két thumperra tettem (és könnyen jár) és a gyors leeresztés teszi lehetővé...egy biztos, hogy szerintem nem sokan főznek így...gratulálok hozzá...:):)

 

                ............

Előzmény: Netuddki- (11592)
Netuddki- Creative Commons License 2022.10.10 0 0 11593

Ha valaki elsőre akar jót, mindenféle leeresztés-visszatöltés nélkül, mert azt hiszi, ez valami full automatikus berendezés, az csalódni fog. Meg kell érteni, előnyeit-hátrányait, ez szinte kisüst, (annál azért tisztább finomítást ad), de több belenyúlást enged a folyamatba, több a mozgástér, ha az ember csak olyan, hogy áll mellette, várja a csodát, azt megsúgom, nem fog eljönni, de a kisüsttel szembeni előnye, hogy ha ugyanúgy "jelen vagy", tevékenyen, mint kisüst 2X-esnél, akkor aznap abba a 3-3,5 órába kész a pálinkád, vagy párlatod, mindenféle kármentő lepárlás nélkül, aminek ugye ismét alá kéne gyújtani, (így igazából 3x lepárlás a kisüsti, nem pedig 2x)  szóval így majdnem egy lépcsős a gép.

  De, kell az ember hozzá. Nem olyan automata, mint szerintem a tányérosok. Viszont nem kellenek tányérok, olcsóbb a gép. Kell hozzá az ember, aki érti mit csinál, érzi az ízeket, így viszont maradhat a hordós spirálos hűtő is, azt sem kell kidobni. Egyszerűbb, olcsóbb, szerintem prakikusabb, de nem automata, azt ne várja senki. 

   Én szeretek ott lenni a folyamatnál, megszoktam már, ezért nem váltok tányérosra, meg fejleszteni sem akarom a gépet tovább. Jó így. Az aromákat sem veszi el, nem igaz, olyan körte-barack vegyest iszok most is, hogy harapni lehet benne a friss gyümölcsöt. 

Előzmény: Netuddki- (11592)
Netuddki- Creative Commons License 2022.10.10 0 0 11592

:-)) Én nem az üstbe vezetek vissza, nincs is mivel, hanem amikor váltok up-ra, (jellemzően egy "gondolattal" előbb) azt összegyűjtöm, aztán menet közben gáz vissza, mindkét thumpert leengedem, és ahogy leengedtem, megy minden összegyűjtött up. az első nagyobb thumperbe. Második thumper csak szintig van leeresztve. Annyi gőz mindig jön az üst felől, hogy 1 perc alatt elindítsa újból az első nagyobb thumpert, így ennek az up-nak még úgy fele kivehető 70-76%-osan. Több nem, kóstolni kell. Előbb vált le, mint 65%, kb. 70%-on vége, de függ az üst töltetétől is, ha kevesebb van benn, félig, mondjuk, akkor még előbb... Így minden jó tartalmat kiszedek, nem kell félre rakosgatni semmit sem.. Ha elrontom esetleg, akkor még egyszer ismétel, ugyanez.

  Thumperek leenged, betöltőn up. visszaönt, egy perc és megy ismét. A gőz fixen jön, ami felfűtse. :) Volt olyan pálinkám aminek a végét 3x vissza tettem, kiváló pálinka lett. Kézműves dolog, de megvan egy menetben, a saját ízlés szerint. Szabályok nincsenek, de nem is kellenek!  Odafigyelés kell. Ahogy kisüstinél is, de itt egy lépcsőben megvan a kármentés is. Én szeretem a thumpereket.

Előzmény: rézműves1 (11591)
rézműves1 Creative Commons License 2022.10.09 -1 0 11591

..."Üstbe visszavezetést eddig csak Netuddki csinált"... ezt bizony rosszul tudod...ő is tőlem látta...

 

Ezt a thumperes szettet 2016-ban készítettem

 

...és itt jól látszik, hogy a két thumperen nem csak folyadékszint "benéző" van, hanem az aljából, a két 3/8"-os golyóscsappal, az üstbe lehet üríteni a tartalmukat...ráadásul az üstben egy könyökkel, a palást mentén, az a 10-es vörösrézcső lefordul és lemegy az aljára, hogy a vége mindig a cefrében legyen...

