Összeszedtünk egy pár dolgot a piacon kapható főleg INTEX és Bestway mobil kerti medencék üzemeltetésével kapcsolatban.
Megpróbáltuk tematikusan, hátha segít az új tulajdonosoknak élvezetessé tenni a medencézés(beüzemelés, karbantartás, problémakezelés, jótanácsok, ötletek, javaslatok)
LÁSD: http://e-autos.hu/mobilmedencek/
Dirr bele 1 liter 30% sosav estere , reggelre dirr bele fel kilo klor.
Sose szamolgatom, csak erzesre aztan mar 5. hete kristalytiszta a vizem! 3 naponta kezelem. Heti 3deci algaolo, Heti 2 nagy tablettas tartos klor, meg masfelhetente 1x klorsokk. Minden ertek hibatlan!:). Sokat hasznaljuk a medencet ezert 3 naponta porazivozom is. Pelyhesitot akkor teszem bele, amikor latszolagosa kezd opalosodni. Par ora es helyre jon:)
Én pár éve szereztem egy komplett HgL lámpát a helyi áramszolgáltatótól, hogy a külső üveget levágom, a lámpatestet úgy erősítem a medi fölé, hogy a lámpatest széle pont a medi szélével barátkozzon, így egyszerre látnám el UV-fénnyel az egész vízfelületet.
Aztán elvetettem, mert hátha valami baj van és a szomszéd belebámul az oktondija, másrészt meg akkor mindig le kéne vennem a fóliatakarást.
A tablettás is 420 HUF (amennyiért én kaptam most, mert a kerex olcsóbb, de ők ott, én meg itt) a tíz mérés, ha csak ötvenet számolok (és attól tutira többet mértem a cseppentőssel) már az is több, mint négyezer HUF.
ha meg 100 mérést nézek, az ugye 100+100 akkor az 8000 HUF a tablettásból, vagyis kicsivel több.
Jó az a cseppentős, amint olyan helyre kerülök, hogy vegyek, veszek is.
Na várj egy pillanatot, bonts egy üveg sört és gondolkodjunk! Nekem elfogyott, marad a HP, de az is jó lesz.
-besugárzás nagysága számít, roncsol nem a teljesítmény
-ha nagyobb teljesítményűt használsz, nagyobb lesz a besugárzás, több ellenséget pusztítasz el vele azonos idő/tömegáram alatt
- >> kevesebb ideig kell járatni a rendszert
- >> ha marad a "szokásos" járatási idő a keringetési/szűrési rendszerben, nagyobb arányban pusztítja az ellent mint kisebb besugárzás esetén
Ha abból indulunk ki, hogy csak csökkenteni tudjuk az UVC lámpával a gazok arányát, akkor ennek a csökkenésnek a mértéke lesz nagyobb, főleg ha csak 3x forgatjuk át a vizet (mégszikszszigmanélkülis).
USA oldalakon, Philips lámpákkal készített eszközöknél úgy számoltam vissza a javasolt méreteket, teljesítményeket, hogy 1W/m3 a szükséges teljesítmény jött ki. Csak feltételezem, hogy 3 és 5 közötti a napi átforgatási arányszám, erre vonatkozó adatot nem leltem. Ugyan nem tudom mekkora medencéhez lesz, de sem árban sem fogyasztásban nem olyan nagy a különbség, hogy ne érje meg a többlet "tisztaság". Nem szeretek túlméretezni dolgokat, de a család egészsége miatt én is inkább a nagyobbat választanám.
Megnéztem a medence falát. Nem éreztem kézzel, hogy nyálkás lenne. A PH beállítást hogyan csináljam, 14 m3-es a medence. Miből mennyit és hogyan tegyek bele? Mint korábban jeleztem nagyon kezdő vagyok ezen a téren.
Segítséget és tanácsot szeretnék kérni. Eddig semmi gond nem volt a medence vizével. Mai napon megjelentek valamilyen nyálkás uszadékok a vízben. Mit csináljak?
Végignéztem a videót, merésznek tűnik a megoldás. Úgy láttam közvetlenül a vízbe merül a germicid/UVC lámpa, amit veszélyesnek tartok még FI relé mellett is :) .
Ha quartz üvegcsőbe teszed a lámpát, az már jó megoldás lesz. Sima üvegcső nem felel meg erre a célra, annak 90% feletti az UV szűrése. (Az a varázslatos quartz üveg igazából nagy tisztaságú üveg, sima pl: ablaküveg a benne levő szennyezések miatt, főleg fém, szűri az UV-t).
Be fog menni, elenyésző mennyiségben (~0,5-2%). Ami nem megy be az alaposan roncsolni fogja az áttetsző műanyagot, sok anyag esetén pont a festékanyag/szennyezés adja az UV állóság alapját.
Vállalom akár 40kV-al is, ha én szabom meg a generátor fajtáját :)
Amúgy egyik sem erre a célre lett kitalálva, elkészítve. De mechanikailag még mindig tartósabbak mint a zacskó.
Villanybakterként szégyenleném magam ha a zacskót ajánlanám, még akkor is ha tudom, hogy működhet. Elég erős hangsúllyal írom a feltételes módot. Blue megoldása is jó lehet, ha biztosított mindaz a mellékes, ami lehetővé teszi az erkélyláda ilyen szerepben való tündöklését.
Ne érts félre, nem kötekedni akarok, de a zacskót sérülékenynek tartom és emiatt veszélyesnek. Ha gondolod egy pofa sör mellett csinálhatunk kísérleteket ezekkel az eszközökkel, csak kell még egy Tesla tekercs is ~50 kHz betáppal, közben még ózont is termelünk amivel fertőtleníthetünk.
Ennél a teszkós cuccnál tényleg meglehet jósolni a végeredményt, belefolyik a víz. A neylon zacskóba meg nem. A levegő se jön ki belőle ha felfújod. Vagy zacskót nem láttál még vagy vizet.
Bele állsz egy lavór vízbe, és belelógatjuk ezt a csodát áram alatt. Vállalod?
Én már készítettem saját UV lámpát, igaz akváriumhoz. Ja jól sejtem arra gondolsz, hogy az egészet egy fekete dobozba zárod, amiből a germicid sugárzás nem jön ki.
A kérdés az, hogy az UV sugárzás bemegy-e a műanyag (plexi) falon keresztül a vízhez.
Nem véletlenül használnak kvarc üveget erre a célra. de egy próbát megér, ugyanakkor tartós teszt adhat csak képet a működés hatékonyságáról
Ezzel nekem az a baj, hogy nekem olyan kell, ami rózsaszínre színezi a vizet. Én a Hanna 701-es műszert használom, amihez egy por reagens kell. Mivel ez a por már 90 Ft/db, ezért a DPD1-es tablettát használom. Az is rózsaszínre színezi a vizet, de az csak 35 Ft/db A két oldatos reagens is rózsaszínre színezi a vizet.
Éppen a minap voltam egy Budai medencés boltban, és kerestem csepegtetős reagens oldatot. Volt is, de a klórhoz kétféle reagens kell. Az egy 1700 Ft, míg a másik 1800 Ft. Azt mondták, hogy kb 100 mérésre elég.
Kicsit elbizonytalanodtam, mert így alsó hangon is 35 Ft-ra jön ki egy mérés. A közelében lévő másik medencés boltban 350 Ft-ért adnak egy levél DPD1 tablettát. Ugyan ott vagyok, de az biztos, hogy 10 mérésre elég, a csepegtetős meg nem biztos, hogy 100-ra elég lesz.
Sokat gondolkodtam az UV C szűrésen. De sajnálom rá a pénzt, hogy őszinte legyek.
Nemrég kaptam egy szűrőházat:
Ha ezt egy dobozba raknám egy ilyen csővel szerintetek működhetne? Azt kéne tudni, hogy a szűrőház mennyire bírná az UV sugárzást. Bár elvileg kültéren is használható, de ebben nem vagyok otthon.
Így max. 5eFt-ból meg lehetne csinálni, mert fénycső előtétem van otthon, ez nem gond. Dobozolni megint csak tudnám.
Bizony, hogy jobbnak tartom. Ha már vízzel kerül kapcsolatba, ennél még ugy ahogy meg lehet jósolni, saccolni az eredményt. Zacskó esetén kevésbé, szerintem. Van ilyen bigyóm a pár ezres kategóriából is, erősebb anyagból, jobban tömítve. Azért a pár százas is megfelel, még ha nem is IP68-as.
Nahát, elfogyott a teszter tablettám, és hát tíz darabos tablettánként 400 HUF-t kértek érte... Ugye megrendeltem 20+20 darabot, és 1600 pengő forintot húztak le rólam, Nem tetszett, nagyon nem tetszett. Asszem visszatérek a cseppentőshöz.
Ha végig gondoljuk, hogy az elosztóra tekert zacskó térfogata kb 1dl, akkor abban lehet vagy 0.1g vízpára. Na az nem fog zárlatot, meg semmit se okozni.
Természetesen legjobb az erre a célra gyártott profi szerelvény, nem a teszkós vagy milyen műanyag csodára gondolok.
Ez a nylon zacsis dolog szerintem nem jó. Ha belül bepárál, akkor az gáz. Márpedig az úszógumitól kezdve mindenben keletkezik lecsapódás. A levegő nedvességtartalma is elég a lecsapódáshoz, meg a hő.
Ezzel ne játszatok szerintem, lehet venni leszúrható kültéri konnektort, 2500 pénz körül van, amibe akad időkapcsoló is. Na meg a fi-relé...
Nekem 3x5 m-es csővázas van. A medence két végénél a talajban volt kb. 6 cm szintkülönbség.
Alulról felfelé:
- geotextília
- 0-20 mm-es zúzottkő 2-10 cm (ezzel lett a talaj vízszintes)
- geotextília
- homok 2-3 cm (hogy ne szúrja a talpunkat a zúzottkő)
- 3 cm-es nikecel, hőszigetelés miatt (ezt utólag találtuk ki, és igazából a homok szerintem emiatt felesleges)
- fólia, amit a medence alá adtak
Én nem vettem ki a földből semmit, mert nekem sok esővíz folyik a medence két oldalán az esőcsatornából, amit nem lehet másfelé elvinni, és direkt akartam, hogy emelkedjen ki a föld szintjéből a medi, hogy ne folyjon alá a víz.
Ez volt az első gondolatom nekem is, de sajnos nem ez a hiba. Ma leszereltem a szűrőt és a műhelyben alaposabban megstíröltem. Sajna totálisan be van állva a forgórésze, a lapátok meg sem mozdulnak.
Nem is kínlódtam vele, értelmetlen lett volna. Nézegettem a neten, egy új intex szivattyú 3.60-as medencéhez durván 10.000 huf. Ennyit nem adok ki rá már, mert úgyis másik medencét kell majd vennem jövőre. Viszont vannak új szűrőim hozzá, így azt találtam ki, hogy a homokszűrő után rakom, így amit a homokszűrőn átmegy apró szzösz azt majd megfogja. Szépen be is csöveztem a homokszűrő és a medence közé. A nagy bajai szivattyút elindítva a homokszűrő hordója elkezdett spriccelni a fedélnél körben, mert túl nagy lett benne a nyomás. Így a hordót kiiktattam és a bajai szivattyúról nyomtam a vizet az intex szűrőbe. Az eredmény az lett, hogy az intex felcsavarozott fedele kb fél percig bírta a nyomást majd átugrott a meneten a fedél és ömlött ki belőle a víz. Szóval az intex szűrője se bírja a nyomást amit a bajai szivattyú termel. Ezért az intex szűrőt átraktam a bajai szívó oldalára. Itt már jó, szépen szűr is és jó nagy a vízáramlás is a medencében, pár pillanat alatt elkezdett forogni a víz a medencében körbe. Remélem ezzel a módszerrel ki tudom húzni még ezt a szezont.
Azért írtam aljtakarótés nem pl. geotextíliát, vagy műanyag fóliát, mert mindenki mást akar alá tenni. Kinek mi van otthon, mit tud occón venni. Ennyi kreativitás belefér.
A homok réteg nem árt, de nem fontos. Kinek mi a prioritás. Van aki, mint írta nem akarja egész ősszel és télen nézni a foltot a kertjében, és inkább nem tesz alá semmit, hogy a fű gyorsan kinőjön. És ahogy láttad van aki lebetonozza.
Ezt a problémát én is megettem. Később jöttem rá, hogy levegős a rendszer. A vízforgató tetején légtelenítő csavart ki kell hajtani és csak akkor szabad újból elzárni ha a víz folyamatosan folyik ki belőle.
nekem évek óra úgy van, hogy a medence melletti kis tujára fel van akasztva a hosszabbító vége, tehát lefelé áll az aljzata, és oda van bedugva, onnan lóg a szivattyú kábele
a hosszabbító végén az aljzat rá van öntve a kábelre, alulról meg kb 3-4 centit kellene felfelé folynia a víznek, hogy leverjen az FI relé.
Megindokoltad komolyan, jobb mert te azt mondod. Láttál már neylon zacskóban vizet? Érdekes módon nem folyik ki belőle. Próbáld ki ezzel a csodával.
Fel kell rakni az elosztót egy cölöpre, vagy valamire úgy, hogy a kábelek lefelé lógjanak, és lefedni, zacskóval, vödörrel, akármivel, ami zárt felülről és oldalról. Ez a kacat csak a betekintés ellen nyújt védelmet.
Talajtól is függő szerintem. Mi betonoztunk a kertbe a medence alá. Jó igazi agyagos, homokos talaj. Egy kis nedvességtől mint a ta.ony, szárazság idején meg mint a beton, teli vakonddal. Körbe 50 cm-rel szélesebb mint a medence. Bármennyi vizet kilocsolnak stabil marad a medence, biztonságosan lehet a létrát használni. (475x107-es csővázas intex.)
A zacsi helyett meg jobban jársz, ha a pet palacknak kivágod az alját, és abba húzod be a csatlakozót.. (Vagy ha barkácsolós kedvedben vagy, hosszában félbevágod a pet palakot, belerakod a csatlakozót, és szigetelőszalaggal visszaragasztod. Ez se tuti, de jobb, mint a zacsi)
Kikapáltam a füvet, ledöngöltem a helyét, így egy kicsit mélyebb lett a környezeténél. Ebbe ment a homok, ami így nem tud kimosódni a medi alól. Tehát nem púpot kell csinálni homokból.
Úgy látom elég tág határok között változik, ki hogyan készíti elő a terepet a "nem csinálok semmit"-től a lebetonozásig. Én is vacillálok, mit tegyek, mert nem túl szép a gyep a kinézett helyen, szóval nem akkora kár érte, de ha lehomokozom, az egy más kategória. Viszont ha nem egyenlítem ki valahogy, utálni fogom amikor beleülök és kényelmetlen.
Az áramhoz pedig lehet, hogy kipróbálom a sima hosszabbítót nejlonnal védve amíg nem találok jobbat, de ez nem lesz akadálya a beüzemelésnek. Nyilván nem helyezem áram alá ha benne van valaki.
Én a medence alatti részen még a fűcsomókat sem szedem ki, homokot sem rakok alá. Így amikor felszedem a medencét a nyár végén, akkor pá nap alatt újra kihajt a fű és nem a szép nagy kopaszt kört kell bámulnom. Igaz, hogy egy kicsit hepehupás a medence feneke a fűcsomók miatt, de ezt nem zavar.
Nálam sima rózsaszin hosszabítórolt megy a szűrő, de az eső elöl egy nejlon zackóval védem a csatlakozást, ráhúzom a nejlont, megtekerem a vezetéken a nejlont, majd beföttes gumival összefogom a megtekert részt. Ez már bőven elég arra, hogy a nagy vihar esetén se tudjon víz jutni a hosszabító csatlakozásba.
Nekem még egyszer sem kellet kiengedni a vizet a víz cseréhez. Az alja tisztításakor a slagoláskor kijön sok víz, a gyerekek is kipacsálnak sokat, és párolog is. Elég mindig csak utána tölteni. A medence aljának tisztításakor a fűre vezetem a klóros vizet, nem árt neki.
SZINTEZÉS!!! középre egy karó leütve (a medi mértani középpontjához), arra egy öles léc (ami a sugárnál egy kicsit nagyobb, had ne számoljak) ezt szépen körbeforgatva, úgy hogy a léc egyik vége mindig a cöveken legyen, rajta egy vízszintező, a talajt kivízszintezni lásd a videón;
Ezt csak úgy szabad, hogy nem töltesz, hanem elveszed a földet ahol magasabb, vagyis a karót addig kell leütni, hogy a terület legalacsonyabb részénél legyen a léc vízszintben (vagy úgy jársz, mint tavaly egy páran, vagyis elkezd dőlni a medence);
Minden gazt kiszedni mert néha érdekes dolgok szoktak kinőni a medi közepén;
Peremet felfújni, utána lehet lepermetezni algaölővel a medi belsejét (szerintem nem fontos);
Szerintem ott van az.
Az áram kérdése gázos, de kizárólag földelt UV álló hosszabbító lehet. Majd rendesen védve az esőtől a csatlakozója. Ehhez lehet kapni vízzáró hosszabbító csatlakozó védőket.
Annyira nem klóros az a víz, persze nem klórsokk után kell kiengedni és nem az orchideákra.
Kezdő felhasználóként (most jutottunk hozzá egy felfújható peremű Intex-hez) lenne egy pár kérdésem, amire sem itt, sem a honlapon nem találtam választ.
- Addig oké, hogy sík felületre kell fektetni, de mi menjen a sík felületre? Jelenleg egyszerű föld/gyep+gaz van a kinézett helyen, ami viszonylag vízszintes, csak egyenetlen, tehát biztosan ki kell egyenlíteni. De ha ez megvan, kell rá fólia, gumiszőnyeg, akármi? Írtátok, hogy a laminált alá való szivacs hamar összelapul, azt kihúzom a listából. Attól tartok, hogy csak a sima földre ülni kényelmetlen lesz. Szóval mit és hol tudok beszerezni alá?
- Az áramot hogyan oldjátok meg? Nyilván nem jó egy egyszerű hosszabbító (pl. olyan, mint amit a fűnyíráshoz használok) mivel egyfolytában kint kell lennie szabad ég alatt, esőben is, ezt bírnia kell.
- Azt olvastam, hogy hetente pár % vizet le kell cserélni. Addig rendben, hogy slaggal feltöltöm de hová vezessek több száz liter klóros vizet?
Lehet, hogy egyértelmű a válasz de nekem ezek most nagyon nem világosak.
Szerintem ne nagyon nyúljon senki csavarhúzóval a forgórészhez egy szivattyú esetén sem, ha csak nem hozzáértő!!!!
Ezek a szivattyúk (szerencsére) nem azon az elven működnek. Itt egy tekercs van beöntve, a lapát tengelyét meg állandó mágnes veszi körbe. Így indul a forgó mozgás. Itt nincs se indító, se üzemi kondenzátor.
Ha tényleg búg, az azt jelenti, hogy majdnem 100%, hogy a tekercs jó. Most vagy a lapát akadt el valami dzsuvában, vagy a tengely kopott ki annyira, hogy felakad a lapát. A második a rosszabb eset értelemszerűen.
Sajnos nagyon úgy néz ki, hogy ezzel el is halálozott. Esetleg érdemes megnézni, hogy nem akadt-e meg a lapát valamiben. Ha a tengelye kopott el, akkor az régen rossz. Ha zúg, a tekercs még jó. Nem tudom, hogy alkatrészt lehet-e hozzá kapni.
Tegnap szépen kiporszívóztam a medencét, majd egy jó nagyot lubickoltunk. Gondoltam bekapcsolom utána az intex papírszűrős vízforgatót. Először az tűnt fel, hogy nincs az a megszokott hangja, közel mentem, nagyon halk zúgás csak. Nézem a medencébe az áramlást, semmi. :( A vízforgató meghalt ?
Adok fát télire a kályhába, ha az lesz beszerelve. :-) :-)
Ott még párásítani is tudsz, meg illóolajokat párologtatni.
Gyere át a fűtéses fórumba, ott kapsz tippet a hőszigetelt kéményre, és nem lesz kátránylé. Bádogos megoldja a többit...
Fafűtés olcsóbb, főleg, ha nyáron összegyűlik pár mázsa a kertben, és hamarabb nyomja a meleget. Viszont hátránya, ha nem fűtöd a helyiséget, akkor a víz is hül. A gáznál is ez lesz a probléma, hiszen a két hőmérséklet próbál kiegyenlítődni. Azaz 20C° -os benti hőmérsékletnél magasabb vízhőfokod nem lesz, de 25C° -ot meg nem bírod kifizetni a gázszámlában.
No és a gáznál nagy baj, ha órákig fűtöd a helyet, utána meg hagyod lehülni...Így nagyon zabál a gázkazán, no persze fából is igaz a másik kazánra. Legjobb lenne, ha állandó hőmérséklet lenne a medenceházban, de nem megoldható.
Szerintem anyagilag és fűtési időben a fa a nyerő, és a metek is, ha számolnánk...
Medencés kollégák, ma akkorát bakiztam ismét hogy le sem merem írni milyen hülyeséget csináltam a medencénkel. Ma nálunk nagy jég eső volt és a medence karimáját takarókkal védtem meg csak az a bökkenő hogy a koszos takarókból kiázott mocsok mint a medencében landolt mint egy mosogép leereszti a fekete mocskos vizet kb. olyan ment a medencébe egy 50 liter kb. Nem sokat változott a víz szine tőle.
Most ezt a mocskot hogyan tudom kiszedni a vízből ?
Estérre besokkoltam ijedtemben a vizet 5mg/l -re meg ph-t állítottam meg kombit potóltam szerintetek ez elég lesz így ? Kiváncsi leszek aljára mi fog ülepedni reggelre.
Igazad van, a tél még nincs kisakkozva. Most elkezdtem hőszigetelni a medence alatti rész plafonját.(Megjegyzem a nyári hővédelem bevált. Tulku óvótt az "üveg katlan"-tól, de azzal nincs gond. A hő visszaverő-árnyékolók tökéletesek. Sokkal hatékonyabbak, mint a fóliaházban az árnyékoló vitorlák voltak és a szellőzés is jól működik.)
Az új medencekészítők merítsenek erőt és bátorságot ha gondjuk akad, mert ilyen társaságban csak siker lehet a végeredmény.
Köszönöm :
Tulku-nak a statikai figyelmeztetést, a nyári tulmelegedésre, kifröcssenő víz elvezetésére, elfagyásra, padló szigetelésre, fűtésre vonatkozó megjegyzéseit.
Blue_Sky_007-nek, hogy felhívta a figyelmemet a párásodásra és hogy pdf-eket küldött a tervezéshez.
bgaby-nak az egészségügyi tanácsokért és a medencebeszerzési javaslatért.
e_laca-nak a medencebeszerzési tanácsokért.
pgyafi-nak ugyanezért.
Geryson-nak a medencekiválasztásban és beszerzésben való közreműködésért.
homember-nek fűtés tanácsért.
Biovadász-nak ugyanezért.
MZ/Y-nak hőszigetelés és fűtés megoldási javaslatokért.
kicsiati-nak elekromos tanácsért.
lac 1-nek azért, mert felhívta figyelmemet a párásodásra és az OSB lapokra.
Végül még megköszönöm nyárimádó-nak az általános, folyamatos tanácsokat, az együttérző aggódást és a személyes segítést.
A mellékelt képpel köszönöm meg ennek a segítőkész közösségnek, hogy az elmult hűvös napokon is kedvemre úszkálhattam kis medencémben.
Hogy egyáltalán elkészülhetett, azt egyértelműen Nektek köszönhetem.
Mikor 12 év utáni kinti kerti medencézés után hozzákezdtem a benti kerti medence kialakításához nagyon sok nyitott kérdéssel találtam magam szemközt. Annyi probléma tornyosult, hogy szinte visszariadtam. Aztán segítségetekkel két év alatt egyre másra megoldódni látszott minden és most már mondhatom, hogy sikerült az akció.
Nekem megfelelne esetleg telekerékkel is a hajtás... valamint át kéne építeni a környéket a telek lejtése miatt. Viszont megint bebizonyosodott, hogy kell egy állványos fúrót (is) vennem...
Nekem a medence pereme 1 nap alatt lepuhul nagyon, már több alkalommal körbe kengettem mindenféle habbal, hogy megkeressem a lyukat, de sehol se találom. Már a második év, hogy így használom napi fújkálással, a medence 4 éves.
Ellenőrzéshez. Be kalibrálod a 6.86-al, majd ha a 4.0-ba beletéve annyit mutat, akkor jó a műszer. De vannak komolyabb ph mérők, amik két pontos kalibrálást csinálnak. Ott kell mind két oldat a kalibráláshoz.
Mindig egy kis mennyiséget vegyél ki 20-25 ml, és abban kalibráld be a műszert. Utána azt öntsd ki. Így elkerülhető, hogy beszennyeződjön a kalibráló oldat.
Azoktól kérdezném akik már használták a sárga színű ph mérőt, hogy első használat előtt kell-e kalibrálni, vagy gyárilag ezt megteszik az apró kínai kezek?
Ma kaptam meg, és kalibrálás nélkül 7.2 a vizem, de nem tudom, hogy hihetek-e neki.
Feleslegesen viszont nem használnám a port, mert nem tudom lehet-e, és mennyiért újat szerezni hozzá.
Én anno úgy kerestem a lyukat, hogy a medencében körbejárva, a medence vizével simogattam lassan a peremet. Jobb megoldás nincs. A szappanos víz is jó lenne, de az bele csorog a vízbe is.
Elég időigényes ez így, de nagy az esélye, hogy megtalálod.
Nem biza. Ebbe a mélyedésbe szivárogna a szigetelés felett, ahonnan már ki lehet merni vagy szivattyúzni. Nem egy abszolút megoldás, de alkalmazható és működik.
Jelentem Alibá, hogy majdnem kész vagyok. Leégett a flexem:(((( Lehet többet nm veszek olcsót. Már csak két kis betonlapot kellett volna kivágnom, ahol a cső elmenne alatta.
Ma kétszer próbáltuk ki a srácokkal, 160 liter víznél kezd szállitani a cső hátra a gyepre. Utána volt még egy zápor, de minden jól ment azt is benyelte.
Az aljának egy részét csak lefóliáztam.
Semmi nem látszik, mert föld ill kavics alatt van minden, egyedül a túlfolyó csőnek fog látszani a vége.
igen, meg kellene csinálni a csapadék elvezetést is rendesen. le volt rakva a ház mögött néhány félbevágott cső, hogy elvezesse a vizet, de elmozdult, és az összetételeknél befolyhat a házhoz.
azt hiszem, kivesszük onnan azokat, és csinálok valami hajlékony elvezetőt, amit te is írsz. mondjuk némi sóderra (hogy megadja a vályú alakját) geotextil, arra meg fólia, ahogy írod, esetleg rá még némi kavicsot, hogy ne menjen el a fólia.
de lehet, hogy még a zsompot is megcsinálom, hogy tuti legyen, mert most fejembe vettem, hogy rendbe rakjuk a szobát az alsó szinten, ami - mivelhogy szigetelve lett a ház, és elvileg ugye száraznak kellene lenni az alsó szintnek is - úgy is lett tervezve, csak elázott és ronda most a málló meszeléstől.
a medence hátul van, a ház mögé töltött vízszintes részen, a felső (lakó) szintről lehet oda kimenni. miért kérded?
Hallod te mit engedtél a medencébe a Rábának a sárga vizét ? Atya isten ez nagyon durván néz ki. Ha nem lenne homokszürőd talán soha nem tisztulna ki ez a viz.
Első lépésként egy nagyobb (vagy több kisebb) eső után 5-7 nappal le kellene ásni a ház fala mellett és meglesni, hogy hol a legnedvesebb a föld. Lehet, hogy nem is valahol lent kell keresni a bajt, hanem a csapadákvíz elvezetése megoldja a gondot. A bokor és egyéb növényzet nem a legjobb a ház falához közel, inkább művelt föld, vagy kavics, murva a jó, hogy könnyebben kiszáradjon. /Ha mégis laásnál, akkor visszatemetés előtt egy egyszerű fekete fólia lerakása és a ház falánál felhajtása sok nedvességet elterelhetne a fal külsejéről. A talajrétegek ugyanis különböző képpen vezetik, terelik a vizet a lejtőn lefele, egy kicsit ennek segítenél, hogy ne a faladnak menjen./
igen, gondoltam rá, hogy a gödröt is ki kellene bélelni a bitumenes lemezzel és hozzá olvasztani az eredetihez, hogy alulról ne jöjjön a víz
a szigetelés javítása a háznak a beázós oldalán igen kellemetlen lenne. fél méterre van a kerítés, benne sövény, és ott kellene 2 méter mély árkot ásni 10 méter hosszan, aztán az árokban bitumenlemezezni, gázlángozni :-(
A két réteg között? Hát szerintem akkor a szigetelést csináld meg. Fater kőműves, dolgoztam eleget építőiparban ahhoz, hogy tudjam, hogy a víz előbb-utóbb tutira megtalálja az utat...