Előzmény: barbárállat (11583)
Vapor53.898 Creative Commons License 2022.09.17 0 0 11590

Szinte ugyanaz, de több részlettel a főzésről:

https://www.youtube.com/watch?v=IQvQWIDFECw

 

Itt pedig Mária Treben egy látványos videóban gint főz:

https://www.youtube.com/watch?v=SljC-puYrgs

Előzmény: kopasz szuzukis (11580)
rézműves1 Creative Commons License 2022.09.14 -1 0 11589

Szia...én régebben mintha azt olvastam volna, hogy a vodkánál is és a Ginnél is rendszer szinten használták...

Előzmény: cloaked (11587)
barbárállat Creative Commons License 2022.09.12 0 0 11588

Köszi a pontosítást. Mindig jó olvasni a korrekt írásaidat.

 

Annyiban mindenképpen ideális a thumper, hogy a kisüsti módszerhez képest is ízesebb, ami a barna rumnak kétség kívül jól áll.

 

Előzmény: cloaked (11587)
cloaked Creative Commons License 2022.09.12 0 0 11587

Nem rumhoz találták ki. A rendszer feltalálója egy francia vegyész volt, aki Montpellier-ben élt, és egyszerűen egy hatékony szeszrektifikáló volt a célja. 1805-ben szabadalmaztatta, de az 1810-es években már jött a Pistorius-lepárló, meg a Blumenthal-féle kifőzőoszlop, és mindkettő sokkal népszerűbb lett, úgyhogy az Adam-lepárló hamar eltűnt, és pár rumfőzdét leszámítva nem maradt használatban

 

Hogy miért pont a rumnál maradt meg, amögött ebben a korban nem feltétlenül az állt, hogy az volt az ideális. Akkoriban az italfajták hagyományát még sokkal inkább a körülmények irányították (gyakran alapanyag és technológia terén is), és gyakran az akkori megoldások finomodtak olyan szintre, illetve váltak annyira jellemzőivé 1-1 egy stílusnak, hogy utólag már eredendően ideálisnak tűnnek. Persze amúgy lehet, hogy a rum párlatprofiljához tényleg ideális a thumper, de ez kicsit tyúk vagy tojás kérdés :) Pl. a Coffey-lepárló is csak egy kezdetleges ipari szeszfinomító, amiben semmi ideális nem volt a minőségi whiskygyártáshoz, idővel mégis kialakult a blended whiskynek egy olyan eszményi stílusa, ami a 20. században ikonikussá tette a skót whiskyt. (Kár, hogy ez a stílus mára lényegében eltűnt.)

Előzmény: barbárállat (11583)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2022.09.12 0 0 11586

Szomorú tény.... szerencsére felénk van,és pont volt erre annyi csapadék,hogy szépen kiszemesedett a saját kukorica,meg másoknak is.Hát majd meglátjuk mit hoznak ezek az aszályos évek.

Előzmény: barbárállat (11584)
barbárállat Creative Commons License 2022.09.11 0 0 11584

Szép!

 

Úgy néz ki, hogy a kukorica már hiánycikk. A környéken már egyáltalán nem lehet kapni. Hogyan főzünk így bourbont?

Előzmény: Dezodoros Ede (11582)
barbárállat Creative Commons License 2022.09.11 0 1 11583

Többé-kevésbé.

A thumpert kifejezetten rumhoz találták ki. Elvétve, még ma is használják. Tudtommal, az iparban, rumon kívül nem is használták másra. Kivéve az amerikai zugfőzők, mert a létező leggyorsabb/legolcsóbb egymenetes lepárlást teszi lehetővé.

Az eddigi tapasztalatok alapján úgy tűnik, hogy legalább kettővel érdemes főzni mindent (Ede pl. hárommal főz whiskeyt). Sokan vitatják, hogy lehet egy thumperrel is jó pálinkát főzni. Szerintem lehet, de a mostani főzőmmel már nekem se sikerül. A régi kis főzőmön, aminek aránylag nagy felületű sisakja és jó hosszú, tekervényes páracsöve volt, deflegmátorral, egy thumperrel is nagyon jókat tudtam főzni. Néhány régi tételemet kóstolva, még ma is meglepődöm, hogy hogyan sikerülhetett olyan jól. Szerintem a deflegmáción múlik, ahogyan a lepárlóoszlop hatékonysága is a deflegmátoron múlik. Úgyhogy most ezzel kísérletezgetek.