Tudom, mindenki tudja a tutit, meg mindig rátok sózzák az építőanyag kereskedésben a tutit, de szinte mindig az lesz a vége, hogy előbb-utóbb megjelenik a víz valahol. Pláne ha víznyomás van. Nem beszéllek rá semmire, nem hitegetlek, nem rémisztgetlek, de utólagos vízszigetelés... uh.
nem szeretném megvárni, amíg a felszínen lesznek a tócsák.
azt szeretném, hogy amikor a szigetelés tetején (azaz az aljzatbeton alatt) elkezd állni a víz, már akkor csurogjon le a gödörbe, ne tudjon megtelni az aljzatbeton vízzel.
Nem, pár centi mély hornyokat vágni a betonba, és ezek a kis csatornák abba a kis mélyedésbe vezetnék a vizet, amit te írtál, hogy csinálnál. Tehát nem lennének tócsák, mert ezek a vágatok elvezetnék a vizet.
Milyen mélyek? Amilyent a gyémántvágóval vágni bírsz. Értelemszerűen a gyűjtőnél a maxi, amit a gép bír (amekkora a korong), ahol meg kezdődik, ott meg szinte nulla, hogy mindig a maximális lejtése legyen.
nálam is a darázs a durva, a rekord az volt amikor egy jó forro napon a frissen klórozott vizbe annyi darázs beledöglött, hogy kvázi szönyegként beborították a felszínt.
ehhez képest meglepő, hogy évi max1 csípés/család aránnyal meg szoktuk úszni, az is jellemzően a vizes papucsban iszogató darázs eredménye, nem fürdés közben jön össze.
el kell felejteni azokat a szűrőbetéteket, kidobni a szűrőből, és a bejövő csőre tenni egy zsákot (semmipénzből lidl felmosóból, drágábbért csodazsákból)
nekem 3. éve megy így a 3m3/h-s kávédarálóm és inni lehet a vízből.
Nem tom, én is gondolkodtam a legmélyebb pontra berakni egy búvárt, azaz kivágni egy kockát a betonból, de ettől még a víz bent lesz, és szellőztetni kell meg minden... Úgy szeretnék hazamenni vihar után, hogy ne kelljen foglaklkozni ilyen dolgokkal, unom.
ezt nem értem pontosan. a gödör felé mélyüljenek a hornyok? milyen mélyek legyenek? az aljzatbeton alatti szigetelést is átvagdalnád a hornyokkal? és milyen hosszú hornyokra gondolsz?
ha már ez a téma, akkor én is leírom, nekünk mi a bajunk, hátha adtok ötletet.
úgy van építve a házunk, hogy előlről bemegyünk a garázsba az alsó szintre, kifelé lejt az autó bejáró út, tehát eddig nincs gond. a terep a ház hátulja felé emelkedik, úgy, hogy hátul már a felső szintről megyünk ki az udvarra. tehát a garázs (és az egész alsó szint) belül már a föld alatt van.
építéskor a vasalt lemezalapra a ház körül raktak egy falat körbe válaszfaltéglából, és erre ragasztották belülről a vízszigetelésre szánt bitumen lemezt, meg a vasalt lemezalapra. aztán jött a ház fala, és az aljzatbeton.
tehát elvileg le van szigetelve, nem jöhetne be a víz a pincébe.
de bejön. évente 1-2 alkalommal, nagy esőkor vagy nagy olvadáskor.
mégpedig úgy, hogy elkezd foltosodni a garázs aljzat betonja, és a foltok lassan elterjednek a ház egész területén. aztán felmászik a falba is a víz, és mállik a meszelés meg a vakolat 40 centi magasan. ja, meg volt párszor úgy is, hogy 1-2 centi mély tócsák keletkeztek. a ház 2 távoli sarkán lévő helyiségben.
úgy gondolom, az történik, hogy valahol (sejtem, hogy a ház melyik oldalán) befolyik a víz a ház mellé, megtelik a ház melletti rés a szigetelésen kívül, aztán van egy lyuk a szigetelésen, és befolyik a szigetelésen belülre, majd az aljzatbeton alatti szigetelésen, mint egy tálcán, szépen emelkedik a vízszint telik meg vízzel.
szóval ez a probléma.
van egy olyan tervem, hogy valahol fel kellene verni az aljzatbetont, kivágni a szigetelést alatta, felverni alatta a vasalt aljzatot is, és egy kis gödröt ásni. és amikor meg akar telni a "tálca", akkor ide fog folyni a víz a kilyukasztott tálcából. aztán kiviszem vödörrel vagy szivattyúval. (évi 1-2 alkalomról van szó)
jó lehet ez a megoldás? vagy tudtok jobbat? köszi.
Drén kizárva, már kész a gödör. Kavics nélkül kb 625 litert bír befogadni, a vödrös módszert idő hiányában nem tudtam még mérni. A csövezés oroszlánrésze is kész.
Ha csak 200-250 liter fér majd bele, már jó lesz, a cső meg szállítani kezd az alsó 1/3 résznél. Aljára fóliát nem teszek már eldöntöttem, hogy lefelé is tudjon szivalkodni. Lejtések rendben, azzal szórakoztam.
No nem offolok tovább, ha kész kútvízzel adok a pofájának.
Az nem állapot, hogy évente többször elönti a víz a garázst:(((
Fektess az aljába egy 20 cm átmérőjű csövet végig (nem messze található, esetleg rövidebbet adok), arra tedd a kavicsot. Ha megfurkálod belemegy a víz, sok elfér benne, meg folyhat belőle hátra.
A garázs felé ejt a telek, arra folyik, és hirtelen nagy esőnél átbukik a víz a küszöbön. Egy dózer szétb..na mindent, tölteni a telken meg már nem lehet. Ez talajszintbe van építve, nem lejárós garázs, mint Alibá-nak.
A 20 perc alatt lehulló csapadékot a talaj hirtelen nem tudja benyelni, ezért ástam egy 5 x 0.5 x 0.25m mély szikkasztót, ami a garázs előtt van teljes szélességben, az alján pedig egy 110- es pvc cső viszi hátra a gyepre a vizet.
Tehát tárolni/pufferolni is tud, de közben már ürül is... A fala betonszegélykő lesz a beomlás miatt. Tesztelve van, megy a víz hátra, holnap ha kész lresz egy teszt vízmennyiségre meg mindenre....
Folyókát akartam venni, de nagy esőnél a keresztmetszete miatt tárgytalan lett.
kora estére apró még a muslincánál is kisebb méretű valami ül meg a vizen. 20 perc míg leszedem. egyelőre lelkes vagyok, de azért ez napi szinten nem fog menni. másnak is ismerős ez a probléma?
fel is tettem a ponyvát, de lehet rajta hagyom napközben is a ha nem használjuk. ez gyári ponyva ránézésre 1 évet fog kibírni, mert megeszi az uv. mintha lett volna szó valakiről aki gyárt tartósabbat. jól emlékszem? kinek mennyit bírt a gyári bestway ponyva?
2 m3 , az bizony jó nagy. Én kb. 1 m3-es gödröt kifalaztam lyukas téglával és lefedtem. Abba folyik az esővíz a félig mély garázsom előtti 50-60 m2-ről. 30 éve nincs gond vele.
Egy fenét :( Előbb kellett volna kérdeznem, ha nem ismerem a tesztet...
Azt hittem, még ha ki is röhögsz, hogy csak árnyalatot kell figyelni, mint pl. a klórnál :S Szépen félretoltam a másik két csepegtetőt, mondván nem ez kell nekem.
Ügyes vagy. Nekem majdnem egész nap süti a nap a medencét, nem szoktam fűteni. Nekem már a 28-30 foknál melegebb víz nem jó. Hűsítőnek szoktam használni a medencét, és 28 fok felett már nem hűsít.
Érdemes az első cseppet kintre cseppenteni, mert levegős szokott lenni. Elkezded csepegtetni, és számolod. Elkezd lilára színeződni. Amelyik cseppnél átvált sárgára az az eredmény. Pl 9 csepp után még lila, és a 10-nél sárga, akkor 10 csepp az eredmény, azaz 178 ppm
nekem is ilyen 3m-es medence van, 40 m kpe csövet tekertem fel, egy 3 lábú mozgatható állványra, és a gyári kis papírszűrős szivattyú hajtja. ha nagyon süt a nap, és naponta párszor "napraforgatom", nekem is 2. napra alatt 32 fokos.
de a tiéd meg nincs útba, és nem kell pakolgatni, az úgy kényelmesebb.
Igen, most már biztosak vagyunk, hogy így történt:( Ráadásul puhábbra hagytuk a peremet elutazásnál, hogy legyen lehetősége a tágulásra...plussz az a sok eső...legközelebb lejjebbi vízszinttel hagyjuk itthon. Köszi a segítséget, egy hetet agyaltunk, hogyan történhetett, mit csináltunk rosszul...most már legalább tudjuk :) Mindenkinek jó pancsolást kívánok!
Mi 2008-ban ásattunk 2 db 2m3-es gödröt, kulékaviccsal, az 2 évig elég volt (130m2 tetőfelület), aztán az egyik vmiért eldugult, és egy nagy esőnél semmit nem nyelt el. De ahogy elromlott, ugyanúgy meg is javult, talán akkor extra magas lehetett a talajvíz. Azóta nincs gond kopp kopp. A kulékavics gondolom vagy a felét elveszi a térfogatnak, de olvastam anno egy jó ötletet, miszerint sörösrekesszel kéne kitölteni.
Sziasztok. A múlt hétvégi kánikulában sikerült tesztelni a medencefűtésemet. Hála a fórumról szerzett ismereteknek, viszonylag könnyen összeállt a rendszer. 3m-es puhafalú medence. 2x70m-es csőtekercs 20-as LPE csőből párhuzamosan kötve. Szivattyú előtt 25mm-es KPE. Grundfos keringetőszivattyú vízszint alatt elhelyezve. Szivattyú után egy visszacsapó szelepet raktam és egy tömlőcsatlakozót.
A nagyon hideg 1 nap alatt 28 fokra fűtötte a szivattyú legkisebb fokozatán. 4-5 fok különbség biztosan volt a be és kimenő víz hőfoka között. Második napra már 32 fok volt a medence vize! A medence szinte egész nap árnyékban volt.
köszönöm nagyon a segítségeket!
Van még pár apró javítani való, de nagyon elégedett vagyok az eredménnyel.
Nekem is ez a papírszűrő kell. Itt 4700 ft. Net-ről rendeltem szezon elején, akkor már egyben több dolgot, 1000 ft-ért vettem. Mindegyik mosható, és mindegyik vacak :D
Köszönöm a keskeny létrát, bevált. A szép új gumibilihez való nagylétra és a szűrő is feleslegessé vált.
(A vedres módszered arról ad tájékoztatást, hogy mennyit nyel el a kavicsos gödröd, de arról nem mond semmit, hogy milyen gyorsan és hogy a csövödön mennyi víz bír átfolyni. Persze vastagabb cső, több víz. Hopp, most jött egy ötletem! Drén cső a kavicsok közé. )
most láttam az obiban papírszűrőt a kis vízforgatóhoz, amire nem "A" volt írva, mint eddig, hanem "III". De méretre nekem ugyanolyannak tűnt. Az ára döbbentett meg, 3kHUF. Viszont volt a papírján egy fotó, amin slaggal pucolják a szűrőt. Ez valami mosható lenne, ami ezért ilyen drága? Érdemes vele foglalkozni, vagy csak vakítás?
Egyébként leárazások is vannak, 15-ért 3.60x70-es medi (lufiperem), 12-ért 2.44-es, stb.
Valószínűleg, ahogy írta a kollega is, átbukott a perem. Alattomosan, lassan kezdi nyomni az egyik oldalon (különösen, ha nem teljesen vízszintes a talaj, nem elég keményre van fújva a perem, de ezek nélkül is eljöhet az a pont), észre sem veszed, utána viszont nagyon hirtelen indul be, mert a kezdetben kifolyó víz súlya még lejjebb nyomja a peremet, amiáltal még több víz jut át és nehezedik rá, mégjobban lenyomva azt, aztán zutty. Sajnos. És nálam nyamvadt a perem, úgyhogy különösen nagy a veszély. Pedig azt szeretem, ha minél több van benne. Ezért - mivel amúgy sem árt egy részét cserélgetni - 5cm-rel perem alatt tartom a szintet, és fürdős nap előtt vagy aznap reggel töltöm vissza.
Persze, ez így van. Meg mire előszedem a varrógépet, beállítom, utána elrakom, a plusz 1 óra. Csak kipróbálom ezt a porzsákos módszert. Azt a pár száz forintot megéri. Majd beszámolok.
Nem tudom melyik fajta volt az a fémfalú medence, de nekem még feltöltött állapotban sem tetszett. Ahogy ugrált a vízben a gyerek, az egész medencének a fém oldala is hullámzott. Elég bizar látvány volt.
Ha kinézetre hasonlóan néznek is ki, van leásható medence, meg van nem leásható. A leáshatónak teljesen más az anyaga, ezek az "olcsóbb" fémpalást medencéknek az oldala annyira vékony anyagból van, hogy pld. szélben fel sem lehet állítani, mert üresen víz nélkül a saját súlyától is összecsuklik. Vízzel feltöltve elképzelhetőnek tartom, hogy körbe lehet tölteni földdel, de vízcserét már biztosan nem lehet kockázat nélkül csinálni, ha elkezd beomlani az oldala, akkor esélye sincs a palástnak még egy kicsit sem megtartani a földet.
A szomszédomnak volt ilyen medencéje, kb 1 hónapig bírta így felállítva a földre. A 10 év körüli gyerek nem a létrán járkált ki a medencéből, hanem csak úgy átmászott rajta. Valószínűleg megrepedt a felső pereme ettől és emiatt egyik pillanatról a másikra szétszakadt a medence oldalán a fém burkolat. Még a mi telkünkre is átcsapott a kiömlő vízből egy kevés. A szomszéd garázsát, műhelyét és a fészert szépen elúsztatta. Leásva a medence sokkal tovább bírta volna ezt a kínzást.
A zsákok megvarrásánál én is visszahajtottam kb 2 cm szélességben a széleket és 2-3 sorban varrtam körbe mert féltem attól, hogy ott fog átereszteni és a cérna sem fogja bírni egy rétegben.
A csodazsák anyagot szeretnék venni, de még mindig nem tudom, hol lehet kapni. Nagyon megköszönném, ha valaki egy honlapcímet, vagy utcacímet adna. Kerestem a neten a címet, de csak homályos utalásokat találtam rá.
Megmondom őszintén engem nagyon meglepett a homokszűrő hatékonysága, igaz ebben nagy szerepet játszott a nagy szivattyú, így nem kellett napokig szenvedni vele, elég volt pár óra.
Azt azért el kell mondanom, hogy még nem tökéletes a rendszer amit készítettem. A gyerekbetegségei szépen megvannak még.
A szivattyú egyik tömítése megadta magát, így most fals levegőt tud szívni, ezért a szívóképessége töredékére esett le. Most szét kell szednem a szivattyút, új tömítést csinálok bele + egy kis szilikonnal megtámogatom. Nem nagy munka, max 1 óra.
A fals levegő szívást szépen észre lehetett venni az átlátszó gégecsőben a sok buborékról.
A szűrés hatékonyságán is van még mit javítani. Jelenleg 25 kg homok van a hordóban, ez a hordó magasságának kb 25%-ig ér. Ahogy kezdett elkoszolódni a homok, észrevettem, hogy a hordóban megnőtt a nyomás, a hordó teteje a kezdeti kb 0.5-1 cm-es felpúposodástól megnőtt kb 1.5 cm-re. Az is lehet, hogy nem a nyomás nőtt meg, hanem a műanyag fedő lapos része nem bírja a hosszan a nyomást és elkezdett kicsit megnyúlni az anyag. Egyenlőre ez nem zavar, de ha tovább púposodik, akkor meg kell erősítenem a tető lapos részét. Például ragasztok rá egy pár mm vastag másik műanyag lapot.
Azt is észrevettem, hogy amikor az éjszaka során le volt állítva, szépen leülllepedett a kosz és amikor elindítottam a szivattyút és elkezdtem porszívózni a koszt , akkor látszódott, hogy a medencébe visszanyomott víz zavarosabb mint ami a medencébe van. Ezt 3 hiba okozhatja: 1. nem megfelelő méretű szemcséjű a homok, 2. túlságosan sokat nyom a szivattyú és átnyomja a homokon az apró zavarosságot okozó részt, 3. kevés a homok a hordóban.
Mindhárom problémát meg kell vizsgálnom, ki kell kísérleteznem, hogy mi okozhatja. A szívó oldalra egy csapot beépítek majd, ezzel szabályozni tudom majd az áramlást.
Most a gyári szűrőt raktam vissza addig amíg nem módosítom a rendszert.
Ezeket a problémákat gyerekbetegségeknek tartom, idővel valószínűleg mindet meg tudom szüntetni, de ez biztos nem 1-2 nap lesz. Jó kis szórakozás lesz ez a kísérletezés, de élvezem :)
én azt nem tudom, a porzsák csatlakozóját hogy akarod összehozni a medencéével.
ennél egyszerűbbet nem tudok elképzelni:
félbehajtom a felmosórongyot
összevarrom a szélén, ez kb 1 perc
(én konkrétan 2 ilyet teszek egymásba, hogy 2 rétegű legyen, belátom, ez már bonyolítja a dolgot :-) )
beledugok az egyik végébe egy 10 centis kpe cső darabot, ami nekem épp illeszkedik a befújó nyílásba (de ha nem, fel lehet bővíteni szigszalag rátekerésével)
z alakban összehajtom a zsákot, és megkötöm kötéllel a 2 végét
Sokat gondolkodtam ezen a "csodazsákon" . Az eredeti ugye nem olcsó, és varrni is kell. A vileda is jó, de azt is varrni kell. Nos, van varrógépem, pasi létemre tudom is használni, de nem visz rá a lélek. :-)
Gondolkodtam, hogy mivel lehetne kiváltani....stb. És akkor jutott eszembe, hogy a porszívóknál használt textil porzsák biztos jó lenne. Több méretben is kapható, és nem is drága. A legtöbb még "csatlakozó" felülettel is el van látva. Mi a véleményetek? Valaki próbálta már? Ha igen, mik a tapasztalatok?
Úgy gondolom, hogy ha effektíve a porszemek nagy részét képes felfogni, akkor a vízben úszó apró dolgokat is képes lehet nem?
Mint már írtam, szinte mindent kipróbáltam, hogy víz alatt működjön. Valahogy nekem nem sikerült. A legdurvább megoldás az volt, amikor a betáp, és a vég vágást is kis szürke kapcsoló dobozba tettem és az egészet kiöntöttem sziloplasztal. 1 hét után a táp füsttel közölte, hogy zárlat van. Félre ne értsd, nem lebeszélni akarlak, sőt!!! Biztatnálak hogy vedd meg. Hátha neked sikerül összehozni valamit, hogy jó legyen. Akkor aztán koppintanék is :-D Ha meg nem sikerült, veszel új tápot, és van egy tuti party fényed. :-D Nem sokat buksz rajta.
De ha tényleg RGB led szalag kell, inkább szólj. Én ennyiért 2-t veszek neked. :-)
Felfújhatóshoz nem értek, de a felső azaz a felfújható karimáig szsbad csak tölteni a medencét, mert lehetséges, hogy lenyomja a víz, majd visszaáll. A csővázasnál belül van egy narancsos színű cikk-cakkos jelzés, ami a max vízszintet jelzi.
A homokkimosódás miatti megdőlés meg a medence anyag megnyúlásához vezethet.
Ha az eső túltölti a megadott jelzésen túl a medencét, érdemes lejjebb engedni, vagy homokszűrő esetében ilyenkor visszamosásra használni a plusz vizet.
Remélem azért nincs nagyon megrogyva a medence a homok miatt...
Beleolvastam a topicba és kiadott a keresővel vk-t, akinek kiömlött, mert túltöltötte...lehet, hogy nálunk is túltöltés volt (persze nem mi, hanem az esőzés) és a "tetején" öntött ki??? A második özönvízszerű áradásnál itthon voltam, de nem láttam, hogy történt..tele biztosan nem volt, azt láttam volna...a peremnél ha nincs tele, akkor is kiönthet? Lenyomja a peremet? Szerintetek ez lehetséges magyarázat?
Sziasztok! Segítsetek, légyszíves: bestway 457 átmérőjű, 107 magas puhafalú medencénk van. Minden nagyon rendben van vele, egyet kivéve: kétszer megtörtént, hogy VALAHOL (sajnos nem láttuk, hogy hol, mert egyszer nem voltunk itthon, egyszer pedig csak én voltam, de az ijedtségtől semmit sem láttam) elkezdett ömleni a víz kifelé, pár perc alatt 20 cm-rel kevesebb vízszint volt, a szomszéd is szólt, hogy özönvízszerűen mossa ilyenkor a kertjét....ÉRTSD: nem lyukas, a szűrő rendben, a leeresztő szelep rendben, ezen a két alkalmon kívül teljesen rendben. Én a másodiknál (mikor itthon voltunk) gyorsan kikapcsoltam a szűrőt, ennyi. MITŐL VAN EZ????????? ÉS HOL ÖMLIK A VÍZ ILYENKOR???? A szűrőnél vagy a leeresztő szelepnél? És utána mitől marad abba? Azzal függ össze, hogy ha kikapcsoljuk gyorsan a szűrőt? Amúgy a szűrő azóta is működik, semmi baja. A gond még annyi, hogy ezzel rendesen kimosta maga alól a homokot (homokágyra tettük) az egyik oldalon, és most ott eldeformálódott. Nagyon megköszönném, ha tapasztalt "kollégák" tudnátok valamit mondani ezzel kapcsolatban.
Nem értem...ezek a medencék 64 eft-ok voltak május körül, majd mikor bómaxban voltam, akkor 54 eft volt akcióban. Most meg mindenki árat emelt volna??? 72 eft alatt nem láttam sehol olcsóbban.
0.2- es fólia, papírszűrő, belógatós szkimmer...nem igazán használható dolgok ezek.
szerintetek ez milyen minőségü medence lehet ? puhafalú medence ha megadja magát ilyen lesz a következő medencénk, kiváncsi lennék hogy a fóliája meddig birja egy ilyen merevfalúnak
Amit beszéltünk ma, kipróbálom. 10 literes vödörbe kavicsot teszek, és megmérem, hogy mennyi viz fér bele. A szikkasztót írom, ha nem jöttél rá.
Majd ehhez az értékhez ásom a gödröt. Olcsón kell, föld alatt lesz, nem fog látszani semmi. Sajnos idén már kétszer ment be a víz a garázsba, legem lett.
Persze a biztosítóval veszekedtünk, mert fele annyi kárt fizettek. Mondtukmis a kárszakértőnek, hogy minek fizetni, ha a kár egy részét fizetik ki...
No mindegy, ahogy elmentél ástam még, most meg agyalok éjjel, ahogy Te szoktál. Reggelig hátha megálmodom :-) . Köszönjük a barackot, a kicsi ahogy illik, könyökéig volt ragacsos :-)
Elhiszem, hiszen a mi szivattyúink 1/4 nyomást adnak, mint a Tied.
Dupla, tripla zsák is szóba jöhetne...
Csak azért erőltetem a zsák témát, mert Te is láthattad szabad szemmel, hogy igyekszik megfogni a szmötyit, hiszen szmötyifelhőt láttál a zsák körül.
Én úgy varrtam, hogy a széleket visszahajtottam, majd úgy varrtam össze, így a cérna körül nem tudja a víz átnyomni a trutyit. A szélek így vastagok, de mit érdekel engem, amúgy is csak próbából csináltam. Eredetileg 3 db- ot varrtam, egyiket a másikba dugtam, de szimplán sem jön át semm. Alibá-nál van egy belőle.
Majd csinálok újat, ha télen unatkozok, mert csak-csak nem 100%- an lehet kimosni, és elkoszolódott már.
"Ha végzett a medence feltöltésével, ellenőrizze, hogy a víz szintje a medencében mindenhol egyenlő-e. Ha a víz szintje nem egyenlő, eressze le a vizet, és egyengesse ki a talajt ásóval."
Halálra röhögtem magam. Miután beletöltöttem 14 m3 vizet, engedjem le, próbáljam újra. :)
Kérdésem: mitől lehet sárgás a csapvizem? Egy üveg vízben nem látható, de így a medencében már eléggé sárgás. A homokszűrő majd kiszűri? Vagy vegyek hozzá valami vegyszert?
Egy nagyon haloványan még opálos, de az nekem már szinte tökéletes. :) Viledából varrtam zsákot a kifolyóra, jó 2 mm vastag anyag volt, szépen tépőzárat is varrtam rá ahogy kell. Felraktam és elkezdtem pórszívózni a medencét. Látszott, hogy a zsák körül zavarossá vállt a víz, azaz nem ért semmit. Utána varrtam egy másik zsákot plüss anyagból. Azt is felraktam próbálni, de az meg a víz hatására annyira megdagadt, hogy a zsákban lévő levegőt sem engedte ki, nemhogy a vizet. Így kénytelen voltam zsák nélkül megcsinálni a pórszívózást.
Ennyi pénzért még egy fél indukciós intexes lámpát se kapok. Találtam videót, hogy teszik vízállóvá a csatlakozást egy végzáró szilikon kupak, és egy kisz sziloplaszt, vagy valami hasonló segitségével.
Igaz, ennek nincs öntapadó a hátán, de nekem amúgy is tépőzáras megoldás kellene az őszi összehajtogatás miatt.
"A fólia sérülésveszélye miben áll? ... Egy 0,6mm-es fólia annyival vékonyabb, mint a felfújható alja/oldala?"
Hajjajj! A 360x90 és a 450x90-es "olcsó" medencék fóliája nem 0,6mm, hanem 0,2mm! Egy picit erősebben húzod meg a vizes fóliát a bontáskor és már szakad is szét, főleg hogy a felső rögzítő peremek a fém palásthoz szorítják felül körbe a fóliát. Nyúlik elég rendesen, a szkimmernél és a befúvónál lévő tömítés kb. 1cm széles, ott lenne mozgástér, de a csavarok helyét már biztosan nem fogod tudni újra a helyére húzni a fólia mozgatásával. Ha vastag fóliád van, nem 0,22mm-es akkor meg egy komolyabb 0,6mm fólia súlya egy 450-es medencénél vizesen 50-60kg is lehet, azt nem könnyű mozgatni. Bontottunk már medencét, külön móka amikor a fólia leszedése közben a palást egyszer csak összeomlik és ha nincs szerencséd akkor meg is törik, amit már nem lehet többet kiegyengetni. Szerintem kisebb macera kerülgetni, mint egy rosszul sikerült lebontás miatt 25-30e-ért fóliát venni bele.
Amit írtak előttem is, hogy Neked kell a szkimmer helyét kimetszened első összerakáskor. Ha szétszeded, szerintem a büdös életben nem tudod másik évben úgy belerakni a fóliát, hogy mm pontos legyen újra.
Nekem sem sikerült sohasem belőni az optimális klór szintet. Ha a medencét csak 1-2 órával többet, vagy többen használják, már sokkal jobban lecsökken a klór szint. Nekem is van, hogy 2,5 felett van, de van olyan is, hogy lecsökken 0,1-re. Próbáld meg belőni. Nekem pl az vált be, ha csak éjszakára teszem be az adagolót kettesre kinyitva. Ha napközben 2-3 személy használja napi 2x2-3 órát a medencét, akkor nagyjából optimális a szint.
Sokkolás után szerintem ne tedd be az adagolót, felesleges, mert amíg amúgy is magas a klór szint, addig ne tetézd még.
Ha olcsót akarsz, akkor hiperben érdemes keresgélni, meg marimex-bestway-intex triót nézni. (Gyengébb minőség elöl.) Ha drágább, de tartósabb (talán), akkor régi motoros medencés cégeknél érdemes érdeklődni, nekik van tapasztalatuk. Hirtelen a Kerex meg a Aqualing ugrik be, de van még más régi cég is.
Nekem köralakú fémfalas volt, 12 nyáron üzemelt, csak az első évben szedtem szét, a következő 10 télen benne maradt a víz. Fagytest nem volt benne, a víz megfagyott, majd kiolvadt. Az érdekes az volt, hogy már húsz centis jég volt a tetején, de az oldalfalnál nem fagyott be, ott 1-3 mm-es vízréteg volt. Gondolom a fémfal miatt.