Üstbe visszavezetést eddig csak Netuddki csinált. De nem azért, mert megteltek a thumperek, hanem hogy a nehezebb párlatrészek újrapárolódjanak, up határ kitolása végett.

Előzmény: Törölt nick (11581)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2022.09.11 0 0 11582

Még idei év elején főzött kukoricás whiskey, nyáron cseresznyével ágyazva OLE SMOKIE módra...meleg nyári érlelés után  lett,mai kóstolóval :D kellemes lett szerintem..és a fiam szerint is.

 

Törölt nick Creative Commons License 2022.08.23 0 0 11581

Tehát az oszlopos rendszerel tovább tudom a lépcsőkel (számával növelni)erősíteni, tisztítani a vodkát, gint,wishky t sima kisüsti főzővel! A thumper rel 2vel inkább a rumot készíteni de ez bonyolultabb mint a torony mert nem folyik vissza a nehezebb pia hanem a thumperbe gyülekezik, ha nincs elég fűtés és akkor abból idővel ki kell önteni vissza az üstbe.Ha meg csak egy thumperel csinálom akkor pedig a pálinkát is lehet főzni egy menetben és jó lesz(igaz nem lesz olyan jó mint két lépcsőben mert nem megy át gyümölcs ízek úgy) . Jól értelmezem a dolgokat? Válaszokat elöre is köszönöm szépen. 🙂

kopasz szuzukis Creative Commons License 2022.08.20 0 0 11580
öreg_néne_b Creative Commons License 2022.08.16 0 0 11579

30 literes üstöm van, arra elég a 3"-os buboréksapkás oszlop.

Előzmény: Törölt nick (11576)
barbárállat Creative Commons License 2022.08.15 0 0 11578

Igen, egylépcsős, pont ez a lényege. 

 

Igen, működne a 2"-ossal is, de a kis keresztmetszet miatt, jóval kevésbé termelékeny, vagyis lassabb főzést tesz lehetővé.

Ráadásul tálcánként csak egy visszafolyó buboréksapka kapott helyet. Felfelé szitatányéron át áramlik a gőz, amitől nehezebben szabályozható az oszlop. Ha kicsit kevésbé fűtesz, a tálcák leürülnek, és kicsapódás nélkül megy tovább a gőz.

 

Ne csak az üvegoszlop árát nézd, hanem inkább a komplett torony árát. A 3"-os  torony, ténylegesen buboréksapkás tálcákkal, csak harmadával drágább, mint a 2"-os. Szerintem minimum 3"-osban érdemes gondolkodni.

Nekem a hozzáértők, itt, és a pálinkás fórumon a 4"-ost ajánlották, és nem bántam meg.

Előzmény: Törölt nick (11576)
Jolida Creative Commons License 2022.08.14 0 0 11577

Három tálcás 4"-os oszloppal (is) főzök jó pálinkákat.

Előzmény: Törölt nick (11575)
Törölt nick Creative Commons License 2022.08.14 0 0 11576

Mert ha igen akkor olasznál van 36800 ért 4 tálcás és 38600 5 tálcás megérne, igaz azok kisebbek mint a tiéd de attól még jók 38l-re?

Előzmény: barbárállat (11574)
Törölt nick Creative Commons License 2022.08.14 0 0 11575

És akkor a 3 tálcától így egylépcsős lesz a főzés a whisky és a pálinkánál is?

Előzmény: barbárállat (11574)
barbárállat Creative Commons License 2022.08.14 0 0 11574

A torony univerzális. Majdnem minden italfajtához alkalmas, köztük a pálinkához is. Attól függően, hogy mit főzök, variálom a tálcák számát. 3 tálcával whiskyt és pálinkát főzök, 7 tálcával gint, 10-zel pedig vodkát. Gint is lehetne 10-zel, de én jobban kedvelem, ha marad egy kis gabonaíz, nem csak a vodkás üresség.

Előzmény: Törölt nick (11573)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!