Ok, értem. És fémfalas medinél milyen gyártóban/magyarországi forgalmazóban érdemes gondolkodni? Gondolok itt az esetleges fóliacserére, alkatrséz ellátásra etc...
a klórszint milyen gyorsan szokott nektek változni?
és hogy befolyásolja a sokkolás utáni klórszintet a kombitabletta?
gyorsabban lemegy a klórszint sokkolás után, ha nem teszem bele az úszó adagolót? ha beteszem, stabilizálja a magas klórszintet?
ha változtatok valamit a kombitabletta adagoláson, pl. rakok az adagolóba még egy tablettát, vagy nyitom, zárom az úszóadagoló lyukait, mennyi idő múlva okoz ez mérhető változást?
nem sikerül finoman beállítani a klórszintet, vagy 0, vagy 2-3, meg afölött van.
Én idáig nem jutottam, a befúvóra tettem egy könyököt (ami amúgy is ott van, szóval csak felfelé fordítottam), abba bele egy kb. fél méteres cső, aztán hogy a cső ne forduljon le, egy slab közepét átdobtam a csövön, így slag kint lévő részének súlya nem engedte elfordulni. Jó randa volt, de működött. :o)
Ezek fóliája, szerintem, jóval gyengébb, mint mondjuk a lufisé, hiszen a terhelést a lufisnál teljes egészében a medencetest viseli, míg a palástosnál ott a palást. Plusz, szerintem, a fólia nem szálerősített, mint a lufisnál, de ezt csak kép alapján tippelem.
A fóliával az a gond, hogy a likaknak pontosan oda kellene esni, ahová előző évben. Az meg a tapasztaltak szerint nem egyszerű.
Ezért jó, ha kifordítható a zsák. Ha abból az irányból vereted slaggal, amerről megtelt, akkor azok a szemcsék, amelyek félúton vannak a szűrőben vagy kimosódnak, vagy tovább préselődnek az anyag belseje felé. Ellenkező irányból veretve azon az úton el tudnak tábozni, amerről érkeztek.
Szerintem ezért kell a bolyhos felét a vízáram felé fordítani. Ha a fényes, keményebb felével találkozik a víz, amit szűrni akarunk, hamar eltömődik, mindenféle méretű szilárd részecskékkel. A bolyhos oldal felől érkezve kívül maradnak a nagyobb szemcsék, és csak a legfinomabbak jutnak beljebb. Ilyenkor, ha tisztítjuk, nem beljebb préselődik, hanem visszirányban távozik a szennyeződés.
Az is lehet. Az is a bajom, hogy mintha csak belenyomná a koszt a másik oldalba, és ezt lökdösöm oda-vissza, középen meg nem folyik ki semmi csak a tiszta víz.
Kérdés, kinek mi a macera. Én egy pár órát simán rááldoznék a szétszedésre, ha nem kellene télen kerülgetni. Gondolom valami hasonló a móka:
- vízet leereszteni
- medencét szárazra törölni
- merevítőket és palástot szétszedni
- fóliát kivenni, összehajtani
- fémplaástot feltekerni
- az egészet elpakolni
A fólia sérülésveszélye miben áll? A mostani felfújós medence sem sérült meg leszedés és felrakás közben már 3. szezonban... Egy 0,6mm-es fólia annyival vékonyabb, mint a felfújható alja/oldala?
A nyúlás mennyire számottevő? A skimmer és a befúvók környékén lényeges gondolom, azoknak a tömítése meg lapszerű (nem "O" gyűrűs). Valaki használja leszedve itt a fémfalas medijét?
Én nem tudom úgy megtölteni, hogy megteljen. Az alján lesz egy kicsi, de a többi kifolyik. Én egy állítható szórófejjel spriccelem. Arra van állítva, amelyik szélesen szór. Jó közelről mosom fentről lefelé. Nekem ez még a tavalyi zsák.
A kör alakúban a fizika törvényei szerint mindenhol körben egyenletes a falakra ható nyomás, a vízcsepp is kör alakban áll össze. Ami ettől eltérő forma, ott különböző erők hatnak, ezért szükséges a merevítés. Az egyik legszerencsétlenebb forma (ebből a szempontból) a téglalap alak, az ideális középút a 8-as alakú fémpalást medence. A kör alakúba nem kell fagytest (állítólag) télire, a többi formába ha teszel, akkor a jég szétnyomja. A vizet érdemes benne hagyni, mert elég macerás szétszedni, tárolni és tavasszal újra összerakni. A fólia nyilván megnyúlik, a szétszedéstől-összerakástól megsérülhet, ugyanoda nem is fogod tudni újra összerakni ahogyan szétszedted, ez különösen gond a szkimmer és kivágott fúvóka részeken.
Jövőre tervezünk nagyobb medencére váltani (most felfújható peremes 3,6*0,9-es van). Acélfalas, 5*3m körülire gondoltunk. Nem lenne sűlyesztve, térkő van alatta. A kérdés, hogy ezeket mindenképpen kint kell hagyni és téliesíteni, vagy le lehet szedni télire és újra felrakni tavasszal? továbbá van az oválisnak (5*3m) valami hátránya (karbantartás, stabilitás) a kerekhez képest, vagy ez csak méretbeli különbség. Létezik olyan gyártó, aki oldaltámasz nélküli acélfalas medit gyárt oválisban és nem kell lesűlyeszteni?
Azt figyeltem meg, amikor még viszonylag új a zsák, akkor slagolás (tisztulás) után ha slaggal engedem bele a vizet, nem tud megtelni, átmegy rajta a víz anélkül, hogy minimálisan is felhalmozódna.
Aztán eltelik néhány hét, hónap, egy idő után hiába tisztítom, vízzel ha feltöltöm, nem zuhan át rajta, hanem telik meg, és 6-8 vékony "sugárban" csorog ki alul, aztán ha nagyon nekiesek, akkor már összefüggő, delta-alakban folyik ki a víz a zsák alján. De továbbra is megtelik, csak lassabban, tehát a nagy része már menthetetlenül el van dugulva.
Porszívózásnál miért nem engeded a földre a koszt?
Mivel nekem nem koszosodik be annyira a víz, csak az opálosságot szűröm meg, így én simán ki tudom mosni a slaggal kívülről is.
Amikor nagy terhelést kap a medence a sok gyerektől, akkor amikor kiemelem a zsákot, alig folyik ki víz belőle, úgy el van dugulva. Slagolás után megint átereszti a vizet.
Egyenlőre csak így próbáltam ki. Én még ezt is nehezem mostam utána ki, hogy ekkora száját hagytam és nem szűkítettem cső méretűre :(
Oldalt átvarrom még duplán, vagy ragasztót is kap a csík, mert látszik a varratnál, ahogy szivárog picit.
Amikor kivettem, nekem engedett át hirtelen koszt. Lehet túl gyorsan kaptam ki? Legközelebb húzok rá egy zacskót, és azzal együtt veszem ki, ne a medencébe menjen vissza, ha már összeszedte.
amit én használok, az is kb 2 mm-es és bolyhos, lidl-ben vettem, mint felmosórongy. citromsárga és narancssárga mintás. tavaly sima fehér volt, újítottak. :-)
a 3.5 köbméteres medencéből másfél nap alatt kiszűrte a kezdeti vasas bebarnulást kristálytisztára.
csak akkor használom, amikor szükség van rá, mert idővel (nem tudom, a napsütéstől vagy a klóros víztől vagy a sok csavargatástól-e) porlad, koszol. de 1 szezont kibír, így kímélve még lehet hogy többet is.
Most nézegettem a viledabolt.hu oldalt, rengeteg féle vileda van, így nem tudom melyik lenne a jó. Ez ami neked van eredeti vileda vagy vlami hasonló termék? Esetleg márkanevet is adhatnál ha van. Hol lehet venni?
Olyan sok embernek kellene csodazsák anyag, hogy már megint elkezdett mocorogni bennem az üzleti énem. :-)
Elmegyek, megveszem, és jó haszonnal tovább adom a vidékieknek. Csak hát, nem nagyon akarok én rajtatok nyerészkedni. Legalábbis nem sokat :-)
Azért a következő szezon előtt lehet, hogy bevásárolok. ;-)
Az idén már csak a két sárga ph mérőt várom, az ha kell valakinek keressen. Ja, meg van sok kalibráló por, ha valakinek kell. 300 Ft a két tasak. (4.00, és 6.86)
Arra gondoltam a csodazsákkal kapcsolatban, hogy olyan erős a szivattyú, hogy ezt is elbírná még ha a medencébe visszafolyatási csőre tenném majd fel a zsákot. Így már a homokszűrőn megfogott kosz nem jutna bele a zsákba csak a finomabb algák, szemcsék, amiket addig nem állt össze a pelyhesítőtől.
Megmondom őszintén nem tudom hogy pontosan mit jelent a visszarendezése a homoknak, csak elképzelésem van róla. Sejtésem szerint a homok tetejét el kell simítani egyenletes tömörségűre. Javítsatok ki ha nem jól gondolom.
Kicsit tisztult a víz, ez látszik, de ha tiszta víz jön mosatáskor, akkor nem elég hatásos. Szerintem még kellene homok bele, 10 cm az kevés, főleg egy ilyen szivattyúnak.
Azért annyira nem tesz csodát a csodazsák sem. :o) Főleg ennyi dzsuvánál marha hamar eltömődne.
Ha jól működik a visszamosás, az bizony látszik. Az én tizedennyire "koszos" vizem szűrése után visszamosáskor gyönyörű sötét víz jött ki a csövön. Ha neked ebből nem mocskos víz jön visszamosáskor, akkor ott nem úgy működik a háziszűrő, mint a bolti.
Az enyémre 5 percet írtak, de én kb. 1 percig engedtem, addigra már (szinte?) tiszta volt, utána jött még a fél perc visszarendezés.
Most raktam bele még sósavat, algaölőt meg pelyhesítőt, reggelig hagyom pihenni.
Ha volna csodazsákom akkor valószínüleg már tökéletesen tiszta lenne medence. Sajnos nem tudok venni, nekem nagyon messze van budapest, meg nem is tudom hol lehet kapni a csodazsákot.
Még nekem sem volt ilyen koszos a vizem soha. Most a sok vegyszertől lett ilyen, persze leüllepedett. Algás is volt és a semmi érték nem stimmelt. De végletesen nem stimmelt. A klór 0 volt, a PH 9 volt, a TA 240 volt, a CA 200 volt. ezután kapta meg a sok vegyszert majd leülepedett. Ezt keverte fel a gép.
1 zsák homok van a hordóban mert ráraktam a maradékot is.Most kb 10 cm homok takarja a szűrő kifolyó csövet.
Pont itt mondtátok,,,,rágtátok a számba,,, és a kötelező olvasmányba is ott van, hogy ha a TA-val baj van, akkor a ph mínusz kutya fülére se jó...míg a sav ph -t is csökkent és a Ta-t is...
Nem csak árban, de akkor hatásában sem ugyan az,,,, vagy ?
Ha jól rémlik, a ph- a ta-t nem csökkenti, ezért a ph újra felmegy. Ha így van, akkor mégsem ugyanaz a hatása - egyik lázcsillapító, a másik antibiotikum mondjuk.
Haza értünk a nyaralásból Sikeresen átvészelte a medence vize. Ragyogó tiszta a víz. Holnap mérek egy klór szintet, hogy bele lehet-e menni. Mivel induláskor sokkoltam, és az úszó adagoló is bent volt, így gyanítom, nagyon magas lesz a szint. De lehet, hogy még most megnézem, és csobogtatom, hogy hamarabb kimenjen.
Figyeltem ám én :D És el is mentve az infók, hasznos tanácsok közé. Vágni is fogok a szkimmerbe.
Viszont az a medi aljáról nem veszi fel. Napközben, mikor nincs fedve és nem fürdenek,,,ami ritka ( most is dörög, és még fürdés van ) :D akkor megy a szkimmer, feltétlen alkalmazni fogom. Reggel amikor leül, nem kavarnám fel, korán, még fürdés előtt használnám a porszívó és zsák megoldást.
Hozattam, tesónak szóltam,,,,, ő meg a cimborájának,,ő meg nem tudom kinek,,,elment érte ( ebből lett a hol lehet átvenni félreértés :D ),,,sok szálon futott hirtelen, csak jött egy telefon, hogy megvan :D
Elpostázta, ma ért ide.
Több, mint egy méter, 140-es azt hiszem, mert a szélességet meg kell venni, és egy méter hosszt. 2600 körül beszélt telefonba,,,, de még nem tudom,,,nem számoltam el a futárommal, lehet sok sörbe fáj majd ez az akció nekem :D
Kivezettem mindent,,, megint,,, pár órán át azt, amit megint eltoltam ( mert nem hallgattam azonnal a sósavra és elkezdtem a ph mínuszos semmire való erőlködést ) és sokkolni kellett.
Nincs már leülepedett vastag cucc,,,,azon már túl vagyok ismét :D
Rendben a víz jelenleg, rendben a ph,, csak minimális lerakódás a gyűrődésekben, amit a beugrálással bevisznek, leázik róluk, meg minden egyéb :D és azt kavarják fel fürdésnél.... Azért van az a hú de menő intex porszívós cuccom, hogy, mint a videóban szépen porszívózgassak. És ha valóban csodazsák a zsák, akkor fel is fogja majd szépen.Ha ezt a minimális koszt nem tudja megoldani a porszívó és a zsák, akkor monnyonle :(
Reggelente, amikor leül ezt így szeretném megoldani, porszívó a szívóágra fel, zsák a befúvóra, és elvileg mukodj... Vagy nem? :D
300 körül szokott indulni a TA júniusban, és a pH-t csak sósavval csökkentem. így csökken a TA is, de őszre még nem éri el az ideálist. szóval phminuszt nem használok.
a TA jvaulásával csökkenteni szoktam a sósav adagot. kezdem fél liter 20%-ossal, aztán az utolsó öntés szeptember elején már csak 2 dl.
Nálam a nagy tabletta, teljesen nyitott adagolóból semmi volt :(
Szinte semmi nem ázott ki.
Én beletettem a szkimmerbe....olvastam hogy nem kellene,,, de az adagoló nálam nuddli,,,, vagy oda kell ragacsolni a befúvóhoz a nyitott réssel :D :D
Megjött az a híres csodaanyag, este varrom, reggel bevetem. Reggelre szépen leül az a kevés mutty ami még benne maradt, megpróbálom porszívóval be a zsákba.
Gégecső nem lett jó, pont akkora mint a toldó, nem tudom ráhúzni. Körbeszaladtam a boltokat, pont ekkora, vagy sokkal kisebb illetve nagyobb van.
Így egyből a toldóra teszem most a zsákot, hosszabbat varrok. Ha nem jó, elveszem a szkimmer gégecsövét az jó rá, csak nem akarom folyamatosan széthúzgálni :S
reggel tettem a 3m3 hez 2 dl 30%-os sósavat. a ph javul, most 7,8-ra lejött. ph minusz prt vagy sósavat tegyek még bele, vagy tök mindegy, lényeg, hogy lefele vigye? a klór viszont alacsonynak tűnik a cseppentős teszt szerint 0,2, alig színeződik el. 20g-os kis tabletta van benne teljesen nyitott kis úszóban szombat óta.
Vagy átmosás nélkül rakta a hordóba, és ilyenkor a homok még iszapot meg a fene tudja mt tartalmaz, és azt belőtte a medencébe. Kávésbarna színű a koszos vize a homoknak.
Ma végre elállt az eső, gyorsan át is szereltem a motort úgy hogy a medencéből szívja közvetlenül a vizet, és nyomja bele a hordóba. A hordó alján lévő szúnyoghálóval borított lyukacsos csőre rátekertem 1 rétegben 1 cm vastag lágy szivacsot, biztos ami biztos alapon, nehogy a homok bemosódjon a medencébe. A hordó tetején lévő csőcsonkra a hordóban ráraktam egy 90 fokos könyököt úgy, hogy a vizet a hordó tetejének csapassa, így a homokot nem fogja tudni elmosni. Meg különben is a homok fölött jó 50 cm víz van, így alul már nem fog kavarogni annyira a víz a hordóban.
Az első próbát úgy ejtettem meg, hogy nem volt homok a hordóban. Szinte 10 másodperc alatt felkavarta a medencében a teljesen leülepedett koszt, de olyan mértékben, hogy 10 cm-re nem lehetett lelátni a vízben.
Ezek után annyi homokot raktam a hordóba, hogy kb 1 cm magasan eltakarja a szivacsos kifolyó csövet. Az indítás után a medencébe benyúlva rátapadt a kezem a szívócsonkra olyan erővel szívja a vizet. A kifolyó oldalon pedig szó szerint látni a víz tetején, hogy fodrozódik, olyan erővel nyomja ki a vizet. Talán a fényképen látszani fog egy kicsit. A víz elkezdett forogni a medencében, kb 10 perc járatás után már le lehetett látni a medence aljára egy keveset, mert már láttam a mintázatát a medencének. A hordó szépen bírja a nyomást, igaz a gyári acélpánt ráfogja a fedőt elég rendesen. Sehol sincs szivárgás vagy csöpögés. A hordó teteje kicsit felpúposodott, kb 3-5 mm-el, jóval keményebb mint kikapcsolt állapotban szóval érezni benne a nyomást.
Ezeket a fényképeket negyed órás járatás után készítettem. Itt már jóval tisztább a víz mint a kezdeteknél volt.
Ha már úgyis barkácsolsz, javaslom a vízsugár nyomását, koncentrációját tovább csökkenteni egy lukacsos kerek (kb hordó átmérőjű) lemezzel, kb mint a zuhanyrózsa, csak nem túl kicsi lukakkal. Csak hogy még egyedibb legyen :)
A csodazsák anyaga jobban szűr, mit a homok, de hamarabb el is tömődik.
Én a süllyesztett medence szkimmerében levő előszűrő kosárba szabtam egy betétet ebből a szűrőanyagból. Nem passzol pontosan, de jelentősen megkönnyíti a homokszűrő dolgát. Ha van időm, a csapnál kicsapatom belőle a szmötyit. Ráadásul megfejeltem egy harisnyából készült elő-előszűrővel, amit időnként egyszerűen kidobok, hiszen egy év alatt újra összegyűlik a medenceszezonra való alapanyag. Ezzel a módszerrel a visszamosást ritkábban kell csinálni.
Az ilyennel nem hatok rá. De már tényleg kezd macerás lenni a zsákot állandóan kivenni, kimosni. Ráadásul a búvárt is állandóan ki-be kell rakni, amikor fürdünk.
Viszont attól is félek, hogy nem lesz olyan hatékony a homokszűrő, mint a csodazsák. Mert a zsák kisebb szemcséket fog meg mint a homokszűrő.
Egy próbát megér :) Pénzbe nemigen került a zsák homok kivételével, mert elfekvő, évtizedek óta nem használt alkatrészekből raktam össze az egészet. A barkácsolásnak is megvan a maga öröme, még akkor is ha nem lesz tökéletes. Legalább jól elszórakoztam aközben amikor kitaláltam és megcsináltam. :) Már csak arra várok, hogy ki tudjam próbálni, ugyanis itt folyamatosan esik vagy szakad az eső :(
Bakker, nem lesz így jó, hidd el. Ezeknek inkább nagy tömegáramú szivattyúknak kell lennie. Meg a többit leírta nyárimádó barátom. Tudom, hogy csábító a műhelyből összevadászott alkatrészekből, de hidd el, szopsz vele és nem lesz jó. Van itt egy medencés társ, neki gyári volt a tartály, gyári a szivattyú csak éppen nem egymáshoz való, és rengeteget küzdött vele, amíg a kettőt összelőtte.
Igen, a meleg víz, a napsütês, a víz terhelése/használata okozza a klór eltünését. A hurka eldeformálódást nem tudom, talán keményre fújtátok és a benne lévő levegőtől megnyúlt az anyag...
Medence szivattyú kicsi nyomással (0.5-0.8 bar) működik nagy vízhozammal. Kerti szivattyú viszonylag jó mennyiséget szállít, de nagy nyomással (~ 3 bar).
Hátránya az lesz, hogy kavarni fogja a szűrőhomok egy részét ( felső részét), azaz nem fog hatékonyan szűrni. A szivattyú nyomóágba kötjük a tartályt, hogyntudjon szívni normálisan, fojtás nélkül. Szúnyoghálóra tekerhetnél vileda törlőkendőt v a csodazsák anyagot, de Te sem fővárosi vagy...szóval vileda. Enélkül nagy az esély rá, hogy homokot benyomja a medencébe. A homokot kimosni fordítva végzi a homokszűrő, azaz a medencéből szív, és alulról felkavarva a homokból kinyomja bő vízzel a gyepre. Ilyenkor a felső csövet le kellene kötni, vagy T elágazást kell berakni csappal. Lásd a honlapon a "hogyan működik" rész alatt metszeti képekben.
Jó, hogy a felülről a bemenő cső lyukacsos, így jobban eloszlik a nyomás, és nagyobb szűrőfelületet használ a koszos víz.
Ja és a tartály legyen jól záródó, meg bírja a nyomást, mert lesz benne vagy 3.5- 4 bar, homokrétegtől függően ( fojtja a szabad áramlást). Inkább tegyél bele kevesebb homokot, mint hogy lefojtsd az egészet. Ha meg kevés a homok, akkor meg a szivattyú nagy nyomása miatt áttolja a koszt is a homokon. Valahol az aranyközéputat kellene megtalálni.
Na én meg paráztam,hogy lehet hogy sok az az 5 liter a 14m3-hez,mert a többiek itt dl-ben beszélnek,de ezek szerint nem sok.Azaz a mérések alapján épp elégséges.:)
Nekem a kalkulátor kínai, és mivel nagy az intervallum a ph értéknél ( 7.2-7.6),
én kapásból 3 dl 20%- os sósavat tennék bele. Azután mikor pár órát forgattad/jól elkeveredett mérnék egyet. Biztos, hogy jó tartományban lesz a ph. Ha a Ta túl nagy, akkorl 3-4 nap múltán megint kérni fogja a víz a savat.
Egyszer majd beáll a rendes Ta értékre.
Nekem június 0 körül lett töltve a medence, és 4 liter sav kellett ( 7-8000 liter víz). Azóta jó ph-kat mérek, talán jövőre kell elővenni újra, új töltéskor.
Biztos van Budaörsön is kisállatkereskedő. Olyat kell keresni ahol halakkal is foglalkoznak. Ott tudnak neked adni neptun tesztet, vagy ha nincs hoznak.
Én a savat feloldom a medencéből vett vödör vízben, és azt locsolom be a medencébe, de ha lusta vagyok, akkor magát a savat locsolom be körbejárva a medencét.
Én egy 40 cm hosszú 32-es pvc csőre raktam, és belül van a fényes fele. Ezt a csövet dugtam be a befúvón lévő 32-es könyökre az elején. Most meg a medence egyik felében van egy búvárszivattyú, azon egy 3,5 méteres 32-es cső, és annak a végébe dugom a zsákon lévő csövet.
én úgy szoktam, hogy a fél liter 20%-os sósavat ránézésre belemérem a kiürült klóros dobozba, belemerítem a vízbe, így felhígul 2-3-szoros mennyiségre. beállok a medence közepébe, körbelocsolom, aztán 1-2 percig mászkálok benne, hogy elkeveredjen.
vettem sósavat. a beöntésnél kell valamire figyelni vagy csak beöntöm a medencébe és kész? vödör vízben hígítani vagy ilyesmire gondolok. a mennyiséget majd kitapasztalom. ha jól értettem másnap már bele lehet menni a vízbe. Neptun tesztet még nem találtam a környéken. Budaörs, budai kerületek szóba jöhetnek, ha tud valaki boltot ahol árulják. neten találtam, de a futárnak nem szívesen fizetek 1500 ft ha 3-400 ft a kütyű maga.
idén még nem jártam itt, mert tavaly jól kitanultam itt a szakmát, és egyelőre csöppet sem zöldül az 1 hónapos vizem, minden szép és jó.
viszont most egy érdekes dolgot tapasztaltam.
eddig 1 20g-ot tabletta az úszó adagolóban, 1 csíkra nyitva (3.5m3 a medencém) úszkált, és 1.5-2 körüli klórszinteket mértem.
most egy pár napja meg 0-kat mérek ugyanilyen nagyságrendű adagolással
mi lehet az oka?
van pár tippem. esetleg attól, hogy többet pancsolunk mostanában? vagy mert pár fokkal melegebb a víz? vagy mert kihajította valamelyik gyerek a könyököt valahova, és nem úgy forog a víz, amikor megy a szivattyú (kis 1000 l/órás papírszűrős)
egy másik érdekesség, hogy ovális lett a medence teteje a lufigyűrűvel. 2 évig elég kerek volt a medence, és idén is úgy volt pár hétig.
egy esztétikai jellegű történet: télen a nyárigumik tetején tároltam a medencét. idén mikor elővettem, szépen látszott a medence alján feketével a gumi mintázata. teljesen átjárta, nem tükörből látszott, hanem rendesen. gondoltam, sebaj, ennyi baj legyen, ez már így marad. de nem. már szinte nyoma sincs. :-)
A szivattyúmat a google fényképek alapján már sikerült beazonosítani, ez egy nagyon nagyon régi kócos tömítésű bajai szivattyú, amit átalakítottam dupla szimeringes tömítésűre. Eddig még nem találtam teljesítmény adatot róla.
Nem feltétlenül, ezerwattos szivattyúk simám hoznak 120 litert percenként (persze 0 méteren). Az intexes szarok pld. 25-40 wattosak, azok is megsinálják az 1-2 köbmétert óránként.
Szerintem sokkal nagyobb a teljesítménye, nem csak 3 m3/óra. Még nem mértem le, de egy ugyanilyen szivattyú szívja fel a kútból a vizet kb 8 m mélységből és kb 1 óra alatt töltötte fel az 5.3 m3-es medencét úgy hogy még 3 db mezőgazdasági szórófejet is meghajtott a kertben. Ezt a tartalék szivattyút használom most fel a medence takarításhoz.
Megvan a gyári intex szűrőm is de azzal nem lehet kiporszívózni a medencét csak kb 2-3 órás munkával mert olyan gyalázatosan gyengén szív. Ezt a hordós homokszűrőt elsősorban a medence takarításánál akarom használni, utána megy vissza a gyári szűrő.
A homokot a bauhaus-ban vásároltam, közepes szemcseméretű. Sajnos a zsákját már kidobtam, így nem tudom a szemcseméretet, de elég durva, kb 1mm-es szemcséjű.
A visszamosatás nagyon egyszerű. lekötöm a hordó alján lévő csövet (szerszám nélkül kézzel tekerhető bilincses) és helyére fedugom a kerti slagot ami szintén 1 colos. A hordó tetejét leveszem, így alulról töltöm fel a hordót és amikor megtelik akkor szépen kifolyik felül a kosz. (erre az időre a hordó tetején lévő csövet vagy lekötöm vagy ledugózom, hogy a medencébe ne kerüljön vissza szmötyi.
A homok magától le fog ülepedni a visszamosás után, esetleg kézzel belenyúlok a hordóba és elsimítom a tetejét ha szükséges. Ennyit még kibírok :)
Amióta megvan a homokszűrőm, azóta szkeptikus vagyok a barkács módszerrel szemben. Pl. honnan tudod, milyen szemcseméretű homok kell a szúnyoghálóhoz? Hogy fogod visszamosatni? Visszamosás után visszarendezni a homokot? (Fogalmam sincs, az mit is jelent, de van ilyen állás és használni is kell a használati szerint.) Sokallom a szivattyú fogyasztását (még az én ~250 w-omat is). Szóval nem tűnik ez annyira egyszerűnek, bár olcsónak olcsó, az tény.
Erre kíváncsi leszek. Van egy "selejtezett" kis pedrollo-nk, kerthez kicsi volt, és egy tóhoz nem használt ( ott bezzeg nem kell technika, abból inni lehet :D ) hordónk,,még akár....
Homok nélkül csináltam egy próbát a rendszerrel. Feltöltöttem a 60 literes hordót szinültig vízzel, a szivattyú elinditása után kb 15-20 mp alatt kiürítette a hordót, csak az alján maradt kb 5 liter víz. :) Eddig jó. A homok feltöltés még nincs meg, mert nem tudom, mennyi homoknak kell eltakarnia az alsó csövet. Ha túl sok homokot teszek rá, akkor le fogja a teljesítményt, ha meg keveset akkor nem szűr hatékonyan ?
Még nem vagyok kész a rendszerrel. Minden alkatrészt úgy készítettem el, hogy bontható legyen. A hordó és a szivattyú egy OSB lapból készült lapra rakom rá ami 6 db raklap lábon áll. A hordónak és a szivattyúnak is van bakja, azaz nem tudnak elmozdulni, de nincsenek rárögzítve az OSB-re.
Most készítek egy homokszűrőt, egy 60literes hordóba 2 pvc csonkot beleragasztottam, az alsóra egy rátolható lyukas szűrő kerül amire szúnyoghálót tekertem. A szüretlen víz a felső befolyón fog bejutni a hordóba, az alsón meg távozik a szűrt víz. A szivattyú egy 750W-os kúthoz való szivattyú, ez volt otthon elfekvőben. A szívattyút a hordó alsó kifolyójára akarom rakni azaz szívásra, de nem tudom, hogy ez jó e. A gyári rendszereknél a hordó bemenő oldalán vagy a kimenő oldalán van a szivattyú?
Hány cm homoknak kell letakarnia a szúnyoghálós csövet a hordó alján ?
Elfogyott a mérőcsíkom, vettem egy új készletet, de nem tudok boldogulni vele. Teljesen más színeket mutat mint ami a doboz hátulján van, így nem tudom rendesen beazonosítani a mért értékeket. Főleg a ph érték leolvasásával van a gond, mert ott rózsaszines a mért étrék. Találkozott már valaki ilyennel?
Na, megtaláltam hol ereszt a perem. A felfújószelep, vagy mi a franc a neve, gyűrűs kiképzésű, és elvált a ragasztás. Most már olyan szinten, hogy át is bukott a víz, és kiömlött egy köbméter. Csak arra lettem figyelmes, hogy üvölt a szomszéd :D
A forgalmazó cég a következő mondta. A keményebb (kent felületnek hívták) felület találkozzon a koszos vízzel, mert arról le lehet mosni a szemetet. A bolyhosba beleragad.
Nincs véletlenül seregély a környéketeken? Mert nekem anno azok potyogtatták tele zöld meg sárga "babszem" alakú valamikkel. Nem vártam meg amíg kikelnek, kihalásztam őket.
Lehet, hogy jobban, és alaposabban tisztítható a kifordíthatós, de nekem így egyszerűbb, mert csak lekapom, kiemelem, és két oldalát átspriccelve kitisztítom. Ha találok olyan megoldást, amivel szorosan úgymond légmentesen lehet lezárni a végét, én is ki fogom nyitni a zsákot.
Bár, beígértem az asszonynak, hogy ha jövőre nem veszünk homokszűrőt, akkor nem lesz medence sem.
Érdekes módon fullra tele voltak a parkolók, már a szőlőkhöz kellett parkolnunk, de ennek ellenére nem volt olyan vészes a sorban állás a játékoknál. Azért én kevesebb látogatóra számítottam, mivel nem hétvége volt. Az idén először zárásig voltunk.
Helló emberek, tegnap és ma ismét okozott meglepetést a medencénk, valami henger alakú zöldes bogyók voltak a vízbe de még nem jöttem rá milyen állat találta meg a medencét. Szerintetek miből jöhetett ki ez ? Első azt hittem valaki hörcsögtápot szórt a vízbe mert tök úgy néz ki.
Én olyan megoldáson dolgozom, hogy fogtam egy 2l-es PET palackot, az kb. félig töltöttem sóderral (ólom golyók jobbak lennének mert nehezek) és bele a led szalag ahogy esik úg puffan alapon. Kupakra egy lyuk, tömszelencén keresztül vezeték bevezet, és bele a medencébe. Persze a levegő nagy részét ki kell préselni mielőtt a kupakot teljesen rácsavarod. Esztétikailag nem a legjobb, de egyenlőre otthoni dolgokból ez jött ki. Van már plexi dobozom is, vízhatlan, de azt is ki kéne tölteni valamivel. Legjobb műgyanta lenne, de az sem olcsó.
Én olyat keresek, amit az intex medencén "átmenő" vízforgató csatlakozójának a belső oldalára a kék szűrőrács, illetve szürke színű bemeneti fúvóka helyett lehetne feltenni. A csonk 32-es..
Nem merek helyeket írni, mert nehogy bajom legyen utána, de gyógyvizes helyen felháborító, hogy klóros meleg vízzel vannak teli a medencék. Mindenkinek a családban tiszta klórszagú volt a fürdőruhája, de az ezüst ékszerek sem feketedtek be. Pedig mennyit kellett sikálni, hogy újra ezüst színe legyen....most meg semmi.
Ha nem barnul v feketedik be, ill. nincs az a záptojás szaga a víznek, akkor annyi.
Kb azóta van, mióta vízforgatók elő lettek írva, így gondolom nem engednek új vizet a medencékbe, hanem azt klórozzák és hígítják /pótolják csapvízzel.
Csak a pontosság kedvéért: a kész zsák 35*50-es és 25*50-es lett. A 25*50 a keskeny szája miatt picit nehézkesen kifordítható, célszerűbb szélesebbre venni.
Én a vett anyagot elosztottam kétfelé: 100*35, illetve 100*25-re. A nagyobbik anyagot "csőre-könnyen-illesztősre" készítettem, ez nem kifordítható. A másik egyszerű zsáknak készült, ami kifordítható, de macerásabb csőre szorítani.
A kifordíthatós zsákon teszteltem a slaggal veretést kívülről, majd kifordítottam, hogy lássam az eredményt és kifordítás után is spricceltem. Kifordított állapotban szinte új lett. (Mint amikor a papírszűrőst tisztítottam, vagy láttátok linkelve már képeken az atw-s oldalon is.)
"Fonákon" keresztül veretve nem lett ilyen tiszta, bár látszik, hogy ahova csap a víz, ott tisztul az anyag, de ismétlem: nem teljesen. Hogy mennyit ér így és mennyit teljesen tisztítva, azt nehéz bárhogyan is mérni, vagy számokkal kifejezni, ezt csak azért írtam le, mert korábban én is haboztam, hogy hogyan is készítsem el a csodazsákot. (Szerintem jobb a kifordíthatós, egyszerű gumival és madzaggal, vagy gyorskötözővel kötözve.)
Ma voltunk a Family park vidámparkban Ausztriában, és ott van egy rész, ahol lehet a gyerekeknek pancsikolni egy innen-onnan csordogálós helyen. Szóval mindenhonnan folyik egy kis patak, a végén egy helyre összefolyik, majd felnyomják magasba, és onnan megint jön lefelé. Jobban nem tudom elmagyarázni. :-)
Sok-sok felnőtt, és gyerek mászkál, fekszik benne, áztatva a lábát. Gondoltam, is, hogy milyen sok baci lehet a vízben, de annyira érezni a klór szagot, hogy szinte biztos, hogy 2 mg/l érték felett van a vízben klór.
Ja, akkor én. Menj el a boltba, és nézd meg a "bolti" vegyszert (pH csökkentő), hogy mi az összetevője, amitől ezek szerint nem félsz. Aztán gondolkodj el, és menj el a másik boltba sósavért.
Ha megvan, vagy elolvasod a fejlécet és abban van egy link, ahol elolvashatod, hogy hogyan kell számolni az alkalmazandó mennyiséget, ha nem bízol benne, akkor a nemtom mekkora medibe beleöntesz két decit, megméred a pH-t előtte-utána, akkor látod, hogy mennyit változott, abból egy fejszámolással tudni fogod, mennyi kell még a sósavból.
Én belülre tettem a fényesebb felületet, és ha jól tudom mindenki így csinálta. Ha a bolyhos felületet teszed belülre, akkor csak úgy lesz jó, ha kifordíthatóra készíted.
Az enyémet nem lehet kifordítani, és a külsejéről veretem le a koszt slaggal. Tökéletesen ki tudom tisztítani.
Az oviban ahol dolgozom, nyáron be szoktam üzemelni egy felfújhatós medencét. Ott a csapvíz aránylag tűrhető 7,6, a TA-ról fogalmam nincs mert nem mértem, és csak klórt teszek a vízbe. Ezzel így kb 2 hétig lehet üzemeltetni szűrés nélkül. Utána annyira beopálosodik a víz a kosztól, hogy már nem néz ki túl jól. De szerencsére addigra már le is engedem, vagy kicserélem a vizet.
Szóval ha 2 hétnél tovább tervezel, akkor igen, kell a ph beállítás lehetőleg valamilyen savval (sósav, vagy kénsav), kell a klórozás, a pelyhesítés, és a szűrés. A sósav olcsó, a klór sem vészes, a pelyhesítő is csak egy ezres egy flakonnal, és akár 2 szezonra is elég.
Én az otthoni medencémnél egy szezonban egyszer töltöm csak fel.
A szivattyúnak az jó, ha minél rövidebb csövön kell átnyomnia a vizet. De az sem jó, ha porszívózás közben megfeszül a cső. Inkább legyen két méterrel hosszabb, mint öt centivel rövidebb. Jobb, ha kényelmesen tudsz porszívózni, mintha állandóan arra kell figyelni, hogy ne feszüljön meg a cső. Lehetőleg ne vágj le semmit, jó lesz az így is. Csak akad a ház körül valami csődarab, amivel visszakerülhet a víz a medencébe.
Ezt itt most én szívom vissza,,,,,elbeszéltünk egymás mellett az emberrel aki érte ment....telephelyre ment, a Reitter helyett...Szóval teljesen oké, a hiba ezen az oldalon volt...
Minket most leszívattak jól...Odatotyogás,,,"nem tudjuk miről van szó",,,,,megfejtették nagy nehezen, majd kinyögték az a másik címen van....Mintha nem is ugyanazon cég dolgozója beszélt volna velem telefonon....
Én - talán - 195 g-osat láttam hirdetni, de nem tudom, mit kell nézni a képen, hogy "jó" legyen. :o) De rendelés előtt megnézem valahol, mert sose láttam ilyet közelről, a krumplis zsákból kiindulva nehéz elképzelnem, hogy lehet ezt varrni. :o)
És kezdésnek mit ajánlasz? Klórt, ph minuszt? Vízszűrő nincs a medencéhez,viszont elég drágák... Ha betartom a ph + klór érték figyeléseket, elkerülhető a vízszűrő használata? A víz térfogata kb. 2,5m3.
Maximum 1 hétre van esélyed tiszta vízre, utána elkezd bealgásodni és büdösödni ha nem vegyszerezed. A pici gyerekmedencébe nekünk már harmadnapra erősen poshadt szaga lett a benne hagyott víznek nagy melegben.
Hétvégén vettem egy viszonylagkicsi, 2,5m átmérőjű puhafalú (felfújható szélű) medencét. Olvasom itt a topicot, de abban nem vagyok biztos, hogy egy ekkora medence esetén kell-e ügyelni a karbantartására (ph-érték, klór érték), vagy pedig elég teleengedni vízzel! :) Szívesen áldoznék tisztítószerekre, ha tudom, hogya medence szeptember végig megmarad, vízcsere nélkül... Olvastam már klór adagolóról, ph tesztelőről, de őszintén nem tudom hogy kezdjek neki.
Ti mit javasoltok? Konkrét ötleteket/eszközöket is szívesen veszek!
Mi mindenképpen zuhanyzunk a medencébe menetel előtt, a tűző napon meg árnyékoló van a medence felett. Az olajat nem könnyű leszűrni, talán csak fölözéssel...
ti hogyan védekeztek a napolajos szennyeződés ellen. teleengedem tiszta vizzel a medencét, ugyabár a gyerekeket be kell kennem várok pár percet míg beszívja de akkor is látom már a víz tetején az olajfoltot..:-(
Eladó, fent van hirdetési oldalon is, de ezekhez a led szalagos megoldásokhoz képest drágább, bár kétségtelenül jobb és erősebb fényű megoldás. Ha érdekel küldj mailt, publikus...
végre sikerült nekem is felállítani a medencét, köszönöm a korábbi tanácsokat mégegyszer.
Ahogy sejtettem a víz nagyon kemény, a ph-t nem tudom levinni a ph mínusszal. Most jönne a sósavazás. Azt nem találtam sehol, hogy mi az adagolása ennek és hogy mennyivel utána lehet belemenni. Meg írtak valami szellőztetőt is, amit nem tudok micsoda. Meg tartok is a sósavtól, főleg a gyerekek miatt.
Nincs valami emberbarátabb megoldás TA csökkentésre? Láttam olyat, hogy Aquafix vízkeménység stabilizáló, az mire jó?
Ja, én is ettől féltem, és fogalmam sincs, hogy árulhatják ezeket a szarokat, ha nincs egy olyan eljárás, amivel vízálló módon lehet az egészet szerelni, bár vicces módon az egyik oldalon még külön fel is hívják a figyelmet, hogy a csatlakozások és kötések vízállóságát a beszerelőnek kell biztosítani.
Ez kb olyan, mintha vízálló órád egy dobozban, ami csak dobozzal együtt vízálló, de ha kinyitod, már neked kell gondoskodni a vízállóságról:)
Szerintem is az indukciós módszer a járható út, de annak meg az ára nem tettszik, de nagyon nem:((
Ph bállítást sósavval csináld, az mindig lejjebb viszi egy kcsit a Ta-t is. Kb3-4 dl 20%-ost kíván majd a vized. A savval óvatosan, klórral nem keverni!
Ha ez kész, akkor klórgranulátumból 25-30 grammot oldjál fel vödörben és tedd bele.
Utána egy pelyhesítőt, és forgatni pár órát, hogy elkeveredjen mindenhol a szer.
Utána reggelig kikapcs minden, elvileg le kell ennek ülepednie, amit ki kell majd porszívózni. Utána szűrni-szűrni, porszívózni, mosni/ mosatni a szűrőt. Pár nap és elvileg tisztulnia kell.
Szia! Nekem is ez van. Én elsőként beraktam 2-3 kiló igazi sót ( nem a boltit, hanem ami tényleg NaCl és nincs benne csomósodásgátló KCl) Ez alaphangon megad egy alga ellenes hangulatot. A papírszűrő körül van tekerve a vileda kendővel, amit befőttesgumi rigzít rajta. A medencéből kilépő csatlakozót letekeretm és nylonharisnya van betéve, ami szintén szépen szűr. Van benne mini multitabletta. Nem kell sokkolni, alig kell vegyszer és tiszta a víz.
A csapvizünk eszméletlen vízköves, jelenleg éppen zavaros is mert a csatornát építik a településünkön és emiatt rendszeresen eltörik markolóval a vízcsöveket.
Az 5 m3-es medencébe hány gramm klórt kell raknom a klórsokkhoz? Ezt az 5mg/l -al számolva 250 gramm ?
Nem sajnos nem vízálló. Ahol elvágod, ott az érintkező már nincs szigetelve. A csatlakozó kábel sem vízálló. Bár én csak occo kinaival kísérleteztem, de a drágát hallomásból tudom, hogy szintén nem jó.
Elméletileg vízálló, de gyakorlatilag nem. Ha elvágod a vezető felületek "fedetlenek" lesznek =zárlat. A csatlakozás sem vízálló, és 10cm kábellel szerelik. Ott már toldani kell, és az sem egyszerű.
Végre multheten felallitottam első medencenket. 2.44m-es felfujhatos. Gyerekek még kicsik, 2 meg 1 éves 3.nap sikerült belekakalni :( alapból hiperoxid-ot használok, mert ezt ajánlották a boltban a gyerekek miatt. Amilyen gyorsan lehet kiszedtem a bogyókat és raktam a vízbe dupla adag hiperoxid-ot mint a heti ajánlott és jól elkevertem illetve megy a forgató (kicsi papirszuros) . Kérdésem hogy ez elegendő vagy vegyek klór sokkot és abból rakjak a vízbe? Vagy le kellene engedni? Előre is köszönöm
Én is használtam, mehet bele, de itt aztán tényleg ne számoljál, hanem mérjél. Gondolom tudod a szokásos mennyiséget, dobd bele a felét-kétharmadát, de persze előtte mérj meg utána, ebből aztán tudnod kell, hogy mennyi kell még bele.
kicsit megszaladt a pH illetve a TA szintem! Festekbolt zarva, es utalom ha valami nem a kozeperteken van! Tescoba tudtam csak beszerezni Tesco Value 5-15% sosavat. Nincs igazabol semmi rairva. Nem valami kevert szar? Mehet bele nyugodtan?
Fogadnék, hogy kút vízzel töltötted. A klór kicsapta a vasat. Be kell sokkolni legalább 5mg/l-el, majd a leüllepedett koszt kiszippantani, a többit meg szűrni.
Pár napja feltöltöttem a medencét, de csak ma volt időm foglalkozni vele. Reggel csináltam egy mérést, mert teljesen bezöldült a víz. Raktam bele klór granulátumot, és alginin-t. A klór hatására a víz vöröses barnára változott. Raktam bele pelyhesítőt is, de eddig nem sok kosz gyült össze, viszont a víz továbbra is rozsdás kinézetű.
Ezt mértem most :
PH : 7.8
Free Chroline : 0.5-1 között
Total alkalinity : 240 !!!!!!
stabilizer (pad nearest handle) : 500-100 között
Mit kéne csinálnom hogy normálisan nézzen ki a víz? Milyen vegyszert javasoltok?
Engem is elért a "barnaszmötyi-probléma", pedig két éven keresztül szó nem volt ilyesmiről. Most olyan van, hogy ilyen nagyon apró szemcsés, homokszerű izé ülepszik le a medence teljes területén, amit porszívóval ki lehet szippantani. Attól tartok, a homokszűrő nemigen fogja meg. A honlapon olvastam egy tippet, hogy a homokszűrő "furulyáira" kellene a csodazsákokat ráhúzni. Ezt kipróbálta már valaki? Nem fogja visszafogni a teljesítményt? Amúgy logikusabb lenne, mint a beömlőre rátenni.
Törődj bele, egy megoldás van rá az önműködő robot. Ez a tablettában lévő pelyhesítő miatt van. Az én medencém állandóan takarva van ha nem fürdünk, és mégis is minden nap van benne, napi 7 óra homokszűrés ellenére láthatóan forgó (mozgó) víz mellett is.
Kedden itt a Neptun teszt, rendelni kellett a kisállatosnál.
Nem vártam tovább.
Beleöntöttem egy liter 30 %-os sósavat a 10 m3-hez.
Ha jól számoltam így 0,03-as lett a medence. Az meg nem vészes.
Viszont nem gondoltam volna , hogy a 7,8-as ph-t ( ami fél nap alatt felment ennyire az egy kiló ph minusz öntés utáni 7,2-ről,,várok még fél napot, 8 fölé megy :( ) ennyire leviszi.
Ha jól nézem ez inkább 6,8 mint 7,2...
Bal oldalon a sósavval kezelt medence, keveredés utáni ph. , jobb oldalon még sósav előtti mintát vettem ki és úgy ph,,hogy lássam a különbséget.
Az a homokszerű izé, az a kombi tablettában lévő pelyhesítő által összeállított kosz. Meg gondolom amit belefúj a szél homok. Ki kell szippantani, mást nem lehet tenni.
Ugye akkor most el kell dönteni, hogy a tetején úszik, vagy a vízben lebegnek. Nekem pl ha megmozgatom az úszót, akkor a vízmozgástól lemállik a a tabletta anyaga, és mint a hintőpor belemosódik a vízbe.
Nem foglalkozom vele.
Ha opálos, akkor olyan, mintha tejet öntenél bele egy keveset. Nekem pl. így jön le az opálosodás.
Itt van a jó idő mindenki medencéje nagyüzemben hála isten végre több nap lehet élvezni a vizet.
Kicsit üröm az örömben minden reggelre valami barnás homokszerü izé van a medence alján nem sok ugyan de zavaró hiába porszívozom ki tisztáa másnap megint ott van ez mi lehet és hogyan kerül bele?! :S Valaki ötlet?!
Klórszint elégé lecsökkent uszóba kombi 20 gr.mmos -ból is éppen volt belöle vmi ma este töltöttem fel 1 egész 20gr kombi + 20gr gyorsklór feloldva elkeverve igy most beált 1-1.5-re + tegnap este kapott 60ml algaölőt is.
Ezen felül mindenféle külső szolár melegítés nélkül fekete nejlonnal medence tetején 30-32 fok között ingázik a vízem, eléggé meleg lehet ez okozza különös jelenséget?
Sokan nem hiszik el, hogy nem véletlenül kérdezzük, a TA,és a ph értéket. A TA értéket egy 500 Ft-ot Neptun teszterrel meg tudod pontosan mérni. Ha magas a TA, akkor hiába öntöd bele a ph mínuszt, újra, és újra fel fog mászni a ph. Pontosan tudni kell, hogy mennyi a TA, és lehető leg pontosabban, hogy mennyi a ph (sárga kínai digitális ph mérő), és akkor lehet bele önteni a savat. Ha nem vagy hajlandó savat önteni bele, akkor szerintem nem fog soha beállni a ph.
Így is lehet üzemeltetni, de jó sok kiló ph mínuszt bele fogsz önteni a hónapok során.
A zavaros vízhez meg kell bele pelyhesítő, és szűrni.
Nekem is estére a 2-3 gyerek fürdése után kezd be opálosodni. Teszek bele kis pelyhesítőt, bemegy a csodazsák a búvárszivattyúval, és pár óra múlva, vagy reggelre kristály a víz.
Tegnap meg semmi baja nem volt. Este allt 6 ora hosszat a viz, lehet ez vagott neki oda. Egyebkent a medence mellett van egy hatalmas nagy japan akac fa es annak a viragja belehull a medibe. ilyen nagyon kis apro szemu feher szarsag ami a medence tetejen uszkal.
Tettem bele fel lityo pelyhesitot. Tartaly atmosatva. 0-24 be keringetem.
Nem hiszem, Az opálosodást jellemzően az okozza, hogy a vízben lebegnek azok az apró kis szilárd részecskék, amit a szűrő már nem szűr ki, vagy más ok miatt nem szűrődött ki. Ezt flokerrel tudod megszüntetni, ez nem csinál mást, mint megszünteti a kis részecskék feltöltöttségét ami miatt taszítják egymást és ezért lebegnek ahelyett, hogy leülepednének.
Beleöntöd, elkeveredett, szivattyú kikapcs, utána leül az aljára, azt meg a mediből utána.
Kellő szűrőképesség mellett ez nem nagyon tud kialakulni.
Mire szépen kitisztult a medence a múltkori után, reggelről estére most ugyan azt eljátszottuk...
Most tartok a lehet feladom fázisnál....reggel még narancs a folyadék,,medence tiszta, este tűzpiros folyadék, víz zavaros.... Megy bele az egy kiló ph miusz, mivel ez 10 tizedes különbség, később a klór,,,,reggelre sárga,,pelyhesítő,,,másnap reggel trutyi ki...
Az első alkatrészre van ötletem. Sárgaréz csavar, sárgaréz anyával, esetleg alátétekkel kiegészítve. A másodikról lövésem sincs, nem láttam még hasonlót se közelről...
Segítségre lenne szükségem. Van egy Bestway csővázas medencém és téli tárolás során a melléklet kép szerinti műanyag patentok eltörtek. Volt már valakinek ilyen gondja? Hol lehet ilyenek beszerezni itthon vagy milyen megoldást tudtok ezek pótlására? A Bestway honlapján csak pár darab van, de az kevés mert sok az ami eltört. Előre is köszönöm a segítséget.
Nekem csővázasom van, akkor ott ezek szerint működne az indukciós.
Hol láttál ilyet?
De ha a ledsor a medencében van mondjuk 50cm mélyen, a trafó meg ugye kinn, akkor most a ledsoron van egy x méteres madzag, vagy a ledsornak kell kiérni a mediből???
Van indukciós lámpám, de sajnos nem működik fémfalú medencénél, pedig nagyon jó fénye van.
"Valahol azt olvastam, hogy az ip68-as már bírja a vizet"
Az első szám a mechanikai védettséget jelenti, a 6-os teljes mértékben védett por ellen, a második szám a víz elleni védettség, a 8-as a legnagyobb "víz alatt folyamatosan használható a gyártó által megadott ideig (1 m-nél mélyebben)". A kötést értelemszerűen nem a vízben fogja senki megcsináni sorkapoccsal, hanem vagy a lámpán belül kötsz, vagy a medencén kívül.
Valahol azt olvastam, hogy az ip68-as már bírja a vizet. Igaz én nem láttam még ilyen cuccot. Azt se nagyon értem, hogy ha maga a ledsor vízálló is, hogy lehet a csatlakozás is vízálló.
A lámpához jó lenne link!
Hátha megtetszik.
Olyan nincs ami mondjuk kívülről indukcióval kap táplálást? Már csak a medencébe lógó kábelek miatt?
Jaja, olyanom nekem is van az akváriumban. Viszont én ingyér tudom a burát megcsinálni egy ilyen modul meg 2,5w-ot vesz fel, és 350Ft-ért jött hozzám. De attól függetlenül amit te írtál, csak javasolni tudom bárkinek. Akinek kell, tudok küldeni linket, ahonnan én is szoktam venni. Korrekt és megbízható ember.
Igen, így értettem eddig is. :) A műszerem idén is a tavalyi keverés alapján kalibráltam és ezt hasonlítottam össze a tablettás eredménnyel. Lehetséges, hogy nem törvényszerű az eltérés, vagy lehet eltérés kisebb mértékben is. És abban bizony egyetértek, hogy a legtutibb a frissen kalibrált. :) (Csak megjegyeztem, hogy nem feltétlenül téved 0,5-öt a tavaly kalibrált, bár nem labor-körülmények és -tesztek alapján cáfolok. :D)
Igen megáll átmenetileg a szélén de a következő forgatáskor tovább áll, nem hetekig hónapokig ugyanazon a helyen marja a fóliát. Egyébként nekem az úszó adagolót a szél is mozgatja, hol a medence szélén van, hol a közepén, ugyanúgy mint az úszó hőmérő, bár azt néha a szkimmerben találom meg. :)
Ehhez hasonló modulból 2 db ázik nekem 2 hete klóros vízben, és jól bírja. Bár ezt is valami burába kell tenni a kábelezés miatt, de szerintem ez nem gond.
z
Ha esetleg elkészül az első prototípus, majd küldök képeket.
Távirányítós, led-es vízálló lámpa létezik, trafó nem kell hozzá. Mágneses, a vasat kívülre rakod a lámpa meg belül feltapad. 2 db van a csomagban 9-10e Ft ára az.
Nekem a 6.86-os tavalyi oldat az ideihez képest 7,3 volt. Hogy értsd. Be volt kalibrálva a tavalyi 6.86-os oldatra. most bekevertem az új oldatot, és 7.3-at mutatott a műszer. Az is megerősíti a hibás oldatot, hogy végig magasnak hittem a medence ph-értékét, holott nem szabadott volna annak lennie.
Valamelyik oldalon, ahol árulták a port olvastam, hogy 6 hónapig lehet felhasználni a bekevert oldatot. A por évekig eláll.
Én nemrégen vettem tablettás klórmérőt. Amihez jár alapból tablettás ph-mérő is. Na azzal rögtön lecsekkoltam a sárga-kínai, digitális ph-mérőmet, amit a tavaly bekevert porral kalibráltam. (ezt lehet, h 2x kell olvasni, bocs.) Már amennyire lehet a színt szemmel "pontosan" olvasni, én egyezést láttam a két eredmény között.
A tablettás, ill. folyadékos mérőhöz: először folyadékost/cseppentőset kerestem, de nekem az volt a fura, hogy azt csak készletben lehet kapni, külön a csepegtetőket nem. Ez is abban erősített meg, amit már sok helyen olvastam (ezen a fórumon is írták a korábbi években is), hogy a csepegtetőst betiltották. Gondolom, a még raktári készleteket eladogatják, azért van forgalomban itt-ott...
Én is odaöntöm, de még ráadásul nem is hirtelen, hanem belecsorgatva a kb. 5000 liter/óra sebességgel mozgó vízbe, ami azonnal "viszi magával" a vegyszert. Szerintem páran összekeverik azzal, hogy a tablettát nem szabad a szkimmerbe helyezni, mert ha áll a szivattyú, akkor ott valóban felsűrűsödik a kioldódó vegyszer és megmarhatja mondjuk a szkimmer környékén a fóliát a klór.
Ma megjött a rendelt kalibráló por, így gyorsan be is kevertem kétfélét, mert eddig a tavalyit használtam.
Óvva intek mindenkit, hogy a tavalyi oldatot használja, mert nem pontos. Ennél írták is, hogy 6 hónapig lehet használni a bekevert oldatot. Ezért volt ilyen magas a ph, mert 5 tizedet csalt a műszer. Most már egyből 7.2 a ph. :-)
Az elkeveredéshez szükséges időt mindig be kell tartani. Ez attól is függ, hogy hogyan került a vízbe az anyag. Járó keringetés mellett öntötted a szkimmerbe megfontoltan, vagy pedig a vödör tartalmát zsuppsz, belevágtad a vízbe. Előbbi esetben fél óra biztos elég.